UberDrupal (6.x-1.0-alpha7) - en to sv translation catalogue (6868 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Image !current of !total
sv: Bild !current av !total

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Filter HTML tags
sv: Filtrera HTML-taggar

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de sidor som finns i listan.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de sidor som finns i listan.

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara inställningar

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: enabled
sv: aktiverad

en: enable
sv: aktivera

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Request new password via e-mail.
sv: Begär nytt lösenord via e-post.

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Gross
sv: Brutto

en: content
sv: innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: Wrong username or password.
sv: Fel användarnamn eller lösenord.

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: closed
sv: stängd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: deny
sv: neka

en: Age
sv: Ålder

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: Log
sv: Logg

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: Enable
sv: Aktivera

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: Default currency
sv: Förvald valuta

en: Action
sv: Åtgärd

en: Cost
sv: Kostnad

en: Quantity
sv: Antal

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: Purchased
sv: Köpt

en: new
sv: nytt

en: error
sv: fel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: The title of the block as shown to the user.
sv: Titeln på ett block såsom det visas för användaren.

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: cron
sv: schemalagda aktiviteter

en: Blue Lagoon (Default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: Ash
sv: Aska

en: Aquamarine
sv: Havsblå

en: Belgian Chocolate
sv: Belgisk choklad

en: Bluemarine
sv: Marinblått

en: Citrus Blast
sv: Citronvåg

en: Cold Day
sv: Kall dag

en: Greenbeam
sv: Grön stråle

en: Mediterrano
sv: Medelhavsmiljö

en: Mercury
sv: Kvicksilver

en: Nocturnal
sv: Nattlig

en: Olivia
sv: Oliv

en: Pink Plastic
sv: Plastrosa

en: Shiny Tomato
sv: Skinande tomat

en: Teal Top
sv: Grön topp

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Categories
sv: Kategorier

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: updated
sv: uppdaterad

en: Available variables are:
sv: Tillgängliga variabler är:

en: Overview
sv: Översikt

en: File
sv: Fil

en: File path
sv: Filsökväg

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Release notes
sv: Anteckningar om utgåvan

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Quote
sv: Citera

en: Image
sv: Bild

en: There are currently no posts in this category.
sv: Det finns för närvarande inga inlägg i denna kategori.

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Related terms
sv: Relaterade termer

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Multiple select
sv: Flerval

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Överliggande

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sv: Sidor på en given nivå ordnas i första hand efter vikt och sedan efter rubrik.

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Add container
sv: Lägg till forumgrupp

en: Settings
sv: Inställningar

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Name
sv: Namn

en: edit container
sv: redigera gruppering

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: up
sv: upp

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: category
sv: kategori

en: Outline
sv: Disposition

en: content top
sv: innehåll - längst upp

en: content bottom
sv: innehåll - längst ned

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Changes
sv: Ändringar

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Session opened for %name.
sv: Session startad för %name.

en: Help
sv: Hjälp

en: username
sv: användarnamn

en: Preset Name
sv: Namn på förhandsinställning

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Catalog
sv: Katalog

en: view catalog
sv: Visa katalogen

en: administer catalog
sv: Administrera katalogen

en: Time
sv: Tid

en: week
sv: vecka

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: History
sv: Historia

en: The configuration options have been reset to their default values.
sv: Inställningarna har återställts till sina standardvärden.

en: hidden
sv: dold

en: Path
sv: Sökväg

en: Dimensions
sv: Mått

en: Filename
sv: Filnamn

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Clear index
sv: Rensa index

en: edit forum
sv: redigera forum

en: Forum name
sv: Namn på forum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
sv: Är du säker på att du vill radera forumet %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
sv: Forumet %term och alla underliggande forum samt tillhörande inlägg har raderats.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
sv: forum: raderade %term inklusive alla underforum och deras inlägg.

en: link
sv: länk

en: Placeholder tokens
sv: Ersättningstecken

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Core - optional
sv: Grundsystem - valfria

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: never
sv: aldrig

en: The username %name does not exist.
sv: Användarnamnet %name finns inte.

en: mail
sv: e-post

en: Add item
sv: Lägg till post

en: actions
sv: åtgärder

en: Theme
sv: Tema

en: aggregator
sv: innehållssamlare

en: read more
sv: läs mer

en: Update interval
sv: Uppdateringsintervall

en: The fully-qualified URL of the feed.
sv: Nyhetsflödets fullständiga URL.

en: Add forum
sv: Lägg till forum

en: Add term
sv: Lägg till term

en: Screenshot for %theme theme
sv: Skärmdump av temat %theme

en: no screenshot
sv: ingen skärmdump

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Access log settings
sv: Inställningar för åtkomstloggning

en: Enable access log
sv: Aktivera åtkomstloggning

en: Discard access logs older than
sv: Ta bort åtkomstloggar äldre än

en: Preview comment
sv: Förhandsvisa kommentar

en: Total
sv: Totalt

en: Unassign
sv: Koppla från

en: Please contact the site administrator.
sv: Vänligen kontakta webbplatsens administratör.

en: Statistics
sv: Statistik

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Settings for @role
sv: Inställningar för @role

en: Permitted file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Filändelser som användaren med denna roll kan ladda upp. Separera ändelserna med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten.

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: type
sv: typ

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Database type
sv: Typ av databas

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Create
sv: Skapa

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Save categories
sv: Spara kategorier

en: Content management
sv: Innehåll

en: Menu item
sv: Menyval

en: Expanded
sv: Utfällt

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
sv: Sökvägen som denna meny länkar till. Detta kan antingen vara en intern sökväg i Drupal som %add-node eller en extern URL som %drupal. Ange %front för att länka till startsidan.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
sv: Om detta väljs och det finns underliggande menyval kommer det alltid att vara utfällt.

en: Parent item
sv: Ovanliggande val

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Question
sv: Fråga

en: Add child page
sv: Lägg till underliggande sida

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Remove from outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: Unknown export format.
sv: Okänt exporteringsformat.

en: All
sv: Alla

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Active
sv: Aktiv

en: Post
sv: Inlägg

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Page
sv: Sida

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Footer message
sv: Sidfot

en: Logo
sv: Logotyp

en: Mission
sv: Syfte

en: Search box
sv: Sökruta

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Public registrations
sv: Offentliga registreringar

en: Only site administrators can create new user accounts.
sv: Endast webbplatsens administratörer kan skapa nya användarkonton.

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Url
sv: URL

en: Off
sv: Av

en: Host
sv: Värd

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Manual update check
sv: Sök efter uppdateringar manuellt

en: Never
sv: Aldrig

en: Submit changes
sv: Skicka ändringar

en: Check manually
sv: Kontrollera manuellt

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Drupal core update status
sv: Uppdateringsstatus för Drupals kärna

en: Out of date
sv: Föråldrad

en: Update status
sv: Uppdateringsstatus

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
sv: Menyvalet kan anpassas och ställas in först när modulen Menu har <a href="@modules-page">aktiverats</a>.

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Selected
sv: Valda

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
sv: Välj <em>Ja</em> om du vill att denna kategori skall vara förvald.

en: You must enter a category.
sv: Du måste ange en kategori.

en: You must enter one or more recipients.
sv: Du måste ange en eller flera mottagare.

en: Category %category has been added.
sv: Kategorin %category har lagts till.

en: Category %category has been updated.
sv: Kategorin %category har uppdaterats.

en: Are you sure you want to delete %category?
sv: Är du säker på att du vill radera %category?

en: Category %category has been deleted.
sv: Kategorin %category har raderats.

en: Hourly threshold
sv: Tröskelvärde per timme

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
sv: Du kan inte skicka fler än %number meddelanden per timme. Var vänlig försök igen senare.

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Your e-mail address
sv: Din e-postadress

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: You must select a valid category.
sv: Du måste välja en giltig kategori.

en: You must enter a valid e-mail address.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress.

en: Sender
sv: Avsändare

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: Throttle
sv: Lastbegränsning

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Published
sv: Publicerad

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Locale
sv: Språkanpassning

en: Title field label
sv: Rubrikfältets etikett

en: Body field label
sv: Brödtextfältets etikett

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Poll duration
sv: Undersökningens varaktighet

en: Poll choices
sv: Enkätval för undersökning

en: Explanation
sv: Förklaring

en: Selection options
sv: Urvalsalternativ

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File MIME type
sv: Typ av MIME för filen

en: Node revision ID
sv: Versions-ID för nod

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term name
sv: Termens namn

en: Role name
sv: Rollnamn

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Theme configuration
sv: Konfiguration av tema

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Severity
sv: Grad

en: Content field
sv: Fält för innehåll

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Vote
sv: Rösta

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Click here
sv: Klicka här

en: Add condition
sv: Lägg till villkor

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: Conditions
sv: Villkor

en: RSS - blogs
sv: RSS - bloggar

en: Search settings
sv: Inställningar för sökning

en: Mode
sv: Läge

en: blocked
sv: spärrad

en: active
sv: aktiv

en: OPML feed
sv: OPML-flöde

en: configure
sv: konfigurera

en: Number of news items in block
sv: Antal nyhetsinlägg i block

en: View this feed's recent news.
sv: Visa senaste nytt för detta flöde.

en: View this category's recent news.
sv: Visa senaste nytt för denna kategori.

en: Feed overview
sv: Översikt över nyhetsflöden

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Next update
sv: Nästa uppdatering

en: %time left
sv: %time återstår

en: remove items
sv: ta bort poster

en: update items
sv: uppdatera poster

en: Category overview
sv: Kategoriöversikt

en: Categorize
sv: Kategorisera

en: You are not allowed to categorize this feed item.
sv: Du är inte behörig att kategorisera detta nyhetsflöde.

en: The categories have been saved.
sv: Kategorierna har sparats.

en: Updated:
sv: Uppdaterad:

en: blog it
sv: blogga om det

en: Comment on this news item in your personal blog.
sv: Kommentera denna nyhetsartikel i din personliga blogg.

en: %age old
sv: %age gammal

en: %ago ago
sv: %ago sedan

en: Authored by
sv: Författad av

en: Items shown in sources and categories pages
sv: Artiklar som visas på käll- och kategorisidor

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
sv: Ett flöde med URL:en %url finns redan. Du måste ange en unik URL.

en: The feed %feed has been updated.
sv: Flödet %feed har uppdaterats.

en: Feed %feed deleted.
sv: Flödet %feed raderades.

en: The feed %feed has been deleted.
sv: Flödet %feed har raderats.

en: Feed %feed added.
sv: Flödet %feed lades till.

en: The feed %feed has been added.
sv: Flödet %feed har lagts till.

en: Delete all
sv: Radera allt

en: The news items from %site have been removed.
sv: Nyhetsartiklarna från %site har tagits bort.

en: administer news feeds
sv: administrera nyhetsflöden

en: access news feeds
sv: åtkomst till nyhetsflöden

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
sv: Låter användaren anpassa inställningarna för lightbox2

en: Lightbox filter
sv: Filter för Lightbox

en: Performance
sv: Prestanda

en: Read full article to view attachments.
sv: Läs den fullständiga artikeln för att se bilagor.

en: 1 attachment | @count attachments
sv[0]: 1 bilaga
sv[1]: @count bilagor

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Medium
sv: Mellan

en: Plain text
sv: Ren text

en: Button background color
sv: Bakgrundsfärg för knapp

en: Sale
sv: Utförsäljning

en: Card Type
sv: Korttyp

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Add line
sv: Lägg till rad

en: Qty
sv: Antal

en: Price
sv: Pris

en: Customers
sv: Kunder

en: Last reply
sv: Senaste svar

en: Customer
sv: Kund

en: Amount
sv: Summa

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Add to cart
sv: Lägg till i varukorg

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Send
sv: Skicka

en: Invoice
sv: Faktura

en: Code
sv: Kod

en: Stock
sv: Lager

en: No posts available.
sv: Inga inlägg tillgängliga.

en: RRP
sv: Rekommenderat försäljningspris

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment settings
sv: Betalningsinställningar

en: Payments
sv: Betalningar

en: print
sv: skriv ut

en: quote
sv: citera

en: Store
sv: Butik

en: Company
sv: Företag

en: Add a role to the selected users
sv: Lägg till en roll för de markerade användarna

en: Remove a role from the selected users
sv: Radera en roll för de markerade användarna

en: security
sv: säkerhet

en: node
sv: nod

en: directory
sv: mapp

en: General
sv: Allmän

en: Directory
sv: Katalog

en: Method
sv: Metod

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: End
sv: Till

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: May
sv: maj

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: The name of the menu the node belongs to.
sv: Namnet på den meny som noden hör till.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
sv: Vokabulären som sidans första kategori hör till.

en: The name of the category.
sv: Kategorins namn.

en: The id number of the category.
sv: Kategorins ID-nummer.

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Theme-specific settings
sv: Temaspecifika inställningar

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
sv: Dessa inställningar finns bara för temat %theme och alla stilar som baseras på detta.

en: access content
sv: komma åt innehåll

en: SKU
sv: Artikelnummer

en: Attributes
sv: Attributer

en: Role
sv: Roll

en: Allow
sv: Tillåt

en: Deny
sv: Neka

en: Signatures
sv: Signatur

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Updated URL for feed %title to %url.
sv: Uppdaterade URL:en för flödet %title till %url.

en: Blog
sv: Blogg

en: Jump to the first comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första kommentar.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första nya kommentar.

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Add a new comment to this page.
sv: Lägg till en ny kommentar till denna sida.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sv: Dela med dig av dina tankar och åsikter som har med detta inlägg att göra.

en: No terms available.
sv: Inga termer tillgängliga.

en: Destination
sv: Mål

en: reset
sv: återställ

en: Class
sv: Klass

en: String
sv: Sträng

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Minimum cache lifetime
sv: Minsta tid en cachad sida sparas

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: 1 vote | @count votes
sv[0]: 1 röst
sv[1]: @count röster

en: Site maintenance
sv: Underhåll av webbplatsen

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Off-line
sv: Nedkopplad

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
sv: I läget "Uppkopplad", kan alla besökare se webbplatsen som vanligt. I läget "Nedkopplad", kan bara användare med behörigheten "administrera webbplatsens inställningar" komma åt webbplatsen för att utföra underhåll; alla andra besökare kommer att se webbplatsens Nedkopplad-meddelande som kan ställas in nedan. Behöriga användare kan logga in i "Nedkopplad"-läget via <a href="@user-login">användarinloggningssidan</a>.

en: Site off-line message
sv: Meddelande vid nedkopplat läge

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Var vänlig återkom inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i nedkopplat läge.

en: Default front page
sv: Förvald startsida

en: Button
sv: Knapp

en: Top pages
sv: Mest populära sidor

en: Clicks
sv: Klick

en: Filtered text (user selects input format)
sv: Filtrerad text (användaren väljer inmatningsformat)

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
sv: Största antal tecken för fältet. Lämna blankt för oändlig storlek.

en: Rows
sv: Rader

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Checkout
sv: Kassan

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filtrering

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Recent hits
sv: Senaste träffar

en: Class name
sv: Klassens namn

en: Integer
sv: Heltal

en: Credit Card
sv: Kontokort

en: The comment no longer exists.
sv: Kommentaren finns inte längre.

en: The comment and all its replies have been deleted.
sv: Kommentaren inklusive alla dess svar har raderats.

en: Do not display
sv: Visa ej

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sv: Visa om följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (PHP-läge, bara för experter).

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Profile
sv: Profil

en: Process
sv: Behandla

en: Close
sv: Stäng

en: Votes
sv: Röster

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Expiration
sv: Utgångsdatum

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Session closed for %name.
sv: Sessionen avslutad för %name.

en: You have to specify a valid date.
sv: Du måste ange ett giltigt datum.

en: Server settings
sv: Inställningar för servern

en: The name %name is a reserved username.
sv: Namnet %name är ett reserverat användarnamn.

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: The field %field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Labels
sv: Etiketter

en: 1 new | @count new
sv[0]: 1 nytt
sv[1]: @count nya

en: Add rule
sv: Lägg till regel

en: Delete rule
sv: Radera rollen

en: Table prefix
sv: Tabellprefix

en: Database username
sv: Användarnamn för databasen

en: Database password
sv: Lösenord för databasen

en: Database name
sv: Databasens namn

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Formatting guidelines
sv: Formateringshjälp

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
sv: Format: %time. Lämna tomt för att använda tiden då formuläret skickas.

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Attachments
sv: Bilagor

en: File attachments
sv: Bifogade filer

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
sv: Ändringar som görs på bilagorna är inte permanenta förrän du sparar detta inlägg. Den först "visade" filen kommer att inkluderas i RSS-flödet.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
sv: Bifogade filer är inaktiverat. Katalogerna för filer är inte rätt konfigurerade.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
sv: Besök <a href="@admin-file-system">sidan för inställningar av filsystem</a>.

en: Pending
sv: Väntar på

en: minute
sv: minut

en: minutes
sv: minuter

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
sv: Aktivera eller inaktivera sidcache för gäster och ställ in bandbreddsoptimering för CSS och JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
sv: Den största tillåtna bildstorleken uttryckt som BREDDxHÖJD (till exempel 640x480). Välj 0 för obegränsad storlek.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
sv: Filstorlekens begränsning för %role måste vara ett tal och större än noll.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
sv: Den största filstorleken per uppladdning för %role är större än den tillåtna totala filstorleken per användare.

en: Maximum resolution for uploaded images
sv: Största upplösning för uppladdade bilder

en: WIDTHxHEIGHT
sv: BREDDxHÖJD

en: Maximum file size per upload
sv: Maximal filstorlek per uppladdning

en: Total file size per user
sv: Total filstorlek per användare

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
sv: Den maximala storleken på alla filer som en användare tillåts ha på webbplatsen (i megabyte).

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: [<a href="@link">more help...</a>]
sv: [<a href="@link">mer hjälp...</a>]

en: Upload file
sv: Ladda upp fil

en: Product title
sv: Titel på vara

en: List price
sv: Listpris

en: Arabic
sv: Arabiska

en: English
sv: Engelska

en: French
sv: Franska

en: Italian
sv: Italienska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Default height
sv: Standardhöjd

en: Default width
sv: Standardbredd

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Are you sure you want to delete these items?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa inlägg?

en: The items have been deleted.
sv: Inläggen har raderats.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sv: Ange en korrekt e-postadress. All e-post från det här systemet kommer att skickas till denna adress. E-postadressen kommer inte att visas utan används endast om du behöver ett nytt lösenord via e-post, eller om du vill ha vissa nyheter eller meddelanden via e-post.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: E-postadressen %email används redan. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
sv: E-postadressen %email har nekats åtkomst.

en: Remove items
sv: Ta bort poster

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: Sources
sv: Källor

en: !title category latest items
sv: Senaste inlägg för kategorin !title

en: !title feed latest items
sv: Senaste inlägg för flödet !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
sv: En kategori med namnet %category finns redan. Du måste ange en unik titel.

en: The category %category has been updated.
sv: Kategorin %category har uppdaterats.

en: Category %category deleted.
sv: Kategorin %category raderades.

en: The category %category has been deleted.
sv: Kategorin %category har raderats.

en: Category %category added.
sv: Kategorin %category lades till.

en: The category %category has been added.
sv: Kategorin %category har lagts till.

en: aggregator - @title
sv: innehållssamlare - @title

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 post
sv[1]: @count poster

en: Add menu
sv: Lägg till meny

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
sv: Är du säker på att du vill radera det anpassade menyvalet %item?

en: The menu item %title has been deleted.
sv: Menyvalet %title har raderats.

en: Deleted menu item %title.
sv: Raderade menyvalet %title.

en: menu
sv: meny

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: update
sv: uppdatera

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: locked
sv: låst

en: Titles only
sv: Endast rubriker

en: Full text
sv: Hela texten

en: This cannot be undone.
sv: Detta kan inte ångras.

en: Upload picture
sv: Ladda upp bild

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Display all menu items
sv: Visa alla menyval

en: access administration menu
sv: åtkomst till administrationsmeny

en: Language file
sv: Språkfil

en: published
sv: publicerad

en: Average page generation time
sv: Genomsnittlig tid för sidgenerering

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Show only users where
sv: Visa bara användare där

en: Refine
sv: Renodla

en: Undo
sv: Ångra

en: Member for
sv: Medlem i

en: @time ago
sv: @time sedan

en: No users available.
sv: Inga användare tillgängliga.

en: No users selected.
sv: Inga användare valda.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
sv: Upptäckte illvilligt försök att ändra skyddade användarfält.

en: Select all rows in this table
sv: Markera alla rader i tabellen

en: Deselect all rows in this table
sv: Avmarkera alla rader i tabellen

en: Display breadcrumb
sv: Visa länkstig

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Please enter some keywords.
sv: Var vänlig ange några nyckelord.

en: Token actions
sv: Åtgärder för Token

en: Replacement value
sv: Ersättningsvärde

en: tokens
sv: ersättningstecken

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton utan godkännande från en administratör.

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
sv: Den maximala filstorleken som en användare kan ladda upp (i megabyte).

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Delete menu
sv: Radera meny

en: Edit menu item
sv: Redigera menyval

en: Reset menu item
sv: Återställ menyval

en: Delete menu item
sv: Radera menyval

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Locale settings
sv: Platsinställningar

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: How many content items to display in "day" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "I dag".

en: day
sv: dag

en: year
sv: år

en: hour
sv: timme

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: är inte lika med

en: Posts
sv: Inlägg

en: Mission statement
sv: Syftets utlåtande

en: Configure permissions
sv: Konfigurera behörigheter

en: Randomize
sv: Slumpa

en: None.
sv: Ingen.

en: Revert
sv: Återställ

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
sv: Ange den befintliga sökvägen som du vill skapa ett alias för. Exempelvis: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Ange en alternativ sökväg som detta innehåll kan nås genom. Till exempel kan man skriva "om" om man vill ha en sida om webbplatsen. Använd en relativ sökväg och lägg inte till snedstreck i slutet, eftersom aliaset då inte fungerar.

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: Replacement patterns for @name
sv: Ersättningsmönster för @name

en: Execute custom PHP code
sv: Kör anpassad PHP-kod

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Choice
sv: Alternativ

en: Log out
sv: Logga ut

en: Number of day's top views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "I dag"

en: Number of all time views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "Någonsin"

en: Number of most recent views to display
sv: Hur många av de senaste sidvisningarna som skall visas

en: The settings have not been saved because of the errors.
sv: Inställningarna har inte sparats på grund av felen.

en: Spam link deterrent
sv: Avskräckning för spamlänk

en: Display fields
sv: Visa fält

en: profile
sv: profil

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Select one...
sv: Välj en...

en: Send yourself a copy.
sv: Skicka en kopia till dig själv.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
sv: !name (!name-url) har skickat ett meddelande via ditt kontaktformulär (!form-url) på !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
sv: Om du inte vill ta emot sådan e-post kan du ändra dina inställningar på !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
sv: %name-from skickade e-post till %name-to.

en: The message has been sent.
sv: Meddelandet har skickats.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
sv: !name skickade ett meddelande via kontaktformuläret !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
sv: %name-from skickade ett e-postmeddelande angående %category.

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: role
sv: roll

en: configure block
sv: konfigurera block

en: Are you sure you want to delete the block %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort blocket %name?

en: The block %name has been removed.
sv: Blocket %name har tagits bort.

en: Production
sv: Produktion

en: White
sv: Vit

en: Shipping method:
sv: Leveransmetod:

en: Taxes
sv: Skatter

en: Tax rate
sv: Skattesats

en: list terms
sv: visa termer

en: add terms
sv: lägg till termer

en: Created new term %term.
sv: Skapade ny term: %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
sv: Är du säker på att du vill radera termen %title?

en: Deleted term %name.
sv: Raderade termen %name.

en: warning
sv: varning

en: No statistics available.
sv: Ingen statistik tillgänglig.

en: Last run !time ago
sv: Kördes senast för !time sedan

en: Never run
sv: Aldrig utfört

en: Product count
sv: Antal varor

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: critical
sv: kritisk

en: Default permitted file extensions
sv: Förvalda tillåtna filändelser

en: Optimize JavaScript files
sv: Optimera JavaScript-filer

en: Results
sv: Resultat

en: Older polls
sv: Äldre undersökningar

en: View the list of polls on this site.
sv: Visa undersökningarna på webbplatsen.

en: Poll settings
sv: Inställningar för undersökningar

en: You must fill in at least two choices.
sv: Du måste ange minst två alternativ.

en: open
sv: pågående

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
sv: Den här tabellen visar alla registrerade röster för den här undersökningen. Om gäster har rätt att rösta kommer de att identifieras av IP-numret på den dator de använde för att rösta.

en: Visitor
sv: Besökare

en: Cancel your vote
sv: Återkalla din röst

en: View the current poll results.
sv: Visa aktuellt undersökningssresultat.

en: vote on polls
sv: rösta på undersökningar

en: cancel own vote
sv: återkalla egen röst

en: inspect all votes
sv: granska alla röster

en: List terms
sv: Lista termer

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
sv: När en term raderas raderas även alla befintliga undertermer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Syndicate content
sv: Prenumerera på innehåll

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Books
sv: Böcker

en: Style
sv: Stil

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
sv: Nyhetsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error" på rad %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
sv: Nyhetsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error" på rad %line.

en: Forums
sv: Forum

en: Delete package
sv: Ta bort paket

en: administer taxonomy
sv: administrera taxonomi

en: access administration pages
sv: åtkomst till administrationssidor

en: administer filters
sv: administrera filter

en: view revisions
sv: visa versioner

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: !date by !username
sv: !date av !username

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: current revision
sv: nuvarande version

en: The specified passwords do not match.
sv: De angivna lösenorden stämmer inte överens.

en: Track
sv: Spåra

en: No forums defined
sv: Inga forum är angivna

en: This topic has been moved
sv: Detta diskussionsämne har flyttats

en: User management
sv: Användare

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: e-mail
sv: e-post

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: permission
sv: behörighet

en: Your vote was recorded.
sv: Din röst har registrerats.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
sv: Låter din webbplats ta emot röster i olika ämnen i form av flervalsfrågor.

en: Link color
sv: Länkfärg

en: options
sv: alternativ

en: Shopping cart
sv: Varukorg

en: Your item(s) have been updated.
sv: Dina artiklar har uppdaterats.

en: Qty.
sv: Antal

en: Cart
sv: Varukorg

en: Transaction key
sv: Transaktionsnyckel

en: Credit card details
sv: Detaljer för kontokort

en: Discount
sv: Rabatt

en: Shipping
sv: Leverans

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Week(s)
sv: Vecka(or)

en: Year(s)
sv: År

en: Order history
sv: Beställningshistorik

en: Product
sv: Vara

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Ditt lösenord samt vidare instruktioner har skickats till din registrerade e-postadress.

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: administer store
sv: administrera butik

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Ship to:
sv: Skicka till:

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

en: Balance
sv: Saldo

en: Received
sv: Mottagen

en: Completed
sv: Slutförd

en: Payment details
sv: Betalningsdetaljer

en: Refund
sv: Återbetalning

en: Products
sv: Varor

en: administer products
sv: administrera varor

en: Product settings
sv: Varuinställningar

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Testing
sv: Test

en: Total:
sv: Totalt:

en: Transaction ID:
sv: Transaktions-ID:

en: Pounds
sv: Pund

en: Grams
sv: Gram

en: Kilograms
sv: Kilogram

en: Ounces
sv: Uns

en: Inches
sv: Tum

en: Feet
sv: Fot

en: Orders
sv: Beställningar

en: Print invoice
sv: Skriv ut faktura

en: User name
sv: Användarnamn

en: Length of trimmed posts
sv: Längden på förkortade inlägg

en: 200 characters
sv: 200 tecken

en: 400 characters
sv: 400 tecken

en: 600 characters
sv: 600 tecken

en: 800 characters
sv: 800 tecken

en: 1000 characters
sv: 1000 tecken

en: 1200 characters
sv: 1200 tecken

en: 1400 characters
sv: 1400 tecken

en: 1600 characters
sv: 1600 tecken

en: 1800 characters
sv: 1800 tecken

en: 2000 characters
sv: 2000 tecken

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
sv: Det maximala antalet tecken som används i den förkortade versionen av ett inlägg. Drupal använder denna inställning för att fastställa var långa inlägg ska kapas. Den förkortade versionen av ett inlägg används företrädesvis som ingress när inlägget visas på framsidan, i XML-flöden osv. För att stänga av ingresser, välj 'Obegränsat'. Observera att detta val bara påverkar nytt eller uppdaterat innehåll och inte befintliga ingresser.

en: System default
sv: Systemstandard

en: Authentication
sv: Verifiering

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
sv: Förvalda filändelser som användare kan ladda upp. Separera ändelserna med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten.

en: Default maximum file size per upload
sv: Förvald maximal filstorlek per uppladdning

en: Default total file size per user
sv: Förvald total filstorlek per användare

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
sv: Dina inställningar i PHP begränsar den största per uppladdning till %size.

en: Depending on your server environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
sv: Beroende på din servermiljö kan dessa inställningar ändras i systemets fil php.ini, en fil php.ini i din rotkatalog för Drupal, i din fil settings.php för din webbplats genom Drupal eller i filen .htaccess i din rotkatalog för Drupal.

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: The description displayed when hovering over a menu item.
sv: Beskrivningen som visas när man för pekaren över ett menyval.

en: XML feed
sv: XML-flöde

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Gray
sv: Grå

en: Attach new file
sv: Bifoga ny fil

en: Attach
sv: Bifoga

en: List files by default
sv: Lista filer som förval

en: edit
sv: redigera

en: Formatted
sv: Formaterad

en: Path to the "convert" binary
sv: Sökväg till "convert"-binärerna.

en: File system path
sv: Sökväg

en: Credit
sv: Kredit

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: <a href="@link" title="@title">more</a>
sv: <a href="@link" title="@title">mer</a>

en: Redirect to URL
sv: Omdirigera till URL

en: details
sv: detaljer

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sv: Användarnamnet %name har inte aktiverats eller är spärrat.

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: The primary identifier for a node.
sv: Den primära identifieraren för en nod.

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
sv: Användarnamnet för den användare som du vill tilldela ägarskapet till.

en: Please enter a valid username.
sv: Du måste ange ett giltigt användarnamn.

en: Please enter a valid email address or %author.
sv: Ange en giltig e-postadress eller %author.

en: Manage the actions defined for your site.
sv: Hantera de åtgärder som definierats för din webbplats.

en: Delete action
sv: Radera åtgärd

en: Actions available to Drupal:
sv: Åtgärder som är tillgängliga för Drupal:

en: The action has been successfully saved.
sv: Åtgärden har sparats.

en: Deleted action %aid (%action)
sv: Raderade åtgärden %aid (%action)

en: Action '%action' added.
sv: Åtgärden '%action' lades till.

en: Remove orphaned actions
sv: Ta bort oanvända åtgärder

en: administer actions
sv: administrera åtgärder

en: Themes
sv: Teman

en: Story
sv: Artikel

en: Video width
sv: Bredd på video

en: Video height
sv: Höjd på video

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljud

en: Audio bitrate
sv: Bitfrekvens för ljud

en: administer nodes
sv: administrera noder

en: administer comments
sv: administrera kommentarer

en: Delete comments
sv: Radera kommentarer

en: not published
sv: ej publicerad

en: by
sv: av

en: The comments have been deleted.
sv: Kommentarerna har raderats.

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
sv: Din kommentar har lagts i kö för moderering av webbplatsens administratörer och kommer att publiceras efter godkännande.

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Protected
sv: Skyddad

en: Default weight
sv: Förvald vikt

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Related content
sv: Relaterat innehåll

en: Hits
sv: Träffar

en: not sticky
sv: inte överst i listor

en: sticky
sv: överst i listor

en: not promoted
sv: visas inte på startsidan

en: promoted
sv: visas på startsidan

en: hour(s)
sv: timmar

en: day(s)
sv: dag(ar)

en: week(s)
sv: veckor

en: month(s)
sv: månad(er)

en: Default options
sv: Standardval

en: Read only
sv: Endast läsa

en: Contact settings
sv: Kontaktinställningar

en: cancel
sv: avbryt

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Finished
sv: Färdig

en: disable
sv: inaktivera

en: Path to file
sv: Sökväg till fil

en: Storage
sv: Lagring

en: Line break converter
sv: Konverterare för radbrytning

en: Temporary directory
sv: Tillfällig katalog

en: date
sv: datum

en: Keyboard shortcuts
sv: Kortkommandon

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: upload files
sv: ladda upp filer

en: Site configuration
sv: Inställningar

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The specified date is invalid.
sv: Det angivna datumet är felaktigt.

en: Choice @n
sv: Alternativ @n

en: Percentage (%)
sv: Procent (%)

en: Password strength:
sv: Lösenordsstyrka:

en: It is recommended to choose a password that contains at least six characters. It should include numbers, punctuation, and both upper and lowercase letters.
sv: Det är rekommenderat att välja ett lösenord som innehåller åtminstone sex tecken. Det bör innehålla siffror, skiljetecken och både versaler och gemener.

en: The password does not include enough variation to be secure. Try:
sv: Lösenordet innehåller inte tillräcklig variation för att vara säkert. Försök:

en: Adding both upper and lowercase letters.
sv: Lägg till både versaler och gemener.

en: Adding numbers.
sv: Lägg till siffror.

en: Adding punctuation.
sv: Lägg till skiljetecken.

en: It is recommended to choose a password different from the username.
sv: Det är rekommenderat att välja ett lösenord som skiljer sig från användarnamnet.

en: Passwords match:
sv: Lösenorden stämmer överens:

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
sv: Denna text kommer att visas längst ned på varje sida. Användbart för att lägga till copyright-meddelanden på dina sidor.

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: The name used to indicate anonymous users.
sv: Beteckningen på anonyma användare.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
sv: Startsidan visar innehåll från denna relativa URL. Om du är osäker, ange "node".

en: Enable custom alternate text
sv: Aktivera anpassad alternativ text

en: Enable custom title text
sv: Aktivera anpassad titeltext

en: Apply
sv: Verkställ

en: Get help
sv: Få hjälp

en: Please wait...
sv: Vänligen vänta...

en: Assign
sv: Tilldela

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Select
sv: Välj

en: is
sv: är

en: Approval queue
sv: Godkännandekö

en: Display on separate page
sv: Visa på en separat sida

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Go to page @number
sv: Gå till sida @number

en: Tableless, recolorable, multi-column, fluid width theme (default).
sv: Tabellfritt, färgbart, flerspaltstema med flytande bredd (standard).

en: Go to previous forum topic
sv: Gå till föregående tråd

en: Go to next forum topic
sv: Gå till nästa tråd

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Underlined
sv: Understruket

en: Site building
sv: Uppbyggnad

en: No primary links
sv: Inga primära länkar

en: Source for the primary links
sv: Källa för primära länkar

en: Select what should be displayed as the primary links.
sv: Välj vad som skall visas som primära länkar.

en: No secondary links
sv: Inga sekundära länkar

en: Source for the secondary links
sv: Källa för sekundära länkar

en: No content types available.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga.

en: Delete role
sv: Radera roll

en: Simple
sv: Enkel

en: Role specific visibility settings
sv: Rollspecifika visningsinställningar

en: Menu items that are not enabled will not be listed in any menu.
sv: Menyval som inte är aktiverade kommer inte att visas i någon meny.

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sv: Ange ett namn för din nya meny. Kom ihåg att aktivera det nya blocket på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: To rearrange menu items, grab a drag-and-drop handle under the <em>Menu item</em> column and drag the items (or group of items) to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sv: Under kolumnen <em>Menyval</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra ordningen på menyn eller (gruppmenyn). (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara inställningar</em> längst ner på sidan.

en: List menus
sv: Visa menyer

en: Customize menu
sv: Anpassa meny

en: List items
sv: Visa alternativ

en: Language switcher
sv: Språkväljare

en: English name
sv: Engelskt namn

en: Native name
sv: Lokalt namn

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Form name
sv: Formulärnamn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
sv: Namnet på det nya fältet. Namnet kommer att visas för användaren. Exempel på namn är "Favoritfärg".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
sv: En frivillig förklaring till fältet. Förklaringen kommer att visas för användaren.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
sv: För att göra detta fälts värden klickbara, måste du skriva in en titel för resultatsidan. Ordet <code>%value</code> byts ut mot det motsvarande värdet. Exempel på en sidtitel är "Personer vars favoritfärg är %value". Endast tillämpligt om fältet är offentligt.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
sv: För att göra detta fälts värden klickbara måste du skriva in en titel för resultatsidan. Exempel på en sidtitel är "Personer som är anställda". Endast tillämpligt om fältet är offentligt.

en: Save field
sv: Spara fält

en: Blocks
sv: Block

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
sv: Ställ in vilka block som visas i webbplatsens sidospalter och andra regioner.

en: Delete block
sv: Radera block

en: Save blocks
sv: Spara block

en: The block settings have been updated.
sv: Blockinställningarna har uppdaterats.

en: Block specific settings
sv: Blockspecifika inställningar

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
sv: Ändra standardtiteln för detta block. Använd <em>&lt;none&gt;</em> för att dölja titeln eller lämna fältet tomt om standardtiteln skall användas.

en: '%name' block
sv: Blocket '%name'

en: User specific visibility settings
sv: Användarspecifika visningsinställningar

en: Custom visibility settings
sv: Anpassade visningsinställningar

en: Users cannot control whether or not they see this block.
sv: Användare kan inte styra visningen av detta block.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
sv: Visa detta block som standard, men låt användare dölja det.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
sv: Dölj detta block som standard, men låt användare visa det.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
sv: Låter användarna anpassa blockets synlighet i sina kontoinställningar.

en: Show block for specific roles
sv: Visa block för specifika användarroller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
sv: Visa detta block endast för valda roller. Om du inte väljer någon roll visas blocket för alla roller.

en: Page specific visibility settings
sv: Sidspecifika visningsinställningar

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: Show block on specific pages
sv: Visa block på specifika sidor

en: Save block
sv: Spara blocket

en: Please ensure that each block description is unique.
sv: Beskrivningen av varje block måste vara unik.

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
sv: En kort beskrivning av ditt block. Används på <a href="@overview">översiktssidan för block</a>.

en: Block body
sv: Blockinnehåll

en: The content of the block as shown to the user.
sv: Innehållet i ett block såsom det visas för användaren.

en: Block configuration
sv: Konfiguration av block

en: administer blocks
sv: administrera block

en: use PHP for block visibility
sv: använda PHP för block-synlighet

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
sv: Hanterar de rutor som visas kring huvudinnehållet.

en: Core - required
sv: Grundsystem - obligatoriska

en: Menus
sv: Menyer

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
sv: Reglera din webbplats navigationsmeny, primära och sekundära länkar. Du kan också döpa om och ändra ordningen på menyvalen.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
sv: Är du säker på att du vill återställa menyvalet %item till dess standardvärde?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla anpassningar kommer att gå förlorade. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The menu item was reset to its default settings.
sv: Menyvalet återställdes till dess standardinställningar.

en: administer menu
sv: administrera meny

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
sv: Tillåter administratörer att anpassa webbplatsens navigationsmeny.

en: Add vocabulary
sv: Lägg till vokabulär

en: Edit vocabulary
sv: Redigera vokabulär

en: edit vocabulary
sv: redigera vokabulär

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
sv: Beskrivning av denna vokabulär. Kan användas av moduler.

en: Created new vocabulary %name.
sv: Skapade vokabulären %name.

en: Updated vocabulary %name.
sv: Uppdaterade vokabulären %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
sv: Är du säker på att du vill radera vokabulären %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
sv: När en vokabulär raderas raderas även alla dess termer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Deleted vocabulary %name.
sv: Raderade vokabulären %name.

en: The name of this term.
sv: Namnet på den här termen.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
sv: En kommaseparerad lista med termer som beskriver detta innehåll. Exempelvis: skoj, hoppa fallskärm, "ett, två, tre".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
sv: Vokabulären %name kan inte modifieras på detta sätt.

en: Above
sv: Ovanför

en: Number of values
sv: Antal värden

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
sv: Varning! Att ändra den här inställningen efter att data har skapats kan leda till förlust av data!

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
sv: Modulen Content, en obligatorisk komponent till Content Construction Kit (CCK), gör det möjligt för administratörer att associera anpassade fält med innehållstyper. I Drupal används innehållstyper för att definiera ett inläggs karaktäristik, såsom titel och beskrivning för fälten som visas på dess sidor för att lägga till redigera. Genom att använda modulen Content (och de andra hjälpmodulerna inkluderade i CCK), kan egna fält utöver standardfälten "Titel" och "Brödtext" läggas till. Funktionerna för CCK är tillgängliga genom flikarna på sidan<a href="@content-types">admininistrera innehållstyper</a>. (Se sidan <a href="@node-help">hjälp för modulen Nod</a> för mer information om innehållstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
sv: När du lägger till ett anpassat fält till en innehållstyp, bestämmer du dess typ (om det ska innehålla text, nummer eller referera till andra objekt) och hur det ska visas (antingen som ett textfält, textområde, listval, kryssruta, radioknapp eller automatiskt kompletterande fält). Ett fält kan ha flera värden (till exempel kan en "person" ha flera e-postadresser) eller ett värda (till exempel kan en "anställd" ha ett anställnings-ID). När du lägger till och redigerar fält kommer CCK automatiskt att justera databasens struktur. CCK möjliggör även ett antal andra funktioner, såsom intelligent cachning för dina anpassade data, import och export av definitioner av innehållstyper samt integration med andra tilläggsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
sv: Anpassade fälttyper är tillgängliga genom ett antal valfria moduler som är inkluderade med CCK (varje modul tillhandahåller en egen typ). Sidan <a href="@modules">moduler</a> låter dig aktivera eller inaktivera komponenter för CCK. En standardinstallation av CCK inkluderar:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
sv: <em>tal</em>, som lägger till numeriska fälttyper som heltal, decimaltal eller flyttal. Du kan definiera en uppsättning av tillåtna värden eller specificera en tillåten spännvidd av värden. Ett antal vanliga format för att visa numerisk data finns tillgängliga.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
sv: <em>text</em>, som lägger till typer av sorten textfält. Ett textfält kan innehålla enbart ren text, eller använda Drupals inmatningsformat för att säkert hantera formaterad text. Textfält kan vara antingen en rad (textfält), flera rader (textområde), eller för större kontroll av det som matas in, ett listval, kryssruta eller envalsknappar. Om så önskas kan CCK validera den inmatade datan enligt en uppsättning tillåtna värden.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
sv: <em>nodreferens</em>, som skapar hänvisningar mellan noder i Drupal. Genom att lägga till en fält av typen <em>nodreferens</em> och två olika innehållstyper, till exempel, kan du enkelt skapa komplexa ovan- eller underliggande relationer mellan data (flera noder med "anställda" kan innehålla ett fält av typen <em>nodreferens</em> som länkar till en nod för "arbetsgivare").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
sv: <em>hänvisning av användare</em>, som skapar anpassade hänvisningar till användarkonton på din webbplats. Genom att lägga till ett fält av typen <em>användarreferens</em> kan du skapa komplexa relationer mellan din webbplats användare och inlägg. Till exempel: för att spåra användares inblandning i ett inlägg utöver Drupals standardfält <em>Författad av</em>, lägg till ett fält av typen <em>användarreferens</em> med namnet "Redigerad av" till en innehållstyp för att lagra en länk till en redigerares användarsida.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
sv: <em>fältgrupp</em>, som skapar hopfällbara fältgrupp för att innehålla en grupp av relaterade fält. En fältgrupp kan antingen vara öppen eller hopfälld som standard. Sorteringen av fältgrupper, och sorteringen av fält inom en fältgrupp, hanteras genom ett drag-och-släpp-gränssnitt via modulen Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
sv: För mer information, <a href="@handbook-cck">läs onlinehandboken för CCK</a> eller besök <a href="@project-cck">CCK:s projektsida</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält och fältetiketter skall visas i sammanfattnings- och fullsidesläge.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält skall visas i följande sammanhang.

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Search Index
sv: Sökindex

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Updating field type %type with module %module.
sv: Uppdaterar fälttypen %type med modulen %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
sv: Uppdaterar gränssnittskomponenten %type med modulen %module.

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Allows administrators to define new content types.
sv: Tillåter administratörer att definiera nya innehållstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som skall returnera en spärrad lista av tillåtna värden. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt kommer listan som returneras av denna kod att åsidosätta det tillåtna värdet i listan ovan.

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Used in
sv: Används i

en: No fields have been defined for any content type yet.
sv: Inga fält har definierats för någon innehållstyp ännu.

en: no styling
sv: ingen stil

en: simple
sv: enkel

en: fieldset
sv: fältgrupp

en: fieldset - collapsible
sv: fältgrupp - hopfällbar

en: fieldset - collapsed
sv: fältgrupp - hopfälld

en: Added field %label.
sv: Lade till fält %label.

en: There was a problem adding field %label.
sv: Det uppstod ett problem med att lägga till fältet %label.

en: There was a problem creating field %label.
sv: Det uppstod ett problem med att skapa fältet %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fältet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i detta fält kommer det att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Removed field %field from %type.
sv: Tog bort fältet %field från %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
sv: Det uppstod ett problem vid borttagningen av %field från %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
sv: Dessa inställningar gäller enbart för fältet %field så som det förekommer i innehållstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field i varje innehållstyp som det förekommer i.

en: Save field settings
sv: Spara fältinställningar

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
sv: PHP-kodens förvalda värde returnerade ett felaktigt värde.<br />Förväntat format: <pre>!sample</pre> Returnerat värde: @value

en: The default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet är inte giltigt.

en: Saved field %label.
sv: Sparade fält %label.

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
sv: Databasen har ändrats och data har flyttats eller raderats.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
sv: Ett fel inträffade och ändringen av databasen slutfördes inte.

en: Processing %title
sv: Bearbetar %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
sv: Tabellen för innehållsfält %old_name har döpts om till %new_name och förekomster av fältet har uppdaterats.

en: The content fields table %name has been deleted.
sv: Tabellen för innehållsfält %name har raderats.

en: Referenced node ID
sv: ID för hänvisad nod

en: Referenced node title
sv: Titel för hänvisad nod

en: Raw number value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Formatted number value
sv: Formaterat nummervärde

en: Raw, unfiltered text
sv: Obearbetad, ofiltrerad text

en: Formatted and filtered text
sv: Formatterad och filtrerad text

en: Referenced user ID
sv: ID för hänvisad användare

en: Referenced user name
sv: Användarnamn för hänvisad användare

en: Formatted HTML link to referenced user
sv: Formatterad HTML-länk till hänvisad användare

en: Group multiple values
sv: Gruppera multipla värden

en: Select the content type to export.
sv: Välj innehållstyp att exportera.

en: Export data
sv: Exportera data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
sv: Kopiera den exporterade texten och klistra in den till en annan innehållstyp genom att använda funktionen för import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
sv: Detta formulär kommer att importera definitioner på fält exporterade från annan innehållstyp eller annan databas.<br />Observera att fält inte kan dupliceras inom samma innehållstyp, så importerade fält kommer enbart att läggas till om de inte redan existerar i den valda typen.

en: <Create>
sv: <Skapa>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
sv: Välj innehållstyp att importera dessa fält till.<br />Välj &lt;Skapa&gt; för att skapa en ny innehållstyp som skall innehålla fälten.

en: Import data
sv: Importera data

en: Paste the text created by a content export into this field.
sv: Klistra in texten skapad av en export av innehåll till detta fält.

en: The import data is not valid import text.
sv: Det importerade datat är inte giltig text för import.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
sv: Följande moduler måste aktiveras för att denna import skall fungera: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
sv: Innehållstypen %type finns redan i databasen.

en: Exiting. No import performed.
sv: Avslutar. Ingen import genomförd.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
sv: Ett fel inträffade när innehållstypen %type lades till.<br />Var vänlig se de visade felmeddelandena för mer detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
sv: Det importerade fältet %field_label (%field_name) lades inte till %type eftersom det fältet redan existerar i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
sv: Fältet %field_label (%field_name) lades till innehållstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
sv: Ett fel inträffade för exporten av 'inställningar för visning' för fältet %field_name.<br />Databasfelet är: '%db_err'.

en: Content Copy
sv: Kopiera innehåll

en: Enables ability to import/export field definitions.
sv: Aktiverar möjligheten att importera/exportera definitioner av fält.

en: view
sv: visa

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
sv: Var vänlig <a href="!url">konfigurera dina behörigheter för fält</a> omedelbart. Alla fält är som standard ej tillgängliga.

en: Content Permissions
sv: Behörigheter för innehåll

en: Set field-level permissions for CCK fields.
sv: Ange behörigheter per fältnivå för fält av typen CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen i redigeringsformuläret för noden.

en: always open
sv: alltid utfälld

en: collapsible
sv: hopfällbar

en: collapsed
sv: hopfälld

en: Instructions to present to the user on the editing form.
sv: Instruktioner att visa för användaren på redigeringsformuläret.

en: These settings apply to the group on node display.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen vid visning av noden.

en: A description of the group.
sv: En beskrivning av gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
sv: Gruppen %group_name har tagits bort.

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Store the ID of a related node as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Noder som kan hänvisas (Vyer)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Nodereference autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande nodreferens

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Store a number in the database as an integer.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett heltal.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett bestämt format för decimaltal.

en: Float
sv: Flyttal

en: Store a number in the database in a floating point format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett flytande format för tal.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
sv: Tecken användare kommer att mata in för att markera decimalpunkten i formulär.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, såsom $ eller €. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom m², m/s², kb/s. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: "Minimum" must be a number.
sv: "Lägsta" måste vara ett tal.

en: "Maximum" must be a number.
sv: "Största" måste vara ett tal.

en: unformatted
sv: oformaterad

en: Defines numeric field types.
sv: Definierar numeriska fälttyper.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
sv: För en gränssnittskomponent med "ensam kryssruta för av/på", ange värdet för "av" först, sedan värdet för "på" i <strong>Tillåtna värden</strong>. Observera att kryssrutan kommer att namnges efter etiketten på värdet för "på".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
sv: Gränssnittskomponenten för "kryssrutor/envalsknappar" kommer att visa kryssrutor om flera alternativet flera värden är valt för detta vält, annars kommer radioknappar att visas.

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Option Widgets
sv: Alternativ för gränssnittskomponent

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
sv: Anger widgets för listvals-, kryssrute- och envalsknappar för text och numeriska fält.

en: Store text in the database.
sv: Lagra text i databasen.

en: Text area (multiple rows)
sv: Textområde (flera rader)

en: Defines simple text field types.
sv: Definierar enkla typer av textfält.

en: User reference
sv: Användarreferens

en: Store the ID of a related user as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad användare som ett heltaltvärde.

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: Reverse link
sv: Omvänd länk

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
sv: Om vald, visas en omvänd länk tillbaka till den refererande noden på den refererade användarens konto.

en: Userreference autocomplete
sv: Autokompletterande användarreferens

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en:  for
sv:  för

en: Theme-engine-specific settings
sv: Inställningar specifika för temamotorer

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
sv: Dessa inställningar finns bara för de mallar och stilar som baseras på temamotorn %engine.

en: Use administration theme for content editing
sv: Använd administrationstemat vid redigering av innehåll

en: Use the administration theme when editing existing posts or creating new ones.
sv: Använd adminstrationstemat när du redigerar befintliga inlägg eller skapar nya.

en: Uploaded file is not a valid image
sv: Den uppladade filen är inte en giltig bild

en: Contact phone number
sv: Kontaktpersonens mobilnummer

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: Canceled
sv: Avbruten

en: years
sv: år

en: weeks
sv: veckor

en: Default gateway
sv: Förvald gateway

en: Ubercart - payment
sv: Ubercart - betalning

en: Permission
sv: Behörighet

en: @module module
sv: Modulen @module

en: incompatible
sv: ej kompatibel

en: Incompatible with this version of Drupal core
sv: Inkompatibel med den här versionen av Drupals grundsystem

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
sv: Den här versionen är inkompatibel med version !core_version av Drupals grundsystem.

en: Incompatible with this version of PHP
sv: Ej kompatibel med den här versionen av PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Den här modulen kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: View Image Details
sv: Visa detaljer för bild

en: Order ID
sv: ID för beställning

en: Search returned the following results:
sv: Sökningen gav dessa resultat:

en: My blog
sv: Min blogg

en: Input formats
sv: Inmatningsformat

en: Anonymous commenting
sv: Kommentering för gäster

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sv: Gäster som skriver kan inte ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters may leave their contact information
sv: Gäster som skriver kan ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters must leave their contact information
sv: Gäster som skriver måste ange sin kontaktinformation

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
sv: Detta alternativ är aktiverat när gäster har behörighet att skriva kommentarer. Se vidare på sidan <a href="@url">behörigheter</a>.

en: Display below post or comments
sv: Visa under inlägg eller kommentar

en: Default comment setting
sv: Förvald inställning för kommentarer

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
sv: Användare med behörighet att <em>administrera kommentarer</em> kan åsidosätta denna inställning.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sv: Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
sv: Din signatur kommer att visas öppet i slutet på dina kommentarer.

en: parent
sv: ovanliggande

en: Flat list - collapsed
sv: Rak lista - hopfällt läge

en: Flat list - expanded
sv: Rak lista - utfällt läge

en: Threaded list - collapsed
sv: Trådad lista - hopfällt läge

en: Threaded list - expanded
sv: Trådad lista - utfällt läge

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
sv[0]: 1 ny kommentar
sv[1]: @count nya kommentarer

en: access comments
sv: komma åt kommentarer

en: post comments
sv: lägga in kommentarer

en: post comments without approval
sv: lägg in kommentarer utan godkännande

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
sv: E-postadressen som meddelandet ska skickat till ELLER ange %author om du vill skicka e-post till författaren av det ursprungliga inlägget.

en: Save content type
sv: Spara innehållstyp

en: Show descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Language code
sv: Språkkod

en: Save role
sv: Spara rollen

en: X offset
sv: Vertikal kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd nyckelord: <em>left</em>, <em>center</em>, eller <em>right</em>.

en: Y offset
sv: Horisontell kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd ett nyckelord: <em>top</em>, <em>center</em>, eller <em>bottom</em>.

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Blue
sv: Blå

en: file system
sv: filsystem

en: Escape all tags
sv: Koda alla taggar

en: Strip disallowed tags
sv: Rensa bort otillåtna taggar

en: input formats
sv: inmatningsformat

en: There are no menu items yet.
sv: Just nu finns det inga menyval.

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu.
sv: Länktexten tillhörande den här posten som ska visas i menyn.

en: The maximum depth for an item and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu items may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det maximala djupet för ett alternativ och dess underliggande alternativ är bestämt till !maxdepth. Några menyval kanske inte kan användas som ovanliggande alternativ om de överskrider denna gräns när de väljs.

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen '@link_path' är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: There was an error saving the menu link.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av menylänken.

en: Menu name
sv: Menynamn

en: The machine-readable name of this menu. This text will be used for constructing the URL of the <em>menu overview</em> page for this menu. This name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens, and must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna meny. Denna text kommer att användas för att bygga upp URL:en till sidan <em>menyöversikt</em> för denna meny. Namnet kan bara innehålla gemena bokstäver, siffror och bindestreck. Dessutom måste det vara unikt.

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
sv: Är du säker på att du vill radera den anpassade menyn %title?

en: The menu name may only consist of lowercase letters, numbers, and hyphens.
sv: Menynamnet får endast bestå av gemena bokstäver, siffror och bindestreck.

en: The menu already exists.
sv: Menyn finns redan.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu item in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu items in %title. They will be deleted (system-defined items will be reset).
sv[0]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande ett menyval i %title. Det kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).
sv[1]: <strong>Varning:</strong> Det finns för närvarande @count menyval i %title. De kommer att raderas (systemdefinierade alternativ kommer att återställas).

en: The menu name can't be longer than 1 character. | The menu name can't be longer than @count characters.
sv[0]: Menynamnet kan inte vara längre än ett tecken.
sv[1]: Menynamnet kan inte vara längre än @count tecken.

en: Enter the title and path for your new menu item.
sv: Ange titel och sökväg för ditt nya menyval.

en: Number of users to display
sv: Antal användare som skall visas

en: Profiles
sv: Profiler

en: Edit container
sv: Redigera forumgrupp

en: Button settings
sv: Inställningar för knapp

en: Last visit
sv: Senaste besöket

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att skriva kommentarer

en: Reply
sv: Besvara

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: View user details.
sv: Visa användarens information.

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Rate
sv: Betygsätt

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
sv: Ett fel har inträffat under betalning. Vänligen kontakta oss för att säkerställa att din order har lagts in.

en: A payment has been accepted.
sv: En betalning har godkänts.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: revert revisions
sv: återgå till tidigare versioner

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
sv: ImageMagick är ett självständigt program som används för bildmanipulation. För att använda det, måste det vara installerat på din server och du behöver veta vart det är placerat. Om du är osäker på den exakta placeringen kan du kontakta din internetleverantör eller serveradministratör.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
sv: Ange den kompletta sökvägen till ImageMagick <kbd>convert</kbd>-binärerna. Exempel: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> eller <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
sv: Visa felsökningsinformation.

en: ImageMagick command: @command
sv: Kommandon från ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
sv: Utmatning från ImageMagick: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
sv: ImageMagick rapporterade ett fel: %error

en: KB
sv: kB

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Ubercart - core (optional)
sv: Ubercart - kärna (valfritt)

en: New forum topics
sv: Nya diskussionsämnen

en: Service
sv: Tjänst

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Page not found
sv: Hittar inte sidan

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: This guide provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
sv: Denna guide går igenom vad de olika modulerna i <a href="@drupal">Drupal</a> gör och hur man anpassar dem. Den ersätter inte <a href="@handbook">Drupals handbok</a> som finns tillgänglig online, utan bör användas i kombination med denna. Referenshandboken som finns online kan vara mer aktuell. Den har användbara kommentarer från användarna och fungerar som den bästa hänvisningen för all dokumentation i Drupal.

en: The help module provides context sensitive help on the use and configuration of <a href="@drupal">Drupal</a> and its modules, and is a supplement to the more extensive online <a href="@handbook">Drupal handbook</a>. The online handbook may contain more up-to-date information, is annotated with helpful user-contributed comments, and serves as the definitive reference point for all Drupal documentation.
sv: Modulen Help går igenom vad de olika modulerna i <a href="@drupal">Drupal</a> gör och hur man anpassar dem. Den ersätter inte <a href="@handbook">Drupals handbok</a> som finns tillgänglig online, utan bör användas i kombination med denna. Referenshandboken som finns online kan vara mer aktuell. Den har användbara kommentarer från användarna och fungerar som den bästa hänvisningen för all dokumentation i Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@help">modulen Help</a> i onlinehandboken.

en: (site default theme)
sv: (webbplatsens standardtema)

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Purchase date
sv: Inköpsdatum

en: Preview trimmed version
sv: Förhandsvisa nedkortad version

en: Preview full version
sv: Förhandsvisa komplett version

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
sv: Texten i din @type är för kort. Du måste ha åtminstone %words ord.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
sv: Detta innehåll har modifieras av en annan användare. Ändringarna kan inte sparas.

en: List, add, and edit users.
sv: Visa, lägg till och redigera användare.

en: The name %name is already taken.
sv: Namnet %name används redan.

en: year(s)
sv: år

en: This !type does not have any attributes.
sv: Denna !type har inga egenskaper.

en: product
sv: vara

en: product class
sv: varuklass

en: OpenID redirect
sv: Omdirigering av OpenID

en: OpenID Login
sv: Inloggning med OpenID

en: Delete OpenID
sv: Radera OpenID

en: Once you have verified your email address, you may log in via OpenID.
sv: När du bekräftat din e-postadress kan du logga in med OpenID.

en: Log in using OpenID
sv: Logga in med OpenID

en: Cancel OpenID login
sv: Avbryt inloggning med OpenID

en: What is OpenID?
sv: Vad är OpenID?

en: OpenID login failed.
sv: Inloggning med OpenID misslyckades.

en: OpenID login cancelled.
sv: Inloggning med OpenID avbröts.

en: Successfully added %identity
sv: Lade till %identity

en: Add an OpenID
sv: Lägg till ett OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
sv: Detta OpenID används redan på denna webbplats.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
sv: Är du säker på att du vill radera OpenID %authname som tillhör %user?

en: OpenID deleted.
sv: OpenID borttagen.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Please ensure you have spelled your ID correctly.
sv: Tyvärr, detta är inget giltigt OpenID. Var vänlig kontrollera att du angivit ditt ID korrekt.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID
sv: Du måste bekräfta din e-postadress för detta konto innan du loggar in med OpenID

en: edit menu
sv: redigera meny

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Addresses
sv: Adresser

en: Saved addresses
sv: Sparade adresser

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: The directory %directory is not writable
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad på grund av att den inte har korrekta behörigheter inställda.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
sv: Uppladdningskatalogen %directory för filfältet %field (innehållstyp %type) kunde inte skapas eller är inte tillgänglig. Som en konsekvens kunde en nyligen uppladdad fil inte sparas i denna katalogen och uppladdningen avbröts.

en: Store an arbitrary file.
sv: Lagra en godtycklig fil.

en: Permitted upload file extensions
sv: Tillåtna filändelser för uppladdningar.

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
sv: Ändelser en användare kan ladda upp till detta fält. Separera ändelser med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten. Om fältet lämnas blankt kommer detta tillåta användare att ladda upp filer med alla ändelser.

en: File size restrictions
sv: Begränsning av filstorlek

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
sv: Gräns för storleken på filer som användaren kan ladda upp. Notera att dessa inställningar endast gäller för nya uppladdade filer, medan existerande filer inte påverkas.

en: Maximum upload size per file
sv: Maximal storlek på uppladdning per fil

en: Maximum upload size per node
sv: Maximal uppladdningsstorlek per nod.

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
sv: Specificera den totala storleksgränsen för alla filer i fält på en given nod. Ange ett värde som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Lämna detta tomt om det inte skall finnas någon begränsning.

en: Generic files
sv: Allmänna filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
sv: Visar alla typer av filer med en ikon och en länkad filbeskrivning.

en: File description
sv: Filbeskrivning

en: File size (in bytes)
sv: Filstorlek (i bytes)

en: File size (pretty printed)
sv: Filstorlek (snygg utskrift)

en: Fully formatted HTML file tag
sv: Fullt formaterad HTML-tagg för fil

en: Defines a file field type.
sv: Definierar en filfältstyp.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
sv: Lägg till uppsamling och lagring av metadata till FileField.

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
sv: Om detta är aktiverat lägger Drupal till rel="nofollow" till alla länkar, för att minska spamlänkars effektivitet. OBS! Det hindrar även giltiga länkar från att följas av sökmotorer, det är därför sannolikt mest användbart för anonyma användare.

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: 1 user | @count users
sv[0]: 1 användare
sv[1]: @count användare

en: Primary links
sv: Primära länkar

en: Rebuild permissions
sv: Bygg om behörigheter

en: Packages
sv: Paket

en: Package
sv: Paket

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: @type: added %title.
sv: @type: lade till %title.

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: Attribute settings
sv: Inställningar för egenskaper

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
sv: En gränssnittskomponent för redigering av bildfiler, som innehåller en förhandsvisning av bilden.

en: Displays image files in their original size.
sv: Visa bildfiler i sin ursprungliga storlek.

en: Action %action has been unassigned.
sv: Åtgärden %action har kopplats från.

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: You must specify a valid role name.
sv: Du måste ange ett giltigt rollnamn.

en: The role has been added.
sv: Rollen har lagts till.

en: All users
sv: Samtliga användare

en: Path to custom logo
sv: Sökväg för egen logotyp

en: taxonomy
sv: taxonomi

en: Updated term %term.
sv: Uppdaterade termen %term.

en: - Please choose -
sv: - Välj -

en: - None selected -
sv: - Ingen vald -

en: Discard items older than
sv: Ta bort poster äldre än

en: The length of time to retain feed items before discarding. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Hur länge artiklar i ett nyhetsflöde ska sparas innan det kastas bort. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.)

en: Number of feed items displayed in feed and category summary pages.
sv: Antalet artiklar som kommer att visas på översiktsidor för flöden och kategorier.

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
sv: @site_name - hopsamlade flöden i kategorin @title

en: @site_name - aggregated feeds
sv: @site_name - hopsamlade flöden

en: @site_name aggregator
sv: @site_name - nyhetssamlare

en: !title feed
sv: Nyhetsflöde !title

en: The aggregator is a powerful on-site syndicator and news reader that gathers fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sv: Nyhetssamlaren är ett kraftfullt verktyg för att samla in och visa nyheter från RSS-, RDF- och Atombaserade nyhetsflöden som finns tillgängliga på nätet. Tusentals webbplatser (företrädelsevis nyhetssidor och bloggar) publicerar sina senaste rubriker och inlägg i nyhetsflöden, i att antal standardiserade XML-baserade format. Format som stöds av nyhetssamlaren är <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> och <a href="@atom">Atom</a>.

en: Feeds contain feed items, or individual posts published by the site providing the feed. Feeds may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed items in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">their source</a>. Administrators can <a href="@feededit">add, edit and delete feeds</a> and choose how often to check each feed for newly updated items. The most recent items in either a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>. A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
sv: Nyhetsflöden innehåller poster eller inlägg som publiceras av den webbplats som tillhandahåller flödet. Nyhetsflöden kan grupperas i kategorier, oftast efter ämne. Användare ser posterna i innehållssamlarens <a href="@aggregator">huvudlista</a> eller efter <a href="@aggregator-sources">källa</a>. Administratörer kan <a href="@feededit">skapa, ändra och radera nyhetsflöden</a> och välja hur ofta varje flöde ska kontrolleras efter uppdaterade inlägg. De nyaste inläggen i antingen ett nyhetsflöde eller en kategori kan visas som ett block på sidan <a href="@admin-block">Administration av block</a>. En <a href="@aggregator-opml">OPML-fil</a> med alla nyhetsflöden finns tillgänglig. För att nyhetsflöden ska kunna uppdateras automatiskt krävs det att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator">Aggregator module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@aggregator">modulen Aggregator</a> i onlinehandboken.

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
sv: Det finns inget nytt utdelat innehåll från %site.

en: There is new syndicated content from %site.
sv: Det finns nytt utdelat innehåll från %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
sv: Innehållsflödet från %site verkar inte fungera på grund av felet "%error".

en: Feed aggregator
sv: Innehållssamlare

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
sv: Samlar utdelat innehåll (RSS, RDF och Atom-flöden).

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: Country code
sv: Landskod

en: The content type %name has been deleted.
sv: Innehållstypen %name har raderats.

en: Deleted content type %name.
sv: Raderade innehållstypen %name.

en: Enter your keywords
sv: Ange dina nyckelord

en: Clean URLs
sv: Rena URL:er

en: My account
sv: Mitt konto

en: Order #
sv: Beställning #

en: Pictures
sv: Bilder

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Number of topics
sv: Antal ämnen

en: Active forum topics
sv: Aktiva diskussionsämnen

en: Read the latest forum topics.
sv: Läs de senaste diskussionsämnena.

en: User activity
sv: Användaraktivitet

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: GD-biblioteket i PHP saknas eller är för gammalt. Titta på <a href="@url">PHP bilddokumentationen</a> för information om hur man rättar till det.

en: GD library
sv: GD-biblioteket

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
sv: Kategorin som det nya fältet skall tillhöra. Kategorin används för att gruppera fältet logiskt. Ett exempel på kategori är "Personlig information".

en: The user must enter a value.
sv: Användaren måste ange ett värde.

en: Visible in user registration form.
sv: Synligt i registreringsformulär för användare.

en: The length of time between feed updates. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Hur ofta nyhetsflöden ska uppdateras. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt inställt.)

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
sv: Nya artiklar i detta flöde kommer automatiskt att sorteras i valda kategorier.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Maximum number of currently online users to display.
sv: Maximalt antal inloggade användare som visas.

en: There is currently %members and %visitors online.
sv: För närvarande är %members och %visitors inloggade.

en: There are currently %members and %visitors online.
sv: För närvarande är %members och %visitors inloggade.

en: 1 guest | @count guests
sv[0]: 1 gäst
sv[1]: @count gäster

en: Custom PHP
sv: Anpassad PHP

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Layout settings
sv: Inställningar för layout

en: Black
sv: Svart

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Finnish
sv: Finska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Polish
sv: Polska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Promote to front page
sv: Visa på startsidan

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: Allow Upscaling
sv: Tillåt uppskalning

en: Let scale make images larger than their original size
sv: Låt skalning göra bilder större än dess orginalstorlek

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_scale_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_scale_and_crop misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
sv: <strong>Innermått</strong>: De slutliga måtten kommer att bli mindre eller lika stora som angiven bredd och höjd. Användbart för att försäkra en maximal höjd och/eller bredd.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
sv: <strong>Yttermått</strong>: De  slutliga måtten kommer att bli större eller lika stora som angiven bredd och höjd. Idealiskt för att beskära resultatet till en fyrkant.

en: Scale to fit
sv: Skala för att passa

en: Inside dimensions
sv: Innermått

en: Outside dimensions
sv: Yttermått

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
sv: Ange en bredd i pixlar eller som procent. T.ex. 500 eller 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
sv: Ange en höjd i pixlar eller som procentsats. T.ex. 500 eller 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_deprecated_scale misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_crop misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_desaturate misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
sv: Det antal grader som bilden skall roteras. Positiva tal är medsols, negativa tal är motsols.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
sv: Slumpa rotationsvinkeln för varje bild. Vinkeln angiven ovan används som högsta gräns.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_rotate_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
sv: <strong>Observera:</strong> Sigma-parametern nedan används för närvarande <em>enbart</em> när verktyget Imagemagik är aktivt.

en: Radius
sv: Radie

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
sv: Radien av gaussisk oskärpa, i pixlar, utan att räkna centrumpixeln. Om du använder Imagemagick kan du sätta detta till 0 för att låta Imagemagick välja en passande radie. Vanligtvis mellan 0.5 och 1 för skärmupplösningar (standard 0.5).

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
sv: Standardavvikelsen för gaussisk oskärpa i pixlar. Tumregel: Om radien < 1 blir sigma = radien, annars sigma = kvrot(radien). (standard 0.5).

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
sv: Den procentuella skillnaden mellan originalet och den suddiga bilden som läggs tillbaka i originalet. Vanligtvis 50 till 200. (standard 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
sv: Tröskelvärdet, som en fraktion av maximala RGB-värden, behövs för att verkställa skillnadsmängden. Vanligtvis 0 till 0.2. (standard 0.5).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_sharpen_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: @preset image
sv: @preset bild

en: @preset image linked to node
sv: @preset bild länkad till nod

en: @preset image linked to image
sv: @preset bild länkad till bild

en: @preset file path
sv: @preset filsökväg

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
sv: Generering av bild misslyckades från %image när förhandsinställning %preset användes.

en: non-existant action %action
sv: icke existerande åtgärd %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
sv: Misslyckades att skapa katalog för Imagecache: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
sv: åtgärd(id:%id): %action misslyckades för %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
sv: Okänd filtyp(%path) stat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_resize_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: administer imagecache
sv: administrera Imagecache

en: flush imagecache
sv: töm imagecache

en: view imagecache
sv: visa imagecache

en: presetname
sv: namn på förhandsinställning

en: Flush
sv: Töm

en: Preset Namespace
sv: Förhandsinställningens namnutrymme

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
sv: Namnutrymmet används i URL:er för bilder för att tala om för ImageCache hur en bild skall behandlas. Använd bara alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-) i förhandsinställningars namn.

en: The specified preset was not found
sv: Den angivna förhandsinställningen hittades inte

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
sv: Är du säker på att du vill radera förhandsinställningen %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
sv: Är du säker på att du vill tömma förhandsinställningen %preset?

en: New Actions
sv: Ny åtgärd

en: Add !action
sv: Lägg till !action

en: Update Action
sv: Uppdatera åtgärd

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
sv: Är du säker på att du vill ta bort åtgärden !action från förhandsinställningen !preset?

en: The action has been deleted.
sv: Åtgärden har raderats.

en: Administer imagecache presets and actions.
sv: Administrera förhandsinställningar och åtgärder för ImageCache

en: Add new preset
sv: Lägg till ny förhandsinställning

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
sv: Den primära identifieraren för en imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
sv: Den primära identifieraren för en imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
sv: Vikten på en åtgärd i förhandsinställningen.

en: The module that defined the action.
sv: Modulen som definerade åtgärden.

en: The unique ID of the action to be executed.
sv: Det unika ID på åtgärden som utfördes.

en: The configuration data for the action.
sv: Konfigurationsdata för åtgärden.

en: ImageCache Directory
sv: Katalog för ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
sv: %p är inte skrivbar för webbservern.

en: An unknown error occured.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
sv: Ett okänt fel uppstod vid försöket att verifiera om  %p är en katalog och skrivbar.

en: ImageCache Temp Directory
sv: Temporär katalog för ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
sv: Dynamisk bildbehandlare och cache.

en: ImageCache User Interface.
sv: Användargränssnitt för ImageCache

en: Edit rule
sv: redigera regel

en: Print
sv: Utskrift

en: The file could not be created.
sv: Filen kunde inte skapas.

en: Locked
sv: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: The e-mail address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Account
sv: Konto

en: authenticated user
sv: inloggad användare

en: E-mail addresses to notify when updates are available
sv: E-postadress som skall meddelas när det finns tillgängliga uppdateringar

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
sv: När din webbplats söker efter tillgängliga uppdateringar och hittar nya utgåvor kan den meddela en lista av användare via e-post. Skriv in varje adress på en separat rad. Om fältet är tomt kommer ingen e-post att skickas.

