Simplenews (6.x-2.0-alpha5) - en to sv translation catalogue (299 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Subscribers
sv: Prenumeranter

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Priority
sv: Prioritet

en: Action
sv: Åtgärd

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Single
sv: Enkel

en: none
sv: ingen

en: edit
sv: redigera

en: Export
sv: Exportera

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Save
sv: Spara

en: Update
sv: Uppdatera

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Subscription settings
sv: Inställningar för prenumeration

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Mail
sv: E-post

en: Block message
sv: Blockmeddelande

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Email
sv: E-post

en: Error
sv: Fel

en: Node
sv: Nod

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Delete all
sv: Radera allt

en: 1 day
sv: 1 dag

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: email
sv: e-post

en: Email format
sv: E-postformat

en: General
sv: Allmän

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Email subject
sv: Ämnesrad för e-post

en: Sent
sv: Skickad

en: E-Mail
sv: E-post

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Hidden
sv: Dold

en: Pending
sv: Väntar på

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Cron throttle
sv: Lastbegränsning vid schemalagda aktiviteter

en: Source
sv: Källa

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Configure permissions
sv: Konfigurera behörigheter

en: From email address
sv: Från e-postadress

en: Deleted term %name.
sv: Raderade termen %name.

en: Created new term %name.
sv: Skapade nya termen %name.

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: low
sv: låg

en: high
sv: hög

en: Updated vocabulary %name.
sv: Uppdaterade vokabulären %name.

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: From name
sv: Från namn

en: Newsletter
sv: Nyhetsbrev

en: Newsletters
sv: Nyhetsbrev

en: Activate
sv: Aktivera

en: Subscribed to
sv: Prenumererar på

en: Newsletter issue
sv: Utgåva för nyhetsbrev

en: List newsletters
sv: Visa nyhetsbrev

en: Add newsletter
sv: Lägg till nyhetsbrev

en: highest
sv: högsta

en: lowest
sv: lägsta

en: Request receipt
sv: Begär kvitto

en: Send one test newsletter to the test address
sv: Skicka ett nyhetsbrev för test till testadressen

en: Send newsletter
sv: Skicka nyhetsbrev

en: Newsletter vocabulary
sv: Vokabulär för nyhetsbrev

en: Current newsletter subscriptions
sv: Nuvarande prenumerationer

en: My newsletters
sv: Mina nyhetsbrev

en: Current subscriptions
sv: Nuvarande prenumerationer

en: Newsletter: @title
sv: Nyhetsbrev: @title

en: Stay informed on our latest news!
sv: Håll dig informerad om våra senaste nyheter!

en: Display link to previous issues
sv: Visa länk till senaste utgåvor

en: Display previous issues
sv: Visa senaste utgåvor

en: Number of issues to display
sv: Antal utgåvor som skall visas

en: Display RSS-feed icon
sv: Visa RSS-ikon

en: Manage my subscriptions
sv: Hantera mina prenumerationer

en: Previous issues
sv: Tidigare utgåvor

en: Select the newsletter(s) to which you want to subscribe or unsubscribe.
sv: Markera de nyhetsbrev som du vill prenumerera på.

en: Subscriptions for %mail
sv: Prenumerationer för %mail

en: Manage your newsletter subscriptions
sv: Hantera dina prenumerationer på nyhetsbrev

en: You must select at least one newsletter.
sv: Du måste välja minst ett nyhetsbrev.

en: The newsletter subscriptions for %mail have been updated.
sv: Prenumerationerna på nyhetsbrev har uppdaterats för %mail.

en: all newsletters
sv: alla nyhetsbrev

en: orphaned newsletters
sv: nyhetsbrev utan relation

en: Show issues from
sv: Visa utgåvor från

en: No newsletters available.
sv: Inga nyhetsbrev tillgängliga.

