UberDrupal (6.x-1.0-alpha4) - en to pt translation catalogue (3904 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Image !current of !total
pt: Imagem !current de !total

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Filter HTML tags
pt: Filtrar tags HTML

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Mostrar em todas as páginas excepto as indicadas.

en: Show on only the listed pages.
pt: Mostrar apenas nas páginas indicadas.

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: enabled
pt: activo

en: enable
pt: activar

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Request new password via e-mail.
pt: Pedir uma nova senha por email.

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdos

en: Transaction ID
pt: ID da transacção

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: Gross
pt: Em bruto

en: content
pt: conteúdos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Closed
pt: Encerrada

en: yes
pt: sim

en: Wrong username or password.
pt: Erro no nome ou senha.

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: closed
pt: encerrada

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: inactivo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: deny
pt: recusar

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Ler mais

en: Log
pt: Registo

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: Enable
pt: Ativar

en: Explanation or submission guidelines
pt: Linhas de orientação das explicações e submissões

en: Disabled
pt: Inativo

en: Enabled
pt: Ativo

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: not verified
pt: não verificado

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Action
pt: Acção

en: Cost
pt: Custo

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Last updated
pt: Última actualização

en: On
pt: Ligado

en: new
pt: novo

en: error
pt: erro

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Block title
pt: Título do bloco

en: The title of the block as shown to the user.
pt: O título do bloco como mostrado ao utilizador.

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Blue Lagoon (Default)
pt: Blue Lagoon (predefinido)

en: Belgian Chocolate
pt: Chocolate Belga

en: Citrus Blast
pt: Explosão de Citrinos

en: Cold Day
pt: Dia Frio

en: Mercury
pt: Mercúrio

en: Nocturnal
pt: Nocturno

en: Pink Plastic
pt: Plástico Cor-de-Rosa

en: Shiny Tomato
pt: Tomate Reluzente

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Categories
pt: Categorias

en: Download
pt: Descarregar

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: vista

en: updated
pt: actualizado

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Login
pt: Entrar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Release notes
pt: Notas da versão

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Procurar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Quote
pt: Citar

en: Image
pt: Imagem

en: There are currently no posts in this category.
pt: Não existem actualmente entradas nesta categoria.

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Synonyms
pt: Sinónimos

en: Multiple select
pt: Selecção múltipla.

en: Required
pt: Obrigatório

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Pai

en: Parents
pt: Pais

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
pt: Páginas do mesmo nível são ordenadas primeiro por peso e depois por título.

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Add container
pt: Criar contentor

en: Settings
pt: Definições

en: Add category
pt: Adicionar categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit container
pt: editar contentor

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: up
pt: subir

en: Go to parent page
pt: Ir para página pai

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página.

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: category
pt: categoria

en: Outline
pt: Estrutura

en: content top
pt: Conteúdo Topo

en: content bottom
pt: Conteúdo Rodapé

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Etiqueta

en: Changes
pt: Alterações

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Session opened for %name.
pt: Sessão aberta para %name.

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de utilizador

en: Default
pt: Predefinido

en: Update
pt: Atualizar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: High
pt: Alta

en: Low
pt: Baixa

en: administer catalog
pt: gerir catálogo

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: History
pt: Histórico

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: hidden
pt: escondido

en: Path
pt: Caminho

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Clear index
pt: Limpar índice

en: edit forum
pt: editar fórum

en: Forum name
pt: Nome do fórum

en: forum
pt: fórum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o fórum %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
pt: O fórum %term, todos os seus sub-fóruns e mensagens associadas foram eliminados.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
pt: fórum: elinado %term, todos os seus sub-fóruns e mensagens associadas.

en: Region
pt: Região

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: procurar

en: Core - optional
pt: Núcleo - facultativos

en: Teaser
pt: Resumo

en: never
pt: nunca

en: The username %name does not exist.
pt: O nome de utilizador %name não existe.

en: mail
pt: email

en: Add item
pt: Adicionar item ao menu

en: actions
pt: acções

en: Text
pt: Texto

en: Layout
pt: Plano

en: aggregator
pt: agregador

en: read more
pt: ler mais

en: Update interval
pt: Intervalo entre actualizações

en: The fully-qualified URL of the feed.
pt: O URL completo do feed.

en: Add forum
pt: Adicionar fórum

en: Add term
pt: Adicionar termo

en: Screenshot for %theme theme
pt: Pré-visualização para o tema %theme

en: no screenshot
pt: não existe pré-visualização de ecrã disponível

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Access log settings
pt: Aceder às configurações do registo

en: Enable access log
pt: Activar o registo de acessos

en: Discard access logs older than
pt: Eliminar registos de acesso mais antigos que

en: Preview comment
pt: Pré-visualizar o comentário

en: Unassign
pt: Retirar

en: Please contact the site administrator.
pt: Por favor contacte o administrador do site.

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Procura avançada

en: You are not authorized to access this page.
pt: Não está autorizado a aceder a esta página.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Settings for @role
pt: Configurações para @role

en: Permitted file extensions
pt: Extensões de ficheiros permitidas

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
pt: Extensões de ficheiro que os utilizadores deste grupo podem enviar. As extensões devem ser separadas com um espaço e não devem incluir o ponto de separação.

en: n/a
pt: não disponível

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Upload image
pt: Carregar imagem

en: type
pt: tipo

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Database type
pt: Tipo de base de dados

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: acção

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: status
pt: estado

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Create
pt: Criar

en: Exclude
pt: Excluir

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Save categories
pt: Guardar categorias

en: Content management
pt: Gestão de conteúdos

en: Menu item
pt: Item de menu

en: Expanded
pt: Expandido

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
pt: O caminho para o qual este item de menu liga. Poderá ser um caminho interno do Drupal como por exemplo %add-node ou um URL externo como por exemplo %drupal. Para uma ligação para página principal coloque %front.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
pt: Se seleccionado e este menu possuir filhos, o menu irá sempre ser exibido sob a forma expandida.

en: Parent item
pt: Item pai

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados afundam-se e os itens mais leves são posicionados próximo do topo.

en: Question
pt: Questão

en: Add child page
pt: Adicionar página filha

en: Printer-friendly version
pt: Versão de impressão

en: Update options
pt: Opções de actualização

en: Remove from outline
pt: Remover da estrutura

en: Unknown export format.
pt: Formato de exportação desconhecido.

en: All
pt: Todos

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Post
pt: Publicar

en: Last post
pt: Última entrada

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Page
pt: Página

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Footer message
pt: Mensagem de rodapé

en: Logo
pt: Logótipo

en: Mission
pt: Missão

en: Search box
pt: Caixa de procura

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: User settings
pt: Definições de utilizador

en: Public registrations
pt: Registos públicos

en: Only site administrators can create new user accounts.
pt: Apenas administradores do site podem criar novas contas de utilizador.

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desligado

en: Host
pt: Servidor

en: Available updates
pt: As atualizações disponíveis

en: Manual update check
pt: Verificação manual de actualizações

en: Never
pt: Nunca

en: Check manually
pt: Verificar manualmente

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Update available
pt: Atualização disponível

en: Drupal core update status
pt: Estado da atualização do núcleo do Drupal

en: Out of date
pt: Desactualizado

en: Update status
pt: Estado das actualizações

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
pt: O item de menu pode ser configurado apenas se o <a href="@modules-page">módulo menu</a> estiver activo.

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Selected
pt: Seleccionado

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
pt: Coloque como <em>Sim</em> se desejar que esta categoria seja seleccionada por predefinição.

en: You must enter a category.
pt: Tem que indicar uma categoria

en: You must enter one or more recipients.
pt: Deve introduzir um ou mais destinatários.

en: Category %category has been added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: Category %category has been updated.
pt: A categoria %category foi actualizada.

en: Are you sure you want to delete %category?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a categoria %category?

en: Category %category has been deleted.
pt: A categoria %category foi eliminada.

en: Hourly threshold
pt: Máximo por hora

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
pt: Não pode enviar mais de %number mensagens por hora. Por favor tente mais tarde.

en: Your name
pt: O seu nome

en: Your e-mail address
pt: O seu endereço de email

en: Send e-mail
pt: Enviar email

en: You must select a valid category.
pt: Deve seleccionar uma categoria válida.

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Deve introduzir um endereço de email válido.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizar

en: Throttle
pt: Acelerador

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de introdução de conteúdos

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Locale
pt: Localização

en: Title field label
pt: A etiqueta do campo de título

en: Body field label
pt: Etiqueta do campo do corpo

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Poll duration
pt: Duração da votação

en: Poll choices
pt: Escolha de votações

en: Explanation
pt: Explicação

en: Selection options
pt: Opções de selecção

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Role name
pt: Nome do grupo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Theme configuration
pt: Configuração do tema

en: Last access
pt: Último acesso

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Message text
pt: Mensagem de texto

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contém

en: Vote
pt: Votar

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Conditions
pt: Condições

en: RSS - blogs
pt: RSS - blogues

en: Search settings
pt: Definições de procura

en: Mode
pt: Modo

en: blocked
pt: bloqueado

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: OPML feed
pt: feed OPML

en: configure
pt: configurar

en: Number of news items in block
pt: Número de novos itens no bloco

en: View this feed's recent news.
pt: Ver as últimas notícias do feed

en: View this category's recent news.
pt: Ver as últimas notícias desta categoria.

en: Feed overview
pt: Sinopse do feed

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última actualização

en: Next update
pt: Próxima actualização

en: %time left
pt: restam %time

en: remove items
pt: remover itens

en: update items
pt: actualizar itens

en: Category overview
pt: Sinopse das categorias

en: Categorize
pt: Categorizar

en: You are not allowed to categorize this feed item.
pt: Não está autorizado a classificar este item do feed.

en: The categories have been saved.
pt: As categorias foram guardadas

en: Updated:
pt: Actualizado:

en: blog it
pt: escrever no blogue

en: Comment on this news item in your personal blog.
pt: Comentar sobre esta notícia no seu blogue pessoal

en: %age old
pt: %age de idade

en: %ago ago
pt: %ago atrás

en: Authored by
pt: Criado por

en: Items shown in sources and categories pages
pt: Itens exibidos nas páginas de feed e de categorias

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
pt: Um feed com o URL %url já existe. Por favor introduza um URL único.

en: The feed %feed has been updated.
pt: O feed %feed foi actualizado.

en: Feed %feed deleted.
pt: O feed %feed foi eliminado.

en: The feed %feed has been deleted.
pt: O feed %feed foi eliminado.

en: Feed %feed added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: The feed %feed has been added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: Delete all
pt: Eliminar todos

en: The news items from %site have been removed.
pt: As notícias de %site foram removidas.

en: administer news feeds
pt: administrar novos feeds

en: access news feeds
pt: aceder a novos feeds

en: Performance
pt: Desempenho

en: Read full article to view attachments.
pt: Ler artigo completo para exibir anexos.

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Button background color
pt: Cor de fundo do botão

en: Card Type
pt: Tipo de Cartão

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Add line
pt: Adicionar linha

en: Qty
pt: Qtd

en: Customers
pt: Clientes

en: Last reply
pt: Última resposta

en: System
pt: Sistema

en: Customer
pt: Cliente

en: Amount
pt: Quantidade

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Code
pt: Código

en: No posts available.
pt: Nenhuma entrada disponível.

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Definições de pagamento

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: Add a role to the selected users
pt: Adicionar os utilizadores seleccionados a um grupo

en: Remove a role from the selected users
pt: Remover os utilizadores seleccionados de um grupo

en: security
pt: segurança

en: node
pt: nó

en: General
pt: Geral

en: Directory
pt: Diretório

en: Method
pt: Método

en: Recent posts
pt: Entradas recentes

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: End
pt: Fim

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: May
pt: Maio

en: The name of the category.
pt: O nome da categoria.

en: Downloads
pt: Descargas

en: Forum
pt: Fórum

en: Configuration
pt: Configuração

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Theme-specific settings
pt: Configurações específicas do tema

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
pt: Estas opções de configuração apenas existem para o tema %theme e todos os estilos que nele são baseados.

en: access content
pt: acesso a conteúdos

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: Allow
pt: Permitir

en: Deny
pt: Recusar o acesso

en: Signatures
pt: Assinaturas

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Último nome

en: User login
pt: Iníciar sessão de utilizador

en: Log in
pt: Entrar

en: Updated URL for feed %title to %url.
pt: O URL do feed %title foi actualizado para %url.

en: Blog
pt: Blogue

en: Jump to the first comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário deste texto

en: Jump to the first new comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário novo deste texto.

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Add a new comment to this page.
pt: Adicionar um novo comentário à página.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
pt: Partilhe as suas ideias e opinião no que toca a este texto.

en: No terms available.
pt: Não há termos disponíveis.

en: Destination
pt: Destino

en: reset
pt: reiniciar

en: Class
pt: Classe

en: String
pt: Expressão

en: Users
pt: Utilizadores

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Minimum cache lifetime
pt: Tempo de vida mínimo da cache

en: Referrer
pt: Referência

en: 1 vote | @count votes
pt[0]: 1 voto
pt[1]: @count votos

en: Site maintenance
pt: Manutenção do site

en: Online
pt: Ligado

en: Off-line
pt: Desligado

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
pt: Quando no modo "Ligado ", todos os visitantes navegam no seu site normalmente. Quando no modo "desligado ", só utilizadores autorizados para "administrar a configuração" do site podem visitar o seu site a fim de executar a manutenção; os restantes visitantes irão ver a mensagem de site configurada abaixo. Os utilizadores autorizados podem entrar enquanto o site está no modo "Desligado" directamente através da página de <a href="@user-login">entrada de utilizadores</a>.

en: Site off-line message
pt: Mensagem para site desligado

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está neste momento em manutenção. Contamos voltar rapidamente. Obrigado pela sua compreensão.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
pt: Mensagem a mostrar aos visitantes quando o site está desligado.

en: Default front page
pt: Página inicial por omissão

en: Button
pt: Botão

en: Top pages
pt: Páginas mais vistas

en: Clicks
pt: Cliques

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o utilizador indica o formato de introdução dos conteúdos)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres. Deixe em branco para um comprimento ilimitado.

en: Rows
pt: Linhas

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Checkout
pt: Última verificação

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Override
pt: Substituir

en: Existing Views
pt: Vistas existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Recent hits
pt: Exibições recentes

en: Integer
pt: Inteiro

en: The comment no longer exists.
pt: O comentário já não existe.

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagadas.

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Mostrar se o seguinte código de PHP retorna <code>TRUE</code> (modo PHP, só para peritos).

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Votes
pt: Votos

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Expiration
pt: Expirar

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de validade

en: Session closed for %name.
pt: Sessão encerrada para %name.

en: You have to specify a valid date.
pt: Tem que indicar uma data válida.

en: Server settings
pt: Definições de servidor

en: The name %name is a reserved username.
pt: O nome %name é um nome de utilizador reservado.

en: City
pt: Município

en: Postal code
pt: Código postal

en: State/Province
pt: Distrito

en: The field %field is required.
pt: O campo %field é obrigatório.

en: Fax number
pt: Número de fax

en: Phone number
pt: O número de telefone

en: Labels
pt: Rótulos

en: 1 new | @count new
pt[0]: 1 nova
pt[1]: @count novas

en: Add rule
pt: Adicionar uma regra

en: Delete rule
pt: Eliminar regra

en: Table prefix
pt: Prefixo das tabelas

en: Database username
pt: Nome de utilizador da base de dados

en: Database password
pt: Senha da base de dados

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Add user
pt: Adicionar utilizador

en: Formatting guidelines
pt: Guias de formatação

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. Deixe em branco para utilizar a hora de submissão do formulário.

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Ficheiros anexos

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
pt: Alterações efectuadas aos anexos só serão permanentes após guardar esta entrada. O primeiro ficheiro "listado" será incluído nos feeds de RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
pt: A possibilidade de anexar ficheiros está desactivada. Os directórios não foram configurados de forma apropriada.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
pt: Por favor visite a <a href="@admin-file-system">página de configuração do sistema de ficheiros</a>.

en: Pending
pt: Pendente

en: minute
pt: minuto

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
pt: Activar ou desactivar a cache para utilizadores anónimos e activar ou desactivar o pré-processador de CSS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Syslog
pt: Syslog (histórico de sistema)

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
pt: O tamanho máximo permitido para a resolução de imagem, expresso como LARGURAxALTURA (ex.: 640x480). Defina como 0 para que não exista qualquer restrição.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
pt: O tamanho limite de cada ficheiro para o grupo %role tem de ser superior a zero.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
pt: O tamanho máximo de cada ficheiro a carregar, para o grupo %role, é maior que o tamanho total permitido por utilizador.

en: Maximum resolution for uploaded images
pt: Resolução máxima para as imagens carregadas

en: WIDTHxHEIGHT
pt: LARGURAxALTURA

en: Maximum file size per upload
pt: Tamanho máximo do ficheiro por envio

en: Total file size per user
pt: Tamanho total de ficheiros por utilizador

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
pt: A dimensão máxima de todos os ficheiros que um utilizador pode ter no site (em megabytes).

en: [<a href="@link">more help...</a>]
pt: [<a href="@link">mais ajuda...</a>]

en: Product title
pt: Título do produto

en: List price
pt: Lista de preços

en: Arabic
pt: Árabe

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Italian
pt: Italiano

en: Spanish
pt: Castelhano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Default height
pt: Altura predefinida

en: Default width
pt: Largura predefinida

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato da hora

en: Are you sure you want to delete these items?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar estes itens?

en: The items have been deleted.
pt: Os itens foram eliminados.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Um endereço de email válido. Todos os email deste sistema irão ser enviados para este endereço. O endereço de email não é tornado público e apenas será utilizado se desejar receber uma nova senha ou se desejar receber determinadas notícias ou notificações por email.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: O email %email já está registado. <a href="@password">Esqueceu-se da sua senha?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
pt: Não é permitido o acesso ao email %email.

en: Remove items
pt: Remover itens

en: Allowed HTML tags
pt: Tags HTML permitidas

en: Sources
pt: Fontes

en: !title category latest items
pt: últimos itens na categoria !title

en: !title feed latest items
pt: últimos itens do feed !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
pt: Já existe uma categoria com o nome %category. Por favor escolha um nome único.

en: The category %category has been updated.
pt: A categoria %category foi actualizada.

en: Category %category deleted.
pt: A categoria %category foi eliminada.

en: The category %category has been deleted.
pt: A categoria %category foi eliminada.

en: Category %category added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: The category %category has been added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: aggregator - @title
pt: agregador - @title

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o item de menu personalizado %item ?

en: The menu item %title has been deleted.
pt: O item de menu %title foi eliminado.

en: Deleted menu item %title.
pt: Eliminado item de menu %title.

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: No items selected.
pt: Nenhum item seleccionado.

en: The update has been performed.
pt: A actualização foi efectuada.

en: Node title
pt: Título do Nó

en: update
pt: actualização

en: View user profile.
pt: Ver perfil do utilizador.

en: locked
pt: bloqueado

en: Titles only
pt: Apenas títulos

en: Full text
pt: Texto completo

en: This cannot be undone.
pt: Esta acção não pode ser desfeita.

en: Upload picture
pt: Carregar retrato

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Display all menu items
pt: Mostrar todos os itens do menu

en: access administration menu
pt: aceder ao menu de administração

en: Language file
pt: Ficheiro com o idioma

en: block settings
pt: as definições dos blocos

en: published
pt: publicado

en: Average page generation time
pt: Tempo médio para gerar a página

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Show only users where
pt: Exibir apenas os utilizadores onde

en: Refine
pt: Melhorar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Member for
pt: Membro desde

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: No users available.
pt: Não existem utilizadores disponíveis.

en: No users selected.
pt: Não existem utilizadores seleccionados.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
pt: Foi detectada uma tentativa maliciosa de alterar um campo de utilizador protegido.

en: Select all rows in this table
pt: Marcar todas as colunas nesta tabela.

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as colunas nesta tabela.

en: Display breadcrumb
pt: Mostrar navegação estrutural

en: Search results
pt: Resultados da procura

en: Your search yielded no results
pt: A procura não gerou resultados

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor introduza algumas palavras chave.

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: Request new password
pt: Pedir uma nova senha

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Os visitantes podem criar novas contas de utilizador e não é necessária qualquer aprovação por parte dos administradores.

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Languages
pt: Idiomas

en: Features
pt: As funcionalidades

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
pt: A dimensão máxima de cada ficheiro que os utilizadores poderão carregar (em megabytes).

en: (disabled)
pt: (desactivado)

en: Edit menu
pt: Editar menu

en: Delete menu
pt: Eliminar menu

en: Edit menu item
pt: Editar item de menu

en: Reset menu item
pt: Reiniciar o item de menu

en: Delete menu item
pt: Eliminar o item de menu

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Locale settings
pt: Configurações locais

en: Font size
pt: Tamanho do tipo de letra

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: How many content items to display in "day" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "diária".

en: day
pt: dia

en: year
pt: ano

en: hour
pt: hora

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Select list
pt: Lista de selecção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: is equal to
pt: é igual a

en: is not equal to
pt: não é igual a

en: Posts
pt: Mensagens

en: Mission statement
pt: Missão

en: Configure permissions
pt: Configurar permissões

en: Randomize
pt: Baralhar

en: None.
pt: Nenhum.

en: Revert
pt: Reverter

en: Existing system path
pt: Caminho de sistema existente

en: Path alias
pt: Caminho alternativo

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
pt: Especifique o caminho existente para o qual deseja criar um URL alternativo. Por exemplo: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Especifique um URL alternativo através do qual estes dados podem ser acedidos. Por exemplo, insira "sobre" se estiver a criar uma página sobre o seu site. Utilize um caminho relativo e não adicione uma '\' no final, caso contrário o URL alternativo não funcionará.

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Choice
pt: Opção

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Number of day's top views to display
pt: Número de ligações a exibir no top de visualizações diárias

en: Number of all time views to display
pt: Número das maiores visualizações de sempre a serem exibidas

en: Number of most recent views to display
pt: Número das visualizações mais recentes a serem exibidas

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: Os parâmetros não foram guardados porque existem erros.

en: Spam link deterrent
pt: Restrição de ligações de spam

en: Display fields
pt: Mostrar campos

en: profile
pt: perfil

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Autocomplete taxonomy
pt: Completar automaticamente a taxonomia

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Send yourself a copy.
pt: Enviar-me uma cópia.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
pt: !name (!name-url) enviou-lhe uma mensagem através do seu formulário de contacto (!form-url) em !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
pt: Se não desejar receber este tipo de email, pode mudar as suas opções de configuração em !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
pt: %name-from enviou um email para %name-to.

en: The message has been sent.
pt: A mensagem foi enviada.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
pt: !name enviou uma mensagem utilizando o formulário de contacto !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
pt: %name-from enviou um email acerca de: %category.

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: role
pt: grupo

en: configure block
pt: configure o bloco

en: Are you sure you want to delete the block %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o bloco %name?

en: The block %name has been removed.
pt: O bloco %name foi eliminado.

en: Red
pt: Vermelho

en: White
pt: Branco

en: Taxes
pt: Impostos

en: list terms
pt: lista de termos

en: add terms
pt: adicionar termos

en: Created new term %term.
pt: Criado o novo termo "%term".

en: Are you sure you want to delete the term %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o termo %title?

en: Deleted term %name.
pt: O termo %name foi eliminado.

en: warning
pt: aviso

en: No statistics available.
pt: Sem estatísticas disponíveis.

en: Last run !time ago
pt: Executado pela última vez há !time

en: Never run
pt: Nunca executado

en: Site information
pt: Informação do site

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: critical
pt: crítico

en: Default permitted file extensions
pt: Extensões permitidas por predefinição

en: Optimize JavaScript files
pt: Optimizar ficheiros JavaScript

en: Results
pt: Resultados

en: Older polls
pt: Votações antigas

en: View the list of polls on this site.
pt: Ver a lista de votações do site.

en: Poll settings
pt: Definições da votação

en: You must fill in at least two choices.
pt: É obrigatório preencher no mínimo duas opções.

en: open
pt: aberta

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
pt: Esta tabela lista todos os votos desta votação. Se os utilizadores anónimos estiverem autorizados a votar, serão identificados pelo endereço IP do computador que utilizaram para votar.

en: Visitor
pt: Visitante

en: Cancel your vote
pt: Cancelar o seu voto

en: View the current poll results.
pt: Ver o resultado actual da votação.

en: vote on polls
pt: votar nas votações

en: cancel own vote
pt: cancelar o próprio voto

en: inspect all votes
pt: inspeccionar todos os votos

en: List terms
pt: Listar termos

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
pt: Ao eliminar um termo também eliminará todos os seus filhos. Esta acção não pode ser revertida.

en: Parent terms
pt: Termos pai

en: Syndicate
pt: Sindicalizar

en: Syndicate content
pt: Conteúdo sindicado

en: Blogs
pt: Blogues

en: Books
pt: Livros

en: Style
pt: Estilo

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
pt: O feed de %site parece parece não funcionar, devido a um erro  "%error " na linha %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
pt: O feed de %site parece não funcionar, devido ao erro  "%error " na linha %line.

en: Forums
pt: Fóruns

en: administer taxonomy
pt: administrar taxonomia

en: access administration pages
pt: aceder às páginas de administração

en: administer filters
pt: administrar filtros

en: view revisions
pt: ver revisões

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: !date by !username
pt: !date por !username

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: current revision
pt: revisão actual

en: The specified passwords do not match.
pt: As senhas indicadas não coincidem.

en: Track
pt: Monitorizar

en: No forums defined
pt: Não existem fóruns definidos

en: This topic has been moved
pt: Este tópico foi movido

en: User management
pt: Gestão de utilizadores

en: Permissions
pt: Permissões

en: e-mail
pt: email

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: Search options
pt: As opções de pesquisa

en: permission
pt: permissão

en: Your vote was recorded.
pt: O seu voto foi registado.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
pt: Permite ao seu site obter votos em diferentes tópicos sob a forma de questões de escolha múltipla.

en: Link color
pt: Cor das ligações

en: options
pt: opções

en: Your item(s) have been updated.
pt: Os seus produtos foram actualizados.

en: Cart
pt: Carrinho

en: Credit card details
pt: Detalhes do cartão de crédito

en: Shipping
pt: Envio

en: Reversed
pt: Invertido

en: Day(s)
pt: Dia(s)

en: Week(s)
pt: Semana(s)

en: Year(s)
pt: Ano(s)

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: A sua senha e instruções adicionais foram enviadas para o seu endereço de email.

en: Subtotal
pt: Sub-total

en: Billing address
pt: Endereço para cobrança

en: Shipping address
pt: Endereço de entrega

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Balance
pt: Saldo

en: Received
pt: Recebido

en: Completed
pt: Concluída

en: Payment details
pt: Detalhes do pagamento

en: Products
pt: Produtos

en: Product settings
pt: Definições do produto

en: Street address
pt: Rua do endereço

en: Testing
pt: Testando

en: Inches
pt: Polegadas

en: Feet
pt: Pés

en: Orders
pt: Encomendas

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: Length of trimmed posts
pt: Tamanho dos artigos em versão reduzida

en: 200 characters
pt: 200 caracteres

en: 400 characters
pt: 400 caracteres

en: 600 characters
pt: 600 caracteres

en: 800 characters
pt: 800 caracteres

en: 1000 characters
pt: 1000 caracteres

en: 1200 characters
pt: 1200 caracteres

en: 1400 characters
pt: 1400 caracteres

en: 1600 characters
pt: 1600 caracteres

en: 1800 characters
pt: 1800 caracteres

en: 2000 characters
pt: 2000 caracteres

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
pt: O número máximo de caracteres utilizados na versão reduzida de uma entrada. O Drupal utiliza este valor para determinar a partir de que limiar os artigos longos deverão ser cortados. A versão reduzida de um artigo é utilizada habitualmente na página principal do site, em feeds XML, etc. Para desactivar esta funcionalidade configure-a para "Sem limite". Tenha em conta que esta opção apenas afecta o conteúdo novo o actualizado recentemente e não irá afectar as versões reduzidas já existentes.

en: System default
pt: Predefinido no sistema

en: Authentication
pt: Autenticação

en: %type settings
pt: Definições %type

en: Not published
pt: Não publicado

en: File settings
pt: Configurações do ficheiro

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
pt: Extensões por predefinição de ficheiros que os utilizadores podem carregar. As extensões devem ser separadas com um espaço, não devendo incluir o ponto de separação.

en: Default maximum file size per upload
pt: Tamanho máximo, por omissão, de um ficheiro carregado

en: Default total file size per user
pt: Tamanho total de ficheiros, por omissão, por utilizador

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
pt: As configurações do seu PHP limitam o tamanho do ficheiro a carregar no máximo de %size.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
pt: Dependendo do seu sistema, estas configurações podem ser alteradas no ficheiro php.ini comum a todo o sistema, o ficheiro php.ini na raíz da sua instalação do Drupal, o ficheiro do Drupal settings.php correspondente ao seu site ou no ficheiro .htaccess na raíz do Drupal.

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: The description displayed when hovering over a menu item.
pt: A descrição exibida quando se passa por cima do menu item.

en: XML feed
pt: Feed XML

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Gray
pt: Cinzento

en: Attach new file
pt: Anexar um novo ficheiro

en: Attach
pt: Anexar

en: List files by default
pt: Por omissão, listar ficheiros

en: edit
pt: editar

en: File system path
pt: Caminho para o sistema de ficheiros

en: Credit
pt: Crédito

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
pt: <a href="@link" title="@title">mais</a>

en: Redirect to URL
pt: Redireccionar para URL

en: details
pt: Detalhes

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de utilizador %name não foi activado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: A inicialização da sessão falhou para %user.

en: <Hidden>
pt: <Oculto>

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário para um nó.

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
pt: O nome de utilizador do utilizador a quem pretende atribuir propriedade.

en: Please enter a valid username.
pt: Por favor introduza um nome de utilizador válido.

en: Please enter a valid email address or %author.
pt: Por favor introduza um endereço de email válido ou %author.

en: Manage the actions defined for your site.
pt: Gerir as acções definidas para o seu site.

en: Delete action
pt: Eliminar acção

en: Actions available to Drupal:
pt: Acções disponíveis para o Drupal:

en: The action has been successfully saved.
pt: A acção foi guardada com sucesso.

en: Deleted action %aid (%action)
pt: Acção %aid eliminada (%action)

en: Action '%action' added.
pt: Acção '%action' adicionada.

en: Remove orphaned actions
pt: Remover acções órfãs

en: administer actions
pt: administrar ações

en: Themes
pt: Temas

en: Story
pt: Artigo

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: administer nodes
pt: administrar os Nós

en: administer comments
pt: administrar comentários

en: Delete comments
pt: Eliminar comentários

en: not published
pt: não publicado

en: by
pt: por

en: The comments have been deleted.
pt: Os comentários foram eliminados.

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
pt: O seu comentário foi colocado na fila de moderação pelos administradores do site e será publicado após aprovação.

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Protected
pt: Protegido

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Hits
pt: Exibições

en: not sticky
pt: não destacado

en: sticky
pt: destacado

en: not promoted
pt: não promovidos

en: promoted
pt: promovidos

en: hour(s)
pt: hora(s)

en: day(s)
pt: dia(s)

en: week(s)
pt: semana(s)

en: month(s)
pt: mês(es)

en: Default options
pt: Opções predefinidas

en: Read only
pt: Apenas de leitura

en: Contact settings
pt: Configurações de contacto

en: cancel
pt: cancelar

en: Reset password
pt: Reiniciar senha

en: Processing
pt: A processar

en: Finished
pt: Concluído

en: disable
pt: desactivar

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Line break converter
pt: Conversor de quebras de linha

en: Temporary directory
pt: Directório temporário

en: date
pt: data

en: Keyboard shortcuts
pt: Os atalhos de teclado

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro no carregamento do ficheiro. Não foi possível mover o ficheiro.

en: upload files
pt: carregar ficheiros

en: Site configuration
pt: Configuração do site

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: The specified date is invalid.
pt: A data indicada é inválida.

en: Choice @n
pt: Opção @n

en: Password strength:
pt: Força da senha:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
pt: É recomendável escolher uma senha que contenha, pelo menos, seis caracteres. Pode incluir números, pontuação e letras maiúsculas e minúsculas.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
pt: A senha não inclui variação suficiente para ser considerada segura. Tente:

en: Adding both upper and lowercase letters.
pt: Adicionando letras maiúsculas e minúsculas.

en: Adding numbers.
pt: Adicionando números.

en: Adding punctuation.
pt: Adicionando pontuação.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
pt: Recomenda-se escolher uma senha diferente do nome de utilizador.

en: Passwords match:
pt: As senhas correspondem:

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
pt: Este texto será mostrado no rodapé de cada página. Útil para adicionar uma nota de direitos de autor às suas páginas.

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome utilizado para indicar os utilizadores anónimos.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
pt: A página inicial exibe o conteúdo para este URL. Se não tiver a certeza, especifique "node".

en: Apply
pt: Aplicar

en: Get help
pt: Obter ajuda

en: Please wait...
pt: Aguarde...

en: Assign
pt: Atribuir

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Select
pt: Seleccionar

en: is
pt: é

en: Approval queue
pt: Fila de aprovação

en: Display on separate page
pt: Exibir numa página distinta

en: Location of comment submission form
pt: Localização do formulário de submissão de comentários

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
pt: Tema fluido, com múltiplas colunas, sem tabelas, com possibilidade de alteração de cores (predefinido).

en: Go to previous forum topic
pt: Tópico anterior

en: Go to next forum topic
pt: Tópico seguinte

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Site building
pt: Construção do site

en: No primary links
pt: Não existem ligações primárias

en: Source for the primary links
pt: Fonte para as ligações primárias

en: Select what should be displayed as the primary links.
pt: Seleccione o menu que deve ser exibido como as ligações primárias.

en: No secondary links
pt: Não existem ligações secundárias

en: Source for the secondary links
pt: Fonte para as ligações secundárias

en: No content types available.
pt: Não existem tipos de conteúdo disponíveis.

en: Delete role
pt: Eliminar grupo

en: Simple
pt: Simples

en: Role specific visibility settings
pt: Definições de visibilidade específicas do grupo de utilizadores

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
pt: Os itens de menu que não estejam activos não serão listados em qualquer menu.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
pt: Introduza o nome para o seu novo menu. Lembre-se de que é necessário activar o novo bloco em <a href="@blocks">página de administração de blocos</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pt: Para reorganizar os itens de menu, agarre o manípulo <em>drag-and-drop</em> sob a coluna <em>Item de menu</em> e arraste-o para uma nova posição na lista. (Agarre um manípulo, clicando e segurando o botão do rato enquanto passa sobre o ícone do manípulo.) Lembre-se de que as suas alterações não serão guardadas até clicar no botão <em>Guardar Blocos</em> no fundo da página.

en: List menus
pt: Listar menus

en: Customize menu
pt: Personalizar menu

en: List items
pt: Listar itens

en: Language switcher
pt: Selector de idioma

en: English name
pt: Nome em inglês

en: Native name
pt: Nome nativo

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Form name
pt: Nome do formulário

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
pt: O título do novo campo. O título irá ser exibido ao utilizador. Um exemplo de um título é "Cor Favorita".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
pt: Uma explicação opcional que acompanha o campo. A explicação irá ser exibida ao utilizador.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
pt: Para activar a navegação deste campo por valor, introduza um título para a página que irá ser criada. A palavra <code>%value</code> irá ser substituída pelo valor correspondente. Um título de página exemplificativo é "Membros cuja cor favorita é %value". Apenas válido para campos públicos.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
pt: Para activar a navegação deste campo por valor, introduza um título para a página que irá ser criada. Um título de página exemplificativo é "Pessoas com emprego". Apenas válido para campos públicos.

en: Save field
pt: Guardar campo

en: Blocks
pt: Blocos

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
pt: Configurar que conteúdo de bloco é mostrado nas barras laterais e noutras regiões do site.

en: Delete block
pt: Eliminar bloco

en: Save blocks
pt: Guardar blocos

en: The block settings have been updated.
pt: As definições dos blocos foram actualizadas.

en: Block specific settings
pt: Configurações específicas do bloco

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
pt: Reescrever o título por omissão do bloco. Utilize <em>&lt;none&gt;</em> para não mostrar um título ou deixe em branco para usar o título por omissão do bloco.

en: '%name' block
pt: bloco '%name'

en: User specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade específicas do utilizador

en: Custom visibility settings
pt: Configurações de visibilidade personalizadas

en: Users cannot control whether or not they see this block.
pt: Os utilizadores não podem controlar a exibição deste bloco.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
pt: Mostrar este bloco por omissão mas deixar que os utilizadores o escondam.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
pt: Esconder este bloco por omissão, mas autorizar que os utilizadores o exibam.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
pt: Permitir que os utilizadores personalizem a visibilidade deste bloco na sua configuração de conta.

en: Show block for specific roles
pt: Mostrar bloco para grupos de utilizadores específicos

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
pt: Mostrar este bloco apenas para o(s) grupo(s) seleccionado(s). Se não seleccionar um grupo, o bloco será visível por todos os utilizadores.

en: Page specific visibility settings
pt: Definições de visibilidade específicas de páginas

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se o modo PHP for escolhido, introduza o código PHP entre %php. Note que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Show block on specific pages
pt: Mostrar bloco em páginas específicas

en: Save block
pt: Guardar bloco

en: Please ensure that each block description is unique.
pt: Por favor certifique-se que cada descrição dos blocos é única.

en: The block configuration has been saved.
pt: A configuração do bloco foi guardada.

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
pt: Uma breve descrição do bloco. Utilizado na <a href="@overview">página de sumário de blocos</a>.

en: Block body
pt: Corpo do bloco

en: The content of the block as shown to the user.
pt: O conteúdo do bloco como exibido ao utilizador.

en: Block configuration
pt: Configuração do bloco

en: administer blocks
pt: administrar blocos

en: use PHP for block visibility
pt: usar PHP para a visibilidade do bloco

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
pt: Controla as caixas que rodeiam o conteúdo principal.

en: Core - required
pt: Núcleo - obrigatórios

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
pt: Controle o menu de navegação do site, as ligações principais e secundárias, bem como, altere o nome e organização dos itens de menu.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
pt: Tem a certeza que pretende reiniciar o item %item para o seu valor predefinido?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
pt: Quaisquer personalizações serão perdidas. Esta acção não pode ser revertida.

en: The menu item was reset to its default settings.
pt: O item de menu foi reinicializado para as suas opções predefinidas.

en: administer menu
pt: administrar menu

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
pt: Permite aos administradores personalizar o menu de navegação do site.

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Edit vocabulary
pt: Editar vocabulário

en: edit vocabulary
pt: editar vocabulário

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
pt: Descrição do vocabulário; pode ser utilizada pelos módulos.

en: Created new vocabulary %name.
pt: Criado o novo vocabulário "%name".

en: Updated vocabulary %name.
pt: Actualizado o vocabulário "%name".

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o vocabulário %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
pt: Eliminando um vocabulário irá eliminar todos os seus termos. Esta acção não pode ser revertida.

en: Deleted vocabulary %name.
pt: Eliminado vocabulário "%name".

en: The name of this term.
pt: O nome deste termo.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
pt: Uma lista de termos separados por vírgulas que descrevem este conteúdo Exemplo: engraçado, desportos radicais, "Empresa, S.A.".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
pt: O vocabulário %name não pode ser modificado desta forma.

en: Above
pt: Acima

en: Number of values
pt: Número de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Alterar essa configuração depois da criação de dados poderá resultar na perda de dados!

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Ao adicionar um campo personalizado para um tipo de conteúdo, você determina o seu tipo (se ele irá conter texto, números ou referências a outros objectos) e como ele será exibido (ou como um campo de texto ou área, uma caixa de selecção, caixa, botão de rádio, ou autocomplete campo). Um campo pode ter vários valores (ou seja, uma "pessoa" pode ter vários endereços de e-mail) ou um valor único (ou seja, um trabalhador "tem um único número de identificação do empregado). À medida que você adicionar e editar campos, CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados, conforme necessário. CCK também oferece uma série de outras características, incluindo caching inteligente de seus dados, importação e instalação de exportação para a definição do tipo de conteúdo e integração com outros módulos contribuídos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informação consulte a página do manual em linha para <a href=" @handbook -cck"> CCK </a> ou a <a href=" @project -cck"> Página do projecto CCK </a> .

