Webchick's test profile (6.x-0.1-unstable2) - en to el translation catalogue (2388 entries)

en: list
el: λίστα

en: Forms
el: Φόρμες

en: Home
el: Αρχική

en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Images
el: Εικόνες

en: Image size
el: Μέγεθος εικόνας

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: user
el: χρήστης

en: Show on every page except the listed pages.
el: Να εμφανίζεται σε κάθε σελίδα εκτός από τις παρακάτω.

en: Show on only the listed pages.
el: Να εμφανίζεται μόνο στις παρακάτω σελίδες.

en: Pages
el: Σελίδες

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις

en: enabled
el: ενεργοποιημένο

en: enable
el: ενεργοποίηση

en: delete
el: διαγραφή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Administer
el: Διαχείριση

en: Request new password via e-mail.
el: Ανάκτηση νέου συνθηματικού εισόδου μέσω e-mail.

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Approve
el: Έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Item
el: Αντικείμενο

en: content
el: ύλη

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Groups
el: Ομάδες

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: yes
el: ναι

en: Wrong username or password.
el: Λάθος όνομα χρήστη ή συνθηματικό.

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Actions
el: Ενέργειες

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Unsubscribe
el: Διαγραφή συνδρομής

en: Age
el: Ηλικία

en: Last comment
el: Τελευταίο Σχόλιο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Public
el: Δημόσιες

en: Read more
el: Διαβάστε περισσότερα

en: more
el: περισσότερα

en: Create !type
el: Δημιουργία !type

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Access control
el: Έλεγχος πρόσβασης

en: Email settings
el: Ρυθμίσεις email

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Administration
el: Διαχείριση

en: footer
el: υποσέλιδο

en: Comments
el: Σχόλια

en: Action
el: Ενέργεια

en: On
el: Στις

en: error
el: σφάλμα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Block title
el: Τίτλος μπλοκ

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι ύλης

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Download
el: Λήψη

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: Available variables are:
el: Οι διαθέσιμες μεταβλητές είναι:

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: all
el: όλα

en: File
el: Αρχείο

en: Tag
el: Ετικέτα

en: File path
el: Διαδρομή αρχείου

en: Login
el: Είσοδος

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: None
el: Κανένα

en: Display settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: default
el: προεπιλογή

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Test
el: Δοκιμή

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Block settings
el: Ρυθμίσεις μπλοκ

en: Comment form
el: Φόρμα σχολίου

en: User registration form
el: Φόρμα εγγραφής χρήστη

en: User contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας χρήστη

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Country
el: Χώρα

en: Weight
el: Βάρος

en: The configuration options have been saved.
el: Οι επιλογές διευθέτησης αποθηκεύτηκαν.

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Types
el: Τύποι

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Related terms
el: Σχετικοί όροι

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: root
el: ρίζα

en: Parent
el: Γονέας

en: Parents
el: Γονικοί όροι

en: Depth
el: Βάθος

en: none
el: κανένα

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Feed
el: Ροή

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Book
el: Βιβλίο

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Description field
el: Πεδίο περιγραφής

en: settings
el: ρυθμίσεις

en: Back
el: Πίσω

en: Node ID
el: ID κόμβου

en: Field
el: Πεδίο

en: header
el: κεφαλίδα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Help
el: Βοήθεια

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

en: Summary
el: Περίληψη

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Blank
el: Κενό

en: Top
el: Κορυφή

en: Link Target
el: Στόχος συνδέσμου

en: Small
el: Μικρό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Import path
el: Διαδρομή για εισαγωγή

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Time
el: Ώρα

en: Views
el: Εμφανίσεις

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Add
el: Προσθήκη

en: remove
el: αφαίρεση

en: No galleries available
el: Δεν υπάρχουν γκαλερί

en: View
el: Προβολή

en: Length
el: Μήκος

en: Format
el: Μορφή

en: History
el: Ιστορικό

en: The configuration options have been reset to their default values.
el: Οι επιλογές διευθέτησης επανήλθαν στις αρχικές τους τιμές.

en: Path
el: Διαδρομή

en: Dimensions
el: Διαστάσεις

en: Error importing %filename.
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή του αρχείου %filename.

en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: Form ID
el: ID φόρμας

en: Manage
el: Διαχείριση

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Region
el: Περιοχή

en: Visible
el: Ορατό

en: link
el: σύνδεσμος

en: Anchor
el: Αγκύρωση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Node type
el: Τύπος κόμβου

en: Menu
el: Μενού

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: results
el: αποτελέσματα

en: search
el: αναζήτηση

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: never
el: ποτέ

en: Event
el: Συμβάν

en: Display Settings
el: Ρυθμίσεις Εμφάνισης

en: Text
el: Κείμενο

en: Theme
el: Θέμα

en: Layout
el: Εμφάνιση

en: read more
el: διαβάστε περισσότερα

en: User Name
el: Όνομα Χρήστη

en: The name of the feed; typically the name of the web site you syndicate content from.
el: Το όνομα της ροής· συνήθως το όνομα του ιστοτόπου από τον οποίο συλλέγεται η ανεξάρτητη ύλη.

en: Update interval
el: Συχνότητα ενημέρωσης

en: The fully-qualified URL of the feed.
el: Η πλήρης διεύθυνση URL της ροής.

en: Timestamp
el: Ημερομηνία

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: <none>
el: <κανένα>

en: Total
el: Συνολικό κόστος

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: Last updated: %date
el: Τελευταία ενημέρωση: %date

en: There is 1 image in this gallery | There are @count images in this gallery
el[0]: Υπάρχει 1 εικόνα στην γκαλερί
el[1]: Υπάρχουν @count εικόνες στην γκαλερί

en: Upload
el: Αποστολή

en: Picture
el: Εικόνα

en: Upload image
el: Αποστολή εικόνας

en: Titles
el: Τίτλοι

en: Paths
el: Διαδρομές

en: Subscriptions
el: Συνδρομές

en: type
el: τύπος

en: Mail
el: Ηλεκτρονικό μήνυμα

en: Before
el: Πριν

en: After
el: Μετά

en: User
el: Χρήστης

en: Content type
el: Τύπος ύλης

en: action
el: Ενέργεια

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Check
el: Επιταγή

en: Files
el: Αρχεία

en: file
el: αρχείο

en: status
el: κατάσταση

en: User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: Save Settings
el: Αποθήκευση Ρυθμίσεων

en: no
el: όχι

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Node
el: Κόμβος

en: Sent email to %recipient
el: Στάλθηκε e-mail στον %recipient

en: Unable to send email to %recipient
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή e-mail στον %recipient

en: The subject of the message.
el: Το κείμενο του μηνύματος.

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Data type
el: Τύπος δεδομένων

en: Create
el: Δημιουργία

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Advanced Settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Vertical
el: Κάθετο

en: Are you sure you want to delete %title?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το %title;

en: Optional Title
el: Προαιρετικός τίτλος

en: Required Title
el: Απαιτούμενος τίτλος

en: No Title
el: Χωρίς τίτλο

en: Link Title
el: Τίτλος συνδέσμου

en: Default (no target attribute)
el: Προεπιλογή (χωρίς προορισμό)

en: Open link in window root
el: Άνοιγμα του συνδέσμου στο παράθυρο

en: Open link in new window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: Allow the user to choose
el: Να επιτραπεί στον χρήστη να επιλέξει

en: Not a valid URL.
el: Μη έγκυρο URL.

en: Titles are required for all links.
el: Οι τίτλοι απαιτούνται για όλους τους συνδέσμους.

en: Open URL in a New Window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: term
el: όρος

en: Expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: Question
el: Ερώτηση

en: Update options
el: Επιλογές ενημέρωσης

en: All
el: Όλες

en: days
el: ημέρες

en: Access log
el: Αρχείο καταγραφής πρόσβασης

en: Active
el: Ενεργό

en: Done
el: Έγινε

en: Submit @name
el: Υποβολή: @name

en: Submitted
el: Υποβλήθηκε

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Add block
el: Προσθήκη μπλοκ

en: Override title
el: Παράκαμψη τίτλου

en: CSS class
el: Κλάση CSS

en: Display links
el: Εμφάνιση συνδέσμων

en: Page
el: Σελίδα

en: Bottom
el: Πυθμένας

en: 1 day | @count days
el[0]: 1ημέρα
el[1]: @count ημέρες

en: Configuration saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Node links
el: Σύνδεσμοι για κόμβους

en: Taxonomy terms
el: Όροι ταξινόμησης

en: Mission
el: Σκοπός

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site slogan
el: Σύνθημα του ιστοτόπου

en: Good
el: Καλό

en: Voting
el: Ψήφιση

en: Node types
el: Τύποι ύλης

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Url
el: Διεύθυνση (URL)

en: Module
el: Μονάδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Manual update check
el: Χειροκίνητος έλεγχος για ενημερώσεις

en: Never
el: Ποτέ

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Private messages
el: Προσωπικά μηνύματα

en: Sender
el: Αποστολέας

en: To
el: Προς

en: From
el: Από

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Input format
el: Μορφότυπος εισόδου

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Promoted to front page
el: Προβιβασμένο στην πρώτη σελίδα

en: Sticky at top of lists
el: Υπόμνημα

en: Revisions
el: Αναθεωρήσεις

en: Log message
el: Μήνυμα ημερολογίου

en: Poll choices
el: Επιλογές ψηφοφορίας

en: Session ID
el: ID συνεδρίας

en: File ID
el: ID αρχείου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File MIME type
el: MIME τύπος του αρχείου

en: Node revision ID
el: ID αναθεώρησης κόμβου

en: Vocabulary
el: Λεξιλόγιο

en: Vocabulary ID
el: ID λεξιλογίου

en: Vocabulary name
el: Όνομα λεξιλογίου

en: Term
el: Όρος

en: Term ID
el: ID όρου

en: Term name
el: Όνομα όρου

en: User role
el: Ρόλος χρήστη

en: E-mail address
el: Διεύθυνση e-mail

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Last login
el: Τελευταία σύνδεση

en: Severity
el: Σοβαρότητα

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Field type
el: Τύπος πεδίου

en: Global settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Fields
el: Πεδία

en: Widget type
el: Τύπος γραφικού συστατικού

en: Contains
el: Περιέχει

en: Does not contain
el: Δεν περιέχει

en: Is less than
el: Είναι μικρότερο από

en: Is less than or equal to
el: Είναι μικρότερο ή ίσο με

en: Is equal to
el: Είναι ίσο με

en: Is greater than or equal to
el: Είναι μεγαλύτερο ή ίσος με

en: Is greater than
el: Είναι μεγαλύτερο από

en: Is not equal to
el: Δεν είναι ίσο με

en: Vote
el: Ψήφος

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Add action
el: Προσθήκη ενέργειας

en: Conditions
el: Συνθήκες

en: Original image
el: Αρχική εικόνα

en: Random image
el: Τυχαία εικόνα

en: Watchdog
el: Φύλακας

en: Mode
el: Τρόπος

en: Normal
el: Κανονικό

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: blocked
el: αποκλεισμένος

en: active
el: ενεργός

en: N/A
el: Μ/Δ

en: Gallery settings
el: Ρυθμίσεις γκαλερί

en: OPML feed
el: Ροή OPML

en: Number of news items in block
el: Αριθμός ειδήσεων στο μπλοκ

en: View this feed's recent news.
el: Εμφάνιση των πρόσφατων ειδήσεων αυτής της ροής.

en: Feed overview
el: Επισκόπηση ροής

en: Items
el: Αντικείμενα

en: Last update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Next update
el: Επόμενη ενημέρωση

en: %time ago
el: %time πριν

en: %time left
el: απομένουν %time

en: remove items
el: αφαίρεση αντικειμένων

en: update items
el: ενημέρωση αντικειμένων

en: Updated:
el: Ενημερώθηκε:

en: %ago ago
el: πριν από %ago

en: Nodes
el: Κόμβοι

en: Authored by
el: Συντάχθηκε από

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: The feed %feed has been updated.
el: Η ροή %feed ενημερώθηκε.

en: Feed %feed deleted.
el: Η ροή %feed διαγράφηκε.

en: The feed %feed has been deleted.
el: Η ροή %feed διαγράφηκε.

en: Feed %feed added.
el: Η ροή %feed προστέθηκε.

en: The feed %feed has been added.
el: Η ροή %feed προστέθηκε.

en: Delete all
el: Διαγραφή όλων

en: The news items from %site have been removed.
el: Τα αντικείμενα ειδήσεων από το %site αφαιρέθηκαν.

en: New window
el: Νέο παράθυρο

en: Sort order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Up
el: Επάνω

en: Performance
el: Απόδοση

en: 1 attachment | @count attachments
el[0]: 1 συνημμένο
el[1]: @count συνημμένα

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: This field is required.
el: Το πεδίο είναι απαραίτητο.

en: Textfield
el: Πεδίο κειμένου

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Thumbnail
el: Μικρογραφία

en: Medium
el: Μέσο

en: Image galleries
el: Γκαλερί εικόνων

en: Media
el: Μέσα

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Blacklists
el: Μαύρες λίστες

