ELMS (6.x-1.0-alpha12) - en to ro translation catalogue (1514 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Images
ro: Imagini

en: Previous
ro: Anterior

en: Image !current of !total
ro: Imaginea !current din !total

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: select
ro: selectare

en: Show on every page except the listed pages.
ro: Afişează pe toate paginile exceptând paginile selectate.

en: Show on only the listed pages.
ro: Afişează numai pe paginile selectate.

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enabled
ro: activat

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: title
ro: titlu

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Register
ro: Înscriere

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: Private
ro: Privat

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Closed
ro: Închis

en: Wrong username or password.
ro: Numele de utilizator sau parola sunt eronate.

en: Send invitation
ro: Trimite invitație

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Personal message
ro: Mesaj personal

en: Age
ro: Vârstă

en: Last comment
ro: Ultimul comentariu

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Priority
ro: Prioritate

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: error
ro: eroare

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Categories
ro: Categorii

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: updated
ro: actualizat

en: created
ro: creat

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: File path
ro: Cale fişier

en: Login
ro: Autentificare

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parola

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Comment form
ro: Formularul de comentariu

en: User contact form
ro: Formular de contactare a utilizatorului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Place
ro: Localitate

en: Weight
ro: Greutate

en: North
ro: Nord

en: East
ro: Est

en: South
ro: Sud

en: West
ro: Vest

en: Variable
ro: Variabilă

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Single
ro: Singură

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Add category
ro: Adaugă categorie

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergi la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: General settings
ro: Setări generale

en: Description field
ro: Câmp descriere

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: Font Size
ro: Mărime font

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Preset Name
ro: Nume Prestabilit

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Download PDF
ro: Descărcare PDF

en: Display a PDF version of this page.
ro: Afișează o versiune PDF a paginii.

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschidere

en: Blank
ro: Gol

en: Top
ro: Sus

en: Link Target
ro: Țintă Legătură

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Clean up
ro: Curăţare

en: Archives
ro: Arhive

en: Genre
ro: Gen

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Time increment
ro: Incrementare timp

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: remove
ro: șterge

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: hidden
ro: ascuns

en: Path
ro: Cale

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Manage
ro: Administrare

en: Region
ro: Regiune

en: key
ro: cheie

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Placeholder tokens
ro: Token-uri substituente

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: never
ro: niciodată

en: Notes
ro: Note

en: Add item
ro: Adaugă element

en: Updated
ro: Actualizat

en: Display Settings
ro: Setările afișării

en: Theme
ro: Temă

en: Rename
ro: Redenumire

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Display mode
ro: Modul de afişare

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: <none>
ro: <nimic>

en: Component
ro: Componentă

en: Last month
ro: Ultima lună

en: ID
ro: Identificator

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ro: Extensiile pe care utilizatorii din acest rol le pot folosi. Separaţi extensiile cu un spaţiu şi nu introduceţi punctul introductiv.

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Upload image
ro: Încărcaţi imagine

en: Titles
ro: Titluri

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
ro: Următoarele token-uri de substituire pot fi utilizate în ambele căi şi titluri. Atunci când este utilizat într-o cale sau titlu, acestea vor fi înlocuite cu valorile corespunzătoare.

en: type
ro: tip

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Database type
ro: Tip bază de date

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: action
ro: acţiune

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Check
ro: Verifică

en: Files
ro: Fişiere

en: file
ro: fişier

en: status
ro: stare

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Sent email to %recipient
ro: A fost trimis un e-mail către %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ro: Nu se poate trimite e-mail către %recipient

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Required?
ro: Obligatoriu?

en: Create
ro: Crează

en: Advanced Settings
ro: Setări Avansate

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Optional Title
ro: Titlu Opţional

en: Required Title
ro: Titlu Necesar

en: No Title
ro: Fără Titlu

en: Link Title
ro: Titlu Legătură

en: URL Display Cutoff
ro: Întrerupere afisare URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ro: Dacă utilizatorul nu include un titlu pentru acest link, URL-ul va fi utilizat ca titlu. Când se termină cu (&hellip;) și va fi tăiat titlul link-ului? Lăsaţi necompletat pentru nici o limită.

en: Default (no target attribute)
ro: Implicit (fără atribut de țintă)

en: Open link in window root
ro: Deschidere legătură în fereastra rădăcină

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: Allow the user to choose
ro: Permite utilizatorului să aleagă

en: Additional CSS Class
ro: Clasă CSS suplimentară

en: Not a valid URL.
ro: Nu este un URL valid.

en: Titles are required for all links.
ro: Titlurile sunt necesare pentru toate legăturile.

en: Open URL in a New Window
ro: Deschidere URL într-o fereastră nouă

en: Defines simple link field types.
ro: Defineşte tipuri de legături simple.