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdo e respectivas legendas devem ser exibidas, nas visualizações reduzida e completa da página.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdos devem ser exibidos quando apresentados nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: nó completo

en: Search Index
pt: Índice de pesquisa

en: Search Result
pt: Resultados de Pesquisa

en: Updating field type %type with module %module.
pt: A actualizar o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite aos administradores definir novos tipos de conteúdo.

en: Trimmed
pt: Reduzido

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Nenhum campo foi definido ainda para nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: Added field %label.
pt: Campo %label adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Houve um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Houve um problema criando campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Tem certeza que quer remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se tiver ainda algum conteúdo neste campo, o mesmo será perdido. Esta acção não pode ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: Campo %field removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Houve um problema excluindo %field a partir de %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao %field campo em cada tipo de conteúdo no qual ele aparece.

en: Save field settings
pt: Guardar definições de campo.

en: The default value is invalid.
pt: O valor predefinido é inválido.

en: Saved field %label.
pt: Campo %label guardado.

en: The update has encountered an error.
pt: A actualização encontrou um erro.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: O banco de dados foi alterado e os dados foram migrados ou excluído.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro a alteração de dados não foi concluída.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user name
pt: Referencia ao nome de utilizador

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Seleccione o tipo de conteúdo para exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto de exportação e colá-lo em outro tipo de conteúdo utilizando a função de importação.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Este formulário irá importar definições de campo exportados de outro tipo de conteúdo ou de outro banco de dados..<br/>Observe que os campos não podem ser duplicados dentro do mesmo tipo de conteúdo, assim os campos importados apenas serão adicionados se eles já não existem no tipo seleccionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole o texto criado por uma exportação de conteúdo para este campo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não é um texto de importação válido.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os módulos seguintes têm de estar activados para que esta importação, para o trabalho: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe neste banco de dados.

en: Content Copy
pt: Copiar conteúdo

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Permite capacidade de importação / exportação de definições de campo.

en: view
pt: ver

en: Content Permissions
pt: Permissões de conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Definir permissões a nível de campo para campos CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na forma de edição de nó.

en: always open
pt: sempre abertas

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções para apresentar ao utilizador no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na visualização do nó.

en: A description of the group.
pt: A descrição do grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Tem a certeza que quer remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_nome foi removido

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Content types that can be referenced
pt: Os tipos de conteúdo que pode ser referenciado

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos separados por vírgula para passar para o ponto de vista.

en: Title (link)
pt: Título (ligação)

en: Title (no link)
pt: Título (sem ligação)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto de preenchimento automático

en: Node Reference
pt: Referência do Nó

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um nó de outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número na base de dados como um número inteiro.

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato fixo decimal.

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato de ponto flutuante.

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caracter que os utilizadores inserirão para definir o separador decimal nos formulários.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser prefixada ao valor, como $ ou €. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser suffixo ao valor, como m², m / s ², kb / s. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: "Mínimo" tem de ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: "Máximo" tem de ser um número.

en: unformatted
pt: não formatado

en: Defines numeric field types.
pt: Define tipos de campos numéricos

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um widget de 'caixa de selecção apenas ligado/desligado', defina o valor 'desligado' primeiro, seguido pelo valor 'ligado', na secçaõ <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o texto da caixa de selecção será o texto do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O "caixas / widget botões de rádio" irá mostrar as caixas de seleção se a opção de múltiplos valores estiver seleccionada para este campo, caso contrário, os rádios serão exibidos.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de selecção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Apenas uma caixa de selecção para ligado/desligado

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de selecção, caixa de selecção e botão de opção para texto e campos numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Guardar texto na base de dados

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto

en: User reference
pt: Referência do utilizador

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Guardar o ID de um utilizador relacionado como um valor inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Grupos de utilizadores que podem ser referenciados

en: User status that can be referenced
pt: Estado(s) do utilizador que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Ligação de retorno

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se for seleccionado, uma ligação de volta para reverter o nó referência será exibido no registo do utilizador referenciado.

en: User Reference
pt: Referência do utilizador

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um utilizador de um nó.

en: Theme-engine-specific settings
pt: Configurações específicas do tema

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
pt: Estas opções de configuração apenas existem para todos os modelos e estilos baseados no motor de temas %engine.

en: Use administration theme for content editing
pt: Usar o tema de administração para a edição de conteúdo

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
pt: Usar o tema de administração para a edição de conteúdos existentes ou para a criação de novos conteúdos.

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: years
pt: anos

en: Permission
pt: Permissão

en: @module module
pt: módulo @module

en: incompatible
pt: incompatível

en: Incompatible with this version of Drupal core
pt: Incompatível com esta versão base do Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
pt: Esta versão é incompatível com a versão !core_version do núcleo do Drupal.

en: Incompatible with this version of PHP
pt: Incompatível com esta versão do PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este módulo necessita da versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: Order ID
pt: ID da encomenda

en: My blog
pt: O meu blogue

en: Input formats
pt: Formatos de introdução de conteúdos

en: Anonymous commenting
pt: Comentários anónimos

en: Anonymous posters may not enter their contact information
pt: Os utilizadores anónimos não podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters may leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters must leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos têm que deixar a sua informação de contacto

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
pt: Esta funcionalidade é apenas útil para utilizadores anónimos que desejem submeter comentários na <a href="@url">página de permissões</a>.

en: Display below post or comments
pt: Exibir por baixo da mensagem ou dos comentários

en: Default comment setting
pt: Definição predefinida para comentários

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
pt: Utilizadores com permissão de <em>administrar comentários</em> serão autorizados a alterar esta opção de configuração.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
pt: O conteúdo deste campo é privado e não irá ser exibido publicamente.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
pt: A sua assinatura será exibida publicamente no fim dos seus comentários.

en: parent
pt: pai

en: Flat list - collapsed
pt: Lista plana - compacta

en: Flat list - expanded
pt: Lista plana - expandida

en: Threaded list - collapsed
pt: Lista sob a forma de <em>thread</em> - compacta

en: Threaded list - expanded
pt: Lista sob a forma de <em>thread</em> - expandida

en: Date - newest first
pt: Data - recentes primeiro

en: Date - oldest first
pt: Data - antigos primeiro

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: 1 new comment | @count new comments
pt[0]: 1 novo comentário
pt[1]: @count novos comentários

en: access comments
pt: aceder aos comentários

en: post comments
pt: colocar comentários

en: post comments without approval
pt: colocar comentários sem aprovação

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
pt: O endereço de email para o qual a mensagem deverá ser enviada OU introduza %author se desejar enviar um email para o autor do tópico original.

en: Save content type
pt: Guardar tipo de conteúdo

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Save role
pt: Guardar grupo

en: Transparent
pt: Transparente

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: file system
pt: sistema de ficheiros

en: Escape all tags
pt: Não interpretar nenhuma tag

en: Strip disallowed tags
pt: Remover tags não autorizadas

en: input formats
pt: formatos de introdução de conteúdos

en: There are no menu items yet.
pt: Não existem itens de menu ainda.

en: Menu link title
pt: Título da ligação do menu

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
pt: O texto da ligação que corresponde a este item que deverá aparecer no menu.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima de um item e de todos os seus filhos é fixada em !maxdepth. Alguns itens do menu podem não estar disponíveis como pais se seleccionando-os, excede este limite.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pt: O sistema de menus grava apenas os caminhos do sistema, mas mostra o URL alternativo. %link_path foi gravado como %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho '@link_path' é inválido ou você não tem acesso ao mesmo.

en: There was an error saving the menu link.
pt: Ocorreu um erro a gravar a ligação do menu.

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
pt: O nome de sistema deste menu. Este texto será utilizado para construir o URL da página de <em>resumo do menu</em> para este menu. Este nome deve conter apenas letras, números e hífens, e tem que ser único.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o menu personalizado %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
pt: O nome do menu só pode conter letras minúsculas, números e hífens.

en: The menu already exists.
pt: O menu já existe.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
pt[0]: <strong>Aviso:</strong> Existe actualmente 1 item de menu em %title. Ele será eliminado (os itens definidos pelo sistema serão restaurados).
pt[1]: <strong>Aviso:</strong> Existem actualmente @count itens de menu em %title. Eles serão eliminados (os itens definidos pelo sistema serão restaurados).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
pt[0]: O nome do menu não pode ser mais longo do que 1 caracter.
pt[1]: O nome do menu não pode ser mais longo do que @count caracteres.

en: Enter the title and path for your new menu item.
pt: Insira o título e o caminho para o novo item de menu.

en: Number of users to display
pt: Número máximo de utilizadores a exibir.

en: Profiles
pt: Perfis

en: Edit container
pt: Editar contentor

en: Button settings
pt: Definições do botão

en: Last visit
pt: Última visita

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
pt: Clique <a href="@login">Iniciar Sessão</a> para colocar comentários

en: Reply
pt: Responder

en: Hot topic threshold
pt: Limiar de um tópico quente

en: Topics per page
pt: Tópicos por página

en: Posts - most active first
pt: Mensagens - as mais activas em primeiro lugar

en: Posts - least active first
pt: Mensagens - as menos activas em primeiro lugar

en: URL path settings
pt: Configurações de URLs

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Rate
pt: Taxa

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
pt: Ocorreu um erro durante o pagamento. Contacte-nos para assegurar que a sua encomenda foi recebida.

en: A payment has been accepted.
pt: Um pagamento foi aceite.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: revert revisions
pt: recuperar revisões antigas

en: Description:
pt: Descrição:

en: Ubercart - core (optional)
pt: Ubercart - núcleo (opcional)

en: New forum topics
pt: Novos tópicos no fórum

en: Service
pt: Serviço

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: eliminada revisão %revision de %title.

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
pt: Este guia fornece ajuda sensível ao contexto na utilização e configuração do <a href="@drupal">Drupal</a> e dos seus módulos, sendo um complemento ao mais completo <a href="@handbook">manual do Drupal </a>. O manual pode conter informação mais actualizada, está anotado com comentários dos utilizadores e é a referência definitiva de toda a documentação do Drupal.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
pt: O módulo ajuda fornece ajuda sensível ao contexto na utilização e configuração do <a href="@drupal">Drupal</a> e dos seus módulos, sendo um complemento ao mais completo <a href="@handbook">manual do Drupal </a>. O manual pode conter informação mais actualizada, está anotado com comentários dos utilizadores e é a referência definitiva de toda a documentação do Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@help">módulo Help</a> no manual.

en: (site default theme)
pt: (tema predefinido)

en: Screenshot
pt: Pré-visualização de ecrã

en: Purchase date
pt: Data de compra

en: Preview trimmed version
pt: Pré-visualizar a versão reduzida

en: Preview full version
pt: Pré-visualizar a versão completa

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
pt: O corpo do(a) @type é demasiado pequeno. É obrigatório um mínimo de %words palavras.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
pt: Este conteúdo foi modificado por outro utilizador, as alterações não podem ser guardadas.

en: List, add, and edit users.
pt: Listar, adicionar e editar utilizadores.

en: The name %name is already taken.
pt: O nome %name já existe.

en: info
pt: informação

en: year(s)
pt: ano(s)

en: product
pt: produto

en: OpenID redirect
pt: Redireccionamento OpenID

en: OpenID Login
pt: Sessão OpenID

en: Delete OpenID
pt: Eliminar OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
pt: Após verificar o seu endereço de email, poderá iniciar sessão usando o OpenID.

en: Log in using OpenID
pt: Iniciar sessão utilizando OpenID

en: Cancel OpenID login
pt: Cancelar início de sessão com OpenID

en: What is OpenID?
pt: O que é o OpenID?

en: OpenID login failed.
pt: Início de sessão OpenID falhou.

en: OpenID login cancelled.
pt: Início de sessão OpenID cancelado.

en: Successfully added %identity
pt: Foi adicionada %identity com sucesso.

en: Add an OpenID
pt: Adicionar um OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
pt: O OpenID indicado já está em utilização neste site.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar o OpenID %authname do utilizador %user?

en: OpenID deleted.
pt: OpenID eliminado.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
pt: O OpenID não é válido. Por favor certifique-se que indicou correctamente a sua identificação.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
pt: Deverá validar o seu endereço de email para esta conta antes de iniciar a sessão utilizando o OpenID

en: OpenID registration failed for the reasons listed. You may register now, or if you already have an account you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My Account"
pt: O registo OpenID falhou pelas razões indicadas. Poderá agora registar-se, ou, se já tem uma conta, poderá <a href="@login">iniciar sessão</a> e adicionar o seu OpenID em "Minha Conta"

en: edit block
pt: editar bloco

en: edit menu
pt: editar menu

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Addresses
pt: Endereços

en: The directory %directory does not exist.
pt: O directório %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: O directório %directory está protegido contra escrita

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: O directório %directory está protegido contra escrita, porque ainda não tem atribuídas as permissões correctas.

en: File size restrictions
pt: Restrições de tamanho de ficheiro

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pt: Limites para o tamanho dos ficheiros que o utilizador pode carregar. Observe que estas definições se aplicam somente a ficheiros recém-carregados, enquanto os ficheiros existentes não são afectados.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho de carregamento máximo por ficheiro

en: Maximum upload size per node
pt: Tamanho de carregamento máximo por nó

en: Generic files
pt: Ficheiros genéricos

en: File description
pt: Descrição do ficheiro

en: File size (in bytes)
pt: Tamanho do ficheiro (em bytes)

en: Defines a file field type.
pt: Define um tipo de campo de ficheiro.

en: The selected file %filename cannot not be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro seleccionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
pt: Se esta opção estiver activa, o Drupal adicionará rel="nofollow" a todos os links, como uma medida para reduzir a eficácia de ligações de Spam. Nota: isto também irá fazer com que ligações válidas não sejam seguidas por motores de pesquisa, portanto funcionará melhor estando activado para utilizadores anónimos.

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas os itens onde

en: No comments available.
pt: Não existem comentários.

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 utilizador
pt[1]: @count utilizadores

en: Primary links
pt: Ligações principais

en: Rebuild permissions
pt: Reconstruir permissões

en: Packages
pt: Embalagens

en: Package
pt: Pacote

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Error saving user account.
pt: Erro ao gravar a conta de utilizador.

en: Attribute settings
pt: Definições de atributo

en: Action %action has been unassigned.
pt: A acção %action foi retirada.

en: Add role
pt: Adicionar grupo

en: You must specify a valid role name.
pt: Tem que indicar um nome válido para o grupo.

en: The role has been added.
pt: O grupo foi adicionado.

en: All users
pt: Todos os utilizadores

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logótipo personalizado

en: taxonomy
pt: taxonomia

en: Updated term %term.
pt: Termo %term actualizado.

en: - Please choose -
pt: - Por favor, escolha -

en: - None selected -
pt: - Nenhum seleccionado -

en: Discard items older than
pt: Eliminar entradas mais antigas que

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: O tempo de espera para reter as entradas do feed antes de eliminá-las. (Requer uma <a href="@cron">tarefa de manutenção do cron</a> configurada correctamente.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
pt: Número de itens exibidos nas páginas de sumário de feed e de categoria.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
pt: @site_name - feeds agregados na categoria @title

en: @site_name - aggregated feeds
pt: @site_name - feeds agregados

en: @site_name aggregator
pt: Agregador @site_name

en: !title feed
pt: feed !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
pt: O agregador de feeds é um poderoso leitor de RSS/notícias que recolhe conteúdo novo a partir de feeds RSS, RDF e Atom disponíveis em toda a web. Milhares de sites (particularmente de notícias e blogues) publicam os seus últimos cabeçalhos e artigos em feeds, utilizando formatos comuns baseados em XML. Os formatos suportados pelo agregador incluem <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, e <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
pt: Os feeds contem itens de feeds, ou artigos individuais publicados pelo site que fornece o feed. Os feeds podem ser agrupados em categorias, geralmente por tópico. Os utilizadores podem visualizar os itens dos feeds na <a href="@aggregator">vista principal do agregador</a> ou por <a href="@aggregator-sources">fonte</a>. Os administradores podem <a href="@feededit">adicionar, editar ou eliminar feeds</a> e escolher a frequência da verificação de novos itens em cada feed. Os itens mais recentes de um feed ou de uma categoria podem ser exibidos num bloco através da <a href="@admin-block">página de administração dos blocos</a>. É disponibilizado um <a href="@aggregator-opml">ficheiro OPML</a> de todos os feeds. É necessária uma <a href="@cron">tarefa de manutenção do cron</a> configurada correctamente para actualizar os feeds automaticamente.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@aggregator">módulo Aggregator</a> no manual.

en: Aggregator
pt: Agregador

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
pt: O feed de %site parece não funcionar, devido ao erro "%error ".

en: There is no new syndicated content from %site.
pt: Não existe novo conteúdo sindicado para %site.

en: There is new syndicated content from %site.
pt: Existe novo conteúdo sindicado de %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
pt: O feed de %site parece não funcionar, devido a "%error ".

en: Feed aggregator
pt: Agregador de feeds

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
pt: Agrega conteúdo sindicado (RSS, RDF e feeds Atom).

en: Alias
pt: URL alternativo

en: Account settings
pt: Configurações da conta

en: Country code
pt: Código do país

en: The content type %name has been deleted.
pt: O tipo de conteúdo %name foi eliminado.

en: Deleted content type %name.
pt: Removido o tipo de conteúdo %name.

en: Enter your keywords
pt: Introduza as suas palavras chave

en: Clean URLs
pt: URL amigáveis

en: My account
pt: A minha conta

en: Pictures
pt: Retratos

en: Active users
pt: Utilizadores activos

en: Number of topics
pt: Número de tópicos

en: Active forum topics
pt: Tópicos do fórum activos

en: Read the latest forum topics.
pt: Ler os últimos tópicos do fórum.

en: User activity
pt: Actividade do utilizador

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: Está a faltar a biblioteca GD para o PHP ou então esta está desactualizada. Por favor verifique a <a href="@url">documentação de imagens do PHP</a> para informações sobre como corrigir este problema.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
pt: A categoria a que o novo campo irá pertencer. As categorias são utilizadas para agrupar os campos de uma forma lógica. Um exemplo de uma categoria é "Informação Pessoal".

en: The user must enter a value.
pt: O utilizador tem que introduzir um valor.

en: Visible in user registration form.
pt: Visível no formulário de registo de utilizador.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: O tempo de espera entre as actualizações do feed. (Requer uma <a href="@cron">tarefa de manutenção do cron</a> configurada correctamente.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
pt: Os novos itens neste feed são automaticamente arquivados nas categorias assinaladas.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: O URL %url é inválido. Por favor, introduza o URL completo, como o http://www.exemplo.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um utilizador é considerado "ligado" por este intervalo de tempo, após ter visualizado uma página pela última vez.

en: Maximum number of currently online users to display.
pt: Número máximo de utilizadores actualmente ligados a exibir.

en: There is currently %members and %visitors online.
pt: Existem actualmente %members e %visitors ligados.

en: There are currently %members and %visitors online.
pt: Existem actualmente %members e %visitors ligados.

en: 1 guest | @count guests
pt[0]: 1 convidado
pt[1]: @count convidados

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Black
pt: Preto

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Croatian
pt: Croata

en: Czech
pt: Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: Finnish
pt: Finlandês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Polish
pt: Polaco

en: Romanian
pt: Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: Promote to front page
pt: Promover à página principal

en: contains
pt: contêm

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumento de resolução

en: Let scale make images larger than their original size
pt: Permitir que as imagens fiquem maiores que o seu tamanho original

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus que a imagem deve ser rodada. Números positivos são no sentido do ponteiro do relógio, negativos são opostos ao ponteiro do relógio.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Baralhar o ângulo de rotação para cada imagem. O ângulo indicado acima é usado como um máximo.

en: Edit rule
pt: Editar regra

en: Print
pt: Imprimir

en: The file could not be created.
pt: Não foi possível criar o ficheiro.

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: As instruções de reinício de senha foram enviada para o %name em %email.

en: Account information
pt: Informação da conta

en: The e-mail address %mail is not valid.
pt: O email %mail é inválido.

en: Account
pt: Conta

en: authenticated user
pt: utilizador autenticado

en: E-mail addresses to notify when updates are available
pt: Endereço de email a notificar quando estiverem disponíveis actualizações

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
pt: Sempre que o seu site verifica se existem atualizações disponíveis e encontra novas versões, pode notificar uma lista de utilizadores via email. Coloque cada endereço numa linha separada. Se ficar em branco, não serão enviados emails.

en: Check for updates
pt: Verificar se existem atualizações

en: All newer versions
pt: Todas as versões mais recentes

en: Only security updates
pt: Apenas atualizações de segurança

en: %email is not a valid e-mail address.
pt: %email não é um endereço de email válido.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
pt: %emails não são endereços de email válidos.

en: No update data available
pt: Não há dados disponíveis para atualização

en: Not secure!
pt: Inseguro!

en: Revoked!
pt: Revogado!

en: Unsupported release
pt: Versão não suportada

en: Can not determine status
pt: Não é possível determinar o estado

en: (version @version available)
pt: (versão @version disponível)

en: See the available updates page for more information:
pt: Veja a página das actualizações disponíveis para mais informação:

en: New release(s) available for !site_name
pt: Novas versões disponíveis para !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
pt: Existe uma actualização de segurança disponível para a sua versão do Drupal. Para assegurar a segurança do seu servidor, deve actualizá-lo imediatamente!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
pt: A sua versão do Drupal foi revogada e já não está disponível para download. Actualizá-la é fortemente recomendado!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
pt: A versão instalada de pelo menos um dos seus módulos ou temasfoi revogada e já não está disponível para download. Actualizá-lo ou desactivá-lo é fortemente recomendado!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
pt: A sua versão do Drupal já não é suportada. Actualizá-la é fortemente recomendado!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
pt: A versão instalada de pelo menos um dos seus módulos ou temas já não é suportada. Actualizar ou desactivar o módulo ou tema é fortemente recomendado! Por favor veja a página do projecto para mais detalhes.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
pt: Existem actualizações disponíveis para a sua versão do Drupal. Para assegurar um funcionamento correcto do seu site, deve efectuar as actualizações assim que possível.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
pt: Ocorreu um problema ao tentar determinar o estado das actualizações disponíveis para a sua versão do Drupal.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
pt: Ocorreu um problema ao tentar determinar o estado das actualizações disponíveis para um ou mais dos seus módulos ou temas.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
pt: Ver a página de <a href="@available_updates">actualizações disponíveis</a> para mais informação.

en: Project not secure
pt: Projecto inseguro

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projecto foi marcado como inseguro pela equipa de segurança do Drupal e já não está disponível para download. É fortemente recomendado que desactive imediatamente tudo o que está incluido neste projecto!

en: Project revoked
pt: Projecto revogado

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projecto foi revogado e já não está disponível para download. É fortemente recomendado desactivar tudo o que este projecto inclui.

en: Project not supported
pt: Projecto não suportado

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
pt: Este projecto deixou de ser suportado e já não está disponível para download. Desactivar tudo o que este projecto inclui é fortemente recomendado!

en: No available releases found
pt: Não foram encontradas versões disponíveis

en: Release revoked
pt: Versão revogada

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão que tem actualmente instalada foi revogada e já não está disponível para download. Desactivar tudo o que esta versão inclui ou actualizá-la é fortemente recomendado!

en: Release not supported
pt: Versão não suportada

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
pt: A versão que tem actualmente instalada deixou de ser suportada e já não está disponível para download. Desactivar tudo o que esta versão inclui ou actualizá-la é fortemente recomendado!

en: Invalid info
pt: Informação inválida

en: Security update required!
pt: Necessário actualização de segurança!

en: Not supported!
pt: Não suportado!

en: Recommended version:
pt: Versão recomendada:

en: Security update:
pt: Actualização de segurança:

en: Latest version:
pt: Última versão:

en: Development version:
pt: Versão de desenvolvimento:

en: Also available:
pt: Também disponível:

en: The selected file %name could not be uploaded.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro %name seleccionado.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
pt: Erro a carregar . Não foi possível mover o ficheiro %file até ao destino %destination.

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
pt: Controlar fóruns, as suas hierarquias e alterar as suas configurações.

en: Edit forum
pt: Editar fórum

en: Default order
pt: Ordem predefinida

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
pt: Este é o vocabulário designado para o fórum. Algumas das opções habituais dos vocabulários foram removidas.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
pt: O item %forum é apenas um contentor para fóruns. Por favor seleccione um dos fóruns por baixo.

en: Leave shadow copy
pt: Deixar uma cópia sombra

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
pt: Se mover este tópico, pode deixar uma ligação no fórum antigo para o novo fórum.

en: Container name
pt: Nome do contentor

en: forum container
pt: contentor do fórum

en: Created new @type %term.
pt: Criado novo @type %term.

en: The @type %term has been updated.
pt: O @type %term foi actualizado.

en: @time ago<br />by !author
pt: @time atrás<br />por !author

en: create forum topics
pt: criar tópicos no fórum

en: edit own forum topics
pt: editar os seus tópicos no fórum

en: administer forums
pt: administrar fóruns

en: Add new field
pt: Adicionar um novo campo

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Only in the category(s)
pt: Apenas na(s) categoria(s)

en: Only of the type(s)
pt: Apenas do(s) tipo(s)

en: Content ranking
pt: Classificação do conteúdo

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
pt: Os valores seguintes controlam quais as propriedades a pesquisa de conteúdos deverá favorecer quando ordena os resultados. Números mais elevados significam mais influência, zero significa que a propriedade é ignorada. Alterar estes números não requer que o índice da pesquisa seja reconstruído.  As mudanças têm efeito imediatamente.

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave.

en: Recently posted
pt: Publicados recentemente

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Billing information
pt: Informações de facturação

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir o formato de exibição para incluir descrições.

en: Hide descriptions
pt: Esconder descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir o formato de exibição para esconder as descrições.

en: Transaction mode
pt: Modo de transacção

en: Authorization
pt: Autorização

en: Credit card charged: !amount
pt: Debitado do cartão de crédito: !amount

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro seleccionado %file, porque o directório de destino %directory não está configurado correctamente.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
pt: Não foi possível copiar o ficheiro seleccionado %file, porque não existe nenhum ficheiro com o nome indicado. Por favor confirme que indicou o nome correcto.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
pt: Não foi possível copiar o ficheiro seleccionado %file, porque um ficheiro com o mesmo nome já existe no destino.

en: The selected file %file could not be copied.
pt: Não foi possível copiar o ficheiro %file seleccionado.

en: The removal of the original file %file has failed.
pt: Não foi possível remover o ficheiro original %file.

en: Color set
pt: Esquema de cores

en: Font family
pt: Família de tipos de letra

en: About
pt: Sobre

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
pt: <ul>
    <li>Verifique se a sua ortografia está correcta.</li>
    <li>Remova aspas à volta das frases para encontrar palavras individualmente: <em>"azul bonito"</em> vai encontrar menos ocorrências que <em>azul bonito</em>.</li>
    <li>Considere alargar a sua pesquisa com o operador<em>OR</em>: <em>azul bonito</em> permite encontrar menos ocorrências que <em>azul OR bonito</em>.</li>
    </ul>

en: Database host
pt: Servidor da base de dados

en: Maximum link text length
pt: Tamanho máximo do texto de uma ligação

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
pt: URL mais longos que este número de caracteres serão truncados para evitar linhas longas que quebram a formatação. A ligação em si será mantida; apenas a parte textual da ligação que será truncada.

en: Check e-mail
pt: Verificar email

en: Reports
pt: Relatórios

en: Default picture
pt: Retrato predefinido

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
pt: URL do retrato a exibir para os utilizadores sem qualquer retrato seleccionado. Deixe em branco se não pretender exibir uma imagem.

en: Select the default site time zone.
pt: Seleccionar o fuso horário predefinido.

en: Site status
pt: Estado do site

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
pt: Se o número de campos acima não for suficiente, active esta caixa de selecção e clique no botão Pré-visualização abaixo para obter mais campos.

en: Toggle display
pt: Alterar visualização

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
pt: Se não tiver acesso para transferir ficheiros directamente para o servidor, use este campo para fazer a transferência do logotipo.

en: Report settings
pt: Definições do relatório

en: Configuration file
pt: Ficheiro de configuração

en: Install profile
pt: Perfil de instalação

en: %percentage of the site has been indexed.
pt: %percentage do site que foi indexado.

en: Download method
pt: Método de descarga

en: Web server
pt: Servidor web

en: Error reporting
pt: Relatórios de erros

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
pt[0]: Existe 1 item por indexar.
pt[1]: Existem @count itens por indexar.

en: The content access permissions have been rebuilt.
pt: As permissões de acesso aos conteúdos foram reconstruídas.

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: Desculpe, nome de utilizador ou senha não reconhecidos. <a href="@password">Esqueceu-se da sua senha?</a>

en: and
pt: e

en: where
pt: onde

en: URL filter
pt: Filtro de URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
pt: Por favor seleccione um ou mais comentários para actualizar.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
pt: <em>Stack overflow</em>: muitas chamadas para actions_do(). Cancelando para evitar recursão infinita.

en: Action %action saved.
pt: Acção %action guardada.

en: Action %action created.
pt: Acção %action criada.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
pt: Gatilhos são eventos do sistema, como por exemplo, quando novo conteúdo é adicionado ou quando um utilizador inicia a sua sessão. O módulo trigger combina estes eventos com acções (tarefas funcionais), tais como despublicar conteúdo ou enviar um e-mail a um administrador. A <a href="@url">página de configuração de Acções</a> contém uma lista das acções existentes e proporciona a possibilidade de criar e configurar acções adicionais.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
pt: Acções são tarefas individuais que o sistema pode realizar, tais como "despublicar" um "pedaço de" conteúdo ou banir um utilizador. Módulos, como o módulo trigger, podem desencadear estas acções quando certos eventos acontecem; por exemplo, quando um novo "post" é adicionado ou quando um utilizador se autentica. Os módulos podem também disponibilizar acções adicionais.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
pt: Existem dois tipos de acção: simples e avançada. Acções simples não requerem nenhuma configuração adicional, e são listadas aqui automaticamente. Acções avançadas permitem fazer mais do que acções simples; por exemplo, enviar um email para um endereço específico, ou procurar certas palavras numa porção de conteúdo. Estas acções precisam de ser criadas e configuradas antes de poderem ser usadas. Para criar uma acção avançada, seleccione a acção a partir do "drop-down" abaixo e clique no botão <em>Criar</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
pt: Pode avançar para página <a href="@url">Triggers</a> onde poderá adicionar acções aos eventos do sistema.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
pt: Uma acção avançada oferece opções adicionais de configuração, as quais podem ser definidas abaixo. Alterar o campo <em>Descrição</em> é recomendado, em ordem a melhor identificar a acção exacta que terá lugar. Esta descrição será exibida em módulos como o <em>Trigger</em> sempre que acções forem atribuídas a eventos do sistema, pelo que é preferível ser tão descritivo quanto possível (por exemplo: "Enviar email à Equipa de Moderação" em vez de simplesmente "Enviar email").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
pt: Abaixo pode definir acções a serem executadas quando certos eventos relacionados com comentários tiverem lugar. Por exemplo, pode promover uma entrada à página principal quando um comentário for adicionado.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
pt: Abaixo pode definir acções a serem executadas quando certos eventos relacionados com conteúdos tiverem lugar. Por exemplo, pode enviar um e-mail a um administrador quando uma nova entrada é criada ou actualizada.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
pt: Abaixo pode definir acções a serem executadas quando determinados eventos relacionados com a taxonomia tiverem lugar. Por exemplo, pode enviar um e-mail a um administrador quando um termo é removido.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
pt: Abaixo pode definir acções a serem executadas quando determinados eventos relacionados com utilizadores tiverem lugar. Por exemplo, pode enviar um e-mail a um administrador quando uma conta de utilizador é removida.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
pt: O módulo Trigger proporciona a possibilidade de despoletar <a href="@actions">acções</a> sobre certos eventos do sistema, tais como quando novo conteúdo é adicionado ou quando um utilizador inicia a sua sessão.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
pt: A combinação de acções e triggers pode realizar muitas tarefas úteis, como enviar um email a um administrador se uma conta de utilizador for removida, ou despublicar automaticamente comentários que contenham determinadas palavras. Por predefinição existem cinco "contextos" de eventos (Comentários, Conteúdo, Cron, Taxonomia e Utilizadores) mas outros contextos podem ser criados por módulos adicionais.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@trigger">módulo Trigger</a> no manual.

en: Manage actions
pt: Gerir acções

en: Configure an advanced action
pt: Configurar uma acção avançada

en: Delete an action.
pt: Eliminar uma acção.

en: Remove orphans
pt: Remover órfãos

en: Triggers
pt: Gatilhos

en: Tell Drupal when to execute actions.
pt: Dizer ao Drupal quando executar acções.

en: Unassign an action from a trigger.
pt: Retirar uma acção de um gatilho.

en: Choose an advanced action
pt: Escolha uma acção avançada

en: Action type
pt: Tipo de acção

en: Make a new advanced action available
pt: Tornar disponível uma nova acção avançada

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
pt: Uma descrição única para esta acção avançada. Esta descrição será exibida na interface dos módulos que integram com acções, como o módulo Trigger.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a acção %action?

en: Action %action was deleted
pt: A acção %action foi eliminada

en: Deleted orphaned action (%action).
pt: Acção órfã eliminada (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
pt: Tem a certeza de que quer retirar a acção %title?

en: You can assign it again later if you wish.
pt: Pode atribuí-la novamente mais tarde, se desejar.

en: Trigger:
pt: Gatilho:

en: unassign
pt: retirar

en: Choose an action
pt: Escolha uma acção

en: No available actions for this trigger.
pt: Não existem acções disponíveis para este gatilho.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
pt: A acção que escolheu já está atribuída ao gatilho.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
pt: Adicionou uma acção que altera a propriedade de uma entrada. Uma acção Guardar entrada foi adicionada para que a alteração da propriedade seja guardada.

en: When cron runs
pt: Quando o cron é executado

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: O URL para o qual o utilizador deverá ser redireccionado. Pode ser um URL interno como node/1234 ou um URL externo como http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
pt: Ao gravar uma nova entrada ou ao actualizar uma entrada existente

en: After saving a new post
pt: Após gravar uma nova entrada

en: After saving an updated post
pt: Após gravar uma entrada actualizada

en: After deleting a post
pt: Após remover uma entrada

en: When content is viewed by an authenticated user
pt: Quando conteúdo é visto por um utilizador autenticado

en: Publish post
pt: Publicar entrada

en: Unpublish post
pt: Despublicar entrada

en: Make post sticky
pt: Classificar entrada como destacada

en: Make post unsticky
pt: Classificar entrada como não destacada

en: Promote post to front page
pt: Promover à página principal

en: Remove post from front page
pt: Despromover da página principal

en: Change the author of a post
pt: Alterar o autor de uma entrada

en: Save post
pt: Guardar entrada

en: Unpublish post containing keyword(s)
pt: Despublicar entradas que contenham palavra(s) chave

en: Display a message to the user
pt: Apresentar uma mensagem ao utilizador

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Unpublish comment containing keyword(s)
pt: Despublicar comentários que contenham a(s) palavras-chave(s)

en: Block current user
pt: Bloquear este utilizador

en: Ban IP address of current user
pt: Bloqueie o endereço IP deste utilizador

en: Set @type %title to published.
pt: Marcar @type %title como publicado.

en: Set @type %title to unpublished.
pt: Despublicar @type %title.

en: Set @type %title to sticky.
pt: Marcar @type %title como destacado no topo das listas.

en: Set @type %title to unsticky.
pt: Marcar @type %title como não destacado no topo das listas.

en: Promoted @type %title to front page.
pt: @type %title foi promovido à página principal.

en: Removed @type %title from front page.
pt: @type %title foi removido da página principal.

en: Saved @type %title
pt: @type %title guardado

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
pt: Alterar o dono do @type %title para uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
pt: A entrada será despublicada se contiver qualquer das sequências de caracteres acima. Utilize uma sequência de caracteres separados por vírgulas. Exemplo: engraçado, saltos de corda, "Companhia, Lda.". As sequências de caracteres diferenciam entre caracteres maiúsculos e minúsculos.

en: After saving a new comment
pt: Depois de guardar um novo comentário

en: After saving an updated comment
pt: Depois de guardar um comentário actualizado.

en: After deleting a comment
pt: Depois de eliminar um comentário

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
pt: Quando um comentário está a ser visto por um utilizador autenticado

en: Unpublished comment %subject.
pt: Comentário não publicado (%subject).

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
pt: O comentário será despublicado se contiver qualquer uma das sequências de caracteres acima. Utilize uma lista de sequências de caracteres separadas por vírgulas. Exemplo: engraçado, bungee jumping, "Companhia, Lda. ". As sequências de caracteres são sensíveis à capitalização.

en: After a user account has been created
pt: Depois de criar uma conta de utilizador

en: After a user's profile has been updated
pt: Depois de actualizar o perfil de um utilizador

en: After a user has been deleted
pt: Depois de eliminar um utilizador

en: After a user has logged in
pt: Depois de um utilizador iniciar sessão

en: After a user has logged out
pt: Depois de um utilizador encerrar a sessão

en: When a user's profile is being viewed
pt: Quando o perfil do utilizador é visualizado

en: Blocked user %name.
pt: Bloquear o utilizador %name.

en: Banned IP address %ip
pt: Endereço IP %ip bloqueado

en: After saving a new term to the database
pt: Depois de gravar um termo novo para a base de dados

en: After saving an updated term to the database
pt: Depois de gravar um termo actualizado para a base de dados

en: After deleting a term
pt: Depois de eliminar um termo

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
pt: Ativa ações que são despoletadas quando ocorrem determinados eventos do sistema, por exemplo, quando novo conteúdo é criado.

en: 1 read | @count reads
pt[0]: 1 leitura
pt[1]: @count leituras

en: access statistics
pt: aceder às estatísticas

en: view post access counter
pt: ver contador de acessos às entradas

en: Enables the categorization of content.
pt: Permite a categorização de conteúdos.

en: Path prefix
pt: Prefixo do caminho

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Order review submit button text
pt: Texto para o botão de revisão da encomenda

en: Submit Order
pt: Enviar Encomenda

en: Order created through website.
pt: Encomenda criada através do site.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
pt: A receber nova notificação de encomenda para a encomenda !order_id

en: Save rule
pt: Guardar regra

en: Delete contact
pt: Eliminar contacto

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
pt: Exemplo: "webmaster@oseusite.com" ou "vendas@oseusite.com".  Para especificar vários destinatários, separe cada email com uma vírgula.

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
pt: Resposta automática opcional. Deixe vazio se não desejar enviar uma mensagem automática ao utilizador.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
pt: %recipient é um endereço de email inválido.

en: Additional information
pt: Informação adicional

en: You can leave a message using the contact form below.
pt: Pode enviar uma mensagem utilizando o formulário de contacto abaixo.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
pt: O número máximo de submissões no formulário do contacto que um utilizador pode executar por hora.

en: Contact form: category %category added.
pt: Formulário de contacto: categoria %category adicionada.

en: Contact form: category %category updated.
pt: Formulário de contacto: a categoria %category foi actualizada.

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Up to date translation
pt: Tradução actualizada

en: Outdated translation
pt: Tradução desactualizada

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
pt: <em>e</em> onde <strong>%a</strong> é <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
pt: <strong>%a</strong> é <strong>%b</strong>

en: Sell price
pt: Preço de Venda

en: Notification
pt: Notificação

en: Depends on: !dependencies
pt: Depende de: !dependencies

en: Required by: !required
pt: Requerido por: !required

en: Some required modules must be enabled
pt: Alguns módulos obrigatórios têm de ser activados.

en: Would you like to continue with enabling the above?
pt: Deseja activar os módulos acima?

en: administer site configuration
pt: administrar a configuração do site

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
pt: Tema de largura fixa, com múltiplas colunas, sem tabelas, com possibilidade de alteração de cores.

en: Translate
pt: Traduzir

en: File to import not found.
pt: Ficheiro a ser importado não encontrado.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
pt: Erro ao importar a tradução: não foi possível ler o ficheiro %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgstr" era esperado mas não foi encontrado na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgid_plural" era esperado mas não foi encontrado na linha %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: erro de sintaxe na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgid" não é esperado na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgstr[]" não é esperado na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgstr" não é esperada na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: expressão inesperada na linha %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: fim inesperado na linha %line.

en: Save translations
pt: Guardar traduções

en: Export template
pt: Exportar modelo

en: Create @name
pt: Criar @name

en: The custom menu %title has been deleted.
pt: O menu personalizado %title foi eliminado.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
pt: Eliminado o menu personalizado %title e todos os seus itens de menu.

