Views (for Drupal 7) (6.x-3.2) - en to ro translation catalogue (1285 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Next
ro: Următor

en: user
ro: utilizator

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Closed
ro: Închis

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: On
ro: Pornit

en: For
ro: Pentru

en: Tags
ro: Etichete

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afișează

en: File
ro: Fișier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Required
ro: Necesar

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: settings
ro: setări

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschideți

en: Core
ro: Nucleu

en: Clean up
ro: Curăţare

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Display
ro: Afișaj

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Theme
ro: Temă

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Anexă

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Promoted
ro: Promovat

en: User
ro: Utilizator

en: Files
ro: Fișiere

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Node
ro: Nod

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: term
ro: termen

en: All
ro: Toate

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: View type
ro: Tipul vizualizării

en: Page
ro: Pagina

en: Pager ID
ro: ID paginator

en: Module
ro: Modul

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Selected
ro: Selectat

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID-ul fișierului

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID-ul vocabularului

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima logare

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conține

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Contor

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Advanced
ro: Avansat

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Maximum
ro: Maxim

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Month
ro: Lună

en: System
ro: Sistem

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: node
ro: nod

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Other
ro: Altele

en: Align
ro: Aliniere

en: Basic
ro: Simplu

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: Select all
ro: Selectaţi tot

en: Case
ro: Caz

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Both
ro: Ambele

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Anonymous
ro: Anonim

en: access all views
ro: accesează toate vizualizările

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ro: vizualizările sunt liste personalizare a conţinutului din sistem; acestea sunt foarte flexibile si oferă controlul asupra prezentării conţinutului listelor de conţinut.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Edit view
ro: Editați vizualizarea

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Administer views
ro: Administrați vizualizările

en: Summary, sorted ascending
ro: Sumar, sortat crescător

en: Summary, sorted descending
ro: Sumar, sortat descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat în vârful vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Expose
ro: Expune

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Exposed Filters
ro: Filtre expuse

en: Order
ro: Comandă

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: administer views
ro: administrare vizualizări

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Position
ro: Poziţie

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Profile
ro: Profil

en: filters
ro: filtre

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Defaults
ro: Implicite

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Full
ro: Complet

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Approved
ro: Aprobat

en: Show
ro: Arată

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Timer
ro: Cronometru

en: in
ro: în

en: Messages
ro: Mesaje

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Add new group
ro: Adaugă un grup nou

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Display name
ro: Nume de afişare

en: Query
ro: Interogare

en: Block name
ro: Numele blocului

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Revert
ro: Revenire

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Seconds
ro: Secunde

en: Blocked
ro: Blocat

en: or
ro: sau

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Părintele termenului

en: Style
ro: Stil

en: revert
ro: revenire

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Reverse
ro: Inversează

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Base path
ro: Cale de bază

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Translations
ro: Traduceri

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Read only
ro: Numai citire

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Information
ro: Informații

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Text area
ro: Zonă de text

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: Exceptions
ro: Excepții

en: Permission
ro: Permisiune

en: Grid
ro: Grilă

en: Hide
ro: Ascunde

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: Thread
ro: Fir de execuţie

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Title text
ro: Textul titlului

en: Extension
ro: Extensie

en: Space
ro: spațiu

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Provided by
ro: Furnizat de

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: Node access
ro: Acces către nod

en: <Any>
ro: <Oricare>

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: empty
ro: gol

en: Aggregator
ro: Agregator

en: Attach to
ro: Ataşat la

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Pager
ro: Paginator

en: Identifier
ro: Identificator

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: Remove this item
ro: Eliminaţi acest element

en: Module name
ro: Numele modulului

en: Page settings
ro: Setări pagină

en: Use pager
ro: Folosiţi paginatorul

en: Items to display
ro: Elemente de afișat

en: Offset
ro: Decalaj

en: More link
ro: Legătură "Mai mult"

en: More link text
ro: Text "Mai mult"

en: Top level book
ro: Nivelul superior de carte

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Data
ro: Dată

en: Selection type
ro: Tipul de selecţie

en: No name
ro: Fără nume

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: Or
ro: Sau

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Link class
ro: Clasă link

en: Column
ro: Coloană

en: Default sort
ro: Sortare implicită

en: sort by @s
ro: sortare @s

en: and
ro: şi

en: Add @type
ro: Adaugă @type

en: Not promoted
ro: Nepromovat

en: Not sticky
ro: Nelipicios

en: Parent comment
ro: Comentariul părinte

en: The parent comment.
ro: Comentariul părinte.

en: Author's website
ro: Site-ul autorului

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ro: Afișează adâncimea comentariului dacă este structurată.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ro: Sortare după ordinea înșiruirii. Acest lucru va păstra comentariile copil împreună cu părinţii lor.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ro: Furnizează o legătură simplă pentru a răspunde la comentariu.

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afişsat

en: field
ro: câmp

en: nodes
ro: noduri

en: View settings
ro: Setări views

en: Week @week
ro: Săptămâna @week

en: Delete view
ro: Şterge vizualizarea

en: Target
ro: Ţintă

en: Time ago
ro: Timp în urmă

en: Radios
ro: Butoane radio

en: Embed
ro: Încorporat

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: More link path
ro: Calea către legătura "mai mult"

en: Title only
ro: Doar titlu

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Debugging
ro: Depanare

en: Inherit
ro: Moşteneşte

en: Mime type
ro: Tipul MIME

en: Use default
ro: Folosire implicită

en: Display format
ro: Formatul la afișare

en: The date the node was last updated.
ro: Data ultimei actualizări a nodului.

en: Invalid display id @display
ro: ID-ul de afișare @display nu este valid

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ro: Eroare: handler-ul pentru @table > @field nu există!

en: Do not use a relationship
ro: Nu folosiți o relație

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: The cache has been cleared.
ro: Cache-ul a fost șters.

en: No link
ro: Niciun link

en: Is not one of
ro: Nu este unul dintre

en: Admin
ro: Administrator

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Temporary
ro: Temporar

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Expression
ro: Expresie

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ro: Accesul se va acorda utilizatorilor cu şirul de permisiuni specificat.

en: Comma
ro: virgulă

en: Show All
ro: Arată Toate

en: Comments are responses to node content.
ro: Comentariile sunt răspunsuri la conținutul nodului.

en: Users who have created accounts on your site.
ro: Utilizatorii care au creat conturi pe site-ul dumneavoastră.

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Link this field to its user
ro: Legați acest câmp la utilizatorul său

en: Use default RSS settings
ro: Folosiți setările RSS implicite

en: Title plus teaser
ro: Titlu și sumar

en: The node ID of the node.
ro: Nid-ul nodului.

en: Tab weight
ro: Greutatea tabului

en: No role
ro: Nici un rol

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: Link this field
ro: Legați acest câmp

en: Filter the view to the currently logged in user.
ro: Filtrează views-ul la utilizatorul conectat în prezent.

en: Per page
ro: Per pagină

en: Per role
ro: Per rol

en: Per role per page
ro: Per/rol per/pagină

en: Per user
ro: Per/utilizator

en: Capitalize first letter
ro: Scrie cu majusculă prima literă

en: Custom text
ro: Text personalizat

en: Sum
ro: Sumă

en: Default argument
ro: Argument implicit

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Custom URL
ro: URL personalizat

en: Submit button text
ro: Text pentru butonul de trimitere

en: Add comment link
ro: Legătură către adaugă comentariu

en: Changes cannot be made to a locked view.
ro: Nu pot fi aduse modificări unei vizualizări blocate.

en: Create customized lists and queries from your database.
ro: Creați liste și interogări personalizate din baza dvs. de date.

en: Example table
ro: Exemplu de tabel

en: Example content
ro: Exemplu de conținut

en: Example node
ro: Exemplu de nod

en: Numeric field
ro: Câmp numeric

en: Just a numeric field.
ro: Doar un câmp numeric.

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Default argument type
ro: Tip argument implicit

en: Broken/missing handler
ro: Handler deteriorat/lipsă

en: Current date
ro: Data curentă

en: Current node's creation time
ro: Ora la care a fost creat nodul actual

en: Current node's update time
ro: Ora la care a fost actualizat nodul actual

en: Allow multiple terms per argument.
ro: Permite mai mulți termeni per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 (operator SAU) sau 1,2,3 (operator ȘI).

en: Do not display items with no value in summary
ro: Nu afişa elementele cu nici o valoare în sumar

en: Invalid input
ro: Intrare nevalidă

en: Fail basic validation if any argument is given
ro: Eșuare validare simplă dacă un argument este dat

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ro: Prin bifarea acestui câmp, puteți folosi aceasta pentru a fi sigur că views-urile cu mai multe argumente decât cele necesare eșuează la validare.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 sau 1,2,3.

en: Exclude the argument
ro: Exclude argumentul

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: No transform
ro: Fără transformare

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Capitalize each word
ro: Scrie cu majusculă fiecare cuvânt

en: Case in path
ro: Scrie cu majuscule în cale

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: Link path
ro: Cale legătută

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ro: Cale Drupal sau un URL absolut pentru acest link. Puteți introduce date în această vizualizare din "Modele de înlocuire" de mai jos.

en: The CSS class to apply to the link.
ro: Clasă CSS pentru aceast link.

en: Prefix text
ro: Text prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ro: Orice text ce va fi afişat înainte de acest link. Puteți include cod HTML.

