Views (6.x-2.10) - en to nl translation catalogue (503 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Berichttekst

en: Next
nl: Volgende

en: user
nl: gebruiker

en: delete
nl: verwijderen

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Handelingen

en: Value
nl: Waarde

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Omschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: On
nl: Aan

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Version
nl: Versie

en: Go
nl: Gaan

en: view
nl: weergeven

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: default
nl: standaard

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Block settings
nl: Blok instellingen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Types
nl: Typen

en: Hierarchy
nl: Hiërarchie

en: Related terms
nl: Gerelateerde termen

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Depth
nl: Diepte

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Taxonomy term
nl: Taxonomie term

en: settings
nl: instellingen

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Access
nl: Toegang

en: Add
nl: Toevoegen

en: Path
nl: Pad

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Display
nl: Weergave

en: Node type
nl: Node-type

en: Text
nl: Tekst

en: Theme
nl: Thema

en: read more
nl: lees verder

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Upload
nl: Uploaden

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Mail
nl: E-mail

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Files
nl: Bestanden

en: Error
nl: Fout

en: Options
nl: Opties

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Year
nl: Jaar

en: Date format
nl: Datumformaat

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: CSS class
nl: CSS-klassen

en: Page
nl: Pagina

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Off
nl: Uit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Input format
nl: Invoerformaat

en: Signature
nl: Ondertekening

en: Filter
nl: Filteren

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Log message
nl: Logbericht

en: Session ID
nl: Sessie-ID

en: File ID
nl: Bestand ID

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Vocabulary ID
nl: Woordenlijst ID

en: Vocabulary name
nl: Naam van woordenlijst

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Last login
nl: Laatste login

en: Fields
nl: Velden

en: Contains
nl: Bevat

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Watchdog
nl: Waakhond

en: Normal
nl: Normaal

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Up
nl: Omhoog

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: Month
nl: Maand

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Day
nl: Dag

en: Table
nl: Tabel

en: Basic
nl: Basis

en: List type
nl: Lijsttype

en: Role
nl: Rol

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Both
nl: Beide

en: Maximum length
nl: Maximum lengte

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: <All>
nl: -Allemaal-

en: access all views
nl: toegang tot alle Views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
nl: Views zijn op maat gemaakte lijsten van content op de website; ze zijn configureerbaar en geven controle over hoe de lijst van inhoud wordt weergegeven.

en: Override
nl: Overschrijven

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Summary, sorted ascending
nl: Samenvatting, oplopend gesorteerd

en: Summary, sorted descending
nl: Samenvatting, aflopend gesorteerd

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
nl: De tekst die bovenaan de view wordt weergegeven. Optioneel.

en: Normal menu item
nl: Normaal menu-item

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Down
nl: Omlaag

en: Wildcard
nl: Joker

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Optional
nl: Optioneel

en: Order
nl: Volgorde

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
nl: Naam van de View mag letters, cijfers of onderstrepingstekens bevatten.

en: administer views
nl: Views beheren

en: Random
nl: Willekeurig

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Position
nl: Positie

en: Basic settings
nl: Basis instellingen

en: Profile
nl: Profiel

en: Term description
nl: Omschrijving van term

en: fields
nl: velden

en: reply
nl: beantwoorden

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteer volgens

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Full text
nl: Volledige tekst

en: Feed settings
nl: Feedinstellingen

en: Source
nl: Bron

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Alignment
nl: Uitlijnen

en: Revert
nl: Terugzetten

en: or
nl: of

en: Convert
nl: Converteer

en: Parent term
nl: Bovenliggende term

en: Style
nl: Stijl

en: revert
nl: terugzetten

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Thousands separator
nl: Duizendtallenscheider

en: Unformatted
nl: Niet-geformatteerd

en: New comments
nl: Nieuwe reacties

en: Relationships
nl: Relaties

en: Relationship
nl: Relatie

en: relationships
nl: relaties

en: Sort criteria
nl: Sorteercriteria

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: Output format
nl: Uitvoerformaat

en: Storage
nl: Opslag

en: Apply
nl: Toepassen

en: Enter the terms you wish to search for.
nl: Geef de woorden op waarnaar u wilt zoeken.

