Disqus (6.x-1.9) - en to id translation catalogue (115 entries)

en: Comments
id: Komentar

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Weight
id: Bobot

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Block
id: Blok

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Location
id: Lokasi

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Node Types
id: Jenis Node

en: General
id: Umum

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: Anonymous
id: Anonim

en: Recent
id: Terbaru

en: Shortname
id: Nama singkat

en: Red
id: Merah

en: People
id: Orang

en: Testing
id: Pengujian

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Secret Key
id: Kunci Rahasia

en: Apply comments to only the following node types.
id: Menerapkan komentar hanya untuk jenis node berikut.

en: When enabled, uses the <a href="http://disqus.com/help/#faq-14">disqus_developer</a> flag to tell Disqus that you are in a testing environment. Threads will not display on the public community page with this set.
id: Menggunakan bendera <a href="http://disqus.com/help/#faq-14">disqus_developer</a> untuk memberitahu Disqus bahwa Anda berada di sebuah lingkungan pengujian. Topik tidak akan ditampilkan pada halaman umum dengan aturan ini.

en: Uses the <a href="@disqus">Disqus</a> comment system to enhance comments.
id: Menggunakan sistem komentar <a href="@disqus">Disqus</a> untuk meningkatkan komentar.

en: Installation
id: Pemasangan

en: Register your site information at <a href="http://disqus.com">Disqus</a>
id: Daftar informasi situs Anda di <a href="http://disqus.com">Disqus</a>

en: In the <a href="@configuration">Disqus configuration</a>, set the domain to what you registered with Disqus, and what node types you would like to have comments
id: Dalam <a href="@configuration">konfigurasi Disqus</a>, mengatur domain yang Anda daftarkan dengan Disqus, dan jenis node apa yang Anda inginkan memiliki komentar

en: Visit the <a href="@permissions">permissions</a>, and set which users you would like to have the ability to view Disqus threads (recommended for role)
id: Kunjungi perizinan dan atur pengguna yang Anda inginkan untuk memiliki kemampuan melihat topik Disqus (disarankan untuk peran)

en: Provides configuration options for the Disqus comment system.
id: Menyediakan opsi konfigurasi untuk sistem komentar Disqus.

en: Number of items to show
id: Jumlah item untuk ditampilkan

en: Show avatars
id: Tampilkan avatar

en: Avatar size
id: Ukuran avatar

en: X-Small (24px)
id: Terkecil (24px)

en: Small (32px)
id: Kecil (32px)

en: Medium (48px)
id: Sedang (48px)

en: Large (92px)
id: Besar (92px)

en: X-Large (128px)
id: Terbesar (128px)

en: Color Theme
id: Warna Tema Perwajahan

en: Grey
id: Abu-abu

en: Orange
id: Oranye

en: Default Tab View
id: Tampilan Tab Bawaan

en: Popular
id: Populer

en: Recent Comments
id: Komentar Terkini

en: Popular Threads
id: Topik Populer

en: Top Commenters
id: Komentator Utama

en: Uses the Disqus web service to enhance comments.
id: Menggunakan layanan web Disqus guna meningkatkan komentar.

en: Behavior
id: Perilaku

en: Please wait
id: Silahkan tunggu

en: User API Key
id: Kunci API Pengguna

en: The API key of the administrator account on Disqus. You can get yours <a href="@key">here</a>.
id: Kunci API dari account administrator Disqus. Anda dapat mendapatkannya sendiri <a href="@key">di sini</a>.

en: Display the Disqus comments in the given location. When "Block" is selected, the comments will appear in the <a href="@disquscomments">Disqus Comments block</a>.
id: Menampilkan komentar Disqus di lokasi tertentu. Jika "Blok" dipilih, komentar akan muncul di <a href="@disquscomments">blok Komentar Disqus</a>.

