Webchick's test profile (6.x-0.1-unstable2) - en to pt translation catalogue (3986 entries)

en: list
pt: lista

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Mostrar em todas as páginas excepto as indicadas.

en: Show on only the listed pages.
pt: Mostrar apenas nas páginas indicadas.

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: enabled
pt: ativo

en: enable
pt: activar

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Administer
pt: Administrar

en: Request new password via e-mail.
pt: Pedir uma nova senha por email.

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Replacement strings are: %macros
pt: Strings de substituição são: %macros

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Utilizador

en: Private
pt: Privado

en: content
pt: conteúdos

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
pt: Administrador especifica se um grupo aparece ou não na lista pública.

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: Invite only
pt: Apenas por convite

en: yes
pt: sim

en: Wrong username or password.
pt: Erro no nome ou senha.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
pt: Blocos específicos de grupos são visíveis apenas nas páginas do grupo e não em páginas de todo o sistema, como a página principal ou páginas de administração.

en: Create group administrator
pt: Criar um administrador do grupo

en: Delete group administrator
pt: Eliminar administrador de grupo

en: Send invitation
pt: Enviar convite

en: Group activity
pt: Atividade do grupo

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: Administer the suite of Organic groups modules.
pt: Administrar o conjunto de módulos de grupos orgânicos.

en: Organic groups configuration
pt: Configuração de grupos orgânicos

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: inativo

en: Subscription saved.
pt: Subscrição guardada

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Email addresses or usernames
pt: Endereço de email ou utilizador

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
pt: Entre até %max endereços de email ou utilizadores. Separe vários endereços por vírgulas ou novas linhas. Cada pessoa receberá uma mensagem de convite sua.

en: Personal message
pt: Mensagem pessoal

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
pt: Opcional. Escreva uma mensagem que fará parte do email de convite.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
pt: Não pode especificar mais do que %max endereços de email ou utilizadores.

en: Additional details
pt: Detalhes adicionais

en: Are you sure you want to join the group %title?
pt: Tem a certeza que se quer juntar ao grupo %title?

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: List of users
pt: Lista de utilizadores

en: (approval needed)
pt: (é necessária aprovação)

en: Manager
pt: Gestor

en: Age
pt: Idade

en: Last comment
pt: Último comentário

en: Description
pt: Descrição

en: No posts in this group.
pt: Não existem artigos neste grupo.

en: No public posts in this group.
pt: Não existem artigos públicos neste grupo.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
pt: Uma breve descrição para o bloco de detalhes do grupo e do diretório de grupo.

en: Language
pt: Idioma

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
pt: Selecionando um tema diferente vai mudar a aparência do grupo.

en: Do nothing.
pt: Não faça nada.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
pt: Apagar todos os artigos que não pertencem também a outro grupo.

en: Move all group posts to the group listed below.
pt: Mover todos os artigos deste grupo para o grupo listado abaixo.

en: Group posts
pt: Artigos do grupo

en: Target group
pt: Grupo-alvo

en: Delete group
pt: Eliminar grupo

en: Public
pt: Público

en: Audience
pt: Público

en: Read more
pt: Ler mais

en: @group: '@title' at @site
pt: @group: '@title' em @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
pt: @body
    
    ..
    Esta mensagem foi enviada por um administrador do '@group' grupo no @site. Para visitar este grupo, aceda a !url_group. Para se desinscrever deste grupo, aceda a !url_unsubscrive.

en: Invitation to join the group '@group' at @site
pt: Convite para aderir ao grupo '@group' em @site

en: You are now an administrator for the group '@group'
pt: É agora um administrador do grupo '@group'

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
pt: @username, a partir de agora é um administrador do grupo '@group'.
    
    Pode gerir este grupo ao fazer login aqui:
    !group_url

en: Group details
pt: Detalhes do Grupo

en: New groups
pt: Novos grupos

en: Group notifications
pt: Notificações do grupo

en: more
pt: mais

en: Browse the newest groups.
pt: Navegar nos grupos mais recentes

en: Invite friend
pt: Convidar um amigo

en: Create !type
pt: Criar !type

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
pt: Novos grupos não aparecem no diretório de grupos. Administradores controlam a exclusividade do directório.

en: New groups always appear in the groups directory.
pt: Novos grupos aparecem sempre no diretório de grupos.

en: Groups directory control
pt: Controlo do directório de grupos

en: New groups always appear on the registration form.
pt: Novos grupos aparecem sempre no formulário de registo.

en: Registration form control
pt: Controlo do Formulário de Registo

en: Audience checkboxes
pt: Caixas de verificação de audiência

en: Visibility of posts
pt: Visibilidade dos artigos

en: Audience required
pt: Audiência necessária

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
pt: Deseja que todas as entradas (de não administradores) estejam associadas a um grupo? Repare que esta alteração de configuração irá afetar entradas já existentes aquando da sua edição.

en: Email settings
pt: Configurações de Email

en: New content subject
pt: Novo tópico de conteúdo

en: New content body
pt: Novo corpo de conteúdo

en: (pending approval)
pt: (pendendo aprovação)

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
pt[0]: 1 convite enviado.
pt[1]: @count convites enviados.

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
pt[0]: Mostrar este conteúdo neste grupo.
pt[1]: Mostrar este conteúdo nestes grupos.

en: administer organic groups
pt: administrar grupos orgânicos

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Ligado

en: error
pt: erro

en: Tagadelic configuration
pt: Configuração do Tagadelic

en: Tags
pt: Etiquetas

en: by weight, ascending
pt: por peso, ascendente

en: by weight, descending
pt: por peso, descendente

en: by title, ascending
pt: por título, ascendente

en: by title, descending
pt: por título, descendente

en: random
pt: aleatório

en: Tagadelic sort order
pt: Ordenação do Tagadelic

en: Number of levels
pt: Número de níveis

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Logging
pt: Registos

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Categories
pt: Categorias

en: Download
pt: Descarregar

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Overview
pt: Vista global

en: all
pt: todos

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Login
pt: Entrar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: default
pt: predefinido

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Test
pt: Testar

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User registration form
pt: Formulário de registo do utilizador

en: User contact form
pt: Formulário de contacto do utilizador

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Admin title
pt: Título do Administrador

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Pai

en: Parents
pt: Ascendentes

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: One
pt: Um

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: Configurações

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: content top
pt: Conteúdo Topo

en: content bottom
pt: Conteúdo Rodapé

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Preset Name
pt: Nome do preset

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Default
pt: Predefinido

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Insert
pt: Inserir

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Blank
pt: Branco

en: Top
pt: Topo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Import path
pt: Caminho de importação

en: Clean up
pt: Limpar

en: Album
pt: Álbum

en: Artist
pt: Artista

en: Genre
pt: Género

en: Icon
pt: Ícone

en: Schedule
pt: Agenda

en: Time increment
pt: Incremento de tempo

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: remove
pt: remover

en: No galleries available
pt: Nenhuma galeria disponível

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: History
pt: Histórico

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As opções de configuração foram reinicializadas para os seus valores predefinidos.

en: Path
pt: Caminho

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Manage
pt: Gerir

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Visible
pt: Visível

en: Anchor
pt: Âncora

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: procurar

en: Teaser
pt: Resumo

en: never
pt: nunca

en: Event
pt: Evento

en: Display Settings
pt: Exibir Definições

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: read more
pt: ler mais

en: User Name
pt: O nome de Utilizador

en: The name of the feed; typically the name of the web site you syndicate content from.
pt: O nome do feed; tipicamente o nome do site internet que lhe fornece conteúdos.

en: Update interval
pt: Intervalo entre atualizações

en: The fully-qualified URL of the feed.
pt: O URL completo do feed.

en: Every hour
pt: Todas as horas

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: <none>
pt: <nenhum>

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Last updated: %date
pt: Última actualização: %date

en: There is 1 image in this gallery | There are @count images in this gallery
pt[0]: Há 1 imagem nesta galeria
pt[1]: Há @count imagens nesta galeria

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Picture
pt: Retrato

en: Upload image
pt: Carregar imagem

en: Titles
pt: Títulos

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
pt: Uma lista de títulos para as ligações da navegação estrutural, um por linha.

en: Paths
pt: Caminhos

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
pt: Uma lista de caminhos Drupal para as ligações da navegação estrutural, um por linha.

en: Subscription settings
pt: Definições de subscrição

en: Autosubscribe
pt: Subscrição automática

en: Notify poster of own posts
pt: Notificar o utilizador dos seus próprios comentários

en: Notifies a node poster about their own posts.  Useful principally during testing.  Default is OFF.
pt: Notifica o utilizador sobre os seus próprios tópicos. Util principalmente durante testes. Por predefinição está DESLIGADO.

en: Set all users to "autosubscribe" by default
pt: Predefinir para todos os utilizadores a "subscrição automática"

en: Subscriptions
pt: Subscrições

en: Enables site settings for user subscriptions.
pt: Activar configurações do site para subscrições do utilizador.

en: You are not currently subscribed to any active threads
pt: Presentemente não tem nenhuma subscrição activa.

en: Your subscription was activated.
pt: A sua subscrição foi activada.

en: There are no active content types.
pt: Não existem tipos de conteúdos ativos.

en: type
pt: tipo

en: subscribe to content
pt: subscrever conteúdo

en: subscribe to taxonomy terms
pt: subscrever termos de taxonomia

en: maintain own subscriptions
pt: gerir as suas subscrições

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Maximum items
pt: Número máximo de itens

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Organic Groups
pt: Grupos Orgânicos

en: action
pt: acção

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: status
pt: estado

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: Save Settings
pt: Guardar definições

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Data type
pt: Tipo de dados

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Advanced Settings
pt: Definições Avançadas

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição do nó

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação do nó

en: Optional Title
pt: Título Opcional

en: Required Title
pt: Título Necessário

en: No Title
pt: Sem Título

en: Link Title
pt: Título da ligação

en: Not a valid URL.
pt: Não é uma URL válida.

en: term
pt: termo

en: Expanded
pt: Expandido

en: Question
pt: Questão

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: All
pt: Todos

en: Default settings
pt: Opções predefinidas

en: days
pt: dias

en: Access log
pt: Registo de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Operação concluída

en: Points
pt: Pontos

en: Submit @name
pt: Submeter @name

en: Submitted
pt: Submetido

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Override title
pt: Substituir título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir ligações

en: View type
pt: Tipo da vista

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Bottom
pt: Baixo

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Node links
pt: Ligações do Nó

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do utilizador

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Mission
pt: Missão

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Good
pt: Bom

en: Voting
pt: Votação

en: Node types
pt: Tipos de nó

en: Added
pt: Adicionado

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Extensions
pt: Extenções

en: Manual update check
pt: Verificação manual de atualizações

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Input filters
pt: Filtros de Entrada

en: Private messages
pt: Mensagens privadas

en: Allow private messages
pt: Permitir mensagens privadas

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Comment
pt: Comentar

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de introdução de conteúdos

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: Poll choices
pt: Escolha de votações

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Node revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: User role
pt: Grupo de utilizador

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Definições globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contém

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Vote
pt: Votar

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Overridden
pt: Substituído

en: Conditions
pt: Condições

en: Original image
pt: Imagem original

en: Random image
pt: Imagem aleatória

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: blocked
pt: bloqueado

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: Gallery settings
pt: Definições da galeria

en: OPML feed
pt: feed OPML

en: Number of news items in block
pt: Número de novos itens no bloco

en: View this feed's recent news.
pt: Ver as últimas notícias do feed

en: Feed overview
pt: Sinopse do feed

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: Next update
pt: Próxima atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: %time left
pt: restam %time

en: remove items
pt: remover itens

en: update items
pt: actualizar itens

en: Updated:
pt: Actualizado:

en: %ago ago
pt: %ago atrás

en: Nodes
pt: Nós

en: Authored by
pt: Criado por

en: Advanced
pt: Avançado

en: The feed %feed has been updated.
pt: O feed %feed foi actualizado.

en: Feed %feed deleted.
pt: O feed %feed foi eliminado.

en: The feed %feed has been deleted.
pt: O feed %feed foi eliminado.

en: Feed %feed added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: The feed %feed has been added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: Delete all
pt: Eliminar tudo

en: The news items from %site have been removed.
pt: As notícias de %site foram removidas.

en: New window
pt: Nova janela

en: Node Title
pt: Título do nó

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: 1 year
pt: 1 ano

en: 2 years
pt: 2 anos

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Image galleries
pt: Galerias de Imagem

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Blacklists
pt: Listas negras

en: Caching
pt: Colocação em cache

en: Month
pt: Mês

en: System
pt: Sistema

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Phone
pt: Telefone

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Send
pt: Enviar

en: Code
pt: Código

en: Inactive
pt: Inativo

en: Recipient
pt: Destinatário

en: By
pt: Por

en: OR
pt: OU

en: Company
pt: Empresa

en: security
pt: segurança

en: Members
pt: Membros

en: node
pt: nó

en: General
pt: Geral

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Calendar
pt: Calendário

en: Method
pt: Método

en: OG: Posts in current group
pt: GO: Mensagens do grupo actual

en: My groups
pt: Meus grupos

en: Current group
pt: Grupo atual

en: Africa/Algiers
pt: África/Argel

en: Africa/Asmera
pt: África/Asmera

en: Africa/Bangui
pt: África/Bangui

en: Africa/Blantyre
pt: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt: África/Cairo

en: Africa/Ceuta
pt: África/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt: África/Dar es Sallam

en: Africa/Djibouti
pt: África/Djibuti

en: Africa/Douala
pt: África/Douala

en: Africa/Gaborone
pt: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
pt: África/Joanesburgo

en: Africa/Kampala
pt: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
pt: África/Khartoum

en: Africa/Kigali
pt: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt: África/Kinshasa

en: Africa/Lagos
pt: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt: África/Libreville

en: Africa/Luanda
pt: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt: África/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
pt: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt: África/Mogadisu

en: Africa/Nairobi
pt: África/Nairobi

en: Africa/Porto-Novo
pt: África/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
pt: África/Tripoli

en: Africa/Tunis
pt: África/Tunis

en: America/Antigua
pt: América/Antígua

en: America/Araguaina
pt: América/Araguaina

en: America/Aruba
pt: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt: América/Assunção

en: America/Belem
pt: América/Belém

en: America/Belize
pt: América/Belize

en: America/Boa_Vista
pt: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt: América/Bogotá

en: America/Boise
pt: América/Boise

en: America/Buenos_Aires
pt: América/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
pt: América/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
pt: América/Cancun

en: America/Caracas
pt: América/Caracas

en: America/Cayenne
pt: América/Caiena

en: America/Cayman
pt: América/Cayman

en: America/Chicago
pt: América/Chicago

en: America/Chihuahua
pt: América/Chiuaua

en: America/Cordoba
pt: América/Cordoba

en: America/Costa_Rica
pt: América/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
pt: América/Cuiabá

en: America/Curacao
pt: América/Curacao

en: America/Dawson
pt: América/Dawson

en: America/Dawson_Creek
pt: América/Dawson_Creek

en: America/Denver
pt: América/Denver

en: America/Detroit
pt: América/Detroit

en: America/Dominica
pt: América/Dominica

en: America/Edmonton
pt: América/Edmonton

en: America/Eirunepe
pt: América/Eirunepe

en: America/El_Salvador
pt: América/El_Salvador

en: America/Ensenada
pt: América/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
pt: América/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
pt: América/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
pt: América/Glace_Bay

en: America/Godthab
pt: América/Godthab

en: America/Goose_Bay
pt: América/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
pt: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
pt: América/Granada

en: America/Guadeloupe
pt: América/Guadeloupe

en: America/Guatemala
pt: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
pt: América/Guayaquil

en: America/Guyana
pt: América/Guiana

en: America/Halifax
pt: América/Halifax

en: America/Havana
pt: América/Havana

en: America/Hermosillo
pt: América/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
pt: América/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
pt: América/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
pt: América/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
pt: América/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
pt: América/Indianapolis

en: America/Inuvik
pt: América/Inuvik

en: America/Iqaluit
pt: América/Iqaluit

en: America/Jamaica
pt: América/Jamaica

en: America/Jujuy
pt: América/Jujuy

en: America/Juneau
pt: América/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
pt: América/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
pt: América/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
pt: América/Knox_IN

en: America/La_Paz
pt: América/La_Paz

en: America/Lima
pt: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt: América/Los_Angeles

en: America/Louisville
pt: América/Louisville

en: America/Maceio
pt: América/Maceió

en: America/Managua
pt: América/Manágua

en: America/Manaus
pt: América/Manaus

en: America/Martinique
pt: América/Martinique

en: America/Mexico_City
pt: América/Cidade_do_México

en: America/Monterrey
pt: América/Monterrei

en: America/Montreal
pt: América/Montreal

en: America/Nassau
pt: América/Nassau

en: America/New_York
pt: América/Nova_York

en: America/Nome
pt: América/Nome

en: America/Noronha
pt: América/Noronha

en: America/Panama
pt: América/Panamá

en: America/Paramaribo
pt: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt: América/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
pt: América/Porto_Príncipe

en: America/Porto_Acre
pt: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pt: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pt: América/Porto_Rico

en: America/Recife
pt: América/Recife

en: America/Rio_Branco
pt: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt: América/Rosário

en: America/Santiago
pt: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pt: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt: América/São_Paulo

en: Antarctica/South_Pole
pt: Antártica/Pólo_Sul

en: Asia/Baghdad
pt: Ásia/Bagdá

en: Asia/Bahrain
pt: Ásia/Barém

en: Asia/Bangkok
pt: Ásia/Bangkok

en: Asia/Beirut
pt: Ásia/Beirute

en: Asia/Calcutta
pt: Ásia/Calcutá

en: Asia/Colombo
pt: Ásia/Colombo

en: Asia/Dubai
pt: Ásia/Dubai

en: Asia/Hong_Kong
pt: Ásia/Hong_Kong

en: Australia/North
pt: Austrália/Norte

en: Australia/Queensland
pt: Austrália/Queensland

en: Australia/South
pt: Austrália/Sul

en: Australia/Sydney
pt: Austrália/Sydney

en: Europe/Amsterdam
pt: Europa/Amesterdão

en: Europe/Andorra
pt: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
pt: Europa/Atenas

en: Europe/Berlin
pt: Europa/Berlim

en: Europe/Budapest
pt: Europa/Budapeste

en: Europe/Copenhagen
pt: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
pt: Europa/Dublin

en: Europe/Helsinki
pt: Europa/Helsínquia

en: Europe/Istanbul
pt: Europa/Istambul

en: Europe/Kaliningrad
pt: Europa/Caliningrado

en: Europe/Kiev
pt: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
pt: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
pt: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pt: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
pt: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
pt: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
pt: Europa/Moscovo

en: Europe/Nicosia
pt: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
pt: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt: Europa/Paris

en: Europe/Prague
pt: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
pt: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt: Europa/Saraievo

en: Europe/Simferopol
pt: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
pt: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pt: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
pt: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
pt: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pt: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
pt: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
pt: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
pt: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
pt: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
pt: Europa/Varsóvia

en: Europe/Zagreb
pt: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
pt: Europa/Zurique

en: Indian/Antananarivo
pt: Índico/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
pt: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
pt: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
pt: Índico/Comores

en: Indian/Kerguelen
pt: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
pt: Índico/Maldivas

en: Indian/Mayotte
pt: Índico/Mayotte

en: Pacific/Apia
pt: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
pt: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
pt: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Easter
pt: Pacífico/Ilha de Páscoa

en: Pacific/Efate
pt: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt: Pacífico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
pt: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pt: Pacífico/Galápagos

en: Pacific/Gambier
pt: Pacífico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt: Pacífico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
pt: Pacífico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt: Pacífico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
pt: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pt: Pacífico/Marquesas

en: Pacific/Samoa
pt: Pacífico/Samoa

en: Pacific/Wake
pt: Pacífico/Wake

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Events
pt: Eventos

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as visualizações

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: The name of the menu the node belongs to.
pt: O nome do menu ao qual pertence o nó.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
pt: Padrão predefinido para o caminho (aplica-se a todos os tipos de nós com padrões vazios em baixo)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
pt: Gerar caminhos alternativos para todos os nós que ainda não os tenham.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido (aplica-se a todos os vocabulários com padrões vazios em baixo)

en: Pattern for all %vocab-name paths
pt: Padrão para todos os caminhos %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
pt: Padrão para fóruns e contentores do fórum

en: Pattern for user account page paths
pt: Padrão para os caminhos de páginas de conta de utilizador

en: Pattern for blog page paths
pt: Padrão para os caminhos de páginas de blogue

en: Verbose
pt: Verboso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pt: Mostrar alterações aos caminhos alternativos (excepto em actualizações em massa).

en: Replace by separator
pt: Substituir por separador

en: Maximum alias length
pt: Tamanho máximo do caminho alternativo

en: Maximum component length
pt: Tamanho máximo do componente

en: Update action
pt: Ao actualizar

en: Strings to Remove
pt: Expressões a Remover

en: administer pathauto
pt: administrar pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pt: Fornece aos módulos um mecanismo de geração automática de caminhos alternativos para os seus conteúdos.

en: Sharpness filter strength
pt: Força do filtro de nitidez

en: Use this pixel radius for the sharpness filter. 0.9 is recommended.
pt: Utilizar este raio de pixel para o filtro de nitidez. 0.9 é o valor recomendado.

en: Color profile
pt: Perfil de cor

en: Path to color profile
pt: Caminho para o perfil de cor

en: The path to a color profile file that all scaled down images will be converted to. Leave empty to disable.
pt: O caminho para um ficheiro de perfil de côr para o qual todas as imagens que sejam reduzidas serão convertidas. Deixar em branco para desactivar.

en: Security
pt: Segurança

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhar

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Appearance
pt: Aparência

en: Repeat
pt: Repetir

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Grupo

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Messaging
pt: Mensagens

en: Email subject
pt: Assunto do email

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Detected malicious attempt to delete an invitation.
pt: Detectado uma tentativa maliciosa de eliminar um convite.

en: Invitations
pt: Convites

en: Updated URL for feed %title to %url.
pt: O URL do feed %title foi actualizado para %url.

en: Destination
pt: Destino

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Caso

en: Users
pt: Utilizadores

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Both
pt: Ambos

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o utilizador indica o formato de introdução dos conteúdos)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres. Deixe em branco para um comprimento ilimitado.

en: Rows
pt: Linhas

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: access denied
pt: acesso negado

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: <All>
pt: -Todos-

en: As Time Ago
pt: Como tempo passado

en: access all views
pt: aceder a todas as visualizações

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: As Vistas são listas personalizadas de conteúdos do seu sistema; são altamente configuráveis e dão-lhe controle sobre como os conteúdos são apresentados.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Override
pt: Substituir

en: Clone
pt: Clonar

en: Existing Views
pt: Visualizações existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, ascendentemente ordenado

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, descendentemente ordenado

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
pt: O texto que vai ser exibido no alto da view. Ele pode conter informações, links, ou o que você quiser colocar.  Uso opcional.

en: Normal menu item
pt: Item de menu normal

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Carácter universal

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicione critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: administer views
pt: administrar visualizações

en: Node: ID
pt: Nó: ID

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: Plain
pt: Simples

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: Remaining
pt: Restante

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Last checked
pt: Verificado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de nó

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Allow users to choose default
pt: Permitir aos utilizadores escolher o predefinido

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Mostrar se o seguinte código de PHP retorna <code>TRUE</code> (modo PHP, só para peritos).

en: Buttons and plugins
pt: Botões e plugins

en: Editor appearance
pt: Aparência do editor

en: Toolbar location
pt: Barra de ferramentas de localização

en: Enable resizing button
pt: Ativar Botão de redimensionamento

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Verify HTML
pt: Verificar HTML

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pt: Converter &lt;font&gt; tags para estilos

en: Remove linebreaks
pt: Remover quebras de linha

en: Apply source formatting
pt: Aplicar a formatação de origem.

en: CSS path
pt: Caminho do CSS

en: CSS classes
pt: Classes de CSS

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Expires
pt: Expira

en: expired
pt: expirado

en: Posted by: !name
pt: Postado por: !name

en: filters
pt: filtros

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Votes
pt: Votos

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Flag
pt: Marcador

en: Expiration
pt: Expirar

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Expiration date
pt: Data de validade

en: Threshold
pt: Limite

en: Function
pt: Função

en: Word count
pt: Número de palavras

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Notifications
pt: Notificações

en: Additional
pt: Adicional

en: Collapsed
pt: Fechada

en: Logout
pt: Encerrar sessão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Rules
pt: Regras

en: Full name
pt: Nome completo

en: Confirm your subscription
pt: Confirme a sua subscrição

en: Modified
pt: Modificado

en: SMTP Authentication
pt: Autenticação SMTP

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Formatting guidelines
pt: Guias de formatação

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. Deixe em branco para utilizar a hora de submissão do formulário.

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Hidden
pt: Oculto

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Ficheiros anexos

en: Approved
pt: Aprovado

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Pending
pt: Pendente

en: Imagecache preset
pt: Perfil do Imagecache

en: seconds
pt: segundos

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Key
pt: Chave

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato da hora

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
pt: <p>Ver a documentação completa em !link.</p>

en: Calendar Legend.
pt: Legenda do calendário.

en: Calendar Legend
pt: Legenda do Calendário

en: Use this section to set up iCal feeds that should be displayed in this calendar. They will be shown along with any internal items that match the calendar criteria.
pt: Use esta seção para configurar feeds iCal que devem ser exibidas neste calendário. Eles serão apresentados juntamente com os elementos internos que correspondem aos critérios de calendário.

en: Add to calendar
pt: Adicionar à agenda

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: Calendar iCal
pt: Calendário iCal

en: Are you sure you want to delete these items?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar estes itens?

en: API key
pt: Chave API

en: Sources
pt: Fontes

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Clear
pt: Limpar

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Node title
pt: Título do Nó

en: update
pt: actualização

en: View user profile.
pt: Ver perfil do utilizador.