en: Caching
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Month
el: Μήνας

en: System
el: Σύστημα

en: Amount
el: Ποσό

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Current
el: Τρέχοντα

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: State
el: Κατάσταση

en: Send
el: Αποστολή

en: Code
el: Κωδικός

en: Recipient
el: Παραλήπτης

en: By
el: Από

en: OR
el: Ή

en: Company
el: Εταιρία

en: security
el: ασφάλεια

en: node
el: κόμβος

en: Transliteration
el: Μεταγραφή

en: General
el: Γενικά

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Method
el: Μέθοδος

en: Africa/Algiers
el: Αφρική/Αλγέρι

en: Africa/Bangui
el: Αφρική/Μπάνγκουι

en: Africa/Blantyre
el: Αφρική/Μπλάντυρ

en: Africa/Brazzaville
el: Αφρική/Μπραζαβίλ

en: Africa/Bujumbura
el: Αφρική/Μπουζουμπούρα

en: Africa/Cairo
el: Αφρική/Κάιρο

en: Africa/Ceuta
el: Αφρική/Κέουτα

en: Africa/Djibouti
el: Αφρική/Τζιμπουτί

en: Africa/Douala
el: Αφρική/Ντουάλα

en: Africa/Gaborone
el: Αφρική/Γκαμπορόν

en: Africa/Harare
el: Αφρική/Χαράρε

en: Africa/Johannesburg
el: Αφρική/Γιοχάνεσμπουργκ

en: Africa/Kampala
el: Αφρική/Καμπάλα

en: Africa/Khartoum
el: Αφρική/Χαρτούμ

en: Africa/Kigali
el: Αφρική/Κιγκάλι

en: Africa/Kinshasa
el: Αφρική/Κινσάσα

en: Africa/Lagos
el: Αφρική/Λάγγος

en: Africa/Libreville
el: Αφρική/Λιμπρεβίλ

en: Africa/Luanda
el: Αφρική/Λουάντα

en: Africa/Lubumbashi
el: Αφρική/Λουμπουμπάσι

en: Africa/Lusaka
el: Αφρική/Λουζάκα

en: Africa/Malabo
el: Αφρική/Μαλάμπο

en: Africa/Maputo
el: Αφρική/Μαπούτο

en: Africa/Maseru
el: Αφρική/Μασερού

en: Africa/Mbabane
el: Αφρική/Μπαμπάνε

en: Africa/Mogadishu
el: Αφρική/Μογκαντίσου

en: Africa/Nairobi
el: Αφρική/Ναϊρόμπι

en: Africa/Ndjamena
el: Αφρική/Ντζιαμένα

en: Africa/Niamey
el: Αφρική/Νιαμέυ

en: Africa/Porto-Novo
el: Αφρική/Πόρτο-Νόβο

en: Africa/Tripoli
el: Αφρική/Τρίπολη

en: Africa/Tunis
el: Αφρική/Τύνιδα

en: Africa/Windhoek
el: Αφρική/Ουίντχουκ

en: America/Adak
el: Αμερική/Αντάκ

en: America/Anchorage
el: Αμερική/Άνκορατζ

en: America/Anguilla
el: Αμερική/Αγκίλα

en: America/Antigua
el: Αμερική/Αντίγκουα

en: America/Araguaina
el: Αμερική/Αραγκουάινα

en: America/Aruba
el: Αμερική/Αρούμπα

en: America/Asuncion
el: Αμερική/Ασουνθιόν

en: America/Barbados
el: Αμερική/Μπαρμπάντος

en: America/Belem
el: Αμερική/Μπέλεμ

en: America/Belize
el: Αμερική/Μπελίζ

en: America/Bogota
el: Αμερική/Μπογκοτά

en: America/Boise
el: Αμερική/Μπόιζ

en: America/Cancun
el: Αμερική/Κανκούν

en: America/Caracas
el: Αμερική/Καράκας

en: America/Cayenne
el: Αμερική/Καϋέν

en: America/Cayman
el: Αμερική/Κάυμαν

en: America/Chicago
el: Αμερική/Σικάγο

en: America/Chihuahua
el: Αμερική/Τσιουάουα

en: America/Cuiaba
el: Αμερική/Κουϊάμπα

en: America/Curacao
el: Αμερική/Κουρασάο

en: America/Dawson
el: Αμερική/Ντώσον

en: America/Denver
el: Αμερική/Ντένβερ

en: America/Detroit
el: Αμερική/Ντητρόιτ

en: America/Dominica
el: Αμερική/Ντομίνικα

en: America/Edmonton
el: Αμερική/Έντμοντον

en: America/Eirunepe
el: Αμερική/Εϊρουνέπε

en: America/Fortaleza
el: Αμερική/Φορταλέζα

en: America/Godthab
el: Αμερική/Γκόντχαμπ

en: America/Grenada
el: Αμερική/Γρενάδα

en: America/Guadeloupe
el: Αμερική/Γουαδελούπη

en: America/Guatemala
el: Αμερική/Γουατεμάλα

en: America/Guayaquil
el: Αμερική/Γκουαγιακίλ

en: America/Guyana
el: Αμερική/Γουϊάνα

en: America/Halifax
el: Αμερική/Χάλιφαξ

en: America/Havana
el: Αμερική/Αβάνα

en: America/Hermosillo
el: Αμερική/Ερμοσίλλο

en: America/Indiana/Indianapolis
el: Αμερική/Ινδιάνα/Ινδιανάπολη

en: America/Indiana/Knox
el: Αμερική/Ινδιάνα/Νοξ

en: America/Indiana/Marengo
el: Αμερική/Ινδιάνα/Μαρένγκο

en: America/Indiana/Vevay
el: Αμερική/Ινδιάνα/Βέβεϋ

en: America/Inuvik
el: Αμερική/Ινουβίκ

en: America/Iqaluit
el: Αμερική/Ικαλούιτ

en: America/Jamaica
el: Αμερική/Τζαμάικα

en: America/Juneau
el: Αμερική/Γιούνω

en: America/Kentucky/Louisville
el: Αμερική/Κεντάκυ/Λούισβιλ

en: America/Kentucky/Monticello
el: Αμερική/Κεντάκυ/Μοντισέλλο

en: America/Lima
el: Αμερική/Λίμα

en: America/Maceio
el: Αμερική/Μασέιο

en: America/Managua
el: Αμερική/Μανάγκουα

en: America/Manaus
el: Αμερική/Μανάους

en: America/Martinique
el: Αμερική/Μαρτινίκα

en: America/Mazatlan
el: Αμερική/Μαζατλάν

en: America/Menominee
el: Αμερική/Μενομινέ

en: America/Merida
el: Αμερική/Μερίντα

en: America/Miquelon
el: Αμερική/Μικελόν

en: America/Monterrey
el: Αμερική/Μοντερέυ

en: America/Montevideo
el: Αμερική/Μοντεβιντέο

en: America/Montserrat
el: Αμερική/Μονσεράτ

en: America/Nassau
el: Αμερική/Νασσάου

en: America/Nipigon
el: Αμερική/Νιπιγκόν

en: America/Nome
el: Αμερική/Νόμε

en: America/Noronha
el: Αμερική/Νορόνα

en: America/Panama
el: Αμερική/Παναμάς

en: America/Pangnirtung
el: Αμερική/Πάγγνιρτουγκ

en: America/Paramaribo
el: Αμερική/Παραμαρίμπο

en: America/Phoenix
el: Αμερική/Φοίνιξ

en: America/Port-au-Prince
el: Αμερική/Πορτ-Ο-Πρενς

en: America/Recife
el: Αμερική/Ρεσίφε

en: America/Regina
el: Αμερική/Ρεγκίνα

en: America/Santiago
el: Αμερική/Σαντιάγκο

en: America/Scoresbysund
el: Αμερική/Σκορέσμπυσουντ

en: America/Tegucigalpa
el: Αμερική/Τεγκουσιγκάλπα

en: America/Thule
el: Αμερική/Θούλη

en: America/Tijuana
el: Αμερική/Τιχουάνα

en: America/Tortola
el: Αμερική/Τόρτολα

en: America/Vancouver
el: Αμερική/Βανκούβερ

en: America/Whitehorse
el: Αμερική/Γουάιτχορς

en: America/Winnipeg
el: Αμερική/Γουίννιπεγκ

en: America/Yakutat
el: Αμερική/Γιάκουτατ

en: America/Yellowknife
el: Αμερική/Γιέλοουνάιφ

en: Antarctica/Casey
el: Ανταρκτική/Κέισυ

en: Antarctica/Davis
el: Ανταρκτική/Ντέιβις

en: Antarctica/DumontDUrville
el: Ανταρκτική/Ντυμόντ Ντ' Ουρβίλ

en: Antarctica/Mawson
el: Ανταρκτική/Μώσον

en: Antarctica/McMurdo
el: Ανταρκτική/ΜακΜέρντο

en: Antarctica/Palmer
el: Ανταρκτική/Πάλμερ

en: Antarctica/Syowa
el: Ανταρκτική/Σίοβα

en: Antarctica/Vostok
el: Ανταρκτική/Βοστόκ

en: Arctic/Longyearbyen
el: Αρκτικός κύκλος/Λονγκιρμπίεν

en: Asia/Aden
el: Ασία/Άντεν

en: Asia/Almaty
el: Ασία/Αλμάτυ

en: Asia/Amman
el: Ασία/Αμμάν

en: Asia/Anadyr
el: Ασία/Αναντύρ

en: Asia/Aqtau
el: Ασία/Ακτάου

en: Asia/Aqtobe
el: Ασία/Ακτόμπε

en: Asia/Ashgabat
el: Ασία/Ασγκαμπάτ

en: Asia/Baghdad
el: Ασία/Βαγδάτη

en: Asia/Bahrain
el: Ασία/Μπαχρέιν

en: Asia/Baku
el: Ασία/Μπακού

en: Asia/Bangkok
el: Ασία/Μπανγκόγκ

en: Asia/Beirut
el: Ασία/Βηρυτός

en: Asia/Bishkek
el: Ασία/Μπίσκεκ

en: Asia/Brunei
el: Ασία/Μπρουνέι

en: Asia/Colombo
el: Ασία/Κολόμπο

en: Asia/Damascus
el: Ασία/Δαμασκός

en: Asia/Dhaka
el: Ασία/Ντάκα

en: Asia/Dili
el: Ασία/Ντίλι

en: Asia/Dubai
el: Ασία/Ντουμπάι

en: Asia/Dushanbe
el: Ασία/Ντουσάμπε

en: Asia/Gaza
el: Ασία/Γάζα

en: Asia/Hovd
el: Ασία/Χοβντ

en: Asia/Irkutsk
el: Ασία/Ιρκούτσκ

en: Asia/Jakarta
el: Ασία/Τζακάρτα

en: Asia/Jayapura
el: Ασία/Τζαγιαπούρα

en: Asia/Jerusalem
el: Ασία/Ιερουσαλήμ

en: Asia/Kabul
el: Ασία/Καμπούλ

en: Asia/Kamchatka
el: Ασία/Καμτσάτκα

en: Asia/Karachi
el: Ασία/Καράτσι

en: Asia/Krasnoyarsk
el: Ασία/Κρασνόγιαρσκ

en: Asia/Kuching
el: Ασία/Κούτσινγκ

en: Asia/Kuwait
el: Ασία/Κουβέιτ

en: Asia/Magadan
el: Ασία/Μαγκαντάν

en: Asia/Manila
el: Ασία/Μανίλα

en: Asia/Muscat
el: Ασία/Μουσκάτ

en: Asia/Nicosia
el: Ασία/Λευκωσία

en: Asia/Novosibirsk
el: Ασία/Νοβοσιμπίρσκ

en: Asia/Omsk
el: Ασία/Ομσκ

en: Asia/Pyongyang
el: Ασία/Πιονγκ Γιανγκ

en: Asia/Qatar
el: Ασία/Κατάρ

en: Asia/Rangoon
el: Ασία/Ρανγκούν

en: Asia/Riyadh
el: Ασία/Ριάντ

en: Asia/Samarkand
el: Ασία/Σαμαρκάνδη

en: Asia/Seoul
el: Ασία/Σεούλ

en: Asia/Shanghai
el: Ασία/Σαγγάη

en: Asia/Singapore
el: Ασία/Σιγκαπούρη

en: Asia/Taipei
el: Ασία/Ταϊπέι

en: Asia/Tashkent
el: Ασία/Τασκένδη

en: Asia/Tbilisi
el: Ασία/Τυφλίδα

en: Asia/Tehran
el: Ασία/Τεχεράνη

en: Asia/Thimphu
el: Ασία/Τιμφού

en: Asia/Tokyo
el: Ασία/Τόκιο

en: Asia/Ulaanbaatar
el: Ασία/Ουλάν Μπατόρ

en: Asia/Urumqi
el: Ασία/Ουρούμκι

en: Asia/Vientiane
el: Ασία/Βιεντιάνε

en: Asia/Vladivostok
el: Ασία/Βλαδιβοστόκ

en: Asia/Yakutsk
el: Ασία/Γιακούτσκ

en: Asia/Yekaterinburg
el: Ασία/Αικατερίνμπουργκ

en: Asia/Yerevan
el: Ασία/Ερεβάν

en: Atlantic/Azores
el: Ατλαντικός/Αζόρες

en: Atlantic/Bermuda
el: Ατλαντικός/Βερμούδες

en: Atlantic/Canary
el: Ατλαντικός/Κανάριοι Νήσοι

en: Atlantic/Madeira
el: Ατλαντικός/Μαδέρα

en: Atlantic/Stanley
el: Ατλαντικός/Στάνλεϋ

en: Australia/Adelaide
el: Αυστραλία/Αδελαΐδα

en: Australia/Brisbane
el: Αυστραλία/Μπρισμπέιν

en: Australia/Darwin
el: Αυστραλία/Ντάργουιν

en: Australia/Hobart
el: Αυστραλία/Χόμπαρτ

en: Australia/Lindeman
el: Αυστραλία/Λίντεμαν

en: Australia/Melbourne
el: Αυστραλία/Μελβούρνη

en: Australia/Perth
el: Αυστραλία/Περθ

en: Australia/Sydney
el: Αυστραλία/Σύδνεϋ

en: Europe/Amsterdam
el: Ευρώπη/Άμστερνταμ

en: Europe/Andorra
el: Ευρώπη/Ανδόρρα

en: Europe/Athens
el: Ευρώπη/Αθήνα

en: Europe/Belgrade
el: Ευρώπη/Βελιγράδι

en: Europe/Berlin
el: Ευρώπη/Βερολίνο

en: Europe/Bratislava
el: Ευρώπη/Μπρατισλάβα

en: Europe/Brussels
el: Ευρώπη/Βρυξέλες

en: Europe/Bucharest
el: Ευρώπη/Βουκουρέστι

en: Europe/Budapest
el: Ευρώπη/Βουδαπέστη

en: Europe/Chisinau
el: Ευρώπη/Σισινάου

en: Europe/Copenhagen
el: Ευρώπη/Κοπεγχάγη

en: Europe/Dublin
el: Ευρώπη/Δουβλίνο

en: Europe/Gibraltar
el: Ευρώπη/Γιβραλτάρ

en: Europe/Helsinki
el: Ευρώπη/Ελσίνκι

en: Europe/Istanbul
el: Ευρώπη/Κωνσταντινούπολη

en: Europe/Kaliningrad
el: Ευρώπη/Καλίνιγκραντ

en: Europe/Kiev
el: Ευρώπη/Κίεβο

en: Europe/Lisbon
el: Ευρώπη/Λισαβώνα

en: Europe/Ljubljana
el: Ευρώπη/Λιουμπλιάνα

en: Europe/London
el: Ευρώπη/Λονδίνο

en: Europe/Luxembourg
el: Ευρώπη/Λουξεμβούργο

en: Europe/Madrid
el: Ευρώπη/Μαδρίτη

en: Europe/Malta
el: Ευρώπη/Μάλτα

en: Europe/Minsk
el: Ευρώπη/Μινσκ

en: Europe/Monaco
el: Ευρώπη/Μονακό

en: Europe/Moscow
el: Ευρώπη/Μόσχα

en: Europe/Oslo
el: Ευρώπη/Όσλο

en: Europe/Paris
el: Ευρώπη/Παρίσι

en: Europe/Prague
el: Ευρώπη/Πράγα

en: Europe/Riga
el: Ευρώπη/Ρίγα

en: Europe/Rome
el: Ευρώπη/Ρώμη

en: Europe/Samara
el: Ευρώπη/Σαμάρα

en: Europe/Sarajevo
el: Ευρώπη/Σεράγιεβο

en: Europe/Simferopol
el: Ευρώπη/Σιμφερόπολ

en: Europe/Skopje
el: Ευρώπη/Σκόπια

en: Europe/Sofia
el: Ευρώπη/Σόφια

en: Europe/Stockholm
el: Ευρώπη/Στοκχόλμη

en: Europe/Tallinn
el: Ευρώπη/Ταλίν

en: Europe/Tirane
el: Ευρώπη/Τίρανα

en: Europe/Uzhgorod
el: Ευρώπη/Ούζγκοροντ

en: Europe/Vaduz
el: Ευρώπη/Βαντούζ

en: Europe/Vatican
el: Ευρώπη/Βατικανό

en: Europe/Vienna
el: Ευρώπη/Βιέννη

en: Europe/Vilnius
el: Ευρώπη/Βίλνιους

en: Europe/Warsaw
el: Ευρώπη/Βαρσοβία

en: Europe/Zagreb
el: Ευρώπη/Ζάγκρεμπ

en: Europe/Zaporozhye
el: Ευρώπη/Ζαπορόζιε

en: Europe/Zurich
el: Ευρώπη/Ζυρίχη

en: Indian/Antananarivo
el: Ινδικός/Ανταναναρίβο

en: Indian/Chagos
el: Ινδικός/Chagos

en: Indian/Christmas
el: Ινδικός/Christmas

en: Indian/Cocos
el: Ινδικός/Κόκος

en: Indian/Comoro
el: Ινδικός/Κομόρες

en: Indian/Kerguelen
el: Ινδικός/Kerguelen

en: Indian/Mahe
el: Ινδικός/Mahe

en: Indian/Maldives
el: Ινδικός/Μαλδίβες

en: Indian/Mauritius
el: Ινδικός/Μαυρίκιος

en: Indian/Mayotte
el: Ινδικός/Μαγιότ

en: Indian/Reunion
el: Ινδικός/Ρεουνιόν

en: Pacific/Apia
el: Ειρηνικός/Apia

en: Pacific/Auckland
el: Ειρηνικός/Ώκλαντ

en: Pacific/Chatham
el: Ειρηνικός/Τσάτχαμ

en: Pacific/Easter
el: Ειρηνικός/Πάσχα

en: Pacific/Efate
el: Ειρηνικός/Εφάτε

en: Pacific/Enderbury
el: Ειρηνικός/Εντέρμπουρυ

en: Pacific/Fakaofo
el: Ειρηνικός/Φακαόφο

en: Pacific/Fiji
el: Ειρηνικός/Φίτζι

en: Pacific/Funafuti
el: Ειρηνικός/Φουναφούτι

en: Pacific/Galapagos
el: Ειρηνικός/Γκαλαπάγος

en: Pacific/Gambier
el: Ειρηνικός/Γκαμπιέ

en: Pacific/Guadalcanal
el: Ειρηνικός/Γκουανταλκανάλ

en: Pacific/Guam
el: Ειρηνικός/Γουάμ

en: Pacific/Honolulu
el: Ειρηνικός/Χονολουλού

en: Pacific/Johnston
el: Ειρηνικός/Τζόνστον

en: Pacific/Kiritimati
el: Ειρηνικός/Κριτιμάτι

en: Pacific/Kosrae
el: Ειρηνικός/Κοσράε

en: Pacific/Kwajalein
el: Ειρηνικός/Κουατζαλίν

en: Pacific/Majuro
el: Ειρηνικός/Μαγιούρο

en: Pacific/Marquesas
el: Ειρηνικός/Μαρκέσας

en: Pacific/Midway
el: Ειρηνικός/Μίντγουέϊ

en: Pacific/Nauru
el: Ειρηνικός/Ναούρου

en: Pacific/Niue
el: Ειρηνικός/Νιούε

en: Pacific/Norfolk
el: Ειρηνικός/Νόρφολκ

en: Pacific/Noumea
el: Ειρηνικός/Νουμία

en: Pacific/Palau
el: Ειρηνικός/Παλάου

en: Pacific/Pitcairn
el: Ειρηνικός/Νήσοι Πίτκαιρν

en: Pacific/Rarotonga
el: Ειρηνικός/Ραροτόνγκα

en: Pacific/Saipan
el: Ειρηνικός/Σαϊπάν

en: Pacific/Tahiti
el: Ειρηνικός/Ταϊτή

en: Pacific/Tarawa
el: Ειρηνικός/Ταράβα

en: Pacific/Tongatapu
el: Ειρηνικός/Τονγκαπάτου

en: Pacific/Wake
el: Ειρηνικός/Ουέηκ

en: Pacific/Wallis
el: Ειρηνικός/Γουάλις

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Events
el: Γεγονότα

en: Now
el: Τώρα

en: All views
el: Όλες οι εμφανίσεις

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: End date
el: Ημερομηνία λήξης

en: The name of the menu the node belongs to.
el: Το όνομα του μενού στο οποίο ανήκει ο κόμβος.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
el: Προεπιλεγμένο πρότυπο διαδρομής (εφαρμόζεται σε όλους τους τύπους κόμβου παρακάτω με κενά πρότυπα)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
el: Δημιουργία ψευδώνυμων για όλους τους υπάρχοντες κόμβους για τους οποίους δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
el: Προεπιλεγμένη διαδρομή προτύπου (εφαρμόζεται σε όλα τα λεξιλόγια με κενά πρότυπα παρακάτω)

en: Pattern for all %vocab-name paths
el: Πρότυπο για όλες τις διαδρομές %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
el: Πρότυπο για τα φόρουμ και τους φακέλους των φόρουμ

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
el: Δημιουργία ψευδώνυμων για όλα τα υπάρχοντα φόρουμ και φακέλους φόρουμ για τα οποία δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική ενημέρωση των φόρουμ και των φακέλων φόρουμ ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκε ένα νέο ψευδώνυμο.
el[1]: Η μαζική ενημέρωση των φόρουμ και των φακέλων φόρουμ ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκαν @count νέα ψευδώνυμα.

en: Pattern for user account page paths
el: Πρότυπο για τις διαδρομές των σελίδων των λογαριασμών χρηστών

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
el: Δημιουργία ψευδώνυμων για όλες τις υπάρχουσες σελίδες λογαριασμών χρηστών για τις οποίες δεν υπάρχουν ψευδώνυμα.

en: Pattern for blog page paths
el: Πρότυπο για τις διαδρομές των ιστολογίων

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
el: Δημιουργία ψευδώνυμων για όλες τις υπάρχουσες σελίδες ιστολογίων για τις οποίες δεν υπάρχουν ψευδώνυμα.

en: Pattern for user-tracker page paths
el: Πρότυπο για τις διαδρομές των ανιχνευτών των χρηστών

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
el: Δημιουργία ψευδώνυμων για όλες τις υπάρχουσες σελίδες ανιχνευτών των χρηστών για τις οποίες δεν υπάρχουν ψευδώνυμα.

en: Verbose
el: Εκτενής παρουσίαση

en: Display alias changes (except during bulk updates).
el: Εμφάνιση των αλλαγών των ψευδώνυμων (εκτός από τις μαζικές ενημερώσεις).

en: Replace by separator
el: Αντικατάσταση με το διαχωριστή

en: Maximum alias length
el: Μέγιστο μήκος ψευδώνυμου

en: Maximum component length
el: Μέγιστο μέγεθος συστατικού

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
el: Μέγιστο μέγεθος κειμένου οποιουδήποτε συστατικού του ψευδώνυμου (π.χ. [title]). Προτείνεται η τιμή 100. Δείτε τη <a href="@pathauto-help">βοήθεια του Pathauto</a> για λεπτομέρειες.

en: Update action
el: Ενέργεια ενημέρωσης

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
el: Πώς θα πρέπει να ενεργήσει το pathauto κατά την ενημέρωση υπάρχουσας ύλης που έχει ήδη ένα ψευδώνυμο;

en: Strings to Remove
el: Φράσεις προς αφαίρεση

en: administer pathauto
el: διαχείριση του pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
el: Παρέχει ένα μηχανισμό για τις μονάδες ώστε να δημιουργούν αυτόματα ψευδώνυμα για την ύλη που διαχειρίζονται.

en: Sharpening filter
el: Φίλτρο οξύτητας

en: Sharpness filter strength
el: Ισχύς φίλτρου οξύτητας

en: Sharpness filter radius
el: Ακτίνα φίλτρου οξύτητας

en: Use this pixel radius for the sharpness filter. 0.9 is recommended.
el: Να χρησιμοποιηθεί αυτή η ακτίνα pixel για το φίλτρο οξύτητας. Προτείνεται το 0.9.

en: Color profile
el: Χρωματικό προφίλ

en: Path to color profile
el: Διαδρομή για το χρωματικό προφίλ

en: The path to a color profile file that all scaled down images will be converted to. Leave empty to disable.
el: Η διαδρομή για ένα αρχείο χρωματικού προφίλ στο οποίο όλες οι κλιμακούμενες εικόνες θα μετατραπούν. Αφήστε το κενό για απενεργοποίηση.

en: !time ago
el: Πριν από !time

en: Other
el: Άλλο

en: Align
el: Στοίχιση

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Basic
el: Βασική

en: Color
el: Χρώμα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Link URL
el: URL συνδέσμου

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: Role
el: Ρόλος

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: First name
el: Όνομα

en: Last name
el: Επώνυμο

en: Updated URL for feed %title to %url.
el: Η διεύθυνση URL για τη ροή %title ενημερώθηκε, η νέα διεύθυνση είναι: %url.

en: Destination
el: Προορισμός

en: String
el: Φράση

en: Case
el: Πεζά/κεφαλαία

en: Users
el: Χρήστες

en: Not installed
el: Μη εγκατεστημένο

en: Referrer
el: Παραπέμφθηκε από

en: Exists
el: Υπάρχει

en: Both
el: Και τα δύο

en: Text processing
el: Επεξεργασία κειμένου

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
el: Το μέγιστο σε χαρακτήρες μέγεθος του πεδίου. Αφήστε το κενό για απεριόριστο μέγεθος.

en: Rows
el: Γραμμές

en: Create content
el: Υποβολή ύλης

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: access denied
el: δεν επιτρέπεται η πρόσβαση

en: Cache
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Argument
el: Παράμετρος

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: <All>
el: <Όλα>

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Clone
el: Αντιγραφή

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Down
el: Κάτω

en: Wildcard
el: Μπαλαντέρ

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Operator
el: Τελεστής

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Order
el: Σειρά

en: Views UI
el: Διεπαφή χρήστη Views

en: Random
el: Τυχαία

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Plain
el: Απλό

en: Position
el: Θέση

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: Basic settings
el: Βασικές ρυθμίσεις

en: Last checked
el: Τελευταίος έλεγχος

en: Basic setup
el: Βασική διαμόρφωση

en: Allow users to choose default
el: Να επιτρέπεται στους χρήστες να επιλέγουν το εξ' ορισμού

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
el: Να εμφανίζεται αν ο παρακάτω κώδικας PHP επιστρέφει τιμή <code>TRUE</code> (μόνο σε λειτουργία PHP, για προγραμματιστές PHP μόνο).

en: Buttons and plugins
el: Κουμπιά και αρθρώματα

en: Editor appearance
el: Εμφάνιση συντάκτη

en: Toolbar location
el: Τοποθεσία γραμμής εργαλείων

en: Path location
el: Τοποθεσία διαδρομής

en: Enable resizing button
el: Ενεργοποίηση πλήκτρου αλλαγής μεγέθους

en: Block formats
el: Μορφές μπλοκ

en: Cleanup and output
el: Εκκαθάριση και έξοδος

en: Verify HTML
el: Επαλήθευση της HTML

en: Preformatted
el: Προ-μορφοποιημένο

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
el: Μετατροπή των σημάνσεων  &lt;font&gt; σε στυλ

en: Remove linebreaks
el: Αφαίρεση των αλλαγών γραμμών

en: Apply source formatting
el: Εφαρμογή μορφοποίησης κώδικα

en: Editor CSS
el: Συντάκτης CSS

en: CSS path
el: Διαδρομή CSS

en: CSS classes
el: Κλάσεις CSS

en: Profile
el: Προφίλ

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Expires
el: Λήγει

en: expired
el: έληξε

en: Posted by: !name
el: Υποβλήθηκε από : !name

en: filters
el: φίλτρα

en: Visibility settings
el: Ρυθμίσεις ορατότητας

en: Votes
el: Ψήφοι

en: Term description
el: Περιγραφή όρου

en: fields
el: πεδία

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Expiration
el: Λήξη

en: Operation
el: Λειτουργία

en: reply
el: απάντηση

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Expiration date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Original
el: Πρωτότυπο

en: Threshold
el: Όριο

en: Function
el: Λειτουργία

en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Folder
el: Φάκελος

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Updated date
el: Ημερομηνία ενημέρωσης

en: comments
el: σχόλια

en: Full
el: Πλήρες

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Formatting guidelines
el: Οδηγίες μορφοποίησης

en: Size of textfield
el: Μέγεθος του πεδίου κειμένου

en: Authoring information
el: Πληροφορίες σύνταξης

en: Authored on
el: Συντάχθηκε στις

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
el: Μορφή: %time. Αφήστε το κενό για να χρησιμοποιηθεί η ώρα υποβολής.

en: Leave blank for %anonymous.
el: Αφήστε το κενό για να μείνει το %anonymous.

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Attachments
el: Συνημμένα

en: File attachments
el: Συνημμένα αρχεία

en: Approved
el: Εγκεκριμένο

en: Pending
el: Εκκρεμεί

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
el: Εισάγετε μία σελίδα ανά γραμμή ως μορφή διαδρομών του Drupal. Ο χαρακτήρας '*' είναι μπαλαντέρ. Παραδείγματα διαδρομών: %blog για τη σελίδα των ιστολογίων και %blog-wildcard για κάθε προσωπικό ιστολόγιο. %front είναι η κεντρική σελίδα.

en: Key
el: Κλειδί

en: File Upload
el: Αποστολή αρχείου

en: Timer
el: Χρονομετρητής

en: Change
el: Αλλαγή

en: in
el: σε

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Edit term
el: Τροποποίηση όρου

en: Tokens
el: Σύμβολα (tokens) αντικατάστασης

en: Token
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης

en: Spam
el: Ανεπιθύμητο

en: Time format
el: Μορφή ώρας

en: Week of @date
el: Εβδομάδα της @date

en: Are you sure you want to delete these items?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτά τα στοιχεία;

en: Sources
el: Πηγές

en: 1 item | @count items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: No items selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο.

en: The update has been performed.
el: Η ενημέρωση έγινε.

en: update
el: ενημέρωση

en: View user profile.
el: Προβολή προσωπικού προφίλ.

en: Full text
el: Πλήρες κείμενο

en: Feed settings
el: Ρυθμίσεις ροής

en: Source
el: Πηγή

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/'Ωρα

en: Received requests
el: Εισερχόμενα αιτήματα

en: Sent requests
el: Απεσταλμένα αιτήματα

en: The changes have been saved.
el: Οι αλλαγές αποθηκεύτηκαν.

en: Refine
el: Εμπλουτισμός

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Your search yielded no results
el: Η αναζήτησή σας δεν έδωσε αποτελέσματα

en: Replacement value
el: Τιμή αντικατάστασης

en: Request new password
el: Ανάκτηση νέου συνθηματικού εισόδου

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
el: Οι επισκέπτες μπορούν να δημιουργούν λογαριασμούς και δε χρειάζεται καμία έγκριση από διαχειριστή.

en: unlimited
el: Απεριόριστο

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
el: Χρησιμοποιήστε τη σύνταξη [token] αν θέλετε να εισαγάγετε ένα πρότυπο αντικατάστασης.

en: Replacement patterns
el: Πρότυπα αντικατάστασης

en: inviter
el: Προσκαλών

en: Deleted
el: Διαγραμμένο

en: view own invite statistics
el: προβολή δικών τους στατιστικών προσκλήσεων

en: Display name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Allowed values list
el: Λίστα επιτρεπόμενων τιμών

en: Available tokens
el: Διαθέσιμα σύμβολα αντικατάστασης

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Publishing options
el: Επιλογές δημοσίευσης

en: First
el: Πρώτο

en: Limit
el: Όριο

en: Query
el: Ερώτημα

en: Strict
el: Αυστηρή

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Configure block
el: Ρύθμιση μπλοκ

en: Machine readable name
el: Αναγνωρίσιμο από τη μηχανή όνομα

en: Site's time zone
el: Ώρα ζώνης ιστοτόπου

en: Date's time zone
el: Ώρα ζώνης της ημερομηνίας

en: No time zone conversion
el: Χωρίς μετατροπή της ώρας ζώνης

en: timezone
el: ώρα ζώνης

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Select List
el: Λίστα Επιλογής

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
el: Τα έτη προς τα πίσω και μπροστά πρέπει να είναι στο εξής φορμά -9: +9.

en: Site default
el: Προεπιλογή ιστοτόπου

en: Years back and forward
el: Έτη προς τα πίσω και μπροστά

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Text field
el: Πεδίο κειμένου

en: Long
el: Μεγάλο

en: Short
el: Σύντομο

en: To date
el: Μέχρι ημερομηνία

en: From date
el: Από ημερομηνία

en: Posts
el: Καταχωρίσεις

en: Mission statement
el: Περιγραφή σκοπού

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Randomize
el: Τυχαία

en: author
el: συγγραφέας

en: Entity
el: Οντότητα

en: AND
el: ΚΑΙ

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Select an action to add
el: Επιλέξτε μια ενέργεια για προσθήκη

en: Select the condition to add
el: Επιλέξτε μια συνθήκη για προσθήκη

en: Editing action %label
el: Επεξεργασία της ενέργειας %label

en: Adjust the weight to customize the ordering of actions.
el: Ρύθμιση του βάρους για την προσαρμογή της σειράς των ενεργειών.

en: Editing condition %label
el: Επεξεργασία της συνθήκης %label

en: Negate
el: Αναίρεση

en: If checked, the condition returns TRUE, if it evaluates to FALSE.
el: Αν είναι επιλεγμένο, η συνθήκη επιστρέφει ΑΛΗΘΕΙΑ, αν αξιολογηθεί σε ΨΕΥΔΟΣ.

en: Adjust the weight to customize the ordering of conditions.
el: Ρύθμιση του βάρους για την προσαρμογή της σειράς των συνθηκών.

en: The condition %label has been saved.
el: Η συνθήκη %label αποθηκεύθηκε.

en: Editing condition group %label
el: Επεξεργασία της ομάδας συνθηκών %label

en: If checked, the operation will be negated. E.g. AND would be handled as NOT AND.
el: Αν είναι επιλεγμένο, η λειτουργία θα αντιστραφεί. Για παράδειγμα, το ΚΑΙ θα χειριστεί ως ΟΧΙ ΚΑΙ.

en: The logical operation of this condition group. E.g. if you select AND, this condition group will only evaluate to TRUE if all conditions of this group evaluate to TRUE.
el: Η λογική λειτουργία αυτής της ομάδας συνθηκών. Για παράδειγμα, αν επιλέξετε το ΚΑΙ, θα γίνει επαλήθευση της ομάδας συνθηκών σε ΑΛΗΘΕΙΑ μόνο αν όλες οι συνθήκες της ομάδας επαληθευτούν σε ΑΛΗΘΕΙΑ.

en: Adjust the weight to customize the ordering.
el: Ρύθμιση του βάρους για την προσαρμογή της σειράς.

en: The condition group %label has been saved.
el: Η ομάδα συνθηκών %label αποθηκεύθηκε.

en: Are you sure you want to delete %label?
el: Είστε σίγουροι για τη διαγραφή του %label;

en: Empty
el: Κενό

en: !not%label group
el: Ομάδα !not%label

en: Path has alias(es)
el: Η διαδρομή έχει ψευδώνυμο(α)

en: Existing system path
el: Υπάρχουσα διαδρομή συστήματος

en: Path alias
el: Ψευδώνυμο διαδρομής

en: Create or delete an URL alias
el: Δημιουργία ή διαγραφή ενός ψευδώνυμου URL

en: Create or delete a content's URL alias
el: Δημιουργία ή διαγραφή του ψευδώνυμου URL της ύλης

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
el: Ορίστε την υπάρχουσα διαδρομή για την οποία θέλετε να δημιουργήσετε ψευδώνυμο. Για παράδειγμα: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο του

en: Less than
el: Μικρότερο του

en: Page redirect
el: Ανακατεύθυνση σελίδας

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα αν υπάρχουν πάρα πολλοί χρήστες αυτών των ρόλων στον ιστοτόπο σας, καθώς ο διακομιστής ενδέχεται να μην μπορέσει να χειριστεί όλες τις αιτήσεις e-mail με τη μία.

en: Display as error message
el: Εμφάνιση ως μήνυμα λάθους

en: Notice
el: Ειδοποίηση

en: Link (optional)
el: Σύνδεσμος (προαιρετικός)

en: Replacement patterns for @name
el: Μοτίβα αντικατάστασης για το @name

en: registered user
el: εγγεγραμμένος χρήστης

en: Compare two users
el: Σύγκριση δύο χρηστών

en: any
el: οποιοδήποτε

en: Add user role
el: Προσθήκη ρόλου χρήστη

en: Remove user role
el: Αφαίρεση ρόλου χρήστη

en: Execute custom PHP code
el: Εκτέλεση προσαρμοσμένου κώδικα PHP

en: Days
el: Ημέρες

en: Open in new window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: characters
el: χαρακτήρες

en: Spam link deterrent
el: Αποτροπή ανεπιθύμητων διαφημιστικών παραπομπών

en: Autocomplete taxonomy
el: Αυτόματη συμπλήρωση όρων ταξινόμησης

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Date formats
el: Μορφές ημερομηνίας

en: Hours
el: Ώρες

en: Are you sure you want to delete the block %name?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το μπλοκ %name;

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

en: Blocked
el: Αποκλεισμένος

en: or
el: ή

en: Poll settings
el: Επιλογές ψηφοφορίας

en: Parent term
el: Γονικός όρος

en: Style
el: Στυλ

en: Forums
el: Φόρουμ

en: view revisions
el: ανάγνωση αναθεωρήσεων

en: Revisions for %title
el: Αναθεωρήσεις του %title

en: !date by !username
el: την: !date, από: !username

en: revert
el: επαναφορά

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: current revision
el: τρέχουσα αναθεώρηση

en: Match
el: Ταιριάζει

en: Missing
el: Μη διαθέσιμα

en: Permissions
el: Άδειες

en: Your settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας αποθηκεύτηκαν.

en: Image sizes
el: Μεγέθη εικόνων

en: Last modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Reversed
el: Ανεστραμμένος

en: Product
el: Προϊόν

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Products
el: Προϊόντα

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: %type settings
el: Ρυθμίσεις %type

en: Not published
el: Μη δημοσιευμένο

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: Color scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: Gray
el: Γκρι

en: Attach
el: Επισύναψη

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: Path to the "convert" binary
el: Διαδρομή για το εκτελέσιμο του "convert"

en: Formats
el: Μορφοποιήσεις

en: @type: deleted %title.
el: @type: διαγράφηκε το %title.

en: You can't import from the image module's directory. The import deletes the original files so you would just be asking for trouble.
el: Δεν μπορείτε να κάνετε εισαγωγή από τον κατάλογο της μονάδας image. Η εισαγωγή διαγράφει τα πρωτότυπα αρχεία, οπότε μάλλον ψάχνετε για μπελάδες.

en: RSS Feed
el: Ροή RSS

en: New comments
el: Νέα μηνύματα

en: New
el: Δημιουργία

en: details
el: λεπτομέρειες

en: flag
el: σημαία

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Image Galleries
el: Γκαλερί Εικόνων

en: Allow users to auto approve
el: Να επιτρέπεται η αυτόματη αποδοχή από τους χρήστες

en: Relationships per page
el: Σχέσεις ανά σελίδα

en: Remove relationship
el: Αφαίρεση σχέσης

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Plural
el: Πληθυντικός

en: No relationships available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες σχέσεις

en: Relationship Types
el: Τύποι σχέσεων

en: Sent Requests
el: Απεσταλμένα Αιτήματα

en: Received Requests
el: Εισερχόμενα Αιτήματα

en: pending relationship requests
el: αιτήματα σχέσεων σε εκκρεμότητα

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: Are you sure you want to delete the default relationship %relationship of %name?
el: Είστε σίγουρος πως θέλετε να αφαιρέσετε την προεπιλεγμένη σχέση τύπου %relationship με τον χρήστη %name;

en: relationships
el: συσχετίσεις

en: Image Gallery
el: Γκαλερί Εικόνων

en: image
el: εικόνα

en: Sort criteria
el: Κριτήρια ταξινόμησης

en: <Hidden>
el: <Κρυφό>

en: Delete action
el: Διαγραφή ενέργειας

en: Themes
el: Θεματικές παραλλαγές

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Video width
el: Πλάτος βίντεο

en: Video height
el: Ύψος βίντεο

en: JPEG quality
el: Ποιότητα JPEG

en: Audio sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου

en: Audio bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης bit ήχου

en: Loading...
el: Φορτώνει...

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Comment settings
el: Ρυθμίσεις σχολίων

en: Same window
el: Ίδιο παράθυρο

en: Sticky
el: Υπόμνημα

en: Content Type
el: Τύπος ύλης

en: Read only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Ok
el: Eντάξει

en: users
el: χρήστες

en: Processing
el: Επεξεργασία

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Path to file
el: Διαδρομή προς το αρχείο

en: date
el: ημερομηνία

en: File upload error. Could not move uploaded file.
el: Σφάλμα στην αποστολή του αρχείου. Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση του απεσταλμένου αρχείου.

en: Advanced Options
el: Επιλογές για προχωρημένους

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Passwords match:
el: Τα συνθηματικά ταιριάζουν:

en: Enable custom alternate text
el: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένου εναλλακτικού κειμένου

en: Enable custom title text
el: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένου κειμένου τίτλου

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Select
el: Επιλογή

en: Show blocks
el: Εμφάνιση μπλοκ

en: Enter the terms you wish to search for.
el: Πληκτρολογήστε τους όρους που θέλετε να αναζητήσετε.

en: Bold
el: Έντονα

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Information
el: Πληροφορίες

en: No content types available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι τύποι ύλης.