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: All newer versions
sv: Alla nyare versioner

en: Only security updates
sv: Endast säkerhetsuppdateringar

en: %email is not a valid e-mail address.
sv: %email är inte en giltig e-postadress.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
sv: %emails är inte giltiga e-postadresser.

en: No update data available
sv: Ingen information om uppdatering tillgänglig

en: Not secure!
sv: Ej säker!

en: Revoked!
sv: Återkallad!

en: Unsupported release
sv: Utgåva utan stöd

en: Can not determine status
sv: Kan inte fastställa status

en: (version @version available)
sv: (version @version tillgänglig)

en: See the available updates page for more information:
sv: Se sidan med tillgängliga uppdateringar för mer information.

en: New release(s) available for !site_name
sv: Nya utgåvor finns tillgängliga för !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns en säkerhetsuppdatering tillgänglig för din version av Drupal. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal stöds inte längre. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended! Please see the project homepage for more details.
sv: Den installerade versionen av åtminstone en av dina moduler eller teman stöds inte längre. Uppgradering eller inaktivering rekommenderas starkt! Var vänlig se projektets hemsida för mer detaljer.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för din version av Drupal. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: There was a problem determining the status of available updates for your version of Drupal.
sv: Ett problem uppstod vid fastställandet av status på tillgängliga uppdateringar för din version av Drupal.

en: There was a problem determining the status of available updates for one or more of your modules or themes.
sv: Ett problem uppstod vid fastställandet av status på tillgängliga uppdateringar för en eller flera av dina moduler eller teman.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
sv: Se sidan <a href="@available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för mer information.

en: Project not secure
sv: Projektet inte säkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har betecknats som osäkert av Drupals säkerhetsgrupp och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du omedelbart inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: Project revoked
sv: Projektet återkallat

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt har återkallats och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: Project not supported
sv: Projektet saknar stöd

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
sv: Detta projekt stöds inte längre och finns inte längre tillgängligt för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med detta projekt att göra!

en: No available releases found
sv: Ingen tillgänglig utgåva hittades

en: Release revoked
sv: Utgåvan återkallad

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva har återkallats, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Release not supported
sv: Utgåvan saknar stöd

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
sv: Din nuvarande installerade utgåva stöds inte längre, och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Det rekommenderas starkt att du inaktiverar allt som har med denna utgåva att göra eller också uppgraderar!

en: Invalid info
sv: Ogiltig information

en: Security update required!
sv: Säkerhetsuppdatering krävs!

en: Not supported!
sv: Saknar stöd!

en: Recommended version:
sv: Rekommenderad version:

en: Security update:
sv: Säkerhetsuppdatering:

en: Latest version:
sv: Senaste version:

en: Development version:
sv: Utvecklingsversion:

en: Also available:
sv: Också tillgängliga:

en: The selected file %name could not be uploaded.
sv: Den valda filen %name kunde inte laddas upp.

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta filen %file till destinationen %destination.

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sv: Valideringsfel. Försök igen. Om felet kvarstår, kontakta webbplatsadministratören.

en: daily
sv: dagligen

en: weekly
sv: veckovis

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
sv: Hantera forum och deras hierarkier, och ändra inställningar för forum.

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
sv: Detta är den speciella vokabulären för forum. Några av de vanliga alternativen för vokabulärer har tagits bort.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
sv: Komponenten %forum är bara en gruppering för forum. Var vänlig välj ett av de underordnade forumen.

en: Leave shadow copy
sv: Lämna kvar skuggkopia

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
sv: Om du flyttar detta ämne kan du lämna en länk i det gamla forumet till det nya.

en: Container name
sv: Namn på forumgrupp

en: forum container
sv: forumgrupp

en: Created new @type %term.
sv: Skapade ny(tt) @type: %term.

en: The @type %term has been updated.
sv: @type %term har uppdaterats.

en: @time ago<br />by !author
sv: @time sedan<br />av !author

en: create forum topics
sv: skapa diskussionsämnen

en: edit own forum topics
sv: redigera egna diskussionsämnen

en: administer forums
sv: administrera forum

en: Stock settings
sv: Lagerinställningar

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: deleted
sv: raderad

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only in the category(s)
sv: Endast i kategorin/kategorierna

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Content ranking
sv: Rangordning av innehåll

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
sv: Följande värden styr vilka egenskaper som innehållssökningen ska gynna när den sorterar sökresultaten. Högre värden betyder mer inflytande, noll betyder att egenskapen ignoreras. Att ändra dessa värden kräver inte att sökindexet byggs om. Ändringarna får genomslag direkt.

en: Keyword relevance
sv: Sökordsrelevans

en: Recently posted
sv: Senaste inlägg

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Factor
sv: Faktor

en: Billing information
sv: Betalningsinformation

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: Expand layout to include descriptions.
sv: Utöka utformningen så den innehåller beskrivningar.

en: Hide descriptions
sv: Dölj beskrivningar

en: Compress layout by hiding descriptions.
sv: Komprimera utformning genom att dölja beskrivningar.

en: Transaction mode
sv: Transaktionsläge

en: Sandbox
sv: Sandlåda

en: Authorization
sv: Tillåtelse

en: Credit card charged: !amount
sv: Kontokort debiterat: !amount

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
sv: Den valda filen %file kunde inte laddas upp på grund av att destinationen %directory inte är korrekt konfigurerad.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras på grund av att ingen fil med det namnet existerar. Kontrollera att du angav ett korrekt filnamn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras på grund av att en fil med det namnet redan finns.

en: The selected file %file could not be copied.
sv: Den valda filen %file kunde inte kopieras.

en: The removal of the original file %file has failed.
sv: Borttagningen av originalfilen %file misslyckades.

en: Color set
sv: Färguppsättning

en: About
sv: Om

en: Search returned no results.
sv: Sökningen gav inget resultat.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
sv: <ul>
    <li>Kontrollera att stavningen är korrekt.</li>
    <li>Ta bort citationstecken runt uttryck för att matcha orden individuellt: <em>"blå smurf"</em> matchar färre inlägg än <em>blå smurf</em>.</li>
    <li>Överväg att bredda sökningen med <em>OR</em>: <em>blå smurf</em> matchar färre inlägg än <em>blå OR smurf</em>.</li>
    </ul>

en: Database host
sv: Databasserver

en: Maximum link text length
sv: Största längd för länktext

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
sv: URL:er som är längre än detta antal tecken kommer att kortas av för att förhindra att långa strängar stör formateringen. Själva länken påverkas inte, det är bara texten som kortas av.

en: Check e-mail
sv: Kontrollera e-postadress

en: Reports
sv: Rapporter

en: Default picture
sv: Förvald bild

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
sv: URL till bild som visas om användaren ej har valt någon egen bild. Lämna blank om du inte vill ha någon.

en: Select the default site time zone.
sv: Ange förvald tidszon för webbplatsen.

en: Site status
sv: Webbplatsens status

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
sv: Klicka här för att lägga till fler alternativ om antalet rutor ovan inte räcker.

en: Toggle display
sv: Växla visningsläge

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Report settings
sv: Inställningar för rapport

en: Configuration file
sv: Inställningsfil

en: Install profile
sv: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
sv: %percentage av webbplatsen har indexerats.

en: Download method
sv: Nedladdningsmetod

en: Web server
sv: Webbserver

en: Error reporting
sv: Felrapportering

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
sv[0]: Det finns 1 post kvar att indexera.
sv[1]: Det finns @count poster kvar att indexera.

en: The content access permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har byggts om.

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord. <a href="@password">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: and
sv: och

en: where
sv: där

en: URL filter
sv: Filter för URL:er

en: Please select one or more comments to perform the update on.
sv: Välj en eller flera kommentarer som uppdateringen skall genomföras på.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
sv: Stacken översvämmad: för många anrop till actions_do(). Avbryter för att undvika oändlig rekursion.

en: Action %action saved.
sv: Åtgärden %action sparades.

en: Action %action created.
sv: Åtgärden %action skapades.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
sv: Utlösare är systemhändelser, som när nytt innehåll läggs till eller när en användare loggar in. Modulen Trigger kopplar samman dessa utlösare med åtgärder (funktionella uppgifter), som att avpublicera innehåll eller att skicka e-post till en administratör. Inställningssidan för <a href="@url">Åtgärder</a> innehåller en lista över tillgängliga åtgärder och gör det möjligt att skapa och anpassa ytterligare åtgärder.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
sv: Åtgärder är enskilda arbetsuppgifter som systemet kan utföra, som att avpublicera ett visst inlägg eller blockera en användare. Moduler, exempelvis Trigger, kan utlösa dessa åtgärder när vissa systemhändelser sker, till exempel när ett nytt inlägg har lagts till eller när en användare loggar in. Moduler kan också erbjuda ytterligare åtgärder.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
sv: Det finns två typer av åtgärder: Enkla och avancerade. Enkla åtgärder kräver inga extra inställningar och visas här automatiskt. Avancerade åtgärder kan göra mer än enkla åtgärder, till exempel skicka e-post till en specifik adress, eller hålla utkik efter särskilda ord inom ett visst inlägg. Dessa åtgärder måste skapas och konfigureras innan de kan användas. Välj åtgärden från rutan nedan och klicka på knappen <em>Skapa</em> för att skapa en avancerad åtgärd.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
sv: Du kan fortsätta till <a href="@url">Triggersidan</a> för att koppla ihop dessa åtgärder med systemhändelser.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
sv: En avancerad åtgärd erbjuder ytterligare inställningsalternativ som kan fyllas i nedan. Att ändra fältet <em>Beskrivning</em> är att rekommendera för att bättre kunna identifiera precis den åtgärd som sker. Denna beskrivning kommer att visas i moduler som Trigger när åtgärder kopplas till systemhändelser. Förslagsvis bör den vara så beskrivande som möjligt (till exempel: "Skicka e-post till teamet för moderering" hellre än bara "Skicka e-post").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa utlösningar relaterade till kommentarer sker. Du kan exempelvis välja att visa ett inlägg på startsidan när en kommentar läggs till.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa innehållsrelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när ett inlägg skapas eller uppdateras.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa taxonomirelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när en term raderas.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa användarrelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när ett användarkonto raderas.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
sv: Modulen Trigger ger möjlighet att utföra <a href="@actions">åtgärder</a> vid vissa systemhändelser, som när nytt innehåll läggs till eller när en användare loggar in.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
sv: Kombinationen av åtgärder och utlösare kan utföra många användbara uppgifter, som att skicka e-post till en administratör när ett användarkonto raderas eller att automatiskt avpublicera kommentarer som innehåller vissa ord. Som standard finns det fem "händelsesammanhang" (Kommentarer, Innehåll, Schemalagda aktiviteter, Taxonomi och Användare), men tillagda moduler kan lägga till fler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@trigger">modulen Trigger</a> i onlinehandboken.

en: Manage actions
sv: Hantera åtgärder

en: Configure an advanced action
sv: Konfigurera en avancerad åtgärd

en: Delete an action.
sv: Radera en åtgärd

en: Remove orphans
sv: Ta bort olänkade poster

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Tell Drupal when to execute actions.
sv: Tala om för Drupal när åtgärder ska utföras.

en: Unassign an action from a trigger.
sv: Koppla från en åtgärd från en trigger.

en: Choose an advanced action
sv: Välj en avancerad åtgärd

en: Action type
sv: Typ av åtgärd

en: Make a new advanced action available
sv: Gör en ny avancerad åtgärd tillgänglig.

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
sv: En unik beskrivning för den här avancerade åtgärden. Denna beskrivning kommer att visas i gränssnittet för moduler som integrerar med åtgärder, såsom Trigger.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
sv: Är du säker på att du vill radera åtgärden %action?

en: Action %action was deleted
sv: Åtgärden %action raderades

en: Deleted orphaned action (%action).
sv: Tog bort olänkad åtgärd (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
sv: Är du säker på att du vill koppla från åtgärden %title?

en: You can assign it again later if you wish.
sv: Du kan tilldela den igen senare om du vill.

en: unassign
sv: koppla från

en: Choose an action
sv: Välj en åtgärd

en: No available actions for this trigger.
sv: Inga åtgärder finns tillgängliga för denna trigger.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
sv: Åtgärden du valde är redan tilldelad till denna utlösare.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
sv: Du har lagt till en åtgärd som ändrar ett inläggs egenskaper. En åtgärd för att Spara har lagts till så att ändringen sparas.

en: When cron runs
sv: När schemalagda aktiviteter körs

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
sv: När antingen ett nytt inlägg sparas eller ett existerande inlägg uppdateras

en: After saving a new post
sv: När ett nytt inlägg sparats

en: After saving an updated post
sv: När ett uppdaterat inlägg sparats

en: After deleting a post
sv: När ett inlägg har raderats

en: When content is viewed by an authenticated user
sv: När innehåll visas för en verifierad användare

en: Publish post
sv: Publicera inlägg

en: Unpublish post
sv: Avpublicera inlägg

en: Make post sticky
sv: Visa inlägget överst i listor

en: Make post unsticky
sv: Visa inte inlägget överst i listor

en: Promote post to front page
sv: Visa inlägg på startsidan

en: Remove post from front page
sv: Ta bort inlägget från startsidan

en: Change the author of a post
sv: Ändra författaren av inlägget

en: Save post
sv: Spara inlägg

en: Unpublish post containing keyword(s)
sv: Avpublicera inlägg innehållande nyckelord(en)

en: Display a message to the user
sv: Visa ett meddelande för användaren

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sv: Avpublicera kommentarer som innehåller nyckelord(en)

en: Block current user
sv: Spärra aktuell användare

en: Ban IP address of current user
sv: Spärra IP-adress för nuvarande användare

en: Set @type %title to published.
sv: Angav %title (@type) som publicerad.

en: Set @type %title to unpublished.
sv: Angav %title (@type) som ej publicerad.

en: Set @type %title to sticky.
sv: Visa %title (@type) överst i listor.

en: Set @type %title to unsticky.
sv: Visa inte %title (@type) överst i listor

en: Promoted @type %title to front page.
sv: Visar %title (@type) på startsidan.

en: Removed @type %title from front page.
sv: Tog bort %title (@type) från startsidan.

en: Saved @type %title
sv: Sparade %title (@type)

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
sv: Ändrade ägare av %title (@type) till uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sv: Inlägget kommer att avpubliceras om det innehåller någon av ovanstående teckenserier. Använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". Teckenserierna skiljer på gemener och versaler.

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After saving an updated comment
sv: Efter sparande av uppdaterad kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
sv: När en kommentar visas av en verifierad användare

en: Unpublished comment %subject.
sv: Avpublicera kommentaren %subject.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sv: Kommentaren kommer att avpubliceras om den innehåller någon av ovanstående teckenserier. Använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". Teckenserierna skiljer på gemener och versaler.

en: After a user account has been created
sv: Efter att ett användarkonto har skapats

en: After a user's profile has been updated
sv: Efter att en användarprofil har uppdaterats

en: After a user has been deleted
sv: Efter att en användare har raderats

en: After a user has logged in
sv: Efter att en användare har loggat in

en: After a user has logged out
sv: Efter att en användare har loggat ut

en: When a user's profile is being viewed
sv: När en användares profil visas

en: Blocked user %name.
sv: Spärrade användare: %name.

en: Banned IP address %ip
sv: Spärrade IP-adressen %ip

en: After saving a new term to the database
sv: Efter sparande av en ny term till databasen

en: After saving an updated term to the database
sv: Efter sparande av en uppdaterad term till databasen

en: After deleting a term
sv: Efter att en term raderats

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
sv: Låter åtgärder utföras vid vissa systemhändelser, som när nytt innehåll skapas.

en: 1 read | @count reads
sv[0]: 1 läsning
sv[1]: @count läsningar

en: access statistics
sv: komma åt statistik

en: view post access counter
sv: visa räknaren för åtkomst av inlägg

en: Revenue
sv: Inkomst

en: Enables the categorization of content.
sv: Möjliggör kategorisering av innehåll.

en: Path prefix
sv: Sökvägsprefix

en: Payment method title
sv: Titel på betalningsmetod

en: Order review submit button text
sv: Text på knappen som godkänner beställningen

en: Submit Order
sv: Skicka beställning

en: Checkout review instructions
sv: Instruktioner för att granska kassan

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
sv: Tillhandahåll information till kunder längst upp på sidan för att granska kassa.

en: Order created through website.
sv: Beställning skapad på hemsidan.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
sv: Får nytt meddelande för beställning: !order_id.

en: Save rule
sv: Spara regel

en: Delete contact
sv: Radera kontakt

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
sv: Exempel: "webmaster@exempel.se" eller "ekonomi@exempel.se,support@exempel.se". För att ange flera mottagare, separera adresserna med kommatecken.

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
sv: Valfritt automatiskt svar. Lämna detta tomt om du inte vill skicka ett automatiskt svarsmeddelande.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
sv: %recipient är inte en giltig e-postadress.

en: Additional information
sv: Mer information

en: You can leave a message using the contact form below.
sv: Du kan lämna ett meddelande i kontaktformuläret nedan.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
sv: Det maximala antalet meddelanden per timme som en användare kan skicka genom kontaktformuläret.

en: Contact form: category %category added.
sv: Kontaktformulär: kategorin %category tillagd.

en: Contact form: category %category updated.
sv: Kontaktformulär: kategorin %category uppdaterades.

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Up to date translation
sv: Aktuell översättning

en: Outdated translation
sv: Inaktuell översättning

en: <em>and</em> where <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
sv: <em>och</em> där <strong>%a</strong> är <strong>%b</strong>

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
sv: <strong>%a</strong> är <strong>%b</strong>

en: Product information
sv: Information om vara

en: Sell price
sv: Säljpris

en: Customer purchase price.
sv: Kundens inköpspris.

en: The node the uploaded file is attached to
sv: Den nod som den uppladdade filen är bifogad till

en: Notification
sv: Avisering

en: Destination address
sv: Adress att skicka till

en: Depends on: !dependencies
sv: Kräver: !dependencies

en: Required by: !required
sv: Krävs av: !required

en: Some required modules must be enabled
sv: Andra moduler måste vara aktiverade

en: Would you like to continue with enabling the above?
sv: Vill du aktivera modulerna ovan och fortsätta?

en: administer site configuration
sv: administrera webbplatsens inställningar

en: clone
sv: klona

en: Metric
sv: Metriskt

en: Tableless, recolorable, multi-column, fixed width theme.
sv: Tabellfritt, färgbart, flerspaltstema med fast bredd.

en: Translate
sv: Översätt

en: File to import not found.
sv: Fil att importera hittades inte.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
sv: Importen av översättningen misslyckades eftersom filen %filename inte kunde läsas.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid_plural" förväntades, men hittades inte på rad %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett satsfel på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgid" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr[]" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: "msgstr" är inte väntad på rad %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
sv: Översättningsfilen %filename innehåller ett fel: det finns en oväntad sträng på rad %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
sv: Översättningsfilen %filename avslutades oväntat på rad %line.

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Export template
sv: Exportera mall

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: The custom menu %title has been deleted.
sv: Den anpassade menyn %title har raderats.

en: Deleted custom menu %title and all its menu items.
sv: Raderade den anpassade menyn %title och alla dess menyval.

en: @type %title has been deleted.
sv: %title (@type) har raderats.

en: Not checked
sv: Ej kontrollerad

en: Remove this action
sv: Ta bort denna åtgärd

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: View cart
sv: Visa varukorg

en: Invalid e-mail address.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Instruktioner att visa för användaren nedanför detta fält i redigeringsformuläret.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
sv: Du har inte tillåtelse att mata in PHP-kod.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta alla värden angivna ovan.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
sv: Använd PHP-inmatning för fältinställningarna (farligt - använd med försiktighet)

en: A file has been pre-loaded for import.
sv: En fil har förladdats för import.

en: Content fieldgroup
sv: Fältgrupp för innehåll

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
sv: Text att visa om gruppen inte har något innehåll. Observera att titel inte kommer att visas om det inte åsidosätts.

en: Node from reference
sv: Nod från referens

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
sv: Lägger till en användare från en nodreferens i ett nodsammanhang; om flera noder refereras, hämtar detta den första refererade noden endast.

en: Node reference field
sv: Nodreferensfält

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: De möjliga värdena detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad i formatet nyckel|etikett. Nyckeln är värdet som kommer att lagras i databasen och måste överensstämma med typen på fältet  (%type). Etiketten är valfri, och om den inte anges kommer nyckeln att anges.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta listan med tillåtna värden ovan.

en: User from reference
sv: Användare från referens

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
sv: Lägger till en användare från en användarreferens i ett nodsammanhang; om flera användare refereras, hämtar detta den första refererade användaren endast.

en: User reference field
sv: Fält för användarreferens

en: Click to view.
sv: Klicka för att visa.

en: anonymous user
sv: gäst

en: Shipping Address:
sv: Leveransadress:

en: Order #:
sv: Beställning #:

en: Shipping Method:
sv: Leveransmetod:

en: Ship order !order_id packages.
sv: Ordernumret för denna leverans är !order_id .

en: Ship
sv: Leverera

en: This order has no comments associated with it.
sv: Denna beställning har inga kommentarer kopplade till den.

en: Product reports
sv: Varurapporter

en: Sales per year
sv: Försäljningar per år

en: Products sold
sv: Sålda varor

en: Total revenue
sv: Total inkomst

en: Update report
sv: Uppdatera rapport

en: Sold
sv: Såld

en: No products found
sv: Inga varor hittades

en: Number of orders
sv: Antalet beställningar

en: Average order
sv: Medelbeställning

en: Total @year
sv: Totalt @year

en: Sales year
sv: Försäljningsår

en: Sales summary
sv: Försäljningssumma

en: Sales data
sv: Försäljningsdata

en: Today, !date
sv: Idag, !date

en: Yesterday, !date
sv: Igår, !date

en: Daily average for @month
sv: Dagligt snitt för @month

en: Projected totals for @date
sv: Förväntade totalbelopp för @date

en: Grand total sales
sv: Hela totalförsäljningen

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
sv: CSV-datan kunde inte hämtas. Det är möjligt att datan har gått ut. Ladda om rapportsidan och försök att hämta CSV-filen igen.

en: New packages
sv: Nya paket

en: Edit package
sv: Redigera paket

en: Cancel package shipment
sv: Avbryt fraktförsändelse

en: Shipments
sv: Försändelser

en: New shipment
sv: Ny leverans

en: Shipment !id
sv: Försändelse !id

en: Cancel shipment
sv: Avbryt försändelse

en: Delete shipment
sv: Ta bort leverans

en: Ship packages
sv: Leverera paket

en: Package ID
sv: ID för paket

en: Shipping type
sv: Typ av frakt

en: Package type
sv: Typ av paket

en: Shipment ID
sv: Försändelsens ID

en: Tracking number
sv: Spårningsnummer

en: packing slip
sv: följesedeln

en: cancel shipment
sv: avbryt försändelse

en: This order's products have not been organized into packages.
sv: Denna beställnings varor har inte sorterats upp i paket.

en: Create packages.
sv: Skapa paket.

en: Order @order_id does not exist.
sv: Beställning @order_id existerar inte.

en: Are you sure you want to delete this package?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det här paketet?

en: The products it contains will be available for repackaging.
sv: Varorna den innehåller kommer att kunna packas om.

en: Ship date
sv: Leveransdatum

en: Estimated delivery
sv: Preliminär leverans

en: No shipments have been made for this order.
sv: Inga försändelser har gjorts för denna beställning.

en: Make a new shipment
sv: Skapa en ny leverans

en: Put products into packages to make shipments.
sv: Sätt varorna i paket för att göra försändelser.

en: Ship Manually
sv: Skicka manuellt

en: Shipping method
sv: Fraktmetod

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
sv: Det finns ingen mening med att göra en försändelse utan paket i den, eller hur?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
sv: Är du säker på att du vill ta radera denna sändning?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
sv: Denna försändelse kommer avbrytas och paketen den innehåller kommer att kunna skickas igen.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
sv: Försändelsen %tracking kunde inte avbrytas med %carrier. För att radera den ändå, ta bort spårningsnumret och försök igen.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
sv: Är du säker att du vill avbryta sändningen av detta paket?

en: It will be available for reshipment.
sv: Kommer att vara tillgänglig för återsändning.

en: Nevermind
sv: Strunta i det

en: Payment received
sv: Betalning mottagen

en: Merchant ID
sv: Säljarens ID

en: Currency code
sv: Valutakod

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-enabled">aktiverad</span>)

en: Shippable product
sv: Transportbar vara

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: The name %name has been denied access.
sv: Namnet %name har nekats åtkomst.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: directory ping
sv: katalogping

en: Search this site
sv: Sök på webbplatsen

en: Original text
sv: Originaltext

en: Delete content type
sv: Radera innehållstyp

en: Change book (update list of parents)
sv: Byt bok (uppdatera lista med ovanliggande)

en: add content to books
sv: lägga till innehåll till böcker

en: administer book outlines
sv: administrera bokdispositioner

en: create a new book
sv: skapa en ny bok

en: edit permissions
sv: redigera behörigheter

en: edit order and titles
sv: redigera ordning och rubriker

en: Manage your site's book outlines.
sv: Hantera webbplatsens bokdispositioner.

en: Enter
sv: Ange

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: No response
sv: Svarar inte

en: notice
sv: notis

en: Order complete
sv: Beställningen slutförd

en: Payment methods
sv: Betalningsmetoder

en: User account
sv: Användarkonto

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
sv: En filkatalog måste konfigureras i <a href="!url">inställningar för varuegenskaper</a> innan en fil kan väljas.

en: File download
sv: Nedladdning av fil

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
sv: Filen som kan laddas ned när varan köps (mata in en sökväg relativ till katalogen %dir).

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
sv: %file är inte en giltig fil eller katalog inom nedladdningskatalogen.

en: Acronym
sv: Akronym

en: No vocabularies available.
sv: Inga vokabulärer tillgängliga.

en: Credit card
sv: Kontokort

en: Order total:
sv: Total beställning:

en: Current balance:
sv: Nuvarande saldo:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
sv: Kunden använde en annan e-postadress vid betalning: !email

en: Vendor account number
sv: Försäljarens kontonummer

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
sv: Misslyckades att ladda upp bilden. Mappen %directory finns ej eller är inte skrivbar.

en: Unknown status
sv: Okänd status

en: Post new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: The field has been updated.
sv: Fältet har uppdaterats.

en: None available.
sv: Ingen tillgänglig.

en: Maximum resolution for Images
sv: Största upplösning för bilder

en: Defines an image field type.
sv: Anger en fälttyp för bilder.

en: Editable
sv: Redigerbar

en: Invoice template
sv: Fakturamall

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
sv: sOm saldot är mindre eller samma som 0 kr.

en: If the order status is not already Payment Received.
sv: Om beställningsstatusen inte redan är Betalningen mottagen.

en: Subtotal:
sv: Delsumma

en: COD
sv: Kontant vid leverans

en: Address book
sv: Adressbok

en: Base price
sv: Baspris

en: Edit attribute
sv: Redigera egenskap

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
sv: Är du säker på att du vill radera egenskapen %name?

en: Tax
sv: Skatt

en: Returns information about an author in the system.
sv: Visar information om en författare i systemet.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
sv: Skapar ett nytt inlägg och kan även publicera det.

en: Updates the information about an existing post.
sv: Uppdaterar information om ett befintligt inlägg.

en: Returns information about a specific post.
sv: Ger information om ett befintligt inlägg.

en: Deletes a post.
sv: Raderar ett inlägg.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
sv: Ger en lista med de senaste inläggen i systemet.

en: Updates information about an existing post.
sv: Uppdaterar information om ett befintligt inlägg.

en: Uploads a file to your webserver.
sv: Laddar upp en fil till webbservern.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
sv: Ger en lista över inläggets kategorier.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
sv: Ger en bandbreddsvänlig lista med de senaste inläggen i systemet.

en: Sets the categories for a post.
sv: Anger kategorier för ett inlägg.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
sv: Hämtar information om vilka XML-RPC-metoder som stöds av servern.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
sv: Hämtar information om de insticksmoduler för textformatering som stöds av servern.

en: Error storing post.
sv: Ett fel uppstod när inlägget sparades.

en: You do not have permission to update this post.
sv: Du har inte behörighet att uppdatera detta inlägg.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
sv: Det går inte att ladda upp filen eftersom den överstiger den maximala filstorleken på @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
sv: Filen kan inte bifogas till inlägget eftersom diskkvoten på @quota har uppnåtts.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
sv: Det går inte att ladda upp filen eftersom det bara går att ladda upp filer med följande filtillägg: @extensions

en: No file sent.
sv: Ingen fil skickades.

en: Error storing file.
sv: Ett fel uppstod när filen skulle sparas.

en: Invalid post.
sv: Ogiltigt inlägg.

en: The default maximum file size a user can upload.
sv: Standardvärde för den maximala filstorleken som en användare kan ladda upp.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
sv: Förvald maximal storlek av alla filer en användare kan ha på webbplatsen (i megabyte).

en: administer content with blog api
sv: administrera innehåll med Blog API

en: List, edit, or add user roles.
sv: Visa, redigera eller lägg till användarroller.

en: edit role
sv: redigera roll

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
sv: Den maximalt tillåtna bildstorleken (till exempel 640x480). Ange 0 för att inte ha någon begränsning. Om ett <a href="!image-toolkit-link">bildverktyg</a> är installerat kommer filer som överstiger detta värde att minskas ner så att de ryms inom gränsen.

en: The default maximum file size a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
sv: Den förvalda största filstorleken som en användare kan ladda upp. Om en bild laddas upp och en största upplösning är inställd kommer storleken att kontrolleras efter att filen har minskats ner.

en: The maximum size of a file a user can upload. If an image is uploaded and a maximum resolution is set, the size will be checked after the file has been resized.
sv: Den största storleken på en fil som en användare kan ladda upp. Om en bild laddas upp och en största upplösning är inställd kommer storleken att kontrolleras efter att filen har minskats ner.

en: The maximum size of all files a user can have on the site.
sv: Den maximala storlek av alla filer en användare kan ha på webbplatsen.

en: Images are larger than %resolution will be resized.
sv: Bilder större än %resolution kommer att minskas ner.

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Page !current of !total
sv: Sida !current av !total

en: Video !current of !total
sv: Video !current av !total

en: Download Original
sv: Ladda ned ursprunglig bild

en: Use lightbox2 lite
sv: Använd lightbox2 lite

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
sv: Markera detta för att aktivera Lightbox2 lite. Detta avaktiverar all automatisk formatering av URLer samt funktionerna för gruppering.

en: Use alternative layout
sv: Använd alternativ layout

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
sv: Placeringen av elementen i lightbox ändras om detta val aktiveras. I den alternativa layouten visas navigeringslänkarna under bilden, tillsammans med bildtexten, istället för ovanpå själva bilden. Detta är inte tillämpligt vid användning av Lightbox Lite.

en: Force visibility of navigation links
sv: Visa alltid navigeringslänkarna

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
sv: Då grupperade bilder visas, så visas navigeringslänkarna till föregående och efterföljande bilder enbart när muspekaren hålls över bilden. Markera detta val för att alltid visa länkarna.

en: Continuous galleries
sv: Kontinuerliga gallerier

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
sv: När grupperade bilder visas så kommer knappen "Nästa" på den sista bilden att visa den första bilden, och knappen "Föregående" på den första bilden kommer att visa den sista bilden.

en: Open image page in new window
sv: Öppna bildsidan i ett nytt fönster

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
sv: Detta styr om länken till bildsidan under bilden öppnas i ett nytt fönster eller i aktuellt fönster.

en: Text for image page link
sv: Text för länken till bildsidan

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
sv: Denna text kommer att visas som länk till bildsidan under bilden i lightbox. Lämna detta blankt för att inte visa någon länk.

en: Text for image original link
sv: Text för länk till originalbild

en: Image count text
sv: Text för antal bilder

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
sv: Denna text används för att visa antalet grupperade bilder under bilden i lightbox, om gruppering är aktiverat. Använd !current som platshållare för den aktuella bildens nummer, och !total för det totala antalet bilder i en grupp. Till exempel "Bild !current av !total". Lämna detta blankt för att inte visa någon text.

en: Page count text
sv: Text för sidantal

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
sv: Denna text används för att visa sidantalet under HTML-innehållet som visas i lightbox då gruppering används. Använd !current som platshållare för den aktuella sidan, och !total som platshållare för antalet sidor i gruppen. Till exempel "Sida !current av !total". Lämna detta blankt för att inte visa någon text.

en: Video count text
sv: Text för antal videofiler

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
sv: Denna text används för att visa antalet filer under video-innehåll i lightbox, så gruppering används. Använd !current som platshållare för den aktuella videon och !total för det totala antalet filer i gruppen. Till exempel "Video !current av !total". Lämna detta blankt för att inte visa någon text.

en: Image resize settings
sv: Inställningar för bildskalning

en: Disable resizing feature
sv: Inaktivera bildskalning

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
sv: Som standard då en bild som visas i Lightbox är större än webbläsarens fönster, förminskas bilden så den får plats i fönstret, och en zoomknapp erbjuds för användare som vill se bilden i dess ursprungliga storlek. Markeras detta val inaktiveras den här funktionen och alla bilder kommer då visas i sin ursprungliga storlek.

en: Disable zoom in / out feature
sv: Inaktivera funktionen för in/utzoomning

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
sv: När en bild som visas i lightbox har förminskats för att få plats i webbläsarens fönster så visas en zoom-knapp. Denna låter användaren se bilden i sin ursprungliga storlek. Vid visning i ursprunglig storlek visas en knapp för att zooma ut, vilket åter visar den förminskade bilden. Markera detta val för att förhindra att zoom-knapparna visas.

en: Modal form settings
sv: Inställningar för modal dialog

en: Enable login support
sv: Aktivera stöd för inloggning

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
sv: Aktivering av detta alternativ förändrar alla inloggningslänkar så att inloggningsformuläret visas i en lightbox.

en: Enable contact form support
sv: Aktivera stöd för kontaktformulär

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
sv: Om det här alternativet är aktiverat så kommer kontaktformuläret att visas in en lightbox.

en: Video settings
sv: Inställningar för video

en: Enable video support
sv: Aktivera stöd för video

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
sv: Normalt är stöd för video inaktiverat för att minska mängden Javascript som behövs. Markera detta val för att aktivera stöd för video.

en: Path to FLV Player
sv: Sökväg till FLV-spelare

en: FLV Player flashvars
sv: FLV-spelarens flashvars

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
sv: Flashvars för FLV-spelaren, om detta stöds, t.ex. "autoplay=1&playerMode=normal".

en: Page specific lightbox2 settings
sv: Sidspecifika inställningar för Lightbox2

en: Load only on the listed pages.
sv: Ladda enbart på de uppräknade sidorna.

en: Load on every page except the listed pages.
sv: Ladda på alla sidor utom de uppräknade.

en: Enable lightbox2 on specific pages
sv: Aktivera Lightbox2 på angivna sidor

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Använd * som jokertecken. Exempel på sökvägar är "node/add/page" och "node/add/*". Använd &lt;front&gt; för att ange startsidan.

en: CCK display settings
sv: Inställningar för CCK

en: No grouping
sv: Ingen gruppering

en: Group by field name
sv: Gruppera på fältnamn

en: Group by node id
sv: Gruppera på ID för nod

en: Group by field name and node id
sv: Gruppera på fältnamn och ID för nod

en: Select Emfield Image grouping in Views
sv: Välj Emfield bildgruppering i Views

en: Location of javscript
sv: Placering av javascript

en: Border size
sv: Kantbredd

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
sv: Ange bredden på kanten i pixlar som visas runt bilden.

en: Flickr images
sv: Flickr-bilder

en: In the <a href="!checkout_url/sell">Google Checkout Merchant Center</a>, enter %url as the callback URL for this site. This will allow Ubercart to communicate with Google Checkout.
sv: I <a href="!checkout_url/sell"> Google Checkout handelscenter < a>, ange %url som URL i reserv för denna webbplats. Detta kommer låta Ubercart att kommunicera med Google Checkout.

en: Google Checkout settings
sv: Inställningar för Google Checkout

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
sv: Ange säljar-ID och nyckel för Google Checkout.

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
sv: Beräkna fraktkostnader för beställningar via Google Checkout.

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
sv: Beräkna skatter för beställningar via Google Checkout.

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
sv: Googles kassaterminal: beställning @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
sv: Uppfyller Google Checkouts riktlinjer för innehåll.

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
sv: För att vara en godkänd handlare för Google Checkout måste dina objekt överensstämma med Google Checkouts riktlinjer för innehåll som finns <a href="!url">här</a>.

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
sv: Google Checkout tillåter bara följande valutor: @list

en: Marketing preferences
sv: Preferenser för marknadsföring

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
sv: Visa kundens önskemål om massmarknadsföring.

en: Google Checkout Coupon
sv: Kupong Google Checkout

en: Google Checkout Gift Certificate
sv: Googles presentkort

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
sv: Avbryt beställningsbegäran som har skickats till Google Checkout. Beställningen kommer uppdateras snarast.

en: Order is not canceled in Google Checkout.
sv: Beställning är inte avbruten i Google Checkout.

en: Express payment with Google Checkout.
sv: Snabb betalning med Google Checkout.

en: Merchant key
sv: Återförsäljarens nyckel

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
sv: Används för att signera varukorgsinformation. Håll den hemlig och säker.

en: Test Environment settings
sv: Inställningar för testmiljö

en: Test Mode
sv: Testläge

en: Test Merchant ID
sv: Handels-ID för test

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
sv: Behövs endast för testläge. Klicka <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">här</a> för mer information.

en: Test Merchant Key
sv: Återförsäljarens testnyckel

en: Customer messages
sv: Kundmeddelanden

en: Reason for canceling order
sv: Anledning till att avbryta beställning

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
sv: Detta meddelande kommer att skickas med meddelandet för avbrytande via Google Checkout. Alla givna kommentarer när beställningen avbrutits kommer att skickas som ett separat meddelande. Detta meddelande använder <a href="!url">globala och beställningsspecifika ersättningstecknen</a>.

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
sv: Beställning avbruten. Se beställningskommentarer på [order-url] för mer information.

en: Button size
sv: Storlek på knapp

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Regular pickup
sv: Vanlig upphämtning

en: Special pickup
sv: Särskild upphämtning

en: Drop off
sv: Bortfall

en: Default price
sv: Förvalt pris

en: Pickup type
sv: Typ av upphämtning

en: Handling charge
sv: Expeditionsavgift

en: Percentage markup/discount
sv: Procentuellt pålägg/rabatt

en: A default shipping cost is required.
sv: En förvald fraktkostnad krävs.

en: The default shipping cost should be a positive number.
sv: Den förvalda fraktkostnaden skall vara ett positivt tal.

en: The fixed charge should be a number.
sv: Den fasta avgiften skall vara ett tal.

en: The percent adjustment should be a number.
sv: Den procentuella justeringen skall vara ett tal.

en: Save taxes
sv: Spara skatter

en: Tax shipping?
sv: Skatt på frakt?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
sv: Google Checkout är aktiverad, men inget Merchant-ID hittades.

en: Fast checkout through Google.
sv: Snabb betalning med Google.

en: What is Google Checkout?
sv: Vad är Google Checkout?

en: You do not have any items in your shopping cart.
sv: Det finns inga artiklar i din varukorg.

en: Customer will accept marketing emails.
sv: Kunden kommer att acceptera e-postreklam.

en: Customer does not want marketing emails.
sv: Kunden vill inte ha e-postreklam.

en: Google Checkout terminal
sv: Googles kassaterminal

en: Click here to go to Google Checkout settings.
sv: Klicka här för att gå till inställningar för Google Checkout.

en: Return to order view screen.
sv: Gå tillbaka till beställningsidan.

en: Use this terminal to process credit card payments:
sv: Använd den här terminalen för att behandla kontokortsbetalningar:

en: Balance:
sv: Saldo:

en: Google Checkout total:
sv: Totalbelopp i googles kassa:

en: Google Checkout balance:
sv: Goggles kassasaldo:

en: Charge
sv: Debitering

en: Reason for refund
sv: Anledning till återbetalning

en: Refund Comment
sv: Kommentar för återbetalning

en: You must enter a number for the amount.
sv: Du måste mata in ett nummer för beloppet.

en: Google does not allow charges greater than the balance.
sv: Google tillåter inte debiteringar större än saldot.

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
sv: Google tillåter inte återbetalningar större än det belopp som redan debiterats.

en: A reason for refunding the customer is required.
sv: En orsak för återbetalning till kunden krävs.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
sv: Ogiltigt beställnings-ID. Kan inte behandla betalning.

en: Unknown notification document: @xml
sv: Okänt dokument för meddelande: @xml

en: Total tax
sv: Total skatt

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
sv: Beställning skapad genom Google Checkout (#@gco_order).

en: Risk information notification:
sv: Meddelande om riskinformation:

en: - Full AVS match (address and postal code)
sv: - Fullständig överensstämmelse med AVS (adress och postnummer)

en: - Partial AVS match (postal code only)
sv: - Delvis överensstämmelse med AVS (endast postnummer)

en: - Partial AVS match (address only)
sv: - Delvis överensstämmelse med AVS (endast adress)

en: - No AVS match
sv: - Ingen överensstämelse med AVS

en: - AVS not supported by issuer
sv: - AVS stöds inte av utgivaren

en: <b>Error:</b> No AVS response.
sv: <strong>Fel:</strong> AVS svarar inte.

en: - CVN match
sv: - CVN stämmer överens

en: - No CVN match
sv: - CVN stämmer inte överens.

en: - CVN not available
sv: - CVN är ej tillgängligt

en: - CVN error
sv: - CVN fel

en: <b>Error:</b> No CVN response.
sv: <strong Fel:</strong> CVN svarar inte.

en: Partial CC number: %s
sv: Delvist kreditkortsnummer: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
sv: Beställning %order avbruten av Google: %reason

en: Order canceled.
sv: Beställning avbröts.

en: Payment received by Google Checkout
sv: Betalning togs emot av Googles kassa

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
sv: Betalningsbelopp %amount mottaget av Google Checkout.

en: Refund received by Google Checkout
sv: Återbetalning togs emot av Googles kassa

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
sv: Återbetalning på %amount togs emot av Googles kassa.

en: Unknown order id or malformed XML.
sv: Okänt beställnings-ID eller missbildad XML.

en: Google Checkout member for @count month. | Google Checkout member for @count months.
sv[0]: Medlem i Google Checkout i @count månad.
sv[1]: Medlem i Google Checkout i @count månader.

en: In Google Checkout
sv: I Google Checkout

en: Chargeable
sv: Debiteringsbar

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
sv: Integrerar Googles Checkout, beräknad frakt för handlare, och beställnings-API för beställning.

en: Block cache
sv: Blockcache

en: yearly
sv: årsvis

en: monthly
sv: månadsvis

en: Table-based multi-column theme with a marine and ash color scheme.
sv: Tabellbaserat flerspaltstema med marinblått och askgrått färgschema.

en: All recent posts
sv: Alla nya inlägg

en: My recent posts
sv: Mina senaste inlägg

en: Track posts
sv: Spåra inlägg

en: Enables tracking of recent posts for users.
sv: Spårar användares senaste inlägg.

en: Direction
sv: Riktning

en: @label (!name) - Allowed values
sv: @label (!name) - Tillåtna värden

en: %name: illegal value.
sv: %name: otillåtet värde.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
sv: %name: värdet får inte vara längre än %max tecken.

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: Book navigation block display
sv: Visning av blocket för boknavigering

en: Minimum number of words
sv: Minsta antal ord

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
sv: Tyvärr, du kan endast lägga till en av dessa åt gången.

en: Default cart form
sv: Förvald typ av varukorg

en: Cart Contents
sv: Varukorgens innehåll

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
sv: Visa innehållet i kundens varukorg.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
sv: Detta konto har blivit avstängt och kan inte ladda ner filer längre.

en: Watermark Text
sv: Text för vattenmärke

en: Add Watermark
sv: Lägg till vattenmärke

en: Uploaded file is not a valid JPEG
sv: Filen du försöker ladda upp är inte en giltig JPEG

en: Must fill in text
sv: Måste fylla i text

en: Empty Line
sv: Tom rad

en: Package order !order_id products.
sv: Ordernumret för dessa varor är !order_id .

en: Specify and collect payment for an order.
sv: Specificera och ta betalt för en beställning.

en: Test Gateway
sv: Test gateway

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
sv: Behandla kreditkortsbetalningar genom en vald test gateway

en: Check or Money Order
sv: Check eller penningöverföring

en: Pay by mailing a check or money order.
sv: Betala med check eller penningöverföring.

en: UPS Letter
sv: UPS brev

en: Customer Supplied Package
sv: Paket för kundleverans

en: Tube
sv: Tunnelbana

en: UPS Express Box
sv: UPS Expressbox

en: Pallet
sv: Pall

en: Small Packages
sv: Små paket

en: Credit card encryption
sv: Kryptering av kontokort

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
sv: Kontokortsinformation i databasen krypteras för närvarande.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
sv: Detta textblock är ett konfigurerbart meddelande såsom en uppsättning instruktioner eller en e-postmall. Att använda hook_uc_message för att hantera standardvärdena är så lätt att till och med din mormor kan göra det!

en: Credit card on a secure server:
sv: Kontokort på en säker server:

en: Credit card/eCheck
sv: Kontokort/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
sv: Dirigera om till 2Checkout för att betala med betalkort eller eCheck.

en: Select your payment type:
sv: Välj din betalningstyp:

en: Online check
sv: Kontroll online

en: Your 2Checkout vendor account number.
sv: Ditt kontonummer hos 2Checkout.

en: Secret word for order verification
sv: Hemligt ord för orderbekräftelse

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
sv: Det hemliga ordet inskrivet i ditt konto för 2Checkout under "Look and Feel settings".

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
sv: Aktivera demoläge så att du kan behandla falska beställningar i testsyfte.

en: Language preference
sv: Språkinställning

en: Adjust language on 2Checkout pages.
sv: Ställ in språk på sidor för 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
sv: Tillåt kunder att välja mellan att betala med kontokort eller internetbank.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
sv: Visa kontokortsikoner bredvid titeln för betalningsmetod.

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
sv: Tillhandahåll en särskild text för 2Checkout på knappen som godkänner beställningen på beställningssidan.

en: 2Checkout.com checkout type
sv: Typ av kassa för 2Checkout.com

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
sv: Kassan med en sida fungerar bara för butiker som säljer immateriella varor med hjälp av kontokortsbetalningar.

en: Multi-page checkout
sv: Flersidig kassa

en: Single page checkout
sv: Kassa med en sida

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
sv: Försökte slutföra ej bekräftad 2Checkout för denna beställning.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
sv: Betalas av !type 2Checkout.com beställning #!order.

en: credit card
sv: kontokort

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
sv: Din beställning kommer att behandlas så snart din betalning går igenom på 2Checkout.com.

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
sv: !type betalning i avvaktan på godkännande vid 2Checkout.com.

en: Enable to process payments using 2Checkout.com.
sv: Aktivera för att hantera betalningar med 2Checkout.com.

en: Update your payment details
sv: Uppdatera din betalningsinformation

en: Update the payment details for a recurring fee.
sv: Uppdatera betalningsuppgifter för en återkommande avgift.

en: Cancel the recurring fee?
sv: Avbryt den återkommande avgiften?

en: Cancel a recurring fee.
sv: Avbryt en återkommande avgift.

en: Update ARB subscription
sv: Uppdatera ARB prenumeration

en: Cancel ARB subscription
sv: Avbryt ARB prenumeration

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
sv: Hantera kontokortsbetalningar genom att använda tjänsten Authorize.Net AIM.

en: API Login ID and Transaction Key
sv: API för inloggnings-ID och transaktionsnyckel

en: API Login ID
sv: API för inloggnings-ID

en: Transaction Key
sv: Transaktionsnyckel

en: AIM settings
sv: Inställningar för AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
sv: Dessa inställningar ändrar på tjänsten Authorize.Net AIM för att inte visa transaktionerna för betalning med kort.

en: Live transactions in a live account
sv: Publika transaktioner på ett publikt konto

en: Test transactions in a live account
sv: Testa transaktioner på ett publikt konto

en: Developer test account transactions
sv: Transaktioner för utvecklarens teskonto

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
sv: Ställ in Authorize.net att maila kunden ett kvitto baserat på dina kontoinställningar.

en: ARB settings
sv: Inställningar för ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
sv: Dessa inställningar ändrar på den automatiska tjänsten för återkommande avgifter på Authorize.Net.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
sv: Ange endast ett utvecklarkonto om du loggar in på ditt konto via https://test.authorize.net .<br />Ställ om till produktionsläge när du är redo att börja bearbeta verkliga återkommande avgifter.

en: Developer test
sv: Utvecklartest

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
sv: <strong>Observera:</strong> Du måste först konfigurera kryptering av kontokort innan du ställer in detta.<br />Ange samma värde här som du angett i ditt konto för Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
sv: Logga rapporterade betalningar med ARB till övervakning.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
sv: Försäkra dig om att du har satt din Silent POST URL på Authorize.Net till  @url.

en: CIM settings
sv: Inställningar för CIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
sv: Dessa inställningar gäller för tjänsten Authorize.Net Customer Information Management.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
sv: Skapa alltid en CIM-profil för att säkert spara CC-information för senare användning.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
sv: Nytt konto skapat på Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Skapa CIM-profil misslyckades. <br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
sv: Authorize.Net: CIM profil skapad- @id

en: Order @order taking place at @date
sv: Beställning @order levereras den @date

en: <b>@type:</b> @amount
sv: <strong>@type:</strong> @amount

en: cURL error: @error
sv: cURL fel: @error

en: Credit card payment declined: @message
sv: Kontokortsbetalning nekad: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
sv: Typ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />Mängd: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
sv: ACCEPTERAD

en: REJECTED
sv: NEKAD

en: CVV match: @cvv
sv: CVV-matchning: @cvv

en: Invalid ARB payment notification received.
sv: Ogiltig betalningsmeddelande om ARB mottagen.

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
sv: Betalning för ARB rapporterad för beställningen @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
sv: Vara @sku har ogiltiga intervallinställningar för Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
sv: Beställning @order_id

en: Order @order_id - @sku
sv: Beställning @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Återkommande avgift för  @model misslyckades.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
sv: Authorize.Net: Ställ in återkommande avgift  för @model.<br />Prenumerations-ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id uppdatering misslyckades.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id uppdaterad.

en: Subscription ID: @subscription_id
sv: Prenumerations-ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
sv: Prenumerationsdata uppdaterad vid Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
sv: Prenumerationsuppdatering misslyckades. Se kommentarer från beställningens administratörer för mer information.

en: Recurring fee order ID: @order_id
sv: Beställnings-ID för återkommande avgift: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
sv: Betalningsinformationen för den återkommande avgiften har uppdaterats.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
sv: Ett fel uppstod när du uppdaterade din betalningsinformation. Försök igen och kontakta oss om du inte kan utföra uppdateringen.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id annulleringen misslyckades. <br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
sv: Authorize.Net: Prenumeration @subscription_id avbruten.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
sv: Är du säker på att du vill avbryta prenumerationen?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
sv: Prenumerationen avbruten genom Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
sv: Avbrytande av prenumeration misslyckades. Se kommentarer från beställningens administratörer för mer information.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
sv: Är du säker på att du vill avbryta denna avgift?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras och kan resultera i uppsägning av prenumerationstjänster.

en: The recurring fee has been canceled.
sv: Den återkommande avgiften har avbrutits.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
sv: Ett fel har uppstått. Försök igen och kontakta oss om problemet kvarstår.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
sv: Adressen matchar, inte postnumret

en: Address information not provided for AVS check
sv: Adressuppgifter har inte angetts för kontroll av AVS

en: AVS error
sv: AVS-fel

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
sv: Kortet är utgivet av en icke amerikansk bank

en: No Match on Address (Street) or ZIP
sv: Ingen träff på adressen (gata) eller postnumret

en: AVS not applicable for this transaction
sv: AVS är inte tillgängligt för denna transaktion

en: Retry – System unavailable or timed out
sv: Försök igen - Systemet är inte tillgängligt eller gjorde ett avbrott

en: Service not supported by issuer
sv: Tjänsten stöds inte av utgivaren

en: Address information is unavailable
sv: Adressinformation är inte tillgänglig

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Niosiffrigt postnummer överensstämmer, adress (gata) gör inte det

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
sv: Adress (gata) och niosiffrigt postnummer överensstämmer

en: Address (Street) and five digit ZIP match
sv: Adress (gata) och femsiffrigt postnummer matchar

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
sv: Femsiffrigt postnummer matchar, adressen (gata) matchar inte

en: No Match
sv: Ingen träff

en: Not Processed
sv: Ej bearbetad

en: Should have been present
sv: Borde ha funnits tillgänglig

en: Issuer unable to process request
sv: Utgivaren kan inte behandla förfrågan

en: Authorization and capture
sv: Auktorisering och låsning

en: Authorization only
sv: Enbart auktorisering

en: Prior authorization capture
sv: Före låsning av auktorisering

en: Capture only
sv: Lås enbart

en: Void
sv: Förfallen

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
sv: Behandla betalningar genom Authorize.Net. Stödjer AIM och ARB.

en: CVV information
sv: CVV-information

en: Credit card terminal: Order @order_id
sv: Kreditkortsterminal: Beställning @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
sv: Kontokortskryptering måste konfigureras för att acceptera kortbetalningar.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
sv: För att skydda våra kunder från identitetsstöld raderas kortdetaljer när kassagranskningssidan uppdateras. Var vänlig uppdatera din information och skicka uppgifterna igen.

en: Authorize and capture immediately
sv: Auktorisera och lås omedelbart

en: Default credit transaction type
sv: Förvald typ av överföring

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
sv: Endast tillgängliga transaktionstyper visas.  Standardvalet kommer att användas om inte en administratör väljer ett annat val genom terminalen.

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
sv: Kortuppgifter är krypterade under betalningen för största säkerhet.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
sv: Du måste granska ditt <a href="!url">säkerhetsinställningar för kontokort</a> och aktivera kryptering innan du kan ta emot kortbetalningar.

en: Credit card debug mode
sv: Felsökningsläge för kontokort

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
sv: Eftersom du använder felsökningsläge, kan kontokortsuppgifter lagras i strid med PCI Security Standards. Felsökningsläge rekommenderas endast för testtransaktioner med påhittade kontokortsuppgifter.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
sv: Vi kunde inte behandla din kortbetalning. Var vänlig kontrollera dina kortdetaljer och försök igen. Om problemet kvarstår, kontakta oss för att slutföra din beställning.

en: Credit card:
sv: Kontokort:

en: Pay by credit card.
sv: Betala med kontokort.

en: (Last 4)
sv: (Sista 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
sv: Ange ägarens namn precis som det står på kortet.

en: You have entered an invalid credit card number.
sv: Du har angivit ett ogiltigt kontokortsnummer.

en: The start date you entered is invalid.
sv: Det startdatum du angav är ogiltigt.

en: The credit card you entered has expired.
sv: Det kontokort du angivit har gått ut.

en: The issue number you entered is invalid.
sv: Frågenumret du angivit är ogiltig.

en: You have entered an invalid CVV number.
sv: Du har angett ett ogiltigt CVV-nummer.

en: You must enter the issuing bank for that card.
sv: Du måste ange utfärdande bank för kortet.

en: Card Owner
sv: Kortets ägare

en: Issue Number
sv: Ärendenummer

en: Issuing Bank
sv: Utfärdande bank

en: View card details.
sv: Visa kortuppgifter.

en: Card Type:
sv: Korttyp:

en: Card Owner:
sv: Kortets ägare:

en: Card Number:
sv: Kortnummer:

en: Start Date:
sv: Startdatum:

en: Expiration:
sv: Utgångsdatum:

en: Issue Number:
sv: Ärendenummer:

en: Issuing Bank:
sv: Utfärdande bank:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
sv: Du måste ha tillgång till <strong>administrera kontokort</strong> för att anpassa dessa inställningar.

en: Credit card data security
sv: Datasäkerhet för kontokort

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
sv: Du ansvarar för säkerheten på din webbplats, inklusive skydd av kontokortsnummer. Tänk på att vissa inställningar i detta avsnitt kan minska säkerheten av kontokortsuppgifter på din webbplats och öka ditt ansvar för skador i händelse av bedrägeri.

en: Card number encryption key filepath
sv: Sökväg till Kortnumrets krypteringsnyckel

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
sv: <strong>Du måste aktivera kryptering</strong> genom att följa <a href="!url">krypteringsanvisningar</a> för att ta emot kontokortsbetalningar.<br />I korthet måste du ange en sökväg utanför dokumentets rot där krypteringsnyckeln kan lagras.<br />Relativa sökvägar kommer att lösas i förhållande till Drupals installationskatalog.<br />När detta är inställt ska du inte ändra det.

en: Not configured, see below.
sv: Ej konfigurerad, se nedan.

en: Operate in credit card debug mode.
sv: Jobba i felsökningsläge för kontokort.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
sv: I felsökningsläge kan kortuppgifter lagras i strid med PCI Security Standards.<br />Felsökningsläge rekommenderas endast för testtransaktioner med påhittade kontokortsuppgifter.

en: Checkout workflow
sv: Arbetsflöde för kassa

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
sv: Dessa inställningar bestämmer hur kortuppgifter samlas in och används i kassan.

en: Validate credit card numbers at checkout.
sv: Bekräfta kortnummer i kassan.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
sv: Ogiltiga kortnummer kommer att visa ett felmeddelande för användaren så att de kan rätta till det.<br />Denna funktion rekommenderas såvida du inte är i felsökningsläge.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
sv: Försök att genomföra betalkortsöverföring vid kassa.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
sv: Misslyckade försök kommer att hindra utcheckning och visa felmeddelandet ovan.<br />Detta alternativ måste vara ikryssat för att kunna behandla kunders betalkort om du inte är i felsökningsläge.

en: Debug mode data clearing
sv: Datarensning i felsökningsläge

en: Order status
sv: Status för beställning

en: Unit of time
sv: Tidsenhet

en: Credit card fields
sv: Betalkortsfält

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
sv: Ange vilken information som skall samlas in från kunder förutom kortnumret.

en: Enable CVV text field on checkout form.
sv: Aktivera textfältet för CVV i kassan.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
sv: CVV är en extra säkerhetsåtgärd på kreditkort. På korten Visa, Mastercard och Discover är det ett tresiffrigt nummer, och på AmEx är det ett fyrsiffrigt nummer. Om din kreditkortsbehandlare eller betalningsgateway kräver denna information, bör du aktivera denna funktion här.

en: Enable card owner text field on checkout form.
sv: Aktivera textfält för kortägare i kassan.

en: Enable card start date on checkout form.
sv: Aktivera fält för startdatum i kassan.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
sv: Aktivera fältet för utfärdandenummer i kassan.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
sv: Aktivera fält för utgivande bank i kassan.

en: Enable card type selection on checkout form.
sv: Aktivera val av korttyp i kassan.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
sv: Om aktiverad, angej i textfältet nedan vilka kortval som skall fylla valrutan.

en: Card type select box options
sv: Alternativ för valruta av korttyp

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
sv: Fyll i ett kort per rad. Dessa fält kommer att fylla valrutan för kort om den är aktiverad.

en: Accepted card types (for validation)
sv: Godkända korttyper (för validering)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
sv: Använd kryssrutorna  för att ange vilken typ av kort du godkänner för betalning. Valda korttyper kommer att visa dess ikon i valrutan för betalningsmetod och användas för validering av kortnummer.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
sv: Här kan du skriva i meddelanden som visas för kunder som betalar med kreditkort.

en: Credit card payment policy
sv: Betalningspolicy för kontokort

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
sv: Instruktioner för kunden på kassasidan över kontokortsfälten.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
sv: Din faktureringsinformation måste matcha faktureringsadressen för kontokortet nedan annars kommer vi inte att kunna behandla din betalning.

en: Card processing failure message
sv: Felmeddelande vid korthantering

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
sv: Felmeddelande som visas för kunden när en försökt betalning inte går igenom i kassan.

en: You have specified a non-existent directory.
sv: Du har valt en katalog som inte existerar.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
sv: Kan inte skriva till katalogen, kontrollera katalogsbehörigheter.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
sv: Kan inte läsa från vald katalog, kontrollera katalogsbehörigheter.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
sv: Skapandet av nyckelfilen för kortkryptering misslyckades. Kontrollera sökvägsinställningar och katalogsbehörigheter.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
sv: Nyckelfil för kortkryptering skapad. Kortuppgifter kommer nu att krypteras.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
sv: Du har valt att inte bearbeta kreditkortsbetalningar i kassan, men kundens kortuppgifter sparas inte när kunden betalat. Denna konfiguration rekommenderas inte för en publik webbplats, eftersom du inte kommer att kunna ta betalt för dina beställningar.

en: Card type
sv: Korttyp

en: Card owner
sv: Kortägare

en: Card number
sv: Kortnummer

en: Start Month
sv: Startmånad

en: Start Year
sv: Startår

en: Expiration Month
sv: Utgångsmånad

en: Expiration Year
sv: Utgångsår

en: Issuing bank
sv: Utgivande bank

en: (if present)
sv: (om tidigare)

en: Expiration Date:
sv: Utgångsdatum:

en: What's the CVV?
sv: Vad är CVV?

en: Process card
sv: Behandla kort

en: What is the CVV?
sv: Vad är CVV?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
sv: CVV står för "Card Verification Value" (verifiering av kort). Detta nummer används som ett säkerhetstillägg för att skydda dig från betalkortsbedrägeri. Att hitta detta nummer är väldigt enkelt. Följ nedanstående anvisningar.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
sv: CVV-numret för dessa kort finns på baksidan av kortet. Det är bara de tre sista siffrorna längst till höger om signatursrutan.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
sv: CVV-numret på American Express hittas på framsidan av kortet. Det är ett fyrsiffrigt nummer i mindre format uppe till höger om kortnumret.

en: Close this window
sv: Stäng fönstret

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
sv: Använd denna terminal för att behandla kontokortsbetalningar genom din standardgateway.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
sv: Efter en transaktion  kommer kortnumret automatiskt att konverteras till de 4 sista siffrorna av numret. Därför kommer följande betalningar inte ha någon information att använda.

en: Order total: @total
sv: Total beställning: @total

en: Balance: @balance
sv: Saldo: @balance

en: Charge Amount
sv: Kostnad

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i dessa fält för att bearbeta med de angivna kortuppgifterna.

en: Charge amount
sv: Kostnad

en: Authorize amount only
sv: Godkänn endast belopp

en: Set a reference only
sv: Ange endast en referens

en: Credit amount to this card
sv: Kreditbeloppet för detta kort

en: @auth_id - @date - @amount authorized
sv: @auth_id - @date - @amount godkänt

en: Prior authorizations
sv: Förhandstillstånd

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i denna fältgrupp för att välja och agera på ett förhandstillstånd. Avgiften som anges ovan kommer att avskiljas emot tillstånd som anges nedan. Endast en avskiljning är möjligt per tillstånd, samt en avskiljning för mer än summan av de tillstånd kan resultera i extra avgifter för dig.

en: Select authorization
sv: Välj tillstånd

en: Capture amount to this authorization
sv: Spara belopp för denna tillåtelse

en: Void authorization
sv: Ogiltligt tillstånd

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
sv: @ref_id - @date - (Sista 4) @card

en: Customer references
sv: Kundreferenser

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
sv: Använd de tillgängliga knapparna i dessa fält för att välj och agera på en kunds referens.

en: Select references
sv: Välj referenser

en: Charge amount to this reference
sv: Beloppet för denna referens

en: Remove reference
sv: Ta bort referens

en: Credit amount to this reference
sv: Kreditbelopp för denna referens

en: You must enter a positive number for the amount.
sv: Du måste ange ett positivt tal för beloppet.

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
sv: Behandlingen av kontokortet lyckades. Kolla administratörens kommentar för mer detaljer.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
sv: Det inträffade ett fel när ditt kontokort skulle behandlas. Kolla administratörens kommentar för mer detaljer.

en: Reference transaction
sv: Referenstransaktion

en: administer credit cards
sv: administrera kontokort

en: view cc details
sv: visa kontokortsdetaljer

en: view cc numbers
sv: visa kontokortsnummer

en: process credit cards
sv: behandla kontokort

en: Receive credit card payments through checkout.
sv: Ta emot kontokortsbetalningar genom kassan.

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
sv: Behandla kontokortsbetalningar genom att använda tjänsten Silent Order POST hos CyberSource.

en: Payment server
sv: Betalningsserver

en: CyberSource server used when processing payments.
sv: Cybersourceserver använd för att behandla betalningar.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
sv: Du måste försäkra dig om att ditt CyberSourcekonto och din webbserver stödjer de tjänster du väljer.<br />Silent Order POST kräver cURL support och en modifierad <a href="!url">HOP.php</a>.<br /> SOAP Toolkit API kräver SOAP och DOM tillägg för PHP.

en: SOAP Toolkit API
sv: Verktyg för SOAP:s API

en: Ensure address verification
sv: Säkra att adresser verifieras

en: Process transaction only if address passes verification.
sv: Behandla en betalning endast om adressen verifieras.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
sv: Behandla betalningen oavsett resultat vid adressverifiering.

en: SOAP Toolkit API settings
sv: Inställningar för SOAP API:s verktygslåda

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
sv: Skapa ett grundkonto på CyberSource för varje ny kortbeställning som utförs.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
sv: Aktivera beräkning av skatt genom CyberSource tjänst för detta.

en: Tax calculation "Ship from" address
sv: Beräkning av skatt för avsändaradress

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
sv: Denna adress kommer att användas när skatten beräknas genom CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
sv: Amge två tecken som motsvarar ditt län eller landskap.

en: ZIP/Postal code
sv: ZIP/Postnummer

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
sv: Ange den tvåsiffriga koden för ISO 3166-1. Använd Wikipedia om du inte vet vad den är.

en: The credit card type did not pass validation.
sv: Kontokortstypen gick inte igenom valideringen.

en: Could not figure out cc type: @number / @type
sv: Kunde inte finna ut typ av kredidkort: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
sv: Silent Order POST kräver HOP.php given av CyberSource.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
sv: <strong>Kontkort !type:</strong> !amount<br /><strong>Beslut: @decision</strong><br /><strong>Orsak:</strong> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
sv: !id<br />!decision, orsak: !reason

en: <br /><b>AVS:</b> !avs
sv: <br /><strong>AVS:</strong> !avs

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
sv: <br /><strong>CVV:</strong> !cvv

en: No response returned from CyberSource.
sv: CyberSource svarar inte.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
sv: Kunde inte ansluta till CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
sv: Vi ber om ursäkt för förseningen, men vi kan inte behandla ditt kontokort för tillfället. Var god <a href="!url">kontakta ekonomiavdelningen</a> för att slutföra din beställning.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
sv: <strong>@type:</strong> @amount<br /><strong>Beslut: @decision</strong><br /><strongAnledning:</strong> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
sv: <strong>@type:</strong><br />@id<br />@decision, Orsak: !reason

en: <b>AVS:</b> @avs
sv: <strong>AVS:</strong> @avs

en: <b>CVV:</b> @cvv
sv: <strong>CVV:</strong> @cvv

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
sv: <strong>Profil för CyberSource skapad.</strong><br /><strong>Prenumerations-ID:</strong> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
sv: <strong>Försök att skapa profil för CyberSource misslyckades.</strong><br /><strong>Anledning:</strong> @code

en: No taxes returned for this order.
sv: Inga skatter för denna beställning.

en: @city city tax
sv: Kommunalskatt för @city

en: County tax
sv: Landstingsskatt

en: District tax
sv: Landstingsskatt

en: @state state tax
sv: @state statlig skatt

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
sv: Misslyckades med att räkna ut skatt för beställning @order_id - orsak @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
sv: Försök att räkna ut skatt misslyckades för beställning @order_id. inget svar returnerades  av CyberSource.

en: Successful transaction.
sv: Lyckad transaktion.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
sv: Ett eller fler fällt i begäran saknas eller är ogiltig. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Skicka begäran igen med rätt information.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
sv: <strong>Fel:</strong> Allmänt systemfel.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong> Begäran togs emot, men ett avbrott för servern uppstod. Detta fel omfattar inte avbrottet mellan klient och server.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika att beställningen dubblera, skicka inte begäran förrän du har granskat beställningens status i Business Center.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong>Efterfrågan togs emot, men en tjänst avslutades inte i tid. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika en dubbelbeställning, skicka inte förfrågan innan du kontrollerat beställningsstatusen i affärscentret.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
sv: Behörighetstillståndet godkändes av den utfärdande banken, men nekades av CyberSource eftersom den inte klarade Adressverifikation (AVS).<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Du kan godkänna tillståndet, men överväg att ompröva beslutet för möjligheten till bedrägeri.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortet har gått ut. <br /><strongMöjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller välj en annan form av betalning.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Allmän nekning av kortet. Ingen ytterligare information finns av utgivande bank. <br /><strong> Möjlig åtgärd</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Inte tillräckligt med pengar på kontot.<br /><strong>Möjlig åtgärd:<//strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
sv: Borttappat eller stulet kort. <br /><strongMöjlig åtgärd:</strong> Granska kundens information och bestäm om du vill efterfråga ett annat kort från kunden.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
sv: Utgivande bank otillgänglig. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Inaktiverat kort eller så är kortet inte godkänt för betalningar som ej är kopplade direkt till kortet. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortet har passerat sin kreditgräns.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Kortets verifikationsnummer är ogiltigt. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
sv: Kortbehandlaren nekade förfrågan baserat på ett generellt fel med kundens konto.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Begär en annan typ av betalning.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
sv: Kunden stämde överens med en post i behandlarens negativa fil.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska beställningen och kontakta betalningsbehandlaren.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
sv: Kundens bankonto är fryst. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska beställningen eller efterfråga en annan form av betalning.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
sv: Förfrågan om behörighet godkändes av utlåtande bank men nekades av CyberSource eftersom den inte gick igenom kortnummerverifikation.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Du kan ta betalt, men granska beställningen igen för möjligheten av bedrägeri.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
sv: Ogiltigt kontonummer. <br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning.

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
sv: Kortets typ nekas av kortbehandlaren. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga ett annat kort eller en annan form av betalning. Kontrollera också med CyberSource kundtjänst för att vara säker på att ditt konto är korrekt konfigurerat.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
sv: Kortbehandlaren nekade förfrågan eftersom den innehåller fel. <br /><strong> Möjlig åtgärd:</strong> Efterfråga en annan form av betalning.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
sv: Det finns ett problem med din handelskonfiguration för CyberSource.<br /><strong>Möjlig åtgärd</strong> Skicka inte begäran igen. Kontakta kundsupporten för att rätta till konfigurationsproblemet.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
sv: Processen misslyckades.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Möjlig åtgärd: Vänta några minuter och skicka din förfrågan igen.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
sv: Korttypen som skickats in är ogiltig eller motsvarar inte kortnumret.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Be din kund verifiera att kortet verkligen är kortet som visas i din webbutik, skicka sen förfrågan igen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
sv: <strong>Fel:</strong> Förfrågan togs emot men en timeout inträffade med betalningsbehandlaren.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> För att undvika att få dubbla transaktioner, skicka inte förfrågan igen innan du granskat transaktionens status i butikscentret.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
sv: Kunden är inskriven i betalarens verifiering<br/><strong> möjlig åtgärd: </strong> Verifiera kortinnehavaren innan du fortsätter med transaktionen.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
sv: Kunden kan inte bestyrkas.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Granska kundens beställning.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
sv: Förfrågan godkändes av utlåtande bank men nekades av CyberSource enligt dina behörighetsinställningar.<br /><strong>Möjlig åtgärd:</strong> Godkänn inte behörigheten utan vidare granskning. Granska fälten för avsCode, cvResult och factorCode för att fastställa varför CyberSource nekade förfrågan.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
sv: Gatuadress överensstämmer, men inte 5- och 9-siffriga postnumer.

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress stämde överens, men postnumret bekräftades inte. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress och postnummer stämmer inte överens. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Gatuadress och postnummer stämmer överens. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
sv: AVS data är ogiltig, eller så är AVS inte tillåtet för denna korttyp.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
sv: Namnet på kortägaren stämmer inte överens, postnumret stämmer överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
sv: Den icke amerikanska banken stödjer inte AVS.

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
sv: Namnet på kortägaren stämmer inte överens. Gatuadressen och postnumret stämmer överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
sv: Adressen ej verifierad. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn stämmer inte överens med fakturaadressen och med fakturapostnumret. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
sv: Kortmedlemmens namn stämmer överens med fakturapostnumret, men inte med fakturaadressen. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Gatuadressen och postnumret stämmer inte överens. - eller - kortmedlemmens namn. gatuadress och postnummer stämmer inte överens. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn och fakturaadressen stämmer överens, men fakturapostnumret gör det inte. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
sv: Postnummer stämmer överens men gatuadressen verifierades inte. Skickas endast tillbaka för Visakort ej utgivna i Amerika.

en: System unavailable.
sv: Systemet otillgängligt.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
sv: Den amerikanska banken stödjer inte AVS.

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
sv: Kortmedlemmens namn stämmer inte överens, men gatuadressen gör det. Skickas endast tillbaka för korttypen American Express.

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
sv: Information om adressen är otillgänglig. Skickas endast tillbaka om adressverifiering utanför U.S. inte är tillgänglig eller om adressverifikationen i en U.S. bank inte fungerar korrekt.

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
sv: Gatuadressen överensstämmer inte, men det niosiffriga postnumret gör det.

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
sv: Perfekt träff. Gatuadressen och det niosiffriga postnumret stämmer överens.