en: Inactive: no newsletters will be sent
sv: Inaktiverad: inga nyhetsbrev kommer att skickas

en: Active: user will receive newsletters
sv: Aktiverad: användaren kommer att få nyhetsbrev

en: Not sent
sv: Inte sänt

en: All newsletters
sv: Alla nyhetsbrev

en: Subscription filters
sv: Filtrera prenumeranter

en: Inactivate
sv: Inaktivera

en: No subscriptions available.
sv: Inga prenumerationer tillgängliga.

en: Are you sure you want to delete these subscriptions?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa prenumeranter?

en: The subscriptions have been deleted.
sv: Prenumerationerna har raderats.

en: The following addresses were added or updated: %added.
sv: Följande adresser lades till eller uppdaterades: %added.

en: The addresses were subscribed to the following newsletters: %newsletters.
sv: Adresserna började prenumerera på följande nyhetsbrev: %newsletters.

en: No addresses were added.
sv: Inga adresser lades till.

en: The following addresses were invalid: %invalid.
sv: Följande adresser var ogiltiga: %invalid.

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Inactive users
sv: Inaktiverade användare

en: No addresses were found.
sv: Inga adresser hittades.

en: Sender information
sv: Information om avsändare

en: HTML to text conversion
sv: HTML till textkonvertering

en: When your newsletter is sent as plain text, these options will determine how the conversion to text is performed.
sv: Dessa alternativ kommer att fastställa hur konverteringen till text genomföras när ditt nyhetsbrev skickas som ren text.

en: Hyperlink conversion
sv: Konvertering av hyperlänkar

en: Default newsletter options
sv: Standardinställningar för nyhetsbrev

en: These options will be the defaults for new newsletters, but can be overridden in the newsletter editing form.
sv: Dessa inställningar kommer att vara standard för nya nyhetsbrev, men de kan åsidosättas i nyhetsbrevens redigeringsformulär.

en: Allow test address override
sv: Tillåt att testadresser åsidosätts

en: Synchronize with account
sv: Synkronisera med konto

en: Sets the numbers of newsletters sent per cron run. Failure to send will also be counted.
sv: Anger antalet nyhetsbrev som skickas per körning av schemalagda aktiviteter. Misslyckade sändningar räknas också.

en: Log emails
sv: Logga e-post

en: Newsletter name
sv: Nyhetsbrevets namn

en: edit newsletter
sv: redigera nyhetsbrev

en: There are currently no newsletter series.
sv: Det finns för närvarande inga serier av nyhetsbrev.

en: You can create different newsletters (or subjects) to categorize your news (e.g. Cats news, Dogs news, ...).
sv: Du kan skapa olika nyhetsbrev (eller ämnen) för att kategorisera dina nyheter (exempelvis Katter, Hundar och så vidare).

en: Updated term %name.
sv: Uppdaterade termen %name.

en: Newsletter %title has been deleted.
sv: Nyhetsbrevet %title har raderats.

en: Confirm subscription
sv: Godkänn prenumeration

en: plain
sv: ren text

en: html
sv: HTML

en: administer newsletters
sv: administrera nyhetsbrev

en: send newsletter
sv: skicka nyhetsbrev

en: subscribe to newsletters
sv: prenumerera på nyhetsbrev

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: Email addresses
sv: E-postadresser

en: Email options
sv: Alternativ för e-post

en: User account
sv: Användarkonto

en: The sender's email address you supplied is not valid.
sv: Avsändarens e-postadress som du angav är inte giltig.

en: Immediate
sv: Omedelbar

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: A description of the newsletter. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
sv: En beskrivning av nyhetsbrevet, som visas på taxonomi/term-sidor och nyhetsflöden.

en: Newsletters are displayed in ascending order by weight.
sv: Nyhetsbrev visas i ökande ordning baserat på vikt.

en: Append hyperlinks as a numbered reference list
sv: Lägg till hyperlänkar som en numrerad referenslista

en: Display hyperlinks inline with the text
sv: Visa hyperlänkar inom texten

en: Note: All subscriptions associated with this newsletter will be lost.
sv: Observera: Alla prenumerationer associerade med detta nyhetsbrev kommer att försvinna.

en: Email addresses must be separated by comma, space or newline.
sv: E-postadresser måste separeras med komma, mellanslag eller en ny rad.