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi eliminado.

en: Not enabled
pt: Não activo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas: @tags

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem permissão para entrada de código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi criado por um administrador e substituirá qualquer valor especificado acima.

en: Click to view.
pt: Clique para ver.

en: anonymous user
pt: utilizador anónimo

en: Shipping Address:
pt: Endereço para Envio:

en: Order #:
pt: Encomenda #:

en: Ship order !order_id packages.
pt: Enviar pacotes da encomenda !order_id

en: Ship
pt: Enviar

en: Product reports
pt: Relatórios de produto

en: Shipments
pt: Remessas

en: Shipment !id
pt: Remessa !id

en: Cancel shipment
pt: Cancelar remessa

en: Ship packages
pt: Enviar pacotes

en: Order @order_id does not exist.
pt: Encomenda @order_id não existe.

en: Ship Manually
pt: Enviar Manualmente

en: Shipping method
pt: Método de expedição

en: Payment received
pt: Pagamento recebido

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-disabled">desactivado</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-enabled">activo</span>)

en: Save permissions
pt: Guardar permissões

en: The name %name has been denied access.
pt: O nome %name não é permitido neste site.

en: directory ping
pt: ping ao directório

en: Search this site
pt: Procurar no site

en: Original text
pt: Texto original

en: Delete content type
pt: Remover tipo de conteúdo

en: Change book (update list of parents)
pt: Alterar o livro (actualização da lista dos pais)

en: add content to books
pt: adicionar conteúdo aos livros

en: administer book outlines
pt: administrar estruturas do livro

en: create a new book
pt: criar um novo livro

en: edit permissions
pt: editar permissões

en: edit order and titles
pt: edite a ordem e os títulos

en: Manage your site's book outlines.
pt: Gerir as estruturas de livros do seu site.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
pt: Por motivos de segurança, o ficheiro que carregou foi renomeado para %filename.

en: No response
pt: Sem resposta

en: notice
pt: observação

en: Order complete
pt: Encomenda finalizada

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: File download
pt: Descarregar ficheiro

en: Acronym
pt: Acrónimo

en: No vocabularies available.
pt: Nenhum vocabulário disponível.

en: Credit card
pt: Cartão de crédito

en: Order total:
pt: Total da encomenda:

en: Vendor account number
pt: Número de conta do vendedor

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
pt: Falha ao carregar o ficheiro do retrato; o directório %directory não existe ou está protegido contra escrita.

en: Post new comment
pt: Submeter um novo comentário

en: The field has been updated.
pt: O campo foi actualizado.

en: None available.
pt: Não se aplica.

en: Edit attribute
pt: Editar atributo

en: Tax
pt: Imposto

en: Returns information about an author in the system.
pt: Devolve a informação acerca de um autor no sistema.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
pt: Cria uma nova entrada, e opcionalmente publica a mesma.

en: Updates the information about an existing post.
pt: Actualiza a informação existente acerca de uma entrada existente.

en: Returns information about a specific post.
pt: Devolve informação acerca de uma entrada especifica.

en: Deletes a post.
pt: Eliminar uma entrada.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
pt: Devolve uma lista das entradas mais recentes no sistema.

en: Updates information about an existing post.
pt: Actualiza a informação acerca de uma entrada existente.

en: Uploads a file to your webserver.
pt: Carrega um ficheiro no seu servidor web.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
pt: Devolve uma lista de todas as categorias atribuídas à entrada.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
pt: Devolve uma lista das entradas mais recentes no sistema (consumindo poucos recursos de largura de banda).

en: Sets the categories for a post.
pt: Atribui as categorias para uma entrada.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
pt: Recupera a informação acerca dos métodos de XML-RPC suportados pelo servidor.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
pt: Recupera a informação acerca dos plugins de formatação de texto suportados pelo servidor.

en: Error storing post.
pt: Erro ao gravar a entrada.

en: You do not have permission to update this post.
pt: Você não tem permissão para actualizar esta entrada.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
pt: Não é possível carregar o ficheiro porque este excede a dimensão máxima autorizada de @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
pt: O ficheiro não pode ser anexado a esta entrada porque a quota de @quota, disponível no disco, foi esgotada.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
pt: Não é possível carregar este ficheiro pois apenas são permitidos ficheiros com as seguintes extensões: @extensions

en: No file sent.
pt: Nenhum ficheiro enviado.

en: Error storing file.
pt: Erro ao gravar o ficheiro.

en: Invalid post.
pt: Entrada inválida.

en: The default maximum file size a user can upload.
pt: A dimensão máxima por predefinição dos ficheiros que os utilizadores estarão autorizados a carregar.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
pt: O tamanho máximo, por omissão, de todos os ficheiros que um utilizador pode ter no site.

en: administer content with blog api
pt: administrar conteúdos com o módulo Blog API.

en: List, edit, or add user roles.
pt: Listar, editar ou adicionar grupos de utilizador.

en: edit role
pt: editar grupo

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
pt: O tamanho máximo permitido para uma imagem (ex.: 640x480). Se o <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> estiver instalado, os ficheiros superiores ao valor permitido, serão redimensionados para o tamanho máximo.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
pt: Tamanho máximo de um ficheiro, por omissão,  que um utilizador pode carregar. Se a imagem for carregada na resolução máxima, o tamanho será verificado após o ficheiro ter sido redimensionado.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
pt: O tamanho máximo de um ficheiro que o utilizador pode carregar. Se uma imagem for enviada e a resolução máxima estiver definida, o tamanho será verificado após a imagem ter sido redimensionada.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
pt: O tamanho máximo de todos os ficheiros que um utilizador pode ter no site.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
pt: Imagens maiores que %resolution serão redimensionadas.

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: Test Environment settings
pt: Definições de Ambiente de Teste

en: Test Mode
pt: Modo de Teste

en: Reason for canceling order
pt: Motivo do cancelamento da encomenda

en: Button size
pt: Tamanho do botão

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Default price
pt: Preço predefinido

en: Save taxes
pt: Guardar impostos

en: What is Google Checkout?
pt: O que é o Google Checkout?

en: Google Checkout terminal
pt: Terminal Google Checkout

en: Return to order view screen.
pt: Voltar à visualização da encomenda

en: Balance:
pt: Saldo:

en: Total tax
pt: Total de impostos

en: Partial CC number: %s
pt: Número parcial do CC: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
pt: Encomenda %order cancelada pela Google: %reason

en: Order canceled.
pt: Encomenda cancelada.

en: Payment received by Google Checkout
pt: Pagamento recebido por Google Checkout

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
pt: Pagamento de %amount recebido por Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
pt: Reembolso recebido por Google Checkout

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
pt: Reembolso de %amount recebido por Google Checkout.

en: In Google Checkout
pt: No Google Checkout

en: Chargeable
pt: Taxável

en: Block cache
pt: Cache dos blocos

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
pt: Tema com múltiplas colunas, baseado em tabelas, com um esquema de cores marinhas e cinza.

en: All recent posts
pt: Todas as entradas

en: My recent posts
pt: As minhas entradas

en: Track posts
pt: Monitorizar entradas

en: Enables tracking of recent posts for users.
pt: Activa a monitorização de histórias recentes dos utilizadores.

en: Direction
pt: Direcção

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor irregular.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: o valor não pode ser mais longo do que %max caracteres.

en: Drupal core
pt: Núcleo do Drupal

en: Book navigation block display
pt: Bloco da navegação do livro

en: Minimum number of words
pt: Número mínimo de palavras

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
pt: Desculpe, apenas pode adicionar um desses de cada vez.

en: Default cart form
pt: Formulário predefinido do carrinho

en: Cart Contents
pt: Conteúdos do carrinho

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
pt: Mostrar o conteúdo do carrinho de compras de um cliente.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
pt: Esta conta foi banida e não pode baixar ficheiros.

en: Watermark Text
pt: Texto para marca d'água

en: Add Watermark
pt: Adicionar marca d'água

en: Uploaded file is not a valid JPEG
pt: O ficheiro enviado não é um JPEG válido

en: Must fill in text
pt: Necessário preencher o texto

en: Empty Line
pt: Linha vazia

en: Package order !order_id products.
pt: Empacotar produtos da encomenda !order_id

en: Test Gateway
pt: Gateway de teste

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
pt: Processar pagamentos de cartão de crédito através da gateway de teste.

en: Check or Money Order
pt: Cheque ou dinheiro

en: Customer Supplied Package
pt: Pacote fornecido pelo cliente

en: Small Packages
pt: Pacotes pequenos

en: Credit card encryption
pt: Encriptação de cartão de crédito

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
pt: Os dados do cartão de crédito no banco de dados estão sendo encriptados

en: Credit card on a secure server:
pt: Cartão de crédito num servidor seguro:

en: Credit card/eCheck
pt: Cartão de crédito/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
pt: Redireccionar para 2Checkout para pagar com cartão de crédito ou eCheck.

en: Select your payment type:
pt: Seleccione o tipo de pagamento:

en: Secret word for order verification
pt: Palavra secreta para verificação da encomenda

en: Language preference
pt: Preferência de idioma

en: Show credit card icons beside the payment method title.
pt: Mostrar icons dos cartões de crédito junto ao título do método de pagamento.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
pt: Pago com !type, 2Checkout.com encomenda #!order

en: credit card
pt: cartão de crédito

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
pt: !type pagamento aguarda aprovação de 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
pt: Activar para processar pagamentos usando 2Checkout.com

en: Update your payment details
pt: Actualize os detalhes do seu pagamento

en: Transaction Key
pt: Chave de transacção

en: cURL error: @error
pt: erro cURL: @error

en: Credit card payment declined: @message
pt: Pagamento de cartão de crédito rejeitado: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
pt: Tipo: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
pt: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Montante: @amount<br />Resposta AVS: @avs

en: ACCEPTED
pt: ACEITE

en: REJECTED
pt: REJEITADO

en: Order @order_id
pt: Encomenda @order_id

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta subscrição?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
pt: Subscrição cancelada através de Authorize.Net

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
pt: Cancelamento de subscrição falhou. Veja comentários da encomenda para mais detalhes.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
pt: Tem a certeza que deseja cancelar esta taxa?

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
pt: Ocorreu um erro. Por favor tente de novo e contacte-nos se o problema persistir.

en: Authorize and capture immediately
pt: Autorizar e capturar imediatamente

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
pt: Dados do cartão de crédito são encriptados durante a finalização da encomenda para segurança máxima.

en: Credit card:
pt: Cartão de crédito:

en: Pay by credit card.
pt: Pagar com cartão de crédito.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
pt: Digite o nome do proprietário como aparece no cartão.

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: The start date you entered is invalid.
pt: A data de início que inseriu é inválida.

en: The credit card you entered has expired.
pt: O cartão de crédito que você digitou já expirou.

en: Card Owner
pt: Proprietário do Cartão

en: View card details.
pt: Ver detalhes do cartão.

en: Card Type:
pt: Tipo de Cartão:

en: Card Owner:
pt: Proprietário do Cartão:

en: Card Number:
pt: Número do Cartão:

en: Start Date:
pt: Data de Início:

en: Expiration:
pt: Validade:

en: Issue Number:
pt: Número de Emissão:

en: Issuing Bank:
pt: Banco emissor:

en: Not configured, see below.
pt: Não configurado, veja abaixo.

en: Validate credit card numbers at checkout.
pt: Validar número do cartão de crédito no checkout.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
pt: Tentativa de processar pagamentos de cartão de crédito no checkout.

en: Order status
pt: Estado da encomenda

en: Unit of time
pt: Unidade de tempo

en: Credit card fields
pt: Campos do cartão de crédito

en: Enable CVV text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do CVV no formulário de checkout.

en: Enable card owner text field on checkout form.
pt: Activar o campo de texto do proprietário no formulário de checkout.

en: Enable card start date on checkout form.
pt: Activar o campo de data de início no formulário de checkout.

en: Credit card payment policy
pt: Política de pagamento por cartão de crédito

en: Card processing failure message
pt: Mensagem de falha no processamento do cartão

en: Process card
pt: Processar cartão

en: What is the CVV?
pt: O que é o CVV?

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
pt: O CVV para estes cartões está na parte de trás do cartão. É apenas os três últimos dígitos no extremo direito da caixa de painel de assinatura.

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
pt: Use este terminal para processar pagamentos com cartões de crédito através do acesso predefinido.

en: Order total: @total
pt: Total da encomenda: @total

en: Balance: @balance
pt: Balanço: @balance

en: Charge Amount
pt: Valor de Cobrança

en: Charge amount
pt: Valor de cobrança

en: @auth_id - @date - @amount authorized
pt: @auth_id - @date - @amount autorizado

en: ZIP/Postal code
pt: Código Postal

en: The credit card type did not pass validation.
pt: O tipo de cartão de crédito não foi validado.

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
pt: !id<br />!decision, Motivo: !reason

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
pt: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decisão: @decision</b><br /><b>Motivo:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
pt: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Motivo: !reason

en: Successful transaction.
pt: Operação bem sucedida.

en: System unavailable.
pt: Sistema indisponível.

en: Card verification number matched.
pt: Número de verificação do cartão corresponde.

en: Card verification number not matched.
pt: Número de verificação do cartão não corresponde.

en: None available
pt: Não disponível

en: Balance is less than !zero.
pt: Saldo é inferior a !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
pt: Saldo é inferior ou igual a !zero.

en: Balance is equal to !zero.
pt: O saldo é igual a !zero.

en: Balance is greater than !zero.
pt: O saldo é maior que !zero.

en: Credit card charge failed.
pt: Cobrança de cartão de crédito falhou.

en: Credit card payment processed successfully.
pt: Pagamento do cartão de crédito processado com êxito.

en: Delete payment?
pt: Eliminar pagamento?

en: Enable payment tracking.
pt: Activar monitorização do pagamento.

en: Payment entered.
pt: Pagamento recebido.

en: Payment information:
pt: Informação de pagamento:

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt: Tem a certeza de que deseja excluir este pagamento?

en: Payment deleted.
pt: O pagamento foi excluído.

en: Delivery Date
pt: Data de Entrega

en: Desired delivery date:
pt: Data de entrega desejada:

en: Mail to
pt: Mail para

en: Review order
pt: Análise da encomenda

en: Submit order
pt: Enviar encomenda

en: API username
pt: API do nome de utilizador

en: API password
pt: API senha

en: <b>Address:</b> @avscode
pt: <b>Endereço:</b> @avscode

en: Calculate shipping
pt: Calcular transporte

en: Order comments
pt: Comentários sobre encomenda

en: Service not supported
pt: Serviço não suportado

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: Service not available
pt: Serviço indisponível

en: Unkown error
pt: Erro desconhecido

en: Not processed
pt: Não processado

en: Calculate shipping cost
pt: Calcular o custo de transporte

en: Small package
pt: Embalagem pequena

en: @method is enabled.
pt: @method está activo.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
pt: Cotações de envio é gerado automaticamente quando você digitar o seu endereço e pode ser atualizado manualmente com o botão abaixo.

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
pt: Se tiver problemas para obter um determinado envio. Por favor, verifique as informações de entrega para o produto e tente novamente.
    Se isso não resolver o problema, por favor telefone-nos para concluir seu pedido.

en: Default pickup address
pt: Endereço de recolha predefinido

en: Default order fulfillment type for products
pt: Tipo predefinido de atendimento a pedidos de produtos

en: Calculate
pt: Calcular

en: Apply to order
pt: Aplicar à encomenda

en: Package %id:
pt: Embalagem %id:

en: Contents:
pt: Conteúdos:

en: Package type:
pt: Tipo de embalagem:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Label:
pt: Etiqueta:

en: Pickup Address:
pt: Endereço de recebimento:

en: Delivery Address:
pt: Endereço de Entrega:

en: Schedule:
pt: Horário:

en: Ship date:
pt: Data de carga:

en: Carrier:
pt: Transportadora:

en: Services:
pt: Serviços:

en: Cost:
pt: Custo:

en: Centimeters
pt: Centímetros

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Declared value
pt: Valor declarado

en: Carrier
pt: Transporte

en: Shipping cost
pt: O custo do transporte

en: Origin address
pt: Endereço de origem

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Configure the attribute settings
pt: Configurar as definições do atributo

en: Option price format
pt: Opção de formato de preço

en: Display price adjustment
pt: Exibir o ajuste de preços

en: Display total price
pt: Exibir o preço total

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar email

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: Cart settings
pt: Definições do carrinho

en: Configure the cart settings.
pt: Configurar as definições do carrinho.

en: Checkout settings
pt: Definições de Checkout

en: Address fields
pt: Campos de endereço

en: Cart contents
pt: Conteúdo do carrinho

en: Customer information
pt: Informação do cliente

en: Delivery information
pt: Informações de entrega

en: !pane settings
pt: !pane definições

en: Continue shopping message
pt: Mensagem para continuar compras

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
pt: Criar ligações especializadas na compra de produtos de outros nós.

en: Catalog settings
pt: As definições do catálogo

en: Configure the catalog settings.
pt: Definições para configurar catálogo.

en: Catalog vocabulary
pt: Vocabulário de catálogo

en: Catalog top level
pt: Catálogo de alto nível

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia que será considerado o catálogo de produtos.

en: Display the catalog breadcrumb
pt: Mostrar a navegação do catálogo

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
pt: Exibir contagem de nó na navegação do catálogo

en: Display subcategories in the catalog view
pt: Exibir subcategorias na exibição do catálogo

en: Number of columns in the grid of categories
pt: Número de colunas na grade de categorias

en: Catalog products list
pt: Lista de produtos de catálogo

en: Product nodes per page
pt: Nós de produto por página

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
pt: Determina quantos produtos serão listados em cada categoria de do catálogo. Observe que se você estiver usando exibição da grade deve ser múltiplo do valor da grelha, caso contrário, a última linha não vai corresponder.

en: View all file download features on products.
pt: Todas as funcionalidades de transferência de ficheiros dos produtos.

en: Files path
pt: O caminho dos ficheiros

en: Download limits
pt: Descarregas limitadas

en: IP addresses
pt: Endereços IP

en: Primary e-mail:
pt: Email primário:

en: Primary e-mail
pt: Email primário

en: Updated order
pt: Atualizada encomenda

en: Order settings
pt: Definições de encomenda

en: View and process orders.
pt: Exibir processo de encomendas.

en: View orders
pt: Ver encomendas

en: View and process the orders received through your website.
pt: Exibir e processar as encomendas recebidos através do seu site.

en: Create order
pt: Criar encomenda

en: Create an empty new order.
pt: Criar uma nova encomenda vazia.

en: Search orders
pt: Pesquisar encomendas

en: Search existing orders.
pt: Pesquisa encomendas existentes.

en: Active orders
pt: Ativar encomendas

en: All orders
pt: Todas as encomendas

en: View by status
pt: Ver por estado

en: Order number:
pt: Número de ordem:

en: E-mail Address:
pt: Endereço de email:

en: Billing Address:
pt: Endereço de Cobrança:

en: Billing Phone:
pt: Telefone de Cobrança:

en: Shipping Phone:
pt: Telefone de Entrega:

en: Payment Method:
pt: Método de Pagamento:

en: Order Summary:
pt: Resumo da Encomenda:

en: Shipping Details:
pt: Detalhes do transporte:

en: Products on order:
pt: Produtos encomendados:

en: Administer products, classes, and more.
pt: Administrar produtos, classes e muito mais.

en: View products
pt: Exibir os produtos

en: Create and edit product node types.
pt: Criar e editar tipos de nó do produto.

en: Configure product settings.
pt: Definições para configurar o produto.

en: Product fields
pt: Campos do produto

en: Product features
pt: As funcionalidades do produto

en: List position
pt: Posição da lista

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
pt: Suporte a imagem do produto foi automaticamente configurado pelo Ubercart.

en: Display price
pt: Exibir o preço

en: <em>Add to cart</em> button text
pt: <em>Adicionar ao carrinho</em> texto do botão

en: The following product features are enabled
pt: As características do produto a seguir são ativadas

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
pt: <b>Encomenda estados utilizados:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
pt: A seguir estão o total de pedidos, produtos, vendas e totais da ordem média de cada cliente da loja. Ao clicar nas ligações de cabeçalho irá mudar uma encomenda descendente ou ascendente para essa coluna. Clicando no nome de um cliente irá levá-lo para uma lista pormenorizada das encomendas que o cliente fez. Clicando em um nome de utilizador clientes leva-o para a página de conta.

en: View the report settings.
pt: Exibir as definições do relatório.

en: Customer reports
pt: Relatórios de clientes

en: View reports for store customers
pt: Exibir relatórios de clientes da loja

en: View reports for store products
pt: Exibir relatórios de produtos da loja

en: Sales reports
pt: Relatórios de vendas

en: View reports for store sales
pt: Exibir relatórios de vendas da loja

en: Export to CSV file.
pt: Exportar para ficheiro CSV.

en: Show all records
pt: Mostrar todos os registos

en: Multiply by quantity
pt: Multiplique pela quantidade

en: Default expiration
pt: Vencimento predefinido

en: Default role
pt: Grupo predefinido

en: Expiration display
pt: Fim de exibição

en: Decrement stock upon order submission
pt: Diminuir a quantidade, mediante a apresentação da encomenda

en: View reports for product stock.
pt: Exibir os relatórios para o stock do produto.

en: View and modify customer information and orders.
pt: Exibir e modificar as informações dos clientes e encomendas.

en: View customers
pt: Exibir clientes

en: Search customers
pt: Pesquisar clientes

en: Search through your customer list.
pt: Pesquisar através de sua lista de clientes.

en: Country settings
pt: Definições do país

en: View the country settings.
pt: Exibir configurações do país.

en: Edit the country settings.
pt: Editar configurações do país.

en: Store settings
pt: Definições de loja

en: Enable a country
pt: Activar um país

en: Remove a country
pt: Remover um país

en: Remove an installed country.
pt: Remover um país instalado.

en: !country removed.
pt: !country removido.

en: Customer's first name
pt: Primeiro nome do cliente

en: Customer's last name
pt: Sobrenome do cliente

en: Name of the country
pt: Nome do país

en: Store name
pt: Nome da loja

en: Street address 1
pt: Morada

en: Street address 2
pt: Bairro

en: 01 - January
pt: 01 - Janeiro

en: 09 - September
pt: 09 - Setembro

en: 11 - November
pt: 11 - Novembro

en: Tax rates and settings
pt: Definições de taxas e impostos

en: Default display order
pt: Ordem de exibição por omissão

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
pt: A ordenação predefinida para novos utilizadores e utilizadores anónimos enquanto visualizam comentários. Estes utilizadores podem alterar o tipo de ordenação através do painel de controlo para comentários. Para utilizadores registados, esta alteração irá ser relembrada sempre que iniciarem a sessão no site.

en: No strings found for your search.
pt: Nenhuma expressão encontrada para sua procura.

en: Administration theme
pt: Tema de administração

en: Check username
pt: Verificar nome de utilizador

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
pt: Obrigado por ter solicitado uma conta. A sua conta está actualmente a aguardar a aprovação pelo administrador do site.<br/>Entretanto, uma mensagem de boas vindas e instruções adicionais foi enviada para o seu endereço de email.

en: Enable personal contact form by default
pt: Activar o formulário de contacto pessoal por predefinição

en: Default status of the personal contact form for new users.
pt: Estado predefinido do formulário de contacto pessoal para novos utilizadores.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
pt: Informação a ser exibida na <a href="@form">página de contacto</a>. Pode ser qualquer informação, desde instruções para o envio da mensagem a uma morada ou um número de telefone.

en: Run cron
pt: Executar o cron

en: Enable developer modules
pt: Activar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desactivar módulos de desenvolvimento

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Actual anónimo / utilizadores autenticados

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Desactivar estes módulos: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Nenhum módulo desenvolvedor ativo.

en: display drupal links
pt: mostrar ligações do Drupal

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não é possível escrever no ficheiro <em>.htaccess</em>. Por favor crie um ficheiro <em>.htaccess</em> no seu directório %directory que contenha as seguintes linhas: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file, porque o mesmo excede o tamanho máximo para carregamento de ficheiros.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file, porque o carregamento não foi concluído.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file. Ocorreu um erro desconhecido.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O ficheiro tem %filesize, excedendo o tamanho máximo de um ficheiro (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O ficheiro tem %filesize, o que irá exceder a sua quota de disco (%quota).

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
pt: Apenas são permitidas imagens JPEG, PNG e GIF.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A sua imagem foi redimensionada para respeitar a resolução máxima permitida de %resolution píxeis

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado grande; as dimensões máximas são %dimensions píxeis.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado pequena; as dimensões mínimas são %dimensions píxeis.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
pt: Erro de carregamento. Não foi possível mover o ficheiro enviado (%file) para o destino (%destination).

en: Add to book outline
pt: Adicionar à estrutura do livro

en: outdated
pt: ultrapassado

en: <strong>@language_name</strong> (source)
pt: <strong>@language_name</strong> (código fonte)

en: add translation
pt: adicionar tradução

en: Translations of %title
pt: Tradução de %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
pt: O tamanho máximo é %filesize. Só é possível carregar ficheiros com as seguintes extensões: %extensions.

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
pt: O nome do ficheiro ultrapassa o limite de 255 caracteres. Por favor, altere o nome do ficheiro e tente novamente.

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
pt: O módulo taxonomia permite-lhe categorizar o conteúdo utilizando vários sistemas da classificação. Os vocabulários de etiquetagem livre são criados directamente pelos utilizadores quando estes submetem entradas (como vulgarmente encontrado em blogs e aplicações de <em>bookmarking</em> social). Os vocabulários controlados permitem utilizar listas curtas de termos definidos pelo administrador assim como hierarquias complexas com relações múltiplas entre os diferentes termos. Estes métodos podem ser aplicados aos diferentes tipos de conteúdo e combinados para criar um método poderoso e flexível de classificar e exibir o seu conteúdo.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
pt: Por exemplo, ao criar um site de receitas culinárias, você pode querer classificar as entradas, tanto pelo tipo de refeição como pelo tempo de preparação. Um vocabulário para cada permite-lhe categorizar as entradas utilizando critérios independentes em vez de criar uma etiqueta para cada combinação possível.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
pt: Tipo de Refeição: <em>Aperitivo, Prato Principal, Salada, Sobremesa</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
pt: Tempo de preparação: <em>0-30 min, 30-60 min, 1-2 horas, +2 horas</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
pt: Cada termo de taxonomia (muitas vezes chamado de 'categoria' ou 'etiqueta' em outros sistemas) fornece automaticamente listas de entradas e da feed RSS correspondente. Estes URLs da taxonomia/termos podem ser manipulados com a lógica AND ou OR para gerar listas de entradas classificadas com termos. No nosso exemplo do site de receitas culinárias, torna-se fácil criar páginas que exibem 'Pratos principais', 'Receitas em 30 minutos', ou 'Pratos principais e aperitivos em 30 minutos', utilizando termos isoladamente ou em combinação com outros. Existe um número significativo de módulos contribuídos que permitem alterar e estender o comportamento do módulo base para exibição e organização de termos.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
pt: Os termos também podem ser organizados em relações pai/filho a partir da interface de administração. Um exemplo seria um vocabulário que agrupasse os países sob regiões geopolíticas (pai). O módulo taxonomia também permite implementações avançadas de hierarquias, como por exemplo colocar a Turquia tanto no "Médio Oriente" como na "Europa".

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
pt: O módulo taxonomia suporta o uso de ambos os sinónimos e termos relacionados, mas não utiliza directamente esta funcionalidade. No entanto, os módulos personalizados ou contribuídos podem fazer pleno uso destas características avançadas.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@taxonomy">módulo Taxonomy</a> no manual.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
pt: O módulo taxonomia permite-lhe categorizar o seu conteúdo utilizando simultaneamente etiquetas e termos definidos pelo administrador. É uma ferramenta flexível para classificar conteúdos, com muitas características avançadas. Para começar, adicione um 'Vocabulário' para conter um conjunto de termos ou etiquetas. Pode criar um vocabulário de etiquetagem livre para tudo, ou vocabulários controlados em separado para definir as diversas propriedades do seu conteúdo, como por exemplo 'Países' ou 'Cores'.

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
pt: Utilize a lista abaixo para configurar e rever os vocabulários definidos no seu site, ou listar e gerir os termos (etiquetas) que contêm. Um vocabulário pode opcionalmente ser vinculado a tipos de conteúdo específicos, tal como mostrado na coluna <em>Tipo</em> e, se for o caso, será exibido quando criar ou editar entradas desse tipo. Os múltiplos vocabulários vinculados ao mesmo tipo de conteúdo serão exibidos na ordem mostrada abaixo. Para alterar a ordem de um vocabulário, agarre o manípulo <em>drag-and-drop</em> sob a coluna <em>Nome</em> e arraste-o para uma nova posição na lista. (Agarre um manípulo, clicando e segurando o botão do rato enquanto passa sobre o ícone do manípulo.) Lembre-se de que as alterações não serão guardadas até que você clique no botão <em>Guardar</em> no fundo da página.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
pt: %capital_name é um vocabulário de etiquetagem livre. Para alterar o nome ou a descrição de um termo, clique na ligação <em>editar</em> ao lado do termo.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
pt: %capital_name é um vocabulário com hieraquia plana. Pode organizar os termos no vocabulário %name utilizando os manípulos no lado esquerdo da tabela. Para mudar o nome ou a descrição de um termo, clique na ligação <em>editar</em> ao lado do termo.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
pt: %capital_name é um vocabulário com hieraquia simples. Pode organizar os termos no vocabulário %name utilizando os manípulos no lado esquerdo da tabela. Para mudar o nome ou a descrição de um termo, clique na ligação <em>editar</em> ao lado do termo.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
pt: %capital_name é um vocabulário com hieraquia múltipla. Para mudar o nome ou a descrição de um termo, clique na ligação <em>editar</em> ao lado do termo. O <em>drag-and-drop</em> de hierarquias múltiplas não é suportado, mas pode reactivar o suporte <em>drag-and-drop</em> editando cada termo para incluir apenas um único pai.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
pt: Defina como o seu vocabulário será exibido aos administradores e utilizadores, e que tipos de conteúdo serão categorizados com ele. As etiquetas permitem aos utilizadores criar termos quando submetem entradas, escrevendo uma lista de termos separados por vírgulas. Senão, os termos são escolhidos de uma lista de selecção e podem apenas ser criados por utilizadores com a permissão "administrar taxonomia".

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
pt: Gerir a etiquetagem, categorização e classificação do seu conteúdo.

en: Database port
pt: Porta da base de dados

en: Re-index site
pt: Re-indexar o site

en: Are you sure you want to re-index the site?
pt: Tem a certeza de que pretende re-indexar o site?

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
pt: Estas opções são apenas necessárias para alguns sites. Se não tem a certeza do que deverá introduzir aqui, mantenha as definições predefinidas ou confirme com o seu provedor de alojamento.

en: If your database is located on a different server, change this.
pt: Se a sua base de dados está noutro servidor, altere esta opção.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
pt: Se o seu servidor de base de dados está configurado numa porta não-padrão, introduza o seu número.

en: Database port must be a number.
pt: A porta da base de dados deve ser um número.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
pt: Espaços são permitidos; pontuação não é permitida excepto para pontos, hífenes e traços inferiores.

en: view uploaded files
pt: exibir ficheiros enviados

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático apropriado

en: Starts with
pt: Começa com

en: Secondary links
pt: Ligações secundárias

en: Enable or disable the display of certain page elements.
pt: Activar ou desactivar a exibição de determinados elementos da página.

en: Load a referenced user
pt: Coloque um utilizador referenciado

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do utilizador

en: Referenced user
pt: Utilizador referenciado

en: Load a referenced node
pt: Coloque um nó referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do nó

en: Referenced content
pt: Conteúdo de referência

en: create url aliases
pt: criar urls alternativos

en: administer url aliases
pt: administrar urls alternativos

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha ilegal foi detectada. Por favor contacte o administrador do site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha %choice é inválida no elemento !name.

en: Language negotiation
pt: Negociação de idioma

en: Status report
pt: Relatório de estado

en: Not writable
pt: Sem permissão para escrita

en: Identification
pt: Identificação

en: host
pt: servidor

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: This will be the top-level page in this book.
pt: Esta será a página pai neste livro.

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Notify user of new account
pt: Notificar o utilizador da nova conta

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro seleccionado %file, porque não foi possível encontrar o directório de destino %directory ou porque as permissões do referido directório não permitem a gravação de ficheiros.

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este artigo não pode ser referenciado.

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
pt: Uma <em>página</em>, semelhante a um <em>artigo</em>, é um método simples de criar e exibir informação que raramente se altera, tal como uma secção "Sobre nós". Por predefinição, a entrada do tipo <em>página</em> não permite ao visitante fazer comentários e não é exibida na página principal do site.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
pt: Um <em>artigo</em>, semelhante a uma <em>página</em>, é o tipo de conteúdo ideal para criar e exibir informação que informa e envolve os visitantes do seu site. Comunicados de imprensa, notícias do site e entradas de blogue informais podem ser todas criadas com uma entrada do tipo <em>artigo</em>. Por predefinição, um <em>artigo</em> é exibido automaticamente na página principal do site e permite aos utilizadores colocar comentários.

en: Terms in %vocabulary
pt: Termos em %vocabulary

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone de atalho personalizado

en: Display "not verified" for unregistered usernames
pt: Exibição "não verificada" para nomes não registados

en: What additional information should be displayed on your search results page?
pt: Que informações adicionais devem ser exibidas em sua página de resultados de pesquisa?

en: Display text snippet
pt: Exibir trecho de texto

en: Display content type
pt: Exibir tipo de conteúdo

en: Display author name
pt: Exibir nome do autor

en: Display posted date
pt: Exibir data de colocação

en: Display comment count
pt: Exibir contagem de comentários

en: Display attachment count
pt: Mostrar contagem anexa

en: by
pt: por

en: sidebar first
pt: Coluna esquerda

en: sidebar last
pt: Coluna direita

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
pt: Abaixo está uma lista de comentários colocados no site e que necessitam de aprovação. Para aprovar um comentário clique em "editar" e modifique o "estado de moderação" para Aprovado. Clique num assunto para ver o comentário, clique no nome para ver a informação de utilizado do autor, "editar" para modificar o texto e "eliminar" para remover a submissão.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
pt: Listar e editar os comentários do site e a fila de submissão de comentários.

en: Delete comment
pt: Eliminar comentário

en: Reply to comment
pt: Responder ao comentário

en: Default display mode
pt: Modo de exibição por omissão

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
pt: A vista predefinida para comentários. Vistas expandidas mostram o corpo do comentário. Vistas em linha mantêm as respostas agrupadas.

en: Default comments per page
pt: Comentários predefinidos por página

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
pt: Número de comentários predefinidos para cada página: mais comentários serão distribuídos em várias páginas.

en: Comment controls
pt: Controlo de comentários

en: Display above the comments
pt: Exibir por cima dos comentários

en: Display below the comments
pt: Exibir por baixo dos comentários

en: Display above and below the comments
pt: Exibir por cima e por baixo dos comentários

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
pt: Posição da caixa de controlo de comentários. O controlo de comentários permite ao utilizador modificar o modo predefinido de listagem de comentários e a sua respectiva ordenação.

en: Comment subject field
pt: Assunto do comentário

en: Can users provide a unique subject for their comments?
pt: Os utilizadores podem indicar um assunto diferente para os seus comentários?

en: You are not authorized to post comments.
pt: Não está autorizado a colocar comentários.

en: The comment you are replying to does not exist.
pt: O comentário a que está a responder não existe.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
pt: Esta discussão encontra-se fechada: não pode colocar novos comentários.

en: You are not authorized to view comments.
pt: Não está autorizado a visualizar comentários.

en: Comment: updated %subject.
pt: Comentário: %subject actualizado.

en: Comment: added %subject.
pt: Comentário: %subject adicionado.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o comentário %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
pt: Qualquer respostas a este comentário serão perdidas. Esta acção não pode ser revertida.

en: Publish the selected comments
pt: Publicar os comentários seleccionados

en: Unpublish the selected comments
pt: Não publicar os comentários seleccionados

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
pt: Não existem comentários para eliminar ou o comentário que seleccionou foi eliminado por outro administrador.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar estes comentários e todos os seus filhos?

en: You have to specify a valid author.
pt: Tem que indicar um autor válido.

en: The name you used belongs to a registered user.
pt: O nome que utilizou pertence a um utilizador registado.

en: You have to leave your name.
pt: Tem que indicar o seu nome.

en: The e-mail address you specified is not valid.
pt: O endereço de email que indicou não é válido.

en: You have to leave an e-mail address.
pt: Tem que indicar um endereço de email.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
pt: O URL do seu site não é válido. Lembre-se que o mesmo deve ser completo (ex: <code>http://exemplo.com/directório</code>).

en: (No subject)
pt: (Sem assunto)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
pt: Seleccione a sua forma preferida de visualização de comentários e clique "Guardar configuração" para activar as suas alterações.

en: Comment viewing options
pt: Opções de visualização dos comentários

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
pt: Clique <a href="@login">Iniciar Sessão</a> ou <a href="@register">registar-se</a> para colocar comentários

en: Comment: deleted %subject.
pt: Comentário: %subject apagado.

en: Access type
pt: Tipo de acesso

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto irá ser usado por leitores de ecrã, motores de pesquisa ou quando a imagem não poder ser carregada.

en: Add feed
pt: Adicionar feed

en: Administrator settings
pt: Configurações de administrador

en: File system
pt: Sistema de ficheiros

en: @name's blog
pt: O blogue de @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
pt: É necessário que forneça um endereço de email válido para contactar outros utilizadores. Por favor, actualize a sua <a href="@url">informação de utilizador</a> e tente novamente.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
pt: Não pode contactar mais do que %number utilizadores por hora. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Join summary
pt: Fundir o sumário

en: Split summary at cursor
pt: Quebrar o sumário no cursor

en: Enter your @s username.
pt: Introduza o seu @s nome de utilizador.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
pt: O seu retrato virtual. A dimensão máxima é de %dimensions pixeis e tamanho de %size kB.

en: Posted in
pt: Colocado em

en: Cannot delete non-existent comment.
pt: Não é possível eliminar comentário inexistente.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
pt: As permissões para comentários são atribuídas a grupos de utilizadores, e utilizadas para determinar se os utilizadores anónimos (ou outros grupos de utilizadores) estão autorizados a comentar no seu site. Se os utilizadores anónimos estiverem autorizados a comentar, as informações de contacto individual podem ser mantidas em <em>cookies</em> armazenadas nos seus computadores para utilizar mais tarde em submissões de comentários. Quando um comentário não tem respostas, este pode ser opcionalmente editado pelo seu autor. O módulo <em>comment</em> utiliza os mesmos formatos de introdução de conteúdos e tags HTML disponíveis quando cria outras formas de conteúdo.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@comment">módulo Comment</a> no manual.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
pt: Abaixo está uma lista dos últimos comentários colocados no seu site. Clique num assunto para visualizar o comentário, no nome do autor para alterar a informação de utilizador do autor, "editar" para modificar o texto e "eliminar" para remover a submissão.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
pt: Obriga o utilizador a visualizar o comentário clicando em "Pré-visualizar" antes de adicionar definitivamente o comentário

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
pt: Comentário: foi enviado um comentário não autorizado ou o comentário foi enviado para um nó que está encerrado (%subject).

en: Submitted by !username on @datetime.
pt: Enviado por !username a @datetime.

en: !name's blog
pt: do blogue !name

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
pt: Esta página é exibida quando nenhum outro documento corresponde ao documento solicitado. Se não tiver a certeza, não coloque nada.

en: %title field is required.
pt: Campo %title é obrigatório.

