eXtensible Catalog (XC) Installation Profile (6.x-1.3-rc8) - en to ja translation catalogue (580 entries)

en: list
ja: リスト

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Image !current of !total
ja: イメージ  !current / !total

en: Next
ja: 次へ

en: Show on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに表示する

en: Show on only the listed pages.
ja: リストに記載したページにのみ表示する

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: enabled
ja: 有効

en: weight
ja: ウェイト

en: enable
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: size
ja: サイズ

en: value
ja: 値

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Item
ja: 項目

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Do nothing.
ja: 何もしない。

en: Read more
ja: 続きを読む

en: page
ja: ページ

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: not verified
ja: 未認証ユーザー

en: On
ja: オン

en: error
ja: エラー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: Overview
ja: 概観

en: all
ja: すべて

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: None
ja: なし

en: Scheme
ja: スキーマ

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Types
ja: タイプ

en: Single
ja: 1つ

en: Multiple
ja: 複数

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Add new
ja: 新規追加

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Display
ja: 表示

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: never
ja: なし

en: Updated
ja: 更新

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Text
ja: テキスト

en: path
ja: パス

en: theme
ja: テーマ

en: Total
ja: 合計

en: Unknown
ja: 不明

en: type
ja: タイプ

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: status
ja: 状態

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Separator
ja: セパレーター

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Expanded
ja: 展開

en: Printer-friendly version
ja: 印刷用ページ

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Always
ja: 必須

en: Never
ja: なし

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Recipients
ja: 受信者

en: Selected
ja: 選択済み

en: Hourly threshold
ja: 時間単位のしきい値

en: Your name
ja: 名前

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Conditions
ja: 条件

en: Warning
ja: 警告

en: active
ja: アクティブ

en: configure
ja: 設定

en: Nodes
ja: ノード

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
ja: Lightbox2の設定を行います。

en: Lightbox filter
ja: Lightboxフィルター

en: administer lightbox2
ja: Lightbox2の管理

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Details
ja: 詳細

en: Amount
ja: 量

en: Current
ja: 現在

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: email
ja: メール

en: Send
ja: 送信

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Method
ja: メソッド

en: here
ja: こちら

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Other
ja: その他

en: Basic
ja: 基本

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Destination
ja: 送り先

en: Online
ja: オンライン

en: Button
ja: ボタン

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: description
ja: 説明

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Position
ja: ポジション

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Do not display
ja: 表示しない

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら表示する（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: Profile
ja: プロフィール

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリアー

en: Process
ja: 処理

en: Close
ja: 閉じる

en: fields
ja: フィールド

en: Property
ja: プロパティー

en: Location name
ja: 場所の名前

en: Street
ja: 番地

en: Collapsed
ja: 圧縮

en: Logout
ja: ログアウト

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Full name
ja: フルネーム

en: Port
ja: ポート

en: Pending
ja: 処理待ち

en: normal
ja: ノーマル

en: Show
ja: 表示

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Default height
ja: デフォルトの高さ

en: Default width
ja: デフォルトの横幅

en: Allowed HTML tags
ja: 使用できるHTMLタグ

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Display all menu items
ja: すべてのメニュー項目を表示

en: access administration menu
ja: アドミニストレーションメニューへのアクセス

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Display name
ja: 表示名

en: Features
ja: 特徴

en: Topic
ja: トピック

en: Limit
ja: 制限

en: Query
ja: クエリー

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Notice
ja: 注意

en: Log out
ja: ログアウト

en: warning
ja: 警告

en: Site information
ja: サイト情報

en: Results
ja: 結果

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: Missing
ja: 喪失

en: Schema
ja: スキーマ

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Font color
ja: フォントのカラー

en: Schedules
ja: 予定

en: Date created
ja: 作成日時

en: Authentication
ja: 認証

en: Templates
ja: テンプレート

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Formats
ja: 書式

en: New
ja: 新

en: details
ja: 詳細

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Loading...
ja: ロード中…

en: hits
ja: ヒット数

en: disable
ja: 無効

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: User Id
ja: ユーザーID

en: Information
ja: 情報

en: Publisher
ja: 出版社

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、<b>%php</b> で囲まれたPHPコード（※ return や print 等の命令を使用して結果を返す必要があります）を記入してください。 ただし、間違ったPHPコードを実行するとサイトを壊す可能性もありますので、十分に注意を払うようにしてください。

en: View Image Details
ja: イメージの詳細を表示

en: press !x to close
ja: !x を押すと閉じます

en: Import directory
ja: ディレクトリーをインポート

en: Abstract
ja: 要約

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: From name
ja: 送信者名

en: <None>
ja: <なし>

en: Service
ja: サービス

en: Usage
ja: 使用方法

en: Available
ja: 利用可能

en: inactive
ja: 非アクティブ

en: Set
ja: セット

en: Width then height
ja: 幅 → 高さ

en: Height then width
ja: 高さ → 幅

en: Resize duration
ja: リサイズの継続時間

en: Overlay color
ja: オーバーレイ用カラー

en: Overlay opacity
ja: オーバーレイの不透明度

en: Close keys
ja: 「閉じる」キー

en: Previous keys
ja: 「前へ」キー

en: Next keys
ja: 「次へ」キー

en: ok
ja: OK

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Identifier
ja: 識別子

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Print
ja: 印刷

en: Your message
ja: あなたのメッセージ

en: Factor
ja: 要素

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ja: 独自のロゴをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Errors
ja: エラー

