Drupal core (5.20) - en to ro translation catalogue (1931 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: user
ro: utilizator

en: Filter HTML tags
ro: Filtrează tagurile HTML

en: Show on every page except the listed pages.
ro: Afişează pe toate paginile exceptând paginile selectate.

en: Show on only the listed pages.
ro: Afişează numai pe paginile selectate.

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Create a new user account.
ro: Creează un cont nou de utilizator.

en: Request new password via e-mail.
ro: Solicitaţi o parolă nouă prin e-mail.

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: left sidebar
ro: bara laterală stânga

en: content
ro: conţinut

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Closed
ro: Închis

en: Wrong username or password.
ro: Numele de utilizator sau parola sunt eronate.

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: closed
ro: închis

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: deny
ro: blochează

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: Log
ro: Jurnal

en: RSS feed
ro: resurse RSS

en: more
ro: mai multe

en: The node access table has been rebuilt.
ro: Tabela de acces la noduri a fost reconstruită

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Explanation or submission guidelines
ro: Explicaţii şi sugestii de publicare

en: Your %post has been created.
ro: %post a fost creat(ă).

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: right sidebar
ro: bara laterală dreapta

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: not verified
ro: neverificat

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: new
ro: nou

en: error
ro: eroare

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: The title of the block as shown to the user.
ro: Titlul blocului, aşa cum apare utilizatorului.

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Blue Lagoon (Default)
ro: Albastru laguna (implicit)

en: Ash
ro: Cenuşiu

en: Aquamarine
ro: Albastru marin

en: Belgian Chocolate
ro: Ciocolată belgiană

en: Cold Day
ro: Zi rece

en: Nocturnal
ro: Nocturn

en: Pink Plastic
ro: Roz plastic

en: Shiny Tomato
ro: Roşu strălucitor

en: Teal Top
ro: Albastru verzui

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afișează

en: updated
ro: actualizat

en: Available variables are:
ro: Variabilele disponibile sunt:

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Logs
ro: Loguri

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: by %a on %b
ro: de %a la %b

en: There are currently no posts in this category.
ro: În prezent nu sunt articole în această categorie.

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Single
ro: Singură

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Free tagging
ro: Etichetare liberă

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
ro: Conţinutul este categorisit prin scrierea termenilor în loc să fie aleşi dintr-o listă.

en: Multiple select
ro: Selecţie multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinți

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ro: Paginile de la un anume nivel sunt ordonate după greutate şi apoi după titlu.

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Add container
ro: Adaugă container

en: Settings
ro: Setări

en: Add category
ro: Adaugă categorie

en: Name
ro: Nume

en: edit container
ro: editează containerul

en: edit
ro: modifică

en: No categories available.
ro: Nu este disponibilă nicio categorie.

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: up
ro: sus

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: General settings
ro: Setări generale

en: category
ro: categorie

en: Outline
ro: Structură

en: %type: updated %title.
ro: %type: actualizat %title.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Session opened for %name.
ro: A fost deschisă sesiunea pentru %name.

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Time
ro: Ora

en: View
ro: Afişează

en: History
ro: Istoric

en: The configuration options have been reset to their default values.
ro: Opţiunile de configurare au fost stabilite la valorile lor implicite.

en: Path
ro: Cale

en: Modules
ro: Module

en: <p>Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. They are usually generated automatically by modules, but administrators can create blocks manually.</p>
    <p>Only enabled blocks are shown. You can position blocks by specifying which area of the page they should appear in (e.g., a sidebar).  Highlighted labels on this page show the regions into which blocks can be rendered. You can specify where within a region a block will appear by adjusting its weight.</p>
    <p>If you want certain blocks to disable themselves temporarily during high server loads, check the "Throttle" box. You can configure the auto-throttle on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>You can configure the behaviour of each block (for example, specifying on which pages and for what users it will appear) by clicking the "configure" link for each block.</p>
ro: <p>Blocurile sunt casete de conţinut care pot fi afişate în diferite zone ale paginilor, de exemplu, în barele laterale. Ele sunt în general generate automat de către module, dar administratorii pot crea blocuri manual.</p>
    <p>Numai blocurile active sunt afişate. Blocurile se pot poziţiona prin specificarea zonei din pagină unde ar trebui să apară (ex., o bară laterală).  Etichete evidenţiate în această pagină arată regiunile în care pot fi poziţionate blocurile. Se poate specifica poziţia din cadrul regiunii unde să apară blocul prin ajustarea greutăţii lui.</p>
    <p>Dacă se doreşte ca anumite blocuri să se dezactiveze singure pe perioadele de încărcare mare a serverului, se bifează căsuţa "Gâtuire". Se poate configura auto-gâtuirea în <a href="@throttle">pagina de configurare gâtuire</a> după activarea modulului de gâtuire.</p>
    <p>Se poate configura comportamentul fiecărui bloc (de exemplu, se poate specifica în ce pagini şi pentru ce utilizatori va fi afişat) dând clic pe  "configurare" pentru fiecare bloc.</p>

en: Clear index
ro: Curăţă index

en: edit forum
ro: editează forumul

en: Forum name
ro: Numele forumului

en: The forum name is used to identify related discussions.
ro: Numele forumului este folosit pentru identificarea discuţiilor înrudite.

en: The forum description can give users more information about the discussion topics it contains.
ro: Descrierea forumului poate da utilizatorilor mai multe informaţii despre subiectele discuţiilor pe care le conţine.

en: When listing forums, those with lighter (smaller) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Forums with equal weights are sorted alphabetically.
ro: Când se listează forumuri, cele cu greutate mai mică vor fi afişate înintea celor cu greutate mai mare. Cele care au aceeaşi greutate sunt sortate alfabetic.

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
ro: Sigur doreşti să ştergi forumul %name?

en: Deleting a forum or container will delete all sub-forums and associated posts as well. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unui forum sau a unui container va şterge şi toate sub-forumurile şi postările asociate. Această acţiune este ireversibilă.

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
ro: Comentariul şi toate subforumurile sau replicile asociate au fost şterse.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
ro: forum: %term a fost şters, precum şi toate sub-forumurile sau replicile asociate.

en: Region
ro: Regiune

en: Menu
ro: Meniu

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: Core - optional
ro: Nucleu - Opţional

en: never
ro: nicioadă

en: The username %name does not exist.
ro: Utilizatorul  %name nu există.

en: mail
ro: mesaj

en: Add item
ro: Adaugă element

en: aggregator
ro: agregator

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: The name of the feed; typically the name of the web site you syndicate content from.
ro: Numele fluxului; de obicei este numele sitului de unde se trimite conţinut.

en: Update interval
ro: Interval de actualizare

en: The fully-qualified URL of the feed.
ro: Adresa URL complet calificată a resursei.

en: Add forum
ro: Adaugă forum

en: Add term
ro: Adaugă termen

en: Screenshot for %theme theme
ro: Screenshot pentru tema %theme

en: no screenshot
ro: nu este screenshot

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Access log settings
ro: Setările jurnalului de acces

en: Enable access log
ro: Activează jurnalul de acces

en: Discard access logs older than
ro: Curăţă jurnalele de acces mai vechi de

en: Preview comment
ro: Previzualizare comentariu

en: Please contact the site administrator.
ro: Vă rugăm contactaţi administratorul sitului.

en: The selected file %name can not be attached to this post, because it is only possible to attach files with the following extensions: %files-allowed.
ro: Fişierul selectat %name nu poate fi ataşat, pentru că se pot ataşa numai fişiere având următoarele extensii: %files-allowed.

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai perrmisiunile necesare pentru a accesa această pagină

en: Attachment
ro: Anexă

en: Settings for @role
ro: Opţiuni pentru @role

en: Permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ro: Extensiile pe care utilizatorii din acest rol le pot folosi. Separaţi extensiile cu un spaţiu şi nu introduceţi punctul introductiv.

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: The uploaded file was not an image.
ro: Fişierul încărcat nu era fişier imagine.

en: The uploaded image is too large; the maximum file size is %size kB.
ro: Imaginea încărcată este prea mare; dimensiunea maximă permisă este %size kB.

en: The uploaded image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea încărcată este prea mare; dimensiunile maxime permise sunt de %dimensions pixeli.

en: type
ro: tip

en: Database type
ro: Tip bază de date

en: User
ro: Utilizator

en: Continue
ro: Continuare

en: Configure
ro: Configurează

en: file
ro: fisier

en: status
ro: stare

en: Error
ro: Eroare

en: New user: %name %email.
ro: Utilizator nou: %name %email.

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Save categories
ro: Salvează categoriile

en: Content management
ro: Gestionare conţinut

en: Menu item
ro: Articol de meniu

en: Expanded
ro: Expandat

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ro: Calea la cate acest element meniu va fi legată. Acesta poate fi o cale internă Drupal cum ar fi %add-node sau un URL extern cum ar fi %drupal. Introduceţi %front pentru link la prima pagină.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ro: Dacă este selectat şi dacă acest articol de meniu are descendenţi, atunci acest meniu va apare întotdeauna expandat.

en: Parent item
ro: Articol părinte

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ro: Opţional. În meniu, articolele mai grele se scufundă, iar articolele mai uşoare se ridică spre suprafaţă.

en: Question
ro: Întrebare

en: Add child page
ro: Adaugă sub-pagină

en: Printer-friendly version
ro: Versiune tipar

en: Orphan pages
ro: Pagini orfane

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: top-level
ro: nivel rădăcină

en: Unknown export format.
ro: Format de export necunoscut.

en: outline
ro: plan

en: There are no orphan pages.
ro: Nu sunt pagini orfane.

en: see printer-friendly version
ro: vezi versiunea pentru printare

en: Active
ro: Activ

en: Post
ro: Postare

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Page
ro: Pagina

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: 1 day | @count days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Configuration saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: Footer message
ro: Mesaj footer

en: Logo
ro: Siglă

en: Mission
ro: Misiunea

en: Search box
ro: Câmp de căutare

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Public registrations
ro: Înregistrări publice

en: Only site administrators can create new user accounts.
ro: Numai administratorii sitului pot crea noi conturi de utilizator.

en: Url
ro: URL

en: Host
ro: Gazdă

en: Never
ro: Niciodată

en: Up to date
ro: Actualizat

en: Out of date
ro: Expirat

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
ro: Articolul de meniu poate fi particularizat si configurat o singură dată din momentul în care modulul meniu a fost <a href="@modules-page">activat</a>.

en: Recipients
ro: Destinatari

en: Selected
ro: Selectat

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
ro: Selectează <em>Da</em> dacă doreşti această categorie să fie implicită.

en: You must enter a category.
ro: Trebuie să introduceţi o categorie.

en: You must enter one or more recipients.
ro: Trebuie să specifici unul sau mai mulţi destinatari.

en: Category %category has been added.
ro: Categoria %category a fost adăugată.

en: Category %category has been updated.
ro: Categoria %category a fost actualizată.

en: Are you sure you want to delete %category?
ro: Sigur doreşti să ştergi %category?

en: Category not found.
ro: Categoria nu a fost găsită.

en: Category %category has been deleted.
ro: Categoria %category a fost ştearsă.

en: Hourly threshold
ro: Prag orar

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ro: Nu puteţi trimite mai mult de %number mesaje pe oră. Vă rugăm să încercaţi mai târziu.

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: Your e-mail address
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail

en: Send e-mail
ro: Trimite mesajul

en: You must select a valid category.
ro: Trebuie să selectezi o categorie validă.

en: You must enter a valid e-mail address.
ro: Trebuie sa introduci o adresa de e-mail validă.

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Title field label
ro: Etichetă câmp titlu

en: Body field label
ro: Etichetă câmp corp text

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Revisions
ro: Revizii

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Explanation
ro: Explicaţie

en: Selection options
ro: Opţiuni de selecţie

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Role name
ro: Numele rolului

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Theme configuration
ro: Configurare teme

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Severity
ro: Gravitate

en: Global settings
ro: Setări generale

en: Vote
ro: Votează

en: Count
ro: Contor

en: The selected file %name can not be attached to this post, because it exceeded the maximum filesize of %maxsize.
ro: Fişierul selectat %name nu poate fi ataşat, pentru că a depăşit dimensiunea maximă de %maxsize.

en: The selected file %name can not be attached to this post, because the disk quota of %quota has been reached.
ro: Fiţierul selectat %name nu poate fi ataşat, pentru că limita de spaţiu alocat de pe disc de %quota a fost atinsă.

en: The selected file %name can not be attached to this post, because the filename is too long.
ro: Fiţierul selectat %name nu poate fi ataşat, pentru că numele fişierului este prea lung.

en: RSS - blogs
ro: RSS - blog-uri

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: Search settings
ro: Opţiuni căutare

en: Mode
ro: Mod

en: blocked
ro: blocat

en: active
ro: activ

en: OPML feed
ro: resurse OPML

en: configure
ro: configurează

en: Number of news items in block
ro: Numărul articolelor de ştiri în bloc

en: View this feed's recent news.
ro: Afişează ştirile acestei resurse.

en: View this category's recent news.
ro: Afişează ştirile acestei categorii.

en: Feed overview
ro: Sumar resurse

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Next update
ro: Următoarea actualizare

en: %time left
ro: %time încă

en: remove items
ro: şterge articole

en: update items
ro: actualizează articole

en: Category overview
ro: Sumar categorie

en: Categorize
ro: Clasifică

en: You are not allowed to categorize this feed item.
ro: Nu îţi este permisă categorizarea articolului acestei resurse.

en: The categories have been saved.
ro: Categoriile au fost actualizate.

en: in category
ro: în categoria

en: aggregated feeds
ro: fluxuri agregate

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: blog it
ro: scrie blog

en: Comment on this news item in your personal blog.
ro: Comentează acestă ştire în blog-ul personal.

en: %age old
ro: %age vechime

en: %ago ago
ro: %ago în urmă

en: Authored by
ro: Autor

en: The news aggregator is a powerful on-site RSS syndicator/news reader that can gather fresh content from news sites and weblogs around the web.
ro: Agregatorul de noutăţi este un puternic cititor/agregator de ştiri care poate aduna conţinut proaspăt din siturile de ştiri de pe internet.

en: Items shown in sources and categories pages
ro: Articole afişate în surse şi în paginile de categorii

en: The number of items which will be shown with each feed or category in the feed and category summary pages.
ro: Numărul de obiecte care vor fi afişate pentru fiecare flux sau categorie din flux şi în paginile de sumar categorie.

en: Discard news items older than
ro: Aruncare ştiri mai vechi de

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
ro: O sursă cu URL %url există deja. Vă rugăm introduceţi un URL unic.

en: The feed %feed has been updated.
ro: Resursa %feed a fost actualizată.

en: Feed %feed deleted.
ro: Resursa %feed a fost ştearsă.

en: The feed %feed has been deleted.
ro: Resursa %feed a fost ştearsă.

en: Feed %feed added.
ro: Resursa %feed a fost adăugată.

en: The feed %feed has been added.
ro: Resursa %feed a fost adăugată.

en: Delete all
ro: Şterge tot

en: The news items from %site have been removed.
ro: Articolele de ştiri de la %site au fost îndepărtate.

en: administer news feeds
ro: administrează resursele de ştiri

en: access news feeds
ro: accesează resursele de ştiri

en: Performance
ro: Performanță

en: Read full article to view attachments.
ro: Citiţi întregul articol pentru a afişa ataşamentele.

en: 1 attachment | @count attachments
ro[0]: 1 fişier ataşat
ro[1]: @count fişiere ataşate
ro[2]: @count de fişiere ataşate

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Details
ro: Detalii

en: Last reply
ro: Ultima replică

en: System
ro: Sistem

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Code
ro: Cod

en: No posts available.
ro: Nu sunt articole disponibile.

en: Add a role to the selected users
ro: Adaugă un rol utilizatorilor selectaţi

en: Remove a role from the selected users
ro: Şterge un rol utilizatorilor selectaţi

en: security
ro: securitate

en: node
ro: nod

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Table
ro: Tabel

en: Mon
ro: Lun

en: Tue
ro: Marți

en: Wed
ro: Mie

en: Thu
ro: Jo

en: Fri
ro: Vin

en: Sat
ro: Sâm

en: Sun
ro: Dum

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Text color
ro: Culoare text

en: Navigation
ro: Navigator

en: Color
ro: Culoare

en: Theme-specific settings
ro: Opţiuni specifice temei

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
ro: Aceste opţiuni există doar pentru tema %theme şi pentru toate stilurile bazate pe acesta.

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: Allow
ro: Permite

en: Deny
ro: Interzice

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Updated URL for feed %title to %url.
ro: Am actualizat adresa URL pentru resursa %title la %url.

en: Read the rest of this posting.
ro: Citeşte restul conţinutului

en: Jump to the first comment of this posting.
ro: Sari la primul comentariu al acestui articol.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ro: Sari la primul comentariu nou al acestui articol.

