Advertisement (6.x-2.1) - en to fr translation catalogue (395 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: enabled
fr: activé

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: disabled
fr: désactivé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Enabled
fr: Activé

en: Priority
fr: Priorité

en: Quantity
fr: Quantité

en: File
fr: Fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Container
fr: Conteneur

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: remove
fr: retirer

en: never
fr: jamais

en: Event
fr: Évènement

en: Text
fr: Texte

en: <none>
fr: --aucun--

en: Last month
fr: Mois dernier

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Paths
fr: Chemins

en: User
fr: Utilisateur

en: file
fr: fichier

en: status
fr: statut

en: Create
fr: Créer

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: active
fr: actif(s)

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: General
fr: Général

en: Advertisement
fr: Publicité

en: group
fr: groupe

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: External
fr: Externe

en: Channel
fr: Canal

en: Clicks
fr: Clics

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Level
fr: Niveau

en: expired
fr: expiré(e)

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Probability
fr: Probabilité

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Minimum width
fr: Largeur minimum

en: All time
fr: De tout temps

en: role
fr: rôle

en: No limit
fr: Aucune limite

en: Permissions
fr: Droits

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: not active
fr: non active

en: New
fr: Nouveau

en: details
fr: détails

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Select
fr: Sélectionner

en: is
fr: est

en: Examples:
fr: Exemples :

en: Cache lifetime
fr: Durée de vie du cache

en: When
fr: Quand

en: Channels
fr: Canaux

en: pending
fr: en attente

en: Ad
fr: Publicité

en: Raw
fr: Brut

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Container name
fr: Nom du conteneur

en: Reports
fr: Rapports

en: and
fr: et

en: where
fr: où

en: Destination URL
fr: URL de destination

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Download CSV
fr: Télécharger le CSV

en: approved
fr: approuvé

en: This month
fr: Ce mois

en: This year
fr: Cette année

en: start
fr: début

en: denied
fr: refusée

en: end
fr: fin

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Ads cannot be displayed.  The ad module is <a href="@misconfigured">misconfigured</a>, failed to locate the required <em>serve.php</em> ond/or <em>adserve.inc</em> file.
fr: Les publicités ne peuvent pas être affichées. Ce module est <a href="@misconfigured">mal configuré</a>. Impossible de trouver <em>serve.php</em> et/ou le fichier <em>adserve.inc</em>.

en: The ad module is <a href="@misconfigured">misconfigured</a>.
fr: Le module de publicité est <a href="@misconfigured">mal configuré</a>.

en: Ad redirection failed for aid %aid hostid %hostid, failed to load destination URL.
fr: La redirection a échouée pour la publicité %aid (hostid %hostid), impossible de charger l'URL de destination.

en: This advertisement is currently waiting for administrative approval.
fr: Cette publicité est en attente de validation.

en: This advertisement is actively being displayed.
fr: Cette publicité est affichée sur le site.

en: This advertisement has been temporarily disabled by its owner and is not currently being displayed.
fr: Cette publicité a été temporairement désactivée par son propriétaire et n'est plus affichée pour le moment.

en: This advertisement will be automatically activated on %timestamp, in %time.
fr: Cette publicité sera activée automatiquement le %timestamp à %time.

en: This advertisement has been active since %date.
fr: Cette publicité est active depuis %date.

en: This advertisement will expire on %timestamp, in %time.
fr: Cette publicité expirera le %timestamp à %time.

en: This advertisement will expire after %left more clicks.
fr: Cette publicité expirera après %left clics supplémentaires.

en: This advertisement expired %date.
fr: Cette publicité a expiré le %date.

en: This hour
fr: Cette heure

en: Last hour
fr: Dernière heure

en: Last seven days
fr: 7 derniers jours

en: Last year
fr: Année dernière

en: The ad module provides a complete advertising system for Drupal powered websites.  It does this through an API that allow other modules to handle various types of advertising content.  For example, if enabled together with the ad_image module you will be able to display image based advertisements such as banner ads.
fr: Le module de publicités fourni un gestionnaire de publicité complet pour Drupal. Il propose une API pouvant être utilisée par les autres modules.

en: Automatically activated ad %title with nid %nid.
fr: Activer automatiquement la publicité %title ayant l'ID de nœud %nid.

en: Warning: ad %title with nid %nid in approved state has no autoactivate date set.
fr: Attention : la publicité %title avec l'ID de nœud %nid à l'état approuvée n'a pas de date d'activation automatique de définie.

en: Automatically expired ad %title with nid %nid.
fr: Expirer automatiquement la publicité %title ayant l'ID de nœud %nid.

en: Warning: reset %type timestamp on advertisement %title with nid %nid because it is in %state state.
fr: Attention : remise à zéro du %type timestamp de la publicité %title ayant l'ID de nœud %nid car son état est %state.

en: Advertisements can be randomly displayed to visitors of your website.
fr: Les publicités peuvent être affichées aléatoirement.

en: Scheduling
fr: Planification

en: The current date and time is "%date".
fr: La date et l'heure actuelles sont "%date".