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Newest first
ja: 新しい順

en: field
ja: フィールド

en: M
ja: ロチ

en: Element
ja: エレメント

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Post new comment
ja: 新しいコメントの投稿

en: Save order
ja: 順序の保存

en: Page !current of !total
ja: ページ !current / !total

en: Video !current of !total
ja: ビデオ !current / !total

en: Download Original
ja: オリジナルのダウンロード

en: Use lightbox2 lite
ja: lightbox2 lite を使用

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
ja: このチェックボックスにチェックを入れると、Lightbox2 Liteが有効となり、画像のフォーマットを自動的に変更する機能がすべて無効となります。また、グループ化の機能も無効となります。

en: Use alternative layout
ja: 代替レイアウトを使用

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
ja: このオプションを有効にすると、lightbox要素のレイアウトが変わります。代替レイアウトでは、ナビゲーションリンクが画像にかぶさる形ではなく、画像とキャプションの下に表示されます。Lightbox Liteを使用している場合は影響がありません。

en: Force visibility of navigation links
ja: 強制的にナビゲーションリンクを表示

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
ja: グループ化された画像を表示する際、常にナビゲーションリンクを表示するかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると、通常は画像にマウスカーソルを重ねた際にのみ表示される前後へのリンクを、強制的に表示します。

en: Continuous galleries
ja: 連続したギャラリー

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
ja: グループ化された画像を表示しているとき、最後の画像の次へボタンを押すと最初の画像が表示され、最初の画像の前へボタンを押すと最後の画像が表示されます。

en: Open image page in new window
ja: イメージページを新しいウィンドウで開く

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
ja: イメージページを新しいウィンドウで開くかどうかを指定してください。 チェックを入れない場合、イメージページは現在のページで開かれます。

en: Text for image page link
ja: イメージページへのリンクの文字列

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
ja: lightboxで画像の下に表示されるイメージページへのリンクの文字列です。空欄にすると、リンクが表示されません。

en: Text for image original link
ja: オリジナルの画像へのリンクの文字列

en: Image count text
ja: 画像カウントのテキスト

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
ja: 画像のグループ化が有効である場合に、lightboxの画像の下にあるカウントでこのテキストを使用します。現在の画像の番号を表すプレースホルダーとして !current を使用し、グループにある画像の総数を表すのに !total を使用します。例) 「イメージ !current / !total」。空欄にすると文字列が非表示となります。

en: Page count text
ja: ページカウントのテキスト

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
ja: グループ化している場合に、lightboxのHTMLコンテンツの下にあるページカウントでこのテキストを使用します。現在のページの番号を表すプレースホルダーとして !current を使用し、グループにあるページの総数を表すのに !total を使用します。例) 「ページ !current / !total」。空欄にすると文字列が非表示となります。

en: Video count text
ja: ビデオカウントのテキスト

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
ja: グループ化している場合に、lightboxのビデオの下にあるカウントでこのテキストを使用します。現在のビデオの番号を表すプレースホルダーとして !current を使用し、グループにあるビデオの総数を表すのに !total を使用します。例) 「ビデオ !current / !total」。空欄にすると文字列が非表示となります。

en: Image resize settings
ja: 画像リサイズの設定

en: Disable resizing feature
ja: リサイズ機能を無効化

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
ja: ズーム機能を無効にするかどうかを指定してください。 デフォルトでは、ブラウザーウィンドウより大きなイメージが lightbox で表示される際、ウィンドウに収まるようにリサイズされ、オリジナルイメージが表示できるズームボタンが提供されます。 ここにチェックを入れると、この機能が無効となり、すべてのイメージはリサイズされずに表示されます。

en: Disable zoom in / out feature
ja: ズームイン / アウト機能を無効化

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
ja: lightboxに表示される画像がブラウザーウィンドウに合わせてリサイズされるとき、「ズームイン」ボタンが表示されます。このボタンを押すと、オリジナルイメージがフルサイズで表示されます。その際、リサイズされた小さなバージョンを表示するための「ズームアウト」ボタンが表示されます。このチェックボックスが有効であれば、これらのボタンが表示されなくなります。

en: Modal form settings
ja: モーダルフォームの設定

en: Enable login support
ja: ログインのサポートを有効化

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのログインリンクが変更され、ログインフォームがlightboxで表示されるようになります。

en: Enable contact form support
ja: コンタクトフォームのサポートを有効化

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのコンタクトリンクが変更され、コンタクトフォームがlightboxで表示されるようになります。

en: Video settings
ja: ビデオの設定

en: Enable video support
ja: ビデオのサポートを有効化

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
ja: デフォルトでは、読み込む javascript の量を減らすためにビデオのサポートは無効となっています。チェックボックスにチェックを入れると有効となります。

en: Path to FLV Player
ja: FLVプレイヤーへのパス

en: FLV Player flashvars
ja: FLVプレイヤーへ渡すFlashVars

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
ja: FLVプレイヤーへ渡すFlashVarsを入力してください。例) "autoplay=1&playerMode=normal"