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Add a new comment to this page.
ro: Adaugă un comentariu la această pagină.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ro: Împărtăşeşte opiniile tale legate de acest articol.

en: No terms available.
ro: Nu sunt termeni disponibili.

en: String
ro: Șir text

en: Users
ro: Utilizatori

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Choices
ro: Alegeri

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
ro: <a href="@help-url">Sinonime</a> ale acestui termen, un sinonim pe linie.

en: Minimum cache lifetime
ro: Viaţa minimă cache

en: Referrer
ro: Referinţă

en: 1 vote | @count votes
ro[0]: 1 vot
ro[1]: @count voturi
ro[2]: @count de voturi

en: Site maintenance
ro: Întreţinere sit

en: Online
ro: Activ

en: Off-line
ro: Inactiv

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ro: Când este "Online" toţi vizitatorii vor putea să acceseze situl normal. Când este "Off-line" doar utilizatorii cu perminisuni de "administrare configuraţie sit" vot fi abilitaţi să acceseze situl pentru mentenanţă; toţi ceilalţi vizitatori vor vedea mesajul de sit off-line configurat mai jos. Utilizatorii autorizaţi pot să se autentifice în perioada "Off-line" direct la pagina <a href="@user-login">autentificare</a>.

en: Site off-line message
ro: Mesaj pentru sit inactiv

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ro: Mesajul afişat vizitatorilor atunci când situl nu este operaţional.

en: Default front page
ro: Pagina de start prestabilită

en: Top pages
ro: Top pagini

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: access denied
ro: acces interzis

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Uninstall
ro: Dezinstalați

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Recent hits
ro: Vizite recente

en: The comment no longer exists.
ro: Comentariul nu mai există.

en: The comment and all its replies have been deleted.
ro: Comentariul şi toate replicile lui au fost şterse.

en: Do not display
ro: Nu se afişează

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Indică dacă următorul cod PHP întoarce <code>TRUE</code> (mod-PHP, numai pentru experţi).

en: Preformatted
ro: Preformatat

en: Profile
ro: Profil

en: module
ro: modul

en: Votes
ro: Voturi

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: reply
ro: replică

en: Session closed for %name.
ro: A fost închisă sesiunea pentru %name.

en: Tracker
ro: Urmărire

en: You have to specify a valid date.
ro: Trebuie să specificaţi o dată validă.

en: The name %name is a reserved username.
ro: Numele %name este rezervat.

en: The field %field is required.
ro: Câmpul %field este obligatoriu.

en: 1 new | @count new
ro[0]: 1 nou
ro[1]: @count noi
ro[2]: @count noi

en: Add rule
ro: Adaugă o regulă

en: Delete rule
ro: Şterge regulă

en: Table prefix
ro: Prefix tabel

en: Database username
ro: Utilizator bază de date

en: Database password
ro: Parolă bază de date

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Formatting guidelines
ro: Reguli de formatare

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %time. Lăsaţi liber pentru a folosi data şi ora din momentul trimiterii formei.

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
ro: Nu sunt permise modificări făcute ataşamentelor până când nu salvaţi acest articol. Primul "afişat" va fi inclus în fluxul RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
ro: Ataşarea fişierelor este dezactivată. Directoarele pentru fişiere nu au fost configurate în mod corespunzător.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
ro: Vizitaţi <a href="@admin-file-system">pagina de configurare a sistemului de fişiere</a>

en: Choose the appropriate item from the list:
ro: Alege obiectul corespunzător din listă:

en: On high-traffic sites it can become necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will go by before the cache is emptied and recreated. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
ro: În siturile cu volum mare de trafic poate deveni necesară impunerea unei durate minime de viaţă a cache-ului. Aceasta este durata minimă de timp care va trece până când cache-ul este golit şi recreat. O durată minimă de viaţă mai mare oferă performanţe mai bune, dar utilizatorii nu vor vedea conţinutul nou pentru o perioadă mai mare de timp.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ro: Dimensiunile maxim admisa ale imaginii, exprimate ca LĂŢIMExÎNĂLŢIME (de ex. 640x480). Puneţi 0 pentru a elimina restricţiile.

en: Depending on your sever environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
ro: În funcţie de server, aceste setări pot fi modificate în php.ini la nivel de sistem, un fişier php.ini din rădăcina instalării Drupal, din settings.php a sitului, sau din .htaccess din rădăcină.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
ro: Mărimea fişierului %role trebuie să fie un număr mai mare decât zero.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
ro: Mărimea maximă a fişierului %role pe încărcare este mai mare decât mărimea totală permisă pe utilizator

en: Maximum resolution for uploaded images
ro: Rezoluţia maximă a imaginilor încărcate

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ro: Dimensiunea maximă permisă a imaginilor (ex. 640x480 pixeli). Se pune 0 pentru a fi fără restricţii.

en: WIDTHxHEIGHT
ro: LĂŢIMExÎNĂLŢIME

en: Maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă fişier pe încărcare

en: Total file size per user
ro: Mărimea totală a fişierelor pe utilizator

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
ro: Dimensiunea maximă a tuturor fișierelor pe care un utilizator le poate avea în site (în megabytes).

en: The image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %resolution pixels.
ro: Imaginea a fost redimensionată pentru a încăpea în rezoluţia maximă permisă de %resolution pixeli.

en: [<a href="@link">more help...</a>]
ro: [<a href="@link">mai multe detalii...</a>]

en: Arabic
ro: Arabă

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: Italian
ro: Italiană

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreană

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Are you sure you want to delete these items?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceste articole ?

en: The items have been deleted.
ro: Articolele au fost şterse.

en: Your preferred username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ro: Nume de utilizator preferat; semnele de punctuaţie nu sunt permise în afară de spaţiu, - sau _.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ro: Introduceţi o adresă validă de e-mail. Toate mesajele noastre vor fi trimise la această adresă. Adresa de e-mail nu va fi făcută publică şi va fi folosită numai în cazurile în care doriţi schimbarea parolei sau vă abonaţi voluntar la diverse notificări.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ro: Adresa de email %email este deja înregistrată. <a href="@password">Aţi uitat parola?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
ro: Adresa de e-mail %email are accesul interzis.

en: Remove items
ro: Şterge articole

en: Allowed HTML tags
ro: Taguri HTML permise

en: The list of tags which are allowed in feeds, i.e., which will not be removed by Drupal.
ro: Lista etichetelor care sunt permise în fluxuri, cele care nu vor fi înlăturate de Drupal.

en: News aggregator
ro: Agregator ştiri

en: Sources
ro: Surse

en: !title category latest items
ro: Ultimele articole din categoria !title

en: !title feed latest items
ro: Ultimele articole din resursa !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
ro: O categorie cu numele %category există deja. Vă rugăm introduceţi un nume unic.

en: The category %category has been updated.
ro: Categoria %category a fost actualizată.

en: Category %category deleted.
ro: Categoria %category a fost ştearsă.

en: The category %category has been deleted.
ro: Categoria %category a fost ştearsă.

en: Category %category added.
ro: Categoria %category a fost adăugată.

en: The category %category has been added.
ro: Categoria %category a fost adăugată.

en: aggregator - @title
ro: agregator - @title

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Add menu
ro: Adaugă meniu

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
ro: Sigur doreşti ştergerea intrării din meniu %item?

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi articolul personal de meniu %item ?

en: The menu %title has been deleted.
ro: Meniul %title a fost şters.

en: Deleted menu %title.
ro: A fost şters meniul %title.

en: The menu item %title has been deleted.
ro: Articolul de meniu %title a fost şters.

en: Deleted menu item %title.
ro: Articolul de meniu %title a fost şters.

en: menu
ro: meniu

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: View user profile.
ro: Vezi profilul utilizatorului.

en: locked
ro: blocat

en: Titles only
ro: Doar titluri

en: Full text
ro: Text întreg

en: Upload picture
ro: Încarcă imaginea

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Language file
ro: Fişierul de limbă

en: published
ro: publicat

en: Average page generation time
ro: Timpul mediu de generare a paginii

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Show only users where
ro: Afişează numai utilizatori care

en: Refine
ro: Rafinează

en: Member for
ro: Membru pentru

en: @time ago
ro: în urmă cu @time

en: No users available.
ro: Nu sunt utilizatori disponibili.

en: No users selected.
ro: Nu sunt utilizatori selectaţi.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
ro: Am detectat tentative maliţioase de modificare a câmpurilor protejate de utilizator.

en: Select all rows in this table
ro: Selectați toate rândurile din acest tabel

en: Deselect all rows in this table
ro: Deselectați toate rândurile din acest tabel

en: %engine.engine was instructed to override the %name theme function, but no valid template file was found.
ro: Motorul %engine.engine a primit instrucţiuni să treacă peste funcţiile temei %name, dar nu a fost găsit niciun fişier şablon valid.

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Please enter some keywords.
ro: Vă rugăm să introduceţi câteva cuvinte cheie.

en: Request new password
ro: Solicitați parolă nouă

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra fără aprobarea administratorului.

en: Deleted
ro: Şters

en: Topics
ro: Subiecte

en: Topic
ro: Subiect

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
ro: Dimensiunea maximă a unui fișier pe care un utilizator îl poate încărca (în megabytes).

en: Edit menu
ro: Modifică meniu

en: Delete menu
ro: Şterge meniu

en: Add menu item
ro: Adăugare intrare în meniu

en: Edit menu item
ro: Modifică articolul meniu

en: Reset menu item
ro: Iniţializează articolul meniu

en: Disable menu item
ro: Dezactivare intrare din meniu

en: Delete menu item
ro: Şterge articolul meniu

en: No menu items defined.
ro: Nu sunt definite intrări în meniu.

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Locale settings
ro: Setări locale

en: Configure block
ro: Configurați blocul

en: How many content items to display in "day" list.
ro: Câte elemente să fie afişate în lista "zi".

en: Jan
ro: Ian

en: Jun
ro: Iunie

en: Jul
ro: Iul

en: Posts
ro: Articole

en: Mission statement
ro: Misiunea sitului

en: Configure permissions
ro: Configurare permisiuni

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Revert
ro: Revenire

en: Existing system path
ro: Calea de sistem existentă

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
ro: Specificaţi calea existentă, pe care doriţi s-o redenumiţi. De exemplu, node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ro: Specificaţi o cale alternativă prin care este accesată informaţia. De exemplu, introduceţi "about" pentru accesarea unei pagini de descriere. Folosiţi o cale relativă şi nu adăugaţi un slash la sfârşit, altfel aliasul URL nu va funcţiona.

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: Submitted by !a on @b.
ro: Trimis de !a la @b.

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: Number of day's top views to display
ro: Numărul de zile la care se afişează cel mai vizitat pe zi

en: Number of all time views to display
ro: Numărul de vizite ale tuturor timpurilor

en: Number of most recent views to display
ro: Numărul afişărilor recente

en: The settings have not been saved because of the errors.
ro: Opţiunile nu au fost salvate din cauza erorilor.

en: profile
ro: profil

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: Autocomplete taxonomy
ro: Auto-completează taxonomie

en: Post comment
ro: Scriere comentariu

en: The menu item has been disabled.
ro: Intrarea din meniu a fost dezactivată.

en: Send yourself a copy.
ro: Trimite-mi o copie.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
ro: !name (!name-url) ţi-a trimis un mesaj prin intermediul formularului de contact (!form-url) de pe situl !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
ro: Dacă nu doreşti să primeşti astfel de mesaje, îţi poţi modifica setările la adresa !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
ro: %name-from a trimis un e-mail către %name-to.

en: The message has been sent.
ro: Mesajul a fost trimis.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
ro: !name a trimis un mesaj prin formularul de contact la !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
ro: %name-from a trimis un e-mail referitor la %category.

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: role
ro: rol

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ro: Sigur doreşti să ştergi blocul %name ?

en: The block %name has been removed.
ro: Blocul %name a fost înlăturat.

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
ro: În liste, termenii mai grei vor fi afişaţi mai jos iar termenii mai uşori vor fi poziţionaţi mai spre vârf.

en: list terms
ro: afişează termeni

en: add terms
ro: adaugă termeni

en: Created new term %term.
ro: Noul termen %term a fost creat.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi termenul %title?

en: Deleted term %name.
ro: Termenul %name a fost şters.

en: warning
ro: atenţie

en: Last run !time ago
ro: Ultima rulare în urmă cu !time

en: Never run
ro: Nu a rulat niciodată

en: Site information
ro: Informațiile site-ului

en: Blocked
ro: Blocat

en: Default permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Results
ro: Rezultate

en: Older polls
ro: Sondaje anterioare

en: View the list of polls on this site.
ro: Afişează lista sondajelor din acest sit.

en: Need more choices
ro: Sunt necesare mai multe variante.

en: You must fill in at least two choices.
ro: Trebuie să adăugaţi cel puţin două opţiuni.

en: open
ro: deschis

en: Visitor
ro: Vizitator

en: Cancel your vote
ro: Anulează-ţi votul

en: View the current poll results.
ro: Afişează rezultatele sondajului curent.

en: Your vote was canceled.
ro: Votul a fost anulat.

en: create polls
ro: creare sondaje

en: vote on polls
ro: votează în sondaje

en: cancel own vote
ro: anulează votul propriu

en: inspect all votes
ro: inspectează toate voturile

en: List terms
ro: Afişează termeni

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unui termen implică automat şi ştergerea eventualilor descendenţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Parent term
ro: Părintele termenului

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Syndicate
ro: Fluxuri Distribuţie

en: Syndicate content
ro: Emite conţinut

en: Blogs
ro: Jurnale

en: Books
ro: Cărţi

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, ca urmare a unei erori "%error" în linia %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, datorită unei erori "%error" în linia %line.

en: Forums
ro: Forumuri

en: administer taxonomy
ro: administratre taxonomie

en: access administration pages
ro: acces la paginile de administrare

en: administer filters
ro: administrează filtrele

en: view revisions
ro: vezi versiuni vechi

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: !date by !username
ro: !date de !username

en: revert
ro: revenire

en: Revision
ro: Revizie

en: current revision
ro: versiunea curentă

en: The specified passwords do not match.
ro: Parolele specificate nu se potrivesc.

en: Track
ro: Urmăreşte

en: Database schema
ro: Schemă bază de date

en: Post new forum topic.
ro: Introducere subiect nou forum.

en: You are not allowed to post a new forum topic.
ro: Nu aveţi permisiuni suficiente pentru a putea scrie un nou subiect în forum.

en: <a href="@login">Login</a> to post a new forum topic.
ro: <a href="@login">Autentificare</a> pentru a scrie un subiect nou în forum.

en: No forums defined
ro: Nu sunt forumuri definite

en: This topic has been moved
ro: Acest subiect a fost mutat

en: User management
ro: Gestiune utilizator

en: Cron has not run. It appears cron jobs have not been setup on your system. Please check the help pages for <a href="@url">configuring cron jobs</a>.
ro: Cron nu a rulat. Se pare că joburile cron nu au fost setate pentru acest sistem. Verifică paginile de Ajutor pentru <a href="@url">configurare joburi cron</a>.

en: permission
ro: permisiune

en: Number of items per feed
ro: Număr de intrări per flux

en: Display of XML feed items
ro: Afişarea intrărilor fluxului XML

en: This table lists all the recorded votes for this poll.  If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
ro: Acest tabel listează toate voturile înregistrate pentru acest sondaj. Dacă utilizatorii anonimi pot vota, ei vor fi identificaţi prin intermediul adresei IP a calculatorului pe care îl foloseau când au votat.

en: Your vote was recorded.
ro: Votul dumneavoastră a fost înregistrat.

en: You are not allowed to cancel an invalid poll choice.
ro: Nu ai permisiuni să anulezi o alegere greşită din sondaj.

en: Total votes: %votes
ro: Total voturi: %votes

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
ro: Permite sitului dumneavoastră să captureze voturi pentru diferite topici, sub forma unor întrebări cu răspunsuri multiple.

en: Link color
ro: Culoare link

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
ro: Parola dumneavoastră, împreună cu alte instrucţiuni, a fost trimisă la adresa dumneavoastră de e-mail.

en: Length of trimmed posts
ro: Lungimea sumarului articolelor

en: 200 characters
ro: 200 de caractere

en: 400 characters
ro: 400 de caractere

en: 600 characters
ro: 600 de caractere

en: 800 characters
ro: 800 de caractere

en: 1000 characters
ro: 1000 de caractere

en: 1200 characters
ro: 1200 de caractere

en: 1400 characters
ro: 1400 de caractere

en: 1600 characters
ro: 1600 de caractere

en: 1800 characters
ro: 1800 de caractere

en: 2000 characters
ro: 2000 de caractere

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ro: Numărul maxim de caractere utilizat în versiunea scurtă a unui articol. Drupal va utiliza această opţiune pentru a determina la ce lungime va tăia articolul. Versiunea tăiată a unui articol este în mod normal utilizată ca un intro atunci când articolul este afişat pe prima pagină, sau în fluxuri XML, etc. Pentru a dezactiva intro-urile alegeţi 'Nelimitat'. Remarcaţi că acestă opţiune va afecta doar conţinutul nou sau actualizat şi nu va afecta intro-urile existente.

en: System default
ro: Implicit sistem

en: Not published
ro: Nepublicat

en: File settings
ro: Configurare fișiere

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ro: Extensiile implicite pe care pot să le încarce utilizatorii. Separaţi extensiile cu un spaţiu şi nu includeţi punctul introductiv.

en: Default maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă implicită a fişierelor la o încărcare

en: MB
ro: MO

en: Default total file size per user
ro: Mărimea totală a fişierelor pe utilizator

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ro: Configuraţia PHP limitează mărimea maximă a fişierului pe încărcare la %size.