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
sv: Perfekt träff. Gatuadressen och det femsiffriga postnumret stämmer överens.

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
sv: Gatuadresserna stämmer inte överens, men det gör det femsiffriga postnumren.

en: AVS is not supported for this processor or card type.
sv: Detta kort eller kortbehandlaren stödjer inte AVS.

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
sv: Behandlaren skickade tillbaka ett okänt värde för AVS.

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
sv: Transaktionen bedömdes suspekt av den utlåtande banken.

en: Card verification number failed processor's data validation check.
sv: Kortets verifikationsnummer misslyckades i behandlarens kontroll för datavalidering.

en: Card verification number matched.
sv: Kortets verifikationsnummer stämmer.

en: Card verification number not matched.
sv: Kortets verifikationsnummer stämmer inte.

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
sv: Kortets verifikationsnummer behandlades inte, okänd orsak.

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
sv: Kortets verifikationsnummer finns på kortet men var inte inkluderat i efterfrågan.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
sv: Kortverifikation stöds inte av den utlåtande banken.

en: Card verification is not supported by the card association.
sv: Kortverifikation stöds inte av kortorganisationen.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
sv: Kortverifikation stöds inte av denna behandlare eller korttyp.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
sv: Okänd kod för resultat returnerad från behandlaren för kortverifikation.

en: No result code returned by processor.
sv: Ingen resultatkod från behandlaren.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
sv: Aktivera för att behandla betalningar genom att använda tjänsten Silent Order POST vid CyberSOurce.

en: Continue with checkout to complete payment.
sv: Gå vidare med beställningen för att slutföra betalningen.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
sv: Javascript måste vara aktiverat för att se den totala beställningen.

en: Select a payment method from the following options.
sv: Välj en betalningsmetod nedan.

en: Paying by
sv: Betalar med

en: Show the order total preview on the payment pane.
sv: Förhandsvisa totalbeloppet på beställningen i betalningsrutan.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
sv: Beställningen kan inte slutföras eftersom inga betalningsalternativ är aktiverade. Var vänlig kontakta en administratör för att lösa denna fråga.

en: Method: @payment_method
sv: Metod: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
sv: Ändra "Betalningsinformation"

en: None available
sv: Ingen tillgänglig

en: Update order status on full payment
sv: Uppdatera beställningens status vid fullständig betalning

en: Update order status upon checkout completion with full payment
sv: Uppdatera beställningsstatus när hela beställningen betalas i kassan

en: A payment gets entered for an order
sv: En betalning skrivs in för en beställning

en: Check the order balance
sv: Kolla ditt beställningssaldo

en: Balance is less than !zero.
sv: Saldot är lägre än !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
sv: Saldot är lägre än eller lika med !zero.

en: Balance is equal to !zero.
sv: Saldot är lika med !zero.

en: Balance is greater than !zero.
sv: Saldot är större än !zero.

en: Balance comparison type
sv: Jämförelsetyp för saldo

en: Credit card charge failed.
sv: Debiteringen av kontokortet misslyckades.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
sv: Kortet debiterat, svarskod: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
sv: Kontokortsbetalningen behandlades utan problem.

en: Configure the payment settings.
sv: Konfigurera betalningsinställningarna.

en: View the payment settings.
sv: Visa betalningsinställningarna.

en: Edit the payment settings.
sv: Redigera betalningsinställningar.

en: Edit the basic payment settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för betalningar.

en: Edit the payment method settings.
sv: Redigera inställningarna för betalmetoder.

en: Payment gateways
sv: Gateways för betalningar

en: Edit the payment gateway settings.
sv: Redigera inställningarna för din betalningsgateway.

en: Return order totals
sv: Skicka tillbaka totalbeloppet på beställningen

en: Add the payment details to the checkout pane.
sv: Lägg till betalningsdetaljerna i kassarutan.

en: Add the payment details to the order pane.
sv: Lägg till betalningsdetaljerna i beställningsrutan.

en: Select payment gateway
sv: Välj betalningsgateway

en: Delete payment?
sv: Ta bort betalning?

en: The payment method of the order.
sv: Betalningsmetoden för en beställning.

en: The payment balance of the order
sv: Betalningssaldo för beställningen

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
sv: Välj en betalningsmetod från de aktiverade betalningsmodulerna.

en: Enable payment tracking.
sv: Aktivera betalningsspårning.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
sv: Tillåt användare med behörighet att ta bort betalningar.

en: Log payments entered and deleted to order log.
sv: Spara betalningar som skrivs in och tas bort från beställningsloggen.

en: Default payment details message
sv: Standardmeddelande för betalningsdetaljer

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
sv: Meddelande som visas när en betalningsmetod inte visar fler detaljer.

en: !method settings
sv: Inställningar för !method

en: No payment methods founds.
sv: Inga betalningsmetoder hittade.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
sv: Betalningsgateways är internettjänster som tillåter dig att behandla olika typer av betalningar på distans. Inställningsformuläret är för de betalningsgateways du har installerat. Klicka på ett namn för att fälla ut dess alternativ och justera de tillhörande inställningarna.

en: @gateway_name settings
sv: Inställningar för @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
sv: Denna gateway stödjer följande betalningsmetoder:

en: Enable this payment gateway for use.
sv: Aktivera denna betalningsgateway för användning.

en: Order total preview:
sv: Total beställning, förhandstitt:

en: Payment entered.
sv: Betalning inmatad.

en: An error loading the payment information occurred.
sv: Ett fel inträffade när betalningsinformationen skulle laddas.

en: Payment information:
sv: Betalningsinformation:

en: @method payment of @amount received on @date.
sv: Betalning @method på @amount togs emot den @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
sv: Är du säker på att du vill radera denna betalning?

en: Payment deleted.
sv: Betalning raderad.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
sv: Välj en betalningsgateway för att behandla den betalningen.

en: Use gateway
sv: Använd gateway

en: You are not able to process %type payments.
sv: Du kan inte behandla %type betalningar.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
sv: Försökte att behandla en %type betalning men kunde inte hitta funktionen för gateway:n.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
sv: Ett fel har inträffat med din betalningsgateway. Debiteringsfunktionen kunde inte hittas.

en: @method payment for @amount entered by @user.
sv: @method betalning på !amount inmatad av @user.

en: view payments
sv: visa betalningar

en: manual payments
sv: manuella betalningar

en: delete payments
sv: ta bort betalningar

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
sv: Lägger till en kontokortsgateway som simulerar en lyckad betalning för att testa kassan.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
sv: Anger ett API som låter betalningsmoduler interagera med varukorgen.

en: Receive Check
sv: Ta emot check

en: Check or money order
sv: Check eller betalorder

en: Cash on delivery
sv: Pengar vid leverans

en: Pay cash on delivery on pick-up.
sv: Betala kontant vid leverans eller upphämtning.

en: A generic payment method type.
sv: En allmän typ av betalningsmetod.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
sv: Hela betalningen förväntas vid leverans eller vid upphämtning.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
sv: Beställningar på totalt mer än !number är <strong>inte lämpligt</strong> för COD.

en: Delivery Date
sv: Leveransdatum

en: Desired delivery date:
sv: Önskat leveransdatum:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
sv: Ditt totalbelopp för beställningen överstiger det maximala för COD betalning. Gå tillbaka och välj en annan betalningsmetod.

en: Maximum order total eligible for COD
sv: Högsta beställningssumman berättigad för pengar vid leverans

en: Set to 0 for no maximum order limit.
sv: Sätt till 0 för ingen största beställningsgräns.

en: Let customers enter a desired delivery date.
sv: Låt kunderna mata in ett önskat leveransdatum.

en: Enter a desired delivery date:
sv: Mata in ett önskat leveransdatum:

en: Checks should be made out to:
sv: Kontroller bör göras för att:

en: Mail to
sv: Skicka till

en: Clear Date:
sv: Datum för överföring:

en: Check received
sv: Check mottagen

en: Expected clear date:
sv: Förväntat datum för överföring:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
sv: Ange e-postadressen att visa för kunder som väljer denna betalningsmetod i kassan.

en: Direct checks to a person or department.
sv: Direkta checkar till en person eller avdelning.

en: Check payment policy
sv: Betalningspolicy för checkar

en: Instructions for customers on the checkout page.
sv: Instruktioner för kunder på kassasidan.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
sv: Personliga och företagscheckar hålls kvar i 10 arbetsdagar för att säkra att en betalning går igenom innan en beställning skickas.

en: Any notes about the check, like type or check number.
sv: Några anteckningar om checken, som typ eller checknummer.

en: Expected clear date
sv: Förväntat datum för överföring

en: Receive check
sv: Ta emot check

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
sv: Använd formuläret för att skriva in checken i betalningssystemet och sätt det förväntade datumet då checken går igenom.

en: Order balance:
sv: Beställningssaldo:

en: The amount must be a number.
sv: Summan måste vara ett tal.

en: Check received, expected clear date of @date.
sv: Check mottagen, förväntat datum för betalning @date.

en: Payment Method Pack
sv: Paket av betalningsmetoder

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
sv: Tillhandahåller check/kontantbeställning, pengar vid leverans och "andra" betalningsmetoder.

en: Review order
sv: Granska beställning

en: Review payment
sv: Granska betalning

en: Submit order
sv: Skicka beställning

en: PayPal payment complete
sv: Betalning färdig för PayPal.

en: PayPal payment cancelled
sv: Betalning hos PayPal avbruten

en: PayPal Express Checkout
sv: Expresskassa för PayPal

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
sv: Behandla kontokortsbetalningar genom att använda Website Payments Pro.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
sv: PayPal - betala utan att dela med dig av din finansiella information.

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
sv: Dirigera användare till att skicka sina betalningar genom Paypal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
sv: Slutför beställningar genom expresskassa för PayPal.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
sv: Transaktionen kan endast behandlas i en av de listade valutorna.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
sv: Registrera dig för ett sandlådekonto gjort för testning.

en: Express Checkout
sv: Expresskassa

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
sv: Kräv användare som använder snabbkassa att använda en av PayPal godkänd leveransadress.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
sv: Aktivera leveransformuläret på sidan för beställningsgranskning.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för företagsnamn på sidan för betalningsgranskning.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för kontaktens telefonnummer på sidan för betalningsgranskanskning.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
sv: Aktivera rutan för kommentarens textfält på sidan för betalningsgranskning.

en: API credentials
sv: API referenser

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
sv: !link för informationen om referenser. Du behöver skaffa en API Signatur. Om du redan efterfrågat API referenser, kan du granska dina inställningar i åtkomstdelen för API på din profil i PayPal.

en: API username
sv: API användarnamn

en: API password
sv: API lösenord

en: <b>Address:</b> @avscode
sv: <strong>Adress:</strong> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
sv: <strong>CVV2:</strong> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
sv: <strong>@type</strong><br /><strong>Lyckad: </strong>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
sv: Transaktions-ID från PayPal: @transactionid

en: PayPal e-mail address
sv: E-postadress för PayPal

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
sv: E-postadressen du använder för PayPal-kontot du vill ta emot betalningar på.

en: PayPal login page language
sv: Språk på inloggningssida till PayPal

en: PayPal server
sv: Server för PayPal

en: Payment action
sv: Betalningsåtgärd

en: Complete sale
sv: Slutför försäljning

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
sv: Tillhandahåll specifik text för PayPal WPS på inläggningsknappen på sidan för beställningsgranskning.

en: PayPal cart submission method
sv: Paypals inläggningsmetod för varukorgen.

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
sv: Du måste använda en enskild varuartikel på din sida om du har några avgifter eller rabatter förutom frakt och skatt.

en: Submit the whole order as a single line item.
sv: Skicka hela beställningen som en enskild varuartikel.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
sv: Skicka en beställning där varje vara och dess beskrivning visas.

en: Shipping address prompt in PayPal
sv: Förmå leveransadress i PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
sv: Visa inte anmodan om leveransadressen i PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
sv: Förmå kunden att inkludera en leveransadress.

en: Require customer to provide a shipping address.
sv: Kräv att kunden tillhandahåller en leveransadress.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
sv: Skicka adressinformation till PayPal som ska åsidosätta PayPals lagrade adresser.

en: Works best with the first option above.
sv: Fungerar bäst med det första alternativet ovan.

en: Sent address selection
sv: Val av leveransadress

en: Send billing address to PayPal.
sv: Skicka fakturaadress till PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
sv: Skicka försändelseadress till PayPal.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
sv: Visa avsökningsinformation i loggen för Direkta meddelanden om betalningar.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
sv: För Snabbkassa, behöver du <a href="!cp_link">aktivera varukorgens ruta</a> och <a href="!wpp_link"> Ställa in Website Payments Pro </a>

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
sv: Tar emot IPN hos URL för beställning @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
sv: Försök med IPN med ogiltigt beställnings-ID.

en: IPN attempted for non-existent order.
sv: Försökt med IPN för icke existerande beställning.

en: IPN transaction verified.
sv: IPN-transaktion bekräftades.

en: IPN transaction ID has been processed before.
sv: IPN-transaktionens ID har behandlats förut.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
sv: PayPal har avbrutit vändningen och skickat tillbaka !amount !currency till ditt konto.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
sv: Transaktions-ID från PayPal: @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
sv: Du har nekat kundens betalning.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
sv: Tillståndet har misslyckats och kan inte sparas.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
sv: Kundens försök att betala från ett bankkonto misslyckades.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
sv: Betalningen avvaktar hos PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
sv: PayPal har vänt en betalning!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
sv: PayPal har vänt en betalning: @reason

en: The authorization has been voided.
sv: Behörigheten har nollställts.

en: IPN transaction failed verification.
sv: IPN transaktion gick inte igenom verifikation.

en: An IPN transaction failed verification for this order.
sv: En IPN transaktion verifierades inte för denna beställning.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
sv: Ett fel har uppstått i din betalning genom PayPal. Granska din varukorg och försök igen.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
sv: Din beställning är nästan klar! Fyll i följande uppgifter och klicka på "Fortsätt till kassan" för att slutföra köpet.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
sv: Din beställning är inte klar förrän du klickar på knappen "Skicka beställning" nedan. Ditt PayPal-konto kommer att debiteras för det belopp som anges ovan på din beställning. Du får en bekräftelse när din betalning är klar.

en: Checkout with PayPal.
sv: Kassa via PayPal.

en: Calculate shipping
sv: Beräkna fraktkostnad

en: Click to refresh shipping options
sv: Tryck för att uppdatera fraktalternativ

en: Leave blank if shipping to a residence.
sv: Lämna tomt om försändelsen skickas till hemmet.

en: Order comments
sv: Kommentar för beställning

en: Special instructions or notes regarding your order.
sv: Speciella instruktioner eller anteckningar om din beställning.

en: Continue checkout
sv: Fortsätt till kassan

en: You must calculate and select a shipping option.
sv: Du måste beräkna och välja ett fraktalternativ.

en: Error calculating shipping
sv: Fel vid beräkning av leverans

en: All the address information matched.
sv: All adressinformation stämde överens.

en: None of the address information matched; transaction declined.
sv: Ingen adressinformation stämde överens. Transaktion nekad.

en: Part of the address information matched.
sv: Delar av adressinformationen stämde överens.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
sv: Försäljaren gav inte AVS information. Behandlades inte.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
sv: Adressen är inte kontrollerad, eller så fick förvärvaren inget svar. Tjänsten ej tillgänglig.

en: No AVS response was obtained.
sv: Inget svar från AVS.

en: Address matched; postal code did not
sv: Adress stämde överens, postnumret gjorde det inte

en: Nothing matched; transaction declined
sv: Inget stämde överens. Transaktionen nekades

en: Address and postal code matched
sv: Adress och postnummer stämde överens

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
sv: Inte tillåtet för transaktioner med MOTO. Transaktion nekad

en: Global unavailable
sv: Ej tillgänglig globalt

en: International unavailable
sv: Ej tillgänglig internationellt

en: Postal code matched; address did not
sv: Postnummer stämde överens. Adress gjorde inte det

en: Retry for validation
sv: Försök igen för validering

en: Service not supported
sv: Tjänsten stöds inte

en: An unknown error occurred.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Matched
sv: Stämde överens

en: No match
sv: Stämmer inte överens

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
sv: Återförsäljaren har inte genomfört CVV2 kodhantering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
sv: Handlaren har påpekat att CVV2 inte finns på kortet.

en: Service not available
sv: Tjänsten ej tillgänglig

en: Unkown error
sv: Okänt fel

en: Not processed
sv: Ej behandlad

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
sv: Kunden gav inte en bekräftad leveransadress enligt dina inställningar.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
sv: Väntar på dig att debitera summan enligt dina betalningsinställningar.

en: eCheck has not yet cleared.
sv: eCheck har inte gått igenom ännu.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka denna internationella betalning från din kontoöversikt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
sv: Du måste manuellt acceptera eller neka betalningar av denna valuta från din kontoöversikt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
sv: Din e-postadress är inte registrerad eller bekräftad ännu.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
sv: Du måste uppgradera ditt konto till företags- eller premiumstatus för att kunna ta emot kontokortsbetalningar.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
sv: Du måste bekräfta ditt konto innan du kan acceptera denna betalning.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
sv: Okänd orsak. Tag kontakt med PayPals kundtjänst för mer information.

en: The customer has initiated a chargeback.
sv: Kunden har inlett ett krav på återbetalning.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
sv: Kunden har utlöst en pengarna-tillbaka garanti.

en: The customer filed a complaint about the transaction.
sv: Kunded skickade in ett klagomål om transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
sv: Du gav kunden pengarna tillbaka.

en: administer paypal
sv: administrera paypal

en: PayPal pending
sv: PayPal avvaktar

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
sv: Integrerar flera av PayPals betalningstjänster och IPN feedback.

en: Flat rate
sv: Enhetsporto

en: Edit flat rate method
sv: Redigera metod för enhetsporto

en: Delete flat rate method
sv: Radera metod för enhetsporto

en: Flat shipping rates
sv: Enhetsporto för frakt

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
sv: Åsidosätt den förvalda fraktkostnaden per vara för varje enhetsporto för fraktmetod som finns här. Skriv -1 för att återställa till det förvalda värdet.

en: Default rate: %price
sv: Förvalt porto: %price

en: Fetch a shipping quote
sv: Hämta en fraktoffert

en: Shipping quote via @method
sv: Fraktoffert med @method

en: Base rate
sv: Grundporto

en: Default product rate
sv: Förvalt porto för vara

en: Add a new flat rate shipping method.
sv: Lägg till en ny fraktmetod med enhetsporto.

en: Shipping method title
sv: Titel på fraktmetod

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
sv: Namnet som visas för att skilja det ifrån andra metoder för enhetsporton.

en: Line item label
sv: Etikett på varuartikel

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
sv: Namnet som visas för kunden när de väljer en fraktmetod i kassan.

en: The starting price for shipping costs.
sv: Grundpriset för fraktkostnad.

en: Default product shipping rate
sv: Förvalt fraktporto för vara

en: The base rate must be a numeric amount.
sv: Grundportot måste vara ett numeriskt belopp.

en: The product rate must be a numeric amount.
sv: Porto för vara måste vara ett numeriskt belopp.

en: Do you want to delete this shipping method?
sv: Vill du radera denna fraktmetod?

en: Flat rate per product
sv: Enhetsporto per vara.

en: Shipping rate
sv: Porto för frakt

en: Flat rate per order
sv: Porto för frakt per beställning

en: Flatrate
sv: Enhetlig avgift

en: Assigns a flat shipping rate to products.
sv: Tilldelar en enhetlig leveransavgift till varor.

en: Ubercart - fulfillment
sv: Ubercart - genomförande

en: Shipping quote settings
sv: Inställninigar för fraktoffert

en: Configure the shipping quote settings.
sv: Konfigurera inställningarna för fraktoffert.

en: View general shipping quote settings.
sv: Visa allmänna inställningar för fraktkoffert.

en: Quote methods
sv: Metoder för fraktoffert

en: Shipping settings
sv: Leveransinställningar

en: Default product pickup address
sv: Förvald upphämtningsadress för vara

en: Default product shipping type
sv: Förvald leveranstyp för vara

en: Getting shipping quote via !method
sv: Hämtar fraktoffert via !method

en: Quote method
sv: Metod för offert

en: Order has a product of a particular shipping type
sv: Beställningen har en vara med en speciell frakttyp

en: Order: Product
sv: Beställning: Vara

en: Order has a shipping quote from a particular method
sv: Beställning har en fraktoffert från en speciell metod

en: Order: Shipping Quote
sv: Beställning: Fraktoffert

en: Shipping quote method
sv: Metod för fraktoffert

en: Shipping quotes
sv: Fraktofferter

en: Calculate shipping cost
sv: Beräkna leveranskostnad

en: Extra information necessary to ship.
sv: Extra information nödvändig för att skicka.

en: Shipping quote
sv: Fraktoffert

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
sv: Hämta en fraktoffert för beställningen från en offertmodul.

en: Small package
sv: Litet paket

en: Quote settings
sv: Inställningar för fraktoffert

en: Quote errors are submitted to watchdog.
sv: Offertfel skickas till övervakaren.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
sv: Offertfel skickas inte till övervakaren.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
sv: Avsökningsinformation visas för administratörer när offerter skapas.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
sv: Avsökningsinformation visas inte för administratörer när offerter skapas.

en: @method is enabled.
sv: @method är aktiverad.

en: Log errors during checkout to watchdog
sv: Logga fel i kassan till övervakaren

en: Display debug information to administrators.
sv: Visa avsökningsinformation för administratörer.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
sv: Förhindra kunden från att slutföra en beställning om ingen fraktoffert är vald.

en: Shipping quote pane description
sv: Beskrivning för ruta åt fraktoffert

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
sv: Fraktoffert genereras automatiskt när du anger din adress och kan uppdateras manuellt med knappen nedan.

en: Shipping quote error message
sv: Felmeddelande för fraktoffert

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
sv: Det uppstod ett problem med att hämta en fraktoffert. Bekräfta leverans- och varuinformationen och försök igen. Om detta inte löser problemet, ring oss för att slutföra din beställning.

en: Default pickup address
sv: Förvald upphämtningsadress

en: Default order fulfillment type for products
sv: Förvalt beställningsfullgörande för varor

en: At least one shipping quote method must be enabled.
sv: Åtminstone en metod för fraktoffert måste aktiveras.

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Receiving quotes:
sv: Tar emot fraktoffert:

en: Estimated shipping cost:
sv: Upskattad fraktkostnad:

en: Click to calculate shipping
sv: Klicka för att beräkna leveranskostnad

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
sv: Det uppstod problem med att hämta en fraktoffert. Bekräfta leveransadressen och varuinformationen och försök igen. Om detta inte löser problemet, ring @phone för att slutföra din beställning.

en: You must select a shipping option before continuing.
sv: Du måste välja en fraktmetod innan du fortsätter.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
sv: Alternativet du valt är ogiltigt. Räkna om fraktoffert för att fortsätta.

en: Get shipping quotes
sv: Hämta fraktoffert

en: Apply to order
sv: Bifoga till beställning

en: configure quotes
sv: konfigurera fraktoffert

en: Shipping Quotes
sv: Fraktofferter

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
sv: Hämta och visa fraktoffert för varuleveranser.

en: Tracking numbers
sv: Spårningsnummer

en: Display tracking numbers of shipped packages.
sv: Visa spårningsnummer av skickade paket.

en: Shipping Label
sv: Fraktetikett

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
sv: Organisera varor i paket. Paketnummer i flera frakttyper är av den första frakttypen de visas i. Alla paket ges ett unikt ID när de sparas. Välj standardpaketet "Sep". För att automatiskt skapa ett paket för varje vald kvantitet av varor i den raden.

en: Make packages
sv: Skapa paket

en: Create one package
sv: Skapa ett paket

en: Packages should have at least one product in them.
sv: Paket skall innehålla minst en vara.

en: Package %id:
sv: Paket %id:

en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Package type:
sv: Typ av paket:

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Insured value:
sv: Försäkrat värde:

en: Tracking number:
sv: Spårningsnummer:

en: Label:
sv: Etikett:

en: Pickup Address:
sv: Upphämtningsadress:

en: Delivery Address:
sv: Leveransadress:

en: Schedule:
sv: Schemalägg:

en: Ship date:
sv: Sändningsdatum:

en: Expected delivery:
sv: Preliminär leverans:

en: Shipment Details:
sv: Fraktdetaljer:

en: Carrier:
sv: Bud:

en: Tracking Number:
sv: Spårningsnummer:

en: Services:
sv: Tjänster:

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Package @id
sv: Paket @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
sv: Till exemepl: Låda, pall, rör, skattkista, kokong etc.

en: Physical dimensions of the packaged product.
sv: Den paketerade varans fysiska mått.

en: Units of measurement
sv: Måttenheter

en: Centimeters
sv: Centimeter

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Declared value
sv: Deklarerat värde

en: Shipment data
sv: Information för sändning

en: Carrier
sv: Bud

en: Shipment options
sv: Fraktalternativ

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
sv: Korta anteckningar om försändelsen, till exempel hemleverans, över natten, etc.

en: Expected delivery
sv: Preliminär leverans

en: Shipping cost
sv: Fraktkostnad

en: Save shipment
sv: Spara transport

en: Package @id has been deleted.
sv: Paket @id har raderats.

en: Origin address
sv: Ursprunglig adress

en: Saved Addresses
sv: Sparade adresser

en: fulfill orders
sv: slutför beställningar

en: Gets products ready for physical shipment.
sv: Gör varorna färdiga för fysisk leverans.

en: UPS shipment
sv: Frakt genom UPS

en: UPS product description
sv: UPS varubeskrivning

en: Dimensions are required for custom packaging.
sv: Mått krävs för anpassad paketering.

en: Shipping quote from UPS
sv: Fraktoffert från UPS

en: Small packages
sv: Små paket

en: UPS Online Tools
sv: UPS onlineverktyg

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
sv: Information som krävs för att ha tillgång till UPS onlineverktyg har angivits.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
sv: Mer information krävs för att komma åt UPS onlineverktyg. Skriv in det <a href="!url">här</a>.

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
sv: UPS OnLineverktyg XML åtkomstnyckel

en: UPS Shipper #
sv: UPS fraktnummer

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
sv: Den sexteckens sträng som identifierar ditt UPS konto som befraktare.

en: UPS.com user ID
sv: Användar-ID för UPS.com

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
sv: Fraktoffert och försändelser efterfråga i testläge kommer inte hämtas eller debiteras på ditt konto.

en: UPS services
sv: UPS tjänster

en: Select the UPS services that are available to customers.
sv: Välj vilka UPS tjänster som skall vara tillgängliga för kunder.

en: UPS Customer classification
sv: UPS kundklassificering

en: Wholesale
sv: Grossist

en: Occasional
sv: Tillfällig

en: Retail
sv: Detaljhandel

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
sv: Den sorts kund du är för UPS. För dagliga hämtningar är standarden partihandel; För anpassade hämtningar är standarden detaljhandel; För andra hämtningar är standarden enstaka hämtningar.

en: Negotiated rates
sv: Överenskomna skatter

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
sv: Får ditt UPS konto överenskomna porton på försändelser?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
sv: Antag att fraktofferter från UPS levereras till

en: Business locations
sv: Affärsplatser

en: Residential locations (extra fees)
sv: Hemleveransplatser (extra avgifter)

en: Markup type
sv: Typ av pålägg

en: Multiplier (×)
sv: Multiplikator (x)

en: Addition (!currency)
sv: Tillägg (!currency)

en: Shipping rate markup
sv: Pålägg på fraktporto

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
sv: Pålägg på fraktkostnaden av valutabelopp, procent eller multiplikator.

en: Product packages
sv: Varupaket

en: Each in its own package
sv: Varje i sitt eget paket

en: All in one
sv: Allt i ett

en: System of measurement
sv: Måttsystem

en: British
sv: Brittiskt

en: Choose the standard system of measurement for your country.
sv: Välj vilket måttsystem som används i ditt land.

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Package !id
sv: Paket !id

en: Physical dimensions of the package.
sv: Fysiskt mått för paketet.

en: UPS service
sv: UPS tjänst

en: Review shipment
sv: Överblicka sändningen

en: Total Charges
sv: Totala debiteringar

en: Negotiated Rates
sv: Överenskomna skatter

en: Request Pickup
sv: Efterfråga upphämtning

en: Ship from:
sv: Skicka ifrån:

en: (@severity error @code) @description
sv: (@severity fel @code) @description

en: Could not open a file to save the label image.
sv: Kunde inte öppna filen för att spara etikettbilden.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
sv: Kunde inte hitta eller skapa katalogen "ups_labels" i filsystemets sökväg.

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
sv: Nollställ försändelse @ship_number och spårningsnummer @track_list

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
sv: Integrering av UPS kostnader, tjänstval och onlineverktyg för frakt med Drupal. Se www.ups.com för mer information.

en: USPS product description
sv: USPS varubeskrivning

en: Shipping quote from USPS
sv: Fraktoffert från USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
sv: Fraktoffert från USPS International.

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
sv: Är i inhemska amerikanska områden (US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
sv: Är inte i inhemska amerikanska områden (US, AS, GU, PR, VI)

en: USPS user ID
sv: USPS användar-ID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
sv: För att hämta eller lokalisera ditt användar-ID, hänvisa till <a href="!url">USPS dokumentation</a>.

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
sv: Välj de USPS-tjänster som är tillgängliga för kunder. Var säker på att du inkluderar de tjänster som Posttjänsten accepterar att du använder.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
sv: Pålägg på fraktofferten med dollar, procent eller multiplikator.

en: Flat rate box
sv: Låda med enhetligt porto

en: Flat rate envelope
sv: Kuvert med enhetligt porto

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Non-rectangular
sv: Icke rektangulär

en: U.S.P.S. First-Class Mail
sv: U.S.P.S Förstaklass Post

en: U.S.P.S. First-Class Flat
sv: U.S.P.S Första klass gods

en: U.S.P.S. First-Class Parcel
sv: U.S.P.S Första klass paket

en: Express Mail International (EMS)
sv: Expressbrev internationellt

en: Priority Mail International
sv: Prioriterad post internationellt

en: Global Express Guaranteed
sv: Garanterad Global Express

en: Global Express Guaranteed Non-Document Rectangular
sv: Garanterad Global Express rektangulärt icke-dokument

en: Global Express Guaranteed Non-Document Non-Rectangular
sv: Garanterad Global Express icke-rektangulärt icke-dokument

en: Priority Mail International Flat Rate Envelope
sv: Prioriterat brev internationellt enhetstaxakuvert

en: Express Mail International (EMS) Flat Rate Envelope
sv: Expresssbrev internationellt kuvert med enhetsporto

en: First Class Mail International Letter
sv: Första klass brev Internationellt

en: First Class Mail International Flat
sv: Första klass brev internationellt gods

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
sv: Integrering av USPS enhetstaxa räknare och standard mailtjänst webverktyg med Ubercart.

en: Weight quote
sv: Vikt för fraktoffert

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
sv: Summan per viktenhet att lägga till leveranskostnaden för en artikel.<br />Exempel: för att lägga till 5 kr per kilo, skriv 5 här.

en: Weight rate per product
sv: Portovikt per vara

en: Default cost adjustment per !unit
sv: Förvald justering i pris per !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
sv: Tilldelar en fraktkostnad till varor baserad på vikt.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
sv: Lägg till egenskaper till denna vara genom att använda formuläret <a href="!url">lägg till egenskaper</a>. Du kan sedan justera inställningarna för dessa egenskaper på denna sida och ställa in deras alternativ i fliken <em>Alternativ</em>.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
sv: Lägg till egenskaper till varuklassen genom att använda formuläret <a href="!url">lägg till egenskaper</a>. Du kan sedan justera inställningarna för dessa egenskaper på denna sida och ställa in deras alternativ i fliken <em>Alternativ</em>.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
sv: Välj egenskaperna du vill lägga till och skicka formuläret.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
sv: Använd kryssrutorna för att aktivera alternativ för egenskaper och envalsknapparna för att ange standardvärden för de aktiverade alternativen. Använd de andra fälten för att åsidosätta standardvärdena för varje alternativ. Egenskaper utan några alternativ kommer visas som textfält.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
sv: Ange ett alternativt artikelnummer som skall användas när en speciell uppsättning av alternativ väljs och varan läggs i varukorgen. <strong>Varning:</strong> Tillägg eller borttagning av egenskaper från denna vara kommer att nollställa alla varunummer på denna sida till det förvalda artikelnumret.

en: Create and edit attributes and options.
sv: Skapa och redigera egenskaper och alternativ.

en: Add an attribute
sv: Lägg till en egenskap

en: Configure the attribute settings
sv: Konfigurera egenskapsinställningar

en: Add an option
sv: Lägg till ett alternativ

en: Edit option
sv: Redigera alternativ

en: Delete option
sv: Radera alternativ

en: Adjustments
sv: Justeringar

en: Option price format
sv: Val av prisformat

en: Display price adjustment
sv: Visa prisjusteringar

en: Display total price
sv: Visa totalkostnad

en: Number of options
sv: Antal alternativ

en: Display type
sv: Typ av visning

en: No product attributes have been added yet.
sv: Inga egenskaper för vara har lagts till än.

en: Edit attribute: %name
sv: Redigera egenskap %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
sv: Detta namn kommer att visas för kunder vid "lägg till i varukorg".

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
sv: <strong>Valfritt.</strong> Ange hjälptexten som visas under en egenskap vid "lägg till i varukorg".

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
sv: Gör denna egenskap obligatorisk, vilket tvingar kunden att välja ett alternativ.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
sv: Val av detta för en egenskap kommer bortse från alla standardvärden du satt.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
sv: Detta anger hur alternativen för denna egenskap presenteras.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
sv: Flera alternativ på formulär för att lägga till i varukorg sorteras efter deras värde och namn.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: There is no attribute with that ID.
sv: Det finns ingen egenskap med detta ID.

en: Product attribute deleted.
sv: Egenskap för vara raderad.

en: Options for %name
sv: Alternativ för %name

en: Default cost
sv: Förvald kostnad

en: No options for this attribute have been added yet.
sv: Inga alternativ har lagts till för denna egenskap än.

en: Edit option: %name
sv: Redigera alternativ: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
sv: Alternativ kommer att sorteras efter detta värde och sedan av sitt namn.<br />Kan åsidosättas på varunivån.

en: Default adjustments
sv: Förvalda justeringar

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
sv: Ange ett positivt eller negativt värde för varje justering tillagd när detta alternativ väljs.<br />Alla dessa kan åsidosättas på varunivån.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
sv: Detta måste vara ett giltigt nummerformat, bara en decimalavskiljare.

en: There is no option with that ID.
sv: Det finns inget alternativ med detta ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
sv: Är du säker på att du vill radera alternativet %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
sv: Håll ned Ctrl och klicka för att välja flera egenskaper.

en: No attributes left to add.
sv: Inga egenskaper kvar att lägga till.

en: Add attributes
sv: Lägg till egenskaper

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
sv: Du måste först <a href="!url">lägga till egenskaper till !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
sv: Denna egenskap har inga alternativ.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
sv: Alla egenskaper med aktiverade alternativ måste ange ett aktiverad alternativ som standard.

en: The !type options have been saved.
sv: Alternativet !type har sparats.

en: Default product SKU: @sku
sv: Förvalt artikelnummer: @sku

en: This product does not have any attributes.
sv: Denna vara har inga egenskaper.

en: Product adjustments have been saved.
sv: Justeringar för vara har sparats.

en: Please select
sv: Vänligen välj

en: Select box
sv: Kryssruta

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
sv[0]: Det finns @count vara med denna egenskap.
sv[1]: Det finns @count varor med denna egenskap.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
sv[0]: @count egenskap har raderats.
sv[1]: @egenskaper har raderats.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
sv[0]: @count egenskap har lagts till.
sv[1]: @count egenskaper har lagts till.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
sv: Beställningsinformation kommer skickas till din registrerade e-postadress angiven nedan.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
sv: <strong>E-postadress:</strong> @email (<a href="!url">redigera</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
sv: Ange en giltig e-postadress för beställningen eller <a href="!url">klicka här</a> för att logga in med ett befintligt konto och återvänd till kassan.

en: Confirm e-mail address
sv: Bekräfta e-postadress

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Passwords must match to proceed.
sv: Lösenorden måste stämma överens för att kunna fortsätta.

en: New account details
sv: Nya kontodetaljer

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
sv: <strong>Valfritt.</strong> Nya kunder kan skriva in anpassade kontodetaljer.<br />Vi kommer skapa dessa för dig om inga värden skrivs in.

en: The e-mail address did not match.
sv: E-postadressen stämde inte överens.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
sv: Ett konto finns redan med din e-postadress. De nya kontodetaljerna du skrivit in kommer ignoreras.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
sv: Användarnamnet %name används redan. Mata in ett nytt eller lämna fältet blank för att använda din e-postadress som användarnamn.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
sv: Lösenordet du matade in stämde inte. Försök igen.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
sv: Tillåt anonyma kunder att skapa ett nytt kontonamn.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
sv: Tillåt anonyma kunder att välja ett nytt kontolösenord.

en: New account details help message
sv: Hjälpmeddelande för nya kontodetaljer

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
sv: Ange hjälpmeddelandet som visas i rutan som innehåller de nya kontodetaljerna.

en: Enter your delivery address and information here.
sv: Fyll i din leveransinformation här.

en: My delivery information is the same as my billing information.
sv: Min leveransinformation är den samma som min fakturainformation.

en: Enter your billing address and information here.
sv: Fyll i din betalningsinformation här.

en: My billing information is the same as my delivery information.
sv: Min betalningsinformation är samma som min leveransinformation.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
sv: Använd detta fält för speciella önskemål eller instruktioner angående din beställning.

en: Order has a product of a particular class
sv: Beställningen har en vara av en viss klass

en: Customer completes checkout
sv: Kund checkar ut genom kassan

en: Product class
sv: Varuklass

en: Cart settings
sv: Inställningar för varukorgen

en: Configure the cart settings.
sv: Konfigurera inställningarna för varukorg.

en: View the cart settings.
sv: Visa inställningarna för varukorgen.

en: Edit the cart settings.
sv: Redigera inställningarna för varukorgen.

en: Edit the basic cart settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för varukorg.

en: Cart panes
sv: Rutor för varukorg

en: Edit the pane settings for the cart view page.
sv: Redigera panelinställningarn för varukorgsvysidan.

en: Cart block
sv: Varukorgsblock

en: Edit the settings for the shopping cart block.
sv: Redigera inställningarna för varukorgssblocket.

en: Checkout settings
sv: Inställningar för kassan

en: Configure the checkout settings.
sv: Konfigurera inställningar för kassa.

en: View the checkout settings.
sv: Visa inställningar för kassan.

en: Edit the basic checkout settings.
sv: Redigera grundläggande inställningar för kassan.

en: Checkout panes
sv: Rutor för kassa

en: Edit the pane settings for the checkout page.
sv: Redigera panelinställningar för kassan.

en: Checkout messages
sv: Meddelanden för kassa

en: Edit the messages for the checkout completion page.
sv: Redigera meddelanden som visas när kassan slutförs.

en: Address fields
sv: Adressfält

en: Edit the address field settings.
sv: Redigera inställningarna för adressfält.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
sv: Visa/ändra innehållet i din varukorg eller fortsätt till kassan.

en: Purchase the items in your shopping cart.
sv: Köp artiklarna i din varukorg.

en: Review an order before final submission.
sv: Granska en beställning före slutlig beställning.

en: Display information upon completion of an order.
sv: Visa information när en beställning slutförs.

en: Hide block if cart is empty.
sv: Dölj blocket om varukorgen är tom.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
sv: Visa varukorgens ikon i blocktiteln.

en: Cart name
sv: Namn på varukorg

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
sv: Detta namn kommer att visas då man använder den förvalda titeln på blocket. <br /> Lämna detta blankt om du vill att titeln ska vara "Varukorg."

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
sv: Gör blocket för varukorgen hopfällbart genom att klicka på namnet eller pilen.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
sv: Visa blocket för varukorgen hopfällt som förvalt.

en: Display small help text in the shopping cart block.
sv: Visa liten hjälptext i blocket för varukorgen.

en: Cart help text
sv: Hjälptext till varukorg

en: Displayed if the above box is checked.
sv: Visas om rutan ovan är vald.

en: Click title to display cart contents.
sv: Visa innehållet i varukorgen genom att klicka på titeln.

en: There are no products in your shopping cart.
sv: Det finns inga varor i din varukorg.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
sv: Din beställning är klar! Ditt beställningsnummer är [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
sv: <a href="[site-url]">Gå till startsidan.</a>

en: Cart contents
sv: Varukorgens innehåll

en: Customer information
sv: Kundinformation

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
sv: Hämta nödvändig information för att skapa en kund på sidan.

en: Delivery information
sv: Leveransinformation

en: Get the information for where the order needs to ship.
sv: Hämta informationen dit beställningen ska skickas.

en: Get basic information needed to collect payment.
sv: Hämta grundläggande information för att kunna ta emot betalningar.

en: Allow a customer to put comments on an order.
sv: Tillåt en kund att skriva in kommentarer till en beställning.

en: button
sv: knapp

en: Continue shopping
sv: Fortsätt handla

en: !title is !enabled.
sv: !title är !enabled.

en: Help text is shown in block:
sv: Hjälptext visas i blocket:

en: Help text is not shown in block.
sv: Hjälptexten visas inte i blocket.

en: Cart block is !option when empty.
sv: Bkock för varukorg är !option när den är tom.

en: shown
sv: visad

en: Cart block is !option by default.
sv: Block för varukorgen är !option som standard.

en: expanded
sv: expanderad

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
sv: Drupal hanterar automatiskt alla inställningsformulär för block.

en: General cart settings
sv: Allmänna inställningar för varukorg

en: Add to cart redirect
sv: Omdirigering vid lägg till i varukorg

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
sv: Ange den sida i Drupal att omdirigera till när en kund lägger till en artikel i sin varukorg.<br />Ange &lt;none&gt; för ingen omdirigering.

en: Minimum order subtotal
sv: Minsta delsumma för beställning

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
sv: Alternativt välj en minsta delsumma som krävs för att komma till kassan.

en: Anonymous cart duration
sv: Varukorgens innehållstid för gäster

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: Hour(s)
sv: Timme/timmar

en: Authenticated cart duration
sv: Varukorgens innehållstid för verifierade användare

en: Cart breadcrumb
sv: Länkstig till varukorg

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
sv: Minsta delsumma skall vara ett positivt tal.

en: General checkout settings
sv: Allmänna inställningar för kassa

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
sv: Aktivera kassan (inaktivera för att endast använda tredjehandstjänster till exemepl PayPals snabbkassa).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
sv: Aktivera gästkassa (användare kan gå igenom kassan utan att vara inloggade):

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
sv: Dölj fraktinformation när det är möjligt för varukorgar utan transporterbara artiklar.

en: Checkout pane display options
sv: Visningsalternativ för kassarutor

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
sv: Använd hopfällda kassarutor med knappar för "nästa" i kassan.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
sv: Fäll ihop en ruta när dess knapp för "Nästa" klickas på.

en: Checkout completion settings
sv: Inställningar för slutförd kassa

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
sv: Skicka ett e-postmeddelande till nya kunder med deras kontodetaljer.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
sv: Logga in användare när nya konton skapas i kassan.

en: New customer accounts will be set to active.
sv: Nya kundkonton sätts till aktiva.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
sv: Avbocka för att skapa nya konton men spärra dem.

en: Alternate checkout completion page
sv: Alternativ sida för slutförd kassa

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
sv: Lämna tomt för att använda den förvalda slutförandesidan (rekommenderas).

en: !pane settings
sv: Inställningar för !pane

en: Checkout instructions
sv: Kassainstruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
sv: Tillhandahåll information till kunder längst upp på kassasidan.

en: Checkout completion message header
sv: Meddelande i sidhuvud för slutförd kassa

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Sidhuvud för meddelande som visas efter en användare slutför kassan. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion message body
sv: Meddelande i brödtext för slutförd kassa

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
sv: I följande tre kryssrutor, kan du välja de speciella ersättningstecknen !new_username som användarnamn för nyskapade konton och !new_password som lösenord för det kontot.

en: Checkout completion for logged-in users
sv: Kassa slutförd för inloggade användare

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas för en inloggad användare när denna slutför kassan. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion for existing users
sv: Kassan slutförd för befintliga användare

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas vid slutförd kassa för användare som har ett konto men inte är inloggad. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Checkout completion for new users
sv: Kassa slutförd för nya användare

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas för ny användare som precis skapade konto. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Continue shopping message
sv: Meddelande för fortsatt handel

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
sv: Meddelande som visas vid kassan för att dirigera om kunder till en annan del av din webbplats. <a href="!url">Använder beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Update cart
sv: Uppdatera varukorgen

en: Your cart has been updated.
sv: Din varukorg har uppdaterats.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
sv: Minsta totalbeloppet i kassan är !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
sv: Du måste logga in innan du kan fortsätta till kassan.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
sv: Kunden avbröt denna beställning från utcheckningsformuläret.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
sv: Vi ber om ursäkt. Ett fel inträffade med att behandla din beställning som hindrar oss från att slutföra nu. Var vänligt kontakta oss och vi kommer lösa problemet så snabbt som möjligt.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
sv: En tom beställning kom till kassan! Kundvagnens ID: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
sv: @title är inte en vara. Kunde inte lägga till i varukorgen.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
sv: Ursäkta, den artikeln kan inte köpas just nu.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
sv: <strong>@product-title</strong> lagd till <a href="!url">din varukorg</a>.

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
sv: OBLIGATORISK. Styr varukorgen för en försäljningssida som använder Ubercart.

en: Ubercart - core
sv: Ubercart - kärnan

en: Cart links settings
sv: Inställningar för varukorgslänkar

en: Configure and craft special product add to cart links.
sv: Ställ in och skapa speciella länkar för att lägga till varor i varukorgen.

en: Cart links clicks
sv: Klick på varukorgslänkar

en: Track clicks through cart links.
sv: Spåra klick på varukorgslänkar.

en: Creating cart links
sv: Skapar varukorgsslänkar

en: Learn how to create cart links for your products.
sv: Lär dig att använda varukorgslänkar för dina varor.

en: Cart link product action: @cart_link
sv: Åtgärd för varukorgslänk: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
sv: <a href="!url">Visa hjälpsidan</a> för att lära dig hur man skapar varukorgslänkar.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
sv: Visa varukorgsåtgärden när du lägger till en vara i varukorgen.

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
sv: Spåra klick för varukorgsänkar som väljer spårnings-ID.

en: Cart links messages
sv: Meddelanden för kundvagnslänkar

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
sv: Ange meddelanden som skall finnas tillgängliga för API:t till varukorgslänkar för visning genom en länk. Separera meddelanden med ny rad.<br />Meddelanden skall ha en numerisk nyckel och ett textvärde. Exempel: 1337|Textmeddelande.

en: Cart links restrictions
sv: Begränsningar på varukorgens länkar

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
sv: För att begränsa vilka varukorgslänkar som kan användas på din webbplats, skriv in giltiga i denna textruta. Separera länkar med ny rad. Lämna blankt för att tillåta alla typer av länkar.

en: Invalid link redirect page
sv: Ogiltig sida som dirigerar om

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
sv: Ange URL:en att skickas till då en ogiltig varukorgslänk används.

en: Last click
sv: Senaste klick

en: No cart links have been tracked yet.
sv: Inga varukorgslänkar har spårats ännu.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
sv: Varukorgens länk skall vara /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
sv: Länka samma så många åtgärder du vill med bindestreck.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
sv: Använd inte mellanrum eller bindestreck i åtgärdsargument.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
sv: Använd tabellen nedan för att lära om åtgärder och deras argument.

en: Arguments come directly after their action letters.
sv: Argument kommer direkt efter sina åtgärdstecken.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
sv: Specifiera omdirigeringen genom att lägga till ?destination=url dit webläsaren ska gå.

en: Sets the ID of the cart link.
sv: Ställer in ID på varukorgslänken.

en: A custom text ID for the link.
sv: Ett anpassat text-ID för länken.

en: Empties the customer's cart.
sv: Tömmer kundens varukorg.

en: Displays a preset message to the customer.
sv: Visar ett förinställt meddelande för kunden.

en: A message ID.
sv: Ett ID för meddelande.

en: Adds a product to the cart.
sv: Lägger till en vara till varukorgen.

en: A product string using the rules below...
sv: En varusträng som använder reglerna nedan...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
sv: Du måste ange åtminstone ett nod-ID direkt efter "p".

en: Add additional specifications separated by underscores.
sv: Lägg till ytterligare detaljer separerade med understreck.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
sv: Ange antal med "q" följt av nummer för att lägga till.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
sv: Ange attribut/alternativ genom att använda attribut#alternativ#, ersätt # med ID-numret på alternativet och attributet.

en: Turn off the add to cart message with m0.
sv: Stäng av meddelandet att lägga till i varukorg genom m0.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
sv: Det finns för närvarande inget användargränssnitt för att skapa varukorgslänkar, men denna sektion innehåller vissa grundinstruktioner.<br />Varukorgslänkar är enkla att skapa genom att använda ett par åtgärder och argument med följande regler:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
sv: <strong>Exempel:</strong> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />Detta exempel kommer att tömma varukorgen, lägga till 5 av vara 1 till varukorgen. Spåra klickningar med ID-numret "monday_special" och dirigera användaren till varukorgen. Skapa en HTML-länk för den URL du skapar, för att använda detta på din webbplats:

en: Link text.
sv: Länktext

en: administer cart links
sv: Administrera varukorgens länkar

en: view cart links report
sv: visa rapport över varukorgslänkar

en: Cart Links
sv: Varukorgslänkar

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
sv: Skapa speciella länkar för att köpa varor från andra noder.

en: Catalog settings
sv: Inställningar för katalogen

en: Configure the catalog settings.
sv: Konfigurera katalogens inställningar.

en: Find orphaned products
sv: Hitta ej länkade varor

en: Find products that have not been categorized.
sv: Hitta varor som inte har kategoriserats.

en: Term image
sv: Bild för term

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
sv: Bilden kommer inte att skalas. Överväg att installera <a href="@url">Imagecache</a>.

en: Remove category image: !image
sv: Ta bort kategorins bild: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
sv: En beskrivning av termen. Visas för kunder högst upp på katalogsidor.

en: Catalog path settings
sv: Katalogens sökvägsinställningar

en: Pattern for catalog pages
sv: Mönster för katalogsidor

en: catalog/[catpath-raw]
sv: katalog/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
sv: Massgenerera alias för katalogsidor som inte har ett alias

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
sv: Generera alias för alla nuvarande katalogsidor som inte redan har alias. Observera: Massgenerering kanske inte slutförs på stora eller långsamma webbplatser. Se README.txt för mer information.

en: catalog pages
sv: katalogsidor

en: Catalog vocabulary
sv: Katalogens vokabulär

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
sv:  Varor listas genom att ge dem en kategori från vokabulären <a href="!cat_url">Varukatalog</a>.

en: Find orphaned products here.
sv: Hitta ej länkade varor här.

en: Add terms for the products to inhabit.
sv: Lägg till termer som varorna skall ärva.

en: Unlisted products
sv: Ej listade varor

en: Catalog block settings
sv: Inställningar för katalogblocket

en: More...
sv: Mer...

en: No products are available in this category.
sv: Inga varor är tillgängliga i denna kategori.

en: Catalog top level
sv: Katalogens högsta nivå

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
sv: Taxonomins vokabulär som anses vara varukatalogen.

en: Display the catalog breadcrumb
sv: Visa katalogens länkstig

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
sv: Visa antal noder i katalogens länkstig

en: Display subcategories in the catalog view
sv: Visa underliggande kategorier i katalogvyn

en: Number of columns in the grid of categories
sv: Antalet kolumner i rutnätet med kategorier.

en: Always expand categories in the catalog block
sv: Fäll alltid ut kategorier i katalogblocket

en: Display node counts in the catalog block
sv: Visa antal noder i katalogblocket

en: Catalog products list
sv: Katalogens varulista

en: Product nodes per page
sv: Varunoder per sida

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
sv: Avgör hur många varor som visas i varje katalogkategori. Om du använder rutnätsvisning, var medveten om att det måste vara en multipel på rutnätets bredd, annars kommer inte den sista raden att matcha.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
sv: Ej länkade varor är varor som du har skapat men ännu inte tilldelat till en kategori i din varukatalog. Alla dessa varor kommer att visas som länkar nedan som du kan följa för att redigera varulistorna och tilldela dem till kategorier.

en: All products are currently listed in the catalog.
sv: Alla varor visas för tillfället i katalogen.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
sv[0]: Massgenerering av termer slutfördes, @count alias genererats.
sv[1]: Massgenerering av termer slutfördes, @count alias genererades.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
sv[0]: Det finns @count vara som inte visas i katalogen.
sv[1]: Det finns @count varor som inte visas i katalogen.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
sv: Håll ned Ctrl medan du klickar för att välja flera kategorier.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
sv: Visa en sida och ett block för hierarkisk varukatalog.

en: View file downloads
sv: Visa filnedladdningar

en: View all file download features on products.
sv: Visa alla funktioner för att ladda ned filer på varor.

en: View your purchased files.
sv: Visa dina köpta filer.

en: File downloads
sv: Filnedladdningar

en: Click here to view your file downloads.
sv: Klicka här för att visa dina filnedladdningar.

en: User can now download files in the directory %dir.
sv: Användaren kan nu ladda ner filer i katalogen %dir.

en: User can now download the file %file.
sv: Användaren kan nu ladda ner filen %file.

en: File Downloads
sv: Filnedladdningar

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
sv: Katalogen för filnedladdningar är inte angiven eller giltig. Ställ in en giltig katalog i <a href="!url">inställningarna för varuegenskaper</a> under fältgruppen filnedladdningar.

en: The file downloads directory has been set and is working.
sv: Katalogen för nedladdningar har ställts in och fungerar.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
sv: Listan av nedladdningslänkar (om det finns några) associerade med en beställning

en: A description of the download associated with the product.
sv: En beskrivning av nedladdningen som är kopplad till varan.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
sv: Kontrollera om denna nedladdningsbara vara också är kopplad till en transporterbar vara.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
sv: <strong>Transportbar:</strong> Ja

en: <strong>Shippable:</strong> No
sv: <strong>Transportbar:</strong> Nej

en: Files path
sv: Sökväg till filer

en: Download limits
sv: Begränsningar för nedladdning

en: IP addresses
sv: IP-adresser

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
sv: Hur lång tid från att en vara har köpts till att dess filnedladdningen löper ut.

en: %dir is not a valid file or directory
sv: %dir är inte en giltig fil eller katalog

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
sv: Filnedladdningar kan kopplas till alla varor i Ubercart som en varuegenskap. Av säkerhetsskäl är <a href="!download_url">filnedladdningskatalogen</a> skild från Drupals <a href="!file_url">filsystem</a>. Här är en lista på filer (och deras tillhörande varor för Ubercart) som kan användas för filnedladdningar.

en: Delete file(s)
sv: Radera fil(er)

en: File options
sv: Filalternativ

en: Perform action
sv: Utför åtgärd

en: Delete selected directories and their sub directories
sv: Radera valda kataloger och deras underkataloger

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
sv: Borttagning av en fil kommer att ta bort alla tillhörande filnedladdningar och varuegenskaper. Att ta bort en katalog kommer att ta bort filer den innehåller och deras filnedladdningar och varuegenskaper.

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
sv: Katalogen som filen skall laddas upp till. Den förvalda katalogen är roten i katalogen för filnedladdning.

en: An error occurred while uploading the file
sv: Ett fel inträffade när filen skulle laddas upp

en: An error occurred while copying the file to %dir
sv: Ett fel inträffade när filen skulle kopieras till %dir

en: Can not move file to %dir
sv: Kan inte flytta filen till %dir

en: Message subject
sv: Ämne

en: expires on @date
sv: löper ut @date

en: No downloads found
sv: Inga nedladdningar hittades

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
sv: Kontakta sidans administratör om detta meddelande visas i ett felmeddelande.

en: The user %username
sv: Användaren %username

en: The IP address %ip
sv: IP-adressen %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
sv: Du har försökt att ladda ned en ogiltig fil-URL för många gånger.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
sv: %username har tillfälligt spärrats från att ladda ned filer.

en: The following URL is not a valid download link.
sv: Följande URL är inte en giltig nedladdningslänk.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
sv: %username har nekats en filnedladdning eftersom den har laddats ner från för många olika IP-adresser.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
sv: Du har laddat ner denna fil från för många olika platser.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
sv: %username har nekats att ladda ned en fil för att personen har laddat ner den för många gånger.

en: %username has been denied an expired file download.
sv: %username har nekats en utgången nedladdning.

en: This file download has expired.
sv: Nedladdningen har löpt ut.

en: %username has started download of the file %filename.
sv: %username har påbörjat en nedladdning av filen %filename.

en: download file
sv: ladda ned fil

en: view all downloads
sv: visa alla nedladdningar

en: Allows products to be associated with downloadable files.
sv: Låter varor kopplas ihop med neddladdningsbara filer.

en: No category
sv: Ingen kategori

en: Google Analytics for Ubercart
sv: Google Analytics för Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
sv: Skicka e-postmeddelande vid uppdatering.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Ditt ordernummer [order-link] hos [store-name] har uppdaterats.
    
    Beställningsstatus: [order-status]
    
    Beställningskommentar:
    [order-last-comment]
    
    Bläddra till kommande sida för att logga in på ditt konto och titta på dina beställningsdetaljer:
    [site-login]
    
    Tack än en gång,
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Store help page
sv: Butikens hjälpsida

en: The Drupal page for the store help link.
sv: Drupalsidan för butikens hjälplänk.

en: Your Order at [store-name]
sv: Din beställning hos [store-name]

en: New Order at [store-name]
sv: Ny beställning hos [store-name]

en: Notification recipients
sv: Mottagare för meddelande

en: Order #[order-id] Update
sv: Uppdaterat beställningsnummer [order-id]

en: Modify 'Ship to' information
sv: Ändra information "Skicka till'

en: Modify 'Bill to' information
sv: Ändra information "Faktura till"

en: Select from address book.
sv: Välj från adressbok.

en: Copy shipping information.
sv: Kopiera leveransinformation.

en: Primary e-mail:
sv: Primär e-post:

en: Modify 'Customer info'
sv: Ändra "Kundinformation"

en: Customer number
sv: Kundnummer

en: Primary e-mail
sv: Primär e-post

en: Search for an existing customer.
sv: Sök efter en befintlig kund.

en: Create a new customer.
sv: Skapa en ny kund.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
sv: Laddar varuinformation... (<em>Om inget händer, se till att du har JavaScript aktiverat.</em>)

en: Add product
sv: Lägg till vara

en: Add blank line
sv: Lägg till tom rad

en: Add line item
sv: Lägg till varuartikel

en: Select a type
sv: Välj en typ

en: Modify 'line items'
sv: Ändra "varuartikel"

en: Remove line item.
sv: Tag bort varuartikel.

en: Remove this line item?
sv: Tag bort denna varuartikel?

en: Add a line item
sv: Lägg till en varuartikel

en: Line item removed.
sv: Varuartikel borttagen.

en: Order created.
sv: Beställning skapad.

en: Add an admin comment
sv: Lägg till en adminstratörskommentar

en: Admin comments are only seen by store administrators.
sv: Kommentarer skriva av administratörer visas bara för administratörer.

en: No admin comments have been entered for this order.
sv: Inga kommentarer skrivna av administratörer har angivits för denna beställning.

en: Add an order comment
sv: Lägg till en kommentar på beställning

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
sv: Kommentarer på beställningar används huvudsakligen för att kommunicera med kunden.

en: Order updated.
sv: Beställning uppdaterad.

en: This order contains no products.
sv: Denna beställning innehåller inga varor.

en: Notified
sv: Meddelad

en: This order has no admin comments associated with it.
sv: Denna beställning har inga tillhörande kommentarer gjorda av administratörer.

en: Order status gets updated
sv: Beställningens status uppdateras

en: Updated order
sv: Uppdaterad beställning

en: Check the order status
sv: Kontrollera beställningens status

en: Check the order total
sv: Kontrollera beställningens totalbelopp

en: Check an order's shipping postal code
sv: Kontrollera postnumret för en leverans

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
sv: Returnerar SANT om leveransens postnummer ligger inom det valda området.

en: Order: Shipping address
sv: Beställning: Leveransadress

en: Check an order's shipping @zone
sv: Kontrollera en beställnings leveranszon @zone

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om leveransens @zone finns i den valda listan.

en: Check an order's shipping country
sv: Kontrollera en beställnings leveransland

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om leveranslandet finns i den valda listan.

en: Check an order's billing postal code
sv: Kontrollera en beställnings postnummer för fakturering

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
sv: Returnerar SANT om fakturans postnummer finns i det valda området.

en: Order: Billing address
sv: Beställning: Fakturaadress

en: Check an order's billing @zone
sv: Kontrollera en beställnings fakturazon @zone

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om fakturans zon @zone finns i den valda listan.

en: Check an order's billing country
sv: Kontrollera en beställnings fakturaland

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
sv: Returnerar SANT om fakturans land finns med i den valda listan.

en: Check an order's products
sv: Kontrollera en beställnings varor

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
sv: Returnerar SANT om beställningen har några, alla, eller endast varorna i listan.

en: Check an order's number of products
sv: Kontrollera antalet varor i en beställning

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
sv: Avgör om beställningen har det valda antalet varor, möjligen av en viss typ.

en: Check an order's total weight
sv: Kontrollera en beställnings totalvikt

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
sv: Avgör om beställningen har den angivna vikten, möjligen inberäknat enbart en viss typ av vara.

en: Check if an order can be shipped
sv: Kontrollera om en beställning kan skickas

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
sv: Returnerar SANT om beställningen har någon transporterbar vara.

en: Update the order status
sv: Uppdatera beställningens status

en: Add a comment to the order
sv: Lägg till en kommentar till beställningen

en: Order total value
sv: Beställningens totalvärde

en: Specify a value to compare the order total against.
sv: Ange ett värde att jämföra beställningens totalvärde med.

en: Total is less than specified value.
sv: Totalbelopp är mindre än angivet värde.

en: Total is less than or equal to specified value.
sv: Totalbelopp är mindre än eller lika med angivet värde.

en: Total is equal to specified value.
sv: Totalbelopp är samma som angivet värde.

en: Total is greater than or equal to specified value.
sv: Totalbelopp är större än eller lika med angivet värde.

en: Total is greater than specified value.
sv: Totalbelopp är större än angivet värde.

en: Order total comparison type
sv: Jämförelsetyp för beställningens totalbelopp

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
sv: Ange ett postnummer eller ett postnummersområde. Använd "*" som jokertecken för att ange ett område.<br /><strong>Exempel:</strong> I USA representerar 402* alla områden från 40200 till 40299.

en: Require selected products
sv: Kräver valda varor

en: Order has any of these products.
sv: Beställningen har någon av dessa varor.

en: Order has all of these products.
sv: Beställningen har alla dessa varor.

en: Forbid other products
sv: Förbjud andra varor

en: Order may have other products.
sv: Beställningen kan ha andra varor.

en: Order has only these products.
sv: Beställningen har endast dessa varor.

en: Product count value
sv: Värde för antal varor

en: Specify a value to compare the product count against.
sv: Välj ett värde att jämföra antalet varor mot.

en: Product count comparison type
sv: Jämförelsetyp för antal varor

en: Unit of measurement
sv: Måttenhet

en: Product weight value
sv: Värde för varuvikt

en: Specify a value to compare the product weight against.
sv: Ange ett värde att jämföra varans vikt med.

en: Select an order comment type
sv: Välj en kommentarstyp för beställning

en: Enter this as an admin comment.
sv: Ange detta som en kommentar från administratör.

en: Enter this as a customer order comment.
sv: Ange detta som en kundkommentar på beställning.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
sv: Ange detta som en kundkommentar på beställning med en aviseringsikon.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
sv: Skriv in kommentar. Använder <a href="!url">beställningsspecifika och globala ersättningstecken</a>.

en: Order settings
sv: Inställningar för beställning

en: Configure the order settings.
sv: Konfigurera inställningarna för beställning.

en: View the order settings.
sv: Visa inställningarna för beställningar.

en: Edit the order settings.
sv: Redigera inställningarna för beställning.

en: Edit the basic order settings.
sv: Redigera de grundläggande inställningarna för beställning.

en: Order workflow
sv: Arbetsflöde för beställning

en: Modify and configure order states and statuses.
sv: Ändra och konfigurera beställningsstatus och andra statusar.

en: Order panes
sv: Beställningsrutor

en: Edit the pane settings for order pages.
sv: Redigera panelinställningarna för beställningssidor.

en: Create an order status
sv: Skapa en beställningsstatus

en: Create a custom order status for your store.
sv: Skapa en anpassad beställningsstatus för din butik.

en: View and process orders.
sv: Visa och behandla beställningar.

en: View orders
sv: Visa beställningar

en: View and process the orders received through your website.
sv: Visa och behandla beställningarna som mottagits genom din webbsida.

en: Create order
sv: Skapa beställning

en: Create an empty new order.
sv: Skapa en ny tom beställning.

en: Search orders
sv: Sök beställningar

en: Search existing orders.
sv: Sök existerande beställningar.

en: Select address
sv: Välj adress

en: Select customer
sv: Välj kund

en: View your order history.
sv: Visa din beställningshistorik.

en: View order @order_id.
sv: Visa beställning @order_id.

en: View invoice
sv: Visa faktura

en: View order
sv: Visa beställnig

en: Product select
sv: Vald vara

en: Printable invoice
sv: Utskrivbar faktura

en: Mail invoice
sv: Skicka faktura via e-post

en: Delete order @order_id.
sv: Radera beställning @order_id.

en: Standard delivery
sv: Standardleverans

en: <i>No comments left.</i>
sv: <i>Inga kommentarer kvar.</i>

en: <i>No comment found.</i>
sv: <i>Ingen kommentar hittades.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
sv: Nytt användarnamn associerat till en beställning om det är tillämpligt.

en: New password associated with an order if applicable.
sv: Nytt lösenord associerat till beställning om det är tilllämpligt.

en: The order ID.
sv: Beställningens ID.

en: The user ID of the order.
sv: Användar-ID för beställningen.

en: The URL to the order
sv: URL:en till beställningen.

en: A link to the order using the order ID.
sv: En länk till beställningen genom att använda beställningens ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
sv: URL:en till visningssidan för admistratörer genom att använda beställningens ID.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
sv: En länk till visningssidan för admistratörer genom att använda beställningens ID.

en: The subtotal of products on an order.
sv: Totalbeloppet av varor i en beställning.

en: The order total.
sv: Den totala beställningen.

en: The primary e-mail address of the order.
sv: Den primära e-postadressen för beställningen.

en: The order shipping address.
sv: Beställningens leveransadress.

en: The phone number for the shipping address.
sv: Telefonnumret för leveransadressen.

en: The order billing address.
sv: Beställningens faktureringsadress.

en: The phone number for the billing address.
sv: Telefonnumret för fakturaadressen.

en: The title of the first shipping line item.
sv: Titeln på den först skickade varuartikeln.

en: The first name associated with the order.
sv: Förnamnet kopplat till beställningen.

en: The last name associated with the order.
sv: Efternamnet kopplat till beställningen.

en: Comments left by the customer.
sv: Kommentarer lämnade av kunden.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
sv: Sista beställningskommentaren gjord av en administratör (räknar inte med beställningskommentarer av administratörer).

en: The current order status.
sv: Den nuvarande beställningsstatusen.

en: The date and time when the order was created.
sv: Datumet och tiden då beställningen skapades.

en: The date and time when the order was last modified.
sv: Datumet och tiden då beställningen senast ändrades.

en: Click here to view your order history.
sv: Klicka här för att visa din beställningshistorik.

en: Ship to
sv: Leverera till

en: Manage the order's shipping address and contact information.
sv: Hantera beställningens fraktadress och kontaktinformation.

en: Bill to
sv: Skicka faktura till

en: Manage the order's billing address and contact information.
sv: Hantera beställningens faktureringsadress och kontaktinformation.

en: Customer info
sv: Kundinformation

en: Manage the information for the customer's user account.
sv: Hantera informationen för kundens användarkonto.

en: Manage the products an order contains.
sv: Hantera varorna en beställning innehåller.

en: Line items
sv: Varuartiklar

en: View and modify an order's line items.
sv: Visa och ändra en beställnings varuartiklar.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
sv: Visa beställningskommentarerna, används för att kommunicera med kunder.

en: Admin comments
sv: Kommentarer skrivna av administratör.

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
sv: Visa kommentarerna från administratörer, används för administrativa anteckningar och instruktioner.

en: Update order
sv: Uppdatera beställning

en: Update an order's status or add comments to an order.
sv: Uppdatera status på en beställning eller lägg till kommentarer till en beställning.

en: In checkout
sv: I kasssan

en: Post checkout
sv: Skicka kassa

en: Empty line
sv: Tom rad

en: The following order statuses have been defined:
sv: Följande beställningsstatusar har angivits:

en: Order panes on !screen screen
sv: Beställningsrutor sida !screen

en: Admin settings
sv: Inställningar för administratör

en: Number of orders on overview screen
sv: Antal beställningar på överblickssida

en: Enable order logging
sv: Aktivera loggning av beställningar

en: Capitalize address on order screens
sv: Visa adressen i versaler på beställningssidan

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
sv: Använd uBrowser för att välja vara på redigeringssidor för beställning

en: Customer settings
sv: Kundinställningar

en: On-site invoice template
sv: Fakturamall för webbplats

en: Order states
sv: Beställningslägen

en: - N/A -
sv: - Ej tillgänglig -

en: Order statuses
sv: Beställningsstatusar

en: Create new status
sv: Skapa ny status

en: Order status %status removed.
sv: Beställningsstatus %status borttagen.

en: Order workflow information saved.
sv: Information om arbetsflöde för beställningen sparad.

en: Default order status
sv: Förvald status för beställning

en: Order status ID
sv: ID för beställningsstatus

en: Must be a unique ID with no spaces.
sv: Måste vara ett unikt ID utan mellanslag.

en: The order status title displayed to users.
sv: Titeln på orderstatusen som visas för användare.

en: Order state
sv: Status på beställning

en: Set which order state this status is for.
sv: Välj vilket beställningsläge denna status är avsedd för.

en: You have entered an invalid status ID.
sv: Du ha angett ett ogiltigt ID för status.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
sv: Detta ID används redan. Var vänlig ange ett unikt ID.

en: Custom order status created.
sv: Anpassad beställningsstatus skapad.

en: User: none
sv: Användare: ingen

en: User: !name
sv: Användare: !name

en: Active orders
sv: Aktiva beställningar

en: All orders
sv: Alla beställningar

en: View by status
sv: Visa efter status

en: Order created by the administration.
sv: Beställning skapad av administrationen.

en: New order customer
sv: Ny kundbeställning

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
sv: Använd knapparna ovan för att fylla i dessa fält eller skicka fälten tomma för att skapa en tom beställning.

en: Billing first name
sv: Betalning Förnamn

en: Billing last name
sv: Efternamnet på personen som faktureras

en: Billing company
sv: Faktureringsföretag

en: Shipping first name
sv: Leverans Förnamn

en: Shipping last name
sv: Efternamn på fraktmottagare

en: Shipping company
sv: Fraktbolag

en: Search using date range.
sv: Sök med datumintervall.

en: Specify dates to the right if checked.
sv: Om ikryssad, ange datum till höger.

en: Click to open a window with a printable invoice.
sv: Klicka för att öppna ett fönster med en utskrivbar faktura.

en: Order changes saved.
sv: Ändringar i beställningen sparade.

en: Remove this product.
sv: Ta bort denna vara.

en: Remove product from order?
sv: Ta bort vara från beställning?

en: No products found.
sv: Inga varor hittades.

en: Select a product
sv: Välj en vara

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
sv: Sök på namn modell/artikelnummer (*är jokertecken)

en: Add to order
sv: Lägg till beställningen

en: Recipient e-mail address
sv: Mottagarens e-postadress

en: Your Order Invoice
sv: Fakturan som hör till din beställning

en: E-mail failed.
sv: E-post misslyckades.

en: Invoice e-mailed to @email.
sv: Faktura skickad till @email.

en: It is not possible to delete order @id.
sv: Det går inte radera beställningen @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
sv: Är du säker på att du vill radera beställning @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
sv: Beställningen @order_id har raderats från databasen.

en: No addresses found for customer.
sv: Inga adresser funna för kund.

en: Select an address
sv: Välj en adress

en: Search returned the following:
sv: Sökningen gav följande:

en: An account already exists for that e-mail.
sv: Ett konto med den e-postadressen finns redan.

en: Use this account now?
sv: Använd detta kontot nu?

en: User !uid - !mail
sv: Användare !uid - !mail

en: Search for a customer based on these fields.
sv: Sök efter en kund baserat på dessa fält.

en: Use * as a wildcard to match any character.
sv: Använd * som jokertecken.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
sv: Lämna ett fält tomt för att ignorera det i sökningen.

en: Select a customer
sv: Välj en kund

en: Enter an e-mail address for the new customer.
sv: Ange en e-postadress för den nya kunden.

en: E-mail customer account details.
sv: Skicka e-post till kunder med deras kontodetaljer.

en: Line Item Title
sv: Titel på varuartikel

en: Display title of the line item.
sv: Visa titel på varuartikeln.

en: Line Item Amount
sv: Värde på varuartikel

en: Amount of the line item without a currency sign.
sv: Värde på varuartikel utan valutatecken.

en: Amount must be numeric.
sv: Antalet måste vara numeriskt.

en: Line item added to order.
sv: Varuartikel tillagd till beställning.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
sv: Beställningen @order_id raderades av användare @uid.

en: @key changed from %old to %new.
sv: @key byttes från %old till %new.