en: Automatically activate ad
fr: Activer automatiquement la publicité

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically activated.  The advertisement needs to be in an <em>approved</em> state before it can be automatically activated.  If you prefer to activate the advertisement immediately, leave this field empty.
fr: Vous pouvez préciser une date et une heure pour que cette publicité soit automatiquement activée. Dans ce cas, la publicité doit être à l'état <em>validée</em>. Pour activer la publicité maintenant, laissez le champ vide.

en: Automatically expire ad
fr: Expirer automatiquement la publicité

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically expired.  If you don't want the advertisement to expire, leave this field empty.
fr: Vous pouvez préciser une date et une heure pour que cette publicité soit automatiquement desactivée. Si vous ne souhaitez pas que la publicité expire, laissez le champ vide.

en: Maximum clicks
fr: Nombre maximum de clics

en: You can specify the maximum number of times this advertisement should be clicked, after which it will be automatically expired.  If you don't want this advertisement to expire after a certain number of clicks leave this field set to %zero.
fr: Vous pouvez préciser le nombre maximum de clics sur cette publicité après quoi elle sera désactivée. Si vous ne souhaitez pas que cette publicité expire après un certain nombre de clics, laissez ce champ avec %zero.

en: This vocabulary was automatically created for use by the ad module.  Only applicable options are available.
fr: Ce vocabulaire a été créé automatiquement par le module de publicité. Seules les options utilisables sont disponibles.

en: ad group
fr: groupe de publicités

en: Type %type is required to use this vocabulary.
fr: Le type %type est requis pour utiliser ce vocabulaire.

en: If enabled, ads are categorized by typing ad group names instead of choosing them from a list.
fr: Si activé, les publicités sont catégorisées en saisissant le nom des groupes de publicités plutôt qu'en les choisissant dans une liste.

en: If enabled, allows ads to have more than one ad group (always true for free tagging).
fr: Si activé, les publicités pourront appartenir à plus d'un groupe (toujours vrai pour le marquage libre).

en: If enabled, every ad <strong>must</strong> be assigned to at least one ad group.
fr: Si activé, chaque publicité <strong>doit</strong> être assignée à au moins un groupe.

en: Ad group name
fr: Nom du groupe de publicités

en: The name for this ad group.  Example: "Linux".
fr: Le nom de ce groupe de publicités. Exemple: "Linux".

en: A description of the ad group.
fr: Une description du groupe de publicités.

en: In listings, the heavier ad groups will sink and the lighter ad groups will be positioned nearer the top.
fr: Dans les listes, les groupes de poids les plus lourds iront en bas de liste et ceux de poids les plus légers en haut de liste.

en: This ad will not be automatically activated at the scheduled time because it is not in the <em>approved</em> state.
fr: Cette publicité ne sera pas automatiquement activée au moment prévu car son état n'est pas <em>validé</em>.

en: URL where clicked
fr: URL du clic

en: Click history
fr: Historique des clics

en: Click details
fr: Détails des clics

en: Not valid: this click has not been counted for unknown reasons.  This is an unexpected error.
fr: Non valide : ce clic n'a pas été comptabilisé pour des raisons inconnues. Il s'agit d'une erreur inattendue.

en: Valid: this is a valid click.
fr: Validé : ceci est un clic valide

en: Not valid: this click has not been counted because another click by the same IP address was already counted.
fr: Non valide : ce clic n'a pas été pris en compte car un autre clic de la même adresse IP a déjà été comptabilisé.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by an owner of the advertisement.
fr: Non valide : ce clic n'a pas été comptabilisé car il a été fait par un propriétaire de la publicité.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by a user in a filtered role.
fr: Non valide : ce clic n'a pas été comptabilisé car il a été fait par un utilisateur ayant un rôle filtré.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by an automated "bot".
fr: Non valide : ce clic n'a pas été comptabilisé car il a été fait par script automatique ("bot").

en: Ads
fr: Publicités

en: Configure and manage your advertising system.
fr: Configurez et gérez votre système publicitaire.

en: Create group
fr: Créer un groupe

en: Ad owners
fr: Propriétaires de la publicité

en: !owner's permissions
fr: Droits de !owner

en: ad group: @name
fr: groupe de la publicité : @name

en: Number of ads
fr: Nombre de publicités

en: Select the maximum number of unique ads that should be displayed together in this block.  If you specify a number larger than the maximum number of ads in this ad group, all ads will be displayed once.
fr: Sélectionnez le nombre maximum de publicités uniques devant être affichées ensemble dans ce bloc. Si vous préciser un nombre plus grand que le nombre total de publicités dans ce groupe, elles seront affichées immédiatement.

en: permissions
fr: droits

en: Enter the username of the user who should have ownership permissions on this advertisement.
fr: Saisir le nom d'utilisateur de l'utilisateur qui devrait avoir les permissions du propriétaire de cette publicité.

en: Add owner
fr: Ajouter un propriétaire

en: The specified username %username does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %username existe déjà.

en: The specified user %username is already an owner of this ad.
fr: L'utilisateur %username est déjà propriétaire de la pub.