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: The name to display for this menu link.
ro: Numele care va fi afişat pentru această intrare de meniu.

en: The description displayed when hovering over a menu item.
ro: Descrierea afişată la trecerea peste un articol de meniu.

en: Check to delete this menu item.
ro: Bifează pentru a şterge această intrare din meniu.

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
ro: Se pot deasemenea <a href="@edit">edita setările avansate</a> pentru această intrare din meniu.

en: XML feed
ro: flux XML

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Attach new file
ro: Ataşează un nou fişier

en: Attach
ro: Ataşează

en: List files by default
ro: Afişează fişiere implicit

en: File system path
ro: Calea către sistemul de fișiere

en: Add a new @s.
ro: Adăugare @s.

en: %title has been deleted.
ro: %title a fost şte(a)rs(ă).

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: details
ro: detalii

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ro: Utilizatorul %namen nu a fost activat, sau are accesul interzis.

en: Login attempt failed for %user.
ro: Încercare eşuată de autentificare pentru %user.

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: Themes
ro: Teme

en: If you want to add a static page, like a contact page or an about page, use a page.
ro: Dacă se doreşte adăugarea unei pagini statice, cum ar fi o pagină de contact, se foloseşte tipul de conţinut pagină.

en: Story
ro: Articol

en: Stories are articles in their simplest form: they have a title, a teaser and a body, but can be extended by other modules. The teaser is part of the body too. Stories may be used as a personal blog or for news articles.
ro: Articolele sunt intrări de conţinut în cea mai simplă formă: ele au un titlu, un teaser şi corpul conţinutului, dar pot fi extinse de alte module. Teaserul este de asemenea parte din corpul conţinutului. Articolele pot fi folosite pentru bloguri sau ştiri.

en: JPEG quality
ro: Calitate JPEG

en: administer nodes
ro: administrează nodurile

en: administer comments
ro: administrează comentarii

en: Delete comments
ro: Şterge comentariile

en: not published
ro: nepublicat

en: by
ro: adăugat de

en: The comments have been deleted.
ro: Comentariile au fost şterse.

en: Published comments
ro: Comentarii publicate

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
ro: Comentariul tău este pus în coada de aşteptare pentru a fi moderat de administratori şi va fi publicat după aprobare.

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Protected
ro: Protejat

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Hits
ro: Vizite

en: not sticky
ro: nu este lipicios

en: sticky
ro: lipicios

en: not promoted
ro: nepromovat

en: promoted
ro: promovat

en: Default options
ro: Opţiuni implicite

en: Read only
ro: Numai citire

en: Contact settings
ro: Setări de contact

en: Reset password
ro: Resetare parolă

en: disable
ro: dezactivare

en: Temporary directory
ro: Director de fişiere temporare

en: date
ro: dată

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fişierului. Nu s-a putut muta fişierul.

en: upload files
ro: încarcă fişiere

en: Site configuration
ro: Configuraţie sit

en: The specified date is invalid.
ro: Data specificată este incorectă.

en: Choice @n
ro: Opţiunea @n

en: The name of this web site.
ro: Numele acestui sit.

en: The slogan of this website. Some themes display a slogan when available.
ro: Sloganul acestui sit. Unele teme afişează un slogan dacă acesta este disponibil.

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
ro: Acest text va fi afişat la finalul oricărei pagini. Este util pentru adăugarea de text cu privire la copyright, etc.

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: The name used to indicate anonymous users.
ro: Numele folosit pentru a indica vizitatorii anonimi.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ro: Prima pagină afişează conţinutul de la acest URL relativ. Dacă nu sunteţi sigur, specificaţi "node".

en: Get help
ro: Ajutor

en: rebuild permissions
ro: reconstruire permisiuni

en: is
ro: este

en: Approval queue
ro: Coada de aprobare

en: Display on separate page
ro: Pe o pagină separată

en: Location of comment submission form
ro: Localizarea formularului de trimitere a comentariilor

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Go to page @number
ro: Mergi la pagina @number

en: Go to previous forum topic
ro: Subiectul precedent din forum

en: Go to next forum topic
ro: Următorul subiect din forum

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Underlined
ro: Subliniat

en: Site building
ro: Construire sit

en: No primary links
ro: Fără link-uri primare

en: No secondary links
ro: Fără link-uri secundare

en: No content types available.
ro: Nu sunt disponibile tipuri de conţinut.

en: Delete role
ro: Şterge rolul

en: all messages
ro: toate mesajele

en: !type messages
ro: mesaje !type

en: Filter by message type
ro: Filtrare după tipul de mesaj

en: Role specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice rolului

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ro: Introduceţi numele noului dumneavoastră meniu. Nu uitaţi să activaţi blocul nou creat în <a href="@blocks">pagina de administrare blocuri</a>.

en: Manage languages
ro: Administrare Limbi

en: English name
ro: Denumirea în lb. engleză

en: Translated
ro: Tradus

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: No fields defined.
ro: Nu sunt definite câmpuri.

en: Form name
ro: Nume formă

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
ro: Titlul noului câmp. Titlul va fi arătat utilizatorului. Un exemplu ar putea fi "Culoare preferată".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
ro: O explicaţie facultativă pentru noul câmp. Explicaţia va fi afişată utilizatorului.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
ro: Pentru a permite căutarea după valoarea acestui câmp, introduceţi un titlu pentru pagina rezultat. Cuvântul <code>%value</code> va fi substituit cu valoarea corespunzătoare. Exemplu: titlul paginii este "Membrii a căror culoare favorită este %value". Acesta se aplică doar câmpurilor publice.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
ro: Pentru a permite căutarea după valoarea acestui câmp, introduceţi un titlu pentru pagina rezultat. Un exemplu este "Persoanel care sunt angajate". Se aplică doar unui câmp public.

en: Save field
ro: Salvează câmp

en: Module blocks
ro: Blocuri modul

en: Administrator defined blocks
ro: Blocuri definite de administrator

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ro: Configurați ce blocuri de conținut apar în barele laterale și în alte regiuni ale site-ului.

en: Delete block
ro: Şterge blocul

en: !key settings
ro: setări !key

en: Save blocks
ro: Salvează blocuri

en: The block settings have been updated.
ro: Opţiunile blocului au fost actualizate.

en: Block specific settings
ro: Opţiuni specifice blocului

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ro: Suprascrieţi titlul impicit pentru bloc. Utilizaţi <em>&lt;none&gt;</em> pentru a nu afişa nici un titlu sau lăsaţi liber pentru a fi afişat titlul implicit al blocului.

en: '%name' block
ro: blocul '%name'

en: User specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice utilizatorului

en: Custom visibility settings
ro: Opţiuni specifice de afişare

en: Users cannot control whether or not they see this block.
ro: Utilizatorii nu pot controla modul de afişare al acestui bloc.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
ro: Afişează implicit acest bloc, dar permite utilizatorilor să-l poată ascundă.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
ro: Ascunde implicit acest bloc, dar permite utilizatorilor să-l poată afişa.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ro: Permite utilizatorilor individuali să  personalizeze vizibilitatea acestui bloc în preferinţe.

en: Show block for specific roles
ro: Afişează blocul pentru anumite roluri

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ro: Afişează acest bloc doar pentru rolurile selectate. Blocul va fi vizibil pentru toţi utilizatorii dacă nu a fost selectat nici un rol.

en: Page specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice paginii

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ro: Dacă a fost ales modul PHP, introdu cod PHP intre %php. Reţine că executarea de cod PHP incorect poate duce la năruirea întregului sit Drupal.

en: Show block on specific pages
ro: Afişează blocul pe anumite pagini

en: Save block
ro: Salvați blocul

en: Please ensure that each block description is unique.
ro: Asigură-te ca descrierea fiecărui bloc este unică.

en: The block configuration has been saved.
ro: Configuraţia blocului a fost salvată.

en: The block has been created.
ro: Blocul a fost creat.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
ro: O descriere sumară a blocului tău; folosită la <a href="@overview">block overview page</a>.

en: Block body
ro: Corpul blocului

en: The content of the block as shown to the user.
ro: Conţinutul blocului, aşa cum apare utilizatorului.

en: Block configuration
ro: Configurare blocuri

en: administer blocks
ro: administrează blocurile

en: use PHP for block visibility
ro: utilizează PHP pentru vizibilitatea blocului

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
ro: Controlează blocurile afişate în jurul conţinutului principal.

en: Core - required
ro: Nucleu - necesar

en: Enter the title, path, position and the weight for your new menu item.
ro: Introduceți titlul, calea, poziția și ponderea noului element de meniu.

en: Menus
ro: Meniuri

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
ro: Controlează meniul de navigare, linkurile primare şi secundare şi, în acelaşi timp, redenumeşte şi reorganizează elementele din meniu.

en: Primary and secondary links settings
ro: Configurațiile legăturilor primare și secundare

en: Menu containing primary links
ro: Meniu conținând legăturile primare

en: Menu containing secondary links
ro: Meniu conținând legăturile secundare

en: Show all menus
ro: Afişare toate meniurile

en: The name of the menu item.
ro: Numele elementului de meniu.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
ro: Sigur doriţi resetarea articolului de meniu %item la valoarea sa predefinită ?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ro: Toate personalizările vor fi pierdute. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: The menu item was reset to its default settings.
ro: Articolul de meniu a fost resetat la opţiunile implicite.

en: The menu item %title has been updated.
ro: Elementul de meniu %title a fost actualizat.

en: administer menu
ro: administrează meniurile

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ro: Permite administratorilor să personalizeze meniul de navigare în sit.

en: Create vocabularies and terms to categorize your content.
ro: Creați clasificări și termeni pentru a vă clasifica conținutul.

en: Add vocabulary
ro: Adaugă clasificare

en: Edit vocabulary
ro: Modifică clasificare

en: edit vocabulary
ro: modifică clasificarea

en: The name for this vocabulary. Example: "Topic".
ro: Denumirea acestui vocabular. De exemplu: "Topic".

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
ro: Descrierea clasificării; poate fi folosită de module.

en: Created new vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost creată.

en: Updated vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost actualizată.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi clasificarea %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unei clasificări implică automat şi ştergerea tuturor termenilor conţinuţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Deleted vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost ştearsă.

en: The name of this term.
ro: Numele acestui termen.

en: A description of the term.
ro: O descriere a termenului.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ro: O listă de termeni separaţi prin virgulă, care descriu conţinutul. De exemplu: haios, sărituri cu coarda, "Firma SRL".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
ro: Clasificarea %name nu poate fi modificată în acest fel.

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Add field
ro: Adaugă câmp

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
ro: Aceste opţiuni există doar pentu şabloanele şi stilurile bazate pe mecanismul de teme %engine.

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: Permission
ro: Permisiune

en: @module module
ro: modulul @module

en: My blog
ro: Blog-ul meu

en: Input formats
ro: Formate de intrare

en: Anonymous commenting
ro: Comentariu anonim

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ro: Autorii anonimi nu-şi pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters may leave their contact information
ro: Autorii anonimi îşi pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters must leave their contact information
ro: Autorii anonimi trebuie să-şi introducă datele de contact

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
ro: Această opţiune este activă când utilizatorii anonimi pot publica comentarii, la <a href="@url">pagina de permisiuni</a>.

en: Display below post or comments
ro: Sub articole sau comentarii

en: Default comment setting
ro: opţiunile predefinite pentru comentarii

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
ro: Utilizatorii cu drepturi de <em>administrare comentarii</em> vor putea suprascrie această setare.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ro: Conţinutul acestui câmp va fi considerat confidenţial şi nu va fi făcut public.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ro: Semnătura ta va fi făcută publică la finalul tuturor comentariilor.

en: parent
ro: părinte

en: Flat list - collapsed
ro: Listă desfăşurată - mesaje restrânse

en: Flat list - expanded
ro: Listă desfăşurată - mesaje extinse

en: Threaded list - collapsed
ro: Listă grupată - mesaje restrânse

en: Threaded list - expanded
ro: Listă grupată - mesaje extinse

en: Date - newest first
ro: Dată - cele mai noi întâi

en: Date - oldest first
ro: Date - cele mai vechi întâi

en: 1 comment | @count comments
ro[0]: 1 comentariu
ro[1]: @count comentarii
ro[2]: @count de comentarii

en: 1 new comment | @count new comments
ro[0]: 1 comentariu nou
ro[1]: @count comentarii noi
ro[2]: @count de comentarii noi

en: access comments
ro: accesează comentariile

en: post comments
ro: adaugă comentarii

en: post comments without approval
ro: adaugă comentarii fără aprobare

en: Save content type
ro: Salvează tipul de conţinut

en: Show descriptions
ro: Arată descrieri

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Save role
ro: Salvează rolul

en: file system
ro: sistem de fișiere

en: input formats
ro: formate de intrare

en: Number of users to display
ro: Numărul de utilizatori afişaţi

en: Profiles
ro: Profile

en: Edit container
ro: Editează containerul

en: Last visit
ro: Ultima vizită

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
ro: <a href="@login">autentifică-te</a> pentru a adăuga comentarii

en: Reply
ro: Replică

en: Hot topic threshold
ro: Pragul pentru un subiect fierbinte

en: Topics per page
ro: Subiecte pe pagină

en: Posts - most active first
ro: Articole - cele mai active la început

en: Posts - least active first
ro: Articole - cele mai puţin active la început

en: URL path settings
ro: Opţiuni cale URL

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: @user's picture
ro: imaginea utilizatorului @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: revert revisions
ro: revino la versiune anterioară

en: Search users
ro: Căutare utilizatori

en: New forum topics
ro: Subiectele noi din forum

en: @type: deleted %title revision %revision.
ro: @type: pentru %title revizia %revision a fost ştearsă.

en: Page not found
ro: Pagina nu a fost găsită

en: Your filename has been renamed to conform to site policy.
ro: Fișierul tău a fost redenumit pentru a se conforma politicii site-ului.

en: (site default theme)
ro: (temă implicită sit)

en: Preview trimmed version
ro: Previzualizare versiune scurtă

en: Preview full version
ro: Previzualizare versiune întreagă

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
ro: Articolul de tip @type este prea scurt. Trebuie să aveţi cel puţin %words cuvinte.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
ro: Acest articol a fost modificat de alt utilizator, modificările dumneavoastră nu pot fi salvate.

en: List, add, and edit users.
ro: Afişează, adaugă şi editează utilizatori.

en: The name %name is already taken.
ro: Numele %name este folosit deja.

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: The directory %directory is not writable
ro: Directorul %directory nu poate fi scris.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
ro: Dacă opţiunea este activată, Drupal va adăuga rel="nofollow" tuturor link-urilor, ca o măsură de a reduce efectele link-urilor spam. Reţine că nici link-urile valide nu vor fi urmate de către motoarele de căutare; prin urmare este bine ca opţiunea să fie activată doar pentru utilizatorii anonimi.

en: Show only items where
ro: Afişează numai articolele unde

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Rebuild permissions
ro: Reface permisiunile

en: @type: updated %title.
ro: @type: %title actualizat.

en: @type: added %title.
ro: @type: %title adăugat.

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: You must specify a valid role name.
ro: Trebuie să specificaţi un nume valid pentru rol.

en: The role has been added.
ro: Rolul a fost adăugat.

en: Path to custom logo
ro: Calea către logo-ul personal

en: taxonomy
ro: taxonomie

en: Updated term %term.
ro: Termenul %term a fost actualizat.

en: - Please choose -
ro: - Alegeţi -

en: - None selected -
ro: - Nici o selecţie -

en: Aggregator
ro: Agregator

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, datorită "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
ro: Nu există conţinut nou sindicat de la %site.

en: There is new syndicated content from %site.
ro: Există conţinut nou sindicat de la %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
ro: Resursa RSS de la %site pare a fi stricată, ca urmare a "%error".