en: Page specific lightbox2 settings
ja: ページ指定の設定

en: Load only on the listed pages.
ja: リストに記載したページでのみ読み込む

en: Load on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページで読み込む

en: Enable lightbox2 on specific pages
ja: 指定のページでlightbox2を有効化

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
ja: 1行に1ページとして、Drupalパスを入力してください。 * はワイルドカードとして使えます。例えば「node/add/page」や「node/add/*」と入力してください。また、フロントページを指定するには &lt;front&gt; と入力してください。

en: CCK display settings
ja: CCKの表示設定

en: No grouping
ja: グループ化なし

en: Group by field name
ja: フィールド名でグループ化

en: Group by node id
ja: ノードIDでグループ化

en: Group by field name and node id
ja: フィールド名とノードIDでグループ化

en: Select Emfield Image grouping in Views
ja: Viewsでグループ化するEmfield Imageを選択

en: By default, emfield images in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
ja: デフォルトでは、ビューに表示されるフィールド名で emfield イメージはグループ化されます。ここでグループ分けを変更することができます。

en: Select Imagefield grouping in Views
ja: Viewsでグループ化するImagefieldを選択

en: By default, imagefields in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
ja: デフォルトでは、ビューに表示されるフィールド名で imagefield はグループ化されています。ここでグループ分けを変更することができます。

en: Use node title as caption
ja: ノードのタイトルをキャプションとして使用

en: By default, the caption for imagefields is the image title text configured.  If no title is configured, then the alt text will be used.  This option allows you to override that and always display the node title as the image caption.
ja: デフォルトでは、imagefield のキャプションは画像のタイトルテキストで、タイトルが設定されていない場合には alt テキストが用いられます。このオプションによって、その動作を上書きし、ノードのタイトルを画像のキャプションとして常に表示することができます。

en: Location of javscript
ja: javascriptの位置

en: By default, the lightbox javascript files are loaded in the HTML header.  However, for sites using SWFObject to load their Flash content, the footer setting is recommended to prevent "Operation Aborted" errors in IE.  If using the footer setting, please note that not all themes correctly implement the footer region and may require a small change.
ja: HTML 内で javascript が読み込まれる位置を指定してください。 デフォルトでは、lightbox の javascript ファイルは HTML ヘッダーで読み込まれます。 しかし、Flash コンテンツを読み込むためにサイトで SWFObject を使用している場合、IEの「Operation Aborted」エラーを防ぐためにフッターに設定することを推奨します。 フッターに設定する場合、すべてのテーマがフッター領域を正しく実装しているとは限らず、若干の変更が必要になるかもしれないことに注意してください。

en: Click on overlay or lightbox to close it
ja: オーバーレイまたはlightboxをクリックして閉じる

en: Enable user to close lightbox by clicking on the lightbox itself or the overlay background.
ja: lightboxそのものやオーバーレイの背景をクリックしてlightboxを閉じることができるようになります。

en: Configure the keyboard shortcuts for controlling the lightbox.  These options do not apply to the Lightbox2 Lite version, which uses the default "Close keys" (c, x and esc) to close the lightbox.
ja: lightbox を操作するキーボードショートカットを設定します。Lightbox2 Lite はこれらのオプションに影響されず、lightbox を閉じるデフォルトの「閉じるキー」（c、x、esc）だけが使用できます。

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to close the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'c x 27' (c, x, or esc).
ja: lightbox を閉じるキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「c x 27」（c、x、または esc）です。

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the previous item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'p 37' (p or left arrow).
ja: lightbox の前のアイテムへ移動するキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「p 37」（p、または左）です。

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the next item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'n 39' (n or right arrow).
ja: lightbox の次のアイテムへ移動するキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「n 39」（n、または右） です。

en: Zoom keys
ja: 「ズーム」キー

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to zoom in / out of images in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'z'.
ja: lightbox で表示されている画像をズームイン / アウトするキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「z」です。

en: Pause / play keys
ja: 「一時停止 / 再生」キー

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to pause / play the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to '32' (spacebar).
ja: lightbox を一時停止 / 再生するキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「32」（スペースバー）です。

en: Skin settings
ja: スキンの設定

en: Border size
ja: 境界線のサイズ

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
ja: 画像の周りに表示する線の太さをピクセル単位で入力してください。

en: Lightbox color
ja: Lightboxのカラー

en: Enter a hexadecimal color value for the border.  For example <code>fff</code> or <code>ffffff</code> for white).
ja: 線の色を16進数で入力してください。例） 白なら <code>fff</code> または <code>ffffff</code>

en: Enter a hexadecimal color value for the font.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
ja: フォントの色を16進数で入力してください。例） 黒なら <code>000</code> または <code>000000</code>

en: Distance from top
ja: トップからの距離

en: Enter the position of the top of the lightbox in pixels.  Leave blank for automatic calculation.
ja: lightboxのトップの位置をピクセルで入力します。自動的に計算する場合は空欄にします。

en: Overlay settings
ja: オーバーレイの設定

en: The overlay opacity setting determines how visible the background page is behind the lightbox.  The opacity value can range from 0.0 to 1.0 where 0.0 is 100% transparent and 1.0 is 100% opaque.
ja: オーバーレイの透明度の設定によって、lightboxの背景ページがどれくらい見えるのか決定されます。透明度は 0.0 から 1.0 までの範囲で、0.0 であれば完全に透明となり、1.0 であれば完全に不透明となります。

en: Enter a hexadecimal color value for the overlay.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
ja: オーバーレイの色を16進数で入力してください。例） 黒なら <code>000</code> または <code>000000</code>