en: assigned
fr: assigné

en: The user is already an owner of the ad.
fr: L'utilisateur est déjà propriétaire de la publicité.

en: The user %username has been added as an owner of this advertisement.
fr: L'utilisateur %username a été ajouté comme propriétaire de cette publicité.

en: granted
fr: accordé

en: The permissions have been saved.
fr: Les permissions ont été enregistrées.

en: Mark as approved
fr: Marquer comme approuvé

en: Mark as active
fr: Marquer comme actif

en: Mark as expired
fr: Marquer comme expiré

en: Mark as pending
fr: Marquer comme en attente

en: Mark as offline
fr: Marquer comme hors ligne

en: Mark as denied
fr: Marquer comme refusé

en: Are you sure you want to delete these ads?
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer ces publicités ?

en: The ads have been deleted.
fr: Les publicités ont été supprimées.

en: No ads available.
fr: Aucune publicité disponible.

en: No ads selected.
fr: Aucune publicité sélectionnée.

en: offline
fr: hors ligne

en: not pending
fr: pas en attente

en: not approved
fr: non approuvée

en: not offline
fr: pas en ligne

en: not expired
fr: pas expirée

en: not denied
fr: pas refusée

en: Show only ads where
fr: Ne montrer que les publicités où

en: Using detected adserve scripts: %adserve, %adserveinc
fr: Utilise les scripts détectés : %adserve, %adserveinc

en: not found
fr: pas trouvé

en: Click-through target
fr: Cible du clic

en: same browser window and frame
fr: même fenêtre et frame

en: new browser window
fr: nouvelle fenêtre

en: parent frame
fr: frame parente

en: same browser window, removing all frames
fr: même fenêtre, supprimer toutes les frames

en: Select an option above to configure what happens when an ad is clicked.  These options set the <em>a target</em>, and are <em>_self</em>, <em>_blank</em>, <em>_parent</em> and <em>_top</em> respectively.
fr: Sélectionner une option ci-dessus pour configurer ce qui se passe quand une publicité est cliquée. Ces options définissent la <em>cible</em>, et sont <em>_self</em>, <em>_blank</em>, <em>_parent</em> and <em>_top</em>.

en: If enabled, %tag will be added to advertisement links generated by this module.
fr: Si activé, %tag sera ajouté aux liens publicitaires générés par ce module.

en: Validate URLs
fr: Valider les URLs

en: If enabled, any destination URLs entered in ads will be required to be complete URLs (including http:// or https:// at the beginning).  If you wish to include internal urls, you will need to disable this option.
fr: Si activé, toutes les URL de destination des publicités devront être complètes (c'est à dire inclure http:// ou https://). Si vous souhaitez inclure des URL internes, vous devrez désactiver cette option.

en: Frameborder
fr: Filet autour des iFrames

en: If enabled, IFrames used for displaying ads will have a frameborder.
fr: Si activé, les IFrames utilisées pour afficher les publicités auront un filet.

en: Scrolling
fr: Défilement

en: Define whether or not scroll bars should be enabled for the ad IFrame.
fr: Précise si des barres de défilement doivent être autorisées pour l'IFrame de la publicité.

en: The default width for advertisement IFrames
fr: La largeur par défaut pour les IFrames des publicités

en: The default height for advertisement IFrames
fr: La hauteur par défaut pour les IFrames des publicités

en: A cache can be used to efficiently track how many times advertisements are displayed and clicked.
fr: Un système de cache peut être utilisé pour suivre efficacement combien de fois les publicités sont affichées et cliquées.

en: The default ad group is comprised of all ads not assigned to any other ad group.
fr: Le groupe de publicités par défaut comprend toutes les publicités qui ne sont pas assignées à un autre groupe.

en: No groups have been created.
fr: Aucun groupe n'a été créé.

en: Are you sure you want to remove user %name as an owner of this advertisement?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name comme propriétaire de cette publicité ?

en: %name is the primary owner of this advertisement.  You cannot remove the primary owner.
fr: %name est le propriétaire principal de cette publicité. Vous ne pouvez pas supprimer le propriétaire principal.

en: The ad owner %name has been removed.
fr: Le propriétaire de la publicité %name a été supprimé.

en: Email @when before the advertisement will expire.
fr: Envoyer un courriel @when avant que la publicité n'expire.

en: Email @when after the advertisement is expired.
fr: Envoyer un courriel @when après l'expiration de la publicité.

en: Email @when before the advertisement will be activated (if scheduled).
fr: Envoyer un courriel @when avant que la publicité ne soit activée (si planifiée).

en: Email @when after the advertisement is activated.
fr: Envoyer un courriel @when après l'activation de la publicité.

en: Email @when after the advertisement is clicked.
fr: Envoyer un courriel @when après que la publicité sera cliquée.

en: Email @when after the advertisement is approved.
fr: Envoyer un courriel @when après la validation de la publicité.

en: Email @when after the advertisement is denied.
fr: Envoyer un courriel @when après l'interdiction de la publicité.