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
ro: Agreghează conţinutul sindicat (resurse RSS, RDF şi Atom).

en: Account settings
ro: Setări de cont

en: The content type %name has been deleted.
ro: Tipul de conţinut %name a fost şters.

en: Deleted content type %name.
ro: Tipul de conţinut %name a fost şters.

en: Enter your keywords
ro: Introduceţi cuvintele cheie

en: Clean URLs
ro: Adrese URL curate

en: My account
ro: Contul meu

en: Pictures
ro: Imagini

en: Number of topics
ro: Numărul subiectului

en: Active forum topics
ro: Subiectele active ale forumului

en: Read the latest forum topics.
ro: Citeşte ultimele subiecte.

en: User activity
ro: Activitatea utilizatorului

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ro: Pentru a vedea cum să corectaţi această situaţie vizitaţi <a href="@url">documentaţia PHP image</a>.

en: GD library
ro: Librărie GD

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
ro: Categoria căreia îi va aparţine noul câmp. Categoriile sunt utilizate pentru a grupa în mod logic câmpurile. Un exemplu de categorie ar fi "Informaţii personale".

en: The user must enter a value.
ro: Utilizatorul trebuie să introducă o valoare.

en: Visible in user registration form.
ro: Vizibil în forma de înregistrare pentru noii utilizatori.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Maximum number of currently online users to display.
ro: Lungimea maximă a listei de utilizatori aflaţi simultan pe sit.

en: There is currently %members and %visitors online.
ro: În acest moment este %members şi %visitors online.

en: There are currently %members and %visitors online.
ro: În acest moment sunt %members şi %visitors online.

en: 1 guest | @count guests
ro[0]: 1 vizitator
ro[1]: @count vizitatori
ro[2]: @count de vizitatori

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: 1 year | @count years
ro[0]: 1 an
ro[1]: @count ani
ro[2]: @count de ani

en: 1 week | @count weeks
ro[0]: 1 săptămână
ro[1]: @count săptămâni
ro[2]: @count de săptămâni

en: 1 min | @count min
ro[0]: 1 min
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 sec | @count sec
ro[0]: 1 sec
ro[1]: @count sec
ro[2]: @count de sec

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Croatian
ro: Croată

en: Czech
ro: Cehă

en: Danish
ro: Daneză

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: German
ro: Germană

en: Greek
ro: Greacă

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hungarian
ro: Maghiară

en: Indonesian
ro: Indoneziană

en: Polish
ro: Poloneză

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Turkish
ro: Turcă

en: Edit comment
ro: Editează comentariul

en: Promote to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Edit rule
ro: Editează regulă

en: %keys (@type).
ro: %keys (%type).

en: The file could not be created.
ro: Fişierul nu a putut fi creat.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ro: Instrucţiunile de schimbare a parolei au fost trimise spre %name la adresa %email.

en: Account information
ro: Informaţii de cont

en: The e-mail address %mail is not valid.
ro: Adresa de e-mail %mail nu este validă.

en: authenticated user
ro: utilizator autentificat

en: Default authentication server
ro: Server implicit de autentificare

en: Only allow authentication from default server
ro: Se permite autentificarea numai de pe serverul implicit

en: Logging into a Drupal site
ro: Autentificare într-un sit Drupal

en: Field settings
ro: Opţiuni câmp

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
ro: Controlează forumurile şi ierarhia lor şi modifică configuraţia forumului.

en: Edit forum
ro: Editează forumul

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ro: Acesta este vocabularul alocat forumului. Unele opţiuni specifice vocabularului au fost înlăturate.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
ro: Articolul %forum este doar un container pentru forumuri. Alege unul din forumurile de mai jos.

en: Leave shadow copy
ro: Lasă o umbră

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ro: Dacă mutaţi acest subiect, puteţi lăsa un link către noua locaţie în vechiul forum.

en: Container name
ro: Numele containerului

en: forum container
ro: container forum

en: Created new @type %term.
ro: Noul @type %term a fost creat.

en: The @type %term has been updated.
ro: @type %term a fost actualizat.

en: @time ago<br />by !author
ro: în urmă cu @time <br />de către !author

en: create forum topics
ro: creează subiecte în forumuri

en: edit own forum topics
ro: modifică subiectele proprii

en: administer forums
ro: administrează forumuri

en: Add new field
ro: Adaugă câmp nou

en: Search content
ro: Căutare conţinut

en: Search content by keyword.
ro: Căutare conţinutdupă cuvânt cheie.

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Only in the category(s)
ro: numai în categoria/categoriile

en: Only of the type(s)
ro: Numai de tip(uri)

en: Content ranking
ro: Ordonare conţinut

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ro: Următoarele numere controlează care proprietăţi sunt favorizate de căutarea în conţinut atunci când se ordonează rezultatele. Numerele mari înseamnă mai multă relevanţă, zero inseamnă că proprietatea este ignorată. Modificarea acestor numere nu necesită reconstruirea indexului de căutare. Modificările au efect imediat.

en: Keyword relevance
ro: Relevanţă cuvânt-cheie

en: Recently posted
ro: Postări recente

en: Number of comments
ro: Număr de comentarii

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Hide descriptions
ro: Ascunde descrierile

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi încărcat pentru că destinaţia %directory nu este configurată corect.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat pentru că nu există un fişier acest nume. Verifică dacă numele dat este corect.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat pentru că un fişier cu acest nume există deja la destinaţie.

en: The selected file %file could not be copied.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat.

en: The removal of the original file %file has failed.
ro: Ştergerea fişierului original %file a eşuat.

en: Color set
ro: Set culori

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
ro: <ul>
    <li>Verificaţi dacă ortografierea este corectă.</li>
    <li>Ştergeţi ghilimelele care încadrează frezele pentru a găsi fiecare cuvânt în mod individual: <em>"pălărie albastră"</em> va găsi mai puţin decât <em>pălărie albastră</em>.</li>
    <li>Relaxaţi interogare cu <em>OR</em>: <em>pălărie albastră</em> va găsi mai puţin decât <em>pălărie OR albastră</em>.</li>
    </ul>

en: Database host
ro: Host bază de date

en: Maximum link text length
ro: Lungimea maximă pentru şirul text

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ro: URL-urile mai lungi decât acest număr de caractere vor fi trunchiate pentru a preveni şirurile de caractere lungi care rup formatul. Linkul va fi reţinut, doar partea text a linkului va fi trunchiată.

en: Check e-mail
ro: Verifică e-mail

en: Default picture
ro: Imaginea predefinită

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ro: Adresa URL pentru poza care va fi afişată în profilul membrilor care nu şi-au personalizat contul. Lăsaţi liber pentru nici un fel de poză.

en: Select the default site time zone.
ro: Alegeţi fusul orar predefinit pentru acest sit.

en: Site status
ro: Starea sitului

en: Toggle display
ro: Inversează afişare

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ro: Dacă nu aveţi acces fişier direct la server, folosiţi acest câmp pentru a încărca sigla.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed to be used as logos.
ro: Se pot folosi pentru logo numai imagini de tip JPEG, PNG şi GIF.

en: Configuration file
ro: Fişier configuraţie

en: %percentage of the site has been indexed.
ro: %percentage din acest sit a fost indexat.

en: Download method
ro: Metoda de descărcare

en: Web server
ro: Server web

en: Error reporting
ro: Raportarea erorilor

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ro[0]: Mai este 1 articol de indexat.
ro[1]: Mai sunt @count articole de indexat.
ro[2]: Mai sunt @count de articole de indexat.

en: sort by @s
ro: sortare @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
ro: Ne pare rău, numele de utilizator sau parola sunt eronate. <a href="@password">V-aţi uitat parola?</a>

en: and
ro: şi

en: where
ro: unde

en: URL filter
ro: Filtru URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
ro: Selectează unul sau mai multe comentarii pentru a fi actualizate.

en: 1 read | @count reads
ro[0]: 1 afişare
ro[1]: @count afişări
ro[2]: @count de afişări

en: access statistics
ro: statistici de acces

en: view post access counter
ro: vezi contor pentru acces mesaje

en: Enables the categorization of content.
ro: Permite categorizarea conţinutului.

en: Save rule
ro: Salvează regula

en: Delete contact
ro: Şterge contact

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
ro: Exemplu: 'webmaster@example.com' sau 'sales@example.com'. Pentru a specifica mai mulţi destinatari, separă fiecare adresă de e-mail cu o virgulă.

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ro: Auto-reply opţional. Lasă liber dacă nu doreşti să trimiţi utilizatorului un mesaj auto-reply.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
ro: %recipient este o adresa e-mail invalida.

en: Additional information
ro: Informaţii suplimentare

en: You can leave a message using the contact form below.
ro: Poţi lăsa un mesaj folosind formularul de contact de mai jos.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
ro: Numărul maxim de mesaje pe oră ale unui utilizator.

en: Contact form: category %category added.
ro: Formă contact: categoria %category a fost adăugată.

en: Contact form: category %category updated.
ro: Formă contact: categoria %category a fost actualizată.

en: Lithuanian
ro: Lituaniană

en:  (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ro:  (<span class="admin-disabled">dezactivat</span>)

en:  (<span class="admin-missing">missing</span>)
ro:  (<span class="admin-missing">lipsă</span>)

en:  (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ro:  (<span class="admin-enabled">activat</span>)

en: Depends on: !dependencies
ro: Depinde de: !dependencies

en: Required by: !required
ro: Solicitat de: !required

en: Some required modules must be enabled
ro: Unele module necesare trebuie activate

en: Would you like to continue with enabling the above?
ro: Doriţi să continuaţi cu activarea de mai sus?

en: administer site configuration
ro: administrare configuraţie sit

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ro: Procesul de import al traducerii a eşuat, deoarece fişierul %filename nu poate fi citit.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: era aşteptat "msgstr" la linia %line, dar nu a fost găsit.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: era aşteptat "msgid_plural" la linia %line, dar nu a fost găsit.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare de sintaxă la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgid" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgstr[]" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgstr" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: există un şir text neaşteptat la linia %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename se termină brusc la linia %line.

en: Save translations
ro: Salvează traducerile

en: Export template
ro: Exportă şablonul

en: anonymous user
ro: utilizator anonim

en: Save permissions
ro: Salvează permisiunile

en: The name %name has been denied access.
ro: Numele %name are accesul interzis.

en: directory ping
ro: ping director

en: Original text
ro: Text original

en: Delete content type
ro: Şterge tipul de conţinut

en: edit permissions
ro: modificare permisiuni

en: notice
ro: notă

en: by !name
ro: de !name

en: User account
ro: Cont utilizator

en: File download
ro: Descărcare fişier

en: Acronym
ro: Acronim

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ro: Nu am reuşit să încarc imaginea; directorul %directory nu există sau nu poate fi scris.

en: Post new comment
ro: Publică un comentariu nou

en: The field has been updated.
ro: Câmpul a fost actualizat.

en: Returns information about an author in the system.
ro: Afişează informaţia referitoare la un autor din sistem.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
ro: Creează un nou articol şi opţional îl publică.

en: Updates the information about an existing post.
ro: Actualizează informaţia referitoare la un articol existent.

en: Returns information about a specific post.
ro: Afişează informaţia referitoare la un articol existent.

en: Deletes a post.
ro: Şterge un articol.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
ro: Afişează o listă cu cele mai recente articole din sistem.

en: Updates information about an existing post.
ro: Actualizează informaţii referitoare la un articol existent.

en: Uploads a file to your webserver.
ro: Actualizează un fişier în webserver-ul tău.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
ro: Afişează o listă cu toate categoriile în care articolul este stabilit.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
ro: Afişează o listă  bandwidth-friendly cu cele mai recente articole din sistem.

en: Sets the categories for a post.
ro: Setează categoriile pentru un articol.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
ro: Reţine informatiiile despre metodele XML-RPC suportate de server.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
ro: Reţine informaţiile despre plugin-urile de formatare a textului suportate de server.

en: Error storing post.
ro: Eroare la stocarea articolului.

en: You do not have permission to update this post.
ro: Nu ai permisiunea de a actualiza acest articol.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
ro: Nu este posibil uploadul fișierului, pentru că a depășit dimensiunea maximă permisă de @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
ro: Fișierul nu poate fi atașat la acest articol, pentru că limita de utilizare a diskului de @quota a fost atinsă.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
ro: Nu este posibilă încărcarea fișierului pentru că sunt permise doar fișierele cu următoarele extensii: @extensions

en: No file sent.
ro: Nu a fost trimis nici un fişier.

en: Error storing file.
ro: Eroare la stocarea fişierului.

en: Invalid post.
ro: Articol invalid.

en: The default maximum file size a user can upload.
ro: Dimensiunea maximă implicită a fișierului pe care un utilizator îl poate încărca.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
ro: Mărimea maximă implicită a tuturor fişierelor pe care un utilizator poate să le aibă pe sit.

en: administer content with blog api
ro: administrează conţinut cu blog api

en: List, edit, or add user roles.
ro: Afişează, editează sau adaugă roluri utilizator.

en: edit role
ro: modifică rolul

en: All recent posts
ro: Toate articolele recente

en: My recent posts
ro: Articolele mele recente

en: Track posts
ro: Urmărire articole

en: Enables tracking of recent posts for users.
ro: Activează urmărirea publicaţiilor recente ale utilizatorilor.

en: Minimum number of words
ro: Numărul minim de cuvinte

en: Password field is required.
ro: Câmpul parolă este obligatoriu.

en: Confirm password
ro: Confirmare parolă

en: Default display order
ro: Ordinea predefinită de afişare

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
ro: Modul de sortare implicit al comentariilor pentru vizitatorii anonimi şi noii utilizatori. Aceştia din urmă pot să modifice setarea folosind panoul de control al comentariilor. Pentru utilizatorii înregistraţi, opţiunile sunt stocate ca şi preferinţe permanente.

en: Administration theme
ro: Temă administrare

en: Check username
ro: Verifică nume utilizator

en: Enable personal contact form by default
ro: Activează formular personal de contact în mod implicit

en: Default status of the personal contact form for new users.
ro: Statutul implicit al formularului personal de contact pentru noii utilizatori.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
ro: Informatiiile ce pot fi prezentate pe <a href="@form">pagina de contact</a>. Pot fi orice, de la un ghid, până la adresa ta poştală sau numărul de telefon.

en: Run cron
ro: Rulează cron

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ro: Problemă de securitate: Nu am putut scrie fişierul .htaccess. Vă rugăm să creaţi manual un fişier cu numele .htaccess în directorul %directory, care să conţină următoarele linii: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ro: Fişierul %file nu a putut fi salvat pentru că încărcarea nu s-a terminat.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ro: Fişierul %file nu a putut fi salvat; eroare necunoscută.

en: Add to book outline
ro: Adaugă la structură carte

en: Database port
ro: Port bază de date

en: Re-index site
ro: Re-indexare sit

en: Are you sure you want to re-index the site?
ro: Sigur doriţi să reindexaţi acest sit?

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ro: Aceste opţiuni sunt necesare doar pentru unele situri. Dacă nu sunteţi sigur ce ar trebui introdus aici, lasaţi configuraţiile implicite sau consultaţi-vă cu furnizorul de hosting.

en: If your database is located on a different server, change this.
ro: Baza de date este localizată pe un alt server, schimbaţi asta.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
ro: Dacă baza de date a dumneavoastră utilizează un post nestandard, introduceţi aici numărul de port.

en: Database port must be a number.
ro: Portul bazei de date trebuie să fie un număr.

en: view uploaded files
ro: afişează fişierele încărcate

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ro: Activează sau dezactivează afişare unor anumite elemente din pagină.

en: create url aliases
ro: creează alias-uri url

en: administer url aliases
ro: administrează alias-uri url

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ro: Am detectat o opţiune nepermisă. Vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul !name.

en: Status report
ro: Raport de situație

en: Not writable
ro: Nu se poate scrie

en: Identification
ro: Identificare

en: host
ro: gazdă

en: Notify user of new account
ro: Înştiinţează utilizatorul că a fost creat contul nou.