en: Suffix text
ro: Text sufix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ro: Orice text ce va fi afişat după acest link. Puteți include cod HTML.

en: Trim only on a word boundary
ro: Taie numai la marginea unui cuvânt.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ro: Dacă este bifat, acest cîmp va fi tăiat doar la marginea unui cuvânt. Aceasta garantează tăierea numărului maxim de caractere declarate sau mai puțin. Dacă nu există margini ale cuvântului, nu se va executa tăierea.

en: Strip HTML tags
ro: Curăță elementele HTML

en: Field can contain HTML
ro: Câmpul poate conține cod HTML

en: File size display
ro: Afişare dimensiune fişier

en: Formatted (in KB or MB)
ro: Formatat (în KB sau MB)

en: Raw bytes
ro: Octeţi brut

en: If checked, true will be displayed as false.
ro: Dacă este bifat, adevărat va fi afișat ca fals.

en: Time ago (with "ago" appended)
ro: Timp în urmă (cu "în urmă" adăugat)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ro: Perioadă de timp (cu "în urmă/de aici" atașat)

en: Round
ro: Rotunjit

en: If checked, the number will be rounded.
ro: Dacă este bifat, numărul va fi rotunjit.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ro: Specificaţi câte zecimale să se afişeze după virgulă.

en: What single character to use as a decimal point.
ro: Ce caracter unic va fi utilizat ca separator zecimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
ro: Ce caracter singular va fi utilizat ca separator de mii.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ro: Text de pus înainte de număr, cum ar fi simbolul monetar.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ro: Text de pus după număr, cum ar fi simbolul monetar.

en: Simple separator
ro: Separator simplu

en: Display as link
ro: Afișare ca și legătură

en: Operator identifier
ro: Identificator de operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ro: Acesta va apărea în URL după ? pentru a identifica acest operator.

en: Filter identifier
ro: Identificator filtru

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ro: Acesta va apărea în URL după ? pentru a identifica acest filtru.Nu poate fi gol.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ro: Acest filtru expus este opţional şi adaugă opţiuni pentru ca acesta să nu fie setat.

en: Remember
ro: Memorare

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ro: Memorează ultima setare pe care utilizatorul a dat-o acestui filtru.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ro: Identificatorul este necesar dacă filtrul este expus.

en: This identifier is not allowed.
ro: Acest identificator nu este permis.

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: exposed
ro: expus

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Invalid date format.
ro: Format de dată invalid.

en: Limit list to selected items
ro: Limitează lista la elementele selectate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ro: Dacă este bifat, numai elementele selectate aici vor fi prezentate utilizatorului.

en: not in
ro: nu este în

en: Is all of
ro: Este tot de

en: Is none of
ro: Nu este nici unul dintre

en: not
ro: nu

en: Is between
ro: Este între

en: between
ro: între

en: Is not between
ro: Nu este între

en: not between
ro: nu este între

en: And max
ro: Şi max

en: And
ro: Şi

en: Contains any word
ro: Conţine orice cuvânt

en: has word
ro: are cuvântul

en: Contains all words
ro: Conţine toate cuvintele

en: has all
ro: are toate

en: begins
ro: începe

en: ends
ro: sfârşeşte

en: !has
ro: !are

en: Require this relationship
ro: Necesită această relaţie

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ro: Granularitatea este cea mai mică unitate folosită la determinare dacă două date sunt aceleaşi; de exemplu, dacă granularitaea este "An" apoi toate datele în 1999, indiferent dacă acestea se încadrează în 1999, vor fi considerate aceeași dată.

en: Broken
ro: Deteriorare

en: Displays
ro: Afișări

en: These queries were run during view rendering:
ro: Aceste interogări au fost executate în timpul randării vizualizării:

en: This display has no path.
ro: Această afișare nu are cale.

en: Query build time
ro: Timpul de construire a interogării

en: Query execute time
ro: Timpul de execuție a interogării

en: View render time
ro: Timpul de randare a view-ului

en: No query was run
ro: Nici o interogare nu a fost executată

en: Unable to preview due to validation errors.
ro: Imposibil de previzualizat datorită erorilor de validare.

en: View name
ro: Numele vizualizării

en: Break lock
ro: Rupeți blocajul

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ro: Sistemul de blocare a fost rupt şi acum puteți edita această vizualizare.

en: Go to the real page for this display
ro: Mergeți la pagina reală pentru această afișare.

en: Missing style plugin
ro: Lipsește plugin-ul de stil

en: Change settings for this style
ro: Modifică setările pentru acest stil

en: View analysis
ro: Analiza view-ului

en: Rearrange @type
ro: Rearanjare @type

en: Broken field @id
ro: @id -ul câmpului deteriorat

en: There are no @types available to add.
ro: Nu există @types disponibile pentru a fi adăugate.

en: Configure extra settings for @type %item
ro: Configurare setări suplimentare pentru @type %item

en: Clear Views' cache
ro: Goliţi cache-ul vizualizărilor

en: Add Views signature to all SQL queries
ro: Adăugați semnătură Views la toate interogările SQL

en: Disable views data caching
ro: Dezactivarea cache-ului de date a vizualizărilor

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ro: Cache-ul vizualizărilor despre tabele, module și vizualizări disponibile pentru a crește performanțele. Dacă bifați această opțiune, vizualizările vor ignora cache-ul și va reconstrui întotdeauna datele necesare afișării. Acest lucru poate avea un impact grav privind performanțele sitului dumneavoastră.

en: Show other queries run during render during live preview
ro: Arătați alte interogări în timpul randării și previzualizării live

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ro: Drupalul are potențialul de a rula mai multe interogări în timp ce un view este randat. Bifând această căsuță, va afişa fiecare interogare ce rulează în timpul randării view-ului ca parte a previzualizării live.

en: View analysis can find nothing to report.
ro: Analiza vizualizării nu a găsit nimic de raport.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ro: Această vizualizare are doar afișarea implicită și în consecință, nu va fi plasată nicăieri în site; probabil doriți să adăugați o afișare de pagină sau bloc.

en: Reduce duplicates
ro: Reducere duplicate

en: Default settings for this view.
ro: Setările implicite pentru această vizualizare.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ro: Afișați view-ul ca pagină cu URL si legături în meniu.

en: Display the view as a block.
ro: Afișează vizualizarea ca un bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ro: Atașamente adăugate la alte afișări pentru a obține mai multe vizualizări în același view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ro: Afișați view-ul ca un feed, cum ar fi feed-ul RSS.

en: Displays rows one after another.
ro: Afişează rândurile unul după altul.

en: HTML List
ro: Listă HTML

en: Displays rows in a grid.
ro: Afișare rânduri într-o grilă.

en: Displays rows in a table.
ro: Afișează rândurile într-un tabel.

en: Displays the default summary as a list.
ro: Afişează rezumatul implicit ca o listă.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ro: Afișează sumarul fără formatare, cu opțiunea de unul după altul sau pe linie.

en: Generates an RSS feed from a view.
ro: Generează un flux RSS din vizualizare.

en: Displays the fields with an optional template.
ro: Afișează câmpurile cu un șablon opțional.

en: Will be available to all users.
ro: Va fi disponibil pentru toţi utilizatorii.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ro: Accesul se va acorda utilizatorilor cu oricare din rolurile specificate.

en: No caching of Views data.
ro: Nici un cache de date pentru Views.

en: Time-based
ro: Bazat pe timp

en: Simple time-based caching of data.
ro: Caching de date simplu și bazat pe timp

en: sort criteria
ro: criterii de sortare

en: Sort criterion
ro: Criteriu de sortare

en: sort criterion
ro: criteriu de sortare

en: filter
ro: filtru

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ro: Elementele pentru Agregator sunt importate din RSS-uri externe și fluxuri de știri Atom.

en: The title of the aggregator item.
ro: Titlul elementului de agregator.

en: The link to the original source URL of the item.
ro: Legătura către sursa URL originală a elementului.

en: The author of the original imported item.
ro: Autorul elementului original importat.

en: The actual content of the imported item.
ro: Conţinutul actual al elementului importat.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ro: Data la care elementul de feed original a fost publicat. (Cu unele feed-uri, aceasta va fi data la care a fost importat).

en: Feed ID
ro: ID flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
ro: ID-ul unic al feed-ului agregatorului.

en: The title of the aggregator feed.
ro: Titlul feed-ului agregatorului.

en: The link to the source URL of the feed.
ro: Legătura către sursa URL-ului feed-ului.

en: The date the feed was last checked for new content.
ro: Data la care a fost verificat ultima dată feed-ul pentru conținut nou.

en: The description of the aggregator feed.
ro: Descrierea feed-ului agregatorului.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ro: Afișați elementul agregatorului folosind datele din sursa originală.

en: The book the node is in.
ro: Cartea în care este nodul.

en: The weight of the book page.
ro: Greutatea paginii de carte.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ro: Adâncimea paginii de carte într-o ierarhie. Cărțile de nivel superior au o adâncime 1.

en: The parent book node.
ro: Nodul părinte al cărții.