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: Edit order @order_id.
sv: Redigera beställning @order_id.

en: view all orders
sv: visa alla beställningar

en: create orders
sv: skapa beställningar

en: edit orders
sv: redigera beställningar

en: delete orders
sv: radera beställningar

en: administer order workflow
sv: administrera arbetsflöde för beställning

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
sv: OBLIGATORISK. Ta emot och hantera beställningar på din webbplats.

en: Order number:
sv: Beställningsnummer:

en: Customer:
sv: Kund:

en: Products:
sv: Varor:

en: Order comments:
sv: Kommentar för beställning:

en: An account has been created for you with the following details:
sv: Ett konto har skapats åt dig med följande uppgifter:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Want to manage your order online?
sv: Vill du hantera din beställning on-line?

en: Purchasing Information:
sv: Information om inköp:

en: E-mail Address:
sv: E-postadress

en: Billing Address:
sv: Fakturaadress:

en: Billing Phone:
sv: Telefon faktura:

en: Shipping Phone:
sv: Telefon leverans:

en: Order Grand Total:
sv: Total beställning:

en: Payment Method:
sv: Betalningsmetod:

en: Order Summary:
sv: Sammanfattning av beställning:

en: Shipping Details:
sv: Leveransdetaljer:

en: Products Subtotal:
sv: Varornas delsumma:

en: Total for this Order:
sv: Totalt för denna beställning:

en: Products on order:
sv: Beställda varor:

en: (!price each)
sv: (!price styck)

en: Where can I get help with reviewing my order?
sv: Vart kan jag få hjälp att granska min beställning?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
sv: Vänligen uppmärksamma: Detta e-postmeddelande är ett automatiskt utskick. Svara inte på detta meddelande.

en: Thanks again for shopping with us.
sv: Tack igen för att du handlade hos oss.

en: Administer products, classes, and more.
sv: Administrera varor, klasser och mer.

en: View products
sv: Visa varor

en: Build and view a list of product nodes.
sv: Bygg och visa en lista av varunoder.

en: Manage classes
sv: Hantera klasser

en: Create and edit product node types.
sv: Skapa och redigera nodtyper för varor

en: Configure product settings.
sv: Konfigurera varuinställningar.

en: Product fields
sv: Varufält

en: Product features
sv: Varufunktioner

en: Create products for sale in an online store.
sv: Skapa varor för försäljning i en onlinebutik.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
sv: Denna nod visar hur en vara presenteras till försäljning på en webbsida. Den inkluderar all unik information som kan ges till ett specifikt modellnummer.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
sv: Ange varans beskrivning som används för varans förhandstitt och sidor.

en: Product SKU/model.
sv: Varans SKU/modell.

en: The listed MSRP.
sv: Det listade MSRP.

en: Your store's cost.
sv: Din butiks kostnad.

en: Product and its derivatives are shippable.
sv: Varan och dess derivat kan levereras.

en: Package quantity
sv: Antal i paket

en: For a package containing only this product, how many are in it?
sv: För ett paket med endast denna vara, hur många finns i det?

en: Default quantity to add to cart
sv: Förvalt antal att lägga i varukorgen

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
sv: Lämna blankt eller noll för att inaktivera fältet antal i formuläret för att lägga till i varukorgen.

en: List position
sv: Listposition

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
sv: Sätt ett värde för att ange denna varas position i listor.<br />Varor på samma position kommer sorteras alfabetiskt.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
sv: Priset måste vara i ett giltigt format, inga komman och enbart en decimalavskiljare.

en: Quantities should be numeric.
sv: Kvantitet skall vara numerisk.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
sv: Det finns ingen mening med att lägga till negativt antal artiklar till varukorgen, så gör det inte lätt för dig.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
sv: Denna vara har alternativ som måste väljas innan betalning. Välj dem i formuläret nedan.

en: The product's model number.
sv: Varans modellummer.

en: The product's list price.
sv: Varans listade pris.

en: The product's cost.
sv: Varans kostnad.

en: The product's sell price.
sv: Varans säljpris.

en: The unit of measurement for the product's weight.
sv: Enheten som används för varans vikt.

en: The numerical value of the product's weight.
sv: Det numeriska värdet för varans vikt.

en: The product's formatted weight.
sv: Varans formaterade vikt.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
sv: Enheten som används för varans längd, bredd och höjd.

en: The numerical value of the product's length.
sv: Det numeriska värdet för varans längd.

en: The product's formatted length.
sv: Varans formaterade längd.

en: The numerical value of the product's width.
sv: Det numeriska värdet för varans bredd.

en: The product's formatted width.
sv: Varans formaterade vikt.

en: The numerical value of the product's height.
sv: Det numeriska värdet för varans höjd.

en: The product's formatted height.
sv: Varans formaterade höjd.

en: Form to put the product in the customer's cart.
sv: Formulär för att lägga till varan i kundens varukorg.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
sv: En knapp för att lägga till varan direkt utan kvantitet eller egenskapsfält.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
sv: Stöd för varubilder har konfigurerats automatiskt av Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
sv: <a href="!url">Klicka här</a> för att automatiskt konfigurera följande artiklars grundstöd för bilder:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
sv: (Denna åtgärd krävs inte och bör inte användas om du inte behöver bilder eller har implementerat ett eget stöd för bilder.)

en: Display price
sv: Pris för visning

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
sv: Kostnad (visas bara för behörighet "administrera varor")

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
sv: Visa ett alternativt kvantitetsfält i formuläret <em>Lägg till i varukorg</em>.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
sv: Aktivera formulär <em>Lägg till i varukorg</em> i förhandsvisningar av varunoder.

en: <em>Add to cart</em> button text
sv: Knapptext för <em>Lägg till i varukorg</em>

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
sv: Använd textrutorna för att justera texten i knappen för att skicka formulär till <em>Lägg till i varukorg</em> som finns på flera olika platser på webbplatsen.

en: Teaser forms
sv: Formulär för förhandstitt

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
sv: För formuläret som visas i förhandstittar och på katalogsidor.

en: Product view
sv: Visning av vara

en: For the form displayed on the product view page.
sv: För formuläret som visas på sidan för varuvisning.

en: Product field
sv: Varufält

en: Class ID
sv: Klass-ID

en: No product classes have been defined yet.
sv: Inga varuklasser har definierats ännu.

en: Add a class
sv: Lägg till en klass

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
sv: Det maskinläsbara namnet av denna innehållstyp. Denna text kommer att användas för att konstruera URL:en till sidan <em>skapa innehåll</em> för denna innehållstyp. Detta namn kan endast bestå av gemener, siffror och understreck. Bindestreck är inte tillåtna. Understreck kommer att göras om till bindestreck vid skapande av URL:en av sidan <em>skapa innehåll</em>. Detta namn måste vara unikt för denna innehållstyp.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
sv: Denna text beskriver innehållstypen skapad för denna varuklass för administratörer.

en: Product class %type deleted.
sv: Varans klass %type raderad.

en: SKU: @sku
sv: Artikelnummer: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
sv: Du har angett ett felaktigt antal.

en: Weight: !weight
sv: Vikt: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
sv: Dimensioner: !length × !width × !height

en: No product features found.
sv: Inga varufunktioner funna.

en: The following product features are enabled
sv: Följande varufunktioner är aktiverade

en: !feature settings
sv: Inställningar för !feature

en: The product feature has been deleted.
sv: Varufunktionen har raderats.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
sv: Är du säker på att du vill radera denna %feature?

en: That product feature doesn't exist.
sv: Den varufunktionen finns inte.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
sv: Fel: Försökte lägga till en icke-existerande typ av varuegenskap.

en: Error: No form data was returned for that operation.
sv: Fel: Ingen formulärsdata returnerades för den operationen.

en: No features found for this product.
sv: Inga funktioner hittades för denna vara.

en: Add a new feature
sv: Lägg till en ny funktion

en: Save feature
sv: Spara funktion

en: The product feature has been added.
sv: Varufunktionen har lagts till.

en: The product feature has been updated.
sv: Varufunktionen har uppdaterats.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
sv[0]: Det finns @count nod av denna typ.
sv[1]: Det finns @count noder av denna typ.

en: administer product classes
sv: administrera varuklasser

en: administer product features
sv: administrera varufunktioner

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
sv: Lade till följande nodtyper till katalogens vokabulär: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
sv: OBLIGATORISK. En modul för att representera artiklar i en webbutik. ImageCache och CCK Image Field rekommenderas.

en: Product kit
sv: Varupaket

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
sv: Denna nod representerar två eller fler varor som har listats ihop. Detta visar ett logiskt och smidigt sätt att gruppera artiklar för kunden.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
sv: Som en enhet. Kunden kan enbart ändra hur många byggsatser de vill köpa. Lista inte varukomponener.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
sv: Som en enhet. Kunden kan enbart ändra hur många byggsatser de vill köpa. Lista varukomponenter.

en: Name of the product kit
sv: Namnet på byggsatsen av varan

en: Explain these whatchamacallits.
sv: Förklara dessa vad man nu kan kalla det.

en: Product Information
sv: Varuinformation

en: How is this product kit handled by the cart?
sv: Hur hanteras denna byggsats av varor i varukorgen?

en: Click to add to cart.
sv: Klicka för att lägga till i varukorg

en: Product Kit
sv: Varupaket

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
sv: Denna nodmodul representerar två eller fler varor som har listats tillsammans. Detta presenterar ett logiskt och smidigt sätt att gruppera artiklar för kunden.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
sv: <strong>Använda beställningsstatusar:</strong> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
sv: Följande är totala antalet beställningar, varor, försäljning, och genomsnittliga summor för varje butikskund. Klicka på rubriklänkar för att växla mellan fallande eller stigande ordning för den kolumnen. Om du klickar på en kunds namn kommer du till en detaljerad lista över beställningar som kunden har gjort. Genom att klicka på en kunds användarnamn kommer du till deras kontosida.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
sv: I tabellen visas varje vara som finns i butiken, antal sålda, hur många gånger den har visats, de inkomster den har producerat, och bruttoresultatet den har genererat. Om du inte ser antal visningar, måste du aktivera modulen Statistik på administrationssidan <a href="!url">moduler</a>.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
sv: Detta är försäljningen för de senaste två dagarna, genomsnittlig försäljning för månaden och förväntade försäljningar för resten av månaden. Längre ned hittar du mer försäljningsstatistik.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
sv: Fäll ut fältgruppen nedan för att anpassa datumintervallet på denna rapport, statusarna på beställningarna som visas och visningsalternativ för vara.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
sv: Detta är den månatliga fördelning av försäljningen under året @year. Genom att klicka på varje länk kommer du till en lista över beställningar under den månaden.

en: View the report settings.
sv: Visa inställningarna för rapporter.

en: Customer reports
sv: Kundrapporter

en: View reports for store customers
sv: Visa rapporter för butikens kunder

en: Product report
sv: Varurapport

en: View reports for store products
sv: Visa rapporter för butikens varor

en: Custom product report
sv: Anpassad varurapport

en: View a customized product report
sv: Visa en anpassad varurapport

en: Sales reports
sv: Försäljningsrapporter

en: View reports for store sales
sv: Visa rapporter för butikens försäljningar

en: View summary of all store sales
sv: Visa sammanfattning av all butiksförsäljning

en: View store sales for a particular year
sv: Visa butikens försäljning för ett visst år

en: Custom sales summary
sv: Anpassat sammandrag för försäljning

en: View a customized sales summary
sv: Visa ett anpassat sammandrag för försäljning

en: No customers found
sv: Inga kunder hittades

en: Export to CSV file.
sv: Exportera till CSV-fil.

en: Show paged records
sv: Visa sökta poster

en: Show all records
sv: Visa alla registreringar

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
sv: Försäkra dig om att %setting_name är satt till %state på inställningssidan <a href="!url">åtkomst till loggar</a> för att aktivera vykolumnen.

en: Customize sales report parameters
sv: Anpassa parametrar för försäljningsrapport

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din anpassade varurapport. Inskickad rapport kan bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
sv: Endast beställningar med valda statusar kommer att tas med i rapporten.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
sv: Håll ned Ctrl och klicka för att välja flera statusar.

en: You must select at least one order status.
sv: Du måste välja minst en beställningsstatus.

en: Month-to-date, @month
sv: Dagens månad, @month

en: Customers total
sv: Totalt antal kunder

en: New customers today
sv: Nya kunder idag

en: Online customers
sv: Antal kunder som är online

en: Total orders by status
sv: Totalt antal beställningar per status

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din anpassade totala försäljningsrapport. Inskickad rapport kan bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Results breakdown
sv: Fördelning av resultat

en: Large daily reports may take a long time to display.
sv: Stora dagliga rapporter kan ta lång tid att visa.

en: Show a detailed list of products ordered.
sv: Visa en detaljerad lista av beställda varor.

en: Paged table size
sv: Sökt tabellstorlek

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
sv: Det största antalet rader som visas på en sida för rapporttabell.

en: Reported statuses
sv: Rapporterade statusar

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
sv: Endast beställningar med valda statusar kommer att tas med i rapporter.

en: view reports
sv: visa rapporter

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
sv: Visa rapporter om din butiks försäljning, kunder och varor.

en: Role expiration
sv: Rollens utgångsdatum

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
sv: Redigera och visa rollutgångar satta av Ubercart

en: Role assignment
sv: Rolltilldelning

en: Delete role expiration
sv: Radera rollens utgångsdatum

en: Delete a specified role expiration
sv: Radera en angiven rollutgång

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
sv: Nedan kan du lägga till eller ta bort tid för utgångsdatum för följande roller.

en: There are no pending expirations for roles this user.
sv: Det finns inga avvaktande utgångar för roller för denna användare.

en: The expiration length must be a positive integer
sv: Utgångstiden måste vara ett positivt heltal

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
sv: Det nya utgångsdatumet, %date har redan varit.

en: Customer user role %role renewed.
sv: Kundens användarroll %role förnyad.

en: Customer granted user role %role.
sv: Kunden beviljades användarrollen %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
sv: Det finns inga varuroller som kan tilldelas vid köp av en vara. Ställ in varuroller i <a href="!url">produktfunktions inställningar</a> under inställningar för rolltilldelning.

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
sv: Rollen/rollerna %roles är inställda att användas med rolltilldelningsfunktionens varufunktion.

en: The role expiration date in long format
sv: Rollens utgångsdatum i långt format

en: The role expiration date in medium format
sv: Rollens utgångsdatum i mellanlångt format

en: The role expiration date in short format
sv: Rollens utgångsdatum i kort format

en: The associated role name
sv: Det associerade rollnamnet

en: [store-name]: [role-name] role granted
sv: [store-name]: Roll [role-name] beviljad

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name]
    
    Tack för din beställning: [order-link] hos [store-name]. Du har nu en ny roll: [role-name].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name] [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
sv: [store-name]: Roll [role-name] utgången

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Rollen [role-name] som du förvärvade genom att köpa en vara i vår butik har löpt ut. Alla särskilda åtkomster eller privilegier som följde med den är nu borta. Du kan köpa den igen genom att gå till [store-link].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
sv: [store-name]: Roll [role-name] förnyad

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: [order-first-name] [order-last-name]
    
    Tack för din beställning: [order-link] hos [store-name]. Du har nu förnyat rollen: [role-name]. Rollen kommer att löpa ut [role-expiration-short].
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
sv: [store-name]: meddelande om roll: [role-name] som löper ut

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Detta meddelande är till för att påminna dig om att rollen: [role-name], som du förvärvade genom att göra ett köp i vår butik kommer att löpa ut den [role-expiration-short]. Du kan besöka [store-link] för att förnya den innan den går ut.
    
    Tack än en gång!
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
sv: Roller som är på väg att löpa ut

en: This role will expire on !date
sv: Rollen kommer att gå ut på !date

en: No expirations set to occur
sv: Inga utgångsdatum är inställda att hända

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
sv: Detta är rollen som kunden kommer att få efter att ha köpt varan.

en: Multiply by quantity
sv: Multiplicera med antal

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
sv: Kryssa för om rollens livstid skall multipliceras med antal köpta.

en: The amount of time must be a positive integer.
sv: Mängden tid måste vara ett positivt heltal.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
sv: Du måste ha en roll för att tilldela. Du kan behöva <a href="!role_url">skapa en ny roll</a> eller kanske <a href="!feature_url">ställa in förvalda rolltilldelningar</a>.

en: Default expiration
sv: Förvalt utgångsdatum

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
sv: Den förvalda tiden som en roll tilldelad av Ubercart kommer att finnas kvar innan den löper ut.

en: Default role
sv: Förvald roll

en: The default role Ubercart grants on specified products.
sv: Den förvalda rollen som Ubercart beviljar på angivna varor.

en: Product roles
sv: Varuroller

en: Expiration display
sv: Visning av utgångsdatum

en: Show expirations on user page
sv: Visa utgångsdatum på användarens sida

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
sv: Om användare har några rollutgångar kommer de att visas på deras kontosida.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
sv: Meddelandet, med tillhörande titel och rubriken visas över alla rollutgångar. I fälten <strong>Titel</strong> & <strong>Meddelande</strong> kommer "!role_name" och "!date" att översättas till Drupals tillhörande rollnamn och utgångsdatum.

en: Time before reminder
sv: Tid innan påminnelse

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
sv: Tiden som det tar innan en rollutgång sker när en kund meddelas om att den löpt ut.

en: view all role expirations
sv: visa alla utgångsdatum för roller

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
sv: Tilldela permanenta eller temporära roller baserat på vilken vara som köps.

en: Decrement stock upon order submission
sv: Minska lager vid beställning

en: Decrement stock of products in order
sv: Minska lager med antal varor i beställningen

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
sv: Minska lager med ant varor i beställningen med spårning aktiverad.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
sv: För att hålla reda på lager för ett visst artikelnummer, se till att den är markerad som aktiv och ange ett lagervärde. När lagernivån sjunker under tröskelvärdet, kan du bli meddelad baserat på dina lagerinställningar.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
sv: Detta är listan på varor som är aktiva nu. Lagernivåer under deras tröskelnivåer är markerade. Kryssa i rutan nedan för att visa vilka lagernivåer som visas.

en: Stock reports
sv: Lagerrapporter

en: View reports for product stock.
sv: Visa rapporter för varulager.

en: View the stock settings.
sv: Visa lagerinställningarna.

en: The current stock level
sv: Den nuvarande lagernivån

en: The model or SKU of the stock level
sv: Modellen eller artikelnumret av lagernivån

en: The threshold or warning limit of the stock level
sv: Tröskelnivån eller varningsnivån på lagernivån.

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
sv: [store-name]: Förrådets begränsning har nåtts

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
sv: Detta meddelande har skickats så att du vet att lagernivån för modellen [stock-model] har nått [stock-level]. Det finns kanske inte tillräckligt med enheter i lager för att slutföra beställning nummer [order-link].

en: Stock settings saved.
sv: Inställningar för lager sparade.

en: Export to CSV file
sv: Exportera till CSV-fil

en: Only show SKUs that are below their threshold.
sv: Visa endast artikelnummer som ligger under deras tröskel.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
sv: Skicka e-postmeddelande när lagernivån når sitt tröskelvärde

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
sv: Den lista med kommaseparerade e-postadresser som skall ta emot meddelandet.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
sv: Meddelandet användaren får när lagernivån når sitt tröskelvärde (använder ersättningssymbolerna <a href="!token-help-page">global, beställning och lager</a>).

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
sv: Huruvida lagernivån spåras för närvarande eller inte

en: Store administration
sv: Administrera butik

en: Administer store settings, products, orders, and more.
sv: Administrera butiksinställningar, varor, beställningar och annat.

en: View and modify customer information and orders.
sv: Visa och redigera kundinformation och beställningar.

en: View customers
sv: Visa kunder

en: Search customers
sv: Sök kunder

en: Search through your customer list.
sv: Sök igenom din lista med kunder.

en: Browse various store reports.
sv: Bläddra bland olika butiksrapporter.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
sv: Hantera inställningar för Ubercart.

en: Links to get help!
sv: Länkar för att få hjälp!

en: Using tokens
sv: Använder ersättningstecken

en: Understand what tokens are and how to use them.
sv: Lär dig vad ersättningstecken är och hur man använder dem.

en: Country settings
sv: Inställningar för land

en: Configure country specific settings.
sv: Hantera landspecifika inställningar.

en: View the country settings.
sv: Visa landets inställningar.

en: Edit the country settings.
sv: Redigera landets inställningar.

en: Import countries
sv: Importera länder

en: Import and manage countries.
sv: Importera och hantera länder.

en: Country formats
sv: Landformat

en: Edit the country specific format settings.
sv: Redigera de landsspecifika formateringsinställningarna.

en: Store settings
sv: Butiksinställningar

en: Configure the main store settings.
sv: Konfigurera grundinställningarna för butiken.

en: View the store settings.
sv: Visa butiksinställningarna.

en: Edit the store settings.
sv: Redigera butiksinställningarna.

en: Edit the contact settings.
sv: Redigera kontaktinställningarna.

en: Edit the display settings.
sv: Redigera visningsinställningarna.

en: Format settings
sv: Formatinställningar

en: Edit the format settings.
sv: Redigera formatinställningarna.

en: User initials
sv: Användarens initaler

en: Assign initials to user accounts.
sv: Tilldela initialer till användarkonton.

en: JS utilities
sv: JavaScript-verktyg

en: Customer orders
sv: Kundbeställningar

en: View a list of orders placed by this customer.
sv: Visa en lista med beställningar från denna kund.

en: Disable a country
sv: Inaktivera ett land

en: Disable a country from use.
sv: Inaktivera ett land från att användas.

en: Enable a country
sv: Aktivera ett land

en: Enable a disabled country.
sv: Aktivera ett avaktiverat land.

en: Remove a country
sv: Ta bort ett land

en: Remove an installed country.
sv: Ta bort ett installerat land.

en: Update a country
sv: Uppdatera ett land

en: Update an installed country.
sv: Uppdatera ett installerat land.

en: Our store
sv: Vår butik

en: A link to the site login page.
sv: En länk till webbplatsen inloggningssidan.

en: The URL for the site logo.
sv: URL:en för webbsidans logotyp.

en: The Ubercart store name.
sv: Butiksnamnet för Ubercart.

en: The Ubercart store URL.
sv: URL:en till butiken i Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
sv: En länk till butiken i Ubercart som använder butikens namn.

en: The Ubercart store owner.
sv: Butiksägaren i Ubercart.

en: The Ubercart store e-mail address.
sv: Butikens e-postadress i Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
sv: Butiken telefonnummer i Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
sv: Butikens e-postadresser i Ubercart.

en: The URL to the store help page.
sv: URL:en till butikens hjälpsida.

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
sv: Rapporteringen till Ubercart.org sker en gång i veckan vid en normal körning av schemalagda aktiviteter och loggas i watchdog på din webbplats. Rapporteringen låter Ubercart.org beräkna det totala antalet installationer av Ubercart och samla in versionsinformation för användning i utvecklingen. Din data delas aldrig med någon, och insamlad statistik som visas på Ubercart.org kommer synas som anonym gruppstatistik. Rapporteringen låter också Ubercart.org rapportera tillbaka säkerhetsmeddelanden till din webbplats om nödvändigt.

en: Status messages:
sv: Statusmeddelanden:

en: - Show links -
sv: - Visa länkar -

en: - Hide links -
sv: - Dölj länkar -

en: You must enable the order module to track customers.
sv: Du måste aktivera beställningsmodulen för att kunna spåra kunder.

en: View customer's order.
sv: Visa kundens beställning.

en: Billing name
sv: Namn på fakturering

en: Shipping name
sv: Namn på frakt

en: No orders found.
sv: Inga beställningar funna.

en: View order !order_id.
sv: Visa beställning !order_id.

en: Edit order !order_id.
sv: Redigera beställning !order_id.

en: Create an order for this customer.
sv: Skapa en beställning för denna kund.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
sv: !totals_orders visade beställningar stämmer överens med det konto med !totals_items köpta varor och !totals_total spenderat:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
sv: Olika rapporter som genereras av Ubercarts moduler hittar du här. Klicka på länkarna nedan för att visa rapporterna.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
sv: Olika rapporter som genereras av Ubercarts moduler hittar du här. Klicka på länkarna nedan för att visa rapporterna. För att visa statistik från Ubercarts kärna, aktivera modulen <strong>Reports</strong> på administrationssidan <a href="!url">moduler</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
sv: Använd följande länkar för att hitta dokumentation och support:

en: Ubercart User's Guide
sv: Användarguide för Ubercart

en: Support Forums
sv: Supportforum

en: Drupal Handbook
sv: Handbok för Drupal

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
sv: Ersättningstecken anges inom hakparenteser som du kan använda i vissa textfält och rutor som platshållare för annan text. Ersättningstecken representerar text som butiksvariabler, länkar till speciella sidor, beställningsinformation etc. Ersättningstecken används genom att inkludera ersättningstecknen nedan i ett textfält som använder dem. Beskrivningen för textfältet kommer att säga till vilka grupper av ersättningstecken som kan användas.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
sv: För att importera ny landsdata, välj det i listan och klicka på knappen för att importera. Om du använder en anpassad eller bidragen importfil, måste den placeras i Ubecartmappen uc_store/countries.

en: -None available-
sv: -Ingen tillgänglig-

en: Country file @file imported.
sv: Landsfil @file importerad.

en: !country disabled.
sv: !country avaktiverat.

en: !country is already disabled.
sv: !country är redan inaktivt.

en: Attempted to disable an invalid country.
sv: Försökte att inaktivera ett ogiltigt land.

en: @country enabled.
sv: @country aktiverat

en: @country is already enabled.
sv: @country är redan aktiverat.

en: Attempted to enable an invalid country.
sv: Försökte att aktivera ett ogiltigt land.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @country från systemet?

en: Attempted to remove an invalid country.
sv: Försökte att ta bort ett ogiltigt land.

en: !country removed.
sv: !country borttaget.

en: Attempted to update an invalid country.
sv: Försökte att uppdatera ett ogiltigt land.

en: You cannot update to a previous version.
sv: Du kan inte uppdatera till en tidigare version.

en: Country update complete.
sv: Landsuppdatering genomförd.

en: Address variables instructions
sv: Instruktioner för adressvariabler

en: Customer's first name
sv: Kundens förnamn

en: Customer's last name
sv: Kundens efternamn

en: First street address field
sv: Första gatuadressens fält

en: Second street address field
sv: Andra gatuadressens fält

en: City name
sv: Stadsnamn

en: Full name of the zone
sv: Fullständigt namn till zonen

en: Abbreviation of the zone
sv: Förkortning på zonen

en: Name of the country
sv: Landets namn

en: 2 digit country abbreviation
sv: 2-siffrig förkortning på land

en: 3 digit country abbreviation
sv: 3-siffrig förkortning på land

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
sv: Följande variabler skall inte användas när adresser konfigureras för länder du skickar till:

en: Address format
sv: Adressformat

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
sv: Använder variablerna nämnda i instruktionerna för att formatera en adress för detta land.

en: Country settings saved.
sv: Landsinställningar sparade.

en: Dashboard with collapsed submenu links
sv: Kontrollpanel med hopfällda länkar för undermeny

en: Dashboard with expanded submenu links
sv: Kontrollpanel med utfällda länkar för undermeny

en: Dashboard with no submenu links
sv: Kontrollpanel utan länkar för undermeny

en: Normal Drupal submenu listing
sv: Vanlig lista av undermenyer i Drupal

en: Store name
sv: Butikens namn

en: Store owner
sv: Butikens ägare

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
sv: Inkludera butikens namn i avsändarfältet i butikens e-postmeddelanden.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
sv: Finns kanske inte tillgängligt på alla konfigurationer av servrar. Stäng av om detta orsakar problem.

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
sv: Några alterntiv passar bättre med vissa teman, känn dig fri att pröva dem alla!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
sv: Välj den adress som ska användas på kundregister och sammanfattningar.

en: Primary customer address
sv: Kundens primära adress

en: Randomly select a message from the list below.
sv: Slumpmässigt välja ett meddelande från listan nedan.

en: Footer message for store pages
sv: Sidfotsmeddelande för butikssidor

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
sv: <a href="!url">Drivs av Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
sv: <a href="!url">Drupal e-handel</a> tillhandahållen av Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
sv: Stöds av Ubercart, en <href="!url">uppsättning av öppen källkod för e-handel</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
sv: Drivs av Ubercart, den <a href="!url">kostnadsfria e-handelslösningen</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
sv: (Visa inte ett meddelande i sidfoten.)

en: Currency format
sv: Valutaformat

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
sv: Även om det inte används direkt i formatering, används valutakoden av andra moduler som primär valuta för din webbplats. Här anger du din valutakod bestående av tre tecken av typ <a href="!url">ISO 4217</a>.

en: Current format
sv: Nuvarande format

en: Currency Sign
sv: Valutasymbol

en: Display currency sign after amount.
sv: Visa valutasymbol efter summa.

en: Thousands Marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Decimal Marker
sv: Decimalmarkör

en: Number of decimal places
sv: Antal decimaler

en: Weight format
sv: Viktformat

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
sv: Ange en formateringssträng för varje enhet. !value representerar viktvärdet.

en: Default unit of measurement
sv: Förvald måttenhet

en: @unit format string
sv: @unit formateringssträng

en: Length format
sv: Längdformat

en: Supply a format string using !link syntax.
sv: Ange en formateringssträng genom att använda !link syntax.

en: PHP date
sv: PHP datum

en: Default format string
sv: Förvald formateringssträng

en: Street address 1
sv: Gatuadress 1

en: Street address 2
sv: Gatuadress 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
sv: Ange namnet på användaren vars initialer du vill justera.

en: Initials
sv: Initialer

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
sv: Ange initialer eller lämna tomt för att ta bort nuvarande initialer.

en: Initials for !username deleted.
sv: Initialer för !username har raderats.

en: Initials for !username set to !initials.
sv: Initialer för !username satt till !initials.

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
sv: Följande tabeller används för att visa olika delar av din butik för administratörer eller kunder. Klicka på ett tabell-ID för att konfigurera visningen av den tabellen.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
sv: Fältet titel %field koms åt på fel sätt.

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No countries found.
sv: Inga länder funna.

en: 01 - January
sv: 01 - Januari

en: 02 - February
sv: 02 - Februari

en: 03 - March
sv: 03 - Mars

en: 05 - May
sv: 05 - Maj

en: 06 - June
sv: 06 - Juni

en: 07 - July
sv: 07 - Juli

en: 08 - August
sv: 08 - Augusti

en: 10 - October
sv: 10 - Oktober

en: Source string contains an invalid character (!char)
sv: Källsträng innehåller ett ogiltigt tecken (!char)

en: No encryption key was found.
sv: Krypteringsnyckel kunde inte hittas.

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
sv: Ubercart kan inte hitta nödvändig krypteringsnyckel. Kolla på butikens <a href="!url">översiktspanel</a> för administratörer för att se vilken.

en: Encryption failed. !messages
sv: Kryptering misslyckades

en: encryption
sv: kryptering

en: view customers
sv: visa kunder

en: view store reports
sv: visa rapporter för butik

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
sv: OBLIGATORISK. Ställ in butikens inställningar och hantera din webbplats för Ubercart.

en: Subtotal excluding taxes
sv: Delsumma exklusive skatter

en: Apply @tax
sv: Lägg på @tax

en: Tax rates and settings
sv: Skattesatser och inställningar

en: Delete tax rule
sv: Ta bort skatteregel

en: Changed %title to %amount.
sv: Ändrade %title till %amount.

en: Removed %title.
sv: Tog bort %title.

en: Added %amount for %title.
sv: Lade till %amount till %title.

en: Taxed product types
sv: Skattade varutyper

en: Taxed line items
sv: Skattade varuartiklar

en: conditions
sv: villkor

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
sv: Skattesatsen i procent eller decimal. Exempel: 6%, 0,06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
sv: Lägger till de markerade typerna av varuartiklar till totalen före tillämpningen av denna skatt.

en: configure taxes
sv: konfigurera skatter

en: Is in postal code area @code
sv: Är i postnummerområdet @code

en: Is in @zone
sv: Är i @zone

en: Is in @country
sv: Är i @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
sv: Anger skattesatser för kundernas geografiska platser och sålda varor.

en: Default display order
sv: Förvald visningsordning

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
sv: Förvald sortering för nya användare och gäster när de tittar på kommentarer. Dessa användare kan ändra visningsformat via kontrollpanelen för kommentar. För registrerade användare lagras denna användarinställning.

en: No strings found for your search.
sv: Inga strängar hittades för din sökning.

en: Administration theme
sv: Administrationstema

en: Check username
sv: Kontrollera användarnamn

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Tack för att du ansökt om ett konto. Ditt ansökan väntar nu på att bli behandlad av en administratör.<br />Under tiden har ett välkomstmeddelande och instruktioner skickats till din e-postadress.

en: Enable personal contact form by default
sv: Aktivera personligt kontaktformulär som standard

en: Default status of the personal contact form for new users.
sv: Förvald inställning för det personliga kontaktformuläret för nya användare.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
sv: Information som visas på <a href="@form">kontaktsidan</a>. Det kan gälla allt från regler för att skriva inlägg till ditt telefonnummer eller postadress.

en: Somali
sv: Somaliska

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Enable developer modules
sv: Aktivera utvecklarmoduler

en: Disable developer modules
sv: Inaktivera utvecklarmoduler

en: Collapse fieldsets on modules page
sv: Fäll ihop fältgrupper på modulsidan

en: Current anonymous / authenticated users
sv: Nuvarande anonyma/verifierade användare

en: Disabled these modules: !module-list.
sv: Inaktiverade dessa moduler: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
sv: Inga utvecklarmoduler är aktiverade.

en: display drupal links
sv: visa drupal-länkar

en: User email
sv: Användarens e-postadress

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Skapa en .htaccess i katalogen %directory med följande innehåll: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sv: Filen %fil kunde inte sparas på grund av att dess storlek överstiger %maxsize, vilket är maxstorleken för uppladdade filer.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
sv: Filen %fil kunde inte sparas på grund av att uppladdningen inte fullföljdes.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sv: Filen %fil kunde inte sparas. Ett okänt fel inträffade.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
sv: Endast bilder av typen JPEG, PNG och GIF är tillåtna.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sv: Storleken på din bild ändrades för att passa inom den maximalt tillåtna bildstorleken på %dimensions pixlar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för stor. Maximal storlek är %dimensions pixlar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för liten. Minsta storlek är %dimensions pixlar.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: Add to book outline
sv: Lägg till i bokdispositionen

en: outdated
sv: föråldrad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
sv: Den maximala uppladdningsstorleken är %filesize. Endast filer med följande filändelser kan laddas upp: %extensions.

en: Its name exceeds the 255 characters limit. Please rename the file and try again.
sv: Namnet är längre än gränsvärdet 255 tecken. Döp om filen och försök igen.

en: The taxonomy module allows you to categorize content using various systems of classification. Free-tagging vocabularies are created by users on the fly when they submit posts (as commonly found in blogs and social bookmarking applications). Controlled vocabularies allow for administrator-defined short lists of terms as well as complex hierarchies with multiple relationships between different terms. These methods can be applied to different content types and combined together to create a powerful and flexible method of classifying and presenting your content.
sv: Modulen Taxonomy låter dig kategorisera innehåll genom att använda olika system för klassificering. Vokabulär med fri etikettering skapas direkt av användare när de skriver inlägg (som ofta sker i bloggar och applikationer för delade bokmärken). Kontrollerade vokabulär tar hänsyn till av administratörer fastställda korta listor av termer, såväl som komplexa hierarkier med flera släktskap mellan olika termer. Dessa metoder kan appliceras på olika innehållstyper och kombineras för att skapa en kraftfull och flexibel metod för att klassificera och presentera ditt innehåll.

en: For example, when creating a recipe site, you might want to classify posts by both the type of meal and preparation time. A vocabulary for each allows you to categorize using each criteria independently instead of creating a tag for every possible combination.
sv: Om du till exempel skapar en webbplats för recept vill du kanske klassificera inläggen genom både typ av måltid och koktid. En vokabulär för varje låter dig kategorisera genom att använda varje kriterium självständigt istället för att skapa en etikett för varje möjlig kombination.

en: Type of Meal: <em>Appetizer, Main Course, Salad, Dessert</em>
sv: Typ av måltid: <em>Förrätt, Huvudrätt, Sallad, Dessert</em>

en: Preparation Time: <em>0-30mins, 30-60mins, 1-2 hrs, 2hrs+</em>
sv: Koktid: <em>0-30 min, 30-60 min, 1-2 h, 2 h+</em>

en: Each taxonomy term (often called a 'category' or 'tag' in other systems) automatically provides lists of posts and a corresponding RSS feed. These taxonomy/term URLs can be manipulated to generate AND and OR lists of posts classified with terms. In our recipe site example, it then becomes easy to create pages displaying 'Main courses', '30 minute recipes', or '30 minute main courses and appetizers' by using terms on their own or in combination with others. There are a significant number of contributed modules which you to alter and extend the behavior of the core module for both display and organization of terms.
sv: Varje taxonomiterm (ofta benämnd en "kategori" eller "etikett" i andra system) tillhandahåller automatiskt en lista med inlägg och ett motsvarande RSS-flöde. Dessa taxonomi- och termrelaterade adresser kan manipuleras att skapa AND- och OR-listor över inlägg som klassificerats med termer. I vårt exempel med webbplatsen för recept blir det sen enkelt att skapa sidor som visar "Huvudrätter", "30-minutersrecept", eller "30-minuters huvudrätter och förrätter" genom att använda termer var för sig eller i kombination med varandra. Det finns ett betydande antal av tilläggsmoduler som du kan använda för att förändra och utöka beteendet för standardmodulen, både för visning och för organisering av termer.

en: Terms can also be organized in parent/child relationships from the admin interface. An example would be a vocabulary grouping countries under their parent geo-political regions. The taxonomy module also enables advanced implementations of hierarchy, for example placing Turkey in both the 'Middle East' and 'Europe'.
sv: Termer kan också organiseras i ovanliggande/underliggande förhållanden via administrationsgränssnittet. Ett exempel kan vara en vokabulär som grupperar länder under dessas ovanliggande geopolitiska regioner. Modulen Taxonomy möjliggör också avancerade former av hierarkier, till exempel genom att placera Turkiet i både 'Mellanöstern' och 'Europa'.

en: The taxonomy module supports the use of both synonyms and related terms, but does not directly use this functionality. However, optional contributed or custom modules may make full use of these advanced features.
sv: Modulen Taxonomy stöder både synonymer och relaterade termer, men använder inte dessa funktioner rakt av. Dock kan valfria tilläggsmoduler eller anpassade moduler använda sig av dessa avancerade funktioner fullt ut.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@taxonomy">modulen Taxonomy</a> i onlinehandboken.

en: The taxonomy module allows you to categorize your content using both tags and administrator defined terms. It is a flexible tool for classifying content with many advanced features. To begin, create a 'Vocabulary' to hold one set of terms or tags. You can create one free-tagging vocabulary for everything, or separate controlled vocabularies to define the various properties of your content, for example 'Countries' or 'Colors'.
sv: Modulen Taxonomy låter dig kategorisera ditt innehåll genom att använda både etiketter och termer som är definierade av en administratör. Det är ett flexibelt verktyg med många avancerade funktioner för att klassificera innehåll. För att komma igång, skapa en "Vokabulär" som skall innehålla en serie termer eller etiketter. Du kan skapa en vokabulär för fri etikettering av allt innehåll, eller också separerade styrda vokabulärer som anger de olika egenskaperna för ditt innehåll, till exempel "Länder" eller "Färger".

en: Use the list below to configure and review the vocabularies defined on your site, or to list and manage the terms (tags) they contain. A vocabulary may (optionally) be tied to specific content types as shown in the <em>Type</em> column and, if so, will be displayed when creating or editing posts of that type. Multiple vocabularies tied to the same content type will be displayed in the order shown below. To change the order of a vocabulary, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag it to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
sv: Använd listan nedan för att ställa in och granska vokabulären som är definierade på din webbplats, eller för att visa och hantera de termer (etiketter) som de innehåller. En vokabulär kan (valfritt) knytas till specifika innehållstyper som visas under kolumnen <em>Typ</em>. I så fall visas vokabulären när innehåll av denna typ skapas eller redigeras. Om flera vokabulärer är knutna till samma innehållstyp visas de i ordningen som syns nedan. Under kolumnen <em>Namn</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra ordningen för en vokabulär genom att dra det till en ny plats. (Ta tag i ett handtag genom att klicka och hålla ned musknappen över handtagsikonen.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara</em> längst ned på sidan.

en: %capital_name is a free-tagging vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
sv: %capital_name är en vokabulär för fri etikettering. Klicka på <em>redigera</em>-länken bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning.

en: %capital_name is a flat vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
sv: %capital_name är en platt vokabulär. Du kan organisera termerna i vokabulären %name genom att använda handtagen på vänster sida i tabellen. Klicka på <em>redigera</em>-länken bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning.

en: %capital_name is a single hierarchy vocabulary. You may organize the terms in the %name vocabulary by using the handles on the left side of the table. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term.
sv: %capital_name är en hierarkisk vokabulär. Du kan organisera termerna i vokabulären %name genom att använda handtagen på vänster sida i tabellen. Klicka på <em>redigera</em>-länken bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning.

en: %capital_name is a multiple hierarchy vocabulary. To change the name or description of a term, click the <em>edit</em> link next to the term. Drag and drop of multiple hierarchies is not supported, but you can re-enable drag and drop support by editing each term to include only a single parent.
sv: %capital_name är en vokabulär med flera hierarkier. Klicka på <em>redigera</em>-länken bredvid termen för att ändra dess namn eller beskrivning. Drag-och-släpp-funktionen stöds inte med flera hierarkier, men du kan återaktivera drag-och-släpp genom att redigera varje term så att den bara har en ovanliggande term.

en: Define how your vocabulary will be presented to administrators and users, and which content types to categorize with it. Tags allows users to create terms when submitting posts by typing a comma separated list. Otherwise terms are chosen from a select list and can only be created by users with the "administer taxonomy" permission.
sv: Ange hur ditt vokabulär skall visas för administratörer och användare, och vilka innehållstyper som skall kategoriseras med den. Etiketter låter användare skapa termer när de skapar inlägg genom att skriva en kommaseparerad lista. Annars väljs termerna från en rullgardinsmeny och kan bara skapas av användare med behörigheten "administrera taxonomier".

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
sv: Hantera etikettering, kategorisering och klassificering av ditt innehåll.

en: Database port
sv: Databasport

en: Re-index site
sv: Indexera om webbplatsen

en: Are you sure you want to re-index the site?
sv: Är du säker på att du vill indexera om webbplatsen?

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
sv: Dessa alternativ är bara nödvändiga på vissa webbplatser. Om du är osäker på vad du skall skriva in här, låt standardinställningen stå kvar eller fråga din webbleverantör.

en: If your database is located on a different server, change this.
sv: Ändra detta om din databas ligger på en annan server.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
sv: Ange portnumret om din databasserver lyssnar på en port som inte är standard.

en: Database port must be a number.
sv: Databasporten måste vara ett nummer.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
sv: Mellanslag är tillåtna. Skiljetecken är inte tillåtna förutom punkter, bindestreck och understreck.

en: view uploaded files
sv: visa uppladdade filer

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Secondary links
sv: Sekundära länkar

en: Enable or disable the display of certain page elements.
sv: Visa eller dölj vissa element på sidorna.

en: Load a referenced user
sv: Ladda en refererad användare

en: Content containing the user reference field
sv: Innehåll som innehåller fältet för användarreferens

en: Referenced user
sv: Refererad användare

en: Load a referenced node
sv: Ladda en hänvisad nod

en: Content containing the node reference field
sv: Innehåll som innehåller det hänvisade nodfältet

en: Referenced content
sv: Hänvisat innehåll

en: Populate a field
sv: Fyll i ett fält

en: Select the machine-name of the field.
sv: Välj det maskinläsbara namnet för fältet.

en: create url aliases
sv: skapa URL-alias

en: administer url aliases
sv: administrera URL-alias

en: The URL alias of the node.
sv: URL:aliaset för noden.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: node bottom
sv: nod - längst ned

en: Language negotiation
sv: Språkförhandling

en: Status report
sv: Statusrapport

en: Not writable
sv: Ej skrivbar

en: No products available.
sv: Inga varor tillgängliga.

en: Identification
sv: Identifikation

en: host
sv: värd

en: ends with
sv: slutar med

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: This will be the top-level page in this book.
sv: Denna sida kommer att bli huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Notify user of new account
sv: Skicka meddelande om det nya kontot till användaren

en: Input type
sv: Inmatningstyp

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
sv: Den valda filen %file kunde inte laddas upp på grund av att katalogen %directory inte kunde hittas, eller för att filskyddet inte tillåter skrivning.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: A <em>page</em>, similar in form to a <em>story</em>, is a simple method for creating and displaying information that rarely changes, such as an "About us" section of a website. By default, a <em>page</em> entry does not allow visitor comments and is not featured on the site's initial home page.
sv: En <em>sida</em>, till formen lik en <em>artikel</em>, är ett enkelt sätt att skapa och visa information som sällan ändras, som en "Om oss"-sektion på en webbsida. Som standard tillåter inte <em>sidor</em> besökarkommentarer och visas inte på webbplatsens startsida.

en: A <em>story</em>, similar in form to a <em>page</em>, is ideal for creating and displaying content that informs or engages website visitors. Press releases, site announcements, and informal blog-like entries may all be created with a <em>story</em> entry. By default, a <em>story</em> entry is automatically featured on the site's initial home page, and provides the ability to post comments.
sv: En <em>artikel</em>, till formen lik en <em>sida</em>, är lämplig för att skapa och visas innehåll som informerar eller engagerar webbplatsens besökare. Pressmeddelanden, kungörelser och informella bloggliknande inlägg kan alla skapas i form av en <em>artikel</em>. Som standard visas en <em>artikel</em> automatisk på webbplatsens startsida och ger möjlighet att skriva kommentarer.

en: Terms in %vocabulary
sv: Termer i %vocabulary

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Display "not verified" for unregistered usernames
sv: Visa "ej verifierad" för oregistrerade användarnamn

en: What additional information should be displayed on your search results page?
sv: Vilken ytterligare information skall visas på resultatsidan för din sökning?

en: Display text snippet
sv: Visa textremsa

en: Display content type
sv: Visa innehållstyp

en: Display author name
sv: Visa författarens namn

en: Display posted date
sv: Visa inlagt datum

en: Display comment count
sv: Visa antal kommentarer

en: Display attachment count
sv: Visa antal bifogningar

en: sidebar first
sv: sidospalt - första

en: sidebar last
sv: sidospalt - sista

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sv: Nedan finns en lista över kommentarer, som lagts till på din webbplats, som behöver godkännande. Klicka på "redigera" och ändra sedan dess "status för moderering" till Godkänd. Klicka på ett ämne för att se kommentaren, författarens namn för att redigera användarinformationen, "redigera" för att ändra texten och "radera" för att ta bort kommentaren.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
sv: Lista och redigera webbplatsens kommentarer och modereringskön för kommentarer.

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Reply to comment
sv: Besvara kommentar

en: Default display mode
sv: Förvalt visningsläge

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
sv: Förvald vy för kommentarer. Utfällt läge visar innehållet i kommentaren. Trådad visning håller ihop relaterade svar med varandra.

en: Default comments per page
sv: Förvalt antal kommentarer per sida

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
sv: Förvalt antal kommentarer per sida. Fler kommentarer fördelas över flera sidor.

en: Comment controls
sv: Styrningar för kommentarer

en: Display above the comments
sv: Visa ovanför kommentarerna

en: Display below the comments
sv: Visa under kommentarerna

en: Display above and below the comments
sv: Visa över och under kommentarerna

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
sv: Placering av kontrollpanelen för kommentar. Kontrollpanelen för kommentarer låter användaren ändra förvalt visningsläge och ordning på kommentarerna.

en: Comment subject field
sv: Ämnesfält för kommentarer

en: Can users provide a unique subject for their comments?
sv: Kan användarna ange ett unikt ämne för sina kommentarer?

en: You are not authorized to post comments.
sv: Du har inte behörighet att skriva kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
sv: Kommentaren du besvarar finns inte.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
sv: Den här diskussionen är stängd: Du kan inte skriva nya kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
sv: Du har inte behörighet att se kommentarer.

en: Comment: updated %subject.
sv: Kommentar: uppdaterade %subject.

en: Comment: added %subject.
sv: Kommentar: lade till %subject

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
sv: Är du säker på att du vill radera kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla svar på denna kommentar kommer att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Publish the selected comments
sv: Publicera de valda kommentarerna

en: Unpublish the selected comments
sv: Avpublicera de valda kommentarerna

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
sv: Det verkar inte finnas några kommentarer att radera eller så har den valda kommentaren raderats av en annan administratör.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa kommentarer och alla dess underliggande kommentarer?

en: You have to specify a valid author.
sv: Du måste ange en giltig författare.

en: The name you used belongs to a registered user.
sv: Namnet du använde hör till en registrerad användare.

en: You have to leave your name.
sv: Du måste ange ditt namn.

en: The e-mail address you specified is not valid.
sv: Den e-postadress du angav är inte giltig.

en: You have to leave an e-mail address.
sv: Du måste ange en e-postadress.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
sv: URL:en till din hemsida är ogiltig. Kom ihåg att den måste vara helt giltig, det vill säga i formen <code>http://exempel.se/katalog</code>.

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
sv: Välj ditt önskade sätt att visa kommentarerna och klicka på "Spara" för att verkställa dina ändringar.

en: Comment viewing options
sv: Alternativ för kommentarvisning

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> eller <a href="@register">registrera dig</a> för att kunna kommentera

en: Comment: deleted %subject.
sv: Kommentar: raderat %subject.

en: Access type
sv: Behörighetsttyp

en: Default image
sv: Standardbild

en: Use default image
sv: Använd standardbild

en: Choose a image that will be used as default.
sv: Välj en bild som skall användas som standard.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
sv: Den största tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (till exempel 640x480). Sätt detta fält till 0 för att göra storleken obegränsad. Om en bild som är större än angiven storlek laddas upp kommer den skalas ned för att passa storleken.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: Add feed
sv: Lägg till flöde

en: File system
sv: Filsystem

en: @name's blog
sv: Blogg för @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
sv: Du måste ange en giltig e-postadress för att kontakta andra användare. Var vänlig ändra din <a href="@url">användarinformation</a>.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
sv: Du kan inte kontakta mer än %number användare per timme. Försök igen senare.

en: Join summary
sv: Lägg ihop sammanfattning

en: Split summary at cursor
sv: Avdela sammanfattning vid markören

en: Enter your @s username.
sv: Ange ditt användarnamn på @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
sv: Ditt virtuella ansikte eller annan bild. Största bildstorlek är %dimensions pixlar och största filstorlek är %size kB.

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Cannot delete non-existent comment.
sv: Kan inte radera kommentar som inte existerar.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
sv: Användarrollerna är tilldelade behörigheter och används för att fastställa om en gäst (eller en annan roll) är tillåten att kommentera inlägg. Om gäster är tillåtna att kommentera kan deras individuella kontaktinformation erhållas i cookies sparade på deras lokala dator, för att användas i senare kommentarsinlägg. När en kommentar inte har några svar kan den redigeras (valfritt) av dess författare. Modulen Comment använder samma inmatningsformat och HTML-taggar som finns tillgängligt när det skapas andra former av innehåll.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@comment">modulen Comment </a> i onlinehandboken.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sv: Nedan finns en lista över de senaste kommentarerna som lagts till på din webbplats. Klicka på ett ämne för att se kommentaren, författarens namn för att redigera användarinformationen, "redigera" för att ändra texten och "radera" för att ta bort kommentaren.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
sv: Tvingar en användare att titta på sina kommentarer genom att klicka på knappen <em>förhandsvisa</em> innan de faktiskt kan lägga till sin kommentar.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
sv: Kommentar: obehörig kommentar skickad eller kommentar skickad till stängt inlägg %subject.

en: Submitted by !username on @datetime.
sv: Skrivet av !username den @datetime.

en: (Unpublished)
sv: (Ej publicerad)

en: The model number.
sv: Modellnumret.

en: The cost of the product to the store.
sv: Butikens kostnad för varan.

en: The default sort criteria in the catalog.
sv: Det förvalda sorteringsvärdet i katalogen.

en: !name's blog
sv: !names blogg

en: All languages
sv: Alla språk

en: Template file
sv: Filmall

en: Image preview
sv: Förhandsgranska bild

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Om du är osäker lämnar du fältet tomt.

en: %title field is required.
sv: Fältet %title är obligatoriskt.

en: Text link
sv: Textlänk

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: The post could not be saved.
sv: Inlägget kunde inte sparas.

en: Jurisdiction
sv: Behörighet

en: My order history
sv: Min beställningshistorik

en: Tracking #:
sv: Spårnummer:

en: Menu link ID
sv: ID för menylänk

en: %message in %file on line %line.
sv: %message i %file på rad %line.

en: Picture image path
sv: Sökväg till bild

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa val.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
sv: Ett eller flera problem upptäcktes i din installation av Drupal. Titta på <a href="@status">statusrapporten</a> för mer information.

en: Help topics
sv: Hjälpämnen

en: Help is available on the following items:
sv: Hjälp finns tillgängligt för följande alternativ:

en: No help is available for module %module.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för modulen %module.

en: @module administration pages
sv: Administrationssidor för modulen @module

en: By module
sv: Per modul

en: Manage your site's content.
sv: Hantera webbplatsens innehåll.

en: Control how your site looks and feels.
sv: Styr webbplatsens utseende och användningsegenskaper.

en: Adjust basic site configuration options.
sv: Justera grundläggande inställningar för webbplatsen.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
sv: Hantera webbplatsens användare, grupper och behörigheter.

en: View reports from system logs and other status information.
sv: Granska rapporter från systemloggar och annan statusinformation.

en: Node creation
sv: Nod skapad

en: Translate interface
sv: Översätt gränssnitt

en: Add language
sv: Lägg till språk

en: Edit string
sv: Redigera sträng

en: Delete string
sv: Radera sträng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
sv: Är du säker på att du vill radera språket %name?

en: The language %locale has been removed.
sv: Språket %locale har tagits bort.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort strängen "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar denna textsträng försvinner alla översättningar av textsträngen på alla språk. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: locale
sv: plats

en: AM
sv: FM

en: PM
sv: EM

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Enabled, with translation
sv: Aktiverad, med översättning

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Configure ImageAPI.
sv: Konfigurera ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
sv: Det finns inget bildhanteringsverktyg aktiverat. Verktygsmoduler kan aktiveras från <a href="!admin-build-modules">konfigurationssidan för moduler</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
sv: Modulen %toolkit är det enda aktiverade bildhanteringsverktyget. Drupal kommer använda den för omskalning, beskärning och annan bildhantering.

en: Select a default image processing toolkit
sv: Välj ett standardval för bildhanteringsverktyg.

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
sv: Denna inställning låter dig välja vilket verktyg Drupal använder för omskalning, beskärning och annan bildhantering.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sv: Det valda bildverktyget '%toolkit' klarar inte av att hantera '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
sv: Kunde inte ange behörigheter för målfilen: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Compression Quality
sv: Kompressionskvalité

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
sv: Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
sv: Att välja detta alternativ kommer att visa och skriva ut ImageMagick-kommandon till användare med behörigheten <em>hantera webbplatsens inställningar</em>.

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
sv: ImageMagicks binär <kbd>convert</kbd> hittades och returnerade denna versionsinformation.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
sv: Kompressionskvalitén måste vara ett värde mellan 0 och 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
sv: Den angivna sökvägen till ImageMagick %file existerar inte.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
sv: Den angivna sökvägen till ImageMagick %file är inte körbar.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
sv: PHP:s säkerhetsrestriktioner i <a href="!open-basedir">open_basedir</a> är ställda till %open-basedir, vilket kan påverka försök att hitta ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
sv: ImageAPI-verktyg

en: No ImageAPI toolkits available
sv: Inga ImageAPI-verktyg tillgängliga

en: PHP GD was not compiled with %format support.
sv: PHP GD kompilerades inte med stöd för %format.

en: GD Image Rotation
sv: Bildrotering med GD

en: Low Quality / Poor Performance
sv: Låg kvalitet / dålig prestanda

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See: @url. An implementation of imagerotate in PHP will used in the interim.
sv: Den installerade versionen av PHP GD stöder inte rotering av bilder. Versionen kompilerades förmodligen från de officiella GD-biblioteken från http://www.libgd.org istället för GD-biblioteket som följer med PHP. Du bör rekompilera PHP --with-gd med det medföljande GD-biblioteket. Se @url. Tills vidare kommer en implementation av imagerotate i PHP att användas.

en: GD Image Filtering
sv: Bildfiltrering med GD

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See @url. An implementation of imagefilter in PHP will be used in the interim.
sv: Den installerade versionen av PHP GD stöder inte bildfilter (minska färgmättnad, oskärpa, invertera, etc.). Versionen kompilerades förmodligen från de officiella GD-biblioteken från http://www.libgd.org istället för GD-biblioteket som följer med PHP. Du bör rekompilera PHP --with-gd med det medföljande GD-biblioteket. Se @url. Tills vidare kommer en implementation av imagerotate i PHP att användas.

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
sv: ImageAPI stödjer flera verktyg.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
sv: Använder PHP:s inbyggda GD2-stöd för bildhantering.

en: Command Line ImageMagick support.
sv: Kommandoradsstöd för ImageMagick

en: ImageAPI toolkit missing settings form
sv: ImageAPI-verktyget saknar inställningsformulär.

en: administer imageapi
sv: administrera imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
sv: ImageAPI behöver ett verktyg som ImageAPI GD eller ImageAPI ImageMagick för att fungera. Gå till !modules och aktivera en av dem.

en: ImageAPI GD Memory Limit
sv: ImageAPI GD: minnesgräns

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
sv: Det rekommenderas starkt att du anger PHP memory_limit till 96M för att använda ImageAPI GD. En bild på 1600x1200 kräver ~45M minne när den är dekomprimerad och det finns tillfällen då ImageAPI GD bearbetar två dekomprimerade bilder samtidigt.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
sv: Bakgrundsfärgen att använda för exponerade ytor av bilden. Använd hexadecimala färgkoder av webbtyp (#FFFFFF för vit, #000000 för svart). Ett tomt värde värde innebär att bilder som stöder genomskinlighet kommer att ha genomskinliga bakgrunder, eller så kommer de att bli vita.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
sv: Vänligen använd bara alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-) för namn på förhandsinställningar.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
sv: Förhandsinställning %name (ID: @id) raderades.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
sv: Förhandsinställning %name (ID: @id) tömdes.

en: Override Defaults
sv: Åsidosätt standard

en: Unknown Action.
sv: Okänd åtgärd.

en: Unknown Preset.
sv: Okänd förhandsinställning.

en: The action was succesfully updated.
sv: Åtgärden uppdaterades.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
sv: ImageCache redan genererad: %dst, Lås fil: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
sv: Hantera förhandsinställningar i ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
sv: Placera följande bit i din modul som en del av <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
sv: %p är ingen katalog eller är inte läsbar för webbservern.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
sv: Katalogen %file är inte skyddad från ändringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra katalogens inställningar för behörighet till att vara ej skrivbar.

en: Currently using !item !version
sv: Använder för närvarande !item !version

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
sv: Du har försökt använda en engångsinloggning för ett konto som har blockerats.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
sv: Skapade ett nytt användarkonto för <a href="@url">%name</a>. Inget e-postmeddelande har skickats.

en: Registration successful. You are now logged in.
sv: Registreringen lyckades. Du är nu inloggad.

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
sv: Lösenord och instruktioner har skickats per e-post till den nya användaren <a href="@url">%name</a>.

en: New user: %name (%email).
sv: Ny användare: %name (%email).

en: Node module form.
sv: Formulär för modulen Node.

en: Locale module form.
sv: Formulär för modulen Locale.

en: Taxonomy module form.
sv: Formulär för modulen Taxonomy.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Menysökvägen (som i länkstigen), omfattar ej Hem eller [menu]. Avdelad med /.

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
sv: Kunde inte modifiera %settings, var god kontrollera filbehörigheterna.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
sv: Kunde inte öppna %settings, var god kontrollera filbehörigheterna.

en: Are you sure you want to delete @name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @name

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
sv: Du kan använda ersättningsmönstrer i e-post från och fält för mottagare, ämnet och meddelandet.

en: @name replacement patterns
sv: Ersättningsmönster för @name

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
sv: Försök att skicka faktura via e-postmeddelande för beställning @order_id till @mail misslyckades.

en: Add a predicate
sv: Lägg till ett predikat

en: That predicate does not exist.
sv: Detta predikat finns inte.

en: Enter a title used for display on the overview tables.
sv: Ange en titel som ska användas i översiktstabellerna.

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
sv: Välj den utlösande faktorn för detta predikat.<br />Kan inte ändras om predikatet har villkor eller åtgärder.

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
sv: Ange en beskrivning som sammanfattar användningen och syftet med predikatet.

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
sv: Klasser låter dig kategorisera dina påståenden baserat på vilken typ av funktionaliteten de tillhandahåller.

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
sv: Inaktiverade påståenden kommer inte att behandlas när deras avlösare löses ut.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
sv: Grundtillstånd kommer att sorteras efter vikt och behandlas sekventiellt.

en: Save predicate
sv: Spara predikat

en: Predicate meta data saved.
sv: Metadata för grundtillstånd sparad.

en: Are you sure you want to !op this predicate?
sv: Är du säker på att du vill !op det här grundtillståndet?

en: Predicate %title !op.
sv: Grundtillstånd %title !op.

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
sv: Dessa åtgärder kommer att utföras i följd när detta grundtillstånd går utvärderingen av villkor.

en: Action: @title
sv: Åtgärd: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
sv: Vissa utlösningar godkänns i flera alternativ för argument i samband med en viss åtgärd, så du måste ange vilka alternativ som kan användas i fälten nedan.

en: Available actions
sv: Tillgängliga åtgärder

en: Action removed.
sv: Åtgärd borttagen.

en: Action added.
sv: Åtgärd tillagd.

en: Actions saved.
sv: Åtgärder sparade.

en: Condition groups
sv: Villkorsgrupper

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
sv: OCH. Om alla dessa villkorsgrupper är SANNA.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
sv: ELLER. Om någon av dessa villkorsgrupper är SANNA.

en: Add condition group
sv: Lägg till villkorsgrupp

en: Conditions group
sv: Villkorsgrupp

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
sv: AND. Om alla dessa villkor är SANNA.

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
sv: OR. Om något av dessa villkor är SANNA.

en: Available conditions
sv: Tillgängliga villkor

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: Condition: @title
sv: Villkor: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
sv: Vissa utlösare passerar i flera alternativ för argument i samband med ett visst villkor, så du måste ange vilka alternativ som kan användas i fälten nedan.

en: Negate this condition.
sv: Negera detta villkor.

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
sv: Returnera FALSKT om villkoret är SANT och vice versa.

en: Remove this condition
sv: Ta bort detta villkor

en: Condition group added.
sv: Villkorsgrupp tillagd.

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
sv: Ett fel inträffade när du försöker lägga villkoret. Försök igen.

en: Condition group removed.
sv: Villkorsgrupp borttagen.

en: %title condition added.
sv: Tillstånd %title lades till.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
sv: Ett fel uppstod när du försökte ta bort villkoret. Försök igen.

en: Condition removed.
sv: Villkor borttaget.

en: Conditions saved.
sv: Villkor sparade.

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
sv: Använd det här formuläret under uppdateringen från Ubercart 1.0 till 2.0 för att konvertera dina konfigurationer av Workflow-ng till grundtillstånd av villkorliga åtgärder. När dina konfigurationer är konverterade kan du slutföra din avinstallation av Workflow-ng.

en: Convert configurations
sv: Konverterar konfigurationer

en: Converting Workflow-ng configurations
sv: Konvertera konfigurationer för Workflow-ng

en: Beginning conversion...
sv: Påbörjar konvertering...

en: @percentage% converted
sv: @percentage% konverterat

en: Now processing %cfg
sv: Nu bearbetas %cfg

en: Drupal user
sv: Användare i Drupal

en: Trigger arguments
sv: Argument för utlösning

en: Check the current date
sv: Kontrollera det aktuella datumet

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
sv: Används för att avgöra om åtgärden skall utföras på det aktuella datumet.

en: Compare a node field value
sv: Jämför ett fältvärde för en nod

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
sv: Återger SANT om nodfältet som valts nedan kan jämföras med det angivna värdet som anges av funktionen.

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
sv: Återger oavsett vad din egen PHP-kod återger.

en: Check the user's roles
sv: Kontrollera användarens roller

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
sv: Återger SANT om användarens roller stämmer överens med dina inställningar.

en: Comparison
sv: Jämförelse

en: Only
sv: Endast

en: Example: "The current date is before the date below."
sv: Exempel: "Dagens datum är före datumet nedan."

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
sv: När påståenden utvärderas, är dagens datum jämfört med detta datum.

en: Core node fields
sv: Nodfält för kärnan

en: Author's user ID
sv: Författarens användar-ID

en: Node is published?
sv: Nod är publicerad.

en: Node is promoted?
sv: Nod visas på startsida?

en: Node is sticky?
sv: Nod är klistrad?

en: Node field
sv: Nodfält

en: Simple comparison
sv: Enkel jämförelse

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: Text matching
sv: Textjämförelse

en: Yes/No
sv: Ja/Nej

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
sv: Observera att inte alla funktioner är meningsfulla för varje fält.

en: Comparison value
sv: Värde för jämförelse

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
sv: Du behöver inte ange ett värde om din funktion är i kategorin Ja/Nej.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this condition is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
sv: Ange den anpassade PHP som skall utvärderas när detta villkor utförs. Skall inte innehålla avgränsarna &lt;?php ?>

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
sv: Om du anger <em>OCH</em> och vill kontrollera en egen roll, kom ihåg att ange <em>verifierad användare</em> i förekommande fall.

en: OR: If the user has any of these roles.
sv: ELLER: Om användaren har någon av dessa roller.

en: AND: If the user has all of these roles.
sv: OCH: Om användaren har alla dessa roller.

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
sv: Ange den anpassade PHP som skall utvärderas när denna åtgärd utförs. Skall inte innehålla avgränsarna  &lt;?php ?>

en: No variables available.
sv: Inga variabler tillgängliga.

en: Available PHP variables
sv: Tillgängliga PHP-variabler.

en: You may use these variables in your custom PHP.
sv: Du kan använda dessa variabler i din PHP-kod.

en: administer conditional actions
sv: administrera villkorliga åtgärder

en: Conditional actions
sv: Villkorliga åtgärder

en: Administer the predicates setup to automate your store.
sv: Administrera grundinställningarna för att automatisera din butik.

en: By trigger
sv: Genom utlösare

en: By class
sv: Genom klass

en: Allows an administrator to create a new predicate.
sv: Tillåter en administratör att skapa ett nytt grundtillstånd.

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
sv: Konvertera konfigureringar av Workflow-ng till villkorliga åtgärder.

en: Edit predicate
sv: Redigera påståelse

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
sv: Redigera ett grundtillstånds metadata, villkor och åtgärder.

en: Meta data
sv: Metadata

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
sv: Redigera metadata för ett predikat som titel, utlösare, etc.

en: Edit the conditions for a predicate.
sv: Ändra villkoren för ett påstående.

en: Edit the actions for a predicate.
sv: Redigera åtgärderna för ett grundtillstånd.

en: Reset a predicate
sv: Återställ ett påstående

en: Delete a predicate
sv: Radera ett påstående

en: Conditional Actions
sv: Villkorliga åtgärder

en: REQUIRED. Create conditional action configurations for taxes, shipping, and more!
sv: OBLIGATORISK. Skapa konfigurationer för villkorliga åtgärder för skatter, frakt och mycket mer!

en: Are you sure you want to remove this item?
sv: Är du säker på att du vill radera denna artikel?

en: My price handler
sv: Min prishanterare

en: Handles my price alteration needs.
sv: Hanterar mina behov av prisändringar.

en: Handles my price formatting needs.
sv: Hanterar mina behov av prisformateringar.

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: Authorize.net kräver PHP-biblioteket <a href='!curl_url'>cURL</a>

en: (Last4)
sv: (4 sista)

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
sv: Kryptering av kontokort måste ställas in för att behandla kontokort.

en: Displays a form to process a credit card payment.
sv: Visar ett formulär för att behandla kontokortsbetalningar.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
sv: Du måste ladda ned säkerhetsskriptet från ditt konto på CyberSource account (hittas under "Tools & Settings > Hosted Order Page > Security") och placera det i katalogen ubercart/payment/uc_cybersource directory för att använda Silent Order POST. Kom ihåg att öppna och ersätta förekomster av L( med csL(.

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
sv: Skatteberäkning gav ett ojämnt resultat. Förväntade sig totalbelopp på @total, fick följande: @dump

en: Order Taxes
sv: Skatter för beställning

en: SOAP and DOM
sv: SOAP och DOM

en: Cybersource's SOAP Toolkit API requires the PHP <a href='!soap_url'>SOAP</a> and <a href='!dom_url'>DOM</a> libraries.
sv: Cybersources SOAP Toolkit API kräver PHP-biblioteken <a href='!soap_url'>SOAP</a> och <a href='!dom_url'>DOM</a> .

en: Cybersource's Silent Order POST requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: Cybersources Silent Order POST kräver PHP-biblioteket <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
sv: Berättigade till skydd: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
sv: Begäran om debitering skickades till Google Checkout. Bekräftelse om debitering bör visas på denna sida på en gång.

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
sv: Begäran om återbetalning skickades till Google Checkout. Bekräftelse om återbetalning bör visas på denna sida på en gång.

en: Charging @order_id
sv: Debiterar @order_id

en: Charged @order_id
sv: Debiterade @order_id

en: Payment declined @order_id
sv: Betalning för @order_id nekades

en: Processing @order_id
sv: Behandlar @order_id

en: Delivered @order_id
sv: Levererad @order_id

en: Will not deliver @order_id
sv: Kommer inte leverera @order_id

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
sv: Behandlar ett kreditkort eller återbetalning via Google Checkout.

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: Google Checkout kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Payment tracking is enabled.
sv: Spårning av betalningar är aktiverad.

en: Payment tracking is disabled.
sv: Spårning av betalningar är inaktiverad.

en: Payments can be deleted by users with permission.
sv: Betalningar kan raderast av användare med behörighet.

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
sv: Betalningar kan inte raderas, även om användaren har behörighet.

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
sv: Loggbetalningar skrivs in till och raderas från beställningsloggen.

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
sv: Loggbetalningar skrivs inte in till och raderas från beställningsloggen.

en: Default payment details message is: <br /> %message
sv: Förvalt meddelande för betalningsinformation är: <br /> %message

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the list position setting (current value shown in parentheses).
sv: Inställningsformuläret nedan är till betalningsmetoderna angivna av de aktiverade modulerna. Klicka på ett namn för att fälla ut dess alternativ och justera inställningarna. Metoder listas i den ordningen de har i kassan, som avgörs av deras listinställning (nuvarande värde visas i parenteser).

en: @payment is enabled for checkout.
sv: @payment är aktiverad för kassan.

en: @payment is disabled for checkout.
sv: @payment är inaktiverad för kassan.

en: @title is @enabled.
sv: @title är @enabled.

en: No payment gateway modules are installed.
sv: Inga moduler för betalningsgateways är installerade.

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
sv: Inträffar endast då en betalning matas in och saldot är mindre än <= 0.

en: Update the order status to Payment Received.
sv: Uppdatera beställningsstatusen till Betalning mottagen.

en: If the order is not shippable.
sv: Om beställningen inte är transporterbar.

en: Update the order status to Completed.
sv: Uppdatera beställningsstatusen till Slutförd.

en: Check the payment method
sv: Kontrollera betalningsmetoden

en: view order
sv: visa beställning

en: @method payment for @amount deleted by @user.
sv: Betalning @method för @amount raderades av @user.

en: Payment failed for order @order_id: @message
sv: Betalningen misslyckades för beställning @order_id: @message

en: Check has already cleared.
sv: Checken har redan gått igenom.

en: Description: @desc
sv: Beskrivning: @desc

en: Payment of @amount @currency submitted through PayPal.
sv: Betalningen på @amount @currency skickades genom PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
sv: PayPal IPN rapporterade en betalning på @amount @currency.

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
sv: Din betalning hos PayPal avbröts. Fortsätt gärna handla, eller kontakta oss för att få hjälp.

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
sv: IPN misslyckades med HTTP-fel @error, kod @code.

en: <b>Includes:</b>
sv: <strong>Inkluderar:</strong>

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
sv: Dessa inställningar är till för det alternativa kassasystemet som ges av Express Checkout.<br />För att aktivera detta på din webbplats, måste du aktivera den tillhörande kundvagnsrutan i menyn för <em>Inställningar av varukorg</em>.

en: Transaction ID:<br />@txn_id
sv: Transaktions-ID: <br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
sv: "Slutför betalning" kommer att godkänna och debitera beloppet då betalningen behandlas.<br /"Godkännande" kommer endast att reservera pengarna på ditt kort för att senare debiteras genom ditt konto på PayPal.

en: Cancel return URL
sv: URL för att återgå vid avbrytande

en: Specify the path customers who cancel their PayPal WPS payment will be directed to when they return to your site.
sv: Ange den sökväg kunder som avbryter sina betalningar genom PayPal WPS kommer att hänvisas till när de återvänder till din webbplats.

en: Error message from PayPal:<br />@message
sv: Felmeddelande från PayPal: <br /> @message

en: Order @order_id at !store
sv: Beställning @order_id hos !store

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
sv: PayPal WPP kräver biblioteketet PHP <a href='!curl_url'>cURL</a>.

en: Flat rate shipping method was updated.
sv: Enhetlig avgift för fraktsätt uppdaterades.