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi încărcat pentru că destinaţia %directory nu poate fi găsită sau pentru că permisiunile fişierului nu permit scrierea acestuia.

en: Path to custom icon
ro: Calea către logo-ul personal

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ro: Mai jos este o listă a comentarii publicate pe sit care necesită aprobare. Pentru a aproba un comentariu apasă pe "editează" şi apoi schimbă-i "moderation status" în aprobat. Fă click pe un subiect pentru a afişa comentariul; fă click pe numele autorului pentru a modifica datele sale de utilizator; fă click pe "editare"pentru a modifica textul şi respectiv pe "ştergere" pentru a şterge comentariul.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
ro: Listează şi editează comentariile şi coada de moderare.

en: Delete comment
ro: Șterge comentariu

en: Reply to comment
ro: Replică la acest comentariu

en: Viewing options
ro: Opţiuni afişare

en: Default display mode
ro: Modul predefinit de afişare

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
ro: Modul implicit de afişare al comentariilor. Modurile extinse afişează întregul comentariu; modurile grupate (threaded) adună replicile în mănunchiuri.

en: Default comments per page
ro: Numărul predefinit de comentarii pe pagină

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
ro: Numărul predefinit de comentarii pe fiecare pagină; mai multe comentarii sunt distribuite pe mai multe pagini.

en: Comment controls
ro: Formularul de control al comentariilor

en: Display above the comments
ro: Deasupra comentariilor

en: Display below the comments
ro: Sub comentarii

en: Display above and below the comments
ro: Deasupra şi sub comentarii

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
ro: Poziţia formularului de control a comentariilor.  Acesta permite utilizatorilor modificarea modului de afişare şi a ordinii de afişare a comentariilor.

en: Comment subject field
ro: Câmpul subiectului mesajului

en: Can users provide a unique subject for their comments?
ro: Pot utilizatorii să publice un subiect unic pentru comentariile trimise?

en: You are not authorized to post comments.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a comenta articole.

en: The comment you are replying to does not exist.
ro: Comentariul căruia doriţi să-i replicaţi nu există.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ro: Această discuţie este închisă: nu poţi publica noi comentarii.

en: You are not authorized to view comments.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a afişa comentariile.

en: Comment: updated %subject.
ro: Comentariu: am actualizat %subject.

en: Comment: duplicate %subject.
ro: Comentariu: %subject duplicat.

en: Comment: added %subject.
ro: Comentariu: am adăugat %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ro: Sigur doreşti să ştergi comentariul %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ro: Toate replicile la acest comentariu se vor pierde. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Publish the selected comments
ro: Publică comentariile selectate

en: Unpublish the selected comments
ro: Nu publica comentariile selectate

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
ro: Nu pare să existe nici un comentariu pentru ştergere sau comentariul selectat a fost şters de alt administrator.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ro: Eşti sigur ca vrei să ştergi aceste comentarii şi toate replicile?

en: You have to specify a valid author.
ro: Trebuie să specifici un autor valid.

en: The name you used belongs to a registered user.
ro: Numele ales aparţine unui utilizator înregistrat.

en: You have to leave your name.
ro: Trebuie să introduci un nume.

en: The e-mail address you specified is not valid.
ro: Adresa de e-mail specificată nu este validă.

en: You have to leave an e-mail address.
ro: Trebuie să specifici o adresă de e-mail.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
ro: Adresa URL a paginii tale nu este validă.  Nu uita, ea trebuie să fie în forma <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
ro: (Fără subiect)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
ro: Alege modalitatea preferată de afişare a comentariilor şi apasă "Salvare opţiuni" pentru a activa modificările propuse.

en: Comment viewing options
ro: Opţiuni de afişare a comentariilor

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ro: <a href="@login">autentifică-te</a> sau <a href="@register">înregistrează-te</a> pentru a adăuga comentarii

en: Comment: deleted %subject.
ro: Comentariu: am şters %subject.

en: Access type
ro: Tip acces

en: Add feed
ro: Adaugă o sursă

en: File system
ro: Sistem de fișiere

en: @name's blog
ro: Blogul lui @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
ro: Trebuie să furnizezi o adresă validă de e-mail pentru a putea contacta alţi utilizatori. Te rugăm să îţi corectezi <a href="@url">informaţiile personale</a> şi să incerci din nou.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
ro: Nu poţi contacta mai mult de %number utilizatori într-o oră. Te rugăm să revii mai târziu.

en: Enter your @s username.
ro: Introduceţi numele utilizator @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
ro: Poza sau caricatura dumneavoastră. Dimensiunile maxime sunt %dimensions iar mărimea maxim admisă a fişierului este %size kB.

en: All languages
ro: Toate limbile

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
ro: Acestă pagină este afişată atunci când nici un alt conţinut nu se potriveşte documentului solicitat. Dacă sunteţi nesigur, nu specificaţi nimic.

en: %message in %file on line %line.
ro: %message în %file la linia %line.

en: Picture image path
ro: Calea către imagini

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
ro: Au fost detectate una sau mai multe probleme cu instalarea Drupal. Pentru mai multe informaţii vizualizaţi <a href="@status">raportul de stare</a>.

en: No help is available for module %module.
ro: Nu există mesaje de ajutor pentru modulul %module.

en: @module administration pages
ro: pagini administrare @module

en: By module
ro: De modul

en: Manage your site's content.
ro: Gestionaţi conţinutul sitului.

en: Control how your site looks and feels.
ro: Controlează cum arată situl.

en: Adjust basic site configuration options.
ro: Ajustează opţiunile de configurare de bază.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
ro: Gestionează utilizatorii, grupurile şi accesul către facilităţile sitului.

en: Add language
ro: Adaugare limbă

en: Edit string
ro: Modifică şirul text

en: Delete string
ro: Şterge şirul text

en: Are you sure you want to delete the language %name?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi limba %name ?

en: The language %locale has been removed.
ro: Limba %locale a fost ştearsă.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi şirul de caractere "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea şirului de caractere duce la ştergerea tuturor traducerilor din toate limbile. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ro: Uneltele de prelucrare a imaginilor %toolkit nu poate procesa corect %function.

en: @username's blog
ro: Blogul lui @username

en: Currently using !item !version
ro: Curent utilizat !item !version

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
ro: Ai încercat să foloseşti date de autentificare utilizabile o singură dată pentru un cont care a fost blocat.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ro: Utilizatorul %name a folosit linkul unic de autentificare la momentul %timestamp.

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
ro: Modificarea %settings a eşuat. Verificaţi permisiunile fişierului.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
ro: Deschiderea %settings a eşuat, verificaţi permisiunile fişierului.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
ro: Tocmai aţi utilizat linkul one-time login. Nu mai este necesar să utilizaţi acest link pentru autentificare. Vă rugăm schimbaţi parola.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
ro: !username s-a înscris pentru un cont.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
ro: Nume utilizator sau adresa e-mail

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a publica acest tip de articol. Vă rugăm să îl salvați ca ciornă.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
ro: Nu aveți permisiuni suficiente pentru a salva acestă postare ca ciornă. Vă rugăm să o publicați.

en: Invalid categories submitted.
ro: Au fost trimise categorii invalide.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
ro: Este obligatorie o categorie din clasificarea @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
ro: Puteți să alegeți numai o categorie din clasificarea @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
ro: Eroare la salvarea categoriilor. Această facilitate nu este disponibilă.

en: @type: added %title using blog API.
ro: @type: am adăugat %title folosind API-ul de blog.

en: Blog API
ro: API blog

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
ro: Permite utilizatorilor să publice conţinut folosind aplicaţii ce suportă API-uri de blog de tip XML-RPC.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ro: <em>şi</em> unde <strong>%property</strong> este <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
ro: <strong>%property</strong> este <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
ro: Completare automată nume cont

en: 0 sec
ro: 0 secunde

en: form
ro: formă

en: Basic options
ro: Opţiuni de bază

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ro: Pentru a schimba parola curentă, introduceţi parola nouă în ambele câmpuri.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
ro: Aţi utilizat deja linkul pentru autentificare one-time. Nu mai este necesară utilizarea acestui link pentru autentificare. Sunteţi autentificat deja.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ro: Aţi încercat utilizarea unui link one-time care a expirat. Vă rugăm solicitaţi unul nou utilizând formularul de mai jos.

en: This login can be used only once.
ro: Această autentificare poate fi folosită o singură dată.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ro: Aţi încercat să utilizaţi un link pentru autentificare one-time care a fost ori utilizat ori nu mai este valid. Solicitaţi unul nou utilizând formularul de mai jos.

en: The translation import of %filename failed.
ro: Importul fişierului de traducere %filename a eşuat.

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Inserted
ro: Inserat

en: Provide a password for the new account in both fields.
ro: Introduceţi o parolă pentru noul cont.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
ro: Pentru mai multe informaţii consultaţi <a href="@help">secţiunea ajutor</a>, sau  <a href="@handbook">manualele Drupal online</a>. Puteţi de asemenea scrie la <a href="@forum">forumul Drupal</a>, sau să vizualizaţi o paletă largă de <a href="@support">alte opţiuni suport</a> disponibile.

en: Account details for !username at !site
ro: Detaliile contului !username la !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
ro: !username,
    
    Vă mulţumim că v-aţi înregistrat la !site. Puteţi să vă identificaţi acum la !login_uri folosind următorul cont si următoarea parolă:
    
    nume cont: !username
    parolă: !password
    
    De asemenea, puteţi să vă identificaţi făcând click pe linkul de mai jos, sau copiind adresa in browserul dumneavostră:
    
    !login_url
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată, întrucât expiră după folosire.
    
    După ce v-aţi identificat veţi fi redirecţionat la !edit_uri pentru a vă putea schimba parola.
    
    
    --
    Echipa !site

en: User e-mail settings
ro: Opţiunile de e-mail ale utilizatorilor

en: Subject of welcome e-mail
ro: Subiectul e-mail-ului de bun venit

en: Body of welcome e-mail
ro: Corp mesaj e-mail de bun venit

en: Poll
ro: Sondaj

en: Preview post
ro: Previzualizare articol

en: Must users preview posts before submitting?
ro: Sunt utilizatorii obligaţi să previzualizeze articolul înainte de a-l trimite spre publicare ?

en: More information about formatting options
ro: Mai multe informaţii despre opţiunile de filtrare

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
ro: Procesele periodice (cron) au rulat mai mult de o oră; cel mai probabil s-au blocat.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ro: Încercare de a reporni cron cât timp rulează deja.

en: Cron run completed.
ro: Cron a rulat cu succes.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
ro: O explicaţie a adăugărilor, sau a actualizărilor, pentru a ajuta alţi autori să înţeleagă motivaţia ta de a scrie în această carte.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
ro: Numărul minim de cuvinte pe care trebuie să le conţină această formă de conţinut pentru a fi considerată validă. Această regulă poate fi utilă pentru a elimina propunerile de articole ce nu îndeplinesc anumite standarde, cum ar fi anunţurile foarte scurte.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
ro: Opţional specificaţi o adresă URL alternativă prin care acest nod poate fi accesat. De exemplu, scrieţi "about" pentru accesarea unei pagini de descriere. Folosiţi o cale relativă şi nu adăugaţi un slash la sfârşit, altfel alias-ul nu va funcţiona.

en: Already added languages
ro: Limbi deja adăugate

en: Recent blog posts
ro: Articole recente în blog

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Are you sure you want to delete these users?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aceşti utilizatori?

en: The users have been deleted.
ro: Utilizatorii au fost şterşi.

en: Language name
ro: Nume Limbaj

en: allow
ro: permite

en: Edit category
ro: Editează categoria

en: The content type %name has been updated.
ro: Tipul de conţinut %name a fost actualizat.

en: The content type %name has been added.
ro: Tipul de conţinut %name a fost adăugat.

en: Catalan
ro: Catalană

en: Cron ran successfully
ro: Cron a rulat cu succes

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: Rule type
ro: Tip regulă

en: Mask
ro: Mască

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi regula @type pentru %rule?

en: The access rule has been deleted.
ro: Regula de acces a fost ştearsă.

en: Database configuration
ro: Configuraţia bazei de date

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
ro: Serverul dumneavoastră de web nu pare să suporte nici un tip acceptat de bază de date. Verificaţi împreună cu furnizorul de hosting dacă oferă un tip de bayă de date care este <a href="@drupal-databases">acceptată de Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
ro: Introduceţi următoarele informaţii pentru a configura baza de date @drupal.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
ro: Tipul de bază de date utilizat de @drupal pentru a stoca datele.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ro: Numele bazei de date unde vor fi stocate datele @drupal. Trebuie să existe pe server înainte ca @drupal să poată fi instalat.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
ro: Numele bazei de date %db_type pe care o va utiliza @drupal pentru a stoca datele. Trebuie să existe pe server înaintea instalării @drupal.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ro: În fişierul %settings_file aţi configurat utilizarea de către @drupal a tipului de server %db_type. Cu toate acestea instalarea PHP curentă nu oferă suport pentru acest tip de bază de date.

en: Select an installation profile
ro: Selectaţi un profil de instalare

en: (built-in)
ro: (încorporat)

en: No profiles available
ro: Nici un profil disponibil

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ro: Nu am găsit nici un profil de instalare. Profilele de instalare ne informează ce module să activăm şi ce structuri să instalăm în baza de date. Un profil este necesar pentru a continua procesul de instalare.

en: Drupal already installed
ro: Drupal este deja instalat.

en: @drupal installation complete
ro: Instalare @drupal completă

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
ro: Felicitări, @drupal a fost instalat cu succes.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
ro: Revedeţi mesajul de mai sus înainte de a continua către <a href="@url">noul  dumneavoastră sit</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
ro: Vizitaţi acum <a href="@url">noul dumneavoastră sit</a>.

en: Site off-line
ro: Sit offline

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
ro: Procesele periodice (cron) au depăşit timpul limită şi a for oprit.

en: 1 byte | @count bytes
ro[0]: 1 octet
ro[1]: @count octeţi
ro[2]: @count de octeţi

en: MySQL database
ro: Baza de date MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
ro: Serverul MySQL este prea vechi. Drupal necesită cel puţin MySQL %version.

en: PostgreSQL database
ro: Bază de date PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
ro: Serverul PostgreSQL este prea vechi. Drupal necesită cel puţin PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
ro: Baza de date PostgreSQL este configurată cu o codare greşită a şirurilor de caractere (%encoding). Este posibil să nu funcţioneze conform aşteptărilor. Vă recomandăm să o recreaţi cu codare (encoding) UTF-8/Unicode. Mai multe informaţii regăsiţi în <a href="@url">Documentaţi PostgreSQL</a>.

en: The directory %directory has been created.
ro: Directorul %directory a fost creat.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ro: Permisunile directorului %directory au fost schimbate pentru a putea fi scris.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ro: !name nu poate fi mai lung de %max caractere dar are %length caractere.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul %name.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ro: Definiţi calitatea imaginilor pentru interfaţa JPEG. Rang de la 0 la 100. Valorile mai mari înseamnă calitate mai mare dar şi fişiere mai mari.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
ro: Modulul %module este necesar dar nu a fost găsit. Vă rugăm mutaţi-l in directorul <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
ro: Suportul PHP MySQL nu este disponibil.

en: PHP MySQLi support not enabled.
ro: Suportul PHP MySQLi nu este activat.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
ro: Suportul PHP PostgreSQL nu este activat.

en: Custom language
ro: Limba personalizată

en: Add custom language
ro: Adaugă limbă personalizată

en: Language name in English
ro: Numele limbii, în engleză

en: The language %language (%code) already exists.
ro: Limba %language (%code) există deja.

en: Invalid language code.
ro: Codul limbii este incorect.

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ro: Lăsați necompletat pentru a afișa toate șirurile de caractere. Căutarea ține cont de majuscule și minuscule.

en: English (provided by Drupal)
ro: Engleza (asigurată de Drupal)

en: Search in
ro: Căutați în

en: Only translated strings
ro: Numai șirurile de caractere traduse

en: Only untranslated strings
ro: Numai șirurile de caractere netraduse

en: Languages not yet added
ro: Limbi ce nu au fost adăugate încă

en: Import translation
ro: Importă traducerea

en: Import into
ro: Import în

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
ro: Şirurile de text din fişierul încărcat le vor înlocui pe cele vechi, iar cele noi vor fi adăugate

en: Existing strings are kept, only new strings are added
ro: Şirurile de text existente sunt păstrate, doar cele noi sunt adăugate

en: Export translation
ro: Exportă traducerea

en: String not found.
ro: Nu am găsit şirul text.

en: The string has been saved.
ro: Şirul text a fost salvat.

en: The string has been removed.
ro: Şirul text a fost şters.

en: The language selected for import is not supported.
ro: Limba selectată pentru import nu este suportată.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ro: Fişierul de traducere %filename pare sa aibe headerul corupt sau inexistent.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine greşeli: formula pentru plural nu poate fi interpretată.

en: Exported %locale translation file: %filename.
ro: Am exportat fişierul de traducere în %locale: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
ro: Fişierul de traducere %filename a fost exportat.

en: Afrikaans
ro: Africană

en: Azerbaijani
ro: Azerbaijan

en: Belarusian
ro: Belarusă

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Bosnian
ro: Bosniacă

en: Corsican
ro: Corsicană

en: Old Slavonic
ro: Slavona veche

en: Estonian
ro: Estonă

en: Basque
ro: Bască

en: Persian
ro: Persană

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Scots Gaelic
ro: Galica scoţiană

en: Galician
ro: Galiţiană

en: Armenian
ro: Armeană

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Kazakh
ro: Kazahă

en: Kurdish
ro: Kurdă

en: Latin
ro: Latină

en: Luxembourgish
ro: Luxemburgheză

en: Latvian
ro: Letonă

en: Malagasy
ro: Malgaşă

en: Macedonian
ro: Macedonenaă

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: Moldavian
ro: Moldoveană

en: Maltese
ro: Malteză

en: Nepali
ro: Nepaleză

en: Norwegian Bokmål
ro: Norvegiană Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
ro: Norvegiană Nynorsk

en: Portuguese, Portugal
ro: Portugheză, Portugalia

en: Portuguese, Brazil
ro: Portugheză, Brazilia

en: Rhaeto-Romance
ro: Reto-romană

en: Sanskrit
ro: Sanscrită

en: Serbo-Croatian
ro: Sârbo-croată

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Albanian
ro: Albaneză

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Sudanese
ro: Sudaneză

en: Tatar
ro: Tătară

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Uzbek
ro: Uzbecă

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Yiddish
ro: Idiş

en: Chinese, Simplified
ro: Chineza simplificată

en: Chinese, Traditional
ro: Chineza tradiţională

en: Operating in off-line mode.
ro: Serverul nu este operaţional momentan (off-line).