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ro: Numele autorului comentariilor. Poate fi randat ca o legătură către pagina autorului.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ro: Adresa sitului web a autorului comentariului. Poate fi randat ca o legătură. Va fi gol dacă autorul este un utilizator înregistrat.

en: Post date
ro: Data postării

en: The User ID of the comment's author.
ro: ID-ul utilizatorului care a adăugat comentariul.

en: Parent CID
ro: CID-ul părintului

en: Last comment time
ro: Data ultimului comentariu

en: Date and time of when the last comment was posted.
ro: Data şi ora la care a fost postat ultimul comentariu.

en: Last comment author
ro: Autorul ultimului comentariu

en: The name of the author of the last posted comment.
ro: Numele autorului ultimului comentariu.

en: Comment count
ro: Contor comentarii

en: The number of comments a node has.
ro: Numărul de comentarii pe care le are un nod.

en: Updated/commented date
ro: Data actualizării/comentării

en: The number of new comments on the node.
ro: Numărul de comentarii noi ale nodului.

en: Comment status
ro: Status comentariu

en: User posted or commented
ro: Utilizatorul a postat sau a comentat

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ro: Afişați nodurile numai în cazul în care un utilizator a postat nodul sau a postat un comentariu la nod.

en: Display the comment as RSS.
ro: Afișează comentariul ca RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
ro: Furnizează o legătură simplă către pagina de contact a utilizatorului.

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Whether or not the node is published.
ro: Dacă nodul este sau nu publicat.

en: In the form of CCYYMMDD.
ro: În forma CCYYMMDD.

en: Created year + month
ro: Anul + luna creării

en: Created year
ro: Anul creării

en: Created month
ro: Luna creării

en: Created day
ro: Ziua creării

en: Created week
ro: Săptămâna creării

en: Updated year + month
ro: An + lună actualizate

en: Updated year
ro: An actualizat

en: Updated month
ro: Luna actualizată

en: Updated day
ro: Ziua actualizată

en: Updated week
ro: Saptămâna actualizată

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ro: Furnizează o legătură simplă pentru restabilirea reviziei.

en: Filter by access.
ro: Filtrați după acces.

en: Has new content
ro: Are conținut nou

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ro: Afișarea %display nu are nici un control al accesului dar nu conține un filtru pentru nodurile publicate.

en: Poll
ro: Sondaj

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ro: Scorul elementul căutat. Acest lucru nu va fi utilizat dacă filtrul de căutare nu este prezent.

en: Total views
ro: Numărul total de views-uri

en: The total number of times the node has been viewed.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului.

en: Views today
ro: Afişări azi

en: The total number of times the node has been viewed today.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului astăzi.

en: Most recent view
ro: Ultima vizualizare

en: The most recent time the node has been viewed.
ro: Cel mai recent moment când nodul a fost vizualizat.

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ro: Fişiere întreţinute de Drupal şi diverse module.

en: The ID of the file.
ro: ID-ul fişierului.

en: The name of the file.
ro: Numele fişierului.

en: The path of the file.
ro: Calea fişierului.

en: The mime type of the file.
ro: Tipul Mime al fişierului.

en: The date the file was uploaded.
ro: Data la care fișierul a fost încărcat.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ro: Termenii taxonomiei sunt atașați la nod.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ro: Filtrează rezultatele "Taxonomie: Termen" către un vocabular special.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ro: Afişează toți termenii taxonomiei asociați cu un nod din vocabularele specificate.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ro: Termenul părinte al termenului. Acest lucru poate produce intrări dublate, dacă folosiți un vocabular care permite mai mulți părinţi.

en: The parent term of the term.
ro: Termenul părinte al termenului.

en: upload
ro: Încarcă

en: The user ID
ro: ID-ul utilizatorului

en: The user or author name.
ro: Nume utilizator sau autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ro: Adresa de email pentru un anumit utilizator. În mod normal acest câmp nu este arătat utilizatorilor, deci fiți precaut(ă) când îl folosiți.

en: Roles that a user belongs to.
ro: Roluri asociate utilizatorului.

en: User ID from URL
ro: ID utilizator din URL

en: User ID from logged in user
ro: ID-ul utilizatorului autentificat

en: Randomize the display order.
ro: Generare aleatorie a ordinii de afișare.

en: Null
ro: Nul

en: Provide custom text or link.
ro: Furnizează texte sau legături personalizate.

en: View result counter
ro: Contorizare resultate view

en: Displays the actual position of the view result
ro: Afişați poziția actuală a rezultatelor vizualizării

en: No user
ro: Niciun utilizator

en: Show teaser-style link
ro: Afişați legătura de la stilul rezumat

en: Link this field to new comments
ro: Legați acest câmp la comentarii noi

en: Contact %user
ro: Contactat %user

en: Unknown language
ro: Limbă necunoscută

en: Check for new comments as well
ro: Verificați dacă există comentarii noi

en: Alternative sort
ro: Sortare alternativă

en: Alternate sort order
ro: Alternează ordinea de sortare

en: On empty input
ro: Pe o intrare goală

en: Show None
ro: Nu arăta Nimic

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: Display score
ro: Afişează scorul

en: Link this field to download the file
ro: Legați acest câmp către descărcarea fişierul

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ro: Adâncimea care se potrivește nodurilor etichetate în ierarhie. De exemplu, dacă aveți termenul "fruct" și un termen copil "măr", cu o adâncime de 1 (sau mai mare), filtrarea pentru termenul "fruct" va returna noduri care sunt etichetate cu "măr" precum și "fruct". Dacă este negativ, reversul este adevărat; căutarea după "măr" va returna noduri etichetate cu "fruct" dacă adâncimea este -1 (sau inferioară).

en: No vocabulary
ro: Nici un vocabular

en: Link this field to its taxonomy term page
ro: Legați acest câmp la pagina sa cu termeni de taxonomie

en: Link this field to its term page
ro: Legați acest câmp către pagina termenului

en: Limit terms by vocabulary
ro: Limitare termeni după vocabular

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ro: Selectați care vocabular va expune termenii în opțiuni normale.

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Show hierarchy in dropdown
ro: Afişează ierarhia în listă verticală

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ro: Este selectat un vocabular invalid. Vă rugăm să-l modificaţi în opţiuni.

en: Select terms from vocabulary @voc
ro: Selectaţi termenii din vocabularul @voc

en: Select terms
ro: Selectaţi termeni

en: Is the logged in user
ro: Este utilizatorul autentificat

en: Usernames
ro: Nume de utilizatori

en: Enter a comma separated list of user names.
ro: Introduceţi o listă cu nume de utilizatori separată prin virgulă.

en: Also look for a node and use the node author
ro: Caută şi un nod şi foloseşte autorul acestuia

en: Restrict user based on role
ro: Restricționați utilizatorul în funcție de rol

en: Restrict to the selected roles
ro: Restricționat la rolurile selectate

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ro: Dacă nici un rol nu este selectat, vor fi permiși utilizatori din oricare rol.

en: Unrestricted
ro: Nerestricţionat

en: No role(s) selected
ro: Nu există rol(uri) selectat(e)

en: Multiple roles
ro: Roluri multiple

en: You must select at least one role if type is "by role"
ro: Trebuie să selectaţi cel puţin un rol dacă tipul este "după rol"

en: PHP validate code
ro: Cod PHP pentru validare

en: Never cache
ro: Nu salva niciodată temporar

en: Query results
ro: Rezultatele interogării

en: The length of time raw query results should be cached.
ro: Durata de timp, rezultatele interogării care trebuie memorate în cache.

en: Rendered output
ro: Ieșire randată

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ro: Durata de timp a randării HTML de ieşire ce trebuie memorată în cache.

en: Broken field
ro: Câmp deteriorat

en: Change the title that this display will use.
ro: Modificați titlul ce va fi utilizat de această afişare.

en: Use AJAX
ro: Folosiți AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ro: Modificaţi dacă această afişare va folosi AJAX.

en: Change this display's pager setting.
ro: Modificaţi setarea de paginație pentru această afișare.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ro: Specificaţi dacă acestă afișare va oferi o legătură "Mai mult".

en: Specify access control type for this display.
ro: Specificaţi tipul de acces pentru această afișare.

en: Change settings for this access type.
ro: Schimbați setările pentru acest tip de acces.

en: Specify caching type for this display.
ro: Specificați tipul de cache pentru această afișare.

en: Change settings for this caching type.
ro: Schimbați setările pentru acest tip de cache.

en: Link display
ro: Legătură către afișare

en: Exposed form in block
ro: Formular expus în bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ro: Permite formularul expus să apară într-un bloc în loc de această vizualizare.

en: The title of this view
ro: Titlul acestei vizualizări

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ro: Acest titlu va fi afișat cu vizualizarea, ori de câte ori titlurile sunt afișate normal, de exemplu: ca titlul paginii, titlu de bloc, etc.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ro: Dacă nu aveţi probleme cu paginarea legate de această vizualizare, ar trebui să lăsaţi acest la 0. Dacă se utilizează mai multe paginări pe o singură pagină trebuie să setaţi acest număr la o valoare mai mare pentru a nu intra în conflict cu ?page= array. Valorile mari adăuga o mulţime de virgule la URL-uri, deci evitați pe cît posibil acest lucru.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ro: Numărul de elemente de afişat pe o pagină. Introduceţi 0 pentru nici o limită.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ro: Adăugaţi o legătură către "Mai mult" în partea de jos a afișării.

en: Create more link
ro: Creați legătura "Mai mult"

en: The text to display for the more link.
ro: Textul ce va fi afișat pentru legătura "Mai mult"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ro: Aceasta va face ca vizualizarea să afișeze numai elemente distincte. Dacă sunt mai multe elemente identice, fiecare va fi afișat numai o singură dată. Puteți folosi aceasta pentru a încerca să eliminați dublurile dintr-un view, deși nu funcționează întotdeauna. Reţineţi că aceasta poate încetini interogările, deci utilizați această funcție cu prudență.