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
sv: Skapade och aktiverade ny enhetlig avgift för fraktmetod.

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
sv: Detta kommer att ta bort fraktmetoden, villkorlig grundåtgärd, och de varuspecifika åsidosättningarna (om tillämpligt). Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Flat rate shipping method deleted.
sv: Enhetlig fraktmetod raderad.

en: Fetch a flatrate shipping quote.
sv: Hämta en offert för enhetlig frakt.

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
sv: Kunder kan inte slutföra kassa utan att välja en fraktoffert.

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
sv: Kunder kan fortfarande slutföra kassa utan att välja en fraktoffert.

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. This form provides the default location for products across the entire store. If a product's individual pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the store's default pickup address.
sv: När varor levereras till kunder måste varans ursprungliga plats kännas till för att korrekt kunna beräkna leveranskostnad och planera en leverans. Detta formulär anger en förvald plats för alla varor i butiken. Om en varas individuella upphämtningsadress är tom letar Ubercart efter tillverkarens. Om den också är tom används butikens förvalda upphämtningsadress.

en: Default pickup address is: <br />!address
sv: Förvald upphämtningsadress är:<br />!adress

en: - Store default -
sv: - Butikens förvalda -

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
sv: När varor levereras till kunder måste varans ursprungliga plats kännas till för att korrekt kunna beräkna leveranskostnad och planera en leverans. Om denna adress lämnas tom kommer denna vara använda <a href="!url">butikens förvalda upphämtningsadress</a>.

en: Shipping settings form.
sv: Inställningar för försändelser.

en: Receiving quotes...
sv: Tar emot fraktofferter...

en: Order @id
sv: Beställning @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
sv: @property måste vara positivt tal. inga kommatecken och bara en decimal.

en: - Reset fields -
sv: - Återställ fält -

en: Physical length of the packaging.
sv: Fysisk längd på förpackningen.

en: Physical width of the packaging.
sv: Fysisk vikt på förpackningen.

en: Physical height of the packaging.
sv: Fysisk höjd på förpackningen.

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
sv: Ange villkoren som återger en fraktoffert från UPS.

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
sv: Ange om varje vara offereras som separat frakt eller alla i ett paket. Dock kommer beställningar med samma typ av vara att fortfarande använda antal paketet för att avgöra antalet nödvändiga paket.

en: Package insurance
sv: Försäkring för paketet

en: When enabled, products are insured for their full value.
sv: När denna är aktiverad så är varorna försäkrade till sitt fulla värde.

en: @service Rate
sv: Skattesats @service

en: Small Express Box
sv: Liten expressbox

en: Medium Express Box
sv: Mellanstor expressbox

en: Large Express Box
sv: Stor expressbox

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: UPS kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
sv: Ställ in villkoren som returnerar en fraktoffert från USPS.

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
sv: Ställ in villkoren som returnerar en fraktoffert från USPS International.

en: Envelope
sv: Kuvert

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
sv: USPS kräver biblioteket PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>.

en: The name of the attribute used in administrative forms
sv: Namnet på den egenskap som används i administrativa formulär

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
sv: Ange en etikett som kunder kommer att se i stället för egenskapens namn. Använd &lt;none&gt; om du inte vill att en titel skall visas över huvud taget.

en: Created new option %option.
sv: Skapade nya alternativet %option.

en: Updated option %option.
sv: Uppdaterade alternativet %option.

en: This product class does not have any attributes.
sv: Denna varuklass har inga egenskaper.

en: Order has a product with a particular attribute option
sv: Beställning har en vara med ett specifikt alternativ för egenskap

en: Search the products of an order for a particular option.
sv: Sök igenom varorna i en beställning för ett specifikt alternativ.

en: Attribute option
sv: Alternativ hos egenskap

en: administer attributes
sv: administrera attribut

en: administer product attributes
sv: administrera egenskaper för varor

en: administer product options
sv: administrera alternativ för varor

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
sv: "Lägg till i varukorg" omdirigeras till <br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
sv: Minsta delsumma är @subtotal

en: Continue shopping element
sv: Element för att fortsätta handla

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
sv: Ubercart kommer att lägga till en fortsätt handla till varukorgssidan beroende på inställningarna nedan.

en: Continue shopping !type is: <br />!link
sv: Fortsätt handla !type is: <br />!link

en: Continue shopping element display
sv: Visning av element för att fortsätta handla

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
sv: Gör så att länken för att fortsätta handla skickar tillbaka kunden till varusidorna efter att ha lagt till en vara till varukorgen.

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
sv: Om denna är inaktiverad kommer länken nedan alltid att användas.

en: Default continue shopping link URL
sv: Förvald URL för fortsätta handla

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
sv: Ange Drupalsidan för länken att fortsätta handla från varukorgens visningssida.

en: Custom continue shopping link text
sv: Anpassad länktext för att fortsätta handla

en: Enter custom text for the continue shopping link.
sv: Ange anpassad text till länken för att fortsätta handla.

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
sv: Drupal lägger automatiskt till "Hem" till länkstigen på varukorgssidan. Du kan använda dessa inställningar för att ange en egen länkgstig som skall användas istället på varukorgssidan. Om en anpassad text inte finns, kommer den förvalda länkstigen för "Hem" visas.

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
sv: Anpassad länkstig till varukorg är: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
sv: Använder inte en anpassad länkstig till varukorg.

en: Custom cart breadcrumb text
sv: Anpassad länkstigstext till varukorg

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
sv: Ange texten för den anpassade länkstigen på varukorgssidan.

en: Custom cart breadcrumb URL
sv: Anpassad URL för varukorgens länkstig

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
sv: Ange drupalsidan som är länkad till i den anpassade länkstigen på visningssidan för varukorg.

en: Ubercart checkout is enabled.
sv: Ubercartkassan är aktiverad.

en: Ubercart checkout is disabled.
sv: Ubercartkassan är inaktiverad.

en: Anonymous checkout is enabled.
sv: Anonym utcheckning är aktiverad.

en: Anonymous checkout is disabled.
sv: Anonym utcheckning är inaktiverad.

en: Shipping fields are hidden when applicable.
sv: Fraktfält är dolda när det är tillämpligt.

en: Shipping fields are always shown.
sv: Fraktfält visas alltid.

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
sv: Kassarutor fälls ihop med knapparna för "nästa".

en: Checkout panes are expanded by default.
sv: Kassarutorna är utfällda som standard.

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
sv: Hopfällbara rutor fälls ihop när deras knappar för "nästa" klickas på.

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
sv: Hopfällbara rutor fälls inte ihop när deras knappar för "nästa" klickas på.

en: New customers receive an e-mail with their account details.
sv: Nya kunder får ett e-postmeddelande med sina kontodetaljer.

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
sv: Nya kunder kommer endast att se sina detaljer i det första e-postmeddelandet för beställning.

en: New customer account status will be active.
sv: Nya kundkontons status kommer att vara aktiv.

en: New customer account status will be blocked.
sv: Nya kundkontons status kommer att vara spärrade.

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
sv: Kassans slutförandesida har satts till <a href="!url">!url</a>.

en: Checkout completion page will be the default page.
sv: Kassans slutförandesida kommer att vara den förvalda sidan.

en: Checkout instructions are set.
sv: Instruktioner för kassa är inställt.

en: Checkout instructions are not set.
sv: Instruktioner för kassa är inte inställt.

en: Review instructions are set.
sv: Instruktioner för granskning är inställt.

en: Review instructions are not set.
sv: Instruktioner för granskning är inte inställt.

en: Completion message is set.
sv: Meddelande för slutförande är inställt.

en: Completion message is not set.
sv: Meddelande för slutförande är inte inställt.

en: Completion text for logged in users is set.
sv: Text för slutförande för inloggade användare är inställt.

en: Completion text for logged in users is not set.
sv: Text för slutförande för inloggade användare är inte inställt.

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
sv: Text för slutförande för ej inloggade användare är inställt.

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
sv: Text för slutförande för ej inloggade användare är inte inställt.

en: Completion text for new users is set.
sv: Text för slutförande för nya användare är inställt.

en: Completion text for new users is not set.
sv: Text för slutförande för nya användare är inte inställt.

en: Continue shopping text is set.
sv: Text för att fortsätta handla är inställt.

en: Continue shopping text is not set.
sv: Text för att fortsätta handla är inte inställt.

en: Customer user account
sv: Användarkonto för kund

en: E-mail customer checkout notification
sv: Skicka e-postmeddelande till kund vid kassa

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
sv: Skicka e-postmeddelande med faktura till kund från deras senaste beställning.

en: Send an e-mail to the customer
sv: Skicka ett e-postmeddelande till kunden.

en: E-mail admin checkout notification
sv: Skicka meddelande till administratör efter kassa

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
sv: Skicka en kort sammanfattning till en administratör när en kund är klar med kassa.

en: Send an e-mail to the administrator(s)
sv: Skicka ett e-postmeddelande till administratör(erna)

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
sv: Kräv bekräftelse via e-post för anonyma användare i kassan.

en: Show/hide shopping cart contents.
sv: Visa/dölj innehållet i varukorgen.

en: View your shopping cart.
sv: Visa din varukorg.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
sv: <a href="!url">Visa</a> din varukorg.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
sv: Din beställning är nästan klar. Vänligen granska informationen nedan och klicka på 'Skicka beställning' om allting är korrekt. Du kan använda knappen "Tillbaka" för att göra ändringar om nödvändigt.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Som inloggad kan du fortsätta handla, eller <a href="[order-url]">se status på din aktuella beställning</a> och din beställningshistorik.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
sv[0]: <span class="num-items">@count</span> Artikel
sv[1]: <span class="num-items">@count</span> Artiklar

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
sv: Taxonomins vokabulär <a href="!edit-url">%name</a> är satt som varukatalogen.

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
sv: Katalogens länkstig visas.

en: Catalog breadcrumb is hidden.
sv: Katalogens länkstig döljs.

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
sv: Nodantal visas i katalogens länkstig.

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
sv: Nodantal visas inte i katalogens länkstig.

en: The catalog view is displaying subcategories.
sv: Katalogvisningen visar underkategorier.

en: The catalog view is not displaying subcategories.
sv: Katalogvisningen visar inte underkategorier.

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
sv: Underkategorier visas i @columns kolumner.

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
sv: Det finns @nodes varunoder visade per sida.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
sv: Gör så att blockets titel blir en länk till den översta nivån i katalogsidan.

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
sv: Blocktiteln pekar på huvudnivån på katalogsidan.

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
sv: Blocktiteln pekar inte på huvudnivån på katalogsidan.

en: Expanding categories in the catalog block.
sv: Utökar kategorier i katalogblocket.

en: Not expanding categories in the catalog block.
sv: Utökar inte kategorierna i katalogblocket.

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
sv: Antalet noder i en kategori visas i katalogblocket.

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
sv: Antalet noder i en kategori visas inte i katalogblocket.

en: Display products in the catalog in a grid.
sv: Visa varor i katalogen i ett rutnät.

en: Products are displayed in a grid.
sv: Varor visas i ett rutnät.

en: Products are displayed in a table list.
sv: Varorna visas i en tabell.

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
sv: Om ej ikryssat, kommer den förvalda tabellvisningen användas och inställningarna i detta formulär att ignoreras.

en: Number of columns in the product grid
sv: Antalet kolumner i varunätet.

en: The grid will be displayed in @columns columns.
sv: Rutnätet kommer visas i @columns kolumner.

en: Displayed fields
sv: Visade fält

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
sv: De valda fälten kommer inkluderas i varunätet för varje vara i din katalog.

en: Product SKU
sv: Varans artikelnummer

en: Default product image
sv: Förvald varubild

en: The image will always be included in the product grid.
sv: Bilden kommer alltid inkluderas i varunätet.

en: Add to cart form
sv: Formulär för Lägg till i varukorg

en: Attribute selection elements
sv: Urval av egenskapselement

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
sv: Lägger till tillgängliga urvalselement på formuläret för att lägg till i varukorg om det visas i ett rutnät.

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
sv: Vokabulär !name har identifierats som Ubercarts katalog.

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
sv: Inget vokabulär har blivit satt som Ubercarts katalog. Välj ett på <a href="!admin_catalog">denna sida</a> eller lägg till en på administrationssidan för <a href="!admin_vocab">taxonomier</a> först om det behövs.

en: Block settings:
sv: Blockinställningar:

en: Product grid settings
sv: Inställningar för varunät

en: Check all
sv: Markera alla

en: Uncheck all
sv: Avmarkera alla

en: You must select at least one file to delete.
sv: Du måste välja minst en fil som skall raderas.

en: Delete affected files
sv: Radera berörda filer

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
sv: Den största filstorleken som kan laddas upp är %size bytes. Du behöver använda en annan metod om du har en större fil (exempelvis (S)FTP eller SCP).<br />Modulen kommer automatiskt att hitta filer du laddar upp på ett alternativt sätt.

en: The selected file(s) have been deleted.
sv: De valda filerna har raderats.

en: One or more files could not be deleted.
sv: En eller flera filer kunde inte raderas.

en: The file %file has been uploaded to %dir
sv: FIlen %file har laddats upp till %dir

en: Ubercart file expiration(s)
sv: Ubercarts utgångsdatum för fil

en: Renew purchased files
sv: Förnya köpta filer

en: Renew purchased files if the order status matches.
sv: Förnya köpta filer om orderstatusen stämmer överens.

en: If the order status is completed.
sv: Om beställningens status är slutförd.

en: Update all file expirations for this order.
sv: Uppdatera alla utgångsdatum för filer för denna beställning.

en: Notify customer when a file is granted
sv: Meddela en kund när tillstånd att ladda ned en fil beviljats

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
sv: Meddela kunden när de har beviljats en fil på deras användare.

en: File Downloads for Order# [order-id]
sv: Filnedladdningar för beställning #[order-id]

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
sv: Din beställning (beställningsnummer [order-link]) hos [store-name] inkluderade filnedladdning(ar). Du kommer åt dessa med följande länk(ar). 
    
    [file-downloads]
    
    Efter nedladdning av dessa filer kommer länkarna att löpa ut. Om du behöver ladda ned filerna igen kan du logga in på [site-login] och besöka "Mitt Konto". 
    
    Tack än en gång,
    
    [store-name] 
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
sv: Förnya filerna på en beställning.

en: renewal
sv: förnyelse

en: Send an order email regarding files.
sv: Skicka ett e-postmeddelande angående filer.

en: File expiration
sv: Filens utgångsdatum

en: E-mail for granted files
sv: E-post för beviljade filer

en: The "From" address.
sv: Frånadressen

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
sv: Ange e-postadresserna som skall ta emot meddelandena, en på varje rad. Du kan använda ersättningsstecken för beställning för dynamiska e-postadresser.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
sv: Du kan använda dig av ersättningsmönster i fältet för mottagare, ämnet och meddelandetexten.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
sv: Försök att skicka e-post till @email angående beställning @order_id misslyckades.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
sv: När din nedladdning slutförts, måste du uppdatera sidan för att ladda ned igen. (Om du har behörighet)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
sv: Nedladdningar räknas inte förrän filen är klar med överföringen, trots att antalet kan öka när du klickar.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
sv: Använd dig inte av någon typ av nedladdningsaccelerator för att ladda ned filen, eller så kan du komma att stänga ute dig själv för nedladdningen.

en: The file you requested does not exist.
sv: Filen du efterfrågade finns inte.

en: You have reached the download limit for this file.
sv: Du har nått nedladdningsgränsen för denna fil.

en: A hook denied your access to this file.
sv: En hook nekade dig tillgång till denna fil.

en: Add file downloads through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which file download access will be triggered.
sv: Lägg till filnedladdningar via denna sida och använda sedan gränssnittet <a href="!url">villkorliga åtgärder</a> för att begränsa vilka beställningar de skall tillämpas på. Viktigast är beställningsstatusen där åtkomst till filnedladdningar kommer att utlösas.

en: Ubercart file downloads
sv: Filnedladdningar i Ubercart

en: You must add files at the !url in order to attach them to a user.
sv: Du måste lägga till filer vid !url för att koppla dem till en användare.

en: Ubercart file download administration page
sv: Ubercarts administreringssida för filnedladdningar

en: Accessible downloads
sv: Tillgängliga nedladdningar

en: Select a file to add as a download. Newly added files will inherit the settings at the !url.
sv: Välj en fil att lägga till som en nedladdning. Nytillkomna filer kommer att ärva inställningarna från !url.

en: Ubercart file product feature settings page
sv: Uberarts inställningssida för varufunktioner till filer

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ nedladdningsgräns går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ adressgräns går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: The date %date has already occurred.
sv: Datumet %date har redan varit.

en: A negative expiration quantity does not make sense. Use the polarity control to determine if the time should be added or subtracted.
sv: Ett negativt antal på utgångsdatum går inte att ha. Använd kontrollen för att avgöra om tiden skall läggas till eller tas bort.

en: No files can be downloaded by this user.
sv: Denna användaren kan inte ladda ned filer.

en: Below is a list of downloads this user can access.
sv: Nedan följer en lista av nedladdningar som användaren kan komma åt.

en: You already have privileges to download %file. If you complete the purchase of this item, your new download limit will be %download_limit, your access location limit will be %address_limit, and your new expiration time will be %expiration.
sv: Du har redan tillstånd att ladda ned filen %file. Om du fullföljer köpet av denna artikel kommer din nya nedladdningsgräns vara %download_limit, din åtkomstadressgräns kommer vara %adress_limit, och ditt nya utgångsdatum kommer vara %expiration.

en: You must add files at the !url in order to attach them to a model.
sv: Du måste lägga till filer hos !url för att koppla dem till en kategori.

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
sv: Detta är artikelnumret som behöver köpas för att få tillgång till nedladdningen.

en: Use these options to override any global download limits set at the !url.
sv: Använd dessa alternativ för att åsidosätta alla globala begränsningar satta vid !url.

en: Ubercart product settings page
sv: Inställningssida för varor i Ubercart

en: File limitations
sv: Filbegränsningar

en: Override download limit
sv: Åsidosätt nedladdningsgräns

en: Override the amount of times a customer can download this file after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt hur många gånger en kund kan ladda ned denna fil efter att varan köpts.

en: The number of times this file can be downloaded.
sv: Antalet gånger denna fil kan laddas ned.

en: Override location limit
sv: Åsidosätt platsgräns

en: Override the amount of locations (IP addresses) a customer can download this file from after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt antalet platser (IP-adresser) en kund kan ladda ned filen från efter att varan har köpts.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
sv: Antalet unika IP-adresser som filen kan laddas ned ifrån.

en: Override time limit
sv: Åsidosätt tidsgräns

en: Override the amount of time a customer can download this file after the product has been purchased.
sv: Åsidosätt hur länge en kund kan ladda ned denna fil efter att varan köpts.

en: How long after this product has been purchased until this file download expires.
sv: Hur länge det är mellan köpet på denna vara tills filnedladdningen löper ut.

en: A negative IP address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
sv: En negativ gräns på IP-adresser går inte att ha. Skriv in ett positivt heltal eller lämna blankt för att inte ha en gräns.

en: You set the granularity (%gran), but you did not set how many. Please enter a positive non-zero integer.
sv: Du satte detaljnivån (@gran), men du ställde inte in hur många. Skriv in ett positivt heltal.

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is recommended to choose a path outside the web root.
sv: Den absoluta sökvägen (eller relativa till Drupalrooten) där filer använda för filnedladdningar finns. Av säkerhetsskäl är det rekommenderat att välja en sökväg utanför webbplatsens rot.

en: Warn about purchasing duplicate files
sv: Varna när någon håller på att köpa dubbla filer

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
sv: Om en kund försöker köpa en vara som innehåller en filnedladdning, varna och meddela dem om att begränsningen för filnedladdning kommer att läggas till deras nuvarande gränser.

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
sv: Antalet gånger en fil kan laddas ned. Lämna tomt för att inte sätta någon gräns.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
sv: Antalet unika IP-adresser en fil kan laddas ned ifrån. Lämna blank för att inte sätta en gräns.

en: The directory %dir was deleted.
sv: Katalogen %dir raderades.

en: The directory %dir could not be deleted.
sv: Katalogen %dir kunde inte raderas.

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
sv: Katalogen %dir kunde inte raderas eftersom den inte är tom.

en: The file %dir was deleted.
sv: Filen %dir raderades.

en: The file %dir could not be deleted.
sv: Filen %dir kunde inte raderas.

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
sv: %user har fått alla sina nedladdningsbara filer borttagna.

en: %user has had %file removed from his/her downloadable file list.
sv: %user har fått %file raderad från deras lista över tillgängliga nedladdningar.

en: %user has had download privileges of %file renewed.
sv: %user har fått nya rättigheter att ladda ned filen %file.

en: %user has been allowed to download %file.
sv: %user har tillåtits att ladda ned %file

en: Adds e-commerce tracking for Ubercart to the Google Analytics module.
sv: Lägger till spårning av e-handel för Ubercart till modulen Google Analytics.

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
sv: Visar @order beställningar samtidigt på den administrativa översikten

en: Order logging is enabled.
sv: Loggning av beställningar är aktiverat.

en: Order logging is disabled.
sv: Loggning av beställningar är inaktiverat.

en: Addresses on order view pages are capitalized.
sv: Adresser på sidor för att visa beställning är med stora bokstäver.

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
sv: Adresser på sidor för att visa beställning är med inte stora bokstäver.

en: You are using the uBrowser to add products to orders.
sv: Du använder uBrowser att lägga till varor till beställningar.

en: You are not using the uBrowser to add products to orders.
sv: Du använder inte uBrowser att lägga till varor till beställningar.

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
sv: Tillåt kunder att visa fakturor från beställningshistorik.

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
sv: Aktivering av denna funktion tillåter att fakturor öppnas i ett nytt fönster när en specifik beställning visas.

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
sv: Kunderna är tillåtna att visa fakturor från sina konton.

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
sv: Kunderna är inte tillåtna att visa fakturor från sina konton.

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
sv: Välj den fakturamall att använda när fakturor visas på webbplatsen.<br />Detta är skilt från den mall som används till e-postfakturor till kunder som är konfigurerat via <a href="!url">Villkorlig åtgärder</a>.

en: You are using the %template order invoice template.
sv: Du använder %tamplate som fakturamall.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
sv: Kontouppgifter har skickas till angiven e-postadress.<br /><br /><strong>Användarnamn:</strong> @username<br /><strong>Lösenord:</strong> @password

en: User @uid - @mail
sv: Användare @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
sv: Denna beställning har ändrats av en annan användare, ändringar kan inte sparas.

en: Ubercart order object
sv: Beställningsobjekt i Ubercart

en: Order line item
sv: Beställ varuartikel

en: Original order
sv: Ursprunglig beställning

en: E-mail requested for order status update
sv: E-post begärdes för beställningens statusuppdatering

en: E-mail an order update notification
sv: E-posta ett meddelande om uppdatering på beställning

en: Notify the customer when the order status is changed.
sv: Meddela kunden när beställningens status ändras.

en: If the order status is not still In Checkout.
sv: Om beställningsstatus inte är kvar i kassan.

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
sv: Returnerar SANT om nuvarande beställningsstatus överensstämmer med status som anges nedan.

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
sv: Returnerar SANT om den nuvarande beställningens total ligger inom parametrarna nedan.

en: Check the user name.
sv: Kontrollera användarnamnet.

en: Order: User
sv: Beställning: Användare

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användarnamnet stämmer överens med villkoret.

en: Check the user email address.
sv: Kontrollera användarens e-postadress.

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
sv: Returnerar SANT om e-postinställningar stämmer överens med villkoret.

en: Check the user creation date.
sv: Kontrollera registreringsdatumet för användare.

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
sv: Returnerar SANT om registreringsdatumet för användaren stämmer överens med villkoret.

en: Check the user last login date.
sv: Kontrollera användarens senaste inloggningsdatum.

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användaren senaste inloggningsdatum stämmer överens med villkoret.

en: Check the user language setting.
sv: Kontrollera användarens språkinställning.

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
sv: Returnerar SANT om användarens språkinställningar stämmer överens med villkoret.

en: Check the role of the user.
sv: Kontrollera användarens roll.

en: Send an order email
sv: Skicka ett e-postmeddelande med beställning

en: Email an order invoice
sv: Skicka en beställningsfaktura

en: - All products -
sv: - Alla varor -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
sv: Väljs "- Alla varor -" kommer det att åsidosätta alla andra val och returnerar det totala antalet varor i beställningen.

en: User was created before the specified date.
sv: Användaren skapades innan det valda datumet.

en: User was created on or before the specified date.
sv: Användaren skapades på eller innan det valda datumet.

en: User was created on the specified date.
sv: Användaren skapades på det valda datumet.

en: User was not created on the specified date.
sv: Användaren skapades inte på det valda datumet.

en: User was created on or after the specified date.
sv: Användaren skapades på eller efter det valda datumet.

en: User was created after the specified date.
sv: Användaren skapades efter det valda datumet.

en: User creation date
sv: Användarens registreringsdatum

en: User last logged in before the specified date.
sv: Användaren loggades senast in innan angivet datum.

en: User last logged in on, or before the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på eller före angivet datum.

en: User last logged in on the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på angivet datum.

en: User did not log in last on the specified date.
sv: Användaren loggade senaste in på det angivna datumet.

en: User last logged in on or after the specified date.
sv: Användaren loggades senast in på eller efter det angivna datumet.

en: User last logged after the specified date.
sv: Användaren loggade senast in efter angivet datum.

en: User last login date
sv: Användarens senaste inloggningsdatum

en: User language setting
sv: Användarens språkinställning

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
sv: Om du använder ett <em>OCH</em>-fall och vill kontrollera en egen roll, se <em>verifierad användare</em> är markerad för eller villkoret kommer att returnera FALSK.

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
sv: Du kan använda ersättningsmönster i mottagare, ämnet och mallfilen.

en: Select the invoice template to use for this email.
sv: Välj fakturamallen som skall användas för denna e-post.

en: Included information
sv: Inkluderad information

en: Show the business header and shipping method.
sv: Visa verksamhetens sidhuvud och fraktsätt.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
sv: Visa alla ovanstående plus hjälptexten, e-posttext och butikens sidfot.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
sv: Visa alla ovanstående plus "tack"-meddelande.

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
sv: Försökte skicka en e-postfaktura med ingen mottagare.

en: Customer number: !user_link
sv: Kundnummer: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
sv: Använd denna knapp för att skapa en egen beställningsstatus: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
sv: Beställningsrutor på fönster %screen:

en: view own orders
sv: visa egna beställningar

en: unconditionally delete orders
sv: radera beställningar ovillkorligt

en: View orders with a particular order status.
sv: Visa beställningar med en viss status.

en: View order.
sv: Visa beställning.

en: View order invoice.
sv: Visa beställningens faktura.

en: Delete an order
sv: Radera en beställning.

en: Host IP address of the person paying for the order.
sv: Värdens IP-adress på personen som betalar beställningen.

en: The physical weight.
sv: Den fysiska vikten.

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
sv: Låste @count grundtillstånd med åtgärden "uc_order_email_invoice".

en: Removed new users' passwords from order data.
sv: Tog bort nya användarnas lösenord från beställningsdata.

en: Product image widget
sv: Gränssnittskomponent för varubild

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
sv: Den valda gränssnittskomponenten kommer att användas för att visa en förstorad version av varubilder när de klickas på.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
sv: Formulärsfältet Antal i <em>Lägg till i varukorg</em> är aktiverat.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
sv: Formulärsfältet Antal i <em>Lägg i varukorg</em> är inaktiverat.

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
sv: Formuläret <em>Lägg till i varukorg</em> är aktiverat i förhandsgranskningar för varor.

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
sv: Formuläret <em>Lägg till i varukorg</em> är ej aktiverat i förhandsgranskningar för varor.

en: Teaser and catalog pages: %text
sv: Sidor för förhandsgranskning och katalog: %text

en: Product view pages: %text
sv: Sidor för visning av vara: %text

en: Displayed product fields:
sv: Visade varuområden:

en: The following features are enabled:
sv: Följande funktioner är aktiverade:

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
sv: Förvaltd bildstöd konfigurerat för varor i Ubercart med CCK och ImageCache.

en: This product class already exists.
sv: Denna varuklass finns redan.

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
sv: Detta är en nodtyp som tillhandahålls av en annan modul. Endast anpassade nodtyper kan bli varuklasser.

en: Leave blank or zero to disable the quantity field next to the add to cart button, if it is enabled <a href="!settings_url">in general</a>. If it is disabled, this field is ignored.
sv: Lämna blankt eller noll för att inaktivera fältet antal bredvid knappen lägg till i varukorg, om det är aktiverat <a href="!settings_url">som standard</a>. Om det är inaktiverat, ignoreras detta fält.

en: Ubercart product settings
sv: Inställningar för varor i Ubercart

en: Product image field
sv: Varans bildfält

en: The selected field will be used on Ubercart pages to represent the products of this content type.
sv: Det valda fältet kommer att användas på sidor i Ubercart för att representera varor av denna innehållstyp.

en: Product module form.
sv: Varans modulformulär.

en: Node description. (View tab)
sv: Nodbeskrivning. (Visa fliken)

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
sv: För att automatiskt konfigurera kärnans bildstöd, <a href="!url">aktivera</a> modulerna <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Imagefield</a> och <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a>.

en: The Image file field has not been created for products.
sv: Bildfältet har inte skapats för varor.

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
sv: Några eller alla av de förväntade förhandsinställningarna för Imagecache ("!presets") har inte skapats. Ubercart kommer inte att visa bilder på vissa platser.

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
sv: Några av Imagecaches förhandsinställningar innehåller inga åtgärder att genomföra på bilder. Bilder kan komma att visas i deras ursprungliga format.

en: Physical length of the product or its packaging.
sv: Fysisk längd på varan eller dess förpackning.

en: Physical width of the product or its packaging.
sv: Fysiskt bredd på varan eller dess förpackning.

en: Physical height of the product or its packaging.
sv: Fysisk höjd på varan eller dess förpackning.

en: The product's physical weight
sv: Varans fysiska vikt

en: field_image_cache set as the Ubercart image for products and product classes.
sv: field_image_cache som bilden för Ubercart för varor och varuklasser.

en: The manufacturer's suggested price.
sv: Tillverkarens föreslagna pris.

en: The price for which the product is sold.
sv: Priset som varan säljs för.

en: Is a product
sv: Är en vara

en: Check for the fields provided by the Ubercart product module.
sv: Kontrollera fält som tillhandahålls av Ubercarts varumodul.

en: Buy it now button
sv: "Köp det nu" knapp

en: Product kit cart display
sv: Visning av byggsats av vara i varukorg

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
sv: Som individuella varor. Kunder kan lägga till eller ta bort komponenter i byggsater som de vill. Rabatter inskriva nedan gäller inte priset på byggsatsen.

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
sv: Rabatter på byggsatser gäller inte eftersom kunden kan ta bort komponenter från sin varukorg.

en: Enter a positive or negative value to raise or lower the item price by that amount. This change is applied to each %product in the kit.
sv: Ange ett positivt eller negativt heltal för att minska eller öka artikelns pris med det beloppet. Denna ändring läggs på varje %product i byggsatsen.

en: Total price
sv: Totalt pris

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
sv: Om fältet är satt, kommer rabatterna på varje vara räknas om för att motsvara detta värde. För tillfället är säljpriset %price.

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
sv: Byggsatser av varor har inget bildfält. Du kan lägga till %field_name på sidan <a href="!add_url">Lägg till fält</a> och försäkra dig om att det är satt som en bild i Ubercart under <a href="!edit_url">inställningarna för innehållstyper</a> under inställningarna för varor i Ubercart.

en: administer product kits
sv: Administrera byggsatser av varor

en: Product kits
sv: Byggsatser av varor

en: Configure the product kit settings.
sv: Konfigurera inställningarna för byggsatser av varor

en: field_image_cache set as the Ubercart image for product kits.
sv: field_image_cache inställd som bilden för byggsatser av varor.

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
sv: Alla försäljningsrapporter är <strong>GMT !offset</strong> (Förvald tidszon för webbplatsen)

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
sv: Radera utgångsdatumet för %role_name åt användaren %user_name?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
sv: Borttagning av utgångsdatumet kommer att ge %user_name tillstånd enligt %role_name om man inte tar bort dessa manuellt.

en: Invalid user id or role id.
sv: Ogiltigt ID för användare eller roll.

en: Ubercart role expiration
sv: Utgångsdatum för roll i Ubercart

en: Update all role expirations for this order.
sv: Uppdatera alla utgångsdatum för roller för denna beställning.

en: Notify customer when a role is granted
sv: Meddela en kund när en roll beviljas

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
sv: Meddela kunden när deras användare beviljats en roll.

en: Notify customer when a role is revoked
sv: Meddela kunden när en roll återkallas

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
sv: Meddela kunden när en roll har återkallats från deras användare.

en: Notify customer when a role is renewed
sv: Meddela kunden när deras roll förnyats

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
sv: Meddela kunden när de fått en roll förnyad på sitt konto.

en: Notify customer when a role is about to expire
sv: Meddela en kund när deras roll håller på att gå ut

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
sv: Meddela en kund när de haft en roll som håller på att gå ut.

en: Renew the roles on an order.
sv: Förnya rollerna för en beställning.

en: Send an order email regarding roles.
sv: Skicka ett e-postmeddelande med beställning angående roller.

en: E-mail for granted roles
sv: E-post för beviljade roller

en: E-mail for revoked roles
sv: E-post för återkallade roller

en: E-mail for renewed roles
sv: E-post för förnyade roller

en: E-mail for role expiration reminders
sv: E-post för påminnelser om utgångsdatum

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
sv: Lägg till roller på denna sida och använd sen <a href="!url">gränssnittet för villkorliga händelser</a> för att begränsa vilka beställningar de gäller för. Mest viktigt är beställningsstatusen som rolltilldelning kommer att lösas ut för.

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
sv: Ubercart beviljar vissa roller till kunder när de köper varor med en funktion för rolltilldelnings. Dessa kan vara permanenta eller tillfälliga roller. Här kan du visa och redigera när tillfälliga roller kommer att löpa ut.

en: Ubercart roles
sv: Ubercart roller

en: Pending Expirations
sv: Avvaktande utgångsdatum

en: Add/remove time
sv: Lägg till/ta bort tid

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
sv: Du måste <a href="!url">skapa nya roller</a> innan något kan läggas till som varufunktioner.

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
sv: Det här är artikelnumret för varan som kommer att bevilja rollen.

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
sv: Kontrollera om detta artikelnummer som använder rolltilldelning är kopplat till en transporterbar vara.

en: Expiration period
sv: Utgångsperiod

en: Override the default ending expiration
sv: Åsidosätt det förvalda utgångsdatumet.

en: Relative from activation time
sv: Relativ från aktiveringsdatum

en: Absolute role ending
sv: Definitivt utgångsdatum för roll

en: From the time the expiration period started.
sv: När Utgångsperioden började.

en: When this expiration period will end.
sv: När denna utgångsperiod kommer att sluta.

en: The specified date !date has already occurred. Please choose another.
sv: Det valda datumet !date har redan varit. Välj ett annat.

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
sv: Kombinationen av artikelnummer och roll finns redan för denna vara.

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !date<br />

en: Global expiration
sv: Globalt utgångsdatum

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
sv: <strong>Multiplicera med antal:</strong> Ja

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
sv: <strong>Multiplicera med antal:</strong> Nej

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
sv: Detta är roller som Ubercart kan bevilja kunder som köper angivna varor. Om du lämnar alla rollerna okryssade kommer alla att vara tillgängliga för att lägga till på en vara.

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
sv: Utgångsdatumet för %role_name för användaren %user_name har raderats.

en: %user has had the %role role revoked.
sv: %user har fått rollen %role återkallad.

en: %user has been granted the %role role.
sv: %user har fått rollen %role tilldelad.

en:  It will expire on %date
sv:  Kommer att gå ut %date

en: No SKU found.
sv: Inget artikelnummer hittades.

en: administer product stock
sv: administrera varulager

en: Manage stock levels of your Ubercart products
sv: Hantera lagernivåer för dina varor i Ubercart

en: !country version !version is enabled.
sv: !country version !version är aktiverad.

en: !country version !version is disabled.
sv: !country version !version är ej aktiverad.

en: Country file @file could not import or had no install function.
sv: Landsfil @file kunde inte importeras eller hade ingen installationsfunktion.

en: Store address:<br />!address
sv: Butikens adress:<br />!address

en: Not set yet.
sv: Inte angiven ännu.

en: Store e-mail address is %email.
sv: E-postadress för butik är %email.

en: Store e-mail address is not set.
sv: E-postadress för butik är inte angiven.

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
sv: Hjälpsida är <a href="!url">!url</a>.

en: Help page is not set.
sv: Hjälpsida är inte angiven.

en: Store admin page is displaying: <br />@display
sv: Butikens administratörssida visar: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
sv: Kundens %billing används i listor.

en: Footer using !footer
sv: Sidfot använder !footer

en: Currency format: @format
sv: Valutaformat: @format

en: Weight format: @weight
sv: Viktformat: @weight

en: Date format: @date
sv: Datumformat: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
sv: Varning: @count beställningar hittades med adresser i detta land. Tas det här landet bort nu kommer det orsaka att fel visas på dessa beställningssidor. Du bör överväga att helt enkelt inaktivera det här landet istället.

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
sv: Priser kommer att ändras genom att aktiverat pris ändras i sin sorteringsordning i tabellen ovan.

en: Price formatter
sv: Formaterare för pris

en: Cache generated price values until the next cron run.
sv: Cacha genererade prisvärden till nästa schemalagda aktivitet körs.

en: Cancel changes
sv: Avbryt ändringar

en: Price alterers
sv: Prisändrare

en: Price handler configuration saved.
sv: Konfiguration om prishanterare sparad.

en: @field is enabled.
sv: @field är aktiverat.

en: @field is disabled.
sv: @field är inaktiverat.

en: @title is %default.
sv: @title är %default.

en: @title is not set.
sv: @title är inte angiven.

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
sv: uc_add_js() har blivit utdaterad. Använd drupal_add_js() istället.

en: Price handler settings
sv: Inställningar för prishanterare

en: Select which price handlers to use for your store.
sv: Välj vilka prishanterare som skall användas för din butik.

en: Cache table for Ubercart store prices.
sv: Cache-tabell för Ubercarts butikspriser.

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
sv: Modulen Recurring Fees togs bort från kärnan mellan Ubercart 2.0-rc1 och 2.0-rc2. Om du använde det, har det inaktiverats och bör tas bort från din katalog för ubercart/payment om den gamla versionen finns kvar. Du kan fortsätta använda modulen genom att hämta och installera den senaste utgåvan <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x </a> från drupal.org. Nya funktioner för modulen kommer att utvecklas i den bidragna versionen av modulen som börjar med grenen 6.x-2.x.

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
sv: "uc_otify_store_help_page" har döpts om till "uc_store_help_page" i tabellen variable

en: Default price handler
sv: Förvald prishanterare

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
sv: Den förvalda hanteraren som ändrar priser är helt enkelt ansvarig för att lägga till prefix till olika varupriser för visning.

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
sv: Den förvalda hanteraren som formaterar priser skickar dem genom en gemensam valutaformaterare baserat på butikens inställningar för visning av valuta.

en: List Price:
sv: Listpris:

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Price:
sv: Pris:

en: Tax Name
sv: Namn på skatt

en: Total taxable amount
sv: Totalt skattepliktigt belopp

en: Total tax collected
sv: Total skatt insamlad

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
sv: * Ingen information om behörighet, skattesats, eller beskattningsunderlaget är tillgänglig för denna linje.

en: Customize tax report parameters
sv: Anpassa parametrar för skatterapporter

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
sv: Justera dessa värden och uppdatera rapporten för att bygga din rapport om omsättningsskatt. När de är inlagda kan rapporten bokmärkas för enkel referens i framtiden.

en: Sales tax report
sv: Rapport om omsättningsskatt

en: View report on sales tax
sv: Visa rapport om omsättningsskatt

en: Tax Report
sv: Skatterapport

en: View a report about sales tax your customers paid.
sv: Visa en rapport om omsättningsskatt som dina kunder betalat.

en: Taxed products
sv: Beskattade varor

en: Shippable products
sv: Faktbara varor

en: Any product
sv: Alla varor

en: No rates available.
sv: Inga skattesatser tillgängliga.

en: Add a tax rate
sv: Lägg till momssats

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
sv: Lägg till skatt på alla varor oavsett dess möjlighet att transporteras.

en: Apply tax to shippable products only.
sv: Lägg till skatt enbart på transporterbara varor.

en: "Blank line" product
sv: Vara för "tom rad"

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
sv: Lägg till skatt till de angivna varutyperna/klasserna.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
sv: Skatter sorteras efter vikt och läggs sedan till beställningen sekventiellt. Detta värde är viktigt när skatter även måste innefatta övriga varuartiklar.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
sv: Skattesats måste vara ett positivt tal. Inga kommatecken och endast en decimal.

en: Tax rate %name saved.
sv: Skattesats %name sparad.

en: Copy of !name
sv: Kopia av !name

en: Tax rate %name cloned.
sv: Skattesats %name kopierad.

en: That tax rate does not exist.
sv: Den skattesatsen finns inte.

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras. Alla beställningar som har tagits betalt med denna skatt kan förlora skatt om du fortsätter.<br />Om du inte vill att denna skatt skall läggas på beställningar, fundera på att ta bort grundtillståndet istället.

en: Tax rate %name deleted.
sv: Skattesatsen %name har raderats.

en: Tax rule
sv: Skatteregel

en: Calculate taxes
sv: Beräkna skatter

en: Apply !name
sv: Använd !name

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
sv: Lägg till skattesatser med hjälp av den här sidan och använd sedan <a href="!url">gränssnittet för villkorliga händelser</a> för att lägga till villkor till de skatter som begränsar vilka beställningar de skall tillämpas på. Särskilt viktigt är villkoret för det geografiska område för leveransadressen. Använd villkorslänken för att hoppa till en särskild konfigurationssida för skattesats.

en: Configure the tax rates and settings.
sv: Konfigurera skattesatsen och inställningar.

en: Edit a tax rate
sv: Redigera en skattesats

en: The rate of taxation.
sv: Skattesats.

en: Poll title
sv: Titel för undersökning

en: header top
sv: sidhuvud - överst

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
sv: Du har nu använt din engångslänk för inloggning. Det är inte längre nödvändigt att använda denna länk för att logga in. Var vänlig byt lösenord.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
sv: !username har ansökt om ett konto.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: Name of top taxonomy term
sv: Namnet på nodens översta taxonomiterm

en: ID of top taxonomy term
sv: ID för nodens översta taxonomiterm

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
sv: Kategorins överliggande vokabulärs ID-nummer.

en: '@column' => value for @column
sv: '@column' => värde för @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
sv: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vanligtvis vill du avsluta här. Tillhandahåll fler värden
      // om du vill att ditt 'förvalda värde' skall innehålla flera värden:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: The Blog API module allows your site's users to access and post to their blogs from external blogging clients. External blogging clients are available for a wide range of desktop operating systems, and generally provide a feature-rich graphical environment for creating and editing posts.
sv: Modulen Blog API låter användare på din webbplats komma åt och göra nya inlägg på deras blogg från externa bloggklienter. Externa bloggklienter finns för en rad olika operativsystem och brukar ge en funktionsrik grafisk miljö för att skapa och redigera inlägg.

en: <a href="@ecto-link">Ecto</a>, a blogging client available for both Mac OS X and Microsoft Windows, can be used with Blog API. Blog API also supports <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Blogging clients and other services (e.g. <a href="@flickr">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs may also be compatible.
sv: <a href="@ecto-link">Ecto</a> är en bloggklient, för både Mac OS X och Microsoft Windows, som kan användas med Blog API. Blog API stödjer också <a href="@blogger-api">Blogger API</a>, <a href="@metaweblog-api">MetaWeblog API</a> och största delen av <a href="@movabletype-api">Movable Type API</a>. Bloggklienter och andra tjänster (t ex. <a href="@flickr">Flickrs</a> "publicera i blogg") som stödjer dessa API:er bör också fungera.

en: Select the content types available to external clients on the <a href="@blogapi-settings">Blog API settings page</a>. If supported and available, each content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sv: Välj de innehållstyper som skall vara tillgängliga för externa bloggklienter på <a href="@blogapi-settings">inställningssidan för Blog API</a>. Ifall de stöds och finns tillgängliga visas varje innehållstyp som en separat "blogg" av den externa klienten.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blogapi">Blog API module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@blogapi">modulen Blog API</a> i onlinehandboken.

en: Returns a list of blogs to which an author has posting privileges.
sv: Visar en lista med bloggar som författaren kan skapa inlägg i.

en: Returns a list of all categories defined in the blog.
sv: Ger en lista med alla kategorier som är definierade i bloggen.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your blog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
sv: Publicera (återskapa) alla statiska filer knutna till något inlägg i din blogg. Samma som att spara ett inlägg i systemet (men utan ping).

en: You do not have permission to create this type of post.
sv: Du har inte behörighet att skapa denna typ av inlägg.

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
sv: Du har inte behörighet att publicera denna typ av inlägg. Var god spara den som ett utkast istället.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
sv: Du har inte behörighet att spara detta inlägg som ett utkast. Var god publicera den istället.

en: Invalid categories submitted.
sv: Ogiltiga kategorier skickade.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
sv: En kategori från vokabulären @vocabulary_name krävs.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
sv: Du kan bara välja en kategori från vokabulären @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
sv: Fel när kategorierna sparades. Denna funktion är inte tillgänglig.

en: You do not have permission to edit this blog.
sv: Du har inte behörighet att redigera denna blogg.

en: Enable for external blogging clients
sv: Aktivera för externa bloggklienter

en: Select the content types available to external blogging clients via Blog API. If supported, each enabled content type will be displayed as a separate "blog" by the external client.
sv: Välj de innehållstyper som ska vara tillgängliga för externa bloggklienter via Blog API. Ifall de stöds och finns tillgängliga visas varje innehållstyp som en separat "blogg" av den externa klienten.

en: Blog API module is not configured to support the %type content type, or you don't have sufficient permissions to post this type of content.
sv: Modulen Blog API är inte konfigurerad för att stödja innehållstypen %type, eller också har du inte tillräckliga behörigheter för att lägga in denna typ av innehåll.

en: @type: added %title using blog API.
sv: @type: lade till %title via blogg-API.

en: @type: updated %title using Blog API.
sv: @type: uppdaterade %title via Blog API.

en: Blog API
sv: Blogg-API

en: Configure the content types available to external blogging clients.
sv: Välj vilka innehållstyper som externa bloggklienter kan använda.

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
sv: Gör det möjligt för användare att skapa inlägg med applikationer som stöder XML-RPC-baserade blogg-APIer.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
sv: <em>och</em> där <strong>%property</strong> är <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
sv: <strong>%property</strong> är <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av användarnamn

en: Initializing.
sv: Initierar.

en: Remaining @remaining of @total.
sv: @remaining av @total återstår.

en: An error has occurred.
sv: Ett fel har uppstått.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
sv: Fortsätt till <a href="@error_url">felsidan</a>

en: HTTP POST is required.
sv: HTTP POST är obligatoriskt.

en: Your page will be a part of the selected book.
sv: Din sida kommer att vara en del av den valda boken.

en: Numeric
sv: Numerisk

en: 0 sec
sv: 0 sek

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
sv: Skapa en lista av alternativ som en lista i <strong>Tillåtna värden</strong> eller som en lista i PHP-kod. Dessa värden kommer att vara likadana för %field i alla innehållstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
sv: Du måste ange "tillåtna värden" för detta fält.

en: form
sv: formulär

en: Token replacement patterns
sv: Mönster för ersättningstecken

en: Name of top term's vocabulary
sv: Vokabulärnamn för nodens översta taxonomiterm

en: ID of top term's vocabulary
sv: ID för översta taxonomitermen

en: The text used in the menu as link text for this item.
sv: Texten som används som länktext för detta menyalternativ i menyn.

en: The title of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders titel.

en: The id of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
sv: Alla överliggande titlar i nodens bokhierarki.

en: The name of the currently logged in user.
sv: Namnet på aktuell inloggad användare.

en: The user ID of the currently logged in user.
sv: Användar-ID för aktuell inloggad användare.

en: The email address of the currently logged in user.
sv: E-postadress för aktuell inloggad användare.

en: A randomly generated SHA1 hash.
sv: Slumpvis genererad SHA1 hashsumma.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
sv: Den aktuella tidsstämpeln i sekunder sedan första januari 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat ensiffrigt tal.

en: A randomly generated three-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tresiffrigt tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tiosiffrigt tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
sv: Ett slumpvis genererat tecken.

en: Randomly generated three-digit letters.
sv: Tre slumpvis genererade tecken.

en: Randomly generated ten-digit letters.
sv: Tio slumpvis genererade tecken.

en: Display a tokenized message to the user
sv: Visa ett teckenersatt meddelande för användaren

en: Send tokenized e-mail
sv: Skicka ett teckenersatt e-postmeddelande

en: Redirect to a tokenized URL
sv: Peka om till en teckenersatt URL

en: The email address to which the message should be sent.
sv: Den e-postadress som meddelandet skall skickas till.

en: The message that should be sent.
sv: Meddelandet som skall skickas.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas för att generera sökvägen i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The message to be displayed to the current user.
sv: Meddelandet som skall visas för aktuell användare.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i den anpassade meddelandetexten. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
sv: Tillhandahåller ett gemensamt API för ersättning av textuella platshållare med riktig data.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
sv: Tillhandahåller ytterligare ersättningstecken och en grund att bygga egna teckenersättningar på.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
sv: Tillhandahåller förbättrade versioner av åtgärder i Drupals kärna med hjälp av modulen Token.

en: Basic options
sv: Grundläggande alternativ

en: alert
sv: varning

en: emergency
sv: nödfall

en: Filter log messages
sv: Filtrera logg efter meddelandetyp

en: You must select something to filter by.
sv: Du måste välja något att filtrera på.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
sv: För att byta nuvarande användarlösenord, ange det nya lösenordet i båda fälten.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
sv: Du har redan använt denna engångslänk för att logga in. Denna länk behöver inte längre användas för att logga in. Du är redan inloggad.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som inte är giltig längre. Var vänlig begär en ny med formuläret nedan.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
sv: <p>Detta är en engångsinloggning för %user_name som upphör att gälla %expiration_date.</p><p>Klicka på denna knapp för att logga in på webbplatsen och byta lösenord.</p>

en: This login can be used only once.
sv: Denna inloggning kan bara användas en gång.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som antingen redan har använts eller också inte längre är giltig.

en: The translation import of %filename failed.
sv: Importen av översättningen %filename misslyckades.

en: More choices
sv: Fler alternativ

en: Javascript Choice Form
sv: Alternativformulär i JavaScript.

en: Change basic information
sv: Ändra grundläggande information

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Provide a password for the new account in both fields.
sv: Ange ett lösenord för det nya kontot i båda fälten.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
sv: Läs mer i <a href="@help">hjälpsektionen</a> eller i <a href="@handbook">Drupals onlinemanualer</a>. Du kan också ställa frågor i <a href="@forum">Drupals forum</a> eller utforska det breda utbudet av <a href="@support">andra tillgängliga supportkanaler</a>.

en: Account details for !username at !site
sv: Kontodetaljer för !username på !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
sv: !username,
    
    Tack för att du har registrerat dig på !site. Du kan nu logga in på !login_uri med följande användarnamn och lösenord:
    
    användarnamn: !username
    lösenord: !password
    
    Du kan också logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kan ändra ditt lösenord.
    
    
    --  Administratörerna på !site

en: User e-mail settings
sv: E-postinställningar för användare

en: - Any -
sv: - Alla -

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Adjust top margin
sv: Justera toppmarginal

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
sv: Med denna inställning flyttas webbplatsens innehåll ned ungefär 20 pixlar från fönstrets topp för att ge plats för administrationsmenyn. Om den är inaktiv kan vissa sidelement med absolut eller fixerad positionering komma att täckas av administrationsmenyn.

en: Keep menu at top of page
sv: Behåll menyn överst på sidan

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
sv: Med denna inställning visas alltid administrationsmenyn längst upp webbläsarfönstret (även när sidan har rullats). <strong>Obs: I vissa webbläsare kan denna inställning resultera i en felformaterad sida, osynlig pekare, formulärelement som inte går att välja eller andra problem. Inaktivera det här valet om dessa problem uppstår.

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
sv: Med denna inställning fälls fältgrupper på <a href="!modules-url">modulsidan</a> ihop automatiskt när sidan laddas.

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
sv: Om modulen Utility har installerats för detta ändamål kan denna med fördel inaktiveras och avinstalleras.

en: Move local tasks into menu
sv: Flytta in lokala menyval i meny

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
sv: Aktivera för att flytta flikar på den aktuella sidan till menyn. Denna inställning fungerar enbart med teman som använder CSS-klasserna <code>tabs primary</code> och <code>tabs secondary</code> för flikar.

en: Administration menu settings
sv: Inställningar för administrationsmeny

en: Parent link ID
sv: Överliggande ID för länk

en: Display additional data for each menu item
sv: Visa utökad information för varje menyval

en: Display the selected items next to each menu item link.
sv: Visa vald information bredvid varje menyvals länk.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
sv: Med denna inställning visas alla menyval oavsett din webbplats behörigheter. <em>Observera: Aktivera inte detta på en webbplats i produktion.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
sv: Aktiverade dessa moduler: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomt till de flesta administrativa uppgifter och andra mål med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Använd inställningarna nedan för att anpassa utseendet hos menyn.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomst till de flesta administrativa uppgifter och andra destinationer med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Administrationsmenyn visar också det aktuella antalet besökare och verifierade användare, och tillåter moduler att lägga till egna anpassade menyval. Integrationen med menyn varierar från modul till modul. Tilläggsmodulen <a href="@drupal">Devel</a> använder exempelvis administrationsmenyn mycket för att erbjuda snabb åtkomst till utvecklarverktyg.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
sv: Administrationsmenyns <a href="@settings">inställningssida</a> låter dig ändra vissa delar av menyns beteende och utseende. Eftersom menyns utseende beror av din webbplats tema kräver större anpassningar även ändringar i webbplatsens tema och CSS-filer. Se modulens avancerade README.txt-fil för mer information om anpassningar av tema och CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
sv: Menyvalen som visas i administrationsmenyn beror av behörigheterna för den aktuella användaren. Först och främst visas menyn bara för användare i roller som har behörigheten <em>Åtkomst till administrationsmeny</em> (modulen admin_menu). För det andra måste användaren tillhöra en grupp med behörigheten <em>Åtkomst till administrationssidor</em> (modulen system) för att se administrativa menyval. För det tredje visas bara tillåtna menyval. Om en användare till exempel inte tillhör en roll med behörigheten <em>Administrera behörigheter</em> (modulen user) och <em>Administrera användare</em> (modulen user) så visas inte administrationsmenyn <em>Användare</em>.

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Adjust administration menu settings.
sv: Ändra inställningar för administrationsmenyn.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
sv: Tillhandahåller en rullgardinsmeny för de flesta administrativa uppgifter och andra vanliga mål (för användare med tillräcklig behörighet).

en: PHP filter
sv: PHP-filter

en: Submitted by !username on @datetime
sv: Skrivet av !username - @datetime

en: Preview post
sv: Förhandsvisa inlägg

en: Must users preview posts before submitting?
sv: Måste användarna förhandsvisa inlägg innan de sparas?

en: More information about formatting options
sv: Mer information om formateringsmöjligheter

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Default menu for content
sv: Förvald meny för innehåll

en: Choose the menu to be the default in the menu options in the content authoring form.
sv: Välj vilken meny som skall användas som standard i menyinställningarna i formuläret föra att skapa innehåll.

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
sv: Schemalagda aktiviteter har körts i mer än en timme och har förmodligen hängt sig.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
sv: Försök att köra schemalagda aktiviteter när körningen redan är igång.

en: Cron run completed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter färdig.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
sv: En förklaring av de tillägg eller uppdateringar du gjort för att andra författare skall förstå varför du gjort dem.

en: HTTP request status
sv: Status för HTTP-anrop

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services.
sv: Ditt system eller dina nätverksinställningar tillåter inte Drupal att komma åt webbsidor, vilket innebär nedsatt funktionalitet. Detta kan bero på webbserverns eller PHPs inställningar och bör lösas för att göra det möjligt att ladda ner information om tillgängliga uppdateringar, hämta nyhetsflöden, använda OpenID-inloggning eller för att använda andra nätverksberoende tjänster.

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Checkboxes
sv: Kryssrutor

en: Delete this menu item.
sv: Radera det här menyvalet.

en: The link text corresponding to this item that should appear in the menu. Leave blank if you do not wish to add this post to the menu.
sv: Länktexten som stämmer överens med detta val som ska synas i menyn. Lämna detta blankt om du inte vill lägga till detta alternativ i menyn.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
sv: Det minsta antalet ord som fältet för brödtext måste ha för att anses som giltigt för denna innehållstyp. Detta kan användas för att stoppa inlägg som inte följer webbplatsens standard, såsom korta testinlägg.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
sv: Ange frivilligt en alternativ URL som denna nod kan nås med. Skriv exempelvis "om" om du skapar en sida om webbplatsen. Använd en relativ sökväg och lägg inte till ett snedstreck i slutet, eftersom aliaset då inte fungerar.

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: Recent blog posts
sv: Senaste blogginlägg

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Are you sure you want to delete these users?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa användare?

en: The users have been deleted.
sv: Användarna har raderats.

en: Language name
sv: Namn på språk

en: Edit language
sv: Redigera språk

en: allow
sv: tillåt

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: The content type %name has been updated.
sv: Innehållstypen %name har uppdaterats.

en: The content type %name has been added.
sv: Innehållstypen %name har lagts till.

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Drag to re-order
sv: Drag för att ordna om

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
sv: Ändringar som görs i denna tabell sparas inte förrän formuläret skickas.

en: Rule type
sv: Regeltyp

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
sv: Är du säker på att du vill radera regeln @type för %rule?

en: The access rule has been deleted.
sv: Behörighetsregeln har tagits bort.

en: The requested page could not be found.
sv: Den valda sidan kunde inte hittas.

en: Post new @node_type
sv: Skriv nytt @node_type

en: Requirements problem
sv: Systemkravsproblem

en: Database configuration
sv: Databasinställningar

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
sv: Din webbserver verkar inte ha stöd för några vanliga databastyper. Kontrollera med din leverantör om de erbjuder några databaser som <a href="@drupal-databases">stöds av Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
sv: Fyll i följande information för att ställa in din databas för @drupal.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
sv: Den typ av databas som din @drupal-data kommer att lagras i.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sv: Namnet på databasen som din @drupal-data kommer att lagras i. Den måste finnas på din server innan @drupal kan installeras.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
sv: Namnet på den %db_type-databas som din @drupal-data kommer att lagras i. Den måste finnas på din server innan @drupal kan installeras.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
sv: Ange ett prefix för tabellerna såsom %prefix för din webbplats om fler än en applikation kommer att använda denna databas.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
sv: Tabellprefixet som du angav, %db_prefix, är ogiltigt. Det får bara innehålla alfanumeriska tecken, punkter eller understreck.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sv: I filen %settings_file har du ställt in att @drupal skall använda en server av typen %db_type, men din PHP-installation stöder för närvarande inte denna typ av databas.

en: In order for Drupal to work, and to continue with the installation process, you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
sv: För att Drupal skall fungera och för att du skall kunna gå vidare med installationsprocessen måste du lösa alla behörighetsproblem som visas ovan. Vi kunde bekräfta att behörighet finns för följande kommandon: %commands. För mer hjälp med att ställa in din server för databasen, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad något av detta betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Select an installation profile
sv: Välj en installationsprofil

en: Choose language
sv: Välj språk

en: With the addition of an appropriate translation package, this installer is capable of proceeding in another language of your choice. To install and use Drupal in a language other than English:
sv: Genom att lägga till ett lämpligt språkpaket kan denna installation fortsätta processen på ett annat språk. För att installera och använda Drupal på ett annat språk än engelska:

en: Determine if <a href="@translations" target="_blank">a translation of this Drupal version</a> is available in your language of choice. A translation is provided via a translation package; each translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language. Not all languages are available for every version of Drupal.
sv: Ta reda på om <a href="@translations" target="_blank">en översättning av denna version av Drupal</a> finns tillgänglig på det språk du önskar. Översättningar tillhandahålls i form av språkpaket som gör det möjligt att visa en viss version av Drupal på ett visst språk. Alla språk finns inte tillgängliga för alla versioner av Drupal.

en: If an alternative translation package of your choice is available, download and extract its contents to your Drupal root directory.
sv: Om det finns ett alternativt språkpaket som du vill använda, ladda ner det och packa upp dess innehåll i Drupals rotkatalog.

en: Return to choose language using the second link below and select your desired language from the displayed list. Reloading the page allows the list to automatically adjust to the presence of new translation packages.
sv: Återgå till att välja språk med den andra länken nedan och välj sedan ditt önskade språk i listan som visas. Genom att ladda om sidan kan listan utökas automatiskt om det finns nya språkpaket.

en: Alternatively, to install and use Drupal in English, or to defer the selection of an alternative language until after installation, select the first link below.
sv: För att istället installera och använda Drupal på engelska, eller för att skjuta upp språkvalet till efter installationen, välj den första länken nedan.

en: How should the installation continue?
sv: Hur skall installationen fortsätta?

en: Continue installation in English
sv: Fortsätt installationen på engelska

en: Return to choose a language
sv: Gå tillbaka och välj ett språk

en: Install Drupal in English
sv: Installera Drupal på engelska

en: Learn how to install Drupal in other languages
sv: Få mer information om hur man installerar Drupal på andra språk

en: (built-in)
sv: (inbyggt)

en: Select language
sv: Välj språk

en: No profiles available
sv: Inga profiler tillgängliga

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
sv: Inga installationsprofiler kunde hittas. Installationsprofiler talar om vilka moduler som ska aktiveras och vilket databasschema som ska installeras. En profil är nödvändig för att kunna fortsätta installationsprocessen.

en: Drupal already installed
sv: Drupal är redan installerat

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
sv: <ul><li>För att börja från början måste du tömma din befintliga databas.</li><li>För att installera i en annan databas, redigera den tillhörande filen <em>settings.php</em> i katalogen <em>sites</em>.</li><li>För att uppgradera en befintlig installation, gå vidare till <a href="@base-url/update.php">uppgraderingsskriptet</a>.</li><li>Gå till din <a href="@base-url">befintliga webbplats</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
sv: Installerar @drupal

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Configure site
sv: Anpassa webbplatsen

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sv: Alla nödvändiga ändringar i %dir och %file har utförts, så du bör ta bort skrivbehörigheterna till dem nu, för att undvika säkerhetsrisker. Om du är osäker på hur det går till, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made. They have been set to read-only for security.
sv: Alla nödvändiga ändringar i %dir och %file har utförts. De har av säkerhetsskäl ställts in för att endast kunna läsas.

en: Your server has been successfully tested to support this feature.
sv: Din server har testats och har stöd för denna funktion.

en: Your system configuration does not currently support this feature. The <a href="http://drupal.org/node/15365">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
sv: Din systemkonfiguration har för närvarande inte stöd för denna funktion. <a href="http://drupal.org/node/15365">Handboksidan om rena URL:er</a> har vidare information om felsökning.

en: Testing clean URLs...
sv: Testar rena URL:er...

en: @drupal installation complete
sv: Installationen av @drupal är slutförd

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
sv: Gratulerar, @drupal har installerats korrekt.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
sv: Var god kontrollera meddelandena ovan innan du går vidare till <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
sv: Du kan nu besöka <a href="@url">din nya webbplats</a>.

en: Installed %module module.
sv: Installerade modulen %module.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process.
    <ol>
    <li>Copy the %default_file file to %file.</li>
    <li>Change file permissions so that it is writable by the web server. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.</li>
    </ol>
    More details about installing Drupal are available in INSTALL.txt.
sv: Installationen för @drupal kräver att du skapar en inställningsfil som en del av installationsprocessen.
    <ol>
    <li>Kopiera filen %default_file till %file.</li>
    <li>Ändra filbehörighet så att filen är skrivbar av webbservern. Om du är osäker på hur man ändrar filbehörigheter, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.</li>
    </ol>
    Mer information om hur man installerar Drupal finns i INSTALL.txt.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, please consult the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sv: Installationen för @drupal kräver skrivbehörighet till %file under installationsprocessen. Om du är osäker på hur man ändrar filbehörigheter, se <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Choose profile
sv: Välj profil

en: Verify requirements
sv: Verifiera systemkrav

en: Set up database
sv: Installera databas

en: Set up translations
sv: Installera översättningar

en: Install site
sv: Installera webbplats

en: Finish translations
sv: Slutför översättningar

en: To configure your website, please provide the following information.
sv: För att anpassa din webbplats, fyll i följande information.

en: Site e-mail address
sv: Webbplatsens e-postadress

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
sv: Avsändaradress som används för automatisk e-post som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och vid andra aviseringar. (Använd en adress som slutar med din webbplats domän för att minska risken för att e-posten flaggas som spam.)

en: Administrator account
sv: Administratörskonto

en: The administrator account has complete access to the site; it will automatically be granted all permissions and can perform any administrative activity. This will be the only account that can perform certain activities, so keep its credentials safe.
sv: Administratörskontot har fullständig åtkomst till webbplatsen. Det ges automatiskt alla tillgängliga behörigheter och kan utföra allt administrativt arbete. Detta är det enda konto som kan utföra vissa uppgifter, så förvara inloggninguppgifterna säkert.

en: All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
sv: All e-post från det här systemet kommer att skickas till denna adress. E-postadressen kommer inte att visas utan används endast om du behöver ett nytt lösenord, eller om du vill ha vissa nyheter eller meddelanden via e-post.

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
sv: Datum och tid på webbplatsen kommer som standard att visas i denna tidszon.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL).
sv: Detta val gör att Drupal använder "rena" URL:er (det vill säga utan <code>?q=</code> i adressen).

en: Update notifications
sv: Meddelanden om uppdateringar

en: Check for updates automatically
sv: Sök efter uppdateringar automatiskt

en: With this option enabled, Drupal will notify you when new releases are available. This will significantly enhance your site's security and is <strong>highly recommended</strong>. This requires your site to periodically send anonymous information on its installed components to <a href="@drupal">drupal.org</a>. For more information please see the <a href="@update">update notification information</a>.
sv: Med denna inställning aktiv kommer Drupal meddela dig när nya versioner finns tillgängliga. Detta förbättrar din webbplats säkerhet avsevärt och <strong>rekommenderas starkt</strong>. Detta kräver att din webbplats återkommande skickar anonym information om installerade komponenter till <a href="@drupal">drupal.org</a>. För mer information, se <a href="@update">informationen om uppdateringsaviseringar</a>.

en: Removed orphaned action '%action' from database.
sv: Tog bort den oanvända åtgärden '%action' från databasen.

en: One orphaned action (%orphans) exists in the actions table. !link | @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
sv[0]: En oanvänd åtgärd (%orphans) finns i åtgärdstabellen. !link
sv[1]: @count oanvända åtgärder (%orphans) finns i åtgärdstabellen. !link

en: Site off-line
sv: Webbplatsen är nedkopplad

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
sv: Körningen av schemalagda aktiviteter överskred tidsgränsen och avbröts.

en: 1 byte | @count bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: @count byte

en: MySQL database
sv: MySQL-databas

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
sv: Din version av MySQL Server är för gammal. Drupal kräver minst MySQL %version.

en: PostgreSQL database
sv: PostgreSQL-databas

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
sv: Din version av PostgreSQL Server är för gammal. Drupal kräver minst PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
sv: Din PostgreSQL-databas har fel teckenkodning (%encoding). Det är möjligt att den inte kommer att fungera som förväntat. Du bör återskapa den med UTF-8/Unicode-kodning. Mer information finns i <a href="@url">PostgreSQL-dokumentationen</a>.

en: The directory %directory has been created.
sv: Katalogen %directory har skapats.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
sv: Filskyddet på katalogen %directory har ändrats så att den är skrivbar.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
sv: Bildhanteringsverktyget GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
sv: Verktyget GD är installerat och fungerar tillfredsställande.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
sv: Bildverktyget GD kräver att PHP:s modul GD är installerad och korrekt konfigurerad. För ytterligare information se <a href="@url">bilddokumentationen för PHP</a>.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
sv: Kvalitet för JPEG måste vara ett tal mellan 0 och 100.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
sv: Modulen %module är obligatorisk men kunde inte hittas. Var god lägg in den i underkatalogen <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
sv: Stöd för PHP MySQL är inte aktivt.

en: Failed to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte ansluta till din MySQL-databasserver. MySQL ger följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att du har angett rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Är du säker på att du har skrivit in rätt databas-servernamn?</li><li>Är du säker på att databasservern är igång?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad detta betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to select your database on your MySQL database server, which means the connection username and password are valid, but there is a problem accessing your data. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte välja din databas på MySQL-databasservern, vilket betyder att ditt användarnamn och lösenord stämmer, men det är problem med att komma åt din data. MySQL ger följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att du har rätt databasnamn?</li><li>Är du säker på att databasen existerar?</li><li>Är du säker på att användarnamnet har tillräckliga behörigheter för att använda databasen?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad dessa begrepp betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte skapa en testtabell i din MySQL-databas med kommandot %query. MySQL ger följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att det inställda användarnamnet har de nödvändiga MySQL-behörigheterna för att skapa tabeller i databasen?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboket</a>. Om du är osäker på vad dessa begrepp betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte infoga ett värde i en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att infoga värdet var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte uppdatera ett värde i en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att uppdatera värdet var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte radera ett värde i en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att radera värdet var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
sv: Kunde inte ta bort en testtabell på din MySQL-databasserver. Kommandot för att ta bort tabellen var %query och MySQL gav följande felmeddelande: %error.

en: PHP MySQLi support not enabled.
sv: Stöd för PHP MySQLi är inte aktiverat.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
sv: Stöd för PHP PostgreSQL är inte aktiverat.

en: Failed to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte ansluta till din PostgreSQL-databasserver. PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error. <ul><li>Är du säker på att du har angett rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Är du säker på att du har skrivit in rätt databas-servernamn?</li><li>Är du säker på att databasservern är igång?</li><li>Är du säker på att du skrivit in rätt databasnamn?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad dessa begrepp betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: Kunde inte skapa en testtabell i din PostgreSQL-databas med kommandot %query. PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.<ul><li>Är du säker på att det angivna användarnamnet har de nödvändiga PostgreSQL-behörigheterna för att skapa tabeller i databasen?</li></ul>För mer hjälp, se <a href="http://drupal.org/node/258">Installations- och uppgraderingshandboket</a>. Om du är osäker på vad detta betyder bör du förmodligen kontakta din webbleverantör.

en: Failed to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte infoga ett värde i en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att infoga värdet var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte uppdatera ett värde i en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att uppdatera värdet var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte låsa en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att låsa tabellen var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte låsa upp en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att låsa upp tabellen var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
sv: Kunde inte ta bort ett värde i en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att ta bort värdet var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Failed to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
sv: Kunde inte ta bort en testtabell på din PostgreSQL-databasserver. Kommandot för att ta bort tabellen var %query och PostgreSQL gav följande felmeddelande: %error.