en: Subscribe to
sv: Prenumerera på

en: Site default language
sv: Webbplatsens förvalda språk

en: Anonymous user preferred language
sv: Gästers föredragna språk

en: Subscriptions matching the selected states will be exported.
sv: Prenumerationer som passar det valda området kommer att exporteras.

en: Subscriptions matching the selected newsletters will be exported.
sv: Prenumerationer som passar det valda nyhetsbrevet kommer att exporteras.

en: Export results
sv: Exportera resultat

en: Unsubscribe from
sv: Säg upp prenumeration på

en: The addresses were unsubscribed from the following newsletters: %newsletters.
sv: Adresserna sades upp från följande nyhetsbrev: %newsletters.

en: No addresses were removed.
sv: Inga adresser togs bort.

en: Content types to be used as newsletter.
sv: Innehållstyper som skall användas för nyhetsbrev.

en: <select>
sv: <välj>

en: This vocabulary identifies newsletter series. Note that changing this vocabulary will require existing newsletters to be re-tagged and activated newsletter blocks to be re-activated.
sv: Detta vokabulär identifierar serier av nyhetsbrev. Observera! Ändras detta vokabulär måste existerande nyhetsbrev taggas om och aktiverade block för nyhetsbrev måste åter aktiveras.

en: Default newsletter format.
sv: Standardformat för nyhetsbrev.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
sv: Observera att prioritet för e-post ignoreras av många e-postprogram.

en: Request a Read Receipt from your newsletters. A lot of email programs ignore these so it is not a definitive indication of how many people have read your newsletter.
sv: Begär en Läsningsbekräftelse för dina nyhetsbrev. Många e-postprogram ignorerar detta så det kan inte användas som en säker indikation på hur många som läser dina nyhetsbrev.

en: Default send action
sv: Standardåtgärd vid skickande

en: Test addresses
sv: E-postadresser för test

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses. The override function allows to override these addresses in the newsletter editing form.
sv: Ange en kommaseparerad lista över e-postadresser som skall användas som testadresser. Funktionen åsidosätt låter dig åsidosätta dessa adresser i nyhetsbrevets redigeringsformulär.

en: Default sender address that will only be used for confirmation emails. You can specify sender information for each newsletter separately on the newsletter's settings page.
sv: Standardadress för avsändare som bara kommer att användas för e-postbekräftelser. Du kan ange avsändarinformation för varje nyhetsbrev separat på nyhetsbrevets inställningssida.

en: Use cron to send newsletters
sv: Använd schemalagda aktiviteter för att skicka nyhetsbrev

en: Cron execution must not exceed the PHP maximum execution time of %max seconds.
sv: Exekvering av schemalagd aktivitet får inte överstiga den maximala exekveringstiden för PHP av %max sekunder.

en: Mail spool expiration
sv: Förfall av e-postbuffert

en: Confirmation emails
sv: E-postbekräftelser

en: Body text of subscribe email
sv: Brödtext på e-post för prenumeration

en: Body text for already subscribed visitor
sv: Brödtext för besökare som redan prenumererar

en: Body text of unsubscribe email
sv: Brödtext på e-post för uppsägning av prenumeration

en: Body text for not yet subscribed visitor
sv: Brödtext för besökare som inte prenumererar redan

en: The email address you supplied is not valid.
sv: E-postadressen du angav är inte giltig.

en: You will receive a confirmation email shortly containing further instructions on how to complete your subscription.
sv: Du kommer att få ett e-postmeddelande med bekräftelse inom kort som innehåller ytterligare instruktioner på hur du kompletterar din prenumeration.

en: Are you sure you want to add %user to the %newsletter mailing list?
sv: Är du säker på att du vill lägga till %user på e-postlistan för %newsletter?

en: %user was added to the %newsletter mailing list.
sv: %user lades till på e-postlistan för %newsletter.

en: Are you sure you want to remove %user from the %newsletter mailing list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %user från e-postlistan för %newsletter?