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi actualizado.

en: The post could not be saved.
pt: A entrada não pôde ser guardada.

en: %message in %file on line %line.
pt: %message em %file na linha %line.

en: Picture image path
pt: Caminho para o ficheiro do retrato

en: You do not have any administrative items.
pt: Não tem nenhum item administrativo.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
pt: Um ou mais problemas foram detectados com a sua instalação do Drupal. Verifique o <a href="@status">relatório de estado</a> para informações adicionais.

en: Help topics
pt: Tópicos de ajuda

en: Help is available on the following items:
pt: A ajuda está disponível para os seguintes itens:

en: No help is available for module %module.
pt: Não existe ajuda disponível para o módulo %module.

en: @module administration pages
pt: páginas de administração do módulo @module

en: By module
pt: Por módulo

en: Manage your site's content.
pt: Gira os conteúdos do seu site.

en: Control how your site looks and feels.
pt: Controlar a estética do seu site.

en: Adjust basic site configuration options.
pt: Ajustar opções de configuração básicas.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
pt: Gerir os utilizadores, grupos e acessos a funcionalidades.

en: View reports from system logs and other status information.
pt: Exibir os históricos e outra informação adicional sobre o estado do sistema.

en: Translate interface
pt: Traduzir a interface

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Edit string
pt: Editar tradução

en: Delete string
pt: Eliminar tradução

en: Are you sure you want to delete the language %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o idioma %name?

en: The language %locale has been removed.
pt: O idioma %locale foi removido.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar a expressão "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
pt: Eliminar esta expressão removerá todas as traduções da mesma em todas as línguas. Esta acção não poderá ser desfeita.

en: locale
pt: localização

en: Multilingual support
pt: Suporte de múltiplo idioma

en: Enabled, with translation
pt: Activado, com tradução

en: The file could not be uploaded.
pt: O ficheiro não pôde ser carregado.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: A ferramenta para tratamento de imagem seleccionada %toolkit não consegue processar %function

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
pt: O directório %file não está protegido contra modificações e apresenta um risco de segurança. Deve alterar as permissões do directório para que não seja possível modificá-lo.

en: Currently using !item !version
pt: Actualmente a usar !item !version

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
pt: Tentou utilizar uma senha válida para uma única utilização que foi entretanto bloqueada.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
pt: O utilizador %name utilizou uma ligação de início de sessão única às %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
pt: Criar uma nova conta de utilizador para <a href="@url">%name</a>. Não foi enviado nenhum email.

en: Registration successful. You are now logged in.
pt: Registo bem sucedido. Neste momento está com a sessão aberta.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
pt: A senha e instruções adicionais foram enviadas por email para o novo utilizador <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
pt: Novo utilizador: %name (%email).

en: The comment body.
pt: O corpo do comentário.

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
pt: A alteração em %settings falhou, por favor verifique as permissões de ficheiros.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
pt: Não foi possível abrir o ficheiro %settings, por favor verifique as permissões do mesmo.

en: Trigger
pt: Gatilho

en: Comparison
pt: Comparação

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Order Taxes
pt: Impostos da Encomenda

en: Charging @order_id
pt: Cobrança @order_id

en: Charged @order_id
pt: Cobrado @order_id

en: Payment declined @order_id
pt: Pagamento recusado @order_id

en: Processing @order_id
pt: Processamento @order_id

en: Delivered @order_id
pt: Entregue @order_id

en: Will not deliver @order_id
pt: Não foi entregue @order_id

en: Payment tracking is enabled.
pt: Monitorização do pagamento está activa.

en: Payment tracking is disabled.
pt: Monitorização do pagamento está desactiva.

en: @payment is enabled for checkout.
pt: @payment está activo para o checkout.

en: @payment is disabled for checkout.
pt: @payment está desactivo para o checkout.

en: view order
pt: ver encomenda

en: Description: @desc
pt: Descrição: @desc

en: Transaction ID:<br />@txn_id
pt: ID da transacção:<br />@txn_id

en: Cancel return URL
pt: Cancelar URL de retorno

en: Order @order_id at !store
pt: Encomenda @order_id em !store

en: Receiving quotes...
pt: A receber cotações...

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
pt: O vocabulário de taxonomia <a href="!edit-url">%name</a> é definido como o catálogo de produtos.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
pt: Navegação de catálogo está sendo exibida.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
pt: Navegação de catálogo está oculta.

en: Display products in the catalog in a grid.
pt: Mostrar os produtos no catálogo em uma grade.

en: Products are displayed in a grid.
pt: Os produtos são exibidos em uma grade.

en: Products are displayed in a table list.
pt: Os produtos são exibidos em uma lista de tabela.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
pt: Se nada for feito, a exibição de tabela predefinida será usado e as definições deste formulário serão ignoradas.

en: Number of columns in the product grid
pt: Número de colunas na grade do produto

en: Displayed fields
pt: Campos exibidos

en: Product SKU
pt: Produto SKU

en: Default product image
pt: Imagem do produto predefinido

en: The image will always be included in the product grid.
pt: A imagem será sempre incluída na grade de produtos.

en: Add to cart form
pt: Adicionar ao formulário do carrinho

en: Attribute selection elements
pt: Seleção dos atributos dos elementos

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
pt: Adiciona todos os elementos de seleção de formulário disponíveis e seus atributos, adiciona formulário do carrinho se exibido na grade.

en: Product grid settings
pt: Grade das definições do produto

en: Original order
pt: Original da encomenda

en: The sort criteria of line items.
pt: Os critérios de ordenação de itens de linha.

en: Displayed product fields:
pt: Exibir campos do produto:

en: Configure the product kit settings.
pt: Configurar as definições kit de produtos.

en: Price:
pt: Preço:

en: Sales tax report
pt: Vendas relatório de impostos

en: header top
pt: Cabeçalho do topo

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
pt: Já usou uma ligação de início de sessão, como tal já não é necessário (nem pode) usá-lo novamente. Por favor altere a sua senha.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
pt: !username requereu a abertura de uma conta.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
pt: Nome de utilizador ou email

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não pode conter mais do que @count valores.

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
pt: O número de identificação do vocabulário da categoria pai.

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
pt: O módulo Blog API permite que os utilizadores do seu site acedam e publiquem nos seus blogues usando clientes externos de escrita em blogues. Estão disponíveis clientes externos para uma ampla gama de sistemas operativos e geralmente estes clientes proporcionam uma ambiente gráfico rico em funcionalidades para criar e editar entradas nos blogues.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
pt: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, um cliente de escrita em blogue para Mac OS X e Microsoft Windows pode ser usado com o módulo Blog API. O Blog API também suporta programas que usem a <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, a <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, e a maior parte dos programas concebidos para a <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Clientes de blogue para outros serviços (ex: <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") que suportam estas APIs também poderão ser compatíveis.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
pt: Seleccionar os tipos de conteúdo que irão estar disponíveis a clientes externos na <a href="@blogapi-settings">pagina de configurações do módulo Blog API</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@blogapi">módulo Blog API</a> no manual.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
pt: Devolve uma lista de blogues para os quais um autor tem privilégios de colocar entradas.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
pt: Devolve uma lista de todas as categorias definidas no blogue.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
pt: Publicar (reconstruir) todos os ficheiros estáticos relacionados com uma entrada no seu blogue. Equivalente a gravar uma entrada no sistema (mas sem o ping).

en: You do not have permission to create this type of post.
pt: Não tem permissões para criar este tipo de entrada.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
pt: Não tem permissão para publicar este tipo de entrada. Por favor, em alternativa, guarde-a como rascunho.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
pt: Não tem permissão para guardar esta entrada como rascunho. Por favor, em alternativa, publique-a.

en: Invalid categories submitted.
pt: Foram enviadas categorias inválidas.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
pt: É requerida uma categoria do vocabulário @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
pt: Apenas pode escolher uma categoria do vocabulário @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
pt: Erro ao guardar as categorias. Esta funcionalidade não está disponível.

en: You do not have permission to edit this blog.
pt: Não tem permissões para editar este blogue.

en: Enable for external blogging clients
pt: Activar para clientes externos de escrita de blogues

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
pt: Seleccionar os tipos de conteúdo disponíveis a clientes externos de escrita de blogues via o módulo Blog API. Se suportado, cada tipo de conteúdo activo irá ser exibido como um "blogue" separado pelo cliente externo.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
pt: O módulo Blog API não está configurado para suportar tipos de conteúdo %type, ou você não tem permissões suficientes para publicar esse tipo de conteúdo.

en: @type: added %title using blog API.
pt: @type: adicionado %title utilizando a Blogue API.

en: @type: updated %title using Blog API.
pt: @type: actualizado %title utilizando o módulo Blog API.

en: Blog API
pt: API do blogue

en: Configure the content types available to external blogging clients.
pt: Configurar os tipos de conteúdo disponíveis para clientes externos de escrita em blogues.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
pt: Permite aos utilizadores publicarem conteúdos através de aplicações com suporte para API de blogue XML-RPC.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <em>e</em> onde <strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
pt: Completar automaticamente utilizadores

en: Initializing.
pt: Inicializando.

en: Remaining @remaining of @total.
pt: Restam @remaining de @total.

en: An error has occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
pt: Por favor, continue para <a href="@error_url">a página do erro</a>

en: HTTP POST is required.
pt: É necessário o método HTTP POST.

en: Your page will be a part of the selected book.
pt: A sua página fará parte do livro seleccionado.

en: Numeric
pt: Numérico

en: 0 sec
pt: 0 segundos

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Deve especificar os 'valores autorizados' para este campo.

en: form
pt: formulário

en: Comment body
pt: Corpo de comentários.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: Basic options
pt: Opções básicas

en: alert
pt: alerta

en: emergency
pt: emergência

en: Filter log messages
pt: FIltrar mensagens no registo

en: You must select something to filter by.
pt: É obrigatório seleccionar algo para filtrar.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para alterar a senha do utilizador actual, introduza a nova senha em ambos os campos.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
pt: Já usou a ligação para início de sessão único. Não é necessário utilizar essa ligação para realizar o início de uma sessão de novo. Você já iniciou uma sessão.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
pt: Tentou utilizar uma ligação válido apenas para um início de sessão único que expirou. Por favor solicite uma nova ligação através do formulário abaixo.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
pt: <p>Este é um início de sessão único para %user_name e expirará em %expiration_date</p><p>Pressione o botão para iniciar sessão no site e alterar a sua senha.</p>

en: This login can be used only once.
pt: Estes dados de registo só podem ser utilizados uma vez.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
pt: Tentou utilizar uma ligação para início de sessão válida apenas para uma única vez, que já foi utilizada ou que expirou. Por favor solicite uma nova  através do formulário abaixo.

en: The translation import of %filename failed.
pt: A importação da tradução %filename falhou.

en: More choices
pt: Mais opções

en: Javascript Choice Form
pt: Formulário de opções Javascript

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Provide a password for the new account in both fields.
pt: Introduza uma senha para a nova conta em ambos os campos

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
pt: Para informações adicionais consulte a <a href="@help">secção de ajuda</a>, ou os <a href="@handbook">manuais em linha do Drupal</a>. Pode também colocar questões no <a href="@forum">fórum do Drupal</a>, ou consultar a grande variedade de <a href="@support">outras opções de suporte</a> disponíveis.

en: Account details for !username at !site
pt: Detalhes da conta de !username em !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Agradecemos o seu registo em !site. Poderá agora iniciar a sua sessão em !login_uri utilizando os seguintes nome de utilizador e senha:
    
    nome de utilizador: !username
    senha: !password
    
    Pode iniciar a sua sessão clicando na ligação seguinte ou copiando-a e colando-a no seu programa de navegação:
    :
    !login_url
    
    Estes dados de sessão só poderão ser utilizados uma única vez.
    
    Após ter iniciado a sessão irá ser redireccionado para !edit_uri por forma a alterar a sua senha.
    
    
    --  a equipa de !site

en: User e-mail settings
pt: Configuração de email do utilizador

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Poll
pt: Votação

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Procure qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Adjust top margin
pt: Ajuste da margem superior

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Se activado, a saída do local é deslocada para baixo cerca de 20 pixels do topo da janela de exibição para exibir o menu de administração. Se desabilitado, alguns absoluta ou elementos de página fixo posicionado pode ser coberta pelo menu de administração.

en: Keep menu at top of page
pt: Mantenha o menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo utilitário foi instalado para o efeito, podem ser facilmente desactivado e desinstalado.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover tarefas locais em menu

en: Administration menu settings
pt: Definições do menu de administração

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Ativar estes módulos: !module-list.

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as definições de menu de administração.

en: PHP filter
pt: Filtro de PHP

en: Here you can manage which Skinr styles, if any, you want to apply.
pt: Aqui você pode gerir os estilos SKINR, se houver, você deseja aplicar.

en: Here you can manage which Skinr styles, if any, you want to apply to this block.
pt: Aqui você pode gerir os estilos SKINR, se houver, que pretende aplicar a esse bloco.

en: Submitted by !username on @datetime
pt: Enviado por !username em @datetime

en: Preview post
pt: Pré-visualizar entrada

en: Must users preview posts before submitting?
pt: Os utilizadores deverão pré-visualizar os seus textos antes de os submeter?

en: More information about formatting options
pt: Mais informação sobre as opções de formatação

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: Default menu for content
pt: Menu predefinido para o conteúdo

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
pt: Escolha o menu que será predefinido nas opções de menu no formulário de criação de conteúdo.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
pt: O <em>cron</em> está em execução há mais de uma hora e provavelmente está encravado.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
pt: Tentativa de executar o <em>cron</em> quando este já se encontra em execução.

en: Cron run completed.
pt: Execução finalizada do <em>cron</em>.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
pt: Uma explicação das adições ou actualizações efectuadas, por forma a ajudar os outros autores a compreender as suas motivações.

en: HTTP request status
pt: Estado de pedido HTTP

en: Fails
pt: Falha

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
pt: O seu sistema ou configuração de rede não permite ao Drupal aceder a páginas na Internet, resultando na perda de funcionalidades. Isto poderá dever-se à parametrização do seu servidor ou do PHP e deverá ser resolvido, por forma a que o Drupal possa obter informação sobre as actualizações disponíveis, aceder a feeds do agregador, utilizar o início de sessão OpenID ou outros serviços dependentes da Internet.

en: Fieldset
pt: Campo definido

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Delete this menu item.
pt: Eliminar este item de menu.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
pt: O texto da ligação que corresponde a este item que deverá aparecer no menu. Deixe o espaço em branco se não pretende adicionar esta entrada ao menu.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
pt: O número mínimo de palavras para que o campo do corpo seja considerado válido para este tipo de conteúdo. Isto pode ser útil para excluir submissões que não respeitem os padões do site, como curtas entradas de teste.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Opcionalmente, especifique um URL alternativo através do qual este nó pode ser acedido. Por exemplo, insira "sobre" se estiver a criar uma página sobre o seu site. Utilize um caminho relativo e não adicione uma '\' no final, caso contrário o URL alternativo não funcionará.

en: Already added languages
pt: Idiomas já adicionados

en: Recent blog posts
pt: Entradas recentes no blogue

en: Who's new
pt: Novos utilizadores

en: Are you sure you want to delete these users?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar estes utilizadores?

en: The users have been deleted.
pt: Os utilizadores foram eliminados.

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Edit language
pt: Editar idioma

en: allow
pt: autorizar

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: The content type %name has been updated.
pt: O tipo de conteúdo %name foi actualizado.

en: The content type %name has been added.
pt: O tipo de conteúdo %name foi adicionado.

en: Catalan
pt: Catalão

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar.

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
pt: As alterações efectuadas nesta tabela não irão ser guardadas até que o formulário seja enviado.

en: Rule type
pt: Tipo de regra

en: Mask
pt: Ocultar

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar a regra %rule para @type?

en: The access rule has been deleted.
pt: A regra de acesso foi eliminada.

en: The requested page could not be found.
pt: A página solicitada não foi encontrada.

en: Post new @node_type
pt: Publicar novo @node_type

en: Requirements problem
pt: Problema a nível dos requisitos

en: Database configuration
pt: Configuração da base de dados

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
pt: O seu servidor parece não suportar nenhum dos tipos comuns de bases de dados. Verifique com o seu fornecedor de alojamento se fornece acesso a algum dos tipos de bases de dados que o <a href="@drupal-databases">Drupal suporta</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
pt: Para configurar a base de dados do @drupal, introduza a seguinte informação.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
pt: O tipo de base de dados onde os seus dados do @drupal serão guardados.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
pt: O nome da base de dados em que os seus dados do @drupal serão armazenados. Deve existir no servidor para que o @drupal possa ser instalado.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
pt: O nome da base de dados %db_type onde os seus dados do @drupal serão armazenados. Deve existir no servidor para que o @drupal possa ser instalado.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
pt: Se mais do que uma aplicação vai partilhar esta base de dados, introduza aqui um prefixo de tabela como %prefix para o seu site @drupal.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
pt: O prefixo que introduziu para as tabelas da base de dados, %db_prefix, não é válido. O prefixo das tabelas apenas pode conter caracteres alfanuméricos, pontos ou traços inferiores.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
pt: No seu ficheiro %settings_file configurou o @drupal para usar um servidor %db_type. Contudo, a sua instalação de PHP actualmente não suporta este tipo de base de dados.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
pt: Por forma a que o Drupal possa funcionar e continuar com o processo de instalação, tem de resolver todos os problemas de permissões que foram descritos acima. Verificámos que temos permissões para os seguintes comandos: %commands. Para ajuda adicional consulte <a href="http://drupal.org/node/258">O manual de instalação e actualização</a>. Se não tem a certeza do que estes termos significam, provavelmente deveria contactar o seu fornecedor de alojamento.

en: Select an installation profile
pt: Seleccione um perfil de instalação

en: Choose language
pt: Escolha o idioma

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
pt: Com a adição de um pacote de tradução apropriado, este programa de instalação é capaz de realizar a instalação numa outro idioma. Para instalar e usar o Drupal numa outro idioma que não o Inglês:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
pt: Determine se <a href="@translations" target="_blank">uma tradução desta versão do Drupal</a> está disponível no seu idioma preferido. Uma tradução é fornecida através de um pacote de tradução; cada pacote de tradução permite mostrar uma determinada versão do Drupal num idioma específico. Nem todas os idiomas estão disponíveis para todas as versões do Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
pt: Se preferir um pacote de tradução alternativo, faça a sua descarga e extraia o seu conteúdo para o directório de raiz do Drupal.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
pt: Regresse para escolher um idioma, utilizando a segunda ligação abaixo e seleccionando o idioma que deseja da lista de idiomas. Recarregar a página irá actualizar automáticamente a presença de novos pacotes de tradução.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
pt: Alternativamente, para instalar e usar o Drupal em Inglês, ou para deferir a selecção de um idioma alternativo para depois da instalação, seleccione a primeira ligação abaixo.

en: How should the installation continue?
pt: Como deve continuar a instalação?

en: Continue installation in English
pt: Continuar a instalação em Inglês

en: Return to choose a language
pt: Regressar ao idioma seleccionado

en: Install Drupal in English
pt: Instalar o Drupal em Inglês

en: Learn how to install Drupal in other languages
pt: Aprenda como instalar o Drupal em outros idiomas

en: (built-in)
pt: (de raíz)

en: Select language
pt: Seleccione o idioma

en: No profiles available
pt: Não estão disponíveis quaisquer perfis

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
pt: Não encontrámos quaisquer perfis de instalação. Perfis de instalação dizem-nos quais os módulos que devemos utilizar e qual o esquema que devemos instalar na base de dados. Um perfil é necessário para continuar o processo de instalação.

en: Drupal already installed
pt: O Drupal já está instalado

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
pt: <ul><li>Para recomeçar deverá limpar a sua base de dados já existente.</li><li>Para instalar numa base de dados diferente, edite o ficheiro <em>settings.php</em> apropriado no directório <em>sites</em>.</li><li>Para actualizar uma instalação já existente, proceda para o <a href="@base-url/update.php">script de actualização</a>.</li><li>Veja o seu <a href="@base-url">actual site</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
pt: Instalando @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: Configure site
pt: Configurar o site

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
pt: Foram efectuadas todas as alterações necessárias a %dir e %file, pelo que deverá agora remover as permissões de escrita dos mesmos por forma a evitar riscos de segurança. Se não tem a certeza de como o fazer, por favor consulte o <a href="@handbook_url">manual em linha</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
pt: Foram efectuadas todas as alterações necessárias a %dir e %file. Ambos foram marcados como <em>só para leitura</em> por razões de segurança.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
pt: O seu sistema foi testado com sucesso para esta funcionalidade.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
pt: A configuração do seu sistema não suporta esta funcionalidade. A <a href="http://drupal.org/node/15365">página do manual sobre urls amigáveis</a> contém informação adicional para despiste de problemas.

en: Testing clean URLs...
pt: A testar URL amigáveis...

en: @drupal installation complete
pt: A instalação do @drupal está terminada

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
pt: Parabéns, o @drupal foi instalado com sucesso.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
pt: Por favor reveja as mensagens acima antes de continuar para <a href="@url">o seu novo site</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
pt: Pode agora visitar <a href="@url">o seu novo site</a>.

en: Installed %module module.
pt: Módulo %module instalado.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
pt: O instalador @drupal requer que seja criado um ficheiro de configuração como parte do processo de instalação.
    <ol>
    <li>Copie o ficheiro %default_file para %file.</li>
    <li>Modifique as permissões do ficheiro de modo a que seja editável pelo servidor web. Se não tiver a certeza de como modificar as permissões, por favor consulte o <a href="@handbook_url">manual em linha</a>.</li>
    </ol>
    Mais detalhes acerca do processo de instalação podem também ser encontrados em INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
pt: O instalador do @drupal requer permissões de escrita no ficheiro %file durante o processo de instalação. Se não tem a certeza de como atribuir permissões a ficheiros, consulte o <a href="@handbook_url">manual em linha</a>.

en: Choose profile
pt: Escolha o perfil

en: Verify requirements
pt: Verificar requisitos

en: Set up database
pt: Configurar base de dados

en: Set up translations
pt: Configurar traduções

en: Install site
pt: Instalar site

en: Finish translations
pt: Concluir traduções

en: To configure your website, please provide the following information.
pt: Para configurar o seu site, por favor introduza a seguinte informação.

en: Site e-mail address
pt: Endereço de email do site

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
pt: O endereço <em>De</em> nos emails enviados automáticamente durante o registo, novos pedidos de senhas e outras notificações. (Use um email que termine com o domínio do seu site, por forma a evitar que o seu email seja considerado spam.)

en: Administrator account
pt: Conta de administrador

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
pt: A conta de administrador tem acesso completo ao site; ir-lhe-ão ser automáticamente atribuídas todas as permissões e poderá realizar qualquer tarefa administrativa. Esta irá ser a única conta em que poderá realizar determinadas tarefas administratitivas, por isso não divulgue os seus dados.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Todos os emails do sistema irão ser enviados a partir deste endereço. O email não será revelado publicamente e irá apenas ser usado se desejar receber uma nova senha, determinadas notícias ou notificações, por email.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
pt: Por predefinição as datas neste site irão ser exibidas no fuso horário escolhido.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
pt: Esta opção faz com que o drupal use URL "limpos" (ou seja, sem o código <code>?q=</code> no URL).

en: Update notifications
pt: Actualizar notificações

en: Check for updates automatically
pt: Procurar por actualizações automáticamente

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
pt: Com esta opção activada, o Drupal irá notificá-lo quando forem disponibilizadas novas versões. Isto irá melhorar significativamente a segurança do seu site e é <strong>altamente recomendado</strong>. A activação desta opção requer que o seu site envie periodicamente informação anónima sobre os componentes instalados para o <a href="@drupal">drupal.org</a>. Para informações adicionais consulte <a href="@update">a informação sobre notificações de actualizações</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
pt: Acção orfã '% acção' removida da base de dados.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
pt[0]: Existe uma acção orfã (%orphans) na tabela de acções. !link
pt[1]: Existem @count acções orfãs (%orphans) na tabela de acções. !link

en: Site off-line
pt: O site encontra-se encerrado.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
pt: O <em>cron</em> excedeu o tempo limite de execução e foi abortado.

en: MySQL database
pt: Base de dados MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
pt: O seu servidor MySQL é demasiado antigo. O Drupal requer pelo menos o MySQL %version.

en: PostgreSQL database
pt: Base de dados PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
pt: O seu servidor PostgresSQL é demasiado antigo. O Drupal requer pelo menos o PostgresSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
pt: A sua base de dados PostgreSQL está configurada com a codificação de caracteres errada (%encoding). Possivelmente ela não trabalhará como espera. Recomenda-se a utilização de codificação de caracteres UTF-8/Unicode. Mais informação pode ser encontrada na <a href="@url">documentação do PostgreSQL</a>.

en: The directory %directory has been created.
pt: O directório %directory foi criado.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pt: As permissões do directório %directory foram alteradas de forma a ser possível escrever no mesmo.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ser maior que %max caracteres mas tem actualmente %length caracteres de comprimento.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal no elemento %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
pt: Ferramentas de manipulação de imagem GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
pt: As ferramentas GD estão instaladas e funcionando correctamente.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
pt: Indicar a qualidade de imagem para a manipulação de imagens JPEG. Um valor de 0 a 100. Um valor superior implica uma melhor qualidade de imagem mas também ficheiros maiores.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
pt: A ferramenta de imagem GD requer que esteja instalado e configurado correctamente o módulo GD para PHP. Para mais informações consulte a <a href="@url">documentação PHP para imagem</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
pt: A qualidade JPEG deve ser um número entre 0 e 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
pt: O módulo %module é requerido mas não foi encontrado. Por favor coloque-o no sub-directório <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
pt: Não está activo o suporte MySQL para PHP.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Não foi possível estabelecer ligação ao seu servidor de bases de dados MySQL. O MySQL respondeu com a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Tem a certeza de que introduziu o nome de utilizador e a senha correctos?</li><li>Tem a certeza de que introduziu o nome do servidor de bases de dados correctamente?</li><li>Tem a certeza de que o servidor de bases de dados está a funcionar?</li></ul>Para ajuda adicional consulte <a href="http://drupal.org/node/258">O manual de instalação e actualização</a>. Se não tem a certeza do que estes termos significam, provavelmente deveria contactar o seu fornecedor de alojamento.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Não foi possível seleccionar a sua base de dados no seu servidor de bases de dados MySQL, o que significa que o seu nome de utilizador e senha são válidos, mas ocorreu um problema a aceder aos seus dados. O MySQL respondeu com o seguinte erro: %error.<ul><li>Tem a certeza de que introduziu o nome da base de dados correcto?</li><li>Tem a certeza de que a base de dados existe?</li><li>Tem a certeza de que o nome de utilizador tem permissões para aceder à base de dados?</li></ul>Para ajuda adicional consulte <a href="http://drupal.org/node/258">O manual de instalação e actualização</a>. Se não tem a certeza do que estes termos significam, provavelmente deveria contactar o seu fornecedor de alojamento.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Não foi possível criar uma tabela de teste no seu servidor de bases de dados MySQL com o comando %query. O MySQL respondeu com a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Tem a certeza de que o nome de utilizador que introduziu tem permissão para criar tabelas na base de dados?</li></ul>Para ajuda adicional consulte <a href="http://drupal.org/node/258">O manual de instalação e actualização</a>. Se não tem a certeza do que estes termos significam, provavelmente deveria contactar o seu fornecedor de alojamento.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível introduzir um valor numa tabela de teste no seu servidor de bases de dados MySQL. Tentámos introduzir um valor com o comando %query e o MySQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível actualizar um valor numa tabela de teste no seu servidor de bases de dados MySQL. Tentámos actualizar um valor com o comando %query e o MySQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível remover um valor de uma tabela de teste no seu servidor de bases de dados MySQL. Tentámos remover um valor com o comando %query e o MySQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
pt: Não foi possível eliminar uma tabela de teste no seu servidor de bases de dados MySQL. Tentámos remover a tabela com o comando %query e o MySQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
pt: Não está activo o suporte MySQLi para PHP.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
pt: Não está activo o suporte PostgreSQL para PHP.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: A ligação ao seu servidor de bases de dados PostgresSQL falhou. O PostgresSQL respondeu com a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Tem a certeza de que introduziu o nome de utilizador e a senha correctos?</li><li>Tem a certeza de que introduziu o nome do servidor de bases de dados correctamente?</li><li>Tem a certeza de que o servidor de bases de dados está a funcionar?</li><li>Tem a certeza de que introduziu o nome da base de dados correctamente?</li></ul>Para ajuda adicional consulte <a href="http://drupal.org/node/258">O manual de instalação e actualização</a>. Se não tem a certeza do que estes termos significam, provavelmente deveria contactar o seu fornecedor de alojamento.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Não foi possível criar uma tabela de teste no seu servidor de bases de dados PostgreSQL com o comando %query. O PostgreSQL respondeu com a seguinte mensagem: %error.<ul><li>Tem a certeza de que o nome de utilizador que introduziu tem as permissões necessárias no PostgresSQL para criar tabelas na base de dados?</li></ul>Para ajuda adicional consulte <a href="http://drupal.org/node/258">O manual de instalação e actualização</a>. Se não tem a certeza do que estes termos significam, provavelmente deveria contactar o seu fornecedor de alojamento.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível introduzir um valor numa tabela de teste no seu servidor de bases de dados PostgresSQL. Tentámos introduzir um valor com o comando %query e o PostgresSQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível actualizar um valor numa tabela de teste no seu servidor de bases de dados PostgresSQL. Tentámos actualizar um valor com o comando %query e o PostgresSQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível trancar uma tabela de teste no seu servidor de bases de dados PostgresSQL. Tentámos trancar a tabela com o comando %query e o PostgresSQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível destrancar uma tabela de teste no seu servidor de bases de dados PostgresSQL. Tentámos destrancar a tabela com o comando %query e o PostgresSQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível eliminar um valor numa tabela de teste no seu servidor de bases de dados PostgresSQL. Tentámos eliminar um valor com o comando %query e o PostgresSQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
pt: Não foi possível eliminar uma tabela de teste no seu servidor de bases de dados PostgresSQL. Tentámos eliminar a tabela com o comando %query e o PostgresSQL respondeu com o seguinte erro: %error.

en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

en: Predefined language
pt: Idioma predefinido

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
pt: Seleccione o idioma desejado e clique no botão <em>Adicionar idioma</em>. (Utilize as opções do <em>Idioma personalizado</em> se o idioma desejado não aparecer nesta lista.)

en: Custom language
pt: Idioma personalizado

en: Add custom language
pt: Adicionar idioma personalizado

en: Save language
pt: Guardar idioma

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
pt: Identificador de idioma compatível com o <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Os códigos de idioma normalmente utilizam o código do país e, opcionalmente, uma expressão ou variante regional.<em>Exemplos: "en", "en-US" e "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
pt: Nome do idioma em inglês

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
pt: Nome do idioma em Inglês. Será disponibilizado para a tradução em todos os idiomas.

en: Native language name
pt: Nome nativo do idioma

en: Name of the language in the language being added.
pt: Nome do idioma no idioma que está a ser adicionado.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
pt: Código do idioma ou outra expressão personalizada para corresponder com o caminho.Com a negociação de idioma definida para <em>Apenas o prefixo do caminho</em> ou <em>Prefixo do caminho com retrocedimento do idioma</em>, este site é apresentado neste idioma quando o valor do prefixo do caminho corresponde a um elemento no caminho. Para o idioma predefinido, este valor pode ser deixado em branco. <strong>Modificando esta configuração pode quebrar todos os URLs pelo que deve ser utilizada com cuidado num ambiente de produção.</strong> <em>Exemplo: Especificando "deutsch" como o prefixo do caminho para Alemão resultará em URLs na forma "www.exemplo.com/deutsch/node".</em>

en: Language domain
pt: Domínio do idioma

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
pt: URL específico para o idioma, com o protocolo. Com a negociação de idioma definida para <em>Apenas o nome do domínio</em>, o site será apresentado neste idioma quando o URL que acede ao site referenciar este domínio. Para o idioma predefinido, este valor pode ser deixado em branco. <strong>Este valor deve incluir o protocolo como parte da expressão.</strong> <em>Exemplo: Especificando "http://exemplo.de" ou "http://de.exemplo.com" como domínios de idiomas para Alemão, resultará em URLs nas formas "http://exemplo.de/node" e "http://de.exemplo.com/node", respectivamente.</em>

en: Direction that text in this language is presented.
pt: Direcção do texto em que este idioma é apresentado.

en: The language %language (%code) already exists.
pt: O idioma %language (%code) já existe.

en: Invalid language code.
pt: Código de idioma inválido.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
pt: O idioma %language foi criado e agora pode ser utilizado. Mais informações estão disponíveis no <a href="@locale-help">ecrã de ajuda</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
pt: Os valores para o domínio e o prefixo do caminho não deverão ser definidos ao mesmo tempo.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
pt: O domínio (domain%) já está associado a um idioma (language%).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
pt: Apenas o idioma predefinido pode ter o domínio e o prefixo vazios.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
pt: O prefixo (%prefix) já está associado a um idioma (%language).

en: The English language cannot be deleted.
pt: O idioma Inglês não pode ser eliminado.

en: The default language cannot be deleted.
pt: O idioma predefinido não pode ser eliminado.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
pt: Eliminando o idioma irá remover todos os dados relacionados com o mesmo. Esta acção não pode ser revertida.

en: Path prefix only.
pt: Apenas prefixo do caminho.

en: Path prefix with language fallback.
pt: Prefixo do caminho com retrocedimento do idioma.

en: Domain name only.
pt: Apenas o nome do domínio.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
pt: Seleccione o mecanismo utilizado para determinar o idioma de apresentação do seu site. <strong>Modificando esta configuração pode quebrar todos os URLs pelo que deve ser utilizada com cuidado num ambiente de produção.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
pt: Configuração da negociação de idioma guardada.

en: English (built-in)
pt: Inglês (interno)

en: String contains
pt: A expressão contém

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
pt: Deixe em branco para mostrar todas as frases. A pesquisa diferencia entre maiúsculas e minúsculas.

en: English (provided by Drupal)
pt: Inglês (fornecido com o Drupal)

en: Search in
pt: Procurar em

en: Both translated and untranslated strings
pt: Todas as expressões

en: Only translated strings
pt: Apenas expressões traduzidas

en: Only untranslated strings
pt: Apenas expressões não traduzidas

en: Limit search to
pt: Limitar procura a

en: All text groups
pt: Todos os grupos de texto

en: Languages not yet added
pt: Idiomas não adicionados

en: Import translation
pt: Importar tradução

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
pt: Ficheiro Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
pt: Importar para

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
pt: Escolha o idioma para o qual quer adicionar as frases. Se escolher um idioma que ainda não está configurado, este será adicionado.

en: Text group
pt: Grupo de texto

en: Imported translations will be added to this text group.
pt: As traduções importadas serão adicionadas a este grupo de texto.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
pt: As frases no ficheiro carregado substituem as que já existem, as novas serão adicionadas

en: Existing strings are kept, only new strings are added
pt: As frases existentes são mantidas, apenas as novas frases serão adicionadas

en: The language %language has been created.
pt: O idioma %language foi criado.

en: Export translation
pt: Exportar tradução

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
pt: Seleccione o idioma para exportar no formato Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
pt: Gera um ficheiro Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) com todas as frases da interface a partir da base de dados Drupal.

en: String not found.
pt: Expressão não encontrada.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
pt: A expressão enviada contém HTML não autorizado: %string

en: The string has been saved.
pt: A expressão foi guardada.

en: The string has been removed.
pt: A expressão foi removida.

en: The language selected for import is not supported.
pt: O idioma seleccionado para importar não é suportado.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
pt: O ficheiro de tradução %filename não tem cabeçalho ou tem um erro no mesmo.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
pt: A tradução foi importada com sucesso: Existem %number novas expressões traduzidas, %update expressões foram atualizadas e %delete expressões foram removidas.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: não foi possível processar a fórmula plural.

en: Importing interface translations
pt: A importar traduções da interface

en: Starting import
pt: Iniciando a importação

en: Error importing interface translations
pt: Erro na importação das traduções da interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
pt: Foi tentada a submissão de uma expressão traduzida com HTML não autorizado: %string

en: The %language language (%code) has been created.
pt: O idioma %language (%code) foi criado.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
pt: Tradução %file importada para %locale: %number expressões adicionadas, %update expressões actualizadas e %delete removidas.

en: Exported %locale translation file: %filename.
pt: Arquivo %filename do idioma %locale exportado.

en: Exported translation file: %filename.
pt: Arquivo de tradução %filename exportado.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
pt: Actualizado o ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
pt: Criado ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
pt: Removido o ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language, porque não existem actualmente traduções para esse idioma.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
pt: Ocorreu um erro durante a criação do ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
pt[0]: Uma expressão traduzida foi ignorada por conter HTML não autorizado.
pt[1]: @count expressões traduzidas foram ignoradas por conterem HTML não autorizado

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
pt[0]: Um ficheiro de tradução importado para os módulos recém instalados.
pt[1]: @count ficheiros de tradução importados para os módulos recém instalados.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
pt[0]: Um ficheiro de tradução importado para os módulos activos.
pt[1]: @count ficheiros de tradução importados para os módulos activos.

en: Abkhazian
pt: Abcázio

en: Avestan
pt: Avéstico

en: Afrikaans
pt: Africander

en: Amharic
pt: Amárico

en: Assamese
pt: Assamês

en: Avar
pt: Avárico

en: Aymara
pt: Aimará

en: Azerbaijani
pt: Azerbaijanês

en: Bashkir
pt: Bashquir

en: Belarusian
pt: Bielorusso

en: Bihari
pt: Biari

en: Tibetan
pt: Tibetano

en: Breton
pt: Bretão

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Chechen
pt: Checheno

en: Corsican
pt: Córsego

en: Old Slavonic
pt: Eslavónico Antigo

en: Chuvash
pt: Chuvasho

en: Welsh
pt: Galês

en: Maldivian
pt: Maldivo

en: Bhutani
pt: Butanês

en: Ewe
pt: Jeje

en: Estonian
pt: Estónio

en: Basque
pt: Basco

en: Persian
pt: Persa

en: Faeroese
pt: Faroense

en: Frisian
pt: Frísio

en: Irish
pt: Irlandês

en: Scots Gaelic
pt: Gaélico Escocês

en: Galician
pt: Galego

en: Gujarati
pt: Guarani

en: Manx
pt: Manês

en: Hausa
pt: Haúça

en: Armenian
pt: Arménio

en: Interlingua
pt: Interlíngua

en: Inupiak
pt: Inupiaque

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Javanese
pt: Javanês

en: Georgian
pt: Georgiano

en: Kongo
pt: Congolense

en: Kikuyu
pt: Quicuiu

en: Kwanyama
pt: Cuanhama

en: Kazakh
pt: Cazaque

en: Greenlandic
pt: Gronelandês

en: Cambodian
pt: Cambodjano

en: Kannada
pt: Canarês

en: Kanuri
pt: Canúri

en: Kashmiri
pt: Cashmir

en: Kurdish
pt: Curdo

en: Cornish
pt: Córnico

en: Kirghiz
pt: Quirquiz

en: Latin
pt: Latim

en: Luxembourgish
pt: Lituano

en: Luganda
pt: Ganda

en: Laothian
pt: Lao

en: Latvian
pt: Letão

en: Malagasy
pt: Malagasi

en: Marshallese
pt: Marshalês

en: Macedonian
pt: Macedónio

en: Malayalam
pt: Malaiala

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Moldavian
pt: Moldavo

en: Marathi
pt: Marati

en: Malay
pt: Malaio

en: Maltese
pt: Maltês

en: Burmese
pt: Birmanês

en: North Ndebele
pt: Ndebele do Norte

en: Nepali
pt: Nepalês

en: Norwegian Bokmål
pt: Norueguês (dano-norueguês)

en: Norwegian Nynorsk
pt: Norueguês (novo norueguês)

en: South Ndebele
pt: Ndebele do Sul

en: Chichewa
pt: Chicheua

en: Occitan
pt: Occitano

en: Ossetian
pt: Ossetiano

en: Portuguese, Portugal
pt: Português, Portugal

en: Portuguese, Brazil
pt: Português, Brasil

en: Rhaeto-Romance
pt: Reto-Românico

en: Kirundi
pt: Rundi

en: Kinyarwanda
pt: Ruandês

en: Sanskrit
pt: Sânscrito

en: Sardinian
pt: Sardo

en: Sindhi
pt: Sindi

en: Northern Sami
pt: Sami Setentrional

en: Serbo-Croatian
pt: Sérvio-Croata

en: Sinhala
pt: Cingalês

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Samoan
pt: Samoano

en: Albanian
pt: Albaniano

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Siswati
pt: Sisuati

en: Sudanese
pt: Sudanês

en: Swahili
pt: Suaíli

en: Tajik
pt: Tajique

en: Thai
pt: Tailandês

en: Tigrinya
pt: Tigrínia

en: Turkmen
pt: Turcumano

en: Tagalog
pt: Tagalogue

en: Setswana
pt: Setsuana

en: Tsonga
pt: ChiTsonga

en: Twi
pt: Ashanti

en: Tahitian
pt: Tahitiano

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Uzbek
pt: Uzbeque

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Yiddish
pt: Ídiche

en: Yoruba
pt: Ioruba

en: Chinese, Simplified
pt: Chinês, Simplificado

en: Chinese, Traditional
pt: Chinês, Tradicional

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
pt: Não foi possível enviar o email. Por favor, contacte o administrador do site se o problema persistir.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
pt: Erro ao enviar e-mail (de %from para %to).

en: Operating in off-line mode.
pt: A trabalhar em modo desligado (off-line).