en: sort icon
ro: iconiţa de sortare

en: sort ascending
ro: sortează ascendent

en: sort descending
ro: sortează descendent

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
ro: Următoarele erori trebuie soluţionate înainte de a continua procesul de instalare

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
ro: Următoarea eroare trebuie soluţionată înainte de a continua procesul de instalare

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
ro: Următoarele avertizări de la instalare ar trebui verificate cu grijă, deşi în cele mai multe din cazuri pot ignorate

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
ro: Următoarea avertizare de la instalare ar trebui verificate cu grijă, deşi în cele mai multe din cazuri pot ignorate

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
ro: Biblioteca PCRE din instalarea PHP este prea veche. Acest lucru are implicaţii asupra manipulării textului Unicode. Dacă rulaţi PHP 4.3.3 sau mai mare asiguraţi-vă că utilizaţi biblioteca PCRE furnizată de PHP. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să consultaţi <a href="@url">Documentaţia PHP PCRE</a>.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ro: Operaţiunile cu şiruri de caractere Unicode sunt emulate pe principiul "celui mai bun efort". Pentru un suport îmbunătăţit Unicode, instalaţi <a href="@url">Extensia PHP mbstring</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.func_overload</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.encoding_translation</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.http_input</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ro: Configuraţia <em>mbstring.http_output</em> din php.ini trebuie să fie dezactivată. Pentru mai multe informaţii vă rugăm să vizitaţi <a href="@url">PHP mbstring documentation</a>.

en: Standard PHP
ro: PHP standard

en: PHP Mbstring Extension
ro: Extensie PHP Mbstring

en: Unicode library
ro: Librărie Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
ro: Nu am putut converti codarea XML %s în UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
ro: Encodare nesuportată %s. Vă rugăm să instalaţi iconv, GNU recode sau mbstring pentru PHP.

en: Parse error. Not well formed
ro: Eroare de interpretare. Nu este construit corect

en: Parse error. Request not well formed.
ro: Eroare de prelucrare. Cererea nu este formată corect.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
ro: Eroare server. XML-RPC invalid. Cererea trebuie să fie un methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
ro: Eroare de server. Metoda cerută @methodname nu este specificată.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
ro: Eroare server. Număr greşit de parametri pentru metodă.

en: Server error. Invalid method parameters.
ro: Eroare server. Parametrii metodă invalizi.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
ro: Eroare de server. Funcţia cerută @method nu există.

en: Invalid syntax for system.multicall.
ro: Sintaxă invalidă pentru system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
ro: Apelurile recursive către system.multicall sunt interzise.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
ro: Eroare de server. Semnătura metodei cautate, @methodname, nu există.

en: Categorize news items
ro: Categorizează articole de ştiri

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
ro: O sursă cu numele %feed există deja. Vă rugăm introduceţi un nume unic.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi toate elementele din fluxul %feed?

en: Category selection type
ro: Tipul de selectare al categoriei

en: checkboxes
ro: checkboxes (căsuţele de selectare)

en: multiple selector
ro: selector multiplu

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
ro: Configuraţi care conţinut este agregat de situl dumneavoastră din alte situri. Cât de des le consultă şi cum sunt ele clasificate.

en: Update items
ro: Actualizează articole

en: Edit feed
ro: Editează sursa

en: Post new blog entry.
ro: Adaugă un nou articol în blog.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
ro: Nu ai drepturile necesare pentru a publica un nou articol în blog.

en: Blog entry
ro: Intrare blog

en: View recent blog entries
ro: Afişează articolele recente din blog

en: Read the latest blog entries.
ro: Afişează cele mai recente articole din blog.

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
ro: Permite menţinerea facilă şi actualizarea regulată a unei pagini web sau a unui blog.

en: Save book pages
ro: Salvează paginile cărţii

en: Updated book %title.
ro: Am actualizat cartea %title.

en: Update book outline
ro: Actualizare structură carte

en: Remove from book outline
ro: Indepărtat din structura cărţii

en: The book outline has been updated.
ro: Structura cărţii a fost actualizată.

en: The post has been removed from the book.
ro: Articolul a fost şters din carte.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ro: Afişează o versiune formatată pentru tipărire a acestei pagini de carte şi a sub-paginilor sale.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ro: Utilizatorii pot selecta link-ul <em>versiune pentru tipărire</em> aflat la finele paginii de carte pentru a genera versiunea pentru tipărire a paginii şi a tuturor subpaginilor.

en: create new books
ro: creează cărţi noi

en: Book page
ro: Pagină carte

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
ro: Selectorul de culoare funcţionează numai dacă <a href="@url">metoda de descărcare</a> este setată ca fiind publică.

en: Base color
ro: Culoare de bază

en: Header top
ro: Cap sus

en: Header bottom
ro: Cap jos

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
ro: Nu există destulă memorie disponibilă pentru ca PHP să schimbe schema de culori pentru acestă temă. Aveţi nevoie de cel puţin %size mai mult. Citiţi <a href="@url">documentaţia PHP</a> pentru mai multe informaţii.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ro: Biblioteca GD pentru PHP este activată dar a fost compilată fără suport PNG. Pentru a vedea cum să corectaţi această situaţie vizitaţi <a href="@url">documentaţia PHP image</a>.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
ro: Permite utilizatorului să schimbe schema de culori a unor teme.

en: Delete the selected comments
ro: Şterge comentariile selectate

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ro: Permite utilizatorilor comentarea şi discutarea unui text publicat.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ro: Exemplu: 'website feedback' sau 'informaţii despre produs'.

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
ro: La listare, categoriile cu greutate mai mică vor fi listate deasupra categoriilor cu greutate mai mare. Categoriile cu greutate egală sunt sortate în ordine alfabetică.

en: Contact form: category %category deleted.
ro: Formă contact: Categoria %category a fost ştearsă.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
ro: Modulul de contact adaugă un <a href="@menu-settings">articol de meniu</a> (implicit dezactivat) la blocul de navigare.

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
ro: Permite altor utilizatori să îţi trimită un e-mail prin intermediul <a href="@url">formularului personal de contact</a>. Reţine că deşi adresa ta de e-mail nu este făcută publică celorlaţi membri, utilizatorii privilegiaţi precum administratorii sitului te pot contacta, chiar dacă nu activezi această facilitate.

en: access site-wide contact form
ro: accesează formularul de contact al sitului

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ro: Crează un formular de contact al sistemului şi configurează categoriile pe care le va utiliza formularul.

en: Edit contact category
ro: Editează categoria de contact

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
ro: Permite utilizarea ambelor formulare de contact, personal şi global.

en: Recent log entries
ro: Intrări recente în log

en: View events that have recently been logged.
ro: Vizualizați evenimentele care au fost înregistrate recent.

en: Top 'page not found' errors
ro: Primele erori de tipul "pagină negăsită"

en: View 'page not found' errors (404s).
ro: Vizualizați erorile "pagina nu a fost găsită" (404).

en: Top 'access denied' errors
ro: Primele erori de tipul "acces restricționat"

en: View 'access denied' errors (403s).
ro: Vizualizați erorile "acces refuzat" (403).

en: All roles may use default format
ro: Toate rolurile pot folosi formatul implicit

en: No roles may use this format
ro: Nici un rol nu poate folosi acest format

en: Set default format
ro: Setează formatul implicit

en: Default format updated.
ro: Formatul implicit actualizat.

en: Add input format
ro: Adaugă format de intrare

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
ro: Toate rolurile pentru formatul implicit trebuie activate şi nu pot fi schimbate.

en: Specify a unique name for this filter format.
ro: Dă un nume unic acestui filtru de format.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
ro: Alegeţi ce roluri pot folosi acest filtru de format. Nu uitaţi ca toate rolurile care au permisiunea "administrare filtre" pot folosi întotdeauna filtrele de format.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
ro: Alege filtrele care vor fi folosite în acest filtru de format.

en: No guidelines available.
ro: Nu exista ghiduri.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
ro: Acestea sunt sfaturile pe care utilizatorii le văd când postează în acest format. Ele sunt generate automat din setările filtrului.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
ro: Numele filtrelor de formatare a textului trebuie să fie unice. Un format cu numele %name există deja.

en: Added input format %format.
ro: Formatul de intrare %format a fost adăugat.

en: The input format settings have been updated.
ro: Setările formatului de intrare au fost actualizate.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
ro: Sigur doreşti să ştergi formatul de intrare %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
ro: Dacă există conţinut în acest format, el va fi comutat pe formatul implicit. Această acţiune este ireversibilă.

en: The default format cannot be deleted.
ro: Formatul implicit nu poate fi şters.

en: Deleted input format %format.
ro: Şterge formatul de intrare %format.

en: No settings are available.
ro: Nu există opţiuni.

en: The filter ordering has been saved.
ro: Ordinea filtrelor a fost salvată.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
ro: Dacă nu găseşti setările pentru un filtru anume, asigură-te că filtrul este activat la <a href="@url">view tab</a>.

en: Allowed HTML tags: @tags
ro: Taguri HTML permise @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
ro: 
    <p>Acest sit permite conţinut HTML. În timp ce învăţatul întregului limbaj HTML poate părea înspăimântător, învăţarea folosirii câtorva "etichete" (taguri) HTML este rapidă şi uşoară. Acest tabel vă prezintă exemple pentru fiecare tag permis pe acest sit.</p>
    <p>Pentru mai multe detalii, urmăriţi <a href="http://www.w3.org/TR/html/">Specificaţiile HTML</a> de la W3C sau folosiţi motorul dumneavoastră de căutare preferat pentru a găsi alte situri ce explică gramatica HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
ro: Ancorele sunt folosite pentru a face legături către alte pagini.

en: Text with <br />line break
ro: Text cu <br />terminatori de linie

en: Paragraph one.
ro: Primul paragraf.

en: Paragraph two.
ro: Paragraful al doilea.

en: Strong
ro: Aldin

en: Emphasized
ro: Accentuat

en: Cited
ro: Citat

en: Coded text used to show programming source code
ro: Text codificat pentru a exemplifica sursele codurilor de programare

en: Coded
ro: Codat

en: Bolded
ro: Îngroşat

en: Italicized
ro: Cursiv

en: Superscripted
ro: Superscris

en: <sup>Super</sup>scripted
ro: <sup>Super</sup>scris

en: Subscripted
ro: Subliniat

en: <sub>Sub</sub>scripted
ro: <sub>Sub</sub>scris

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ro: <abbr title="Prescurtare">Presc.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ro: <acronym title="Acronim Din Patru Litere">ADPL</acronym>

en: Block quoted
ro: Citat bloc

en: Quoted inline
ro: Citat în linie

en: Table header
ro: Cap de tabel

en: Table cell
ro: Celula de tabel

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ro: Listă ordonată - pentru a începe fiecare element din listă utilizează &lt;li&gt;

en: First item
ro: Primul articol

en: Second item
ro: Al doilea articol

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ro: Listă neordonată - pentru a începe fiecare element din listă utilizează &lt;li&gt;

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ro: Listele de definiţii sunt similare cu alte liste HTML. &lt;dl&gt; începe lista de defint, &lt;dt&gt; începe termenul de definit şi &lt;dd&gt; începe descrierea de definit.

en: First term
ro: Primul termen

en: First definition
ro: Prima definiţie

en: Second term
ro: Al doilea termen

en: Second definition
ro: A doua definiţie

en: Subtitle three
ro: Subtitlu trei

en: Subtitle four
ro: Subtitlu patru

en: Subtitle five
ro: Subtitlu cinci

en: Subtitle six
ro: Subtitlu şase

en: Tag Description
ro: Descrierea tag-ului

en: You Type
ro: Tu scrii

en: You Get
ro: Tu primeşti

en: No help provided for tag %tag.
ro: Nu exista ajutor pentru tag-ul %tag.

en: Quotation mark
ro: Ghilimele

en: Character Description
ro: Descrierea caracterului

en: No HTML tags allowed
ro: Nu sunt permise taguri HTML

en: Lines and paragraphs break automatically.
ro: Liniile şi paragrafele sunt rupte automat.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
ro: Liniile şi paragrafele sunt recunoscute automat. Tag-urile &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraf şi &lt;/p&gt; închide paragraf sunt inserate automat. Dacă paragrafele nu sunt recunoscute adaugă doar câteva linii goale.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
ro: Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.

en: HTML filter
ro: Filtru HTML

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
ro: Converteşte liniile rupte în HTML (tag-urile &lt;br&gt; şi &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
ro: Transformă adresele de e-mail în linkuri.

en: Display HTML help
ro: Afişează ajutor HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
ro: Dacă este activată opţiunea, Drupal va afişa un ajutor elementar HTML.

en: Delete input format
ro: Şterge format de intrare

en: Compose tips
ro: Sfaturi pentru compunere

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
ro: Gestionează filtrarea conţinutului în pregătirea acestuia pentru afişare.

en: Forum topic
ro: Subiectul forumului

en: Enables threaded discussions about general topics.
ro: Permite discuţii despre subiecte generale.

en: Manages the display of online help.
ro: Gestionează afişarea de ajutor online.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
ro: Numele tipului de conţinut. Acest câmp nu poate să fie modificat pentru tipurile de conţinut definite de sistem.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
ro: O scurtă descriere a tipului de conţinut. Acest text va fi afişat ca şi parte a listei în pagina <em>crează conţinut</em>.

en: This content type does not have a title field.
ro: Acest tip de conţinut nu are un câmp titlu.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
ro: Pentru a omite câmpul corp text al acestui tip, ştergeţi textul şi lăsaţi gol acest câmp.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
ro: Acest text va fi afişat la începutul formularului de publicare pentru acest tip de conţinut. Este util pentru instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>administrare noduri</em> vor putea schimba aceste opţiuni.

en: The machine-readable name %type is already taken.
ro: Numele %name este folosit deja.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
ro: Nume lizibil de computer incorect. Introduceţi alt nume decât %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
ro: Numele lizibil %name este folosit deja.

en: The content type %name has been reset to its default values.
ro: Tipul de conţinut %name a fost resetat la opţiunile implicite.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
ro: Sigur doreşti să ştergi tipul de conţinut %type?

en: Added content type %name.
ro: Am adăugat tipul de conţinut %name.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
ro: Situl are probleme cu permisiunile la conţinut, va trebui să reconstruiţi cache-ul permisiunilor. Cauzele posibile pentru problemele legate de permisiuni sunt dezactivarea modulelor sau modificări ale configuraţiei permisiunilor. Reconstruirea va şterge toate privilegiile articolelor şi le va înlocui cu permisiuni bazate pe modulele şi opţiunile curente.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
ro: Reconstruirea poate lua ceva timp dacă există mult conţinut sau opţiuni complexe de permisiuni. După ce reconstrucţia a fost finalizate, articolele vor utiliza în mod automat noile permisiuni.

en: Node access status
ro: Stare acces nod

en: Number of posts on main page
ro: Numărul articolelor de pe prima pagină

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
ro: Numărul maxim de articole publicate pe pagini precum pagina principală.

en: Demote from front page
ro: Scos de pe prima pagină

en: Make sticky
ro: Lipicios

en: Remove stickiness
ro: Şterge atribut lipicios

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ro: @type: readus la reviyia %revision a %title.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
ro: Mai jos este o listă cu toate tipurile de contact din sit. Toate articolele care există pe sit sunt instanţe ale unuia dintre tipurile de conţinut.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
ro: Pentru a crea un tip nou de conţinut introduceţi un nume lizibil uman, un nume lizibil de computer şi toate câmpurile relevante care sunt în această pagină. O dată creat, utilizatorii vor putea să creeze articole care sunt instanţe ale acestui tip de conţinut.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ro: Reviziile vă permit urmărirea diferenţelor dintre versiuni multiple ale aceluiaşi articol.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
ro: <h1 class="title">Bine aţi venit pe noul dumneavoastră sit Drupal!</h1><p>Vă rugăm să urmaţi aceşti paşi pentru a configura şi a începe utilizarea sitului web:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ro: <strong>Configuraţi situl web</strong> O dată autentificat vizitaţi <a href="@admin">secţiunea de administrare</a> unde puteţi  <a href="@config">configura şi personaliza</a> toate aspectele sitului.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
ro: <strong>Activează funcţionalitate adiţională</strong> Vizitaţi <a href="@modules">lista de module</a> şi activaţi facilităţile care îndeplinesc cerinţele dumneavostră. Căutaţi module adiţionale la <a href="@download_modules">secţiunea de download module Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
ro: <strong>Personalizaţi aspectul sitului web</strong> Pentru a modifica modul cum arată situl vizitaţi <a href="@themes">secţiunea teme</a>. Puteţi să alegeţi una dintre temele incluse sau să descărcaţi teme adiţionale de la <a href="@download_themes">secţiunea teme Drupal</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
ro: <strong>Începeţi trimiterea de conţinut</strong> În cele din urmă puteţi <a href="@content">crea conţinut</a> pentru situl web. Acest mesaj va nu va mai fi afişat o dată ce aţi creat primul articol pe prima pagină.

en: administer content types
ro: administrează tipuri conţinut

en: View, edit, and delete your site's content.
ro: Vizualizaţi, modificaţi şi ştergeţi conţinutul din sit.

en: Post settings
ro: Opţiuni articol

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
ro: Controlaţi comportamentul articolelor cum ar fi lungimea intro-urilor, necesitatea previzualizărilor înainte de salvare şi numărul de articole de pe prima pagină.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
ro: Gestionază articolele după tipul de conţinut inclusiv starea implicită, promovarea pe prima pagină, etc.

en: Add content type
ro: Adaugă tip conţinut

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ro: Permite trimiterea de conţinut spre a fi publicat pe acesta.

en: No URL aliases available.
ro: Nu sunt disponibile alias-uri URL.

en: Update alias
ro: Actualizează alias

en: Create new alias
ro: Creează un alias nou

en: The alias has been saved.
ro: Alias-ul a fost salvat.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi aliasul de cale %title?