en: Information
nl: Informatie

en: PHP Code
nl: PHP-code

en: Translation
nl: Vertaling

en: @min and @max
nl: @min en @max

en: Full node
nl: Volledige node

en: Precision
nl: Precisie

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Grid
nl: Rooster

en: Hide
nl: Verbergen

en: Read/Write
nl: Lezen/Schrijven

en: arguments
nl: argumenten

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
nl: Geef minsten één trefwoord met @count of meer karakters op.

en: <None>
nl: <Geen>

en: Rearrange
nl: Herschikken

en: empty
nl: leeg

en: Attach to
nl: Toevoegen aan

en: No title
nl: Geen titel

en: Module name
nl: Naam van module

en: Enter the module name to export code to.
nl: Geef de naam van de module in, waarnaar code geëxporteerd moet worden.

en: Page settings
nl: Pagina-instellingen

en: Edit this view
nl: Deze view bewerken

en: contains
nl: bevat

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
nl: Validatiefout, doe nog een poging. Indien de fout blijft optreden, neem dan contact op met de websitebeheerder.

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Link class
nl: Link-class

en: Column
nl: Kolom

en: sort by @s
nl: op @s sorteren

en: and
nl: en

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Text to display
nl: Te tonen tekst

en: field
nl: veld

en: The node the uploaded file is attached to
nl: De node waaraan het geuploade bestand is toegevoegd

en: View settings
nl: Viewinstellingen

en: Delete view
nl: View verwijderen

en: Target
nl: Doel

en: Time ago
nl: Tijd geleden

en: Force single
nl: Accepteer één waarde.

en: Validator
nl: Validatie

en: Display type
nl: Wijze van tonen

en: The cache has been cleared.
nl: De cache is geleegd.

en: translate
nl: vertaal

en: No link
nl: Geen link

en: Path: !path
nl: Pad: !path

en: Is not one of
nl: Is niet één van

en: Starts with
nl: Begint met

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Decimal point
nl: Decimale punt

en: Custom date format
nl: Aangepast datumformaat

en: Is one of
nl: Is één van

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Ends with
nl: Eindigt op

en: Action to take if argument is not present
nl: De actie die wordt uitgevoerd als er geen argument beschikbaar is

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
nl: Als deze waarde als argument wordt gebruikt, wordt het argument genegeerd; Dus 'alle waarden'.

en: Wildcard title
nl: Titel van joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
nl: De titel die bij vervangingen wordt gebruikt als het argument het jokerteken is.

en: <Basic validation>
nl: <Standaard validatie>

en: Action to take if argument does not validate
nl: Actie die wordt uitgevoerd als het argument niet valide is.

en: This will override any other link you have set.
nl: Dit zal de link die u instelde overschrijven.

en: Front page feed
nl: Voorpagina-feed

en: View link
nl: Link weergeven

en: Delete link
nl: Link verwijderen

en: Filter the view to the currently logged in user.
nl: Filter de view voor de gebruiker die op dit moment is ingelogd.

en: Per page
nl: Per pagina

en: Per role
nl: Per rol

en: Per role per page
nl: Per rol per pagina

en: Per user
nl: Per gebruiker

en: Per user per page
nl: Per gebruiker per pagina

en: Display the node with standard node view.
nl: Toon de node met standaard node view.

en: Capitalize first letter
nl: Eerste letter hoofdletter maken

en: Default argument
nl: Standaard argument

en: No fields available.
nl: Geen velden beschikbaar.

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Alt text
nl: Alternatieve tekst

en: Edit link
nl: Link bewerken

en: Broken handler @table.@field
nl: Kapotte handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
nl: Kapotte view @view aan het overslaan

en: Ajax callback for view loading.
nl: AJAX-callback voor het laden van views.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
nl: De convertor zal proberen om een Views 1 view om te zetten naar Views 2. Deze conversie is niet betrouwbaar; waarschijnlijk zal de view nog aangepast moeten worden om exact hetzelfde te zijn. Views 1 views kunnen via de normale Importeer tab geïmporteerd worden.

en: Changes cannot be made to a locked view.
nl: Een vergrendelde View kan niet worden gewijzigd.

en: Convert stored Views 1 views.
nl: Converteer opgeslagen Views 1 views.