en: Sent status
sv: Status för skickande

en: Missing newsletter vocabulary. Please set a vocabulary at <a href="@settings">Simplenews settings</a>.
sv: Saknar vokabulär för nyhetsbrev. Ange ett vokabulär på inställningarna för <a href="@settings">Simplenews</a>.

en: No newsletter term is selected, the newsletter taxonomy term is probably not configured correctly.<br /> Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
sv: Ingen term för nyhetsbrev är vald. Taxonomitermen för nyhetsbrev är förmodligen inte rätt konfigurerad.<br />Kontrollera och <strong>spara</strong> de <a href="@settings">allmänna inställningarna för Simplenews</a>.

en: Test email address is empty.
sv: E-postadress för test saknas.

en: Invalid email address %mail.
sv: Ogiltig e-postadress %mail.

en: Missing test email address.
sv: Saknar e-postadress för test.

en: Newsletter %title was deleted.
sv: Nyhetsbrevet %title togs bort.

en: This is the designated simplenews vocabulary.
sv: Detta är det angivna nyhetsbrevets vokabulär.

en: Invalid vocabulary setting detected. Check and <strong>save</strong> the <a href="@settings">Simplenews general settings</a>.
sv: Ogiltig inställning för vokabulär upptäcktes. Kontrollera och <strong>spara</code> de <a href="@settings">allmänna inställningarna för Simplenews</a>.

en: Send action
sv: Åtgärd vid skickande

en: Test email addresses
sv: E-postadresser för test

en: Supply a comma-separated list of email addresses to be used as test addresses.
sv: Skriv in en kommaseparerad lista över e-postadresser som skall användas som testadresser.

en: Email priority
sv: Prioritet för e-post

en: All subscriptions to newsletter %newsletter have been deleted.
sv: Alla prenumerationer på nyhetsbrevet %newsletter har tagits bort.

en: Subscription interface
sv: Gränssnitt för prenumeration

en: Subscription form
sv: Formulär för prenumeration

en: Link to form
sv: Länka till formulär

en: Note: this requires permission 'subscribe to newsletters'.
sv: Observera: detta kräver behörighet "prenumerera på nyhetsbrev".

en: You have been subscribed.
sv: Din prenumeration har lagts till.

en: You have been unsubscribed.
sv: Du har sagt upp din prenumeration.

en: Newsletter sent.
sv: Skickat nyhetsbrev.

en: Newsletter pending.
sv: Avvaktar skickande av nyhetsbrev.

en: Unassigned newsletter
sv: Ej tilldelat nyhetsbrev

en: Sent via Mime Mail
sv: Skickat via Mime Mail

en: Cron throttle setting
sv: Inställningar för lastbegränsning

en: Simplenews publishes and sends newsletters to lists of subscribers. Both anonymous and authenticated users can opt-in to different mailing lists.
sv: Simplenews publicerar och skickar nyhetsbrev till listor av prenumeranter. Både gäster och verifierade användare kan lägga till sig till olika e-postlistor.

en: Simplenews uses nodes for <strong>newsletter issues</strong>. Newsletter issues are grouped by a <strong>newsletter taxonomy term</strong>. Node type and vocabulary are selectable. A newsletter is send to all email addresses which are subscribed to the newsletter. Newsletter issues can be sent only once. Large mailings should be sent by cron to balance the mailserver load.
sv: Simplenews använder noder för <strong>utgåvor av nyhetsbrev</strong>. Utgåvor av nyhetsbrev grupperas av ett <strong>nyhetsbrevs taxonomiterm</strong>. Typ av nod och vokabulär är valbara. Ett nyhetsbrev skickas till alla e-postadresser som prenumererar på nyhetsbrevet. Utgåvor av nyhetsbrev kan endast skickas en gång. Stora e-postlistor bör skickas genom schemalagda aktiviteter för att balansera mailserverns belastning.