en: term
ro: termen

en: Expanded
ro: Expandat

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ro: Opţional. În meniu, articolele mai grele se scufundă, iar articolele mai uşoare se ridică spre suprafaţă.

en: Question
ro: Întrebare

en: Printer-friendly version
ro: Versiune tipar

en: Table of contents
ro: Cuprins

en: All
ro: Toate

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Done
ro: Gata

en: Points
ro: Puncte

en: Post
ro: Articol

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Submitted
ro: Trimis

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Add content
ro: Adăugare conţinut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: View type
ro: Tipul vizualizării

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Configuration saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: Node links
ro: Link-uri nod

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Submission information
ro: Informaţii trimitere

en: Footer message
ro: Mesaj footer

en: Mission
ro: Misiunea

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Good
ro: Bun

en: rate content
ro: evaluează conținut

en: Voting
ro: Votare

en: Node types
ro: Tipuri de noduri

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Site
ro: Sit

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Host
ro: Gazdă

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Up to date
ro: Actualizat

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: Recipients
ro: Destinatari

en: Hourly threshold
ro: Prag orar

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Source URL
ro: URL sursă

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Revisions
ro: Revizii

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Poll choices
ro: Variante sondaj

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File MIME type
ro: Tip MIME pentur fișier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: User role
ro: Rol utilizator

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Content field
ro: Conţinut câmp

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Global settings
ro: Opţiuni globale

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Percent
ro: Procente

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Add action
ro: Adaugă acţiune

en: Voting API
ro: API Votare

en: Mode
ro: Mod

en: Warning
ro: Avertisment

en: N/A
ro: N/D

en: OPML feed
ro: resurse OPML

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Nodes
ro: Noduri

en: Authored by
ro: Creat de

en: Advanced
ro: Avansat

en: Node Title
ro: Titlu Nod

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
ro: Permite utilizatorului să configureze setările lightbox2

en: Lightbox filter
ro: Filtru Lightbox

en: administer lightbox2
ro: administrează lightbox2

en: Performance
ro: Performanţă

en: 1 attachment | @count attachments
ro[0]: 1 fişier ataşat
ro[1]: @count fişiere ataşate
ro[2]: @count de fişiere ataşate

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: Display options
ro: Opțiuni de afișare

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Display this field
ro: Afișează acest câmp

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Month
ro: Luna

en: Details
ro: Detalii

en: Prev
ro: Înapoi

en: System
ro: Sistem

en: Domain
ro: Domeniu

en: Amount
ro: Suma

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Code
ro: Cod

en: Recipient
ro: Destinatar

en: By
ro: De

en: security
ro: securitate

en: node
ro: nod

en: Method
ro: Metodă

en: Egypt
ro: Egipt

en: Israel
ro: Izrael

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Africa/Algiers
ro: Africa/Alger

en: Africa/Asmera
ro: Africa/Asmara

en: America/Chihuahua
ro: America pentru o mexican Chihuahua

en: America/Guadeloupe
ro: America/Guadelupa

en: Asia/Almaty
ro: Asia pentru o Almatî pe

en: Asia/Anadyr
ro: Asia/Anadîr

en: Asia/Ashgabat
ro: Asia/Aşgabat

en: Asia/Baghdad
ro: Asia/Bagdad

en: Asia/Bishkek
ro: Asia/Bișkek

en: Asia/Damascus
ro: Asia/Damasc

en: Asia/Kamchatka
ro: Asia/Kamceatka

en: Asia/Krasnoyarsk
ro: Asia/Krasnoiarsk

en: Asia/Muscat
ro: Muscat și de Asia

en: Asia/Tehran
ro: Asia/Teheran

en: Asia/Yekaterinburg
ro: Asia/Ekaterinburg

en: Asia/Yerevan
ro: Asia/Erevan

en: Atlantic/Bermuda
ro: Atlantic/Insulele_Bermuda

en: Atlantic/Canary
ro: Atlantic/Insulele_Canare

en: Atlantic/Cape_Verde
ro: Atlantic/Capul_Verde

en: Atlantic/Faeroe
ro: Atlantic/Feroe

en: Atlantic/South_Georgia
ro: Atlantic/Georgia_de_Sud

en: Europe/Amsterdam
ro: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ro: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
ro: Europa/Atena

en: Europe/Belfast
ro: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ro: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ro: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
ro: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ro: Europa/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
ro: Europa/București

en: Europe/Budapest
ro: Europa/Budapesta

en: Europe/Chisinau
ro: Europa/Chişinău

en: Europe/Copenhagen
ro: Europa/Copenhaga

en: Europe/Dublin
ro: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
ro: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
ro: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
ro: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
ro: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ro: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
ro: Europa/Lisabona

en: Europe/Ljubljana
ro: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ro: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
ro: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ro: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ro: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
ro: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ro: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
ro: Europa/Moscova