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: If you check this, users will have a new setting on their account edit page.
pt: Se activar isto, os utilizadores terão uma nova definição na página de edição das suas contas.

en: Received requests
pt: Pedidos recebidos

en: Sent requests
pt: Pedidos enviados

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Display breadcrumb
pt: Mostrar navegação estrutural

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: The invitations shown on this page have been used to join the site. Clicking on an e-mail address takes you to the user's profile page.
pt: Os convites mostrados nesta página foram usados para aderir ao site. Ao clicar no e-mail vai para a página de perfil do utilizador.

en: The invitations shown on this page haven't been accepted yet.
pt: Os convites mostrados nesta página ainda não foram aceites.

en: The invitations shown on this page have not been used to register on the site within the expiration period of @count days.
pt: Os convites mostrados nesta página não foram utillizados para o registo no site dentro do periodo de validade de @count dias.

en: The status <em>deleted</em> means the user account has been terminated.
pt: O estado <em>eliminado</em> significa que a conta de utilizador foi encerrada.

en: At any time, you may withdraw either pending or expired invitations. Accepted invitations can't be withdrawn and count permanently toward your invitation allotment.
pt: A qualquer momento, você pode retirar convites pendentes ou expirados. Convites aceites não podem ser retirados e contam permanentemente para a sua contagem de convites.

en: New invitation
pt: Novo convite

en: Accepted
pt: Aceite

en: Expired
pt: Expirado

en: New user registration by invitation only.
pt: Registo de novos utilizadores somente por convite.

en: Sorry, new user registration by invitation only.
pt: Lamentamos, registo de novos utilizadores apenas por convite.

en: Request new password
pt: Pedir nova senha

en: Invite a friend
pt: Convidar um(a) amigo(a)

en: User registration option reset to %no_approval.
pt: Opções de inscrição de utilizador repostas para %no_approval.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Os visitantes podem criar novas contas de utilizador e não é necessária qualquer aprovação por parte dos administradores.

en: Default target role
pt: Grupo destino predefinido

en: Choose the default role that invited users will be added to when they register. For example, <em>authenticated user</em>.
pt: Escolher o grupo predefinido no qual os utilizadores convidados serão adicionados quando se registarem. Por exemplo, <em>utilizador autenticado</em>.

en: Invitation expiry
pt: Convite expirado

en: Set the expiry period for user invitations, in days.
pt: Define o periodo de validade dos convites feitos pelo utilizador, em dias.

en: Role settings
pt: Defenições de grupo

en: @role settings
pt: Definições de @role

en: Target role
pt: Grupo destino

en: You may choose to add invited users to another role (in addition to the default role set in the general section) when they have been invited by a member of %role.
pt: Você pode optar por adicionar utilizadores convidados noutro grupo (além do grupo predefinido na parte geral), quando eles forem convidados por um membro de %role.

en: Invitation limit
pt: Limite de convites

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Allows to limit the total number of invitations members of %role can send.
pt: Permite limitar o número total de convites que os  membros de %role podem enviar.

en: [inviter-raw] has sent you an invite!
pt: [inviter-raw] enviou-lhe um convite!

en: Type the default subject of the invitation e-mail.
pt: Introduzir o assunto predefinido do email de convite.

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
pt: Use a sintaxe [token] se quiser inserir um padrão de substituição.

en: Editable subject
pt: Assunto editável

en: Choose whether users should be able to customize the subject.
pt: Escolher se os utilizadores devem ser capazes de personalizar o assunto.

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: <em>From</em> e-mail address
pt: Endereço de email <em>Remetente</em>

en: Choose which e-mail address will be in the From: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
pt: Escolher qual o endereço de email que irá no cabeçalho De: nos emails de convite;<em>site</em> ou <em>utilizador que convida</em>. O <em>site</em> irá utilizar email do site por predefinição, enquanto o <em>utilizador que convida</em> irá utilizar o email do utilizador que está a enviar o convite. Em alternativa, você pode definir este valor manualmente clicando em <em>definições avançadas</em> abaixo.

en: inviter
pt: Utilizador que convida

en: <em>Reply-To</em> e-mail address
pt: Endereço para <em>Responder</em>

en: Choose which e-mail address will be in the Reply-To: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
pt: Escolher qual o endereço de email que irá no cabeçalho Responder: nos emails de convite;<em>site</em> ou <em>utilizador que convida</em>.<em>Site</em> irá utilizar email do site por predefinição, enquanto o <em>utilizador que convida</em> irá utilizar o e-mail do utilizador que está a enviar o convite. Em alternativa, você pode definir este valor manualmente clicando em <em>definições avançadas</em> abaixo.

en: The e-mail address the invitation e-mail is sent from.
pt: O endereço de email a partir do qual o email de convite é enviado.

en: Manually override <em>Reply-To</em> e-mail address
pt: Substituir manualmente o endereço de email <em>Responder para</em>

en: The e-mail address you want recipients to reply to.
pt: O endereço de email para o qual deseja que os destinatários respondam.

en: Invite page customization
pt: Personalização da página de convite

en: Invite page title
pt: Titulo da página de convite

en: The title of the page where users invite friends.
pt: O titulo da página onde os utilizadores convidam amigos.

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Withdraw
pt: Retirar

en: No invitations available.
pt: Não existem convites disponíveis.

en: Recommend @site-name to:
pt: Recomendar @site-name a:

en: Send invite
pt: Enviar convite

en: View your invites
pt: Ver os seus convites

en: Type the subject of the invitation e-mail.
pt: Indique o assunto do email de convite.

en: You cannot send more than one invitation.
pt: Não pode enviar mais do que um convite.

en: The invitee won't be able to register any more using this invitation.
pt: O convidado não se poderá registar novamente com este convite.

en: Are you sure you want to withdraw the invitation to %email?
pt: Tem certeza de que deseja retirar o convite a %email?

en: Invitations to registered users cannot be withdrawn.
pt: Os convites para utilizadores já registados não podem ser retirados.

en: Invitation to %email has been withdrawn.
pt: Convite a %email foi retirado.

en: The e-mail address of the invited user.
pt: O endereço de email do utilizador convidado.

en: The personal message for the invitee as unfiltered text. WARNING - raw user input.
pt: A mensagem pessoal para o convidado como texto não filtrado. AVISO - conteúdo do utilizador bruto.

en: This invitation has been withdrawn.
pt: Este convite foi retirado.

en: This invitation has already been used. Please login now with your username and password.
pt: Este convite já foi usado. Inicie sessão com o seu nome de utilizador e palavra-passe.

en: Sorry, this invitation has expired.
pt: Lamentamos, mas este convite expirou.

en: !user (@email) has joined @site-name!
pt: !user (@email) aderiu a @site-name!

en: Your friend, [inviter-raw], has invited you to join [site-name] at [site-url].
    
    To become a member of [site-name], click the link below or paste it into the address bar of your browser.
    
    [join-link]
    
    ----------
    [invite-message-raw]
pt: O seu amigo, [inviter-raw], convida-o a participar no [site-name] em [site-url].
    
    Para se tornar um membro de [site-name], clique no endereço abaixo ou cole-o na barra de endereços do seu programa de navegação.
    
    [join-link]
    
    ----------
    [invite-message-raw]

en: invite
pt: convidar

en: The following recipient is already a member: | The following recipients are already members:
pt[0]: O seguinte destinatário já é membro:
pt[1]: Os seguintes destinatários já são membros:

en: You have only 1 invite left. | You have only @count invites left.
pt[0]: Tem apenas 1 convite restante.
pt[1]: Tem apenas @count convites restantes.

en: Your invitation has been successfully sent. You will be notified when the invitee joins the site. | @count invitations have been successfully sent. You will be notified when any invitee joins the site.
pt[0]: O seu convite foi enviado com sucesso. Será notificado quando o convidado aderir ao site.
pt[1]: @count convites foram enviados com sucesso. Será notificado quando os convidados aderirem ao site.

en: The entered e-mail address is invalid. Please correct it. | @count entered e-mail addresses are invalid. Please correct them.
pt[0]: O email introduzido é inválido. Por favor corrija-o.
pt[1]: @count emails  introduzidos são inválidos. Por favor corrija-os.

en: send invitations
pt: Enviar convites

en: send mass invitations
pt: Enviar vários convites simultâneos.

en: track invitations
pt: Rastrear convites

en: withdraw accepted invitations
pt: retirar convites aceites

en: Successful
pt: Com sucesso

en: Unsuccessful
pt: Sem sucesso

en: Invitation counts
pt: Contagem de convites

en: Top inviters/User rank
pt: Top de utilizadores que convidam/Rank de utilizadores

en: @user's invite rank
pt: Rank de convites de @user

en: Top inviters
pt: Top de utilizadores que convidam

en: Number of inviters
pt: Número de utilizadores que convidam

en: Show this number of inviters in the Top inviters and User rank blocks.
pt: Exibir este número de utilizadores que convidam  no bloco Top de utilizadores que convidam  e no Rank utilizadores.

en: 1 invite | @count invites
pt[0]: 1 convite
pt[1]: @count convites

en: view invite statistics
pt: ver estatísticas de convites

en: view own invite statistics
pt: ver as suas estatísticas de convites

en: Invite
pt: Convidar

en: Allow your users to send and track invitations to join your site.
pt: Permite ao utilizadores enviar e rastrear convites para outros se juntarem ao site.

en: Cancel User Accounts
pt: Cancelar contas de utilizador.

en: Allows your users to terminate user accounts by withdrawing their invitation. WARNING - This module is put into effect when you enable it.
pt: Permite aos utilizadores eliminarem contas de utilizador ao remover um convite. AVISO - Este módulo entra em efeito quando o activar.

en: Invite Statistics
pt: Estatística de convites

en: Displays some statistics about sent invitations.
pt: Exibe algumas estatisticas sobre convites enviados.

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Replace
pt: Substituir

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Available tokens
pt: Tokens disponiveis

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Strict
pt: Apenas

en: Font size
pt: Tamanho do tipo de letra

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Machine readable name
pt: Nome de máquina legível

en: Users by !points
pt: Utilizadores por !points

en: No !Points earned
pt: Sem pontos ganhos

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Data da zona de tempo

en: No time zone conversion
pt: Nenhuma conversão de fuso horário

en: timezone
pt: fuso horário

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select List
pt: Lista de seleção

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
pt: Anos trás e para frente deve ser no formato -9:+9.

en: Site default
pt: Predefinição do site

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
pt: Definir a ordem e o formato para as partes de data no formulário de entrada. O formato pode ser adaptado para remover os valores, não na granularidade para este campo.

en: Years back and forward
pt: Anos anteriores e para frente

en: Increment the minute and second fields by this amount.
pt: Incrementar os campos minuto e segundo, a este valor.

en: Input Type
pt: Tipo de Entrada

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: To Date
pt: Para Data

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
pt: Os elementos de data a ser armazenado (no mínimo um ano é necessário).

en: Default Display
pt: Predefinido de exibição

en: Time zone handling
pt: Maneira de apresentar o tempo na zona

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
pt: Selecione o método de tratamento do fuso horário a ser usado para este campo de data.

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: To date
pt: Até à data

en: From date
pt: A partir da data

en: ongoing
pt: em curso

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
pt: Não há campos de data nesta base de dados para importar os dados. Por favor, adicione um campo de data para os tipos de nó desejado e não se esqueça de indicar que ele usa tanto a "partir" e um "até à data".

en: Target type
pt: O tipo de destino

en: Source type
pt: Tipo de fonte

en: body
pt: corpo

en: Date field
pt: Campo da data

en: Url field
pt: Campo Url

en: !type Fields
pt: Campos !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
pt: Não existe uma tabela de eventos nesta base de dados. Sem opções de importação de evento disponíveis.

en: Delete original event?
pt: Apagar o evento original?

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
pt: O número máximo de nós para converter nesta passagem.

en: Starting nid
pt: Começando nid

en: No events have been converted.
pt: Não há eventos foram convertidos.

en: Moderated
pt: Moderado

en: Posts in current group. Useful for blocks where determining context is hard. If page is not in any group context, no nodes are listed and thus a block would not appear.
pt: Mensagens do grupo actual. Útil para blocos em que determinar o contexto é difícil. Se a página não é em nenhum contexto do grupo, nós não estão listados e, assim, um bloco não aparece.

en: Posts
pt: Mensagens

en: Mission statement
pt: Missão

en: Group manager
pt: Gestor de grupo

en: Organic groups access control
pt: Controlo de acesso a grupos orgânicos

en: Controls
pt: Controlos

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Randomize
pt: Baralhar

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: author
pt: autor

en: content author
pt: Autor do conteúdo

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Editing action %label
pt: Editar acção %label

en: Editing condition %label
pt: Editar a condição  %label

en: Negate
pt: Negar

en: The condition %label has been saved.
pt: A condição %label foi salva.

en: Editing condition group %label
pt: Editar a condição do grupo %label

en: Are you sure you want to delete %label?
pt: Tem certeza de que deseja eliminar %label?

en: %label has been deleted.
pt: %label foi eliminada.

en: Empty
pt: Vazio

en: Import failed.
pt: Importação falhou.

en: Existing system path
pt: Caminho de sistema existente

en: Path alias
pt: Caminho alternativo

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
pt: Especifique o caminho existente para o qual deseja criar um URL alternativo. Por exemplo: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: Notice
pt: Aviso

en: Replacement patterns for @name
pt: Padrões de substituição para @name

en: User has logged in
pt: Utilizador iniciou sessão

en: User has logged out
pt: Utilizador encerrou sessão

en: any
pt: qualquer

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Days
pt: Dias

en: Select a user
pt: Selecione um utilizador

en: Object
pt: Objeto

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: characters
pt: caracteres

en: Spam link deterrent
pt: Restrição de ligações de spam

en: Display fields
pt: Mostrar campos

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Autocomplete taxonomy
pt: Completar automaticamente a taxonomia

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Date formats
pt: Formatos de data

en: Hours
pt: Horas

en: configure block
pt: configure o bloco

en: Are you sure you want to delete the block %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o bloco %name?

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: !Points settings
pt: Definições dos !Points

en: Admin add/delete userpoints
pt: Administrar adicionar/eliminar pontos de utilizador

en: Moderation
pt: Moderação

en: Reference
pt: Referência

en: User's !points
pt: Pontos dos Membros

en: Highest Users
pt: Membros com mais pontos

en: All users by !points
pt: Todos os Membros por Pontos

en: or
pt: ou

en: Poll settings
pt: Definições da votação

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Video
pt: Vídeo

en: Style
pt: Estilo

en: Forums
pt: Fóruns

en: Allowed content types
pt: Tipos de conteúdos permitidos

en: Input format settings
pt: Definições dos formatos de introdução de conteúdos

en: Superscript
pt: Superior à linha

en: Other groups
pt: Outros grupos

en: All users may view this node.
pt: Todos os utilizadores podem ver este nó.

en: view revisions
pt: ver revisões

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: !date by !username
pt: !date por !username

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: current revision
pt: revisão actual

en: Match
pt: Coincidente

en: Missing
pt: Em falta

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: Activation
pt: Ativação

en: Image sizes
pt: Os tamanhos das imagens

en: Last modified
pt: Última modificação

en: All content types
pt: Todos os tipos de conteúdo

en: Reversed
pt: Invertido

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Reverse
pt: Inverso

en: Products
pt: Produtos

en: create
pt: criar

en: Conflict
pt: Conflito

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: method
pt: método

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: %type settings
pt: Definições %type

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Gray
pt: Cinzento

en: Attach
pt: Anexar

en: edit own
pt: editar o próprio

en: edit
pt: editar

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Document
pt: Documento

en: Formats
pt: Formatos

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Novos comentários

en: New
pt: Novo

en: details
pt: Detalhes

en: flag
pt: marcador

en: Top left
pt: Superior esquerdo

en: Top right
pt: Superior direito

en: Bottom right
pt: Inferior direito

en: Bottom left
pt: Inferior esquerdo

en: Image Galleries
pt: Galerias de Imagem

en: %name has already been used.
pt: %name já foi utilizado.

en: Expiration period must be an integer greater than or equal to 0.
pt: O período para expirar deverá ser um número inteiro igual ou superior a zero.

en: Relationship %name has been added.
pt: O relacionamento %name foi adicionado.

en: User Relationships form: relationship %name added.
pt: Formulário de Relações de utilizador: o relacionamento %name foi adicionado.

en: Relationship %name has been updated.
pt: A relação %name foi actualizada.

en: User Relationships form: relationship %name updated.
pt: Formulário de Relações de utilizador: o relacionamento %name foi actualizado.

en: Relationship %name has been deleted.
pt: A relação %name foi eliminada.

en: User Relationships form: relationship %name deleted.
pt: Formulário de Relações de utilizador: o relacionamento %name foi apagado.

en: Give users the option to create more than one relationship to each other.
pt: Dar a opção aos utilizadores de criarem mais do que uma relação entre si

en: Allow users to auto approve
pt: Permitir que os utilizadores pré-aprovem

en: Relationships per page
pt: Relações por página

en: Number of relationships to show per page. If set to 0 all will be shown.
pt: Número de relacionamentos a exibir por página. Se definido zero, serão exibidos todos.

en: The relationships per page setting is not an integer
pt: O número de relações por página não é um número inteiro.

en: Notifications to users. Replaceable tokens are: @replaceables
pt: Notificações para os utilizadores. Os tokens que podem ser usados em substituição são: @replaceables

en: Example: buddy, friend, coworker, spouse.
pt: Exemplo: amigo, colega, cônjuge.

en: Plural name
pt: Nome no plural

en: Example: buddies, friends, coworkers, spouses.
pt: Exemplo: amigos, colegas, cônjuges.

en: This is a one-way relationship
pt: Esta é uma relação de um só sentido

en: Check this if this relationship should only go one way (ex Manager, Subscriber)
pt: Active esta opção se esta relação for unilateral (por exemplo, Gestor, Assinante)

en: Requires Approval
pt: Requer Aprovação

en: Check this if the requestee must approve the relationship
pt: Active esta opção se o requisitado tiver que aprovar a relação

en: Request expires in
pt: Convite expira em

en: After how many days should a request of this type be removed? (0 for never)
pt: Após quantos dias deverá o pedido ser removido? (Zero para nunca)

en: My relationship is
pt: A minha relação é

en: How do you relate to %name?
pt: Que tipo de relação tem com %name?

en: Remove relationship
pt: Remover relação

en: This module allows you to create relationship types that users can use to connect to each other.
pt: Este módulo permite-lhe criar tipos de relações que os utilizadores podem usar para se relacionarem entre si.

en: This page lets you setup user relationship types.
pt: Esta página permite-lhe configurar os tipos de relações de utilizadores.

en: Relationships
pt: Relações

en: Create relationship types
pt: Criar tipos de relações

en: Add type
pt: Acrescentar tipo

en: Edit type
pt: Editar tipo

en: Delete type
pt: Eliminar tipo

en: User Relationships Autocomplete
pt: Autocompletar relações dos utilizadores

en: My relationships
pt: As minhas relações

en: Your relationships to this user
pt: Tipo de relação com este utilizador

en: Relationship actions
pt: Funções

en: Relationship settings
pt: Definições dos relacionamentos.

en: Automatically approve the following relationship requests
pt: Aprovar automaticamente os seguintes pedidos de relação

en: Check off the types of relationships you'd like to automatically approve.
pt: Selecione os tipos de relacionamento que deseja aprovar automaticamente.

en: My Relationships: All relationships
pt: O meu grupo: todas

en: User Relationships: All relationships
pt: Relações do utilizador: Todas as relações

en: Number of relationships to display in block
pt: Número de relacionamentos a exibir em bloco

en: Enter the maximum number of relationships to display in this block.
pt: Inserir número máximo de relacionamentos a exibir neste bloco.

en: Which relationships should be displayed
pt: Quais os relacionamentos que devem ser exibidos

en: one way
pt: um só sentido

en: mutual
pt: mútuo

en: No relationships available.
pt: Nenhumas relações disponíveis.

en: Relationship Types
pt: Tipos de relacionamento

en: No relationships found
pt: Nenhumas relações encontradas

en: %username's %relationships
pt: %relationships de %username

en: %username's pending relationships
pt: Relações pendentes de aprovação por %username

en: Sent Requests
pt: Convites Enviados

en: Received Requests
pt: Convites Recebidos

en: No pending relationships found
pt: Não foram encontrados relações pendentes de aprovação

en: Create a relationship with %name
pt: Adicionar %name ao meu grupo

en: Disapprove
pt: Recusar

en: pending relationship requests
pt: convites pendentes

en: pending requests
pt: convites pendentes

en: User Relationships
pt: Relações do utilizador

en: Add default
pt: Acrescentar predefinição

en: Delete default
pt: Remover predefinição

en: Start typing the name of a user to automatically create a relationship to
pt: Comece a escrever o nome de um utilizador para criar uma relação com o mesmo automaticamente

en: Relationship
pt: Relação

en: Start typing the name of a relationship to use
pt: Comece a escrever o nome de um utilizador para utilizar

en: You must enter an existing user's name.
pt: Deverá inserir o nome de um utilizador existente

en: You must enter an existing relationship's name.
pt: Deverá inserir o nome de uma relação existente.

en: Default relationship %relationship_name of %username has been added.
pt: A relação predefinida %relationship_name de %username foi adicionada.

en: Are you sure you want to delete the default relationship %relationship of %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a relação predefinida %relationship de %name?

en: Default relationship %relationship of %name has been deleted.
pt: A relaçao %relationship de %name foi apagada.

en: No default relationships available.
pt: Sem relações predefinidas disponíveis.

en: Default Relationships
pt: Relações predefinidas

en: Allows admins to specify relationships that are automatically created when a new user joins
pt: Permite aos administradores especificarem relações que são automaticamente criadas quando surge um novo utilizador.

en: This relationship implies
pt: Esta relação implica

en: Implies
pt: Implica

en: relationships
pt: relações

en: Lets admins create implied relationships. For example 'Manager implies Coworker'
pt: Permite aos administradores criar relações inerentes. Por exemplo, "Gerente" implica "Funcionário".

en: Gives users the option of specifying a relationship when inviting new users
pt: Permite que o utilizador possa especificar a relação ao convidar novos utilizadores

en: Allow users to turn off relationship messages
pt: Permite aos utilizadores desactivar as mensagens de relações

en: Send @op messages
pt: Enviar mensagens @op

en: Relationship email settings
pt: Definições do email de relacionamento

en: Receive relationship email notifications
pt: Receber notificações de relações por email

en: Check this if you'd like to receive relationship related email notifications
pt: Active isto se desejar receber notificações de relações por email

en: Gives the option to mail users when about relationship events (request, remove, disapprove, approve, etc)
pt: Permite enviar emails aos utilizadores acerca de eventos de relações (pedidos, eliminações, não aprovar, aprovar, etc.)

en: Relationship type for migrated relationships
pt: Tipos de relação para relações migradas.

en: You must enter the name of an existing relationship type.
pt: Deverá inserir o nome de uma relação existente.

en: Image Gallery
pt: Galeria de Imagens

en: image
pt: imagem

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: <Hidden>
pt: -Oculto-

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário de um nó.

en: Parent menu item
pt: Item de menu pai

en: Delete action
pt: Eliminar acção

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: Minutes
pt: Minutos

en: comment
pt: comentar

en: Join
pt: Juntar

en: The chart width, in pixels
pt: A largura da tabela, em pixels

en: The chart height, in pixels
pt: A altura do gráfico, em pixels

en: Charts
pt: Gráficos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Message Severity
pt: Mensagem Gravidade

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Automatic
pt: Automático

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Relationship types
pt: Tipos de relação

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Read only
pt: Só de leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: Tabs
pt: Separadores

en: Processing
pt: A processar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: date
pt: data

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro no carregamento do ficheiro. Não foi possível mover o ficheiro.

en: Page name
pt: Nome da página

en: Photo
pt: Fotografia

en: Advanced Options
pt: Opções avançadas

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Passwords match:
pt: As senhas correspondem:

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Display in block
pt: Exibir no bloco

en: Color settings
pt: Definições da cor

en: OG: Is member an admin in a group
pt: GO: É um membro da administração de um grupo

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
pt: O utilizador não tem permissão para recuperar informações de participação de outro utilizador.

en: Join group
pt: Aderir ao grupo

en: Leave group
pt: Sair do grupo

en: Add members
pt: Adicionar membros

en: Show blocks
pt: Mostrar blocos

en: Group search
pt: Grupo de pesquisa

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Bold
pt: Negrito

en: Form Elements
pt: Elementos de formulário

en: Copy
pt: Copiar

en: Information
pt: Informações

en: No content types available.
pt: Não existem tipos de conteúdo disponíveis.

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Double
pt: Duplo

en: Relationship type
pt: Tipo de relação.

en:  content
pt:  conteúdo

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Save blocks
pt: Guardar blocos

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se o modo PHP for escolhido, introduza o código PHP entre %php. Note que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: The content of the block as shown to the user.
pt: O conteúdo do bloco como exibido ao utilizador.

en: The name of this term.
pt: O nome deste termo.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
pt: Uma lista de termos separados por vírgulas que descrevem este conteúdo Exemplo: engraçado, desportos radicais, "Empresa, S.A.".