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
ro: Modulul path vă permite să specificaţi aliasuri pentru URL-urile Drupal. Asemenea aliasuri îmbunătăţesc lizibilitatea URL-urilor pentru utilizatorii dumneavostră şi ajută motoarele de căutare să indexeze conţinutul mult mai eficient. Mai mult de un alias poate fi creat pentru o singură pagină.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
ro: <p>Câteva exemple de URL-uri sunt:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ro: Introduceţi calea pentru care doriţi să creaţi alias-ul, urmată de numele noului alias.

en: The alias has been deleted.
ro: Alias-ul a fost şters.

en: The path is already in use.
ro: Calea este deja în uz.

en: URL aliases
ro: Pseudonime URL

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
ro: Schimbă căile URL ale sitului prin aliasuri.

en: Edit alias
ro: Modifică alias

en: Delete alias
ro: Şterge alias

en: Add alias
ro: Adaugă alias

en: Allows users to rename URLs.
ro: Permite utilizatorilor să redenumească adresele URL.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
ro: Poţi scrie cod PHP. Trebuie să incluzi tag-urile &lt;?php ?&gt;.

en: PHP evaluator
ro: Evaluator PHP

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
ro: Eşec la notificarea sitului pingomatic.com.

en: Alerts other sites when your site has been updated.
ro: Alertează alte situri când situl dumneavoastră a fost actualizat.

en: Most recent poll
ro: Cel mai recent sondaj

en: Poll status
ro: Starea sondajului

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
ro: În momentul închiderii unui sondaj, vizitatorii nu mai pot vota pentru acesta.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
ro: După această perioadă, sondajul va fi automat închis.

en: Votes for choice @n
ro: Voturi pentru opţiunea @n

en: Negative values are not allowed.
ro: Valorile negative nu sunt permise.

en: Polls
ro: Sondaje

en: edit %title
ro: modifică %title

en: add new %type
ro: adaugă un nou %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
ro: Numele câmpului. Numele de formular nu este arătat utilizatorului dare este utilizat intern de codul HTML şi URL-uri.
    Pentru a evita suprapunerile cu alte câmpuri este recomandat cu tărie să prefixaţi numele de formular cu <code>profile_</code>. Nu sunt permise spaţii sau orice alt caracter special cu excepţia liniuţei (-) şi a liniuţei de subliniere (_). Un exemplu de nume este "profile_favorite_color" sau poate doar "profile_color".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
ro: O listă cu toate opţiunile. Puneţi fiecare opţiune pe o linie separată. Opţiuni de exemplu sunt "red", "blue", "green", etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
ro: Câmp profil ascuns, accesibil doar administratorilor, modulelor şi temelor.

en: Private field, content only available to privileged users.
ro: Câmp privat, conţinutul este disponibil doar utilizatorilor privilegiaţi.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
ro: Câmp public, conţinutul este arătat pe pagina profil dar nu este utilizat pe pagina cu lista de membri.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
ro: Câmp public, conţinutul este afişat pe pagina profilului şi pe pagina listei membrilor.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
ro: Greutăţile indică ordinea în care câmpurile sunt afişate. Cele mai "uşoare" se ridică la suprafaţă, în partea superioară a categoriei.

en: Form will auto-complete while user is typing.
ro: Formularul se autocompletează în timp ce utilizatorul tastează.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
ro: Numele de formular specificat conţine unul sau mai multe caractere ilegale. Nu sunt permise spaţiile sau orice alt caracter special cu excepţia liniuţei (-) şi liniuţei de subliniere (_).

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
ro: Numele de formular specificat este rezervat de Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
ro: Numele categoriei este rezervat de către sistemul Drupal.

en: The specified title is already in use.
ro: Titlul specificat este deja folosit.

en: The specified name is already in use.
ro: Numele specificat este deja folosit.

en: A hidden field cannot be required.
ro: Un câmp ascuns nu poate fi obligatoriu.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
ro: Un câmp ascuns nu poate fi vizualizat pe formularul de înregistrare a utilizatorilor.

en: The field has been created.
ro: Câmpul a fost creat.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
ro: Sigur doriţii să ştergeţi câmpul %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
ro: Acestă acţiune este ireversibilă. Dacă utilizatorii au introdus valor în acest câmp, aceste valori vor fi şterse de asemenea. Dacă doriţi datele introduse de utilizatori, <a href="@edit-field">modificaţi acest câmp</a> şi schimbaţi-l într-un câmp profil ascuns în aşa fel încât să fie accesibil doar de către administratori.

en: The field %field has been deleted.
ro: Câmpul %field a fost şters.

en: Profile field %field added under category %category.
ro: Câmpul %field din profil a fost asociat categoriei %category.

en: Profile field %field deleted.
ro: Am şters câmpul %field din profil.

en: User list
ro: Listă utilizatori

en: single-line textfield
ro: câmp text cu un singur rând

en: multi-line textfield
ro: câmp text cu rânduri multiple

en: checkbox
ro: căsuţă de selecţie

en: list selection
ro: selector de tip listă

en: freeform list
ro: listă liberă

en: Author information
ro: Informaţii despre autor

en: Link to full user profile
ro: Link către profilul întreg al utilizatorului.

en: Profile fields to display
ro: Câmpurile din profil care vor fi afişate

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
ro: Selectaţi câmpurile profil afişate în bloc. Sunt disponibile doar câmpurile definite ca şi publice în <a href="@profile-admin">configurare câmp profil</a>.

en: View full user profile
ro: Afişează profilul întreg al utilizatorului.

en: About %name
ro: Despre %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
ro: Scrieţi fiecare valoare pe câte un rând nou, sau separaţi-le prin virgulă. Nu este permis codul HTML.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ro: Valoarea introdusă în %field nu reprezintă o adresă URL validă.

en: Create customizable fields for your users.
ro: Crează câmpuri personalizate pentru utilizatori.

en: Profile category autocomplete
ro: Auto-completare categorie profil

en: Edit field
ro: Modifică câmp

en: Delete field
ro: Şterge câmp

en: Profile autocomplete
ro: Auto-completare profil

en: Supports configurable user profiles.
ro: Suportă profile utilizator configurabile.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ro:  Indexul de căutare nu este şters, ci actualizat sistematic, pentru a reflecta noile setări. Căutarea va continua să funcţioneze, dar conţinutul existent nu va fi indexat până când conţinutul deja indexat nu va fi re-indexat după noile reguli. Această operaţie este ireversibilă.

en: The index will be rebuilt.
ro: Indexul va fi restaurat.

en: Indexing status
ro: Status indexare

en: Indexing throttle
ro: Pragul de indexare

en: Indexing settings
ro: Setări de indexare

en: Minimum word length to index
ro: Lungimea minimă a cuvintelor indexate

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ro: Numărul de caractere necesar pentru ca un cuvânt să fie indexat. O valoare mai mică înseamnă o căutare mai bună dar şi o baza de date mai mare. Fiecare interogare conţine cel puţin un cuvânt care are această mărime sau mai mare.

en: Simple CJK handling
ro: Manipulare Simple CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ro: Când să se aplice un tokenizer simplu Chinese/Japanese/Korean. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: search content
ro: cată în conţinut

en: use advanced search
ro: căutare avansată

en: administer search
ro: administrează căutarea

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
ro: Configuraţi relevanţa căutării şi alte opţiuni de indexare

en: Top search phrases
ro: Top fraze căutate

en: View most popular search phrases.
ro: Vizualizaţi cele mai populare fraze de căutare.

en: Enables site-wide keyword searching.
ro: Permite căutarea după cuvinte cheie pe întregul sit.

en: Total page generation time
ro: Timpul total de generare a paginii

en: %time ms
ro: %time msec

en: Top pages in the past %interval
ro: Top pagini în ultimele %interval

en: ban
ro: interzicere

en: Top visitors in the past %interval
ro: Top vizitatori în ultimele %interval

en: Top referrers in the past %interval
ro: Top referinţe în ultimele %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
ro: Înregistrează accesul fiecărei pagini. Necesar pentru statistici referinţe.

en: Content viewing counter settings
ro: Configuraţie contor vizualizare conţinut

en: Count content views
ro: Numără vizualizările de conţinut

en: Increment a counter each time content is viewed.
ro: Incrementează un contor de fiecare dată când este vizualizat conţinutul.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
ro: Configuraţia informaţiilor statistice ale sitului pe care le va păstra Drupal. Pentru informaţii actuale vizitaţi <a href="@statistics">statistici sit</a>.

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: How many content items to display in "all time" list.
ro: Câte lemente conţinut să fie afişate în lista "all time".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ro: Câte articole să afişez în lista "afişate recent".

en: Today's:
ro: Azi:

en: All time:
ro: De la început:

en: Last viewed:
ro: Ultimele afişate:

en: View pages that have recently been visited.
ro: Vizualizează paginile care au fost recent vizitate.

en: View pages that have been hit frequently.
ro: Vizualizează paginile care au fost atinse frecvent.

en: Top visitors
ro: Top vizitatori

en: View visitors that hit many pages.
ro: Vizualizează vizitatorii care au vizitat multe pagini.

en: Top referrers
ro: Top referinţe

en: View top referrers.
ro: Vizualizare top referinţe.

en: View access log.
ro: Vizualizează jurnal acces.

en: Control details about what and how your site logs.
ro: Controlează detaliile despre ce şi cum se înregistrează în jurnal.

en: Track page visits
ro: Urmăreşte vizite pagini

en: Logs access statistics for your site.
ro: Înregistrează statistici despre vizitele pe sit.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
ro: Alege tema cu care vor fi afişate paginile de administrare. Dacă alegeţi "Implicit sistem", paginile de administrare vor utiliza aceeaşi temă ca şi restul sitului.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ro: Remarcaţi că <a href="!admin_theme_page">tema de administrare</a> este încă %admin_theme; din acest motiv tema acestei pagini a rămas neschimbată. Toate secţiunile non-administrative ale sitului vor fi afişate utilizând tema %selected_theme în mod implicit.

en: User pictures in posts
ro: Imaginea autorului în articole

en: User pictures in comments
ro: Imaginea autorului în comentarii

en: Shortcut icon
ro: Iconiţa shortcut

en: Display post information on
ro: Afişează informaţiile de publicare pe

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
ro: Activează sau dezactivează textul <em>Trimis de Utilizator la data</em> atunci când afişează articole de tipul următor.

en: Logo image settings
ro: Opţiuni imagine antet

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ro: Dacă e activat, următoarea siglă va fi afişată.

en: Use the default logo
ro: Foloseşte logo-ul predefinit

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ro: Bifaţi aici dacă doriţi ca tema să utilizeze sigla furnizată cu ea.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ro: Calea către fişierul pe care doriţi să-l utilizaţi ca siglă în loc de sigla implicită.

en: Upload logo image
ro: Încărcare imagine antet

en: Shortcut icon settings
ro: Opţiuni iconiţă shortcut

en: Use the default shortcut icon.
ro: Foloseşte logo-ul predefinit.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ro: Faceţi click aici dacă doriţi ca tema să utilizeze ideograma implicită.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ro: Calea către fişierul imaginii pe care doriţi să o utilizaţi ca şi ideogramă scurtătură personalizată.

en: Upload icon image
ro: Încarcă imagine iconiţă

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ro: Nu este necesar să aveţi acces direct la server, utilizaţi acest câmp pentru a încărca ideograma de scurtătură.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ro: Următoarele module vor fi complet dezinstalate din sit şi <em>toate datele acestor module vor fi pierdute</em>!

en: Confirm uninstall
ro: Confirmă dezinstalare

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ro: Continuaţi dezinstalarea de mai sus?

en: No modules selected.
ro: Nu au fost selectate module.

en: The selected modules have been uninstalled.
ro: Modulele selectate au fost dezinstalate.

en: Default 403 (access denied) page
ro: Pagina implicită de eroare 403 (acces interzis)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
ro: Acestă pagină este afişată atunci când documentul solicitat nu este permis utilizatorului curent. Dacă nu sunteţi sigur, nu specificaţi nimic.

en: Default 404 (not found) page
ro: Pagina implicită de eroare 404 (nu am gasit pagina)

en: Write errors to the log
ro: Înregistrează erorile în jurnal

en: Write errors to the log and to the screen
ro: Înregistrează erorile în jurnal şi pe ecran

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
ro: <strong class="ok">În mod curent toate modulele activate sunt compatibile cu modul agresiv de caching..</strong> Vă rugăm ţineţi cont că dacă folosiţi caching agresiv şi activaţi noi module va trebui să reveniţi la acestă pagina pentru a vă asigura de compatibilitate.

en: Page cache
ro: Cache pagină

en: Caching mode
ro: Mod caching

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
ro: Agresiv (doar pentru experţi, posibile efecte secundare)

en: Bandwidth optimizations
ro: Optimizări lăţime bandă

en: Public - files are available using HTTP directly.
ro: Public - fişierele sunt disponibile direct prin HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
ro: Privat - fişierele sunt transferate de Drupal.

en: Select an image processing toolkit
ro: Selectaţi un kit de procesare imagini

en: Titles plus teaser
ro: Titlu plus începutul articolului

en: The first day of the week for calendar views.
ro: Prima zi din săptămână, pentru afişarea calendarului.

en: Short date format
ro: Formatul scurt de dată

en: The short format of date display.
ro: Formatul scurt de afişare al datei.

en: Medium date format
ro: Formatul mediu de dată

en: The medium sized date display.
ro: Formatul mediu de dată.

en: Long date format
ro: Formatul lung de dată

en: Longer date format used for detailed display.
ro: Formatul de dată lungă utilizat în afişarea detaliată.

en: Command counters
ro: Contoare comenzi

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
ro: Numărul de instrucţiuni <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
ro: Numărul de blocări tabel.

en: The number of table unlocks.
ro: Numărul de deblocări tabel.

en: Query performance
ro: Performanţă query

en: The number of joins without an index; should be zero.
ro: Numărul de JOIN-uri fără index; ar trebui să fie zero.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
ro: Numărul de sortări efectuate fără utilizarea unui index; ar trebui să fie zero.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
ro: De câte ori un o blocare poate fi obţinută imediat.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
ro: De câte ori serverul a trebuit să aştepte pentru o blocare.

en: Query cache information
ro: Informaţii cache interogare

en: The number of queries in the query cache.
ro: Numărul de interogări în cache interogări.

en: No modules are available to uninstall.
ro: Nu sunt disponibile module pentru dezinstalare.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
ro: Bun venit la secţiunea de administrare. Aici puteţi controla modul în care va funcţiona situl.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ro: Acestă pagină arată toate sarcinile de administrare disponibile pentru fiecare modul.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
ro: Aceste opţiuni controlează configurarea afişării pentru tema <code>%template</code>. Atunci când situl este afişat utilizând acestă temă, această configuraţie va fi utilizată. Făcând click pe "Valori implicite" puteţi utiliza <a href="@global">configurarea globală</a> pentru acestă temă.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
ro: Aceste opţiuni controlează setările generale de afişare pentru întregul sit, pentru toate temele vizuale. Exceptând cazul în care sunt anulate de setările specifice ale unei teme, aceste setări vor fi folosite.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
ro: Procesul de dezinstalare şterge toate datele legate de un modul. Pentru a dezinstala un modul trebuie ca prima dată să-l dezactivaţi. Nu toate modulele au acestă facilitate.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
ro: Selectarea unei alte teme vizuale va schimba înfăţişarea întregului sit.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ro: Alegeţi fusul orar local. Datele şi orele acestui sit vor calculate şi afişate pe baza acestei ore.

en: select different theme
ro: alege altă temă

en: Compact mode
ro: Mod compact

en: By task
ro: După sarcină

en: Settings for how your administrative pages should look.
ro: Opţiuni pentru cum ar trebui să arate paginile de administrare.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
ro: Modifică care dintre teme sunt utilizate de sit sau care pot fi folosite de utilizatori.

en: Select the default theme.
ro: Alegeţi tema implicită.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
ro: Activează sau dezactivează modulele pentru sit.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
ro: Schimbă informaţiile de bază ale sitului, cum ar fi sloganul, adresa de mail, misiunea, prima pagină şi altele.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
ro: Controlează modul cum Drupal gestionează erorile incluzând erorile 403/404 şi erorile PHP.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
ro: Indică unde se stochează fişierele încărcate şi mkodul cum vor fi accesate.

en: Image toolkit
ro: Set de instrumente de imagine

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ro: Alegeți ce set de instrumente de imagine să utilizați dacă ați instalat seturi de instrumente opționale.

en: RSS publishing
ro: Publicarea RSS

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ro: Configurează numărul de elemente pe flux şi dacă fluxurile vor fi titlu/intro/text întreg.