en: Simplenews adds elements to the newsletter node add/edit form to manage newsletter format and sending of the newsletter issue. A newsletter issue can be sent for test before sending officially.
sv: Simplenews lägger till faktorer till formuläret för att lägga till eller redigera en nod för att hantera nyhetsbrevets format och för att skicka en utgåva. En utgåva för nyhetsbrev kan skickas för testning innan det skickas officiellt.

en: Configure Simplenews
sv: Konfigurera Simplenews

en: Enable a newsletter <a href="@admin_blocks">subscription block</a>.
sv: Aktivera ett nyhetsbrevs <a href="@admin_blocks">prenumerationsblock</a>.

en: Manage your <a href="@newsletters">newsletters</a>, <a href="@sent">sent newsletters</a> and <a href="@subscriptions">subscriptions</a>.
sv: Hantera dina <a href="@newsletters">nyhetsbrev</a>, <a href="@sent">skickade nyhetsbrev</a> och <a href="@subscriptions">prenumerationer</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Simplenews</a>.
sv: Läs mer om <a href="@handbook">modulen Simplenews</a> i onlinehandboken.

en: Set default send options at <a href="@configuration">Administer > Site configuration > Simplenews > Newsletter</a>.
sv: Ange förvalda inställningar för skickande på <a href="@configuration">Administrera > Inställningar > Simplenews > Nyhetsbrev</a>.

en: Set newsletter specific options at <a href="@configuration">Administer > Content management > Newsletters > Newsletters</a>.
sv: Ange specifika inställningar för nyhetsbrev på <a href="@configuration">Administrera > Innehåll > Nyhetsbrev > Nyhetsbrev</a>.

en: These settings are default to all newsletters. Newsletter specific settings can be found at the <a href="@page">newsletter's settings page</a>.
sv: Dessa inställningar är standard för alla nyhetsvbrev. Specifika inställningar för nyhetsbrev finns på sidan <a href="@page">Inställningar för nyhetsbrev</a>.

en: Email: Plain
sv: E-post: Ren text

en: Email: HTML
sv: E-post: HTML

en: @newsletter feed
sv: nyhetsflöde för @nyhetsbrev

en: Unsubscribe from this newsletter
sv: Säg upp din prenumeration från detta nyhetsprev

en: This is a test version of the newsletter.
sv: Detta är en testversion av nyhetsbrevet.

en: Attempt to unsubscribe from non existing newsletter term ID %id
sv: Försökte säga upp prenumeration från icke existerande nyhetsbrev med termens ID %id

en: User %email deleted from the mailing list.
sv: Användaren %email togs bort från e-postlistan.

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to
sv: Utgående e-post. Typ av meddelande: %type<br />Ämne: %subject<br />Mottagare: %to

en: Outgoing email. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
sv: Utgående e-post. Typ av meddelande: %type<br />Ämne: %subject<br />Mottagare: %to %mimemail

en: Outgoing email failed. Message type: %type<br />Subject: %subject<br />Recipient: %to %mimemail
sv: Utgående e-post misslyckades. Typ av meddelande: %type<br />Ämne: %subject<br />Mottagare: %to %mimemail

en: administer simplenews subscriptions
sv: administrera nyhetsbrevs prenumeranter

en: administer simplenews settings
sv: administrera nyhetsbrev

en: Manage newsletters and subscriptions.
sv: Hantera nyhetsbrev och prenumerationer.

en: List, add and edit newsletter series.
sv: Visa, lägg till och redigera nyhetsbrev.

en: Newsletter subscription management.
sv: Hantering av prenumeranter för nyhetsbrev.

en: Mass subscribe
sv: Lägg till prenumeranter

en: Mass unsubscribe
sv: Ta bort prenumeranter

en: Manage simplenews configuration.
sv: Hantera inställningar för Simplenews.

en: Simplenews content type and vocabulary settings.
sv: Inställningar för Simplenews innehållstyper och vokabulär.

en: Newsletter default settings and sender data.
sv: Standardinställningar för nyhetsbrev och avsändares information.

en: Subscription settings, opt-in/out confirmation email text.
sv: Inställningar för prenumeration, text i e-post för konfirmering av egen prenumeration eller borttagning av prenumeration.