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: Date API requirements
pt: Requisitos Data API

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: Customize Default Value
pt: Personalize o valor predefinido

en: Custom value for From date
pt: Personalizar valor para "A partir data"

en: Default value for To date
pt: O valor predefenido para "Até à data"

en: Same as From date
pt: Igual a "A partir da data"

en: Custom value for To date
pt: Personalizar valor para "Até à data"

en: Customize Date Parts
pt: Personalizar Partes da Data

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Number of values
pt: Número de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Alterar essa configuração depois da criação de dados poderá resultar na perda de dados!

en: User's time zone
pt: Fuso horário do utilizador

en: The formatted date.
pt: A data formatada.

en: Date year (four digit)
pt: Data ano (quatro dígitos)

en: Date year (two digit)
pt: Data ano (dois dígitos)

en: Date month (full word)
pt: Data mês (palavra inteira)

en: Date month (abbreviated)
pt: Data mês (abreviado)

en: Date month (two digit, zero padded)
pt: Data mês (dois dígitos, zero almofadado)

en: Date month (one or two digit)
pt: Data meses (um ou dois dígitos)

en: Date week (two digit)
pt: Data da semana (dois dígitos)

en: Date day (full word)
pt: Data dia (palavra inteira)

en: Date day (abbreviation)
pt: Data dia (abreviatura)

en: Date day (one or two digit)
pt: Data do dia (um ou dois dígitos)

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazenar uma data na base de dados no formato ISO, recomendado para datas históricas ou parciais.

en: !time from now
pt: !time a partir de agora

en: Previous field
pt: Campo anterior

en: Next field
pt: Próximo campo

en: Increment
pt: Incremento

en: Decrement
pt: Diminuição

en: Until
pt: Até

en: -- Any
pt: - Qualquer -

en: Day of Month
pt: Dia do mês

en: Day of Week
pt: Dia da semana

en: Except
pt: Excepto

en: -- Period
pt: - Período

en: Every @number
pt: Cada @number

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Overrides
pt: Substituições

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Ao adicionar um campo personalizado para um tipo de conteúdo, você determina o seu tipo (se ele irá conter texto, números ou referências a outros objectos) e como ele será exibido (ou como um campo de texto ou área, uma caixa de seleção, caixa, botão de rádio, ou autocomplete campo). Um campo pode ter vários valores (ou seja, uma "pessoa" pode ter vários endereços de email) ou um valor único (ou seja, um trabalhador "tem um único número de identificação do empregado). À medida que você adicionar e editar campos, CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados, conforme necessário. CCK também oferece uma série de outras caraterísticas, incluindo caching inteligente de seus dados, importação e instalação de exportação para a definição do tipo de conteúdo e integração com outros módulos contribuídos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informação consulte a página do manual em linha para <a href=" @handbook -cck"> CCK </a> ou a <a href=" @project -cck"> Página do projecto CCK </a> .

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdo e respectivas legendas devem ser exibidas, nas visualizações reduzida e completa da página.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configure como estes tipos de campos de conteúdos devem ser exibidos quando apresentados nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: Nó completo

en: Search Index
pt: Índice de pesquisa

en: Search Result
pt: Resultados de Pesquisa

en: Updating field type %type with module %module.
pt: A actualizar o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite aos administradores definir novos tipos de conteúdo.

en: Trimmed
pt: Reduzido

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Nenhum campo foi definido ainda para nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: fieldset
pt: Conjunto de campos

en: fieldset - collapsible
pt: Conjunto de campos - desdobrável

en: fieldset - collapsed
pt: Conjunto de campos - dobrado

en: Added field %label.
pt: Campo %label adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Houve um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Houve um problema criando campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Tem certeza que quer remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se tiver ainda algum conteúdo neste campo, o mesmo será perdido. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: Campo %field removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Houve um problema excluindo %field a partir de %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao %field campo em cada tipo de conteúdo no qual ele aparece.

en: Save field settings
pt: Guardar definições de campo.

en: The default value is invalid.
pt: O valor predefinido é inválido.

en: Saved field %label.
pt: Campo %label guardado.

en: The update has encountered an error.
pt: A atualização encontrou um erro.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: A base de dados foi alterada e os dados foram migrados ou eliminados.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro a alteração de dados não foi concluída.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user name
pt: Referencia ao nome de utilizador

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Seleccione o tipo de conteúdo para exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto de exportação e colá-lo em outro tipo de conteúdo utilizando a função de importação.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Este formulário irá importar definições de campo exportados de outro tipo de conteúdo ou de outro banco de dados..<br/>Observe que os campos não podem ser duplicados dentro do mesmo tipo de conteúdo, assim os campos importados apenas serão adicionados se eles já não existem no tipo selecionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole o texto criado por uma exportação de conteúdo para este campo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não é um texto de importação válido.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os módulos seguintes têm de estar activados para que esta importação, para o trabalho: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe nesta base de dados.

en: Content Copy
pt: Copiar conteúdo

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Permite capacidade de importação / exportação de definições de campo.

en: view
pt: ver

en: Content Permissions
pt: Permissões de conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Definir permissões a nível de campo para campos CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na forma de edição de nó.

en: always open
pt: sempre abertas

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções para apresentar ao utilizador no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Estas definições aplicam-se ao grupo na visualização do nó.

en: A description of the group.
pt: A descrição do grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Tem a certeza que quer remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_nome foi removido

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Content types that can be referenced
pt: Os tipos de conteúdo que pode ser referenciado

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos separados por vírgula para aplicar à vista.

en: Title (link)
pt: Título (ligação)

en: Title (no link)
pt: Título (sem ligação)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto de preenchimento automático

en: Node Reference
pt: Referência do Nó

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um nó de outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número na base de dados como um número inteiro.

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato fixo decimal.

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número na base de dados em um formato de ponto flutuante.

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caracter que os utilizadores inserirão para definir o separador decimal nos formulários.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser prefixada ao valor, como $ ou €. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Definir uma seqüência que deve ser suffixo ao valor, como m², m / s ², kb / s. Deixe em branco para ninguém. Separe os valores singular e plural, com um tubo (libra | libras).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: "Mínimo" tem de ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: "Máximo" tem de ser um número.

en: unformatted
pt: não formatado

en: Defines numeric field types.
pt: Define tipos de campos numéricos

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um widget de 'caixa de selecção apenas ligado/desligado', defina o valor 'desligado' primeiro, seguido pelo valor 'ligado', na secçaõ <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o texto da caixa de selecção será o texto do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O "caixas / widget botões de rádio" irá mostrar as caixas de seleção se a opção de múltiplos valores estiver selecionada para este campo, caso contrário, os rádios serão exibidos.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Apenas uma caixa de seleção para ligado/desligado

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de selecção, caixa de selecção e botão de opção para texto e campos numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Guardar texto na base de dados

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto

en: User reference
pt: Referência do utilizador

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Guardar o ID de um utilizador relacionado como um valor inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Grupos de utilizadores que podem ser referenciados

en: User status that can be referenced
pt: Estado(s) do utilizador que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Ligação de retorno

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se for seleccionado, uma ligação de volta para reverter o nó referência será exibido no registo do utilizador referenciado.

en: User Reference
pt: Referência do utilizador

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para referenciar um utilizador de um nó.

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Form
pt: Formulário

en: Debug
pt: Depuração

en: Everyone
pt: Todos

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grelha

en: Resend invitation
pt: Reenviar convite

en: Input formats
pt: Formatos de introdução de conteúdos

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Esconder

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: Save defaults
pt: Guardar predefinições

en: arguments
pt: argumentos

en: Transparent
pt: Transparente

en: File format
pt: O formato do ficheiro

en: Convert to
pt: Converter para

en: file system
pt: sistema de ficheiros

en: Source code
pt: Código fonte

en: Display all
pt: Mostrar todos

en: Filter by category
pt: Filtrados por categoria

en: Number of users to display
pt: Número máximo de utilizadores a exibir.

en: Autoplay
pt: Início automático

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Image gallery
pt: Galeria de Imagens

en: Subscript
pt: Inferior à linha

en: Indent
pt: Indentar

en: Outdent
pt: Desindentar

en: Unlink
pt: Quebrar ligação

en: Thread
pt: Tópico

en: Reply
pt: Responder

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Deve incluir pelo menos uma palavra com @count caracteres ou mais.

en: @user's picture
pt: Retrato de @user

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Distinct
pt: Distinto

en: An image (with thumbnail). This is ideal for publishing photographs or screenshots.
pt: Uma imagem (com miniatura). Isto é ideal para publicar fotografias ou imagens.

en: Default image path
pt: Caminho predefinido da imagem

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo do carregamento de ficheiros

en: Changes to the images sizes mean that the derivative images will need to be regenerated.
pt: Alterações aos tamanhos de imagens significa que as imagens de derivados deverão ser regenerado.

en: The original image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %width x %height pixels.
pt: A imagem original foi redimensionada para caber na resolução máxima permitida de %width x %height pixels.

en: The image you uploaded was too big. You are only allowed upload files less than %max_size but your file was %file_size.
pt: A imagem que você enviou é muito grande. Você só é permitido fazer envio de arquivos menos %max_size mas o arquivo foi %file_size.

en: Latest image
pt: Últimas imagens

en: You must upload an image.
pt: Você deve fazer o envio de uma imagem.

en: Derivative images were regenerated for %title.
pt: Imagens derivadas  foram regenerados por %title.

en: create images
pt: criar imagens

en: view original images
pt: visualizar imagens originais

en: edit own images
pt: editar próprias imagens

en: Allows uploading, resizing and viewing of images.
pt: Permite o carregamento, redimensionamento e visualização de imagens.

en: Allows easy attaching of image nodes to other content types.
pt: Permite fácil fixação de nós a imagem de outros tipos de conteúdo.

en: Image attach
pt: Anexar imagem

en: Attach existing images
pt: Anexe imagens existentes

en: When enabled, will allow existing image nodes to be attached instead of uploading new images.
pt: Quando activada, permitirá que nós imagem existente seja anexado ao invés de fazer carregamento de novas imagens.

en: This determines the size of the image that appears in the block.
pt: Isso determina o tamanho da imagem que aparece no bloco.

en: Image Attach settings
pt: Coloque as configurações de imagem

en: Should this node allows users to upload an image?
pt: Se este nó permite que utilizadores façam carregamento de uma imagem?

en: This determines the size of the image that appears when the node is displayed as a teaser. 'Hidden' will not show the image.
pt: Isso determina o tamanho da imagem que aparece quando o nó é exibido como um teaser. "Oculto" não irá mostrar a imagem.

en: This value determines the order of the image when displayed in the teaser.
pt: Esse valor determina o fim da imagem quando exibida no teaser.

en: Full node image size
pt: Tamanho total da imagem no nó

en: This determines the size of the image that appears when the full node is displayed. 'Hidden' will not show the image.
pt: Isso determina o tamanho da imagem que aparece quando o nó completo é exibido. "Oculto" não irá mostrar a imagem.

en: Full node image weight
pt: Peso da imagem no nó completo

en: This value determines the order of the image when displayed in the body.
pt: Esse valor determina o fim da imagem quando exibida no corpo.

en: Image title
pt: Título da imagem

en: Image Attach
pt: Anexar imagem

en: Create and manage image galleries.
pt: Criar e gerir galerias de imagem.

en: Add gallery
pt: Adicionar galeria

en: Configure appearance of image galleries.
pt: Configure a aparência de galerias de imagem.

en: Edit image gallery
pt: Editar galeria de imagens

en: Images per page
pt: Imagens por página

en: Sets the number of images to be displayed in a gallery page.
pt: Define o número de imagens a ser exibido em uma página da galeria.

en: Display node info
pt: Mostrar informações do nó

en: Checking this will display the "Posted by" node information on the gallery pages.
pt: Verificado isto irá mostrar o "Postado por" informações de nó nas páginas da galeria.

en: edit gallery
pt: editar galeria

en: Gallery name
pt: Nome da Galeria

en: The name is used to identify the gallery.
pt: O nome é usado para identificar a galeria.

en: The description can be used to provide more information about the image gallery.
pt: A descrição pode ser usada para fornecer mais informações sobre a galeria de imagens.

en: When listing galleries, those with with light (small) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Galleries with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando lista galerias, aqueles que com a luz (pequeno) antes de começar listado pesos recipientes com mais pesadas (maior) pesos. Galerias com pesos iguais são ordenados alfabeticamente.

en: Created new gallery %term.
pt: Criada nova galeria em %term.

en: The gallery %term has been updated.
pt: A galeria %term foi actualizada.

en: The gallery %term has been deleted.
pt: A galeria %term foi excluída.

en: Are you sure you want to delete the image gallery %name?
pt: Tem certeza que quer apagar a galeria de imagens %name?

en: Deleting an image gallery will delete all sub-galleries. This action cannot be undone.
pt: Excluindo uma galeria de imagens vai apagar todas as sub-galerias. Essa ação não pode ser desfeita.

en: The image gallery %term and all sub-galleries have been deleted.
pt: A galeria de imagens %term e todas as sub-galerias foram suprimidas.

en: Image galleries may be nested below other galleries.
pt: Galerias de imagem podem ser aninhadas abaixo de outras galerias.

en: Allows sorting and displaying of image galleries based on categories.
pt: Permite a classificação e visualização de galerias de imagem com base em categorias.

en: ImageMagick Advanced Options
pt: ImageMagick Opções Avançadas

en: These settings let you control some of ImageMagick's more advanced options.
pt: Essas configurações permitem controlar algumas das opções mais avançadas do ImageMagick.

en: Strip metadata from images at this size and below
pt: Faixa de metadados a partir de imagens com esse tamanho e baixo

en: Convert colorspace
pt: Converter o espaço de cores

en: Change image resolution to 72 ppi
pt: Alterar a resolução da imagem de 72 ppi

en: The JPEG quality must be a positive number between 1 and 100.
pt: A qualidade do JPEG deve ser um número positivo entre 1 e 100.

en: The strip metadata threshold must be specified in the form <em>NxN</em>. Example: <em>150x150</em>.
pt: O limiar de metadados tira deve ser especificado no formulário <em>NxN</em>. Examplo: <em>150x150</em>.

en: The sharpness amount must be specified as a positive number.
pt: O montante nitidez deve ser especificado como um número positivo.

en: The sharpness radius must be specified as a positive value.
pt: O raio nitidez deve ser especificado como um valor positivo.

en: Adds advanced options to the ImageMagick image toolkit.
pt: Adiciona opções avançadas para o kit de ferramentas de imagem ImageMagick.

en: Image import
pt: Importação de imagens

en: Change settings for the Image Import module.
pt: Alterar as configurações para o módulo de importação da imagem.

en: import images
pt: Importar imagens

en: Image Import
pt: Importar imagem

en: Allows batches of images to be imported from a directory on the server.
pt: Permite que aos lotes de imagens de serem importados a partir de um diretório no servidor.

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pt: O caminho alternativo %original_alias gerado automaticamente entra em conflito com um já existente. Foi mudado para %alias.

en: Double quotes "
pt: Aspas "

en: Single quotes (apostrophe) '
pt: Apóstrofo '

en: Back tick `
pt: Acento grave `

en: Comma ,
pt: Vírgula ,

en: Period .
pt: Ponto final .

en: Hyphen -
pt: Hífen -

en: Underscore _
pt: Traço baixo _

en: Colon :
pt: Dois pontos :

en: Semicolon ;
pt: Ponto e vírgula ;

en: Pipe |
pt: Barra vertical |

en: Left curly bracket {
pt: Chaveta esquerda {

en: Left square bracket [
pt: Parênteses reto esquerdo [

en: Right curly bracket }
pt: Chaveta direita }

en: Right square bracket ]
pt: Parênteses reto direito ]

en: Plus +
pt: Mais +

en: Equal =
pt: Igual =

en: Asterisk *
pt: Asterisco *

en: Ampersand &
pt: E comercial &

en: Percent %
pt: Percentagem %

en: Caret ^
pt: Circunflexo ^

en: Dollar $
pt: Dólar $

en: Hash #
pt: Cardinal #

en: At @
pt: Arroba @

en: Exclamation !
pt: Ponto de exclamação !

en: Tilde ~
pt: Til ~

en: Left parenthesis (
pt: Parênteses esquerdo (

en: Question mark ?
pt: Ponto de interrogação ?

en: Less than <
pt: Menor que <

en: Greater than >
pt: Maior que >

en: Pattern for all @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type

en: Delete aliases
pt: Eliminar caminhos alternativos

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
pt: Como [cat], mas incluindo as suas super-categorias separadas por /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
pt: Como [term], mas incluindo as suas super-categorias separadas por /.

en: Automatic alias
pt: Caminho alternativo automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caracter usado para separar palavras em títulos que irá substituir todos os espaços e caracteres de pontuação. Usar um espaço ou o caracter + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Leave case the same as source token values.
pt: Conservar maiúsculas e minúsculas dos valores do token.

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
pt: O número máximo de objectos para alias em uma actualização em massa

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
pt: O número máximo de objectos de um determinado tipo, que deve ser alias, durante uma actualização em massa. O predefinido é 50 e o número recomendado depende da velocidade do seu servidor. Se as actualizações em massa "fora do tempo" ou resultar em uma "tela em branco", em seguida, reduzir o número.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Manter o caminho alternativo antigo.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Deixar o antigo a funcionar.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Eliminar o antigo.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Redirecionar do antigo.

en: Transliterate prior to creating alias
pt: Transliterar antes de criar o caminho alternativo

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pt: Filtra os novos caminhos alternativos para que tenham apenas letras e números do alfabeto ASCII-96.

en: Punctuation settings
pt: configurações de pontuação

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma ação (não substituir)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
pt: Em texto utilize substituições -raw para evitar problemas com entidades HTML.

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar todos os caminhos alternativos. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar caminhos alternativos para @label. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases now!
pt: Apagar caminhos alternativos!

en: All of your path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos foram eliminados.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos de %type foram eliminados.

en: notify of path changes
pt: notificação de alterações em caminhos

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido para @node_type (aplica-se a todos os tipos de nós @node_type com padrões vazios em baixo)

en: pending
pt: pendente

en: Bullet list
pt: Lista de pontos

en: Expand
pt: Expandir

en: Unrecognized user ID: %uid.
pt: ID do utilizador não reconhecido: %uid.

en: User is not a member of the specified group.
pt: O utilizador não é um membro do grupo especificado.

en: Usage
pt: Utilização

en: Organic groups access configuration
pt: Configuração de acesso a grupos orgânicos

en: Visible only within the targeted groups.
pt: Visível somente dentro dos grupos alvo.

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
pt: Visíveis dentro dos grupos alvo e em outras páginas.

en: Private group
pt: Grupo privado

en: Enable access control for private posts and private groups.
pt: Ativar o acesso de controlo para mensagens privadas e grupos privados.

en: Group subscriptions
pt: Subscrições do grupo

en: Send interval
pt: Intervalo de envio

en: Send method
pt: Método de envio

en: There are no active group subscriptions available.
pt: Não existem subscrições de grupo ativo disponível.

en: Contexts
pt: Contextos

en: inactive
pt: inativo

en: Node access
pt: Acesso ao Nó

en: edit block
pt: editar bloco

en: edit menu
pt: editar menu

en: Loading
pt: A carregar

en: The directory %directory does not exist.
pt: O diretório %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: O directório %directory está protegido contra escrita

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: O directório %directory está protegido contra escrita, porque ainda não tem atribuídas as permissões correctas.

en: File size restrictions
pt: Restrições de tamanho de ficheiro

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pt: Limites para o tamanho dos ficheiros que o utilizador pode carregar. Observe que estas definições se aplicam somente a ficheiros recém-carregados, enquanto os ficheiros existentes não são afectados.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho de carregamento máximo por ficheiro

en: Maximum upload size per node
pt: Tamanho de carregamento máximo por nó

en: Generic files
pt: Ficheiros genéricos

en: File description
pt: Descrição do ficheiro

en: File size (in bytes)
pt: Tamanho do ficheiro (em bytes)

en: Defines a file field type.
pt: Define um tipo de campo de ficheiro.

en: Blockquote
pt: Bloco de citação

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
pt: Se esta opção estiver activa, o Drupal adicionará rel="nofollow" a todos os links, como uma medida para reduzir a eficácia de ligações de Spam. Nota: isto também irá fazer com que ligações válidas não sejam seguidas por motores de pesquisa, portanto funcionará melhor estando activado para utilizadores anónimos.

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas os itens onde

en: Activate
pt: Ativar

en: Deactivate
pt: Desactivar

en: Subscribed to
pt: Subscrito em

en: Switch user
pt: Mudar de utilizador

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Execute
pt: Executar

en: empty
pt: vazio

en: All users
pt: Todos os utilizadores

en: - None selected -
pt: - Nenhum selecionado -

en: Aggregator
pt: Agregador

en: There is no new syndicated content from %site.
pt: Não existe novo conteúdo sindicado para %site.

en: There is new syndicated content from %site.
pt: Existe novo conteúdo sindicado de %site.

en: Node author
pt: Autor do Nó

en: Interface language
pt: O idioma da interface

en: Rebuilding
pt: A reconstruir

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Current subscriptions
pt: Actuais subscrições

en: No subscriptions available.
pt: Nenhuma subscrição disponível.

en: Active users
pt: Utilizadores ativos

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: Está a faltar a biblioteca GD para o PHP ou então esta está desatualizada. Por favor verifique a <a href="@url">documentação de imagens do PHP</a> para informações sobre como corrigir este problema.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: Subscriber
pt: Subscritor

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar ficheiros

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: O URL %url é inválido. Por favor, introduza o URL completo, como o http://www.exemplo.com/feed.xml.

en: Views panes
pt: Painéis de visualizações

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Attached files go here.
pt: Ficheiros anexados são colocados aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de ficheiros anexados ao nó.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: O formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários do nó

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do nó

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do nó referenciado.

en: Node title.
pt: Título do nó.

en: Edit node
pt: Editar nó

en: Edit this node
pt: Editar este nó

en: Link title to node
pt: Ligar título ao nó

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para tornar o título numa ligação para o nó.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form
pt: Formulário do nó

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação do formulário do Nó.

en: Author information on the Node form.
pt: Informações sobre o autor no formulário do Nó.

en: File attachments on the Node form.
pt: Ficheiros anexados ao formulário do nó.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções dos comentários

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: Attach files.
pt: Anexar ficheiros.

en: Categories.
pt: Categorias.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: The picture of a user.
pt: O retrato do utilizador.

en: User profile
pt: Perfil de utilizador

en: The profile of a user.
pt: O perfil do utilizador.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos de um vocabulário.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de utilizador.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Panel settings
pt: Definições do painel

en: No title
pt: Sem título

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um nó a partir do seu site como conteúdo.

en: Deleted/missing node @nid
pt: Excluído / faltando nó @nid

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Ligação mais

en: More link text
pt: Texto a exibir da ligação "Leia mais"

en: Edit this view
pt: Editar esta vista

en: Link to file
pt: Criar ligação para ficheiro

en: contains
pt: contém

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumento de resolução

en: Let scale make images larger than their original size
pt: Permitir que as imagens fiquem maiores que o seu tamanho original

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus que a imagem deve ser rodada. Números positivos são no sentido do ponteiro do relógio, negativos são opostos ao ponteiro do relógio.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Baralhar o ângulo de rotação para cada imagem. O ângulo indicado acima é usado como um máximo.

en: Radius
pt: Raio

en: @preset image
pt: Imagem @preset

en: @preset image linked to node
pt: Imagem @preset com ligação para o nó

en: @preset image linked to image
pt: Imagem @preset com ligação para a imagem

en: @preset file path
pt: Caminho para o arquivo @preset

en: @preset URL
pt: URL da imagem @preset

en: Flush
pt: Limpar

en: Administer imagecache presets and actions.
pt: Administrar perfis e ações do ImageCache.

en: ImageCache User Interface.
pt: Interface do utilizador do ImageCache.