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
ro: Configurarea modului de afişare a datei şi timpului, precum şi fusul orar implicit al sistemului.

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
ro: Pune situl în mod offline pentru mentenanţă sau îl readuce online.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
ro: Activează sau dezactivează URL-uri curate pentru sit.

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ro: Obţine un raport de stare despre opreraţiile sitului şi orice alte probleme detectate.

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
ro: Instalarea PHP este prea veche. Drupal necesită cel puţin PHP %version.

en: PHP register globals
ro: PHP înregistrări globale

en: Enabled ('@value')
ro: Activat ('@value')

en: Not protected
ro: Neprotejat

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ro: Fişierul %file nu este protejat la modificări ceea ce reprezintă un risc de securitate. Trebuie să modificaţi permisiunile fişierului pentru a preveni scrierea lui.

en: Cron maintenance tasks
ro: Sarcini de întreținere Cron

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
ro: Puteţi <a href="@cron">rula manual cron</a>.

en: The directory %directory is not writable.
ro: Nu se poate scrie în directorul %directory

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ro: S-ar putea să fie necesară configurarea directorului cotect la <a href="@admin-file-system">configurare fişier sistem</a> sau modificarea permisiunilor directorului curent pentru a putea fi scris.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ro: Metodă de descărcare (<em>public</em> care poate fi scrisă

en: Writable (<em>private</em> download method)
ro: Acceptă scriere (<em>private</em> download method)

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
ro: Unele module trebuie să modifice structura bazei de date. Lansaţi <a href="@update">scriptul de actualizare a bazei de date</a> imediat.

en: Handles general site configuration for administrators.
ro: Configurarea generală a sitului pentru administratori.

en: Auto-throttle on anonymous users
ro: Auto-throttle pentru utilizatorii anonimi

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
ro: Mecanismul throttle de control al congestiei poate fi activat automat la depăşirea unui număr de vizitatori ce accesează simultan situl. De exemplu, pentru a activa mecanismul throttle la atingerea unui număr de 250 de vizitatori anonimi simultan, introduceţi  '250' în acest câmp. Lăsaţi acest câmp necompletat sau puneţi valoarea  "0" în cazul în care nu doriţi activarea mecanismului auto-thottle la vizitatori anonimi. Puteţi afla numărul vizitatorilor pe sit în acest moment, folosind blocul "Who's online".

en: Auto-throttle on authenticated users
ro: Auto-throttle pentru utilizatorii autentificaţi

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
ro: Mecanismul throttle de control al congestiei poate fi activat automat la depăşirea unui număr de utilizatori autentificaţi ce accesează simultan situl. De exemplu, pentru a activa mecanismul throttle la atingerea unui număr de 50 de utilizatori simultan, introduceţi  '50' în acest câmp. Lăsaţi acest câmp necompletat sau puneţi valoarea  "0" în cazul în care nu doriţi activarea mecanismului auto-thottle la utilizatori autentificaţi. Puteţi afla numărul utilizatorilor autentificaţi pe sit în acest moment, folosind blocul "Who's online".

en: Auto-throttle probability limiter
ro: Limitator de probabilitate auto-thottle

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
ro: Limitatorul de probabilitate pentru auto-throttle este un mecanism de creştere a eficienţei, prin reducerea statistică a folosirii excesive a mecanismului auto-throttle.  Limitatorul este exprimat ca şi procent de pagini vizitate, astfel încât dacă este setat de exemplu la valoarea prestabilită de 10%, vom executa query-uri suplimentare în baza de date pentru actualizarea scorului throttle doar la 1 din 10 pagini vizitate.  Cu cât aveţi un sit mai vizitat, cu atât trebuie să setaţi această valoare mai jos.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
ro: %value nu este o valoare validă pentru auto-throttle. Vă rugăm să introduceţi o valoare numerică pozitivă.

en: throttle
ro: control flux trafic

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
ro[0]: 1 utilizator accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[1]: @count utilizatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[2]: @count de utilizatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
ro[0]: 1 vizitator accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[1]: @count vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.
ro[2]: @count de vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este activat.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
ro[0]: 1 vizitator accesează situl; controlul de flux trafic este dezactivat.
ro[1]: @count vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este dezactivat.
ro[2]: @count de vizitatori accesează situl; controlul de flux trafic este dezactivat.

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
ro: Controlează cum situl va tăia conţinutul în timpul încărcării masive.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
ro: Gestionează mecanismul de auto-throttling, pentru a controla congestionarea sitului.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
ro: Utilizatorii cu <a href="@permissions">permisiuni de încărcare de fişiere</a> pot încărca ataşamente. Utilizatorii cu <a href="@permissions">permisiuni de vizualizare fişiere</a> pot accesa ataşamentele. Puteţi alege ce tipuri de articole pot avea ataşamente în pagina <a href="@types">setări de tipuri de conţinut</a>.

en: File uploads
ro: Încărcare fişiere

en: Control how files may be attached to content.
ro: Controlează cum fişierele pot fi ataşate la conţinut.

en: Allows users to upload and attach files to content.
ro: Permite utilizatorilor să încarce şi să ataşeze fişiere la conţinut.

en: User registration settings
ro: Opţiunile de înregistrare ale utilizatorilor

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra, dar este necesară aprobarea administratorului.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ro: Necesită verificarea email-ului atunci când un utilizator crează un cont

en: User registration guidelines
ro: Indicaţii de înregistrare

en: Picture support
ro: Suport pentru imagini

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
ro: Subdirector în directorul %dir, unde vor fi stocate imaginile.

en: Picture maximum dimensions
ro: Dimensiunile maxime ale pozei

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ro: Dimensiunile maxime pentru poze, în pixeli.

en: Picture maximum file size
ro: Mărimea maximă a fişierului care conţine poza

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ro: Mărimea maximă a fişierului, în kB.

en: Picture guidelines
ro: Instrucţiuni imagine

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ro: Textul este afişat în formularul de încărcare a imaginilor în adiţie la instrucţiunile generale. Este util pentru ajutorul sau instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ro: Numele pentru acest rol. De exemplu: "moderator", "editor", "webmaster".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ro: Rolul cu numele %name există deja. Vă rugăm algeţi alt nume de rol.

en: The role has been renamed.
ro: Rolul a fost redenumit.

en: The role has been deleted.
ro: Rolul a fost şters.

en: Matches any number of characters, even zero characters
ro: Găseşte orice număr de caracter, inclusiv zerouri.

en: Matches exactly one character.
ro: Găseşte exact un caracter.

en: The access rule has been saved.
ro: Regula de acces a fost salvată.

en: The access rule has been added.
ro: Regula de acces a fost adăugată.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
ro: Nu aţi introdus nimic. Vă rugăm să tastaţi un text de probă şi să încercaţi din nou.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
ro: Introdu un nume de utilizator pentru a verifica dacă este permis sau nu.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
ro: Introdu o adresă de e-mail pentru a verifica dacă este permisă sau nu.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
ro: Introdu un nume de gazdă sau o adresă IP pentru a verifica dacă este permis(ă) sau nu.

en: Check hostname
ro: Verifică nume gazdă

en: The username %name is not allowed.
ro: Numele %name nu este permis.

en: The username %name is allowed.
ro: Numele %name este permis.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
ro: Adresa de e-mail %mail nu este permisă.

en: The e-mail address %mail is allowed.
ro: Adresa de e-mail %mail este permisă.

en: The hostname %host is not allowed.
ro: Serverul gazdă %host nu este permis.

en: The hostname %host is allowed.
ro: Serverul gazdă %host este permis.

en: There are currently no access rules.
ro: În prezent nu sunt reguli de acces.

en: E-mail new password
ro: Trimite noua parolă prin e-mail

en: %name is not allowed to request a new password.
ro: %name nu are permisiuni pentru a cere parolă nouă.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
ro: Alte iinstrucţiuni suplimentare au fost trimise la adresa dumneavoastră de e-mail.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi contul %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
ro: Tot conţinutul creat de acest utilizator va fi creditat contului Anonim. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: %name has been deleted.
ro: %name a fost şters.

en: You must enter a username.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de utilizator.

en: The username cannot begin with a space.
ro: Numele de utilizator nu poate începe cu un spaţiu.

en: The username cannot end with a space.
ro: Numele de utilizator nu se poate termina cu un spaţiu.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ro: Numele de utilizator nu poate conţine mai multe spaţii consecutive.

en: The username contains an illegal character.
ro: Numele de utilizator conţine un caracter ilegal.

en: The username is not a valid authentication ID.
ro: Numele de utilizator nu este un ID de autentificare valid.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ro: Numele de utilizator %name este prea lung: trebuie să aibă %max caractere sau mai puţin.

en: You must enter an e-mail address.
ro: Trebuie să introduceţi o adresă de e-mail.

en: Who's online
ro: Cine e online

en: User list length
ro: Lungimea listei de utilizatori

en: Online users
ro: Utilizatori prezenţi

en: Enter the password that accompanies your username.
ro: Introduceţi parola corespunzătoare numelui de utilizator.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
ro: Numele %name este înregistrat folosind o adresă de e-mail rezervată şi ca atare nu a putut fi autentificat.

en: Delete picture
ro: Şterge imaginea

en: Check this box to delete your current picture.
ro: Bifează această căsuţă pentru a-ţi şterge imaginea curentă.

en: An administrator created an account for you at !site
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
ro: !username,
    
    Un administrator de la !site a creat un cont pentru dumneavoastră. Puteţi să vă identificaţi acum la !login_uri folosind următorul cont si următoarea parolă:
    
    nume cont: !username
    parolă: !password
    
    De asemenea, puteţi să vă identificaţi făcând clic pe linkul de mai jos, sau copiind adresa in browserul dumneavoastră:
    
    !login_url
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată, întrucât expiră după folosire.
    
    După ce v-aţi autentificat veţi fi redirecţionat către !edit_uri pentru a vă schimba parola.
    
    
    -- Echipa !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru !username la !site (în aşteptarea aprobării administratorului)

en: Replacement login information for !username at !site
ro: Înlocuire informaţii autentificare pentru !username la !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
ro: !username,
    
    Situl !site a primit o cerere de resetare a parolei corespunzătoare contului dumneavoastră.
    
    Puteţi să vă autentificaţi la !uri_brief fie apăsând pe linkul de mai jos, fie introducând adresa în browserul dumneavoastră:
    
    !login_url
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată. Expiră după o zi, şi nu se întâmplă nimic dacă nu este folosit.
    
    După ce v-aţi autentificat veţi fi redirecţionat automat la !edit_uri pentru a vă schimba parola.

en: Unblock the selected users
ro: Deblochează utilizatorii selectaţi

en: Block the selected users
ro: Blochează utilizatorii selectaţi

en: Delete the selected users
ro: Şterge utilizatorii selectaţi

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
ro: Drupal permite utilizatorilor să se înregistreze, să se autentifice, să-şi actualizeze profilul personal, etc. Nici un vizitator nu-şi poate folosi numele pentru a publica articole până nu se înregistrează ca şl utilizator valid.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
ro: Configurează reguli de acces pe baza numelui de utilizator şi a adresei de email pentru conturile noi <em>şi</em> existente (contrurile autentificare nu vor fi deconectate). Dacă un nume de utilizator sau o adresă de email pentru un cont se potriveşte cu una din regulile de interdicţie dar nu cu o regulă de permisie, atunci acest cont nu va putea fi creat sau nu se va putea autentifica. O regulă host este efectivă pentru toate paginile nu doar pentru înregistrare.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
ro: Permisiunile vă lasă să controlaţi ce pot utilizatorii să facă pe sit. Fiecare rol utilizator (definit la <a href="@role">roluri utilizator</a>) are propriul set de permisiuni. De exemplu puteţi atribui utilizatorilor clasificaţi ca şi "Administrators" permisiuni de "administrare noduri" în timp ce interziceţi acesta utilizatorilor "autentificaţi".

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
ro: <p>Rolurile vă permit să reglaţi cu fineţe siguranţa şi administrarea Drupal. Un rol defineşte un grup de utilizatori care au aceleaşi privilegii aşa cum este definit în <a href="@permissions">permisiuni utilizatori</a>. Exemple de roluri includ: utilizator anonim, utilizatoe autentificat, moderator, administrator, etc. În acestă zonă veţi defini <em>numele rolurilor</em>. Pentru a şterge un rol alegeţi  "editare".</p><p>Implicit Drupal conţine două roluri predefinite:</p>
          <ul>
          <li>utilizator anonim: acest rol este utilizat pentru utilizatorii care nu au un cont sau nu sunt autentificaţi.</li>
          <li>utilizator autentificat: acest rol este acordat automat tuturor utilizatorilor autentificaţi.</li>
          </ul>

en: Deleted user: %name %email.
ro: Am şters cont utilizator: %name %email.

en: administer users
ro: administrează utilizatorii

en: access user profiles
ro: accesează profilele utilizatorilor

en: change own username
ro: schimbare nume propriu de utilizator

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
ro: Configurează comportamentul implicit al utilizatorilor, incluzând necesităţile de înregistrare, email-uri şi pozele utilizatorilor.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ro: Determină accesul la facilitaţi prin selectarea permisiunilor pentru roluri.

en: Edit role
ro: Editează rol

en: Access rules
ro: Reguli acces

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
ro: Afişează şi crează reguli pentru a nu restricţiona nume utilizatori, adrese mail şi adrese IP.

en: Check rules
ro: Verifică regulile

en: Manages the user registration and login system.
ro: Gestionează înregistrarea utilizatorilor şi sistemul de autentificare.

en: By !author at @date
ro: De !author la data de @date

en: Skip navigation
ro: Sări navigare

en: Drupal database setup
ro: Setare bază de date Drupal

en: Choose your preferred language
ro: Alege limba preferată

en: Modules missing
ro: Module lipsă

en: Incompatible environment
ro: Mediu incompatibil

en: page not found
ro: pagina nu a fost găsită

en: Language list
ro: Lista limbi

en: Strings to search for
ro: Şiruri de căutat

en: All strings in that language
ro: Toate şirurile din această limbă

en: Locales
ro: Locale

en: Edit primary links
ro: Editare legături primare

en: !title by !name
ro: !title de !name

en: @type: updated %title using blog API.
ro: @type: actualizat %title folosind API blog.

en: Blog APIs
ro: API-uri Blog

en: book
ro: carte

en: The contact form has not been configured.
ro: Formularul de contact nu a fost configurat.

en: Send statistics
ro: Trimitere statistici

en: If enabled, your site will send summary statistics on the number of registered users and the total number of posts. No private information will be sent. These data help to improve the ranking statistics of Drupal projects.
ro: Dacă este activată, situl va trimite statistici sumare despre numărul de utilizatori înregistraţi şi numărul total de articole. Nu vor fi trimise informaţii private. Aceste date vor ajuta la îmbunătăţirea statisticilor despre proiectele Drupal.

en: Authentication service
ro: Serviciu autentificare

en: Ping from %name (%link).
ro: Ping de la %name (%link).

en: Error %code: %message
ro: Eroare %code: %message

en: Sites registry
ro: Registru situri

en: Distributed authentication
ro: Autentificare distribuită

en: client ping
ro: ping client

en: server ping
ro: ping server

en: !format input format
ro: format introducere !format

en:  You have successfully demonstrated that clean URLs work on your server. You may enable/disable them as you wish.
ro:  Aţi demonstrat cu succes că url-urile curate funcţionează pe serverul dumneavoastră. Puteţi să le activaţi/dezactivaţi când doriţi.

en: Cron run failed
ro: Rularea Cron a eşuat

en: Engine-specific settings
ro: Setări specifice motor