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Predefined language
sv: Fördefinierat språk

en: Select the desired language and click the <em>Add language</em> button. (Use the <em>Custom language</em> options if your desired language does not appear in this list.)
sv: Välj det önskade språket och klicka på knappen <em>Lägg till språk</em>. (Använd inställningarna under <em>Anpassat språk</em> om ditt språk inte syns i denna lista.)

en: Custom language
sv: Anpassat språk

en: Add custom language
sv: Lägg till anpassat språk

en: Save language
sv: Spara språk

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
sv: Kompatibel språkkod för <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>. Språkkoder använder oftast en landskod, och om man vill, ett skript eller en regional variant. <em>Exempel: "en", "en-US" och "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
sv: Språkets engelska namn

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
sv: Språkets namn på engelska. Kommer finnas tillgängligt för översättning i alla språk.

en: Native language name
sv: Lokalt språknamn

en: Name of the language in the language being added.
sv: Språkets namn uttryckt på det språk som läggs till.

en: Language code or other custom string for pattern matching within the path. With language negotiation set to <em>Path prefix only</em> or <em>Path prefix with language fallback</em>, this site is presented in this language when the Path prefix value matches an element in the path. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value will break existing URLs and should be used with caution in a production environment.</strong> <em>Example: Specifying "deutsch" as the path prefix for German results in URLs in the form "www.example.com/deutsch/node".</em>
sv: Språkkod eller en annan valfri textsträng som kan matchas i sökvägen. Om språkförhandlingen är inställd på <em>Endast sökvägsprefix</em> eller <em>Sökvägsprefix med reservspråk</em> visas webbplatsen på detta språk när värdet på sökvägsprefixet matchar ett element i sökvägen. För standardspråket kan detta värde lämnas tomt. <strong>Ändringar av detta värde medför att befintliga URL:er slutar fungera och bör göras med försiktighet i produktionsmiljö.</strong> <em>Exempel: Anger man "deutsch" som sökvägsprefix för tyska ger det URL:er av typen "www.exempel.com/deutsch/node".</em>

en: Language domain
sv: Språkdomän

en: Language-specific URL, with protocol. With language negotiation set to <em>Domain name only</em>, the site is presented in this language when the URL accessing the site references this domain. For the default language, this value may be left blank. <strong>This value must include a protocol as part of the string.</strong> <em>Example: Specifying "http://example.de" or "http://de.example.com" as language domains for German results in URLs in the forms "http://example.de/node" and "http://de.example.com/node", respectively.</em>
sv: Språkspecifik URL, med protokoll. Om språkförhandlingen är inställd på <em>Endast domännamn</em> visas webbplatsen på detta språk om URL:en som anropar webbplatsen innehåller denna domän. För standardspråket kan detta värde lämnas tomt. <strong>Detta värde måste innehålla ett protokoll som en del av textsträngen.</strong> <em>Exempel: Anger man "http://exempel.de" eller "http://de.exempel.com" som språkdomäner för tyska ger det URL:er av typen "http://exempel.de/node" respektive "http://de.exempel.com/node".</em>

en: Direction that text in this language is presented.
sv: Skrivriktning som text på detta språk presenteras i.

en: The language %language (%code) already exists.
sv: Språket %language (%code) finns redan.

en: Invalid language code.
sv: Ogiltig språkkod.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
sv: Språket %language har skapats och kan nu användas. Mer information finns i <a href="@locale-help">hjälptexten</a>.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
sv: Domän och sökvägsprefix bör inte anges på en och samma gång.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
sv: Domänen (%domain) är redan knuten till ett språk (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
sv: Endast standardspråket kan ha både domänen och sökvägsprefixet tomt.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
sv: Prefixet (%prefix) är redan knutet till ett språk (%language).

en: The English language cannot be deleted.
sv: Det engelska språket kan inte raderas.

en: The default language cannot be deleted.
sv: Standardspråket kan inte raderas.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
sv: Om du raderar ett språk tar du bort alla gränssnittsöversättningar som associeras med det, och inlägg på detta språk kommer att ställas in som språkneutrala. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Path prefix only.
sv: Endast sökvägsprefix.

en: Path prefix with language fallback.
sv: Sökvägsprefix med reservspråk.

en: Domain name only.
sv: Endast domännamn.

en: Select the mechanism used to determine your site's presentation language. <strong>Modifying this setting may break all incoming URLs and should be used with caution in a production environment.</strong>
sv: Välj den mekanism som skall användas för att fastställa vilket språk webbplatsens presenteras på. <strong>Ändringar av denna inställning kan göra att alla ingående URL:er slutar fungera och bör användas med försiktighet i produktionsmiljö.</strong>

en: Language negotiation configuration saved.
sv: Inställning för språkförhandling sparad.

en: English (built-in)
sv: Engelska (inbyggt)

en: String contains
sv: Textsträng innehåller

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
sv: Lämna tomt för att visa alla textsträngar. Sökningen skiljer på stora och små bokstäver.

en: English (provided by Drupal)
sv: Engelska (tillhandahålls av Drupal)

en: Search in
sv: Sök i

en: Both translated and untranslated strings
sv: Både översatta och ej översatta textsträngar

en: Only translated strings
sv: Endast översatta textsträngar

en: Only untranslated strings
sv: Endast ej översatta textsträngar

en: Limit search to
sv: Begränsa sökning till

en: All text groups
sv: Alla textgrupper

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda.

en: Import translation
sv: Importera översättning

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
sv: En fil av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Import into
sv: Importera till

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
sv: Välj vilket språk du vill lägga till textsträngar i. Om du väljer ett språk som ännu inte har ställts in kommer det att läggas till.

en: Text group
sv: Textgrupp

en: Imported translations will be added to this text group.
sv: Importerade översättningar kommer att läggas till i denna grupp.

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
sv: Textsträngar i den uppladdade filen ersätter befintliga, nya läggs till.

en: Existing strings are kept, only new strings are added
sv: Existerande textsträngar behålls, endast nya läggs till.

en: The language %language has been created.
sv: Språket %language har skapats.

en: Export translation
sv: Exportera översättning

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
sv: Välj det språk du vill exportera i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>).

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
sv: Skapa en fil av typen Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) med alla gränssnittstextsträngar från Drupals databas för språkhantering.

en: String not found.
sv: Textsträngen hittades inte.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sv: Den skickade textsträngen innehåller otillåten HTML: %string

en: The string has been saved.
sv: Textsträngen har sparats.

en: The string has been removed.
sv: Textsträngen har tagits bort.

en: The language selected for import is not supported.
sv: Stöd saknas för språket som valts för import.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
sv: Översättningsfilen %filename tycks sakna eller ha ett felaktigt filhuvud.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
sv: Översättningen importerades. Det finns %number nya översatta textsträngar, %update textsträngar uppdaterades och %delete textsträngar togs bort.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
sv: Översättningsfilen %filename har ett fel: pluralformen kunde inte tolkas.

en: Importing interface translations
sv: Importerar gränssnittsöversättningar

en: Starting import
sv: Påbörjar import

en: Error importing interface translations
sv: Ett fel uppstod under importen av gränssnittsöversättningar

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sv: Försökte spara en textsträng med otillåten HTML: %string

en: The %language language (%code) has been created.
sv: Språket %language (%code) har skapats.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
sv: Importerade %file till %locale: %number nya textsträngar lades till, %update uppdaterades och %delete togs bort.

en: Exported %locale translation file: %filename.
sv: Exporterade %locale översättningsfil: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
sv: Exporterade översättningsfil: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
sv: Uppdaterade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
sv: Skapade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
sv: Tog bort översättningsfil för JavaScript åt språket %language, eftersom inga översättningar finns för det språket för närvarande.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
sv: Ett fel uppstod när översättningsfilen för JavaScript åt språket %language skapades.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över eftersom den innehåller otillåten HTML.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över eftersom de innehåller otillåten HTML.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
sv[0]: En översättningsfil importerades för de nyligen installerade modulerna.
sv[1]: @count översättningsfiler importerades för de nyligen installerade modulerna.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
sv[0]: En översättningsfil importerades för de aktiverade modulerna.
sv[1]: @count översättningsfiler importerades för de aktiverade modulerna.

en: Abkhazian
sv: Abchaziska

en: Avestan
sv: Avestiska

en: Amharic
sv: Amhariska

en: Avar
sv: Avariska

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Bashkir
sv: Basjkiriska

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Breton
sv: Bretonska

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Chechen
sv: Tjetjenska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Old Slavonic
sv: Fornkyrkoslaviska

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Maldivian
sv: Maldiviska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Persian
sv: Persiska

en: Faeroese
sv: Färöiska

en: Frisian
sv: Frisiska

en: Irish
sv: Irländska

en: Scots Gaelic
sv: Skotsk Gaeliska

en: Galician
sv: Gaeliska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Greenlandic
sv: Grönländska

en: Cambodian
sv: Kambodjanska

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Cornish
sv: Korniska

en: Kirghiz
sv: Kirgiziska

en: Luxembourgish
sv: Luxemburgiska

en: Laothian
sv: Lao

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Marshallese
sv: Marshalliska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Moldavian
sv: Moldaviska

en: Malay
sv: Malaysiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Norwegian Bokmål
sv: Norska: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv: Norska: Nynorsk

en: South Ndebele
sv: Sydndebele

en: Occitan
sv: Occitanska

en: Ossetian
sv: Ossetiska

en: Portuguese, Portugal
sv: Portugisiska, Portugal

en: Portuguese, Brazil
sv: Portugisiska, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
sv: Rätoromanska

en: Sardinian
sv: Sardinska

en: Northern Sami
sv: Nordsamiska

en: Serbo-Croatian
sv: Serbokroatiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Sudanese
sv: Sudanesiska

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Tigrinya
sv: Tigrinska

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Tatar
sv: Tatariska

en: Tahitian
sv: Tahitiska

en: Uighur
sv: Uiguriska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: Chinese, Simplified
sv: Kinesiska, förenklad

en: Chinese, Traditional
sv: Kinesiska, traditionell

en: Unable to send e-mail. Please contact the site administrator if the problem persists.
sv: Kunde inte skicka e-post. Kontakta webbplatsens administratör om problemet kvarstår.

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
sv: Fel vid sändning av e-post (från %from till %to).

en: Operating in off-line mode.
sv: Kör i nedkopplat läge.

en: Menu router rebuild failed - some paths may not work correctly.
sv: Ombyggnaden av menyroutern misslyckades - vissa sökvägar kommer eventuellt inte fungera som de ska.

en: %module is part of a circular dependency. This is not supported and you will not be able to switch it on.
sv: %module är del i en cirkulär beroendekedja. Detta stöds inte och du kommer därför inte kunna aktivera den.

en: sort icon
sv: sorteringsikon

en: sort ascending
sv: sortera i stigande ordning

en: sort descending
sv: sortera i fallande ordning

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
sv: Följande fel måste åtgärdas innan du kan fortsätta installationsprocessen

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
sv: Följande fel måste åtgärdas innan du kan fortsätta installationsprocessen

en: Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
sv: Var god kontrollera felmeddelandena och <a href="!url">försök igen</a>.

en: The following installation warnings should be carefully reviewed
sv: Följande installationsvarningar bör granskas noga

en: The following installation warning should be carefully reviewed
sv: Följande installationsvarning bör granskas noga

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sv: Följande installationsvarningar bör granskas noga, men kan i de flesta fall ignoreras

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
sv: Följande installationsvarning bör granskas noga, men kan i de flesta fall ignoreras

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
sv: PCRE-biblioteket i din PHP-installation är föråldrat. Detta kommer att innebära problem med hantering av Unicode-text. Om du använder PHP 4.3.3 eller högre, se till att du använder PCRE-biblioteket som tillhandahålls av PHP. Se <a href="@url">PHPs PCRE-dokumentation</a> för mer information.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
sv: Operationer på strängar av typen Unicode emuleras efter bästa förmåga. Installera <a href="@url">PHP:s tillägg mbstring</a> för att få bättre stöd för Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Överlagring av multibyte-strängfunktioner i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängindata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängindata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
sv: Konvertering av multibyte-strängutdata i PHP är aktivt och måste inaktiveras. Kontrollera inställningen för <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se <a href="@url">PHP:s dokumentation om mbstring</a> för mer information.

en: Standard PHP
sv: Standard-PHP

en: PHP Mbstring Extension
sv: PHP:s komponent Mbstring

en: Unicode library
sv: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
sv: Kunde inte konvertera XML-kodningen %s till UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
sv: Kodningen %s stöds inte. Var god installera iconv, GNU recode eller mbstring för PHP.

en: Parse error. Not well formed
sv: Tolkningsfel. Felaktig formatering

en: Parse error. Request not well formed.
sv: Tolkningsfel. Begäran är felaktigt utformad.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
sv: Serverfel. Ogiltig XML-RPC. Begäran måste vara ett metodanrop (methodCall).

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @methodname är inte angiven.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
sv: Serverfel. Felaktigt antal parametrar till metod.

en: Server error. Invalid method parameters.
sv: Serverfel. Ogiltiga metodparametrar.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @method finns inte.

en: Invalid syntax for system.multicall.
sv: Ogiltig syntax for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
sv: Rekursiva anrop till system.multicall är inte tillåtna.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
sv: Serverfel. Den begärda metoden @methodname har ingen specificerad signatur.

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: An error occurred. 
    @uri
    @text
sv: Ett fel inträffade. 
    @uri
    @text

en: An error occurred. 
    @uri
    (no information available).
sv: Ett fel inträffade. 
    @uri
    (ingen information tillgänglig).

en: An HTTP error @status occurred. 
    @uri
sv: Ett HTTP-fel inträffade: @status. 
    @uri

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
sv: Nyhetsflödets namn (eller namnet på den webbplats du samlar innehåll från).

en: Categorize news items
sv: Kategorisera nyhetsartiklar

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
sv: Ett flöde med namnet %feed finns redan. Du måste ange en unik titel.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla poster från nyhetsflödet %feed?

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. (Tags in this list are not removed by Drupal.)
sv: En lista över HTML-taggar som är tillåtna i nyhetsflödets innehåll. Separera taggarna med mellanslag. (Taggar i denna lista tas inte bort av Drupal.)

en: Category selection type
sv: Typ av kategoriväljare

en: checkboxes
sv: kryssrutor

en: multiple selector
sv: flerval

en: The type of category selection widget displayed on categorization pages. (For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector work well with large numbers of categories.)
sv: Vilken typ av kategoriväljare som visas på kategoriseringssidorna. (För ett litet antal kategorier är kryssrutor enklare att använda, medan flervalsväljare är bra när man arbetar med många kategorier.)

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
sv: Tusentals webbplatser (framför allt nyhetssidor och bloggar) publicerar sina senaste inlägg i form av nyhetsflöden, med hjälp av ett antal standardiserade XML-baserade format. Format som stöds av innehållssamlaren är <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> och <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
sv: Nuvarande nyhetsflöden visas nedan och <a href="@addfeed">nya kan läggas till</a>. För varje flöde eller kategori kan man aktivera block med de <em>senaste inläggen</em> på sidan <a href="@block">Administration av block</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
sv: Skapa ett nyhetsflöde i formatet RSS, RDF eller Atom. Ett flöde kan bara ha en post.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
sv: Kategorier låter inlägg från olika nyhetsflöden att grupperas ihop. Flera sportrelaterade flöden kan till exempel tillhöra en kategori med namnet <em>Sport</em>. Inläggen kan antingen grupperas automatiskt (genom att välja en kategori när ett nyhetsflöde skapas eller ändras) eller manuellt (via sidan <em>Kategorisera</em> som finns tillgänglig från nyhetsflödenas listor över inlägg). Varje kategori tillhandahåller sina egna nyhetsflöden och block.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
sv: Ställ in vilket innehåll som din webbplats samlar ihop från andra webbplatser, hur ofta det sker och hur innehållet kategoriseras.

en: Update items
sv: Uppdatera poster

en: Edit feed
sv: Redigera flöde

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page. The default theme Garland, for example, implements the regions "left sidebar", "right sidebar", "content", "header", and "footer", and a block may appear in any one of these areas. The <a href="@blocks">blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions.
sv: Block är rutor med innehåll som återges på en plats eller ett region av en webbsida. Det förvalda temat Garland använder regionerna "vänster sidospalt", "höger sidospalt", "innehåll", "sidhuvud", och "sidfot". Ett block kan visas i vilket som helst av dessa regioner. Sidan <a href="@blocks">Administration av block</a> har ett drag-och-släpp-gränssnitt för att tilldela ett block till en region, och för att kontrollera ordningen på blocken inom en region.

en: Although blocks are usually generated automatically by modules (like the <em>User login</em> block, for example), administrators can also define custom blocks. Custom blocks have a title, description, and body. The body of the block can be as long as necessary, and can contain content supported by any available <a href="@input-format">input format</a>.
sv: Även om block vanligen skapas automatiskt av moduler (som blocket <em>Användarinloggning</em> till exempel) kan administratörer också definiera egna block. Egna block har en titel, en beskrivning och en brödtext. Brödtexten i ett block kan vara så lång som är nödvändigt och kan innehålla innehåll som stöds av vilket som helst tillgängligt <a href="@input-format">inmatningsformat</a>.

en: When working with blocks, remember that:
sv: Då du arbetar med block, kom ihåg att:

en: since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis.
sv: eftersom alla teman inte tillämpar samma regioner, eller visar regioner på samma sätt, placeras block på basis av varje tema.

en: disabled blocks, or blocks not in a region, are never shown.
sv: inaktiverade block, eller block som inte är i en region, visas aldrig.

en: when throttle module is enabled, throttled blocks (blocks with the <em>Throttle</em> checkbox selected) are hidden during high server loads.
sv: då modulen Throttle är aktiverad döljs lastbegränsade block (de block där kryssrutan <em>Lastbegränsning</em> är vald) då servern belastas hårt.

en: blocks can be configured to be visible only on certain pages.
sv: block kan konfigureras att vara synliga endast på vissa sidor.

en: blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.
sv: block kan konfigureras att vara synliga endast då särskilda villkor uppfyllts.

en: blocks can be configured to be visible only for certain user roles.
sv: block kan konfigureras att vara synliga endast för vissa användarroller.

en: when allowed by an administrator, specific blocks may be enabled or disabled on a per-user basis using the <em>My account</em> page.
sv: då det tillåts av en administratör kan vissa block aktiveras eller inaktiveras på användarbasis med hjälp av sidan <em>Mitt konto</em>.

en: some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
sv: en del dynamiska block, sådana som skapas av moduler, kommer endast att visas på vissa sidor.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@block">modulen Block</a> i onlinehandboken.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To change the region or order of a block, grab a drag-and-drop handle under the <em>Block</em> column and drag the block to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
sv: Denna sida tillämpar ett drag-och-släpp-gränssnitt för att tilldela ett block till en region, och för att kontrollera ordningen på block inom regionen. För att ändra regionen eller ordning på ett block, ta tag i ett drag-och-släpp-handtag under kolumnen <em>Block</em> och dra blocket till en ny plats i listan. (Ta tag i ett hantag genom att klicka och hålla nere musknappen medan pekaren svävar över handtagsikonen.) Eftersom inte alla teman tillämpar samma regioner eller visar regioner på samma sätt placeras block utifrån varje tema. Kom ihåg att dina ändringar inte sparas tills du klickar på knappen <em>Spara block</em> längst ned på sidan.

en: To reduce CPU usage, database traffic or bandwidth, blocks may be automatically disabled during high server loads by selecting their <em>Throttle</em> checkbox. Adjust throttle thresholds on the <a href="@throttleconfig">throttle configuration page</a>.
sv: För att minska CPU-användning, databastrafik eller bandbredd kan block automatiskt inaktiveras då servern belastas hårt genom att markera ett blocks kryssruta för <em>Lastbegränsning</em>. Justera lastbegränsningen för block på <a href="@throttleconfig">inställningssidan för lastbegränsning</a>.

en: Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings. Use the <a href="@add-block">add block page</a> to create a custom block.
sv: Klicka på länken <em>konfigurera</em> bredvid ett block för att konfigurera dess titel och synlighetsinställning. Använd sidan <a href="@add-block">lägg till block</a> för att skapa ett eget block.

en: Use this page to create a new custom block. New blocks are disabled by default, and must be moved to a region on the <a href="@blocks">blocks administration page</a> to be visible.
sv: Använd denna sida för att skapa ett nytt eget block. Nya block är som grundinställning inaktiverade och måste flyttas till en region på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a> för att bli synlig.

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
sv: Blocket %info var tilldelat till den ogiltiga regionen %region och har blivit inaktiverat.

en: JavaScript List Form
sv: JavaScript listformulär

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
sv: Ändringarna i dessa block kommer inte att sparas förrän knappen <em>Spara block</em> klickas på.

en: Post new blog entry.
sv: Skapa nytt blogginlägg.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
sv: Du har inte behörighet att skapa ett nytt blogginlägg.

en: You have not created any blog entries.
sv: Du har inte skapat några blogginlägg.

en: !author has not created any blog entries.
sv: !author har inte skapat några blogginlägg.

en: Create new blog entry.
sv: Skapa nytt blogginlägg.

en: No blog entries have been created.
sv: Inga blogginlägg har skapats.

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: A <em>blog entry</em> is a single post to an online journal, or <em>blog</em>.
sv: Ett <em>blogginlägg</em> är ett enskild inlägg i onlinedagbok, eller <em>blogg</em>.

en: View recent blog entries
sv: Visa senaste blogginläggen

en: Read !username's latest blog entries.
sv: Läs senaste blogginläggen från !username.

en: The blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>, and the blog entries are most often displayed in descending order by creation time.
sv: Bloggmodulen låter registrerade användare skriva en egen onlinedagbok, eller <em>blogg</em>. Bloggar består av enskilda blogginlägg som normalt visas med de senaste inläggen överst.

en: There is an (optional) <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries. The <em>Blog entry</em> menu item under <em>Create content</em> allows new blog entries to be created.
sv: Det finns ett (valfritt) menyval <em>Bloggar</em> tillagt till Navigationsmenyn som visar alla bloggar på din webbplats samt <em>Min blogg</em> som visar aktuell användares blogginlägg. Menyvalet <em>Blogginlägg</em> under <em>Skapa innehåll</em> används för att skapa nya blogginlägg.

en: Each blog entry is displayed with an automatic link to other blogs created by the same user. By default, blog entries have comments enabled and are automatically promoted to the site front page. The blog module also creates a <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
sv: Vid varje blogginlägg visas automatiskt en länk till andra blogginlägg av samma användare. Förvalt har blogginlägg kommentarer aktiverade och visas automatiskt på webbplatsens startsida. Bloggmodulen skapar också blocket <em>Senaste bloggarna</em> som kan aktiveras på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.

en: When using the aggregator module an automatic <em>blog it</em> icon is displayed next to the items in a feed's <em>latest items</em> block. Clicking this icon populates a <em>blog entry</em> with a title (the title of the feed item) and body (a link to the source item on its original site and illustrative content suitable for use in a block quote). Blog authors can use this feature to easily comment on items of interest that appear in aggregator feeds from other sites. To use this feature, be sure to <a href="@modules">enable</a> the aggregator module, <a href="@feeds">add and configure</a> a feed from another site, and <a href="@blocks">position</a> the feed's <em>latest items</em> block.
sv: När man använder modulen Aggregator visas automatiskt en ikon <em>blogga om det</em> bredvid varje artikel i flödets block med <em>senaste inlägg</em>. Klickar man på denna ikon skapas ett <em>blogginlägg</em> med en rubrik (tagen från artikeln) och brödtext (en länk till originalartikeln samt lämpligt innehåll för användning som citat). Bloggförfattare kan använda denna funktion för att enkelt kommentera intressanta artiklar som visas i nyhetsflöden från andra webbplatser. För att använda denna funktion behöver man <a href="@modules">aktivera</a> modulen Aggregator, <a href="@feeds">lägg till och konfigurera</a> ett flöde från en annan webbplats och <a href="@blocks">placera</a> flödets block med <em>senaste inlägg</em>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@blog">Blog module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@blog">modulen Blog</a> i onlinehandboken.

en: !username's blog
sv: blogg för !username

en: Read the latest blog entries.
sv: Läs de senaste blogginläggen.

en: create blog entries
sv: skapa blogginlägg

en: delete own blog entries
sv: radera egna blogginlägg

en: delete any blog entry
sv: radera alla blogginlägg

en: edit own blog entries
sv: redigera egna blogginlägg

en: edit any blog entry
sv: redigera alla blogginlägg

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
sv: Gör det möjligt att ha enkelt och regelbundet uppdaterade användarsidor eller bloggar.

en: Allowed book outline types
sv: Tillåtna typer för bokdisposition

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
sv: Välj innehållstyp som användare med behörigheten %add-perm tillåts lägga till i bokhierarkin. Användare med behörigheten %outline-perm kan lägga till samtliga innehållstyper.

en: Default child page type
sv: Standardtyp för underliggande sidor

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
sv: Innehållstypen för länken %add-child måste vara en av de som valts som tillåtna typer för bokdisposition.

en: Save book pages
sv: Spara boksidor

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sv: Denna bok har ändrats av en annan användare, ändringarna kunde inte sparas.

en: Title changed from %original to %current.
sv: Titeln ändrades från %original till %current.

en: Updated book %title.
sv: Uppdaterade boken %title.

en: book: updated %title.
sv: bok: uppdaterade %title.

en: Update book outline
sv: Uppdatera bokdispositionen

en: Remove from book outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: No changes were made
sv: Inga ändringar gjordes

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
sv: Inlägget har lagts till den valda boken. Du kan nu placera det relativt till andra sidor.

en: The book outline has been updated.
sv: Bokdispositionen har uppdaterats.

en: There was an error adding the post to the book.
sv: Ett fel uppstod när inlägget lades till i boken.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sv: %title har associerade underliggande sidor som automatiskt kommer att flyttas för att behålla sitt samband med boken. För att återskapa hierarkin (som den var innan denna sida flyttades), kan %title läggas till igen med hjälp av Dispositionsfliken. Var och en av dess tidigare underliggande sidor måste då flyttas manuellt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
sv: %title kan läggas till hierarkin igen med Dispositionsfliken.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %title från bokhierarkin?

en: The post has been removed from the book.
sv: Inlägget har raderats från boken.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
sv: Visa en utskriftsvänligt version av denna boksida och dess undersidor.

en: Show block on all pages
sv: Visa block på alla sidor

en: Show block only on book pages
sv: Visa block endast på boksidor

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
sv: Om <em>Visa block på alla sidor</em> är valt kommer blocket att innehålla automatiskt skapade menyer för alla webbplatsens böcker. Om <em>Visa block endast på boksidor</em> är vald kommer blocket att endast innehålla en meny som motsvarar den aktuella sidans bok. Ifall den aktuella sidan inte hör till någon bok kommer inget block att visas. <em>Sidspecifik synlighetsinställning</em> eller annan synlighetsinställning kan dessutom användas förutom att selektivt visa detta block.

en: This is the top-level page in this book.
sv: Detta är huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: No book selected.
sv: Ingen bok vald.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Huvudsidan i boken. Maximalt djup för en bok och samtliga undersidor är !maxdepth. En del sidor i valda böcker kanske inte är tillgängliga som föräldrar om valet av dem skulle överskrida denna gräns.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sv: %title är en del av en bokdisposition och har associerade undersidor. Om du fortsätter med borttagningen kommer undersidorna att flyttas automatiskt.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
sv: Modulen Bok lämpar sig för att skapa strukturerade dokument med flera sidor. Det kan vara FAQ, manualer eller guider av olika slag. En bok gör det möjligt att skapa kapitel, sektioner, undersektioner etc. Författare med tillräcklig behörighet kan lägga till sidor i en gemensam bok, och placera dem på rätt plats i boken genom att lägga till dem i en meny över innehållsförteckningen.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
sv: Boksidor har länkar längst ned på sidan för att kunna navigera genom texten. Länkarna pekar dels på nästa och föregående sida, dels finns det en länk som heter <em>upp</em> som leder till den ovanliggande nivån i strukturen. Extra navigation kan aktiveras genom navigeringsblocket <em>Böcker</em> på sidan <a href="@admin-block">Administration av block</a>."

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
sv: Användare kan välja länken <em>utskriftsversion</em> som syns längst ned på boksidan för att skapa en utskriftsversion av sidan och alla dess underliggande avdelningar.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
sv: Användare med behörigheten <em>administrera bokdisposition</em> kan lägga till vilken innehållstyp som helst till en bok genom att välja lämplig bok medan inlägget redigeras eller genom att använda det tillgängliga gränssnittet i inläggets <em>dispositionsflik</em>.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
sv: Administratörer kan se en lista på alla böcker på <a href="@admin-node-book">bokadministrationssidan</a>. <em>Dispositionssidan</em> för varje bok tillåter valda titlar att redigeras eller omorganiseras.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@book">modulen Book</a> i onlinehandboken.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
sv: Modulen Bok ger möjlighet att organisera en samling besläktade inlägg, sammantaget kallade en bok. När de visas har dessa inlägg automatiskt länkar till närliggande boksidor och ger ett enkelt navigationssystem för att skapa och hitta strukturerat innehåll.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
sv: Dispositionsfunktionen medger att du kan infoga inlägg i <a href="@book">bokstrukturen</a>, liksom att flytta dem inom hierarkin eller <a href="@book-admin">ordna om en hel bok</a>.

en: create new books
sv: skapa nya böcker

en: access printer-friendly version
sv: se utskriftsversion

en: Re-order book pages and change titles
sv: Omorganisera boksidor och ändra titlar

en: Book page
sv: Boksida

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
sv: En <em>boksida</em> är en sida med innehåll organiserat till en samling av besläktade inlägg sammantaget kallade en <em>bok</em>. En <em>boksida</em> visar automatiskt länkar till närliggande sidor och ger ett enkelt navigationssystem för att organisera och hitta strukturerat innehåll.

en: Allows users to structure site pages in a hierarchy or outline.
sv: Låter användare strukturera upp sidor i en hierarki eller disposition.

en: The color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of certain themes. Although not all themes support color module, both Garland (the default theme) and Minnelli were designed to take advantage of its features. By using color module with a compatible theme, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. Color module requires that your <a href="@url">file download method</a> be set to public.
sv: Färgmodulen låter administratören för en webbplats att snabbt och enkelt ändra färgschemat på vissa teman. Både Garland (det förvalda temat) och Minneli designades för att kunna utnyttja dessa finesser. Däremot stödjer inte alla teman detta. Genom att använda modulen med ett kompatibelt tema kan du lätt ändra färgen på länkar, bakgrunder, texter och andra delar på temat. Färgmodulen kräver att <a href="@url">Filsystemets nedladdningsmetod</a> är satt till öppet.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of the stylesheets in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
sv: Det är viktigt att komma ihåg att färgmodulen sparar en modifierad kopia av temats specifika stilmall i filarkivet. Detta innebär att om du gör några manuella ändringar i stilmallen för ditt temal måste du spara färgvalen igen även om de inte har ändrats. Färgmodulen skapar då en ny version av stilmallen baserat på originalfilen.

en: To change the color settings for a compatible theme, select the "configure" link for the theme on the <a href="@themes">themes administration page</a>.
sv: Välj länken "inställningar" på <a href="@themes">Administrera tema</a> för att välja färginställningar på ett kompatibelt tema.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@color">modulen Color</a> i onlinehandboken.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
sv: Färgväljaren fungerar endast om <a href="@url">Nedladdningsmetod</a> är satt till offentlig.

en: Base color
sv: Grundfärg

en: Header top
sv: Sidhuvud, överdel

en: Header bottom
sv: Sidhuvud, underdel

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
sv: PHP har inte tillräckligt med minne för att kunna ändra färgschemat för det här temat. Du behöver ytterligare minst %size. Läs mer på <a href="@url">Dokumentationen om PHP</a> för mer information.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: PHP har stöd för GD-biblioteket, men det kompilerades utan PNG-stöd. Titta på <a href="@url">PHP bilddokumentationen</a> för information om hur man rättar till det.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
sv: Låter användaren ändra färgschemat i vissa teman.

en: The comment module allows visitors to comment on your posts, creating ad hoc discussion boards. Any <a href="@content-type">content type</a> may have its <em>Default comment setting</em> set to <em>Read/Write</em> to allow comments, or <em>Disabled</em>, to prevent comments. Comment display settings and other controls may also be customized for each content type (some display settings are customizable by individual users).
sv: Kommentarsmodulen tillåter gäster att kommentera dina inlägg och för ändamålet skapa anslagstavlor. Vilken som helst <a href="@content-type">innehållstyp</a> kan ha dess <em>Förvalda inställningar för kommentarer</em> satt till <em>Läs/Skriv</em> för att tillåta kommentarer, eller <em>Inaktiverad</em> för att förhindra kommentarer. Inställningar för visning av kommentarer och andra inställningar kan också skräddarsys för varje innehållstyp (vissa inställningar för visning av kommentarer kan skräddarsys av enskilda användare).

en: Delete the selected comments
sv: Radera de valda kommentarerna

en: Allows users to comment on and discuss published content.
sv: Låter användare kommentera och diskutera publicerat innehåll.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
sv: Exempel: 'feedback' eller 'produktinformation'.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
sv: När kategorier visas kommer de med mindre vikt att visas ovanför de med större vikt. Kategorier med samma vikt kommer att visas i alfabetisk ordning.

en: Contact form: category %category deleted.
sv: Kontaktformulär: kategorin %category raderades.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
sv: Kontaktformuläret har inte konfigurerats. <a href="@add">Lägg till en eller fler kategorier</a> till formuläret.

en: The contact module facilitates communication via e-mail, by allowing your site's visitors to contact one another (personal contact forms), and by providing a simple way to direct messages to a set of administrator-defined recipients (the <a href="@contact">contact page</a>). With either form, users specify a subject, write their message, and (optionally) have a copy of their message sent to their own e-mail address.
sv: Modulen Contact underlättar kommunikation via e-post. Den ger besökare möjlighet att kontakta varandra genom personliga kontaktformulär, och även möjligheter att skicka meddelanden till mottagarlistor som administratörer bestämmer (genom <a href="@contact">kontaktsidan</a>). I vardera formulär fyller användaren i ämne, skriver meddelande, och kan också skicka en kopia av meddelandet till sin egen e-postadress.

en: Personal contact forms allow users to be contacted via e-mail, while keeping recipient e-mail addresses private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leading to their personal contact form is available on their user profile. Site administrators have access to all personal contact forms (even if they have been disabled). The <em>Contact</em> tab is only visible when viewing another user's profile (users do not see their own <em>Contact</em> tab).
sv: Personliga kontaktformulär låter användare bli kontaktade via e-post utan att lämna ut sin e-postadress. Användare kan själva aktivera eller inaktivera sitt personliga kontaktformulär via sitt <em>användarkonto</em>. Om formuläret är aktiverat leder en flik <em>kontakt</em> i användarprofilen till kontaktformuläret. Webbplatsens administratörer har åtkomst till alla personliga kontaktformulär (även om de är inaktiverade). Fliken <em>kontakt</em> är bara synlig på andra användares profilsidor. (Användare ser inte sin egen kontaktflik.)

en: The <a href="@contact">contact page</a> provides a simple form for visitors to leave comments, feedback, or other requests. Messages are routed by selecting a category from a list of administrator-defined options; each category has its own set of e-mail recipients. Common categories for a business site include, for example, "Website feedback" (messages are forwarded to web site administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). The actual e-mail addresses defined within a category are not displayed. Only users in roles with the <em>access site-wide contact form</em> permission may access the <a href="@contact">contact page</a>.
sv: <a href="@contact">Kontaktsidan</a> ger ett enkelt formulär där besökare kan e-posta kommentarer, kritik eller frågor. Mottagare väljs genom en kategorilista som administratörer skapat; varje kategori har en egen uppsättning e-postmottagare. Vanliga kategorier för en företagswebbplats omfattar till exempel "synpunkter på webbplatsen" (med webbplatsens administratörer som mottagare) och "produktärenden" (där meddelanden skickas till försäljare). De faktiska e-postadresserna i kategorierna visas inte. Endast användare med roller som har <em>komma åt webbplatsens kontaktformulär</em> aktiverat kan nå <a href="@contact">kontaktsidan</a>.

en: A link to your site's <a href="@contact">contact page</a> from the main <em>Navigation</em> menu is created, but is disabled by default. Create a similar link on another menu by adding a menu item pointing to the path "contact"
sv: En länk till din webbplats <a href="@contact">kontaktsida</a> från <em>navigeringsblocket</em> skapas, men är inaktiverad som förval. Skapa liknande länkar i andra menyer genom att skapa menyval som hänvisar till sökvägen "contact".

en: Customize the <a href="@contact">contact page</a> with additional information (like physical location, mailing address, and telephone number) using the <a href="@contact-settings">contact form settings page</a>. The <a href="@contact-settings">settings page</a> also provides configuration options for the maximum number of contact form submissions a user may perform per hour, and the default status of users' personal contact forms.
sv: Anpassa <a href="@contact">kontaktsidan</a> med ytterligare information (så som ort, adress och telefonnummer) genom <a href="@contact-settings">sidan för kontaktformulärens inställningar</a>. Där kan du också ange högsta antal utskick med kontaktformulär en användare får genomföra per timme, samt standardinställningarna för användarnas personliga kontaktformulär.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen Contact</a> i onlinehandboken.

en: This page lets you set up <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
sv: På den här sidan kan du göra inställningar för <a href="@form">webbplatsens kontaktformulär</a>. För att använda dem skapar du en eller flera kategorier. Varje kategori innehåller ett antal e-postmottagare. Du kan till exempel skicka synpunkter på webbplatsen till webmaster eller frågor om produkter till säljavdelningen. På <a href="@settings">inställningssidan</a> kan du anpassa informationen som visas ovanför kontaktformuläret. Detta kan användas för att ge ytterligare kontaktinformation såsom adress och telefonnummer.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
sv: Modulen Contact lägger också till ett <a href="@menu-settings">menyval</a> (inaktivt som standard) i navigeringsblocket.

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
sv: Tillåt andra användare att kontakta dig genom e-post via <a href="@url">ditt personliga kontaktformulär</a>. Observera att din e-postadress inte visas för andra användare. Privilegierade användare, som administratörerna för webbplatsen, kan kontakta dig även om du väljer att inte aktivera denna funktion.

en: access site-wide contact form
sv: tillgång till webbplatsens kontaktformulär

en: administer site-wide contact form
sv: administrera webbplatsens kontaktformulär

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
sv: Skapa systemets kontaktformulär och skapa kategorier som formuläret kan använda.

en: Edit contact category
sv: Redigera kontaktkategori

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
sv: Aktiverar kontaktformulär för både enskilda användare och hela webbplatsen.

en: Discard log entries above the following row limit
sv: Släng loggposter som överstiger följande radbegränsning

en: The maximum number of rows to keep in the database log. Older entries will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Största antal rader att spara i databasens logg. Äldre poster kommer automatiskt att raderas. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter (cron)</a> är korrekt inställt.)

en: The dblog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
sv: Modulen Dblog övervakar ditt system och registrerar systemhändelser i en logg som kan granskas av behörig person vid ett senare tillfälle. Detta är användbart för administratörer som vill ha en snabb överblick över aktiviteter på sin webbplats. Loggarna registrerar också händelsekedjor vilket gör dem användbara för att lösa problem på webbplatsen.

en: The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the dblog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
sv: Övervakningsloggen är helt enkelt en lista med registrerade händelser som innehåller data om användning och prestanda, felmeddelanden, varningar och annan operativ information. Administratörer bör kontrollera övervakningsrapporten regelbundet för att säkerställa att webbplatsen fungerar ordentligt.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@dblog">Dblog module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@dblog">modulen Dblog</a> i onlinehandboken.

en: The dblog module monitors your website, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The dblog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the dblog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
sv: Modulen Dblog övervakar din webbplats och fångar in systemhändelser i en logg som sedan kan granskas av en auktoriserad person vid ett senare tillfälle. Övervakningsloggen är helt enkelt en lista med registrerade händelser som innehåller information om användning och prestanda, fel, varningar och driftsinformation. Det är väldigt viktigt att kontrollera övervakningsrapporten med jämna mellanrum då det ofta är det enda sättet att få reda på vad det är som försiggår.

en: Database logging
sv: Databasloggning

en: Settings for logging to the Drupal database logs. This is the most common method for small to medium sites on shared hosting. The logs are viewable from the admin pages.
sv: Inställningar för loggning till Drupals databas. Detta är den vanligaste metoden för små till medelstora webbplatser på en delad värddator. Loggarna kan man se från administratörssidorna.

en: Recent log entries
sv: Senaste loggningarna

en: View events that have recently been logged.
sv: Visa händelser som nyligen har loggats.

en: Top 'page not found' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "sidan hittades inte"

en: View 'page not found' errors (404s).
sv: Visa felmeddelanden: "sidan hittades inte" (404).

en: Top 'access denied' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "åtkomst nekad"

en: View 'access denied' errors (403s).
sv: Visa felmeddelanden: "åtkomst nekad" (403).

en: Logs and records system events to the database.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till databasen.

en: All roles may use default format
sv: Alla roller får använda standardformatet

en: No roles may use this format
sv: Inga roller får använda detta format

en: Set default format
sv: Välj standardformat

en: Default format updated.
sv: Standardformatet uppdaterat.

en: Add input format
sv: Lägg till inmatningsformat

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
sv: Alla roller för standardformatet måste vara aktiverade och kan inte ändras.

en: Specify a unique name for this filter format.
sv: Ge detta filterformat ett unikt namn.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
sv: Välj vilka roller som får använda detta filterformat. Observera att roller med behörigheten "administrera filter" alltid kan använda samtliga filterformat.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
sv: Välj vilka filter som skall användas i detta filtreringsformat.

en: No guidelines available.
sv: Inga riktlinjer tillgängliga.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
sv: Det här är den hjälptext som användare kommer att få se när de lägger in text i detta inmatningsformat. Den skapas automatiskt utifrån filterinställningarna.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
sv: Namnen på filtreringsformaten måste vara unika. Ett format med namnet %name finns redan.

en: Added input format %format.
sv: Lade till inmatningsformat %format.

en: The input format settings have been updated.
sv: Inställningarna för inmatningsformatet har uppdaterats.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
sv: Är du säker på att du vill ta bort inmatningsformatet %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i det här inmatningsformatet så kommer det att ändras till standardformatet. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The default format cannot be deleted.
sv: Standardformatet kan inte raderas.

en: Deleted input format %format.
sv: Raderade inmatningsformatet %format.

en: Configure %format
sv: Konfigurera %format

en: No settings are available.
sv: Inga inställningar är tillgängliga.

en: Rearrange %format
sv: Ordna om %format

en: The filter ordering has been saved.
sv: Filtreringsordningen har sparats.

en: The filter module allows administrators to configure text input formats for use on your site. An input format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in both content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. Two input formats included by default are <em>Filtered HTML</em> (which allows only an administrator-approved subset of HTML tags) and <em>Full HTML</em> (which allows the full set of HTML tags). Additional input formats may be created by an administrator.
sv: Modulen Filter låter administratörer ställa in textinmatningsformat för att användas på din webbplats. Ett inmatningsformat definierar de HTML-taggar, koder och annan inmatning som tillåts i både innehåll och kommentarer. Det är ett nyckeldrag i vaktandet av potentiell skadlig inmatning från illvilliga användare. Två inmatningsformat som ingår som standard är <em>Filtrerad HTML</em> (som bara tillåter, av administratörer godkända satser av HTML-taggar). Övriga inmatningsformat kan skapas av administratörer.

en: Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content of a post, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. A filter may remove unapproved HTML tags, for instance, while another automatically adds HTML to make links referenced in text clickable.
sv: Varje inmatningsformat använder filtrering för att manipulera texten, och de flesta inmatningsformat använder sig av flera olika filter på en text i en given ordning. Varje filter är utformat för att utföra en specifik uppgift, och tar vanligtvis varken bort eller lägger till element till en text innan den visas. Ett filter ändrar inte det aktuella innehållet i ett inlägg, utan istället modifieras det temporärt innan det visas. Som exempel kan ett filter ta bort HTML-taggar som inte är godkända, när ett annat automatiskt lägger till HTML för att göra länkar i referenstexten klickbar.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format.
sv: Användaren kan välja mellan de olika tillgängliga inmatningsformaten när han/hon skapar eller redigerar innehåll. Administratörer kan ställa in vilka inmatningsformat som är tillgängliga beroende på användarrollen och även välja ett standardformat.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@filter">modulen Filter</a> i onlinehandboken.

en: <em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Each input format uses filters to manipulate text, and most input formats apply several different filters to text, in a specific order. Each filter is designed to accomplish a specific purpose, and generally either removes elements from or adds elements to text before it is displayed. Users can choose between the available input formats when submitting content.
sv: <em>Inmatningsformat</em> preciserar en möjlighet att behandla tillhandahållen text från användare i Drupal. Varje inmatningsformat använder filtrering för att manipulera texten, och de flesta inmatningsformat använder sig av flera olika filter på en text i en given ordning. Varje filter är utformat för att utföra en specifik uppgift, och tar vanligtvis varken bort eller lägger till element till en text innan den visas. Användare kan välja mellan tillgängliga inmatningsformat när de lägger till innehåll.

en: Use the list below to configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example). The default format is always available to users. All input formats are available to users in a role with the "administer filters" permission.
sv: Använd listan nedan för att ställa in vilka inmatningsformat som är tillgängliga beroende på användarrollen och även välja ett standardformat (används till exempel för importerat innehåll). Det förvalda formatet är alltid tillgängligt för användare. Alla inmatningsformat är tillgängliga för användare vars roll har behörigheten "administrera filter".

en: Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format. If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.
sv: Varje <em>filter</em> utför en ändring av det användaren skriver som till exempel att filtrera bort potentiellt farlig HTML eller att göra URL:er klickbara. Välj de filter som skall användas på texten för detta inmatningsformat. Om några filter skapar konflikter kan du ändra deras inbördes <a href="@rearrange">ordning</a>.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
sv: Om du inte kan hitta inställningarna för ett visst filter, kontrollera först att du aktiverat det vid <a href="@url">visningsfliken</a>.

en: Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted to a clickable link. When this happens, rearrange the order of the filters.
sv: På grund av det flexibla filtersystemet kan det hända att du hamnar i en situation där ett filter hindrar ett annat från att fungera. Till exempel: ett ord i en URL konverteras till en ordboksterm, innan URL:en har hunnit konverteras till en klickbar länk. När det händer måste du ändra i filtrens ordningsföljd.

en: Filters are executed from top-to-bottom. To change the order of the filters, modify the values in the <em>Weight</em> column or grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag filters to new locations in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sv: Filtrering exekveras uppifrån och ner. För att ändra filtreringsordningen, ändra värdena i kolumnen <em>Vikt</em> eller ta tag i ett drag-och-släpp-handtag under kolumnen <em>Namn</em> och drag filtrena till nya platser i listan. (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara inställningar</em> längst ned på sidan.

en: Allowed HTML tags: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
sv: 
    <p>Denna webbplats tillåter innehåll med HTML. Att lära sig HTML kan kännas som en övermäktig uppgift, men att lära sig de enklaste HTML-taggarna är mycket enkelt. Denna tabell ger exempel för varje tagg som är aktiv på webbplatsen.</p>
    <p>För mer information, se W3C:s <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML-specifikation</a> eller använd en sökmotor för att hitta andra webbplatser som förklarar HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
sv: Ankare används för att skapa länkar till andra sidor.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
sv: Som standard läggs radbrytningstaggar till automatiskt, så använd denna tagg för att lägga till flera. Den här taggen används lite annorlunda i och med att den inte har en start- och sluttagg som övriga taggar. Använd ett extra "/" inuti taggen för att behålla kompatibiliteten med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
sv: Text med <br />radbrytning

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
sv: Som standard läggs stycketaggar till automatiskt. Använd denna tagg för att lägga till flera.

en: Paragraph one.
sv: Första stycket.

en: Paragraph two.
sv: Andra stycket.

en: Strong
sv: Stark

en: Emphasized
sv: Betonat/kursivt

en: Cited
sv: Citerat

en: Coded text used to show programming source code
sv: Kodad text som används för att visa programkällkod.

en: Coded
sv: Kodat

en: Bolded
sv: Fet

en: Italicized
sv: Kursiverat

en: Superscripted
sv: Upphöjt

en: <sup>Super</sup>scripted
sv: <sup>Upp</sup>höjt

en: Subscripted
sv: Nedsänkt

en: <sub>Sub</sub>scripted
sv: <sub>Ned</sub>sänkt

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
sv: <abbr title="Förkortning">Förkortn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
sv: <acronym title="Trebokstävers-akronym">TLA</acronym>

en: Block quoted
sv: Blockciterat

en: Quoted inline
sv: Citat i löpande text

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Table cell
sv: Tabellcell

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Numrerad lista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: First item
sv: Första posten

en: Second item
sv: Andra posten

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Punktlista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
sv: Definitionslistor liknar andra listor i HTML. &lt;dl&gt; inleder listan, &lt;dt&gt; inleder definitionstermen och &lt;dd&gt; inleder definitionsbeskrivningen.

en: First term
sv: Första termen

en: First definition
sv: Första definitionen

en: Second term
sv: Andra termen

en: Second definition
sv: Andra definitionen

en: Subtitle three
sv: Tredje rubrik

en: Subtitle four
sv: Fjärde rubrik

en: Subtitle five
sv: Femte rubrik

en: Subtitle six
sv: Sjätte rubrik

en: Tag Description
sv: Taggbeskrivning

en: You Type
sv: Du skriver

en: You Get
sv: Du får

en: No help provided for tag %tag.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för taggen %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
sv: 
    <p>De flesta ovanliga tecken kan skrivas in direkt utan problem.</p>
    <p>Försök använda HTML-teckenenheter om du råkar ut för problem. Ett vanligt exempel är &amp;amp; för ett &amp;-tecken. En komplett lista över teckenenheter ("entities") finns på <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">HTML entities</a>. Några av de tillgängliga tecknen är:</p>

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

en: Character Description
sv: Teckenbeskrivning

en: No HTML tags allowed
sv: Inga HTML-taggar tillåtna

en: Lines and paragraphs break automatically.
sv: Rader och stycken bryts automatiskt.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
sv: Rader och stycken hanteras automatiskt. Radbrytningar (&lt;br /&gt;) och taggar för stycken (&lt;p&gt; och &lt;/p&gt;) sätts in automatiskt. Om stycken inte fungerar är det bara att lägga till ett par tomrader.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
sv: Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.

en: HTML filter
sv: HTML-filter

en: HTML corrector
sv: Korrigerare för HTML

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags to filter out. It will also remove harmful content such as JavaScript events, JavaScript URLs and CSS styles from those tags that are not removed.
sv: Tillåter dig att begränsa om en användare kan lägga in HTML och vilka taggar som ska filtreras ut. Det tar också bort skadligt innehåll som händelser i JavaScript, URL:er i JavaScript och stilar i CSS från dess taggar som inte är borttagna.

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
sv: Konverterar radbrytningar till HTML (till exempel taggarna &lt;br&gt; och &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
sv: Gör webb- och e-postadresser till klickbara länkar.

en: Corrects faulty and chopped off HTML in postings.
sv: Korrigerar felaktig och kluven HTML i inlägg.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
sv: Hur man hanterar HTML-taggar i användarnas innehåll. Inställningen "rensa bort otillåtna taggar" gör att farliga taggar tas bort (se nedan). Inställningen "Koda taggar" gör att HTML-taggarna visas som de skrivits.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
sv: Om "Ta bort otillåtna taggar" är valt kan man specificera vilka taggar som inte skall tas bort. JavaScript tas alltid bort.

en: Display HTML help
sv: Visa HTML-hjälp

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
sv: Om detta är aktiverat kommer Drupal att visa viss grundläggande HTML-hjälp i de långa filtertipsen.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
sv: Ställ in hur användarnas inmatning filtreras, inklusive tillåtna HTML-taggar. Ger också möjlighet att aktivera filter som tillhandahålls av moduler.

en: Delete input format
sv: Radera inmatningsformat

en: Compose tips
sv: Skrivtips

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
sv: Hanterar filtrering av innehåll inför visning.

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av trådade diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
sv: Beskrivning och riktlinjer för diskussioner inom det här forumet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
sv: Forum visas i ökande ordning baserat på vikt (forum med samma vikt visas i alfabetisk ordning).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av relaterade forum.

en: Description and guidelines for forums within this container.
sv: Beskrivning och instruktioner för forum inom denna grupperingen.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
sv: Forumgrupperingar visas i ökande ordning baserat på vikt (forumgrupperingar med samma vikt visas i alfabetisk ordning).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
sv: Om man raderar ett forum eller en forumgrupp, så kommer alla underliggande forum också att tas bort, om sådana finns. För att radera inlägg i detta forum, gå först till <a href="@content">administration av innehåll</a>. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The number of posts a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet inlägg ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Det förvalda antalet forumtrådar som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: There are no existing containers or forums. Containers and forums may be added using the <a href="@container">add container</a> and <a href="@forum">add forum</a> pages.
sv: Det finns inga tillgängliga forumgrupper eller forum. Du kan lägga till detta på sidorna för att lägga till <a href="@container">forumgrupper</a> eller <a href="@forum">forum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
sv: Forumgrupper placeras vanligtvis på översta nivån (rotnivån), men kan också placeras inuti en annan forumgrupp eller forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
sv: Forum kan placeras på översta nivån (roten), eller inuti en annan gruppering eller forum.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. The <a href="@create-topic">forum topic</a> menu item (under <em>Create content</em> on the Navigation menu) creates the initial post of a new threaded discussion, or thread.
sv: Modulen Forum ger dig möjlighet att skapa trådade diskussionsforum på din webbplats. Detta är snarlikt de som finns i andra meddelandesystem. Forum är användbara eftersom det gör det möjligt för intressegrupper att diskutera olika ämnen med varandra, och de arkiveras för framtida referens. Menyvalet <a href="@create-topic">diskussionsämne</a> (under <em>Skapa innehåll</em> på navigationsmenyn) skapar det första inlägget på en ny trådad diskussion eller tråd.

en: A threaded discussion occurs as people leave comments on a forum topic (or on other comments within that topic). A forum topic is contained within a forum, which may hold many similar or related forum topics. Forums are (optionally) nested within a container, which may hold many similar or related forums. Both containers and forums may be nested within other containers and forums, and provide structure for your message board. By carefully planning this structure, you make it easier for users to find and comment on a specific forum topic.
sv: En trådad diskussion uppkommer då personer lämnar kommentarer på ett diskussionsämne (eller på andra kommentarer inom detta ämne). Ett diskussionsämne grupperas inom ett forum, som kan innehålla många likartade eller relaterade diskussionsämnen. Forum är (valbart) inbäddade i en forumgruppering, som kan innehålla många likartade eller relaterade forum. Både forumgrupperingar och forum kan bäddas in i andra forumgrupperingar och forum för att erhålla bättre struktur på din anslagstavla. Genom att noggrant planera strukturen kan du göra det enklare för användarna att hitta kommentarer på ett specifikt diskussionsämne.

en: When administering a forum, note that:
sv: När du administrerar ett forum, tänk på att:

en: a forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic.
sv: ett diskussionsämne (och alla dess kommentarer) kan flyttas mellan forum genom att välja ett nytt forum när du ändrar diskussionsämnet.

en: when moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
sv: valet <em>Lämna skuggkopia</em> skapar en länk till originalforumet som pekar på den nya platsen när du flyttar ett diskussionsämne mellan forum.

en: selecting <em>Read only</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments) on the thread.
sv: genom att välja <em>Endast läsa</em> under <em>Inställningar för kommentarer</em> när du ändrar ett diskussionsämne kommer det att låsa alla kommentarer och nya att förhindras.

en: selecting <em>Disabled</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
sv: genom att välja <em>Ej aktiverad</em> under <em>Inställningar för kommentarer</em> när du ändrar ett diskussionsämne kommer alla nuvarande kommentarer att döljas och nya att förhindras.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@forum">modulen Forum</a> i onlinehandboken.

en: This page displays a list of existing forums and containers. Containers (optionally) hold forums, and forums hold forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). To provide structure, both containers and forums may be placed inside other containers and forums. To rearrange forums and containers, grab a drag-and-drop handle under the <em>Name</em> column and drag the forum or container to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save</em> button at the bottom of the page.
sv: Detta är en lista över de befintliga forumgrupper och forum som du kan redigera. Forumgrupper innehåller forum som i sin tur innehåller trådade diskussioner. Både forumgrupper och forum kan läggas inne i andra forum eller forumgrupper för bättre struktur. Under kolumnen <em>Namn</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra ordningen på forumgrupper och forum. (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara</em> längst ned på sidan.

en: By grouping related or similar forums, containers help organize forums. For example, a container named "Food" may hold two forums named "Fruit" and "Vegetables", respectively.
sv: Forumgrupper hjälper dig att organisera dina forum. Syftet med en forumgrupp är att samla forum som är besläktade med varandra. Till exempel kan en forumgrupp som heter "Mat" innehålla forum med namnen "Frukt" och "Grönsaker".

en: A forum holds related or similar forum topics (a forum topic is the initial post to a threaded discussion). For example, a forum named "Fruit" may contain forum topics titled "Apples" and "Bananas", respectively.
sv: Ett forum innehåller diskussionsämnen som är närbesläktade (ett diskussionsämne är det första inlägget i en trådad diskussion). Till exempel kan ett forum som heter "Frukt" innehålla diskussionsämnen med rubrikerna "Äpplen" och "Bananer".

en: These settings allow you to adjust the display of your forum topics. The content types available for use within a forum may be selected by editing the <em>Content types</em> on the <a href="@forum-vocabulary">forum vocabulary page</a>.
sv: Dessa inställningar låter dig ändra på visningen för diskussionsämnen. Tillgängliga innehållstyper som kan användas inom ett forum kan väljas genom att redigera <em>Innehållstyp</em> på <a href="@forum-vocabulary">vokabulären för forumsidan</a>.

en: Forum topic
sv: Diskussionsämne

en: A <em>forum topic</em> is the initial post to a new discussion thread within a forum.
sv: Ett <em>diskussionsämne</em> är det första inlägget för en ny trådad diskussion inom ett forum.

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sv: Du har inte tillåtelse att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: <a href="@login">Login</a> to post new content in the forum.
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: delete own forum topics
sv: radera egna diskussionsämnen

en: delete any forum topic
sv: radera alla diskussionsämnen

en: edit any forum topic
sv: redigera ett diskussionsämne

en: Enables threaded discussions about general topics.
sv: Möjliggör trådade diskussioner i allmänna ämnen.

en: Manages the display of online help.
sv: Hanterar visning av hjälp online.

en: The locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, a defining feature of multi-lingual websites. The locale module works by examining text as it is about to be displayed: when a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for later review by a translator.
sv: Modulen Locale låter din Drupal-webbplats presenteras i andra språk än den förvalda engelskan, en definierande aspekt hos flerspråkiga webbplatser. Modulen Locale fungerar genom att kontrollera om den text som ska visas finns tillgänglig i det önskade språket. Om en översättning inte är tillgänglig visas den ursprungliga texten och lagras för senare granskning av en översättare.

en: Beyond translation of the Drupal interface, the locale module provides a feature set tailored to the needs of a multi-lingual site. Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Your site content can be created in (and translated to) any enabled language, and each post may have a language-appropriate alias for each of its translations. The locale module works in concert with the <a href="@content-help">content translation module</a> to manage translated content.
sv: Förutom en översättning av Drupals gränssnitt ger modulen Locale möjlighet att skräddarsy behoven hos en flerspråkig webbplats. Språkanpassningen låter din webbplats byta språk automatiskt baserat på domän eller den använda sökvägen för varje begäran. Användare kan (om man vill) välja sitt önskade språk på sin sida <em>Mitt konto</em>, och din webbplats kan ställas in så att den respekterar webbläsarens språkinställning. Din webbplats innehåll kan skapas med (och översättas till) vilket aktiverat språk som helst och varje inlägg kan ha ett språkanpassat alias för varje översättning. Modulen arbetar tillsammans med <a href="@content-help">modulen Content Translation</a> för att hantera översatt innehåll.

en: Translations may be provided by:
sv: Översättningar kan tillhandahållas av:

en: translating the original text via the locale module's integrated web interface, or
sv: översätta originaltexten via modulen Locales integrerade webbgränssnitt, eller

en: importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contain files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
sv: importera filer från en uppsättning existerande översättningar, eller översättningspaket. Ett översättningspaket gör det möjligt att visa en specifik version av Drupal på ett visst språk och innehåller filer i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Fastän inte alla språk är tillgängliga för varje version av Drupal finns många språk tillgängliga för nedladdning från <a href="@translations">Drupals översättningssida</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The locale module's <a href="@import">import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The locale module's <a href="@export">export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
sv: Om ett existerande översättningspaket inte uppfyller dina behov kan filerna av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>) modifieras, eller också kan nya filer av typen <em>.po</em> skapas med hjälp av en redigerare av typen Gettext. Modulen Locales <a href="@import">importfunktion</a> låter översatta strängar från en ny eller modifierad fil av typen <em>.po</em> läggas till din webbplats. Modulens <a href="@export">exportfunktion</a> skapar filer från din webbplats översatta strängar. Dessa kan antingen delas med andra eller redigeras offline med ett översättningsprogram av typen Gettext.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@locale">modulen Locale</a> i onlinehandboken.

en: This page provides an overview of your site's enabled languages. If multiple languages are available and enabled, the text on your site interface may be translated, registered users may select their preferred language on the <em>My account</em> page, and site authors may indicate a specific language when creating posts. The site's default language is used for anonymous visitors and for users who have not selected a preferred language.
sv: Denna sida ger en översikt över din webbplats aktiverade språk. Om flera språk är tillgängliga och aktiverade kan texten i din webbplats gränssnitt översättas, registrerade användare kan välja språk på sidan <em>Mitt konto</em> och webbplatsens författare kan välja ett specifikt språk då inlägg skapas. Webbplatsens förvalda språk används för gäster och för användare som inte valt språk.

en: For each language available on the site, use the <em>edit</em> link to configure language details, including name, an optional language-specific path or domain, and whether the language is natively presented either left-to-right or right-to-left. These languages also appear in the <em>Language</em> selection when creating a post of a content type with multilingual support.
sv: För varje tillgängligt språk på webbplatsen kan länken <em>redigera</em> användas för att konfigurera språkets detaljer, såsom namn, en valfri språkspecifik sökväg eller domän samt om språket läses från vänster till höger eller från höger till vänster. Dessa språk syns också i väljaren för <em>Språk</em> då ett inlägg skapas som är av en typ som har stöd för flerspråkighet.

en: Use the <a href="@add-language">add language page</a> to enable additional languages (and automatically import files from a translation package, if available), the <a href="@search">translate interface page</a> to locate strings for manual translation, or the <a href="@import">import page</a> to add translations from individual <em>.po</em> files. A number of contributed translation packages containing <em>.po</em> files are available on the <a href="@translations">Drupal.org translations page</a>.
sv: Använd sidan <a href="@add-language">lägg till språk</a> för att aktivera fler språk (och automatiskt importera filer från ett översättningspaket, om det är tillgängligt), sidan <a href="@search">översättningsgränssnitt</a> för att hitta strängar för manuell översättning, eller <a href="@import">importsidan</a> för att lägga till översättningar från enskilda <em>.po</em>-filer. Ett antal översättningspaket innehållande <em>.po</em>-filer finns tillgängliga på <a href="@translations">översättningssidan på Drupal.org</a>.

en: Add all languages to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
sv: Lägg till samtliga språk som ska stödjas av din webbplats. Om det språk du önskar inte är tillgängligt i menyn <em>Språknamn</em>, klicka på <em>Eget språk</em> och skriv in en språkkod och andra detaljer manuellt. Då en språkkod anges manuellt, se till att använda en standardiserad språkkod eftersom denna kod kan användas av webbläsare för att avgöra ett lämpligt visningsspråk.

en: Language negotiation settings determine the site's presentation language. Available options include:
sv: Inställningarna för språkförhandling avgör webbplatsens presentationsspråk. Tillgängliga val är:

en: <strong>None.</strong> The default language is used for site presentation, though users may (optionally) select a preferred language on the <em>My Account</em> page. (User language preferences will be used for site e-mails, if available.)
sv: <strong>Inget.</strong> Det förvalda språket används för presentation av webbplatsen, fast användare kan (valfritt) välja språk på sidan <em>Mitt konto</em>. (Användarens språkpreferens kommer att användas för webbplatsens e-post, om det är tillgängligt.)

en: <strong>Path prefix only.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the default language is used. <em>Example: "example.com/de/contact" sets presentation language to German based on the use of "de" within the path.</em>
sv: <strong>Endast sökvägsprefix.</strong> Presentationsspråket avgörs genom att leta i sökvägen efter en språkkod eller annan egen sträng som matchar det angivna sökvägsprefixet (om det är angivet) som är specificerat för varje språk. Om ett passande prefix inte kan identifieras används det förvalda språket. <em>Exempel: "exempel.se/se/kontakt" anger presentationsspråket till svenska baserat på användningen av "se" i sökvägen.</em>

en: <strong>Path prefix with language fallback.</strong> The presentation language is determined by examining the path for a language code or other custom string that matches the path prefix (if any) specified for each language. If a suitable prefix is not identified, the display language is determined by the user's language preferences from the <em>My Account</em> page, or by the browser's language settings. If a presentation language cannot be determined, the default language is used.
sv: <strong>Sökvägsprefix med reservspråk.</strong> Presentationsspråket avgörs genom att leta i sökvägen efter en språkkod eller annan egen sträng som matchar det angivna sökvägsprefixet (om det är angivet) som är specificerat för varje språk. Om ett passande prefix inte identifieras kommer det visade språket att bestämmas av användarens språkpreferens från sidan <em>Mitt konto</em> eller av webbläsarens språkinställning. Om presentationsspråk inte kan avgöras används det förvalda språket.

en: <strong>Domain name only.</strong> The presentation language is determined by examining the domain used to access the site, and comparing it to the language domain (if any) specified for each language. If a match is not identified, the default language is used. <em>Example: "http://de.example.com/contact" sets presentation language to German based on the use of "http://de.example.com" in the domain.</em>
sv: <strong>Endast domännamn.</strong> Presentationsspråket bestäms av att undersöka domänen som används för att komma åt webbplatsen, och jämför det mot språkdomänen (om det angetts) som är specificerat för varje språk. Om en matchning inte kan göras används det förvalda språket. <em>Exempel: "http://se.exempel.com/kontakt" anger presentationsspråket till svenska baserat på användningen av "http://se.exempel.com" i domännamnet.</em>

en: The path prefix or domain name for a language may be set by editing the <a href="@languages">available languages</a>. In the absence of an appropriate match, the site is displayed in the <a href="@languages">default language</a>.
sv: Sökvägsprefixet eller domännamnet för ett språk kan anges genom att redigera <a href="@languages">tillgängliga språk</a>. Om lämplig matchning saknas visas webbplatsen i <a href="@languages">förvalt språk</a>.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
sv: Denna sida ger en översikt av tillgängliga översättningsbara strängar. Drupal visar översättningsbara strängar i textgrupper. Moduler kan ange ytterligare textgrupper som innehåller andra översättningsbara strängar. Eftersom textgrupper ger en metod att gruppera sammanhörande strängar används de ofta för att samla arbetet med översättningen till specifika områden av Drupals gränssnitt.

en: Review the <a href="@languages">languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
sv: Se <a href="@languages"språksidan</a> för mer information om att lägga till stöd för ytterligare språk.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after off-line editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
sv: Denna sida importerar översatta strängar från en individuell fil av typen Gettext Portable Object (<em>.po</em>). Normalt distribueras filerna som en del av ett översättningspaket (varje översättningspaket kan innehålla flera <em>.po</em>-filer). En <em>.po</em>-fil kan behöva importeras efter redigering i ett Gettext-översättningsprogram. Att importera en individuell <em>.po</em>-fil kan ta viss tid.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
sv: Observera att <em>.po</em>-filer inom ett översättningspaket importeras automatiskt (om de är tillgängliga) då nya moduler eller teman aktiveras, eller då nya språk läggs till. Eftersom denna sida endast tillåter import av en <em>.po</em>-fil åt gången kan det vara enklare att ladda ned och extrahera ett översättningspaket till din installationskatalog för Drupal och <a href="@language-add">lägga till språket</a> (vilket automatiskt importerar alla <em>.po</em>-filer i paketet). Översättningspaket är tillgängliga för nedladdning på <a href="@translations">Drupals översättningssida</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
sv: Denna sida exporterar översatta strängar som används på din webbplats. En exporterad fil kan vara i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>), vilken inkluderar både originalsträngen och den översatta (används för att dela översättningar med andra), eller i formatet Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) vilket bara innehåller originalsträngarna (används för att skapa nya översättningar med ett Gettext-översättningsprogram).

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for off-line editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
sv: Denna sida låter översättare söka efter specifika översatta och ej översatta strängar, och används då man skapar eller redigerar översättningar. (OBS: För översättningsuppgifter som involverar många strängar kan det vara mer lämpligt att <a href="@export">exportera</a> strängar för att redigera dem offline med ett Gettext-översättningsprogram.) Sökningar kan begränsas till strängar som finns inom en specifik textgrupp eller ett specifikt språk.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to something other than <em>None</em>.
sv: Detta block visas endast om <a href="@languages">minst två språk är aktiverade</a> och <a href="@configuration">språkförhandling</a> är satt till något annat än <em>Inget</em>.

en: Built-in interface
sv: Inbyggt gränssnitt

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden och för presentationen av webbplatsen.

en: This account's default language for e-mails.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
sv: En uppsättning sökvägsalias för ett specifikt språk används alltid när denna sida visas på det språket, och får företräde framför sökvägsaliasen för <em>Alla språk</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera stöd för flera språk för denna innehållstyp. Om detta är aktiverat kommer ett språkvalsfält att läggas till i formuläret för att redigera inlägg, vilket tillåter dig att välja ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Om detta inte är aktiverat sparas nya inlägg som det förvalda språket. Existerande innehåll kommer inte att påverkas av en ändring av detta val.

en: administer languages
sv: administrera språk

en: translate interface
sv: översätta gränssnitt

en: Configure languages for content and the user interface.
sv: Ställ in språk för innehåll och användargränssnitt.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
sv: Översätt det inbyggda gränssnittet och även annan text om så önskas.

en: !long-month-name January
sv: !long-month-name januari

en: !long-month-name February
sv: !long-month-name februari

en: !long-month-name March
sv: !long-month-name mars

en: !long-month-name April
sv: !long-month-name april

en: !long-month-name May
sv: !long-month-name maj

en: !long-month-name June
sv: !long-month-name juni

en: !long-month-name July
sv: !long-month-name juli

en: !long-month-name August
sv: !long-month-name augusti

en: !long-month-name September
sv: !long-month-name september

en: !long-month-name October
sv: !long-month-name oktober

en: !long-month-name November
sv: !long-month-name november

en: !long-month-name December
sv: !long-month-name december

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
sv: Ger funktioner för språkhantering och möjliggör översättning av användargränssnittet till andra språk än engelska.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option sets the default menu in which a new link will be added.
sv: Modulen Menu ger dig möjlighet att skapa menylänkar direkt i författarformulärets innehåll. Följande alternativ anger vilken meny som nya länkar läggs till i som standard.

en: Select what should be displayed as the secondary links. You can choose the same menu for secondary links as for primary links (currently %primary). If you do this, the children of the active primary menu link will be displayed as secondary links.
sv: Välj vad som ska visas som sekundära länkar. Du kan välja samma meny för sekundära länkar som för primära länkar (för närvarande %primary). Om du gör detta kommer underliggande menyval till den aktiva primärlänken att visas som sekundära länkar.

en: The menu module provides an interface to control and customize Drupal's powerful menu system. Menus are a hierarchical collection of links, or menu items, used to navigate a website, and are positioned and displayed using Drupal's flexible block system. By default, three menus are created during installation: <em>Navigation</em>, <em>Primary links</em>, and <em>Secondary links</em>. The <em>Navigation</em> menu contains most links necessary for working with and navigating your site, and is often displayed in either the left or right sidebar. Most Drupal themes also provide support for <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em>, by displaying them in either the header or footer of each page. By default, <em>Primary links</em> and <em>Secondary links</em> contain no menu items but may be configured to contain custom menu items specific to your site.
sv: Modulen Menu tillhandahåller ett gränssnitt för att kontrollera och anpassa Drupals kraftfulla menysystem. Menyer är en hierarkisk samling av länkar, eller menyval, som används för att navigera på en webbplats. De placeras och visas genom att använda Drupals flexibla blocksystem. Som standard skapas tre menyer under installationen: <em>Navigering</em>, <em>Primära länkar</em> och <em>Sekundära länkar</em>. Menyn <em>Navigering</em> innehåller de flesta länkar som är nödvändiga för att arbeta med och navigera på din webbplats. Ofta visas de antingen i den vänstra eller högra sidospalten. De flesta teman i Drupal tillhandahåller stöd för <em>Primära länkar</em> och <em>Sekundära länkar</em> genom att antingen visa dem i huvud- eller sidfoten på varje sida. <em>Primära länkar</em> och <em>Sekundära länkar</em> innehåller inte som standard några menyval, men kan konfigureras att innehålla anpassade menyval som är specifika för just din webbplats.

en: The <a href="@menu">menus page</a> displays all menus currently available on your site. Select a menu from this list to add or edit a menu item, or to rearrange items within the menu. Create new menus using the <a href="@add-menu">add menu page</a> (the block containing a new menu must also be enabled on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>).
sv: <a href="@menu">Menysidan</a> visar alla menyer som för tillfället är tillgängliga på din webbsida. Välj en meny från denna lista för att lägga till eller redigera ett menyval, eller för att ändra ordningen på alternativen inom en meny. Skapa en ny meny genom att använda sidan <a href="@add-menu">lägg till meny</a> (blocket som innehåller en ny meny måste också vara aktiverat på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>).