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: Simple
el: Απλό

en: Double
el: Διπλάσιο

en:  content
el:  ύλη

en: Attached image nodes
el: Κόμβοι με επισυναπτόμενες εικόνες

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation status
el: Κατάσταση μετάφρασης

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Save blocks
el: Αποθήκευση μπλοκ

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
el: Αν έχει επιλεχτεί η κατάσταση λειτουργίας PHP, εισάγετε τον κώδικα PHP μεταξύ των %php. Πρέπει να σημειωθεί ότι η εκτέλεση λανθασμένου κώδικα PHP μπορεί να θέσει εκτός λειτουργίας τον ιστοτόπο σας.

en: The content of the block as shown to the user.
el: Το περιεχόμενο του μπλοκ όπως εμφανίζεται στο χρήστη.

en: Menus
el: Μενού

en: The name of this term.
el: Το όνομα αυτού του όρου.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
el: Λίστα όρων διαχωρισμένων με κόμματα που περιγράφουν αυτήν την ύλη. Παράδειγμα: αστεία, χειμερινά σπορ, "Εταιρία, ΕΠΕ".

en: A valid date is required for %title.
el: Μια έγκυρη ημερομηνία απαιτείται για %title.

en: Date API requirements
el: Date API προϋποθέσεις

en: A Date API that can be used by other modules.
el: Ένα Date API που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από άλλες μονάδες.

en: Above
el: Από πάνω

en: Number of values
el: Αριθμός τιμών

en: @min and @max
el: @min και @max

en: Default time zone
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
el: Το content module, πού είναι ένα απαιτούμενο κομμάτι του Εργαλείου Κατασκευής Τύπου Ύλης, επιτρέπει στους διαχειριστές να συνταιριάξουν εξατομικευμένα πεδία με τύπους ύλης. Στο Drupal, οι τύποι ύλης χρησιμοποιούνται για να καθορίσουν τα χαρακτηριστικά μιας δημοσίευσης, συμπεριλαμβανομένων του τίτλου και του κυρίως κειμένου των πεδίων που εμφανίζονται στη σελίδα υποβολής και επεξεργασίας τους. Με τη χρήση της μονάδας content (καθώς και άλλων βοηθητικών μονάδων που συμπεριλαμβάνονται στο Εργαλείο Κατασκευής Τύπου ύλης), μπορείτε να προσθέσετε εξατομικευμένα πεδία, πέρα από τα εξ' ορισμού πεδία "Τίτλος" και "Κυρίως κείμενο". Τα χαρακτηριστικά και οι διαθέσιμες επιλογές του Εργαλείου Κατασκευής Τύπου Ύλης είναι προσβάσιμα με καρτέλες στη <a href="@content-types">σελίδα διαχείρισης τύπων ύλης</a>. (Δείτε τη <a href="@node-help">σελίδα βοήθειας της μονάδας node</a> για περισσότερες πληροφορίες για τους τύπους ύλης.)

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
el: <em>ομάδα πεδίου</em>, που δημιουργεί ένα σετ αναδιπλούμενων πεδίων και περιέχει μια ομάδα με σχετιζόμενα πεδία. Το σετ των πεδίων μπορεί να είναι είτε ανοικτό (ξεδιπλωμένο) είτε κλειστό (διπλωμένο) από προεπιλογή. Η σειρά των σετ πεδίων, καθώς και των πεδίων μέσα στο σετ, μπορεί να οριστεί με τη λειτουργία σύρε και άσε στην διεπαφή που παρέχεται από το content module.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο ρύθμισης και προσαρμογής, <a href="@handbook-cck">CCK</a> ή την <a href="@project-cck">σελίδα έργου CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
el: Ρυθμίστε το πώς θα εμφανίζονται τα πεδία και οι ετικέτες αυτού του τύπου ύλης όταν προβάλονται στην περικομμένη και στην πλήρη μορφή τους.

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Full node
el: Πλήρης μορφή

en: Search Index
el: Ευρετήριο αναζήτησης

en: Search Result
el: Αποτέλεσμα αναζήτησης

en: Updating field type %type with module %module.
el: Ανανέωση τύπου πεδίου %type με την μονάδα %module.

en: Manage fields
el: Διαχείριση πεδίων

en: Trimmed
el: Περικομμένο

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: No fields have been defined for any content type yet.
el: Δεν έχουν οριστεί πεδία για κανέναν τύπο ύλης ακόμα.

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
el: Αν έχει απομείνει ύλη σε αυτό το πεδίο, θα χαθεί. Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Save field settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων πεδίου

en: The update has encountered an error.
el: Η ενημέρωση εντόπισε ένα σφάλμα.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
el[0]: Επιτυχής επεξεργασία 1 αντικειμένου:
el[1]: Επιτυχής επεξεργασία @count αντικειμένων:

en: Group multiple values
el: Ομαδοποίηση πολλαπλών τιμών

en: Title (link)
el: Τίτλος (σύνδεσμος)

en: Title (no link)
el: Τίτλος (χωρίς σύνδεσμο)

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Float
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
el: Ο συνολικός αριθμός ψηφίων που θα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: The number of digits to the right of the decimal.
el: Ο αριθμός των ψηφίων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: Decimal marker
el: Χαρακτήρας υποδιαστολής

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
el: Ο χαρακτήρας που θα εισάγουν οι χρήστες για την υποδιαστολή στις φόρμες.

en: Defines numeric field types.
el: Ορίζει πεδία αριθμητικού τύπου.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
el: Για ένα απλό πεδίο επιλογής Ενεργό/Ανενεργό, ορίστε πρώτα την τιμή του Ανενεργού, και στη συνέχεια την τιμή του Ενεργού στην ενότητα <strong>Eπιτρεπόμενες Τιμές</strong>. Σημειώστε πως η ετικέτα του πεδίου επιλογής ορίζεται από την Ενεργό τιμή.

en: Check boxes/radio buttons
el: Κουτιά επιλογής/Κουμπιά επιλογής

en: Single on/off checkbox
el: Απλό κουτάκι επιλογής Ενεργό/Ανενεργό

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
el: Ορίζει γραφικά συστατικά  επιλογής, πεδίου επιλογών και κουμπί επιλογής για τους τύπους κειμένου και αριθμού.

en: Text area (multiple rows)
el: Πλαίσιο κειμένου (πολλές γραμμές)

en: Defines simple text field types.
el: Ορίζει τύπους πεδίου απλού κειμένου.

en: Permalink
el: Μόνιμος σύνδεσμος

en: Form
el: Φόρμα

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: 1 week
el: 1 εβδομάδα

en: Permission
el: Άδεια

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Input formats
el: Μορφότυποι εισόδου

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Italic
el: Πλάγια

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Read/Write
el: Για ανάγνωση/εγγραφή

en: 1 comment | @count comments
el[0]: 1 σχόλιο
el[1]: @count σχόλια

en: Global
el: Καθολικό

en: Save defaults
el: Αποθήκευση προεπιλογών

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
el: Δώστε μια τιμή απόστασης σε pixels ή χρησιμοποιήστε μια από τις παρακάτω λέξεις κλειδιά: <em>left</em>, <em>center</em> ή <em>right</em>.

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
el: Δώστε μια τιμή απόστασης σε pixels ή χρησιμοποιήστε μια από τις παρακάτω λέξεις κλειδιά: <em>top</em>, <em>center</em> ή <em>bottom</em>.

en: file system
el: σύστημα αρχείων

en: Source code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Display message
el: Εμφάνιση μηνύματος

en: Number of users to display
el: Νούμερο χρηστών που θα εμφανίζεται

en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

en: Image gallery
el: Γκαλερί εικόνων

en: Indent
el: Αύξηση εσοχής

en: Outdent
el: Μείωση εσοχής

en: Unlink
el: Αφαίρεση συνδέσμου

en: Thread
el: Νήμα

en: Reply
el: Απάντηση

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
el: Πρέπει να εισάγετε τουλάχιστον μία σωστή λέξη-κλειδί με @count ή περισσότερους χαρακτήρες.

en: @user's picture
el: Εικόνα @user

en: Not configured
el: Δεν έχει διευθετηθεί

en: Distinct
el: Ξεχωριστό

en: ImageMagick Binary
el: Εκτελέσιμο του ImageMagick

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
el: Το ImageMagick είναι ένα πρόγραμμα που το εκτελεί κάποιος μόνος του για τη διαχείριση εικόνων. Για να το χρησιμοποιήσετε, θα πρέπει να είναι εγκατεστημένο στο διακομιστή σας και να γνωρίζετε την τοποθεσία του. Αν δεν είστε σίγουρος για την ακριβή διαδρομή του, συμβουλευτείτε τον παροχέα φιλοξενίας ιστοσελίδων (ISP) ή τον διαχειριστή του διακομιστή σας.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
el: Ορίστε την πλήρη διαδρομή για το εκτελέσιμο του <kbd>convert</kbd> του ImageMagick. Για παράδειγμα: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ή <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
el: Εμφάνιση πληροφοριών αποσφαλμάτωσης

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and ouput to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
el: Η ενεργοποίηση της επιλογής αυτής θα προκαλεί την εμφάνιση των εντολών του ImageMagick και των εξόδων τους στους χρήστες με την άδεια <em>διαχείριση διευθέτησης ιστοτόπου</em>.

en: The specified ImageMagic path %file does not exist.
el: Η καθορισμένη διαδρομή %file για το ImageMagick δεν υπάρχει.

en: ImageMagick could not be found. The admin will need to set the path on the <a href='@image-toolkit-settings'>image toolkit page</a>.
el: Δεν ήταν δυνατό να βρεθεί το ImageMagick. Ο διαχειριστής θα πρέπει να ορίσει τη διαδρομή στη <a href='@image-toolkit-settings'>σελίδα εργαλειοθήκης εικόνων</a>.

en: ImageMagick command: @command
el: Εντολή ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
el: Έξοδος ImageMagick: @output

en: An image (with thumbnail). This is ideal for publishing photographs or screenshots.
el: Μια εικόνα (με μικρογραφία). Είναι ιδανική για τη δημοσίευση φωτογραφιών ή εικόνων οθονών.

en: Default image path
el: Προεπιλεγμένη διαδρομή εικόνων

en: Maximum upload size
el: Μέγιστο μέγεθος υποβολής

en: Changes to the images sizes mean that the derivative images will need to be regenerated.
el: Αλλαγή στις διαστάσεις των εικόνων σημαίνει ότι οι παράγωγες εικόνες θα πρέπει να επαναδημιουργηθούν.

en: The original image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %width x %height pixels.
el: Οι διαστάσεις της πρωτότυπης εικόνας άλλαξαν προκειμένου να χωρέσει στη μέγιστη ανάλυση των %width x %height pixel.

en: The image you uploaded was too big. You are only allowed upload files less than %max_size but your file was %file_size.
el: Η εικόνα που υποβάλλατε είναι πολύ μεγάλη. Μπορείτε να υποβάλετε εικόνες μικρότερες του %max_size, αλλά το αρχείο σας είχε μέγεθος %file_size.

en: Latest image
el: Πιο πρόσφατη εικόνα

en: You must upload an image.
el: Πρέπει να υποβάλετε μια εικόνα.

en: Derivative images were regenerated for %title.
el: Οι παράγωγες εικόνες επαναδημιουργήθηκαν για το %title.

en: create images
el: δημιουργία εικόνων

en: view original images
el: προβολή των πρωτότυπων εικόνων

en: edit own images
el: τροποποίηση δικών τους εικόνων

en: Allows uploading, resizing and viewing of images.
el: Επιτρέπει την υποβολή, αλλαγή μεγέθους και εμφάνιση εικόνων.

en: Allows easy attaching of image nodes to other content types.
el: Επιτρέπει την εύκολη επισύναψη κόμβων εικόνας σε άλλους τύπους περιεχομένου.

en: Image attach
el: Επισύναψη εικόνας

en: Attach existing images
el: Επισύναψη υπαρχουσών εικόνων

en: When enabled, will allow existing image nodes to be attached instead of uploading new images.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, επιτρέπει την επισύναψη υπαρχουσών κόμβων εικόνας αντί για την αποστολή νέων εικόνων.

en: This determines the size of the image that appears in the block.
el: Καθορίζει το μέγεθος εικόνας που εμφανίζεται σε ένα μπλοκ.

en: Image Attach settings
el: Ρυθμίσεις Image Attach

en: Should this node allows users to upload an image?
el: Να επιτρέπει ο κόμβος τους χρήστες να αποστέλλουν εικόνες;

en: Teaser image size
el: Μέγεθος εικόνας στην περίληψη

en: This determines the size of the image that appears when the node is displayed as a teaser. 'Hidden' will not show the image.
el: Καθορίζει το μέγεθος της εικόνας που θα εμφανίζεται όταν ο κόμβος εμφανίζεται ως περίληψη. Το 'Κρυφό' δε θα εμφανίζει την εικόνα.

en: Teaser image weight
el: Βαρύτητα εικόνας περίληψης

en: This value determines the order of the image when displayed in the teaser.
el: Η τιμή καθορίζει τη σειρά της εικόνας όταν εμφανίζεται στην περίληψη.

en: Full node image size
el: Μέγεθος εικόνας στον πλήρη κόμβο

en: This determines the size of the image that appears when the full node is displayed. 'Hidden' will not show the image.
el: Καθορίζει το μέγεθος της εικόνας που θα εμφανίζεται όταν ο κόμβος εμφανίζεται πλήρης. Το 'Κρυφό' δε θα εμφανίζει την εικόνα.

en: Full node image weight
el: Βαρύτητα εικόνας πλήρους κόμβου

en: This value determines the order of the image when displayed in the body.
el: Η τιμή καθορίζει τη σειρά της εικόνας όταν εμφανίζεται στο σώμα.

en: Image title
el: Τίτλος εικόνας

en: Create and manage image galleries.
el: Δημιουργία και διαχείριση γκαλερί εικόνων.

en: Add gallery
el: Προσθήκη γκαλερί

en: Configure appearance of image galleries.
el: Ρύθμιση εμφάνισης των γκαλερί εικόνων.

en: Edit image gallery
el: Επεξεργασία της γκαλερί εικόνων

en: Images per page
el: Εικόνες ανά σελίδα

en: Sets the number of images to be displayed in a gallery page.
el: Ορίζει τον αριθμό εικόνων που θα εμφανίζονται σε μια σελίδα της γκαλερί.

en: Display node info
el: Εμφάνιση πληροφοριών κόμβου

en: Checking this will display the "Posted by" node information on the gallery pages.
el: Επιλέγοντας αυτό θα εμφανίζονται οι πληροφορίες "Υποβλήθηκε από" στις σελίδες των γκαλερί.

en: edit gallery
el: επεξεργασία γκαλερί

en: Gallery name
el: Όνομα γκαλερί

en: The name is used to identify the gallery.
el: Το όνομα χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό της γκαλερί.

en: The description can be used to provide more information about the image gallery.
el: Η περιγραφή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την παροχή πληροφοριών σχετικά με την γκαλερί εικόνων.

en: When listing galleries, those with with light (small) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Galleries with equal weights are sorted alphabetically.
el: Κατά την εμφάνιση της λίστας των γκαλερί, αυτές με μικρά βάρη εμφανίζονται πριν από τους φακέλους με μεγαλύτερα βάρη. Οι γκαλερί με την ίδια βαρύτητα ταξινομούνται αλφαβητικά.

en: Created new gallery %term.
el: Ο νέος όρος γκαλερί %term δημιουργήθηκε.

en: The gallery %term has been updated.
el: Ο όρος γκαλερί %term ενημερώθηκε.

en: The gallery %term has been deleted.
el: Ο όρος γκαλερί %term διαγράφηκε.

en: Are you sure you want to delete the image gallery %name?
el: Είστε σίγουρος για τη διαγραφή της γκαλερί %name;

en: Deleting an image gallery will delete all sub-galleries. This action cannot be undone.
el: Η διαγραφή μιας γκαλερί θα διαγράψει όλες τις υπο-γκαλερί. Η ενέργεια δεν είναι αναστρέψιμη.

en: The image gallery %term and all sub-galleries have been deleted.
el: Η γκαλερί %term και όλες οι υπο-γκαλερί διαγράφηκαν.

en: Image galleries may be nested below other galleries.
el: Γκαλερί μπορούν να υπάρχουν μέσα σε άλλες γκαλερί.

en: Allows sorting and displaying of image galleries based on categories.
el: Επιτρέπει την ταξινόμηση και εμφάνιση των γκαλερί βάσει κατηγοριών.

en: ImageMagick Advanced Options
el: Επιλογές για προχωρημένους του ImageMagick

en: These settings let you control some of ImageMagick's more advanced options.
el: Οι επιλογές αυτές παρέχουν τον έλεγχο ορισμένων για προχωρημένους ρυθμίσεων του ImageMagick.

en: Strip metadata from images at this size and below
el: Αφαίρεση των μετα-πληροφοριών από τις εικόνες από αυτό το μέγεθος και κάτω

en: Convert colorspace
el: Μετατροπή του χρωματικού χώρου

en: Change image resolution to 72 ppi
el: Αλλαγή της ανάλυσης της εικόνας στα 72 ppi

en: Apply this percentage of sharpness when scaling. 90 is recommended, although values higher than 100 are also valid. Set to 0 to disable this feature.
el: Εφαρμογή αυτού του ποσοστού οξύτητας κατά την κλιμάκωση. Η τιμή 90 προτείνεται, παρόλο που τιμές μεγαλύτερες του 100 είναι έγκυρες. Εισάγετε 0 για απενεργοποίηση αυτού του χαρακτηριστικού.

en: Processed images may be converted to a color profile specified here. This is especially important when working with images that use a wide-gamut color profile such as ColorMatch or Adobe RGB, which is often the case with professional photography. sRGB (which may be downloaded from <a href="http://www.color.org/profiles.html">ICC</a>) is recommended since it is likely to look good on most displays.<br />Note that this conversion is still useful even if you choose to strip all metadata from your images (see above). This is because the conversion happens first and changes the actual image data before the profile is stripped.
el: Οι επεξεργασμένες εικόνες μπορούν να μετατραπούν σε ένα χρωματικό προφίλ που ορίζεται εδώ. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό κατά την εργασία με εικόνες που χρησιμοποιούν μια μεγάλη γκάμα χρωματικών προφίλ, όπως το ColorMatch ή το Adobe RGB, που χρησιμοποιείται συχνά στην επαγγελματική φωτογραφία. Το sRGB (που μπορεί να κατεβάσει κανείς από το <a href="http://www.color.org/profiles.html">ICC</a>) προτείνεται, εφόσον είναι πιθανότερο να δείχνει σωστά στις περισσότερες οθόνες.<br />Πρέπει να σημειωθεί ότι η μετατροπή αυτή παραμένει χρήσιμη ακόμη και αν επιλέξετε να αφαιρούνται οι μετα-πληροφορίες από τις εικόνες (δείτε παραπάνω). Αυτό συμβαίνει γιατί πρώτα λαμβάνει χώρα η μετατροπή που αλλάζει τα δεδομένα της εικόνας και μετά αφαιρείται το προφίλ.

en: The JPEG quality must be a positive number between 1 and 100.
el: Η ποιότητα JPEG πρέπει να είναι θετικός αριθμός από 1 έως και 100.

en: The strip metadata threshold must be specified in the form <em>NxN</em>. Example: <em>150x150</em>.
el: Το κατώφλι αφαίρεσης των μετα-πληροφοριών πρέπει να οριστεί στη μορφή <em>NxN</em>. Παράδειγμα: <em>150x150</em>.

en: The sharpness amount must be specified as a positive number.
el: Το ποσό οξύτητας πρέπει να ορίζεται ως ένας θετικός αριθμός.

en: The sharpness radius must be specified as a positive value.
el: Η ακτίνα οξύτητας πρέπει να ορίζεται ως ένας θετικός αριθμός.

en: The ICC profile could not be read.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του ICC προφίλ.

en: Adds advanced options to the ImageMagick image toolkit.
el: Προσθέτει επιλογές για προχωρημένους στην εργαλειοθήκη εικόνων ImageMagick.

en: Image import
el: Εισαγωγή εικόνων

en: Change settings for the Image Import module.
el: Αλλαγή ρυθμίσεων για τη μονάδα Image Import.

en: The directory to import image nodes from. Drupal will need to have write access to this directory so we can move the file.
el: Ο κατάλογος από τον οποίο θα εισαχθούν οι κόμβοι εικόνων. Το Drupal θα πρέπει να έχει δικαίωμα εγγραφής στον κατάλογο ώστε να μπορεί να μετακινήσει τα αρχεία.

en: import images
el: εισαγωγή εικόνων

en: Allows batches of images to be imported from a directory on the server.
el: Επιτρέπει τη μαζική εισαγωγή εικόνων από ένα κατάλογο στο διακομιστή.

en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
el: Το αυτόματα δημιουργημένο ψευδώνυμο %original_alias ήρθε σε σύγκρουση με ένα υπάρχον ψευδώνυμο. Το ψευδώνυμο άλλαξε στο %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
el: Φαίνεται να έχετε εγκαταστήσει το Pathauto, που εξαρτάται από το token, αλλά το τελευταίο είτε δεν έχει εγκατασταθεί ή δεν έχει εγκατασταθεί σωστά.

en: Double quotes "
el: Διπλά εισαγωγικά "

en: Single quotes (apostrophe) '
el: Μονά εισαγωγικά (απόστροφος) '

en: Back tick `
el: Ανάποδο τικ `

en: Comma ,
el: Κόμμα ,

en: Period .
el: Τελεία .

en: Hyphen -
el: Παύλα -

en: Underscore _
el: Κάτω παύλα _

en: Colon :
el: Άνω κάτω τελεία :

en: Semicolon ;
el: Ερωτηματικό ;

en: Pipe |
el: Διοχέτευση |

en: Left curly bracket {
el: Αριστερό άγκιστρο {

en: Left square bracket [
el: Αριστερή γωνιακή παρένθεση [

en: Right curly bracket }
el: Δεξί άγκιστρο }

en: Right square bracket ]
el: Δεξιά γωνιακή παρένθεση ]

en: Plus +
el: Συν +

en: Equal =
el: Ίσον =

en: Asterisk *
el: Αστερίσκος *

en: Ampersand &
el: Και &

en: Percent %
el: Ποσοστό %

en: Caret ^
el: Δύναμη ^

en: Dollar $
el: Δολάριο $

en: Hash #
el: Κάγκελο #

en: Exclamation !
el: Θαυμαστικό !

en: Tilde ~
el: Ισπανική περισπωμένη ~

en: Left parenthesis (
el: Αριστερή παρένθεση (

en: Question mark ?
el: Ερωτηματικό ?

en: Less than <
el: Μικρότερο από <

en: Greater than >
el: Μεγαλύτερο από >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
el: Μαζική δημιουργία ψευδώνυμων για όλους τους κόμβους για τους οποίους δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα

en: Pattern for all @node_type paths
el: Πρότυπο για όλες τις διαδρομές τύπου @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική δημιουργία των κόμβων ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκε ένα νέο ψευδώνυμο.
el[1]: Η μαζική δημιουργία των κόμβων ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκαν @count νέα ψευδώνυμα.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική δημιουργία των όρων ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκε ένα νέο ψευδώνυμο.
el[1]: Η μαζική δημιουργία των όρων ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκαν @count νέα ψευδώνυμα.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
el: Μαζική δημιουργία ψευδώνυμων για τους χρήστες για τους οποίους δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
el: Μαζική δημιουργία ψευδώνυμων για τα ιστολόγια για τα οποία δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
el: Μαζική δημιουργία ψευδώνυμων για τις διαδρομές ανιχνευτών των χρηστών για τους οποίους δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα.

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική δημιουργία των χρηστών ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκε ένα νέο ψευδώνυμο.
el[1]: Η μαζική δημιουργία των χρηστών ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκαν @count νέα ψευδώνυμα.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική δημιουργία των ιστολογίων των χρηστών ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκε ένα νέο ψευδώνυμο.
el[1]: Η μαζική δημιουργία των ιστολογίων των χρηστών ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκαν @count νέα ψευδώνυμα.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική ενημέρωση των σελίδων των ανιχνευτών των χρηστών ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκε ένα νέο ψευδώνυμο.
el[1]: Η μαζική ενημέρωση των σελίδων των ανιχνευτών των χρηστών ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκαν @count νέα ψευδώνυμα.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
el: <p>Παρέχει ένα μηχανισμό για τις μονάδες ώστε να δημιουργούν αυτόματα ψευδώνυμα για την ύλη που διαχειρίζονται.</p>
                      <h2>Ρυθμίσεις</h2>
                      <p>Οι τιμές του <strong>Μέγιστου μήκους ψευδώνυμου</strong> και του <strong>Μέγιστου μήκους συστατικού</strong>
                      έχουν εξ' ορισμού τιμή 100 και όριο 128 από το pathauto. Το μήκος αυτό περιορίζεται από το μήκος της στήλης dst 
                      του πίνακα url_alias στη βάση δεδομένων. Στο εξ' ορισμού σχήμα της βάσης δεδομένων το μήκος αυτής της στήλης είναι 128. Αν 
                      ορίσετε ένα μέγεθος που είναι ίσο με αυτό που έχει οριστεί στη στήλη dst θα υπάρξουν προβλήματα σε περιπτώσεις
                      που το σύστημα θα χρειάζεται να προσθέσει πρόσθετες λέξεις στο ψευδώνυμο URL. Για παράδειχμα... Τα URL που δημιουργούνται
                      από τις ροές θα έχουν το '/feed' στο τέλος. Θα πρέπει να εισάγετε μια τιμή που είναι το μήκος της στήλης dst
                      πλην το μήκος οποιονδήποτε φράσεων που μπορεί να προστεθούν στο τέλος του URL. Το μήκος των
                      φράσεων που μπορεί να προστεθούν στο τέλος του URL εξαρτάται από τις ενεργοποιημένες μονάδες και
                      τις ρυθμίσεις του Pathauto. Η προτεινόμενη και εξ' ορισμού τιμή είναι το 100.</p>                   <p><strong>Ανεπεξέργαστα Σύμβολα</strong>Στο Pathauto συνιστάται να χρησιμοποιείται η -raw μορφή των συμβόλων. Οι 
                      διαδρομές περνούν μέσα από ένα σύστημα φιλτραρίσματος που διασφαλίζει ότι το ανεπεξέργαστο περιεχόμενο χρήστη θα φιλτράρεται. Η αποτυχία χρησιμοποίησης των συμβόλων -raw
                      μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με το μηχανισμό φιλτραρίσματος στίξης του Pathauto.</p>

en: Delete aliases
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
el: Όπως το [cat], αλλά συμπεριλαμβάνει όμως και τις υπερ-κατηγορίες χωρισμένες με το /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
el: Όπως το [term], αλλά συμπεριλαμβάνει όμως και τις υπερ-κατηγορίες χωρισμένες με το /.

en: Automatic alias
el: Αυτόματο ψευδώνυμο

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
el: Ο χαρακτήρας που θα χρησιμοποιείται για το διαχωρισμό των λέξεων στους τίτλους. Θα αντικαταστήσει οποιαδήποτε κενά και χαρακτήρες στίξης. Η χρησιμοποίηση του κενού ή του χαρακτήρα + μπορεί να προκαλέσει απροσδόκητα προβλήματα.

en: Character case
el: Κεφαλαία-πεζά χαρακτήρων

en: Leave case the same as source token values.
el: Αφήστε τα κεφαλαία-πεζά το ίδιο με τις τιμές των συμβόλων πηγής.

en: Change to lower case
el: Αλλαγή σε πεζά

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
el: Μέγιστο μήκος ψευδώνυμων που θα δημιουργηθούν. Προτείνεται η τιμή 100. Δείτε τη <a href="@pathauto-help">βοήθεια του Pathauto</a> για λεπτομέρειες.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων για τα οποία θα δημιουργηθούν ψευδώνυμα σε μια μαζική ενημέρωση

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων ενός ορισμένου τύπου για τα οποία θα δημιουργηθούν ψευδώνυμα κατά τη διάρκεια μιας μαζικής ενημέρωσης. Ο εξ' ορισμού είναι 50 και ο συνιστώμενος αριθμός εξαρτάται από την ταχύτητα του διακομιστή σας. Αν οι μαζικές ενημερώσεις διακόπτονται ή οδηγούν σε "λευκή οθόνη", τότε ελαττώστε τον αριθμό.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
el: Καμία ενέργεια. Το παλιό ψευδώνυμο θα παραμείνει ανέπαφο.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου. Το υπάρχον ψευδώνυμο θα λειτουργεί.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου. Το υπάρχον ψευδώνυμο θα διαγραφεί.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
el: Δημιουργία νέου ψευδώνυμου. Ανακατεύθυνση από το παλιό ψευδώνυμο.

en: Transliterate prior to creating alias
el: Γραφή σε άλλη αλφάβητο πριν τη δημιουργία του ψευδώνυμου

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
el: Μειώνει τις φράσεις σε γράμματα και αριθμούς από το σύνολο ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
el: Φιλτράρει το νέο ψευδώνυμο για να περιέχει μόνο γράμματα και αριθμούς όπως υπάρχουν στο σύνολο ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
el: Λέξεις που θα αφαιρούνται από τα ψευδώνυμα URL, χωρισμένες με το κόμμα. Μην εισάγετε εδώ σημεία στίξης και μην χρησιμοποιείτε επεξεργαστή κειμένου WYSIWYG για το πεδίο αυτό.

en: Punctuation settings
el: Ρυθμίσεις στίξης

en: No action (do not replace)
el: Καμία ενέργεια (όχι αντικατάσταση)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
el: Χρησιμοποιήστε τις αντικαταστάσεις -raw για το κείμενο προκειμένου να αποφύγετε προβλήματα με τις οντότητες HTML.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
el: Κείμενο ψευδώνυμου ροής για εσωτερική χρήση (αφήστε το κενό για απενεργοποίηση)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
el: Έχετε ρυθμίσει ώστε το @name να είναι ο διαχωριστής και να αφαιρείται όταν βρίσκεται στις φράσεις. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με τα πρότυπά σας και ειδικά με τα πρότυπα catpath και termpath. Θα πρέπει να ορίσετε την ενέργεια για το @name να είναι το "αντικατάσταση από το διαχωριστή".