en: Animation settings
ja: アニメーションの設定

en: These options aren't available when using Lightbox2 Lite.
ja: Lightbox2 Lite 使用時は、これらのオプションを利用できません。

en: Simultaneous
ja: 同時

en: Resize sequence
ja: リサイズの順序

en: The sequence to use for the resizing animation.
ja: リサイズアニメーションで使用する順序。

en: The duration (in seconds) of the resizing animation.  Enter a value between 0 and 10.
ja: リサイズアニメーションの時間（秒）。0 から 10 までの値を入力してください。

en: Appearance duration
ja: 出現時間

en: Caption slide down duration
ja: キャプションのスライドダウンの時間

en: The duration (in seconds) of the caption sliding-down animation.  Enter a value between 0 and 10.
ja: キャプションのスライドダウンアニメーションの時間（秒）。0 から 10 までの値を入力してください。

en: FLV player path doesn't exist.
ja: FLVプレイヤーのパスが存在しません。

en: You must enter a properly formed hex value.
ja: 16進数の値を正しい書式で入力してください。

en: You must enter a size greater than 0 pixels.
ja: サイズには0ピクセルより大きな値を入力してください。

en: You must enter a size greater than 0 pixels.  Leave blank for default positioning.
ja: 0 ピクセルより大きな値を入力してください。デフォルトのポジショニングを使用する場合は空欄にします。

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
ja: 0 から 10 秒までの間で時間を入力してください。

en: Interval seconds
ja: 間隔

en: The slideshow interval is the length of time in seconds an image is visible before the slideshow shows the next image.
ja: スライドショーの間隔は、スライドショーが次の画像を表示するまでの秒数です。

en: Automatically start slideshow
ja: スライドショーを自動的に開始

en: When enabled the slideshow will automatically start.
ja: 有効であれば、スライドショーが自動的に開始されます。

en: Automatically exit slideshow
ja: スライドショーを自動的に終了

en: When enabled the lightbox will automatically close after displaying the last image.
ja: 有効であれば、最後の画像を表示した後にlightboxが自動的に閉じます。

en: Show play / pause button
ja: 「再生 / 一時停止」ボタンを表示

en: When enabled, a play / pause button will be shown in the slideshow allowing the user more control over their viewing experience.
ja: 有効であれば、再生 / 停止ボタンがスライドショーに表示され、表示をコントロールできるようになります。

en: Pause slideshow on "Next Image" click
ja: 「次の画像」クリックでスライドショーを停止

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the following image shown, when the "Next" button is clicked.
ja: スライドショーの自動停止が有効であれば、「次へ」ボタンをクリックすると次の画像が表示されます。

en: Pause slideshow on "Previous Image" click
ja: 「前の画像」クリックでスライドショーを停止

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the previous image shown, when the "Previous" button is clicked.
ja: スライドショーの自動停止が有効であれば、「前へ」ボタンをクリックすると前の画像が表示されます。

en: Continuous loop
ja: 連続ループ

en: When enabled the slideshow will automatically start over after displaying the last slide.  This prevents the slideshow from automatically exiting when enabled.
ja: 最後のスライドショーを表示した後で自動的にスライドショーを再スタートする場合。このオプションが有効であれば、自動的に終了しなくなります。

en: The "interval seconds" value must be numeric.
ja: 「間隔」には数字を入力してください。

en: The default width of the iframe in pixels.
ja: iframe のデフォルトの横幅をピクセル単位で指定してください。

en: The default height of the iframe in pixels.
ja: iframe のデフォルトの高さをピクセル単位で指定してください。

en: Enable border
ja: 境界線を有効化

en: Enable iframe border.  You can modify the border style in your theme's css file using the iframe's id "lightboxFrame".
ja: iframeの境界線を有効にします。テーマのCSSファイルでiframeのID「lightboxFrame」を指定して境界線のスタイルを変更することができます。

en: The "default width" value must be numeric.
ja: 「デフォルトの横幅」には数字を入力してください。

en: The "default height" value must be numeric.
ja: 「デフォルトの高さ」には数字を入力してください。

en: Lightbox grouped
ja: グループ化されたLightbox

en: HTML content
ja: HTMLコンテンツ

en: HTML content grouped
ja: グループ化されたHTMLコンテンツ

en: These options allow automatic URL re-formatting of images.  This removes the need for you to add 'rel="lightbox"' to each image link throughout your site.  You can select which image sizes will trigger the lightbox and configure a list of image CSS classes which should also have their URLs automatically re-formatted.  This feature is not available when using Lightbox2 Lite.
ja: これらのオプションで、画像のURLを自動変換することができます。サイト全体の画像リンクすべてに「rel="lightbox"」と追加する必要がなくなります。どの画像サイズでlightboxが起動するか選択でき、自動変換するURLに含ませるCSSクラスのリストを設定することができます。Lightbox2 Liteを使用している場合は、この機能を利用できません。

en: Automatic handlers
ja: 自動ハンドラー

en: Image node settings
ja: Imageノードの設定

en: Automatic handler for image nodes
ja: Imageノードに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for image nodes will be automatically handled.
ja: ImageノードのURLへ自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Lightbox image display size
ja: Lightboxイメージの表示サイズ

en: Select which image size will be loaded in the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
ja: lightboxに読み込まれるイメージサイズを指定してください。 これはImageモジュールでアップロードされたイメージにのみ適用されます。