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
pt: A reconstrução do menu falhou - alguns caminhos de acesso poderão não funcionar correctamente.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
pt: %module faz parte de uma dependência circular. Isto não é suportado e você não poderá ligá-lo.

en: sort icon
pt: ordenar ícone

en: sort ascending
pt: ordenação ascendente

en: sort descending
pt: ordenação descendente

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
pt: Os seguintes erros deverão ser resolvidos antes de continuar com o processo de instalação

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
pt: O erro seguinte deverá ser resolvido antes de continuar com o processo de instalação

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
pt: Por favor verifique as mensagens de erro e <a href="!url">tente novamente</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
pt: Os seguintes avisos de instalação deverão ser revistos cuidadosamente.

en: The following installation warning should be carefully reviewed
pt: O seguinte aviso de instalação deverá ser revisto cuidadosamente.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
pt: Os seguintes avisos deverão ser revistos com cuidado, sendo que na maioria dos casos podem ser ignorados

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
pt: O seguinte aviso deverá ser revisto com cuidado, sendo que na maioria dos casos pode ser ignorado

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
pt: A biblioteca de PCRE na sua instalação PHP está desactualizada. Isto causará problemas ao tratar texto em Unicode. Se estiver a utilizar PHP 4.3.3 ou superior, certifique-se de que está a utilizar a biblioteca de PCRE fornecida pelo PHP. Por favor consulte a <a href="@url">documentação PHP PCRE</a> para informações adicionais.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
pt: As operações em cadeias Unicode são emuladas da melhor forma possível. Instale<a href="@url">a extensão <em>mbstring</em> do PHP</a> para melhorar o suporte Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: No PHP a função de sobrecarga para a cadeia Multibyte está activa e deve ser desactivada. Verifique no ficheiro php.ini o parâmetro <em>mbstring.func_overload</em>. Por favor consulte a <a href="@url">documentação PHP do<em>mbstring</em></a> para informações adicionais.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: No PHP a conversão de entrada para a cadeia Multibyte está activa e deve ser desactivada. Verifique no ficheiro php.ini o parâmetro <em>mbstring.encoding_translation</em>. Por favor consulte <a href="@url">Documentação acerca das <em>mbstring</em> do PHP</a> para informações adicionais.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: No PHP a conversão de entrada para a cadeia Multibyte está activa e deve ser desactivada. Verifique no ficheiro php.ini o parâmetro <em>mbstring.http_input</em>. Por favor consulte <a href="@url">Documentação acerca das <em>mbstring</em> do PHP</a> para informações adicionais.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: No PHP a conversão de saida para a cadeia Multibyte está activa e deve ser desactivada. Verifique no ficheiro php.ini o parâmetro <em>mbstring.http_output</em>. Por favor consulte <a href="@url">Documentação acerca das <em>mbstring</em> do PHP</a> para informações adicionais.

en: Standard PHP
pt: PHP Standard

en: PHP Mbstring Extension
pt: Extensão PHP Mbstring

en: Unicode library
pt: Bibioteca Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
pt: Não foi possível converter a codificação XML %s para UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
pt: Codificação %s não suportada. Por favor instale o <em>iconv</em>, <em>GNU recode</em> ou <em>mbstring</em> para PHP.

en: Parse error. Not well formed
pt: Erro de processamento. Estrutura incorrecta.

en: Parse error. Request not well formed.
pt: Erro de processamento. O pedido não foi estruturado correctamente.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
pt: Erro de servidor. XML-RPC inválido. O pedido tem que usar um methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
pt: Erro no servidor. O método requerido - @methodname - não se encontra especificado.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
pt: Erro no servidor. Número errado de parâmetros para o método.

en: Server error. Invalid method parameters.
pt: Erro no servidor. Parâmetros inválidos para o método.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
pt: Erro no servidor. A função requerida - @method - não existe.

en: Invalid syntax for system.multicall.
pt: Sintaxe inválida para system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
pt: Chamadas recursivas a system.multicall são proibidas.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
pt: Erro no servidor. A assinatura do método @methodname não se encontra especificada.

en: Unspecified error
pt: Erro não especificado

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
pt: Ocorreu um erro. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
pt: Ocorreu um erro. 
    @uri
    (não existe informação disponível).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
pt: Ocorreu um erro HTTP: @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
pt: O nome do feed (ou o nome do site que fornece o feed).

en: Categorize news items
pt: Categorizar novos itens

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
pt: Um feed chamado %feed já existe. Por favor introduza um título único.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
pt: Tem a certeza de que quer remover todos os itens do feed %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
pt: Uma lista de tags HTML permitidas no conteúdo dos itens do feed. (As tags nesta lista não são removidas pelo Drupal.)

en: Category selection type
pt: Tipo de selecção da categoria

en: checkboxes
pt: caixas de selecção

en: multiple selector
pt: selector múltiplo

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
pt: O tipo de mecanismo de selecção que é utilizado nas páginas de categorização. (As caixas de selecção são mais fáceis de utilizar para um pequeno número de categorias, enquanto que um selector múltiplo é mais adequado para trabalhar com um elevado número de categorias).

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
pt: Milhares de sites (particularmente sites de notícias e blogues) publicam os seus últimos cabeçalhos e artigos em feeds, utilizando formatos comuns baseados em XML. Os formatos suportados pelo agregador incluem <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, e <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
pt: Os feeds actuais estão listados abaixo, e <a href="@addfeed">novos feeds podem ser adicionados</a>. Para cada feed ou categoria de feeds, um bloco com os <em>últimos itens</em> pode ser activado na <a href="@block">página de administração dos blocos</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
pt: Adicione um feed no formato RSS, RDF ou Atom. Um feed pode ter apenas uma entrada.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
pt: As categorias permitem agrupar items de diferentes feeds. Por exemplo, os diversos feeds relacionados com desporto podem pertencer à categoria <em>Desportos</em>. Os itens dos feeds podem ser agrupados automaticamente (seleccionando uma categoria quando cria ou edita um feed) ou manualmente (via a página <em>Categorizar</em> disponível a partir das listas de itens dos feeds). Cada categoria fornece a sua própria página e bloco de feeds.

en: feed not parseable
pt: feed não processável

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
pt: Configurar o conteúdo que o seu site irá agregar de outros sites, a frequência com que os irá contactar e como serão categorizados.

en: Update items
pt: Actualizar itens

en: Edit feed
pt: Editar feed

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
pt: Os blocos são caixas de conteúdos exibidas em certas áreas, ou regiões, de uma página. O tema <em>Garland</em>, por exemplo, implementa as regiões "barra esquerda", "barra direita", "conteúdo", "cabeçalho", e "rodapé", e um bloco pode ser exibido em qualquer uma dessas áreas. A <a href="@blocks">página de administração de blocos</a> providencia uma interface <em>drag-and-drop</em> para atribuir um bloco a uma região, e controlar a ordem dos blocos dentro das regiões.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
pt: Embora os blocos sejam geralmente gerados automaticamente pelos módulos (como o bloco <em>Iniciar Sessão</em>, por exemplo), os administradores podem também definir blocos personalizados. Os blocos personalizados têm um título, uma descrição, e um corpo. O corpo do bloco pode ser tão longo quanto necessário, e pode conter o conteúdo suportado por qualquer <a href="@input-format">formato de introdução de conteúdos</a> disponível.

en: When working with blocks, remember that:
pt: Ao trabalhar com blocos, lembre-se que:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
pt: uma vez que nem todos os temas implementam as mesmas regiões, ou exibem as regiões da mesma maneira, os blocos são posicionados com base no tema.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
pt: os blocos inactivos, ou os blocos não colocados numa região, nunca são exibidos.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
pt: quando o módulo <em>throttle</em> está activo, os blocos com acelerador (blocos com a opção <em>Acelerador</em> seleccionada) são escondidos durante os períodos de sobrecarga no servidor.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
pt: os blocos podem ser configurados para estarem visíveis apenas em determinadas páginas.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
pt: os blocos podem ser configurados para estarem visíveis apenas quando determinadas condições forem satisfeitas.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
pt: os blocos podem ser configurados para estarem visíveis apenas para determinados grupos de utilizador.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
pt: quando permitido por um administrador, determinados blocos podem ser activados ou desactivados pelo utilizador, utilizando a página <em>A minha conta</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
pt: alguns blocos dinâmicos, como aqueles gerados por módulos, serão mostrados apenas em determinadas páginas.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@block">módulo Block</a> no manual.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
pt: Está página fornece uma interface <em>drag-and-drop</em> para atribuir um bloco a uma região, e controlar a ordem dos blocos dentro das regiões. Para alterar a região ou a ordem de um bloco, agarre o manípulo <em>drag-and-drop</em> sob a coluna <em>Bloco</em> e arraste-o para uma nova posição na lista. (Agarre um manípulo, clicando e segurando o botão do rato enquanto passa sobre o ícone do manípulo.) Uma vez que nem todos os temas implementam as mesmas regiões, ou exibem as regiões da mesma maneira, os blocos são posicionados com base no tema. Lembre-se de que as suas alterações não serão guardadas até clicar no botão <em>Guardar Blocos</em> no fundo da página.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
pt: Para reduzir o uso do CPU, o tráfego da base de dados ou a largura de banda, os blocos podem ser automaticamente desactivados durante períodos de sobrecarga no servidor, seleccionando a respectiva opção de <em>Acelerador</em>. Ajuste os limites do acelerador na <a href="@throttleconfig">página de configuração do acelerador</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
pt: Clique na ligação <em>configurar</em> ao lado de cada bloco para configurar um título específico e as configurações de visibilidade. Utilize a página <a href="@add-block">adicionar bloco</a> para criar um bloco personalizado.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
pt: Utilize esta página criar um novo bloco personalizado. Os novos blocos estão inactivos por omissão, e tem que ser movidos para uma região na <a href="@blocks">página de administração de blocos</a> para estarem visíveis.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
pt: O bloco %info foi atribuído a uma região inválida (%region) e foi desactivado.

en: JavaScript List Form
pt: Formulário de Lista JavaScript

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
pt: As alterações a estes blocos não serão guardadas até clicar no botão <em>Guardar blocos</em>.

en: Post new blog entry.
pt: Publicar uma nova entrada no blogue.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
pt: Não está autorizado a publicar uma nova entrada no blogue.

en: You have not created any blog entries.
pt: Não criou quaisquer entradas de blogue.

en: !author has not created any blog entries.
pt: !author não criou quaisquer entradas de blogue.

en: Create new blog entry.
pt: Criar uma nova entrada no blogue.

en: No blog entries have been created.
pt: Não foram criadas entradas no blogue.

en: Blog entry
pt: Entrada no blogue

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
pt: Uma <em>entrada no blogue</em> é uma entrada isolada num diário em linha ou <em>blogue</em>.

en: View recent blog entries
pt: Mostrar entradas recentes no blogue

en: Read !username's latest blog entries.
pt: Leia as entradas mais recentes de !username no seu blogue.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
pt: O módulo blog permite aos utilizadores registados manter um diário em linha, ou <em>blogue</em>. Os blogues são constituídos por entradas individuais e na maior parte das vezes as entradas são exibidas da mais recente para a mais antiga.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
pt: Existe um item de menu (opcional) <em>Blogues</em> no menu de Navegação, que exibe todos os blogues disponíveis no seu site, e um item <em>O meu blogue</em> que exibe as entradas de blogue do utilizador actual. A opção <em>Entrada de blogue</em> por baixo de <em>Criar conteúdos</em> permite que sejam criadas novas entradas de blogue.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
pt: Cada entrada no blogue é exibida com uma ligação automática para outros blogues criados pelo mesmo utilizador. Por predefinição, as entradas no blogue têm os comentários activos e são automaticamente promovidas para a página inicial. O módulo blog também cria um bloco de <em>Entradas recentes no blogue</em> que pode ser activado na <a href="@blocks">página de administração de blocos</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
pt: Quanto utilizar o módulo <em>aggregator</em> é exibido automáticamente um icon <em>publicar no blogue</em>, próximo dos itens nos feeds do bloco <em>últimos itens</em>. Clicando neste icon irá automáticamente preencher uma <em>entrada de blogue</em> com um título (o título do item no feed), um corpo (uma ligação para a fonte do item no seu stie original e conteúdo de exemplo apropriado para públicação numa citação de bloco). Os autores do blogue pode utilizar esta funcionalidade para comentar facilmente os itens de interesse que surgem nos feeds agragados a partir de outros sites. Para utilizar esta funcionalidades, certifique-se de <a href="@modules">activar</a> o módulo agregador, <a href="@feeds">adicionar e configurar</a> um feed de outro site, e <a href="@blocks">posicionar</a> o feed no bloco <em>últimos itens</em>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@blog">módulo Blog</a> no manual.

en: !username's blog
pt: blogue de !username

en: Read the latest blog entries.
pt: Ler as últimas entradas no blogue.

en: create blog entries
pt: criar entradas no blogue

en: delete own blog entries
pt: eliminar as suas entradas no blogue

en: delete any blog entry
pt: eliminar qualquer entrada no blogue

en: edit own blog entries
pt: editar o seu blogue

en: edit any blog entry
pt: editar quaisquer entradas no blogue

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
pt: Permite manter páginas e blogues actualizados facilmente e com regularidade.

en: Allowed book outline types
pt: Tipos de conteúdos permitidos na estrutura do livro

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
pt: Seleccione o tipo de conteúdos que os utilizadores com a permissão %add-perm estarão autorizados a adicionar à hierarquia do livro. Os utilizadores com a permissão %outline-perm podem adicionar todos os tipos de conteúdo.

en: Default child page type
pt: Tipo de conteúdo predefinido da página filha

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
pt: O tipo de conteúdo para a ligação %add-child tem que ser um dos seleccionados como um tipo permitido na estrutura do livro.

en: Save book pages
pt: Guardar páginas do livro.

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
pt: Este livro foi modificado entretanto por outro utilizador e as suas alterações não puderam ser guardadas.

en: Title changed from %original to %current.
pt: O título foi alterado de %original para %current.

en: Updated book %title.
pt: O livro %title foi actualizado.

en: book: updated %title.
pt: livro: %title actualizado.

en: Update book outline
pt: Actualizar estrutura do livro

en: Remove from book outline
pt: Remover da estrutura do livro

en: No changes were made
pt: Não foi feita nenhuma alteração

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
pt: A entrada foi adicionada ao livro seleccionado. Pode agora posicioná-la relativamente às outras páginas.

en: The book outline has been updated.
pt: A estrutura do livro foi actualizada.

en: There was an error adding the post to the book.
pt: Ocorreu um erro ao adicionar a entrada ao livro.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
pt: %title tem páginas filhas associadas, que serão recolocadas automaticamente para manter a sua ligação ao livro. Para recriar a hierarquia (tal como estava antes de remover esta página), %title pode ser adicionado novamente utilizando o separador Estrutura, e cada uma das suas páginas filhas terá que ser recolocada manualmente.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
pt: %title pode ser adicionado novamente à hierarquia utilizando o separador Estrutura.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
pt: Tem a certeza de que pretende remover %title da hierarquia do livro?

en: The post has been removed from the book.
pt: A entrada foi eliminada do livro.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
pt: Mostrar uma versão de impressão desta página e suas sub-páginas.

en: Show block on all pages
pt: Mostrar o bloco em todas as páginas

en: Show block only on book pages
pt: Mostrar o bloco apenas nas páginas do livro.

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
pt: Se <em>Mostrar o bloco em todas as páginas</em> estiver seleccionada, o bloco irá conter menus gerados automaticamente para todos os livros do site. Se <em>Mostrar o bloco apenas nas páginas do livro</em> estiver seleccionada, o bloco irá conter apenas o menu correspondente ao livro da página actual. Neste caso, se a página actual não pertencer a um livro, nenhum bloco será mostrado. As <em>Configurações de visibilidade específicas de páginas</em> ou outras configurações de visibilidade podem ser utilizadas para além de escolher se este bloco é mostrado.

en: This is the top-level page in this book.
pt: Esta é a página pai neste livro.

en: No book selected.
pt: Nenhum livro seleccionado.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A página pai no livro. A profundidade máxima para um livro e todas as páginas filhas é !maxdepth. Algumas páginas no livro seleccionado podem não estar disponíveis como pais, se ao seleccioná-las, excede este limite.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
pt: %title pertence à estrutura de um livro, e tem páginas filhas associadas. Se for eliminada, as páginas filhas serão recolocadas automaticamente.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
pt: O módulo livro é adequado para a criação de conteúdos estruturados, multi-página e ligados entre si, como guias de recursos do site, manuais e secções de questões frequentes (FAQs). Este módulo permite que um documento contenha capítulos, secções, subsecções, etc. Autores com permissões apropriadas podem adicionar páginas a um livro colaborativo, colocando-as dentro do documento existente pela adição ao menu de índice de conteúdos.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
pt: As páginas na hierarquia do livro têm elementos de navegação na parte inferior da página para mover-se através do texto. Estas ligações conduzem às páginas anteriores e seguintes no livro, e ao nível acima da página actual na estrutura do livro. Uma navegação mais abrangente pode ser fornecida activando o <em>bloco de navegação do livro</em> na <a href="@admin-block">página de administração dos blocos</a>.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
pt: Os utilizadores podem seleccionar o atalho <em>versão de impressão</em> visível no fundo de uma página do livro para gerar uma visualização própria para impressão da página e de todas suas subsecções.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
pt: Os utilizadores com a permissão <em>administrar estruturas do livro</em> podem adicionar entradas de qualquer tipo de conteúdo a um livro, seleccionando o livro adequado enquanto edita a entrada, ou utilizando a interface disponível no separador <em>estrutura</em> da entrada.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
pt: Os administradores podem visualizar uma lista de todos os livros na <a href="@admin-node-book">página de administração de livros</a>. A página <em>Estrutura</em> para cada livro permite editar e reorganizar os títulos das secções.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@book">módulo Book</a> no manual.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
pt: O módulo livro permite organizar uma colecção de entradas relacionadas, conhecida colectivamente como um livro. Quando visualizadas, estas entradas exibem automaticamente as ligações às páginas adjacentes do livro, fornecendo um sistema de navegação simples para criar e rever conteúdos estruturados.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
pt: A funcionalidade de estrutura permite-lhe incluir textos na <a href="@book">hierarquia do livro</a>, assim como movê-los dentro da hierarquia ou <a href="@book-admin">reordenar um livro inteiro</a>.

en: create new books
pt: criar novos livros

en: access printer-friendly version
pt: aceda à versão de impressão

en: Re-order book pages and change titles
pt: Reordenar as páginas dos livros e modificar os títulos

en: Book page
pt: Página do livro

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
pt: Uma <em>página do livro</em> é uma página de conteúdo, organizada numa colecção de entradas relacionadas conhecidas colectivamente como <em>livro</em>. Uma <em>página do livro</em> exibe automaticamente ligações para as páginas adjacentes, providenciando um sistema de navegação para organizar e rever conteúdos estruturados.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
pt: Permite aos utilizadores estruturar páginas do site numa hierarquia ou esboço.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
pt: O módulo <em>color</em> permite ao administrador do site alterar rápida e facilmente o esquema de cores de determinados temas. Apesar de nem todos os temas suportarem o módulo <em>color</em> o Garland (o tema predefinido) e o Minneli foram construídos para aproveitarem esta funcionalidade. Usando o módulo <em>color</em> com um tema compatível é possível alterar a cor das ligações, fundos, texto e outros elementos do tema. O módulo <em>color</em> requer que o <a href="@url">método de descarga de ficheiros</a> seja parametrizado como público.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
pt: É importante lembrar que o módulo <em>color</em> guarda uma cópia modificada das folhas de estilo do tema no directório <em>files</em>. Isto significa que se efectuar alterações manuais às folhas de estilo do seu tema, deverá guardar novamente as suas parametrizações de cor, mesmo que elas não tenham sido alteradas. Ao fazer isto, o módulo <em>color</em> irá recriar as folhas de estilo no directório <em>files</em> usando a nova versão do ficheiro original.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
pt: Para alterar as configurações de cor para um tema compatível, seleccione a ligação "configurar" para o tema na <a href="@themes">página de administração de temas</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@color">módulo Color</a> no manual.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
pt: A ferramenta de selecção de cores apenas funciona se o <a href="@url">método de descarga de ficheiros</a> for parametrizado como público.

en: Base color
pt: Cor base

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Header bottom
pt: Fundo do cabeçalho

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
pt: Não existe memória suficiente disponível para o PHP alterar o esquema de cores deste tema. Necessita de pelo menos mais %size. Verifique a <a href="@url">documentação PHP</a> para obter informações adicionais.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: A biblioteca GD para o PHP está activa, mas foi compilada sem suporte PNG. Por favor verifique a <a href="@url">documentação de imagens do PHP</a> para informações sobre como corrigir este problema.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
pt: Possibilita ao utilizador alterar os esquemas de cor de determinados temas.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
pt: O módulo <em>comment</em> permite aos visitantes colocar comentários no seu site, criando fóruns <em>ad hoc</em>. Qualquer <a href="@content-type">tipo de conteúdo</a> pode ter a sua <em>Configuração predefinida para comentários</em> configurada para <em>Leitura/Escrita</em>, para permitir comentários, ou <em>Não Activo(s)</em>, para evitar comentários. As parametrizações dos comentários e outros controlos podem ser personalizadas para cada tipo de conteúdo (algumas parametrizações são personalizáveis por utilizadores individuais).

en: Delete the selected comments
pt: Eliminar os comentários seleccionados

en: Allows users to comment on and discuss published content.
pt: Possibilita ao utilizador comentar e debater conteúdos publicados.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
pt: Exemplo: "comentários ao site" ou "pedido de informação"

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando listar categorias, aquelas que têm pesos leves (mais pequenos) serão listadas antes das que têm pesos mais pesados (maiores). Categorias com pesos iguais serão ordenadas por ordem alfabética.

en: Contact form: category %category deleted.
pt: Formulário de contacto: a categoria %category foi eliminada.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
pt: O formulário de contacto não foi configurado. <a href="@add">Adicione uma ou mais categorias</a> ao formulário.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
pt: O módulo contacto facilita a comunicação por email, ao permitir que os utilizadores do site se contactem mutuamente (formulário de contacto pessol), e possibilita uma forma simples de redireccionar mensagens para os administradores definidos do site (a <a href="@contact">página de contacto</a>). Com qualquer uma das opções, os utilizadores especificam um assunto, escrevem a mensagem, e opcionalmente podem receber uma cópia da mensagem enviada para o seu endereço de email.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
pt: Formulários de contacto permitem que os utilizadores sejam contactados por email, mas mantendo o endereço de email do destinatário privado. Os utilizadores podem activar ou desactivar os seus formulários de contacto pessoais editando as suas páginas <em>Minha conta</em>. Se activo, aparecerá um separador <em>Contacto</em>  no seu perfil de utilizador, que levará para o seu formulário de contacto pessoal. Os administradores do site têm acesso a todos os formulários de contacto pessoal (mesmo que descativados). O separador <em>Contacto</em> só visível quando os utilizadores vêm o perfil de outro utilizador (não conseguem ver o seu próprio separador de <em>Contacto</em>).

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
pt: A <a href="@contact">página de contacto</a> disponibiliza um formulário simples onde os visitantes podem deixar comentários, sugestões ou outros pedidos. As mensagens são redireccionadas seleccionando uma lista de opções definidas pelo administrador; cada categoria tem os seus próprios destinatários de email. Categorias comuns para um site profissional são por exemplo: "Sugestões" (mensagens enviadas para o administrador do site) e "Informação de produtos" (mensagens enviadas para o departamento comercial). Os emails definidos para as categorias não são exibidos. Apenas os utilizadores que pertençam a grupos de utilizador com permissões para<em> aceder ao formulário de contacto geral do site</em> podem aceder  <a href="@contact">página de contacto</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
pt: Uma ligação para a <a href="@contact">página de contacto</a> do seu site foi criada no menu <em>Navigação</em>, mas está descativada por predefinição. Crie uma ligação noutro menu adicionando um item ao menu apontando para o caminho "contact".

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
pt: Personalize a <a href="@contact">página de contacto</a> com informação adicional (p.e. morada, endereço postal e número de telefone) utilizando a <a href="@contact-settings">página de definições do formulário de contacto</a>. A <a href="@contact-settings">página de definições</a> também dispõe de opções para configurar o número máximo de submissões que um utilizador pode fazer por hora e o estado predefinido para os formulários de contactos pessoais.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@contact">módulo Contact</a> no manual.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
pt: Esta página permite-lhe configurar o <a href="@form">formulário de contacto geral do site</a>. Para o fazer, adicione uma ou mais categorias. Pode associar diferentes destinatários a cada categoria, por forma a enviar emails para pessoas diferentes. Por exemplo, pode enviar críticas sobre o site ao webmaster e pedidos de informação sobre produtos ao departamento de vendas. Na <a href="@settings">página de configuração</a> pode configurar a informação mostrada acima do formulário de contacto. Isto pode ser útil para mostrar informação de contacto adicional, como uma morada postal ou um número de telefone.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
pt: O módulo <em>contact</em> adiciona também uma <a href="@menu-settings">opção ao menu</a> (desactivado por omissão) do bloco de navegação.

en: Personal contact form
pt: Formulário de contacto pessoal

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
pt: Permitir que outros utilizadores o contactem por email através do seu <a href="@url">formulário de contacto pessoal</a>. Tenha em atenção que o seu endereço de email não é tornado público, mas que utilizadores privilegiados (como os administradores do site) conseguirão contactar consigo mesmo que desactive esta opção.

en: access site-wide contact form
pt: aceder ao formulário de contacto geral do site

en: administer site-wide contact form
pt: administrar formulário de contacto geral do site

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
pt: Criar um formulário de contacto do sistema e configurar as categorias para esse formulário.

en: Edit contact category
pt: Editar categoria de contacto

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
pt: Permite a utilização de formulários de contacto pessoal e de site.

en: Discard log entries above the following row limit
pt: Descartar as entradas no registo acima do seguinte limite de linhas

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: O número máximo de linhas a guardar no registo. Entradas mais antigas serão automaticamente descartadas. (Requer uma <a href="@cron">tarefa de manutenção no cron</a> correctamente configurada.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
pt: O módulo <em>dblog</em> observa o sistema, capturando eventos do sistema no histórico por forma a que possam ser revistos posteriormente por pessoas autorizadas. É útil para administradores que pretendem uma visão rápida sobre as actividades que ocorrem no site. O histórico também regista a sequência de eventos, sendo útil para depurar erros no site.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
pt: O <em>dblog</em> é apenas uma lista de eventos registados contendo dados, dados de desempenho, erros, avisos e informação operacional. Os administradores devem verificar regularmente o relatório do <em>dblog</em> para assegurar que o seu site está a trabalhar correctamente.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@dblog">módulo Dblog</a> no manual.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
pt: O módulo <em>dblog</em> observa o sistema, capturando eventos do sistema no histórico por forma a que possam ser revistos posteriormente por pessoas autorizadas. O <em>dblog</em> é apenas uma lista de eventos registados contendo dados, dados de desempenho, erros, avisos e informação operacional. É vital verificar o relatório do <em>dblog</em> regularmente, porque é a única forma de saber o que está acontecer no site.

en: Database logging
pt: Armazenamento do registo da base de dados

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
pt: Configurações para registar na base de dados de histórico do Drupal. Este é o método mais comum para sites pequenos e médios em alojamento partilhado. Os históricos são consultados a partir das páginas de administração.

en: Recent log entries
pt: Entradas recentes no registo

en: View events that have recently been logged.
pt: Exibir eventos registados recentemente.

en: Top 'page not found' errors
pt: Top de erros de 'página não encontrada'

en: View 'page not found' errors (404s).
pt: Visualizar erros 'página não encontrada' (404).

en: Top 'access denied' errors
pt: Top de erros 'acesso negado'

en: View 'access denied' errors (403s).
pt: Visualizar erros 'acesso negado' (403).

en: Logs and records system events to the database.
pt: Armazena registos e eventos do sistema na base de dados.

en: All roles may use default format
pt: Todos os grupos de utilizadores podem utilizar o formato predefinido

en: No roles may use this format
pt: Nenhum grupo de utilizadores pode utilizar este formato

en: Set default format
pt: Escolher o formato predefinido

en: Default format updated.
pt: O formato predefinido foi actualizado.

en: Add input format
pt: Adicionar um formato de introdução de conteúdos

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
pt: Todos os grupos de utilizadores para o formato predefinido devem estar activos e não podem ser alterados.

en: Specify a unique name for this filter format.
pt: Especifique um nome único para este formato de filtro.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
pt: Seleccione os grupos de utilizador que podem utilizar este formato de filtro. Tenha em conta que grupos com a permissão de "administrar filtros" têm sempre acesso a todos os formatos de filtro.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
pt: Seleccione os filtros que serão utilizados neste formato de filtro.

en: No guidelines available.
pt: Não existem guias disponíveis.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
pt: Estes são os guias que os utilizadores verão ao introduzir conteúdos neste formato. São gerados automaticamente a partir das opções de configuração do filtro.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
pt: Os nomes de formatos de filtros devem ser únicos. Um formato com o nome %name já existe.

en: Added input format %format.
pt: Adicionado o formato de introdução de conteúdos %format.

en: The input format settings have been updated.
pt: A configuração do formato de introdução de conteúdos foi actualizada.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o formato de introdução de conteúdos  %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
pt: Se existir qualquer conteúdo neste formato, ele será trocado para o formato predefinido. Esta acção não pode ser anulada.

en: The default format cannot be deleted.
pt: O formato predefinido não pode ser eliminado.

en: Deleted input format %format.
pt: Eliminado o formato de introdução de conteúdos %format.

en: Configure %format
pt: Configurar %format

en: No settings are available.
pt: Não há opções de configuração disponíveis.

en: Rearrange %format
pt: Rearranjar %format

en: The filter ordering has been saved.
pt: A ordem dos filtros foi guardada.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
pt: O módulo <em>Filtro</em> permite aos administradores configurar formatos de introdução de texto para uso no seu site. Um formato de introdução de conteúdos define as tags HTML, códigos, e outros conteúdos permitidos nas entradas e nos comentários, e é um elemento chave para proteger-se contra conteúdo potencialmente nocivo introduzido pelos utilizadores. Os dois formatos de introdução de conteúdos incluídos de origem são <em>HTML Filtrado</em> (que permite apenas um subconjunto de tags HTML aprovadas por um administrador) e <em>HTML Completo</em> (que permite todo o conjunto de tags HTML). Podem ser criados formatos de introdução de conteúdos adicionais por um administrador.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
pt: Cada formato de introdução de conteúdos utiliza filtros para manipular texto, e a maioria aplica vários filtros de texto, numa ordem específica. Cada filtro é concebido para cumprir um objectivo específico e, em geral, remove ou adiciona elementos ao texto antes que ele seja exibido. Um filtro não modifica o conteúdo actual de uma entrada, em vez disso, modifica-a temporariamente para ser exibida. Um filtro pode remover tags HTML rejeitadas, por exemplo, enquanto outro adiciona automaticamente HTML para fazer as ligações referenciadas no texto clicáveis.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
pt: Os utilizadores podem escolher entre os vários formatos de introdução de conteúdos disponíveis quando criam ou editam conteúdos. Os administradores podem configurar os formatos que estão disponíveis para cada grupo de utilizadores, bem como predefinir um formato.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@filter">módulo Filter</a> no manual.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
pt: Os formatos de introdução de conteúdos definem a forma de processar texto fornecido pelo utilizador no Drupal. Cada formato de introdução de conteúdos utiliza filtros para manipular texto, e a maioria aplica vários filtros de texto, numa ordem específica. Cada filtro é concebido para cumprir um objectivo específico e, em geral, remove ou adiciona elementos ao texto antes que ele seja exibido. Os utilizadores podem escolher entre os formatos de introdução de conteúdos disponíveis, quando submetem conteúdo.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
pt: Utilize a lista abaixo para configurar que formatos de introdução de conteúdos estão disponíveis para quais grupos de utilizadores, assim como escolher qual o formato de introdução de conteúdos predefinido (utilizado para o conteúdo importado, por exemplo). O formato predefinido está sempre disponível para os utilizadores. Todos os formatos de introdução de conteúdos estão disponíveis para os utilizadores no grupo com a permissão "administrar filtros".

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
pt: Todos os <em>filtros</em> aplicam uma alteração nos conteúdos introduzidos pelos utilizadores, por exemplo remover código HTML perigoso ou fazer com que os URLs sejam clicáveis. Escolha quais os filtros que deseja aplicar ao texto neste formato de conteúdos. Se notar que alguns filtros estão a causar conflitos na exibição dos conteúdos, poderá <a href="@rearrange">alterar a ordem dos mesmos</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
pt: Se não encontrar as opções de configuração para um determinado filtro, certifique-se que o activou em <a href="@url">listar filtros</a>.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
pt: Devido ao sistema de filtragem flexível, poderá encontrar situações em que um filtro impede o outro de fazer o seu trabalho. Por exemplo: uma palavra num URL é transformado num termo de glossário, antes de o URL ser convertido numa ligação clicável. Quando isto acontece, tem de alterar a ordem em que os filtros são executados.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pt: Os Filtros são executados de cima para baixo. Para alterar a ordem dos filtros, modifique os valores na coluna <em>Peso</em> ou agarre o manípulo <em>drag-and-drop</em> sob a coluna <em>Nome</em> e arraste os filtros para um novo local na lista. (Agarre um manípulo, clicando e segurando o botão do rato enquanto paira sobre o ícone do manípulo.) Lembre-se de que as alterações não serão guardadas até que você clique no botão <em>Guardar configuração</em> no fundo da página.

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Tags HTML permitidas: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
pt: 
    <p>Este site permite conteúdo em HTML. Enquanto aprender tudo sobre HTML pode parecer intimidante, aprender como usar um pequeno número de "tags" básicos é muito fácil. Esta tabela contém exemplos para cada tag que é permitida neste site.</p>
    <p>Para mais informações veja as <a href="http://www.w3.org/TR/html/">Especificações de HTML (em inglês)</a> do W3C (World Wide Web Consortium), ou use seu motor de busca preferido para encontrar outros sites que expliquem a linguagem HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
pt: Âncoras são usadas para criar ligações para outras páginas.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
pt: Por omissão, as tags de mudança de linha são adicionadas automaticamente, portanto utilize esta tag para adicionar linhas extra. O uso desta tag é diferente porque não é usada com um par abrir/fechar como as outras. Use uma " /" extra dentro da tag para manter a compatibilidade XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
pt: Texto com <br />mudança de linha

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
pt: Por omissão, as tags de parágrafo são automaticamente inseridas, portanto utilize esta tag para adicionar parágrafos adicionais.

en: Paragraph one.
pt: Primeiro parágrafo.

en: Paragraph two.
pt: Segundo parágrafo.

en: Strong
pt: Forte

en: Emphasized
pt: Enfatizado

en: Cited
pt: Citado

en: Coded text used to show programming source code
pt: Texto usado para exibir código de programação

en: Coded
pt: Codificado

en: Bolded
pt: Colocado em Negrito

en: Italicized
pt: Colocado em Itálico

en: Superscripted
pt: Super-escrito

en: <sup>Super</sup>scripted
pt: <sup>Super</sup>escrito

en: Subscripted
pt: Sub-escrito

en: <sub>Sub</sub>scripted
pt: <sub>Sub</sub>escrito

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
pt: <abbr title="Abreviação">Abrev.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
pt: <acronym title="Acrónimo de Três Letras">ATL</acronym>

en: Block quoted
pt: Citado em bloco

en: Quoted inline
pt: Citado na mesma linha

en: Table header
pt: Cabeçalho de tabela

en: Table cell
pt: Célula de tabela

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista ordenada - use o &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista não ordenada - use o &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
pt: Listas de definição são semelhantes a outras listas de HTML. &lt;dl&gt; inicia a lista de definição, &lt;dt&gt; inicia a definição do termo e &lt;dd&gt; inicia a definição da descrição.

en: First term
pt: Primeiro termo

en: First definition
pt: Primeira definição

en: Second term
pt: Segundo termo

en: Second definition
pt: Segunda definição

en: Subtitle three
pt: Terceiro subtítulo

en: Subtitle four
pt: Quarto subtítulo

en: Subtitle five
pt: Quinto subtítulo

en: Subtitle six
pt: Sexto subtítulo

en: Tag Description
pt: Descrição da tag

en: You Type
pt: Você Introduz

en: You Get
pt: Você Obtém

en: No help provided for tag %tag.
pt: Não existe ajuda para a tag %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
pt: 
    <p>Os caracteres menos usuais podem ser introduzidos sem qualquer problema.</p>
    <p>Se encontrar problemas, tente usar entidades de HTML. Um exemplo comum é &amp;amp; para o carácter "e" comercial &amp;. Para uma lista completa das entidades de HTML veja a página <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entidades de HTML (em inglês)</a>. Alguns dos caracteres disponíveis são:</p>

en: Ampersand
pt: "e" comercial

en: Quotation mark
pt: Aspas

en: Character Description
pt: Descrição do Caracter

en: No HTML tags allowed
pt: Não são autorizadas tags HTML

en: Lines and paragraphs break automatically.
pt: As linhas e os parágrafos quebram automaticamente.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
pt: Linhas e parágrafos são reconhecidos automaticamente. As tags de quebra de linha &lt;br /&gt;, &lt;p&gt; parágrafo e &lt;/p&gt; fechar parágrafo são inseridas automaticamente. Se os parágrafos não forem reconhecidos, adicione duas linhas em branco.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
pt: Endereços de páginas web e endereços de email são transformados automaticamente em ligações.

en: HTML filter
pt: Filtro de HTML

en: HTML corrector
pt: Corrector HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
pt: Permite restringir os utilizadores que podem introduzir HTML e quais as tags a filtrar. Também remove conteúdo nocivo, como eventos JavaScript, URLs JavaScript e estilos CSS das tags que não forem removidas.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
pt: Converter quebras de linha em HTML (ex: tags &lt;br&gt; e &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
pt: Transforma endereços web e de email em ligações clicáveis.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
pt: Corrige HTML mal formado nas entradas.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
pt: Como lidar com as tags HTML nos conteúdos fornecidos pelos utilizadores. Se escolher "Remover tags não autorizadas", as tags potencialmente perigosas serão removidas (ver abaixo). Se escolher "Não interpretar tags", o HTML irá ser exibido tal como foi escrito e não será interpretado.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
pt: Se a opção "Remover tags não autorizadas" for seleccionada, poderá opcionalmente indicar tags que não deseja remover. Os atributos de eventos de <em>Javascript</em> serão sempre removidos.

en: Display HTML help
pt: Exibir ajuda de HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
pt: Se esta opção estiver activa, o Drupal irá exibir alguma ajuda básica de HTML nas sugestões do filtro longo.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
pt: Configurar como o conteúdo introduzido pelos utilizadores é filtrado, incluindo as tags de HTML. Também permite a activação de filtros fornecidos por módulos.

en: Delete input format
pt: Eliminar formato de introdução de conteúdos

en: Compose tips
pt: Sugestões para composição

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
pt: É responsável pela filtragem de conteúdo antes da sua exibição.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
pt: Nome curto mas descritivo para este grupo de discussões sequenciais.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
pt: Descrição e orientações para as discussões no âmbito deste fórum.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
pt: Os fóruns são exibidos por ordem crescente de peso (os fóruns com pesos iguais são exibidos por ordem alfabética).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
pt: Nome curto mas descritivo para este grupo de fóruns relacionados entre si.

en: Description and guidelines for forums within this container.
pt: Descrição e orientações para fóruns dentro deste contentor.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
pt: Os contentores são exibidos por ordem crescente de peso (os contentores com pesos iguais são exibidos por ordem alfabética).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
pt: Eliminar um fórum ou contentor eliminará também todos os sub-fóruns, se houverem. Para apagar mensagens neste fórum, vá primeiro à <a href="@content">administração de conteúdo</a>. Esta acção não pode ser revertida.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
pt: O número de mensagens necessárias para que um tópico seja considerado "quente".