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
el: Διαγραφή όλων των ψευδώνυμων. Ο αριθμός των ψευδώνυμων που θα διαγραφούν: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων για όλα τα @label. Ο αριθμός των ψευδώνυμων που θα διαγραφούν: %count.

en: Delete aliases now!
el: Διαγραφή των ψευδώνυμων!

en: All of your path aliases have been deleted.
el: Όλα τα ψευδώνυμα διαδρομής διαγράφηκαν.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
el: Όλα τα ψευδώνυμα διαδρομής τύπου %type διαγράφηκαν.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική δημιουργία του καταλόγου των ψευδώνυμων ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκε ένα νέο ψευδώνυμο.
el[1]: Η μαζική δημιουργία του καταλόγου των ψευδώνυμων ολοκληρώθηκε, δημιουργήθηκαν @count νέα ψευδώνυμα.

en: notify of path changes
el: ενημέρωση για τις αλλαγές στις διαδρομές

en: Language neutral
el: Ουδέτερη γλώσσα

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
el: Προεπιλεγμένο πρότυπο διαδρομής για το @node_type (εφαρμόζεται σε όλους τους κόμβους τύπου @node_type με κενά πρότυπα παρακάτω)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
el: Πρότυπο για όλες τις διαδρομές τύπου @node_type για τη γλώσσα @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
el: Πρότυπο για όλες τις ουδέτερης γλώσσας διαδρομές τύπου @node_type

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
el: Μαζική δημιουργία ψευδώνυμων για τους όρους για τους οποίους δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
el: Δημιουργία ψευδώνυμων για όλους τους υπάρχοντες όρους για τους οποίους δεν έχουν δημιουργηθεί ψευδώνυμα.

en: Automated alias settings
el: Ρυθμίσεις αυτοματοποιημένων ψευδώνυμων

en: Database not supported.
el: Η βάση δεδομένων δεν υποστηρίζεται.

en: Bullet list
el: Λίστα κουκίδων

en: Expand
el: Επέκταση

en: Usage
el: Χρήση

en: edit menu
el: επεξεργασία μενού

en: Loading
el: Φόρτωση

en: The directory %directory does not exist.
el: Ο φάκελος %directory δεν υπάρχει.

en: The directory %directory is not writable
el: Ο κατάλογος %directory δεν είναι εγγράψιμος

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
el: Ο κατάλογος %directory δεν είναι εγγράψιμος, επειδή δεν έχει τα σωστά δικαιώματα πρόσβασης.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
el: Ο φάκελος αποστολής %directory για το πεδίο αρχείου %field (τύπος ύλης %type) δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί ή δεν είναι προσβάσιμος. Καθώς το νέο απεσταλμένο αρχείο δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί σε αυτόν το φάκελο, η αποστολή ακυρώθηκε.

en: Permitted upload file extensions
el: Επιτρεπτές επεκτάσεις ονομάτων αρχείων

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
el: Επεκτάσεις (αρχείων) που μπορεί ένας χρήστης να αποστείλει για αυτό το πεδίο. Ξεχωρίστε τις επεκτάσεις με κενά χωρίς να συμπεριλάβετε την τελεία στην αρχή. Αν το αφήσετε κενό, θα επιτραπεί στους χρήστες να αποστείλουν ένα αρχείο με οποιαδήποτε επέκταση.

en: File size restrictions
el: Περιορισμοί μεγέθους αρχείου

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
el: Περιορίζει το μέγεθος των αρχείων που μπορεί να αποστείλει ένας χρήστης. Σημειώστε πως αυτή η ρύθμιση, θα εφαρμοστεί μόνο στα νέα προς αποστολή αρχεία, χωρίς να επηρεάζονται τα υπάρχοντα αρχεία.

en: Maximum upload size per file
el: Μέγιστο μέγεθος αποστολής ανά αρχείο

en: Maximum upload size per node
el: Μέγιστο μέγεθος ανά κόμβο

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
el: Καθορίστε το συνολικό όριο μεγέθους για όλα τα αρχεία σε έναν δεδομένο κόμβο. Εισάγετε μια τιμή όπως "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ή "50M" (megabytes) για να περιορίσετε το συνολικό επιτρεπόμενο μέγεθος για έναν κόμβο. Αφήστε το κενό, για να μην υπάρχει περιορισμός μεγέθους.

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
el: Εμφανίζει όλα τα είδη των αρχείων με ένα εικονίδιο και μια περιγραφή συνδεδεμένη με το αρχείο.

en: File description
el: Περιγραφή αρχείου

en: File size (in bytes)
el: Το μέγεθος του αρχείου (σε bytes)

en: File size (pretty printed)
el: Μέγεθος αρχείου (εκτυπώσιμο)

en: Defines a file field type.
el: Καθορίζει ένα τύπο πεδίου αρχείου.

en: Blockquote
el: Παράθεση

en: Rearrange
el: Αναδιάταξη

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
el: Αν το επιλέξετε, το Drupal θα προσθέτει rel="nofollow" σε όλες τις παραπομπές, ώστε να μειωθεί η αποτελεσματικότητα των ανεπιθύμητων διαφημιστικών παραπομπών. Σημείωση: Αυτό θα εμποδίζει επίσης να ακολουθούνται οι έγκυρες παραπομπές από τις μηχανές αναζήτησης, γι' αυτό είναι ίσως πιο αποτελεσματικό να ενεργοποιηθεί μόνο για τους ανώνυμους χρήστες.

en: Show only items where
el: Να εμφανιστούν μόνο τα στοιχεία όπου

en: Subscribed to
el: Έχει συνδρομή σε

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: empty
el: άδειο

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
el: Ένα εργαλείο επεξεργασίας για αρχεία εικόνων, περιλαμβάνει προεπισκόπηση της εικόνας.

en: Displays image files in their original size.
el: Εμφανίζει τις εικόνες στις αρχικές τους διαστάσεις.

en: - None selected -
el: - Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο -

en: Aggregator
el: Συλλέκτης

en: There is no new syndicated content from %site.
el: Δεν υπάρχει νέα ανεξάρτητη ύλη από το %site.

en: There is new syndicated content from %site.
el: Υπάρχει νέα ανεξάρτητη ύλη από το %site.

en: Manage subscriptions
el: Διαχείριση συνδρομών

en: No subscriptions available.
el: Δεν υπάρχουν συνδρομές.

en: Active users
el: Ενεργοί χρήστες

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
el: Η βιβλιοθήκη GD για την PHP δεν βρέθηκε ή είναι ξεπερασμένη. Ελέγξτε την <a href="@url">τεκμηρίωση του PHP image</a> για πληροφορίες σχετικά με τη διόρθωση του προβλήματος.

en: GD library
el: Βιβλιοθήκη GD

en: Attach to
el: Επισύναψη στο

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
el: Η URL %url είναι λανθασμένη. Παρακαλούμε εισάγετε μια πλήρη διεύθυνση URL, όπως για παράδειγμα http://www.example.com/feed.xml.

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Book navigation
el: Πλοήγηση βιβλίου

en: !a comments per page
el: !a σχόλια ανά σελίδα

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: Node content
el: Περιεχόμενου κόμβου

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: Taxonomy vocabulary
el: Λεξιλόγιο ταξινομίας

en: Close window
el: Κλείσιμο παράθυρου

en: Remove this item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

en: Deleted/missing node @nid
el: Διαγραμμένος/εξαφανισμένος κόμβος @nid

en: Page settings
el: Ρυθμίσεις σελίδας

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: Link to file
el: Σύνδεσμος σε αρχείο

en: contains
el: περιέχει

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Allow Upscaling
el: Να επιτρέπεται υπερ-κλιμάκωση

en: Let scale make images larger than their original size
el: Να επιτρέπεται στην κλιμάκωση να δημιουργεί εικόνες μεγαλύτερες από το αρχικό μέγεθός τους.

en: Inside dimensions
el: Εσωτερικές διαστάσεις

en: Outside dimensions
el: Εξωτερικές διαστάσεις

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
el: Εισάγετε το πλάτος σε pixels ή σε ποσοστό. π.χ. 500 ή 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
el: Εισάγετε το ύψος σε pixels ή σε ποσοστό. π.χ 500 ή 80%.

en: Rotation angle
el: Γωνία περιστροφής

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
el: Ο αριθμός των μοιρών που θα περιστραφεί η εικόνα. Θετικές τιμές σημαίνουν δεξιόστροφη περιστροφή, αρνητικές τιμές σημαίνουν αριστερόστροφη.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
el: Τυχαία περιστροφή για κάθε εικόνα. Η τιμή που ορίζεται παραπάνω χρησιμοποιείται ως μέγιστη.

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: E-mail notification settings
el: Ρυθμίσεις ειδοποιήσεων μέσω e-mail

en: Joined
el: Ημ. Εγγραφής

en: Selection type
el: Τύπος επιλογής

en: Any
el: Οποιαδήποτε

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: The <em>Scale image</em> operation resizes images so that they fit with in the given dimensions. If only one dimension is specified the other dimension will be computed based on the image's aspect ratio. The <em>Scale and crop image</em> operation resizes images to be exactly the given dimensions. If only one dimension is specified the image will not be cropped, making this is equivalent to <em>Scale image</em>.
el: Η λειτουργία <em>Κλιμάκωση εικόνας</em> αλλάζει το μέγεθος των εικόνων ώστε να χωράνε σε συγκεκριμένες διαστάσεις. Αν καθορίζεται μία μόνο διάσταση, η άλλη διάσταση θα υπολογιστεί βάση στο λόγο διαστάσεων της εικόνας. Η λειτουργία <em>Κλιμάκωση και κόψιμο εικόνας</em> αλλάζει το μέγεθος των εικόνων ακριβώς στις οριζόμενες διαστάσεις. Αν έχει καθοριστεί μία μόνο διάσταση, τότε η εικόνα δε θα κοπεί, κάνοντας τη λειτουργία ισοδύναμη με την <em>Κλιμάκωση εικόνας</em>.

en: Note: 'Original' dimensions will only be used to resize images when they are first uploaded. Existing originals will not be modified.
el: Σημείωση: Οι 'αρχικές' διαστάσεις θα χρησιμοποιούνται για την αλλαγή διαστάσεων των εικόνων όταν αυτές υποβάλλονται στην αρχή. Τα υπάρχοντα πρωτότυπα δεν αλλάζουν.

en: Scale image
el: Κλιμάκωση εικόνας

en: Scale and crop image
el: Κλιμάκωση και κόψιμο εικόνας

en: Check this to rebuild the derivative images for this node.
el: Επιλέξτε για την επαναδημιουργία των παραγώγων εικόνων για αυτό τον κόμβο.

en: To change the way galleries are displayed, enable the <strong>Views UI</strong> module on the <a href="!modules-link">Modules administration page</a>, then override the default image_gallery view.
el: Για να αλλάξετε τον τρόπο εμφάνισης των γκαλερί, ενεργοποιήστε τη μονάδα <strong>Views UI</strong> στη <a href="!modules-link">σελίδα διαχείρισης των μονάδων</a> και τροποποιήστε την προκαθορισμένη όψη image_gallery.

en: Image display sort order
el: Σειρά ταξινόμησης εμφανιζόμενων εικόνων

en: Create date, newest first
el: Ημερομηνία δημιουργίας, πρώτα οι πρόσφατες

en: Create date, oldest first
el: Ημερομηνία δημιουργίας, πρώτα οι παλιότερες

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
el: Σφάλμα αποστολής. Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση του αρχείου %file στον προορισμό %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
el: Σφάλμα επαλήθευσης, δοκιμάστε πάλι. Αν το σφάλμα εξακολουθήσει, απευθυνθείτε στο διαχειριστή του ιστοτόπου.

en: Content ID
el: ID περιεχομένου

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: About
el: Περί

en: Domains
el: Ονόματα χώρου

en: Error reporting
el: Αναφορά σφαλμάτων

en: string
el: συμβολοσειρά

en: Column
el: Στήλη

en: sort by @s
el: ταξινόμηση κατά @s

en: and
el: και

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
el: Η διεύθυνση URL στην οποία θα ανακατευθυνθεί ο χρήστης. Μπορεί να είναι μια εσωτερική διεύθυνση όπως node/1234 ή μια εξωτερική όπως http://drupal.org.

en: After saving a new comment
el: Μετά την προσθήκη νέου σχολίου

en: After saving an updated comment
el: Αφού σώσει ένα ενημερωμένο σχόλιο

en: After deleting a comment
el: Μετά τη διαγραφή ενός σχολίου

en: Optional URL
el: Προαιρετικό URL

en: Static Title:
el: Στατικός τίτλος:

en: Title, as link (default)
el: Τίτλος, σαν σύνδεσμος (προεπιλογή)

en: URL, as link
el: URL, σαν σύνδεσμος

en: Separate title and URL
el: Διαχωρισμός τίτλου και URL

en: Matches
el: Ταιριάζουν

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
el: <strong>%a</strong> είναι <strong>%b</strong>

en: Text to display
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται

en: User's {users}.uid.
el: Το αναγνωριστικό {users}.uid του χρήστη.

en: field
el: πεδίο

en: clone
el: κλωνοποίηση

en: Public key
el: Δημόσιο κλειδί

en: Week @week
el: Εβδομάδα @week

en: Target
el: Στόχος

en: Time ago
el: Πριν από

en: Image file
el: Αρχείο εικόνας

en: Create @name
el: Δημιουργία @name

en: Not enabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
el: Οδηγίες που θα παρουσιάζονται στο χρήστη κάτω από αυτό το πεδίο στη φόρμα επεξεργασίας.<br />Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: @tags

en: Last updated time
el: Χρόνος τελευταίας ενημέρωσης

en: Effect
el: Εφέ

en: The language the content is in.
el: Η γλώσσα του περιεχομένου

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: Debug mode
el: Λειτουργία αποσφαλμάτωσης

en: Acronym
el: Ακρώνυμο

en: No vocabularies available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα λεξιλόγια.

en: Button text
el: Κείμενο κουμπιού

en: Title only
el: Μόνο τίτλο

en: Validator
el: Ελεγκτής εγκυρότητας

en: Inherit
el: Κληρονομικότητα

en: Maximum resolution for Images
el: Μέγιστη ανάλυση των εικόνων

en: Defines an image field type.
el: Καθορίζει ένα πεδίο τύπου εικόνας.

en: Mime type
el: Τύπος MIME

en: Use default
el: Χρήση προεπιλογής

en: Attached images
el: Συνημμένες εικόνες

en: The date the node was last updated.
el: Η ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβος.

en: Category ID
el: ID Κατηγορίας

en: Button alignment
el: Στοίχιση κουμπιών

en: Report as inappropriate: @link
el: Αναφορά ως ακατάλληλου: @link

en: Report as inappropriate
el: Αναφορά ως ακατάλληλου

en: Private key
el: Ιδιωτικό κλειδί

en: Word verification
el: Επαλήθευση λέξης

en: Example:
el: Παράδειγμα:

en: %name: illegal value.
el: %name: μη έγκυρη τιμή.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
el: Σφάλμα: ο χειριστής για το @table > @field δεν υπάρχει!

en: Display type
el: Τύπος εμφάνισης

en: of
el: από

en: translate
el: μετάφραση

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
el: Προειδοποίηση ασφάλειας: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή του αρχείου .htaccess. Πρέπει να δημιουργήσετε ένα αρχείο .htaccess στον κατάλογο %directory που να περιέχει τις εξής γραμμές: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
el: Μόνο αρχεία με τις ακόλουθες επεκτάσεις επιτρέπονται: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
el: Το αρχείο είναι %filesize και ξεπερνά το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος αρχείου %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
el: Το αρχείο είναι %filesize με το οποίο θα υπερβείτε την ποσόστωση του δίσκου σας του %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
el: Οι διαστάσεις της εικόνας άλλαξαν ώστε να είναι μέσα στα όρια της μέγιστης επιτρεπτής ανάλυσης, που είναι %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
el: Η εικόνα είναι πολύ μεγάλη. Οι μέγιστες επιτρεπόμενες διαστάσεις είναι %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
el: Η εικόνα είναι πολύ μικρή. Οι μικρότερες επιτρεπόμενες διαστάσεις είναι %dimensions pixel.

en: No link
el: Χωρίς σύνδεσμο

en: Admin
el: Διαχειριστής

en: Row
el: Γραμμή

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Active rules
el: Ενεργοί κανόνες

en: Inactive rules
el: Ανενεργοί κανόνες

en: This rule is active and should be evaluated when the associated event occurs.
el: Ο κανόνας είναι ενεργός και θα αξιολογείται όταν θα λαμβάνει χώρα το σχετιζόμενο συμβάν.

en: Add new content
el: Υποβολή νέας ύλης

en: URL alias exists
el: Υπάρχει ψευδώνυμο URL

en: create url aliases
el: δημιουργία ψευδωνύμων url

en: administer url aliases
el: διαχείριση ψευδωνύμων url

en: The URL alias of the node.
el: Το ψευδώνυμο URL του κόμβου.

en: Enter an id or a name of the user to load.
el: Εισάγετε ένα id ή όνομα χρήστη για φόρτωση.

en: User id
el: Id χρήστη

en: Id of the user to be loaded.
el: Id χρήστη που θα φορτωθεί.

en: No products available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα προϊόντα.

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Temporary
el: Προσωρινό

en: All fields
el: Όλα τα πεδία

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Revision information
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: Input type
el: Τύπος εισόδου

en: Is one of
el: Είναι ένα από

en: Show All
el: Εμφάνιση Όλων

en: Users who have created accounts on your site.
el: Οι χρήστες που έχουν δημιουργήσει λογαριασμούς στον ιστοτόπο σας.

en: Current user
el: Τρέχων χρήστης

en: Digest
el: Σύνοψη

en: Delete comment
el: Διαγραφή σχολίου

en: Is empty (NULL)
el: Είναι κενό (NULL)

en: not empty
el: δεν είναι κενό

en: Default image
el: Προεπιλεγμένη εικόνα

en: Use default image
el: Χρήση προεπιλεγμένης εικόνας

en: Choose a image that will be used as default.
el: Επιλέξτε μια εικόνα που θα χρησιμοποιηθεί ως προεπιλογή.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
el: Αυτό το κείμενο χρησιμοποιείται από προγράμματα ανάγνωσης οθόνης, μηχανές αναζήτησης, ή όταν η εικόνα δεν μπορεί να εμφανιστεί.

en: The refresh interval indicating how often you want to update this feed. Requires crontab.
el: Το διάστημα ανανέωσης προσδιορίζει πόσο συχνά θέλετε να ενημερώνεται η ροή αυτή. Απαιτεί το crontab.

en: Ends with
el: Τελειώνει σε

en: Undated
el: Χωρίς ημερομηνία

en: (Unpublished)
el: (Αδημοσίευτο)

en: There was a problem importing the files.
el: Υπήρξε πρόβλημα κατά την εισαγωγή των αρχείων.

en: There was a problem importing files: !bad-list
el: Υπήρξε πρόβλημα κατά την εισαγωγή των αρχείων: !bad-list

en: Successfully imported: !good-list
el: Εισήχθησαν με επιτυχία: !good-list

en: Completed image import.
el: Η εισαγωγή των εικόνων ολοκληρώθηκε.

en: @label title
el: @label τίτλος

en: @label protocol
el: @label πρωτόκολλο

en: @label target
el: @label προορισμός

en: Wildcard title
el: Τίτλος μπαλαντέρ

en: This will override any other link you have set.
el: Αυτό θα παρακάμψει κάθε άλλο σύνδεσμο που έχετε ορίσει.

en: No role
el: Χωρίς ρόλο

en: %title field is required.
el: Το πεδίο είναι απαραίτητο.

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: Menu links
el: Σύνδεσμοι των μενού

en: Link title
el: Τίτλος συνδέσμου

en: Delete link
el: Σύνδεσμος διαγραφής

en: Per page
el: Ανά σελίδα

en: Per role
el: Ανά ρόλο

en: Per role per page
el: Ανά ρόλο ανά σελίδα

en: Per user
el: Ανά χρήστη

en: Per user per page
el: Ανά χρήστη ανά σελίδα

en: The file could not be uploaded.
el: Η αποστολή του αρχείου δεν ήταν δυνατή.

en: Configure ImageAPI.
el: Ρυθμίσεις παραμέτρων ImageAPI.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
el: Η επιλεγμένη εργαλειοθήκη χειρισμού εικόνων %toolkit δεν μπορεί να επεξεργαστεί σωστά την %function.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
el: Η Ποιότητα Συμπίεσης πρέπει να έχει τιμή από 0 έως 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
el: Η επιλεγμένη διαδρομή για το ImageMagick %file δεν υπάρχει.

en: Has Avatar
el: Έχει άβαταρ

en: Capitalize first letter
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα

en: Custom text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο

en: Sum
el: Άθροισμα

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
el: Η διαδρομή του μενού (όπως φαίνεται στο breadcrumb), χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η "Αρχική" ή το [menu]. Χωρισμένο με /.

en: Default argument
el: Προκαθορισμένη παράμετρος

en: Date year range
el: Εύρος ημερολογιακού έτους

en: Format: @date
el: Μορφοποίηση: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
el: Το έτος πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ %min και %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
el: Ο μήνας πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ 1 και 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
el: Η ημέρα πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ !min και !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
el: Η ώρα πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ !min και !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
el: Το λεπτό πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ !min και !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
el: Το δευτερόλεπτο πρέπει να είναι ένας αριθμός μεταξύ !min και !max.

en: A valid value is required.
el: Απαιτείται έγκυρη τιμή

en: date ical
el: ημερομηνία ical

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
el: !repeats_every_interval κάθε !day_of_week

en: every week | every @count weeks
el[0]: κάθε εβδομάδα
el[1]: κάθε @count εβδομάδες

en: every month | every @count months
el[0]: κάθε μήνα
el[1]: κάθε @count μήνες

en: every year | every @count years
el[0]: κάθε έτος
el[1]: κάθε @count έτη

en: every day | every @count days
el[0]: κάθε ημέρα
el[1]: κάθε @count ημέρες

en: Not Approved
el: Μη εγκεκριμένο

en: No Pending Requests
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμή αιτήματα

en: Numbered list
el: Αριθμημένη λίστα

en: There was an error that prevented %filename from being imported.
el: Προέκυψε σφάλμα που απέτρεψε το %filename από το να εισαχθεί.

en: Import directory has not been configured.
el: Ο κατάλογος εισαγωγής δεν έχει οριστεί.

en: Original file name
el: Αρχικό όνομα αρχείου

en: Site-wide contact form
el: Καθολική φόρμα επικοινωνίας ιστοτόπου

en: Not installed.
el: Μη εγκατεστημένο.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
el: %name: αυτό το πεδίο δεν μπορεί να έχει περισσότερες από @count τιμές.

en: No fields available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πεδία.

en: PHP Evaluation
el: Επαλήθευση PHP

en: After saving new content
el: Μετά την αποθήκευση νέας ύλης

en: After deleting content
el: Μετά τη διαγραφή ύλης

en: New content of type @type
el: Νέο περιεχόμενο του τύπου @type

en: Content with id @id
el: Περιεχόμενο με id @id

en: Create or delete @node's URL alias
el: Δημιουργία ή διαγραφή του ψευδώνυμου URL του @node

en: The code that should be executed. Don't include &lt;?php ?&gt; delimiters.
el: Ο κώδικας που θα εκτελείται. Μην συμπεριλάβετε τους διαχωριστές &lt;?php ?&gt;.

en: The code has to always return a boolean value.
el: Ο κώδικας πρέπει να επιστρέφει πάντα μια τιμή τύπου boolean.

en: Check a truth value
el: Επιλέξτε μια τιμή αλήθειας

en: Truth value
el: Τιμή αλήθειας

en: Recipient roles
el: Ρόλοι παραληπτών

en: User account 1
el: Λογαριασμός χρήστη 1

en: User account 2
el: Λογαριασμός χρήστη 2

en: User's E-mail
el: E-mail χρήστη

en: New user
el: Νέος χρήστης

en: New user's password
el: Συνθηματικό νέου χρήστη

en: Block a user
el: Αποκλεισμός χρήστη

en: Select to which rule set this rule should belong.
el: Επιλέξτε σε ποιο σύνολο κανόνων θα ανήκει αυτός ο κανόνας.