en: Send mail
sv: Skicka e-post

en: Send mail, cron and debug options.
sv: Alternativ för att skicka mail, schemaläggning och avsökning.

en: Boolean indicating the status of the subscription.
sv: Boolesk indikering på statusen för prenumerationen.

en: The subscription email address.
sv: E-postadress för prenumerant.

en: The {users}.uid that has the same email address.
sv: Den {users}.uid som har samma e-postadress.

en: Anonymous subscriber preferred language. Empty for authenticated users.
sv: Föredraget språk för prenumererande gäster. Tomt för verifierade användare.

en: The {term_data}.tid (= newsletter series) this issue belongs to.
sv: Den {term_data}.tid (serie för nyhetsbrev) som denna utgåva tillhör.

en: Format of the newsletter (plain or html).
sv: Format på nyhetsbrevet (vanlig text eller HTML).

en: Email priority according to RFC 2156 and RFC 5231 (0 = none; 1 = highest; 2 = high; 3 = normal; 4 = low; 5 = lowest).
sv: E-postens prioritet enligt RFC 2156 och RFC 5231 (0= ingen; 1 = högsta; 2 = hög; 3 = normal; 4 = låg; 5 = lägsta).

en: Boolean indicating request for email receipt confirmation according to RFC 2822.
sv: Boolesk indikering på krav på e-postkvittens enligt RFC 2822.

en: The {simplenews_subscriptions}.snid who is subscribed.
sv: Den {simplenews_subscriptions}.snid som är prenumerant.

en: The newsletter series ({term_data}.tid) the subscriber is subscribed to.
sv: De serier av nyhetsbrev ({term_data}.tid) prenumeranten är tillagd på.

en: Spool for temporary storage of newsletter emails.
sv: Buffert för temporär lagring av nyhetsbrev.

en: The primary identifier for a mail spool record.
sv: Den primära identifieraren för ett e-posts buffertförteckning.

en: The formatted email address of mail message receipient.
sv: Den formaterade e-postadressen för e-postmeddelandens mottagare.

en: The {node}.nid of this newsletter.
sv: Den {node}.nid som används för detta nyhetsbrev.

en: The {node}.vid of this newsletter.
sv: Den {node}.vid för detta nyhetsbrev.

en: The {term_data}.tid this newsletter issue belongs to.
sv: Den {term_data}.tid som detta nyhetsbrevs utgåva hör till.

en: The time status was set or changed.
sv: Status för tiden var fastställd eller ändrad.

en: Simplenews installation instructions are available on the <a href="!simplenews_help">Simplenews help page</a>.
sv: Installationsinstruktioner för Simplenews finns på sidan <a href="!simplenews_help">Simplenews help</a>.

en: The installation of Simplenews was not successful.
sv: Installationen av Simplenews misslyckades.

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
sv: En utgåva av nyhetsbrev som skall skickas till prenumeranters e-postadresser.

en: @site_name newsletter
sv: nyhetsbrev för @site_name

en: Send newsletters to subscribed email addresses.
sv: Skicka nyhetsbrev till prenumeranters e-postadresser.

en: Send single simplenews newsletter
sv: Skicka enstaka nyhetsbrev genom Simplenews

en: Send pending simplenews newsletters
sv: Skicka väntande nyhetsbrev genom Simplenews.

en: Subscribe the user to a newsletter
sv: Lägg till användaren till detta nyhetsbrev

en: Unsubscribe the user from a newsletter
sv: Säg upp användaren från detta nyhetsbrev

en: The newsletter issue to send
sv: Nyhetsbrevets utgåva som skall skickas

en: Allow to resend newsletter
sv: Tillåt återsändning av nyhetsbrev

en: Please select a newsletter issue.
sv: Välj en utgåva för nyhetsbrev.

en: You have been subscribed to newsletter %newsletter.
sv: Du har lagts till på nyhetsbrev %newsletter.

en: The newsletter series the user will be subscribed to.
sv: De nyhetsbrev som användaren kommer att läggas till.