en: Content Area
id: Daerah Konten

en: When the comments are displayed in the content area, you can change the position at which they will be shown.
id: Bila komentar yang ditampilkan di daerah konten, Anda dapat ubah posisi di mana mereka akan ditampilkan.

en: Disqus: Comments
id: Disqus: Komentar

en: The comments.xml file generated in the <a href="@disqustools">Disqus tools administration</a>. You can download this file by clicking on <a href="@commentsxml">comments.xml</a>.
id: Berkas comments.xml dihasilkan dalam <a href="@disqustools">perangkat pengaturan Disqus</a>. Anda dapat men-download berkas ini dengan meng-klik <a href="@commentsxml">comments.xml</a>.

en: Invalid XML file uploaded.
id: Berkas XML yang tidak benar diunggah.

en: There were @count comments that were imported. Visit the <a href="@comments">Comments administration</a> to see the imported comments.
id: Ada @count komentar yang diimpor. Kunjungi <a href="@comments">administrasi Komentar</a> untuk melihat komentar yang diimpor.

en: The following provides the general configuration options for the <a href="@disqus">Disqus</a> comment web service.
id: Hal berikut menyediakan pilihan konfigurasi umum bagi layanan komentar web <a href="@disqus">Disqus</a>.

en: Disqus: Recent Comments
id: Disqus: Komentar Terkini

en: Disqus: Popular Threads
id: Disqus: Topik Populer

en: Disqus: Top Commenters
id: Disqus: Komentator Utama

en: Disqus: Combination Widget
id: Disqus: Widget Kombinasi

en: View the discussion thread.
id: Lihat topik diskusi.

en: Provides general configuration options for the Disqus comment system.
id: Menyediakan opsi konfigurasi umum untuk sistem komentar Disqus.

en: The tool below allows you to import comments from <a href="@disqus">Disqus</a> to the  Drupal comment system.
id: Alat di bawah ini memungkinkan Anda untuk mengimpor komentar dari <a href="@disqus">Disqus</a> ke sistem komentar Drupal.

en: Import comments from Disqus into the Drupal comment system.
id: Impor komentar dari Disqus ke dalam sistem komentar Drupal.

en: Visit <a href="@settings">the Disqus settings</a> first and put in your User API Key.
id: Kunjungi <a href="@settings">pengaturan Disqus</a> terlebih dahulu dan masukkan Kunci API Pengguna Anda.

en: Error retrieving forum list from Disqus. It is recommended you <a href="?op=selection">try again</a>.
id: Terjadi kesalahan saat mengambil daftar forum dari Disqus. Disarankan Anda <a href="?op=selection">mencoba lagi</a>.

en: Disqus forum %domain not found. Check your <a href="@settings">settings</a> and then <a href="?op=selection">try again</a>.
id: Forum Disqus %domain tidak ditemukan. Periksa <a href="@settings">pengaturan</a> Anda dan kemudian <a href="?op=selection">coba lagi</a>.

en: Could not retrieve the forum API key for %name. It is recommended you <a href="?op=selection">try again</a>.
id: Tidak dapat mengambil kunci API untuk forum %name. Disarankan Anda <a href="?op=selection">mencoba lagi</a>.

en: Failed to retrieve thread information for %url.
id: Gagal mendapatkan informasi topik bagi %url.

en: Disqus Migrate
id: Migrasi Disqus

en: Provides migration tools for moving comments between Disqus and the Drupal comment system.
id: Menyediakan peralatan migrasi untuk memindahkan komentar antara Disqus dan sistem komentar Drupal.

en: The number of Disqus comments made on the node. Note that this will not work in the preview.
id: Jumlah komentar Disqus yang dibuat pada node. Perhatikan bahwa ini tidak akan berfungsi di pratinjau.

en: The website shortname that you registered Disqus with. If you registered http://example.disqus.com, you would enter "example" here.
id: Nama singkat situs yang Anda daftarkan pada Disqus. Jika Anda mendaftarkan http://contoh.disqus.com, Anda akan memasukkan "contoh" sini.