en: Select the event on which you want to evaluate this rule.
el: Επιλέξτε το συμβάν κατά το οποίο θα αξιολογείται αυτός ο κανόνας.

en: Rule elements
el: Στοιχεία κανόνων

en: The rule %label has been updated.
el: Ο κανόνας %label ενημερώθηκε.

en: Customize the label for this action.
el: Προσαρμογή της ετικέτας για αυτή την ενέργεια.

en: Variable @label settings
el: Ρυθμίσεις μεταβλητής @label

en: Machine readable variable name
el: Όνομα της μεταβλητής σε μορφή αναγνώσιμη από τη μηχανή

en: When activated, debugging information is shown when rules are evaluated.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, εμφανίζονται πληροφορίες αποσφαλμάτωσης όταν γίνεται επαλήθευση των κανόνων.

en: Vertical Tabs
el: Κατακόρυφες καρτέλες

en: Not in book
el: Όχι σε βιβλίο

en: New book
el: Νέο βιβλίο

en: By @name on @date
el: Από @name στις @date

en: By @name
el: Από @name

en: Not in menu
el: Όχι σε μενού

en: Alias: @alias
el: Ψευδώνυμο: @alias

en: No alias
el: Χωρίς ψευδώνυμο

en: Numeric
el: Αριθμητικά

en: form
el: φόρμα

en: Edit link
el: Σύνδεσμος επεξεργασίας

en: Token replacement patterns
el: Μοτίβα αντικατάστασης συμβόλων (tokens)

en: The text used in the menu as link text for this item.
el: Το κείμενο που χρησιμοποιείται στο μενού σαν κείμενο συνδέσμου (link) για το συγκεκριμένο στοιχείο.

en: The name of the currently logged in user.
el: Το όνομα του συνδεδεμένου χρήστη.

en: The user ID of the currently logged in user.
el: Το UserID του συνδεδέμενου χρήστη.

en: The email address of the currently logged in user.
el: Η email διεύθυνση του συνδεδεμένου χρήστη.

en: A randomly generated SHA1 hash.
el: Ένα τυχαία δημιουργημένο SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
el: Το τρέχων timestamp σε δευτερόλεπτα από την 1η Ιανουαρίου 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
el: Ένας τυχαία δημιουργημένος μονοψήφιος αριθμός.

en: A randomly generated three-digit number.
el: Ένας τυχαία δημιουργημένος τριψήφιος αριθμός.

en: A randomly generated ten-digit number.
el: Ένας τυχαία δημιουργημένος δεκαψήφιος αριθμός.

en: Randomly generated single-digit letter.
el: Τυχαία δημιουργημένος μονοψήφιος αριθμός

en: Randomly generated three-digit letters.
el: Τυχαία δημιουργημένος τριψήφιος αριθμός

en: Randomly generated ten-digit letters.
el: Τυχαία δημιουργημένος δεκαψήφιος αριθμός

en: The email address to which the message should be sent.
el: Η διεύθυνση email στην οποία θα σταλεί το μήνυμα.

en: The message that should be sent.
el: Το μήνυμα που πρέπει να σταλεί.

en: The message to be displayed to the current user.
el: Το μήνυμα που θα εμφανιστεί στον τρέχοντα χρήστη.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
el: Παρέχει επιπλέον tokens και μια βάση για να δημιουργήσετε τα σας.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
el: Παρέχει βελτιστοποιημένες εκδοχές των ενεργειών του Drupal (core actions) χρησιμοποιώντας τη μονάδα Token.

en: Date form type
el: Τύπος ημερομηνίας φόρμας

en: Date field(s)
el: Πεδίο(α) ημερομηνίας

en: Select date field(s) to filter with this argument.
el: Επιλογή πεδίου(ων) ημερομηνίας για φιλτράρισμα αυτής της παραμέτρου.

en: You must select at least one date field for this filter.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα πεδίο ημερομηνίας για αυτό το φίλτρο.

en: Date default
el: Προεπιλογή ημερομηνίας

en: To date default
el: Προεπιλογή ημερομηνίας

en: Please set a default value for the To date as well as the From date when using default values with the Between or Not between operators.
el: Παρακαλώ ορίστε μια προεπιλεγμένη αξία για το Από ημερομηνία καθώς και για το Μέχρι Ημερομηνία όταν χρησιμοποιείτε τις προεπιλεγμένες αξίες με τους χειριστές Μεταξύ ή Όχι μεταξύ.

en: Missing date fields!
el: Λείπουν τα πεδία ημερομηνίας!

en: User timezone
el: Ώρα Ζώνης χρήστη

en: New revision
el: Νέα αναθεώρηση

en: User's password (md5 hash).
el: Το συνθηματικό του χρήστη (md5 hash).

en: Punctuation
el: Στίξη

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
el: Για να αλλάξετε το τρέχον συνθηματικό εισόδου για το λογαριασμό σας, εισάγετε το νέο συνθηματικό εισόδου και στα δύο πεδία.

en: %editor profile for %format
el: προφίλ %editor για %format

en: Enabled by default
el: Ενεργοποιημένο από προεπιλογή

en: Use theme CSS
el: Χρήση CSS της θεματικής παραλλαγής

en: Define CSS
el: Ορισμός CSS

en: Editor default CSS
el: Προεπιλεγμένο CSS του επεξεργαστή

en: No editor
el: Χωρίς επεξεργαστή

en: Installation instructions
el: Οδηγίες εγκατάστασης

en: Disable rich-text
el: Απενεργοποίηση επεξεργαστή κειμένου

en: Enable rich-text
el: Ενεργοποίηση επεξεργαστή κειμένου

en: Align left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Align right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Justify
el: Πλήρης στοίχιση

en: Horizontal rule
el: Οριζόντια γραμμή

en: Paste Text
el: Επικόλληση κειμένου

en: Paste from Word
el: Επικόλληση από το Word

en: Remove format
el: Αφαίρεση μορφοποίησης

en: Character map
el: Πίνακας χαρακτήρων

en: HTML block format
el: Μορφοποίηση HTML μπλοκ

en: Font style
el: Στυλ γραμματοσειράς

en: Create DIV container
el: Δημιουργία πλαισίου DIV

en: Check spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Table: Cell properties
el: Πίνακας: Ιδιότητες κελιών

en: Table: Insert row after
el: Πίνακας: Εισαγωγή γραμμής μετά

en: Table: Insert column after
el: Πίνακας: Εισαγωγή στήλης μετά

en: Table: Insert cell after
el: Πίνακας: Εισαγωγή κελιού μετά

en: Table: Delete rows
el: Πίνακας: Διαγραφή γραμμών

en: Table: Delete columns
el: Πίνακας: Διαγραφή στηλών

en: Table: Delete cells
el: Πίνακας: Διαγραφή κελιών

en: Table: Merge cells
el: Πίνακας: Συγχώνευση κελιών

en: Table: Horizontal split cell
el: Πίνακας: Οριζόντιος διαχωρισμός κελιού

en: Sup
el: Εκθέτης

en: Sub
el: Δείκτης

en: Clean-up
el: Καθαρισμός

en: Visual aid
el: Οπτική βοήθεια

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Advanced horizontal rule
el: Προηγμένη οριζόντια γραμμή

en: Advanced image
el: Προηγμένη εικόνα

en: Advanced link
el: Προηγμένη σύνδεσμος

en: Auto save
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Left-to-right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Right-to-left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Emotions
el: Εικονίδια

en: Insert date
el: Εισαγωγή ημερομηνίας

en: Insert time
el: Εισαγωγή ώρας

en: Insert layer
el: Εισαγωγή στρώσης

en: Move forward
el: Μετακίνηση μπροστά

en: Move backward
el: Μετακίνηση πίσω

en: Absolute
el: Απόλυτη

en: Paste text
el: Επικόλληση κειμένου

en: Style properties
el: Ιδιότητες στυλ

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: Inserted
el: Παρεμβολή

en: Spell check
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Font Color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Show/hide hidden elements
el: Εμφάνιση/απόκρυψη κρυφών στοιχείων

en: Separate the teaser and body of this content
el: Διαχωρισμός της εισαγωγής και του σώματος αυτού του περιεχομένου

en: Broken handler @table.@field
el: Μη λειτουργικός χειριστής @table.@field

en: Skipping broken view @view
el: Παράκαμψη μη λειτουργικού view @view

en: Ajax callback for view loading.
el: Επιστροφή κλήσης ajax για φόρτωση view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
el: Δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές σε ένα κλειδωμένο view.

en: Create customized lists and queries from your database.
el: Δημιουργήστε προσαρμοσμένες λίστες και ερωτήματα στη βάση δεδομένων σας.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
el: Διεπαφή διαχείρισης για τα views. Χωρίς αυτή την μονάδα, δε θα μπορείτε να δημιουργήσετε ή να επεξεργαστείτε τα views σας.

en: Hide view / Page not found (404)
el: Απόκρυψη εμφάνισης / Δε βρέθηκε η σελίδα (404)

en: Display empty text
el: Εμφάνιση κενού κειμένου

en: Provide default argument
el: Να παρέχεται προκαθορισμένη παράμετρος

en: Broken/missing handler
el: Ελαττωματικός/απών χειριστής

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
el: Ο χειριστής για αυτό το αντικείμενο είναι ελαττωματικός ή λείπει και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Εάν μία μονάδα παρείχε τον χειριστή και απενεργοποιήθηκε, η επανενεργοποίηση της μονάδας μπορεί να τον επαναφέρει. Διαφορετικά, μάλλον θα πρέπει να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο.

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
el: p>Θα πρέπει να προσθέσετε κάποια επιπλέον πεδία σε αυτήν την εμφάνιση προτού χρησιμοποιήσετε αυτό το πεδίο. Τα πεδία αυτά μπορούν να σημειωθούν ως <em>Εξαιρούμενα εμφάνισης</em> αν το προτιμάτε. Πρέπει να σημειωθεί ότι λόγω της σειράς εμφάνισης, δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πεδία που έρχονται μετά από αυτό το πεδίο· αν χρειάζεστε ένα πεδίο που δεν υπάρχει εδώ, αναδιατάξετε τα πεδία σας.</p>

en: - Any -
el: - Οποιοδήποτε -

en: Is between
el: Είναι ανάμεσα σε

en: between
el: ανάμεσα σε

en: Is not between
el: Δεν είναι ανάμεσα σε

en: not between
el: όχι ανάμεσα σε

en: These queries were run during view rendering:
el: Κατά τη διάρκεια απόδοσης αυτής της προβολής έγιναν αυτά τα ερωτήματα:

en: Query execute time
el: Χρόνος εκτέλεσης ερωτήματος

en: View render time
el: Χρόνος απόδοσης Προβολής

en: Unable to preview due to validation errors.
el: Αδύνατη η προεπισκόπηση λόγω σφαλμάτων επαλήθευσης.

en: Break lock
el: Σπάσιμο κλειδώματος

en: Invalid
el: Μη έγκυρο

en: Add display
el: Προσθήκη απεικόνισης

en: View analysis
el: Προβολή ανάλυσης

en: Rearrange @type
el: Αναδιάταξη @type

en: Broken field @id
el: Πεδίο σε ρήξη @id

en: Reduce duplicates
el: Μείωση διπλότυπων

en: filter
el: φίλτρο

en: The title of the comment.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: Last comment time
el: Ώρα τελευταίου σχολίου

en: Last comment author
el: Συγγραφέας τελευταίου σχολίου

en: Comment count
el: Μετρητής σχολίων

en: The title of the node.
el: Ο τίτλος του κόμβου.

en: The date the node was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε ο κόμβος.

en: Poll
el: Ψηφοφορία

en: Views today
el: Εμφανίσεις σήμερα

en: Browser session ID of user that visited page.
el: Αναγνωριστικό συνόδου του προγράμματος πλοήγησης του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Title of page visited.
el: Ο τίτλος της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
el: Εσωτερική διαδρομή της σελίδας για την οποία υπήρξε επίσκεψη (σχετική με τη ρίζα του Drupal).

en: Referrer URI.
el: Παραπέμφθηκε από

en: Hostname of user that visited the page.
el: Το όνομα υπολογιστή του χρήστη που επισκέφθηκε τη σελίδα.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
el: Χρόνος σε χιλιοστά δευτερολέπτου που έκανε να φορτωθεί η σελίδα.

en: Timestamp of when the page was visited.
el: Χρονική ετικέτα του πότε έγινε επίσκεψη της σελίδας.

en: upload
el: αποστολή

en: contact
el: επικοινωνία

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
el: Αναζήτηση για έναν από τους δύο όρους χρησιμοποιώντας το <strong>OR</strong> σε κεφαλαία. Για παράδειγμα, <strong>γάτες OR σκύλοι</strong>.

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
el[0]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί ο όρος: @terms
el[1]: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθούν οι όροι: @terms

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: Display even if view has no result
el: Προβολή ακόμα και αν το view δεν έχει αποτελέσματα.

en: New view
el: Νέο view

en: Changed view
el: Τροποποιημένο view

en: Live preview
el: Ζωντανή προεπισκόπηση

en: @current of @max
el: @current από @max

en: Bulk export
el: Μαζική εξαγωγή

en: More information about formatting options
el: Περισσότερες πληροφορίες για τις επιλογές μορφοποίησης

en: - All -
el: - Όλα -

en: You can:
el: Μπορείτε να:

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Array
el: Πίνακας

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
el: Το να επιτρέπεται οι χρήστες να αντιδρούν, συμμετέχουν και να προσφέρουν και παράλληλα να έχετε το περιεχόμενο του ιστοτόπου σας υπό έλεγχο μπορεί να αποδειχθεί τεράστια πρόκληση. Το Mollom είναι μια υπηρεσία ιστού που βοηθά στον εντοπισμό της ποιότητας του περιεχομένου και, το σημαντικότερο, βοηθά στην παύση του ανεπιθύμητου περιεχομένου. Όταν ο συντονισμός του περιεχομένου γίνει ευκολότερος, έχετε περισσότερο χρόνο και ενέργεια για να συμμετέχετε στην κοινότητα του ιστοτόπου σας. Περισσότερες πληροφορίες για το Mollom υπάρχουν διαθέσιμες στον <a href="@mollom-website">ιστοτόπο του Mollom</a> ή στις <a href="@mollom-faq">συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις για το Mollom</a>.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
el: Τα επιλεγμένα σχόλια αναφέρθηκαν ως ακατάλληλα και έχουν διαγραφεί.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
el: Τα επιλεγμένα σχόλια αναφέρθηκαν ως ακατάλληλα και έχουν αποδημοσιευθεί.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
el: Οι επιλεγμένες καταχωρήσεις αναφέρθηκαν ως ακατάλληλες και έχουν διαγραφεί.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
el: Οι επιλεγμένες καταχωρήσεις αναφέρθηκαν ως ακατάλληλες και έχουν αποδημοσιευθεί.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
el: Το Mollom μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μπλοκάρει όλα τα είδη ανεπιθύμητου περιεχομένου που λαμβάνεται μέσω των προστατευμένων φορμών του ιστοτόπου σας. Κάθε φόρμα μπορεί να τεθεί σε μία από τις παρακάτω επιλογές:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
el: <strong>Ανάλυση κειμένου και εφεδρικό CAPTCHA</strong>: Το Mollom αναλύει τα δεδομένα που αποστέλλονται από τη φόρμα και παρουσιάζει μια πρόκληση CAPTCHA αν χρειαστεί. Η επιλογή αυτή είναι η καλύτερα προτεινόμενη, καθώς εκμεταλλεύεται τις πλήρεις δυνατότητες της υπηρεσίας του Mollom απέναντι στο ανεπιθύμητο περιεχόμενο για την κατηγοριοποίηση των καταχωρήσεών σας σε επιθυμητές και ανεπιθύμητες.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
el: <strong>CAPTCHA only</strong>: τα δεδομένα της φόρμας δεν αποστέλλονται στο Mollom για ανάλυση και παρουσιάζεται μια πρόκληση τύπου CAPTCHA από απομακρυσμένη υπηρεσία. Η επιλογή αυτή είναι χρήσιμη όταν θέλετε πάντα να εμφανίζεται ένα CAPTCHA ή θέλετε να στέλνετε λιγότερα δεδομένα στο δίκτυο του Mollom. Πρέπει να σημειωθεί όμως ότι οι φόρμες που εμφανίζονται με ένα CAPTCHA δεν τοποθετούνται σε προσωρινή μνήμη, οπότε η συνεχής εμφάνιση προκλήσεων CAPTCHA μπορεί να μειώσει την απόδοση.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
el: Το φίλτρο ανεπιθύμητου περιεχομένου που είναι εγκατεστημένο στον ιστοτόπο είναι αυτή τη στιγμή μη διαθέσιμο. Σύμφωνα με την πολιτική του ιστοτόπου, δεν είναι δυνατή η αποδοχή νέων υποβολών μέχρι το πρόβλημα να λυθεί. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά την υποβολή της φόρμας σε λίγα λεπτά.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
el: Η αποστολή του περιεχομένου σας έχει πυροδοτήσει το φίλτρο ανεπιθύμητου περιεχομένου και δε θα γίνει αποδεκτή.

en: administer mollom
el: διαχείριση του mollom

en: Add @rel_name
el: Προσθήκη @rel_name

en: Contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
el: Οι άδειες του καταλόγου αρχείων %directory άλλαξαν ώστε να επιτρέπει εγγραφή.

en: Allowed HTML tags: @tags
el: Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: @tags

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
el: Οι αναθεωρήσεις σάς επιτρέπουν να παρακολουθείτε τις διαφορές μεταξύ πολλών εκδόσεων μιας καταχώρησης.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
el: Η τιμή για το %field δεν είναι έγκυρη διεύθυνση URL.

en: Search form
el: Φόρμα αναζήτησης

en: Short date format
el: Σύντομη μορφή ημερομηνίας

en: Medium date format
el: Μεσαία μορφή ημερομηνίας

en: Long date format
el: Αναλυτική μορφή ημερομηνίας

en: Cannot use %author token in this context.
el: Δεν είναι δυνατή η χρησιμοποίηση του κουπονιού %author σε αυτό το γενικό πλαίσιο.

en: Image toolkit
el: Εργαλειοθήκη εικόνων

en: Date and time lookup
el: Ημερομηνία και ώρα αναζήτησης

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
el: Αυξήστε το όριο μνήμης μέσω επεξεργασίας της παραμέτρου memory_limit στο αρχείο %configuration-file και μετά επανεκκινήστε τον διακομιστή ιστοσελίδων σας (ή επικοινωνήστε με το διαχειριστή συστήματος ή παροχέα φιλοξενίας ιστοσελίδων σας για βοήθεια).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
el: Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή συστήματος ή παροχέα φιλοξενίας ιστοσελίδων σας για βοήθεια περί αύξησης του ορίου μνήμης PHP.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
el: Η περιγραφή του όρου. Παρουσιάζεται στις σελίδες ταξινόμησης όρων και στις ροές RSS.

en: Translation settings
el: Ρυθμίσεις μετάφρασης

en: Transliterate
el: Μετέγραψε

en: File name without extension
el: Το όνομα του αρχείου χωρίς κατάληξη

en: File extension
el: Κατάληξη αρχείου

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
el: Προειδοποίηση ασφάλειας. Το αρχείο .htaccess δεν μπόρεσε να εγγραφεί. Παρακαλώ δημιουργήστε ένα αρχείο .htaccess στον φάκελο %directory που θα περιέχει: <br /><code>!htaccess</code>

en: An image thumbnail was not able to be created.
el: Δεν ήταν δυνατό να δημιουργηθεί μια μικρογραφία της εικόνας.

en: Minimum resolution for Images
el: Ελάχιστη ανάλυση των εικόνων

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
el: Οι ελάχιστες διαστάσεις εικόνας σε μορφή ΠΛΑΤΟΣxΥΨΟΣ (πχ: 640x480). Ρυθμίστε στο 0 για να μην εφαρμοστούν περιορισμοί. Αν αποσταλεί μια εικόνα με μικρότερες διαστάσεις θα αγνοηθεί.

en: ALT text settings
el: Ρυθμίσεις ALT κειμένου

en: Enable user input alternate text for images.
el: Να επιτραπεί στους χρήστες η εισαγωγή προσαρμοσμένου εναλλακτικού κειμένου για τις εικόνες.

en: Default ALT text
el: Προεπιλεγμένο ALT κείμενο

en: This value will be used for alternate text by default.
el: Αυτή η τιμή θα χρησιμοποιηθεί ως η προεπιλεγμένη για το εναλλακτικό κείμενο.

en: Title text settings
el: Ρυθμίσεις κειμένου τίτλου

en: Enable user input title text for images.
el: Να επιτραπεί στους χρήστες η εισαγωγή προσαρμοσμένου κειμένου τίτλου για τις εικόνες.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
el: Επιλέξτε τύπο πεδίου που θα εμφανίζεται στον χρήστη.

en: Default Title text
el: Προεπιλεγμένο κείμενο Τίτλου

en: This value will be used as the image title by default.
el: Αυτή η τιμή είναι η προεπιλεγμένη και θα χρησιμοποιηθεί για τους τίτλους εικόνων.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
el: Αν δεν αποσταλεί κάποια εικόνα, εμφάνισε την προεπιλεγμένη.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
el: Η εικόνα προεπιλογής δεν αποστάλθηκε. Ο προορισμός %destination δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος από τον διακομιστή.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
el: Μόνο εικόνες για web (jpg, gif και png) υποστηρίζονται μέσω του πλαισίου εικόνας.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
el: Παρακαλώ προσδιορίστε μια ανάλυση στη μορφή ΠΛΑΤΟΣxΥΨΟΣ (πχ: 640x480).

en: Alternate Text
el: Εναλλακτικό Κείμενο

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
el: Ο τίτλος εμφανίζεται σαν συμβουλή όταν ο χρήστης καταδείξει την εικόνα με το ποντίκι.

en: Image linked to node
el: Εικόνα συνδεδεμένη με τον κόμβο

en: Image linked to file
el: Εικόνα συνδεδεμένη με το αρχείο

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
el: Το FileField πρέπει να ενημερωθεί για το Drupal 6 πριν το ImageField μπορέσει να ενημερωθεί.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
el: Διαγράφτηκαν οι μικρογραφίες που βρίσκονταν στο φάκελο files. Όλες οι μικρογραφίες πλέον φυλάσσονται στο φάκελο "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
el: Το επιλεγμένο αρχείο %name δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
el: Ο κατάλογος %directory είναι ένα αρχείο και δεν μπορεί να αντικατασταθεί.

en: Could not set permissons on destination file: %file
el: Δεν μπόρεσε να γίνει ορισμός δικαιωμάτων για το αρχείο προορισμού: %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
el: Η διαδρομή %directory επιλέχθηκε ως φάκελος, αλλά είναι αρχείο.

en: List field
el: Εμφάνιση πεδίου σε λίστα

en: Files listed by default
el: Εμφάνιση λίστας αρχείων από προεπιλογή

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
el: Η μονάδα FileField προσπαθεί να εμφανίσει το αρχείο %file, αλλά αυτό δεν υπάρχει.

en: Progress indicator
el: Δείκτης προόδου

en: Bar with progress meter
el: Μπάρα με δείκτη προόδου

en: Throbber
el: Δείκτης προόδου Throbber

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
el: Ο διακομιστή σας υποστηρίζει τη δυνατότητα ένδειξης της προόδου αποστολής. Ο δείκτης προόδου αποστολής "throbber" δεν δείχνει την πρόοδο αλλά παίρνει λιγότερο χώρο στη φόρμα. Χρησιμοποιήστε τον αν αποστέλλετε μικρά αρχεία ή αν αντιμετωπίζετε προβλήματα με τη μπάρα προόδου.

en: Path settings
el: Ρυθμίσεις διαδρομής

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
el: Προαιρετικός φάκελος μέσα στον φάκελο "%directory" όπου θα αποθηκεύονται τα αρχεία. Χωρίς να συμπεριλάβετε τις κάθετες στην αρχή ή στο τέλος.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
el: Καθορίστε το όριο μεγέθους που εφαρμόζεται σε κάθε αρχείο ξεχωριστά. Εισάγετε μια τιμή όπως "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ή "50M" (megabytes) για να περιορίσετε το επιτρεπόμενο μέγεθος αρχείου. Αν το αφήσετε κενό, τα μεγέθη των αρχείων θα περιορίζονται μόνο από τις μέγιστες τιμές post και upload της PHP (Ο τρέχων περιορισμός είναι <strong>%limit</strong>).

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
el: H διαδρομή αρχείου (@file_path) δεν μπορεί να αρχίζει με τον φάκελο του συστήματος αρχείων (@files_directory), γιατί αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει διενέξεις στη δόμηση των διαδρομών URL των αρχείων.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
el: Η επιλογή "@field" πρέπει να περιέχει μια έγκυρη τιμή. Μπορείτε είτε να αφήσετε το πεδίο κειμένου κενό, είτε να εισάγετε μια τιμή όπως "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ή "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
el: Το αρχείο στο πεδίο @field ήταν αδύνατο να αποσταλεί.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
el: Η παραπομπή προς το αρχείο που χρησιμοποιείται στο πεδίο %field δεν επιτρέπεται.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
el: Το αρχείο που παραπέμπεται από το πεδίο %field δεν υπάρχει.

en: The file upload failed. %upload
el: Η αποστολή του αρχείου απέτυχε. %upload

en: A plain file upload widget.
el: Ένα απλό γραφικό στοιχείο αποστολής αρχείων.

en: Displays the file system path to the file.
el: Εμφανίζει τη διαδρομή του συστήματος αρχείων προς το αρχείο.

en: URL to file
el: URL προς το αρχείο

en: Displays a full URL to the file.
el: Εμφανίζει μια πλήρη διεύθυνση URL προς το αρχείο.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
el: Προέκυψε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα.Το απεσταλμένο αρχείο φαίνεται ότι υπερβαίνει το μέγιστο μέγεθος αρχείου (@size) που υποστηρίζει αυτός ο διακομιστής.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
el: Προέκυψε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα. Αυτή η φόρμα δεν υπήρχε στην μνήμη cache του διακομιστή. Προσπαθήστε να ανανεώσετε τη σελίδα και να κάνετε πάλι υποβολή.

en: Starting upload...
el: Έναρξη αποστολής...

en: Uploading... (@current of @total)
el: Αποστολή... (@current από @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
el: Τα περιεχόμενα του αρχείου (@type) δεν συμφωνούν με την επέκτασή του (@extension).