en: Access restrictions
ro: Restricții de acces

en: Access options
ro: Opţiuni de acces

en: Caching options
ro: Opțiuni de cache

en: Display even if view has no result
ro: Afişați chiar dacă view-ul nu are nici un rezultat

en: How should this view be styled
ro: Cum ar trebui stilizată această vizualizare

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ro: Dacă stilul pe care l-ați ales are setări, asiguraţi-vă că faceţi clic pe butonul de setări care va apărea alături în Setările de bază ale View-ului.

en: Style options
ro: Opţiuni de stil

en: Row style options
ro: Opțiuni de stilizare a rândurilor

en: How should each row in this view be styled
ro: Cum ar trebui stilizat fiecare rând din acest view

en: Which display to use for path
ro: Care afişare va fi utilizată pentru cale

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ro: Ce afișare va fi utilizată pentru a obține calea acestei afișări pentru elemente ca: legături sumar, legături de feed rss, legături "mai mult", etc.

en: Field @field (ID: @id)
ro: Cîmp @field (ID: @id)

en: Rescan template files
ro: Rescanaţi fişierele şablon

en: Back to !info.
ro: Înapoi la !info.

en: Put the exposed form in a block
ro: Puneți formularul expus într-un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ro: Dacă setaţi, orice widget-uri expuse nu vor apărea cu această vizualizare. În schimb, un bloc va fi disponibil în sistemul Drupal de administrare a blocurilor, şi formularul expus va apărea acolo. Reţineţi că acest bloc trebuie să fie activat manual.

en: File found in folder @template-path
ro: Fișierul a fost găsit în directorul @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ro: (Fişierul nu a fost găsit, în directorul @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ro: Afișarea "@display" utilizează câmpuri dar nu este definit nici unul pentru aceasta sau toate sunt excluse.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ro: Afișarea "@display" folosește o cale dar calea nu este definită.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ro: Afișarea "@display" are un plugin de stil invalid.

en: Exposed form: @view-@display_id
ro: Formular expus: @view-@display_id

en: Attachment settings
ro: Setări ale ataşamentului

en: Inherit exposed filters
ro: Moştenire filtre expuse

en: Multiple displays
ro: Afișări multiple

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ro: Ar trebui ca această afișare să moștenească valorile sale din filtrul expus din afișarea părinte la care este atașată?

en: Attach before or after the parent display?
ro: Ataşează înainte sau după afişarea părinte?

en: Select which display or displays this should attach to.
ro: Selectați la care afișare sau afișări ar trebui atașată acesta.

en: Block admin description
ro: Descrierea administrativă a blocului

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Use the site name for the title
ro: Folosiţi numele sitului pentru titlu

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ro: Iconița feed-ului va fi disponibilă numai pentru afișările selectate.

en: No menu
ro: Nici un meniu

en: Change settings for the parent menu
ro: Modificaţi opţiunile pentru meniul părinte

en: The menu path or URL of this view
ro: Calea de meniu sau URL-ul acestei vizualizări

en: Menu item entry
ro: Intrare element în meniu

en: No menu entry
ro: Fără intrare în meniu

en: Normal menu entry
ro: Intrare în meniu normală

en: Menu tab
ro: Meniu tip filă

en: Default menu tab
ro: Meniu tip filă implicit

en: Default tab options
ro: Opțiunile tab-ului implicit

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ro: Când se furnizează un element de meniu ca și un tab, Drupal trebuie să știe care element din meniul părinte va fi al acelui tab. Uneori, părintele deja există, alteori trebuie să aveți unul creat. Calea elementului părinte va fi întotdeauna aceeași cale cu ultima parte rămasă care a fost eliminată, dacă avem calea pentru această vizualizare "<em>foo/bar/baz</em>", calea părinte va fi <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
ro: Există deja

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ro: Dacă doriţi să creaţi un element părinte de meniu, introduceți titlul elementului.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ro: Dacă doriţi să creaţi un element părinte de meniu, introduceți descrierea elementului.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ro: "%" nu poate fi utilizat ca primul segment dintr-o cale.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ro: Views nu poate crea elemente normale de meniu pentru căile cu un % în ele.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ro: O afișare a cărei cale se termină cu % nu poate fi un tab.

en: Title is required for this menu type.
ro: Titlul este necesar pentru acest tip de meniu.

en: Inline fields
ro: Câmpuri integrate

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ro: Separatorul poate fi plasat între câmpurile în linie pentru a le menţine legate. Puteți utilizaţi cod HTML în acest câmp.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ro: Opţional specificaţi un câmp pentru a grupa înregistrările. Lăsaţi necompletat pentru a nu grupa.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ro: Stilul @style necesită un stil de linie dar plugin-ul de linie este invalid.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ro: Alinierea orizontală va plasa elementele începând din partea superioară stângă şi se deplasează în dreapta. Alinierea verticală va plasa elementele începând din partea superioară stângă şi se deplasează în jos.

en: RSS description
ro: Descriere RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
ro: Aceasta va apărea în același flux RSS.

en: Display record count with link
ro: Afișarea numărului înregistrărilor ca și legătură

en: Override number of items to display
ro: Suprascrie numărul elementelor afișate

en: Display items inline
ro: Afișează elementele integrat

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ro: Aveţi nevoie de cel puţin un câmp înainte să configuraţi setările tabelului

en: Override normal sorting if click sorting is used
ro: Suprascrie sortarea normală dacă sortarea este utilizată

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ro: Activare stil Drupal "lipicios" pentru antete tabel (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ro: (Efectele lipiciose pentru antet nu vor fi active pentru previzualizările de mai jos, numai la iesirea live.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ro: Plasare câmpuri în coloane. Puteți combina mai multe câmpuri în aceeaşi coloană. Dacă efectuați combinarea mai multor câmpuri, separatorul din coloana specificată va fi utilizat pentru a separa câmpurile. Bifați coloana "Sortabil" pentru a face coloana sortabilă și coloana "Sortare implicită" pentru a determina ce coloană va fi sortată în mod implicit. Puteți controla ordinea coloanelor și etichetele câmpurilor în secțiunea câmpurilor.

en: - All -
ro: - Toate -

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: Filter criteria
ro: Criterii de filtrare

en: Standard deviation
ro: Deviație standard

en: Short date format
ro: Formatul scurt de dată

en: Medium date format
ro: Formatul mediu de dată

en: Long date format
ro: Formatul lung de dată

en: Content translation
ro: Traducere conţinut

en: Item ID
ro: ID-ul elementului

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Sort ascending
ro: Sortează crescător

en: Aid
ro: Ajutor

en: Administrative title
ro: Titlu administrativ

en: Style settings
ro: Setări de stil

en: Taxonomy Term
ro: Termen Taxonomie

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: Number of pages
ro: Numărul de pagini

en: Content statistics
ro: Statistici de conținut

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ro: Ţintă link cum ar fi _blank, _parent sau numele unui element iframe. Acest cîmp este folosit rar.

en: @argument title
ro: Titlul @argument

en: @argument input
ro: Intrare @argument

en: Count the number 0 as empty
ro: Contorizează numărul 0 ca gol

en: Hide if empty
ro: Ascundeți dacă este gol

en: Starting value
ro: Valoare de pornire

en: Specify the number the counter should start at.
ro: Specificaţi numărul de la care ar trebui să înceapă contorul.

en: Does not start with
ro: Nu începe cu

en: Does not end with
ro: Nu se termină cu

en: The view %name has been saved.
ro: Vizualizarea %name a fost salvată.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ro: Acest filtru poate determina elementele care au mai mult de una din opțiunile selectate să apară ca rezultate duplicate. Dacă acest filtru produce duplicarea rezultatelor, această căsuță selectabilă poate reduce aceste duplicate, cu toate acestea, cu cât mai muți termeni sunt căutați, cu atât performanțele de interogare vor scădea așa că folosiți această funcție cu precauție. Nu trebuie setat atunci când există o singură valoare într-un câmp deoarece aceasta duce la dispariția din afișare dacă este folosit într-un câmp incompatibil.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ro: Email-ul utilizatorului care a postat comentariul. Va fi gol dacă autorul este un utilizator înregistrat.

en: The taxonomy term ID for the term.
ro: ID-ul termenului de taxonomie pentru termen.

en: The taxonomy term name for the term.
ro: Numele termenului de taxonomie pentru termen.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele pentru vocabularul de care aparţine termenul.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ro: Alegeţi la care vocabulare doriţi să se refere. Amintiţi-vă că fiecare termen găsit va crea o nouă înregistrare, deci această relaţie este utilizată cel mai bine cu un vocabular care are doar un singur termen pe nod.

en: The name of the role.
ro: Numele rolului.

en: Hide empty fields
ro: Ascundeți câmpurile goale

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ro: Nu afişa câmpuri, etichete sau marcaje pentru câmpurile care sunt goale.

en: This identifier is used by another handler.
ro: Acest identificator este utilizat de către un alt handler.

en: Length is shorter than
ro: Lungimea este mai scurtă decât

en: shorter than
ro: mai scurt decât

en: Length is longer than
ro: Lungimea este mai lungă decât

en: longer than
ro: mai lung decât

en: SQL Query
ro: Interogare SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ro: Interogarea va fi generată și rulată folosind API-ul bazei de date Drupal.