en: Europe/Nicosia
ro: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
ro: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ro: Europa/Paris

en: Europe/Prague
ro: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ro: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ro: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ro: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
ro: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ro: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
ro: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
ro: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ro: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ro: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
ro: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ro: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ro: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ro: Europa/Ujhorod

en: Europe/Vaduz
ro: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ro: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
ro: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ro: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
ro: Europa/Varșovia

en: Europe/Zagreb
ro: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ro: Europa/Zaporoje

en: Europe/Zurich
ro: Europa/Zurich

en: Indian/Antananarivo
ro: India/Antananarivo

en: Indian/Chagos
ro: India/Chagos

en: Indian/Christmas
ro: India/Christmas

en: Indian/Cocos
ro: India/Cocos

en: Indian/Comoro
ro: India/Comore

en: Indian/Kerguelen
ro: India/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ro: India/Mahe

en: Indian/Maldives
ro: India/Maldive

en: Indian/Mauritius
ro: India/Mauritius

en: Indian/Mayotte
ro: India/Mayotte

en: Indian/Reunion
ro: India/Reunion

en: Japan
ro: Japonia

en: Libya
ro: Libia

en: Pacific/Easter
ro: Pacific/Paşte

en: Pacific/Midway
ro: Pacific la Midway

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Turkey
ro: Turcia

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: here
ro: aici

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
ro: Model cale implicită (se aplică tuturor tipurilor de noduri care nu au definite mai jos modele de cale)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
ro: Generează aliasuri pentru toate nodurile existente care nu au deja aliasuri.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ro: Model cale implicită (aplicabilă tipurilor de termeni fără model definit)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ro: Model cale pentru toate nodurile care conţin termeni de tip %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
ro: Model cale pentru forumuri şi containere forum

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
ro[0]: Actualizarea în masă a căilor pentru forumuri finalizată, a fost generat un alias.
ro[1]: Actualizarea în masă a căilor pentru forumuri finalizată, au fost generate @count aliasuri.
ro[2]: Actualizarea în masă a căilor pentru forumuri finalizată, au fost generate @count de aliasuri.

en: Pattern for user account page paths
ro: Model cale pentru pagini profil de utilizatori

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
ro: Generare alias-uri pentru toate paginile de cont ale utilizatorilor existente care nu au deja alias-uri.

en: Pattern for blog page paths
ro: Model cale pentru bloguri

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
ro: Generare alias-uri pentru toate paginile blog existente care nu au deja alias-uri.

en: Pattern for user-tracker page paths
ro: Model cale pentru tracker-utilizator

en: Verbose
ro: Explicit

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ro: Afişează modificările de aliasuri (cu excepţia actualizărilor în masă)

en: Replace by separator
ro: Înlocuire cu separator

en: Maximum alias length
ro: Lungime maximă alias

en: Maximum component length
ro: Lungimea maximă a unei componente.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ro: Lugimea maximă a textului oricărei componente în acest alias(ex. [title]). 100 este recomadat. Vedeți <a href="@pathauto-help">Ajutor Pathauto</a> pentru detalii.

en: Update action
ro: Acțiune de actualizare

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ro: Ce face pathauto cînd actualizăm un conținut existent care are deja un alias?

en: Strings to Remove
ro: Șiruri ce trebuie eliminate.

en: administer pathauto
ro: administrează pathauto

en: Item count
ro: Număr valori

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: General Settings
ro: Setări generale

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Navigation
ro: Navigator

en: Basic
ro: Simplu

en: Color
ro: Culoare

en: Appearance
ro: Aspect

en: Logo URL
ro: URL logo

en: Repeat
ro: Repetare

en: Link URL
ro: URL Link

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: Allow
ro: Permite

en: String
ro: Şir text

en: Case
ro: Caz

en: Users
ro: Utilizatori

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Exists
ro: Există

en: Number of votes
ro: Numărul de voturi

en: Site off-line message
ro: Mesaj pentru sit inactiv

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanţă. Vom reveni cât de curând. Vă mulţumim pentru înţelegere.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ro: Mesajul afişat vizitatorilor atunci când situl nu este operaţional.

en: Default front page
ro: Pagina de start prestabilită

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultima

en: Text processing
ro: Procesare text

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere. Se lasă gol pentru a fi nelimitat.

en: Rows
ro: Rânduri

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: access denied
ro: acces interzis

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: As Time Ago
ro: Ca timp în urmă

en: List View
ro: Vizualizare tip listă

en: access all views
ro: accesează toate vizualizările

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ro: vizualizările sunt liste personalizare a conţinutului din sistem; acestea sunt foarte flexibile si oferă controlul asupra prezentării conţinutului listelor de conţinut.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Summary, sorted ascending
ro: Sumar, sortat crescător

en: Summary, sorted descending
ro: Sumar, sortat descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat în vârful vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Expose
ro: Expune

en: Down
ro: Jos

en: Handler
ro: Operator

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: administer views
ro: administrare vizualizări