en: Display the Disqus comments in the given location. When "Block" is selected, the comments will appear in the <a href="@disquscomments">Disqus Comments block</a>. The "Injected Variable" option will provide a variable for precise placement of the comments.
id: Menampilkan komentar Disqus di lokasi tertentu. Jika "Blok" dipilih, komentar akan muncul di <a href="@disquscomments">blok Komentar Disqus</a>. Opsi "Variabel Tambahan" akan menyediakan sebuah variabel penempatan komentar yang tepat.

en: Injected Variable
id: Variabel Tambahan

en: Administer Disqus
id: Mengelola Disqus

en: Perform administrative actions with Disqus.
id: Melakukan tindakan administratif pada Disqus.

en: View Disqus comments
id: Melihat komentar Disqus

en: Allows access to view Disqus comments.
id: Mengizinkan akses untuk melihat komentar Disqus.

en: Disqus comments in profile
id: Komentar Disqus di profil

en: When enabled, will display Disqus comments on the profiles of users belonging to this role.
id: Jika diaktifkan, akan menampilkan komentar Disqus pada profil pengguna yang termasuk dalam peran ini.

en: Disqus settings
id: Pengaturan Disqus

en: Comment Except Length
id: Panjang Kutipan Komentar

en: Hide moderators in ranking
id: Sembunyikan peringkat moderator

en: When enabled, uses the <a href="http://docs.disqus.com/help/2/">disqus_developer</a> flag to tell Disqus that you are in a testing environment. Threads will not display on the public community page with this set.
id: Jika diaktifkan, akan menggunakan bendera href="http://docs.disqus.com/help/2/">disqus_developer</a> untuk memberitahu Disqus bahwa Anda berada di sebuah lingkungan pengujian. Topik tidak akan ditampilkan pada halaman umum dalam aturan ini.

en: This block will be used to display the comments from Disqus when comments are applied to the given page. Visit the <a href="@disqussettings">Disqus settings</a> to configure when this is visible.
id: Blok ini akan digunakan untuk menampilkan komentar dari Disqus ketika komentar diterapkan ke laman yang ditentukan. Kunjungi <a href="@disqussettings">pengaturan Disqus</a> untuk mengatur kapan ini terlihat.

en: Enable Disqus comments
id: Aktifkan komentar Disqus

en: Disqus comments
id: Komentar Disqus

en: Users can post comments using <a href="@disqus">Disqus</a>.
id: Pengguna dapat mengirim komentar menggunakan <a href="@disqus">Disqus</a>.

en: The domain that you registered Disqus with. If you registered http://example.disqus.com, you would enter "example" here.
id: Domain yang Anda daftarkan pada Disqus. Jika Anda mendaftarkan http://contoh.disqus.com, Anda akan memasuki "contoh" di sini.

en: A user key must be specified in the general settings to export comments.
id: Kunci pengguna harus ditentukan dalam pengaturan umum untuk mengekspor komentar.

en: Include unapproved comments in export.
id: Sertakan komentar yang belum disetujui dalam ekspor.

en: There was an error retrieving the available forums from Disqus. Please check your user API key and try again.
id: Terdapat kesalahan saat mengambil forum yang tersedia dari Disqus. Silakan periksa kunci API pengguna Anda dan coba lagi.

en: There was an error retrieving the forum API key from Disqus. Please check your user API key, the shortname domain name and then try again.
id: Terdapat kesalahan saat mengambil kunci forum API dari Disqus. Silakan periksa kunci API pengguna Anda, nama pendek domain dan kemudian coba lagi.

en: !num been exported. You can <a href="@moderate">moderate the comments on Disqus</a>.
id: !num telah diekspor. Anda dapat <a href="@moderate">memoderasi komentar di Disqus</a>.

