Comments in vBulletin (6.x-1.1) - en to he translation catalogue (144 entries)

en: Home
he: דף הבית

en: Title
he: כותרת

en: Status
he: מצב

en: E-mail
he: אימייל

en: Delete
he: מחיקה

en: content
he: תוכן

en: Author
he: מחבר/ת

en: List
he: רשימה

en: Subject
he: נושא

en: Cancel
he: ביטול

en: Last comment
he: תגובה אחרונה

en: Read more
he: קראו עוד

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Administration
he: ניהול

en: Comments
he: תגובות

en: new
he: חדש

en: Homepage
he: עמוד הבית

en: view
he: צפיה

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Required
he: נדרש

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Save
he: שמירה

en: Update
he: עדכון

en: Time
he: זמן

en: Keywords
he: מילות מפתח

en: Preview comment
he: תצוגה מקדימה של התגובה

en: Update options
he: אפשרויות עדכון

en: Drupal
he: דרופל

en: Your name
he: שם

en: Comment
he: תגובה

en: Published
he: מפורסם

en: Authored by
he: נכתב על ידי

en: Jump to the first comment of this posting.
he: עבור לתגובה הראשונה לפרסום זה.

en: Jump to the first new comment of this posting.
he: עבור לתגובה הראשונה בפרסום זה.

en: Add new comment
he: הוספת תגובה חדשה

en: Add a new comment to this page.
he: הוספת תגובה חדשה לעמוד זה.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
he: שתפו מחשבות ודעות לגבי פרסום זה.

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Optional
he: אופציונאלי

en: Recent comments
he: תגובות אחרונות

en: The comment no longer exists.
he: התגובה אינה קיימת.

en: The comment and all its replies have been deleted.
he: התגובה וכל התשובות המקושרות אליה נמחקו.

en: Do not display
he: אל תציג

en: Save settings
he: שמירת הגדרות

en: reply
he: תשובה

en: You have to specify a valid date.
he: יש להזין תאריך תיקני.

en: Authored on
he: בתאריך

en: The update has been performed.
he: העדכון בוצע.

en: Source
he: מקור

en: @time ago
he: לפני @time

en: Not published
he: לא מפורסם

en: administer comments
he: ניהול תגובות

en: Delete comments
he: מחיקת תגובות

en: by
he: ע"י

en: The comments have been deleted.
he: התגובות נמחקו.

en: Published comments
he: תגובות שפורסמו

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
he: תגובתך נמצאת בתור לאישור מנהלי האתר ותפורסם לאחר אישור.

en: Comment settings
he: הגדרות לתגובות

en: Read only
he: לקריאה בלבד

en: Approval queue
he: תור לאישור

en: Display on separate page
he: הצג בעמוד נפרד

en: Location of comment submission form
he: מיקום טופס כתיבת התגובה

en: Anonymous commenting
he: תגובות אנונימיות

en: Anonymous posters may not enter their contact information
he: מגיבים אנונימיים לא יכולים להכניס מידע ליצירת קשר

en: Anonymous posters may leave their contact information
he: מגיבים אנונימיים יכולים להכניס מידע ליצירת קשר

en: Anonymous posters must leave their contact information
he: מגיבים אנונימיים חייבים להשאיר מידע ליצירת קשר

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
he: אפשרות זו מופעלת כאשר לאורחים יש הרשאה להגיב ב<a href="@url">עמוד ההרשאות</a>.

en: Display below post or comments
he: הצג מתחת לפרסום או לתגובות

en: Default comment setting
he: הגדות ברירת מחדל לתגובות

en: Read/Write
he: קריאה\כתיבה

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
he: חברים עם הרשאת <em>ניהול תגובות</em> יוכלו לעקוף הגדרה זו.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
he: ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.

en: parent
he: אב

en: Flat list - collapsed
he: רשימה שטוחה - מכווצת

en: Flat list - expanded
he: רשימה שטוחה - מורחבת

en: Threaded list - collapsed
he: רשימה משורשרת - מכווצת

en: Date - newest first
he: תאריך - חדש תחילה

en: Date - oldest first
he: תאריך - ישן תחילה

en: 1 comment | @count comments
he[0]: תגובה אחת
he[1]: @count תגובות

en: 1 new comment | @count new comments
he[0]: תגובה חדשה אחת
he[1]: @count תגובות חדשות

en: access comments
he: גישה לתגובות

en: post comments
he: משלוח תגובות

en: post comments without approval
he: משלוח תגובות ללא אישור

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
he: <a href="@login">הזדהו</a> לפרסום תגובות

en: Reply
he: השב

en: No comments available.
he: אין תגובות זמינות.

en: Error saving user account.
he: שגיאה בשמירת חשבון המשתמש.

en: !a comments per page
he: !a תגובות לעמוד

en: Please select one or more comments to perform the update on.
he: אנא בחרו הודעה אחת או יותר עליהן יבוצע עדכון.

en: Unpublish comment
he: בטל פרסום תגובה

en: Unpublish comment containing keyword(s)
he: בטל פרסום תגובות המכילות מילות מפתח

en: After saving a new comment
he: אחרי שמירת תגובה חדשה

en: After saving an updated comment
he: אחרי עדכון תגובה

en: After deleting a comment
he: אחרי מחיקת תגובה

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
he: כאשר תגובה נצפית על ידי משתמש מאומת

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
he: התגובה לא תפורסם אם היא מכילה אחד או יותר מרצפי התווים שלעיל. השתמש ברשימת צרופי תווים מופרדת בפסיקים. לדוגמה: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". רצפי תווים הינם תלויי רישיות.

en: Post new comment
he: פרסום תגובה חדשה

en: Default display order
he: סדר תצוגת ברירת המחדל

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
he: ברירת המחדל למיון עבור משתמשים חדשים ומשתמשים אנונימיים לצפייה בתגובות. משתמשים אלו יכולים לשנות את ההיבט שלהם באמצעות פאנל לוח הבקרה. עבור משתמשים רשומים שינוי זה יזכר כשינוי מתמיד.