en: Failed to read the required file %filename.  Please make the file readable by the webserver process.  No ads can be displayed until this problem is resolved.
fr: Impossible de lire le fichier recquis %filename. Rendez le fichier lisible via le serveur. Aucune publicité ne peut être affichée tant que ce problème n'est pas résolu.

en: Invalid vocabulary defined for advertisements, attempting to auto-fix.
fr: Le vocabulaire défini pour les publicités est invalide, tentative de réparation automatique.

en: Missing vocabulary node type for advertisements, attempting to auto-fix.
fr: Le type de nœud pour les publicités est manquant. Essai de réparation automatique.

en: Restoring orphaned ad group configuration.
fr: Rétablissement de la configuration des groupes orphelins de publicités.

en: Be sure to enable "!show" permissions for all roles that you wish to see advertisements.
fr: Assurez-vous d'activer les droits "!show" pour tous les rôles devant voir les publicités.

en: show advertisements
fr: montrer les publicités

en: Specify a name for the ad group.
fr: Spécifier un nom pour le groupe de publicités.

en: Describe this ad group.
fr: Décrire ce groupe de publicités.

en: When listing ad groups, those with lighter (smaller) weights get listed before ad groups with heavier (larger) weights.  Ad groups with equal weights are sorted alphabetically.
fr: Les groupes plus légers seront listés en premier. Les groupes du même poids sont triés par ordre alphabétique.

en: Created new ad group %term.
fr: Nouveau groupe de publicités %term créé.

en: The ad group %term has been updated.
fr: Le groupe de publicités %term a été mis à jour.

en: Are you sure you want to delete the ad group %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le groupe de publicités %name ?

en: Ads that were within this group will not be deleted.  This action cannot be undone.
fr: Les publicités qui étaient dans ce groupe ne seront pas supprimées. Cette action ne peut pas être annulée.

en: The ad group %term has been deleted.
fr: Le groupe de publicités %term a été supprimé.

en: ad
fr: publicité

en: administer advertisements
fr: administrer les publicités

en: create advertisements
fr: créer des publicités

en: edit own advertisements
fr: modifier ses propres publicités

en: An advertising system for Drupal powered websites.
fr: Un système de gestion de publicités pour Drupal.

en: Can improve the performance of the ad module utilizing file caching.
fr: Peut améliorer les performances du module de publicités en utilisant le cache de fichier.

en: File based caching will usually offer better performance, however, some find it difficult to enable and it may not offer valid statistics if you are using multiple load balanced web servers.
fr: Le système de cache offre de meilleurs performances bien qu'il puisse être difficile à mettre en oeuvre et qu'il puisse altérer les statistiques dans le cas de serveurs derrière un load balancer.

en: File cache settings
fr: Paramètre de mise en cache des fichiers

en: Number of cache files
fr: Nombre de fichiers mis en cache

en: Please select the number of cache files the ad module should use.  Select a smaller value for better accuracy when performaing automatic actions on advertisements at specified thresholds.  Select a larger value for better performance.  This configuration option is only relevant if the file cache is enabled.
fr: Sélectionner le nombre de fichiers de cache que le module de publicités peut utiliser. Saisir une petite valeur pour une meilleur précision lors des actions automatiques déclenchées par des seuils. Saisir une grande valeur pour optimiser les performances. Cette configuration n'est utile que si le cache des fichiers est activé.

en: Specify how long information should be cached before ad statistics are updated in the database.  Increasing the cache lifetime can improve overall performance.  This configuration options is only relevant if the file cache is enabled.
fr: Préciser combien de temps les informations doivent être mises en cache avant que les statistiques ne soient mises à jour dans la base. Augmenter le temps de vie du cache peut augmenter les peformances générales. Cette configuration n'est utile que si le système de cache est activé.

en: Ad module failed to access cache <em>%file</em>.  Verify file permissions.
fr: Le module de publicité n'a pas réussi a accéder à <em>%file</em>. Vérifiez les permissions.

en: Provides a file-caching mechanism to improve ad serving performance.
fr: Fournit un mécanisme de mise en cache de fichiers pour améliorer les performances.

en: The ad_embed module uses the ad module to replace special tags with random advertisements, or to automatically insert ads after a number of paragraphs in your content.  The module allows you to specify which ad group to select ads from and how many ads to display.  Instead of selecting ads from ad groups, it also allows you to specify individual ads by their node id.
fr: Le module ad_embed utilise le module de publicité pour remplacer des tags spéciaux avec des publicités aléatoires ou pour automatiquement insérer des publicités dans le contenu après un nombre précis de paragraphes. Le module permet de préciser le groupe de publicités dans lequel puiser ces dernières et combien doivent être affichées. Il est aussi possible de les sélectionner via leur identifiant (ID) de nœud.

en: Replace tags:
fr: Remplacer les tags :

en: Content must have been created by a user with <em>embed ads in content</em> permissions for tags to be replaced.  The ad_embed module supports two different types of tags.  One uses double brackets, looking like <em>[[ad]]</em>, the other uses an html comment, looking like <em>&lt;!--ad--&gt;</em>.  Individual parameters are then separated by the | (pipe) character.  For individual parameters with multiple values, the values are separated by commas.
fr: Le contenu doit avoir été créé par un utilisateur ayant le droit d'inclure des publicités dans le contenu pour que les tags soient remplacés. Le module ad_embed supporte 2 types de tags : <em>[[ad]]</em> et <em>&lt;!--ad--&gt;</em>. Les paramètres individuels sont séparés par  | (pipe). Pour des paramètres individuels avec valeurs multiples, les valeurs sont séparées par des virgules.