en: Default number of forum topics displayed per page.
pt: Número predefinido de tópicos a serem apresentados por página.

en: Default display order for topics.
pt: Ordem predefinida para exibir os tópicos.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
pt: Não existem contentores ou fóruns. Pode criar alguns nas páginas <a href="@container">criar contentor</a> ou <a href="@forum">criar fórum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
pt: Os contentores são habitualmente colocados no nível de topo (raiz) de um fórum mas podem também ser colocados dentro de outro contentor ou fórum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
pt: Os fóruns podem ser colocados no nível de topo (raíz) de um fórum, ou dentro de outro contentor ou fórum.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
pt: O módulo <em>forum</em> permite-lhe criar fóruns de discussão sequencial com funcionalidades semelhantes a outros sistemas de troca de mensagens. Os fóruns são úteis pois possibilitam que uma comunidade de membros possa discutir tópicos entre si assegurando que estas discussões são arquivadas para referência futura. O item de menu <a href="@create-topic">tópico do fórum</a> (sob <em>Criar conteúdo</em> no menu de Navegação) cria a mensagem inicial de uma discussão sequencial, ou uma <em>thread</em>.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
pt: Uma discussão sequencial ocorre à medida que as pessoas deixam comentários sobre um tópico (ou sobre outros comentários dentro desse tópico). Um tópico está contido dentro de um fórum, que pode conter muitos tópicos semelhantes ou relacionados entre si. Os fóruns são opcionalmente colocados dentro de um contentor, que pode conter muitos fóruns semelhantes ou relacionados entre si. Quer os contentores, quer os fóruns, podem ser colocados no interior de outros contentores ou fóruns, e assim fornecer uma estrutura para o seu fórum. Se planear cuidadosamente a estrutura dos seus contentores e fóruns, será mais fácil para os seus utilizadores encontrar e comentar um tópico específico.

en: When administering a forum, note that:
pt: Quando administrar um fórum, note que:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
pt: um tópico (e todos os seus comentários) pode ser movido entre os fóruns, seleccionando um outro fórum durante a edição de um tópico.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
pt: quando move um tópico entre os fóruns, a opção <em>Deixar uma cópia sombra</em> cria uma ligação no fórum original apontando para a nova localização.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
pt: seleccionando <em>Apenas de leitura</em> sob <em>Configurações dos comentários</em> durante a edição de um tópico irá bloquear (prevenir novos comentários) a <em>thread</em>.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
pt: seleccionando <em>Não Activo(s)</em> sob <em>Configurações dos comentários</em> durante a edição de um tópico irá esconder todos os comentários existentes na <em>thread</em>, e evitar novos comentários.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@forum">módulo Forum</a> no manual.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
pt: Esta página exibe uma lista dos fóruns e contentores existentes. Os contentores opcionalmente contêm fóruns, e os fóruns contêm tópicos (um tópico é a mensagem inicial de uma discussão sequencial). Para fornecer uma estrutura, os contentores e fóruns podem ser colocados no interior de outros contentores ou fóruns. Para reorganizar fóruns e contentores, agarre o manípulo <em>drag-and-drop</em> sob a coluna <em>Nome</em> e arraste o fórum ou contentor para uma nova posição na lista. (Agarre um manípulo, clicando e segurando o botão do rato enquanto passa sobre o ícone do manípulo.) Lembre-se de que as alterações não serão guardadas até que você clique no botão <em>Guardar</em> no fundo da página.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
pt: Os contentores ajudam-no a organizar os seus fóruns, agrupando fóruns semelhantes ou relacionados entre si. Por exemplo, um contentor intitulado "Comida" poderá conter fóruns intitulados "Fruta" e "Vegetais".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
pt: Um fórum contém tópicos de discussão semelhantes ou relacionados entre si (um tópico é a mensagem inicial de uma discussão sequencial). Por exemplo, um fórum denominado "Fruta" poderá conter tópicos intitulados "Maçãs" e "Bananas".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
pt: Estas definições permitem-lhe ajustar a exibição dos seus tópicos. Os tipos de conteúdo disponíveis para utilização num fórum podem ser seleccionados editando os <em>Tipos de conteúdo</em> na <a href="@forum-vocabulary">página de vocabulário do fórum</a>.

en: Forum topic
pt: Tópico do fórum

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
pt: Um <em>tópico do fórum</em> é o mensagem inicial para uma nova discussão sequencial dentro de um fórum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
pt: Não está autorizado a colocar novos conteúdos no fórum.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
pt: <a href="@login">Inicie sessão</a> para submeter novas entradas no fórum.

en: delete own forum topics
pt: eliminar os seus tópicos no fórum

en: delete any forum topic
pt: eliminar qualquer tópico no fórum

en: edit any forum topic
pt: editar qualquer tópico no fórum

en: Enables threaded discussions about general topics.
pt: Activa discussões em sequência sobre tópicos genéricos.

en: Manages the display of online help.
pt: Gere a exibição da ajuda em linha.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
pt: O módulo <em>locale</em> permite que o seu site Drupal possa ser apresentado em idiomas diferentes do Inglês, uma característica dos sites multilingue. O módulo <em>locale</em> funciona analisando o texto quando está prestes a ser exibido: quando uma tradução do texto está disponível no idioma a ser exibido, a tradução é exibida em vez do texto original. Quando uma tradução não está disponível, o texto original é apresentado, e depois armazenado para posterior revisão por um tradutor.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
pt: Para além da tradução da interface do Drupal, o módulo <em>locale</em> fornece um conjunto de recursos adaptado às necessidades de um site multilingue. A negociação de idioma permite que o seu site mude automaticamente o idioma baseado no domínio ou no caminho utilizado para cada solicitação. Os utilizadores podem (opcionalmente) seleccionar a sua língua materna na página <em>A minha conta</em>, e o seu site pode ser configurado para respeitar o idioma preferido configurado num programa de navegação. O conteúdo do seu site pode ser criado em (e traduzido para) qualquer idioma permitido, e cada entrada pode ter um idioma apropriado para cada uma das suas traduções. O módulo <em>locale</em> funciona em concertação com o <a href="@content-help">módulo de tradução de conteúdo</a> para gerir o conteúdo traduzido.

en: Translations may be provided by:
pt: As traduções podem ser disponibilizadas por:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
pt: traduzindo o texto original através da interface integrada do módulo <em>locale</em>, ou

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
pt: importando ficheiros a partir de um conjunto de traduções existentes, conhecido como um pacote de tradução. Um pacote de tradução permite a exibição de uma versão específica do Drupal em um determinado idioma, e contêm ficheiros no formato Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Embora nem todos os idiomas estejam disponíveis para cada versão do Drupal, os pacotes de tradução para os vários idiomas estão disponíveis para descarregamento a partir da <a href="@translations">página de traduções do Drupal</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
pt: Se o pacote de uma tradução existente não atende suas necessidades, os ficheiros <em>Gettext Portable Object</em> (<em>.po</em>) dentro do pacote podem ser modificados, ou pode criar novos ficheiros <em>.po</em>, utilizando um editor de <em>Gettext</em>. A funcionalidade de <a href="@import">importação</a> do módulo <em>locale</em> permite que os textos traduzidos de um ficheiro <em>.po</em> novo ou modificado possam ser adicionados ao seu site. A funcionalidade de <a href="@export">exportação</a> do módulo <em>locale</em> gera ficheiros a partir das expressões traduzidas do seu site, que podem ser compartilhadas com outras pessoas ou editadas offline por um editor <em>Gettext</em>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@locale">módulo Locale</a> no manual.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
pt: Esta página fornece uma visão geral dos idiomas activos no seu site. Se vários idiomas estão disponíveis e activos, o texto na interface do seu site pode ser traduzido, os utilizadores registados podem seleccionar a sua língua preferida na página <em>A minha conta</em>, e os autores do site podem indicar um idioma específico ao criar os artigos. O idioma predefinido do site é utilizado para visitantes anónimos e para os utilizadores que não tenham seleccionado um idioma preferido.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
pt: Para cada idioma disponível no site, utilize a ligação <em>editar</em> para configurar os detalhes do idioma, incluindo nome, caminho específico opcional ou domínio, e se o idioma nativo é apresentado tanto da esquerda para a direita ou da direita para a esquerda. Estes idiomas também aparecem na selecção de <em>Idioma</em> aquando da criação de um artigo de um tipo de conteúdo com o suporte múltiplo idioma.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
pt: Utilize a <a href="@add-language">página de adicionar idiomas</a> para activar idiomas adicionais (e automaticamente importar ficheiros a partir de um pacote de tradução, se disponível), a <a href="@search">página de tradução da interface</a> para localizar expressões para tradução manual, ou a <a href="@import">página de importação</a> para adicionar traduções a partir de um ficheiro <em>.po</em> individual. Um determinado número de pacotes de traduções que contém ficheiros <em>.po</em> está disponível na <a href="@translations">página de traduções do Drupal.org</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
pt: Adicione todas os idiomas que serão suportadas pelo seu site. Se o idioma desejado não estiver disponível na caixa de selecção <em>Nome do idioma</em>, clique em <em>Idioma personalizado</em> e providencie manualmente um código do idioma e outros detalhes. Ao fornecer um código do idioma manualmente, certifique-se que introduz um código de idioma padronizado, uma vez que este código pode ser usado pelos programas de navegação para determinar o idioma apropriado a ser exibido.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
pt: As configurações da negociação de idioma determinam o idioma de apresentação do site. As opções disponíveis incluem:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
pt: <strong>Nenhum.</strong> O idioma predefinido é utilizado para a apresentação do site, embora os utilizadores possam (opcionalmente) seleccionar um idioma preferido na página <em>A minha conta</em>. (As preferências de idioma do utilizador serão utilizadas para os emails do site, se disponíveis.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
pt: <strong>Apenas o prefixo do caminho.</strong> O idioma de apresentação é determinado pela análise do caminho para um código do idioma ou outra expressão personalizada que corresponda ao prefixo do caminho (se houver) especificado para cada idioma. Se um prefixo adequado não é identificado, o idioma predefinido é utilizado. <em>Exemplo: "exemplo.com/de/contact" define o idioma de apresentação para Alemão com base na utilização de "de" no caminho.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
pt: <strong>Prefixo do caminho com retrocedimento do idioma.</strong> O idioma de apresentação é determinado pela análise do caminho para um código do idioma ou outra expressão personalizada que corresponda ao prefixo do caminho (se houver) especificado para cada idioma. Se um prefixo adequado não é identificado, o idioma de apresentação é determinado pelas preferências do utilizador na página <em>A minha conta</em>, ou pelas configurações de idioma do programa de navegação. Se um idioma de apresentação não pode ser determinado, o idioma predefinido é utilizado.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
pt: <strong>Apenas o nome do domínio.</strong> O idioma de apresentação é determinado pela análise do domínio utilizado para aceder ao site, e comparando o domínio do idioma (se houver) específicado para cada idioma. Se um prefixo adequado não é identificado, o idioma predefinido é utilizado. <em>Exemplo: "http://de.exemplo.com/contact" define o idioma de apresentação para Alemão com base na utilização de "http://de.exemplo.com" no domínio.</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
pt: O prefixo do caminho ou o nome do domínio para o idioma podem ser definidos editando os <a href="@languages">idiomas disponíveis</a>. Na ausência de uma correspondência adequada, o site é exibido no <a href="@languages">idioma predefinido</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
pt: Esta página fornece uma visão geral das expressões traduzíveis e disponíveis. O Drupal exibe as expressões traduzíveis em grupos de texto; os módulos podem definir grupos de texto adicional contendo outras expressões traduzíveis. Como os grupos de texto providenciam um método de agrupar expressões relacionadas, eles são frequentemente utilizados para concentrar os esforços de tradução em áreas específicas da interface do Drupal.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
pt: Reveja a <a href="@languages">página de idiomas</a> para obter mais informações sobre como adicionar suporte para outros idiomas.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
pt: Esta página importa as expressões traduzidas contidas num ficheiro <em>Gettext Portable Object</em> (<em>.po</em>) individual. Normalmente distribuído como parte de um pacote de tradução (cada pacote de tradução pode conter vários ficheiros <em>.po</em>), um ficheiro <em>.po</em> pode precisar de ser importado após a edição <em>off-line</em> no editor de traduções <em>Gettext</em>. Importar um ficheiro <em>.po</em> individual pode ser um processo demorado.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
pt: Note que os ficheiros <em>.po</em> dentro de um pacote de tradução são importados automaticamente (se estiver disponível) quando novos módulos ou temas são activados, ou quando novos idiomas são adicionados. Uma vez que esta página só permite a importação de um ficheiro <em>.po</em> de cada vez, pode ser mais simples descarregar e extrair um pacote de tradução no seu directório de instalação do Drupal e <a href="@language-add">adicionar o idioma</a> (importando automaticamente todos os ficheiros <em>.po</em> dentro do pacote). Os pacotes de tradução estão disponíveis para descarga na <a href="@translations">página de traduções do Drupal</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
pt: Esta página exporta as expressões traduzidas utilizadas pelo seu site. O ficheiro exportado pode estar no formato <em>Gettext Portable Object</em> (<em>.po</em>), que inclui tanto a expressão original como a tradução (utilizado para compartilhar traduções com outras pessoas), ou em <em>Gettext Portable Object Template</em> (<em>.pot</em>), que inclui apenas as expressões originais (utilizado para criar novas traduções com um editor de traduções <em>Gettext</em>).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
pt: Esta página permite ao tradutor pesquisar por expressões específicas ou não traduzidas, e é utilizada para a criação ou edição de traduções. (Nota: Para tarefas de tradução que envolvam muitas expressões, pode ser mais conveniente <a href="@export">exportar</a> as expressões para edição <em>off-line</em> num editor de traduções <em>Gettext</em>.) As pesquisas podem ser limitadas a expressões encontradas dentro de um grupo de texto específico ou num determinado idioma.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
pt: Este bloco é apenas exibido se <a href="@languages">pelo menos dois idiomas estão activos</a> e a <a href="@configuration">negociação de idioma</a> está definida para algo que não <em>Nenhum</em>.

en: Built-in interface
pt: Interface interno

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: Idioma predefinido para os emails desta conta, e idioma preferido para a apresentação do site.

en: This account's default language for e-mails.
pt: Idioma predefinido para os emails desta conta.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
pt: Um caminho alternativo para cada idioma será sempre usado aquando da exibição desta página nesse idioma e tomará precedência sobre outros que tenham sido definidos em <em>Todos os idiomas</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Active o suporte múltiplo idioma para este tipo de conteúdo. Se activado, um campo de selecção de idioma será adicionado ao formulário de edição, permitindo-lhe seleccionar a partir de um dos <a href="!languages">idiomas activos</a>. Se desactivado, as novas entradas são guardadas com o idioma predefinido. O conteúdo existente não será afectado pela mudança desta opção.

en: Parsed JavaScript file %file.
pt: Ficheiro JavaScript %file analisado.

en: administer languages
pt: administrar idiomas

en: translate interface
pt: traduzir a interface

en: Configure languages for content and the user interface.
pt: Configurar os idiomas para o conteúdo e a interface de utilizador.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
pt: Traduz a interface interna e opcionalmente outro texto.

en: !long-month-name January
pt: !long-month-name Janeiro

en: !long-month-name February
pt: !long-month-name Fevereiro

en: !long-month-name March
pt: !long-month-name Março

en: !long-month-name April
pt: !long-month-name Abril

en: !long-month-name May
pt: !long-month-name Maio

en: !long-month-name June
pt: !long-month-name Junho

en: !long-month-name July
pt: !long-month-name Julho

en: !long-month-name August
pt: !long-month-name Agosto

en: !long-month-name September
pt: !long-month-name Setembro

en: !long-month-name October
pt: !long-month-name Outubro

en: !long-month-name November
pt: !long-month-name Novembro

en: !long-month-name December
pt: !long-month-name Dezembro

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
pt: Adiciona funcionalidades para lidar com diferentes idiomas e activa a tradução da interface de utilizador para outros idiomas que não o Inglês.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
pt: O módulo menu permite-lhe construir menus a partir dos formulários de criação de conteúdos. A seguinte opção predefine o menu em que uma nova ligação será adicionada.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
pt: Seleccione o menu que deve ser exibido como as ligações secundárias. Pode escolher o mesmo menu para ligações secundárias como para ligações primárias (actualmente %primary). Se fizer isso, os filhos da ligação primária activa serão exibidos como ligações secundárias.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
pt: O módulo do menu providencia uma interface para controlar e personalizar o poderoso sistema de menus do Drupal. Os menus são uma colecção hierárquica de ligações, ou de itens de menu, utilizados para navegar num site, e são posicionados e exibidos utilizando o sistema flexível de blocos do Drupal. Por predefinição, três menus são criados durante a instalação: <em>Navegação</em>, <em>Ligações primárias</em>, e <em>Ligações secundárias</em>. O menu <em>Navegação</em> contém grande parte das ligações necessárias para trabalhar e navegar no seu site, e é frequentemente exibido na barra esquerda ou direita. A maioria dos temas do Drupal suporta as <em>Ligações primárias</em> e <em>Ligações secundárias</em>, exibindo-as no cabeçalho ou no rodapé de cada página. Por predefinição, as <em>Ligações primárias</em> e <em>Ligações secundárias</em> não contêm itens de menu, mas pode ser configuradas para conter itens de menu personalizados específicamente para o seu site.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
pt: A <a href="@menu">página de menus</a> exibe todos os menus actualmente disponíveis no seu site. Seleccione um menu desta lista para adicionar ou editar um item de menu, ou para reorganizar os itens dentro do menu. Crie novos menus utilizando a página <a href="@add-menu">Adicionar menu</a> (o bloco que contém o novo menu também tem que ser activado na <a href="@blocks">página de administração de blocos</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@menu">módulo Menu</a> no manual.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
pt: Os menus são uma colecção de ligações (itens de menu) utilizados para navegar num site. Os menus disponíveis actualmente no seu site são exibidos abaixo. Seleccione um menu desta lista para controlar seus itens de menu.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
pt: O menu de navegação é fornecido pelo Drupal e é o menu interactivo principal de qualquer site. É habitualmente o único menu que contém ligações personalizadas para utilizadores autenticados e não costuma ser visível para utilizadores anónimos.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
pt: As ligações primárias são utilizadas frequentemente na programação do tema para exibir as principais secções do site. Geralmente, uma representação típica das ligações primárias consiste em separadores no topo do site.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
pt: As ligações secundárias são utilizadas frequentemente para páginas como informações legais, detalhes de contacto ou outra informação de navegação secundária que é menos importante que as ligações primárias.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
pt: O nome de leitura fácil, deste tipo de conteúdo. Este texto será mostrado como parte da lista na página <em>criar conteúdo</em>. É recomendado que este nome comece com uma letra maiúscula e contenha apenas letras, números e <strong>espaços</strong>. Este nome tem de ser único.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
pt: O nome de sistema deste tipo de conteúdo. Este texto será utilizado para construir os URL para este tipo de conteúdo, na página <em>criar conteúdo</em>. Este nome apenas pode conter letras minúsculas, números e traços inferiores. Os traços inferiores serão convertidos para hífenes ao construir o URL na página <em>criar conteúdo</em>. Este nome tem de ser único.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
pt: O nome de sistema deste tipo de conteúdo. Este campo não pode ser alterado para tipos de conteúdo definidos pelo sistema.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
pt: Uma breve descrição deste tipo de conteúdo. Este texto será mostrado como parte da lista na página <em>criar conteúdo</em>.

en: Submission form settings
pt: Configurações do formulário de submissão

en: This content type does not have a title field.
pt: Este tipo de conteúdo não tem um campo de título.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
pt: Para omitir o campo do corpo para este tipo de conteúdo, remova todo o texto e deixe este campo em branco.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto será mostrado no topo do formulário de submissão para este tipo de conteúdo. É útil para ajudar ou instruir os seus utilizadores.

en: Workflow settings
pt: Configurações do fluxo de trabalho

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
pt: Utilizadores com a permissão <em>administrar nós</em> poderão sobrepor-se a estas opções.

en: The machine-readable name %type is already taken.
pt: O nome de sistema %type já está a ser utilizado.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
pt: Nome de sistema inválido. Por favor introduza outro nome que não %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
pt: O nome de leitura fácil %name já está a ser utilizado.

en: The content type %name has been reset to its default values.
pt: O tipo de conteúdo %name foi restaurado aos seus valores predefinidos.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o tipo de conteúdo %type?

en: Added content type %name.
pt: Adicionado o tipo de conteúdo %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
pt[0]: Alterado o tipo de conteúdo de 1 entrada, de %old-type para %type.
pt[1]: Alterado o tipo de conteúdo de @count entradas, de %old-type para %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
pt[0]: <strong>Aviso:</strong> existe actualmente 1 entrada do tipo %type no seu site. Poderá não ser mostrada ou editada correctamente após ter removido este tipo de conteúdo.
pt[1]: <strong>Aviso:</strong> existem actualmente @count entradas do tipo %type no seu site. Poderão não ser mostradas ou editadas correctamente após ter removido este tipo de conteúdo.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
pt: Se o site estiver a ter problemas com as permissões dos conteúdos, poderá ter que reconstruir a cache de permissões. Possíveis causas para problemas ao nível das permissões poderá ser a desactivação de módulos ou alterações na sua configuração. Reconstruir as permissões irá remover todos os privilégios das entradas e substituí-los por permissões baseadas nas actuais configurações e módulos.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
pt: A reconstrução poderá demorar algum tempo se existirem muitos conteúdos ou permissões complexas. Após a reconstrução as entradas irão automaticamente usar as novas permissões.

en: Node access status
pt: Estado de acesso aos nós

en: Number of posts on main page
pt: Número de artigos na página principal

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
pt: O número máximo predefinido de artigos a ser mostrado por página, em páginas de resumo de conteúdo, como a página principal.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
pt: Tem a certeza que pretende reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos do site?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
pt: Esta acção reconstrói todas as permissões sobre os conteúdos do site e pode ser um processo longo. Esta acção não pode ser revertida.

en: Demote from front page
pt: Despromover da página principal

en: Make sticky
pt: Classificar como destacado

en: Remove stickiness
pt: Remover classificação de destaque

en: language
pt: idioma

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi completado.

en: Show summary in full view
pt: Exibir sumário quando exibir versão completa.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
pt: A versão reduzida do seu artigo mostra como ele será mostrado quando for promovido à página principal ou quando for exportado para sindicalização.<span class="no-js"> Poderá inserir o delimitador "&lt;!--break--&gt;" (sem as aspas) para acertar o ponto exacto em que deseja que o seu artigo seja cortado.</span>

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
pt: A revisão datada de %revision-date do/a @type %title foi removida.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para revisão %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
pt: É necessário reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
pt: É necessário reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos. Por favor visite <a href="@node_access_rebuild">esta página</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
pt: O módulo nó gere o conteúdo do seu site e armazena todas as entradas (independentemente do tipo) como um "nó". Para além das configurações básicas de publicação, incluindo se a entrada foi publicada, promovida à página principal, ou se deve permanecer destacada no topo das listas, o módulo nó também regista informação básica acerca do autor de uma entrada. Controlo de revisões opcional sobre as edições está disponível. Para funcionalidade adicional, o módulo nó é frequentemente estendido por outros módulos.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
pt: Apesar de cada entrada no seu site ser um nó, é também de um determinado <a href="@content-type">tipo de conteúdo</a>. <a href="@content-type">Tipos de conteúdo</a> são usados para definir as características de uma entrada, incluindo o título e descrição dos campos mostrados nas páginas de introdução e edição. Cada tipo de conteúdo pode ter valores predefinidos diferentes para as <em>opções de Publicação</em> e outros controlos do processo de trabalho. Por predefinição, os dois tipos de conteúdo numa instalação predefinida do Drupal são <em>Página</em> e <em>História</em>. Utilize a <a href="@content-type">página dos tipos de conteúdo</a> para adicionar novos tipos de conteúdo ou editar os existentes. Tipos de conteúdo adicionais podem ficar disponíveis ao activar módulos do núcleo ou outros módulos.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
pt: A página administrativa de <a href="@content">conteúdo</a> permite-lhe rever e gerir o conteúdo do seu site. A <a href="@post-settings">página de configurações das entradas</a> especifica determinadas opções para a exibição das entradas. O módulo nó disponibiliza algumas permissões para cada tipo de conteúdo, as quais podem ser activadas por grupo de utilizador na <a href="@permissions">página de permissões</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@node">módulo Node</a> no manual.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
pt: Abaixo encontra-se uma lista de todos os tipos de conteúdo no seu site. Todas as entradas que existem no seu site são de um destes tipos de conteúdo.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
pt: Para criar um novo tipo de conteúdo, introduza um nome de leitura fácil, um nome de sistema e todos os outros campos relevantes que se encontram nesta página. Uma vez criados, os utilizadores do seu site irão poder criar entradas deste tipo de conteúdo.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
pt: As revisões permitem-lhe monitorizar as diferenças entre várias versões de uma entrada.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
pt: Especificou que o resumo não deve ser mostrado quando esta entrada é mostrada na vista completa. Esta opção é ignorada quando o resumo está vazio.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
pt: Especificou que o resumo não deve ser mostrado quando esta entrada é mostrada na vista completa. Esta opção foi ignorada dado que não definiu um resumo para a entrada. (Para definir um resumo, insira o delimitador "&lt;!--break--&gt;" (sem as aspas) no corpo da entrada, para indicar o fim do sumário e o início do conteúdo principal.)

en: Read the rest of !title.
pt: Ler o resto de !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
pt: <h1 class="title">Bem-vindo ao seu novo site Drupal!</h1><p>Por favor siga os seguintes passos para configurar e começar a usar o seu site:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
pt: <strong>Configure o seu site</strong> Uma vez iniciada a sua sessão, visite a <a href="@admin">secção de administração</a>, onde pode <a href="@config">personalizar e configurar</a> todos os aspectos do seu site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
pt: <strong>Activar funcionalidades adicionais</strong> De seguida visite a <a href="@modules">lista de módulos</a> e active as funcionalidades que se adeqúem às suas necessidades específicas. Poderá encontrar módulos adicionais na <a href="@download_modules">Secção de módulos do Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
pt: <strong>Personalize o desenho do seu site</strong> Para alterar o grafismo do seu site, visite a <a href="@themes">secção de temas</a>. Poderá escolher entre vários temas ou descarregar temas adicionais a partir da <a href="@download_themes">secção de temas do Drupal</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
pt: <strong>Comece a criar conteúdos</strong> Finalmente, poderá <a href="@content">criar conteúdos</a> para o seu site. Esta mensagem irá desaparecer após ter promovido uma entrada à página principal.

en: Rebuilding content access permissions
pt: A reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos

en: Content permissions have been rebuilt.
pt: As permissões dos conteúdos foram reconstruídas.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
pt: As permissões de acesso aos conteúdos foram reconstruídas correctamente.

en: administer content types
pt: administrar os tipos de conteúdo

en: View, edit, and delete your site's content.
pt: Ver, editar ou eliminar os conteúdos do seu site.

en: Post settings
pt: Opções de introdução de conteúdos

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
pt: Controlar parâmetros de introdução de conteúdo, como por exemplo o resumo da entrada, a obrigatoriedade de pré-visualizar antes de enviar e o número de entradas na página principal.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
pt: Gerir entradas por tipo de conteúdo, incluindo a promoção à página principal.

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para uma revisão anterior

en: Delete earlier revision
pt: Eliminar revisão anterior

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
pt: Permite que os conteúdos sejam enviados para o site e exibidos em páginas.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
pt: Este site suporta <a href="@openid-net">OpenID</a>, uma forma segura para iniciar sessão em muitos sites utilizando um único nome de utilizador e senha. O OpenID permite reduzir a necessidade de gerir muitos nomes de utilizador e senhas para muitos sites.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
pt: Para utilizar o OpenID terá primeiro que criar uma identidade num servidor OpenID público ou privado. Se não tem um OpenID e gostaria de ter um, dê uma vista de olhos aos <a href="@openid-providers">forncedores públicos gratuitos</a>. Poderá saber mais sobre o OpenID <a href="@openid-net">neste site</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
pt: Se já tem um OpenID, introduza o URL para o seu servidor OpenID abaixo (por exemplo omeuutilizador.omeufornecedor.com). Da próxima vez que iniciar sessão, poderá usar este URL em vez de um nome de utilizador e senha habituais. Poderá ter múltiplos servidores OpenID se desejar, apenas adicione-os aqui.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
pt: O OpenID é um método seguro de iniciar sessão em muitos sites com um único nome de utilizador e senha. Não é necessário qualquer programa informático especial, e não é necessário partilhar palavras chave com qualquer site em que esteja registado, incluindo o seu site.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
pt: Os utilizadores podem criar contas usando o seu OpenID, associar um ou mais OpenIDs a uma conta existente, e entrar no site usando um OpenID. Esta funcionalidade baixa a barreira ao registo, o que é bom para o site, e oferece conveniência e segurança aos utilizadores. O OpenID não é um sistema que verifique o utilizador, por isso, uma verificação de email é necessária. O benefício deriva do facto que os utilizadores podem ter uma única senha que poderão utilizador em muitos sites. Isto significa que eles poderão facilmente actualizar a sua senha única a partir de uma localização centralizada, em vez de ter que alterar um grande número de senhas individualmente.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
pt: O conceito básico é o seguinte: Um utilizador tem uma conta num servidor OpenID. Esta conta dá-lhe um URL único (por exemplo omeuutilizador.omeufornecedor.com). Quando o utilizador vem ao seu site, é-lhe apresentada a opção de introduzir este URL. O seu site então comunica com o servidor OpenID, pedindo-lhe que verifique a identidade do utilizador. Se o utilizador iniciou sessão no servidor OpenID, então o servidor comunica de volta ao seu site, confirmando o utilizador. Se o utilizador não tiver iniciado sessão no servidor OpenID, então esse servidor irá pedir ao utilizador a senha. O seu site nunca irá gravar, ou precisar de gravar, a senha do utilizador.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
pt: Mais informações sobre o OpenID estão disponíveis em <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@handbook">módulo OpenID</a> no manual.

en: OpenID identities
pt: Identidades OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
pt: Permite que os utilizadores iniciem uma sessão no seu site utilizando o sistema OpenID.

en: No URL aliases found.
pt: Não foram encontrados urls alternativos.

en: No URL aliases available.
pt: Não existem URLs alternativos disponíveis.

en: Update alias
pt: Actualizar URL alternativo

en: Create new alias
pt: Criar novo URL alternativo

en: The alias %alias is already in use in this language.
pt: O URL alternativo %alias já existe neste idioma.

en: The alias has been saved.
pt: O URL alternativo foi guardado.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
pt: Tem a certeza de que deseja remover o URL alternativo %title?

en: Filter aliases
pt: Filtrar caminhos alternativos

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
pt: O módulo path pemite-lhe especificar alternativas para os URLs do Drupal. Essas alternativas melhorar a legibilidade dos URLs e podem ajudar os motores de busca a indexar o conteúdo do seu site de forma mais eficaz. Uma página pode ter mais que um URL alternativo.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
pt: <p>Alguns exemplos de URLs alternativos são:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; loja</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; loja/produtos/telefones</li>
    <li>node/3 =&gt; contactos</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
pt: O módulo path permite a utilizadores que tenham as devidas permissões, a utilização de um campo opcional para especificar um caminho alternativo em todos os formulários de criação e edição de nós, e providencia um interface para ver e editar todos os caminhos alternativos. As duas permissões relacionadas com a criação de urls alternativos são <em>administrar urls alternativos</em> e <em>criar urls alternativos</em>.

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
pt: Este módulo possui também uma funcionalidade de alteração em massa de urls alternativos, o que é útil para alterar os urls uniformemente. Por exemplo, pode querer apresentar os seus urls num idioma diferente. É necessário acesso ao código fonte do Drupal no servidor para activar este tipo de urls alternativos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@path">módulo Path</a> no manual.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
pt: O Drupal disponibiliza controlo total sobre os URLs através da criação de URLs alternativos. Esta funcionalidade é utilizada para fazer com que os URL possam ser mais legíveis e facilmente memorizados. Por exemplo, o URL alternativo "sobre" pode ser mapeado para o caminho de sistema 'node/1', criando assim um URL mais perceptível. Cada caminho de sistema pode ter vários URLs alternativos.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
pt: Introduza o caminho para o qual deseja criar o novo URL alternativo, seguido pelo nome.

en: The alias has been deleted.
pt: O caminho alternativo foi removido.

en: The path is already in use.
pt: O caminho já está a ser utilizado.

en: URL aliases
pt: URLs alternativos

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
pt: Altere os URLs do seu site criando URLs alternativos para os mesmos.

en: Edit alias
pt: Editar caminho alternativo

en: Delete alias
pt: Eliminar caminho alternativo

en: Add alias
pt: Adicionar caminho alternativo

en: Allows users to rename URLs.
pt: Permite aos utilizadores modificar o nome dos URLs.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
pt: O filtro de PHP adiciona a possibilidade de incluir código PHP nas entradas. PHP é uma linguagem de scripting genérica, muito utilizada para desenvolvimento web; o sistema de gestão de contúdo utilizando neste website foi desenvolvido em PHP.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
pt: Através do filtro de PHP, utilizadores com as devidas permissões podem incluir código PHP personalizado numa página do site. Isto é uma funcionalidade poderosa e flexível se for aproveitada por um utilizador de confiança e com experiência em PHP mas é um risco de segurança significativo e perigoso nas mãos de um utilizador malicioso. Mesmo um utilizador de confiança pode acidentalmente comprometer a segurança do site ao introduzir código PHP incorrecto. Apenas os utilizadores de maior confiança devem ter acesso ao filtro de PHP e todo o código PHP adicionado através do filtro de PHP deve ser cuidadosamente examinado antes de ser utilizado.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
pt: O site <a href="@drupal">drupal.org</a> oferece <a href="@php-snippets">alguns excertos de PHP como exemplo</a>, ou, com alguma experiência e conhecimento do sistema Drupal, pode criar o seu próprio código.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@php">módulo PHP</a> no manual.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
pt: Pode utilizar código PHP. Deverá incluir as tags &lt;?php ?&gt;.

en: Using custom PHP code
pt: Como utilizar código PHP personalizado

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
pt: Código PHP personalizado por ser introduzido em alguns dos tipos de conteúdo do site, incluindo entradas e blocos. Enquanto a utilização de código PHP numa entrada ou bloco é uma funcionalidade poderosa e flexível quando aproveitada por um utilizador com experiência em PHP, é um risco de segurança significativo e perigoso quando utilizado de forma imprópria. Mesmo um pequeno engano ao introduzir código PHP pode acidentalmente comprometer a segurança do seu site.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
pt: Se não está familiarizado com PHP, SQL ou o Drupal, evite usar código PHP personalizado dentro de entradas. Fazer experiências com código PHP pode danificar a sua base de dados, o seu site ou comprometer de forma significativa a segurança do site.

en: Notes:
pt: Notas:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
pt: Lembre-se de verificar cuidadosamente cada linha, para se certificar de que não existem erros de lógica ou de sintaxe <strong>antes</strong> de gravar.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
pt: As instruções devem ser correctamente terminadas com um ponto-e-vírgula.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
pt: Variáveis globais usada no seu código PHP retêm os seus valores após o seu código ser executado.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
pt: A opção <code>register_globals</code> do PHP está <strong>desligada</strong>. Se necessita de utilizar formulários, compreenda e utilize as funções na <a href="@formapi">API de Formulários do Drupal</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
pt: Utilize uma instrução <code>print</code> ou <code>return</code> no seu código para exibir conteúdo.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
pt: Desenvolva e teste o seu código PHP à parte e utilize uma base de dados de teste antes de colocar o código num site de produção.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
pt: Pense em incluir o seu código PHP personalizado dentro de um módulo específico para o seu site, ou no ficheiro <code>template.php</code> em vez de o introduzir directamente numa entrada ou bloco.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
pt: Tenha em conta que a possibilidade de introduzir código PHP no conteúdo é fornecida pelo módulo PHP Filter. Se este módulo for desactivado ou eliminado, blocos e entradas com código PHP poderão exibir o código, em vez de o executar.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
pt: Um exemplo básico: <em>Criar um bloco de "Bem-vindo", que cumprimenta os visitantes com uma mensagem simples.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
pt: <p>Adicione um bloco personalizado ao seu site, chamado "Bem-vindo". Com o seu formato de introdução de conteúdos configurado para "código PHP" (ou outro formato que suporte introdução de código PHP), adicione o seguinte Corpo do bloco:</p>
    <pre>
    print t('Bem-vindo visitante! Obrigado pela visita.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
pt: <p>Para exibir o nome de um utilizador registado, utilize isto:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Bem-vindo @name! Obrigado pela visita.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Bem-vindo visitante! Obrigado pela visita.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
pt: Avaliador PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
pt: Executa um pedaço de código PHP. A utilização deste filtro deve ser restrita apenas a administradores!

en: A !php-code input format has been created.
pt: Um formato de introdução de conteúdos !php-code foi criado.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
pt: O módulo PHP foi desactivado. Por favor note que qualquer conteúdo existente que estivesse a utilizar o filtro de PHP será agora visível em texto normal. Isto pode significar um risco de segurança ao expôr informação delicada que eventualmente tenha sido utilizada no código PHP.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
pt: Permite que pedaços de código PHP sejam executados.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
pt: O módulo ping é útil para notificar outros sites de que existem alterações no seu site. O módulo envia, de forma automática, notificações, ou "pings", para o serviço <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> acerca dos conteúdos novos ou actualizados. Por sua vez, o serviço <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifica serviços populares, incluindo weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, e Moreover.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
pt: O módulo ping requer uma <a href="@cron">tarefa de manutenção cron</a> devidamente configurada.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@ping">módulo Ping</a> no manual.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
pt: A notificação do site pingomatic.com falhou.

en: Alerts other sites when your site has been updated.
pt: Alertar outros sites quando o seu site for actualizado.

en: Total votes: @votes
pt: Votos totais: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
pt: O módulo de votação (<em>poll</em>) pode ser utilizado para criar simples votações onde possam participar os utilizadores do site. Uma votação é um questionário simples de escolha múltipla que exibe os resultados acumulados das respostas à votação. Ter votações no site é uma boa forma de obter respostas por parte dos membros da comunidade.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
pt: Ao criar uma votação, introduza a questão a ser colocada, bem como as opções potenciais (e a contagem de votos inicial para cada opção). O estado e a duração (tempo que a sondagem permanece activa para novos votos) pode também ser especificada. Use o item do menu <a href="@poll">votação</a> para ver todas as sondagens actuais. Para votar ou ver os resultados de uma sondagem específica, clique sobre a própria votação.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@poll">módulo Poll</a> no manual.

en: Most recent poll
pt: Votação mais recente

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
pt: Uma votação é uma questão com um conjunto de possíveis respostas. Uma votação, uma vez criada, automaticamente fornece uma simples contagem do número de votos recebidos por cada resposta.

en: Poll status
pt: Estado da votação

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
pt: Quando uma votação é encerrada, os visitantes não podem mais votar nela.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
pt: Após este período, a votação será encerrada automaticamente.

en: Votes for choice @n
pt: Votos para a opção @n

en: Negative values are not allowed.
pt: Não são permitidos valores negativos.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
pt: O seu voto não pode ser registado porque não seleccionou nenhuma das opções.

en: Add another choice
pt: Adicionar outra opção

en: Vote count
pt: Número de votos

en: create poll content
pt: criar votações

en: delete own poll content
pt: eliminar a própria votação

en: delete any poll content
pt: eliminar qualquer votação

en: edit any poll content
pt: editar qualquer votação

en: edit own poll content
pt: editar a própria votação

en: Polls
pt: Votações

en: Profile fields have been updated.
pt: Os campos do perfil foram actualizados.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
pt: Nenhum campo nesta categoria. Se esta categoria permanecer vazia quando guardar, ela será removida.

en: edit %title
pt: editar %title

en: add new %type
pt: adicionar um novo %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
pt: O nome do campo. O nome do formulário não é exibido ao utilizador mas apenas utilizado internamente no código HTML e nas URL.
    A não ser que saiba o que está a fazer, é recomendado que coloque um prefixo <code>profile_</code> em cada campo do formulário para evitar conflitos com outros campos. Espaços e outros caracteres especiais, à excepção do hífen (-) e do traço inferior (_) não são permitidos. Um exemplo de nome válido é "profile_cor_favorita" ou também "provile_cor".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
pt: Uma listagem de todas as opções. Coloque cada opção numa linha separada. Exemplos de opções são: "vermelho", "azul", "verde", etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
pt: Esconder campos do perfil, só acessíveis por administradores, módulos e temas.