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Bloqueado

en: The password policy module allows you to enforce a specific level of password complexity for the user passwords on the system.
pt: O módulo <em>Password Policy</em> permite assegurar um nível de complexidade para as passwords de utilizadores no sistema.

en: Invites
pt: Convida

en: Joined
pt: Membro desde

en: resend
pt: reenviar

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Any
pt: Qualquer

en: No name
pt: Sem nome

en: The <em>Scale image</em> operation resizes images so that they fit with in the given dimensions. If only one dimension is specified the other dimension will be computed based on the image's aspect ratio. The <em>Scale and crop image</em> operation resizes images to be exactly the given dimensions. If only one dimension is specified the image will not be cropped, making this is equivalent to <em>Scale image</em>.
pt: A <em>Escala da imagem</em> operação redimensiona as imagens para que elas se encaixam com as dimensões do dado. Se apenas uma dimensão é especificada a outra dimensão será calculada com base na relação de aspecto da imagem. O<em>Escala da imagem crop </em> operação redimensiona as imagens sejam exatamente as dimensões dadas. Se apenas uma dimensão é especificado a imagem não será cortada, fazendo isso é equivalente a <em>Escala da imagem</em>.

en: Note: 'Original' dimensions will only be used to resize images when they are first uploaded. Existing originals will not be modified.
pt: Nota: "dimensões Original" só serão utilizadas para redimensionar as imagens quando são enviados primeiro. Existentes originais não serão modificadas.

en: Scale image
pt: Escala da imagem

en: Scale and crop image
pt: Escala da imagem e crop

en: Check this to rebuild the derivative images for this node.
pt: Marque esta para reconstruir as imagens de derivados para esse nó.

en: Image display sort order
pt: Mostrar ordem de classificação da imagem

en: Create date, newest first
pt: Data de criação, mais recente primeiro

en: Create date, oldest first
pt: Data de criação, o mais antigo primeiro

en: Finish
pt: Finalizar

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
pt: Erro a carregar . Não foi possível mover o ficheiro %file até ao destino %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação, por favor tente novamente. Se este erro continuar, por favor contacte o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Content ID
pt: ID Conteúdo

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Font family
pt: Família de tipos de letra

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Domains
pt: Domínios

en: drop
pt: eliminar

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Error reporting
pt: Relatórios de erros

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação por omissão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: O URL para o qual o utilizador deverá ser redireccionado. Pode ser um URL interno como node/1234 ou um URL externo como http://drupal.org.

en: After saving a new comment
pt: Depois de guardar um novo comentário

en: After saving an updated comment
pt: Depois de guardar um comentário actualizado.

en: After deleting a comment
pt: Depois de eliminar um comentário

en: Title, as link (default)
pt: Titulo, como ligação (predefinido)

en: URL, as link
pt: URL, como ligação

en: Short, as link with title "Link"
pt: Curto, como ligação com o título "Ligação"

en: Label, as link with label as title
pt: Etiqueta, como ligação com a etiqueta como título

en: Separate title and URL
pt: Titulo e URL separados

en: SMTP server
pt: Servidor SMTP

en: Matches
pt: Coincide

en: Allowed vocabularies
pt: Vocabulários permitidos

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
pt: <strong>%a</strong> é <strong>%b</strong>

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ascendente.

en: Author's website
pt: Website do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Mostrar a profundidade do comentário se este estiver numa lista hierárquica.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Ordenado pela ordem da linha. Isto irá manter comentários juntos com os seus ascendentes.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Ligar este campo para o utilizador ou página inicial do autor

en: User's {users}.uid.
pt: {users}.uid do utilizador.

en: field
pt: campo

en: nodes
pt: nós

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Public key
pt: Chave pública

en: View settings
pt: Definições da view

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Delete view
pt: Eliminar view

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Imagecache presets
pt: Perfis do ImageCache

en: Not enabled
pt: Inativo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas: @tags

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem permissão para entrada de código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi criado por um administrador e substituirá qualquer valor especificado acima.

en: Effect
pt: Efeito

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo.

en: Response code
pt: Código da resposta

en: approved
pt: aprovado

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Acronym
pt: Acrónimo

en: No vocabularies available.
pt: Nenhum vocabulário disponível.

en: Title only
pt: Apenas título

en: Validator
pt: Validador

en: Flag user
pt: Sinalizar utilizador

en: Inherit
pt: Herdar

en: pixels
pt: píxeis

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Use default
pt: Usar predefinido

en: Subscribe user to group
pt: Utilizador subscreve o grupo

en: Unsubscribe user from group
pt: Anular a subscrição de utilizador do grupo

en: Messaging & Notifications
pt: Mensagens & Notificações

en: Group admin notification body
pt: Corpo da notificação do grupo administrador

en: [site-name] subscription update for [user]
pt: Subscrição de [site-name] actualizada por [user]

en: Greetings, [user].
    
    These are your messages
pt: Olá, [user].
    
    Estas são as suas mensagens

en: A [type] has been updated: [title]
    
    [event_list]
pt: [type] foi actualizado: [title]
    
    [event_list]

en: This is an automatic message from [site-name]
pt: Esta é uma mensagem automática de [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
pt: Para gerir as suas subscrições, aceda a [subscriptions-manage]

en: Saving...
pt: A guardar...

en: Choose a category
pt: Escolher uma categoria

en: Attached images
pt: Imagens anexadas

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o nó teve a última atualização.

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato de WW (01 - 53)

en: My !points
pt: Os meus !points

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Button alignment
pt: Alinhamento do botão

en: Optionally report this to Mollom
pt: Opcionalmente reportar isto ao Mollom

en: Don't send feedback to Mollom
pt: Não enviar estatísticas ao Mollom

en: Report as spam or unsolicited advertising
pt: Reportar como spam ou publicidade não solicitada

en: Report as obscene, violent or profane content
pt: Reportar como conteúdo obsceno, violento ou profano.

en: Report as low-quality content or writing
pt: Reportar como conteúdo ou escrita de má qualidade

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
pt: Reportar como indesejado, insultos ou conteúdo fora de contexto

en: The comment has been deleted.
pt: O comentário foi eliminado.

en: Report as inappropriate: @link
pt: Reportar como inapropriado: @link

en: Report as inappropriate
pt: Reportar como inapropriado

en: Private key
pt: Chave privada

en: Word verification
pt: Verificação de palavras

en: Example:
pt: Exemplo:

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor irregular.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: o valor não pode ser mais longo do que %max caracteres.

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o manipulador para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar uma relação

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: The cache has been cleared.
pt: A cache foi limpa.

en: Role ID.
pt: ID Grupo.

en: of
pt: de

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação predefinida

en: translate
pt: traduzir

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não é possível escrever no ficheiro <em>.htaccess</em>. Por favor crie um ficheiro <em>.htaccess</em> no seu diretório %directory que contenha as seguintes linhas: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O ficheiro tem %filesize, excedendo o tamanho máximo de um ficheiro (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O ficheiro tem %filesize, o que irá exceder a sua quota de disco (%quota).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A sua imagem foi redimensionada para respeitar a resolução máxima permitida de %resolution píxeis

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado grande; as dimensões máximas são %dimensions píxeis.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é demasiado pequena; as dimensões mínimas são %dimensions píxeis.

en: Flagged
pt: Sinalizado

en: notifications
pt: notificações

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Path: !path
pt: Caminho: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Invitees
pt: Júri e Convidados

en: No invitees found.
pt: Não foram encontrados utilizadores convidados.

en: Flags
pt: Sinalizadores

en: Queue
pt: Fila

en: Admin
pt: Administrador

en: Row
pt: Linha

en: Relationship status
pt: Estado da relação

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático apropriado

en: Starts with
pt: Começa com

en: Variants
pt: Variações

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Filter by event
pt: Filtrar por evento

en: Active rules
pt: Regras activas

en: Inactive rules
pt: Regras inativas

en: Load a referenced user
pt: Coloque um utilizador referenciado

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do utilizador

en: Referenced user
pt: Utilizador referenciado

en: Load a referenced node
pt: Coloque um nó referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência do nó

en: Referenced content
pt: Conteúdo de referência

en: Add new content
pt: Adicionar novo conteúdo

en: create url aliases
pt: criar urls alternativos

en: administer url aliases
pt: administrar urls alternativos

en: User id
pt: ID Utilizador

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: All fields
pt: Todos os campos

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Citation
pt: Citação

en: interval
pt: intervalo

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este artigo não pode ser referenciado.

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Acesso será garantido a utilizadores com a frase de permissão especificada.

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Display "not verified" for unregistered usernames
pt: Exibição "não verificada" para nomes não registados

en: What additional information should be displayed on your search results page?
pt: Que informações adicionais devem ser exibidas em sua página de resultados de pesquisa?

en: Display text snippet
pt: Exibir trecho de texto

en: Display content type
pt: Exibir tipo de conteúdo

en: Display author name
pt: Exibir nome do autor

en: Display posted date
pt: Exibir data de colocação

en: Display comment count
pt: Exibir contagem de comentários

en: Display attachment count
pt: Mostrar contagem anexa

en: sidebar first
pt: Coluna esquerda

en: sidebar last
pt: Coluna direita

en: Content has been flagged
pt: O conteúdo foi embandeirado

en: Content has been unflagged
pt: O conteúdo foi desembandeirado

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Os nós são o conteúdo principal de um site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do nó.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no seu site.

en: flagged content
pt: conteúdo sinalizado

en: Flagged content
pt: Conteúdo sinalizado

en: Node flag
pt: Sinalizador de nó

en: Limit results to only those nodes flagged by a certain flag; Or display information about the flag set on a node.
pt: Limitar resultados somente aos nós sinalizados por um determinado sinalizador, ou exibir informações sobre as definições do sinalizador em um nó.

en: Node flag counter
pt: Contador de sinalizador de nó

en: Include this to gain access to the flag counter field.
pt: Incluir este para ter acesso ao campo contagem do sinalizador.

en: Confirmation form
pt: Formulário de confirmação

en: Default flags
pt: Sinalizadores predefinidos

en: Flag name
pt: Nome do sinalizador

en: Flag actions
pt: Sinalizar ações

en: Flaggable node
pt: Nó sinalizado

en: Flaggable user
pt: Utilizador sinalizado

en: Flagged time
pt: Hora sinalizada

en: Flag link
pt: Ligação sinalizada

en: Flag counter
pt: Contagem sinalizada

en: Current user
pt: Utilizador atual

en: by any user
pt: por qualquer utilizador

en: Digest
pt: Compilar

en: Delete comment
pt: Eliminar comentário

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto será usado por leitores de ecrã, motores de pesquisa ou quando a imagem não puder ser carregada.

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: The refresh interval indicating how often you want to update this feed. Requires crontab.
pt: O intervalo de actualização indicando a frequência com que deseja actualizar este feed. Requer crontab.

en: Administrator settings
pt: Configurações de administrador

en: Ends with
pt: Termina com

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: (Unpublished)
pt: (despublicado)

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Acção a tomar se argumento não está presente

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: Acção a realizar se o argumento não for validado

en: Link this field to its user
pt: Ligar este campo ao seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Indicar o valor a exibir em utilizadores anónimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se seleccionado, irá visualizar um campo para introdução do texto a usar para os utilizadores anónimos.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Settings for wiki-like behaviour.
pt: Definições para o comportamento do tipo wiki.

en: Duplicate titles
pt: Títulos duplicados

en: List nodes which have duplicate titles
pt: Lista de nós que têm títulos duplicados

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: The node ID of the node.
pt: O nid do nó.

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: User: ID
pt: Utilizador: ID

en: Group node (member)
pt: Grupo do nó (membro)

en: <strong>Members</strong> are filtered for a specific group.
pt: <strong>Os membros</strong> são filtrados para um grupo específico.

en: No role
pt: Sem grupo de utilizador

en: View link
pt: Ver ligação

en: %title field is required.
pt: Campo %title é obrigatório.

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: Link this field
pt: Ligar este campo

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir ficheiros anexos "listados"

en: Add users
pt: Adicionar utilizadores

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
pt: Visibilidade escolhida pelo autor / editor usando uma caixa de seleção no formulário de destaque. Caixa de seleção predefinida para <em>público</em>.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>private</em>.
pt: Visibilidade escolhida pelo autor / editor usando uma caixa de seleção no formulário de destaque. Caixa de seleção predefinida para <em>privado</em>.

en: Private groups
pt: Grupos privado

en: Members of <a href="@group-node">@group-name</a> may view this node.
pt: Membros do <a href="@group-node">@group-name</a> podem ver este nó.

en: Group admins of <a href="@group-node">@group-name</a> may view/edit/delete this node.
pt: Grupo de administradores <a href="@group-node">@group-name</a> podem ver / editar / excluir este nó.

en: Choose whether new groups should be private or public.
pt: Escolha se novos grupos devem ser público ou privado.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em> in %group.
pt: %name foi promovido a <em>administrador do grupo</em> em %group.

en: Demoted user %name from <em>group administrator</em> in %group.
pt: Despromovido utilizador %name de <em>administrador do grupo</em> em %group.

en: Organic groups actions
pt: Acções de grupos  orgânicos

en: OG notifications (default)
pt: GO notificações  (predefinido)

en: OG notifications for new content
pt: GO notificações de novos conteúdos

en: Post: Nid
pt: Mensagem: Nid

en: Post: Public
pt: Mensagem: Público

en: Group that a member belongs to.
pt: Grupo que um membro pertence.

en: Bring in information about the group node based on a user's membership.
pt: Levar informações sobre o grupo do nó com base na participação de um utilizador.

en: User's groups
pt: Os grupos de utilizadores de

en: Groups that a member belongs to.
pt: Grupos a que um membro pertence.

en: OG: List of user's groups
pt: GO: Lista utilizador de grupos

en: Group member
pt: Membro do grupo

en: OG: Group in current user's groups
pt: GO: Grupo em grupos de utilizadores actuais

en: Member of a group
pt: Membro de um grupo

en: OG: Admin manage link
pt: GO: Administrador gerir ligação

en: A link to the <em>Admin create or remove</em> page.
pt: Uma ligação para o <em>Administrador criar ou remover</em> página.

en: OG: Edit membership link
pt: OG: Editar ligação dos membros

en: A link to approve/deny/remove a group member.
pt: Uma ligação a aprovar ou negar ou remover um membro do grupo.

en: Add <em>admin</em> text if user is the group manager.
pt: Adicionar <em>administrador</em> texto se o utilizador é o gestor do grupo.

en: OG: Is membership approved
pt: OG: Adesão aprovada

en: OG: Is the group manager
pt: OG: É o administrador do grupo

en: My unread: !links
pt: Minhas não lidas: !links

en: My group: !links
pt: O meu grupo: !links

en: All posts: !links
pt: Todos os artigos: !links

en: Group home page view
pt: Exibir grupo na página principal

en: Search group
pt: Grupo de pesquisa

en: Organic groups Views integration
pt: Grupos orgânicos integração de Vistas

en: <strong>Highly recommended.</strong>. Use Views to search and display organic groups.
pt: <strong>Altamente recomendado.</strong>. Utilize vistas para pesquisar e exibir grupos orgânicos.

en: Validate current user is a member of a specified group
pt: Validar o utilizador actual é membro de um grupo específico

en: Group post
pt: Mensagem do grupo

en: Menu links
pt: Ligações de menu

en: Link title
pt: Titulo da ligação

en: Limits for queue processing
pt: Limites para a fila de processamento

en: These are the limits for each cron run on queue processing. The process will stop when it first meets any of them. Set to 0 for no limit.
pt: Estes são os limites para cada execução do cron na fila de processamento. O processo irá parar quando atingir qualquer um destes limites. Para não ter limites atribuir 0.

en: Number of messages sent
pt: Número de mensagens enviadas

en: Time (seconds)
pt: Tempo (segundos)

en: Time (% of cron time)
pt: Tempo (% do tempo do cron)

en: Maximum percentage of cron time the process may use.
pt: Percentagem máxima do tempo do cron que o processo pode usar.

en: Default send interval
pt: Intervalo de envio predefinido

en: [type-name] [title] by [author-name]
pt: [type-name] [title] por [author-name]

en: Digest line
pt: Linha de compilação

en: Group title
pt: Título do grupo

en: Group footer
pt: Rodapé do grupo

en: Immediate sending
pt: Envio imediato

en: Notifications Sender
pt: Quem envia as Notificações

en: No one (All notifications will appear as coming from the web site)
pt: Ninguém (Todas as notificações serão exibidas como provenientes do site)

en: User name, site data (Only the user name will be used)
pt: Nome utilizado, dados do site (Apenas o nome do utilizador será usado)

en: Full user data (User name and available user information)
pt: Dados completos do utilizador (Nome do utilizador e informação do utilizador disponível)

en: If enabled all notifications will be logged and kept for the specified time after they're processed.
pt: Se ativo, todas as notificações serão registadas e mantidas durante um tempo especifico depois de serem processadas.

en: Digest formats
pt: Compilar formatos

en: These are the digest formats available for each interval.
pt: Estes são os formatos compilados disponíveis para cada intervalo.

en: Send intervals
pt: Intervalos de envio

en: The time intervals for your subscriptions have been updated
pt: Os intervalos de tempo para as suas subscrições foram actualizadas

en: Enabled events
pt: Eventos ativos

en: Check the events for which notifications should be triggered.
pt: Marcar os eventos para os quais devem ser accionadas as notificações.

en: You need to enable some plug-ins to provide notifications events.
pt: Precisa activar alguns plug-ins para fornecer eventos de notificações.

en: Subscriptions by type
pt: Subscrições por tipo

en: Subscriptions by send method
pt: Subscrições por método de envio

en: Notifications in queue
pt: Notificações em fila de espera

en: Process log
pt: Registo de processos

en: Run process
pt: Executar processo

en: Run normal queue processing, same as cron run.
pt: Activar o processamento da fila de espera normal, igual à execução do cron.

en: Process immediate
pt: Processar imediatamente

en: Process only rows marked for immediate sending.
pt: Processar somente as linhas marcadas para envio imediato.

en: Reset queue
pt: Reiniciar fila

en: Delete all notifications in queue.
pt: Eliminar todas as notificações na fila de espera.

en: Run test
pt: Executar teste

en: Test run queue processing, without updating nor sending messages.
pt: Executar teste o processamento da fila de espera, sem actualizar nem enviar mensagens.

en: The queue has been reset.
pt: A fila foi reiniciada.

en: No elements
pt: Nenhum elemento

en: Reached processing limit on queue processing: %name = %value
pt: O limite na fila de processamento foi atingido: %name = %value

en: Change send method to
pt: Modificar o método de envio para

en: Change send interval to
pt: Modificar intervalo de envio para

en: Node title mismatch. Please check your selection.
pt: O título do nó não corresponde. Por favor verifique a sua seleção.

en: Subscription type or parameters not allowed
pt: Tipo ou parâmetro da subscrição não permitido.

en: Your subscription was cancelled
pt: A sua subscrição foi cancelada

en: Your subscription has been removed.
pt: A sua subscrição foi removida.

en: Messaging and Notifications settings
pt: Opções de Mensagens e Notificações

en: Default send interval for subscriptions.
pt: Intervado de envio por predefinição para subscrições.

en: Messages coming from user subscriptions and system events
pt: Mensagens provenientes das subscrições do utilizador e dos eventos do sistema

en: Notifications event
pt: Notificações do evento

en: Notifications digest
pt: Compilação de notificações.

en: Line for digested events
pt: Linha dos eventos compilados

en: Event notification for [user] from [site-name]
pt: Notificação para [user] de [site-name]

en: Greetings [user],
pt: Olá [user],

en: A item to which you are subscribed has been updated
pt: Um item que você subscreveu foi actualizado

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
pt: Pode cancelar a subscrição em [unsubscribe-url]

en: The url for the current user to manage subscriptions.
pt: O endereço para o utilizador em questão gerir as subscrições.

en: The url for disabling a specific subscription.
pt: O url para desactivar uma subscrição específica.

en: List of events for message digests
pt: Lista de eventos para compilações de mensagens

en: Detailed information for event
pt: Informação detalhada para o evento

en: Produces one line per event, grouped by object
pt: Produz uma linha por evento, agrupadas por objecto

en: Adds full information for each event
pt: Acrescenta informação completa em cada evento.

en: Twice a day
pt: Duas vezes por dia

en: administer notifications
pt: gerir notificações

en: Administer and configure messaging and notifications
pt: Gerir e configurar mensagens e notificações

en: Manage existing subscriptions and queue.
pt: Administrar subscrições existentes e a fila.

en: Subscriptions overview.
pt: Visão geral das subscrições.

en: Administer subscriptions.
pt: Administrar subscrições.

en: Notifications queue.
pt: Fila de notificações.

en: Notifications Settings
pt: Configuração das Notificações

en: Site settings for user notifications.
pt: Configurações do site para as notificações dos utilizadores

en: Intervals
pt: Intervalos

en: The basic notifications framework
pt: Framework das notificações básicas

en: Checking this box allows you to automatically subscribe to any thread you create or post a comment to.
pt: Ao activar esta caixa, irá subscrever automaticamente todos os tópicos que criar ou em que participar.

en: You are currently set to receive notifications for replies to content which you create. To change this default, uncheck the autosubscribe option in your user account settings.
pt: Está actualmente configurado para receber notificações de respostas a conteúdos criados por si. Para alterar esta predefinição, desmarque a opção subscrição automática nas configurações da sua conta de utilizador .

en: Notifications Autosubscribe
pt: Notificações de subscrições automáticas

en: Provides automatic notifications.
pt: Fornece notificações automáticas.

en: Enabled subscription types
pt: Tipos de subscrições activadas

en: You are currently subscribed to the following threads:
pt: Tem actualmente subscrito os seguintes threads:

en: There are no active author subscriptions.
pt: Não existem subscrições activas por autor.

en: Your subscriptions have been updated.
pt: As suas subscrições foram actualizadas.

en: This is the format for each digest group. A message may consist on one or many of these groups:
pt: Este é o formato para cada grupo de compilação. Uma mensagem pode consistir em um ou vários destes grupos:

en: Digest line.
pt: Linha de compilação.

en: New content of type [type-name] has been submitted
pt: Novo conteúdo do tipo [type-name] foi submetido.

en: Node creation
pt: Criação de nó

en: The [type-name] has been updated
pt: [type-name] foi actualizado

en: Node update
pt: Actualização do nó

en: New comment by [comment-author-name]: [comment-title]
pt: Novo comentário por [comment-author-name]: [comment-title]

en: Node comment
pt: Comentário do nó

en: Notifications for node events
pt: Notificações de eventos em nós

en: Defaults for all notifications related to node events.
pt: Pré-definições para todas as notificações relacionadas com eventos de nós.

en: Notifications for node creation
pt: Notificações de criação do nó

en: Notifications produced when a new node is created.
pt: Notificações geradas quando é criado um novo nó.

en: Notifications for node updates
pt: Notificações das actualizações do nó

en: Notifications produced when a node is updated.
pt: Notificações geradas quando é actializado um nó.

en: Notifications for node comments
pt: Notificações de comentários num nó

en: Notifications produced when a comment is posted to a node.
pt: Notificações geradas quando um comentário é publicado num nó.

en: Groups digests per node
pt: Compilações de grupos por nó

en: Group of events digested for each node.
pt: Grupo de eventos compilados para cada nó.

en: Groups digests per node type
pt: Compilações de grupos por tipo de nó

en: Group of events digested for each node type.
pt: Grupo de eventos compilados para cada tipo de nó.

en: Update for [type-name]: [title]
pt: Actualização  para [type-name]: [title]

en: Read more [node-url]
pt: Ler mais [node-url]

en: New [type-name]: [title]
pt: Novo [type-name]: [title]

en: Comment for [type-name]: [title]
pt: Comentário para [type-name]: [title]

en: Comment by [comment-author-name]: [comment-title]
pt: Comentário de [comment-author-name]: [comment-title]

en: Read more [comment-url]
pt: Ler mais [comment-url]

en: New Comment on [title] by [comment-author-name] titled [comment-title]
pt: Novo comentário em [title] por [comment-author-name] com o titulo [comment-title]

en: Updates for [type-name]: [title]
pt: Actualizações de [type-name]: [title]

en: This post
pt: Este tópico

en: The node teaser.
pt: O teaser do nó.

en: The node body.
pt: O corpo do nó.

en: Unfiltered node teaser. WARNING - raw user input.
pt: Teaser do nó não filtrado. AVISO - conteúdo do utilizador em bruto.

en: Unfiltered node body. WARNING - raw user input.
pt: Corpo do nó não filtrado. AVISO - conteúdo do utilizador em bruto.

en: The comment view url.
pt: O endereço do comentário.

en: The comment reply url.
pt: O endereço da resposta ao comentário.

en: subscribe to content type
pt: subscrever tipo de conteúdo

en: subscribe to author
pt: subscrever autor

en: skip notifications
pt: saltar notificações

en: Content notifications uninstallation script complete.
pt: Script de desinstalaçao das notificações de conteúdo.

en: Content Notifications
pt: Notificações de conteúdo

en: Allows users to subscribe to content related events.
pt: Permite que os utilizadores subscrevam eventos relacionados com conteúdo.

en: Simple notifications
pt: Notificações simples

en: The subject and main body will be provided by the event itself
pt: O assunto e corpo principal será fornecido pelo próprio evento

en: Greetings, [user].
pt: Olá, [user].

en: Extra Simple Notifications API. Enable only when required by other modules.
pt: Extra Simple Notifications API. Activar apenas quando requerido por outros módulos.

en: Term: %name
pt: Termo: %name

en: Tag subscriptions
pt: Subscrições de Tag

en: Select vocabularies to which subscriptions should be <em>allowed</em>.
pt: Seleccione os vocabulários que devem ser <em>permitidos</em> para as subscrições.

en: Taxonomy Notifications
pt: Notificações de taxonomia

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
pt: Permite aos utilizadores subscrever termos de taxonomia.

en: Add subscription
pt: Adicionar subscrição

en: Subscriptions UI
pt: Interface de utilizador de subscrições

en: Unsubscribe from: !name
pt: Anular subscrição: !name

en: Subscribe to: !name
pt: Subscrever: !name

en: Notifications UI
pt: Interface Notificações do utilizador

en: Provides an UI to notifications
pt: Fornece um interface de utilizador para notificações.

en: Send Interval
pt: Enviar intervalo

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a vista para o utilizador atual.