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@menu">Menu module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@menu">modulen Menu</a> i onlinehandboken.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menus currently available on your site are displayed below. Select a menu from this list to manage its menu items.
sv: Menyer är en samling länkar (menyval) som används för att navigera på en webbplats. Menyer som just nu är tillgängliga för din webbplats visas här nedanför. Välj en meny från listan för att hantera dess menyval.

en: The navigation menu is provided by Drupal and is the main interactive menu for any site. It is usually the only menu that contains personalized links for authenticated users, and is often not even visible to anonymous users.
sv: Navigationsmenyn tillhandahålls av Drupal och är den huvudsakliga interaktiva menyn för alla webbsidor. Den är vanligtvis den enda menyn som innehåller anpassade länkar för verifierade användare och visas oftast inte ens för gäster.

en: Primary links are often used at the theme layer to show the major sections of a site. A typical representation for primary links would be tabs along the top.
sv: Primära länkar används ofta i temalagret för att visa de större avdelningarna på webbplatsen. Ett vanligt sätt att presentera primära länkar är flikar högst upp på sidan.

en: Secondary links are often used for pages like legal notices, contact details, and other secondary navigation items that play a lesser role than primary links
sv: Sekundära länkar används ofta för sidor som juridiska meddelanden, kontaktinformation och andra sekundära navigationsval som spelar mindre roll än de primära länkarna.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Denna text kommer att visas i listan på sidan <em>skapa innehåll</em>. Detta namn bör inledas med en versal bokstav och bara innehålla bokstäver, siffror och <strong>mellanslag</strong>. Namnet måste vara unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna innehållstyp. Denna text kommer att användas för att bygga upp URL:en till sidan <em>skapa innehåll</em> för denna innehållstyp. Namnet får bara innehålla gemena bokstäver, siffror och understreck. Understreck konverteras till bindestreck när URL:en till sidan <em>skapa innehåll</em> byggs. Namnet måste vara unikt.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
sv: Det maskinläsbara namnet på denna innehållstyp. Detta fält kan inte ändras för innehållstyper som definierats av systemet.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
sv: En kort beskrivning av denna innehållstyp. Denna text visas i listan på sidan <em>skapa innehåll</em>.

en: Submission form settings
sv: Inställningar för inskrivningsformulär

en: This content type does not have a title field.
sv: Denna innehållstyp saknar rubrikfält.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
sv: För att utelämna brödtextfältet för denna innehållstyp, ta bort all text och lämna detta fält tomt.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
sv: Denna text kommer att visas överst i formuläret för att lägga till innehåll av denna typ. Den kan användas för att hjälpa eller instruera dina användare.

en: Workflow settings
sv: Inställningar för arbetsflöde

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
sv: Användare med behörigheten <em>administrera noder</em> kan åsidosätta dessa inställningar.

en: The machine-readable name %type is already taken.
sv: Det maskinläsbara namnet %type används redan.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehålla gemena bokstäver, siffror och understreck.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Var vänlig ange ett annat namn än %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
sv: Det synliga namnet %name används redan.

en: The content type %name has been reset to its default values.
sv: Innehållstypen %name har återställts till sina standardvärden.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
sv: Är du säker på att du vill radera innehållstypen %type?

en: Added content type %name.
sv: Innehållstypen %name lades till.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
sv[0]: Ändrade innehållstypen hos ett inlägg från %old-type till %type.
sv[1]: Ändrade innehållstypen hos @count inlägg från %old-type till %type.

en: <strong>Warning:</strong> there is currently 1 %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
sv[0]: <strong>Varning:</strong> det finns för närvarande 1 %type -inlägg på webbplatsen. Det kanske inte kan visas eller redigeras korrekt när du tagit bort denna innehållstyp.
sv[1]: <strong>Varning:</strong> det finns för närvarande @count %type -inlägg på webbplatsen. De kanske inte kan visas eller redigeras korrekt om du tar bort denna innehållstyp.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
sv: Om webbplatsen har problem med behörigheter kan du behöva bygga om behörighetscachen. Möjliga orsaker till behörighetsproblem kan vara inaktivering av moduler eller ändringar i behörighetsinställningarna. När man bygger om tas alla gamla behörigheter bort och ersätts med nya, baserade på nuvarande moduler och inställningar.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
sv: Ombyggnaden kan ta lång tid om det finns mycket innehåll, eller om behörigheterna är komplexa. När det är klart kommer inläggen automatiskt att använda de nya behörigheterna.

en: Node access status
sv: Status för nodåtkomst

en: Number of posts on main page
sv: Antalet inlägg på startsidan

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
sv: Det förvalda antalet inlägg som maximalt visas per sida på översiktssidor såsom startsidan.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
sv: Är du säker på att du vill bygga om behörigheterna på webbplatsen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd bygger om alla behörigheter för webbplatsens innehåll, och detta kan ta lång tid. Du kan inte ångra åtgärden.

en: Demote from front page
sv: Ta bort från startsidan

en: Make sticky
sv: Visa överst i listor

en: Remove stickiness
sv: Visa inte överst i listor

en: language
sv: språk

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: Show summary in full view
sv: Visa sammanfattningen i fullt visningsläge

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
sv: Den nedkortade versionen av ditt inlägg visar hur det ser ut när det visas på startsidan eller när det exporteras i ett RSS-flöde.<span class="no-js"> Du kan infoga avgränsaren "&lt;!--break--&gt;" (utan citattecknen) för att styra var ditt inlägg kapas.</span>

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
sv: %title (@type) har återställts till versionen från %revision-date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
sv: Åtkomstreglerna för innehåll måste byggas om.

en: The content access permissions need to be rebuilt. Please visit <a href="@node_access_rebuild">this page</a>.
sv: Åtkomstreglerna för innehåll måste byggas om. Vänligen besök <a href="@node_access_rebuild">denna sida</a>.

en: The node module manages content on your site, and stores all posts (regardless of type) as a "node". In addition to basic publishing settings, including whether the post has been published, promoted to the site front page, or should remain present (or sticky) at the top of lists, the node module also records basic information about the author of a post. Optional revision control over edits is available. For additional functionality, the node module is often extended by other modules.
sv: Nodmodulen handhar innehåll på webbplatsen och lagrar alla inlägg (oavsett typ) som en "nod". Förutom grundläggande publiceringsinställning, inklusive om inlägget publicerats, visas på startsidan, eller skall förbli närvarande (eller klistrad) vid toppen av listor, lagrar nodmodulen också information om författaren av inlägget. Valfri versionskontroll över redigeringar är tillgänglig. För utökad funktionalitet kompletteras ofta nodmodulen av andra moduler.

en: Though each post on your site is a node, each post is also of a particular <a href="@content-type">content type</a>. <a href="@content-type">Content types</a> are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Each content type may have different default settings for <em>Publishing options</em> and other workflow controls. By default, the two content types in a standard Drupal installation are <em>Page</em> and <em>Story</em>. Use the <a href="@content-type">content types page</a> to add new or edit existing content types. Additional content types also become available as you enable additional core, contributed and custom modules.
sv: Även om varje inlägg på webbplatsen är en nod har inlägget också en särskild <a href="@content-type">innehållstyp</a>. <a href="@content-type">Innehållstyper</a> används för att definiera inläggets karaktäristik, såsom titel och beskrivning för fälten som visas på dess lägg till- och redigera-sidor. Varje innehållstyp kan ha olika grundinställningar för <em>Publiceringsalternativ</em> och andra kontroller av arbetsflödet. En standardinstallation av Drupal har två innehållstyper: <em>Sida</em> och <em>Artikel</em>. Använd <a href="@content-type">innehållstypsidan</a> för att lägga till eller redigera innehållstyper. Fler innehållstyper kan också bli tillgängliga då du aktiverar ytterligare moduler.

en: The administrative <a href="@content">content page</a> allows you to review and manage your site content. The <a href="@post-settings">post settings page</a> sets certain options for the display of posts. The node module makes a number of permissions available for each content type, which may be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
sv: Administrationssidan för <a href="@content">innehåll</a> låter dig se och hantera webbplatsens innehåll. <a href="@post-settings">Inställningssidan för inlägg</a> ställer in vissa alternativ för hur inlägg visas. Modulen Node gör ett antal behörigheter tillgängliga för varje innehållstyp som kan anges för olika roller på sidan <a href="@permissions">behörigheter</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@node">modulen Node</a> i onlinehandboken.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
sv: Nedan finns en lista över alla innehållstyper på din webbplats. Alla inlägg som existerar på webbplatsen är instanser av någon av dessa innehållstyper.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
sv: Fyll i det synliga namnet, det maskinläsbara namnet och alla andra relevanta fält på den här sidan för att skapa en ny innehållstyp. När den är skapad kommer webbplatsens användare att kunna skapa inlägg som är instanser av den här innehållstypen.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
sv: Versionshanteringen håller reda på skillnader mellan olika versioner av ett inlägg.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting is ignored when the summary is empty.
sv: Du angav att sammandraget inte skall visas när detta inlägg visas i sin helhet. Denna inställning ignoreras när sammandraget är tomt.

en: You specified that the summary should not be shown when this post is displayed in full view. This setting has been ignored since you have not defined a summary for the post. (To define a summary, insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) in the Body of the post to indicate the end of the summary and the start of the main content.)
sv: Du angav att sammandraget inte skall visas när detta inlägg visas i sin helhet. Denna inställning har ignorerats eftersom du inte har definierat något sammandrag för inlägget. (För att ange ett sammandrag, lägg till avgränsaren "&lt;!--break--&gt;" (utan citationstecken) i huvudtexten för inlägget för att ange var sammandraget slutar och var huvudinnehållet börjar.)

en: Read the rest of !title.
sv: Läs resten av !title.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
sv: <h1 class="title">Välkommen till din nya Drupal-webbplats!</h1><p>Följ dessa steg för att ställa in och börja använda din webbplats:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
sv: <strong>Ställ in webbplatsen</strong> När du har loggat in kan du besöka <a href="@admin">administrationssektionen</a> där du kan <a href="@config">anpassa och ställa in</a> alla delar av din webbplats.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
sv: <strong>Aktivera fler funktioner</strong> Besök sedan <a href="@modules">modullistan</a> och aktivera de funktioner som passar för dina specifika behov. Du finner fler moduler på <a href="@download_modules">Drupals nedladdningssida för moduler</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
sv: <strong>Anpassa formen på din webbplats</strong> För att ändra webbplatsens utseende, besök <a href="@themes">temasektionen</a>. Du kan välja bland de teman som ingår som standard eller ladda ner fler teman på <a href="@download_themes">Drupals nedladdningssida för teman</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
sv: <strong>Börja lägga in innehåll</strong> Slutligen kan du <a href="@content">skapa innehåll</a> för webbplatsen. Detta meddelande kommer att försvinna så fort du visar ett inlägg på startsidan.

en: Rebuilding content access permissions
sv: Bygger om behörigheter för innehåll

en: Content permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheter för innehåll har byggts om.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har inte byggts om på rätt sätt.

en: administer content types
sv: administrera innehållstyper

en: View, edit, and delete your site's content.
sv: Visa, redigera och radera webbplatsens innehåll.

en: Post settings
sv: Inställningar för inlägg

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
sv: Inställningar för nya inlägg, som till exempel längd på ingress, krav på förhandvisning och antal inlägg på startsidan.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
sv: Hantera inlägg per innehållstyp, bland annat standardstatus och publicering på startsidan.

en: Add content type
sv: Lägg till innehållstyp

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
sv: Gör det möjligt att lägga till och visa innehåll på webbplatsen.

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log into many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
sv: Denna webbplats stöder <a href="@openid-net">OpenID</a>, ett säkert sätt att logga in på flera olika webbplatser med ett enda användarnamn och lösenord. OpenID kan göra att du slipper handskas med flera användarnamn och lösenord för olika webbplatser.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
sv: För att använda OpenID måste du först etablera en identitet på en offentlig eller privat OpenID-server. Om du inte har ett OpenID och vill ha ett, pröva en <a href="@openid-providers">gratis offentlig leverantör</a>. Du kan läsa mer om OpenID på <a href="@openid-net">denna webbplats</a>.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you login, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
sv: Om du redan har ett OpenID, skriv in URLen till din OpenID-server nedan (t ex användarnamn.openidleverantör.com). Nästa gång du loggar in kan du använda denna URL istället för ett vanligt användarnamn och lösenord. Du kan ha flera OpenID-servrar om du vill – lägg bara till dem här.

en: OpenID is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated; including your site.
sv: OpenID är en säker metod att logga in på flera webbplatser med ett enda användarnamn och lösenord. Det kräver inte någon särskild mjukvara och det delar inte lösenord med någon annan webbplats som är kopplad till det. Det gäller också din egen webbplats.

en: Users can create accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which is good for the site, and offers convenience and security to the users. OpenID is not a trust system, so email verification is still necessary. The benefit stems from the fact that users can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually.
sv: Användare kan skapa konton med sitt OpenID, tilldela ett eller flera OpenID till existerande konton och logga in med ett OpenID. Detta gör det enklare att registrera sig, vilket är bra för webbplatsen och samtidigt smidigt och säkert för användaren. OpenID är inte ett tillitssystem, så verifiering via e-post krävs fortfarande. Fördelarna kommer av det faktum att användare kan ha ett enda lösenord som de kan använda på flera webbplatser. Detta innebär att de enkelt kan uppdatera sitt lösenord på ett centralt ställe istället för att behöva ändra på en massa olika ställen.

en: The basic concept is as follows: A user has an account on an OpenID server. This account provides them with a unique URL (such as myusername.openidprovider.com). When the user comes to your site, they are presented with the option of entering this URL. Your site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does your site record, or need to record the user's password.
sv: Grundidén är följande: En användare har ett konto på en OpenID-server. Detta konto ger dem en unik URL (som användarnamn.openidleverantör.com). När användarna kommer till din webbplats ges de möjlighet att ange denna URL. Din webbplats kommunicerar med OpenID-servern och begär att användarens identitet bekräftas. Om användaren är inloggad på OpenID-servern kommer servern att svara webbplatsen med en bekräftelse av identiteten. Om de inte är inloggade kommer OpenID servern att fråga efter deras lösenord. Din webbplats lagrar aldrig, och behöver inte heller lagra, användarens lösenord.

en: More information on OpenID is available at <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.
sv: Mer information om OpenID finns tillgänglig på <a href="@openid-net">OpenID.net</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen OpenID</a> i onlinehandboken.

en: OpenID identities
sv: OpenID-identiteter

en: Allows users to log into your site using OpenID.
sv: Låter användare logga in på din webbplats med OpenID.

en: No URL aliases found.
sv: Inga URL-alias hittades.

en: No URL aliases available.
sv: Inga URL-alias tillgängliga.

en: Update alias
sv: Uppdatera alias

en: Create new alias
sv: Skapa nytt alias

en: The alias %alias is already in use in this language.
sv: Aliaset %alias används redan för detta språk.

en: The alias has been saved.
sv: Aliaset har sparats.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
sv: Är du säker på att du vill radera URL-aliaset %title?

en: Filter aliases
sv: Filtrera alias

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
sv: Modulen Path låter dig skapa alias för Drupals URL:er. Sådana alias gör URL:en mer läsbar för dina användare och kan hjälpa Internet-sökmotorer att indexera innehållet mer effektivt. Flera alias kan skapas för en och samma sida.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
sv: <p>Exempel på URL-alias:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; shop</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; shop/produkter/dekorationer</li>
    <li>node/3 =&gt; kontakt</li>
    </ul>

en: The path module enables appropriately permissioned users to specify an optional alias in all node input and editing forms, and provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are <em>administer url aliases</em> and <em>create url aliases</em>.
sv: Modulen Path ger användare med rätt behörighet möjlighet att specificera ett alternativt alias på inmatnings- och redigeringsformulär för noder. Den ger också ett administrativt gränssnitt för att visa och redigera alla URL-alias. De två olika behörigheterna som hör till URL-alias är <em>administrera URL-alias</em> och <em>skapa URL-alias</em>.

en: This module also provides user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up mass URL aliasing.
sv: Denna modul ger också möjlighet till massöversättning av URL:er, vilket är praktiskt om du rutinmässigt vill ha andra URL:er än vad som är standard. Till exempel kanske du vill visa adresserna på ett annat språk. För att kunna sätta upp massöversättning av URL:er måste du ha tillgång till Drupals källkod på webbservern.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@path">Path module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@path">modulen Path</a>i onlinehandboken.

en: Drupal provides complete control over URLs through aliasing, which is often used to make URLs more readable or easy to remember. For example, the alias 'about' may be mapped onto the post at the system path 'node/1', creating a more meaningful URL. Each system path can have multiple aliases.
sv: Drupal ger användarna full kontroll över URL:er med hjälp av alias. Denna funktion används vanligtvis för att göra URL:er mer läsbara och lätta att komma ihåg. Till exempel kan man låta aliaset 'om' representera systemsökvägen 'node/1' för att få en mer meningsfull adress. Varje systemsökväg kan ha flera alias.

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
sv: Skriv in den sökväg som du vill skapa ett alias för, följt av namnet på det nya aliaset.

en: The alias has been deleted.
sv: Aliaset har tagits bort.

en: The path is already in use.
sv: Sökvägen används redan.

en: URL aliases
sv: URL-alias

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
sv: Ändra URL:er på din webbplats genom att skapa alias.

en: Edit alias
sv: Redigera alias

en: Delete alias
sv: Radera alias

en: Add alias
sv: Lägg till alias

en: Allows users to rename URLs.
sv: Tillåter användare att döpa om URL:er.

en: The PHP filter adds the ability to include PHP code in posts. PHP is a general-purpose scripting language widely-used for web development; the content management system used by this website has been developed using PHP.
sv: PHP-filtret ger möjlighet att inkludera PHP-kod i inlägg. PHP är ett mångsidigt skriptspråk som ofta används för webbutveckling – publiceringsverktyget som används av denna webbplats har utvecklats med PHP.

en: Through the PHP filter, users with the proper permission may include custom PHP code within a page of the site. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use.
sv: Genom PHP-filtret kan användare med tillräckliga behörigheter inkludera egen PHP-kod på en sida på webbplatsen. Även om detta är en kraftfull och flexibel funktion när det används av en pålitlig användare med PHP-kunskaper är det en märkbar och farlig säkerhetsrisk i händerna på en illvillig användare. Även en pålitlig användare kan ofrivilligt äventyra webbplatsen genom att skriva in felformaterad eller felaktig PHP-kod. Endast de mest pålitliga användarna bör ges behörighet att använda PHP-filtret och all PHP-kod som läggs till genom filtret bör undersökas noga innan det används.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
sv: <a href="@drupal">Drupal.org</a> har <a href="@php-snippets">några exempel på korta snuttar med PHP-kod</a>. Du kan också själv skapa egna med lite PHP-erfarenhet och kunskap om Drupal-systemet.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@php">PHP module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen PHP</a> i onlinehandboken.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
sv: Du får använda PHP-kod. Du måste ha med &lt;?php ?&gt; taggarna.

en: Using custom PHP code
sv: Använder egen PHP-kod

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
sv: Egen PHP-kod kan bäddas in i en del typer av innehåll på webbplatsen, inklusive inlägg och block. Även om inbäddad PHP-kod i ett inlägg eller block är en kraftfull och flexibel funktion då det används av en pålitlig användare med erfarenhet av PHP är det också en märkbar och farlig säkerhetsrisk då det används felaktigt. Även ett litet misstag då PHP-kod läggs in kan av misstag äventyra din webbplats.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
sv: Om du är ovan vid PHP, SQL eller Drupal, undvik att använda egen PHP-kod i inlägg. Experiment med PHP kan förstöra din databas, göra webbplatsen oanvändbar eller allvarligt äventyra säkerheten.

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
sv: Kom ihåg att dubbelkolla varje rad efter syntax- och logiska fel <strong>innan</strong> du sparar.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
sv: PHP-satser måste avslutas korrekt med semikolon.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
sv: Globala variabler som används i din PHP-kod behåller sina värden efter att ditt skript har körts färdigt.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
sv: <code>register_globals</code> är <strong>avslaget</strong>. Om du behöver använda formulär, lär dig och använd funktionerna i <a href="@formapi">Drupal Form API</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
sv: Använd en sats av typen <code>print</code> eller <code>return</code> i din kod för att skriva ut innehåll.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
sv: Utveckla och testa din PHP-kod med ett separat testskript och en testdatabas innan du använder den på din produktionswebbplats.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
sv: Överväg att lägga in din PHP-kod i en egen webbplatsspecifik modul eller <code>template.php</code>-fil hellre än att bädda in det direkt i ett inlägg eller block.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
sv: Var medveten om att möjligheten att bädda in PHP-kod i innehållet tillhandahålls av modulen PHP Filter. Om denna modul är inaktiverad eller borttagen kommer inlägg med inbäddad PHP-kod att visa koden istället för att exekvera den.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
sv: Ett enkelt exempel: <em>Skapa ett "Välkommen"-block som hälsar besökare med ett enkelt meddelande.</em>

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome". With its input format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
sv: <p>Lägg till ett eget block till webbplatsen som kallas "Välkommen". Välj inmatningsformatet "PHP-kod" (eller ett annat format som stöder PHP-inmatning) och lägg till följande i brödtextfältet:</p>
    <pre>
    print t('Välkommen besökare! Tack för ditt besök.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
sv: <p>För att istället visa namnet på en registrerad användare, använd detta:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Välkommen @name! Tack för ditt besök.', array('@name' => $user->name));
    }
    else {
      print t('Välkommen besökare! Tack för ditt besök.');
    }
    </pre>

en: PHP evaluator
sv: PHP-tolk

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
sv: Kör en bit PHP-kod. Detta filter bör endast vara tillgängligt för administratörer!

en: A !php-code input format has been created.
sv: Ett !php-code inmatningsformat har skapats.

en: The PHP module has been disabled. Please note that any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
sv: Modulen PHP har inaktiverats. Observera att allt innehåll som tidigare använde PHP-filtret kommer att betraktas som vanlig text. Detta kan vara en säkerhetsrisk eftersom känslig information kan avslöjas om det användes i PHP-koden.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
sv: Ger möjlighet att köra inbäddad PHP-kod.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications, or "pings", to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service about new or updated content. In turn, <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> notifies other popular services, including weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, and Moreover.
sv: Modulen Ping är användbar för att meddela intresserade webbplatser att din webbplats har ändrats. Den skickar automatiskt meddelanden (så kallade pingar) om ändringar till tjänsten <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a>. Pingomatic meddelar i sin tur andra tjänster såsom weblogs.com, Technocrati, blo.gs, Blogrolling, Feedster.com och Moreover.

en: The ping module requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Modulen Ping kräver en korrekt inställd <a href="@cron">schemalagd aktivitet</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@ping">Ping module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@ping">modulen Ping</a> i onlinehandboken.

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
sv: Misslyckades att meddela pingomatic.com (webbplats).

en: Alerts other sites when your site has been updated.
sv: Meddela andra webbplatser när din webbplats har uppdaterats.

en: Total votes: @votes
sv: Totalt antal röster: @votes

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple, multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to receive feedback from community members.
sv: Modulen Poll kan användas för att skapa enkla undersökningar för webbplatsens användare. En undersökning är ett enkelt formulär med flervalsfrågor och visar det samlade resultatet av samtliga röster. Undersökningar är ett bra sätt för en umgängesgrupp att få direkt feedback från medlemmarna.

en: When creating a poll, enter the question being posed, as well as the potential choices (and beginning vote counts for each choice). The status and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified. Use the <a href="@poll">poll</a> menu item to view all current polls. To vote in or view the results of a specific poll, click on the poll itself.
sv: När du skapar en undersökning, skriv in frågan det handlar om, såväl som potentiella alternativ (och antalet röster på varje alternativ som det skall starta ifrån). Statusen och varaktigheten (tidslängd som undersökningen är aktiv för nya röster) kan också anges. Använd menyvalet <a href="@poll">undersökning</a> för att visa alla nuvarande undersökningar. Klicka på själva undersökningen för att rösta i eller visa resultat för en specifik undersökning.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@poll">Poll module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@poll">modulen Poll</a> i onlinehandboken.

en: Most recent poll
sv: Senaste undersökningen

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
sv: En <em>undersökning</em> är en fråga med ett antal tänkbara svarsalternativ. När en <em>undersökning</em> väl har skapats tillför den en enkel fortlöpande räknare över antalet röster som erhållits på respektive svarsalternativ.

en: Poll status
sv: Status på undersökning

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
sv: När undersökning avslutats kan besökare inte längre rösta.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
sv: Undersökningen avslutas automatiskt efter denna tid.

en: Votes for choice @n
sv: Röster för alternativ @n

en: Negative values are not allowed.
sv: Negativa värden är inte tillåtna.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
sv: Din röst kunde inte registreras eftersom du inte valde något av alternativen.

en: Add another choice
sv: Skapa fler alternativ

en: Vote count
sv: Antal röster

en: create poll content
sv: skapa innehåll för undersökning

en: delete own poll content
sv: radera egna undersökningar

en: delete any poll content
sv: radera undersökningar

en: edit any poll content
sv: redigera undersökningar

en: edit own poll content
sv: redigera eget innehåll i undersökning

en: Polls
sv: Undersökningar

en: Profile fields have been updated.
sv: Profilfältet har uppdaterats.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
sv: Det finns inga fält i den här kategorin. Om den här kategorin fortfarande är tom när den sparas kommer den att raderas.

en: edit %title
sv: redigera %title

en: add new %type
sv: lägg till ny %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
sv: Fältets namn. Fältnamnet visas inte för användaren utan används internt av HTML-kod och URL:er.
    OM du inte vet exakt vad du ska göra, så rekommenderas det starkt att du inleder formulärnamnen med <code>profile_</code> för att undvika namnkonflikter med andra fält. Mellanslag och andra specialtecken är inte tillåtna, förutom bindestreck (-) och understrykningstecken (_). Exempel på fältnamn är "profile_favorite_color" eller kanske bara "profile_color".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
sv: En lista med samtliga alternativ. Skriv varje alternativ på en egen rad. Exempel på alternativ är "röd", "blå", "grön" etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
sv: Dolt profilfält, visas bara för administratörer, moduler och teman.

en: Private field, content only available to privileged users.
sv: Privat fält, innehållet visas endast för privilegierade användare.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
sv: Offentligt fält. Innehållet visas på profilsidan men används inte på sidor med medlemslistor.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
sv: Offentligt fält. Innehållet visas på profilsidan och på sidor med medlemslistor.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
sv: Vikterna bestämmer i vilken ordning fälten visas. Lättare fält "flyter upp" mot kategorins topp.

en: Form will auto-complete while user is typing.
sv: Fältet kompletteras automatiskt när användaren skriver.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
sv: Av säkerhetsskäl kommer automatisk komplettering att stängas av om användaren inte har behörighet till användarprofiler.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
sv: Det uppräknade formulärnamnet innehåller ett eller flera otillåtna tecken. Mellanslag eller andra specialtecken, förutom streck (-) och understreck (_), är inte tillåtna.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
sv: Det valda formulärnamnet är reserverat för att användas av Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
sv: Det valda kategorinamnet är reserverat för att användas av Drupal.

en: The specified title is already in use.
sv: Den valda rubriken används redan.

en: The specified name is already in use.
sv: Det valda namnet används redan.

en: A hidden field cannot be required.
sv: Ett dolt fält kan inte vara obligatoriskt.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
sv: Ett dolt fält kan inte sättas till synligt på användarens registreringsformulär.

en: The field has been created.
sv: Fältet har skapats.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
sv: Är du säker på att du vill radera fältet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
sv: Detta kan inte ångras. Om användare har skrivit in värden i detta fält i sina profiler så kommer dessa värden också att raderas. Om du vill behålla användarnas data så kan du, istället för att radera det, <a href="@edit-field">redigera fältet</a> och ändra det till ett dolt profilfält så att bara administratörer kan se det.

en: The field %field has been deleted.
sv: Fältet %field har raderats.

en: Profile field %field added under category %category.
sv: Profilfältet %field lades till under kategorin %category.

en: Profile field %field deleted.
sv: Profilfältet %field raderades.

en: User list
sv: Användarlista

en: The profile module allows custom fields (such as country, full name, or age) to be defined and displayed in the <em>My Account</em> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information.
sv: Modulen Profil låter dig definiera egna fält (såsom land, namn eller ålder) i användarprofilen som visas under delen <em>Mitt konto</em>. På så sätt kan webbplatsens användare ge mer information om sig själva och det möjliggör också för community-baserade webbplatser att organisera användarna efter fält i profilen.

en: The following types of fields can be added to a user profile:
sv: Följande typer av fält kan läggas till en användarprofil:

en: single-line textfield
sv: enradigt textfält

en: multi-line textfield
sv: flerradigt textfält

en: checkbox
sv: kryssruta

en: list selection
sv: listval

en: freeform list
sv: lista i fritt format

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@profile">modulen Profile</a> i onlinehandboken.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My Account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name. To change the category of a field or the order of fields within a category, grab a drag-and-drop handle under the Title column and drag the field to a new location in the list. (Grab a handle by clicking and holding the mouse while hovering over a handle icon.) Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save configuration</em> button at the bottom of the page.
sv: Den här sidan visar en lista på de nuvarande, anpassade profilfält som ska visas på en användares sida <em>Mitt konto</em>. Likartade eller relaterade fält kan placeras i en kategori för att ge struktur. Redigera ett profilfält och förse det med ett nytt kategorinamn för att lägga till en kategori (eller redigera en redan existerande). Under kolumnen <em>Titel</em> kan du använda drag-och-släpp-handtaget för att ändra kategorin på ett fält eller ordningen inom en kategori. (Ta tag i ett handtag genom att hålla musen över handtagsikonen, klicka och hålla musknappen nedtryckt.) Kom ihåg att dina ändringar inte kommer att sparas förrän du klickar på knappen <em>Spara inställningar</em> längst ned på sidan.

en: Author information
sv: Författarinformation

en: Link to full user profile
sv: Länk till fullständig användarprofil

en: Profile fields to display
sv: Vilka profilfält som ska visas

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
sv: Välj vilka profilfält du vill visa i blocket. Bara fält som angetts som offentliga i <a href="@profile-admin">inställningarna för profilfält</a> finns tillgängliga.

en: View full user profile
sv: Visa fullständig användarprofil

en: About %name
sv: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
sv: Skriv varje alternativ på en egen rad, eller separera dem med kommatecken. HTML är inte tillåtet.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
sv: Det angivna värdet för %field är inte en giltig URL.

en: Create customizable fields for your users.
sv: Skapa egna fält i användarprofilerna.

en: Profile category autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av kategori

en: Edit field
sv: Redigera fält

en: Delete field
sv: Radera fält

en: Profile autocomplete
sv: Automatisk ifyllning av profil

en: Supports configurable user profiles.
sv: Ger stöd för konfigurerbara användarprofiler.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
sv:  Sökindexet raderas inte utan uppdateras systematiskt för att återspegla de nya inställningarna. Sökfunktionen kommer att fortsätta fungera, men nytt innehåll kommer inte att indexeras förrän allt existerande innehåll har indexerats om. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The index will be rebuilt.
sv: Indexet kommer att byggas om.

en: Indexing status
sv: Indexeringsstatus

en: Indexing throttle
sv: Indexeringsbegränsning

en: Number of items to index per cron run
sv: Antalet poster som skall indexeras per schemalagd körning

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
sv: Största antal indexerade poster i varje omgång av en <a href="@cron">körning av schemalagd aktivitet</a>. Om det behövs kan du minska antalet poster för att förhindra avbrott och minnesfel under indexeringen.

en: Indexing settings
sv: Inställningar för indexering

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
sv: <p><em>Ändringar i inställningarna nedan gör att webbplatsens index byggs om. Sökindexet raderas inte utan uppdateras systematiskt för att återspegla de nya inställningarna. Sökfunktionen kommer att fortsätta fungera, men nytt innehåll kommer inte att indexeras förrän allt existerande innehåll har indexerats om.</em></p><p><em>Standardinställningarna är förmodligen lämpliga för de flesta webbplatser.</em></p>

en: Minimum word length to index
sv: Minsta ordlängd att indexera

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
sv: Antalet tecken ett ord måste ha för att det skall indexeras. Ett lägre värde betyder bättre sökresultat, men också större databas. Varje sökning måste innehålla minst ett sökord som har denna längd (eller längre).

en: Simple CJK handling
sv: Enkel CJK-hantering

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
sv: Huruvida en enkel kinesisk/japansk/koreansk teckenhanterare som baseras på överlappande sekvenser skall användas eller ej. Stäng av detta om du vill använda en extern hanterare för detta istället. Påverkar inte övriga språk.

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site, and is useful for finding both users and posts.
sv: Modulen Search lägger till möjligheten att söka efter innehåll genom nyckelord. Sökningen är ofta det enda fungerande sättet att hitta innehåll på en stor webbplats och kan användas för att hitta både användare och inlägg.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">search settings page</a>; for example, the <em>Number of items to index per cron run</em> sets the maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce this number to prevent timeouts and memory errors when indexing.
sv: För att tillhandahålla nyckelordssökning har sökmotorn ett index över ord som finns i din webbplats innehåll. För att bygga och underhålla detta index krävs att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat. Indexeringens beteende kan justeras på <a href="@searchsettings">inställningssidan för sökning</a>. Exempelvis anger <em>Antal poster som indexeras per schemalagd aktivitet</em> det maximala antalet nyckelord som indexeras i varje <a href="@cron">körning av schemalagda aktiviteter</a>. Om det behövs kan du minska antalet för att förhindra avbrott och minnesfel under indexeringen.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@search">Search module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@search">modulen Search</a> i onlinehandboken.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
sv: Sökmotorn upprätthåller ett index av ord som finns i din webbplats innehåll. För att bygga och underhålla detta index krävs att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerat. Beteendet för indexering kan justeras i inställningarna nedan.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: search content
sv: sök efter innehåll

en: use advanced search
sv: använd avancerad sökning

en: administer search
sv: administrera sökfunktionen

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
sv: Konfigurera relevansinställningarna för sökning och andra indexeringsalternativ

en: Top search phrases
sv: Topplista sökord

en: View most popular search phrases.
sv: Visa de populäraste sökorden

en: Enables site-wide keyword searching.
sv: Möjliggör nyckelordssökning på webbplatsen.

en: Total page generation time
sv: Total tid för sidgenerering

en: Top pages in the past %interval
sv: Mest besökta sidor sedan %interval tillbaka

en: unban
sv: häv bannlysning

en: ban
sv: bannlys

en: Top visitors in the past %interval
sv: Flitigaste besökare sedan %interval tillbaka

en: Top referrers in the past %interval
sv: Vanligaste hänvisare sedan %interval tillbaka

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
sv: Logga all sidåtkomst. Krävs för statistik över hänvisare.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
sv: Äldre poster i åtkomstloggen (inklusive statistik över hänvisare) kommer automatiskt att tas bort. (Kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är installerat på rätt sätt.)

en: Content viewing counter settings
sv: Inställningar för visningsräknaren

en: Count content views
sv: Räkna antal gånger innehåll visas

en: Increment a counter each time content is viewed.
sv: Räkna varje gång någon tittar på ett innehåll.

en: The statistics module keeps track of numerous site usage statistics, including the number of times, and from where, each of your posts is viewed. These statistics are useful in determining how users are interacting with each other and with your site, and are required for the display of some Drupal blocks.
sv: Modulen Statistics för statistik över olika aspekter av webbplatsens användning. Den räknar hur många gånger, och varifrån, varje inlägg på webbplatsen visas. Modulen kan användas för att få värdefull information om hur användare interagerar med varandra och med webbplatsen.

en: The statistics module provides:
sv: Modulen Statistics tillhandahåller:

en: a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. (Enable <em>Count content views</em> on the <a href="@accesslog">access log settings page</a>, and determine if the post access counters should be visible to any user roles on the <a href="@permissions">permissions page</a>.)
sv: en räknare för varje inlägg på webbplatsen som ökar för varje gång den visas. (Aktivera <em>Räkna innehållsvisningar</em> på <a href="@accesslog">inställningssidan för åtkomstloggning</a> och bestäm om räknaren ska vara synlig för olika användarroller på <a href="@permissions">sidan för behörigheter</a>.)

en: a <a href="@recent-hits">recent hits</a> log that displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page accessed, the user name (if available) and IP address of the accessing party.
sv: en logg över <a href="@recent-hits">senaste träffar</a> som visar information om den senaste aktiviteten på webbplatsen, inklusive URL och titel på sidan som visats, användarnamn (om det är tillgängligt) och IP-adress för besökaren.

en: a <a href="@top-referrers">top referrers</a> log that displays the referring parties for your site visits (where your visitors came from).
sv: en logg för <a href="@top-referrers">vanligaste hänvisare</a> som visar vilka som hänvisar till din webbplats (varifrån dina besökare kom).

en: a <a href="@top-pages">top pages</a> log that displays site content in descending order by number of views.
sv: en logg för <a href="@top-pages">mest besökta sidorna</a> som visar innehåll i sjunkande ordning efter antalet besök.

en: a <a href="@top-visitors">top visitors</a> log that displays the most active users on your site.
sv: en logg för <a href="@top-visitors">aktivaste besökare</a> som visar de mest aktiva användarna på din webbplats.

en: a <em>Popular content</em> block that displays the day's most viewed content, the all-time most viewed content, and the last content viewed. (Enable the <em>Popular content</em> block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.)
sv: ett block för <em>Populärt innehåll</em> som visar dagens mest visade innehåll, det mest visade innehållet totalt sett och det senast visade innehållet. (Aktivera blocket <em>Populärt innehåll</em> på sidan <a href="@blocks">Administration av block</a>.)

en: Configuring the statistics module
sv: Konfigurerar modulen Statistics

en: When the <em>Enable access log</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> is enabled, data about every page accessed (including the remote host's IP address, referrer, node accessed, and user name) is stored in the access log. The access log must be enabled for the <a href="@recent-hits">recent hits</a>, <a href="@top-referrers">top referrers</a>, <a href="@top-pages">top pages</a>, and <a href="@top-visitors">top visitors</a> log pages to function. Enabling the access log adds one additional database call per page displayed by Drupal.
sv: Då inställningen <em>Aktivera åtkomstloggning</em> på <a href="@accesslog">åtkomstloggningens inställningssida</a> är aktiverad lagras data om varje visad sida (inklusive besökarens IP-adress, hänvisare, nod som visats och användarnamn) i åtkomstloggen. Åtkomstloggen måste vara aktiverad för att loggsidorna för <a href="@recent-hits">senaste träffar</a>, <a href="@top-referrers">största hänvisare</a>, <a href="@top-pages">mest besökta sidor</a> och <a href="@top-visitors">aktivast besökare</a> ska fungera. Att aktivera åtkomstloggningen lägger till ett databasanrop per sida som visas av Drupal.

en: The <em>Discard access logs older than</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> specifies the length of time entries are retained in the access log before they are deleted. Automatic access log entry deletion requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Inställningen <em>Ta bort åtkomstloggar äldre än</em> på <a href="@accesslog">åtkomstloggningens inställningssida</a> anger hur länge en post i åtkomstloggen skall behållas innan den tas bort. Automatisk åtkomstloggningsborttagning kräver att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är rätt konfigurerat.

en: The <em>Count content views</em> setting on the <a href="@accesslog">access log settings page</a> enables a counter for each post on your site that increments each time the post is viewed. This option must be enabled to provide post-specific access counts. Enabling this option adds one additional database call per each post displayed by Drupal.
sv: <em>Räkna innehållsåtkomster</em> inställningen i <a href="@accesslog">åtkomstloggens inställningssida</a> aktiverar en räknare för varje post på din webbplats som ökar för varje gång posten ses. Detta val måste aktiveras för att kunna tillhandahålla postspecifik åtkomsträkning. Att aktivera detta val lägger till en ytterligare databascell för varje post som visas av Drupal.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@statistics">Statistics module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@statistics">modulen Statistics</a> i onlinehandboken

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
sv: Inställningar för den statistik som Drupal lagrar om webbplatsen. Se <a href="@statistics">webbplatsstatistik</a> för själva informationen.

en: This page displays the site's most recent hits.
sv: Denna sida visar de senaste sidbesöken.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
sv: Den här sidan visar alla externa hänvisare, eller externa referenser till din webbplats.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
sv: När du bannlyser en besökare hindrar du besökarens IP-adress från att komma åt din webbplats. Till skillnad från när man spärrar en användare så fungerar bannlysningen även för gäster. Den vanligaste användningen är att spärra webbrobotar ("bots"/"crawlers") som använder för mycket resurser.

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: How many content items to display in "all time" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "Någonsin".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
sv: Hur många innehållsposter som skall visas under "Senast visade".

en: Today's:
sv: I dag:

en: All time:
sv: Någonsin:

en: Last viewed:
sv: Senast visade:

en: View pages that have recently been visited.
sv: Visa sidor som nyligen har besökts.

en: View pages that have been hit frequently.
sv: Visa sidor som har besökts ofta.

en: Top visitors
sv: Flitigaste besökarna

en: View visitors that hit many pages.
sv: Visa besökare som har besökt många sidor.

en: Top referrers
sv: Vanligaste hänvisarna

en: View top referrers.
sv: Visa vanligaste hänvisarna.

en: View access log.
sv: Visa åtkomstlogg.

en: Control details about what and how your site logs.
sv: Inställningar för vad och hur loggning sker på webbplatsen.

en: Track page visits
sv: Spåra sidbesök

en: Logs access statistics for your site.
sv: Loggar åtkomststatistik på webbplatsen.

en: The syslog module enables Drupal to send messages to the operating system's logging facility.
sv: Modulen Syslog möjliggör för Drupal att sända meddelanden till operativsystemets logghantering.

en: Syslog is an operating system administrative logging tool, and provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. On UNIX/Linux systems, the file /etc/syslog.conf defines this routing configuration; on Microsoft Windows, all messages are sent to the Event Log. For more information on syslog facilities, severity levels, and how to set up a syslog.conf file, see <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> and PHP's <a href="@php_openlog">openlog</a> and <a href="@php_syslog">syslog</a> functions.
sv: Syslog är ett operativsystems administrativa loggverktyg som används i systemhantering och säkerhetsgranskningar. Anpassat mest för medium till stora webbplatser. Syslog tillhandahåller filtrerande verktyg som tillåter att meddelanden vidarebefordras beroende på typ och allvarlighetsgrad. På system med UNIX/Linux bestämmer filen /etc/syslog.conf vidarebefordringen. På Microsoft Windows skickas alla meddelanden till händelsehanterarens log. För mer information om Syslogs möjligheter, säkerhetsnivåer och hur man sätter upp filen syslog.conf, se <a href="@syslog_conf">UNIX/Linux syslog.conf</a> och PHP:s <a href="@php_openlog">Openlog</a> och <a href="@php_syslog">Syslog</a> funktioner.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@syslog">Syslog module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@syslog">modulen Syslog</a> i onlinehandboken.

en: Send events to this syslog facility
sv: Skicka händelserna till Syslogs hantering

en: Select the syslog facility code under which Drupal's messages should be sent. On UNIX/Linux systems, Drupal can flag its messages with the code LOG_LOCAL0 through LOG_LOCAL7; for Microsoft Windows, all messages are flagged with the code LOG_USER. Depending on the system configuration, syslog and other logging tools use this code to identify or filter Drupal messages from within the entire system log. For more information on syslog, see <a href="@syslog_help">Syslog help</a>.
sv: Välj Syslogs hanteringskod som Drupals meddelande ska skickas med. På systemen UNIX/Linux kan Drupal flagga meddelandena med koden LOG_LOCAL0 till och med LOG_LOCAL7. För Microsoft Windows flaggas alla meddelanden med koden LOG_USER. Beroende på systemets konfiguration kan Syslog och andra loggverktyg använda denna kod för att identifiera eller filtrera Drupals meddelanden inifrån hela systemloggen. Läs mer om <a href="@syslog_help">Syslog help</a> för mer information om Syslog.

en: LOG_USER - User level messages. Use this for Windows.
sv: LOG_USER - Användarens meddelandenivå. Använd detta för Windows.

en: Settings for syslog logging. Syslog is an operating system administrative logging tool used in systems management and security auditing. Most suited to medium and large sites, syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity.
sv: Inställningar för Syslogs loggningar. Syslog är ett operativsystems administrativa loggverktyg som används i systemhantering och säkerhetsgranskningar. Anpassat mest för medium till stora webbplatser. Syslog tillhandahåller filtrerande verktyg som tillåter att meddelanden vidarebefordras beroende på typ och allvarlighetsgrad.

en: Logs and records system events to syslog.
sv: Loggar och registrerar systemhändelser till syslog.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
sv: Ange vilket tema som ska användas på administrationssidorna. Om du väljer "Systemstandard" kommer de administrativa sidorna att använda samma tema som resten av webbplatsen.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
sv: Observera att <a href="!admin_theme_page">administrationstemat</a> fortfarande är inställt på temat %admin_theme. Därför har inte temat ändrats på den här sidan. Alla ickeadministrativa delar av webbplatsen kommer dock att använda det valda temat %selected_theme som standardtema.

en: User pictures in posts
sv: Användarbilder i inlägg

en: User pictures in comments
sv: Användarbilder i kommentarer

en: Shortcut icon
sv: Bokmärkesikon

en: Display post information on
sv: Visa information om författare

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
sv: Ange för vilka innehållstyper texten <em>skrivet av "användare" den "datum"</em> skall visas.

en: Logo image settings
sv: Inställningar för logotypbild

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
sv: Om detta är valt kommer nedanstående logotyp att visas.

en: Use the default logo
sv: Använd standardlogotyp

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
sv: Kryssa i här om du vill att temat skall använda sin standardlogotyp.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
sv: Sökvägen till den fil som ska användas som logotyp istället för temats standardlogotyp.

en: Upload logo image
sv: Ladda upp logotypbild

en: Shortcut icon settings
sv: Inställningar för bokmärkesikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
sv: Din bokmärkesikon eller "favicon" visas i adressraden och vid bokmärken i de flesta webbläsare.

en: Use the default shortcut icon.
sv: Använd den förvalda bokmärkesikonen.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
sv: Kryssa i om du vill att temat skall använda den förvalda bokmärkesikonen.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
sv: Sökvägen till den fil som du vill skall användas som egen bokmärkesikon.

en: Upload icon image
sv: Ladda upp en ikonbild

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din bokmärkesikon om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
sv: @module (<span class="admin-missing">saknas</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
sv: Följande moduler kommer att avinstalleras helt och hållet från webbplatsen, och <em>all data från dessa moduler kommer att försvinna</em>!

en: Confirm uninstall
sv: Bekräfta avinstallation

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
sv: Vill du fortsätta och avinstallera ovanstående?

en: No modules selected.
sv: Inga moduler valda.

en: The selected modules have been uninstalled.
sv: De valda modulerna har avinstallerats.

en: The name of this website.
sv: Namnet på den här webbplatsen.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
sv: Webbplatsens motto eller slogan (visas oftast intill webbplatsens rubrik).

en: Your site's mission or focus statement (often prominently displayed on the front page).
sv: Webbplatsens syfte eller uppgift (visas oftast på en framträdande plats på startsidan).

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
sv: Sökvägen '@path' är antingen ogiltig eller så har du inte behörighet till den.

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Om du är osäker lämnar du fältet tomt.

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Write errors to the log
sv: Skriv fel till loggen

en: Write errors to the log and to the screen
sv: Skriv fel till loggen och på skärmen

en: Specify where Drupal, PHP and SQL errors are logged. While it is recommended that a site running in a production environment write errors to the log only, in a development or testing environment it may be helpful to write errors both to the log and to the screen.
sv: Ange var Drupal-, PHP- och SQL-fel loggas. På en produktionsserver rekommenderas det att felen endast skrivs till loggen. På en testserver kan man ha nytta av att skriva dem både till loggen och på skärmen.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (boot) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
sv: Det normala cacheläget passar de flesta webbplatser och har inga bieffekter. Det aggressiva cacheläget gör att Drupal inte laddar och laddar av moduler när den visar en cachad sida. Detta ger en extra höjning av prestanda, men kan ge oönskade bieffekter.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and will not function properly: %modules</strong>
sv: <strong class="error">Följande aktiva moduler är inkompatibla med aggressiv sidcache och kommer inte att fungera ordentligt: %modules</strong>

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
sv: <strong class="ok">Alla aktiva moduler är kompatibla med aggressiv sidcache.</strong> Observera att om du använder aggressiv sidcache och aktiverar nya moduler måste du titta här igen för att vara säker på att de nya modulerna är kompatibla.

en: Page cache
sv: Sidcache

en: Enabling the page cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time it is viewed.
sv: Att aktivera sidcache ger en betydande ökning av prestanda. Drupal kan lagra och överföra komprimerade sidor för <em>gäster</em>. Genom att cacha en webbsida behöver inte Drupal skapa sidan varje gång någon vill titta på den.

en: Caching mode
sv: Cacheläge

en: Normal (recommended for production sites, no side effects)
sv: Normal (rekommenderas i produktionsmiljö, inga bieffekter)

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
sv: Aggressiv (bara för experter, eventuella bieffekter)

en: On high-traffic sites, it may be necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will elapse before the cache is emptied and recreated, and is applied to both page and block caches. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
sv: För webbplatser med hög belastning kan det bli nödvändigt att reglera den minsta livslängden för cacheminnet. Den minsta livslängden för cacheminnet är den minsta tidsrymd som passerar innan cache-minnet rensas och återskapas. En större livslängd för cacheminnet ger bättre prestanda, men det tar längre tid innan användarna kan se nytt innehåll.

en: Page compression
sv: Sidkomprimering

en: By default, Drupal compresses the pages it caches in order to save bandwidth and improve download times. This option should be disabled when using a webserver that performs compression.
sv: Som standard komprimerar Drupal sidor som den cachar för att spara bandbredd och minska nedladdningstiden. Detta alternativ bör vara inaktiverat när man använder en webserver som utför komprimering.

en: Enabling the block cache can offer a performance increase for all users by preventing blocks from being reconstructed on each page load. If the page cache is also enabled, performance increases from enabling the block cache will mainly benefit authenticated users.
sv: Genom att aktivera blockcache undviker man att blocken behöver återskapas vid varje sidvisning, och får därmed en prestandahöjning. Om sidcache dessutom är aktiverad ger den här funktionen huvudsakligen ökad prestanda för verifierade användare.

en: Enabled (recommended)
sv: Aktiverad (rekommenderat)

en: Note that block caching is inactive when modules defining content access restrictions are enabled.
sv: Observera att blockcachen inte används när man har aktiverat moduler för begränsad åtkomst till innehåll.

en: Bandwidth optimizations
sv: Bandbreddsoptimeringar

en: <p>Drupal can automatically optimize external resources like CSS and JavaScript, which can reduce both the size and number of requests made to your website. CSS files can be aggregated and compressed into a single file, while JavaScript files are aggregated (but not compressed). These optional optimizations may reduce server load, bandwidth requirements, and page loading times.</p><p>These options are disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.</p>
sv: <p>Drupal kan automatiskt optimera externa resurser som CSS och JavaScript. Detta kan reducera både storleken och antalet anrop till din webbserver. CSS-filer kan slås samman och komprimeras till en enda fil medan JavaScript-filen bara slås samman (de komprimeras inte). Dessa valfria optimeringar kan minska belastningen på servern, kraven på bandbredd och tiden det tar att ladda sidorna.</p><p>Alternativen är inaktiverade om du inte har skapat katalogen files, eller om nedladdingsmetoden är inställd på privat.</p>

en: Optimize CSS files
sv: Optimera CSS-filer

en: This option can interfere with theme development and should only be enabled in a production environment.
sv: Detta alternativ kan störa temautveckling och bör bara aktiveras i en produktionsmiljö.

en: This option can interfere with module development and should only be enabled in a production environment.
sv: Detta alternativ kan störa modulutveckling och bör bara aktiveras i en produktionsmiljö.

en: Clear cached data
sv: Töm cachad data

en: Caching data improves performance, but may cause problems while troubleshooting new modules, themes, or translations, if outdated information has been cached. To refresh all cached data on your site, click the button below. <em>Warning: high-traffic sites will experience performance slowdowns while cached data is rebuilt.</em>
sv: Att cacha data ökar prestandan, men om gammal data finns cachad kan det skapa problem vid felsökning av nya moduler, teman eller översättningar. För att uppdatera all cachad data på din webbplats, klicka på knappen nedan. <em>Varning: webbplatser med hög trafik kommer att märka av en försämrad prestanda under tiden som data i cachen byggs om.</em>

en: Caches cleared.
sv: Cacheutrymmen rensade.

en: A file system path where the files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public, this directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. If the download method is set to private, this directory should not be accessible over the web. Changing this location will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
sv: En sökväg i filsystemet där filerna sparas. Denna katalog måste existera och vara skrivbar av Drupal. Om nedladdningsmetoden är vald till offentlig måste denna katalog vara en underkatalog till din installation av Drupal och vara åtkomlig via webben. När nedladdningsmetoden är vald till privat bör katalogen inte vara åtkomlig via webben. Om man ändrar denna inställning modifieras alla sökvägar till nedladdningsbara filer, vilket kan skapa oväntade problem på en webbplats som redan är i drift.

en: A file system path where uploaded files will be stored during previews.
sv: En sökväg i filsystemet där uppladdade filer kommer att lagras när de förhandsgranskas.

en: Public - files are available using HTTP directly.
sv: Offentlig - filer är tillgängliga direkt via HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
sv: Privat - filer överförs av Drupal.

en: Choose the <em>Public download</em> method unless you wish to enforce fine-grained access controls over file downloads. Changing the download method will modify all download paths and may cause unexpected problems on an existing site.
sv: Välj metoden <em>Offentlig</em> om du inte vill upprätthålla finkornig åtkomstkontroll över filnedladdningar. Genom att ändra nedladdningsmetod ändras alla sökvägar för nedladdningar och kan orsaka oväntade problem på din nuvarande webbplats.

en: Select an image processing toolkit
sv: Välj ett bildhanteringsverktyg

en: Number of items in each feed
sv: Antal poster i varje nyhetsflöde

en: Default number of items to include in each feed.
sv: Det förvalda antalet poster som inkluderas i varje nyhetsflöde.

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Rubriker och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: User-configurable time zones
sv: Användarvalda tidszoner

en: When enabled, users can set their own time zone and dates will be displayed accordingly.
sv: När funktionen är aktiverad kan användare välja tidszon själva och datum och tider kommer att uppdateras utifrån denna.

en: The first day of the week for calendar views.
sv: Den första dagen i veckan i kalendervyer.

en: Formatting
sv: Formatering

en: Short date format
sv: Kort datumformat

en: The short format of date display.
sv: Det korta datumvisningsformatet

en: Custom short date format
sv: Anpassat kort datumformat

en: A user-defined short date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användardefinierat kort datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format visas för tillfället som <span>%date</span>.

en: Medium date format
sv: Mellanlångt datumformat

en: The medium sized date display.
sv: Det mellanlånga datumvisningsformatet

en: Custom medium date format
sv: Anpassat mellanlångt datumformat

en: A user-defined medium date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användardefinierat mellanlångt datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format visas för tillfället som <span>%date</span>.

en: Long date format
sv: Långt datumformat

en: Longer date format used for detailed display.
sv: Långt datumformat för detaljerad information.

en: Custom long date format
sv: Anpassat långt datumformat

en: A user-defined long date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
sv: Ett användardefinierat långt datumformat. Se <a href="@url">PHP-manualen</a> för tillgängliga alternativ. Detta format visas för tillfället som <span>%date</span>.

en: Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information.
sv: Innan du aktiverar rena URL:er måste du testa om din webbserver är korrekt inställd. Om du kan se den här sidan igen efter att ha klickat på länken "Testkör rena URL:er" så har testet lyckats och envalsknappar ovan kommer att aktiveras. Om du istället ser felmeddelandet "Sidan hittades inte" så måste du ändra inställningarna på din server. <a href="@handbook">Handbokssidan om rena URL:er</a> har mer information om att lösa eventuella problem.

en: <a href="@clean_url">Run the clean url test</a>.
sv: <a href="@clean_url">Testkör rena URL:er</a>.

en: Cron ran successfully.
sv: Schemalagda aktiviteter kördes utan problem.

en: Cron run failed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter misslyckades.

en: Command counters
sv: Kommandoräknare

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
sv: Antalet <code>SELECT</code>-satser.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
sv: Antalet <code>INSERT</code>-satser.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
sv: Antalet <code>UPDATE</code>-satser.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
sv: Antalet <code>DELETE</code>-satser.

en: The number of table locks.
sv: Antal låsningar av tabeller.

en: The number of table unlocks.
sv: Antal upplåsningar av tabeller.

en: Query performance
sv: Frågeprestanda

en: The number of joins without an index; should be zero.
sv: Antal join-satser som körts utan att använda ett index. Bör vara noll.

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row; should be zero.
sv: Antal databasjoins utan nycklar som kollar efter nyckelanvändning efter varje rad: bör vara noll.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
sv: Antal sorteringar som utförts utan att använda ett index; bör vara noll.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
sv: Antal gånger en låsning inte kunde utföras omedelbart.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
sv: Antal gånger servern behövde vänta för att låsa en tabell.

en: Query cache information
sv: Frågecacheinformation

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries. Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
sv: Frågecachen i MySQL kan öka prestandan på webbplatsen genom att spara svaren på frågorna. Om en identisk fråga ställs senare kan MySQL-servern hämta svaret från cachen i stället för att tolka och exekvera satsen igen.

en: The number of queries in the query cache.
sv: Antal frågor i frågecachen.

en: The number of times MySQL found previous results in the cache.
sv: Antal gånger MySQL hittade tidigare resultat i cachen.

en: The number of times MySQL added a query to the cache (misses).
sv: Antal gånger MySQL sparade en fråga i cachen (missar).

en: The number of times MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory. Ideally should be zero.
sv: Antal gånger MySQL var tvungen att ta bort frågor ur cache eftersom minnet tog slut. Ska helst vara noll.

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
sv: Det här temat kräver PHP-versionen @php_required och är ej kompatibel med PHP-versionen !php_version.

en: You must enable the @dependencies module to install @module. | You must enable the @dependencies modules to install @module.
sv[0]: Du måste aktivera modulen @dependencies för att kunna installera @module.
sv[1]: Du måste aktivera modulerna @dependencies för att kunna installera @module.

en: The system module is at the foundation of your Drupal website, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the system module, including caching, enabling or disabling of modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the system module.
sv: Modulen System är grunden till din Drupal-webbplats, och tillhandahåller grundläggande, men utbyggbara, funktioner som används i andra moduler och teman. Vissa väsentliga delar av Drupal finns i, och hanteras av, modulen System, bland annat cachning, aktivering och inaktivering av moduler och teman, visning av administrativa sidor och konfigurering av grundläggande inställningar. Modulen innehåller också ett antal nyckelfunktioner för systemunderhåll.

en: The system module provides:
sv: Modulen System tillhandahåller:

en: support for enabling and disabling <a href="@modules">modules</a>. Drupal comes packaged with a number of core modules; each module provides a discrete set of features and may be enabled depending on the needs of your site. A wide array of additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
sv: stöd för att aktivera och inaktivera <a href="@modules">moduler</a>. Drupal levereras med ett antal kärnmoduler; varje modul tillhandahåller en egen uppsättning av funktioner, och kan aktiveras beroende på webbplatsens behov. Det finns ett stort antal ytterligare moduler, skrivna av medlemmar i Drupals community. Dessa kan man ladda ned från <a href="@drupal-modules">modulsidan på Drupal.org</a>.

en: support for enabling and disabling <a href="@themes">themes</a>, which determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
sv: stöd för att aktivera och inaktivera <a href="@themes">teman</a>, som bestämmer hur design och presentation ser ut på webbplatsen. Drupal innehåller ett antal kärnteman och ytterligare teman finns tillgängliga på <a href="@drupal-themes">temasidan på Drupal.org</a>.

en: a robust <a href="@cache-settings">caching system</a> that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Drupal stores the pages requested by anonymous users in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, Drupal's caching system may significantly increase the speed of your site.
sv: ett robust <a href="@cache-settings">system för cachning</a> som effektivt återanvänder redan byggda webbsidor och webbsidekomponenter. Drupal lagrar sidor som visas för gäster i ett komprimerat format. Drupals cachesystem kan öka hastigheten på din webbplats markant beroende på dina inställningar och mängden webbtrafik som hör till anonyma gäster.

en: a set of routine administrative operations that rely on a correctly-configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run automatically. A number of other modules, including the feed aggregator, ping module and search also rely on <a href="@cron">cron maintenance tasks</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>.
sv: en uppsättning av rutiner för administrativa åtgärder som förlitar sig på att <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a> är korrekt konfigurerade för att kunna köras automatiskt. Ett antal andra moduler, inklusive Aggregator, Ping och Search, förlitar sig också på <a href="@cron">schemalagda aktiviteter</a>. Läs mer om <a href="@handbook">schemalagda aktiviteter</a> i onlinehandboken.

en: basic configuration options for your site, including <a href="@date-settings">date and time settings</a>, <a href="@file-system">file system settings</a>, <a href="@clean-url">clean URL support</a>, <a href="@site-info">site name and other information</a>, and a <a href="@site-maintenance">site maintenance</a> function for taking your site temporarily off-line.
sv: grundläggande inställningar för din webbplats, bland annat <a href="@date-settings">datum- och tidsinställningar</a>, <a href="@file-system">inställningar för filsystem</a>, <a href="@clean-url">stöd för rena URL:er</a>, <a href="@site-info">webbplatsen namn och annan information</a> och en funktion för <a href="@site-maintenance">underhåll av webbplatsen</a> för att tillfälligt göra din webbplats nedkopplad.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@system">modulen System</a> i onlinehandboken.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
sv: Välkommen till administrationsavdelningen. Här kan du styra hur webbplatsen fungerar.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
sv: Den här sidan visar alla administrativa uppgifter för varje modul.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternatively, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for that theme. Note that different themes may have different regions available for displaying content; for consistency in presentation, you may wish to enable only one theme.
sv: Välj vilka teman som ska vara tillgängliga för dina användare och välj ett standardtema. För att göra generella inställningar för webbplatsen, klicka på "inställningar" ovan. Man kan också åsidosätta dessa inställningar för ett visst tema genom att klicka på "inställningar"-länken för detta tema. Observera att teman kan ha olika regioner tillgängliga för att visa innehåll; för att få ett enhetligt utseende på webbplatsen kan det vara bra att bara aktivera ett enda tema.

en: To change the appearance of your site, a number of <a href="@themes">contributed themes</a> are available.
sv: Det finns ett stort antal <a href="@themes">extra teman</a> tillgängliga för att ändra utseendet på din webbplats.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
sv: Dessa alternativ styr visningsinställningar för temat <code>%template</code>. När webbplatsen visas med detta tema kommer dessa inställningar att användas. Du kan välja att använde de <a href="@global">globala inställningarna</a> med detta tema genom att klicka på "Återställ till standardvärden".

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
sv: Dessa alternativ styr standardinställningarna för visning på hela webbplatsen, i alla teman. Dessa inställningar kommer att användas så länge de inte åsidosätts av ett specifikt tema.

en: Modules are plugins that extend Drupal's core functionality. Enable modules by selecting the <em>Enabled</em> checkboxes below and clicking the <em>Save configuration</em> button. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> may be available. To reduce server load, modules with their <em>Throttle</em> checkbox selected are temporarily disabled when your site becomes extremely busy. (Note that the <em>Throttle</em> checkbox is only available if the Throttle module is enabled.)
sv: Moduler är insticksprogram som utökar Drupals kärnfunktioner. Aktivera moduler genom att markera kryssrutan <em>Aktiverad</em> nedan, och klicka sedan på knappen <em>Spara inställningar</em>. När en modul väl är aktiverad kan nya <a href="@permissions">behörigheter</a> ha blivit tillgängliga. För att minska belastningen på servern kan moduler som har kryssrutan <em>Lastbegränsning</em> markerad tillfälligt inaktiveras när din webbplats blir extremt belastad. Observera att kryssrutan <em>Lastbegränsning</em> bara är tillgänglig om modulen Throttle är aktiverad.

en: The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.
sv: Den automatiska lastbegränsarens funktionalitet måste aktiveras på <a href="@throttle">inställningssidan för lastbegränsning</a> efter att modulen Throttle har aktiverats.

en: It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.
sv: Det är viktigt att <a href="@update-php">update.php</a> körs varje gång en modul har uppdaterats till en nyare version.

en: You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.
sv: Du hittar alla administrativa uppgifter som tillhör en särskild modul på sidan för <a href="@by-module">administration per modul</a>.

en: To extend the functionality of your site, a number of <a href="@modules">contributed modules</a> are available.
sv: För att utöka din webbplats funktionalitet finns ett stort antal <a href="@modules">tilläggsmoduler</a> tillgängliga.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
sv: Avinstallationen tar bort all data som hör till en modul. För att avinstallera en modul måste man först inaktivera den. Alla moduler har inte stöd för avinstallation.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
sv: Blocket <em>Drivs av Drupal</em> är en valfri länk till hemsidan för Drupal-projektet. Det är absolut inget krav att webbplatsen visar den här länken, men den kan användas för att visa sitt stöd för Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
sv: Här finns en kort översikt av en del av webbplatsens parametrar samt information om eventuella problem med installationen. Det kan vara lämpligt att ta med den här informationen i supportfrågor som skickas in på supportforumen på drupal.org och via projektens buggsystem.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
sv: Val av ett annat tema ändrar utseendet och funktionen på webbplatsen.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
sv: Välj din nuvarande lokala tid. Datum och tid kommer att visas i denna tidszon på hela webbplatsen.

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Badge color
sv: Färg på märket

en: Badge size
sv: Storlek på märket

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som ska skickas. Du kan inkludera följande variabler: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Alla variabler är inte tillgängliga i alla sammanhang.

en: The message to be displayed to the current user. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som ska visas för den aktuella användaren. Du kan inkludera följande variabler: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Alla variabler är inte tillgängliga i alla sammanhang.

en: Powered by Drupal, an open source content management system
sv: Drivs av Drupal, ett webbpubliceringsverktyg byggt på öppen källkod

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
sv: Kunde inte radera den temporära filen "%path" under upprensning

en: Cannot use %author token in this context.
sv: Kan inte använda ersättningstecken %author i det här sammanhanget.

en: access site reports
sv: komma åt rapporter för webbplatsen

en: select different theme
sv: byta tema

en: administer files
sv: administrera filer

en: Compact mode
sv: Komprimerat läge

en: By task
sv: Per uppgift

en: Settings for how your administrative pages should look.
sv: Inställningar för hur de administrativa sidorna ska se ut.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
sv: Ändra det tema som webbplatsen använder, eller de som användarna tillåts ställa in.

en: Select the default theme.
sv: Välj standardtema.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
sv: Aktivera och inaktivera tilläggsmoduler på webbplatsen.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
sv: Ändra grundläggande information om webbplatsen, som namn, slogan, e-postadress, syfte, startsida med mera.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
sv: Styr felhantering som till exempel 403/404-fel och PHP-fel.

en: Logging and alerts
sv: Loggningar och varningar

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destination, such as syslog, database, email, ...etc.
sv: Inställningar för moduler för loggning och varningar. Olika moduler kan omdirigera Drupals systemhändelser till olika mål, såsom systemloggen, databasen, e-post med mera.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
sv: Ange var Drupal skall lagra uppladdade filer, och hur de kan laddas ned.

en: Image toolkit
sv: Bildhanteringsverktyg

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
sv: Välj vilket bildbehandlingsverktyg som skall användas om du har flera installerade.

en: RSS publishing
sv: RSS-publicering

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
sv: Ställ in antal poster per flöde och om flödena ska vara rubriker/ingresser/hela texten.

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
sv: Inställningar för hur Drupal visar datum och tid, samt systemets standardtid.

en: Date and time lookup
sv: Uppslag av datum och tid

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåller, eller koppla upp den igen.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
sv: Aktivera eller inaktivera rena URL:er.

en: Clean URL check
sv: Kontroll av rena URL:er

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
sv: Visa en statusrapport om din webbplats funktionalitet och eventuella uppkomna problem.

en: -1 (Unlimited)
sv: -1 (Obegränsad)

en: Stores details about batches (processes that run in multiple HTTP requests).
sv: Lagrar detaljer om batchar (processer som körs i multipla HTTP-anrop).

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
sv: Din installation av PHP är för gammal. Drupal kräver åtminstone PHP %version.

en: PHP register globals
sv: PHP: register globals

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
sv: <em>register_globals</em> är aktivt. Drupal kräver att detta inställningsdirektiv är inaktivt. Din webbplats är eventuellt inte säker när <em>register_globals</em> är aktivt. Manualen för PHP har instruktioner för <a href="http://php.net/configuration.changes">hur man ändrar dessa inställningar</a>.

en: Enabled ('@value')
sv: Aktiverad ('@value')

en: PHP memory limit
sv: Minnesgräns för PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
sv: Överväg att öka minnesgränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i installationsprocessen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
sv: Överväg att öka minnegränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i uppdateringsprocessen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
sv: Beroende på din konfiguration kan Drupal köras med %memory_limit som minnesgräns för PHP. Dock rekommenderas en minnesgräns för PHP på minst %memory_minimum_limit eller mer, speciellt om din webbplats använder flera tilläggsmoduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
sv: Höj minnesgränsen genom att redigera parametern memory_limit i filen %configuration-file och starta sedan om webbservern (eller be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
sv: Be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp med att höja minnesgränsen för PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
sv: Läs <a href="@url">Drupals krav</a> för mer information.

en: Not protected
sv: Ej skyddad

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
sv: Filen %file är inte skyddad för modifieringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra filens behörigheter så att den inte är skrivbar.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
sv: Läs mer om <a href="@handbook">hur man schemalägger aktiviteter</a> i onlinehandboken.

en: Cron has not run. Please visit the <a href="@status">status report</a> for more information.
sv: Schemalagda aktiviteter har inte körts. Se <a href="@status">statusrapporten</a> för mer information.

en: Cron has not run.
sv: schemalagda aktiviteter har inte körts.

en: Cron has not run recently.
sv: Schemalaga aktiviteter har inte körts nyligen.

en: Cron maintenance tasks
sv: Underhållsuppgifter för schemalagda aktiviter

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
sv: Du kan <a href="@cron">köra schemalagda aktiviteter manuellt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
sv: Du behöver eventuellt ställa in rätt katalog på <a href="@admin-file-system">inställningssidan för filsystem</a> eller ändra nuvarande katalogs behörigheter så att den är skrivbar.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually, or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, please see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">on-line handbook</a>.
sv: Ett automatiskt försök att skapa den här katalogen misslyckades, förmodligen på grund av problem med behörigheter. För att gå vidare med installationen måste du antingen skapa katalogen och redigera behörigheterna manuellt, eller så ser du till att installeraren har behörigheten att skapa katalogen automatiskt. För mer information, se filen INSTALL.txt eller <a href="@handbook_url">onlinehandboken</a>.

en: Writable (<em>public</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>offentlig</em> nedladdningsmetod)

en: Writable (<em>private</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>privat</em> nedladdningsmetod)

en: Database updates
sv: Databasuppdateringar

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
sv: Vissa moduler har uppdateringar för databas-schemat att installera. Du bör köra <a href="@update">skriptet för databasuppdatering</a> omgående.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
sv: Skriptet update.php är åtkomligt för alla utan kontroll av behörighet, vilket är en säkerhetsrisk. Du måste ändra tillbaka värdet på $update_free_access i settings.php till FALSE.

en: Access to update.php
sv: Åtkomst till update.php

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update status module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information please read the <a href="@update">Update status handbook page</a>.
sv: Meddelanden om uppdateringar är inte aktiva. Det <strong>rekommenderas starkt att du aktiverar modulen Update status från <a href="@module">administrationssidan för moduler</a> för att hålla dig underrättad om nya versioner. För mer information, se <a href="@update">handboksidan för Update status</a>.</strong></strong>

en: Handles general site configuration for administrators.
sv: Hanterar allmänna inställningar för administratörer.

en: The name for this vocabulary, e.g., <em>"Tags"</em>.
sv: Namnet på denna vokabulär, till exempel <em>"Ämnen"</em>.

en: Instructions to present to the user when selecting terms, e.g., <em>"Enter a comma separated list of words"</em>.
sv: Instruktioner som visas när användaren väljer termer, exempelvis: <em>"Skriv in en kommaseparerad lista av ord"</em>.

en: Select content types to categorize using this vocabulary.
sv: Välj innehållstyper som skall kategoriseras med denna vokabulär.

en: Terms are created by users when submitting posts by typing a comma separated list.
sv: Termer skapas av användarna när de lägger till inlägg genom att de skriver en kommaseparerad lista.

en: Allows posts to have more than one term from this vocabulary (always true for tags).
sv: Tillåter inlägg att ha fler än en term från denna vokabulär (gäller alltid för etiketter).

en: At least one term in this vocabulary must be selected when submitting a post.
sv: Åtminstone en term i denna vokabulär måste väljas när du gör ett inlägg.

en: Vocabularies are displayed in ascending order by weight.
sv: Vokabulärer visas i stigande ordning baserat på vikt.

en: Reset to alphabetical
sv: Återställ till alfabetisk

en: Add term to %vocabulary
sv: Lägg till term till %vocabulary

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
sv: En beskrivning av termen. Detta kommer att visas på taxonomi/termsidor och i RSS-flöden.

en: Synonyms of this term, one synonym per line.
sv: Synonymer för denna term, en synonym per rad.