en: Private field, content only available to privileged users.
pt: Campo privado, o conteúdo apenas é acessível a utilizadores com permissões especiais.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
pt: Campo público, o conteúdo irá ser exibido na página de perfil mas não utilizado nas listagens de membros.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
pt: Campo público, o conteúdo irá ser exibido na página de perfil e nas listagens de membros.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
pt: O peso define a ordem em que os campos do formulário serão exibidos. Os campos mais leves "flutuam" em direcção ao topo da categoria.

en: Form will auto-complete while user is typing.
pt: Preenchimento automático do formulário enquanto os seus utilizadores escrevem.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
pt: Para maior segurança, o preenchimento automático irá ser desactivado se o utilizador não tiver acesso aos perfis de utilizador.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
pt: O nome de formulário introduzido contém um ou mais caracteres não permitidos. Espaços e outros caracteres especiais, à excepção do hífen (-) e do traço inferior (_) não são permitidos.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
pt: O nome do formulário especificado está reservado para utilização pelo Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
pt: O nome da categoria especificada está reservada para utilização pelo Drupal.

en: The specified title is already in use.
pt: O título introduzido já está em utilização.

en: The specified name is already in use.
pt: O nome introduzido já está em utilização.

en: A hidden field cannot be required.
pt: Um campo oculto não pode ser oribgatório.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
pt: Um campo oculto não pode ser visível no formulário de registo de utilizador.

en: The field has been created.
pt: O campo foi criado.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o campo %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
pt: Esta acção não pode ser revertidas. Se os utilizadores deram entrada de valores neste campo no seu perfil, estas informações também serão removidas. Se quiser manter os dados introduzidos pelos utilizadores, em vez de eliminar o campo você pode <a href="%edit-field">editar este campo</a> e alterar o campo para campo escondido de modo que só possa ser visto por administradores.

en: The field %field has been deleted.
pt: O campo %field  foi apagado.

en: Profile field %field added under category %category.
pt: Campo do perfil %field adicionado debaixo da categoria %category.

en: Profile field %field deleted.
pt: O campo %field foi eliminado.

en: User list
pt: Lista de utilizadores

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
pt: O módulo <em>profile</em> permite que você defina campos personalizados (tais como o país, nome real, a idade,…) no perfil do utilizador. Isto permite que os utilizadores de um site partilhem mais informação sobre si próprios e pode ajudar a organizar o campos de perfil de sites baseados em comunidades.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
pt: Os seguintes tipos de campos podem ser adicionados ao perfil do utilizador:

en: single-line textfield
pt: campo de texto com uma linha

en: multi-line textfield
pt: campo de texto com várias linhas

en: checkbox
pt: caixa de selecção

en: list selection
pt: lista de selecção

en: freeform list
pt: lista livre

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@profile">módulo Profile</a> no manual.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
pt: Esta página exibe uma lista dos actuais campos personalizados do perfil a serem exibidos na página de perfil do utilizador. Para providenciar uma estrutura, os campos similares ou relacionados podem ser colocados dentro de uma categoria. Para adicionar um nova categoria (ou editar uma existente), edite um campo do perfil e providencie o novo nome de categoria. Para modificar a categoria de um campo ou a ordem dos campos numa categoria, agarre o manípulo <em>drag-and-drop</em> sob a coluna <em>Título</em> e arraste o campo para um novo local na lista. (Agarre um manípulo, clicando e segurando o botão do rato enquanto paira sobre o ícone do manípulo.) Lembre-se de que as alterações não serão salvas até que você clique no botão <em>Guardar</em> no fundo da página.

en: Author information
pt: Informação do autor

en: Link to full user profile
pt: Ligação para o perfil completo do utilizador

en: Profile fields to display
pt: Campos do perfil a exibir

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
pt: Seleccionar que campos de perfil deseja exibir no bloco. Só os campos designados como o públicos na<a href="@profile-admin">configuração dos campos do perfil</a> estarão disponíveis.

en: View full user profile
pt: Exibir perfil completo do utilizador

en: About %name
pt: Acerca de %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
pt: Coloque cada item numa linha separada ou separe-os por virgulas. Não é permitido HTML.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
pt: O valor introduzido para o %field não é uma URL válida.

en: Create customizable fields for your users.
pt: Criar campos personalizados para os seus utilizadores.

en: Profile category autocomplete
pt: Completar automaticamente a categoria de perfis

en: Edit field
pt: Editar campo

en: Delete field
pt: Eliminar campo

en: Profile autocomplete
pt: Preenchimento automático do perfil

en: Supports configurable user profiles.
pt: Suporta perfis de utilizador configuráveis.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
pt:  Alterar as opções abaixo irá fazer com que o índice do seu site seja refeito. O índice de pesquisa não é esvaziado mas sistematicamente actualizado para reflectir os novos parâmetros. A pesquisa continuará funcionando mas novos conteúdos não serão indexados até que o conteúdo existente seja re-indexado. As opções predefinidas são apropriadas para a maioria dos sites. Esta acção não podem ser desfeita.

en: The index will be rebuilt.
pt: O índice será reconstruído.

en: Indexing status
pt: Estado da indexação

en: Indexing throttle
pt: Acelerador de indexação

en: Number of items to index per cron run
pt: Número de itens a indexar por cada execução do cron

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
pt: O número de máximo de artigos indexados em cada passagem numa <a href="@cron">tarefa de manutenção de cron</a>. Se necessário, reduza o número de artigos para prevenir intervalos e erros de memória enquanto indexando.

en: Indexing settings
pt: Opções de indexação

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
pt: <p><em>A alteração das definições abaixo provocará a reconstrução do índice do site. O índice de pesquisa não será limpo mas actualizado sistematicamente de forma a reflectir as novas definições. As pesquisas continuarão a funcionar mas os novos conteúdos não serão indexados até que o conteúdo pré-existente tenha sido re-indexado.</em></p><p><em>As definições predefinidas deverão ser adequadas para a maioria dos sites.</em></p>

en: Minimum word length to index
pt: Tamanho mínimo das palavras que serão indexadas

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
pt: O número de caracteres que uma palavra tem de ter para ser indexada. Um número menor significa um posicionamento melhor do resultado da pesquisa, mas também uma base de dados maior. Cada pesquisa deve conter pelo menos uma palavra com este número de caracteres (ou mais).

en: Simple CJK handling
pt: Manuseamento simples de CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
pt: Se deseja aplicar um <em>tokenizer</em> Chinês/Japonês/Koreano simples baseado na sobreposição de sequências. Desligue esta opção se desejar utilizar um pré-processador externo. Não afecta outras línguas.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
pt: O módulo search adiciona a funcionalidade que permite pesquisar o conteúdo. Por vezes a pesquisa é a única forma pratica de encontrar determinado conteúdo num site de grandes dimensões, também é útil para encontrar utilizadores.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
pt: Para poder procurar palavra chave, o motor de procura mantém um índice de palavras achado no conteúdo de seu site. Construir e manter este índice, corretamente configurado a execução de uma<a href="@cron"> tarefa de manutenção de cron< /a > é requerida. Indexação pode ser ajustada usando <a href="@searchsettings "> apgina de configurções da procura</a>; Por exemplo, o <em>Número de artigos para indexar por cron</em> fixa o número de máximo de artigos indexado em cada passagem de uma <a href="@cron"> tarefa de manutenção de cron </a>. Se necessário, reduza este número para prevenir intervalos e erros de memória ao indexar.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@search">módulo Search</a> no manual.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
pt: O motor de procura mantém um índice de palavras do conteúdo do seu site. Construir e manter este índice, requer uma corretamente configuração de uma<a href="@cron"> tarefa de manutenção de cron </a>. O índex pode ser ajustado na opção abaixo.

en: Search form
pt: Formulário de procura

en: search content
pt: pesquisar conteúdo

en: use advanced search
pt: usar pesquisa avançada

en: administer search
pt: administrar pesquisa

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
pt: Configurar os parâmetros de relevância para a pesquisa e outras opções de indexação

en: Top search phrases
pt: Termos de pesquisa de maior ocorrência

en: View most popular search phrases.
pt: Ver os termos de pesquisa mais populares.

en: Enables site-wide keyword searching.
pt: Active a pesquisa por palavras no site.

en: Total page generation time
pt: Tempo total de geração de páginas

en: Top pages in the past %interval
pt: Páginas mais vistas nos últimos %interval

en: unban
pt: autorizar

en: ban
pt: proibir

en: Top visitors in the past %interval
pt: Utilizadores mais activos nos últimos %interval

en: Top referrers in the past %interval
pt: Top de referências nos últimos %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
pt: Registar todos os acessos às páginas. Necessário para as estatísticas de ligações externas.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
pt: Os registos de acessos antigos (incluindo estatísticas de ligações externas) irão ser automaticamente eliminados. (Requer uma <a href="@cron">tarefa de manutenção do cron</a> configurada correctamente.)

en: Content viewing counter settings
pt: Configurações do contador de visualizações de conteúdos

en: Count content views
pt: Contar as visualizações de conteúdos

en: Increment a counter each time content is viewed.
pt: Incrementar um contador de cada vez que um conteúdo é visualizado.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
pt: O módulo de estatísticas permite monitorizar várias estatísticas de utilização do site, incluindo o número de vezes e, a partir de onde, cada uma das suas entradas é visualizada. Estas estatísticas são úteis para determinar como os utilizadores interagem uns com os outros e/ou com o seu site, e são necessárias para a exibição de alguns blocos do Drupal.

en: The statistics module provides:
pt: O módulo de estatísticas fornece:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
pt: um contador de visualizações de cada entrada no seu site que incrementa cada vez que a entrada é visualizada. (Active <em>Contar as visualizações de conteúdos</em> na página <a href="@accesslog">Aceder às configurações do histórico</a>, e determine se os contadores de visualizações das entradas deverão estar visíveis para qualquer grupo de utilizadores na <a href="@url">página de permissões</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
pt: um histórico das <a href="@recent-hits">exibições recentes</a> que exibe informações sobre as últimas actividades no seu site, incluindo o URL e título da página acedida, o nome do utilizador (se disponível) e o endereço IP do ponto de acesso.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
pt: um histórico das <a href="@top-referrers">top de referências</a> que exibe as referências externas das visitas ao seu site (de onde os visitantes vieram).

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
pt: um histórico das <a href="@top-pages">páginas mais vistas</a> que exibe o conteúdo do site por ordem decrescente de número de visualizações.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
pt: um histórico dos <a href="@top-visitors">visitantes mais frequentes</a> que exibe os utilizadores mais activos no seu site.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
pt: um bloco dos <em>Conteúdos populares</em> que exibe o conteúdo mais visto no dia, o conteúdo mais visto de sempre, e o último conteúdo visualizado. (Active o bloco dos <em>Conteúdos populares</em> na <a href="@blocks">página de administração de blocos</a>.)

en: Configuring the statistics module
pt: Configurando o módulo de estatísticas

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
pt: Quando a opção <em>Activar o histórico de acessos</em> na página <a href="@accesslog">Aceder às configurações do histórico</a> está activa, os dados sobre qualquer página consultada (incluindo do endereço de IP do servidor remoto, a referência externa, o nó consultado, e o nome do utilizador) são armazenados no histórico de acessos. O histórico de acessos tem que ser activado para as páginas <a href="@recent-hits">exibições recentes</a>, <a href="@top-referrers">top de referências</a>, <a href="@top-pages">páginas mais vistas</a>, e <a href="@top-visitors">visitantes mais frequentes</a> funcionarem. Activando o histórico de acessos, adiciona uma chamada adicional à base de dados por cada página exibida pelo Drupal.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
pt: A opção <em>Eliminar históricos de acesso mais antigos que</em> na página <a href="@accesslog">Aceder às configurações do histórico</a> especifica o tempo de espera em que as entradas são mantidas no histórico de acessos, antes de serem eliminadas. A eliminação automática das entradas no histórico de acesso requer uma <a href="@cron">tarefa de manutenção do cron</a> configurada correctamente.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
pt: A opção <em>Contar as visualizações de conteúdos</em> na página <a href="@accesslog">Aceder às configurações do histórico</a> activar um contador de visualizações para cada entrada no seu site, que incrementa de cava vez que a entrada é visualizada. Esta opção tem que ser activada para providenciar contagens de visualizações específicas para um entrada. Activando esta opção, adiciona uma chamada adicional à base de dados por cada entrada exibida pelo Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@statistics">módulo Statistics</a> no manual.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
pt: Opções de configuração para a informação estatística que o Drupal vai manter sobre este site. Consulte as <a href="@statistics">estatísticas do site</a> para a informação em si.

en: This page displays the site's most recent hits.
pt: Esta página mostra as exibições de página mais recentes.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
pt: Esta página mostra todas as referências externas, ou sites externos a apontar para o seu site.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
pt: Quando você proíbe um visitante, você impede que o endereço de IP dele aceda ao seu site. Ao contrário do bloqueio de um utilizador, proibir um visitante funciona também para utilizadores anónimos. O uso mais comum para esta funcionalidade é obstruir bots/web-crawlers que consomem demasiados recursos.

en: Popular content
pt: Conteúdos populares

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens de conteúdo deverão ser exibidos na lista "visualizações recentes".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Última visualização:

en: View pages that have recently been visited.
pt: Exibir páginas que foram visitadas recentemente.

en: View pages that have been hit frequently.
pt: Exibir páginas que foram exibidas frequentemente.

en: Top visitors
pt: Visitantes mais frequentes

en: View visitors that hit many pages.
pt: Exibir visitantes que visitaram muitas páginas.

en: Top referrers
pt: Top de referências

en: View top referrers.
pt: Ver top de referências.

en: View access log.
pt: Mostrar registo de acessos.

en: Control details about what and how your site logs.
pt: Controlar detalhes sobre o quê e como o seu site regista.

en: Track page visits
pt: Monitorizar visitas à página

en: Logs access statistics for your site.
pt: Armazena o registo de estatísticas de acesso do seu site.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
pt: O módulo Syslog permite ao Drupal enviar mensagens à funcionalidade de registo do sistema operativo.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
pt: O syslog (histórico de sistema) é uma ferramenta de históricos pertencente ao sistema operativo, utilizada para gestão de sistemas e auditorias de segurança. Mais indicado para sites de média e grande dimensão, a ferramente de histórico de sistema disponibiliza-lhe ferramentas de filtragem que permitem que as mensagens sejam encaminhadas por tipo e severidade. Em sistemas UNIX/Linux, o ficheiro /etc/syslog.conf define esta parametrização de encaminhamento; em sistemas Microsofot Windows, todas as mensagens são enviadas para o Histórico de Eventos (Event Log). Para informações adicionais sobre as funcionalidades do histórico de sistema (syslog), níveis de severidade, e como parametrizar um ficheiro syslog.conf, consulte o <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a>, o <a href="@php_openlog">openlog</a> do PHP e as funções <a href="@php_syslog">syslog</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@syslog">módulo Syslog</a> no manual.

en: Send events to this syslog facility
pt: Enviar eventos para este compartimento de registo

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
pt: Seleccione o código da funcionalidade de registo de sistema que o Drupal deverá utilizar para enviar mensagens. Em sistemas UNIX/Linux, o Drupal pode marcar as mensagens com os códigos LOG_LOCAL0 até LOG_LOCAL7; para o sistema Microsoft Windows, todas as mensagens serão marcadas com o código LOG_USER. Dependendo da configuração de sistema, o módulo Syslog e outras ferramentas de registo de sistema utilizam este código para identificar ou filtrar as mensagens Drupal das outras mensagens de sistema. Para informações adicionais sobre o módulo Syslog consulte a <a href="@syslog_help">página de ajuda do Syslog</a>.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
pt: LOG_USER - Mensagens ao nível de utilizador. Use esta opção para o Windows.

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
pt: Parametrizações para os históricos de sistema. O syslog (histórico de sistema) é uma ferramenta de históricos pertencente ao sistema operativo, utilizada para gestão de sistemas e auditorias de segurança. Mais indicado para sites de média e grande dimensão, a ferramente de histórico de sistema disponibiliza-lhe ferramente de filtragem que permitem que as mensagens sejam encaminhadas por tipo e severidade.

en: Logs and records system events to syslog.
pt: Guarda históricos e eventos do sistema no syslog.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
pt: Escolher que tema as páginas de administração devem usar. Se seleccionar "Predefinido no sistema", as páginas de administração irão usar o mesmo tema que o resto do site.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
pt: Por favor note que o <a href="!admin_theme_page">tema da administração</a> ainda está configurado para o tema %admin_theme; consequentemente, o tema nesta página mantém-se inalterado. Contudo, todas as secções não-administrativas do site mostrarão por omissão o tema seleccionado, %selected_theme.

en: User pictures in posts
pt: Retratos dos utilizadores nos artigos

en: User pictures in comments
pt: Retratos dos utilizadores nos comentários

en: Shortcut icon
pt: Ícone de atalho

en: Display post information on
pt: Mostrar a informação do artigo em

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
pt: Activar ou desactivar o texto <em>enviado pelo Utilizador na data</em> ao mostrar artigos dos seguintes tipos.

en: Logo image settings
pt: Configurações do logótipo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
pt: Se activado, o logótipo seguinte será exibido.

en: Use the default logo
pt: Usar o logótipo predefinido

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
pt: Seleccione esta opção se desejar que o tema utilize o logótipo fornecido com o tema.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
pt: O caminho para o ficheiro que deseja utilizar como logótipo em substituição do logótipo fornecido como exemplo.

en: Upload logo image
pt: Carregar ficheiro com logótipo

en: Shortcut icon settings
pt: Configuração do seu ícone de atalho

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
pt: O seu ícone de atalho, ou 'favicon', é exibido na barra de endereço e nos marcadores da maior parte dos programas de navegação.

en: Use the default shortcut icon.
pt: Utilizar ícone de atalho predefinido.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
pt: Carregue neste campo se desejar que o tema use o ícone de atalho predefinido.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
pt: O caminho para o ficheiro que deseja utilizar como ícone de atalho em substituição do ícone de atalho fornecido como exemplo.

en: Upload icon image
pt: Carregar ícone

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
pt: Se você não tiver acesso directo aos ficheiros do servidor, utilize este campo para enviar o seu ícone de atalho.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
pt: @module (<span class="admin-missing">falta</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
pt: Os seguintes módulos serão completamente desinstalados do seu site e <em>todos os dados destes módulos serão eliminados</em>!

en: Confirm uninstall
pt: Confirmar desinstalação

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
pt: Deseja continuar a desinstalar os módulos acima?

en: No modules selected.
pt: Não há módulos seleccionados.

en: The selected modules have been uninstalled.
pt: Os módulos seleccionados foram desinstalados.

en: The name of this website.
pt: O nome deste site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
pt: O slogan ou frase do site (geralmente exibido junto ao título do site).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
pt: A declaração da missão ou tema do seu site (geralmente exibido numa posição de destaque na página inicial).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
pt: O caminho "@path" é inválido ou você não tem acesso a ele.

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página de erro 403 (acesso não autorizado)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
pt: Esta página é exibida quando o documento solicitado é recusado ao utilizador. Se não tiver a certeza, não coloque nada.

en: Default 404 (not found) page
pt: Página de erro 404 (não encontrada)

en: Write errors to the log
pt: Escrever erros no histórico

en: Write errors to the log and to the screen
pt: Escrever erros no registo e exibi-los no ecrã

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
pt: Indique onde os erros do Drupal, PHP e SQL são registados em histórico. Enquanto é recomendado que num servidor de produção os erros sejam escritos apenas no histórico de erros, num servidor de testes poderá ser útil também exibir os erros no ecrã.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
pt: O modo de cache normal é adequado para a maioria dos sites e não causa quaisquer efeitos secundários. O modo de cache agressivo faz com que o Drupal salte a parte de carregamento (boot) e finalização (exit) dos módulos que estão activados, ao servir uma página que esteja guardada na cache. Isto resulta num ganho adicional de desempenho mas pode causar efeitos secundários indesejados.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
pt: <strong class="error">Os seguintes módulos que se encontram activados são incompatíveis com o modo de cache agressivo e não funcionarão correctamente: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
pt: <strong class="ok">Neste momento, todos os módulos são compatíveis com o modo de cache agressivo.</strong> Por favor tenha em conta que se utilizar o modo de cache agressivo, deverá verificar novamente esta página para garantir a compatibilidade.

en: Page cache
pt: Cache de páginas

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
pt: Activar a cache resultará num aumento significativo de desempenho. O Drupal pode guardar e enviar páginas compactadas em cache, requisitadas por utilizadores <em>anónimos</em>. Ao guardar uma página web na cache, o Drupal não necessita de construir essa página sempre que for visitada.

en: Caching mode
pt: Modo de cache

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
pt: Normal (recomendado para sites de produção, sem efeitos secundários)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
pt: Agressivo (apenas para especialistas, possíveis efeitos secundários)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
pt: Em sites de muito tráfego, pode tornar-se necessário forçar um tempo de vida mínimo da cache. O tempo de vida mínimo da cache é o tempo mínimo que decorrerá antes que a cache seja limpa e recriada, e é aplicado tanto à cache de páginas como à cache de blocos. Um maior tempo de vida mínimo da cache resulta em melhor desempenho mas os utilizadores não irão ver novos conteúdos durante um maior período de tempo.

en: Page compression
pt: Compressão da página

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
pt: Por predefinição, o Drupal comprime as páginas que guarda em cache por forma a poupar largura de banda e melhorar os tempos de carregamento. Esta opção deverá ser desactivada quando usar um servidor http que efectue a compressão.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
pt: Activar a cache dos blocos pode resultar num melhor desempenho para todos os utilizadores ao impedir que os blocos sejam reconstruídos de cada vez que uma página é carregada. Se a cache de páginas também estiver activada, as melhorias no desempenho por ligar a cache dos blocos irão beneficiar maioritariamente os utilizadores autenticados.

en: Enabled (recommended)
pt: Activo (recomendado)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
pt: Tenha em atenção que a cache de blocos é desactivada quando módulos que impõem restrições de acesso a conteúdos estão activos.

en: Bandwidth optimizations
pt: Optimizações de largura de banda

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
pt: <p>O Drupal pode optimizar automaticamente recursos externos como CSS e JavaScript, o que pode reduzir tanto o tamanho como o número de pedidos feitos ao seu website. Os ficheiros CSS podem ser agregados e comprimidos num ficheiro único, enquanto que os ficheiros JavaScript são agregados (mas não comprimidos). Estas optimizações opcionais podem reduzir a carga no servidor, requisitos de largura de banda, e os tempos de carregamento das páginas.</p><p>Estas opções são desactivadas se ainda não configurou o seu directório de ficheiros, ou se o modo de download está definido como privado.</p>

en: Optimize CSS files
pt: Optimizar ficheiros CSS

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
pt: Esta opção pode interferir com o desenvolvimento dos temas e deve ser activada apenas em ambiente de produção.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
pt: Essa opção pode interferir com o desenvolvimento dos módulos e deve ser activada apenas em ambiente de produção.

en: Clear cached data
pt: Limpar dados em cache

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
pt: O arquivo temporário de de dados melhora o desempenho, mas pode causar problemas no momento de identificar problemas em módulos novos, temas novos ou traduções novas se informações desactualizadas tiverem sido gravadas no arquivo. Para limpar todos os dados  do seu site que estão em na memória temporária, clique no botão abaixo. <em>Atenção: sites com tráfego elevado irão ter problemas de performance enquanto o arquivo estiver a ser reconstruído.</em>

en: Caches cleared.
pt: A cache foi limpa.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
pt: O caminho do sistema onde os ficheiros serão guardados. Este directório terá que existir e o Drupal deverá ter acesso de escrita ao mesmo. Se o método de download estiver configurado para público, este directório terá que ser relativo ao directório de instalação do Drupal e estar acessível a partir da web. Quando o método de download estiver configurado para privado, o directório não deverá ser acessível a partir da web. Modificar esta localização num site já existente irá alterar todos os caminhos de downloads e pode causar problemas inesperados.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
pt: O caminho do sistema de ficheiros onde os ficheiros enviados serão armazenados durante as pré-visualizações.

en: Public - files are available using HTTP directly.
pt: Público - os ficheiros serão disponibilizados directamente via HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
pt: Privado - os ficheiros são transferidos pelo Drupal.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
pt: Escolha o método de descarga <em>Público</em> a não ser que deseje forçar um controlo de acesso pormenorizado às descargas de ficheiros. Alterar o método de descarga irá alterar todos os caminhos de descarga dos ficheiros e pode causar problemas num site existente.

en: Select an image processing toolkit
pt: Seleccione um conjunto de ferramentas para processamento de imagens

en: Number of items in each feed
pt: Número de itens por feed

en: Default number of items to include in each feed.
pt: O número predefinido de itens a incluir em cada feed.

en: Feed content
pt: Conteúdo do feed

en: Titles plus teaser
pt: Títulos e resumos

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
pt: Configurações globais para o modo de exibição predefinido dos itens de cada feed.

en: User-configurable time zones
pt: Fusos horários configuráveis

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
pt: Quando activo, os utilizadores poderão definir o seu fuso horário e as datas serão apresentadas em conformidade.

en: The first day of the week for calendar views.
pt: O dia da semana inicial a ser exibido no calendário.

en: Formatting
pt: Formatação

en: Short date format
pt: Formato de data curto

en: The short format of date display.
pt: Formato de data de curta dimensão.

en: Custom short date format
pt: Formato de data personalizado curto

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data curto personalizado. Consulte o <a href="@url">manual do PHP</a> sobre opções disponíveis. Este formato está definido actualmente para ser mostrado como <span>%date</span>.

en: Medium date format
pt: Formato de data médio

en: The medium sized date display.
pt: Formato de data de dimensão média.

en: Custom medium date format
pt: Formato de data personalizado médio

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data médio personalizado. Consulte o <a href="@url">manual do PHP</a> sobre opções disponíveis. Este formato está definido actualmente para ser mostrado como <span>%date</span>.

en: Long date format
pt: Formato de data longo

en: Longer date format used for detailed display.
pt: Formato de data mais longo e detalhado.

en: Custom long date format
pt: Formato de data personalizado longo

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data longo personalizado. Consulte o <a href="@url">manual do PHP</a> sobre opções disponíveis. Este formato está definido actualmente para ser mostrado como <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
pt: Antes de activar os URL amigáveis deverá executar um teste para determinar se o seu servidor está configurado correctamente. Se lhe for possível ver esta página novamente após clicar o "Testar os url's amigáveis", o teste foi bem sucedido e as opções acima ficarão disponíveis. Se pelo contrário, for redireccionado para um erro de "Página não encontrada", irá necessitar de alterar a configuração do seu servidor. A <a href="@handbook">página do manual sobre urls amigáveis</a> contém informações adicionais para resolução de problemas.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
pt: <a href="@clean_url">Testar os url amigáveis</a>.

en: Cron ran successfully.
pt: O cron completou a execução.

en: Cron run failed.
pt: A execução do cron falhou.

en: Command counters
pt: Contadores de comandos

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
pt: O número de operações <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
pt: O número de operações <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
pt: O número de operações <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
pt: O número de operações <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
pt: Número de "locks" nas tabelas.

en: The number of table unlocks.
pt: Número de "unlocks" nas tabelas.

en: Query performance
pt: Performance das consultas

en: The number of joins without an index; should be zero.
pt: O número de  "joins" sem um indíce; deverá ser zero.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
pt: O número de  <em>joins</em> sem chaves que verificam se foram utilizadas chaves após cada linha; deverá ser zero.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
pt: O número de ordenações realizadas sem um índice; deverá ser zero.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
pt: O número de vezes um "lock" pôde ser adquirido imediatamente.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
pt: O número de vezes que o servidor teve de esperar por um "lock".

en: Query cache information
pt: Informação sobre a cache de consultas

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
pt: A cache de consultas (queries) do MySQL pode aumentar significativamente o desempenho do seu site ao guardar o resultado das consultas. Nesse caso, se uma consulta idêntica for recebida mais tarde, o servidor MySQL obtém o resultado a partir da cache em vez de processar e executar a operação novamente.

en: The number of queries in the query cache.
pt: O número de consultas na cache de consultas.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
pt: O número de vezes que o MySQL encontrou resultados anteriores na cache.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
pt: O número de vezes que o MySQL adicionou consultas à cache (falhas).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
pt: O número de vezes que o MySQL teve que remover consultas da cache por ter ficado sem memória. Idealmente deverá ser zero.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não existem módulos para desinstalar.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
pt: Este tema necessita da versão @php_required do PHP e é incompatível com a versão !php_version.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
pt[0]: Tem que activar o módulo @dependencies para instalar o módulo @module.
pt[1]: Tem que activar os módulos @dependencies para instalar o módulo @module.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
pt: O módulo System é a base do seu site feito em Drupal e fornece funcionalidades base mas extensíveis que podem ser utilizadas por outros módulos e temas. Alguns elementos intrínsecos do Drupal fazem parte e são geridos pelo módulo de sistema, incluindo o sistema de cache, ligar ou desligar módulos e temas, preparar e exibir a página de administração, e a possibilidade de configurar opções fundamentais do site. Várias operações importantes de manutenção fazem também parte do módulo de sistema.

en: The system module provides:
pt: O módulo <em>system</em> disponibiliza:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
pt: suporte para ligar e desligar <a href="@modules">módulos</a>. O Drupal vem acompanhado por vários módulos pertencentes ao seu núcleo; cada módulo fornece um pequeno conjunto de funcionalidades e pode ser ligado dependendo das necessidades do seu site. Um vasto leque de módulos adicionais, contribuídos por membros da comunidade do Drupal, está também disponível na <a href="@drupal-modules">página dos módulos do site Drupal.org</a>.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
pt: suporte para ligar e desligar <a href="@themes">temas</a>, os quais determinam o aspecto do seu site. O Drupal vem acompanhado por vários temas pertencentes ao seu núcleo e temas adicionais estão disponíveis na <a href="@drupal-themes">página de temas do site Drupal.org</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
pt: um robusto <a href="@cache-settings">sistema de memorização em cache</a> que permite a reutilização eficiente de páginas web previamente construídas ou dos seus componentes. O Drupal armazena as páginas solicitadas por utilizadores anónimos num formato comprimido; dependendo da configuração do seu site e do respectivo tráfego com origem em visitantes anónimos, o sistema de memorização em cache do Drupal poderá aumentar significativamente a velocidade de resposta do seu site.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
pt: um conjunto de operações administrativas de rotina que dependem de <a href="@cron">tarefas de manutenção do cron</a> devidamente configuradas para correr automaticamente. Várias outras funcionalidades, incluindo o agregador de feeds, o ping e a pesquisa também dependem de <a href="@cron">tarefas de manutenção do cron</a>. Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@handbook">configuração de tarefas do cron</a>.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
pt: opções de configuração básicas para o seu site, incluindo <a href="@date-settings">definições de data e hora</a>, <a href="@file-system">definições do sistema de ficheiros</a>, <a href="@clean-url">suporte para URL amigáveis</a>, <a href="@site-info">nome do site e outras informações</a> e a função <a href="@site-maintenance">manutenção do site</a> para colocar o seu site temporariamente em baixo.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@system">módulo System</a> no manual.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
pt: Bem-vindo à secção de administração. Aqui pode controlar como o seu site funciona.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
pt: Esta página exibe todas as tarefas de administração disponíveis para cada módulo.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
pt: Seleccionar os temas que serão disponibilizados aos seus utilizadores e qual destes será o tema por omissão. Para configurar parametrizações que abranjam todo o site, clique na tarefa "configurar" acima. Em alternativa, para alterar estas parametrizações num tema específico, clique na ligação "configurar" do tema correspondente. Note que os temas podem ter regiões diferentes disponíveis para colocar conteúdos como blocos. Se quiser dar consistência ao que os seus utilizadores vêem, desejará provavelmente activar um só tema.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
pt: Estão disponíveis vários <a href="@themes">temas contribuídos</a> para alterar a aparência do seu site.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
pt: Estas opções controlam as configurações de exibição para o tema <code>%template</code>. Quando o seu site for exibido com este tema, estas opções de configuração serão utilizadas. Clicando em "Reinicializar para configuração predefinida" você pode decidir utilizar as <a href="@global">configurações globais</a> para este tema.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
pt: Estas opções controlam as parametrizações de exibição para o todo o site, abrangendo todos os temas. A não ser que exista um tema com parametrizações específicas, estas opções irão ser utilizadas.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
pt: Módulos são extensões às funcionalidades nucleares do Drupal. Active-os seleccionando as caixas de selecção abaixo, com a indicação <em>Activar</em>, e clicando no botão <em>Guardar configuração</em>. Quando um módulo está activo, novas <a href="@permissions">permissões</a> poderão ficar disponíveis. Para reduzir a carga no servidor, módulos com a caixa de selecção do respectivo <em>Acelerador ("Throttle")</em> seleccionada poderão ser temporariamente desactivados quando o seu site for extraordinariamente solicitado. (Note que a caixa de selecção do <em>Acelerador</em> apenas se encontrará disponível se o módulo Throttle estiver activado ele próprio.)

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
pt: A funcionalidade de auto-aceleramento (<em>auto-throttle</em>) deverá ser activada na <a href="@throttle">página de configuração do Throttle</a>, depois deste módulo ter sido também ele activado.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
pt: É importante que aceda a <a href="@update-php">update.php</a> de cada vez que um módulo é actualizado para uma nova versão.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
pt: Poderá encontrar todas as tarefas de administração pertencentes a um módulo em particular na <a href="@by-module">página de administração por módulo</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
pt: Por forma a extender a funcionalidade do seu site estão disponíveis vários <a href="@modules">módulos contribuídos</a>.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
pt: O processo de desinstalação remove todos os dados relacionados com um módulo. Para desinstalar um módulo, deverá primeiramente desactivá-lo. Nem todos os módulos suportam esta funcionalidade.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
pt: O bloco <em>Energizado por Drupal</em> é uma ligação opcional para o site do projecto Drupal. Embora a exibição deste bloco não seja requerida, poderá ser utilizado para mostrar o seu apoio ao Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
pt: Aqui pode encontrar um pequeno resumo das configurações do seu site Drupal, bem como quaisquer problemas detectados pela sua instalação. Tome nota desta informação para quando necessitar de pedir ajuda para a gestão do seu site.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
pt: Se seleccionar um tema diferente irá alterar a estética do seu site.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
pt: Seleccione a sua hora local. As datas e horas neste site passam a ser exibidas utilizando este fuso horário.

en: Powered by Drupal
pt: Energizado pelo Drupal

en: Badge color
pt: Cor do emblema

en: Badge size
pt: Tamanho do emblema

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
pt: A mensagem que deverá ser enviada. Pode incluir as seguintes variáveis: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Nem todas as variáveis estarão disponíveis em todos os contextos.

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
pt: A mensagem a ser exibida ao utilizador actual. Pode incluir as seguintes variáveis: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Nem todas as variáveis estarão disponíveis em todos os contextos.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
pt: Energizado pelo Drupal, um sistema de gestão de conteúdos em código aberto

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro temporário "%path" durante a recuperação das posições inutilizadas

en: Cannot use %author token in this context.
pt: Não é possível usar o objecto %author neste contexto.

en: access site reports
pt: aceder aos relatórios do site

en: select different theme
pt: seleccionar um tema diferente

en: administer files
pt: administrar ficheiros

en: Compact mode
pt: Modo compacto

en: By task
pt: Por tarefa

en: Settings for how your administrative pages should look.
pt: Opções de exibição das suas páginas de administração.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
pt: Alterar o tema utilizado pelo site ou permitir aos utilizadores alterá-lo.

en: Select the default theme.
pt: Seleccionar o tema predefinido.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
pt: Activar ou desactivar módulos adicionais.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
pt: Alterar informação de base do site, como o nome, o slogan, o email, a missão e a página principal, entre outros.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
pt: Controlar a forma como o Drupal lida com erros, incluindo os do tipo 403/404 e os gerados pelo PHP.

en: Logging and alerts
pt: Registos e alertas

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
pt: Definições para os módulos de registos e alertas. Vários módulos podem reencaminhar eventos de sistema do Drupal para diferentes destinos, tais como o syslog, base de dados, email, ...etc.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
pt: Indicar onde o Drupal deve guardar os ficheiros carregados e como são acedidos.

en: Image toolkit
pt: Ferramentas de imagem

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
pt: Escolher que ferramentas de imagem devem ser utilizadas, caso tenha instalado uma das ferramentas de imagem opcionais.

en: RSS publishing
pt: Publicação de RSS

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
pt: Configurar o número de itens por feed e se os feeds devem ser um título, resumos ou um texto completo.

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
pt: Opções de configuração para como o Drupal exibe a data e a hora, bem como o fuso horário predefinido.

en: Date and time lookup
pt: Consulta de data e hora

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
pt: Colocar o site em manutenção, ou colocá-lo novamente em funcionamento.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
pt: Activar ou desactivar os URL amigáveis para o seu site.

en: Clean URL check
pt: Verificação dos URL amigáveis

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
pt: Obter um relatório de estado sobre o funcionamento do seu site e quaisquer problemas detectados.

en: -1 (Unlimited)
pt: -1 (sem limites)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
pt: Arquiva detalhes acerca de processamentos em série ou <i>batches</i> (processos que correm múltiplos pedidos HTTP).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
pt: A seu PHP é demasiado antigo. O Drupal requer pelo menos o PHP %version.

en: PHP register globals
pt: Variáveis globais de registo do PHP (register globals)

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
pt: O parâmetro <em>register_globals</em> está activo. O Drupal requer que esta parametrização esteja inactiva. O seu site poderá não estar seguro quando o parâmetro <em>register_globals</em> estiver activo. O manual do PHP contém instruções em <a href="http://php.net/configuration.changes">como alterar as parametrização de configuração</a>.

en: Enabled ('@value')
pt: Activo ('@value')

en: PHP memory limit
pt: Limite de memória do PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
pt: Pondere aumentar o seu limite de memória PHP para %memory_minimum_limit, por forma a prevenir erros no processo de instalação.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
pt: Pondere aumentar o seu limite de memória PHP para %memory_minimum_limit, por forma a prevenir erros no processo de actualização.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
pt: Dependendo da sua configuração, o Drupal poderá correr com um limite de memória PHP de %memory_limit. Contudo, um limite de memória PHP de %memory_minimum_limit ou superior é recomendado, especialmente se o seu site usar módulos adicionais ou personalizados.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
pt: Aumente o limite de memória editando o parâmetro memory_limit no ficheiro %configuration-file e posteriormente reinicie o seu servidor (ou contacte o seu administrador de sistemas ou fornecedor de alojamento para o ajudar).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
pt: Contacte o seu administrador de sistemas ou fornecedor de alojamento para assistência no aumento do seu limite de memória PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
pt: Consulte <a href="@url">requisitos do Drupal</a> para informações adicionais.

en: Not protected
pt: Não protegido

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
pt: O ficheiro %file não está protegido contra modificações e apresenta um risco de segurança. Deve alterar as permissões do ficheiro para que não seja possível modificá-lo.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@cron-handbook">configuração de tarefas cron</a> no manual.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
pt: O Cron não executou. Por favor visite <a href="@status">o relatório de estado</a> para informações adicionais.

en: Cron has not run.
pt: O cron não correu.

en: Cron has not run recently.
pt: O cron não correu recentemente.

en: Cron maintenance tasks
pt: Tarefas de manutenção do cron

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
pt: Poderá <a href="@cron">executar o cron manualmente</a>.

en: The directory %directory is not writable.
pt: Não é possível escrever no directório %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
pt: Pode ter de introduzir o directório correcto na <a href="@admin-file-system">página de configuração do sistema de ficheiros</a> ou alterar as permissões do directório actual para que possa ser escrito.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
pt: Uma tentativa automática para criar este directório falhou, possivelmente devido a problemas de permissões. Para prosseguir com a instalação, crie o directório e modifique as suas permissões manualmente, ou assegure-se que o instalador tem permissões para o criar automáticamente. Para informações adicionais consulte o INSTALL.txt ou o <a href="@handbook_url">manual em linha</a>.

en: Writable (<em>public</em> download method)
pt: Possível escrever (método de descarga <em>público</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
pt: Possível escrever (método de descarga <em>privado</em>)

en: Database updates
pt: Actualizações à base de dados

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
pt: Alguns módulos têm actualizações do esquema da base de dados para serem efectuadas. Deve executar o <a href="@update">script de actualização da base de dados</a> imediatamente.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
pt: O script update.php está neste momento acessível a qualquer pessoa, sem verificação de autenticação, o que é um risco de segurança. Você deve alterar o valor da opção  $update_free_access no seu settings.php de volta para FALSE.

en: Access to update.php
pt: Aceder ao update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
pt: As notificações de actualizações não estão activas. É <strong>altamente recomendado</strong> que active o módulo <em>update status</em> na <a href="@module">página de administração de módulos</a> por forma a ser notificado sobre novas versões do Drupal. Para informações adicionais consulte a <a href="@update">página do manual na secção sobre estado das actualizações</a>.

en: Handles general site configuration for administrators.
pt: Possibilita aos administradores configurar o site.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
pt: O nome para este vocabulário, por exemplo: <em>"Etiqueta"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
pt: Instruções a exibir ao utilizador quando este estiver a escolher termos, por exemplo: <em>"Introduza uma lista de palavras separadas por vírgulas"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
pt: Seleccione os tipos de conteúdo para categorizar utilizando este vocabulário.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
pt: Os termos são criados pelos utilizadores quando submetem entradas, escrevendo uma lista de termos separados por vírgulas.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
pt: Permite que as entradas tenham mais do que um termo neste vocabulário (sempre disponível no modo de etiquetagem).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
pt: Pelo menos um termo neste vocabulário tem que estar seleccionado quando submeter uma entrada.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
pt: Os vocabulários são exibidos por ordem crescente de peso.

en: Reset to alphabetical
pt: Restaurar para ordem alfabética

en: Add term to %vocabulary
pt: Adicionar termo a %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
pt: Uma descrição do termo. Para ser exibida nas páginas de taxonomia/termos e nos feeds RSS.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
pt: Sinónimos para este termo, um sinónimo por linha.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
pt: Os termos são exibidos por ordem crescente de peso.

en: Weight value must be numeric.
pt: O valor do peso tem que ser numérico.

en: Set multiple term parents?
pt: Configurar pais múltiplos para o termo?