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: Display the results as a slideshow.
pt: Exibir os resultados como uma apresentação de diapositivos.

en: The file could not be uploaded.
pt: O ficheiro não pôde ser carregado.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: A ferramenta para tratamento de imagem seleccionada %toolkit não consegue processar %function

en: Override Defaults
pt: Sobrepor predefinições

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: No inviters found.
pt: Não foram encontrados utilizadores que convidaram.

en: Find an invited user
pt: Procurar um utilizador convidado

en: Withdrawn
pt: Retirado

en: Active filter
pt: Filtro ativo

en: withdraw
pt: retirar

en: The user name of the inviter.
pt: O nome do utilizador que convida.

en: The user name of the inviter. WARNING - raw user input.
pt: O nome de utilizador de quem convida. AVISO - conteúdo do utilizador em bruto.

en: The personal message for the invitee.
pt: A mensagem personalizada para o convidado.

en: The link to the registration page, including the invitation code.
pt: A ligação para a página de registo, incluindo o código de convite.

en: Invitees of @name
pt: Convidados de @name

en: Sorry, you've reached the maximum number of invitations.
pt: Lamentamos, mas atingiu o número máximo de convites.

en: You have 1 invite remaining. | You have @count invites remaining.
pt[0]: Tem 1 convite restante.
pt[1]: Tem @count convites restantes.

en: 1 invite remaining | @count invites remaining
pt[0]: 1 convite restante.
pt[1]: @count convites restantes.

en: Inviters
pt: Utilizadores que convidam

en: The base table for invites.
pt: A tabela base de convites.

en: Stores the creation time of the invite.
pt: Guarda a data de criação do convite.

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: Logged in user
pt: Utilizador que efetuou o inicio de sessão

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Sum
pt: Soma

en: Leave
pt: Deixar

en: Default argument
pt: Argumento por omissão

en: First letter of name
pt: Primeira letra do nome

en: First two letters of name
pt: Primeiras duas letras do nome

en: Abbreviated name
pt: Nome abreviado

en: Show week numbers
pt: Mostrar números de semana

en: 3 items
pt: 3 itens

en: 5 items
pt: 5 itens

en: 10 items
pt: 10 itens

en: Too many items
pt: Demasiados itens

en: Show maximum, add 'more' link
pt: Mostrar número máximo, adicionar ligação para 'mais'

en: Hide all, add link to day
pt: Esconder todos, adicionar ligação para dia

en: Click to see all @count events
pt: Clique para ver todos os @count eventos

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The year must be a number between %min and %max.
pt: O ano deve ser um número entre %min e %max.

en: The month must be a number between 1 and 12.
pt: O mês deve ser um número entre 1 e 12.

en: The day must be a number between !min and !max.
pt: O dia deve ser um número entre !min e !max.

en: The hour must be a number between !min and !max.
pt: A hora deve ser um número entre !min e !max.

en: The minute must be a number between !min and !max.
pt: O minuto deve ser um número entre !min e !max.

en: The second must be a number between !min and !max.
pt: O segundo deve ser um número entre !min e !max.

en: A valid value is required.
pt: Um valor válido é requerido.

en: date ical
pt: data iCal

en: Repeat display
pt: Repetir a exibição

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Time H:i
pt: Hora H:i

en: Add new date field
pt: Adicionar novo campo de data

en: Needed when using Date API. Overrides site and user timezone handling to set timezone names instead of offsets.
pt: Necessário quando utilizando a API de data. Sobrescreve o fuso horário do site e do utilizador para o fuso horário indicado nos nomes.

en: Show user pictures in relationship pages
pt: Exibir fotografia dos utilizadores nas páginas de relaçõs

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: My Pending Relationships
pt: As minhas relações pendentes de aprovação

en: User Relationships: Actions
pt: Relações do utilizador: Acções

en: requester
pt: Requerente

en: requestee
pt: Requisitado

en: Newest
pt: Recentes

en: Oldest
pt: Antigas

en:  (You to Them)
pt:  (Você para eles)

en:  (Them to You)
pt:  (Eles para si)

en: No Pending Requests
pt: Sem pedidos pendentes.

en: Blocks that can be used with User Relationships
pt: Blocos que podem ser utilizadores com as Relações do utilizador

en: 
            <ul>
              <li>Users will automatically have these relationships created between them when the implying relationship is created. (ex: Manager implies Coworker).</li>
              <li>When the implied relationship is removed the implying relationship will not be removed. (ex: removing Coworker WILL NOT remove Manager)</li>
              <li>If "strict" is set the implying relationship will be removed when the implied relationship is removed. (ex: removing Coworker WILL remove Manager)</li>
              <li>Reverse is really only useful for one-way relationships. It allows things like Parent implies Offspring to work in the right direction</li>
            </ul>
pt: 
            <ul>
              <li>Estas relações serão automaticamente criadas entre os utilizadores quando for criada a relação correspondente. (ex: Gerente implica Funcionário).</li>
              <li>Quando uma relação necessária é removida, a relação correspondente não será removida. (ex: remover Funcionário NÃO REMOVE Gerente)</li>
              <li>Se "strict" está definido, a relação necessária será removida quando a relação correspondente também o for. (ex: remover Funcionário IRÁ REMOVER Gerente)</li>
              <li>O Inverso só é útil para relações unilaterais. Permite que relações do tipo Pais e Filhos funcionem no sentido correcto</li>
            </ul>

en: Relationship Type
pt: Tipo de relação

en: You ran this migration %date
pt: Executou esta migração em %date

en: %count buddylist records await your import.
pt: Aguardam a importação %count entradas da buddylist.

en: Don't do the main migration
pt: Não realize a migração principal.

en: Check this if you've already done the main migration and don't want to re-run it.
pt: Active esta opção se já realizou a migração principal e não pretende repeti-la.

en: Migrate %count pending requests
pt: Migrar %count pedidos pendentes.

en: Migrate!
pt: Migrar!

en: Buddies Migration took @amount
pt: Buddies Migration levou @amount

en: There was an error migrating the buddylist.
pt: Ocorreu um erro ao migrar a buddylist.

en: Pending relationships migration successfully ran.
pt: A migração das relações pendentes foi efectuada com sucesso.

en: Pending Buddies Migration took @amount
pt: Buddies Migration pendentes levou @amount

en: There was a problem migrating pending relationships
pt: Surgiu um problema ao migrar as relações pendentes.

en: User Relationships Node Access
pt: Nó de acesso às relações de utilizadores

en: Node access based on your relationships to other users
pt: Acesso ao nó baseado no seu relacionamento com outros utilizadores.

en: If no box is ticked, then anyone can @action.
pt: Caso a caixa não esteja seleccionada, qualquer pessoa pode @action.

en: Provides per node access control based on relationship to author
pt: Permite controlo de acesso aos nós baseado no relacionamento do autor.

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Site-wide contact form
pt: Formulário geral de contacto

en: Not installed.
pt: Não instalado.

en: header top
pt: Cabeçalho do topo

en: You must enter a message.
pt: Tem de introduzir uma mensagem.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não pode conter mais do que @count valores.

en: Name of top taxonomy term
pt: Nome do termo da taxonomia no topo.

en: ID of top taxonomy term
pt: ID do termo de taxonomia superior

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: After saving new content
pt: Após gravar novo conteúdo

en: After updating existing content
pt: Após atualizar um conteúdo existente

en: After deleting content
pt: Após apagar conteúdos

en: rules
pt: regras

en: After saving a new term
pt: Depois de guardar um novo termo

en: Select the vocabulary.
pt: Selecionar o vocabulário.

en: Block a user
pt: Bloquear um utilizador

en: You must select at least one field to modify.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo para modificar.

en: Modify user roles
pt: Modificar os utilizadores dos grupos de utilizadores

en: Add roles
pt: Adicionar grupo de utilizadores

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
pt: Escolha uma ou mais grupos de utilizador que você gostaria de atribuir aos utilizadores selecionados.

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
pt: Escolha um ou mais grupos de utilizador que deseja remover nos utilizadores selecionados.

en: Invoke them directly
pt: Invocá-los diretamente

en: To execute operations
pt: Para executar operações

en: Display operations as
pt: Exibir operações como

en: Skip confirmation step
pt: Ignorar a etapa de confirmação

en: Display processing result
pt: Exibir o resultado do processamento

en: Selected operations
pt: Operações selecionadas

en: Actions permissions
pt: Permissões de ações

en: Integrates actions with the permission system.
pt: Integra acções com o sistema de permissão.

en: Vertical tabs
pt: Separadores verticais

en: The selected fieldsets will be rendered as vertical tabs for this content type. The tabs are rendered in the same version as the original form's fieldsets.
pt: Os conjuntos de campos seleccionados serão processado como separadores verticais para este tipo de conteúdo. Os separadores serão processados na mesma versão que define a forma original do campo.

en: Vertical Tabs
pt: Separadores verticais

en: Not in book
pt: Inexistente em livro

en: <create a new book>
pt: <criar um novo livro>

en: New book
pt: Novo livro

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Not in menu
pt: Não presente no menu

en: No attachments
pt: Sem anexos

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: No terms
pt: Nenhum termo

en: Numeric
pt: Numérico

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Deve especificar os 'valores autorizados' para este campo.

en: form
pt: formulário

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: The name of the currently logged in user.
pt: O nome do utilizador com a sessão aberta

en: Display a tokenized message to the user
pt: Mostrar mensagem com token ao utilizador

en: Send tokenized e-mail
pt: Enviar email com token

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os objectos a seguir podem ser usados para gerar o URL. Alguns sinais podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a acção é disparada.

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: User timezone
pt: Fuso horário do utilizador

en: New revision
pt: Nova revisão

en: User's password (md5 hash).
pt: Senha do utilizador (hash md5).

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para alterar a senha do utilizador atual, introduza nova senha em ambos os campos.

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação para o comentário

en: delete own
pt: eliminar a própria

en: Enabled by default
pt: Activado por predefinição

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
pt: O estado do editor predefinido para utilizadores que tenham acesso a esse perfil. Os utilizadores são capazes de substituir esse estado se a próxima opção é ativada.

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
pt: Esta opção controla se a barra de ferramentas do editor é exibido acima ou abaixo da área de edição.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
pt: Esta opção controla o alinhamento dos ícones na barra de ferramentas do editor.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se ativo, o editor irá remover a maioria das quebras de linha de conteúdo. Desativar essa opção pode evitar conflitos com os filtros de entrada.

en: Use theme CSS
pt: Usar CSS do tema

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Installation instructions
pt: Instruções de instalação

en: The version of %editor could not be detected.
pt: A versão do %editor não pôde ser detetada.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
pt: A versão %version instalada do %editor não é suportada.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
pt: Permite ao utilizador editar o conteúdo com os editores do lado do cliente.

en: Strike-through
pt: Riscado

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Forecolor
pt: Cor de primeiro plano

en: Backcolor
pt: Cor de fundo

en: Horizontal rule
pt: Regra horizontal

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Paste from Word
pt: Colar texto do Word

en: Remove format
pt: Remover formato

en: Character map
pt: Mapa de caracteres

en: HTML block format
pt: Formato do bloco em HTML

en: Font style
pt: Estilo do tipo de letra

en: Check spelling
pt: Verificar a ortografia

en: Autogrow
pt: Crescimento automático

en: Table drag/resize
pt: Tabela arrastar / redimensionar

en: Table: Cell properties
pt: Tabela: Propriedades da célula

en: Table: Insert row after
pt: Tabela: Inserir linha depois

en: Table: Insert column after
pt: Tabela: Inserir coluna depois

en: Table: Insert cell after
pt: Tabela: Inserir célula depois

en: Table: Delete rows
pt: Tabela: Excluir linhas

en: Table: Delete columns
pt: Tabela: Excluir colunas

en: Table: Delete cells
pt: Tabela: Apagar células

en: Table: Merge cells
pt: Tabela: Unir células

en: Table: Horizontal split cell
pt: Tabela: Célula dividida na horizontal

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Advanced image
pt: Imagem avançada

en: Advanced link
pt: Ligação avançada

en: Auto save
pt: Guardar automaticamente

en: Context menu
pt: Menu de contexto

en: Left-to-right
pt: Da esquerda para a direita

en: Right-to-left
pt: Da direita para a esquerda

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: Insert layer
pt: Inserir camada

en: Move forward
pt: Avançar

en: Move backward
pt: Retroceder

en: Paste text
pt: Colar texto

en: Style properties
pt: As propriedades de estilo

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Spell check
pt: Corretor ortográfico

en: Font Color
pt: Cor do tipo de letra

en: Separate the teaser and body of this content
pt: Separar o resumo e o corpo de um conteúdo

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor fará o seu melhor para converter uma Vista da versão 1 para a 2. Todavia, esta conversão não é fiável; terá muito provavelmente de realizar ajustamentos na sua vista para conseguir uma adequação completa. Pode importar vistas da versão 1 através do separador Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas numa view bloqueada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Converter visualizações armazenadas da versão 1 das Visualizações.

en: Convert view
pt: Converter vista

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas e consultas personalizadas à base de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Example table
pt: Tabela exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: A tabela exemplo contém conteúdos exemplo e pode ser relacionada com os nós.

en: Example content
pt: Conteúdo exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Algum conteúdo exemplo que referencia um nó.

en: Example node
pt: Nó exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto simples

en: Just a plain text field.
pt: Um simples campo de texto simples.

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Um simples campo numérico.

en: Boolean field
pt: Campo boolean

en: Just an on/off field.
pt: Um simples campo ligado/desligado.

en: Timestamp field
pt: Campo registo data/hora

en: Just a timestamp field.
pt: Um simples campo de registo data/hora

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Emula a página inicial predefinida do Drupal; pode definir a página inicial predefinida com o caminho para esta vista de modo a fazer dela a sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a utilizar quando o argumento existe. Irá reescrever o título da vista e os títulos dos argumentos anteriores.

en: Validator options
pt: Opções de Validador

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder visualização / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Mostrar texto vazio

en: Provide default argument
pt: Fornecer argumento predefinido

en: Provide default argument options
pt: Fornecer opções predefinidas para argumento

en: Default argument type
pt: Tipo de argumento predefinido

en: Broken/missing handler
pt: Manipulador danificado/em falta

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O manipulador para este item está danificado ou está em falta e por isso não pode ser utilizado. Se um módulo forneceu o manipulador e foi desativado, reativar o módulo poderá restaurar o item. De outro modo talvez deva eliminar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o nó atual foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do nó

en: Allow multiple terms per argument.
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir multiplos argumentos na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E)

en: Allow multiple arguments to work together.
pt: Permitir múltiplos argumentos a funcionar em conjunto

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, certifique-se que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se seleccionado, os utilizadores poderão inserir múltiplos argumentos na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pt: O rótulo desse campo, que será exibido ao utilizador se o estilo de exibição pedir.

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim only on a word boundary
pt: Cortar, preservando a palavra inteira

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Terá a garantia que o corte terá o número de caracteres especificados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes em bruto

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se selecionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se selecionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar número de dígitos a mostrar após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O caracter a usar como ponto decimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Caracter a usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pt: Este item não está exposto. Se o <strong>exposer</strong>, os utilizadores poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pt: Este item está exposto. Se você <strong>ocultá-lo</strong> os utilizadores não poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: Unlock operator
pt: Operador de desbloqueio

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pt: Se marcar esta opção, o operador lógico será exposto ao utilizador.

en: Operator identifier
pt: Identificador de operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o utilizador terá a opção de não escolher um valor.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se marcar esta opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao utilizador.

en: not in
pt: não existe em

en: Is all of
pt: Todos de

en: Is none of
pt: Nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer palavra

en: has word
pt: contém palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas com 1999 na sua composição são válidas, não interessando mês ou dia do ano de 1999.

en: Broken
pt: Danificado

en: Displays
pt: Vistas

en: These queries were run during view rendering:
pt: Estas consultas foram executadas durante a renderização da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não tem caminho (path).

en: Query build time
pt: Tempo necessário à construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo neceesário à execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo necessário à renderização da view

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: Clone view %view
pt: Clonar vista %view

en: View name
pt: Nome da visualização

en: View description
pt: Descrição da vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se desfizer este bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo utilizador  !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: A view foi destrancada pelo que agora pode editá-la.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique num item para editar os seus detalhes.

en: Export this view
pt: Exportar esta vista

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta vista

en: View "@display"
pt: Vista "@display"

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Add display
pt: Adicionar exibição

en: Remove display
pt: Remover exibição

en: Restore display
pt: Restaurar exibição

en: View analysis
pt: Analisar a view

en: View details
pt: Detalhes da vista

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id danificado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há @types disponíveis para adicionar

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extra para @type %item

en: Internal error: broken plugin.
pt: Erro interno: plugin danificado.

en: Clear Views' cache
pt: Limpar a cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as queries SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar a cache dos dados das Visualizações

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache de tabelas, módulos e views disponíveis para melhorar o desempenho. Ao marcar esta opção, o Views não utiliza a cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras consultas executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal tem o potencial de executar várias consultas à base de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção mostrará todas as consultas executadas durante a renderização da view como parte da previsão.

en: Disable javascript with Views
pt: Desativar JavaScript nas Visualizações

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pt: Se estiver sofrendo de problemas com javascript, pode desabilitá-lo aqui. A interface de utilizador do Views não ficará tão boa, mas ainda será possível usá-la.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: View analysis can find nothing to report.
pt: A análise da visualização não encontra nada para reportar.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por causa disso não será exibida no seu site; talvez queira adicionar um display de bloco ou página.

en: Converted
pt: Convertido

en: Unable to find view.
pt: Incapaz de encontrar vista.

en: Unable to convert view.
pt: Incapaz de converter vista.

en: The view has been deleted
pt: A vista foi apagada

en: Reduce duplicates
pt: Reduzir duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Mostrar esta view como uma página, com um URL e ligação de menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados a outros ecrãs para alcançar múltiplas vistas na mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, tal como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra linhas numa grelha.

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra linhas numa tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o sumário não formatado, com opção de um elemento após outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será permitido o acesso a utilizadores com qualquer uma das funções especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados das Visualizações.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Simples cache de dados baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtro

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item do agregador.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para o URL de origem do item.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo real do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original em que o item do feed foi colocado. (Com alguns feeds, esta será a data em que foi importado.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do agregador de feed.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do agregador de feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O ID do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de quando o comentário foi publicado.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Forneça uma ligação simples para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de utilizador do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID ascendente

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O ID de comentário do comentário ascendente.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de quando o último comentário foi publicado.

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor do último comentário publicado.

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários que o nó tem.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data mais recente da ultima atualização do nó ou do último comentário publicado.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no nó.

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativos ou inativos neste nó.

en: User posted or commented
pt: Utilizador escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibir nós apenas se o utilizador publicou o nó ou comentou no nó.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Fornecer uma ligação simples para a página de contato do utilizador.

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o nó está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou administrador

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato de CCYYMMDD

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato de YYYYMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato de YYYY.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato de MM (01 - 12).

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato de DD (01 - 31).

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: Node revision
pt: Revisão do nó

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo resumo armazenado. Isto pode não ser válido ou dados úteis em todos os tipos de nó.

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log introduzida quando a revisão foi criada.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para reverter para a revisão.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Votação

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: A pontuação do item de pesquisa. Isto não irá ser usado se o filtro de pesquisa não estiver presente.

en: Links to
pt: Ligação para

en: Node statistics
pt: Estatísticas de nó

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acedido.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acedido hoje.

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O utilizador que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Ficheiros mantidos pelo Drupal e vários módulos.

en: The ID of the file.
pt: O ID do ficheiro.

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: The path of the file.
pt: O caminho do ficheiro.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: The status of the file.
pt: O estado do ficheiro.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o ficheiro foi carregado.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia estão associados a nós.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo da taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" para um vocabulário particular.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibir todos os termos de taxonomia associados com um nó a partir de vocabulários especificados.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo pai do termo. Isto pode produzir entradas duplicadas se estiver a utilizar um vocabulário que permita múltiplos termos pai.

en: The parent term of the term.
pt: O termo pai do termo.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nós que não são traduzíveis ou são a versão original de uma  tradução.

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nós que são traduções de originais.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do nó -- quer a tradução necessite ou não de ser actualizada.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: upload
pt: carregar ficheiro

en: Listed
pt: Listado

en: Has attached files
pt: Têm ficheiros anexados

en: The user ID
pt: O ID do utilizador

en: The user or author name.
pt: O nome do utilizador ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado aos utilizadores, portanto seja cauteloso quando o utiliza.

en: Language of the user
pt: Idioma do utilizador

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do utilizador, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do utilizador.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do utilizador.

en: The user's last login date.
pt: A data do último início de sessão do utilizador.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe uma ligação simples para editar a conta do utilizador.

en: Provide a simple link to delete the user.
pt: Exibe uma ligação simples para apagar a conta do utilizador.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Grupos de utilizador aos quais o utilizador pertence.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador proveniente do URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de utilizador proveniente do utilizador autenticado

en: Randomize the display order.
pt: Tornar aleatória a ordem de exibição.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto ou ligação personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Mostrar a posição atual dos resultados da vista

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem utilizador

en: Link this field to its comment
pt: Criar ligação deste campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: Link this field to new comments
pt: Criar ligação deste campo para novos comentários

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma atual do utilizador

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Validate user has access to the node
pt: Validar se o utilizador tem acesso ao nó

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nós separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar critério de ordenação

en: On empty input
pt: Em caso de dados de entrada vazios

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Pesquise qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Mostrar pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Ligar este campo para descarregar o ficheiro

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade reúne nós marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se existir um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou superior), o filtro para o termo "fruta" considera também todos os nós que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou inferior), ao pesquisar "maçã", os nós com o termo "fruta" também são devolvidos.

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo da taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione o vocabulário que deverá ser utilizado para mostrar os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinónimo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nós sem tradução

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: To the user
pt: Para o utilizador

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de email:

en: Is the logged in user
pt: É o utilizador com sessão iniciada

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Introduza uma lista de nomes de utilizadores separados por vírgulas.

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um nó e usar o autor do nó

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de utilizadores alfanuméricos

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir nomes de utilizador numéricos e alfanuméricos

en: Restrict user based on role
pt: Restringir utilizador pelo seu grupo de utilizador no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos grupos selecionados

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum grupo de utilizador for selecionado, utilizadores de qualquer grupo serão permitidos.

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas utilizadores com a permissão selecionada podem aceder a este display. Note que um utilizador com a permissão  "Aceder a todas as views" acede a esta view, independentemente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum(s) grupo(s) selecionado(s)

en: Multiple roles
pt: Múltiplos grupos

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos utilizadores dos grupos selecionados. Note que utilizadores com permissão "Aceder a todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do grupo de utilizador.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: É necessário selecionar pelo menos um grupo se o tipo é "por grupo"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: não tem permissão para modificar. Se trocar de validador, as actuais configurações serão perdidas e não serão recuperáveis.

en: PHP validate code
pt: Validar código PHP

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados na cache.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo danificado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título desta vista.

en: Row style
pt: Estilo de linha

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX nesta vista.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador desta vista.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Change how many items to display.
pt: Modifique quantos itens a apresentar

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se esta vista vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para esta vista.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para esta vista.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Ligação da vista

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça num bloco e não inserido na vista.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta visualização

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da vista, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta vista

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que esteja com problemas nesta view, deve deixar este número como 0. Se estiver a usar vários paginadores numa mesma página, coloque aqui um valor maior, para evitar conflito com ?page=array. Valores muito altos adicionam vírgulas ao gerar o URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé da vista.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto a exibir na ligação "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá gerar o display da view apenas com os itens distintos (únicos). Caso haja múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Pode usar esta funcionalidade para tentar remover registros duplicados de uma view, mas nem sempre funciona. Note que esta opção pode tornar as consultas lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta visualização

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomar arquivos de template, não se esqueça de avisar o Drupal das mudanças e fazer com que ele liste novamente os arquivos no sistema. Clicando nesse botão, você vai fazer com que o registro de tema do Drupal seja apagado e portanto que os arquivos sejam lidos novamente. Os templates em destaque acima vão refletir os novo estado do sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O ficheiro foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O ficheiro não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecionar o display ou displays a anexar.

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Usar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos modos de exibição selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta view

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item num menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa de saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes é necessário criar um. O caminho de um item pai terá sempre o mesmo caminho que um filho salvo a parte final mais específica. Ex. Se o caminho para a view é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira o título do item.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira a descrição do item.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser um separador.

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre os campos em linha para mantê-los um ao lado do outro. Pode usar HTML neste campo.

en: Grouping field
pt: Agrupar campos

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Pode, opcionalmente, especificar um campo pelo qual agrupar os registos. Deixe em branco para não agrupar.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para a direita. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar a missão do site para a descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registos com ligação

en: Override number of items to display
pt: Alterar o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Alterar a ordenação por omissão quando a opção ordenar é ativada.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Ativar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na pré-visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se o fizer, o separador especificado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a opção ordenar ​​para tornar essa coluna passível de ser ordenada​​, e verifique a opção de ordenação predefinida para determinar qual a coluna ordenada por omissão, se aplicável. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está a ser editada pelo utilizador !user, e por isso a edição está bloqueada para outros utilizadores. Encontra-se trancada há !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: <em>@type</em> @base vista: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não existe vistas para serem exportadas neste momento.

en: Show only these tags
pt: Mostar apenas estas etiquetas

en: use views exporter
pt: utilizar o exportador de visualizações

en: Bulk export
pt: A exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de Visualizações

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite a exportação de múltiplas vistas de uma vez.

en: Type of top group
pt: Tipo de grupo de topo

en: Content is a group post
pt: O conteúdo é um artigo do grupo

en: Add post to the specified groups
pt: Adicionar mensagem aos grupos especificados

en: Remove post from the specified groups
pt: Excluir mensagem dos grupos especificados

en: Subscribe user to the specified groups
pt: O utilizador subscreve os grupos especificados

en: Unsubscribe user from the specified groups
pt: Anular a subscrição do utilizador dos grupos especificados

en: Select the groups to add to the node.
pt: Seleccionar os grupos para adicionar o nó.

en: Select the groups to remove from the node.
pt: Seleccionar os grupos para remover o nó.

en: Select the groups to which this user should be subscribed.
pt: Seleccionar os grupos que o utilizador deve subscrever.

en: Select the groups to which this user should be unsubscribed.
pt: Seleccionar os grupos que o utilizador deve não subscrever.

en: Added node id %id to groups %groups.
pt: Adicionado ID do nó %id para os grupos %groups.

en: Removed node id %id from groups %groups.
pt: Excluir ID do nó %id dos grupos %groups.

en: Subscribed user %name to groups %groups.
pt: O utilizador subscritor %name para os grupos %groups.

en: Unsubscribed user %name from groups %groups.
pt: Não subscreve utilizador %name de grupos %groups.

en: Customize notifications for each of your groups and each of their content types along with their frequency and delivery method.
pt: Personalizar notificações para cada um dos seus grupos e cada um de seus tipos de conteúdo juntamente com a sua frequência e método de entrega.

en: Subscribe to specific content within a group.
pt: Subscrever um conteúdo específico dentro do grupo.

en: Number of published posts in a group.
pt: Número de artigos publicados no grupo.

en: List in directory
pt: Listar no directório

en: Is a given group post public or private according to OG.
pt: É um artigo de determinado grupo, público ou privado, de acordo com com GO.

en: OG: Notifications autosubscribe
pt: OG: Subscrever automaticamente as notificações

en: This group offers an <a href="@groupfeed">RSS feed</a>
pt: Este grupo oferece uma <a href="@groupfeed">RSS feed</a>

en:  and supports <a href="@notifications">notifications</a>.
pt:  e suporta <a href="@notifications">notificações</a>.