en: Using html comments has the advantage that if you decide to disable the ad_embed module, the ads will simply disappear (as they will be html coments.  The downside to using html comments is that you need to configure your Input Filter to not filter them out.  Using brackets can be simpler to get working.
fr: Utiliser des commentaires HTML à l'avantage de voir les pubs disparaitre si vous désactivez le module ad_embed (même chose pour les commentaires HTML). L'inconvénient est qu'il faut configurer  Input Filter pour qu'ils ne soient pas rejetés. Utiliser les crochets peut être plus simple dans un premier temps.

en: Parameters:
fr: Paramètres :

en: The following parameters can be used within embedded advertisement tages:
fr: Les paramètres suivants peuvent être utilisés avec les tags publicitaires inclus :

en: <em>groups</em>: specify which group to select random ads from.
fr: <em>groupes</em> : préciser dans quels groupes puiser aléatoirement les publicités.

en: <em>quantity</em>: specify how many ads to display at once.
fr: <em>quantité</em> : préciser combien de publicités peuvent être affichées en même temps.

en: <em>nids</em>: a list of ads from which to select from.  If <em>nids</em> is specified, the <em>groups</em> parameter will be ignored.
fr: <em>IDs de nœuds</em> : une liste de publicités pouvant être sélectionnées.  Si <em>IDs de nœuds</em> spécifié, alors les paramètres de <em>groupes</em> seront ignorés.

en: The following examples should help you to understand how to embed ads within your content.
fr: Les exemples suivants devraient vous aider à comprendre comment inclure vos publicités dans le contenu.

en: <em>[[ad]]</em><br />This will display one random ad from ads that are not assigned to any group.
fr: <em>[[ad]]</em><br />Cela affichera une pub aléatoire provenant des publicités non assignées à un groupe.

en: <em>&lt;!--ad--&gt;</em><br />This will display one random ad from ads that are not assigned to any group.
fr: <em>&lt;!--ad--&gt;</em><br />Cela affichera une pub aléatoire provenant des publicités non assignées à un groupe.

en: <em>[[ad|quantity=2]]</em><br />This will display two random ads from ads that are not assigned to any group.
fr: <em>[[ad|quantity=2]]</em><br />Cela affichera deux publicités choisies aléatoirement parmi celles n'appartenant à aucun groupe.

en: <em>[[ad|group=23]]</em><br />This will display one random ad from the group with a tid of 23.
fr: <em>[[ad|group=23]]</em><br />Cela affichera une publicité choisie aléatoirement dans le groupe dont le tid est 23.

en: <em>&lt!--ad|nids=1,13,42,76|quantity=4]]</em><br />This will display all four listed ads in a random order.
fr: <em>&lt!--ad|nids=1,13,42,76|quantity=4]]</em><br />Cela affichera les 4 publicités dans un ordre aléatoire.

en: Automatically embedding ads:
fr: Inclusion automatique de publicités :

en: You can enable the functionality to automatically embed ads in your content at <em>administer >> ads >> settings >> embed ads</em>.  On this configuration page, you can choose which content types should contain automatically embedded ads, after which paragraph the ad should appear, and from which ad group the advertisement should be selected.
fr: Vous pouvez activer la fonction permettant d'insérer automatiquement des publicités dans le contenu ici <em>Administrer > Pubs > Paramètres >> Pubs insérées</em>.

en: Manually embedded ads
fr: Publicités intégrées manuellement

en: Replace [[ad]] style tags in site content with advertisements.
fr: Remplacer dans le contenu les tags de style [[ad]] par des pubs.

en: Replace &lt;!--ad--&gt; style tags in site content with advertisements.
fr: Remplace les tags de type  &lt;!--ad--&gt; dans le conetnu du site avec pubs.

en: Automatically embedded ads
fr: Pubs incluses automatiquement

en: Enable automatically embedded ads for any of the following content types, causing ads to be automatically inserted when users are viewing the content.  Configure where the ad should be placed, from which ad group(s) the ads should be selected, and how many ads to display.
fr: Active les pubs insérées automatiquement pour les types de contenu suivants. Les pubs seront automatiquement insérées quand les utilisateurs liront le contenu.

en: Automatically embed ads in %type content
fr: Pubs incluses automatiquement dans le type de contenu %type.