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
pt: A adição de pais múltiplos a um termo fará com que o vocabulário %vocabulary procure por vários pais em cada termo. Porque os pais múltiplos não são suportados quando se utiliza o esquema <em>drag-and-drop</em> da interface, o <em>drag-and-drop</em> será desactivado se você activar esta opção. Se optar por ter pais múltiplos, apenas será capaz de definir os pais, utilizando o formulário de edição do termo.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
pt: Pode reactivar a interface <em>drag-and-drop</em>, a qualquer momento, reduzindo os pais múltiplos a um único pai para os termos deste vocabulário.

en: Set multiple parents
pt: Configurar pais múltiplos

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
pt: Tem a certeza que pretende restaurar o vocabulário %title para ordem alfabética?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
pt: Ao restaurar um vocabulário irá eliminar todas as ordens personalizadas e classificar os itens alfabeticamente.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
pt: Restaurar o vocabulário %name para ordem alfabética.

en: Auto-throttle on anonymous users
pt: Acelerador automático para utilizadores anónimos

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
pt: O acelerador pode ser automaticamente activado quando o número de utilizadores com sessão aberta visitando o seu site exceder o limite especificado. Por exemplo, para iniciar o acelerador quando seu site tiver 250 utilizadores com a sessão aberta em simultâneo, introduza "250" neste campo. Deixe o valor em branco ou ajuste para "0" se não deseja utilizar o acelerador nos utilizadores anónimos. Poderá verificar o número actual de utilizadores anónimos activando o bloco "Utilizadores em linha".

en: Auto-throttle on authenticated users
pt: Acelerador automático para utilizadores autenticados

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
pt: O acelerador automático pode ser automaticamente activado quando o número de utilizadores autenticados visitando o seu site exceder o limite especificado. Por exemplo, para iniciar o acelerador quando o seu site tiver 50 utilizadores registados em simultâneo, coloque "50" neste campo. Deixe o valor em branco ou ajuste para "0" se não deseja utilizar o acelerador nos utilizadores que iniciaram sessão. Poderá verificar o número actual de utilizadores com sessão aberta activando o bloco "Utilizadores em linha".

en: Auto-throttle probability limiter
pt: Limitador de probabilidades do acelerador automático

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
pt: O limitador de probabilidade do acelerador é um mecanismo eficiente para reduzir estatisticamente a sobrecarga do acelerador automático. O limitador é definido como uma percentagem de visualizações de páginas, por exemplo, se fixado no valor predefinido de 10%, apenas irão ser executadas questões (<em>queries</em>) na base de dados, para actualização do acelerador por cada 1 em 10 exibições de página. Quanto maior for o número de acessos ao seu site, menor deverá ser o valor do limitador.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
pt: '%value' não é um parâmetro válido do acelerador automático. Por favor introduza um valor numérico positivo.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
pt: O módulo <em>throttle</em> fornece um mecanismo para controlo da congestão, o qual se ajusta automaticamente a picos de tráfego. Se o seu site for ligado por um site popular, ou se vier a ser exposto a um ataque "Negação de Serviço" (<em>Denial of Service</em> - DoS), o seu servidor poderá não conseguir lidar com o volume de visitantes. Este mecanismo é utilizado por outros módulos para desactivar temporariamente funcionalidades que recorrem intensivamente ao processador, optimizando assim o desempenho. Por exemplo, através do módulo <em>throttle</em>, outros módulos podem escolher desactivar blocos que utilizem o processador intensivamente, ou o código no tema do site pode desactivar temporariamente os <em>avatars</em> nos conteúdos.

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
pt: O acelerador pode ser activado automaticamente quando o número de utilizadores anónimos ou autenticados a visitar o seu site exceder o limite especificado.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@throttle">módulo Throttle</a> no manual.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
pt: O módulo <em>throttle</em> fornece um mecanismo para controlo da congestão, o qual se ajusta automaticamente a picos de tráfego. Se o seu site for ligado por um site popular, ou se vier a ser exposto a um ataque "Negação de Serviço" (<em>Denial of Service</em> - DoS), o seu servidor poderá não conseguir lidar com o volume de visitantes. Este mecanismo é utilizado por outros módulos para desactivar temporariamente funcionalidades que recorrem intensivamente ao processador, optimizando assim o desempenho.

en: throttle
pt: acelerador

en: Throttle: %message
pt: Acelerador: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
pt[0]: 1 utilizador acedendo ao site; acelerador activado.
pt[1]: @count utilizadores acedendo ao site; acelerador activado.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
pt[0]: 1 convidado acedendo ao site; acelerador activado.
pt[1]: @count convidados acedendo ao site; acelerador activado.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
pt[0]: 1 convidado acedendo ao site; acelerador desactivado.
pt[1]: @count convidados acedendo ao site; acelerador desactivado.

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
pt: Controlar como o seu site gere os conteúdos quando estiver congestionado.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
pt: Controla o mecanismo de regulação de carga para controlar a congestão do site.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
pt: O módulo <em>tracker</em> exibe o conteúdo adicionado ou actualizado recentemente e permite uma monitorização ao nível do utilizador para que possa seguir as contribuições de cada autor em particular.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
pt: A página <em>Entradas recente</em> está disponível através de uma ligação no bloco do menu de navegação e contém conteúdos novos ou actualizados recentemente (incluindo o tipo de conteúdo, o título, o nome do autor, quantos comentários recebeu o artigo e quando foi actualizado pela última vez) numa ordem cronológica inversa. As entradas são marcadas como actualizadas quando ocorrem alterações no texto, ou quando são adicionados novos comentários. Se desejar usar o módulo <em>tracker</em> para acompanhar as contribuições de um determinado utilizador, seleccione o separador <em>Monitorizar</em> na página de perfil do utilizador.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@tracker">módulo Tracker</a> no manual.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
pt: O módulo de tradução de conteúdos permite que conteúdos sejam traduzidos para diferentes idiomas. O módulo de tradução de conteúdos, em conjunto com o <a href="@locale">módulo locale</a> (o qual gere os idiomas activos e fornece a tradução da interface do site), é essencial para criar e manter conteúdos traduzidos.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
pt: Configurar tradução de conteúdos e tipos de conteúdo que suportam traduções:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
pt: Atribua a permissão de <em>traduzir de conteúdos</em> aos grupos de utilizadores apropriados na <a href="@permissions">página de configuração de Permissões</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
pt: Adicione e active os idiomas desejados na <a href="@languages">página de configuração de Idiomas</a>.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
pt: Determine quais os <a href="@content-types">tipos de conteúdo</a> que devem suportar as funcionalidades de tradução. Para activar suporte para traduções para um tipo de conteúdo, edite o tipo de conteúdo e, no selector <em>Suporte multi-idioma</em>, seleccione <em>Activo, com tradução</em> (<em>Suporte multi-idioma</em> está localizado dentro das <em>Configurações de processo de trabalho</em>.) Certifique-se de que guarda cada tipo de conteúdo após activar o suporte multi-idioma.

en: Working with translation-enabled content types:
pt: Trabalhar com tipos de conteúdo que suportam traduções:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
pt: Utilize o selector <em>Idioma</em> para seleccionar o idioma apropriado ao criar ou editar entradas.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
pt: Insira novas traduções ou edite as traduções actuais de entradas existentes no separador <em>Tradução</em>. Apenas visível ao ver uma entrada como um utilizador com a permissão <em>traduzir conteúdos</em>, este separador permite adicionar ou editar traduções, utilizando um formulário de edição especializado, o qual também mostra o conteúdo a ser traduzido.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
pt: Actualizar traduções conforme necessário, de modo a que reflictam correctamente as alterações no conteúdo da entrada original. A marcação do estado da tradução providencia um modo simples para monitorizar traduções desactualizadas. Após editar uma entrada, por exemplo, marque a caixa de selecção <em>Marcar traduções como desactualizadas</em> para marcar todas as traduções como desactualizadas e a necessitarem de revisão. Traduções individuais podem ser marcadas para revisão marcando a caixa de selecção <em>Esta tradução necessita de ser actualizada</em> no formulário de edição da tradução.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
pt: A <a href="@content-node">Página de administração de conteúdo</a> mostra o idioma de cada entrada e também permite filtrar por idioma ou estado de tradução.

en: Use the <a href="@blocks">language switcher block</a> provided by locale module to allow users to select a language. If available, both the site interface and site content are presented in the language selected.
pt: Utilize o <a href="@blocks">bloco de alteração de idioma</a> fornecido pelo módulo locale, para permitir que os utilizadores possam seleccionar o idioma. Se disponível, tanto a interface como o conteúdo do site serão mostrados no idioma seleccionado.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@translation">módulo Translation</a> no manual.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
pt: Traduções de conteúdo são geridas com conjuntos de traduções. Cada conjunto de traduções tem uma entrada de origem e um número de traduções em qualquer dos <a href="!languages">idiomas activos</a>. Todas as traduções são monitorizadas para verificar se se encontram actualizadas ou desactualizadas, com base na dimensão das alterações da entrada de origem.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Activar suporte multi-idioma para este tipo de conteúdo. Ao activar esta opção, um campo de selecção de idioma será adicionado ao formulário de edição, permitindo-lhe seleccionar um dos <a href="!languages">idiomas activos</a>. Também pode activar a tradução para este tipo de conteúdo, o que lhe permite ter conteúdo traduzido para qualquer um dos idiomas activos. Se estiver desactivado, novas entradas serão guardadas com o idioma predefinido. Conteúdos existentes não serão afectados ao alterar esta opção.

en: Translation settings
pt: Definições de tradução

en: Flag translations as outdated
pt: Marcar tradução como desactualizada

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
pt: Se fez uma alteração considerável, o que significa que as traduções devem ser actualizadas, pode marcar todas as traduções desta entrada como desactualizadas. Isto não irá afectar nenhuma outra propriedade dessas entradas, como se estão publicadas ou não.

en: This translation needs to be updated
pt: Esta tradução necessita de ser actualizada

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
pt: Quando esta opção está marcada, esta tradução necessita de ser actualizada porque a origem da entrada foi alterada. Desmarque esta opção quando a tradução estiver novamente actualizada.

en: translate content
pt: traduzir conteúdo

en: Content translation
pt: Tradução de conteúdos

en: Allows content to be translated into different languages.
pt: Permite que os conteúdos sejam traduzidos para diferentes idiomas.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
pt: Abaixo pode definir acções a serem executadas aquando de cada execução da <a href="@cron">tarefa de manutenção cron</a>.

en: Failed to fetch available update data
pt: Não foi possível obter informação acerca das actualizações disponíveis

en: Unknown release date
pt: Data da versão desconhecida

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
pt: Foi realizada uma tentativa de se obter informação sobre todas as novas versões e actualizações disponíveis.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
pt: Incapaz de obter informação acerca de novas versões ou actualizações disponíveis.

en: Last checked: @time ago
pt: Verificado pela última vez: @time atrás

en: Last checked: never
pt: Verificado pela última vez: nunca

en: Includes: %includes
pt: Inclui: %includes

en: Disabled modules
pt: Módulos inativos

en: Disabled themes
pt: Temas inativos

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
pt: Selecione a frequência desejada para a verificação automática da disponibilidade de novas versões dos temas e módulos instalados.

en: E-mail notification threshold
pt: Limite de notificações de email

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
pt: Pode escolher enviar emails apenas quando estiverem disponíveis atualizações de segurança ou ser notificado acerca de todas as novas versões. Se existirem atualizações disponíveis do núcleo do Drupal ou de qualquer um dos módulos ou temas instalados, o seu site exibirá uma mensagem na página <a href="@status_report">relatório de estado</a> e exibirá ainda uma mensagem de erro nas páginas de administração se existir alguma atualização de segurança.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
pt: Aqui pode encontrar informações acerca das atualizações disponíveis para os temas e módulos instalados. Note que cada módulo ou tema faz parte de um "projeto", o qual pode ou não ter o mesmo nome e pode incluir múltiplos módulos ou temas.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
pt: Para estender a funcionalidade ou alterar o aspecto do seu site, estão disponíveis vários <a href="@modules">módulos</a> e <a href="@themes">temas</a>.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
pt: Consulte a página de <a href="@available_updates">actualizações disponíveis</a> para informações sobre módulos e temas instalados que tenham novas versões disponíveis.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
pt: O módulo Update verifica periodicamente se existem novas versões do software do seu site (incluindo módulos e temas) e alerta-o se existirem actualizações disponíveis.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
pt: O <a href="@update-report">relatório de actualizações disponíveis</a> vai alertá-lo quando novas versões estiverem disponíveis. Pode configurar as opções para verificação de actualizações e notificações na <a href="@update-settings">página de configuração do módulo Update</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
pt: Por favor note que por forma a disponibilizar esta informação, estatísticas de utilização anónimas são enviadas para o site drupal.org. Se for desejado pode desactivar o módulo Update a partir da <a href="@modules">página de administração de módulos</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@update">módulo Update Status</a> no manual.

en: Module and theme update status
pt: Estado da atualização de temas e módulos

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
pt: Não existe informação disponível acerca de potenciais novas versões dos módulos e temas instalados. Para verificar se existem actualizações, pode ser necessário <a href="@run_cron">executar o cron</a> ou pode <a href="@check_manually">verificar manualmente</a>. Verificar se existem actualizações disponíveis pode demorar bastante, por favor seja paciente.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
pt: Estão disponíveis actualizações de segurança para um ou mais dos seus módulos ou temas. Para assegurar a segurança do seu servidor, deve actualizá-los imediatamente!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
pt: Existem actualizações disponíveis para um ou mais dos seus módulos ou temas. Para assegurar um funcionamento correcto do seu site, deve efectuar as actualizações assim que possível.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
pt: Obter um relatório de estado acerca de atualizações disponíveis para os módulos e temas instalados.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
pt: Verifica se existem actualizações disponíveis para o Drupal e para os módulos e temas instalados.

en: Display attached files when viewing a post.
pt: Exibir ficheiros anexados ao visualizar uma publicação.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
pt: O módulo de <em>upload</em> permite aos utilizadores enviar ficheiros para o site. A possibilidade de enviar ficheiros para o site é importante para os membros de uma comunidade que queiram partilhar trabalho. É também útil para os administradores que desejem manter os ficheiros enviados ligados a entradas.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
pt: Os utilizadores com permissões para enviar ficheiros podem carregar anexos. Você pode escolher que tipos de conteúdos aceitam anexos na página de tipos de conteúdo. Cada grupo de utilizadores pode ser configurado relativamente à dimensão dos ficheiros e das imagens.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@upload">módulo Upload</a> no manual.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
pt: Utilizadores com permissão para <a href="@permissions">enviar ficheiros</a> podem carregar anexos. Utilizadores com permissão para <a href="@permissions">ver ficheiros enviados</a> podem ver anexos carregados. Pode decidir que tipos de conteúdos podem ter anexos na página de <a href="@types">configuração de tipos de conteúdo</a>.

en: File uploads
pt: Carregamento de ficheiros

en: Control how files may be attached to content.
pt: Controlar a forma como os ficheiros podem ser anexados aos conteúdos.

en: Allows users to upload and attach files to content.
pt: Possibilita aos utilizadores enviar e anexar ficheiros aos conteúdos.

en: User registration settings
pt: Definições do registo de utilizador

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
pt: Os visitantes podem criar contas mas é necessária a aprovação de um administrador.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
pt: Verificar o email quando um visitante se regista

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
pt: Se esta caixa estiver seleccionada, os novos utilizadores terão que validar o seu email antes de poder iniciar a sua sessão no site e ser-lhes-á enviada uma senha gerada pelo sistema. Sem a caixa seleccionada, os utilizadores irão iniciar a sessão no sistema imediatamente após o registo, e poderão seleccionar as suas senhas durante o registo.

en: User registration guidelines
pt: Linhas de orientação para o registo de utilizadores

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto é exibido no topo do formulário de registo de utilizador. É útil para ajudar ou passar instruções aos seus utilizadores.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
pt: O Drupal envia emails sempre que novos utilizadores registam-se no seu site e, opcionalmente, pode também notificar os utilizadores sobre outras acções nas suas contas. Utilizando um simples conjunto de conteúdos modelo, os emails de notificações podem ser personalizados para se adaptarem às necessidades específicas do seu site.

en: Welcome, new user created by administrator
pt: Boas-vindas, novo utilizador criado pelo administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
pt: Personalizar o corpo do email de boas-vindas que é enviado aos novos membros criados por um administrador.

en: Welcome, no approval required
pt: Boas-vindas, não é necessária a aprovação de um administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
pt: Personalizar o corpo do email de boas-vindas que é enviado aos novos membros, quando não é necessária a aprovação por parte de um administrador.

en: Welcome, awaiting administrator approval
pt: Boas-vindas, a aguardar a aprovação de um administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
pt: Personalizar o corpo do email de boas-vindas que é enviado aos novos membros após o registo, quando o registo requer a aprovação por parte de um administrador.

en: Password recovery email
pt: Email de recuperação de senha

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
pt: Personalize as mensagens de email enviadas para os utilizadores que solicitam uma nova senha.

en: Account activation email
pt: Email de activação da conta

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
pt: Active e personalize as mensagens de email enviadas para os utilizadores após a activação da conta (quando um administrador activa uma conta de um utilizador já registado, num site onde é necessária a aprovação por parte de um administrador).

en: Notify user when account is activated.
pt: Notificar o utilizador quando a conta é activada.

en: Account blocked email
pt: Email de conta bloqueada

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
pt: Active e personalize as mensagens de email enviadas para os utilizadores quando as suas contas são bloqueadas.

en: Notify user when account is blocked.
pt: Notificar o utilizador quando a conta é bloqueada.

en: Account deleted email
pt: Email de conta eliminada

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
pt: Active e personalize as mensagens de email enviadas para os utilizadores quando as suas contas são eliminadas.

en: Notify user when account is deleted.
pt: Notificar o utilizador quando a conta é eliminada.

en: Signature support
pt: Suporte de assinatura

en: Picture support
pt: Retratos de utilizador

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
pt: Sub-directório no directório %dir onde os retratos irão ser guardados.

en: Picture maximum dimensions
pt: Dimensões máximas do retrato

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
pt: Dimensão máxima para retratos, em pixeis.

en: Picture maximum file size
pt: Dimensão máxima do ficheiro de retrato

en: Maximum file size for pictures, in kB.
pt: Dimensão máxima do ficheiro de retrato em kB.

en: Picture guidelines
pt: Regras para a utilização de retratos

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto é exibido no formulário de envio de retrato adicionalmente às orientações predefinidas. É útil para ajudar ou passar informações aos seus utilizadores.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
pt: O nome para este grupo. Exemplo: "moderador", "painel editorial", "webmaster".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
pt: O grupo %name já existe. Por favor escolha outro nome para o grupo.

en: The role has been renamed.
pt: O grupo foi renomeado.

en: The role has been deleted.
pt: O grupo foi eliminado.

en: Matches any number of characters, even zero characters
pt: Encontra a correspondência para um qualquer número de caracteres, mesmo zero caracteres

en: Matches exactly one character.
pt: Encontra a correspondência exacta para um caracter.

en: The access rule has been saved.
pt: A regra de acesso foi guardada.

en: The access rule has been added.
pt: A regra de acesso foi adicionada.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
pt: Nenhum valor introduzido. Por favor introduza de novo uma cadeia de caracteres para ser testada.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
pt: Introduza um nome de utilizador para testar se ele será permitido ou não.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
pt: Introduza um endereço de email para testar se ele será permitido ou não.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
pt: Introduza um email ou endereço IP para verificar se é ou não permitido.

en: Check hostname
pt: Verificar nome do servidor

en: The username %name is not allowed.
pt: Não é permitido o nome de utilizador %name.

en: The username %name is allowed.
pt: O nome de utilizador %name está autorizado.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
pt: Não é permitido o email %mail.

en: The e-mail address %mail is allowed.
pt: O endereço de email %mail está autorizado.

en: The hostname %host is not allowed.
pt: O servidor com o nome %host não está autorizado.

en: The hostname %host is allowed.
pt: O servidor com o nome %host tem autorização.

en: There are currently no access rules.
pt: Não existem actualmente regras de acesso.

en: E-mail new password
pt: Enviar nova senha por email

en: %name is not allowed to request a new password.
pt: %name não está autorizado a requerer uma nova senha.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
pt: Desculpe, %name não é reconhecido como um nome de utilizador ou email.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: A sua senha e instruções adicionais foram enviadas para o seu endereço de email.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a conta %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
pt: Todas as submissões feitas por este utilizador serão atribuídas a um utilizador anónimo. Esta acção não poderá ser desfeita.

en: %name has been deleted.
pt: %name foi eliminado.

en: You must enter a username.
pt: Tem que introduzir um nome de utilizador.

en: The username cannot begin with a space.
pt: O nome de utilizador não se pode iniciar com um espaço.

en: The username cannot end with a space.
pt: O nome de utilizador não pode terminar com um espaço.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
pt: O nome de utilizador não pode conter espaços múltiplos seguidos.

en: The username contains an illegal character.
pt: O nome de utilizador contém um caracter não permitido.

en: The username is not a valid authentication ID.
pt: O nome de utilizador não é uma autenticação válida.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
pt: O nome de utilizador %name é demasiado longo: deverá ser menor ou igual a %max caracteres.

en: You must enter an e-mail address.
pt: Tem que introduzir um endereço de email.

en: Who's online
pt: Utilizadores ligados

en: User list length
pt: Extensão da lista de utilizadores

en: Online users
pt: Utilizadores ligados:

en: Enter the password that accompanies your username.
pt: A senha que acompanha o seu nome de utilizador.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
pt: O nome %name foi registado utilizando um endereço de email reservado e, por essa razão, não foi possível dar início à sessão.

en: Signature settings
pt: Configurações da assinatura

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
pt: A assinatura inserida foi configurada de acordo com um formato a que não tem acesso. Será alterada de acordo com as suas permissões quando guardar esta página.

en: Delete picture
pt: Eliminar retrato

en: Check this box to delete your current picture.
pt: Seleccione esta caixa para eliminar o seu retrato actual.

en: An administrator created an account for you at !site
pt: Um administrador criou uma conta para si em !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Um administrador do site !site criou uma conta para si. Poderá iniciar a sua sessão em !login_uri utilizando os seguintes nomes de utilizador e senha:
    
    nome de utilizador: !username
    senha: !password
    
    Poderá também iniciar a sua sessão clicando na ligação abaixo ou copiando-a e colando-a no seu programa de navegação:
    :
    !login_url
    
    Estes dados de sessão só poderão ser utilizados uma única vez.
    
    Após ter iniciado a sessão, irá ser redireccionado para !edit_uri por forma a alterar a sua senha.
    
    
    --  a equipa de %site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (a aguardar a provação de um administrador)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Agradecemos o seu registo no !site. O seu pedido de conta está neste momento em processo de aprovação. Uma vez que o mesmo tenha sido aprovado, irá receber outro email contendo informação sobre como iniciar a sua sessão, definir a sua senha, e outros detalhes.
    
    
    --  a equipa de !site

en: Replacement login information for !username at !site
pt: Substituição de dados de início de sessão para !username em !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
pt: !username,
    
    Foi feito um pedido para reiniciar a sua senha no !site.
    
    Pode agora entrar em !uri_brief clicando na ligação abaixo ou copiando-a e colando-a no seu programa de navegação:
    
    !login_url
    
    Esta ligação só poderá ser utilizada uma única vez e expirará após 24 horas. Nada acontecerá se não for utilizada.
    
    Após iniciar a sessão no site, será redireccionado para !edit_uri para que possa alterar a sua senha.

en: Account details for !username at !site (approved)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (aprovado)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
pt: !username,
    
    A sua conta em !site foi activada.
    
    Pode agora entrar em !uri_brief clicando na ligação abaixo ou copiando-a e colando-a no seu programa de navegação:
    
    !login_url
    
    Esta ligação só poderá ser utilizada uma única vez.
    
    Após iniciar a sessão no site, será redireccionado para !edit_uri para que possa alterar a sua senha.
    
    Uma vez que você defina a sua senha, poderá iniciar a sua sessão em !login_uri utilizando:
    
    utilizador: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (bloqueado)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
pt: !username,
    
    A sua conta em !site foi bloqueada.

en: Account details for !username at !site (deleted)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (eliminado)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
pt: !username,
    
    A sua conta em !site foi eliminada.

en: Unblock the selected users
pt: Desbloquear os utilizadores seleccionados

en: Block the selected users
pt: Bloquear os utilizadores seleccionados

en: Delete the selected users
pt: Eliminar os utilizadores seleccionados

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
pt: O módulo <em>user</em> permite aos utilizadores registarem-se, iniciarem a sessão e encerrarem a sessão no site. Os utilizadores ao registarem-se beneficiam da associação que existe entre o conteúdo criado por eles e as suas contas, e permite também a definição de várias permissões para o seu grupo. O módulo de utilizador permite ainda a criação de perfis que definem o que cada grupo pode fazer e não fazer. Cada utilizador pode ser associado a um ou mais grupos. Por predefinição existem dois grupos <em>anónimo</em> - um utilizador que não iniciou a sessão, e <em>autenticado</em> - um utilizador autorizado e com a sessão aberta.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
pt: Os utilizadores podem usar o próprio nome ou uma alcunha e podem alterar algumas configurações pessoais através de sua página individual <em>Minha conta</em>.  Os utilizadores registados necessitam de autenticar-se no site indicando o seu nome de utilizador e senha, ou através do seu OpenID, um método seguro e opcional para autenticar-se em vários sites com um único nome de utilizador e senha. Em algumas configurações, os utilizadores podem autenticar-se usando um nome de utilizador e senha de outro site Drupal, ou através de um mecanismo específico de outro site.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
pt: Um visitante acedendo ao seu site recebe um identificador único, ou ID de sessão, que é armazenado numa <em>cookie</em>. A <em>cookie</em> não contém informações pessoais, mas funciona como uma chave para aceder a informação guardada no seu site. Os utilizadores devem ter as <em>cookies</em> activadas no seu programa de navegação quando utilizam o seu site.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
pt: Para informações adicionais consulte a entrada <a href="@user">módulo User</a> no manual.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
pt: O Drupal permite aos utilizadores registarem-se, iniciar sessão, encerrar sessão, manter perfis de utilizador, etc. Nenhum participante poderá utilizar o seu próprio nome para colocar conteúdo até ao momento em que se registe para uma conta de utilizador.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
pt: Esta página permite aos administradores registar novos utilizadores.  Os emails e nomes de utilizador devem ser únicos.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
pt: Configure um nome de utilizador e respectivo endereço de email para contas novas <em>e</em> existentes (as contas que actualmente têm sessão aberta não serão encerradas). Se um nome de utilizador ou endereço de email para uma conta coincidir com alguma regra que o proíba e não com uma regra que o autorize, não será autorizada a sua criação ou o inicio de sessão. As regras são válidas para cada página visualizada e não apenas para os registos.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
pt: As permissões permitem que controle o que os utilizadores podem ou não podem fazer no seu site.  Cada grupo de utilizador (definido na <a href="@role">página de grupos de utilizador</a>) possui sua própria configuração de permissões. Por exemplo, pode atribuir a utilizadores classificados como "Administradores" permissão para "administrar nós" mas impedir os utilizadores "autenticados" de o fazer. Pode utilizar as permissões para revelar novas funções aos utilizadores privilegiados (aqueles que se registaram, por exemplo). As permissões também permitem que utilizadores de confiança o ajudem a administrar um site muito concorrido.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
pt: <p>Os grupos de utilizador permitem-lhe afinar a segurança e a administração do Drupal. Um grupo de utilizador define os privilégios de um conjunto de utilizadores tal como configurado em <a href="@permission">permissões de utilizador</a>. Exemplos de grupos de utilizador incluem: utilizador anónimo, utilizador identificado, moderador, administrador, etc. Nesta área poderá definir os <em>nomes dos grupos</em> de utilizador. Para eliminar um grupo seleccione "editar".</p><p>Por predefinição, o Drupal tem dois grupos de utilizador:</p>
          <ul>
          <li>Utilizador anónimo: Este grupo é utilizado para os utilizadores que não têm uma conta de utilizador ou não iniciaram sessão.</li>
          <li>Utilizador autenticado: Este grupo é atribuído automaticamente a todos os utilizadores que iniciarem sessão.</li>
          </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
pt: Introduza um padrão simples ("*" poderá ser utilizado como uma variável livre) para pesquisar por um nome de utilizador ou um email. Por exemplo, se pesquisar por "jo" o Drupal poderá indicar-lhe nomes como "jonas", "joana" e "jo@exemplo.com".

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
pt: Bem-vindo ao Drupal. A sessão está agora aberta como utilizador nº 1, o que lhe dá controlo completo sobre o seu site.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
pt: </p><p> A sua senha é <strong>%pass</strong>. Pode alterar a sua senha abaixo.</p>

en: New external user: %name using module %module.
pt: Novo utilizador externo: %name a utilizar o módulo %module.

en: Deleted user: %name %email.
pt: Utilizador eliminado: %name %email.

en: administer permissions
pt: administrar permissões

en: administer users
pt: administrar os utilizadores

en: access user profiles
pt: aceder aos perfis de utilizador

en: change own username
pt: alterar o próprio nome de utilizador

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
pt: Configurar as funcionalidades relacionadas com utilizadores, incluindo os requisitos de registo, emails e retratos.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
pt: Parametrizar o acesso a funcionalidades seleccionando permissões para os grupos.

en: Edit role
pt: Editar grupo

en: Access rules
pt: Regras de acesso

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
pt: Listar e criar regras para proibir nomes de utilizador, email e endereços de IP.

en: Check rules
pt: Verificar regras

en: Manages the user registration and login system.
pt: Gere o processo de registo do utilizador e do sistema de início de sessões.

en: By !author at @date
pt: Por !author em @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
pt: Tema minimalista com cores suaves.

en: Boxy tabled theme in all grays.
pt: Tema "quadrado", com "caixas", baseado em tabelas e em tons de cinzento.

en: Skip navigation
pt: Saltar navegação

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
pt: Tema baseado em tabelas, com múltiplas colunas e tons de azul e laranja.

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: File name without extension
pt: Nome do ficheiro sem extensão

en: File extension
pt: Extensão do ficheiro

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: incompatibilidade de título. Por favor verifique a sua seleção.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Image linked to file
pt: Imagem ligada a ficheiro

en: The selected file %name could not be saved.
pt: O ficheiro seleccionado %name não pode ser guardado.

en: filefield
pt: campo de ficheiro

en: Could not set permissons on destination file: %file
pt: Não foi possível configurar permissões no ficheiro de destino: %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
pt: O caminho %directory foi indicado como um directório, mas ele é um ficheiro.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com indicador de progresso

en: Throbber
pt: Imagem de carga

en: The file upload failed. %upload
pt: O carregamento do ficheiro falho. %upload

en: URL to file
pt: URL para o ficheiro

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O ficheiro enviado provavelmente excedeu o tamanho máximo do ficheiro (@size) que este servidor suporta.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o carregamento...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: A carregar... (@current de @total)

en: Allowed Extensions: %ext
pt: Extensões Permitidas: %ext

en: The file is not a known image format.
pt: O ficheiro não é um formato de imagem conhecido.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros mas não tem as bibliotecas necessárias instaladas. É recomendado que instale o <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferencialmente) ou o <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros utilizando o APC RFC1867. Tenha em conta que não são possíveis carregamentos em simultâneo. É recomendado usar a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca PECL uploadprogress</a> se possível

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pt: O seu servidor não é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros. O progresso de carregamento do ficheiro requer que o PHP corra com mod_php e não como FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros através do APC, mas não está activo. Adicione <code>apc.rfc1867 = 1</code> à sua configuração php.ini. Em alternativa, é recomendado o uso de <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, que suporta mais do que um upload em simultâneo.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pt: Activo (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Activo (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso do carregamento

en: Hours: h
pt: Horas: h

en: Minutes: mm
pt: Minutos: mm

en: Seconds: ss
pt: Segundos: ss

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor do que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior do que %max.

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: Poll module choices.
pt: Escolhas do módulo de votação.

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo de votação.

en: manage fields
pt: gerir campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar um novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: - Select a field type -
pt: - Seleccione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Seleccione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de informação a guardar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar informação.

en: - Select an existing field -
pt: - Seleccione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para partilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: O nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para a etiqueta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome deve incluir apenas letras minúsculas sem acentos, números e traços inferiores.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o campo com o nome %field_name é demasiado longo. O nome está limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: o nome de campo %field_name já existe.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um tipo de campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: tem que indicar um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Número máximo de valores que os utilizadores podem introduzir para este campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: "Ilimitado" vai colocar um botão "Adicionar mais", por forma a que os utilizadores possam adicionar o número de campos que entenderem.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: You need to provide a group name.
pt: Você precisa de fornecer um nome de grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome deve conter apenas letras minúsculas não acentuados, números e sublinhados.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é muito longo. O nome é limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo "group_.

en: The group name %group_name already exists.
pt: O nome do grupo %group_name já existe.

en: Add new group:
pt: Adicionar novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar novo grupo: você precisa fornecer um nome de grupo.

en: Standard group
pt: Grupo padrão

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos de exibição para campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campo: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos deste grupo de campo no nó de referência.

en: Field group label
pt: Campo de rótulo de grupo

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configurar o modo como o rótulo de grupo de campo vai ser exibido. Esta opção não tem efeito quando o título "Substituir" opção é ativada, o título do bloco especificado é exibido.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Campo definido - dobrável

en: Field group format
pt: Formato de campo de grupo

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato de grupo de domínio.

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, apenas o primeiro nó de conteúdo será carregado.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números e decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Apenas números são permitidos em %field

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Apenas números e o caracter decimal (%decimal) são permitidos em %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, somente o primeiro utilizador será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há campos de referência do utilizador definido.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Utilizadores que podem ser referenciados (Vista)

en: View used to select the users
pt: Vista usada para seleccionar os utilizadores

en: %name: invalid user.
pt: %name: utilizador irregular.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicione campos e grupos ao tipo de conteúdo e ordene-os na estrutura e nos formulários de introdução dos conteúdos.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Pode adicionar um campo a um grupo arrastando-o para baixo e para a direita desse grupo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: Instalar o módulo <a href="!adv_help">Ajuda avançada</a> dar-lhe-á acesso a mais e melhor informação auxiliar.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de selecção 'Excluir' para excluir um item do valor de !content passado ao modelo do nó.

en: <b>@type failed.</b>
pt: <b>@type falhou.</b>

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
pt: Determina quais os métodos de envio a citar na conclusão da compra, quando os produtos de diferentes tipos de envio são ordenados. Os maiores valores prevalecem.

en: Shipment
pt: Expedição

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento de resolução permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: !site_name blogs
pt: blogues de !site_name

en: To clear all caches, click the button on the <a href="@performance">Performance page</a>.
pt: Para limpar todas as caches, clique no botão na <a href="@performance">página de Desempenho</a>.

en: comment settings
pt: as definições dos comentários

en: node settings
pt: as definições do nó (s)

en: panel pane settings
pt: painel de configurações do painel

en: views style settings
pt: as definições do estilo das vistas

en: Skip to Main Content Area
pt: Passar para área de conteúdo principal

en: Enter search terms
pt: Digite os termos da pesquisa

en:  (not verified)
pt:  (Não verificado)

en: edit the content of this Custom block (in @region)
pt: editar e personalizar o conteúdo deste bloco (in @region)

en: configure this @type block (in @region)
pt: configurar este @type bloco (em @region)

en: edit the menu of this @type block (in @region)
pt: editar o menu deste @type bloco (em @region)

en: Theme registry rebuild completed. <a href="!link">Turn off</a> this feature for production websites.
pt: Registo do tema reconstrução concluída. <a href="!link">Desligue</a> esse recurso para sites de produção.

en: Fusion theme settings
pt: Definições de tema Fusion

en: Use these settings to enhance the appearance and functionality of your Fusion theme.
pt: Use essas configurações para melhorar a aparência e a funcionalidade do seu tema Fusion.

en: Typography
pt: Tipografia

en: Select a new font family
pt: Seleccione uma nova família de tipos de letra

en: Theme default
pt: Tema predefinido

en: Change the base font size
pt: Alterar o tamanho da fonte base

en: Adjusts all text in proportion to your base font size.
pt: Ajusta todo o texto em proporção ao seu tamanho de letra base.

en:  - Theme Default
pt:  - Tema predefinido

en: Select a grid layout for your theme
pt: Seleccione um plano de grade para o tema

en: Select a width for your fluid grid layout
pt: Seleccione uma largura para o seu plano de grade fluido

en: Select a sidebar layout for your theme
pt: Seleccione um plano de barra lateral para o tema

en: Split sidebars
pt: Dividir barra lateral

en: Both sidebars first
pt: Ambas as barras laterais á esquerda

en: Both sidebars last
pt: Ambas as barras laterais á direita

en: Select a different width for your first sidebar
pt: Seleccione uma largura diferente para a sua barra lateral esquerda

en: Select a different width for your last sidebar
pt: Seleccione uma largura diferente para a sua barra lateral direita

en: Theme color
pt: Cores do tema

en: Select a theme color
pt: Seleccione uma cor do tema

en: Display block configure links for administrators.
pt: Configurar vistas do bloco de ligações para os administradores.

en: This setting provides convenient hover links to block configuration pages directly from the block.
pt: Esta configuração fornece ligações se for conveniente para bloquear páginas de configuração directamente a partir do bloco.

en: Enable grid overlay mask for administrators.
pt: Activar máscara de sobreposição de grade para os administradores.

en: This setting enables a "GRID" button in the upper left corner of each page to toggle a grid overlay and block outlines, which can help with visualizing page layout and block positioning.
pt: Essa configuração permite que uma "grade" botão no canto superior esquerdo de cada página, para uma sobreposição de grade e bloquear linhas, o que pode ajudar com a visualização do plano de página e posicionamento do bloco.

en: Developer settings
pt: Configurações do desenvolvedor

en: Rebuild theme registry for every page.
pt: Reconstruir o registo do tema para cada página.

en: Avoid IE stylesheet limit.
pt: Evite IE limite de estilo.

en: Search...
pt: Pesquisa ...

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário processará o tipo de conteúdo e um ou mais campos desse tipo e exportar as configurações. A exportação criada por este processo pode ser copiada e colada como uma importação na corrente ou em qualquer outro banco de dados. A importação irá adicionar os campos de um tipo de conteúdo existente ou criar um novo tipo de conteúdo que inclui os campos seleccionados.

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados