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: Exposed form
ro: Formular expus

en: Inherit pager
ro: Moştenire pager

en: Render pager
ro: Randare pager

en: Render
ro: Randare

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Exposed
ro: Expus

en: Remove this display
ro: Elimină această afișare

en: Operator to use on all groups
ro: Operator utilizat pe toate grupurile

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ro: "grup 0 ȘI grup 1 ȘI grup 2" sau "grup 0 SAU grup 1 SAU grup 2", etc

en: Remove group @group
ro: Șterge grupul @group

en: Default group
ro: Grup implicit

en: Group @group
ro: Grupul @group

en: Ungroupable filters
ro: Filtre negrupabile

en: Group type
ro: Tipul de grup

en: Basic exposed form
ro: Formular de bază expus

en: Input required
ro: Intrare obligatorie

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ro: Un formular expus care randează doar un view dacă formularul conține intrări ale utilizatorului.

en: Display all items
ro: Afișează toate elementele

en: Display a specified number of items
ro: Afișează un număr specific de elemente

en: Display a limited number items that this view might find.
ro: Afișează un număr limitat de elemente pe care acest view le poate găsi.

en: Paged output, full pager
ro: Ieșire paginată, paginator complet

en: Paged output, full Drupal style
ro: Rezultat paginat, stil Drupal complet

en: Paged output, mini pager
ro: Ieșire paginată, mini paginator

en: Name (raw)
ro: Nume (brut)

en: Provide markup text for the area.
ro: Furnizează text de marcaj pentru această zonă.

en: Machine Name
ro: Nume mașină

en: Change the machine name of this display.
ro: Schimbați numele mașină al acestei afișări.

en: Change settings for this pager type.
ro: Schimbați setările pentru acest tip de paginator.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ro: Permite gruparea și agregarea (calcularea) câmpurilor.

en: Exposed form style
ro: Stilul formularului expus

en: Select the kind of exposed filter to use.
ro: Selectați tipul de filtru expus pentru utilizare.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ro: Setările formularului expus pentru acest stil de formular expus.

en: The machine name of this display
ro: Numele mașină al acestei afișări

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ro: Dacă este activat, unele câmpuri pot deveni indisponibile. Toate câmpurile care sunt selectate pentru a fi grupate vor fi comprimate la o valoare pe valoare distinctă. Alte câmpuri care sunt selectate pentru agregare vor avea funcția de rulare pe ele. De exemplu, puteți grupa nodurile după titlu și contoriza numărul de nid-uri în scopul de a obține o listă de titluri duplicate.

en: Exposed Form
ro: Formă expusă

en: Exposed form options
ro: Opțiuni formular expus

en: Pager options
ro: Opțiuni paginator

en: Display id should be unique.
ro: ID-ul afișării ar trebui să fie unic.

en: Include reset button
ro: Include butonul de resetare

en: Reset button label
ro: Eticheta butonului de anulare

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ro: Textul butonului anulare (reset) afișat pe formularul expus.

en: Exposed sorts label
ro: Eticheta sortării expuse

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Text on demand
ro: Text la cerere

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ro: Numărul total de pagini. Lăsaţi gol pentru a afişa toate paginile.

en: Exposed options
ro: Opțiuni expuse

en: Items per page label
ro: Etichetă pentru "Elemente pe pagină"

en: Exposed items per page options
ro: Opțiuni de elemente expuse pe pagină

en: Expose Offset
ro: Expune decalajul

en: Offset label
ro: Eticheta decalajului

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ro[0]: Mini paginator, @count element, omite @skip
ro[1]: Mini paginator, @count elemente, omite @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ro[0]: Mini paginator, @count element
ro[1]: Mini paginator, @count elemente

en: All items, skip @skip
ro: Toate elementele, omite @skip

en: All items
ro: Toate elementele

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ro[0]: @count element, omite @skip
ro[1]: @count elemente, omite @skip

en: @count item | @count items
ro[0]: @count articole
ro[1]: @count de articole

en: Group results together
ro: Grupează rezultatele

en: Update preview
ro: Actualizare previzualizare

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ro: Afișarea %display a setat node/% ca rută. Acest lucru nu va produce ceea ce doriți. Dacă doriți să aveți versiuni multiple a vizualizării nodului, utilizați panels.

en: Use absolute link (begins with "http://")
ro: Utilizaţi un link absolut (începe cu "http://")

en: Output machine name
ro: Ieșire nume de mașină

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ro: Modificaţi numele claselor CSS care vor fi adăugate la această afișare.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ro: Stabiliți dintre ce valori poate alege utilizatorul la determinarea elementelor per pagină. Separate prin virgulă.

en: Attachment before
ro: Atașament deasupra

en: Attachment after
ro: Atașament dedesubt

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ro: Managerul @handler a încercat să adaugă câmpul suplimentar @identifier dar tabelul @table nu a putut fi adăugat!

en: Row class
ro: Clasă rând

en: - Use default -
ro: - Utilizare implicit -

en: Unknown content type
ro: Tip de conținut necunoscut

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Schema version
ro: Versiunea schemei

en: Fixed value
ro: Valoare fixă

en: Access the views administration pages.
ro: Accesează pagina de administrare a views-urilor

en: Add new view
ro: Adaugați o vizualizare nouă

en: HTML element
ro: Element HTML

en: Label HTML element
ro: Elementul HTML al etichetei

en: Place a colon after the label
ro: Adăugați două puncte după etichetă

en: Wrapper HTML element
ro: Element wrapper HTML

en: Wrapper class
ro: Clasa wrapper-ului

en: Add default classes
ro: Adăugați clase implicite

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ro: Folosiți clasele implicite ale Views-ului pentru a identifica eticheta câmpului, câmpul și conținutul câmpului.

en: Use absolute path
ro: Folosiți calea absolută

en: Rel Text
ro: Text Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ro: Includeți atributul Rel pentru utilizarea în lightbox2 sau alte servicii javascript.

en: Preserve certain tags
ro: Păstrați anumite tag-uri

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ro: Listați etichetele care trebuie să fie conservate în timpul procesului de înlăturare. De exemplu: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; care vor conserva toate elementele p și br

en: Format plural
ro: Format de plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ro: Dacă este bifat, o manipulare (handling) specială va fi utlizată pentru plural.

en: Singular form
ro: Formă de singular

en: Plural form
ro: Formă de plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ro: Textul folosit pentru forma de plural, @count va fi înlocuit cu valoarea.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume de mașină lizibil și unic pentru acest View. Aceasta trebuie să conțină numai litere mici, numere și liniuţe de subliniere (underscores).

en: Weight for @display
ro: Greutatea afișării @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ro: Acest titlu va fi afișat pe pagina de editare a views-ului în loc de cel implicit. Acest lucru ar putea fi util dacă aveți același element de două ori.

en: The unique ID of the aggregator item.
ro: ID-ul unic al elementului agregatorului.

en: The guid of the original imported item.
ro: Guid-ul elementului original importat.

en: Date and time of when the comment was created.
ro: Data și ora creării comentariului.

en: Date and time of when the comment was last updated.
ro: Data și ora la care comentariul a fost actualizat ultima oară.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ro: Dacă comentariul este aprobat (sau este încă în coada de așteptare de moderare).

en: Approved comment
ro: Comentariu aprobat

en: Last comment CID
ro: CID-ul ultimului comentariu

en: Last Comment
ro: Ultimul Comentariu

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ro: Unele roluri nu au dreptul de a accesa conţinut, dar afişarea %display nu are control de acces.

en: The extension of the file.
ro: Extensia fișierului.

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ro: Un fișier care este asociat cu acest nod, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în nod.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ro: Un utilizator care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în utilizator.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ro: Un fișier care este asociat cu acest utilizator, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în utilizator.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ro: Un comentariu care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în comentariu.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ro: Un fișier care este asociat cu acest comentariu, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în comentariu.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ro: Un termen taxonomie care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în termenul taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ro: Un fișier care este asociat cu acest termen taxonomie, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în termenul taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
ro: Modulul care administrează această relație dintre fișiere.

en: The type of entity that is related to the file.
ro: Tipul entității care este legată de fișier.

en: The number of times the file is used by this entity.
ro: De câte ori este folosit fișierul de această entitate.

en: Math expression
ro: Expresie matematică

en: Use destination
ro: Folosește destinația

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele mașină al vocabularului de care aparține termenul.

en: Display error message
ro: Afișează mesaj de eroare

en: No comment
ro: Fără comentarii

en: Comment or document this display.
ro: Comentați sau documentați această afișare.

en: Query settings
ro: Setări ale interogării

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ro: Permiteți stabilirea unor setări avansate pentru plugin-ul interogării.

en: The name and the description of this display
ro: Numele și descrierea acestei afișări

en: Query options
ro: Opțiunile interogării

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ro: Numele afișat trebuie să conțină doar litere, numere sau linii de subliniere.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ro: Ar trebui ca această afișare să moștenească valorile de paginație de la afișarea părinte la care este atașată?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ro: Ar trebui ca această afișare să randeze valorile pager-ului? Acest lucru este semnificativ doar dacă moștenește un pager.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ro: Acesta va apărea ca nume al acestui bloc în administrare >> structură >> blocuri.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ro: Textul ce va fi afișat în locul rezultatelor până când utilizatorul selectează și aplică un filtru expus.

en: Include all items option
ro: Include opțiunea toate elementele

en: All items label
ro: Eticheta toate elementele

en: Disable SQL rewriting
ro: Dezactivați rescrierea SQL

en: The class to provide on each row.
ro: Clasă furnizată pe fiecare rând.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ro: Puteți utiliza tokenuri de câmp în conformitate cu "Modelele de înlocuire" utilizate în "Rescrie rezultatul (output) acestui câmp" pentru toate câmpurile.

en: Table summary
ro: Rezumatul tabelului

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ro: Clasa furnizată pe wrapper, în afara listei.

en: List class
ro: Clasa listei

en: The class to provide on the list element itself.
ro: Clasa de furnizat pe elementul din listă în sine.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ro: Definiți calea de bază pentru legăturile din acest rezumat
            view, ex. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Nu includeți liniuța oblică de început și de sfârșit. Dacă această valoare
           este goală, viewsul va folosi prima cale găsită drept cale de bază,
           în afișările paginii, sau / dacă nici o cale nu a putut fi găsită.

en: Approve link
ro: Legătură aprobare

en: Content access
ro: Acces la conținut

en: %time hence
ro: %time de aici înainte

en: No results behavior
ro: Fără rezultate de comportament

en: Edit @section
ro: Editați @section

en: Inherit contextual filters
ro: Moștenește filtrele contextuale

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ro: Când valoarea de filtrare <em>NU</em> este în URL

en: Exception value
ro: Valoarea excepției

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ro: Dacă este primită această valoare, filtrul va fi ignorat; de ex, "toate valorile"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ro: Când valoarea de filtrare <em>ESTE</em> în URL sau una prestabilită este furnizată

en: Provide title
ro: Furnizează titlul

en: Specify validation criteria
ro: Specifică un criteriu de validare

en: Action to take if filter value does not validate
ro: Acțiunea de întreprins dacă valoarea de filtrare nu se validează

en: Display all results for the specified field
ro: Afișează toate rezultatele pentru câmpul specificat

en: Provide default value
ro: Furnizează o valoare implicită

en: Show "Page not found"
ro: Arată "Pagina nu a fost găsită"

en: Display a summary
ro: Afișați un rezumat

en: Display contents of "No results found"
ro: Afișează conținutul din "Nu au fost găsite rezultate"

en: Skip default argument for view URL
ro: Ignorați argumentul implicit pentru URL-ul vizualizării

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ro: Selectați dacă să includă acest argument implicit când se construiește URL-ul pentru acest view. Omiterea argumentelor implicite este utilă, de ex., în cazul feedurilor.

en: Number of records
ro: Număr de înregistrări

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ro: Sortare implicită

[ctx: Sort order]
en: Date
ro: Dată

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ro: Numeric

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub forma 1+2+3 (pentru SAU) sau 1,2,3 (pentru ȘI).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ro: Dacă este selectată, mai multe instanțe a acestui câmp pot lucra împreună, ca și cum mai multe valori au fost furnizate aceluiași filtru. Această setare nu este compatibilă cu setarea "Reducerea duplicatelor".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ro: Dacă este selectat, numerele introduse pentru filtru vor fi mai degrabă excluse decât limitarea vizualizării.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ro: Modul glosar aplică o limită numărului de caractere folosite în valoarea de filtrare, ceea ce permite vizualizării rezumate să se comporte ca un glosar.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ro: Împotriva a cât de multe caractere a valorii de filtrare să filtrezi. Dacă este setat la 1, toate câmpurile care încep cu prima valoare din valoarea de filtrare  vor fi potrivite.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ro: Când printați titlul și rezumatul, cum să transformați cazul valorii filtrate.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ro: La listarea căilor de url, cum să fie transformate în litere mici/mari valorile filtrelor. Să nu folosiți numai cu Postgres, care folosește comparația sensibilă la majuscule.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ro: Alfabetic

en: Create a label
ro: Creează o etichetă

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ro: Activat să încarce acest câmp drept ascuns. Folosit adesea să grupeze câmpurile sau să le utilizeze ca token în alt câmp.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ro: Alegeți elementul HTML care să fie plasat în jurul acestui câmp, de exemplu, H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
ro: Creați o clasă CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ro: Alegeți elementul HTML care să fie plasat în jurul aceastei etichete, de exemplu, H1, H2, etc.

en: Rewrite results
ro: Rescrie rezultatele

en: Replace spaces with dashes
ro: Înlocuiți spațiile cu liniuțe

en: External server URL
ro: URL server extern

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ro: Legături către un server extern, folosind un URL complet, de ex: http://www.example.com' sau 'www.example.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ro: Converți liniile noi &lt;br&gt; la etichete HTML

en: No results text
ro: Text pentru "nici un rezultat"

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ro: Bifați activarea afișării textului "nici un rezultat" în cazul în care câmpul conține numărul 0.

en: Time hence
ro: Timp de aici înainte

en: Time hence (with "hence" appended)
ro: Timp de aici înainte (cu "de aici înainte" anexat)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din viitor au "-" prefixat)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din trecut au "-" prefixat)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ro: Cum ar trebui să fie afișate datele serializate. Puteți alege o cheie personalizată pentru matrice (array)/obiect sau un print_r pentru rezultat (output) complet.

en: Full data (unserialized)
ro: Date complete (neserializate)

en: Full data (serialized)
ro: Date complete (serializate)

en: A certain key
ro: O anumită cheie

en: Which key should be displayed
ro: Care cheie ar trebui afișată

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ro: Trebuie să introduceți o cheie dacă doriți să afișați o cheie a datelor.

en: How many different units to display in the string.
ro: Câte unități de afișat diferite în șir.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ro: Acest filtru nu este expus. Expuneți-l pentru a permite utilizatorilor să-l schimbe.

en: Expose filter
ro: Expuneți filtrul

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ro: Acest filtru este expus. Dacă îl ascundeți, utilizatorii nu vor putea să-l schimbe.

en: Hide filter
ro: Ascunde filtrul

en: Expose operator
ro: Expuneți operatorul

en: Allow the user to choose the operator.
ro: Permite utilizatorului să aleagă operatorul.

en: Allow multiple selections
ro: Permite selecții multiple

en: Enable to allow users to select multiple items.
ro: Activați pentru a permite utilizatorilor să selecteze elemente multiple.

en: Remember the last selection
ro: Memorează ultima selecție

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ro: Activați pentru a memora ultima selecție făcută de utilizator.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ro: Trebuie să selectați o valoare dacă acesta nu este un filtru expus non-necesar.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ro: Permite ascunderea elementelor care nu conțin această relație

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ro: Această sortare nu este expusă. Expuneți-o pentru a permite utilizatorilor să o schimbe.

en: Expose sort
ro: Expuneți sortarea

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ro: Această sortare este expusă. Dacă o ascundeți, utilizatorii nu vor putea să o schimbe.

en: Hide sort
ro: Ascunde sortarea

en: Provide description
ro: Furnizează descriere

en: Save & exit
ro: Salvează si ieși

en: Continue & edit
ro: Continuă și editează

en: Update "@title" choice
ro: Actualizează opțiunea "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
ro: Actualizați "@title" ales (@number)

en: Auto preview
ro: Previzualizare automată

en: Preview with contextual filters:
ro: Previzualizare cu filtre contextuale:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ro: Separați valorile filtrelor contextuale cu un "/". De exemplu, %example.

en: Apply and continue
ro: Aplică și continuă

en: @current of @total
ro: @current din @total

en: All displays (except overridden)
ro: Toate afișările (exceptând cele suprascrise)

en: All displays
ro: Toate afișările

en: This @display_type (override)
ro: Această @display_type (suprascrie)

en: Create new filter group
ro: Creează un grup de filtre nou

en: No filters have been added.
ro: Nu a fost adăugat nici un filtru

en: Drag to add filters.
ro: Trageți pentru a adăuga filtre.

en: Add and configure @types
ro: Adăugați și configurați @types

en: Configure @type: @item
ro: Configurare @type: @item

en: Always show advanced display settings
ro: Arată întotdeauna setările avansate de afișaj

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ro: Etichetă pentru valoarea "Oricare" în filtrele expuse care presupun selecție simplă și parametri non-necesari

en: Live preview settings
ro: Setări de previzualizare în direct

en: Automatically update preview on changes
ro: Actualizare automată a previzualizării când apar schimbări

en: Show information and statistics about the view during live preview
ro: Arată informațiile și statisticile despre view în timpul previzualizării în direct

en: Above the preview
ro: Deasupra previzualizării

en: Below the preview
ro: Sub previzualizare

en: Show the SQL query
ro: Arată interogarea SQL

en: Show performance statistics
ro: Arată statistici de performanță

en: Master
ro: Expert

en: Display | Displays
ro[0]: Afișare
ro[1]: Afișări

en: Unformatted list
ro: Listă neformatată

en: Contextual filters
ro: Filtre contextuale

en: contextual filters
ro: filtre contextuale

en: Contextual filter
ro: Filtru contextual

en: contextual filter
ro: filtru contextual

en: filter criteria
ro: criterii de filtrare

en: Filter criterion
ro: Criteriu de filtrare

en: filter criterion
ro: criteriu de filtrare

en: no results behavior
ro: nici un rezultat

en: The node ID.
ro: ID-ul nodului.