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
el: Η εικόνα πρέπει να είναι ακριβώς %dimensions εικονοστοιχεία.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
el: Η εικόνα δε θα χωρέσει στις διαστάσεις %min_dimensions * %max_dimensions (pixels).

en: Images must be exactly @min_size pixels
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι @min_size εικονοστοιχεία ακριβώς

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι μεταξύ @min_size και @max_size εικονοστοιχεία

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
el: Εικόνες μεγαλύτερες από @max_size εικονοστοιχεία θα κλιμακωθούν

en: Images must be smaller than @max_size pixels
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι μικρότερες από @max_size εικονοστοιχεία

en: Images must be larger than @max_size pixels
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι μεγαλύτερες από @max_size εικονοστοιχεία

en: The file is not a known image format.
el: Το αρχείο δεν είναι μια γνωστή μορφή εικόνας.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
el: Ο διακομιστή σας έχει τη δυνατότητα να εμφανίζει την πρόοδο αποστολής αρχείων, αλλά δεν έχει τις απαιτούμενες βιβλιοθήκες. Συνιστούμε να εγκαταστήσετε τη βιβλιοθήκη <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (προτείνεται) ή να εγκαταστήσετε την <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
el: Ο διακομιστή σας έχει τη δυνατότητα να εμφανίζει την πρόοδο αποστολής αρχείων με τη χρήση της βιβλιοθήκης APC RFC1867. Σημειώστε ότι υποστηρίζεται μόνο μία αποστολή τη φορά. Προτείνεται να χρησιμοποιήσετε τη βιβλιοθήκη <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> αν αυτό είναι δυνατό.

en: Migrating filefield values
el: Μετεγκατάσταση τιμών filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
el: Ο διακομιστή σας δεν έχει τη δυνατότητα να εμφανίζει την πρόοδο αποστολής αρχείων. Για να είναι δυνατή η εμφάνιση της προόδου αποστολής, απαιτείται PHP 5.2 και διακομιστής Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
el: Ο διακομιστής σας δεν έχει τη δυνατότητα εμφάνισης προόδου αποστολής αρχείου. Η πρόοδος αποστολής αρχείου απαιτεί η PHP να εκτελείται με mod_php και όχι ως FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
el: Ο διακομιστή σας έχει τη δυνατότητα να εμφανίζει την πρόοδο αποστολής αρχείων μέσω της βιβλιοθήκης APC, αλλά δεν είναι ενεργοποιημένη. Προσθέστε <code>apc.rfc1867 = 1</code>  στο php.ini αρχείο ρυθμίσεων. Εναλλακτικά, συνιστάται να χρησιμοποιήσετε τη βιβλιοθήκη <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, η οποία υποστηρίζει περισσότερες από μία αποστολές ταυτόχρονα.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
el: Ενεργοποιήθηκε (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
el: Ενεργοποιήθηκε (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
el: Πρόοδος αποστολής

en: Width of a video or image file in pixels.
el: Πλάτος ενός βίντεο ή αρχείου εικόνας σε εικονοστοιχεία.

en: Height of a video or image file in pixels.
el: Ύψος ενός βίντεο ή αρχείου εικόνας σε εικονοστοιχεία.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
el: Η διάρκεια των αρχείων ήχου ή βίντεο, σε δευτερόλεπτα.

en: Audio format
el: Μορφότυπος ήχου

en: The audio format.
el: Ο μορφότυπος του ήχου.

en: The sample rate of the audio.
el: Ο ρυθμός δειγματοληψίας του ήχου.

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
el: Ο αριθμός των καναλιών στον ήχο, κατά όνομα (stereo ή mono).

en: The audio bitrate.
el: Ο ρυθμός μετάδοσης bit του ήχου.

en: Audio bitrate mode
el: Τύπος ρυθμού μετάδοσης bit ήχου

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
el: Ο τύπος του ρυθμού μετάδοσης bit του ήχου, όπως π.χ. VBR. Συνήθως κενό.

en: Default (usually mm:ss)
el: Προεπιλεγμένο (συνήθως mm:ss)

en: Hours: h
el: Ώρες: h

en: Minutes: mm
el: Λεπτά: mm

en: Seconds: ss
el: Δευτερόλεπτα: ss

en: Total seconds
el: Συνολικά δευτερόλεπτα

en: Data key
el: Κλειδί δεδομένων

en: URL, as plain text
el: URL, σαν απλό κείμενο

en: Relationship requests
el: Αιτήματα σχέσεων

en: Expiration period of pending relationship requests
el: Περίοδος λήξης των εκκρεμών αιτημάτων σχέσεων

en: Allow multiple relationships
el: Να επιτρέπονται πολλαπλές σχέσεις

en: Are you sure you want to approve the %relationship_name relationship request from !name?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να αποδεχτείτε το αίτημα για %relationship_name του χρήστη !name;

en: Are you sure you want to disapprove the %relationship_name relationship request from !name?
el: Είστε σίγουροι πως δεν θέλετε να αποδεχτείτε το αίτημα για %relationship_name του χρήστη !name;

en: Are you sure you want to cancel your %relationship_name relationship request to !name?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να ακυρετε το αίτημα για %relationship_name με τον χρήστη !name;

en: This user does not accept relationship requests.
el: Αυτός ο χρήστης δεν αποδέχεται αιτήματα σχέσεων.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μικρότερη από %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από %max.

en: Image file settings
el: Ρυθμίσεις αρχείων εικόνας

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored. Do not include trailing slash.
el: Υποκατάλογος μέσα στον κατάλογο %dir όπου θα αποθηκεύονται οι εικόνες. Μην συμπεριλάβετε την κάθετο στο τέλος.

en: Maximum file size for image uploads. When a maximum image dimensions is specified for original images the size is checked after resizing.
el: Μέγιστο μέγεθος αρχείου για τις υποβολές των εικόνων. Όταν ορίζεται μέγιστη διάσταση εικόνας για τις πρωτότυπες εικόνες το μέγεθος ελέγχεται μετά την αλλαγή της διάστασης.

en: You must specify width, height or both dimensions.
el: Πρέπει να ορίσετε πλάτος, ύψος ή και τις δύο διαστάσεις.

en: ImageMagick binary
el: Εκτελέσιμο του ImageMagick

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>.
el: Καθορίστε την πλήρη διαδρομή για το εκτελέσιμο <kbd>convert</kbd> του ImageMagick. Για παράδειγμα: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ή <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>.

en: No file %file could be found. PHP's <a href='@open_basedir'>open_basedir</a> security restriction is set to %open_basedir, which may be interfering with the attempts to locate ImageMagick.
el: Δε βρέθηκε το αρχείο %file. Ο περιορισμός ασφαλείας <a href='@open-basedir'>open_basedir</a> της PHP έχει οριστεί στο %open-basedir, γεγονός που μπορεί να επηρεάζει τον εντοπισμό του ImageMagick.

en: ImageMagick reported an error: %error.
el: Το ImageMagick ανέφερε ένα σφάλμα: %error.

en: The Image module is used to create and administer images for your site. Each image is stored as a post, with thumbnails of the original generated automatically. There are two default derivative image sizes, "thumbnail" and "preview". The "thumbnail" size is shown as preview image in posts and when browsing image galleries. The "preview" size is the default size when viewing an image node page.
el: Η μονάδα image χρησιμοποιείται για τη δημιουργία και διαχείριση των εικόνων του ιστοτόπου σας. Κάθε εικόνα αποθηκεύεται ως μια καταχώριση, με μικρογραφίες της πρωτότυπης να δημιουργούνται αυτόματα. Υπάρχουν δύο προεπιλεγμένα μεγέθη μικρογραφιών, η "μικρογραφία" και η "προεπισκόπηση". Το μέγεθος της "μικρογραφίας" εμφανίζεται ως η προεπισκόπηση για τις καταχωρήσεις των εικόνων και κατά την πλοήγηση στις γκαλερί των εικόνων. Το μέγεθος της "προεπισκόπησης" είναι το προεπιλεγμένο μέγεθος κατά την εμφάνιση ενός κόμβου εικόνας.

en: The settings page for Image module allows the image directory and the image sizes to be configured.
el: Η σελίδα ρυθμίσεων για τη μονάδα Image παρέχει τη δυνατότητα διευθέτησης του καταλόγου εικόνων και των διαστάσεων των εικόνων.

en: Image module ships with contributed modules. Their settings can be accessed from the image settings page.
el: Η μονάδα Image έρχεται με μονάδες που συνεισφέρουν τρίτοι. Οι ρυθμίσεις τους είναι προσπελάσιμες από τη σελίδα ρυθμίσεων εικόνων.

en: Image attach is used to add an existing or new image to a node. The selected image will show up in a predefined spot on the selected node.
el: Το Image attach χρησιμοποιείται για την προσθήκη μιας υπάρχουσας ή νέας εικόνας σε ένα κόμβο. Η επιλεγμένη εικόνα θα εμφανίζεται σε ένα προκαθορισμένο σημείο στον επιλεγμένο κόμβο.

en: Image gallery is used to organize and display images in galleries. The list tab allows users to edit existing image gallery names, descriptions, parents and relative position, known as a weight. The add galleries tab allows you to create a new image gallery defining name, description, parent and weight. If the <a href="@views-url">Views module</a> is installed, then the Image gallery module settings are mostly replaced by settings of the view.
el: Το Image gallery χρησιμοποιείται για την οργάνωση και εμφάνιση εικόνων σε γκαλερί. Η καρτέλα λίστα επιτρέπει τους χρήστες να επεξεργαστούν τα ονόματα υπαρχουσών γκαλερί, τις περιγραφές τους, τους γονείς και της σχετική θέση, γνωστή ως βαρύτητα. Η καρτέλα προσθήκη γκαλερί επιτρέπει τη δημιουργία νέας γκαλερί εικόνων ορίζοντας όνομα, περιγραφή, γονέα και βαρύτητα. Αν η μονάδα <a href="@views-url">Views</a> είναι εγκατεστημένη, τότε οι ρυθμίσεις της μονάδας Image gallery αντικαθίστανται από τις ρυθμίσεις της όψης.

en: Image import is used to import batches of images. The administration page lets you define the folder from which images will be imported.
el: Το Image import χρησιμοποιείται για τη μαζική εισαγωγή εικόνων. Από τη σελίδα διαχείρισης μπορείτε να ορίσετε τον κατάλογο από τον οποίο θα εισαχθούν οι εικόνες.

en: The separate <a href="@img-assist-url">Image assist module</a> can be installed to upload and insert images into posts.
el: Η ξεχωριστή <a href="@img-assist-url">μονάδα Image assist</a> μπορεί να εγκατασταθεί για την αποστολή και εισαγωγή εικόνων στις δημοσιεύσεις.

en: Configure image sizes and file directories at <a href="@image-settings-url">Administer &raquo; Site configuration &raquo; Image</a>.
el: Ρυθμίστε τα μεγέθη εικόνων και τους καταλόγους αρχείων στη <a href="@image-settings-url">Διαχείριση &raquo; Διευθέτηση ιστοτόπου &raquo; Image</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@image-url">Image module</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο ρύθμισης και προσαρμογής, <a href="@image-url">μονάδα Image</a>.

en: Rebuild derivative images
el: Επαναδημιουργία των παραγώγων εικόνων

en: Number of images to display
el: Αριθμός εικόνων που θα εμφανίζονται

en: Select an image to upload.
el: Επιλέξτε μια εικόνα για αποστολή.

en: No image toolkit is currently enabled. Without one the image module will not be able to resize your images. You can select one from the <a href="@link">image toolkit settings page</a>.
el: Δεν υπάρχει εγκατεστημένη εργαλειοθήκη εικόνων. Χωρίς μία, η μονάδα Image δε θα μπορεί να αλλάξει τις διαστάσεις των εικόνων σας. Μπορείτε να επιλέξετε μια εργαλειοθήκη στη <a href="@link">σελίδα ρυθμίσεων εργαλειοθήκης εικόνων</a>.

en: Unable to create scaled %label image.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία της κλιμακωμένης εικόνας %label.

en: Image display.
el: Εμφάνιση εικόνας.

en: Configure the location of image files and image sizes. Also, if enabled, configure image attachments and options for image galleries and image imports.
el: Διευθέτηση της τοποθεσίας των αρχείων εικόνων και των μεγεθών των εικόνων. Επίσης, αν είναι ενεργοποιημένο, διευθέτηση των συνημμένων εικόνων και των επιλογών για τις γκαλερί και την εισαγωγή εικόνων.

en: Files and sizes
el: Αρχεία και μεγέθη

en: Configure the location of image files and image sizes.
el: Διευθέτηση της τοποθεσίας των αρχείων εικόνων και των μεγεθών των εικόνων.

en: The %toolkit_name toolkit is installed.
el: Η εργαλειοθήκη %toolkit_name είναι εγκατεστημένη.

en: Missing directory.
el: Δεν υπάρχει κατάλογος.

en: The image module's image directory %image_dir is missing.
el: Ο κατάλογος εικόνων %image_dir της μονάδας Image δεν υπάρχει.

en: Missing temp directory.
el: Δεν υπάρχει προσωρινός κατάλογος.

en: The image module's temp directory %temp_dir is missing.
el: Ο προσωρινός κατάλογος εικόνων %temp_dir της μονάδας Image δεν υπάρχει.

en: Exists (%path).
el: Υπάρχει (%path).

en: Image module directories
el: Κατάλογοι της μονάδας Image

en: The original image size was missing so no changes were made. See this <a href='@link'>image module issue</a> for more information. Include the following:<br /><pre>@old_sizes
    </pre>
el: Το πρωτότυπο αρχείο της εικόνας δεν υπάρχει, οπότε δεν υπήρξαν αλλαγές. Δείτε αυτό το <a href='@link'>θέμα της μονάδας Image</a> για περισσότερες πληροφορίες. Συμπεριλάβετε τα ακόλουθα:<br /><pre>@old_sizes
    </pre>

en: Image node
el: Κόμβος εικόνας

en: Attach images
el: Επισύναψη εικόνων

en: Created new image to attach to this node. !image_link
el: Δημιουργήθηκε νέα εικόνα για επισύναψη στον κόμβο. !image_link

en: Image attachment view
el: Εμφάνιση συνημμένης εικόνας

en: Enable image attach for content.
el: Ενεργοποίηση επισύναψης εικόνας για την ύλη.

en: There is 1 image in this gallery. | There are @count images in this gallery.
el[0]: Υπάρχει 1 εικόνα στην γκαλερί.
el[1]: Υπάρχουν @count εικόνες στην γκαλερί.

en: ImageMagick advanced options
el: Επιλογές για προχωρημένους του ImageMagick

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files. <a href="@link">More information on -quality</a>.
el: Ορισμός της ποιότητας εικόνας για τους χειρισμούς JPEG. Εύρος από 0 έως και 100. Μεγαλύτερες τιμές σημαίνουν καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλά και μεγαλύτερα αρχεία. <a href="@link">Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το -quality</a>.

en: You may choose to strip all metadata, such as camera information and color profiles, from the processed images in order to reduce their file size. Please choose at what maximum size you want images to be stripped of their metadata. Example: "150x150". Enter "0x0" to disable this feature. This option requires ImageMagick 6.0.0 or higher. <a href="@link">More information on -strip</a>.
el: Μπορείτε να επιλέξετε να αφαιρούνται όλες οι μετα-πληροφορίες, όπως οι πληροφορίες της φωτ. μηχανής και τα χρωματικά προφίλ, από τις επεξεργασμένες εικόνες ώστε να μειωθεί το μέγεθος των αρχείων τους. Επιλέξτε το μέγιστο μέγεθος μέχρι το οποίο θα αφαιρούνται οι μετα-πληροφορίες από τις εικόνες. Παράδειγμα: "150x150". Εισάγετε "0x0" για απενεργοποίηση αυτού του χαρακτηριστικού. Η επιλογή αυτή απαιτεί την ύπαρξη ImageMagick 6.0.0 ή νεώτερου. <a href="@link">Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το -strip</a>.

en: This option lets you convert images to the specified colorspace. This will be overridden by the Color profile option, if used. <a href="@link">More information on -colorspace</a>.
el: Η επιλογή επιτρέπει την μετατροπή των εικόνων σε ένα ορισμένο χρωματικό χώρο. Η επιλογή αυτή θα υπερκεραστεί από την επιλογή του προφίλ Χρώματος, αν χρησιμοποιείται. <a href="@link">Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το -colorspace</a>.

en: If checked, this option will set the print resolution of the image to 72 pixels per inch, which is suitable for web use. This does not affect the pixel size or quality of the image. <a href="@link">More information on -density</a>.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη, η επιλογή θα ορίσει την ανάλυση εκτύπωσης της εικόνας σε 72 pixel ανά ίντσα, που είναι κατάλληλη για χρήση στον παγκόσμιο ιστό. Δεν επηρεάζει τα μεγέθη pixel ή την ποιότητα της εικόνας. <a href="@link">Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το -density</a>.

en: The sharpness filter is used to regain some of the sharpness that is always lost when a digital photograph is scaled down. This is equivalent to the commonly used "Unsharp Mask" filter. It is important that these values are not set too high as it can easily make the images look artificial. <a href="@link">More information on -unsharp</a>.
el: Το φίλτρο οξύτητας χρησιμοποιείται για την αύξηση μέρους της οξύτητας που χάνεται όταν μια ψηφιακή φωτογραφία κλιμακώνεται προς τα κάτω. Το φίλτρο συχνά είναι γνωστό ως φίλτρο "Unsharp Mask". Είναι σημαντικό οι τιμές αυτές να μην είναι πολύ μεγάλες, γιατί μπορεί να κάνει τις εικόνες να φαίνονται τεχνητές. <a href="@link">Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το -unsharp</a>.

en: ImageMagick image toolkit is not properly installed
el: Η εργαλειοθήκη εικόνων ImageMagick δεν έχει εγκατασταθεί σωστά

en: The %toolkit_inc file must be copied to %inc_dir in order for the ImageMagick image toolkit to function.
el: Το αρχείο %toolkit_inc πρέπει να αντιγραφεί στον κατάλογο %inc_dir προκειμένου η εργαλειοθήκη εικόνων ImageMagick να λειτουργεί σωστά.

en: ImageMagic image toolkit is not selected.
el: Η εργαλειοθήκη εικόνων ImageMagick δεν έχει επιλεγεί.

en: The ImageMagic image toolkit is not selected. The advanced options only apply to the ImageMagick toolkit. Select the image toolkit <a href="@toolkit">here</a>.
el: Η εργαλειοθήκη εικόνων ImageMagick δεν έχει επιλεγεί. Οι επιλογές για προχωρημένους αφορούν μόνο το ImageMagick. Επιλέξτε την εργαλειοθήκη <a href="@toolkit">εδώ</a>.

en: ImageMagick convert utility not found.
el: Το εργαλείο convert του ImageMagick δε βρέθηκε.

en: The ImageMagick image convert utility (@convert) does not exist. If you have ImageMagick installed, click <a href="@toolkit">here</a> to provide the path to the convert utility.
el: Το εργαλείο convert (@convert) του ImageMagick δεν υπάρχει. Αν το ImageMagick είναι εγκατεστημένο, πηγαίνετε <a href="@toolkit">εδώ</a> για να ορίσετε τη διαδρομή προς το εργαλείο convert.

en: ImageMagick image toolkit is selected.
el: Η εργαλειοθήκη εικόνων ImageMagick έχει επιλεγεί.

en: <strong>Note:</strong> a path begining with a <kbd>/</kbd> indicates the path is relative to the server's root, one starting without specifies a path relative to Drupal's root. I.e. <kbd>/tmp/image</kbd> would be the temp directory off the root while <kbd>tmp/image</kbd> would be inside Drupal's directory.
el: <strong>Σημείωση:</strong> μια διαδρομή που ξεκινάει με το <kbd>/</kbd> ορίζει ότι η διαδρομή είναι σχετική με το ριζικό κατάλογο του διακομιστή, ενώ όταν δεν ξεκινάει ορίζει μια διαδρομή σχετική με το ριζικό κατάλογο του Drupal. Π.χ. <kbd>/tmp/image</kbd> είναι ο προσωρινός κατάλογος από το ριζικό κατάλογο, ενώ <kbd>tmp/image</kbd> θα είναι μέσα στον κατάλογο του Drupal.

en: Your settings are configured correctly, you can import images <a href='!image_import_page'>here</a>.
el: Οι ρυθμίσεις έχουν διευθετηθεί σωστά, μπορείτε να εισάγετε εικόνες <a href='!image_import_page'>εδώ</a>.

en: Not a JPG, GIF or PNG file.
el: Δεν είναι αρχείο JPG, GIF ή PNG.

en: You need to configure the import directory on the image import module's <a href='!admin-settings-import'>settings page</a>.
el: Πρέπει να ορίσετε τον κατάλογο εισαγωγής στη <a href='!admin-settings-import'>σελίδα ρυθμίσεων</a> της μονάδας Image Import.

en: No files were found.
el: Δε βρέθηκαν αρχεία.

en: Importing image
el: Εισαγωγή εικόνας

en: Import multiple image files and save them as image nodes. The files will be moved from their location into the image module's files directory. Searching for image files in %dirpath.
el: Εισαγωγή πολλών αρχείων εικόνων και αποθήκευσή τους ως κόμβοι εικόνας. Τα αρχεία θα μετακινηθούν από τον κατάλογό τους στον κατάλογο αρχείων της μονάδας Image. Αναζήτηση στον κατάλογο αρχείων στο %dirpath.

en: Import image from the filesystem.
el: Εισαγωγή εικόνας από το σύστημα αρχείων.

en: The import directory must be <a href="@configure">configured</a> and exist in order for the Image import module to function.
el: Ο κατάλογος εισαγωγής πρέπει να έχει <a href="@configure">οριστεί</a> και να υπάρχει για να λειτουργεί σωστά η μονάδα Image Import.

en: Import directory %dirpath does not exist or is not writable.
el: Ο κατάλογος εισαγωγής %dirpath δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος.

en: The import directory %dirpath either does not exist or does not grant the web container write permission. Either <a href="@choose">choose</a> a different directory or create the %dirpath directory and grant write permissions. The Image import module will not function until this is corrected.
el: Ο κατάλογος εισαγωγής %dirpath είτε δεν υπάρχει είτε δεν έχει δώσει δικαίωμα εγγραφής στη διεργασία του διακομιστή ιστοσελίδων. Είτε <a href="@choose">επιλέξτε</a> ένα διαφορετικό κατάλογο είτε δημιουργήστε τον κατάλογο %dirpath και δώστε δικαίωμα εγγραφής. Η μονάδα Image import δε θα λειτουργεί σωστά αν αυτό δε διορθωθεί.

en: Import directory %dirpath exists.
el: Ο κατάλογος εισαγωγής %dirpath υπάρχει.

en: Image preset size
el: Προκαθορισμένο μέγεθος εικόνας

en: The preset image size of an image, e.g. <em>Original</em>, <em>Thumbnail</em>, etc.
el: Το προκαθορισμένο μέγεθος μιας εικόνας, πχ. <em>Πρωτότυπο</em>, <em>Μικρογραφία</em>, κτλ.

en: A relationship to gain access to the corresponding node of an image file uploaded via Image module.
el: Μια σχέση για να παρέχεται πρόσβαση στον αντίστοιχο κόμβο ενός αρχείου εικόνας που αποστέλλεται μέσω της μονάδας Image.

en: A relationship to gain access to the corresponding file(s) of an image node.
el: Μια σχέση για να παρέχεται πρόσβαση στα αντίστοιχα αρχεία ενός κόμβου εικόνας.

en: The rendered image of an Image node, shown at a chosen size. This field can be added without a relationship.
el: Η αποδιδόμενη εικόνα ενός κόμβου εικόνας, εμφανιζόμενη σε ένα επιλεγμένο μέγεθος. ΤΟ πεδίο αυτό μπορεί να προστεθεί χωρίς σχέση.

en: Image size to show
el: Μέγεθος εικόνας που θα εμφανίζεται

en: Pick an image derivative to display.
el: Επιλέξτε μια παράγωγη εικόνα για εμφάνιση.

en: Which image sizes to join on. You can select none (to include all sizes), one, or multiple; Every size will introduce a new row. Example: If the result are 5 image nodes and you selected 2 sizes; The result will be 10 rows. There is no fallback; if a size does not exist (because the original is smaller) then no data will be obtained.
el: Ποια μεγέθη εικόνων θα συνενώνονται. Μπορείτε να μην επιλέξετε κάποιο (για να συμπεριλάβετε όλα τα μεγέθη), ένα, ή πολλαπλά· Κάθε μέγεθος θα εισάγει μια νέα γραμμή. Παράδειγμα: Αν το αποτέλεσμα είναι 5 κόμβοι εικόνας και επιλέξατε 2 μεγέθη, το αποτέλεσμα θα είναι 10 γραμμές. Δεν υπάρχει αντικαταστάτης· αν ένα μέγεθος δεν υπάρχει (επειδή το πρωτότυπο είναι μικρότερο), τότε δε θα ανακτηθούν δεδομένα.

en: Average vote
el: Μέσος όρος ψήφων

en: The name of the site.
el: Το όνομα του ιστοτόπου

en: Optional features
el: Προαιρετικά χαρακτηριστικά

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
el: Δεν υπάρχουν προσαρμοσμένες μορφοποιήσεις. <a href="@link">Προσθέστε</a> μερικές.

en: Format string
el: Κείμενο μορφοποίησης

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
el: Αυτή η μορφή υπάρχει ήδη. Παρακαλώ εισάγετε ένα μοναδικό αλφαριθμητικό μορφής.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε τη μορφή ημερομηνίας %format;

en: Removed date format %format.
el: Η μορφή ημερομηνίας %format διαγράφηκε.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
el: Είστε σίγουρος για τη διαγραφή του τύπου μορφοποίησης %format;

en: Removed date format type %format.
el: Ο τύπος μορφής ημερομηνίας %format διαγράφηκε.

en: !type date format
el: μορφή ημερομηνίας !type

en: Field %field has errors.
el: Το πλαίσιο %field έχει σφάλματα.

en: %title is invalid.
el: Το %τίτλος δεν είναι έγκυρος τίτλος.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
el: Σφάλμα Αίτησης HTTP κατά την εισαγωγή του %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
el: Αποτυχία στο άνοιγμα του αρχείου: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
el: Μη έγκυρο αρχείο ημερολογίου: %filename

en: Invalid calendar file.
el: Μη έγκυρο αρχείο ημερολογίου.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
el: !day-name Κυριακή|Δευτέρα|Τρίτη|Τετάρτη|Πέμπτη|Παρασκευή|Σάββατο

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
el: !day-abbreviation Κυρ|Δευ|Τρί|Τετ|Πέμ|Παρ|Σάβ

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
el: !day-abbreviation Κ|Δ|Τ|Τ|Π|Π|Σ

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
el: !day-abbreviation ΚΥ|ΔΕ|ΤΡ|ΤΕ|ΠΕ|ΠΑ|ΣΑ

en: !ampm-abbreviation am|pm|AM|PM
el: !ampm-abbreviation πμ|μμ|ΠΜ|ΜΜ

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
el: !datetime Έτος|Μήνας|Ημέρα|Εβδομάδα|Ώρα|Λεπτό|Όλη την ημέρα|Όλη Μέρα

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
el: !datetime_plural Έτη|Μήνες|Ημέρες|Εβδομάδες|Ώρες|Λεπτά|Δευτερόλεπτα

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
el: !date_order Κάθε|Πρώτο|Δεύτερο|Τρίτο|Τέταρτο|Πέμπτο

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
el: !date_order |Τελευταίο|Προτελευταίο|Τρίτο από τέλος|Τέταρτο από τέλος|Πέμπτο από τέλος

en: !date_nav Prev|Next|Today
el: !date_nav Πριν|Μετά|Σήμερα

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
el: !month-name |Ιανουάριος|Φεβρουάριος|Μάρτιος|Απρίλιος|Μάιος|Ιούνιος|Ιούλιος|Αύγουστος|Σεπτέμβριος|Οκτώβριος|Νοέμβριος|Δεκέμβριος

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
el: !month-abbreviation |Ιαν|Φεβ|Μάρ|Απρ|Μάι|Ιούν|Ιούλ|Αύγ|Σεπ|Οκτ|Νοέ|Δεκ

en: Allow users to configure date formats
el: Επέτρεψε στους χρήστες την μορφοποίηση μορφών ημερομηνίας.

en: Custom formats
el: Προσωποποιήμενες μορφές

en: Allow users to configure custom date formats.
el: Επέτρεψε στους χρήστες τη μορφοποίηση προσωποποιημένων μορφών ημερομηνίας.

