Mollom (6.x-2.14) - en to ru translation catalogue (149 entries)

en: Forms
ru: Формы

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Next
ru: Вперёд

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отмена

en: Language
ru: Язык

en: Administration
ru: Администрирование

en: Home page
ru: Главная страница

en: Links
ru: Ссылки

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Message
ru: Сообщение

en: Comment form
ru: Форма комментариев

en: User registration form
ru: Форма регистрации пользователя

en: User contact form
ru: Форма контактов пользователя

en: Settings
ru: Настройки

en: Save
ru: Сохранить

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: Refresh
ru: Обновить

en: Statistics
ru: Статистика

en: Configure
ru: Настроить

en: Comment
ru: Комментарий

en: Normal
ru: Нормальный

en: Blacklists
ru: Черные списки

en: total
ru: всего

en: No posts available.
ru: Материалы отсутствуют.

en: seconds
ru: секунд

en: Spam
ru: Спам

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: Post title
ru: Заголовок сообщения

en: Match
ru: Соответствует

en: Form
ru: Форма

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Not configured
ru: Не настроено

en: No comments available.
ru: Комментарии отсутствуют.

en: Context
ru: Контекст

en: contains
ru: содержит

en: Advanced configuration
ru: Расширенные настройки

en: Report
ru: Отчёт

en: Matches
ru: Совпадения

en: Public key
ru: Публичный ключ

en: Report as inappropriate: @link
ru: Сообщить как о неуместном: @link

en: Private key
ru: Личный ключ

en: Flagged
ru: Помечено

en: Site-wide contact form
ru: Контактная форма сайта

en: Verification
ru: Подтверждение

en: - Any -
ru: - Любой -

en: Invalid
ru: Недействительный

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
ru: Выбранные комментарии были отмечены как неподходящие и удалены.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
ru: Выбранные комментарии были отмечены как неподходящие и сняты с публикации.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
ru: Выбранные посты были отмечены как неподходящие и удалены.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
ru: Выбранные посты были отмечены как неподходящие и сняты с публикации.

en: CAPTCHA only
ru: Только CAPTCHA

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
ru: Спам фильтр, установленный на этом сайте в данным момент не работает. Настройки системы безопасности не позволяют принимает какие-либо сообщения, пока фильтр отключен. Попробуйте отправить сообщение позже.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
ru: Ваше сообщение не прошло спам-фильтр и поэтому не будет принято.

en: administer mollom
ru: администрировать mollom

en: Author name
ru: Имя автора

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
ru: Отчеты и статистика использования для модуля Mollom.

en: Report to Mollom
ru: Сообщить в Mollom

en: Protection mode
ru: Режим защиты

en: Unprotect
ru: Снять защиту

en: Add form
ru: Добавить форму

en: All available forms are protected already.
ru: Все доступные формы уже защищены.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
ru: Вы действительно хотите удалить защиту этой формы?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
ru: Mollom больше не будет защищать эту форму от спама.

en: Profanity
ru: Ненормативная лексика

en: Unwanted
ru: Нежелательно

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
ru: Произошла ошибка при попытке удаления элемента из черного списка.

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
ru: Вы уверены, что хотите удалить и сообщить о неуместном содержании?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
ru: О содержании было успешно сообщено как о неуместном.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
ru: Чтобы завершить эту форму, пожалуйста, заполните проверочное слово ниже.

en: @name form
ru: форма @name

en: Report to Mollom and unpublish
ru: Сообщить в Mollom и снять с публикации

en: Report to Mollom and delete
ru: Сообщить в Mollom и удалить

en: User password request form
ru: Форма запроса пароля пользователя

en: bypass mollom protection
ru: пропускать защиту mollom

en: Unprotect form
ru: Убрать защиту формы

en: Configure Mollom keys and global settings.
ru: Задать ключи Mollom и глобальные настройки.

en: Mollom statistics
ru: Статистика Mollom

en: Network error
ru: Ошибка сети

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
ru: Не удалось связаться с серверами Mollom. Пожалуйста, убедитесь, что ваш веб-сервер может делать исходящие HTTP-запросы.

en: Author e-mail
ru: E-mail автора

en: Mollom blacklist
ru: Черный список Mollom

en: The entry was added to the blacklist.
ru: Вхождение было добавлено в черный список.

en: The entry was removed from the blacklist.
ru: Вхождение было удалено из черного списка.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
ru: Mollom автоматически блокирует нежелательный контент и учится у всех сайтов-участников, чтобы улучшить свои фильтры. В верхней части автоматической фильтрации, можно определить пользовательский черный список.