en: @count comment has | @count comments have
id[0]: @count komentar
id[1]: @count komentar-komentar

en: Clicking <em>"Export"</em> below will send the comments from the Drupal comment system to <a href="@disqus">Disqus</a>. Comments will only be exported once per forum, so you can click on "Export" as many times as you want and you will not get duplicates. Make sure to lengthen your PHP timeout time if you have many comments to export.
id: Mengklik <em>"Ekspor"</em> di bawah akan mengirim komentar dari sistem komentar Drupal ke <a href="@disqus">Disqus</a>. Komentar hanya akan diekspor sekali per forum, sehingga Anda dapat klik "Ekspor" sebanyak yang Anda inginkan dan Anda tidak akan mendapatkan duplikasi. Pastikan untuk memperpanjang waktu timeout PHP Anda jika Anda memiliki banyak komentar untuk ekspor.

en: Export comments from the Drupal comment system to Disqus.
id: Ekspor komentar dari sistem komentar Drupal ke Disqus.

en: Localization support
id: Dukungan pelokalan

en: When enabled, overrides the language set by Disqus with the language provided by the site.
id: Jika diaktifkan, akan menggantikan bahasa yang ditetapkan oleh Disqus dengan bahasa yang disediakan oleh situs tersebut.

en: Inherit User Credentials
id: Mewarisi Identitas Pengguna

en: When enabled and a user is logged in, the Disqus 'Post as Guest' login form will be pre-filled with the user's name and email address.
id: Jika diaktifkan dan pengguna sudah login, formulir Disqus 'Kirim sebagai Tamu' akan diisi oleh nama dan alamat email pengguna.

en: Provide <a href="@sso">Single Sign-On</a> access to your site.
id: Menyediakan akses <a href="@sso">Single Sign-On</a> pada situs Anda.

en: Thank you for logging in. Please close this window, or <a href="@clickhere">click here</a> to continue.
id: Terima kasih telah login Silakan tutup window ini, atau <a href="@clickhere">klik di sini</a> untuk melanjutkan.

en: Once the user logs in through the Disqus login workflow, they are redirected here to automatically close the popup window.
id: Setelah pengguna login melalui alur kerja login Disqus, mereka dengan otomatis diarahkan ke sini untuk menutup jendela popup.

en: Use these settings to configure the more advanced uses of Disqus. You can find ore information about these in the <a href="@applications">Applications</a> section of Disqus. To enable some of these features, you will require a <a href="@addons">Disqus Add-on Package</a>.
id: Gunakan pengaturan ini untuk mengatur penggunaan lanjutan dari Disqus. Anda dapat mendapatkan informasi selengkapnya tentang ini di bagian <a href="@applications">Aplikasi</a> Disqus. Untuk mengaktifkan beberapa fitur ini, Anda akan memerlukan <a href="@addons">Paket Add-on Disqus</a>.

en: Use these settings to configure the more advanced uses of Disqus. You can find more information about these in the <a href="@applications">Applications</a> section of Disqus. To enable some of these features, you will require a <a href="@addons">Disqus Add-on Package</a>.
id: Gunakan pengaturan ini untuk mengatur penggunaan lanjutan dari Disqus. Anda dapat mendapatkan informasi selengkapnya tentang ini di bagian <a href="@applications">Aplikasi</a> Disqus. Untuk mengaktifkan beberapa fitur ini, Anda akan memerlukan <a href="@addons">Paket Add-on Disqus</a>.

en: Disqus Comment Count
id: Jumlah Komentar Disqus

en: The number of Disqus comments made on the post. Note that this will not work in the preview.
id: Jumlah komentar Disqus dibuat pada konten. Perhatikan bahwa ini tidak akan berfungsi di pratinjau.

en: Toggle Disqus comments
id: Mengaktifkan komentar Disqus

en: When enabled, will allow users to toggle comments on and off on nodes.
id: Jika diaktifkan, akan mengizinkan pengguna untuk mengaktifkan dan menonaktifkan komentar pada node.