en: Add format
el: Προσθήκη μορφότυπου

en: Allow users to add additional date formats.
el: Επέτρεψε στους χρήστες την προσθήκη επιπλέον μορφών ημερομηνίας

en: Delete date format
el: Διαγραφή μορφής ημερομηνίας

en: Allow users to delete a configured date format.
el: Επέτρεψε στους χρήστες την διαγραφή μιας διαμορφωμένης μορφής ημερομηνίας.

en: Delete date format type
el: Διαγραφή τύπου μορφής ημερομηνίας

en: Allow users to delete a configured date format type.
el: Επέτρεψε στους χρήστες τη διαφραφή ενός διαμορφωμένου τύπου ημερομηνίας.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
el: Το date module δεν μπορεί να ενημερωθεί εώς ότου ενημερωθεί το Views. Παρακαλώ επιστρέψτε στο <a href="@update-php">update.php</a> και εκτελέστε τις υπόλοιπές ενημερώσεις.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
el: Το date.module έχει ενημερώσεις, αλλά δεν μπορεί να ενημερωθεί έως ότου ενημερωθεί το views.module

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
el: Το Date API module απαιτεί το <a href="@link">Date PHP4 module</a> για εκδόσεις της PHP μικρότερες της 5.2.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
el: Αν παραμείνει μη επιλεγμένο, κάθε στοιχείο στο πεδίο θα δημιουργεί μια νέα σειρά, γεγονός το οποίο μπορεί να προκαλέσει διπλότυπα. Αυτή η ρύθμιση δεν είναι συμβατή με την δυναμική ταξινόμηση (με κλικ) στην μορφή εμφάνισης του πίνακα.

en: Date format settings for %language_name
el: Ρυθμίσεις μορφής ημερομηνίας για %language_name

en: Locale date settings
el: Ρυθμίσεις τοπικής ημερομηνίας.

en: Configure date formats for each locale
el: Ρύθμιση των μορφών ημερομηνίας για κάθε γλώσσα

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
el: Εργαλεία για την δημιουργία και την εισαγωγή ημερομηνιών και ημερολογίων.

en: The following modules are required for the wizard to work:
el: Οι παρακάτω μονάδες είναι απαραίτητες για να δουλέψει σωστά ο οδηγός:

en: Date wizard
el: Οδηγός ημερομηνίας

en: remove !view
el: Αφαίρεση !view

en: Content type name
el: Όνομα τύπου ύλης

en: 1 event has been converted. | @count events have been converted.
el[0]: 1 εκδήλωση μετατράπηκε.
el[1]: @count εκδηλώσεις μετατράπηκαν.

en: Date browser
el: Ημερομηνία browser

en: Creates back/next navigation.
el: Δημιουργεί προηγ/επομ πλοήγηση

en: Select one or more date fields to filter with this argument. Do not select both the 'From date' and 'To date' for CCK date fields, only one of them is needed.
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα πλαίσια ημερομηνίας για να φιλτράρετε το στοιχείο. Μην επιλέγετε και "Από ημερομηνία" και "μέχρι ημερομηνία" για CCK πλαίσια ημερομηνίας, μόνο ένα από αυτά είναι απαραίτητο.

en: You must select at least one date field for this argument.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα πλαίσιο ημερομηνίας για αυτό το στοιχείο.

en: Choose the form element to use for date selection.
el: Επιλέξτε το στοιχείο φόρμας που θα χρησιμοποιηθεί για την επιλογή ημερομηνίας.

en: Absolute value
el: Απόλυτη τιμή

en: Relative value
el: Σχετική τιμή

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
el: Το %style δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει περισσότερες από μια Ημερομηνία: Ημερομηνία παραμέτρους.

en: The %style requires the Date: Date argument.
el: Η %μορφή απαιτεί την παράμετρο Ημερομηνία: Ημερομηνία.

en: Author name
el: Όνομα συγγραφέα

en: Poll module settings.
el: Ρυθμίσεις μονάδας δημοσκοπήσεων.

en: manage fields
el: διαχείριση πεδίων

en: @field_name (Locked)
el: @field_name (Κλειδωμένο)

en: - Select a field type -
el: - Επιλέξτε έναν τύπο πεδίου -

en: - Select a widget -
el: - Επιλέξτε γραφικό συστατικό -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
el: Όνομα πεδίου (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
el: Τύπος δεδομένων για αποθήκευση.

en: Form element to edit the data.
el: Στοιχείο φόρμας για επεξεργασία των δεδομένων

en: - Select an existing field -
el: - Επιλέξτε ένα υπάρχον πεδίο -

en: Field to share
el: Κοινόχρηστο πεδίο

en: Add new field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: Add new field: you need to provide a field name.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να δώσετε ένα όνομα στο πεδίο.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: το όνομα του πεδίου %field_name δεν είναι έγκυρο. Το όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα χωρίς σημεία στίξης, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: το όνομα του πεδίου %field_name είναι πολύ μεγάλο. Το όνομα πρέπει να περιορίζεται στους 32 χαρακτήρες, μαζί με το πρόθεμα field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: το όνομα πεδίου %field_name υπάρχει ήδη.

en: Add new field: you need to select a field type.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα τύπο πεδίου.

en: Add new field: you need to select a widget.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα γραφικό συστατικό.

en: Add new field: invalid widget.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: μη έγκυρο γραφικό συστατικό.

en: Add existing field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: Add existing field: you need to select a field.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα πεδίο.

en: Add existing field: you need to select a widget.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: πρέπει να επιλέξετε ένα γραφικό συστατικό.

en: Add existing field: invalid widget.
el: Προσθήκη υπάρχοντος πεδίου: μη έγκυρο γραφικό συστατικό.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
el: Το πεδίο %field είναι κλειδωμένο και η επεξεργασία του δεν είναι δυνατή.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
el: Ο μέγιστος αριθμός τιμών που μπορούν οι χρήστες να εισάγουν για αυτό το πεδίο.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
el: Το 'Απεριόριστο' θα παρέχει ένα κουμπί 'Προσθήκη περισσότερων' ώστε οι χρήστες να μπορούν να προσθέτουν όσες τιμές θέλουν.

en: %name must be an integer.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας ακέραιος.

en: %name must be a positive integer.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας θετικός ακέραιος.

en: %name must be a number.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας αριθμός.

en: Only numbers are allowed in %field.
el: Μόνο αριθμοί επιτρέπονται στο πεδίο %field.

en: %name: invalid user.
el: %name: μη έγκυρος χρήστης.

en: New field
el: Νέο πεδίο

en: Existing field
el: Υπάρχον πεδίο

en: New group
el: Νέα ομάδα

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
el: Μπορείτε να προσθέσετε ένα πεδίο σε μία ομάδα σέρνοντάς το κάτω και δεξιά από την ομάδα.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
el: Σημ: Αν εγκαταστήσετε τη μονάδα <a href="!adv_help">Advanced help</a> θα έχετε πρόσβαση σε περισσότερη και καλύτερη βοήθεια.

en: report to Mollom
el: αναφορά στο Mollom

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
el: Αναφορές και στατιστικά χρήση για τη μονάδα Mollom.

en: width @width
el: πλάτος @width

en: height @height
el: ύψος @height

en: upscaling allowed
el: επιτρέπεται υπέρ-κλιμάκωση

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
el: τυχαία ανάμεσα -@degrees&deg και @degrees&deg

en: No minimum
el: Χωρίς ελάχιστο

en: edit any images
el: επεξεργασία οποιονδήποτε εικόνων

en: delete own images
el: διαγραφή δικών του εικόνων

en: delete any images
el: διαγραφή οποιονδήποτε εικόνων

en: Invalid or missing image file for upload and attach.
el: Μη έγκυρο ή ελλιπές αρχείο εικόνας για αποστολή και επισύναψη.

en: Image Attach module form.
el: Φόρμα μονάδας Image Attach.

en: The Image gallery module allows you to organize your image nodes into galleries. Images are placed into galleries in the same way as nodes are given taxonomy terms.
el: Η μονάδα Image gallery επιτρέπει την οργάνωση των κόμβων εικόνας σε γκαλερί. Οι εικόνες τοποθετούνται στις γκαλερί με τον ίδιο τρόπο που οι όροι ταξινόμησης ανατίθεται στους κόμβους.

en: View your <a href="@image-gallery-url">galleries</a>.
el: Δείτε τις <a href="@image-gallery-url">γκαλερί</a> σας.

en: Add or change galleries at <a href="@image-gallery-admin-url">Administer &raquo; Content &raquo; Image galleries</a>.
el: Προσθέστε ή τροποποιήστε τις γκαλερί στη <a href="@image-gallery-admin-url">Διαχείριση &raquo; Ύλη &raquo; Γκαλερί εικόνων</a>.

en: Configure gallery settings at <a href="@image-gallery-settings-url">Administer &raquo; Site configuration &raquo; Image &raquo; Image gallery</a>.
el: Διευθέτηση των ρυθμίσεων γκαλερί στη <a href="@image-gallery-settings-url">Διαχείριση &raquo; Γενική διευθέτηση ιστοτόπου &raquo; Εικόνα &raquo; Γκαλερί εικόνων</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@image-url">Image module</a> and its related submodules.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο ρύθμισης και προσαρμογής, <a href="@image-url">μονάδα Image</a> και τις σχετικές υπομονάδες.

en: <a href="@image-gallery-url">Image galleries</a> can be used to organize and present groups of images. Galleries may be nested. To add a new gallery click the "add gallery" tab.
el: Οι <a href="@image-gallery-url">γκαλερί εικόνων</a> χρησιμοποιούνται για την οργάνωση και παρουσίαση ομάδων εικόνων. Οι γκαλερί μπορούν να φωλιάζονται η μία μέσα στην άλλη. Για να προσθέσετε μια νέα γκαλερί, πατήστε στην καρτέλα "προσθήκη γκαλερί".

en: administer image galleries
el: διαχείριση γκαλερί εικόνων

en: Image gallery has been installed. You may want to enable the <a href="@navigation-menu-url">Image galleries menu item</a>.
el: Η μονάδα Image gallery εγκαταστάθηκε. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε το <a href="@navigation-menu-url">μενού Γκαλερί εικόνων</a>.

en: Cover image, latest
el: Εξώφυλλο εικόνας, τα πρόσφατα

en: Relate an image gallery to its most recently updated node (does not consider child galleries).
el: Συσχέτιση μιας γκαλερί εικόνων με τον πιο πρόσφατα ενημερωμένο κόμβο (δεν λαμβάνει υπόψη γκαλερί-παιδιά).

en: Oldest image
el: Παλιότερη εικόνα

en: Cover image, oldest
el: Εξώφυλλο εικόνας, τα παλιότερα

en: Relate an image gallery to its oldest node (does not consider child galleries).
el: Συσχέτιση μιας γκαλερί εικόνων με τον παλιότερο κόμβο (δεν λαμβάνει υπόψη γκαλερί-παιδιά).

en: First image by title
el: Πρώτη εικόνα ανά τίτλο

en: Cover image, first by title
el: Εξώφυλλο εικόνας, πρώτα με τίτλο

en: Relate an image gallery to its first node when sorted by title (does not consider child galleries).
el: Συσχέτιση μιας γκαλερί εικόνων με τον πρώτο κόμβο όταν ταξινομούνται ανά τίτλο (δεν λαμβάνει υπόψη γκαλερί-παιδιά).

en: Count of items in a gallery.
el: Αριθμός αντικειμένων στην γκαλερί.

en: The most recently posted image in the gallery or its child galleries.
el: Η πιο πρόσφατη καταχωρημένη εικόνα στην γκαλερί ή οι γκαλερί-παιδιά της.

en: The time of the most recently posted image in the gallery or its child galleries.
el: Ο χρόνος της πιο πρόσφατα καταχωρημένης εικόνα στην γκαλερί ή στις γκαλερί-παιδιά.

en: The first posted image in the gallery or its child galleries.
el: Η πρώτη καταχωρημένη εικόνα στην γκαλερί ή στις γκαλερί-παιδιά.

en: Display the view as a gallery of images, with a URL and menu links.
el: Εμφάνιση της όψης ως γκαλερί εικόνων, με διεύθυνση URL και συνδέσμους μενού.

en: Displays subgalleries in a formatted list.
el: Εμφάνιση των υπο-γκαλερί ως μορφοποιημένη λίστα.

en: Descendant handling
el: Χειρισμός απογόνων

en: How to get data from subgalleries: either only select from this gallery itself, or consider subgalleries all together, or recurse into subgalleries if the gallery itself is empty.
el: Πως να λαμβάνονται τα δεδομένα από τις υπο-γκαλερί: να επιλέγονται μόνο από αυτή την γκαλερί, να λαμβάνονται υπόψη όλες οι υπο-γκαλερί, ή να επιλέγονται επαναληπτικά όλες οι υπο-γκαλερί αν αυτή η γκαλερί είναι άδεια.

en: Only select from this gallery
el: Επιλέξτε μόνο από αυτή τη γκαλερί

en: Consider subgalleries, flattened.
el: Να λαμβάνονται υπόψη οι υπο-γκαλερί, σε επίπεδη μορφή.

en: Consider subgalleries, recursively. (Warning: this can produce many queries per row if your parent galleries are empty!).
el: Να λαμβάνονται υπόψη οι υπο-γκαλερί, με επαναληπτικό τρόπο. (Προσοχή: αυτή η επιλογή μπορεί να παράγει πολλά ερωτήματα ανά γραμμή αν οι γονικές γκαλερί είναι άδειες!).

en: How deeply to go into subgalleries if one of the descendant options is selected above.
el: Σε τι βάθος να πηγαίνει στις υπο-γκαλερί αν μία από τις επιλογές που σχετίζονται με τους απογόνους έχει επιλεγεί παραπάνω.

en: Whether to only consider this gallery itself, or consider subgalleries all together, or recurse into subgalleries if the gallery itself is empty.
el: Αν θα λαμβάνεται υπόψη μόνο η ίδια η γκαλερί ή όλες οι υπο-γκαλερί μαζί ή να λαμβάνονται υπόψη με επαναληπτικό τρόπο οι υπο-γκαλερί αν η γκαλερί είναι άδεια.

en: Only get latest time from this gallery
el: Να λαμβάνεται ο πιο πρόσφατος χρόνος της γκαλερί

en: Whether to go into subgalleries when getting a cover image. Either: consider only this gallery itself, consider subgalleries all together, or recurse into subgalleries one by one if the gallery itself is empty.
el: Αν θα πηγαίνει σε υπο-γκαλερί όταν γίνεται λήψη του εξώφυλλου της εικόνας. Είτε: θα λαμβάνεται υπόψη μόνο η ίδια η γκαλερί, είτε όλες οι υπο-γκαλερί μαζί ή θα λαμβάνονται υπόψη με επαναληπτικό τρόπο οι υπο-γκαλερί αν η γκαλερί είναι άδεια.

en: Only get cover image from this gallery
el: Να γίνεται λήψη μόνο του εξώφυλλου εικόνας από αυτή τη γκαλερί

en: Gallery page settings
el: Ρυθμίσεις σελίδας γκαλερί

en: Allows the size of the Image node image field to be set with the argument.
el: Επιτρέπει τον ορισμό του μεγέθους της καταχώρησης της εικόνας να οριστεί με αυτή την παράμετρο.

en: Displays items in a fluid grid.
el: Εμφάνιση των αντικειμένων σε ευμετάβλητο πλέγμα

en: Ignore and use the field setting
el: Αγνόηση και χρήση της ρύθμισης του πεδίου

en: The @argument argument requires the "Image: Image" field.
el: Η παράμετρος @argument απαιτεί το πεδίο "Image: Image".

en: Which image sizes are allowed to be passed through this argument. Both 'original' and '_original' are valid.
el: Ποια μεγέθη εικόνων επιτρέπεται να περνιούνται μέσω αυτής της παραμέτρου. Τόσο το 'original' όσο και το '_original' είναι έγκυρα.

en: You have specified an invalid directory.
el: Έχετε ορίσει ένα μη έγκυρο κατάλογο.

en: Enabling the <a href="!views-link">image_gallery view</a> will give you many more ways to customize your galleries.
el: Η ενεργοποίηση της <a href="!views-link">όψης image_gallery</a> θα δώσει πολλούς περισσότερους τρόπους για την προσαρμογή των γκαλερί σας.

en: Image galleries are being made with the Views module
el: Οι γκαλερί εικόνων δημιουργούνται με τη μονάδα Views

en: To change the way galleries are displayed, edit the image_gallery view on the <a href="!views-link">Views administration page</a>.
el: Για να αλλάξετε τον τρόπο εμφάνισης των γκαλερί, επεξεργαστείτε την όψη image_gallery στη <a href="!views-link">σελίδα διαχείρισης των Views</a>.

en: Reproduce directories structure with subgalleries
el: Επαναδημιουργία της δομής καταλόγων μέσα στις υπο-γκαλερί

en: A subgallery will be created only if the folder contains at least an image.
el: Μια υπο-γκαλερί θα δημιουργηθεί μόνο αν ο φάκελος περιέχει τουλάχιστον μία εικόνα.

en: Imported %origname as !link @status [!edit-link].
el: Εισήχθηκε το %origname ως !link @status [!edit-link].

en: Created gallery !link [!edit-link].
el: Η γκαλερί !link δημιουργήθηκε [!edit-link].

en: Error creating gallery %gallery_path.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία της γκαλερί %gallery_path.

en: Deleted directories: !dir-list.
el: Διαγράφηκαν οι κατάλογοι: !dir-list.

en: No directories were deleted.
el: Δεν διαγράφηκαν κατάλογοι.

en: There was an error that prevented gallery %gallery_path from being created.
el: Υπήρξε σφάλμα που απέτρεψε τη δημιουργία της γκαλερί %gallery_path.

en: If you see a message of the form "Failed: ALTER TABLE {image} DROP PRIMARY KEY" or "DROP INDEX image_fid" here it is harmless.
el: Αν δείτε μήνυμα της μορφής "Failed: ALTER TABLE {image} DROP PRIMARY KEY" ή "DROP INDEX image_fid" εδώ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

en: The attached images, shown at a chosen size. This field can be added without a relationship.
el: Οι συνημμένες εικόνες, εμφανιζόμενες στην επιλεγμένη διάσταση. Το πεδίο μπορεί να προστεθεί χωρίς σχέση.

en: Since you installed CCK module, you can change the image weight in the !link page.
el: Εφόσον έχετε εγκαταστήσει τη μονάδα CCK, μπορείτε να αλλάξετε τη βαρύτητα της εικόνας στη σελίδα !link.

en: Existing images
el: Υπάρχουσες εικόνες

en: You can remove a previously attached image by unselecting it.
el: Μπορείτε να αφαιρέσετε μια εικόνα που επισυνάφθηκε προηγούμενα με το να μην την επιλέξετε.

en: attach images
el: επισύναψη εικόνων

en: If you see a message of the form "Failed: ALTER TABLE {image_attach} DROP PRIMARY KEY" or "DROP INDEX iid" here it is harmless.
el: Αν δείτε μήνυμα της μορφής "Failed: ALTER TABLE {image_attach} DROP PRIMARY KEY" ή "DROP INDEX iid" εδώ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

en: Gallery page
el: Σελίδα γκαλερί

en: The images attached to a node.
el: Οι εικόνες που είναι επισυναπτόμενες στον κόμβο.

en: The image nodes attached to the given node. May produce multiple rows. To filter out nodes with no attached images, set this relationship to be required.
el: Οι κόμβοι εικόνων που είναι συνημμένες στον κόμβο. Μπορεί να δημιουργήσει πολλές γραμμές. Για το φιλτράρετε κόμβους που δεν έχουν συνημμένες εικόνες, ορίστε τη σχέση αυτή ως απαιτούμενη.

en: Attaching nodes
el: Επισύναψη εικόνων

en: The nodes that have attached images.
el: Οι κόμβοι που έχουν συνημμένες εικόνες.

en: The nodes that have attached images. This relationship should be used on a view of image nodes, to get to their attaching 'parent' nodes.
el: Οι κόμβοι που έχουν συνημμένες εικόνες. Η σχέση αυτή πρέπει να χρησιμοποιείται σε μια όψη κόμβων εικόνων, για να γίνεται λήψη των συνημμένων 'γονικών' κόμβων.

en: Report to Mollom
el: Αναφορά στο Mollom

en: Maximum image insert width
el: Μέγιστο πλάτος εικόνας εισαγωγής

en: When inserting images, the height and width of images may be scaled down to fit within the specified width. Note that this does not resize the image, it only affects the HTML output. To resize images it is recommended to install the <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a> module.
el: Κατά την εισαγωγή εικόνων, το ύψος και το πλάτος των εικόνων θα κλιμακώνονται προς τα κάτω για να χωρέσουν στο συγκεκριμένο πλάτος. Πρέπει να σημειωθεί ότι αυτό δεν αλλάζει το μέγεθος της εικόνας, απλά επηρεάζει την έξοδο σε HTML. Για την αλλαγή του μεγέθους των εικόνων, προτείνεται να εγκαταστήσετε τη μονάδα <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a>.

en: Enable insert button
el: Ενεργοποίηση του πλήκτρου εισαγωγή

en: Enable the insert button and options for this widget.
el: Ενεργοποίηση του πλήκτρου εισαγωγή και επιλογών για το γραφικό συστατικό.

en: Enabled insert styles
el: Ενεργοποίηση των στυλ εισαγωγής

en: Default insert style
el: Προκαθορισμένο στυλ εισαγωγής

en: Select the default style which will be selected by default or used if no specific styles above are enabled.
el: Επιλέξτε το προκαθορισμένο στυλ που θα επιλέγεται ή θα χρησιμοποιείται εξ' ορισμού αν δεν έχουν οριστεί παραπάνω συγκεκριμένα στυλ.

en: Additional CSS classes
el: Επιπρόσθετες κλάσεις CSS

en: Add any classes that should be added to the item on output.
el: Προσθήκη τυχόν κλάσεων που θα προστίθενται στο αντικείμενο κατά την έξοδο.

en: Assists in inserting files, images, or other media into the body field or other text areas.
el: Βοηθά στην εισαγωγή αρχείων, εικόνων ή άλλων μέσων μέσα στο πεδίο του σώματος ή άλλων περιοχών κειμένου.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
el: Θα δημιουργηθεί ένα ψευδώνυμο για τη χρήση σας. Αν επιθυμείτε να δημιουργήσετε το δικό σας ψευδώνυμο, αφήστε την επιλογή μη επιλεγμένη.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
el: Για να ελέγξετε τη μορφή των δημιουργούμενων ψευδώνυμων, δείτε τις <a href="@pathauto">ρυθμίσεις αυτοματοποιημένων ψευδώνυμων</a>.

en: @argument title
el: @argument τίτλος

en: @argument input
el: @argument εισαγωγή

en: Hide if empty
el: Απόκρυψη αν είναι άδειο

en: Does not start with
el: Δεν αρχίζει με

en: Does not end with
el: Δεν τελειώνει με

en: Are you sure you want to transliterate existing file names?
el: Θέλετε σίγουρα να μεταγράψετε τα υπάρχοντα ονόματα αρχείων;

en: Not all file names could be converted. The following files could not be accessed and have been ignored:
el: Δεν μπόρεσαν να μετατραπούν όλα τα ονόματα αρχείων. Για τα παρακάτω αρχεία δεν υπήρξε πρόσβαση και αγνοήθηκαν:

en: @filenames have been successfully transliterated.
el: @filenames μεταγράφηκαν με επιτυχία.

en: 1 file name | @count file names
el[0]: 1 όνομα αρχείου
el[1]: @count ονόματα αρχείων

en: Lowercase transliterated file names.
el: Ονόματα αρχείων μετεγραμένα σε πεζά.

en: Convert existing file names to US-ASCII.
el: Μετατροπή υπαρχόντων ονομάτων αρχείων σε US-ASCII.

en: Transliteration has been installed. <a href="@transliteration-url">Fix existing file names</a>.
el: Το Transliteration εγκαταστάθηκε. <a href="@transliteration-url">Επιδιόρθωση υπαρχόντων ονομάτων αρχείων</a>.

en: Converts non-latin text to US-ASCII and sanitizes file names.
el: Μετατρέπει μη λατινικό κείμενο σε US-ASCII και αποστειρώνει τα ονόματα αρχείων.

en: No revision
el: Χωρίς αναθεώρηση

en: @number comments per page
el: @number σχόλια ανά σελίδα

en: Requires a title
el: Απαιτείται ένας τίτλος

en: No body
el: Χωρίς σώμα

en: Private files
el: Ιδιωτικά αρχεία

en: Not restricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: Other blocks
el: Άλλα μπλοκ

en: The unique ID of the comment.
el: Το μοναδικό ID του σχολίου.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
el: Το μοναδικό ID του κόμβου στον οποίο δημοσιεύθηκε το σχόλιο.

en: The name left by the comment author.
el: Το όνομα που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The email address left by the comment author.
el: Η διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The home page URL left by the comment author.
el: Το URL της ιστοσελίδας που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The formatted content of the comment itself.
el: Το διαμορφωμένο περιεχόμενο του ίδιου του σχολίου.

en: The number of comments posted on a node.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύονται σε έναν κόμβο.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
el: Ο αριθμός των σχολίων που δημοσιεύτηκαν σε ένα κόμβο από την τελευταία φορά που αναγνώστηκε από τον χρήστη.

en: The unique ID of the author of the node.
el: Το μοναδικό ID του συντάκτη του κόμβου.

en: The type of the node.
el: Ο τύπος του κόμβου.

en: The human-readable name of the node type.
el: Η αναγνώσιμη από τον άνθρωπο ονομασία του τύπου του κόμβου.

en: The language the node is written in.
el: Η γλώσσα στην οποία γράφτηκε ο κόμβος.

en: The URL of the node.
el: Η διεύθυνση URL του κόμβου.

en: The slogan of the site.
el: Το σύνθημα του ιστοτόπου.

en: The optional 'mission' of the site.
el: Η 'αποστολή' του ιστότοπου (προαιρετικό).

en: The administrative email address for the site.
el: Η διεύθυνση e-mail της διαχείρισης του ιστοτόπου.

en: The URL of the site's front page.
el: Η διεύθυνση URL της αρχικής σελίδας του ιστοτόπου.

en: The unique ID of the taxonomy term.
el: Το μοναδικό ID του όρου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy term.
el: Το όνομα του όρου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy term.
el: Η προαιρετική περιγραφή του όρου ταξινόμησης.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
el: Το μοναδικό ID του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
el: Το όνομα του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
el: Η προαιρετική περιγραφή του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The unique ID of the user account.
el: Το μοναδικό ID του λογαριασμού χρήστη.

en: The login name of the user account.
el: Το όνομα σύνδεσης του λογαριασμού χρήστη.

en: The email address of the user account.
el: Η διεύθυνση e-mail του λογαριασμού χρήστη.

en: The URL of the account profile page.
el: Το URL της σελίδας προφίλ του λογαριασμού.

en: Sender name
el: Όνομα αποστολέα

en: Status message
el: Μήνυμα κατάστασης

en: User contact forms
el: Φόρμες επικοινωνίας χρήστη

en: The unique ID of the content item, or "node".
el: Το μοναδικό ID του στοιχείου περιεχομένου ή "κόμβος".

en: PHP DOM Extension
el: Επέκταση PHP DOM

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Protection mode
el: Τρόπος προστασίας

en: Unprotect
el: Μη προστασία

en: Add form
el: Προσθήκη φόρμας

en: All available forms are protected already.
el: Όλες οι διαθέσιμες φόρμες ήδη προστατεύονται.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
el: Είστε σίγουροι για την αφαίρεση προστασίας της φόρμας;

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
el: Το Mollom δε θα προστατεύει πλέον αυτή τη φόρμα για ανεπιθύμητο περιεχόμενο.

en: Profanity
el: βωμολοχία

en: Unwanted
el: Ανεπιθύμητα

en: An error occurred upon trying to add the text to the blacklist.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την προσθήκη του κειμένου στη μαύρη λίστα.