en: Image trigger size
ja: イメージのトリガサイズ

en: Select which image size, when clicked on, will automatically trigger the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
ja: クリックしたときにlightboxのトリガとなる、イメージサイズを指定してください。 これはImageモジュールでアップロードされたイメージにのみ適用されます。

en: Disable lightbox for gallery lists
ja: ギャラリーリストでlightboxを無効化

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "image gallery" module.
ja: ギャラリーリストのイメージでlightboxを無効にするかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると無効となり、ティーザーのイメージをクリックしてギャラリーを開くことが可能になります。 ただし、ギャラリー内のイメージを表示する際にはlightboxが現れます。 これはimage galleryモジュールで作られたイメージギャラリーにのみ適用されます。

en: Flickr images
ja: Flickrイメージ

en: Automatic handler for Flickr images
ja: Flickrイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for Flickr images will be automatically handled.
ja: FlickrイメージのURLへ自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Gallery2 images
ja: Galley2イメージ

en: Automatic handler for Gallery2 block images
ja: Gallery2ブロックのイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for images, contained within Gallery2 image blocks, will be automatically handled.
ja: Gallery2イメージブロックに含まれるイメージのURLへ自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Image Assist images
ja: Image Assistイメージ

en: Automatic handler for Image Assist custom size images
ja: Image Assistのカスタムサイズイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for custom size images, displayed by the Image Assist module, will be automatically handled.
ja: Image Assistモジュールによって表示されるカスタムサイズイメージのURLに自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Custom class images
ja: カスタムクラスのイメージ

en: Automatic handler for custom class images
ja: カスタムクラスのイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for custom class images will be automatically handled.
ja: カスタムクラスのイメージに自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Custom image trigger classes
ja: カスタムイメージトリガclass

en: List the image classes which should trigger the lightbox when clicked on.  Put each class on a separate line.
ja: クリックした際にlightboxのトリガとするべき、イメージクラスのリストを行単位で入力してください。

en: Acidfree settings
ja: Acidfreeの設定

en: Disable lightbox for Acidfree gallery lists
ja: Acidfreeギャラリーリストでlightboxを無効化

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "acidfree" module.
ja: ギャラリーリストのイメージでlightboxを無効にするかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると無効となり、ティーザーのイメージをクリックしてギャラリーを開くことが可能になります。 ただし、ギャラリー内のイメージを表示する際にはlightboxが現れます。 これはacidfreeモジュールで作られたイメージギャラリーにのみ適用されます。

en: Enable lightbox for Acidfree videos
ja: Acidfreeビデオでlightboxを有効化

en: Checking this box will enable the display of acidfree videos in a lightbox.  This only applies to videos created by the "video" module and which appear in an acidfree gallery.
ja: このチェックボックスにチェックを入れると、acidfreeビデオをlightboxに表示できるようになります。この機能は「video」モジュールによって作成されたビデオにのみ適用され、acidfreeギャラリーに表示されます。

en: Enables Lightbox2 for Drupal
ja: Drupal用Lightbox2を使用可能にします

en: Image links with 'rel="lightbox"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグに 'rel="lightbox"' があるイメージリンクをクリックしたとき、Lightboxで表示されます

en: To add a lightbox to your images, add rel="lightbox" attribute to any link tag to activate the lightbox. For example:
ja: イメージにlightboxを加えるには、lightboxを有効にするために任意のリンクタグに rel="lightbox" 属性を加えてください。<br />例：

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox"&gt;画像 #1&lt;/a&gt;</code>

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][my caption]"&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[][my caption]"&gt;画像 #1&lt;/a&gt;</code>

en: To show a caption either use the title attribute or put in the second set of square brackets of the rel attribute.
ja: キャプションを表示するには、タイトル属性を使用するか、または二つ目のrel属性の角括弧セット ([]) を追加します。

en: If you have a set of related images that you would like to group, then you will need to include a group name between square brackets in the rel attribute. For example:
ja: グループ化したい関連するイメージのセットがある場合、rel 属性に [] で囲んだグループ名を含める必要があります。<br />例：

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[roadtrip]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 2]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 3]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>
ja: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightbox[roadtrip]"&gt;画像 #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 2]"&gt;画像 #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightbox[roadtrip][caption 3]"&gt;画像 #3&lt;/a&gt;<br /> </code>

en: There are no limits to the number of image sets per page or how many images are allowed in each set.
ja: ページごとのイメージセット数や、各セット内のイメージ数に制限はありません。

en: If you wish to turn the caption into a link, format your caption in the following way:
ja: キャプションをリンクに変えたい場合は、次の方法でキャプションを書式化してください：

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]' &gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightbox[][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;詳細画像を表示&lt;/a&gt;]' &gt;画像 #1&lt;/a&gt;</code>

en: Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
ja: G2の画像リンクをLightbox2で表示する形に変換

en: Image links with 'rel="lightshow"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightshow"」という記述のあるイメージリンクをクリックすると、Lightboxスライドショーで表示されます。

en: To add a lightbox slideshow to your images, add rel="lightshow[slideshowname][slide caption]" attribute to any link tag to activate the slideshow. For example:
ja: 画像にlightboxのスライドショーを追加するには、スライドショーを有効にしたいリンクタグのすべてに rel="lightshow[slideshowname][slide caption]" 属性を追加します。例:

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;image #3&lt;/a&gt;<br /> </code>
ja: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;画像 #1&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-2.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;画像 #2&lt;/a&gt;<br /> &lt;a href="image-3.jpg" rel="lightshow[show1]"&gt;画像 #3&lt;/a&gt;<br /> </code>

en: The title attribute in the link tag is optional. The addition of this attribute enables the display of a caption with the image displayed in the lightbox.
ja: リンクタグの title 属性は任意です。 この属性を付加することで、lightboxに表示されたイメージでキャプションが表示できるようになります。

en: There are no limits to the number of slideshow image sets per page or how many images are allowed in each slideshow.
ja: 1ページあたりのスライドショーの数と、各スライドショーに含まれる画像の数に制限はありません。

en: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;View Image Details&lt;/a&gt;]'&gt;image #1&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href="image-1.jpg" rel='lightshow[show1][&lt;a href="http://www.yourlink.com"&gt;詳細画像を表示&lt;/a&gt;]'&gt;画像 #1&lt;/a&gt;</code>

en: Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightframe"」という記述のあるHTMLコンテンツへのリンクをクリックすると、Lightboxの中にそのコンテンツが表示されます。

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightframe[search][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the iframe properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the iframe.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightframe[search|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightframe[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no iframe properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
ja: iframe を使って、lightbox でウェブページを表示することができます。その場合、「rel」属性は <code>lightframe</code> としなくてはなりません。また、アイテムをグループ化することができ（例: <code>lightframe[search][caption]</code>）、それに加えてiframeのプロパティ―をいくつか制御することができます。iframe のプロパティ―は「横幅」「高さ」「スクロール」を設定可能です。プロパティ―とグループ名をパイプ（ <code>|</code> ）で区切ります（例: <code>lightframe[search|width:100px;][caption]</code> ）。グループ化していなくても、パイプは残り、<code>lightframe[|width:100px;]</code> といった具合になります。プロパティ―はすべて「プロパティ―: 値;」の書式で記述しなければならず、セミコロンで閉じる事に注意してください。何もプロパティ―が設定されなければ、横幅と高さにはデフォルトの 400px が用いられます。より詳細な例は下記を参照してください。

en: Basic example:
ja: 基本的な例:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe&quot;&gt;Google検索&lt;/a&gt;</code>

en: Grouped example:
ja: グループ化の例:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search][caption]&quot;&gt;Google検索&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search]&quot;&gt;Yahoo検索&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property example:
ja: iframeのプロパティ―を制御する例:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Google検索&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling iframe property when grouped example:
ja: グループ化時にiframeのプロパティ―を制御する例:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search google&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search yahoo&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;http://www.google.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Google検索&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;http://www.yahoo.com&quot; rel=&quot;lightframe[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Yahoo検索&lt;/a&gt;</code>

en: Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightvideo"」という記述のあるビデオコンテンツへのリンクをクリックすると、Lightboxの中にそのビデオが表示されます。

en: It's possible to show video content in the lightbox.  In this case the "rel" attribute should be set to <code>lightvideo</code>.  It's possible to group videos and to control the size of the lightbox by setting the "width" and "height" properties.  The properties can be configured like <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][caption]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
ja: lightbox でビデオを表示することができます。その場合、「rel」属性は <code>lightvideo</code> としなくてはなりません。ビデオをグループ化することができ、「横幅」と「高さ」のプロパティ―を設定して lightbox のサイズを制御することができます。プロパティ―は  <code>lightvideo[group|width:300px; height: 200px;][caption]</code> といった具合に記述します。プロパティ―はすべて「プロパティ―: 値;」の書式で記述しなければならず、セミコロンで閉じる事に注意してください。何もプロパティ―が設定されなければ、横幅と高さにはデフォルトの 400px が用いられます。より詳細な例は下記を参照してください。

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Google video example - default size&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo&quot;&gt;Google video の例 - デフォルトサイズ&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling lightbox size example:
ja: lightboxのサイズを制御する例:

en: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[group|width:400px; height:300px;][caption]&quot;&gt;Google video example - custom size&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;http://video.google.com/videoplay?docid=1811233136844420765&quot; rel=&quot;lightvideo[group|width:400px; height:300px;][caption]&quot;&gt;Google video の例 - カスタムサイズ&lt;/a&gt;</code>

en: Supported video formats include asx, wmv, mov and swf.  A number of online video providers are also supported, including YouTube and Google Video.  For a full list of the current supported video providers please see the documentation on drupal.org.
ja: サポートしているビデオの形式はasxおよびwmv、mov、swfです。YouTubeやGoogle Videoといった多くのビデオプロバイダーもまたサポートしています。現在サポートしているビデオプロバイダーの完全なリストは drupal.org のドキュメントを参照してください。

en: Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightmodal"」という記述のあるインラインまたはモーダルコンテンツへのリンクをクリックすると、Lightboxの中にそのコンテンツが表示されます。