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: More information about formatting options
pt: Mais informação sobre as opções de formatação

en: Manage input formats
pt: Gerir formatos de introdução de conteúdos

en: - All -
pt: - Todos -

en: You can:
pt: Você pode:

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não satisfeitas: !dependencies

en: Checking...
pt: A verificar ...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pt: A funcionalidade !module não pode ser ativada porque está em conflito com !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pt: Todos os componentes de <strong>!component</strong> foram revertidos para <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhumas alterações foram feitas a esta funcionalidade.

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Download feature
pt: Descarregar funcionalidade

en: Enable and disable features.
pt: Ativar e desativar funcionalidades.

en: Display components of a feature.
pt: Mostrar componentes de uma funcionalidade.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a funcionalidade predefinida com a atual.

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para quaisquer funcionalidades ativas.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Fornece gestão de funcionalidades para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Sem funcionalidade disponíveis.

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
pt: Permitir que os utilizadores reajam, participem e contribuam enquanto mantém o conteúdo do seu site sob controlo pode ser um enorme desafio. O Mollom é um serviço web que o ajuda a identificar a qualidade do conteúdo e, mais importante, ajuda-o a parar com o spam. Quando a moderação de conteúdos se torna mais fácil, terá mais tempo e energia para interagir com a sua comunidade web. Está disponível mais informação acerca do Mollom no <a href=@mollom-website">website do Mollom</a> ou na <a href="@mollom-faq">FAQ do Mollom</a>.

en: Mollom is a web service that helps you moderate your site's content: see <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> for more information. By sending feedback to Mollom, you teach Mollom about the content you like and dislike, allowing Mollom to do a better job helping you moderate your site's content. If you want to report multiple posts at once, you can use Mollom's bulk operations on the content and comment administration pages.
pt: Mollom é um serviço web que o ajuda a moderar o conteúdo do seu site: ver <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</ a> para obter mais informações. Ao enviar comentários para Mollom, você está a ensinar Mollom sobre o conteúdo que você gosta e não gostam, permitindo Mollom para fazer um trabalho melhor ajudá-lo a moderar o conteúdo do seu site. Se você quiser reportar vários artigos ao mesmo tempo, você pode usar a opção Mollom operações a listas na página de administração de conteúdo e comentário.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
pt: Os comentários seleccionados foram relatados como impróprio e são eliminados.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
pt: Os comentários seleccionados foram relatados como impróprio e são des-publicados.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
pt: Os artigos seleccionados foram relatados como impróprio e são eliminados.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
pt: Os artigos seleccionados foram relatados como impróprio e são des-publicados.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
pt: Mollom pode ser utilizado para bloquear todos os tipos de spam recebidos em seu site na web nos formulários protegidos. Cada formulário pode ser configurado para uma das seguintes opções:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
pt: <strong>Análise de texto e CAPTCHA em último caso</strong>: Mollom analisa os dados submetidos no formulário e apresenta um desafio CAPTCHA se necessário. Esta opção é fortemente recomendada, uma vez que tira o máximo partido do Mollom serviço anti-spam para organizar os seus artigos perigosos(não spam) e spam.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
pt: <strong>Apenas CAPTCHA</ strong>: os dados do formulário não é enviado para Mollom para análise, e é sempre apresentado um desafio CAPTCHA. Esta opção é útil quando você deseja exibir sempre um CAPTCHA ou deseja enviar menos dados para a rede Mollom. Note, no entanto, que as formas indicadas com um CAPTCHA nunca estão em cache, assim, sempre exibindo um desafio CAPTCHA pode reduzir o desempenho.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
pt: O filtro de spam instalado neste site está indisponível no momento. Pela política do site, somos incapazes de aceitar novos pedidos até que o problema seja resolvido. Tente reenviar o formulário em alguns minutos.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
pt: A sua submissão ativou o filtro de spam e não será aceite.

en: administer mollom
pt: Administrar mollom

en: Become %name's %rel_name
pt: Tornar-se %rel_name de %name

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: HTTP response code
pt: Código da resposta HTTP

en: Follow
pt: Seguir

en: Widget display
pt: Exibição do Fivestar

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pt: As permissões do directório %directory foram alteradas de forma a ser possível escrever no mesmo.

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Tags HTML permitidas: @tags

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
pt: As revisões permitem-lhe monitorizar as diferenças entre várias versões de uma entrada.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
pt: O valor introduzido para o %field não é uma URL válida.

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: Short date format
pt: Formato de data curto

en: Medium date format
pt: Formato de data médio

en: Long date format
pt: Formato de data longo

en: Cannot use %author token in this context.
pt: Não é possível usar o objecto %author neste contexto.

en: Image toolkit
pt: Ferramentas de imagem

en: Date and time lookup
pt: Consulta de data e hora

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
pt: Aumente o limite de memória editando o parâmetro memory_limit no ficheiro %configuration-file e posteriormente reinicie o seu servidor (ou contacte o seu administrador de sistemas ou fornecedor de alojamento para o ajudar).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
pt: Contacte o seu administrador de sistemas ou fornecedor de alojamento para assistência no aumento do seu limite de memória PHP.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
pt: Uma descrição do termo. Para ser exibida nas páginas de taxonomia/termos e nos feeds RSS.

en: Translation settings
pt: Definições de tradução

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: Your Acquia configuration has been deleted.
pt: Sua configuração Acquia foi excluído.

en: PHP memory limit (Acquia Drupal)
pt: Limite de memória do PHP

en: Content: @label
pt: Conteúdo: @label

en: !view (broken filters: %filters)
pt: !view (filtros danificados: %filters)

en: The Acquia Network Connector modules require a PHP version of at least 5.0.
pt: O Acquia módulos Rede Conector requer uma versão PHP de pelo menos 5,0.

en: Acquia agent
pt: Agente Acquia

en: Acquia Network Connector
pt: Conetor de rede Acquia

en: File name without extension
pt: Nome do ficheiro sem extensão

en: File extension
pt: Extensão do ficheiro

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: incompatibilidade de título. Por favor verifique a sua seleção.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Image linked to file
pt: Imagem ligada a ficheiro

en: The selected file %name could not be saved.
pt: O ficheiro seleccionado %name não pode ser guardado.

en: filefield
pt: campo de ficheiro

en: Could not set permissons on destination file: %file
pt: Não foi possível configurar permissões no ficheiro de destino: %file

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
pt: O caminho %directory foi indicado como um directório, mas ele é um ficheiro.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com indicador de progresso

en: Throbber
pt: Indicador de atividade

en: The file upload failed. %upload
pt: O carregamento do ficheiro falho. %upload

en: URL to file
pt: URL para o ficheiro

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O ficheiro enviado provavelmente excedeu o tamanho máximo do ficheiro (@size) que este servidor suporta.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o carregamento...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: A carregar... (@current de @total)

en: The file is not a known image format.
pt: O ficheiro não é um formato de imagem conhecido.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros mas não tem as bibliotecas necessárias instaladas. É recomendado que instale o <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferencialmente) ou o <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros utilizando o APC RFC1867. Tenha em conta que não são possíveis carregamentos em simultâneo. É recomendado usar a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca PECL uploadprogress</a> se possível

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pt: O seu servidor não é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros. O progresso de carregamento do ficheiro requer que o PHP corra com mod_php e não como FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pt: O seu servidor é capaz de mostrar o progresso de carregamento de ficheiros através do APC, mas não está activo. Adicione <code>apc.rfc1867 = 1</code> à sua configuração php.ini. Em alternativa, é recomendado o uso de <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, que suporta mais do que um upload em simultâneo.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pt: Ativo (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Ativo (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso do carregamento

en: Hours: h
pt: Horas: h

en: Minutes: mm
pt: Minutos: mm

en: Seconds: ss
pt: Segundos: ss

en: URL, as plain text
pt: URL, como texto simples

en: Styles
pt: Estilos

en: Relationship requests
pt: Pedidos de relacionamento

en: I am a @rel_name of
pt: Sou @rel_name de

en: @username is a @rel_name of
pt: @username é @rel_name de

en: @username's
pt: de @username

en: Number of relationships to display must be an integer greater than 0.
pt: O número de relacionamentos a exibir deve ser um número inteiro maior que zero.

en: currently logged in user
pt: Utilizador está com sessão iniciada.

en: author whose node is being viewed
pt: Autor cujo nó está a ser visualizado

en: NOTE: This block displays @relationship_name relationships of the @user_identifier.
pt: NOTA: Este bloco exibe as relações @relationship_name do @user_identifier.

en: Because this relationship is one-way this block will show relationships where the @user_identifier is the @relation
pt: Uma vez que este relacionamento é unilateral, este bloco exibirá relacionamentos onde o @user_identifier é @relation

en: Return uid of the target user
pt: Return UID do utilizador pretendido.

en: (EXPERT ONLY) Enter a php snippet, surrounded by %php_snippet, which returns a numeric user id you want to work on. By default, for user pages, it is the user being viewed. For nodes or blogs, it is the node author. Clear the field to restore this default.
pt: (SÓ PARA PERITOS) Insira um código php, rodeado por %php_snippet, que devolve um ID de utilizador numérico no qual quer trabalhar. Por predefinição, para as páginas de utilizador, é o utilizador que está a visualizar. Para nós ou blogues, é o autor do nó. Limpe o campo para voltar às definições iniciais.

en: (You to Them, backward direction)
pt: (Você para eles, direcção inversa)

en: (Them to You, normal direction)
pt: (Eles para si, direcção normal)

en: My Relationships: @type @extra
pt: As minhas relações: @type @extra

en: User Relationships: @type @extra
pt: Relações do utilizador: @type @extra

en: @rel_name of
pt: @rel_name de

en: @rel_name to !username (!controls)
pt: @rel_name para !username (!controls)

en: @rel_name from !username (!controls)
pt: @rel_name de !username (!controls)

en: Elaboration
pt: Explicação

en: Please elaborate on this relationship (how/where you met, etc)
pt: Por favor explique esta relação (onde e como se conheceram, etc.)

en: Elaborations
pt: Explicações

en: Do not use the elaborations UI
pt: Não utilizar as explicações UI

en: Check this if you only need the API provided by the UR-Elaborations module
pt: Active esta opção se só precisar da API providenciada pelo módulo UR-Elaborations.

en: Please confirm the %relationship_name request from !name
pt: Por favor confirme o pedido de %relationship_name de !name

en: No buddylist tables detected!
pt: Nenhuma tabela de amigos detectada!

en: Buddylist2 migration successfully ran.
pt: A migração de Buddylist2 foi efectuada com sucesso.

en: Migrate from buddylist2
pt: Migrar da buddylist2

en: Migrating from buddylist2 error
pt: Erro ao migrar da buddylist2

en: Allows admins to migrate buddylist2 relationships to user relationships
pt: Permite aos administradores migrar as relações da buddylist2 para as relações dos utilizadores.

en: Post to @type (you to them)
pt: Publicar em @type (você para eles)

en: Post to @type (them to you)
pt: Publicar em @type (eles para si)

en: Post to @type
pt: Publicar em @type

en: Node access based on your relationships to other users, even if they are not in selected groups
pt: Acesso ao nó baseado no seu relacionamento com outros utilizadores, mesmo que não estejam nos grupos seleccionados.

en: grant !type permission to related users
pt: Dar permissão !type aos utilizadores relacionados.

en: Set up sharing content based on user relationships
pt: Configurar conteúdo partilhado baseado nas relações de utilizadores.

en: Error getting user relationships: @msg
pt: Erro ao obter os relacionamentos do utilizador: @msg

en: Error approving relationship: @msg
pt: Erro ao aprovar o relacionamento: @msg

en: Error removing relationship: @msg
pt: Erro ao remover o relacionamento: @msg

en: No such relationship type
pt: Este tipo de relacionamento não existe.

en: Unknown failure
pt: Erro desconhecido

en: Error requesting relationship: @msg
pt: Erro ao requisitar o relacionamento: @msg

en: Provides user relationship methods to services applications. Requires services.module.
pt: Providencia métodos de relações de utilizadores às aplicações do serviço. Requer services.module.

en: API version to use
pt: Versão da API a usar.

en: Get a list of relationship types
pt: Obter lista de tipos de relacionamentos.

en: Get a list of my relationships
pt: Obter lista dos meus relacionamentos.

en: Relationship ID to delete
pt: Identificação da relação a apagar

en: Reason for deletion (cancel, disapprove, remove)
pt: Motivo para eliminação (cancelar, não aprovar, eliminar)

en: Delete an existing or pending relationship
pt: Apagar relação existente ou pendente

en: Relationship ID to approve
pt: Identificação da relação a aprovar

en: Approve a requested relationship
pt: Aprovar relação requisitada

en: UID to request a relationship with
pt: UID ao qual requisitar um relacionamento

en: Name of relationship type to create
pt: Nome do tipo de relação a criar

en: Request a relationship with another user
pt: Requisitar uma relação com outro utilizador

en: Provides functions of User Relationships to Services module.
pt: Providencia funções de Relações de utilizador para o módulo Services.

en: User relationships
pt: Relacionamentos do utilizador

en: User relationship
pt: Relacionamento do utilizador

en: Relationships that link users to one another. Use this to show user data, profile fields, or content_profile nodes of related users.
pt: Relacionamentos que encaminham utilizadores entre si. Utilize esta função para exibir informação do utilizador, campos do perfil ou nós content_profile dos utilizadores relacionados.

en: Type ID of the relationship
pt: Identificação do tipo da relação.

en: Bring in name, type, and other properties of relationships
pt: Obter nome, tipo e outras propriedades das relações.

en: Singular or plural name of the relationship
pt: Nome singular ou plural da relação.

en: Requester user
pt: Utilizador requisitante

en: User who started the relationship
pt: Utilizador que iniciou o relacionamento.

en: Bring in data about the user who started the relationship, or link to relationships that they have established
pt: Obter informação do utilizador que iniciou o relacionamento, ou link para relações que possa ter estabelecido.

en: Requestee user
pt: Utilizador requisitado.

en: User who accepted the relationship
pt: Utilizador que aceitou o relacionamento.

en: Bring in data about the user who accepted the relationship, or link to relationships that other users have established to this one
pt: Obter informação do utilizador que aceitou o relacionamento, ou link para relacionamenots que outros utilizadores possam ter estabelecido com este.

en: Pending/approved relationship status
pt: Estados de relações pendentes/aprovadas

en: Date the relationship was requested or created
pt: Data em que a relação foi requisitada ou criada

en: Date the relationship was approved or edited
pt: Data em que a relação foi aprovada ou editada.

en: User relationship types
pt: Tipos de relações de utilizadores

en: User relationship type
pt: Tipo de relação de utilizador

en: Kinds of relationships that can link users to one another. Use this if you want to show the kinds of relationships your site offers.
pt: Tipos de relações que podem juntar utilizadores. Utilize esta função se pretende exibir os tipos de relações que o seu site permite.

en: Type of the relationship
pt: Tipos dos relacionamentos.

en: Name of the relationship (singular)
pt: Nome da relação (singular)

en: Name of the relationship (plural)
pt: Nome da relação (plural)

en: Requires approval
pt: Necessita aprovação

en: Expiration period of pending relationship requests
pt: Tempo até os pedidos de relação pendentes expirarem

en: Singular name
pt: Nome singular

en: Enter a comma separated list of types.
pt: Insira uma lista de tipos separados por vírgula

en: Integrates User Relationships with Views
pt: Integra as Relações de Utilizadores nas Views

en: When either saving a new relationship type or updating an existing relationship type
pt: Quando gravar uma nova relação ou actualizar um tipo de relação existente

en: After saving a new relationship type
pt: Após guardar um novo tipo de relação

en: After deleting a relationship type
pt: Após apagar um tipo de relação

en: When a relationship type is loaded
pt: Quando um tipo de relação é carregado

en: When either saving a new relationship or updating an existing relationship
pt: Quando guardar um novo relacionamento ou actualizar um relacionamento existente

en: After a new relationship has been requested
pt: Após uma nova relação ter sido requisitada

en: When a relationship has been removed (specifically cancelled)
pt: Quando uma relação foi removida (especificamente cancelada)

en: After saving an existing relationship
pt: Após guardar uma relação existente

en: After approving a relationship
pt: Após aprovar uma relação

en: When a relationship has been removed (specifically disapproved)
pt: Quando uma relação foi removida (especificamente desaprovada)

en: When a relationship has been removed
pt: Quando uma relação foi removida

en: User %user has no suitable roles to request a %rtype relationship
pt: O utilizador %user não tem um grupo que permita pedir uma relação de %rtype

en: !name is not a friend of yours.
pt: !name não é seu amigo

en: can have relationships
pt: pode ter relacionamentos

en: API for User Relationships. This will only provide the programmer interface.
pt: API para Relações de utilizadores. Apenas será utilizado no interface do programador.

en: Allow multiple relationships
pt: Permitir múltiplas relações

en: This will provide an option for users to set an "auto-approve" option to automatically approve to all requested relationships.
pt: Irá permitir a opção para os utilizadores definirem uma opção de "auto-approve" para aprovar automaticamente todas as relações que forem pedidas.

en: AJAX Popup Positioning
pt: Posicionamento do Popup AJAX

en: Some themes may require repositioning of AJAX confirmation dialogs. You may use these controls to set where the popup appears on the page or in relation to the mouse cursor.
pt: Alguns temas poderão exigir o reposicionamento da caixa de confirmação AJAX. Poderá utilizar estes controlos para definir onde deverá aparecer o popup na página ou em relação ao cursor do rato.

en: Elaboration form's css position
pt: Posição CSS do formulário de explicação

en: Mouse cursor
pt: Cursor do rato

en: Sets the css <em>position</em> property of AJAX confirmation popups.
pt: Definir a propriedade da <em>posição</em> CSS dos popups de confirmação AJAX.

en: Elaboration form's css left value
pt: Valor esquerdo CSS do formulário de explicação

en: Sets the css <em>left</em> property of AJAX confirmation popups. Try the value of 0 for 'Mouse cursor', or 0.5 for 'Fixed'. You may enter a distance in pixels, or as a % using a value 1 or less. Relative positioning requires a fixed position.
pt: Define a propriedade <em>esquerda</em> de CSS nos popups de confirmação em AJAX. Experimente o valor 0 para 'Cursos do rato', ou 0.4 para 'Fixo'. Poderá inserir uma distância em pixels, ou uma percentagem utilizando um valor igual ou inferior a 1. O posicionamento relativo necessita uma posição fixa.

en: Elaboration form's css top value
pt: Valor superior do CSS do formulário de explicação.

en: Sets the css <em>top</em> property of AJAX confirmation popups. Try the value of 0 for 'Mouse cursor', or 0.4 for 'Fixed'. You may enter a distance in pixels, or as a % using a value 1 or less. Relative positioning requires a fixed position.
pt: Define a propriedade <em>superior</em> de CSS nos popups de confirmação em AJAX. Experimente o valor 0 para 'Cursos do rato', ou 0.4 para 'Fixo'. Poderá inserir uma distância em pixels, ou uma percentagem utilizando um valor igual ou inferior a 1. O posicionamento relativo necessita uma posição fixa.

en: Path to relationship requests
pt: Caminho para os pedidos de relacionamento

en: replaces !pending_relationship_requests in messages such as what is shown to the user after login, change only if your requests list isn't 'relationships/requests'
pt: substitui !pending_relationship_requests em mensagens como a que é exibida quando o utilizador inicia sessão, alterar apenas se a sua lista de pedidos não for 'relações/pedidos'

en: You may choose which roles are allowed to request this relationship. If none are selected, all roles are allowed.
pt: Pode escolher quais os grupos que podem pedir este relacionamento. Se não estiver nenhum seleccionado, todos os grupos o podem fazer.

en: Request relationship
pt: Pedir relação

en: Are you sure you want to become %name's %rel_name?
pt: Confirma que quer ser %rel_name de %name?

en: Are you sure you want to approve the %relationship_name relationship request from !name?
pt: Confirma que quer aprovar o pedido de !name para ser %relationship_name?

en: Approve relationship
pt: Aprovar relação

en: Are you sure you want to disapprove the %relationship_name relationship request from !name?
pt: Confirma que quer cancelar a aprovação do pedido de !name para ser %relationship_name?

en: Disapprove relationship
pt: Cancelar aprovação

en: Are you sure you want to cancel your %relationship_name relationship request to !name?
pt: Confirma que quer cancelar o pedido de %relationship_name a !name?

en: Cancel relationship
pt: Cancelar relação

en: Are you sure you wish to delete the %relationship_name relationship with !name?
pt: Confirma que quer apagar a relação %relationship_name com !name?

en: Your %relationship_name request has been sent to !requestee.
pt: O seu pedido para ser %relationship_name foi enviado para !requestee.

en: !requester's %relationship_name request has been approved.
pt: O pedido de !requester para ser %relationship_name foi aprovado.

en: !requester has declined your %relationship_name request.
pt: !requester rejeitou o seu pedido para ser %relationship_name.

en: Your %relationship_name request to !requestee has been canceled.
pt: O seu pedido para ser %relationship_name de !requestee foi cancelado.

en: No action has been taken.
pt: Não foi tomada nenhuma acção.

en: The %relationship_name relationship of !requester to !requestee has been deleted.
pt: A relação %relationship_name de !requester com !requestee foi eliminada.

en: !requester has requested to be your %relationship_name.  Please view your !pending_relationship_requests to approve them.
pt: !requester pediu para ser seu %relationship_name. Por favor consulte !pending_relationship_requests para aprovar.

en: You are !requestee's newest %relationship_name.
pt: Agora é %relationship_name de !requestee.

en: You may not create any more relationships to this user.
pt: Não pode criar mais relações com este utilizador.

en: There is already an earlier %relationship_name request sent to !requestee.
pt: Já foi feito um pedido anterior para ser %relationship_name de !requestee.

en: There is already an existing %relationship_name relationship with !requestee.
pt: Já é %relationship_name de !requestee.

en: This user does not accept relationship requests.
pt: Este utilizador não aceita pedidos de relações.

en: You may not create a relationship to yourself.
pt: Não é possível criar uma relação consigo próprio.

en: This user does not exist.
pt: Este utilizador não existe.

en: This relationship type does not exist.
pt: Este tipo de relação não existe.

en: An error has occurred. Please contact the site administrator.
pt: Ocorreu um erro. Por favor contacte o administrador do site.

en: Please choose the type of relationship.
pt: Por favor escolha o tipo de relação.

en: You may not create %relationship_name relationships.
pt: Não pode criar relações de %relationship_name.

en: You have sent a new %relationship_name request to this user. (!pending_requests)
pt: Enviou um novo pedido para ser %relationship_name deste utilizador. (!pending_requests)

en: This user has requested to be your %relationship_name. (!pending_requests)
pt: Este utilizador pediu para ser seu %relationship_name. (!pending_requests)

en: Allow/disallow users in or outside relationships to send you private messages.
pt: Permitir/não permitir que utilizadores fora dos seus grupos de relações lhe enviem mensagens privadas.

en: My relationships only
pt: Só as minhas relações

en: My %relationships
pt: As minhas %relationships

en: All my relationships
pt: Todas as minhas relações

en: All %username's relationships
pt: Todas as relações de %username

en: My pending relationships
pt: As minhas relações pendentes

en: administer user relationships
pt: administrar as relações dos utilizadores

en: maintain own relationships
pt: manter as próprias relações

en: view user relationships
pt: exibir relações dos utilizadores

en: User Relationships UI. This enables basic UI functionality for User Relationships
pt: UI das Relações de utilizador. Isto activa a funcionalidade básica UI para Relações de utilizador.

en: Form Loading
pt: A carregar formulário

en: Not saving? Please wait a few seconds, reload this page, and try again.
pt: Não está a gravar? Por favor aguarde alguns segundos, recarregue esta página e tente de novo.

en: @rel_name to !requestee
pt: @rel_name para !requestee

en: @rel_name from !requester
pt: @rel_name de !requester

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor do que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior do que %max.

en: The item has been deleted.
pt: O item foi apagado.

en: Item ID
pt: ID do item

en: You must specify width, height or both dimensions.
pt: Você deve especificar a largura, altura ou ambas as dimensões.

en: The Image module is used to create and administer images for your site. Each image is stored as a post, with thumbnails of the original generated automatically. There are two default derivative image sizes, "thumbnail" and "preview". The "thumbnail" size is shown as preview image in posts and when browsing image galleries. The "preview" size is the default size when viewing an image node page.
pt: O módulo de imagem é usado para criar e administrar imagens para o seu site. Cada imagem é armazenada como um artigo, com miniaturas do original gerado automaticamente. Há dois tamanhos de imagem predefinido derivado, "miniatura" e "visualização". A miniatura "tamanho é mostrado como imagem de visualização em lugares e quando galerias de imagem de navegação. O "visualização" tamanho é o tamanho predefinido quando visualizar uma página nó da imagem.

en: The settings page for Image module allows the image directory and the image sizes to be configured.
pt: A página de configuração para o módulo de imagem permite que o directório imagem e os tamanhos de imagem para ser configurado.

en: Image module ships with contributed modules. Their settings can be accessed from the image settings page.
pt: Imagens nativas do módulo, com módulos contribuídos. Suas configurações podem ser acessadas na página de configurações da imagem.

en: Image import is used to import batches of images. The administration page lets you define the folder from which images will be imported.
pt: Importação de imagem é utilizado para a importação de lotes de imagens. A página de administração permite que você defina a pasta a partir do qual as imagens serão importadas.

en: Number of images to display
pt: Número de imagens para mostrar

en: Select an image to upload.
pt: Seleccione uma imagem para carregar.

en: Image display.
pt: Exibição de imagem.

en: Missing directory.
pt: Faltando directório.

en: Image module directories
pt: Imagem módulo de directórios

en: Image node
pt: Nó de imagem

en: Attach images
pt: Anexe imagens

en: Image attachment view
pt: Ver imagem em anexo

en: Enable image attach for content.
pt: Activar e anexar imagem ao conteúdo.

en: delete any
pt: eliminar qualquer

en: edit any
pt: editar qualquer

en: Generate votes
pt: Gerar votos

en: The IP address of the user who cast the vote.
pt: O endereço de IP do utilizador que exerceu o voto.