en: Convert view
nl: View omzetten

en: Create customized lists and queries from your database.
nl: Creëer aangepaste lijsten en queries van de database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
nl: Administratie-interface voor Views. Zonder deze module kunt u geen views aanmaken of wijzigen.

en: Example table
nl: Voorbeeldtabel

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
nl: Voorbeeldtabel met voorbeeldinhoud die naar nodes kan verwijzen.

en: Example content
nl: Voorbeeldinhoud

en: Some example content that references a node.
nl: Voorbeeldinhoud die naar een node verwijst.

en: Example node
nl: Voorbeeldnode

en: Plain text field
nl: Platte tekst-veld

en: Just a plain text field.
nl: Een platte tekst-veld

en: Numeric field
nl: Numeriek veld

en: Just a numeric field.
nl: Een numeriek veld

en: Boolean field
nl: Binair veld

en: Just an on/off field.
nl: Een aan/uit-veld

en: Timestamp field
nl: Tijdstempel-veld

en: Just a timestamp field.
nl: Een tijdstempel-veld.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
nl: Imiteert de standaard Drupal voorpagina. Wijzig het standaard pad voor de voorpagina in het pad van deze View zodat deze de nieuwe voorpagina wordt.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
nl: De titel die gebruikt wordt indien dit argument aanwezig is. Het zal de titel van de view en titels van vorige argumenten overschrijven. Gebruik percentuele vervanging om titels van argumenten te gebruiken. Gebruik "%1" voor het eerste argument, "%2" voor het tweede, etc.

en: Validator options
nl: Validatieopties

en: Display all values
nl: Alle waarden weergeven

en: Hide view / Page not found (404)
nl: View verbergen / Pagina niet gevonden (404)

en: Display empty text
nl: 'Lege tekst' weergeven

en: Provide default argument
nl: Standaard argument gebruiken

en: Provide default argument options
nl: Standaard argumentopties toepassen

en: Default argument type
nl: Standaard argumenttype

en: Broken/missing handler
nl: Handler defect of ontbreekt

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
nl: De handler voor dit item is defect of ontbreekt en kan niet worden gebruikt. Als de handler door een module geleverd is en de module is uitgeschakeld, dan kan het inschakelen van de module deze fout oplossen. Zo niet, dan dient u dit item te verwijderen.

en: Current date
nl: Huidige datum

en: Current node's creation time
nl: Tijd wanneer deze node is aangemaakt.

en: Current node's update time
nl: Tijd wanneer deze node is bijgewerkt.

en: Allow multiple terms per argument.
nl: Meerdere termen per argument toestaan.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
nl: Indien geselecteerd kunnen gebruikers meerdere argumenten toevoegen in de vorm van 1+2+3 (voor OF), of 1,2,3 (voor EN).

en: Allow multiple arguments to work together.
nl: Samenwerking van meerdere argumenten toestaan.

en: Do not display items with no value in summary
nl: Geef items zonder waarde niet weer in samenvatting

en: Invalid input
nl: Ongeldige invoer

en: Fail basic validation if any argument is given
nl: Basisvalidatie laten mislukken als er een argument is gegeven

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
nl: Door dit veld aan te vinken, kunt u dit gebruiken om ervoor te zorgen dat de validatie van views met meer argumenten dan nodig is, mislukt.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
nl: Indien geselecteerd kunnen gebruikers meerdere argumenten invoeren in de vorm van 1+2+3 of 1,2,3.

en: Exclude the argument
nl: Argument uitsluiten

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
nl: Indien geselecteerd zullen de nummers die in het argument zijn ingevoerd worden uitgesloten in plaats van de view limiteren.

en: Glossary mode
nl: Woordenlijst-modus

en: Character limit
nl: Karakterlimiet

en: No transform
nl: Niet transformeren.