en: It's possible to show HTML snippets in the lightbox, that is on the same domain.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightmodal".  Again it's possible to group the content, (e.g. <code>lightmodal[group][caption]</code>) but in addition to that, it's possible to control some of the modal properties.  It's possible to set the "width", "height" and "scrolling" properties of the modal.  The properties are separated from the group name by a <code>|</code>, for example <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code>.  If no grouping is being used, then the <code>|</code> is still used and the format would be <code>lightmodal[|width:100px;]</code>.  The properties should all be of the format "property: value;" - note the closing semi-colon.  If no modal properties are set, then the default width and height of 400px will be used.  See below for more detailed examples.
ja: 同じドメイン上の HTML スニペットを lightbox で表示することができます。その場合、「rel」属性は <code>lightmodal</code> としなくてはなりません。また、コンテンツをグループ化することができ（例: <code>lightmodal[group][caption]</code>）、それに加えてモーダルプロパティ―のいくつかを制御することができます。モーダルプロパティ―は「横幅」「高さ」「スクロール」を設定可能です。プロパティ―とグループ名をパイプ（ <code>|</code> ）で区切ります（例: <code>lightmodal[group|width:100px;][caption]</code> ）。グループ化していなくても、パイプは残り、<code>lightmodal[|width:100px;]</code> といった具合になります。プロパティ―はすべて「プロパティ―: 値;」の書式で記述しなければならず、セミコロンで閉じる事に注意してください。何もプロパティ―が設定されなければ、横幅と高さにはデフォルトの 400px が用いられます。より詳細な例は下記を参照してください。

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal&quot;&gt;検索&lt;/a&gt;</code>

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search][caption 1]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search][caption 1]&quot;&gt;検索&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search]&quot;&gt;掲載済みを検索&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property example:
ja: モーダルのプロパティ―を制御する例:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[|width:400px; height:300px; scrolling: auto;][caption]&quot;&gt;検索&lt;/a&gt;</code>

en: Controlling modal property when grouped example:
ja: グループ化時にモーダルのプロパティ―を制御する例:

en: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;Search&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;Search published&lt;/a&gt;</code>
ja: <code>&lt;a href=&quot;search.php&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px; scrolling: auto;]&quot;&gt;検索&lt;/a&gt;<br />&lt;a href=&quot;search.php?status=1&quot; rel=&quot;lightmodal[search|width:400px; height:300px;]&quot;&gt;掲載済みを検索&lt;/a&gt;</code>

en: Lightbox G2 filter
ja: Lightbox G2フィルター

en: Lightbox slideshow filter
ja: Lightbox スライドショーフィルター

en: Lightbox iframe filter
ja: Lightbox iframe フィルター

en: Lightbox video filter
ja: Lightbox ビデオフィルター

en: Lightbox modal filter
ja: Lightbox モーダルフィルター

en: Disable Lightbox iframe filter
ja: Lightbox iframe フィルターを無効化

en: Turns g2_filter links into Lightbox2 appropriate links
ja: g2_filterのリンクをLightbox2に適した形式のリンクへ変換

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  However, users can do this without any filters to be enabled.  To prevent users from adding iframes to the site in this manner, then please enable this option.
ja: iframeを使用して、ウェブページのコンテンツをlightboxに表示することができます。その場合、「rel」属性は「lightframe」に設定しなくてはなりません。しかしながら、ユーザーはフィルターが有効でなくても行うことができます。ユーザーがこの方法でサイトにiframeを追加できないようにするには、このオプションを有効にしてください。

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Original
ja: Lightbox2: サムネイル画像 -> オリジナル

en: Lightbox2 slideshow: Image Thumbnail -> Original
ja: Lightbox2 スライドショー: サムネイル画像 -> オリジナル

en: Lightbox2 iframe: Image Thumbnail -> Content
ja: Lightbox2 iframe: サムネイル画像 -> コンテンツ

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
ja: Lightbox2: サムネイル画像 -> フルサイズのビデオ

en: Displays all kinds of files in a popup lightbox in an iframe.
ja: すべての種類のファイルを、ポップアップのlightboxにあるiframeで表示します。

en: Lightbox2 image
ja: Lightbox2 画像

en: Displays image files in a popup lightbox.
ja: 画像ファイルをlightboxのポップアップで表示します。

en: download original image
ja: オリジナルの画像をダウンロード

en: Allows the user to configure the lightbox2 slideshow functionality
ja: lightbox2のスライドショー機能を設定できるようになります。

en: HTML Content
ja: HTMLコンテンツ

en: Allows the user to configure the lightbox2 HTML content functionality.
ja: lightbox2のHTMLコンテンツ機能を設定できるようになります。

en: Automatic image handling
ja: 自動イメージ処理

en: Allows the user to configure the lightbox2 automatic image handling settings
ja: lightbox2の自動イメージ処理の設定を行います

en: Display type
ja: 表示形式

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: Initials
ja: イニシャル

en: Enable developer modules
ja: 開発者用モジュールの有効化

en: Disable developer modules
ja: 開発者用モジュールの無効化

en: Collapse fieldsets on modules page
ja: モジュールページのフィールドセットを折りたたむ

en: Current anonymous / authenticated users
ja: 現在の匿名／認証ユーザ

en: Disabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが無効化されました： !module-list

en: No developer modules are enabled.
ja: 使用可能な開発者用モジュールはありません。

en: display drupal links
ja: drupalリンクの表示

en: No link
ja: リンクなし

en: permissions
ja: 権限

en: Properties
ja: プロパティー

en: comma (,)
ja: 半角カンマ(,)

