Heartbeat (6.x-4.5) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Group
id: Grup

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: No
id: Tidak

en: register
id: registrasi

en: Login
id: Masuk

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Path
id: Jalur

en: User
id: Pengguna

en: All
id: Semua

en: Module
id: Modul

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: configure
id: konfigurasi

en: Class
id: Kelas

en: Filters
id: Filter

en: Attachments
id: Sisipan

en: ago
id: yang lalu

en: revert
id: kembalikan

en: Permissions
id: Izin

en: empty
id: kosong

en: Reports
id: Laporan

en: Time ago
id: Waktu lalu

en: Text of log message to be passed into the t() function.
id: Teks pesan log yang dikirim ke fungsi t().

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
id: Array berseri atas variabel yang sesuai dengn string pesan dan yang dikirim ke fungsi t().

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Access type
id: Jenis akses

en: Stream
id: Status