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Capitalize each word
nl: Eerste letter van elk woord hoofdletter maken.

en: Transform spaces to dashes in URL
nl: Spaties in koppeltekens omzetten in de URL

en: Exclude from display
nl: Uitsluiten van weergave

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
nl: Kies hier om het veld niet te tonen, maar wel te laden in de weergave. Gebruik deze optie om een groepsveld niet in iedere rij te tonen of wanneer u een geavanceerd thema ontwikkelt.

en: Rewrite the output of this field
nl: Uitvoer van dit veld herschrijven

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
nl: Tekst om bij dit veld weer te geven. HTML gebruiken mag. U kunt data uit deze view gebruiken met behulp van de vervangpatronen zoals hieronder getoond.

en: Output this field as a link
nl: Dit veld als een link weergeven

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
nl: Toon dit veld als een link. Geef de bestemming hieronder aan.

en: Link path
nl: Linkpad

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
nl: Het Drupal-pad of de absolute URL voor deze link. U kunt gegevens uit de weergave gebruiken met behulp van de vervangpatronen zoals hieronder getoond.

en: The CSS class to apply to the link.
nl: De op deze link toe te passen CSS-klassen.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
nl: Tekst die getoond wordt als "alt" tekst, die in de meeste browsers getoond wordt als tooltip, als er over de link gehoverd wordt.

en: Prefix text
nl: Voorvoegsel

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
nl: Tekst om voor de link te plaatsen. HTML toegelaten.

en: Suffix text
nl: Achtervoegsel

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
nl: Tekst om achter de link te plaatsen. HTML toegelaten.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
nl: <p>U moet enkele extra velden aan de weergave toevoegen voordat u dit veld kunt gebruiken. Deze extra velden kunt u indien gewenst markeren met <em>Uitsluiten van weergave</em> . Let op dat vanwege de verwerkingsvolgorde velden die na dit veld opgenomen worden, niet gebruikt kunnen worden. Plaats velden die nodig zijn, vóór dit veld.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
nl: <p>De volgende vervangpatronen zijn voor deze weergave te gebruiken. Gebruik een patroon links om een waarde zoals rechts getoond weer te geven. Let op dat vanwege de verwerkingsvolgorde velden die na dit veld opgenomen worden, niet gebruikt kunnen worden. Plaats velden die nodig zijn, vóór dit veld.</p>

en: Trim this field to a maximum length
nl: Dit veld tot een maximumlengte trimmen

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
nl: Indien aangevinkt zal dit veld worden getrimd tot een maximumlengte in karakters.

en: Trim only on a word boundary
nl: Alleen afbreken na een heel woord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
nl: Dit veld alleen afbreken na een heel woord. Er worden nooit meer dan het maximum opgegeven karakters gebruikt. Als er geen woordgrenzen zijn binnen het maximum aantal karakters, wordt er mogelijk niets getoond.

en: Add an ellipsis
nl: Ellipsis toevoegen

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
nl: Indien aangevinkt zal een '...' worden toegevoegd als een veld getrimd is.

en: Strip HTML tags
nl: HTML-tags verwijderen

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
nl: Wanneer aangekruist, worden alle HTML-coderingen verwijderd.

en: Field can contain HTML
nl: Veld mag HTML bevatten

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
nl: Gebruik de HTML corrector om zeker te stellen dat alle coderingen afgesloten worden na het verkorten van een tekst.

en: File size display
nl: Bestandsgrootte-weergave

en: Formatted (in KB or MB)
nl: Geformatteerd (in KB of MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
nl: Indien aagevinkt zal 'waar' worden weergegeven als 'onwaar'.

en: Time ago (with "ago" appended)
nl: Tijd geleden (met 'geleden' toegevoegd)

en: Round
nl: Afronden

en: If checked, the number will be rounded.
nl: Indien aangevinkt, zal het getal afgerond worden.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
nl: Geef aan hoeveel decimalen er achter de komma weergegeven moeten worden.

en: What single character to use as a decimal point.
nl: Welk enkel karakter er moet worden gebruikt als decimale komma.

en: What single character to use as the thousands separator.
nl: Welk enkel karakter er moet worden gebruikt tussen duizendtallen.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
nl: Tekst om voor een nummer te zetten, zoals een valutasymbool.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
nl: Tekst om na een nummer te zetten, zoals een valutasymbool.

en: Simple separator
nl: Simpel scheidingsteken

en: Display as link
nl: Als link weergeven

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
nl: Dit item wordt momenteel niet tentoongesteld. Als u het <strong>tentoonstelt</strong>, zullen gebruikers in staat zijn om het filter te veranderen terwijl ze het bekijken.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
nl: Dit item wordt momenteel tentoongesteld. Als u het <strong>verbergt</strong>, zullen gebruikers niet in staat zijn om het filter te veranderen terwijl ze het bekijken.