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
sv: Termer visas i stigande ordning baserat på vikt.

en: Weight value must be numeric.
sv: Värdet för vikt måste vara ett heltal.

en: Set multiple term parents?
sv: Ange flera ovanliggande termer?

en: Adding multiple parents to a term will cause the %vocabulary vocabulary to look for multiple parents on every term. Because multiple parents are not supported when using the drag and drop outline interface, drag and drop will be disabled if you enable this option. If you choose to have multiple parents, you will only be able to set parents by using the term edit form.
sv: Om man lägger till flera ovanliggande termer kommer vokabulären %vocabulary att söka efter flera ovanliggande termer för varje term. Eftersom flera ovanliggande termer inte stöds när dra-och-släpp-gränsnittet används kommer dra-och-släpp att inaktiveras om du aktiverar detta alternativ. Om du väljer att ha flera ovanliggande termer kommer du bara att kunna välja ovanliggande termer med redigera term-formuläret.

en: You may re-enable the drag and drop interface at any time by reducing multiple parents to a single parent for the terms in this vocabulary.
sv: Du kan återaktivera drag-och-släpp-gränssnittet när som helst genom att ändra inställningen från flera till enstaka ovanliggande termer för termer i denna vokabulär.

en: Set multiple parents
sv: Ställ in flera ovanliggande termer.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
sv: Är du säker på att du vill återställa vokabulären %title till alfabetisk ordning?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
sv: Genom att återställa en vokabulär tas alla anpassade ordningar bort och inläggen sorteras därefter alfabetiskt.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
sv: Återställ vokabulär %name till alfabetisk ordning.

en: Auto-throttle on anonymous users
sv: Automatisk lastbegränsning vid detta antal gäster

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
sv: Lastbegränsningen kan aktiveras automatiskt när antalet anonyma användare som för tillfället besöker webbplatsen överstiger det angivna tröskelvärdet. För att exempelvis starta lastbegränsningen när din webbplats har 250 gäster samtidigt, skriv in "250" i detta fält. Låt värdet vara tomt eller "0" om du inte vill ha automatiskt begränsning beroende på antalet gäster. Du kan se det aktuella antalet gäster med hjälp av blocket "Vem är online".

en: Auto-throttle on authenticated users
sv: Automatisk lastbegränsning för verifierade användare

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
sv: Lastbegränsningen kan aktiveras automatiskt när antalet verifierade användare som för tillfället besöker webbplatsen överstiger det angivna tröskelvärdet. För att exempelvis starta lastbegränsningen när din webbplats har 50 registrerade användare online samtidigt, skriv in "50" i detta fält. Låt värdet vara tomt eller "0" om du inte vill ha automatiskt begränsning beroende på antalet verifierade användare. Du kan se det aktuella antalet verifierade användare med hjälp av blocket "Vem är online".

en: Auto-throttle probability limiter
sv: Lastbegränsningens sannolikhetsgräns

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
sv: Lastbegränsningens sannolikhetsgräns är en effektiv mekanism för att statistiskt reducera funktionens extra resursanvändning. Gränsen uttrycks som ett procenttal av sidvisningarna, så om den exempelvis har standardvärdet 10% så kommer de extra databasfrågorna för att uppdatera lastbegränsningens status bara att utföras var tionde sidvisning. Ju mer trafik din webbplats har, desto lägre bör du ställa sannolikhetsgränsen.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
sv: %value är inte ett giltigt gränsvärde för lastbegränsningen. Ange ett positivt numeriskt värde.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance. For instance, via the throttle module, modules may choose to disable resource-intensive blocks or the code within the site theme may temporarily disable user pictures in posts.
sv: Modulen Throttle ger ett överbelastningsskydd som automatiskt kan upptäcka en tillströmning i inkommande trafik. Om webbplatsen blir länkad av en populär webbplats eller om den den hamnar under en "Denial of Service"-attack (DoS) så kan webbservern bli överbelastad. Denna mekanism används av andra moduler för att automatiskt optimera prestanda genom att tillfälligt stänga av resurskrävande funktioner. Till exempel kan man välja att inte visa bilder i webbplatsens tema när webbplatsen är för belastad (vilket begränsar bandbredden), eller så kan man hoppa över viss komplicerad logik i moduler (vilket begränsar processoranvändning).

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds a specified threshold.
sv: Lastbegränsningen kan aktiveras automatiskt när antalet gäster eller verifierade användare som besöker webbplatsen samtidigt överskrider ett visst tröskelvärde.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@throttle">Throttle module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@throttle">modulen Throttle</a> i onlinehandboken.

en: The throttle module provides a congestion control mechanism that automatically adjusts to a surge in incoming traffic. If your site is referenced by a popular website, or experiences a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. The throttle mechanism is utilized by modules to temporarily disable CPU-intensive functionality, increasing performance.
sv: Modulen Throttle ger ett överbelastningsskydd som automatiskt kan upptäcka en tillströmning i inkommande trafik. Om webbplatsen blir länkad av en populär webbplats eller om den den hamnar under en "Denial of Service"-attack (DoS) så kan webbservern bli överbelastad. Denna mekanism används av andra moduler för att automatiskt optimera prestanda genom att tillfälligt stänga av resurskrävande funktioner.

en: throttle
sv: lastbegränsning

en: Throttle: %message
sv: Lastbegränsning: %message

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
sv[0]: 1 användare besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.
sv[1]: @count användare besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
sv[0]: 1 gäst besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.
sv[1]: @count gäster besöker webbplatsen - begränsning aktiverad.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
sv[0]: 1 gäst besöker webbplatsen - begränsning inaktiverad.
sv[1]: @count gäster besöker webbplatsen - begränsning inaktiverad.

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
sv: Kontrollera hur din webbplats stänger av innehåll under hård belastning.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
sv: Hanterar den automatiska lastbegränsningmekanismen, för att hantera överbelastning på webbplatsen.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content on your site, and provides user-level tracking to follow the contributions of particular authors.
sv: Modulen Tracker visar det senast tillagda eller uppdaterade innehållet på webbplatsen. Modulen tillhandahåller spårning på användarnivå för dem som vill följa bidragen från specifika författare.

en: The <em>Recent posts</em> page is available via a link in the navigation menu block and displays new and recently-updated content (including the content type, the title, the author's name, number of comments, and time of last update) in reverse chronological order. Posts are marked updated when changes occur in the text, or when new comments are added. To use the tracker module to follow a specific user's contributions, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
sv: Sidan <em>Nya inlägg</em> är tillgänglig via en länk i blocket för navigationsmenyn och visar en omvänd kronologisk lista över nytt och nyligen uppdaterat innehåll. Sidan visar innehållstypen, rubriken, författarens namn, antal kommentarer artikeln har fått samt tidpunkten för när den senast uppdaterades. Inlägg markeras som uppdaterade när ändringar har skett i texten, men det kan också vara nya kommentarer som lagts till. Klicka på användarens profil och sedan på fliken <em>Spåra</em> för att använda modulen Tracker för att följa en användares uppdaterade innehåll.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@tracker">modulen Tracker</a> i onlinehandboken.

en: The content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the content translation module is key to creating and maintaining translated site content.
sv: Modulen Content Translation möjliggör översättning av innehåll till olika språk. Genom att använda sig av <a href="@locale">modulen Locale</a> (som hanterar listan över möjliga språkval och tillhandahåller funktioner för att översätta webbplatsens användargränssnitt), så arbetar modulen Content Translation som spindel i nätet för att lägga till och underhålla översatt innehåll på webbplatsen.

en: Configuring content translation and translation-enabled content types:
sv: Inställningar för översättning av innehåll och innehållstyper som har översättning aktiverat:

en: Assign the <em>translate content</em> permission to the appropriate user roles at the <a href="@permissions">Permissions configuration page</a>.
sv: Tilldela behörigheten <em>översätta innehåll</em> till lämpliga användarroller via inställningssidan <a href="@permissions">Behörigheter</a>.

en: Add and enable desired languages at the <a href="@languages">Languages configuration page</a>.
sv: Lägga till och välja önskade språk via <a href="@languages">Inställningssidan för språk</a>.

en: Determine which <a href="@content-types">content types</a> should support translation features. To enable translation support for a content type, edit the type and at the <em>Multilingual support</em> drop down, select <em>Enabled, with translation</em>. (<em>Multilingual support</em> is located within <em>Workflow settings</em>.) Be sure to save each content type after enabling multilingual support.
sv: Avgör vilka <a href="@content-types">innehållstyper</a> som stödjer översättning. För att aktivera översättning för en viss typ av innehåll, redigera önskad innehållstyp och välj <em>Aktiverad, med översättning</em> i rullgardinsmenyn under <em>Stöd för flera språk</em>. (<em>Stöd för flera språk</em> finner du under <em>Inställningar för arbetsflöde</em>.) Glöm inte att spara varje innehållstyp efter att ha aktiverat stöd för flera språk.

en: Working with translation-enabled content types:
sv: Arbeta med innehållstyper som har flerspråkighet aktiverad:

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing posts.
sv: Använd rullgardinsmenyn <em>Språk</em> for att välja önskat språk när du skapar eller redigerar inlägg.

en: Provide new or edit current translations for existing posts via the <em>Translation</em> tab. Only visible while viewing a post as a user with the <em>translate content</em> permission, this tab allows translations to be added or edited using a specialized editing form that also displays the content being translated.
sv: Tillhandahåll ny eller ändra aktuell översättning för inlägg via fliken <em>Översättning</em>. Fliken är endast synlig när användaren är på inläggets sida och har behörigheten <em>översätta innehåll</em>. Via denna flik kan man lägga till och redigera översättningar genom ett speciellt användargränssnitt som också visar det översatta innehållet.

en: Update translations as needed, so that they accurately reflect changes in the content of the original post. The translation status flag provides a simple method for tracking outdated translations. After editing a post, for example, select the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark all of its translations as outdated and in need of revision. Individual translations may be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
sv: Uppdatera översättningar när så önskas så att de korrekt återspeglar originalinlägget. Statusflaggan för översättning tillhandahåller ett enkelt sätt att hålla koll på vilka översättningar som behöver uppdateras. Exempelvis, efter att ha redigerat ett inlägg, välj kryssrutan <em>Markera översättningar som inaktuella</em> för att markera att alla översättningar behöver ses över. Individuella översättningar kan även markeras genom att kryssa i <em>Kräver uppdatering</em> i formuläret för att redigera en översättning.

en: The <a href="@content-node">Content management administration page</a> displays the language of each post, and also allows filtering by language or translation status.
sv: <a href="@content-node">Administrationssidan för innehåll</a> visar språket för varje inlägg och gör det även möjligt att filtrera listan över inlägg baserat på språk eller status på deras översättningar.

en: Use the <a href="@blocks">language switcher block</a> provided by locale module to allow users to select a language. If available, both the site interface and site content are presented in the language selected.
sv: Använd blocket <a href="@blocks">språkbytare</a> som tillhandahålls av modulen Locale för att tillåta användare att välja språk. Om det finns tillgängligt visas både webbsidan gränssnitt och innehåll med det valda språket.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Translation module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@translation">modulen Translation</a> i onlinehandboken.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
sv: Översättningar av ett visst innehåll hanteras genom grupperade översättningar. Varje översättning är kopplad till ett originalinlägg. Man kan ha hur många översättningar som helst från listan över <a href="!languages">aktiverade språk</a>. Alla översättningars status, aktuell eller inaktuell, uppdateras beroende på hur mycket originalinlägget har ändrats.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
sv: Aktivera flerspråkigt stöd för denna innehållstyp. Om aktiverat, så kommer ett språkvalsfält läggas till redigeringsforumuläret, som låter dig välja från ett av de <a href="!languages">aktiverade språken</a>. Du kan också aktivera översättning för denna innehållstyp, vilket låter dig ha innehåll översatt till något av de aktiverade språken. Om inaktiverat, så kommer nya inlägg att sparas i standardspråket. Befintligt innehåll kommer inte att påverkas genom att ändra det här alternativet.

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: Flag translations as outdated
sv: Markera översättningar som föråldrad

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
sv: Om du har gjort en större ändring, vilket innebär att översättningar bör uppdateras, så kan du märka alla översättningar för detta inlägg som föråldrade. Detta kommer inte att ändra några andra delar av dessa inlägg, såsom huruvida de är publicerade eller ej.

en: This translation needs to be updated
sv: Översättningen behöver uppdateras

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
sv: När detta alternativ är markerat så behöver denna översättning uppdateras eftersom det ursprungliga inlägget har ändrats. Avmarkera när översättningen är aktuell igen.

en: translate content
sv: översätta innehåll

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Allows content to be translated into different languages.
sv: Gör det möjligt att översätta innehåll till olika språk.

en: Below you can assign actions to run during each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras vid varje <a href="@cron">schemalagd aktivitet</a>.

en: Failed to fetch available update data
sv: Kunde inte hämta information om tillgängliga uppdateringar

en: Unknown release date
sv: Okänt utgivningsdatum

en: Attempted to fetch information about all available new releases and updates.
sv: Försökte hämta information om tillgängliga nya utgåvor och uppdateringar.

en: Unable to fetch any information about available new releases and updates.
sv: Kunde inte hämta någon information om tillgängliga nya utgåvor och uppdateringar.

en: Last checked: @time ago
sv: Senast kontrollerad: för @time sedan

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: Disabled modules
sv: Inaktiverade moduler

en: Disabled themes
sv: Inaktiverade teman

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
sv: Välj hur ofta du vill att automatiska sökningar efter nya utgåvor av dina installerade moduler och teman skall ske.

en: E-mail notification threshold
sv: Tröskelvärde för e-postmeddelanden

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
sv: Du kan välja att endast skicka e-post om en säkerhetsuppdatering finns tillgänglig, eller att få meddelande om alla nya versioner. Om det finns tillgängliga uppdateringar av Drupal kommer din webbplats alltid visa ett meddelande på <a href="@status_report">statusrapporten</a>, och kommer också visa ett felmeddelande på administrationssidor om det finns en säkerhetsuppdatering.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
sv: Här kan du hitta information om tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman. Observera att varje modul eller tema är en del av ett "projekt", vilket oftast, men inte nödvändigtvis, har samma namn. Projektet kan också innehålla flera moduler eller teman.

en: To extend the functionality or to change the look of your site, a number of contributed <a href="@modules">modules</a> and <a href="@themes">themes</a> are available.
sv: För att utöka funktionaliteten eller förändra utseende på din webbplats finns ett antal <a href="@modules">tilläggsmoduler</a> och <a href="@themes">teman</a> tillgängliga.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for information on installed modules and themes with new versions released.
sv: Se sidan <a href="@available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för information om installerade moduler och teman med nyare utgivna versioner.

en: The Update status module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts you to available updates.
sv: Modulen Update status kontrollerar då och då efter nya versioner av din webbplats mjukvara (inklusive tilläggsmoduler och teman) och meddelar dig då uppdateringar finns tillgängliga.

en: The <a href="@update-report">report of available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for update checking frequency and notifications at the <a href="@update-settings">Update status module settings page</a>.
sv: <a href="@update-report">Rapporten över tillgängliga uppdateringar</a> meddelar dig när nya utgåvor finns tillgängliga för nedladdning. Du kan ändra inställningar för tätheten på kontrollen och meddelanden på <a href="@update-settings">inställningssidan för uppdateringsstatus</a>.

en: Please note that in order to provide this information, anonymous usage statistics are sent to drupal.org. If desired, you may disable the Update status module from the <a href="@modules">module administration page</a>.
sv: Observera att för att kunna ge denna information skickas statistik anonymt till drupal.org. Om du så önskar kan du inaktivera modulen Update status på <a href="@modules">administrationssidan för moduler</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@update">Update status module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@contact">modulen Update status</a> i onlinehandboken.

en: Module and theme update status
sv: Modulers och temans uppdateringsstatus

en: No information is available about potential new releases for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
sv: Ingen information finns tillgänglig om eventuella nya utgåvor av installerade moduler och teman. För att söka efter uppdateringar kan du behöva <a href="@run_cron">köra schemalagda aktiviteter</a> eller också <a href="@check_manually">göra en manuell kontroll</a>. Observera att sökning efter tillgängliga uppdateringar kan ta lång tid så ha tålamod.

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns säkerhetsuppdateringar tillgängliga för en eller flera av dina tilläggsmoduler eller teman. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för en eller flera av dina moduler eller teman. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
sv: Visa en statusrapport över tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman.

en: Checks the status of available updates for Drupal and your installed modules and themes.
sv: Söker efter tillgängliga uppdateringar för Drupal och dina installerade moduler och teman.

en: Display attached files when viewing a post.
sv: Visa bifogade filer när ett inlägg visas.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to posts.
sv: Modulen Upload låter användare ladda upp filer till webbplatsen. Möjligheten att ladda upp filer är viktig för medlemmar av en grupp som vill ta del av varandras arbete. Det är också användbart för administratörer som vill ha uppladdade filer kopplade till ett inlägg.

en: Users with the upload files permission can upload attachments to posts. Uploads may be enabled for specific content types on the content types settings page. Each user role can be customized to limit or control the file size of uploads, or the maximum dimension of image files.
sv: Användare med behörigheten att ladda upp filer kan lägga till bilagor till inlägg. Du kan välja vilka innehållstyper som kan använda bilagor på inställningssidan för innehållstyper. Varje användarroll kan anpassas med avseende på uppladdade filers storlek eller största mått på bildfiler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@upload">Upload module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@upload">modulen Upload</a> i onlinehandboken.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
sv: Användare med behörigheten <a href="@permissions">ladda upp filer</a> kan ladda upp bilagor. Användare med behörigheten <a href="@permissions">visa uppladdade filer</a> kan visa uppladdade filer. Du kan välja vilka innehållstyper som kan använda bilagor på sidan för inställning av <a href="@types">innehållstyper</a>.

en: File uploads
sv: Filuppladdning

en: Control how files may be attached to content.
sv: Styr hur filer kan bifogas till innehåll.

en: Allows users to upload and attach files to content.
sv: Låter användare ladda upp och bifoga filer till innehåll.

en: User registration settings
sv: Inställningar för användarregistrering

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
sv: Besökare kan skapa nya användarkonton men godkännande från en administratör krävs.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
sv: Kräv verifikation via e-post när en besökare skapar ett konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Om den här rutan är ikryssad krävs att nya användare bekräftar sin e-postadress innan de loggar in på webbplatsen, och de blir tilldelade ett automatgenererat lösenord. Om rutan inte är ikryssad loggas användarna in direkt vid registreringen, och kan välja lösenord under registreringen.

en: User registration guidelines
sv: Riktlinjer för användarregistrering

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
sv: Denna text visas längst upp på registreringsformuläret. Den är användbar för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: Drupal sends emails whenever new users register on your site, and optionally, may also notify users after other account actions. Using a simple set of content templates, notification e-mails can be customized to fit the specific needs of your site.
sv: Drupal skickar e-post då en ny användare registrerar sig på webbplatsen och kan om så önskas också meddela användaren efter andra kontohändelser. Med hjälp av en enkel uppsättning innehållsmallar kan e-postmeddelanden anpassas till specifika behov på din webbplats.

en: Welcome, new user created by administrator
sv: Välkomstmeddelande, då en ny användare har skapats av administratören

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemskonton som skapats av en administratör.

en: Welcome, no approval required
sv: Välkomstmeddelande, då inget godkännande behövs

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som sänds till nya medlemmar vid registrering då inte en administratörs godkännande krävs.

en: Welcome, awaiting administrator approval
sv: Välkomstmeddelande, då kontot väntar på administratörens godkännande

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
sv: Anpassa texten i det välkomstbrev som skickas till nya medlemmar vid registrering då en administratörs godkännande krävs

en: Password recovery email
sv: E-post för att återfå lösenord

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
sv: Anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare som vill ha ett nytt lösenord.

en: Account activation email
sv: E-postmeddelande för aktiverat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelanden som skickas till användare då kontot aktiveras (då en administratör aktiverar ett konto för en användare som redan har registrerat sig, på en webbplats där det krävs godkännande av administratör).

en: Notify user when account is activated.
sv: Skicka meddelande till användaren när kontot är aktiverat.

en: Account blocked email
sv: E-postmeddelande då kontot blockerats

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare när deras konto blockerats.

en: Notify user when account is blocked.
sv: Meddela användaren då kontot blockerats.

en: Account deleted email
sv: E-post för raderat konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
sv: Aktivera och anpassa e-postmeddelande som skickas till användare då deras konto har raderats.

en: Notify user when account is deleted.
sv: Meddela användaren då kontot raderats

en: Signature support
sv: Stöd för signaturer

en: Picture support
sv: Stöd för bilder

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
sv: Underkatalog i katalogen %dir där bilderna kommer att sparas.

en: Picture maximum dimensions
sv: Största bildstorlek

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
sv: Största dimensioner för bilder, i pixlar.

en: Picture maximum file size
sv: Största filstorlek för bild

en: Maximum file size for pictures, in kB.
sv: Maximal filstorlek för bilder i kB.

en: Picture guidelines
sv: Riktlinjer för bilder

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
sv: Den här texten visas på formuläret för bilduppladdning utöver de vanliga riktlinjerna. Det är användbart för att ge hjälp och instruktioner till dina användare.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
sv: Namnet för denna roll. Exempelvis "moderator", "redaktion" eller "webbarkitekt".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
sv: Det finns redan en roll som heter %roll. Välj ett annat rollnamn.

en: The role has been renamed.
sv: Rollen har döpts om.

en: The role has been deleted.
sv: Rollen har raderats.

en: Matches any number of characters, even zero characters
sv: Matchar hur många tecken som helst, även noll tecken

en: Matches exactly one character.
sv: Matchar exakt ett tecken.

en: The access rule has been saved.
sv: Behörighetsregeln har sparats.

en: The access rule has been added.
sv: Behörighetsregeln har lagts till.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
sv: Inget värde angett. Var god ange en testtext och försök igen.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
sv: Skriv in ett användarnamn för att se om det kommer bli nekat eller godkänt.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
sv: Skriv in en e-postadress för att avgöra om den kommer bli nekad eller godkänd.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
sv: Skriv in ett servernamn eller en IP-adress för att kontrollera om det kommer att godkännas eller nekas.

en: Check hostname
sv: Kontrollera datornamn

en: The username %name is not allowed.
sv: Användarnamnet %name är inte tillåtet.

en: The username %name is allowed.
sv: Namnet %name är tillåtet.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
sv: E-postadressen %mail är inte tillåten.

en: The e-mail address %mail is allowed.
sv: E-postadressen %mail är tillåten.

en: The hostname %host is not allowed.
sv: Servernamnet %host är inte tillåtet.

en: The hostname %host is allowed.
sv: Servernamnet %host är tillåtet.

en: There are currently no access rules.
sv: Det finns för närvarande inga behörighetsregler.

en: E-mail new password
sv: Skicka nytt lösenord med e-post

en: %name is not allowed to request a new password.
sv: %name får inte begära ett nytt lösenord.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
sv: Tyvärr känns inte %name igen som ett användarnamn eller en e-postadress.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
sv: Är du säker på att du vill radera kontot %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
sv: Alla inlägg som gjorts av denna användare kommer att tillskrivas det anonyma användarkontot. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: %name has been deleted.
sv: %name har raderats.

en: You must enter a username.
sv: Du måste ange ett användarnamn.

en: The username cannot begin with a space.
sv: Användarnamnet får inte börja med ett mellanslag.

en: The username cannot end with a space.
sv: Användarnamnet får inte sluta med mellanslag.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
sv: Användarnamnet får inte innehålla flera mellanslag i rad.

en: The username contains an illegal character.
sv: Användarnamnet innehåller ett otillåtet tecken.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
sv: Användarnamnet %name är för långt. Det får inte innehålla mer än %max tecken.

en: You must enter an e-mail address.
sv: Du måste ange en e-postadress.

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade?

en: User list length
sv: Användarlistans längd

en: Online users
sv: Inloggade användare

en: Enter the password that accompanies your username.
sv: Ange ett lösenord för ditt konto.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
sv: Namnet %name är registrerat med en reserverad e-postadress och kunde därför inte logga in.

en: Signature settings
sv: Inställningar för signaturer

en: The signature input format has been set to a format you don't have access to. It will be changed to a format you have access to when you save this page.
sv: Inmatningsformatet för signaturen är satt till ett format som du inte har tillgång till. Det kommer ändras till ett format som du har tillgång till när du sparar denna sida.

en: Delete picture
sv: Radera bild

en: Check this box to delete your current picture.
sv: Klicka i rutan för att ta bort din nuvarande bild.

en: An administrator created an account for you at !site
sv: En administratör har skapat ett nytt konto åt dig på !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
sv: !username,
    
    En administratör på !site har skapat ett nytt konto åt dig på !site. Du kan nu logga in på !login_uri med följande användarnamn och lösenord:
    
    användarnamn: !username
    lösenord: !password
    
    Du kan också logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kan ändrat ditt lösenord.
    
    
    --  teamet på !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (väntar på godkännande av administratör)

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  !site team
sv: !username,
    
    Tack för att du registrerat dig på !site. Din kontoansökan väntar nu på att godkännas. När den har beviljats kommer du att få ett ytterligare e-postmeddelande med information om hur du loggar in, anger ditt lösenord, samt andra detaljer.
    
    
    --  teamet på !site

en: Replacement login information for !username at !site
sv: Ny inloggningsinformation för !username på !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
sv: !username,
    
    En begäran för att återställa lösenordet för ditt konto har gjorts på !site.
    
    Du kan nu logga in på !uri_brief genom att klicka på denna länk eller kopiera och klistra in den i din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång. Den är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kanändra ditt lösenord.

en: Account details for !username at !site (approved)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (godkänd)

en: !username,
    
    Your account at !site has been activated.
    
    You may now log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    Once you have set your own password, you will be able to log in to !login_uri in the future using:
    
    username: !username
sv: !username,
    
    Ditt konto på !site är nu aktiverat.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller kopiera den till din webbläsare:
    
    !login_url
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång.
    
    När du har loggat in kommer du att vidarebefordras till !edit_uri så att du kan ändra ditt lösenord.
    
    När du har angett ett eget lösenord kan du logga in på !login_uri med:
    
    användarnamn: !username

en: Account details for !username at !site (blocked)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (blockerad)

en: !username,
    
    Your account on !site has been blocked.
sv: !username,
    
    Ditt konto på !site har blockerats.

en: Account details for !username at !site (deleted)
sv: Kontodetaljer för !username på !site (raderat)

en: !username,
    
    Your account on !site has been deleted.
sv: !username,
    
    Ditt konto på !site har raderats.

en: Unblock the selected users
sv: Återaktivera de markerade användarna

en: Block the selected users
sv: Spärra de markerade användarna

en: Delete the selected users
sv: Radera de markerade användarna

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which establish fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
sv: Modulen User låter användare registrera sig, logga in och logga ut. Användare har nytta av att kunna registrera sig eftersom det kopplar innehållet de skapar till deras konton och låter olika behörigheter kopplas till deras roller. Användarmodulen har stöd för användarroller som kan ha detaljerade behörigheter, vilket bara låter dem göra det som administratören vill att de ska kunna göra. Varje användare är kopplad till en eller fler roller. Som standard finns det två roller: <em>gäst</em> - en besökare som inte har loggat in och <em>användare</em> - en besökare som har registrerat sig och blivit godkänd.

en: Users can use their own name or handle and can specify personal configuration settings through their individual <em>My account</em> page. Users must authenticate by supplying a local username and password or through their OpenID, an optional and secure method for logging into many websites with a single username and password. In some configurations, users may authenticate using a username and password from another Drupal site, or through some other site-specific mechanism.
sv: Användare kan använda sitt eget namn och göra vissa personliga inställningar på sin individuella sida <em>Mitt konto</em>. Registrerade användare måste logga in genom att ange antingen ett lokalt användarnamn och lösenord eller med sitt OpenID, en valfri och säker metod att kunna logga in på flera webbplatser med ett enda användarnamn och lösenord. I vissa konfigurationer kan användare logga in med ett användarnamn och lösenord från en annan Drupal-webbplats eller genom någon annan webbplatsspecifik mekanism.

en: A visitor accessing your website is assigned a unique ID, or session ID, which is stored in a cookie. The cookie does not contain personal information, but acts as a key to retrieve information from your site. Users should have cookies enabled in their web browser when using your site.
sv: En besökare på din webbplats tilldelas ett unikt ID, eller sessions-ID, som lagras i en cookie. Cookien innehåller ingen personlig information utan fungerar som en nyckel för att hämta information från webbplatsen. Användare bör tillåta cookies i sin webbläsare när de använder din webbplats.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@user">modulen User</a> i onlinehandboken.

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
sv: Drupal låter användare registrera sig, logga in, logga ut, underhålla användarprofiler etc. Användare av den här webbplatsen kan inte använda sitt eget namn för att lägga till innehåll förrän de har registrerat ett konto.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
sv: Denna sida ger administratören möjlighet att registrera nya användare. Användarnas e-postadresser och användarnamn måste vara unika.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
sv: Ställ in regler för åtkomst för nya <em>och</em> existerande konton (redan inloggade användare kommer inte att loggas ut). Om ett användarnamn eller e-postadress för något konto matchar någon av de nekande reglerna och inte någon tillåtande regel, så tillåts inte det nya kontot att skapas eller logga in. En regel gäller för alla sidvisningar, inte bara för registreringar.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
sv: Behörigheter låter dig styra vad användarna kan göra på din webbplats. Varje användarroll (definieras på sidan <a href="@role">användarroller</a>) har sin egen uppsättning behörigheter. Till exempel kan du ge användare som klassas som "Administratörer" behörighet att "administrera noder" men neka vanliga, "verifierade", användare denna rätt. Du kan använda behörigheter för att visa nya funktioner för privilegierade användare (till exempel de som prenumererar på nyheter). Behörigheter kan också användas för att dela på den administrativa bördan på en välbesökt webbplats.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
sv: <p>Roller låter dig finjustera säkerheten och administrationen av Drupal. En roll avgränsar en grupp användare som har särskilda privilegier som bestäms av <a href="@permissions">behörigheter för användare</a>. Exempel på roller är: gäst, verifierad användare, moderator, administratör och så vidare. I det här området anger du <em>rollnamnen</em> för de olika rollerna. För att ta bort en roll väljer du "redigera".</p>
    <p>Drupal har två förinställda roller:</p>
    <ul>
      <li>Anonym användare: Denna roll används för användare som inte har något konto eller ännu inte har loggat in.</li>
      <li>Verifierad användare: Denna roll sätts automatiskt på alla inloggade användare.</li>
    </ul>

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
sv: Ange en enkel söksträng ("*" kan användas som jokertecken) för att söka efter ett användarnamn eller en e-postadress. Om du till exempel skriver "ka" kan Drupal visa "karoline", "karl" och "kalle@exempel.com".

en: Welcome to Drupal. You are now logged in as user #1, which gives you full control over your website.
sv: Välkommen till Drupal. Du är nu inloggad som användare #1, vilket ger dig full kontroll över din webbplats.

en: </p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
sv: </p><p>Ditt lösenord är <strong>%pass</strong>. Du kan ändra ditt lösenord nedan.</p>

en: New external user: %name using module %module.
sv: Ny extern användare: %name genom modulen %module.

en: Deleted user: %name %email.
sv: Raderade användare: %name %email.

en: administer permissions
sv: administrera behörigheter

en: administer users
sv: hantera användare

en: access user profiles
sv: tillgång till användarprofiler

en: change own username
sv: ändra eget användarnamn

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
sv: Konfigurera standardinställningar för användare. Detta omfattar bland annat kraven för registrering, texter i automatiska e-postmeddelanden och bilder.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
sv: Fastställ tillgång till funktioner genom att ange behörigheter för roller.

en: Edit role
sv: Redigera roll

en: Access rules
sv: Åtkomstregler

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
sv: Visa och skapa regler för att spärra användarnamn, e-postadresser eller datorer.

en: Check rules
sv: Kontrollera regler

en: Manages the user registration and login system.
sv: Hanterar användarregistreringen och inloggningssystemet.

en: By !author at @date
sv: Av !author, @date

en: Minimalist tabled theme with light colors.
sv: Minimalistiskt tabelltema med ljusa färger.

en: Boxy tabled theme in all grays.
sv: Blockbaserat tabelltema helt i grått.

en: Minnelli
sv: Minelli

en: Skip navigation
sv: Hoppa över navigation

en: Tabled, multi-column theme in blue and orange tones.
sv: Tabellbaserat flerspaltstema i blåa och orange toner.

en: If the administration menu displays duplicate menu items, you may need to rebuild your menu items using the <em>Wipe and rebuild</em> button.
sv: Om administrationsmenyn visar dubbletter bland menyvalen kan du behöva bygga om din meny med knappen <em>Radera och bygg om</em>.

en: Wipe and rebuild
sv: Radera och bygg om

en: File name without extension
sv: Filnamn utan ändelse

en: File extension
sv: Filändelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Skapa denna fil i din katalog %directory som innehåller dessa rader:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: An image thumbnail was not able to be created.
sv: En miniatyrbild kunde inte skapas.

en: Minimum resolution for Images
sv: Minsta upplösning för bilder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
sv: Den minsta tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (t ex 640x480). Sätt detta fält till 0 för att göra storleken obegränsad. Om en bild som är mindre än angiven storlek laddas upp kommer den att raderas.

en: ALT text settings
sv: Inställningar för ALT-text

en: Enable user input alternate text for images.
sv: Aktivera användardefinierad alternativ text för bilder.

en: Default ALT text
sv: Standard ALT-text

en: This value will be used for alternate text by default.
sv: Detta värde kommer att användas för alternativ text som standard.

en: Title text settings
sv: Inställningar för titeltext

en: Enable user input title text for images.
sv: Tillåt att användare anger titeltext för bilder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
sv: Välj typ av fält som skall visas för användaren.

en: Default Title text
sv: Förvald titeltext

en: This value will be used as the image title by default.
sv: Detta värde kommer att användas som förvald titel för bild.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
sv: Välj en standardbild att visa om ingen bild har laddats upp.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
sv: Standardbilden kunde inte laddas upp. Destinationen %destination finns inte eller är inte skrivbar av servern.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
sv: Endast standardbilder för webb (jpg, gif och png) stöds genom gränssnittskomponenten för bild. Om andra typer av bilder skall laddas upp, ändra gränssnittskomponenten till en vanlig filuppladdning.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
sv: Vänligen specificera en upplösning i formatet BREDDxHÖJD (t.ex. 640x480).

en: Alternate Text
sv: Alternativ text

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Image linked to node
sv: Bild länkad till nod

en: Image linked to file
sv: Bild länkad till fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
sv: Modulen FileField måste uppdateras till Drupal 6 innan ImageField kan uppdateras.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
sv: Raderade administrativa miniatyrbilder distribuerade runtom i filkatalogen. Alla miniatyrbilder sparas nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
sv: Den valda filen %name kunde inte sparas.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
sv: Katalogen %directory är en fil och kan inte skrivas över.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
sv: Sökvägen %directory har angivits som en katalog, men är en fil.

en: List field
sv: Visa fält

en: Files listed by default
sv: Filer listas som standard

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
sv: Om aktiverad, kommer det att visas ett textfält där användare kan ange en beskrivning om den uppladdade filen.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
sv: FileField försökte visa filen %file, men den existerar inte.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
sv: Din server stödjer möjligheten att visa uppladdningsförlopp. "Laddningsindikatorn" visar inte förlopp men tar upp mindre utrymme i formuläret. Du vill förmodligen använda detta om du enbart kommer att ladda upp små filer, eller om du stöter på problem med förloppsindikatorn.

en: Path settings
sv: Sökvägsinställningar

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valfri underkatalog i katalogen "%directory" där filer kommer sparas. Inkludera inte snedstreck i början eller slutet.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
sv: Filsökvägen (@file_path) får inte börja med systemets filkatalog (@files_directory), eftersom detta kan orsaka konflikter vid byggandet av URL:er till filer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
sv: Alternativet "@field" innehåller ett giltigt värde. Du kan antingen lämna detta textfält tomt eller ange en sträng såsom "512" (bytes), "80K (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
sv: Filen i fältet @field kunde inte laddas upp.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
sv: Hänvisning till filen som används i fältet %field är inte tillåtet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
sv: Filen som hänvisas av fältet %field finns inte.

en: The file upload failed. %upload
sv: Filuppladdningen misslyckades. %upload

en: A plain file upload widget.
sv: En enkel gränssnittskomponent för att ladda upp filer.

en: Displays the file system path to the file.
sv: Visar systemsökväg till filen.

en: URL to file
sv: URL till fil

en: Displays a full URL to the file.
sv: Visar en fullständig URL till filen.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Detta formulär saknades från serverns cache. Försök att ladda om sidan och skicka igen.

en: Starting upload...
sv: Påbörjar uppladdning...

en: Uploading... (@current of @total)
sv: Laddar upp... (@current av @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
sv: Innehållet i filen (@type) stämmer inte överens med dess filändelse (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
sv: Tillåtna ändelser: %ext

en: Maximum Filesize: %size
sv: Maximal filstorlek: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
sv: Bilden måste vara exakt %dimensions pixlar.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
sv: Bilden kommer inte att passa inom måtten för %min_dimensions och %max_dimensions pixlar.

en: Images must be exactly @min_size pixels
sv: Bilder måste vara minst @min_size pixlar

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
sv: Bilder måste vara mellan @min_size och @max_size pixlar

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
sv: Bilder större än @max_size pixlar kommer att skalas

en: Images must be smaller than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara mindre än @max_size pixlar

en: Images must be larger than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara större än @max_size pixlar

en: The file is not a known image format.
sv: Filen är inte ett känt bildformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
sv: Din server är kapabel att visa hur en filuppladdning fortskrider men har inte de nödvändiga biblioteken. Det rekommenderas att installera biblioteket <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> eller <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
sv: Din server kan visa filuppladdningsförlop med APC RFC1867. Observera att bara en uppladdning åt gången stöds. Det rekommenderas att använda <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s bibliotek för uppladdningsförlopp</a> om möjligt.

en: Migrating filefield values
sv: Migrerar filfältsvärden

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsförlopp av filer. Detta kräver PHP 5.2 och en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsprocessen. För att göra det behöver du PHP med mod_php aktiverat och inte som FASTCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
sv: Din server kan visa uppladdningsprocesser via APC, men för att det skall funka måste APC vara aktiverat. Lägg till <code>apc.rfc1867 = 1</code> i din php.ini-fil. Ett alternativ som rekommenderas är att använda  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som stödjer flera uppladdningar samtidigt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
sv: Aktiverad (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
sv: Aktiverade (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s uppladdningsförlopp</a>)

en: Upload progress
sv: Uppladdningsförlopp

en: Width of a video or image file in pixels.
sv: Bredd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: Height of a video or image file in pixels.
sv: Höjd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
sv: Längden på en ljud- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
sv: Ljudformat

en: The audio format.
sv: Ljudformatet.

en: The sample rate of the audio.
sv: Samplingsfrekvens för ljudet.

en: Audio channel mode
sv: Typvärde för ljudkanal

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
sv: Antalet kanaler i ljudet, per namn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
sv: Bithastighet för ljudet.

en: Audio bitrate mode
sv: Typvärde för ljudets bithastighet

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
sv: Typ av ljudbitshastighet, såsom VBR. Vanligtvis lämnas detta tomt.

en: Default (usually mm:ss)
sv: Förvalt (vanligtvis mm:ss)

en: Hours: h
sv: Timmar: h

en: Minutes: mm
sv: Minuter: mm

en: Seconds: ss
sv: Sekunder: ss

en: Total seconds
sv: Sekunder totalt

en: Data key
sv: Datanyckel

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
sv: Datakolumnen får (eller får inte) innehålla något av följande data. Välj den data som skall matas ut för detta fält.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: Store address
sv: Butikens adress

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: Field label
sv: Fältetikett

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Type of group.
sv: Typ av grupp.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
sv: Om ej ikryssad kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter. Denna inställning är inte kompatibel med klickvis sortering i tabellvisningar.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar. Vänligen återvänd till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de kvarvarande uppdateringarna.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar.<br />Var vänlig kör uppdateringsskriptet igen.

en: Comment module form.
sv: Formulär för modulen Comment.

en: Translation module form.
sv: Formulär för modulen Translation.

en: Menu module form.
sv: Formulär för modulen Menu.

en: Book module form.
sv: Formulär för modulen Book.

en: Path module form.
sv: Formulär för modulen Path.

en: Poll module title.
sv: Titel för modulen Poll.

en: Poll module choices.
sv: Enkätval för modulen Poll.

en: Poll module settings.
sv: Inställningar för modulen Poll.

en: Upload module form.
sv: Formulär för modulen Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Uppdateringar för relaterade moduler till CCK körs inte förrän modulerna är aktiverade på sidan <a href="@admin-modules-path">administrera moduler</a>. När du aktiverar dem kommer du att behöva återvända till <a href="@update-php">update.php</a> och köra de kvarvarande uppdateringarna.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar men kan inte uppdateras eftersom content.module inte är aktiverad.<br />Om och när content.module är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar och är tillgänglig i katalogen för moduler men är inte aktiverad.<br /> Om och när den är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: CCK - No Views integration
sv: CCK - Ingen integration med Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
sv: Integration av CCK med modulen Views kräver Views 6.x-2.0-rc2 eller senare.

en: manage fields
sv: hantera fält

en: » Add a new content type
sv: » Lägg till en ny innehållstyp

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
sv: Denna innehållstyp har inaktiva fält. Inaktiva fält inkluderas ej i listan av tillgängliga fält förrän deras moduler aktiverats.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
sv: !field (!field_name) är ett inaktivt !field_type fält som använder en !widget_type gränssnittskomponent.

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: - Select a widget -
sv: - Välj en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
sv: Fältnamn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
sv: Typ av data att lagra.

en: Form element to edit the data.
sv: Formulärselement för att redigera datan.

en: - Select an existing field -
sv: - Välj ett befintligt fält -

en: Field to share
sv: Fält att dela

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: Add new field: you need to provide a field name.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange ett fältnamn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är ogiltigt. Namnet kan bara innehålla gemena tecken som inte är accentuerade, nummer och understreck.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är för långt. Namnet är begränsat till 32 tecken, inkluderat prefixet 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
sv: Lägg till nytt fält: namnet 'field_instance' är ett reserverat namn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name existerar redan.

en: Add new field: you need to select a field type.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en fälttyp.

en: Add new field: you need to select a widget.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en widget.

en: Add new field: invalid widget.
sv: Lägg till nytt fält: ogiltig widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
sv: Lägg till existerande fält: du måste ange en etikett.

en: Add existing field: you need to select a field.
sv: Lägg till existerande fält: du måste välja ett fält.

en: Add existing field: you need to select a widget.
sv: Lägg till existerande fält: du måste välja en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
sv: Lägg till existerande fält: ogiltig widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till en innehållstyp därför att det är låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
sv: Det finns inga fält konfigurerade för denna innehållstyp. Du kan lägga till nya fält på sidan <a href="@link">Hantera fält</a>.

en: Edit basic information
sv: Redigera grundläggande information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
sv: Det maskinläsbara namnet på fältet. Detta namn kan inte ändras.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
sv: Det synliga namnet som skall användas som etikett för detta fält i innehållstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
sv: Den typ av data som du vill lagra i databasen med detta fält. Detta val kan inte ändras.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
sv: Typ av formulärselement som du vill presentera för användaren när detta fält skapas i innehållstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
sv: Uppdaterade grundläggande inställningar för fältet %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid uppdateringen av de grundläggande inställningarna för fältet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
sv: Det här fältet är <strong>låst</strong> och kan inte tas bort.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: %type basic information
sv: Grundläggande information för %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar ett förvalt värde. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a> på en innehållssida av typen %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
sv: Största antal värden som användare kan ange för detta fält.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
sv: "Obegränsat" kommer att tillhandahålla en knapp "Lägg till fler" så att användarna kan lägga till så många värden de vill.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
sv: PHP-kod för "förvalt värde" returnerade @value, som inte är giltigt.

en: %name must be an integer.
sv: %name måste vara ett heltal.

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
sv: Avancerat: Specificera fältets värde med PHP-kod

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar värdet som skall anges. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a>.

en: You have to return the default value in the expected format.
sv: Du måste returnera det förvalda värdet i det förväntade formatet.

en: Populate @node's field '@field'
sv: Fyll i fältet "@field" för @node

en: Field has value
sv: Fält har värde

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen. Villkoret returnerar SANT, om det valda fältet har det givna värdet.

en: Field has changed
sv: Fält har ändrats

en: Content containing changes
sv: Innehåll innehåller ändringar

en: Content not containing changes
sv: Innehåll innehåller inte ändringar

en: @node's field '@field' has value
sv: Fältet "@field" för @node har värde

en: Select the machine-name of the field to look at.
sv: Välj maskinnamnet för fältet att titta på.

en: @node's field '@field' has been changed
sv: Fältet "@field" för @node har ändrats

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad titel för hänvisad nod. VARNING - obearbetad användarinmatning.

en: Formatted html link to the referenced node.
sv: Formaterad HTML-länk till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced node.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Absolute path alias to the referenced node.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced user.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Absolute path alias to the referenced user.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: Fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
sv: Fält på den refererade noden.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur etiketten ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Field formatter
sv: Fältformatterare

en: Select a formatter.
sv: Välj en formaterare.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: "@s" fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
sv: Förekommer i: @types

en: <No value>
sv: <Inget värde>

en: Widget label (@label)
sv: Etikett för gränssnittskomponent (@label)

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte släktskapet stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som kommer att användas för sortering. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: You need to provide a label.
sv: Du måste ange en etikett.

en: You need to provide a group name.
sv: Du måste ange ett gruppnamn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Gruppnamnet %group_name är inte giltigt. Namnet får enbart bestå av små bokstäver som inte är accentuerade, siffor och understreck.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
sv: Gruppnamnet %group_name är för långt. Namnet får bestå av max 32 tecken, inklusive prefixet 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
sv: Gruppnamnet %group_name existerar redan.

en: Add new group:
sv: Lägg till ny grupp:

en: Add new group: you need to provide a label.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange en etikett.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Standard group
sv: Standardgrupp

en: Create display groups for CCK fields.
sv: Skapa visningsgrupper för fält av typen CCK.

en: Field group: @group in @type
sv: Fältgrupp: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
sv: Alla fält från denna fältgrupp på den refererade noden.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur fältgruppens etikett ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Fieldset - Collapsible
sv: Fältgrupp - Hopfällbar

en: Fieldset - Collapsed
sv: Fältgrupp - Hopfälld

en: Field group format
sv: Format för fältgrupp

en: This option allows you to configure the field group format.
sv: Detta alternativ låter dig ställa fältgruppens format.

en: "@s" field group: @group in @type
sv: "@s" fältgrupp: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden, kommer endast den första innehållsnoden att laddas.

en: There are no nodereference fields defined.
sv: Det finns inga nodreferensfält definierade.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj en vy från modulen Views som väljer noderna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Enbart vyer som har fält kommer att fungera för detta ändamål.</li><li>Detta kommer att bryta mot inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns "filtrering" istället.</li><li>Använd vyns "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera nod</li><li>Använd vyns "sorteringskriterier" för att bestämma ordningen på vilken de kandiderande noder kommer att visas</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan av noder som kan hänvisas kan baseras på en vy från "modulen Views", men inga lämpliga vyer hittades. <br />Observera:</p>

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
sv: Enbart sifror och decimaltal är tillåtna i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
sv: Endast siffror är tillåtna i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
sv: Enbart siffror och decimaltalstecken (%decimal) är tillåtna i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden kommer endast den första användaren att laddas.

en: There are no userreference fields defined.
sv: Det finns inga fält för användarreferenser definierade.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Användare som kan refereras (Vy)

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj den vy från modulen Views som väljer användarna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Endast vyer som innehåller fält fungerar för detta ändamål.</li><li>Detta kommer åsidosätta inställningen 'Referensroller' och 'Referensstatus' ovan. Använd Views filter istället.</li><li>Använd vyns sektion 'fält' för att visa ytterligare information om möjliga användare i formuläret vid skapande/redigering av användare.</li><li>Använd Views sektion 'sorteringskriterier' för att bestämma vilken ordning möjliga användare visas.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan med användare som kan refereras kan baseras på en vy från modulen Views, men inga lämpliga vyer hittades.<br />Observera:</p>

en: %name: invalid user.
sv: %name: ogiltig användare.

en: New field
sv: Nytt fält

en: Existing field
sv: Existerande fält

en: New group
sv: Ny grupp

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
sv: Lägg till fält och grupper till innehållstypen, och ändra deras disposition vid visning och inmatningsformulär.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
sv: Du kan lägga till fält till en grupp genom att dra det till platsen under och till höger om gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
sv: Observera: Genom att installera modulen <a href="!adv_help">Advanced help</a> får du tillgång till bättre och mer omfattande hjälp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
sv: Använd kryssrutan "Uteslut" för att utesluta ett alternativ från värdet !content som skickas till nodmallen.

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
sv: Användare @uid skrev in betalningsmetod @method på @amount för beställning @order_id.

en: Log full API response messages from Authorize.net for debugging.
sv: Logga fullständigt svarsmeddelande för API från Authorize.net för felsökning.

en: Debug response: !data
sv: Felsökningssvar: !data

en: Policy message
sv: Meddelande om policy

en: Help message shown at checkout.
sv: Hjälpmeddelande som visas i kassan.

en: <b>@type failed.</b>
sv: <strong>@type misslyckades.</strong>

en: Unexpected acknowledgement status: @status
sv: Oväntad status för bekräftande: @status

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
sv: Bestämmer vilka leveransmetoder som är angivna i kassan när varor av olika frakttyper beställs. Större värden har företräde.

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
sv[0]: <br />Metoden %list är kompatibel med alla fraktmetoder.
sv[1]: <br />Metoderna %list är kompatibla med alla fraktmetoder.

en: Ubercart shipment object
sv: Fraktföremål för Ubercart

en: A shipment is saved
sv: En frakt är registrerad

en: Fulfillment
sv: Fullbordande

en: Shipment
sv: Frakt

en: Large flat rate box
sv: Stor kartong med enhetsporto

en: U.S.P.S. Express Mail
sv: U.S.P.S Expressbrev

en: U.S.P.S. Express Mail Sunday/Holiday Guarantee
sv: U.S.P.S Expressbrevs garanti för söndagar/helgdagar

en: U.S.P.S. Express Mail Flat-Rate Envelope Sunday/Holiday Guarantee
sv: U.S.P.S. expressförsändelse till enhetsavgift med helgdagsgaranti

en: U.S.P.S. Priority Mail Small Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad liten paketförsändelse till enhetsavgift

en: U.S.P.S. Priority Mail Regular/Medium Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad normal/mellanstor paketförsändelse till enhetsavgift

en: U.S.P.S. Priority Mail Large Flat-Rate Box
sv: U.S.P.S. prioriterad stor paketförsändelse till enhetsavgift

en: First Class Mail International Large Envelope
sv: Utrikes 1:a-klassbrev - Skymmande

en: GXG Envelopes
sv: GXG Kuvert

en: First Class Mail International Package
sv: Första Klass Mail International Paket

en: Priority Mail International Small Flat-Rate Box
sv: Prioriterad liten utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: Priority Mail International Regular/Medium Flat-Rate Box
sv: Prioriterad normal/mellanstor utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: Priority Mail International Large Flat-Rate Box
sv: Prioriterad stor utrikes paketförsändelse till enhetsavgift

en: The name shown to distinguish it from other weightquote methods.
sv: Namnet som visas för att skilja det från andra metoder för vikt av fraktoffert.

en: The starting price for weight-based shipping costs.
sv: Startpriset för viktbaserade fraktkostnader.

en: Weight quote shipping method was updated.
sv: Metod för vikt av fraktoffert uppdaterades.

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
sv: Skapade och aktiverade en ny metod av vikt för fraktoffert.

en: Weight quote shipping method deleted.
sv: Metod av vikt för fraktoffert raderades.

en: Shipping rates by weight
sv: Porton för frakt baserat på vikt

en: Override the default shipping rate per product for each weight quote shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
sv: Åsidosätt den förvalda fraktkostnaden per vara för varje metod av vikt för fraktoffert som finns här. Skriv -1 för att återställa till det förvalda värdet.

en: Default rate: %price/%unit
sv: Förvald skattesats: %price/%unit

en: Fetch a weightquote shipping quote.
sv: Hämta en metod av vikt för fraktoffert

en: Edit weight quote method
sv: Redigera metod av vikt för fraktoffert

en: Delete weight quote method
sv: Radera metod av vikt för fraktoffert

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
sv: Om du inte har ett konto ännu, bör du <a href="!url">registrera dig nu</a>.

en: No file downloads available.
sv: Inga nedladdningar tillgängliga.

en: No changes have been logged for this order.
sv: Inga ändringar har antecknats för denna beställning.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
sv: Sista beställningskommentaren gjord av en administratör (räknar inte in beställningsadministratörer). Använd med tillförsikt: detta är oskyddad obearbetad inmatning.

en: The total product quantity of the order.
sv: Det totala antalet varor på beställningen.

en: No image widgets installed.
sv: Inga gränssnittskomponenter för bild är installerade.

en: Product class saved.
sv: Varuklassen sparad.

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
sv: Är du säker på att du vill radera varuklassen %type?

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
sv: Nodtypen kopplad till denna varuklass kommer att återställas till en vanlig nodtyp.

en: Grant or renew purchased roles
sv: Bevilja eller förnya köpta roller

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
sv: Bevilja eller förnya köpta roller om beställningsstatusen överensstämmer.

en: If the original order status was not Completed.
sv: Om den ursprungliga statusen på beställningen inte slutfördes.

en: If the updated order status is Completed.
sv: Om den uppdaterade beställningstatusen är Färdig.

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
sv: Visa meddelanden för att varna kunder om nya eller uppdaterade roller.

en: Make permanent
sv: Gör permanent

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
sv: Utgångsdatumet för din roll %role_name har raderats.

en: Your %role role has been revoked.
sv: Din roll %role har återkallats.

en: You have been granted the %role role.
sv: Du har beviljats rollen %role.

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
sv: Försök att skicka e-post till @email angående lagernivån på artikelnumret @sku misslyckades.

en: Stock Level
sv: Lagernivå

en: Is Below Threshold
sv: Är under tröskelnivån

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
sv: Filtrera noden baserat på huruvida lagernivån är under tröskelnivån eller ej för artikelnumret.

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
sv: Sök efter kunder baserat på något av följande fält. Använd * som jokertecken som överensstämmer med alla tecken.

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
sv: Om du till exempel söker på efternamn för "s*" kommer det att återge alla kunder vars efternamn börjar med ett s.

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
sv: (<em>Lämna ett fält tomt för att ignorera den i sökningen.</em>)

en: Display type for the main store administration page
sv: Visningstyp för huvudsakliga administrationssidan

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
sv: Denna tabell listar alla användare på din webbplats som har lagt beställningar.

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
sv: Använd denna sida för att söka efter användare på din webbplats som har lagt beställningar.

en: Populated the product count column for {uc_orders}.
sv: Lade till information till kolumnen för antal varor för {uc_orders}.

en: width @width
sv: bredd @width

en: height @height
sv: höjd @height

en: upscaling allowed
sv: uppskalning tillåten

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
sv: bredd: @width, höjd: @height, passa: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
sv: bredd: @width, höjd: @height, X: @xoffset, Y: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
sv: slumpvis mellan -@degrees&deg och @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
sv: radie: @radius, sigma: @sigma, värde: @amount, tröskelvärde: @threshold

en: Save Preset
sv: Spara förhandsinställning

en: The preset name you have chosen is already in use.
sv: Namnet du valt för denna förhandsinställning används redan.

en: Unknown action.
sv: Okänd åtgärd.

en: Unknown preset.
sv: Okänd förhandsinställning.

en: This %action action is not associated %preset preset.
sv: Denna åtgärd %action är inte kopplad till förhandsinställning %preset.

en: Create Action
sv: Skapa åtgärd

en: The action was succesfully created.
sv: Åtgärden skapades.

en: 404: Unable to find %image
sv: 404: Kunde inte hitta %image

en: 403: File is not an image %image
sv: 403: Fil är inte en bild %image

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
sv: Cachad bildfil %dst finns redan, men genereras om igen. Det kan finnas ett problem för din konfiguration av omskrivning.

en: There was an error saving the new image file %dst.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av den nya bildfilen %dst.

en: !site_name blogs
sv: Bloggar för !site_name

en: To clear all caches, click the button on the <a href="@performance">Performance page</a>.
sv: Rensa alla cachar genom att trycka på knappen på <a href="@performance">Prestandasidan</a>.

en: Add a new weight quote shipping method.
sv: Lägg till en ny metod av vikt på fraktoffert.

en: Customize product report parameters
sv: Anpassa parametrar till varurapport

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
sv: Du kan lägga till fler egenskaper  <a href="!url">här</a>.

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
sv: Visa ett uppdateringsmeddelande när en artikel läggs till i varukorgen genom ett formulär för att lägga till i varukorg.

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
sv[0]: Varaktighet på varukorgen för gäster är 1 @unit.
sv[1]: Varaktighet på varukorgen för gäster är @count @units.

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
sv[0]: Varaktighet på varukorgen för inloggade användare är 1 @unit.
sv[1]: Varaktighet på varukorgen för inloggade användare är @count @units.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Din nuvarande beställningen har kopplats till det konto vi hittade som överensstämmer med din e-postadress. 
    
    <a href="!user_url">Logga in</a> för att visa din nuvarande beställningsstatus och beställningshistorik. Kom ihåg att logga in när du gör din nästa beställning för att det ska gå smidigare i kassan!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
sv: Tack för att du handlar hos [store-name]. Ett nytt konto har skapats för dig här som du kan använda för att visa din nuvarande beställningsstatus. 
    
    <a href="!user_url">Logga in</a> på ditt nya konto genom att använda följande information:
    
    <strong>Användarnamn:</strong> !new_username <strong>Lösenord:</strong> !new_password

en: No orders available.
sv: Inga beställningar tillgängliga.

en: Product models
sv: Varumodeller

en: Fixed %count predicates with the condition "uc_order_condition_has_products".
sv: Låste @count grunddelar med villkoret "uc_order_condition_has_products".

en: This setting can still be overridden on the node form.
sv: Denna inställning kan fortfarande åsidosättas på nodformuläret.

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
sv: Din roll %role har uppdaterats. Den kommer att löpa ut %date.

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
sv: Rollen %role för %user har uppdaterats. Den kommer att löpa ut %date.

en: It may be helpful to disable caching while configuring modules that alter prices or price displays.
sv: Det kan vara bra att inaktivera cachning när du konfigurerar moduler som ändrar priser eller visar pris.

en: For high traffic sites or sites with multiple price alterers, leaving this disabled may hurt the site's performance.
sv: För webbplatser med hög trafik eller med flera prisjusterare, kan det skada webbplatsens prestandan att lämna denna inaktiverad.

en: token
sv: ersättningstecken

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
sv: Alternativet "lista" låter en användare välja om en fil skall visas i en lista vid visning av innehåll efter skapandet.

en: Use the terminal available through the<br />%button button on the View tab to<br />process credit card payments.
sv: Använd terminalen som du kommer åt genom <br />knappen %button på vyfliken<br />behandla kontokortsbetalningar.

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
sv: <strong>@type gick igenom med en varning.</strong>!paypal_message

en: Ubercart price
sv: Pris för Ubercart

en: Ubercart weight
sv: Vikt för Ubercart

en: There is 1 product kit that consists of only this product. It will be deleted as well. | There are @count product kits that consist of only this products. They will be deleted as well.
sv[0]: Det finns 1 byggsat av vara som bara består av denna vara. Den kommer också att raderas.
sv[1]: Det finns @count byggsatser av varor som bara består av dessa varor. De kommer också att raderas.

en: Delta - Appears in: @types
sv: Delta - Återfinns i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
sv: Det här formuläret kommer att bearbeta en innehållstyp och ett eller flera fält från innehållstypen och exportera inställningarna. Exporten som skapas genom denna process kan kopieras och klistras in som en import till den nuvarande databasen eller en annan. Importen kommer att lägga till fält i en befintlig innehållstyp alternativt skapa en ny innehållstyp som omfattar de valda fälten.

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
sv: Alternativet "referenceable_status" för %field har fastställts.

en: Thank you for your order! We will be notified by PayPal that we have received your payment.
sv: Tack för din beställning! Vi kommer att meddelas via PayPal att vi fått din betalning.

en: Themed
sv: Temaanpassad

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID:et för kommentaren.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
sv: Det unika ID:et för noden som kommentaren postades till.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The formatted content of the comment itself.
sv: Det formatterade innehållet för själva kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The unique ID of the author of the node.
sv: Det unika ID-numret till författaren av noden.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The human-readable name of the node type.
sv: Det läsbara namnet för nodtypen.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The optional 'mission' of the site.
sv: Det valfria "syftet" för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID:et för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: Your OpenID
sv: Ditt OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
sv: Detta OpenID kommer att bifogas till ditt konto efter registrering.

en: Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
sv: Var vänlig komplettera registreringen genom att fylla i formuläret nedan. Om du redan har ett konto kan du <a href="@login">logga in</a> nu och lägga till ditt OpenID under "Mitt konto".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Please complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
sv: Registrering av konto genom att använda informationen som tillhandahålls av din leverantör av OpenID misslyckades på grund av orsakerna listade nedan. Var vänlig komplettera registreringen genom att fylla i formuläret nedan. Om du redan har ett konto så kan du <a href="@login">logga in</a> nu och lägga till ditt OpenID under "Mitt konto".

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
sv: Översättningsfil för JavaScript %file.js förlorades.

en: Published comment %subject.
sv: Publicerade kommentaren %subject.

en: The unique ID of the content item, or "node".
sv: Det unika ID:et för innehållsposten, eller "noden".

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language code field.
sv: Tecknen &lt;, &gt;, " och ' är inte tillåtna i språkkodsfältet.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the language name in English field.
sv: Tecknen &lt;, &gt;, " och ' är inte tillåtna i språknamnet i engelska fält.

en: The characters &lt;, &gt;, " and ' are not allowed in the native language name field.
sv: Tecknen &lt;, &gt;, " and ' är inte tillåtna i modersmålets namnfält.

en: Packing slip
sv: Följesedeln

en: !arbSilent POST received for order @order_id: <pre>@post</pre>
sv: !arbSilent POST mottagen för beställning @order_id: <pre>@post</pre>

en: Duplicate window
sv: Dubbla fönster

en: Blocks submission of duplicate transactions within the specified window.  Defaults to 120 seconds.
sv: Blockerar inläggning av dubbla transaktioner inom det angivna fönstret. Standardvärdet är 120 sekunder.

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.  Do not change the gateway URLs unless you are using this module with an Authorize.net-compatible gateway that requires different URLs.
sv: Denna information krävs av Ubercart för att interagera med ditt konto för betalningsgateway. Det skiljer sig från ditt användarnamn och lösenord och kan hittas via din sida för kontoinställningar. Ändra inte gateway-URL om du inte använder denna modul med en Authorize.net-kompatibel gateway som kräver olika URL:er.

en: Authorize.net Live Gateway URL
sv: Authorize.net Publik Gateway URL

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
sv: Ange endast ett testkonto om du loggar in på ditt konto via https://test.authorize.net.<br />Anpassa till giltiga transaktioner när du är redo att börja behandla faktiska betalningar.

en: Specify below the status and age of orders whose credit card details will be removed.  This setting only applies when operating in debug mode.  When not in debug mode, no credit card information except the last 4 digits of the card number will be stored. <strong>Cron must be running for this feature to work.</strong>
sv: Ange status och ålder nedan på beställningar vars kreditkortsuppgifter kommer att tas bort. Denna inställning gäller bara när man arbetar i felsökningsläge. Annars kommer ingen information om kreditkort förutom de 4 sista siffrorna i kortnumret lagras. <strong>Schemalagda aktiviteter måste köras för att denna funktion skall fungera.</strong>

en: ship
sv: skicka

en: Rate markup must be a numeric value.
sv: Typ av pålägg måste vara ett numeriskt värde.

en: Customer selected @method as the shipping method and paid @rate
sv: Kunden valde @method som leveransmetoden och betalade @rate

en: Display USPS "online" rates
sv: Visa USPS "online" porton

en: Show your customer standard USPS rates (default) or discounted "online" rates.  Online rates apply only if you, the merchant, pay for and print out postage from the USPS <a href="https://sss-web.usps.com/cns/landing.do">Click-N-Ship</a> web site.
sv: Visa förvalda avgifter för USPS för din kund (förvalt) eller rabatterade avgifter för "onlinepris". Onlinepris gäller endast om du, köpmannen, betalar och skriver ut porto från USPS hemsida <a href="https://sss-web.usps.com/cns/landing.do">Click-N-Ship</a> hemsida.

en: USPS International
sv: USPS Internationella

en: USPS Logo
sv: USPS Logga

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
sv: Ställ in tidslängden som varor finns kvar i varukorgen för kunder som <strong>inte har</strong> loggat in. Schemalagda aktiviteter måste vara igång för att denna funktionen skall fungera.

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in. Cron must be running for this feature to work.
sv: Ställ in tidslängden som varor kommer finnas kvar i varukorgen för kunder som <strong>har</strong> loggat in. Schemalagda aktiviteter måste vara igång för att denna funktion skall fungera.

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br />
sv: <strong>Katalog:</strong> !dir<br />

en: <strong>File:</strong> !file<br />
sv: <strong>Fil:</strong> !file<br />

en: You must select a customer before address<br />information is available.<br />
sv: Du måste välja en kund innan adressinformation finns tillgänglig.<br />

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br />For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br />(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
sv: Sök efter kunder baserat på något av följande områden. Använd * som jokertecken.<br />Om du till exempel söker på efternamn för "s*" kommer det att återge alla kunder vars efternamn börjar med ett s.<br />(<em>Lämna ett fält tomt för att ignorera det i sökningen.</em>)

en: Order Date:
sv: Beställningsdatum:

en: Altered
sv: Förändrad

en: Formatted original
sv: Formaterat original

en: Themed original
sv: Temaanpassat original

en: <strong>SKU:</strong> Any<br />
sv: <strong>SKU:</strong> Alla<br />

en: <strong>Expiration:</strong> never<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> aldrig<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty dag(ar)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty vecka(or)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty månad(er)<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !qty år<br />

en: <strong>Expiration:</strong> !link (not overridden)<br />
sv: <strong>Utgångsdatum:</strong> !link (inte åsidosättas)<br />

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br />
sv: <strong>Transporterbar:</strong> Ja<br />

en: <strong>Shippable:</strong> No<br />
sv: <strong>Transporterbar:</strong> Nej<br />

en: The stock level for %model_name has been !action to !qty.
sv: Lagernivån för %model_name har varit !action till !qty.

en: decreased
sv: minskad

en: increased
sv: ökad

en: The Ubercart store fax number.
sv: Faxnummer till Ubercarts butik.

en: This name will appear to the customer when this tax is applied to an order.<br />It will also be used to name the corresponding predicate for this rate.
sv: Detta namn kommer att visas för kunden när denna skatt tillämpas på en beställning. <br />Det kommer också att användas för att ange motsvarande predikat för denna kurs.

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
sv: Filer får inte laddas upp medan verktyget Theme Developer används. Det rekommenderas starkt att <a href="!url">inaktivera denna modul</a> såvida den inte används för närvarande.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
sv: Förvalt (Mbps eller Kbps)

en: Raw numberic value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Default (kHz)
sv: Förvalt (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
sv: Ändras storleken på bilder vid uppladdning kan det orsaka förlust av <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> i bilden.

en: Comment creation
sv: Kommentar skapad

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
sv: Ofiltrerat namn på översta taxonomitermen.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
sv: Ofiltrerat namn på översta termens vokabulär.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Den ofiltrerade menysökvägen (vilket avspeglas i länkstigen), ej innehållande "Hem" eller [menu]. Åtskilda med /.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
sv: Den ofiltrerade titeln för nodens översta bok.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
sv: De ofiltrerade titlarna för alla överliggande böcker i noden bokhierarki.

en: The unfiltered name of the category.
sv: Det ofiltrerade namnet på kategorin.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
sv: Det ofiltrerade vokabulär som sidans första kategori hör till.

en: The current
sv: Den nuvarande

en: raw user input
sv: obearbetad inmatning från användare

en: Warning: Token value contains raw user input.
sv: Varning: Värde för ersättningstecken innehåller obearbetad inmatning från användare.

en: !description year (four digit)
sv: !description år (fyra siffror)

en: !description year (two digit)
sv: !description år (två siffror)

en: !description month (full word)
sv: !description månad (hela namnet)

en: !description month (abbreviated)
sv: !description månad (förkortat)

en: !description month (two digits with leading zeros)
sv: !description månad (två siffror med inledande nollor)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
sv: !description månad (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: !description week (two digits with leading zeros)
sv: !description vecka (två siffror med inledande nollor)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
sv: !description datum (numerisk representation av veckodagen)

en: !description day (full word)
sv: !description dag (hela namnet)

en: !description day (abbreviation)
sv: !description dag (förkortning)

en: !description day (two digits with leading zeros)
sv: !description dag (två siffror med inledande nollor)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
sv: !description dag (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
sv: !description i formatet UNIX tidsstämpel (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
sv: Den ofiltrerade text som används i menyn som länktext för denna post.

en: *Adding _if to any country variable will make it display only for addresses<br />whose country is different than the default store country.
sv: *Läggs _if till en landsvariabel kommer det att visa visas enbart för adresser<br />vars land är annorlunda än butikens förvalda land.

en: Supply a format string for each unit. !value represents the length value.
sv: Lägg till en formatsträng för varje enhet. !value är längdvärdet.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange den storleksgräns som gäller för varje fil separat. Ange ett värde som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Om du lämnar detta fält tomt kommer storleken bara att begränsas av PHP:s maximala inläggs- och filuppladdningsstorlekar (nuvarande begränsning <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
sv: Total filstorlek för %title, %tsize, överskrider fältets inställningar på %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
sv: Filfältet %field har uppdaterats med nya inställningar.

en: File Video width
sv: Bredd på videofil

en: File Video height
sv: Höjd på videofil

en: File Duration
sv: Längd på fil

en: File Audio Format path
sv: Sökväg till ljudfilens format

en: File Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljudfilen

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
sv: Kanalläge för ljudfil (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
sv: Bithastighet för ljudfil

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
sv: Typvärde för ljudfilens bithastighet (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
sv: ID3 för fil med etikett @tag

en: ID3 tags
sv: ID3-etiketter

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
sv: ID3-etiketter innehåller inbäddad information såsom artist, album, år, genre och annan information.

en: ID3 tag
sv: ID3-etikett

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
sv: Välj etikett som skall genereras. Lägg till ytterligare ett fält för ID3-etiketter om det behövs flera etiketter.

en: @mime icon
sv: Ikon  @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
sv: Modulen Content måste vara aktiverad innan ImageField kan uppdateras.

en: Determines how price variations are displayed to the customer.  Prices may be displayed directly next to each attribute option in the attribute selection form either as a total price for the product with that option or as an adjustment (+ or -) showing how that option affects the product base price.  However, the total price will not be displayed if a product has more than one attribute that can affect the price.
sv: Avgör hur prisskillnader visas för kunden. Priser kan visas direkt bredvid varje val i valformuläret antingen som ett totalt pris för varan med detta alternativ eller som en justering (+ eller -) som visar hur detta alternativ påverkar varans grundpris. Hursomhelst kommer den totala kostnaden inte att visas om en vara har mer än ett attribut som kan påverka priset.

en: Extends product content type to support product variations.  Allows customers to select these product attributes before purchase.
sv: Utökar innehållstypen för vara att stödja variationer. Ger kunderna möjlighet att välja dessa varuegenskaper innan köp.

en: <a href="!url">Click here</a> to go to the shopping cart block configuration page.
sv: <a href="!url">Klicka här</a> för att gå till konfigurationssidan för blocket till varukorgen.

en: Thanks for your order, !order_first_name!
sv: Tack för din beställning, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
sv: Om du behöver kontrollera statusen på din beställning, var vänlig besök vår hemsidan på !store_link och klicka på "Mitt konto" i menyn eller logga in med följande länk:

en: To learn more about managing your orders on !store_link, please visit our <a href="!store_help_url">help page</a>.
sv: För att lära dig mer om hur du ändrar dina beställningar, besök !store_link, var vänlig besök vår <a href="!store_help_url">hjälpsida</a>.

en: create product kits
sv: skapa varupaket

en: edit own product kits
sv: redigera egna varupaket

en: edit all product kits
sv: redigera varupaket

en: <strong>Role:</strong> @role_name<br />
sv: <strong>Roll:</strong> @role_name<br />

en: The unique ID of the author of the comment.
sv: Det unika ID-numret till författaren av kommentaren.

en: The title of the node the comment was posted to.
sv: Titeln på noden som kommentaren lades in på.

en: The login name of the author of the node.
sv: Inloggningsnamnet till författaren av noden.

en: The email address of the author of the node.
sv: E-postadressen till författaren av noden.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: Node modification
sv: Nod ändrad

en: User's registration
sv: Användarens registrering

en: User's last login
sv: Användarens senaste inloggning

en: The current date in the user's timezone.
sv: Det nuvarande datumet i användarens tidszon.

en: The URL of the account edit page.
sv: URL-en för kontots redigeringssidan.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL alias of the current page.
sv: URL-aliaset för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: More than one module has defined the %key token.
sv: Mer än en modul har angivit ersättningstecknet %key.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
sv: !description datum i "kort" format. <em>(2010-06-07 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
sv: !description i formatet "tid sedan". (40 år 3 månader)

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
sv: Det unika ID-numret för nodens menylänk.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
sv: Det unika ID-numret för noden översta menylänk.

en: IPN for a different PayPal account attempted.
sv: Försökte med IPN för ett annat PayPal-konto.

en: Payment @txn_id for order @order_id did not equal the order total.
sv: Betalning @txn_id för beställning @order_id är inte samma som den totala beställningen

en: Cart link on %url tried to add an unpublished product to the cart.
sv: Länk till varukorg på %url försökte lägga en opublicerad vara i varukorgen.

en: The 2checkout payment for order <a href="!order_url">@order_id</a> demo flag was set to %flag, but the module is set to %mode mode.
sv: Betalningen för 2checkout för beställning <a href="!order_url">@order_id</a> demoflagga är satt till %flag, men modulen är satt till %mode.

en: HTTP Authorization header does not match settings.
sv: HTTP Authorization header stämmer inte mot inställningarna.

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
sv: Tillfällig användning från @endpoint nekades eftersom det inte är rätt formaterat, tillfällig användning: @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
sv: Tillfällig användning från @endpoint är utanför intervallet (tidsskillnad: @intervals). Kontrollera möjlig tidsdifferans.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
sv: Försök till återanvändning av tillfällig användning spärrades från @ip, tillfällig användning: @nonce.