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Position
ro: Poziţie

en: Integer
ro: Număr întreg

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Send to
ro: Trimite la

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Basic setup
ro: Setări simple

en: Profile name
ro: Nume profil

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Indică dacă următorul cod PHP întoarce <code>TRUE</code> (mod-PHP, numai pentru experţi).

en: Preformatted
ro: Preformatat

en: Profile
ro: Profil

en: Close
ro: Închidere

en: filters
ro: filtre

en: Votes
ro: Voturi

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Flag
ro: Semnalizare

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Duration
ro: Durată

en: Original
ro: Originală

en: Threshold
ro: Prag

en: Function
ro: Funcţie

en: Defaults
ro: Implicite

en: Street
ro: Strada

en: Additional
ro: Adițional

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Germany
ro: Germania

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Common settings
ro: Setări comune

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: comments
ro: comentarii

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Rules
ro: Reguli

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Central Africană

en: Chad
ro: Ciad

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: East Timor
ro: Timorul de Est

en: Equatorial Guinea
ro: Guinea Ecuatorială

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franţa

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insulele Heard şi McDonald

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Iraq
ro: Irac

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Latvia
ro: Lituania

en: Lebanon
ro: Liban

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mauritania
ro: Mauretania

en: Mexico
ro: Mexic

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: North Korea
ro: Coreea de Nord

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Pakistan
ro: Pachistan

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinea

en: Philippines
ro: Filipine

en: Romania
ro: România

en: Russia
ro: Rusia

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Suriname
ro: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Svalbard şi Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Syria
ro: Siria

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit al Marii Britanii

en: United States
ro: Statele Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Statele Unite Insulele înconjurătoare minore

en: Uruguay
ro: Uruguai

en: Wallis and Futuna
ro: Wallis şi Futuna

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Formatting guidelines
ro: Reguli de formatare

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Authored on
ro: Creat la

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
ro: Format: %time. Lăsaţi liber pentru a folosi data şi ora din momentul trimiterii formei.

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: Browse
ro: Răsfoire

en: create
ro: creare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Database queries
ro: Interogări baza de date

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Key
ro: Cheie

en: Link to content
ro: Legătură către conţinut

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: WIDTHxHEIGHT
ro: LĂŢIMExÎNĂLŢIME

en: Maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă fişier pe încărcare

en: File Browser
ro: Navigator Fişiere

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: [<a href="@link">more help...</a>]
ro: [<a href="@link">mai multe detalii...</a>]

en: Printer-friendly
ro: Pentru tipar

en: Display a printer-friendly version of this page.
ro: Afişează o versiune a paginii gata de tipărire.

en: Printer-friendly page link
ro: Legătură către varianta de tipar

en: Timer
ro: Cronometru

en: Change
ro: Modificare

en: English
ro: Engleză

en: in
ro: în

en: Messages
ro: Mesaje

en: Default height
ro: Înălțimea implicită

en: Default width
ro: Lăţimea implicită

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Switch
ro: Schimbă

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: ago
ro: în urmă

en: Allowed HTML tags
ro: Taguri HTML permise

en: Sources
ro: Surse

en: Clear
ro: Elimină

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: update
ro: actualizare

en: View user profile.
ro: Afişează profilul utilizatorului.

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: published
ro: publicat

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Please enter some keywords.
ro: Vă rugăm să introduceţi câteva cuvinte cheie.

en: Replacement value
ro: Valoarea de înlocuire

en: tokens
ro: token-uri

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Deleted
ro: Şters

en: Invite
ro: Invită

en: Features
ro: Caracteristici

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Today
ro: Azi

en: Activity
ro: Activitate

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Limit
ro: Limită

en: Query
ro: Interogare

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: timezone
ro: fus orar

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select List
ro: Listă de selecţie

en: Years back and forward must be in the format -9:+9.
ro: Anii înainte şi înapoi trebuie să fie în formatul -9:+9.

en: Set the order and format for the date parts in the input form. The format will be adapted to remove values not in the granularity for this field.
ro: Stabileşte ordinea şi formatul pentru părţile datei în formularul de intrare. Formatul va fi adaptat pentru a elimina valorile care nu sunt în granularitate pentru acest cîmp.

en: Years back and forward
ro: Ani, înapoi și înainte

en: Increment the minute and second fields by this amount.
ro: Incrementează câmpurile minutelor și secundelor cu această sumă.