en: Before the first paragraph
fr: Avant le premier paragraphe

en: After the first paragraph
fr: Après le premier paragraphe

en: After the second paragraph
fr: Après le second paragraphe

en: After the third paragraph
fr: Après le troisième paragraphe

en: After the fourth paragraph
fr: Après le quatrième paragraphe

en: After the fifth paragraph
fr: Après le cinquième paragraphe

en: After the sixth paragraph
fr: Après le sixième paragraphe

en: After the seventh paragraph
fr: Après le septième paragraphe

en: After the eighth paragraph
fr: Après le huitième paragraphe

en: After the ninth paragraph
fr: Après le neuvième paragraphe

en: After the tenth paragraph
fr: Après le dixième paragraphe

en: After the last paragraph
fr: Après le dernier paragraphe

en: Specify where you would like to automatically embed the advertisement for this content type.
fr: Pour ce type de contenu, précisez où vous souhaitez inclure automatiquement la pub.

en: Always display ad
fr: Toujours afficher la pub

en: Check this box to display an ad even if the content doesn't have as many paragraphs as you specified above.  In these cases the ad will appear at the end of the content.
fr: Cocher cette case pour afficher une pub même si le contenu ne possède pas autant de paragraphes que spécifié. Dans ce cas la pub apparaitra à la fin du contenu.

en: Ad group
fr: Group de pubs

en: Specify from which ad group(s) you'd like to display advertisements.
fr: Précisez depuis quel(s) groupe(s) de pubs vous souhaitez afficher les pubs.

en: Specify how many advertisements to display at the same time.
fr: Préciser le nombre de pubs à afficher en même temps.

en: Embedded ad configuration options saved.
fr: Options de configuration des pubs incluses enregistrées.

en: Embed ads in content.
fr: Pubs incluses dans le contenu.

en: An external advertisement, displayed in an IFrame.
fr: Une pub externe, affcihée dans une IFrame.

en: Unexpected redirect attempt in external ad type.
fr: Essais imprévu de redirection dans une pub externe.

en: External Source URL
fr: URL externe

en: Enter the complete URL where your external ad his hosted.  The URL must begin with http:// or https://.  For example, %url.
fr: Saisissez l'URL complète pointant exactement où votre pub externe est hébergée.  L'URL doit commencer par http:// ou https://.  Par exemple, %url.

en: External Ad
fr: Pub externe

en: Enhances the ad module to support externally hosted ads.  Typically combined with IFrames.
fr: Améliore le module de pub demanière à supporter les pubs externes. Utilisé en général avec IFrames.

en: A html advertisement.
fr: Publicité au format HTML.

en: Ad HTML
fr: Pub HTML

en: Paste the complete HTML provided by your advertising affiliate.
fr: Veuillez coller le code HTML complet fourni par votre affilié.

en: HTML Ad
fr: Pub HTML

en: Enhances the ad module to support html-based ads, such as those defined by many advertising affiliate websites.
fr: Améliore le module de pub de manière à pouvoir afficher des pubs HTML.

en: An image or banner advertisement.
fr: Publicité au format image ou bannière.

en: Optionally specify a minimum height in pixels for images in this group.  To specify no minimum height, enter <em>0</em>.
fr: En option, préciser une hauteur minimum en pixels pour les images de ce groupe. Pour ne pas préciser de hauteur minimum, saisir <em>0</em>.

en: Optionally specify a minimum width in pixels for images in this group.  To specify no minimum width, enter <em>0</em>.
fr: En option, préciser une largeur minimum en pixels pour les images de ce groupe. Pour ne pas préciser de largeur minimum, saisir <em>0</em>.

en: Maximum height
fr: Hauteur maximum

en: Optionally specify a maximum height in pixels for images in this group.  To specify no maximum height, enter <em>0</em>.
fr: En option, préciser une hauteur maximum en pixels pour les images de ce groupe. Pour ne pas préciser de hauteur maximum, saisir <em>0</em>.

en: Maximum width
fr: Largeur maximum

en: Optionally specify a maximum width in pixels for images in this group.  To specify no maximum width, enter <em>0</em>.
fr: En option, préciser une largeur maximum en pixels pour les images de ce groupe. Pour ne pas préciser de largeur maximum, saisir <em>0</em>.

en: Unable to mark ad as <em>active</em> until uploaded image is validated.  If you do not see any more errors, you should now be able to set your ad as <em>active</em>.
fr: Impossible de passer la pub à <em>active</em> tant que l'image uploadée n'aura pas été validée.    Si vous ne voyez pas d'autre erreur, vous devriez être en mesure de passer votre pub à %active.

en: You must specify a valid %field.
fr: Vous devez préciser un %field valide.

en: It is required that you upload an image for your image advertisement.
fr: Il est nécessaire de télécharger une image pour votre pub image.

en: The required <em>upload module</em> is not enabled, you will not be able to upload image ads.  Please %enable the upload module, or %disable the ad_image module.
fr: Le module recquis <em>upload module</em> n'est pas activé, vous ne pouvez pas télécharger de pub image. %enable le module <em>upload module</em> ou %disable le module ad_image.

en: You will not be able to upload image ads until you !enable for the advertisement content type.
fr: Vous ne pouvez pas télécharger de pub image avant d'avoir !enable le type de contenu pub.

en: enable attachments
fr: autoriser les pièces jointes

en: Your website is configured to use Drupal's private !method.  You have to enable "!view" permissions in addition to the ad module's standard "!show" permissions for all roles that you wish to view image advertisements.
fr: Votre site est configuré pour que Drupal utilise sa méthode privée !method.  Vous devez activer les permissions "!view" en plus des permissions "!show" standards du module de pub pour que tous les rôles puissent voir les pubs.