en: The content title.
ro: Titlu conținut

en: The date the content was posted.
ro: Data la care conținutul a fost postat.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ro: Filtrează conținutul nepublicat dacă utilizatorul curent nu-l poate vizualiza.

en: Whether or not the content is sticky.
ro: Conținutul este sau nu evidențiat.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ro: Dacă este sau nu lipicios conținutul. Pentru a lista conținutul lipicios prima dată, setați-l descrescător.

en: The aliased path to this content.
ro: Calea alias către acest conținut.

en: Relate content to the user who created it.
ro: Leagă conținutul la utilizatorul care l-a creat.

en: User has a revision
ro: Utilizatorul are o revizie

en: All nodes where a certain user has a revision
ro: Toate nodurile pentru care un anumit utilizator are o revizie

en: Content revision is a history of changes to content.
ro: Revizia conținutului este o istorie a schimbărilor conținutului.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
ro: Leagă o revizie a unui conținut de utilizatorul care a creat revizia.

en: Get the actual content from a content revision.
ro: Obțineți conținutul actual dintr-o revizie a conținutului.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ro: Furnizați o legătură simplă pentru a șterge revizia conținutului.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ro: Filtrarea conținutului după accesul la vizualizare. <strong>Nu este necesară dacă utilizați node ca tabelă de bază.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ro: Arată un marcaj care indică dacă, conținutul este nou sau actualizat.

en: Show only content that is new or updated.
ro: Afișează doar conținutul care e nou sau actualizat.

en: Display the content with standard node view.
ro: Afișați conținutul cu vizualizarea standard a  nodului.

en: Content ID from URL
ro: ID-ul conținutului din URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ro: Conținutul care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în conținut.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ro: Permite "adâncime" pentru Taxonomie: ID Termen (cu adâncime) să fie modificat printr-o valoare suplimentară de filtru contextual.

en: Content authored
ro: Conținut care aparține unui autor

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ro: Leagă conținutul de utilizatorul care l-a creat. Această relație va crea o înregistrare pentru fiecare element de conținut creat de utilizator.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ro: Permite unei valori de filtrare contextuală să fie ignorată. Interogarea nu va fi alterată de această valoare a filtrului contextual. Poate fi folosit când valorile filtrului contextual provin din URL și o parte a URLului necesită să fie ignorată.

en: View area
ro: Vizualizarea zonei

en: Insert a view inside an area.
ro: Introduceți o vizualizare în interiorul unei zone.

en: Enable to override this field's links.
ro: Permite suprascrierea legăturilor acestui câmp.

en: Link this field to the original piece of content
ro: Legați acest câmp la conținutul original

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
ro: Activați această opțiune pentru a afișa o legătură absolută. Necesară dacă doriți să folosiți calea drept destinație pentru legătură (ca în "afișați acest câmp ca o legătură" de mai sus).

en: Validate user has access to the content
ro: Validați dacă utilizatorul are acces la conținut

en: Access operation to check
ro: Operația de acces de verificat

en: Filter value format
ro: Formatul valorii filtru

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub formă de 1+2+3. Având în vedere numărul de operatori JOIN, operatorul logic AND va fi considerat ca fiind OR cu acest filtru.

en: Load default filter from term page
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina termenilor

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ro: Transformă cratimele din URL în spații pentru valorile filtrului numelui de termen

en: Type of user filter value to allow
ro: Tipuri de valori ale filtrelor pentru utilizatori permise

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ro: Notă: nu aveți permisiunea de a modifica acest lucru. Dacă schimbați tipul de filtru implicit, această setare se va pierde și NU veți fi capabil să o restabiliți.

en: PHP contextual filter code
ro: Filtru contextual pentru cod PHP

en: Change the way content is formatted.
ro: Schimbă modul în care conținutul este formatat.

en: Change settings for this format
ro: Schimbați setările pentru acest format

en: Change the way each row in the view is styled.
ro: Schimbați modul în care fiecare rând din vizualizare este aranjat.

en: Hide attachments in summary
ro: Ascunde ataşamente în rezumat

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ro: Schimbați dacă să afișeze sau nu atașamentele când se afișează un rezumat al filtrelor contextuale.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ro: Ascunde atașamentele la afișarea rezumatului unui filtru contextual

en: Attachment position
ro: Poziție atașament

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ro: Ar trebui ca această afișare să moștenească valorile filtrelor contextuale de la afișarea părinte la care este atașată?

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ro: Acest view va fi afișat prin accesarea căii pe situl dvs. Este recomandat ca, calea să fie ceva asemănător cu "path/%/%/feed" sau "path/%/%/rss.xml", punând un % în cale pentru fiecare filtru contextual pe care l-ați definit în view.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ro: Afișarea @display este setată să folosească un meniu dar legătura meniului nu este setată.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ro: Afișarea @display este setată să folosească un meniu părinte dar legătura meniului părinte nu este setată.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ro[0]: @count element, omite @skip
ro[1]: Paginate, @count elemente, omite @skip

en: @count item | Paged, @count items
ro[0]: @count element
ro[1]: Paginate, @count elemente

en: Hide view
ro: Ascunde view-ul

en: Use path alias
ro: Folosiți aliasul căii

en: View: @view
ro: Vizualizare: @view

en: Aggregation type
ro: Tip de agregare

en: Use replacement tokens from the first row
ro: Folosiți token-urile de înlocuire din primul rând

en: Allow multiple filter values to work together
ro: Permite ca multiple valori pentru filtru să funcționeze împreună

en: Customize field HTML
ro: Câmp personalizat HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ro: În această clasă puteți folosi substituții de token-uri din secțiunea de rescriere.

en: Customize label HTML
ro: Personalizare etichetă HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
ro: Personalizare wrapper HTML pentru câmp și etichetă

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ro: Alegeți elementul HTML care să fie plasat în jurul acestui câmp și etichetei sale, de exemplu, H1, H2, etc. Acest lucru nu poate fi folosit dacă câmpul și eticheta nu sunt redate împreună, cum ar fi în cazul unui tabel.

en: Remove whitespace
ro: Eliminare spațiu alb

en: Hide rewriting if empty
ro: Ascunde rescrierea dacă este gol

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ro: Nu afișați conținut rescris dacă acest câmp este gol.

en: Thousands marker
ro: Separator de mii

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ro: Expuneți acest filtru vizitatorilor pentru a le permite să-l schimbe

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ro: Expuneți această sortare vizitatorilor pentru a le permite să o schimbe

en: This display is disabled.
ro: Acestă afișare este dezactivată.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ro: Eroare: Afișarea @display se referă la un plugin numit '@plugin', dar acel plugin nu este disponibil.

en: Aggregation settings
ro: Setări de agregare

en: Display extenders
ro: Afișați extinderile

en: Select extensions of the views interface.
ro: Selectați extensiile interfeței vizualizărilor.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ro: Ați configurat afișarea %display cu o cale care este, de asemenea, un alias al căii. Acest lucru ar putea conduce la efecte nedorite prin urmare mai bine folosiți o cale internă.

en: Configure aggregation settings for @type %item
ro: Configurează setările de agregare pentru @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
ro: Selectați funcția de agregare ce va fi utilizată pe acest câmp.

en: Empty display extender
ro: Afișare de extindere goală

en: Raw value from URL
ro: Valoarea brută din URL

en: The date of the most recent new content on the feed.
ro: Data celui mai recent conținut din feed.

en: User who uploaded
ro: Utilizatorul care a încărcat

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ro: Termenul taxonomie ales din widget-ul de autocompletare sau selectare.

en: Representative node
ro: Nod reprezentativ

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ro: Obține un singur nod reprezentativ pentru fiecare termen, potrivit unui criteriu ales de sortare.

en: Content with term
ro: Conținut cu termen

en: Relate all content tagged with a term.
ro: Inrudiți tot conținutul etichetat cu un termen.

en: Has taxonomy term ID
ro: Are ID-ul termenului din taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ro: Afișați conținutul dacă acesta conține termenii de taxonomie selectați.

en: Has taxonomy term
ro: Are termen în taxonomie

en: Taxonomy terms on node
ro: Termenii de taxonomie pe nod

en: All taxonomy terms
ro: Toți termenii taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ro: Afișați conținutul dacă are termenii de taxonomie selectați sau copii ai termenilor selectați. Datorită complexității suplimentare, aceasta are mai puține opțiuni decât versiunea fără adâncime.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ro: Are ID-ul termenului taxonomiei (cu adâncime)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ro: Are termeni de taxonomie (cu adâncime)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ro: Conține modificatorul de adâncime al ID-ului termenului din taxonomie

en: @entity using @field
ro: @entity folosind @field

en: Taxonomy term ID from URL
ro: ID-ul termenului de taxonomie din URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ro: Procură un singur nod reprezentativ pentru fiecare utilizator,  conform unui criteriu de sortare ales.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina nodurilor, aceasta este benefică pentru blocurile taxonomiilor înrudite

en: Path component
ro: Componenta căii

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ro: Numărătoarea începe de la 1, ex: pe pagina admin/structures/types, a treia componentă a căii este "types"

en: Use aggregation
ro: Folosire agregare

en: Display title may not be empty.
ro: Titlul afișării nu poate fi gol.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ro: Când valoarea filtrului <em>NU</em> este disponibilă

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ro: Când valoarea filtrului <em>ESTE</em> disponibilă sau una prestabilită este furnizată