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: Bulk Exporter
pt: Exportar Em Massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: A exportação em massa de CTools múltiplas manipulados objetos de dados para o código.

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios têm de ser cumpridos.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin de acesso %plugin danificado/em falta

en: Configure settings for this item.
pt: Configurações deste item.

en: Update and return
pt: Atualizar e voltar

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Resumo informativo desta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variação

en: Variant operations
pt: Operações de variações

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Resumo informativo desta variante

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Criar uma cópia exata desta variante

en: Export this variant into code to import into another page.
pt: Exporte esta variante como código para importar noutra página.

en: Remove this variant from the page completely.
pt: Remover esta variação da página completamente

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
pt: Ativar esta variante para que fique em utilização no sistema.

en: Optional features
pt: Funcionalidades opcionais

en: Add a new variant
pt: Adicionar nova variante

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema e do utilizador substituindo páginas definidas a partir do sistema.

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Import page
pt: Importar página

en: Create a new page
pt: Criar uma nova página

en: Single term
pt: Termo único

en: User profile template
pt: Modelo de perfil de utilizador

en: First User
pt: Primeiro Utilizador

en: Second User
pt: Segundo Utilizador

en: Node: accessible
pt: Nó: acessível

en: Node: language
pt: Nó: idioma

en: Node: type
pt: Nó: tipo de conteúdo

en: @identifier is any node type
pt: @identifier é qualquer tipo de nó

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
pt[0]: @identifier é do tipo "@types"
pt[1]: @identifier de tipo é um dos "@types"

en: User: permission
pt: Utilizador: permissão

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida

en: User: role
pt: Utilizador: grupo de utilizador

en: User: language
pt: Utilizador: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o utiliador ou o site utiliza atualmente.

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
pt: Tudo no formulário que não é exibido por outros conteúdos.

en: The author of the referenced node.
pt: O autor nó de referência.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo nó de referência.

en: Node last updated date
pt: Data da última atualização do Nó

en: Revision log message for the node.
pt: Revisão da mensagem de registo para o nó.

en: Menu settings on the Node form.
pt: Definições do menu no formulário do Nó.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
pt: Permite Vistas de conteúdo para ser utilizado em painéis, painel e outros módulos que utilizam o conteúdo CTools API.

en: Broken/missing/deleted view.
pt: Visualização danificada/em falta.

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
pt: Está disponível como conteúdo para exibir um painel ou o painel de controlo.

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: View the calendar.
pt: Ver o calendário.

en: Display the view as an iCal feed.
pt: Exibir a vista como um iCal feed.

en: Generates an iCal feed from a view.
pt: Gerar um feed iCal a partir de uma vista.

en: Calendar page
pt: Página do calendário

en: Calendar block
pt: Bloco do calendário

en: Calendar period
pt: Período do calendário

en: Calendar navigation
pt: Calendário de navegação

en: Creates back/next navigation and calendar links.
pt: Criar voltar /  próximo e ligações ao calendário de navegação.

en: Displays Views results in a calendar.
pt: Exibir os resultados de vistas em um calendário.

en: Select the calendar time period for this display.
pt: Selecione o periodo de tempo do calendário para esta apresentação.

en: Add new date link
pt: Adicionar ligação para nova data

en: Calendar day of week names
pt: Nomes de dia de semana do calendário

en: The way day of week names should be displayed in a calendar.
pt: A maneira como os nomes de dia de semana devem ser mostrados num calendário.

en: Whether or not to show week numbers in the left column of calendar weeks and months.
pt: Mostrar ou não números de semana na coluna esquerda de semanas e meses do calendário.

en: Time grouping
pt: Agrupamento por tempo

en: Group items together into time periods based on their start time.
pt: Agrupar itens em períodos de tempo baseados na sua hora de início.

en: Half hour
pt: Meia hora

en: Custom time grouping
pt: Agrupamento por tempo personalizado

en: Field grouping
pt: Agrupamento por campo

en: Optionally group items into columns by a field value, for instance select the content type to show items for each content type in their own column, or use a location field to organize items into columns by location.
pt: Opcionalmente, os itens do grupo em colunas por um valor de campo, por exemplo, selecione o tipo de conteúdo para mostrar os itens para cada tipo de conteúdo na sua própria coluna, ou utilizar um campo local para organizar os itens em colunas com o local.

en: Add+
pt: Adicionar +

en: All times
pt: Todos os tempos

en: Before @time
pt: Antes de @time

en: Empty day
pt: Dia vazio

en: No custom formats configured. Please <a href="@link">add</a> some.
pt: Não há formatos personalizados configurados. Por favor <a href="@link">adicione</a> algum.

en: Format string
pt: Formato da expressão

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options. This format is currently set to display as <span>%date</span>.
pt: Um formato de data definido pelo utilizador. Veja o <a href="@url">manual do PHP</a> para opções disponíveis. Esse formato é usado para exibir como <span>%date</span>.

en: Are you sure you want to remove the format %format?
pt: Tem a certeza que deseja remover o formato %format?

en: Removed date format %format.
pt: Formato de data %format removido.

en: Are you sure you want to remove the format type %format?
pt: Tem certeza que quer remover o formato do tipo %format?

en: Removed date format type %format.
pt: Formato de data do tipo %format removido.

en: !type date format
pt: formato de data !type

en: Field %field has errors.
pt: O campo %field tem erros.

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Pedido HTTP Erro na importação %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falha ao abrir arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: !day-name Sunday|Monday|Tuesday|Wednesday|Thursday|Friday|Saturday
pt: !day-name Domingo|Segunda|Terça|Quarta|Quinta|Sexta|Sábado

en: !day-abbreviation Sun|Mon|Tue|Wed|Thu|Fri|Sat
pt: !day-abbreviation Dom|Seg|Ter|Qua|Qui|Sex|Sab

en: !day-abbreviation S|M|T|W|T|F|S
pt: !day-abbreviation D|S|T|Q|Q|S|S

en: !day-abbreviation SU|MO|TU|WE|TH|FR|SA
pt: !day-abbreviation DOM|SEG|TER|QUA|QUI|SEX|SAB

en: !datetime Year|Month|Day|Week|Hour|Minute|Second|All Day|All day
pt: !datetime Ano|Mês|Dia|Semana|Hora|Minutos|Segundos|Todo Dia|Todo dia

en: !datetime_plural Years|Months|Days|Weeks|Hours|Minutes|Seconds
pt: !datetime_plural Anos|Meses|Dias|Semanas|Horas|Minutos|Segundos

en: !date_order Every|First|Second|Third|Fourth|Fifth
pt: !date_order Todos|Primeiro|Segundo|Terceiro|Quarto|Quinto

en: !date_order |Last|Next to last|Third from last|Fourth from last|Fifth from last
pt: !date_order |Último|Próximo ao último|Terceiro ao último|Quarto ao último|Quinto ao último

en: !date_nav Prev|Next|Today
pt: !date_nav Anterior|Próximo|Hoje

en: !month-name |January|February|March|April|May|June|July|August|September|October|November|December
pt: !month-name |xaneiro|fevereiro|março|abril|maio|xunho|xulho|agosto|setembro|outubro|novembro|dezembro

en: !month-abbreviation |Jan|Feb|Mar|Apr|May|Jun|Jul|Aug|Sep|Oct|Nov|Dec
pt: !month-abbreviation |Jan|Fev|Mar|Abr|Mai|Jun|Jul|Ago|Set|Out|Nov|Dez

en: Allow users to configure date formats
pt: Permite utilizad@res configurarem formatos de data

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Allow users to configure custom date formats.
pt: Permite que utilizad@res configurem formatos de data personalizados.

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: Allow users to add additional date formats.
pt: Permitir que os utilizadores adicionem formatos de data.

en: Delete date format
pt: Eliminar formato de data

en: Allow users to delete a configured date format.
pt: Permitir que os utilizadores eliminem um formato de data configurado.

en: Delete date format type
pt: Apagar tipo de formato de data

en: Allow users to delete a configured date format type.
pt: Permite que utilizad@res apaguem tipos de formato de data configurados.

en: Per-user timezone name.
pt: Nome de utilizador por fuso horário.

en: date module cannot be updated until after Views has been updated. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: o módulo date não pode ser atualizado até que o Views seja atualizado. Por favor volte ao <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações remanescentes.

en: date.module has updates, but cannot be updated until views.module is updated first.
pt: data.module tem atualizações, mas não pode ser atualizado sem que o módulo views seja primeiro atualizado.

en: The Date API module requires the <a href="@link">Date PHP4 module</a> for PHP versions less than 5.2.
pt: O módulo Date API requer o <a href="@link">módulo Date PHP4</a> para versões do PHP anteriores a 5.2.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Display repeat rule
pt: Mostrar regra de repetição

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar regra de repetição

en: Select List with Repeat options
pt: Lista de Selecção com opções para Repetição

en: Time with timezone
pt: Data com fuso horário

en: Configure date formats for each locale
pt: Configurar os formatos de data para cada região

en: Field %field is required.
pt: O campo %field é obrigatório.

en: Use default jQuery timepicker
pt: Utilizar selecionador de tempo predefinido jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de tempo

en: Choose the jQuery timepicker to user.
pt: Escolha o seletor de tempo jQuery para o utilizador.

en: Allows the user to configure the Date Popup settings.
pt: Permite que o utilizador configure o Date Popup

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: administer date tools
pt: administrar ferramentas de data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e criar automaticamente datas e calendários.

en: Date browser
pt: Data em programa de navegação

en: Date browser style
pt: Estilo de data em programa de navegação

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar voltar / próxima navegação.

en: Navigate to previous month
pt: Navegar para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Navegar para o próximo mês

en: View full page month
pt: Exibir o mês em página inteira

en: Expiry date
pt: Data de validade

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Poll module choices.
pt: Escolhas do módulo de votação.

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo de votação.

en: manage fields
pt: gerir campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar um novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: - Select a field type -
pt: - Seleccione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Seleccione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de informação a guardar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar informação.

en: - Select an existing field -
pt: - Seleccione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para partilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: O nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para a etiqueta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: tem de escrever um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome deve incluir apenas letras minúsculas sem acentos, números e traços inferiores.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o campo com o nome %field_name é demasiado longo. O nome está limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo 'field_'.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: o nome de campo %field_name já existe.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um tipo de campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: tem que seleccionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: tem que indicar um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: tem que seleccionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Número máximo de valores que os utilizadores podem introduzir para este campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: "Ilimitado" vai colocar um botão "Adicionar mais", por forma a que os utilizadores possam adicionar o número de campos que entenderem.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: <No value>
pt: <Sem Valor>

en: You need to provide a group name.
pt: Você precisa de fornecer um nome de grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome deve conter apenas letras minúsculas não acentuados, números e sublinhados.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é muito longo. O nome é limitado a 32 caracteres, incluindo o prefixo "group_.

en: The group name %group_name already exists.
pt: O nome do grupo %group_name já existe.

en: Add new group:
pt: Adicionar novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar novo grupo: você precisa fornecer um nome de grupo.

en: Standard group
pt: Grupo padrão

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos de exibição para campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campo: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos deste grupo de campo no nó de referência.

en: Field group label
pt: Campo de rótulo de grupo

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configurar o modo como o rótulo de grupo de campo vai ser exibido. Esta opção não tem efeito quando o título "Substituir" opção é ativada, o título do bloco especificado é exibido.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Campo definido - dobrável

en: Field group format
pt: Formato de campo de grupo

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato de grupo de domínio.

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, apenas o primeiro nó de conteúdo será carregado.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números e decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Apenas números são permitidos em %field

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Apenas números e o caracter decimal (%decimal) são permitidos em %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se o campo tem vários valores, somente o primeiro utilizador será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há campos de referência do utilizador definido.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Utilizadores que podem ser referenciados (Vista)

en: View used to select the users
pt: Vista usada para seleccionar os utilizadores

en: %name: invalid user.
pt: %name: utilizador irregular.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicione campos e grupos ao tipo de conteúdo e ordene-os na estrutura e nos formulários de introdução dos conteúdos.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Pode adicionar um campo a um grupo arrastando-o para baixo e para a direita desse grupo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: Instalar o módulo <a href="!adv_help">Ajuda avançada</a> dar-lhe-á acesso a mais e melhor informação auxiliar.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de selecção 'Excluir' para excluir um item do valor de !content passado ao modelo do nó.

en: report to Mollom
pt: reportar ao Mollom

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
pt: Relatórios e estatísticas para o módulo Mollom.

en: Membership request to the %group group was rejected; the anonymous user may not join a group.
pt: Adesão pedida para  %group grupo foi rejeitada, o utilizador anónimo não pode participar no grupo.

en: You are now a member of %group.
pt: Você é agora um membro de %group.

en: Subscriptions updated.
pt: Subscrições actualizadas.

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento de resolução permitido

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: No minimum
pt: Nenhum mínimo

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Demonstração de código, ajuda avançada, e um painel de demonstração para mostrar como criar extensões ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O CTools Exemplo Extensões é simplesmente uma demonstração de desenvolvedor de como criar extensões para CTools. Ele não oferece nenhuma funcionalidade útil para um utilizador comum.

en: CTools plugin example
pt: Exemplo de extensões CTools

en: Existing node
pt: Nó existente

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar as mensagens de estado da página atual como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página de conteúdo.

en: delete own images
pt: apagar as próprias imagens

en: Scheduled date
pt: Data agendada

en: User provided identifier
pt: Utilizador fornece identificação

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Image gallery

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Apenas pode conter letras minúsculas, dígitos e underscores. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projectos Drupal já existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Indique uma breve descrição do que os utilizadores devem esperar quando ligarem esta funcionalidade.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pt: Exemplo: http://mywebsite.com/fserver

en: features
pt: funcionalidades

en: Create feature
pt: Criar funcionalidade

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova funcionalidade.

en: Auto-detected
pt: Detetado automaticamente

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: Report to Mollom
pt: Relatório para Mollom

en: My Account
pt: A minha conta

en: Machine name:
pt: Nome da máquina:

en: User blog
pt: Blogue do utilizador

en: User contact
pt: Contacto do utilizador

en: User: name
pt: Utilizador: nome

en: Contact @name
pt: Contacto @name

en: Page footer message
pt: Mensagem de rodapé

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: Maximum image insert width
pt: Largura máxima para a imagem

en: When inserting images, the height and width of images may be scaled down to fit within the specified width. Note that this does not resize the image, it only affects the HTML output. To resize images it is recommended to install the <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a> module.
pt: Quando inserir imagens, a altura e largura das mesmas podem ser alteradas para não passar a largura definida. Note que isto não altera a imgem, só altera o HTML gerado. Para redimensionar imagens recomenda-se que instale o módulo <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a>.

en: Enable insert button
pt: Activar o botão de inserir

en: Enable the insert button and options for this widget.
pt: Activar o botão de inserir e as opções deste widget.

en: Enabled insert styles
pt: Activar estilos de inserção

en: Default insert style
pt: Estilo de inserção pré-definido

en: Select the default style which will be selected by default or used if no specific styles above are enabled.
pt: Escolha o estilo de inserção pré-definido que será usado caso não sejam escolhidos estilos da lista acima.

en: Additional CSS classes
pt: Classes CSS adicionais

en: Add any classes that should be added to the item on output.
pt: Adicione todas as classes que devem ser aplicadas ao objecto.

en: The settings for FileField Insert have been migrated to the Insert module.
pt: As configurações do FileField Insert foram migradas para o módulo Insert.

en: FileField Insert has been disabled. You may safely delete it from your installation.
pt: FileField Insert foi desactivado. Pode apagá-lo da sua instalação em segurança.

en: Assists in inserting files, images, or other media into the body field or other text areas.
pt: Assiste na inserçãode ficheiros, imagens, ou outra media no campo corpo ou outras áreas de texto.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
pt: Vai ser gerado automaticamente um caminho alternativo. Se quiser criar o seu, desactive esta opção.

en: !Points accumulated by users on your site.
pt: !Points acumulados pelos utilizadores em seu site.

en: A User's current !points.
pt: Um utilizador atual!points.

en: styles
pt: estilos

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi gravada.

en: Remove all Views 1 tables
pt: Remover todas as tabelas da versão 1 das Visualizações

en: All Views 1 tables have been removed.
pt: Todas as tabelas da versão 1 das Visualizações foram removidas.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir esses duplicados; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da pesquisa, pelo que deve usar esta opção com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode originar pesquisas vazias se for usado um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Nome de servidor do utilizador que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do utilizador que publicou o comentário. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relacionar nós com termos de taxonomia, especificando o vocabulário ou vocabulários a usar. Esta relacionamento causará registos duplicados se existirem múltiplos termos.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para o termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha os vocabulários que deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registo, portanto esta relação é mais indicada quando se usa apenas um vocabulário que possua apenas um termo por nó.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, etiquetas ou markup em campos vazios.

en: Skip to Main Content Area
pt: Passar para área de conteúdo principal

en: Enter search terms
pt: Digite os termos da pesquisa

en:  (not verified)
pt:  (Não verificado)

en: edit the content of this Custom block (in @region)
pt: editar e personalizar o conteúdo deste bloco (in @region)

en: configure this @type block (in @region)
pt: configurar este @type bloco (em @region)

en: edit the menu of this @type block (in @region)
pt: editar o menu deste @type bloco (em @region)

en: Theme registry rebuild completed. <a href="!link">Turn off</a> this feature for production websites.
pt: Registo do tema reconstrução concluída. <a href="!link">Desligue</a> esse recurso para sites de produção.

en: Fusion theme settings
pt: Definições de tema Fusion

en: Use these settings to enhance the appearance and functionality of your Fusion theme.
pt: Use essas configurações para melhorar a aparência e a funcionalidade do seu tema Fusion.

en: Typography
pt: Tipografia

en: Select a new font family
pt: Seleccione uma nova família de tipos de letra

en: Theme default
pt: Tema predefinido

en: Change the base font size
pt: Alterar o tamanho da fonte base

en: Adjusts all text in proportion to your base font size.
pt: Ajusta todo o texto em proporção ao seu tamanho de letra base.

en:  - Theme Default
pt:  - Tema predefinido

en: Select a grid layout for your theme
pt: Seleccione um plano de grade para o tema

en: Select a width for your fluid grid layout
pt: Seleccione uma largura para o seu plano de grade fluido

en: Select a sidebar layout for your theme
pt: Seleccione um plano de barra lateral para o tema

en: Split sidebars
pt: Dividir barra lateral

en: Both sidebars first
pt: Ambas as barras laterais á esquerda

en: Both sidebars last
pt: Ambas as barras laterais á direita

en: Select a different width for your first sidebar
pt: Seleccione uma largura diferente para a sua barra lateral esquerda

en: Select a different width for your last sidebar
pt: Seleccione uma largura diferente para a sua barra lateral direita

en: Display block configure links for administrators.
pt: Configurar vistas do bloco de ligações para os administradores.

en: This setting provides convenient hover links to block configuration pages directly from the block.
pt: Esta configuração fornece ligações se for conveniente para bloquear páginas de configuração directamente a partir do bloco.

en: Enable grid overlay mask for administrators.
pt: Activar máscara de sobreposição de grade para os administradores.

en: This setting enables a "GRID" button in the upper left corner of each page to toggle a grid overlay and block outlines, which can help with visualizing page layout and block positioning.
pt: Essa configuração permite que uma "grade" botão no canto superior esquerdo de cada página, para uma sobreposição de grade e bloquear linhas, o que pode ajudar com a visualização do plano de página e posicionamento do bloco.

en: Developer settings
pt: Configurações do desenvolvedor

en: Rebuild theme registry for every page.
pt: Reconstruir o registo do tema para cada página.

en: Avoid IE stylesheet limit.
pt: Evite IE limite de estilo.

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário processará o tipo de conteúdo e um ou mais campos desse tipo e exportar as configurações. A exportação criada por este processo pode ser copiada e colada como uma importação na corrente ou em qualquer outra base de dados. A importação irá adicionar os campos de um tipo de conteúdo existente ou criar um novo tipo de conteúdo que inclui os campos seleccionados.

en: Blocked users
pt: Utilizadores bloqueados

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador está a ser utilizado por outro manipulador.

en: Rule name
pt: Nome da Regra

en: Recreate
pt: Recrear

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisto

en: Orphaned dependencies
pt: Dependências órfãs

en: Disable selected modules
pt: Desativar os módulos selecionados

en: Leave enabled
pt: Deixar ativo

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completo para @module_name / @component.

en: administer features
pt: administrar funcionalidades

en: manage features
pt: gerir funcionalidades

en: Manage features.
pt: Gerir funcionalidades.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
pt: Detectar e desativar quaisquer dependências órfãs de funcionalidades.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma funcionalidade existente.

en: Review overrides
pt: Rever sobreposições

en: Filter formats
pt: Formatos de filtro

en: Needs review
pt: Necessita revisão

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
pt: Escolha uma orientação para a barra de ferramentas de administração. A orientação vertical funciona bem para monitores maiores e panorâmicos. Já a horizontal funciona melhor em monitores mais pequenos, com uma área limitada.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
pt: Escolha uma orientação para a barra de ferramentas de administração que não interfira com outros elementos do tema atual.

en: use admin toolbar
pt: utilizar a barra de ferramentas de administração

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
pt: Ferramentas de interface para administradores e gestores de Drupal.

en: Other tools
pt: Outras ferramentas

en: Hide querylog
pt: Ocultar o registo de consulta

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostrar a ligação padrão de "adicionar comentário" usado em nós normais, que apenas será mostrada se o utilizador tiver acesso para adicionar um comentário.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Gerar

en: Include the following elements in the vertical tabs
pt: Incluir os seguintes elementos nos separadores vertical

en: No revision
pt: Nenhuma revisão

en: @number comments per page
pt: @number comentários por página

en: Requires a title
pt: Requer um título

en: No body
pt: Nenhum corpo

en: Private files
pt: Ficheiros privados

en: Enables fieldsets to be collapsed into a vertical tab display.
pt: Permite conjuntos de campos a ser recolhido em uma exposição de separador vertical.