en: download method
fr: méthode de téléchargement

en: view uploaded files
fr: voir les fichiers transférés

en: (invalid image)
fr: (image non valide)

en: Unable to locate image %image.
fr: Impossible de localiser l'image %image.

en: Unable to locate the uploaded image.
fr: Impossible de localiser l'image téléchargée.

en: No images have been uploaded.  Please upload an image via the <em>File attachments</em> form section below.<br />
fr: Aucune image n'a été téléchargée. Téléchargez une image via le formulaire ci-dessous.

en: <br />Only the first uploaded image that has <em>List</em> checked in the <em>File attachments</em> form section below will be displayed as an advertisement.  The image that will be displayed is marked as <em>active</em> above.
fr: <br />Seule la première image dont la case à cocher <em>Liste</em> est sélectionnée dans <em>Fichier joint</em> sera affichée comme une pub. L'image qui sera affichée est <em>active</em>.

en: Optionally enter text to appear when a mouse pointer hovers over the ad image.
fr: Vous pouvez saisir un texte qui apparaitra quand le pointeur de la sourie sera au-dessus de l'image.

en: Image Ad
fr: Pub image

en: Enhances the ad module to support banner ads.
fr: Améliore le module de pub pour permettre l'utilisation de bannières.

en: The ad_notify modules provides email notifications for the ad module.
fr: Le module ad_notify fournit des notifications par courriel pour le module de pub.

en: !owner's notifications
fr: Alertes de !owner

en: My notifications
fr: Mes alertes

en: Email every @when as long as the ad is active.
fr: Envoyer un courriel @when tant que la pub est active.

en: You can configure one or more notifications for your advertisement using the drop down menus below.  For example, to receive a weekly notification with information about how often your advertisement was viewed and clicked, select the <em>email every @when as long as the ad is active</em> event, and <em>1 week</em> for when.  Or, to receive a reminder that your advertisement will expire in 24 hours select the <em>email @when before the advertisement will expire</em>, and <em>1 day</em> for when.
fr: Vous pouvez configurer une ou plusieurs alertes pour vos pubs en utilisant le menu déroulant ci-dessous.

en: If you schedule a delay between an event and when you are notified and the event happens multiple times, only one notification will be sent.  For example, if you create a notification for <em>email 1 day after the advertisement is clicked</em> and the ad is clicked 42 more times in the next 24 hours, you will only receive one email 24 hours after your ad was first clicked that notes that your ad was clicked a total of 43 times in the past 24 hours.
fr: Si vous paramétrez un délais entre l'événement et l'envoi de l'alerte et que l'événement se produit plusieurs fois pendant ce délais, l'alerte ne sera envoyée qu'une fois pendant ce délais.

en: Select an event for which you would like to receive a notification.
fr: Sélectionnez un événement pour lequel vous souhaitez être alerté.

en: Select a value to replace @when in the event notification you selected above.
fr: Sélectionnez une valeur pour remplacer @when dans l'alerte sur événement sélectionnée ci-dessus.

en: One-time
fr: Une fois

en: Check this box if this notification email should only be sent one time.  If not checked, an email will be sent each time the event happens.  If checked, an email will only be sent the first time the event happens, then the notification will be automatically disabled.
fr: Cochez cette case si cette alerte e-mail doit être envoyer une seule fois. Si décochée, un e-mail sera envoyé chaque fois que l'événement se produira. Si cochée, un e-mail sera envoyé seulement la première fois puis l'alerte sera automatiquement désactivée.

en: Check this box if you are setting up a notification for someone else, and you don't want them to be able to disable the notification.  Only users with the <em>manage owners</em> permission for this ad can edit or delete a locked notification.
fr: Cochez cette case si vous paramétrez une alerte pour quelqu'un d'autre et que vous ne souhaitez pas que cette personne puisse désactiver l'alerte.

en: Notify address
fr: Adresse d'alerte

en: The email will be sent to %address.
fr: Le courriel sera envoyé à %address.

en: This notification is locked, you will need to contact the site administrator to delete this notification for you.
fr: L'alerte est bloquée, contactez l'administrateur pour qu'il supprime l'alerte à votre place.

en: You are not allowed to schedule a regular notification more frequently than once an hour.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à planifier une alerte régulière plus fréquente q'une fois par heure.

en: You have already scheduled that notification.
fr: Vous avez déjà planifié cette alerte.

en: This notification is locked, you will need to contact the site administrator to edit this notification for you.
fr: L'alerte est bloquée, contactez l'administrateur pour qu'il l'édite à votre place.

en: Receive email notifications regarding ads.
fr: Recevoir des alertes par courriel en fonction des pubs.

en: Use the following options to build a source snippet for displaying ads on your website.
fr: Utilisez ces options pour créer un code permettant d'afficher des pubs sur votre site web.

en: Select one or more groups to display ads from.
fr: Sélectionnez un ou plusieurs groupes à partir desquels les pubs seront affichées.