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την αφαίρεση του στοιχείου από τη μαύρη λίστα.

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
el: Για να χρησιμοποιηθεί το Mollom, απαιτείται ένα δημόσιο και ιδιωτικό κλειδί. Για να γίνει λήψη των κλειδιών, <a href="@mollom-login-url">εγγραφείτε και κάνετε είσοδο στο mollom.com</a> και <a href="@mollom-manager-add-url">ανοίξτε μια συνδρομή</a> για τον ιστοτόπο σας. Αφού ανοίξτε τη συνδρομή, αντιγράψτε το δημόσιο και ιδιωτικό κλειδί πρόσβασης από τη <a href="@mollom-manager-url">διαχείριση ιστοτόπων</a> στα παρακάτω πεδία της φόρμας και είστε έτοιμοι.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
el: Σύνδεσμος στην πολιτική ιδιωτικότητας του Mollom στις φόρμες που προστατεύονται με ανάλυση κειμένου

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
el: Είστε σίγουροι για τη διαγραφή και την αναφορά του περιεχομένου ως ακατάλληλο;

en: The content was successfully reported as inappropriate.
el: Το περιεχόμενο αναφέρθηκε ως ακατάλληλο με επιτυχία.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
el: Με την υποβολή της φόρμας, αποδέχεστε την <a href="@privacy-policy-url">πολιτική ιδιωτικότητας του Mollom</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
el: Εισάγετε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα παραπάνω. Αν δεν μπορείτε να τους διαβάσετε, υποβάλετε τη φόρμα και μια νέα εικόνα θα δημιουργηθεί. Δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ κεφαλαίων-πεζών.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
el: Για να ολοκληρώσετε τη φόρμα, παρακαλώ ολοκληρώστε την παρακάτω επαλήθευση λέξης.

en: @name form
el: φόρμα @name

en: Report to Mollom and unpublish
el: Αναφορά στο Mollom και αποδημοσίευση

en: Report to Mollom and delete
el: Αναφορά στο Mollom και διαγραφή

en: User password request form
el: Φόρμα ανάκτησης συνθηματικού χρήστη

en: bypass mollom protection
el: παράκαμψη της προστασίας του mollom

en: Unprotect form
el: Αφαίρεση προστασίας φόρμας

en: Configure Mollom keys and global settings.
el: Διευθέτηση των κλειδιών Mollom και των καθολικών ρυθμίσεων.

en: Mollom statistics
el: Στατιστικά Mollom

en: Network error
el: Σφάλμα δικτύου

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
el: Δεν ήταν δυνατή η επικοινωνία με τους διακομιστές Mollom. Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι ο διακομιστής ιστοσελίδων σας μπορεί να κάνει εξωτερικές HTTP κλήσεις.

en: Box title
el: Τίτλος του πλαισίου

en: Collapse
el: Κατάρρευση

en: Choose aliases to delete
el: Επιλέξτε ψευδώνυμα για διαγραφή

en: All aliases
el: Όλα τα ψευδώνυμα

en: Pattern for the user contact form paths
el: Μοτίβο για τις διαδρομές προς τις φόρμες επικοινωνίας χρηστών

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
el: Μαζική δημιουργία ψευδωνύμων για τις διαδρομές προς τις φόρμες επικοινωνίας χρηστών που δεν έχουν ψευδώνυμα.

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
el: Δημιουργία ψευδωνύμων για όλες τις διαδρομές προς τις φόρμες επικοινωνίας χρηστών που δεν έχουν ήδη ψευδώνυμα.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
el[0]: Η μαζική δημιουργία για τις σελίδες επικοινωνίας ολοκληρώθηκε, ένα ψευδώνυμο δημιουργήθηκε.
el[1]: Η μαζική δημιουργία για τις σελίδες επικοινωνίας ολοκληρώθηκε, @count ψευδώνυμα δημιουργήθηκαν.

en: These options allow the user to easily insert an HTML tags into text areas or WYSIWYG editors after uploading a file or image. The "Automatic" style will insert a &lt;img&gt; tag for images and a &lt;a&gt; tag for other files. Other styles may insert tags that may not match the file type.
el: Οι επιλογές αυτές επιτρέπουν στο χρήστη να εισάγει εύκολα σημάνσεις HTML σε περιοχές κειμένου ή WYSIWYG επεξεργαστές κειμένου μετά το ανέβασμα ενός αρχείου ή εικόνας. Το "Αυτόματο" στυλ θα εισάγει μια σήμανση &lt;img&gt; για τις εικόνες και μια σήμανση &lt;a&gt; για άλλα αρχεία. Άλλα στυλ μπορεί να εισάγουν σημάνσεις που δεν συμπίπτουν με τον τύπο αρχείου.

en: Mollom blacklist
el: Μαύρη λίστα Mollom

en: The entry was added to the blacklist.
el: Η είσοδος προστέθηκε στη μαύρη λίστα.

en: Are you sure you want to delete %text from the blacklist?
el: Είστε σίγουροι για τη διαγραφή του %text από τη μαύρη λίστα;

en: The entry was removed from the blacklist.
el: Το στοιχείο αφαιρέθηκε από τη μαύρη λίστα.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
el: Το Mollom αυτόματα μπλοκάρει το ανεπιθύμητο περιεχόμενο και μαθαίνει από όλους τους ιστοτόπους που συμμετέχουν ώστε να βελτιώνει τα φίλτρα του. Πάνω από το αυτόματο φιλτράρισμα, μπορείτε να ορίσετε και μια προσαρμοσμένη μαύρη λίστα.

en: Mollom's filters are shared and trained globally over all participating sites. Due to this, unwanted content might still be accepted on your site, even after sending feedback to Mollom. By using the site-specific blacklist, the filters can be customized to your specific needs. Each entry specifies a reason for why it has been blacklisted, which further helps in improving Mollom's automated filtering.
el: Τα φίλτρα του Mollom είναι κοινόχρηστα και εκπαιδεύονται καθολικά από όλους τους συμμετέχοντες ιστοτόπους. Εξαιτίας αυτού του γεγονότος, είναι πιθανό ανεπιθύμητο περιεχόμενο να γίνει δεκτό στον ιστοτόπο σας, ακόμη και μετά την αποστολή δεδομένων ανάδρασης στο Mollom. Με τη χρήση της καθορισμένης για τον ιστοτόπο μαύρης λίστας, τα φίλτρα μπορούν να προσαρμοστούν στις ανάγκες σας. Κάθε εγγραφή ορίζει ένα λόγο για τον οποίο έχει μπει στη μαύρη λίστα, που επιπλέον βοηθά στη βελτίωση του αυτοματοποιημένου φίλτρου του Mollom.

en: All blacklist entries are applied to a context: the entire submitted post, or only links in the post. When limiting the context to links, both the link URL and the link text is taken into account.
el: Όλες οι εγγραφές της μαύρης λίστας εφαρμόζονται σε ένα πλαίσιο: σε ολόκληρη την υποβληθείσα καταχώρηση ή μόνο στους συνδέσμους της. Όταν το πλαίσιο εφαρμόζεται μόνο στους συνδέσμους, τόσο η διεύθυνση URL του συνδέσμου όσο και το κείμενό του λαμβάνονται υπόψη.

en: If a blacklist entry contains multiple words, various combinations will be matched. For example, when adding "<code>replica&nbsp;watches</code>" limited to links, the following links will be blocked:
el: Αν μια εγγραφή στη μαύρη λίστα περιέχει πολλαπλές λέξεις, θα ταιριάζονται διάφοροι συνδυασμοί. Για παράδειγμα, με την προσθήκη του "<code>replica&nbsp;watches</code>" στους συνδέσμους, οι παρακάτω σύνδεσμοι θα μπλοκάρονται:

en: Spam, unsolicited advertising
el: Ανεπιθύμητο, πώληση διαφήμισης

en: Obscene, violent, profane
el: Άσεμνο, βίαιο, βρισιά

en: Low-quality
el: Χαμηλού περιεχομένου

en: Unwanted, taunting, off-topic
el: Ανεπιθύμητο, χλευαστικό, εκτός θέματος

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
el: Η αποστολή εποικοδομητικής κριτικής στο <a href="@mollom-url">Mollom</a> βελτιώνει τον αυτόματο συντονισμό νέων υποβολών.

en: Is not empty (NOT NULL)
el: Δεν είναι κενό (NOT NULL)

en: No tokens available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
el: Κάντε κλικ σε ένα token για να το εισάγετε στο τελευταίο ενεργό πεδίο.

en: List of the currently available tokens on this site
el: Λίστα των διαθέσιμων tokens σε αυτή τη σελίδα

en: Insert this token into your form
el: Εισάγετε αυτό το σύμβολο (token) αντικατάστασης στην φόρμα σας

en: First click a text field to insert your tokens into.
el: Κάντε πρώτα κλικ σε ένα πεδίο κειμένου για να εισάγετε τα σύμβολα (tokens) αντικατάστασης σε αυτό.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
el: Το επιλεγμένο αρχείο %filename δεν μπόρεσε να απεσταλλεί. Μόνο αρχεία από τους παρακάτω τύπους αρχείων επιτρέπονται: %extensions.

en: Your submission has triggered the profanity filter and will not be accepted until the inappropriate language is removed.
el: Η αποστολή του περιεχομένου σας έχει πυροδοτήσει το φίλτρο βωμολοχίας και δε θα γίνει αποδεκτή μέχρι η ακατάλληλη γλώσσα αφαιρεθεί.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
el: Η αφιλτράριστη διαδρομή του μενού (όπως φαίνεται στο breadcrumb), χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η "Αρχική" ή το [menu]. Χωρισμένο με /.

en: raw user input
el: ανεπεξέργαστα δεδομένα εισόδου από το χρήστη

en: !description year (four digit)
el: !description έτος (τέσσερα ψηφία)

en: !description year (two digit)
el: !description έτος (δύο ψηφία)

en: !description month (full word)
el: !description μήνας (ολογράφως)

en: !description month (abbreviated)
el: !description μήνας (συντομογραφία)

en: !description month (two digits with leading zeros)
el: !description μήνας (δύο ψηφία, αρχίζει με μηδενικά)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
el: !description μήνας (ένα ή δύο ψηφία, χωρίς μηδενικά)

en: !description week (two digits with leading zeros)
el: !description εβδομάδα (δύο ψηφία, αρχίζει με μηδενικά)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
el: !description ημέρα (αριθμητική αναπαράσταση της ημέρας της εβδομάδας)

en: !description day (full word)
el: !description ημέρα (ολογράφως)

en: !description day (abbreviation)
el: !description ημέρα (συντομογραφία)

en: !description day (two digits with leading zeros)
el: !description ημέρα (δύο ψηφία, αρχίζει με μηδενικά)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
el: !description ημέρα (ένα ή δύο ψηφία, χωρίς μηδενικά)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
el: Το αφιλτράριστο κείμενο που χρησιμοποιείται στο μενού σαν κείμενο συνδέσμου (link) για το συγκεκριμένο στοιχείο.

en: Retroactive transliteration is not supported for the database system of this Drupal installation. If you think this should be fixed please <a href="@issues-url">file an issue</a> in the project issue queue.
el: Η αναδρομική μεταγραφή δεν υποστηρίζεται για τη βάση δεδομένων της συγκεκριμένης εγκατάστασης του Drupal. Αν πιστεύετε ότι αυτό πρέπει να διορθωθεί παρακαλώ <a href="@issues-url">καταχωρήστε ένα θέμα</a> στην ουρά θεμάτων (issue queue) του project.

en: Transliteration is not required.
el: Δεν απαιτείται μεταγραφή.

en: There are currently no files names containing non-ASCII characters.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν αρχεία που να περιέχουν μη-ASCII χαρακτήρες.

en: Transliterated file name
el: Μεταγραμμένο όνομα αρχείου

en: The database currently lists @x_filenames containing non-ASCII characters.
el: Η βάση δεδομένων αυτή τη στιγμή καταγράφει  @x_filenames που περιέχουν μη-ASCII χαρακτήρες.

en: Note: table shows only the first 10 entries.
el: Σημείωση: ο πίνακας δείχνει μόνο τις πρώτες 10 εγγραφές.

en: <strong>WARNING:</strong> if you have manually entered image or file paths in text fields (for example, text areas or WYSIWYG editors), renaming the files will break these references. Since there is currently no automated way to also fix referenced files in textual contents, it is a very good idea to backup the database and %files directory beforehand. Modules accessing files using their internal system ids are not affected.
el: <strong>ΠΡΟΣΟΧΗ:</strong> αν έχετε εισάγει διαδρομές αρχείων ή εικόνων με το χέρι σε πεδία κειμένου (πχ WYSIWYG επεξεργαστές) η μετονομασία των αρχείων θα σπάσει αυτές τις αναφορές. Εφόσον δεν υπάρχει επί του παρόντος αυτοματοποιημένος τρόπος διόρθωσης των αναφορών προς αρχεία σε πεδία κειμένου είναι μια πολύ καλή ιδέα να φυλάξετε (backup) την βάση δεδομένων και τον φάκελο %files εκ των προτέρων. Τα modules με πρόσβαση στα αρχεία μέσω εσωτερικών ID του συστήματος δεν επηρεάζονται.

en: Transliterate file names during upload.
el: Μεταγραφή των ονομάτων των αρχείων κατά τη μεταφόρτωση.

en: Enable to convert file names to US-ASCII character set for cross-platform compatibility.
el: Ενεργοποιήστε για να μετατρέπονται τα ονόματα των αρχείων σε US-ASCII σετ χαρακτήρων για cross-platform συμβατότητα.

en: This is a recommended setting to prevent issues with case-insensitive file systems. It has no effect if transliteration has been disabled.
el: Αυτή είναι μια συνιστώμενη ρύθμιση για την αποφυγή προβλημάτων με συστήματα που δεν κάνουν διαχωρισμό κεφαλαίων-μικρών (case-insensitive). Δεν έχει κανένα αποτέλεσμα αν η μεταγραφή είναι απενεργοποιημένη.

en: The unique ID of the author of the comment.
el: Το μοναδικό ID του συντάκτη του σχολίου.

en: The title of the node the comment was posted to.
el: Ο τίτλος του κόμβου στον οποίο δημοσιεύτηκε το σχόλιο.

en: The login name of the author of the node.
el: Το όνομα σύνδεσης (login) του συντάκτη του κόμβου.

en: The email address of the author of the node.
el: Η email διεύθυνση του συντάκτη του κόμβου.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
el: Εξήγηση των πιο πρόσφατων αλλαγών που έγιναν στον κόμβο.

en: User's registration
el: Η εγγραφή του χρήστη

en: User's last login
el: Η τελευταία σύνδεση του χρήστη

en: The current date in the user's timezone.
el: Η τρέχουσα ημερομηνία στην ζώνη ώρας (timezone) του χρήστη.

en: The URL of the account edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του λογαριασμού.

en: The title of the current page.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας σελίδας.

en: The URL alias of the current page.
el: Το URL ψευδώνυμο της τρέχουσας σελίδας.

en: The URL of the current page.
el: Το URL της τρέχουσας σελίδας.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
el: Ο αριθμός της τρέχουσας σελίδας όταν εμφανίζονται σελιδοποιημένες λίστες.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
el: Το %element-title χρησιμοποιεί τα ακόλουθα μη έγκυρα tokens: @invalid-tokens.

en: The field %name is not a valid number.
el: Το πεδίο %name δεν είναι έγκυρος αριθμός.

en: The field %name cannot be greater than @max.
el: Το πεδίο %name δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
el: Το πεδίο %name δεν μπορεί να είναι μικρότερο από @min.

en: Node paths
el: Διαδρομές κόμβων (nodes)

en: Taxonomy term paths
el: Διαδρομές όρων ταξινόμησης

en: Forum paths
el: Διαδρομές φόρουμ

en: User paths
el: Διαδρομές χρηστών

en: Blog paths
el: Διαδρομές ιστολογίων

en: Update URL alias
el: Ενημέρωση του ψευδώνυμου διεύθυνσης URL

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
el[0]: Ενημερώθηκε το ψευδώνυμο διεύθυνσης URL για 1 λογαριασμό.
el[1]: Ενημερώθηκαν τα ψευδώνυμα διευθύνσεων URL για @count λογαριασμούς.

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
el: Μαζική δημιουργία ψευδωνύμων για τις διαδρομές προς φόρουμ που δεν έχουν ψευδώνυμα.

en: User contact forms paths
el: Διαδρομές για φόρμες επικοινωνίας χρηστών

en: Configure %form-title protection
el: Διευθέτηση της προστασίας του %form-title

en: Text analysis
el: Ανάλυση κειμένου

en: Text fields to analyze
el: Πεδία κειμένου για ανάλυση

en: At least one text analysis check is required.
el: Απαιτείται τουλάχιστον ένας έλεγχος ανάλυσης κειμένου.

en: At least one field is required for text analysis.
el: Απαιτείται τουλάχιστον ένα πεδίο για ανάλυση κειμένου.

en: The form protection has been added.
el: Προστέθηκε η προστασία της φόρμας.

en: The form protection has been updated.
el: Έγινε ενημέρωση της προστασίας της φόρμας.

en: Access keys
el: Κλειδιά πρόσβασης

en: Used to uniquely identify you.
el: Χρησιμοποιείται για την ταυτοποίησή σας με μοναδικό τρόπο.

en: Used to prevent someone else from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
el: Χρησιμοποιείται για να αποτρέψει κάποιον τρίτο να παρέμβει στις αιτήσεις σας. Όπως και με τα συνθηματικά, δεν πρέπει να δοθεί σε κανέναν.

en: Block all form submissions
el: Να μπλοκάρονται όλες οι αποστολές φορμών

en: Accept all form submissions
el: Να γίνονται δεκτές όλες οι αποστολές φορμών

en: Enable testing mode
el: Ενεργοποίηση δοκιμαστικής λειτουργίας

en: Submitting "ham", "unsure", or "spam" on a protected form will trigger the corresponding behavior, and similarly, word verifications will only respond to "correct" and "incorrect", instead of the actual characters asked for. This option should be disabled in production environments.
el: Η υποβολή του "ham", "unsure" ή "spam" σε μια προστατευμένη φόρμα θα πυροδοτήσει την αντίστοιχη συμπεριφορά και αντίστοιχα οι επαληθεύσεις λέξεων θα απαντούν μόνο στο "σωστό" και "λάθος", αντί για τους πραγματικούς χαρακτήρες που ζητούνται. Η επιλογή αυτή θα πρέπει να απενεργοποιείται σε πραγματικά περιβάλλοντα παραγωγής.

en: All listed forms below are protected by Mollom, unless users are able to <a href="@permissions-url">bypass Mollom's protection</a>.
el: Οι παρακάτω φόρμες προστατεύονται από το Mollom, εκτός αν οι χρήστες μπορούν να <a href="@permissions-url">παρακάμψουν την προστασία</a>.

en: You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
el: Μπορείτε να <a href="@add-form-url">προσθέσετε μια φόρμα</a> για προστασία, διευθετήσετε ήδη προστατευμένες φόρμες, ή να αφαιρέσετε την προστασία.

en: Data is processed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
el: Τα περιεχόμενα επεξεργάζονται και αποθηκεύονται ακριβώς όπως ορίζεται στην <a href="@mollom-privacy">Πολιτικής Ιδιωτικότητας της Υπηρεσίας Ιστού</a>. Είναι αποκλειστικά ευθύνη σας να παρέχετε τις απαραίτητες προειδοποιήσεις και να λαμβάνετε την απαραίτητη συγκατάθεση σχετικά με τη χρήση των δεδομένων από το Mollom. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το <a href="@mollom-works">Πώς δουλεύει το Mollom</a> και τις <a href="@mollom-faq">Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις του Mollom</a>.

en: The blacklist is optional. There is no whitelist, i.e., if a blacklist entry is matched in a post, it overrides any other filter result and the post will not be accepted. Blacklisting potentially ambiguous words should be avoided.
el: Η μαύρη λίστα είναι προαιρετική. Δεν υπάρχει άσπρη λίστα, πχ. αν μια εγγραφή της μαύρης λίστας βρεθεί σε μια καταχώρηση, παρακάμπτει το αποτέλεσμα οποιοδήποτε άλλου φίλτρου και η καταχώρηση δε θα γίνει δεκτή. Η χρήση της μαύρης λίστας σε διφορούμενες λέξεις θα πρέπει να αποφεύγεται.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to disable it.
el: Μεταβείτε στη <a href="@settings-url">σελίδα ρυθμίσεων του Mollom</a> για απενεργοποίηση.

en: Mollom testing mode is still enabled. !admin-message
el: Η δοκιμαστική κατάσταση του Mollom είναι σε λειτουργία. !admin-message

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
el: Η επαλήθευση της λέξης δεν ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Παρακαλώ ολοκληρώστε τη νέα επαλήθευση λέξης και δοκιμάστε πάλι.

en: Mollom CAPTCHA or privacy policy link
el: Mollom CAPTCHA ή σύνδεσμος για πολιτική ιδιωτικότητας

en: verify using image
el: επαλήθευση με εικόνα

en: Type the characters you see in this picture.
el: Εισάγετε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα.

en: verify using audio
el: επαλήθευση με ήχο

en: Configure blacklists.
el: Διευθέτηση των μαύρων λιστών.

en: Configure spam blacklist entries.
el: Διευθέτηση των αντικειμένων για ανεπιθύμητο περιεχόμενο της μαύρης λίστας.

en: Configure profanity blacklist entries.
el: Διευθέτηση των αντικειμένων για περιεχόμενο βωμολοχίας της μαύρης λίστας.

en: Configure unwanted blacklist entries.
el: Διευθέτηση των αντικειμένων της μαύρης λίστας.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to configure your keys.
el: Μεταβείτε στη <a href="@settings-url">σελίδα ρυθμίσεων του Mollom</a> για να ορίσετε τα κλειδιά σας.

en: The Mollom API keys are not configured yet. !admin-message
el: Τα Mollom API κλειδιά δεν έχουν ακόμη οριστεί. !admin-message

en: The configured Mollom API keys are invalid. !admin-message
el: Τα δοθέντα Mollom API κλειδιά είναι μη έγκυρα. !admin-message

en: @token (defined by modules: @modules)
el: @token (ορισμένο από: @modules)

en: Duplicate tokens
el: Διπλότυπα tokens

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
el: Τα παρακάτω tokens έχουν οριστεί από πολλές μονάδες (modules) και ίσως να δημιουργηθούν προβλήματα όταν θα γίνεται αντικατάστασή τους.

en: discard
el: απόρριψη

en: retain
el: διατήρηση

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
el: Η προστασία παρακάμπτεται για χρήστες που έχουν αυτή την άδεια: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
el: Όταν η ανάλυση κειμένου αναγνωρίζει ανεπιθύμητο περιεχόμενο

en: Automatically discard the post
el: Αυτόματη απόρριψη της καταχώρησης

en: Retain the post for manual moderation
el: Διατήρηση της καταχώρησης για χειροκίνητο συντονισμό

en: The form protection has been removed.
el: Η προστασία της φόρμας αφαιρέθηκε.

en: exact
el: ακριβώς

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
el: Οι διακομιστές Mollom επαλήθευσαν τα κλειδιά. Οι υπηρεσίες λειτουργούν κανονικά.

en: When Mollom is down or unreachable
el: Όταν το Mollom είναι εκτός λειτουργίας ή μη προσβάσιμο

en: In case the Mollom services are unreachable, no text analysis can be performed and no CAPTCHAs can be generated. Subscribers to <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> receive access to <a href="@sla-url">Mollom's high-availability backend infrastructure</a>, not available to free users, reducing potential downtime.
el: Στην περίπτωση που οι υπηρεσίες του Mollom δεν είναι προσβάσιμες, δε θα γίνεται ανάλυση κειμένου και δε θα εμφανίζονται CAPTCHA. Οι συνδρομητές του <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> έχουν πρόσβαση στην <a href="@sla-url">υψηλής διαθεσιμότητας υποδομή</a>, που δεν είναι διαθέσιμη στους δωρεάν χρήστες, μειώνοντας έτσι τον εκτός λειτουργίας χρόνο.

en: Displays a link to the recommended <a href="@privacy-policy-url">privacy policy on mollom.com</a> on all forms that are protected via <a href="@help-url">textual analysis</a>. When disabling this option, you are required to inform visitors about data privacy through other means, as stated in the <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a>.
el: Εμφανίζει ένα σύνδεσμο για την προτεινόμενη <a href="@privacy-policy-url">πολιτική ιδιωτικότητας στο mollom.com</a> σε όλες τις φόρμες που προστατεύονται με <a href="@help-url">ανάλυση κειμένου</a>. Αν απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, είστε υποχρεωμένοι να πληροφορείτε τους επισκέπτες σχετικά με την ιδιωτικότητα των δεδομένων με άλλα μέσα, όπως ορίζεται στους <a href="@terms-of-service-url">όρους της υπηρεσίας</a>.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
el[0]: Το %element-title πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα σύμβολο αντικατάστασης.
el[1]: Το %element-title πρέπει να περιέχει τουλάχιστον @count σύμβολα αντικατάστασης.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
el[0]: Το %element-title πρέπει να περιέχει το πολύ ένα σύμβολο αντικατάστασης.
el[1]: Το %element-title πρέπει να περιέχει το πολύ @count σύμβολα αντικατάστασης.

en: Custom block
el: Προσαρμοσμένο μπλοκ

en: Recipient ID
el: ID παραλήπτη

en: Select which styles should be available when sending items to text areas. If no styles are selected, the option to use a style is not displayed. If all styles are selected, new styles will be enabled by default.
el: Επιλέξτε ποια στυλ θα είναι διαθέσιμα κατά την αποστολή των αντικειμένων σε περιοχές κειμένου. Αν δεν έχουν επιλεγεί στυλ, η επιλογή για χρήση ενός στυλ δε θα εμφανίζεται. Αν επιλεγούν όλα τα στυλ, τα νέα στυλ θα είναι εξ' ορισμού ενεργοποιημένα.

en: Text analysis checks
el: Έλεγχοι ανάλυσης κειμένου

en: Text analysis accuracy
el: Ακρίβεια ανάλυσης κειμένου

en: Relaxed
el: Χαλαρή

en: !title must be 32 characters. Ensure you copied the key correctly.
el: Το !title πρέπει να είναι 32 χαρακτήρες. Βεβαιωθείτε ότι αντιγράψατε το κλειδί σωστά.

en: Do not report
el: Μη αναφορά

en: Your submission contains invalid characters and will not be accepted.
el: Το περιεχόμενό σας περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες και δε θα γίνει αποδεκτό.

en: Mollom content moderation
el: Συντονισμός περιεχομένου Mollom

en: Configure how the Mollom service moderates user-submitted content such as spam and profanity.
el: Διευθέτηση του πως η υπηρεσία Mollom συντονίζει το απεσταλμένο από τους χρήστες περιεχόμενο όπως ανεπιθύμητο περιεχόμενο και βωμολοχία.

en: Automatically moderates user-submitted content and protects your site from spam and profanity.
el: Αυτόματα συντονίζει περιεχόμενο που αποστέλλουν οι χρήστες και προστατεύει τον ιστοτόπο σας από ανεπιθύμητο περιεχόμενο και βωμολοχία.

en: Logo path
el: Διαδρομή λογότυπου