en: Input Type
ro: Tip Intrare

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: To Date
ro: Până La Data

en: Display a matching second date field as a 'To date'. If marked 'Optional' field will be presented but not required. If marked 'Required' the 'To date' will be required if the 'From date' is required or filled in.
ro: Se afişează un al doilea câmp de tip dată pentru 'Până La Data'. Dacă este marcat ca fiind opţional câmpul va fi afişat dar nu fa fi obligatoriu. Dacă este marcat ca obligatoriu, câmpul 'Până La Data' va fi obligatoriu dacă în câmpul 'De La Data' este obligatoriu sau a fost completat.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Set the date elements to be stored (at least a year is required).
ro: Setați elementele datei care vor fi stocate(cel puțin anul este necesar)

en: Default Display
ro: Afișare Implicită

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: Select the timezone handling method to be used for this date field.
ro: Selectați metoda de manipulare a fusului orar folosit de acest cîmp de dată.

en: Long
ro: Lung

en: Short
ro: Scurt

en: To date
ro: Până la data

en: From date
ro: Din data

en: ongoing
ro: în curs de desfășurare

en: There are no date fields in this database to import the data into. Please add a date field to the desired node types and be sure to indicate it uses both a "from" and a "to" date.
ro: Nu există câmpuri de dată în această bază de date pentru a importa date. Vă rugăm să adăugați un câmp de dată tipurilor de nod dorit și asigurați-vă că utilizați data "de la" și "la".

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Source type
ro: Tip sursă

en: body
ro: corp

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: The field which will contain the source dates in target content type.
ro: Câmpul care va conține sursa datelor în destinația tipului de conținut.

en: The text or body field which will contain the source description in the target content type.
ro: Câmpul text sau corp de conținut care va conține sursa descrierii în tipul de conținut țintă.

en: Url field
ro: Câmp URL

en: The text or link field which will contain the source url in the target content type.
ro: Câmp de text (sau legătură) care va conţine sursa URL-ului importat în tipul de conținut țintă.

en: Location field
ro: Câmp locaţie

en: The text field which will contain the source location text in the target content type.
ro: Câmp de text care va conține locația textului sursă în tipul de conținut destinație.

en: Uid field
ro: Câmp Uid

en: The text field which will contain the source uid in the target content type.
ro: Câmp de text care va conține uid-ul sursă în tipul de conținut destinație.

en: !type Fields
ro: Câmpuri !type

en: There is no event table in this database. No event import options are available.
ro: Nu există nici un tabel de evenimente în această bază de date. Nu sunt disponibile opţiuni de import a evenimentelor.

en: There are no event nodes in this database. No event import options are available.
ro: Nu există noduri de evenimente în această bază de date. Nu sunt disponibile opțiuni pentru importul evenimentelor.

en: Delete original event?
ro: Ștergeți evenimentul original?

en: Should the original entry be deleted once it has been copied to the new content type? If so, be sure to back up your database first.
ro: Intrarea originală va fi ștearsă după ce a fost copiată în noul tip de conținut? Dacă da, asigurați-vă că realizați o copie a bazei de date înainte de a continua.

en: The maximum number of nodes to convert in this pass.
ro: Numărul maxim de noduri de convertit în această trecere.

en: Starting nid
ro: ID nod inițial

en: Convert nodes with nids greater than or equal to this number.
ro: Convertește noduri cu ID-uri mai mari sau egale cu acest număr.

en: No events have been converted.
ro: Nu a fost convertit niciun eveniment.

en: Date API
ro: API dată

en: Moderated
ro: Moderat

en: Posts
ro: Articole

en: Mission statement
ro: Misiunea sitului

en: Alignment
ro: Aliniere

en: E-mail subject
ro: Subiect e-mail

en: Workflow
ro: Flux de lucru

en: Randomize
ro: Aleator

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Revert
ro: Revenire

en: Empty
ro: Gol

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: Changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Caption
ro: Legendă

en: Your rating
ro: Evaluarea ta

en: Default template
ro: Şablon implicit

en: Maxlength
ro: Lungime maximă

en: Display fields
ro: Afişare câmpuri

en: Field title
ro: Titlu câmp

en: profile
ro: profil

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Date formats
ro: Formate de dată

en: Seconds
ro: Secunde

en: Red
ro: Roșu

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Blocked
ro: Blocat

en: Do it!
ro: Faceți!

en: or
ro: sau

en: Results
ro: Rezultate

en: Poll settings
ro: Opţiuni sondaj

en: Convert
ro: Convertire

en: Delete term
ro: Șterge termen

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Style
ro: Stil

en: Forums
ro: Forumuri

en: view revisions
ro: vezi versiuni vechi

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: !date by !username
ro: !date de !username

en: revert
ro: revenire

en: Revision
ro: Revizie

en: current revision
ro: versiunea curentă

en: Track
ro: Urmăreşte

en: User management
ro: Gestiune utilizator

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Link type
ro: Tip de legătură

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Font color
ro: Culoare font

en: Reversed
ro: Inversat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Failed
ro: Eşuat

en: Reverse
ro: Inversează

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: Aland Islands
ro: Insulele Aland

en: Falkland Islands
ro: Insulele Falkland

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts şi Nevis

en: South Korea
ro: Coreea de Sud

en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome şi Principe

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent şi the Grenadines

en: British Virgin Islands
ro: Insulele Virgine Britanice

en: U.S. Virgin Islands
ro: Insulele Virgine U.S.

en: missing
ro: lipsește

en: My bookmarks
ro: Marcajele mele

en: %type settings
ro: Configurări %type

en: Not published
ro: Nepublicat

en: MB
ro: MO

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ro: Configuraţia PHP limitează mărimea maximă a fişierului pe încărcare la %size.