en: You have been removed from the %newsletter subscription list.
sv: Du har tagits bort från prenumerationslistan %newsletter.

en: The newsletter series the user will be unsubscribed from.
sv: De nyhetsbrev som användaren kommer att sägas upp ifrån.

en: After a user has been subscribed
sv: Efter att en användare har lagts till

en: After a user has been unsubscribed
sv: Efter att en användare har sagts upp

en: Simplenews newsletter %title send.
sv: Nyhetsbrev %title skickat.

en: Simplenews cron executed.
sv: Schemalagda aktiviteter för Simplenews utförd.

en: User %name subscribed to newsletter %newsletter.
sv: Användare %name lades till på nyhetsbrev %newsletter.

en: User %name unsubscribed from newsletter %newsletter.
sv: Användare %name sades upp från nyhetsbrev %newsletter.

en: Simplenews action
sv: Simplenews funktion

en: Provide actions for Simplenews.
sv: Tillhandahåll funktioner för Simplenews.

en: When checked subscriptions will be synchronized with site accounts. When accounts are deleted, subscriptions with the same email address will be removed. When site accounts are blocked/unblocked, subscriptions will be deactivated/activated. When not checked subscriptions will be unchanged when associated accounts are deleted or blocked.
sv: Om ikryssat kommer prenumerationer synkroniseras med webbplatsen konton. När konton raderas kommer prenumerationer med samma e-postadress att tas bort. När konton på webbplatsen spärras eller när spärren tas bort kommer prenumerationerna att imaktiveras/aktiveras. Om detta inte är ikryssat kommer prenumerationerna att vara oförändrade när tillhörande konton raderas eller spärras.

en: These content type(s) are used as newsletter. They can be set in !simplenews_settings.
sv: Dessa innehållstyper används som nyhetsbrev. De kan ställas in på !simplenews_settings.

en: The name of this newsletter.
sv: Namnet på detta nyhetsbrev.

en: When checked cron will be used to send newsletters (recommended). Test newsletters and confirmation emails will be sent immediately. Leave unchecked for testing purposes.
sv: Om ikryssad kommer schemalagda aktiviteter att användas för att skicka nyhetsbrev (rekommenderas). Nyhetsbrev för testning och e-postbekräftelse kommer att skickas omgående. Markera ej i testsyfte.

en: Manage <a href="!url">my subscriptions</a>
sv: Hantera <a href="!url">mina prenumerationer</a>

en: 'Plain' display settings apply to the content of emails sent in plain text format. 'HTML' display settings apply to both HTML and plain text alternative content of emails sent in HTML format.
sv: Visningsinställningen "ren text" gäller på innehållet i e-postmeddelanden som skickas i oformaterad text. Visningsinställningen "HTML" gäller för både HTML och oformaterat textinnehåll av e-post skickat i HTML-format.

en: Sending interrupted: PHP maximum execution time almost exceeded. Remaining newsletters will be sent during the next cron run. If this warning occurs regularly you should reduce the !cron_throttle_setting.
sv: Skickande avbröts: PHP:s största exekveringstid överskreds nästan. Återstående nyhetsbrev kommer att skickas under nästa körning av schemalagda aktiviteter. Om denna varning återkommer regelbundet bör du minska !cron_throttle_setting.

en: %success emails sent in %sec seconds, %fail failed sending.
sv: %success e-postmeddelanden skickades på %sec sekunder, %fail misslyckades med att skickas.

en: %success emails sent, %fail failed.
sv: %success e-postmeddelanden skickades, %fail misslyckades.

en: Simplenews was successfully installed.
sv: Simplenews installerades utan problem.

en: When checked a newsletter will be send even when already sent before. The newsletter sent status is checked, not the status of individual email addresses. Use this for repeated (e.g. monthly) newsletters.
sv: Om ikryssad kommer ett nyhetsbrev att skickas även om det redan skickats innan. Nyhetsbrevet status för skickande kontrolleras, inte status för enskilda e-postadresser. Använd detta för återkommande (till exempel månatligt) nyhetsbrev.