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ro: Acestă afișare nu are o sursă pentru filtrele contextuale, deci nicio valoare de filtru contextual nu va fi disponibilă până nu selectați 'Furnizați sursa implicită'.

en: Query Comment
ro: Comentariul Interogării

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ro: Dacă este setat, acest comentariu va fi încorporat în interogare și transmis serverului SQL. Acest lucru poate fi de ajutor pentru logare sau depanare.

en: Count DISTINCT
ro: Numără DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
ro: Oferă elemente implicite pentru wrapperul câmpului

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ro: Câmpurile în linie vor fi afișate unul lângă altul în loc de unul după altul. Rețineți că unele câmpuri vor ignora acest lucru, dacă acestea sunt elemente ale unui bloc, în special câmpuri corp și altele care sunt formatate HTML.

en: Show the empty text in the table
ro: Arată textul gol în tabel

en: Hide empty column
ro: Ascundeți coloana goală

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ro: Operatorul nu este valid pentru filtrul: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
ro: Nicio valoare validă găsită pentru filtrul: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ro: Valoarea @value nu este un șir pentru @operator pe fitrul: @filter

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Dacă nu este bifat, câmpurile care nu sunt configurate pentru a personaliza elementele HTML ce le aparțin nu vor primi wrapper pentru nici câmp, nici pentru etichetă și nici câmp + etichetă.  Puteți utiliza această opțiune pentru a reduce rapid volumul marcajului de vizualizare oferit implicit, acceptând costul aplicării mai dificile de CSS.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
ro: Specificați către care afișare sau url personalizat va indica această afișare.

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ro: O cale internă Drupal sau un URL extern către care va indica legătura "mai mult". Rețineți că aceasta va suprascrie setarea de afișare a legăturii de mai sus.

en: View: @view - Display: @display
ro: View: @view - Afișare: @display

en: Transform the case
ro: Transformați cazul

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
ro: Când printați căile url-ului, cum să transformați cazul valorii filtrate.

en: Revert to default
ro: Reveniți la valorile implicite

en: No fields have been used in views yet.
ro: Nici un câmp nu a fost folosit în views încă.

en: Provide a simple link to approve the comment.
ro: Furnizează o legătură simplă pentru aprobarea comentariului.

en: Author uid
ro: Uid-ul autorului

en: The tid of a taxonomy term.
ro: Tid-ul unui termen taxonomie.

en: The user permissions.
ro: Permisiunile utilizatorului

en: Multiple-value handling
ro: Operare cu valori multiple

en: Filter to items that share all terms
ro: Filtru la elementele care împărtășesc toți temenii

en: Filter to items that share any term
ro: Filtru la elementele care împărtășesc orice temen

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ro: Text pentru a fi plasat ca "titlu" text pe care majoritatea browserelor îl afișează ca tooltip atunci când mausul se află deasupra legăturii.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ro: Bifați pentru a ascunde acest câmp dacă acesta este gol. Rețineți că eticheta câmpului sau ieșirea rescrisă s-ar putea să fie afișate în continuare. Pentru a ascunde etichetele, verificați stilul sau setările de stil ale unui rând pentru câmpurile goale. Pentru a ascunde conținutul rescris, bifați căsuța "Ascunde rescrierea dacă este gol".

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ro: În cazul în care aveți nevoie de mai multe câmpuri decât uid, adăugați relația comment:user

en: Last comment uid
ro: UID-ul ultimului comentariu

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ro: Utilizatorul care este autorul conținutului. Dacă aveți nevoie de mai multe câmpuri decât uid adăugați relația conținut: autor

en: Convert spaces in term names to hyphens
ro: Convertiți spațiile din numele termenilor în cratime

en: Use rendered output to group rows
ro: Folosiți o ieșire randată pentru a grupa rândurile

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ro: Dacă e activat, ieșirea randată a câmpului de grupare este folosit pentru gruparea rândurilor.

en: Result summary
ro: Rezumatul rezultatului

en: Shows result summary, for example the items per page.
ro: Afișați rezumatul rezultatului, de exemplu, elementele pe pagină.

en: Use site default RSS settings
ro: Utilizează setările RSS implicite ale sitului

en: Displays the link in contextual links
ro: Afișează legătura în legăturile contextuale

en: Grouping field Nr.@number
ro: Câmp de grupare Nr.@number

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ro: Furnizează o afișare care poate fi comprimată folosind views api.

en: Only has the 'authenticated user' role
ro: Are doar rolul de "utilizator autentificat"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ro: Are roluri adiționale celui de 'utilizator autentificat'

en: Remove tags from rendered output
ro: Eliminați tag-urile din ieșirea randată

en: Contextual Links
ro: Legături Contextuale

en: Display fields in a contextual links menu.
ro: Afișați câmpuri într-un meniu cu legături contextuale.

en: Used in views
ro: Folosit în views-uri

en: Views plugins
ro: Vizualizări plugin-uri

en: Overview of plugins used in all views.
ro: Prezentare generală a plugin-urilor utilizate în toate vizualizările.

en: Display "Access Denied"
ro: Afișează "Acces Interzis"

en: Timezone to be used for date output.
ro: Fusul orar folosit pentru formatul de ieșire al datei.

en: - Default site/user timezone -
ro: - Fusul orar implicit al sitului/utilizatorului -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ro: Filtrele grupate permit o alegere între perechile operator|valoare predefinite.

en: Filter type to expose
ro: Tipul filtrului de expus

en: Single filter
ro: Filtru unic

en: Grouped filters
ro: Filtre grupate

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ro: Memorează selecția expusă doar pentru rolul(urile) de utilizator selectate. Dacă nu selectați nici un rol, datele expuse nu vor fi stocate niciodată.

en: The value is required if title for this item is defined.
ro: Valoarea este necesară dacă titlul pentru acest element este definit.

en: The title is required if value for this item is defined.
ro: Titlul este necesar dacă valoarea pentru acest element este definită.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ro: Selectați ce fel de widget va fi folosit pentru a randa grupul de filtre

en: grouped
ro: grupate

en: There is no lock on view %name to break.
ro: Nu este nici o blocare asupra vizualizării %name de rupt.

en: &lt;Any&gt;
ro: &lt;Orice&gt;

en: There are no enabled views.
ro: Nu există views-uri activate.

en: Display fields as RSS items.
ro: Afișează câmpurile ca elemente RSS.

en: Provide a simple link to the revision.
ro: Furnizați o legătură simplă către revizie.

en: The ID of the entity that is related to the file.
ro: ID-ul entității care este asociat fișierului.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
ro: Filtrați rezultatele "Taxonomie: Termen" după pid-ul părintelui.

en: The raw numeric user ID.
ro: ID-ul numeric brut al utilizatorului.

en: Unfiltered text
ro: Text nefiltrat

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
ro: Adăugați text fără restricții, personalizat sau markup. Acesta este similar cu, câmpul de tip text personalizat.

en: Combine fields filter
ro: Combinați filtrele câmpurilor

en: Combine two fields together and search by them.
ro: Combină două câmpuri și caută după ele.

en: Use path alias instead of internal path.
ro: Folosiți alias-ul căii în loc de calea internă.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ro: Mărimea timpul în secunde pentru care trebuie să fie plasate în cache rezultatele brute ale interogării.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ro: Lungimea timpului în secunde pentru care ieșirea HTML randată trebuie memorată.

en: Custom time values must be numeric.
ro: Valorile de timp personalizate trebuie să fie numerice.

en: Hide contextual links
ro: Ascunde legăturile contextuale

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ro: Schimbați dacă să afișeze sau nu legăturile contextuale pentru această vizualizare.

en: Display 'more' link only if there is more content
ro: Afișează legătura "mai mult" doar dacă există mai mult conținut

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ro: Filtrele expuse în afișările blocului necesită "Folosiți AJAX" să fie setat pentru a funcționa corect.

en: Number of pager links visible
ro: Numărul legăturilor vizibile ale paginatorului

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ro: Specificați numărul legăturilor spre pagini de afișat în paginator.

en: Query Tags
ro: Tag-urile Interogării

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ro: Dacă este setat, aceste taguri vor fi adăugate la interogare și poat fi utilizate pentru a identifica interogarea într-un modul. Această opțiune poate fi utilă pentru interogările de alterare.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ro: Tag-urile interogării pot conține doar caractere alfabetice litere mici și sub liniuțe.

en: Add views row classes
ro: Adăugați clase pentru rândul din views

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adăugați clase implicite ca views-row-1 pentru rezultat. Puteți utiliza această opțiune pentru a reduce rapid volumul marcajului de vizualizare oferit implicit, acceptând costul aplicării mai dificile de CSS.

en: Force using fields
ro: Forțează utilizarea câmpurilor

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ro: Dacă nici rândul, nici plugin-ul de stil nu au suport pentru câmpuri, acest câmp vă permite să le activați, astfel încât, de exemplu, să puteți utiliza groupby.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
ro: Oferă text pentru a fi afișat dacă acest câmp nu conține un rezultat. Puteți include HTML. Este posibil să introduceți date din acest view ca "Replacement patterns" în secțiunea "Rewrite Results" de mai jos.

en: Expose sort order
ro: Expuneți ordinea de sortare

en: No path is set
ro: Nici o cale nu este setată

en: Custom output for TRUE
ro: Ieșire personalizată pentru TRUE

en: Custom output for FALSE
ro: Ieșire personalizată pentru FALSE