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Gray
ro: Gri

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Path to the "convert" binary
ro: Calea către fişierul binar "convert"

en: Documents
ro: Documente

en: Formats
ro: Formate

en: Dev load
ro: Încărcare dezvoltare

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fişiere permise

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Enter username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Username not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: flag
ro: marcaj

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: image
ro: imagine

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: <Hidden>
ro: <Ascuns>

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Delete action
ro: Şterge acţiune

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: JPEG quality
ro: Calitate JPEG

en: Teaser display
ro: Afișare versiune scurtă(teaser)

en: administer nodes
ro: administrează nodurile

en: Loading...
ro: Se încarcă ...

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Comment settings
ro: Opţiuni comentarii

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Read only
ro: Numai citire

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: cancel
ro: revocare

en: Processing
ro: În procesare

en: Finished
ro: Finalizat

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Control how your image/file browser works.
ro: Controlați modul în care exploratorul de imagini/fişiere lucrează.

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fişierului. Nu s-a putut muta fişierul.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ro: Permite introducerea integrată a imaginilor/fişierelor într-o zonă de text

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ro: Un sistem de încărcare imagini/fișiere și navigator care suportă directoare personale și cote pentru utilizatori.

en: Default display
ro: Afișare implicită

en: Submissions
ro: Trimiteri

en: Analysis
ro: Analiză

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți toate trimiterile pentru acest formular?

en: Webform %title entries cleared.
ro: Toate intrările pentru formularul %title au fost șterse.

en: Are you sure you want to delete this submission?
ro: Sunteţi sigur(ă) că vreţi să ştergeţi această trimitere?

en: Submitted values are
ro: Valorile trimise sunt

en: responses
ro: răspunsuri

en: Global configuration of webform functionality.
ro: Configurație globală pentru funcționalitate webform.

en: Mandatory
ro: Obligatoriu

en: E-mail to address
ro: E-mail către adresa

en: E-mail from name
ro: E-mail de la numele

en: E-mail from address
ro: E-mail de la adresa

en: ever
ro: întotdeauna

en: every hour
ro: în fiecare oră

en: every day
ro: în fiecare zi

en: every week
ro: în fiecare săptămână

en: Field Key
ro: Cheie câmp

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ro: Aceasta este folosită ca o etichetă descriptivă cînd afişăm acest element pentru formular.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ro: O scurtă descriere a câmpului folosit ca ajutor pentru utilizator atunci când el/ea foloseşte formularul.

en: Check this option if the user must enter a value.
ro: Selectaţi această opţiune în cazul în care utilizatorul trebuie să introducă o valoare.

en: Submission #@sid
ro: Trimiterea #@sid

en: Previous submission
ro: Trimiterea anterioară

en: Next submission
ro: Trimiterea următoare

en: Submitted by !name
ro: Trimis de !name

en: Go back to the form
ro: Înapoi la formular

en: access own webform submissions
ro: accesează propriile trimiteri webform

en: edit own webform submissions
ro: editează propriile trimiteri webform

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: The default value of the field.
ro: Valoarea implicită a acestui cîmp.

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Presents month, day, and year fields.
ro: Prezintă câmpuri cu luna, ziua şi anul.

en: Left Blank
ro: Lăsat gol

en: User entered value
ro: Valoare introdusă de utilizator

en: Width of the textfield.
ro: Lăţimea câmpului de text.

en: User email as default
ro: Folosire e-mail utilizator ca implicit

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ro: Setează valoarea acestui cîmp cu e-mail-ul utilizatorului dacă el/ea este autentificat(ă).

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ro: Face ca acest cîmp să nu poată fi modificat. Util pentru setarea unei valori implicite, neschimbabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
ro: Lungimea medie a cuvintelor trimise (ex. goluri)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ro: Dacă acest set de câmpuri este colapsabil, utilizatorul poate deschide şi închide setul de câmpuri.

en: Collapsed by Default
ro: Colapsat în mod implicit

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ro: Seturile de câmpuri sunt "deschise" în mod implicit. Selectaţi această opţiune pentru a seta implicit un set de câmpuri ca "închis".