en: Select the maximum number of unique ads that should be displayed together.
fr: Sélectionner le nombre maximum de pubs uniques pouvant être affichées ensembles.

en: Generate code snippet
fr: Générer un bout de code

en: Generates cut-and-paste source snippets allowing ads to be easily displayed on remote websites.
fr: Génère des bouts de code à copier/coller facilitant l'affichage des pubs sur des sites distants.

en: Provides comprehensive charts and reports about advertising statistics.
fr: Fournit des graphiques et rapports détaillés sur les statistiques des publicités.

en: Valid
fr: Valider

en: Ad owner
fr: Propriétaire de la pub

en: Filtered role
fr: Rôle filtré

en: Filter duplicate click statistics.
fr: Filtrer les doublons de clics.

en: A text advertisement.
fr: Publicité textuelle.

en: Header minimum length
fr: Taille minimum de l'entête

en: Optionally specify the minimum number of characters allowed in the header of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no minimum length.
fr: En option, préciser le nombre minimum de caractères autorisés dans l'entête d'une pub texte. Pour ne rien préciser, saisir <em>0</em>.

en: Header maximum length
fr: Taille maximum de l'entête

en: Optionally specify the maximum number of characters allowed in the header of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no maximum length.
fr: En option, préciser le nombre maximum de caractères autorisés dans l'entête d'une pub texte. Pour ne rien préciser, saisir <em>0</em>.

en: Body minimum length
fr: Taille minimum du corps

en: Optionally specify the minimum number of characters allowed in the body of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no minimum length.
fr: En option, préciser le nombre minimum de caractères autorisés dans le corps d'une pub texte. Pour ne rien préciser, saisir <em>0</em>.

en: Body maximum length
fr: Taille maximum du corps

en: Optionally specify the maximum number of characters allowed in the body of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no maximum length.
fr: En option, préciser le nombre maximum de caractères autorisés dans le corps d'une pub texte. Pour ne rien préciser, saisir <em>0</em>.

en: The header minimum length can not be greater than the header maximum length.
fr: La taille minimum du header ne peut pas être plus grande que la taille maximum du header !

en: The body minimum length can not be greater than the body maximum length.
fr: La taille minimum du corps ne peut pas être plus grande que la taille maximum du header !

en: Ad header
fr: Entête de la pub

en: This is the first line of the ad which will be linked to the URL entered above.
fr: La première ligne de la pub sera transformée en un lien pointant vers l'URL saisie ci-dessus.

en: Ad body
fr: Corps de la pub

en: This is the rest of the ad.
fr: Ceci est le reste de lapub.

en: Your text ad header is only %cur characters but must be at least %min characters.
fr: Votre texte d'entête de pub ne fait que %cur caractères. Il doit comporter au minimum %min caractères.

en: Your text ad header is %cur characters but can not be more than %max characters.
fr: Votre texte d'entête de pub comporte %cur caractères. Il doit comporter au maximum %max caractères.

en: Your text ad body is only %cur characters but must be at least %min characters.
fr: Le texte du corps de votre pub ne fait que %cur caractères. Il doit comporter au minimum %min caractères.

en: Your text ad body is %cur characters but can not be more than %max characters.
fr: Le texte du corps de votre pub comporte %cur caractères. Il doit comporter au maximum %max caractères.

en: Text Ad
fr: Texte de la pub

en: Enhances the ad module to support static text ads.
fr: Améliore le module de pub de manière à ppouvoir utiliser des textes statiques en guise de pub.

en: Weight Percent
fr: Pourcent du poids

en: If enabled, each ad in this group will be weighted per the percentages defined below.
fr: Si activé, chaque pub de ce groupe héritera du poids défini ci-dessous.

en: Display percent
fr: Afficher le pourcentage

en: Enter a percentage from 0 to 100.  The total percentages of all ads in this group must add up to 100.  For example, if you have two ads, and want one to be displayed 70% of the time and the other 30% of the time enter '70' in one and '30' in the other.
fr: Saisir un pourcentage entre 0 et 100. Le total des pourcentages de ce groupe doit être de 100. Par exemple, si vous avez 2 pubs et que l'unedoit être affichée 70% du temps, saisissez '70' pour elle et '30' pour l'autre.

en: The total percentage for all ads in the %group group combined must equal 100%.  It currently equals %percent.
fr: Le pourcentage total doit être de 100%. Pour l'instant il est de %percent.

en: You have configured your advertisements to be displayed in iframes, and you have configured your click-through target as "same browser window and frame".  This is an unusual configuration, as when you click your advertisements only the IFrame will be redirected.  Be sure that this is actually what you are trying to do.
fr: Vous avez configuré vos publicités pour qu'elles soient affichées dans des iframes, et vous avez configuré vos cibles en tant que "même frame et même fenêtre du navigateur". Cette configuration est inhabituelle car quand les publicités seront cliquées, seules l'Iframe sera redirigée. Soyez sûr que ce comportement est celui souhaité.

en: - All -
fr: - Tout -

en: <any>
fr: -tout-