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Choose a block
pt: Escolha um bloco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
pt: Ativar outros bloco na barra de ferramentas de administração.

en: Administrative blocks
pt: Administração de blocos

en: Other blocks
pt: Outros blocos

en: The unique ID of the comment.
pt: ID único do comentário.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
pt: O ID único do nó em que foi colocado o comentário.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome indicado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email indicado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página indicada pelo autor do comentário.

en: The formatted content of the comment itself.
pt: O conteúdo formatado do próprio comentário.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários colocados num nó.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários colocados num nó desde a última vez que o leitor o visitou.

en: The unique ID of the author of the node.
pt: A ID exclusiva do autor do nó.

en: The type of the node.
pt: O tipo de nó.

en: The human-readable name of the node type.
pt: O nome legível do tipo de conteúdo.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o nó está escrito.

en: The URL of the node.
pt: O URL do nó.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The optional 'mission' of the site.
pt: A missão (informação opcional) do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de email administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: O URL da página principal do site.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome do vocabulário da taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta de utilizador.

en: The login name of the user account.
pt: O nome da conta de utilizador.

en: The email address of the user account.
pt: O email da conta de utilizador.

en: The URL of the account profile page.
pt: O URL da página do perfil de conta.

en: Sender name
pt: Nome do remetente

en: Primary Menu
pt: Menu Principal

en: Enable primary menu as dropdown
pt: Activar menu principal como suspenso

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: User contact forms
pt: Formulários de contacto dos utilizadores

en: The unique ID of the content item, or "node".
pt: O ID único do item de conteúdo ou "nó ".

en: PHP DOM Extension
pt: Extensão PHP DOM

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Update and save
pt: Actualizar e guardar

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: @identifier does not exist
pt: @identifier não existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: String: length
pt: String: dimensão

en: Include new fieldsets in vertical tabs by default.
pt: Incluir novos conjuntos de campo em separadores verticais por predefinição.

en: Minimum number of tabified fieldsets to show vertical tabs
pt: Número mínimo de campos para mostrar separadores verticais

en: Expose vertical tabs selection on the edit content type forms.
pt: Expor seleção separadores verticais em formas de edição tipo de conteúdo.

en: This feature will not work when adding a new content type and may not detect some fieldsets.
pt: Esse recurso não funciona quando a adição de um novo tipo de conteúdo e não pode detectar alguns conjuntos de campo.

en: vertical tab
pt: Separador vertical

en: Provides vertical tabs for supported forms like the node edit page.
pt: Fornece separadores verticais para formulários de apoio como o nó de editar a página.

en: Select which field(s) the action form should present to the user.
pt: Selecionar qual campo(s) o formulário de ação deve apresentar para o utilizador.

en: Protection mode
pt: Modo protegido

en: Unprotect
pt: Desprotegido

en: Add form
pt: Adicionar formulário

en: All available forms are protected already.
pt: Todos os formulários disponíveis ainda são protegidos.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
pt: Tem a certeza de que deseja desproteger este formulário?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
pt: Mollom não mais protegerá este formulário de eventual spam.

en: Profanity
pt: Termos insultuosos

en: Unwanted
pt: Indesejado

en: An error occurred upon trying to add the text to the blacklist.
pt: Um erro ocorreu enquanto adicionava texto à lista negra.

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
pt: Um errou ocorreu enquanto tentava remover o item da lista negra.

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
pt: Para usar o Mollom, precisa de uma chave pública e de uma chave privada. Para obter as chaves <a href="@mollom-login-url">registe-se e inicie sessão em mollom.com</a>, <a href="@mollom-login">inicie a sessão em mollom.com</a>, e <a href="@mollom-manager-add-url">crie uma subscrição</a> para o seu website. Assim que a subscrição estiver terminada, copie as chaves pública e privada em <a href="@mollom-manager-url">gestão do website</a> no formulário abaixo. Já pode começar a trabalhar.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
pt: Ligue à política de privacidade do Mollom nos formulários protegidos pela análise de texto.

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar e reportar conteúdo não apropriado?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
pt: O conteúdo foi reportado como inapropriado com sucesso.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
pt: Ao enviar este formulário, aceita <a href="@privacy-policy-url">a política de privacidade de Mollom</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
pt: Digite os caracteres da figura abaixo; se não conseguir ler, clique de novo e uma nova imagem será gerada. Não é sensível a maiúsculas e minúsculas.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
pt: Para completar este formulário, por favor escreva a palavra de verificação abaixo.

en: @name form
pt: @name formulário

en: Report to Mollom and unpublish
pt: Reportar a Mollom e não publicar

en: Report to Mollom and delete
pt: Reportar a Mollom e eliminar

en: User password request form
pt: Formulário de pedido de senha

en: Bogus session id %session.
pt: ID de sessão falso %session

en: Expired session id %session.
pt: Sessão expirada com o número %session.

en: Unknown session id %session. This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
pt: Número de sessão desconhecido, %session. Isto não é uma falha do Mollom. Se isto ocorrer demasiadas vezes, verifique se o seu site está a ser atacado.

en: Invalid form id %form_id for session id %session (generated for %form_id_session).  This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
pt: ID de formulário inválido %form para a sessão de ID %session (gerada para %form_id_session). Não é um bug no Mollom. Se esta situação ocorre muitas vezes, verifique se o website está a ser atacado.

en: bypass mollom protection
pt: ignorar protecção do Mollom

en: Unprotect form
pt: Desproteger formulário

en: Configure Mollom keys and global settings.
pt: Indique as chaves de Mollom e proceda à configuração geral.

en: Mollom statistics
pt: Estatísticas do Mollom

en: Network error
pt: Erro de rede

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
pt: Os servidores Mollom não puderam ser contactados. Por favor assegure-se que o seu servidor de Web pode enviar pedidos HTTP.

en: Collapse
pt: Expandir

en: Theme switcher
pt: Seletor de tema

en: Switch theme
pt: Comutar tema

en: Choose aliases to delete
pt: Escolha os caminhos alternativos a eliminar

en: All aliases
pt: Todos os caminhos alternativos

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pt: <strong>Nota:</strong> não há confirmação. Certifique-se do que está a fazer antes de carregar em "Apagar caminhos alternativos!".<br />Pense em fazer uma cópia de segurança da base de dados e/ou da tabela url_alias antes de usar esta ferramenta.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
pt: Ignorando o caminho alternativo %alias devido a conflito com um caminho existente.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pt: Ignorando o caminho alternativo %alias por ser o mesmo que o caminho interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
pt: Criado o novo caminho alternativo %alias para %source, substituindo %old_alias. %old_alias passa a redirecionar para  %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source, substituindo %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source.

en: User blogs
pt: Blogues de utilizadores

en: User trackers
pt: Utilizadores seguidores

en: Wysiwyg profiles
pt: Perfis Wysiwyg

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Check spelling as you type
pt: Verificar a ortografia ao digitar

en: Advanced list
pt: Lista avançada

en: These options allow the user to easily insert an HTML tags into text areas or WYSIWYG editors after uploading a file or image. The "Automatic" style will insert a &lt;img&gt; tag for images and a &lt;a&gt; tag for other files. Other styles may insert tags that may not match the file type.
pt: Estas opções permitem o utilizador inserir facilmente etiquetas HTML em áreas de texto ou editores WYSIWYG depois de carregar uma imagem ou um ficheiro.
    O estilo "automático" irá inserir uma etiqueta &lt;img&gt;  para imagens ou uma  &lt;a&gt; para outros ficheiros. Outros estilos podem inserir etiquetas que não correspondem ao tipo de ficheiro.

en: Are you sure you want to leave the group %title?
pt: Tem a certeza de que deseja sair do grupo %title?

en: You left the group %group.
pt: Você saiu do grupo %group.

en: New user joins a group
pt: Novo utilizador entra no grupo

en: A user changes their subscription to a group
pt: Um utilizador muda a sua subscrição do grupo

en: A user deletes their subscription to a group
pt: Um utilizador elimina subscrição de grupo

en: A user has been approved for membership to a group
pt: A um utilizador foi aprovada a adesão ao grupo

en: A user is denied membership to a group
pt: A um utilizador é negada a adesão a um grupo

en: A user requests membership to a group
pt: Um utilizador solicita a adesão ao grupo

en: A new user is added as an admin to a group
pt: Um novo utilizador é adicionado como um administrador para um grupo

en: Group limit
pt: Limite do grupo

en: The group limit must be a positive integer
pt: O limite do grupo deve ser um inteiro positivo

en:  Limited to !max_groups choice. |  Limited to !max_groups choices.
pt[0]:  Limitado ao !max_groups de escolha.
pt[1]:   Limitado ao !max_groups de escolhas.

en: Standard group post
pt: Mensagem padrão do grupo

en: Group that will be added to audience
pt: Grupo a ser adicionado para público

en: Remove group from audience of content
pt: Remova o grupo de público dos conteúdos

en: Group that will be removed from audience
pt: Grupo a ser removido de público

en: Include admins
pt: Incluir os administradores

en: When enabled, users with "administer nodes" permission will always be treated as group members.
pt: Quando activado, os utilizadores com  permissão "administrar nós" serão sempre tratados como membros do grupo.

en: Current group node from context
pt: Nó do grupo actual a partir do contexto

en: Group: Invite link
pt: Grupo: ligação a convidar

en: Displays a link for inviting users to a group.
pt: Apresenta uma ligação para convidar os utilizadores para um grupo.

en: Private/Public
pt: Privado / Público

en: Group node types
pt: Grupo de tipos de nó

en: Mollom blacklist
pt: Lista negra do Mollom

en: The entry was added to the blacklist.
pt: A entrada foi adicionada à lista negra.

en: Are you sure you want to delete %text from the blacklist?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar %text da lista negra?

en: The entry was removed from the blacklist.
pt: A entrada foi removida da lista negra.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
pt: Mollom bloqueia automaticamente conteúdo indesejado e aprende com todos os websites participantes a melhorar os seus filtros. Além do filtro automático, pode definir as suas próprias listas negras.

en: Mollom's filters are shared and trained globally over all participating sites. Due to this, unwanted content might still be accepted on your site, even after sending feedback to Mollom. By using the site-specific blacklist, the filters can be customized to your specific needs. Each entry specifies a reason for why it has been blacklisted, which further helps in improving Mollom's automated filtering.
pt: Os filtros de Mollom são partilhados e melhorados globalmente através dos websites participantes. Apesar disto, ainda pode ocorrer conteúdo indesejado, mesmo após envio de feedback ao Mollom. Ao usar uma lista negra específica, os filtros podem ser personalizados às suas necessidades. Cada entrada indica a razão pela qual foi colocada na lista negra, o que ajuda o Mollom a ser mais eficiente no controlo.

en: All blacklist entries are applied to a context: the entire submitted post, or only links in the post. When limiting the context to links, both the link URL and the link text is taken into account.
pt: Todas as entradas da lista negra são aplicadas a um contexto específico: ou ao envio no seu todo, ou às ligações nele contidas. Ao limitar o contexto às ligações, tanto o URL como o texto da ligação são tidos em conta.

en: If a blacklist entry contains multiple words, various combinations will be matched. For example, when adding "<code>replica&nbsp;watches</code>" limited to links, the following links will be blocked:
pt: Se uma entrada da lista negra tem várias palavras, várias combinações terão de ser feitas. Por exemplo, ao adicionar "<code>replica&nbsp;watches</code>" limitado às ligações, serão bloqueadas as seguintes ligações:

en: Spam, unsolicited advertising
pt: Spam, publicidade não solicitada

en: Obscene, violent, profane
pt: Obsceno, violento, ofensivo

en: Low-quality
pt: Baixa qualidade

en: Unwanted, taunting, off-topic
pt: Não solicitado, insultuoso, irrelevante

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
pt: Dar feedback a <a href="@mollom-url">Mollom</a> melhora o serviço de moderação de futuros envios.

en: Administration tools
pt: Ferramentas de administração

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Automatic live preview
pt: Pré-visualização automática

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Manipulador danificado/em falta: @table > @field

en: Disable automatic live preview
pt: Desactivar pré-visualização automática

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que deseja. Se quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pt: Os termos relacionados com o termo. Isso pode produzir entradas duplicadas, se houver mais de um termo relacionado.

en: Related term
pt: Termo relacionado

en: Taxonomy Term ID from URL
pt: Taxonomia ID termo da URL

en: Translate link
pt: Traduzir ligação

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Fornecer um ligação simples para traduzir o nó.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação única.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo de autenticação e gestão da entrada.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use ligação absoluta (começa com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como este" elo "caminho do ligação", você deve activar esta opção.

en: Link this field to its node revision
pt: Ligação para a sua revisão neste campo do nó

en: Output machine name
pt: Nome de máquina da saída

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, as ligações na trilha de migalhas será criado usando o método padrão drupal em vez do método vistas personalizadas. Isso é útil se você estiver usando módulos como taxonomia redireccionar o prazo para alterar as suas ligações taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta vista.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífenes.

en: Choose text
pt: Escolha o texto

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: Insert this token into your form
pt: Inserir este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiro carregue num campo de texto para inserir os seus tokens.

en: View my account
pt: Ver a minha conta

en: Edit my account
pt: Editar a minha conta

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro selecionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonômia do nó de referência.

en: Site logo
pt: Logótipo do site

en: Primary navigation links
pt: Ligações principais de navegação

en: Secondary navigation links
pt: Ligações secundárias de navegação

en: Tabs type
pt: Tipo de separadores

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Your submission has triggered the profanity filter and will not be accepted until the inappropriate language is removed.
pt: O seu envio foi sinalizado pelo filtro de termos insultuosos e não será aceite até que a linguagem desapropriada seja removida.

en: The current
pt: O actual

en: Title, as plain text
pt: Titulo, como texto simples

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: O manipulador @handler tentou adicionar um additional_field @identifier mas @table não pode ser adicionada!

en: Fill up single line
pt: Preencha fila única

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
pt: Se você desabilitar essa opção de um grid com apenas uma linha terá a quantidade de todos itens. Se você desativá-lo isso pode causar problemas com o css.

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
pt: Quantidade de tempo em milisegundos entre transições. Mude para o valor 0 para o slide-show não rodar automaticamente.

en: Click here for the additional options to add.
pt: Clique aqui para adicionar mais opções.

en: Use on registration
pt: Utilize no registo

en: Edit components
pt: Editar componentes

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Em conflito com: !conflicts

en: Conflicts with another feature
pt: Em conflito com outra funcionalidade

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo personalizado

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: paineis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: %title has been created.
pt: O %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pôde ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pôde ser atualizado.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi ativado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desativado.

en: Enabled, name
pt: Ativado, o nome

en: Administrative settings
pt: Definições administrativas

en: Display one or more rows from a loaded view context.
pt: Exibir uma ou mais linhas de um contexto em vista carregada.

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Tornar os resultados das vistas disponíveis como um contexto para o uso em painéis e outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: User account form
pt: Formulário da conta de utilizador

en: Active for
pt: Ativo para

en: Only the current user
pt: Apenas o utilizador actual

en: Only other users
pt: Apenas outros utilizadores

en: State on new pages
pt: Estado em novas páginas

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
pt: Escolha o comportamento da barra de ferramentas quando uma nova página é carregada.

en: Remember from previous page
pt: Manter definições da página anterior

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
pt: Se o menu de administração não estiver a funcionar corretamente, pode ter que o limpar e reconstruir de novo. <strong>Esta opção elimina todas as personalizações efectuadas ao seu menu de administração.</strong>

en: Administrative links.
pt: Administrar ligações

en: User's last login
pt: Último início de sessão do utilizador

en: The URL of the account edit page.
pt: O URL da página de edição da conta.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página actual quando a visualizar nas listas paginadas.

en: Please make sure you are using the latest version of the Token module.
pt: Certifique-se que está a utilizar a última versão do módulo Token.

en: You are using the token [%token] which has a raw companion token [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
pt: Está a usar o token [%token] para o qual está disponível uma versão raw [%raw_token]. Para padrões Pathauto deve usar sempre as versões -raw dos tokens a não ser que tenha a certeza absoluta do que está a fazer. Veja a <a href="@pathauto-help">ajuda do Pathauto</a> para mais informações.

en: The field %name is not a valid number.
pt: O campo %name não é um número válido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pt: O campo %name não pode ser superior a @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pt: O campo %name não pode ser inferior a @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
pt: O campo <em>Expressões a Remover</em> não pode conter HTML. Certifique-se que desativa os editores WYSIWYG editors para este campo.

en: Right parenthesis )
pt: Parênteses direito )

en: Slash /
pt: Barra /

en: Backslash \
pt: Barra invertida \

en: Node paths
pt: Caminhos de nós

en: Taxonomy term paths
pt: Caminhos de termos de taxonomia

en: Forum paths
pt: Caminhos de fóruns

en: User paths
pt: Caminhos de utilizador

en: Blog paths
pt: Caminhos de blogue

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
pt: Como [cat-raw], mas incluindo as suas super-categorias separadas por /.

en: The URL alias of the taxonomy term.
pt: O caminho alternativo do termo de taxonomia.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
pt: Como [term-raw], mas incluindo as suas super-categorias separadas por /.

en: The URL alias of the parent book of the node.
pt: O caminho alternativo do livro principal do nó.

en: Update URL alias
pt: Atualizar um caminho alternativo

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 nó.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count nós.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 conta de utilizador.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count contas de utilizador.

en: File exists
pt: O arquivo já existe

en: Does not exist
pt: Não existe

en: User contact forms paths
pt: Caminhos para formulários de contacto dos utilizadores

en: Configure %form-title protection
pt: Configurar proteção %form-title

en: Text analysis
pt: Análise de texto

en: Text fields to analyze
pt: Campos de texto para analisar

en: At least one text analysis check is required.
pt: Pelo menos uma análise do texto selecionado é necessária.

en: At least one field is required for text analysis.
pt: Pelo menos um campo de texto é necessário análisar.

en: The form protection has been added.
pt: A proteção do formulário foi adicionada.

en: The form protection has been updated.
pt: A proteção do formulário foi atualizada.

en: Access keys
pt: Chaves de acesso

en: Used to uniquely identify you.
pt: Usado unicamente para o identificar a si.

en: Used to prevent someone else from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
pt: Usado para impedir que alguém intercepte os seus pedidos. Tal como uma senha, nunca deve ser partilhada com ninguém.

en: Block all form submissions
pt: Bloquear todos os envios de formulários

en: Accept all form submissions
pt: Aceitar todos os envios de formulários

en: Enable testing mode
pt: Ativar o modo de testes

en: Submitting "ham", "unsure", or "spam" on a protected form will trigger the corresponding behavior, and similarly, word verifications will only respond to "correct" and "incorrect", instead of the actual characters asked for. This option should be disabled in production environments.
pt: Fazer um pedido de "ham", "unsure", ou "spam" num formulário protegido desencadeará o comportamento previsto, e da mesma forma, as verificações de palavras devolvidas pelo sistema apenas assinalam "correto" ou "incorreto", em vez mostrarem as palavras pesquisadas. Esta opção deve ser desativada em ambientes de produção.

en: All listed forms below are protected by Mollom, unless users are able to <a href="@permissions-url">bypass Mollom's protection</a>.
pt: Todos os formulários listados abaixo estão protegidos por Mollom, a menos que os utilizadores tenham permissão para <a href="@permissions-url">ignorar proteção de Mollom</a>.

en: You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
pt: Pode <a href="@add-form-url">adicionar um formulário</a> para proteger, configurar formulários protegidos já existentes ou eliminar formulários protegidos.

en: Data is processed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
pt: A informação é  processada e armazenada como explicado em <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. Como responsável pela informação processada, deve informar os visitantes e obter o seu consentimento para que o Mollom possa processar essa informação. Para mais informação, consulte <a href="@mollom-works">Como funciona Mollom</a> e <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.

en: The blacklist is optional. There is no whitelist, i.e., if a blacklist entry is matched in a post, it overrides any other filter result and the post will not be accepted. Blacklisting potentially ambiguous words should be avoided.
pt: A lista negra é opcional. Não existe "lista branca", i.e., se uma entrada da lista negra é detetada num envio, ela sobrepõe-se a qualquer outro resultado de filtro e o envio não é aceite. Na construção das listas negras, devem evitar-se termos ambíguos.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to disable it.
pt: Vá à <a href="@settings-url">página de definições de Mollom</a> para desativar isso.

en: Mollom testing mode is still enabled. !admin-message
pt: O modo de testes de Mollom continua ativo. !admin-message

en: The word verification field is required.
pt: O campo de verificação de palavra é obrigatório.

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
pt: A verificação de palavra não foi concluída corretamente. Por favor, preencha esta verificação com nova palavra e tente novamente.

en: Mollom CAPTCHA or privacy policy link
pt: Ligação para o CAPTCHA e a política de privacidade de Mollom

en: verify using image
pt: verificar utilizando a imagem

en: Type the characters you see in this picture.
pt: Digite os caracteres que você vê nesta imagem.

en: verify using audio
pt: verificar utilizando o áudio

en: Configure blacklists.
pt: Configurar listas negras.

en: Configure spam blacklist entries.
pt: Configurar entradas da lista negra de spam.

en: Configure profanity blacklist entries.
pt: Configurar entradas da lista negra de termos insultuosos.

en: Configure unwanted blacklist entries.
pt: Configurar entradas da lista negra de conteúdo indesejado.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to configure your keys.
pt: Vá à <a href="@settings-url">página de definições de Mollom</a> para configurar as suas chaves.

en: The Mollom API keys are not configured yet. !admin-message
pt: As chaves API de Mollom ainda não estão configuradas. !admin-message

en: The configured Mollom API keys are invalid. !admin-message
pt: A configuração das chaves API de Mollom é inválida. !admin-message

en: Subscription name
pt: Nome da subscrição

en: Organization name
pt: Nome da organização

en: My new site
pt: O meu novo site

en: Learn more
pt: Saber mais

en: Settings for site administration tools.
pt: Definições das ferramentas de administração do site

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
pt: Limpar e reconstruir o menu de administração.

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: a sua conta

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Change general settings for this variant.
pt: Mudar configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: 301 Redirect
pt: 301 Redirecionamento

en: The signature of a user.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Delete and save
pt: Eliminar e guardar

en: Enable and save
pt: Ativar e gravar

en: discard
pt: ignorar

en: retain
pt: manter

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
pt: A proteção é omitida para utilizadores com qualquer uma das permissões: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
pt: Quando a análise de texto identifica spam

en: Automatically discard the post
pt: Automaticamente ignora a mensagem

en: Retain the post for manual moderation
pt: Retém o conteúdo para moderação manual

en: The form protection has been removed.
pt: A proteção de formulário foi removida.

en: exact
pt: exato

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
pt: Os servidores de Mollom verificam as suas chaves. Os serviços estão a funcionar corretamente.

en: When Mollom is down or unreachable
pt: Quando Mollom está em baixo ou indisponível

en: In case the Mollom services are unreachable, no text analysis can be performed and no CAPTCHAs can be generated. Subscribers to <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> receive access to <a href="@sla-url">Mollom's high-availability backend infrastructure</a>, not available to free users, reducing potential downtime.
pt: Em situações em que Mollom esteja indisponível, não é feita análise de texto nem o CAPTCHA é gerado. Se isso acontecer, o seu website deve ter um plano de recurso para pôr em prática até os problemas no servidor estarem resolvidos. Os subscritores do plano<a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> têm acesso à <a href="@sla-url">infraestrutura de alto rendimento de Mollom</a>, reduzindo riscos. Os utilizadores do plano gratuito não têm este serviço.

en: Displays a link to the recommended <a href="@privacy-policy-url">privacy policy on mollom.com</a> on all forms that are protected via <a href="@help-url">textual analysis</a>. When disabling this option, you are required to inform visitors about data privacy through other means, as stated in the <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a>.
pt: Disponibiliza uma ligação para a recomendada <a href="@privacy-policy-url">política de privacidade de mollom.com</a> em todos os formulários protegidos pela <a href="@help-url">análise de texto</a>. Se esta opção estiver desligada, terá de informar os visitantes acerca da privacidade por outros meios como estabelecido nos <a href="@terms-of-service-url">termos de serviço</a> aplicados à sua subscrição.

en: Max !points
pt: Máximo de !points

en: A User's max !points.
pt: Utilizador máximo !points.

en: !Points transactions accumulated by users on your site.
pt: !pontos transacções acumuladas pelos utilizadores em seu

en: A User's !points for this transaction.
pt: !points por utilizador para esta ação.

en: Auto resize
pt: Auto redimensionar

en: Options to convert videos
pt: Opções para conversão de videos

en: Video player options
pt: Opções do visualizador de vídeo

en: Group content
pt: Conteúdo de grupo

en: Multi-day style
pt: Estilo de múltiplo dia

en: Display multi-day item as a single column
pt: Mostrar itens de múltiplo dia numa coluna única

en: Display multi-day item as a multiple column row
pt: Mostrar itens de múltiplo dia numa linha de coluna múltipla

en: If selected, items which span multiple days will displayed as a multi-column row.  If not selected, items will be displayed as an individual column.
pt: Se selecionado, itens que se estendam por vários dias vão ser mostrados numa linha de coluna múltipla. Se não selecionado, os itens serão mostrados numa coluna individual.

en: Overlapping time style
pt: Estilo de tempo sobreposto

en: Do not display overlapping items
pt: Não mostrar itens sobrepostos

en: Example field
pt: Campo de exemplo

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: Format plural
pt: Formato de plural

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O ID único do item do agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: The user, who uploaded the file.
pt: O utilizador que enviou o ficheiro.

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e mostra-a.

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino à ligação

en: Custom block
pt: Bloco personalizado

en: Recipient ID
pt: O ID do destinatário

en: %time hence
pt: %time a contar deste momento

en: Terms on node
pt: Termos no nó

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se ativado, o nome nativo do idioma será mostrado

en: Select which imagecache presets will be effected
pt: Selecione quais perfis do ImageCache serão afetados

en: Text analysis checks
pt: Verificação da análise de texto

en: Text analysis accuracy
pt: Precisão da análise de texto

en: Relaxed
pt: Relaxado

en: !title must be 32 characters. Ensure you copied the key correctly.
pt: O !title deve ter 32 caracteres. Assegure-se que copiou corretamente a chave.

en: Do not report
pt: Não reportar

en: Your submission contains invalid characters and will not be accepted.
pt: O seu envio contém caracteres inválidos e não vai ser aceite.

en: Mollom content moderation
pt: Moderação de conteúdo de Mollom

en: Configure how the Mollom service moderates user-submitted content such as spam and profanity.
pt: Configurar Mollom para moderar conteúdo enviado pelos utilizadores contendo spam e termos insultuosos.

en: Automatically moderates user-submitted content and protects your site from spam and profanity.
pt: Automaticamente modera conteúdo enviado pelos utilizadores e protege o seu website de spam e termos insultuosos.

en: Logo path
pt: Caminho do logótipo