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ro: Introduceţi o listă cu extensii de fişiere adiţionale pentru acest cîmp de încărcare separate prin virgulă.<br /> Extensiile introduse vor fi adăugate elementelor selectate mai sus.

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ro: Introduceţi mărimea maximă a fişierului pe care utilizatorul o poate încarca în KB.

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ro: Încărcările formularului sunt întotdeauna salvate în directorul cu fişiere al sit-ului. Puteţi specifica un subdirector pentru a stoca fişierele.

en: Questions
ro: Întrebări

en: Randomize Options
ro: Generează aleatoriu opţiuni

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ro: Generează aleatoriu ordinea opţiunilor din partea de sus(coloane) cînd sunt afişate în formular.

en: Randomize Questions
ro: Afişează aleatoriu întrebările

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ro: Generează aleatoriu ordinea întrebărilor din partea stîngă cînd sunt afişate în formular.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ro: Permite crearea de întrebări grilă, dotate cu butoane radio.

en: Listbox
ro: Bloc listă

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ro: Permite crearea de căsuțe de selecţie, butoane radio, sau meniuri selectabile.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ro: O suprafață mare de text care permite introducerea mai multor linii.

en: Basic textfield type.
ro: Câmp simplu de text.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ro: Prezintă utilizatorului căsuțe cu ora și minutele. Căsuțe opționale am/pm.

en: Slogan
ro: Sloganul

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
ro: Acest text va fi afişat la finalul oricărei pagini. Este util pentru adăugarea de text cu privire la copyright, etc.

en: Image path
ro: Calea către imagine

en: Enable custom alternate text
ro: Activaţi un titlu text alternativ

en: Alternate text
ro: Text alternativ

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
ro: Text alternativ când imaginea nu poate fi afişată.

en: Text to be displayed on mouse overs.
ro: Text ce va fi afişat când mouse-ul va fi deasupra

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergi la ultima pagină

en: Go to page @number
ro: Mergi la pagina @number

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Information
ro: Informații

en: No content types available.
ro: Nu sunt disponibile tipuri de conţinut.

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Croatia
ro: Croația

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ro: Dacă a fost ales modul PHP, introdu cod PHP intre %php. Reţine că executarea de cod PHP incorect poate duce la năruirea întregului sit Drupal.

en: Menus
ro: Meniuri

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ro: O listă de termeni separaţi prin virgulă, care descriu conţinutul. De exemplu: haios, sărituri cu coarda, "Firma SRL".

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: Date API requirements
ro: Cerinţele API Dată

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: The Strtotime default value for the To Date is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime pentru "La Data" este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: A default value to use for this field. If you select 'Relative', add details below.
ro: O valoare implicită pentru acest cîmp. Dacă selectați "Relativă", adăugați detalii mai jos.

en: Customize Default Value
ro: Personalizare valori implicite

en: Custom value for From date
ro: Valoare personalizată pentru "De la data"

en: Default value for To date
ro: Valoarea implicită "La data"

en: Same as From date
ro: La fel ca "De la data"

en: Custom value for To date
ro: Valoare personalizată pentru "La data"

en: Number of years to go back and forward in the year selection list, default is -3:+3.
ro: Numărul de ani pentru a merge înainte şi înapoi în lista de selectare ani, implicit este -3:+3.

en: Customize Date Parts
ro: Personalizare componente dată

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day'. 'Above' will display them as titles above each date part. 'Within' will insert the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' will not label any of the date parts. The exact text in the label is controlled by themes like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month'.
ro: Locația etichetelor în părțile datei ca 'An', 'Lună' sau 'Zi'. 'Deasupra' va fi afișa ca titluri deasupra fiecărei părți a datei. 'În interior' va insera eticheta ca prima opțiune în lista de selecție și în câmpurile text goale. 'Nimic' nu va introduce nici o etichetă la părțile datei. Textul exact al etichetelor sunt controlate de teme ca 'date_part_label_year' și 'date_part_label_month'.

en: Number of values
ro: Număr de valori

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
ro: Atenţie! Modificarea acestei configuraţii după ce au fost introduse deja date poate duce la pierderea de date!

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: Empty 'To date' values will use the 'From date' values.
ro: Lăsând gol valorile "La data", va utiliza valorile "Din data".