en: Unlock operator
nl: Operator ontgrendelen

en: When checked, the operator will be exposed to the user
nl: Indien aangevinkt zal de operator worden tentoongesteld aan de gebruiker.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
nl: Dit zal in de URL voorkomen na de ? om de operator te herkennen.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
nl: Toon dit na de ? in de URL om dit filter te identificeren. Mag niet leeg zijn.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
nl: Getoond filter accepteert maar één optie.

en: Remember
nl: Onthoud

en: Remember the last setting the user gave this filter.
nl: Onthoud de laatste instelling die de gebruiker aan dit filter gegeven heeft.

en: - Any -
nl: - Elke -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
nl: U moet een waarde kiezen tenzij het een optioneel filter is.

en: exposed
nl: getoond

en: Value type
nl: Waardetype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
nl: Datum in systeemformaat. Voorkeur voor: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
nl: Ongeldig datumformaat.

en: Limit list to selected items
nl: Toon alleen geselecteerde items

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
nl: Toon alleen de geselecteerde items.

en: not in
nl: niet in

en: Is all of
nl: Al deze

en: Is none of
nl: Is geen van

en: not
nl: niet

en: Is between
nl: Is tussen

en: between
nl: tussen

en: Is not between
nl: Is niet tussen

en: not between
nl: niet tussen

en: And max
nl: En maximaal

en: And
nl: En

en: This display has no path.
nl: Deze weergave heeft geen pad.

en: Edit view %view
nl: View %view bewerken

en: Export this view
nl: Exporteer deze view

en: Create a copy of this view
nl: Maak een kopie van deze view

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: Rearrange @type
nl: @type herschikken

en: Error: missing @component
nl: Fout: @component ontbreekt

en: Default settings for this view.
nl: Standaardinstellingen voor deze view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
nl: Toon de view als een pagina, met een URL en menu links.

en: Display the view as a block.
nl: Toon de view als een blok.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
nl: Toon de view als een feed, zoals een RSS feed.

en: Displays rows one after another.
nl: Toont de rijen achter elkaar.

en: HTML List
nl: HTML Lijst

en: Displays rows as an HTML list.
nl: Toont de rijen als een HTML lijst.

en: Displays rows in a grid.
nl: Toont de rijen in een rooster.

en: Displays rows in a table.
nl: Toont de rijen in een tabel.

en: Displays the default summary as a list.
nl: Toont de standaard samenvatting als een lijst.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
nl: Toont de samenvatting onopgemaakt, met optie voor na elkaar of inline.

en: Displays the fields with an optional template.
nl: Toont de velden met een optioneel thema.

en: Will be available to all users.
nl: Zal beschikbaar zijn voor alle gebruikers.

en: Time-based
nl: Tijds-gebaseerd

en: sort criteria
nl: sorteercriteria

en: Sort criterion
nl: Sorteercriterium

en: sort criterion
nl: sorteercriterium

en: The title of the comment.
nl: De titel van de reactie.

en: Comment count
nl: Aantal reacties

en: Display the comment with standard comment view.
nl: Toon de reactie met standaard reactie view.

en: Display the comment as RSS.
nl: Toon de reactie als RSS.

en: The title of the node.
nl: De titel van de node.

en: The date the node was posted.
nl: De datum waarop de node is ingezonden.

en: Has new content
nl: Heeft nieuwe inhoud

en: Poll
nl: Enquête

en: Total views
nl: Aantal keer bekeken

en: Views today
nl: Weergaves van vandaag

en: Browser session ID of user that visited page.
nl: Browsersessie-ID van de gebruiker die de pagina bezocht.

en: Title of page visited.
nl: Titel van de bezochte pagina.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
nl: Het interne pad naar de bezochte pagina (relatief aan Drupal-root).

en: Referrer URI.
nl: URI van verwijzer.

en: Hostname of user that visited the page.
nl: Hostnaam van de gebruiker die de pagina bezocht.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
nl: Laadtijd van de pagina in milliseconden.

en: Timestamp of when the page was visited.
nl: Tijdstip waarop de pagina bezocht is.

en: upload
nl: uploaden

en: Validate user has access to the node
nl: Valideer gebruiker voor toegang tot de node

