Google AdSense integration (6.x-1.3) - en to it translation catalogue (228 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Show on every page except the listed pages.
it: Mostra su ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Show on only the listed pages.
it: Mostra solo sulle pagine elencate.

en: Group
it: Gruppo

en: Description
it: Descrizione

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Number of blocks
it: Numero di blocchi

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Background
it: Sfondo

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Text
it: Testo

en: Visibility
it: Visibilità

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Egypt
it: Egitto

en: Israel
it: Israele

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Brazil
it: Brasile

en: Chile
it: Cile

en: Japan
it: Giappone

en: Libya
it: Libia

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Turkey
it: Turchia

en: Day
it: Giorno

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Role
it: Ruolo

en: Vertical banner
it: Banner verticale

en: Button
it: Pulsante

en: Square
it: Quadrato

en: Top pages
it: Pagine più viste

en: Help and instructions
it: Guida e istruzioni

en: Ad groups
it: Gruppi inserzioni

en: Both
it: Entrambi

en: Show AdSense on specific pages
it: Mostra gli AdSense in pagine specifiche

en: Enable test mode?
it: Abilitare la modalità test?

en: Disable Google AdSense ads?
it: Disabilitare gli annunci Google AdSense?

en: Channel
it: Canale

en: Clicks
it: Clic

en: Last
it: Ultimo

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Mostra se il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo esperti).

en: Germany
it: Germania

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Antarctica
it: Antartica

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia e Herzegovina

en: Bouvet Island
it: Isole Bouvet

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: East Timor
it: Timor Est

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guiana francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Ireland
it: Irlanda

en: Italy
it: Italia

en: Jordan
it: Giordania

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mexico
it: Messico

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands
it: Olanda

en: Netherlands Antilles
it: Antille olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: North Korea
it: Nord Corea

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Norway
it: Norvegia

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Reunion
it: Riunione

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saudi Arabia
it: Arabia saudita

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Spain
it: Spagna

en: St. Helena
it: Sant'Elena

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Thailand
it: Tailandia

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Arabic
it: Arabo

en: English
it: Inglese

en: French
it: Francese

en: Italian
it: Italiano

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: White
it: Bianco

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: South Korea
it: Korea del Sud

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
it: Territori francesi del sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint  Vincent e Grenadine

en: Gray
it: Grigio

en: Percentage
it: Percentuale

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio bitannico dell'oceano Indiano

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'avorio

en: Croatia
it: Croazia

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Western Sahara
it: Sahara ovest

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
it: Una breve descrizione del tuo blocco. Usato nella <a href="@overview">pagina di riepilogo dei blocchi</a>.

en: AdSense for Search
it: AdSense per ricerca

en: Search Box Options
it: Opzioni ricerca

en: Black
it: Nero

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

en: Heard and McDonald Islands
it: Heard e Isole McDonald

en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

en: Vatican
it: Vaticano

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Croatian
it: Croato

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Dutch
it: Olandese

en: Finnish
it: Finnico

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Polish
it: Polacco

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Slovak
it: Slovacco

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Site Encoding
it: Codifica sito

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Japanese (Shift_JIS)
it: Giapponese (Shift_JIS)

en: Japanese (EUC-JP)
it: Giapponese (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: Chinese Simplified (GB2312)
it: Cinese semplificato (GB2312)

en: Chinese Simplified (GB18030)
it: Cinese semplificato (GB18030)

en: Chinese Traditional (Big5)
it: Cinese tradizionale (Big5)

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Vietnamese (Windows-1258)
it: Vietnamita (Windows-1258)

en: Central European Latin-2 (ISO-8859-2)
it: Europa centrale Latino-2 (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
it: Europa centrale (Windows-1250)

en: Central European (CP852)
it: Europa centrale (CP852)

en: Turkish Latin-5 (ISO-8859-9)
it: Turco Latino-5 (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
it: Turco (Windows-1254)

en: South European Latin-3 (ISO-8859-3)
it: Sud Europa Latino-3 (ISO-8859-3)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
it: Ebreo (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
it: Ebreo (Windows-1255)

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
it: Cirillico/Russo (CP-866)

en: modules
it: moduli

en: Serbian
it: Serbo

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: 4-links 120x90
it: 4-collegamenti 120x90

en: 4-links 160x90
it: 4-collegamenti 160x90

en: 4-links 180x90
it: 4-collegamenti 180x90

en: 4-links 200x90
it: 4-collegamenti 200x90

en: 4-links 468x15
it: 4-collegamenti 468x15

en: 4-links 728x15
it: 4-collegamenti 728x15

en: 5-links 120x90
it: 5-collegamenti 120x90

en: 5-links 160x90
it: 5-collegamenti 160x90

en: 5-links 180x90
it: 5-collegamenti 180x90

en: 5-links 200x90
it: 5-collegamenti 200x90

en: 5-links 468x15
it: 5-collegamenti 468x15

en: 5-links 728x15
it: 5-collegamenti 728x15

en: Small Rectangle
it: Rettangolo piccolo

en: Small Square
it: Quadrato piccolo

en: Half Banner
it: Mezzo banner

en: Medium Rectangle
it: Rettangolo medio

en: Large Rectangle
it: Rettangolo lungo

en: AdSense settings are available under !link
it: Le impostazioni AdSense sono disponibili all'indirizzo !link

en: Next to the search box
it: Vicino al campo di ricerca

en: Below the search box
it: Sotto al campo di ricerca

en: Text Box Length
it: Lunghezza del campo testo

en: AdSense Blocks
it: Blocchi AdSense

en: Text Box Length must be between !min and !max
it: La lunghezza deve essere tra !min e !max

en: Number of blocks can't be a negative number
it: Il numero di blocchi non può essere un numero negativo

en: Congo,Democratic Republic
it: Congo, Repubblica Democratica

en: Search keywords: %keyword
it: Chiave di ricerca: %keyword