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
he: להלן רשימת התגובות המחכות לאישור שפורסמו לאתר שלך. לאישור תגובה, לחץ על 'עריכה' ושמה את 'סטטוס מונחה' למאושר. לחץ על נושא לצפיה בתגובה, על שם המחבר לעריכת מידע המשתמש של המחבר, 'עריכה' לשינוי הטקסט, ו'-'מחיקה' להסרת הפרסום.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
he: הצג וערוך תגובות לאתר ואת תור התגובות להנחייה.

en: Reply to comment
he: תשובה לתגובה

en: Default display mode
he: מצב תצוגה ברירת מחדל

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
he: תצוגת ברירת מחדל לתגובות. תצוגה מורחבת תציג את גוף ההודעה. תצוגת אשכולות תשאיר את התגובות יחד.

en: Default comments per page
he: ברירת מחדל לכמות התגובות בעמוד

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
he: ברירת המחדל לכמות התגובות בעמוד: תגובות נוספות מפוצלות על דפים נוספים.

en: Comment controls
he: כלי ניהול תגובה

en: Display above the comments
he: הצג מעל התגובות

en: Display below the comments
he: הצג מתחת לתגובות

en: Display above and below the comments
he: הצג מעל ומתחת לתגובות

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
he: מיקום תיבת כלי ניהול התגובות. כלים אלה מאפשרים למשתמש לשנות את מצב התצוגה וסדר התגובות.

en: Comment subject field
he: שדה הנושא בתגובה

en: Can users provide a unique subject for their comments?
he: האם משתמשים יכולים לכתוב נושא לתגובות שלהם?

en: You are not authorized to post comments.
he: אינך מורשה לשלוח תגובות.

en: The comment you are replying to does not exist.
he: התגובה אליה אתה מגיב לא קיימת.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
he: הדיון נעול: אין אפשרות לפרסם תגובות חדשות.

en: You are not authorized to view comments.
he: אינך מורשה לצפות בתגובות.

en: Comment: updated %subject.
he: עדכון תגובה לנושא %subject .

en: Comment: added %subject.
he: תגובה חדשה: %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
he: האמנם ברצונך למחוק את התגובה '%title'?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
he: כל התגובות לתגובה זו יאבדו. לא ניתן לבטל פעולה זו לאחר אישור ביצועה.

en: Publish the selected comments
he: פרסם את התגובות הנבחרות

en: Unpublish the selected comments
he: בטל את פרסום התגובות הנבחרות

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
he: אין תגובות למחיקה או שהתגובה שבחרת נמחקה על ידי מנהל.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
he: האמנם ברצונך למחוק את התגובה והבנים שלה?

en: You have to specify a valid author.
he: יש להזין כותב תקף.

en: The name you used belongs to a registered user.
he: השם שבחרתם שייך למשתמש רשום.

en: You have to leave your name.
he: אתם מחוייבים להשאיר שם.

en: The e-mail address you specified is not valid.
he: כתובת הדואר האלקטרוני שהוזנה לא תקינה.

en: You have to leave an e-mail address.
he: יש להזין כתובת דואר אלקטרוני.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
he: כתובת ה-URL שהוזנה שגויה.יש להזין כתובת תקנית מלאה, לדוגמה <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
he: (ללא נושא)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
he: לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

en: Comment viewing options
he: אפשרויות לתצוגת תגובות

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
he: חברי האתר יכולים לשלוח תגובה - <a href="@login">כניסה</a> , <a href="@register">הצטרפות</a>

en: Comment: deleted %subject.
he: תגובה שנמחקה: %subject.

en: Posted in
he: נכתב בנושא

en: Cannot delete non-existent comment.
he: לא ניתן למחוק תגובה שלא קיימת.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
he: הרשאות לתגובה ניתנות לפי תפקיד המשתמש, וכן משמשות כדי לקבוע אם לאורחים (משתמשים אנונימיים) או תפקידים אחרים מותר להגיב על הודעות. אם אורחים מורשים להגיב, פרטי הקשר האישיים שלהם עשוים להישמר בעוגיות השמורות על המחשב המקומי שלהם לשימוש מאוחר יותר ברישום התגובה.  כאשר אין תגובות המשך לתגובה, היא ניתנת לעריכה ע"י המחבר שלה. המודול תגובה משתמש באותם פורמטי הקלט ותגי HTML שזמינים בעת יצירת צורות אחרות של תוכן.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
he: למידע נוסף, קראו במדריך המקוון על <a href="@comment">רכיב התגובות</a>.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
he: מכריח את המשתמש לצפות בתגובה ע"י לחיצה על כפתור "הצג" לפני שהתגובה נשלחת

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
he: שגיאה בתגובה: תגובה לא מורשית או תגובה לפרסום סגור בנושא %subject .

en: Submitted by !username on @datetime.
he: הוגש ע"י !username ב־@datetime.