en: Administer Mollom-protected forms and Mollom settings
ru: Управлять защищенными Mollom формами и его настройками

en: Bypass Mollom protection on forms
ru: Mollom пропускает защиту форм

en: Spam, unsolicited advertising
ru: Спам, нежелательная реклама

en: Low-quality
ru: Низкое качество

en: Unwanted, taunting, off-topic
ru: Нежелательное, дрязги, не по теме

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
ru: Отправка обратной связи в <a href="@mollom-url">Mollom</a> улучшает автоматизированную модерацию новых отправок.

en: The posts were successfully reported as inappropriate.
ru: О сообщениях было успешно оповещено, как о неуместных.

en: The users were successfully reported.
ru: О пользователях было успешно сообщено.

en: Your submission has triggered the profanity filter and will not be accepted until the inappropriate language is removed.
ru: Ваше сообщение вызвало срабатывание фильтра ненормативной лексики и не будет принято до тех пор, пока не будут удалены нецензурные выражения.

en: Text analysis
ru: Анализ текста

en: Text fields to analyze
ru: Текстовые поля для анализа

en: At least one text analysis check is required.
ru: Требуется хотя бы одна проверка текста.

en: The form protection has been added.
ru: Для формы была добавлена защита.

en: The form protection has been updated.
ru: Защита формы была обновлена.

en: Block all form submissions
ru: Блокировать отправку всех форм

en: Accept all form submissions
ru: Разрешить отправку всех форм

en: Enable testing mode
ru: Включить тестовый режим

en: All listed forms below are protected by Mollom, unless users are able to <a href="@permissions-url">bypass Mollom's protection</a>.
ru: Все перечисленные формы ниже защищены Mollom, за исключением тех пользователей, которые могут <a href="@permissions-url">обходить защиту Mollom</a>.

en: You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
ru: Вы можете <a href="@add-form-url">добавить форму</a> для защиты, настроить уже защищенные формы, или удалить защиту.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to disable it.
ru: Посетите <a href="@settings-url">страницу настроек Mollom</a> для выключения.

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
ru: Проверка слова не была завершена корректно. Пожалуйста, введите это новое проверочное слово и попробуйте еще раз.

en: Mollom CAPTCHA or privacy policy link
ru: Mollom CAPTCHA или ссылка на политику конфиденциальности

en: Type the characters you see in this picture.
ru: Введите символы, которые вы видите на этой картинке.

en: Configure blacklists.
ru: Настроить черные списки.

en: Configure spam blacklist entries.
ru: Настройка спам-записей черного списка.

en: Configure profanity blacklist entries.
ru: Настройка записей ненормативной лексики черного списка.

en: Configure unwanted blacklist entries.
ru: Настройка нежелательных записей черного списка.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to configure your keys.
ru: Чтобы настроить ключи, посетите <a href="@settings-url">страницу конфигурации Mollom</a>.

en: The Mollom API keys are not configured yet. !admin-message
ru: Ключи Mollom API не настроены. !admin-message

en: The configured Mollom API keys are invalid. !admin-message
ru: Настроенные ключи Mollom API недействительны. !admin-message

en: discard
ru: отбраковать

en: retain
ru: оставить

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
ru: Защита опускается для пользователей, имеющих любое из разрешений: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
ru: Когда анализ текста обнаруживает спам

en: Retain the post for manual moderation
ru: Оставить пост для ручной модерации

en: The form protection has been removed.
ru: Защита формы была удалена.

en: exact
ru: точно

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
ru: Сервера Mollom проверили ваши ключи. Все сервисы работают корректно.

en: View Mollom statistics
ru: Просмотр статистики Mollom

en: @name comment form
ru: Форма комментариев @name

en: Text analysis checks
ru: Проверки текстового анализа

en: !title must be 32 characters. Ensure you copied the key correctly.
ru: !title должен быть 32 символа. Проверьте, правильно ли вы скопировали ключ.

en: Do not report
ru: Не отправлять

en: Your submission contains invalid characters and will not be accepted.
ru: Ваши данные содержат неправильные символы и не будут приняты.

en: An error occurred upon trying to add the value to the blacklist.
ru: Произошла ошибка при попытке добавить значение в черный список.

en: Are you sure you want to delete %value from the blacklist?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %value из черного списка?

en: The Mollom servers could be contacted, but Mollom API keys could not be verified.
ru: С серверами Mollom можно связаться, но ключи Mollom API не могут быть проверены.

en: Mollom API keys
ru: Ключи Mollom API

en: Valid (public key: @publicKey)
ru: Действующий (публичный ключ: @publicKey)

en: Service error
ru: Ошибка сервиса

en: The Mollom API keys could not be verified. Please try again later.
ru: Ключи Mollom API не могут быть проверены. Попробуйте позже.

en: User profile form
ru: Форма профиля пользователя

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">Mollom privacy policy</a>.
ru: Отправляя эту форму, Вы соглашаетесь с <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">политикой приватности Mollom</a>.

en: Client error
ru: Ошибка клиента