en: host
ja: ホスト

en: Created by
ja: 作成者

en: Locations
ja: 場所

en: Expression
ja: 式

en: Join summary
ja: ティーザー（概要）を連結

en: Split summary at cursor
ja: カーソル位置でティーザー（概要）を分離

en: Menu link ID
ja: メニューリンクID

en: Node creation
ja: ノード作成

en: PHP DOMDocument class
ja: PHP DOMDocument クラス

en: label
ja: ラベル

en: post
ja: 投稿

en: Similar Items
ja: 関連商品

en: Abbreviation
ja: 略語

en: between
ja: 範囲内

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: Adjust top margin
ja: トップマージンの調整

en: If enabled, the site output is shifted down approximately 20 pixels from the top of the viewport to display the administration menu. If disabled, some absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューを表示するために、サイトの出力はビューポートのトップから約20ピクセル下方に移動されます。 無効にした場合、いくつかの絶対配置や固定配置のページ要素は、アドミニストレーションメニューに覆われる場合があります。

en: Keep menu at top of page
ja: ページトップにメニューを維持

en: If enabled, the administration menu is always displayed at the top of the browser viewport (even after the page is scrolled). <strong>Note: In some browsers, this setting results in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues. Disable this option if these issues occur.</strong>
ja: 有効にした場合、アドミニストレーションメニューは常にブラウザーのビューポートのトップ（ページがスクロールされた場合にも）に表示されます。 <strong>注意： いくつかのブラウザでは、この設定を行うことによって、不正な形式のページ、カーソルの消失、フォームでの選択できない要素、あるいはその他の問題を引き起こす場合があります。</strong>

en: If enabled, fieldsets on the <a href="!modules-url">modules</a> page are automatically collapsed when loading the page.
ja: 有効にした場合、<a href="!modules-url">モジュール</a>ページのフィールドセットはページが読み込まれる際に自動的に折りたたまれます。

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ja: Utilityモジュールがこの目的のためにインストールされている場合、それの無効化とアンインストールを行っても支障はありません。

en: Move local tasks into menu
ja: ローカルタスクをメニューへ移動

en: If enabled, the tabs on the current page are moved into the administration menu. This feature is only available in themes that use the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code> for tabs.
ja: 有効にした場合、ページのタブがアドミニストレーションメニューに移動されます。 この機能は、タブにCSSクラス <code>tabs primary</code> と <code>tabs secondary</code> を使用するテーマでのみ利用可能です。

en: Administration menu settings
ja: アドミニストレーションメニューの設定

en: Parent link ID
ja: 上位リンクID

en: Display additional data for each menu item
ja: 各メニュー項目の追加データを表示

en: Display the selected items next to each menu item link.
ja: 各メニュー項目リンクの隣に、選択された項目を表示します。

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ja: 有効にした場合、サイトのパーミッションにかかわらず、すべてのメニュー項目が表示されます。<em>注意： 実稼働中のサイトでは有効にしないでください。</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ja: 次のモジュールが有効化されました： !module-list

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 メニューの外観をカスタマイズするには、以下の設定を使用してください。

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ja: Administration menuモジュールは、適切なパーミッションを持つユーザーが大部分の管理タスクや一般的なアクセス先に1～2回のクリックでアクセスできるように整理された、ドロップダウンメニューを提供します。 また、未ログイン／認証ユーザー数の表示や、モジュールが独自のカスタムメニュー項目を追加できるようにします。 メニューの統合はモジュールによって異なります。 例えば拡張モジュールの<a href="@drupal">Devel</a>は、開発ツールへの素早いアクセスを提供するために、Administration menuモジュールを有効に活用します。

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ja: アドミニストレーションメニューの<a href="@settings">設定ページ</a>では、メニューの振る舞いや外観の要素の変更を行うことができます。 メニューの外観はサイトテーマに依存するため、実質的なカスタマイズはサイトテーマやCSSファイルの変更が必要となります。 テーマやCSSのカスタマイズに関する詳細は、README.txtファイルを参照してください。

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ja: アドミニストレーションメニューに表示されるメニュー項目は、表示するユーザーの実際のパーミッションに依存します。 第1に、アドミニストレーションメニューは、「アドミニストレーションメニューへのアクセス」権限（admin_menuモジュール）を持つ役割のユーザーにのみ表示されます。 第2に、ユーザーは管理リンクを表示するための「管理ページへのアクセス」権限（systemモジュール）を持つ役割のメンバーである必要があります。 第3に、現在許可されるリンクのみが表示されます。 例えばユーザーが、「権限の管理」権限（userモジュール）と「ユーザーの管理」権限（userモジュール）を持つ役割のメンバーではない場合は、「ユーザーの管理」メニュー項目は表示されません。

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: Adjust administration menu settings.
ja: アドミニストレーションメニューの設定を行います。

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ja: 適切なパーミッションを持つユーザーに対して、大部分の管理タスクと一般的なアクセス先へのドロップダウンメニューを提供します。

en: jQuery UI
ja: jQueryユーザーインターフェース

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
ja: 他のDrupalモジュールにjQuery UIプラグインを提供します。

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ja: フォームが送信されるまで、このテーブルでの変更は保存されません。

en: Reorder
ja: 並び替え

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Director
ja: 監督

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Use JavaScript
ja: JavaScriptを使用

en: The human readable label.
ja: 人間が判別可能なラベル。

en: Add new ILS setting
ja: ILS設定を追加

en: Sender name
ja: 差出人名

en: Sender email
ja: 差出人メールアドレス