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
nl: Zoek op elk van de beide zoekwoorden door het toevoegen van <strong>OR</strong> in hoofdletters. Bijvoorbeeld: <strong>hond OR kat</strong>.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Is the logged in user
nl: Is de ingelogde gebruiker

en: Usernames
nl: Gebruikersnamen

en: Enter a comma separated list of user names.
nl: Voer een lijst met gebruikersnamen in, gescheiden door komma's.

en: No role(s) selected
nl: Geen rol(len) geselecteerd

en: Multiple roles
nl: Meerdere rollen

en: PHP argument code
nl: PHP-argumentcode

en: PHP validate code
nl: PHP-valideercode

en: Use AJAX
nl: Gebruik AJAX

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: The title of this view
nl: De titel van deze view

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
nl: Het aantal items per pagina. Vul 0 in voor een ongelimiteerd aantal items.

en: Field @field (ID: @id)
nl: Veld @field (ID: @id)

en: Change theme
nl: Thema veranderen

en: Back to !info.
nl: Terug naar !info.

en: Attachment settings
nl: Bijlage-instellingen

en: No menu
nl: Geen menu

en: Normal: @title
nl: Normaal: @title

en: Already exists
nl: Bestaat al

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
nl: "$arg" wordt niet langer ondersteund. Gebruik in plaats daarvan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
nl: '%' mag niet gebruikt worden voor het eerste segment van een pad.

en: Title is required for this menu type.
nl: Titel is verplicht voor dit menutype.

en: Grouping field
nl: Groepeerveld

en: RSS description
nl: RSS-beschrijving

en: This will appear in the RSS feed itself.
nl: Dit wordt weergegeven in de RSS-feed zelf.

en: Override number of items to display
nl: Overschrijf aantal items om weer te geven

en: The style selected does not utilize fields.
nl: De geselecteerde stijl ondersteunt geen velden.

en: None defined
nl: Geen gedefinieerd

en: New view
nl: Nieuwe view

en: Changed view
nl: Aangepaste view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
nl: View %name, geeft items weer van type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
nl: Directe voorbeeldweergave

en: Title: @title
nl: Titel: @title

en: @current of @max
nl: @current van @max

en: There are no views to be exported at this time.
nl: Er zijn momenteel geen views om te exporteren.

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
nl: Plaats dit in @module.info in uw modules/@module map

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
nl: Plaats dit in @module.module in uw modules/@module map

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
nl: Plaats dit in @module.views_default.inc in uw modules/@module map of modules/@module/includes map

en: Views exporter
nl: Viewsexporteur

en: Allows exporting multiple views at once.
nl: Staat exporteren van meerdere views tegelijkertijd toe.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
nl: Doel van de link, zoals _blank, _parent of de naam van een iframe. Dit veld wordt zelden gebruikt.

en: @argument title
nl: @argument titel

en: @argument input
nl: @argument invoer

en: The maximum number of characters this field can be.
nl: Het maximale aantal karakters dat dit veld kan zijn.

en: If the field is empty, display this text instead.
nl: Indien het veld leeg is, geef dan deze tekst weer.

en: Count the number 0 as empty
nl: Beschouw het getal 0 als leeg

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
nl: Indien het veld het getal 0 bevat, geef dan de lege tekst weer

en: Hide if empty
nl: Verberg indien leeg

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
nl: Toon niets als het veld leeg is. Het label wordt mogelijk wel getoond, afhankelijk van instellingen voor stijl of voor het tonen van labels bij lege velden.

en: Starting value
nl: Startwaarde

en: Specify the number the counter should start at.
nl: Geef het nummer aan waar de teller op moet beginnen.

en: Hide empty fields
nl: Verberg lege velden

en: Path field
nl: Padveld

en: Hide the "Go" button.
nl: De knop 'Gaan' verbergen

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
nl: De broodkruimel-titel die wordt gebruikt als een argument aanwezig is. Als hier geen broodkruimel wordt ingevuld dan wordt de standaard Titel-waarde gebruikt. Zie 'Titel' voor vervanging van het procentteken.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
nl: Afwijking van de huidige tijd, zoals "+1 day" of "-2 hours" of "-30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: Automatic live preview
nl: Automatische voorbeeldweergave

en: Disable automatic live preview
nl: Automatische voorbeeldweergave uitschakelen

en: Choose text
nl: Tekst kiezen