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
ro: Valoarea PÂNĂ LA este necesară pentru datele care se repetă.

en: The raw date value.
ro: Valoarea brută de dată

en: The formatted date.
ro: Dată formatată.

en: The raw date timestamp.
ro: Valoare brută timestamp dată.

en: Date year (four digit)
ro: Dată an (patru cifre)

en: Date year (two digit)
ro: Dată an (două cifre)

en: Date month (full word)
ro: Dată lună (cuvânt complet)

en: Date month (abbreviated)
ro: Dată lună (abreviată)

en: Date month (two digit, zero padded)
ro: Dată lună (două cifre, zero extins)

en: Date month (one or two digit)
ro: Dată lună (una sau două cifre)

en: Date week (two digit)
ro: Data săptămână (două cifre)

en: Date day (full word)
ro: Dată zi (cuvânt complet)

en: Date day (abbreviation)
ro: Dată zi (abreviată)

en: Date day (two digit, zero-padded)
ro: Dată zi (două cifre, zero extins)

en: Date day (one or two digit)
ro: Dată zi (una sau două cifre)

en: If the field has a to-date defined, the same tokens exist in the form: [to-????], where ???? is the normal token.
ro: Dacă acest câmp are definit la-data, aceleași tokenuri există în forma: [la-????], unde ???? este tokenul normal.

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to suppport legacy data.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca un marcaj orar, format învechit privind legarea datelor.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: !time from now
ro: !time de acum

en: Defines CCK date/time fields and widgets.
ro: Definește câmpuri CCK de dată/timp și widgeturi.

en: Date PHP4
ro: Dată PHP4

en: Emulate PHP 5.2 date functions in PHP 4.x, PHP 5.0, and PHP 5.1. Required when using the Date API with PHP versions less than PHP 5.2.
ro: Emulează funcțiile de dată PHP 5.2 în PHP 4.x, PHP 5.0 și PHP 5.1. Necesar atunci când se utilizează un API de Dată cu versiuni PHP mai mici decât PHP 5.2.

en: Previous field
ro: Câmpul anterior

en: Next field
ro: Câmpul următor

en: Increment
ro: Creștere

en: Decrement
ro: Descreștere

en: Date Popup requirements
ro: Cerințele pentru Pop-up Dată

en: Date Popup
ro: Pop-up pentru Dată

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ro: Activați calendare pop-up jQuery și widgeturile de introducere a timpului pentru a selecta date și timpi.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
ro: Alegeţi o frecvenţă şi perioadă de a repeta această dată. În cazul în care nimic nu este selectat, data nu se va repeta.

en: Until
ro: Până la

en: Date to stop repeating this item.
ro: Data la care se va opri repetarea acestui element.

en: -- Any
ro: -- Orice

en: Day of Month
ro: Zi a Lunii

en: Day of Week
ro: Zi a Săptămânii

en: Except
ro: Cu excepția

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
ro: Date care se omit din lista de date repetabile.

en: -- Period
ro: -- Perioadă

en: -- Frequency
ro: -- Frecvență

en: Every @number
ro: Fiecare @number

en: Date Repeat API
ro: API Repetare Dată

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ro: Un 'API Repetare Dată' pentru a calcula repetiția datelor și orelor pe baza unor reguli iCal.

en: The Date Timezone module requires you to !link.
ro: Modulul Date Timezone necesită !link.

en: set the site timezone name
ro: setează numele fusului orar al site-ului

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Select the default site time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ro: Selectați fusul orar implicit. Dacă aveți nedumeriri, alegeți fusul orar care este cel mai apropiat de locația dvs. și care are aceleași reguli pentru ora de vară.

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Updating field type %type with module %module.
ro: Actualizarea tipului de câmp %type cu modulul %module.

en: Manage fields
ro: Gestiune câmpuri

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Trimmed
ro: Scurtat

en: Used in
ro: Utilizat în

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ro: Dacă aveți conținut rămas în acest câmp, acesta va fi pierdut. Această acțiune nu poate fi anulată.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ro: Aceste configurări se aplică doar câmpului %field aşa cum apare în tipul de conţinut %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ro: Aceste configurări se aplică câmpului %field în toate tipurile de conţinut în care apare.

en: Save field settings
ro: Salvare configurare câmp

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Content types that can be referenced
ro: Tipuri de conţinut care pot fi referite

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
ro: Avansat - Noduri care pot fi referite (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ro: Caracterul inserat de utilizatori pentru a indica punctul zecimal în formulare.

en: Check boxes/radio buttons
ro: Casetele de selectare/butoane radio

en: Single on/off checkbox
ro: Căsuță on/off singură

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: Publish
ro: Publică

en: Any user
ro: Orice utilizator

en: Permission
ro: Permisiune

en: incompatible
ro: incompatibil

en: Incompatible with this version of Drupal core
ro: Incompatibil cu această versiune de bază Drupal

en: This version is incompatible with the !core_version version of Drupal core.
ro: Această versiune este incompatibilă cu versiunea de bază Drupal !core_version.

en: Incompatible with this version of PHP
ro: Incompatibil cu această versiune PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
ro: Acest modul necesită versiunea PHP @php_required și este incompatibil cu versiunea PHP !php_version.

en: Hide
ro: Ascundere

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: 1 comment | @count comments
ro[0]: 1 comentariu
ro[1]: @count comentarii
ro[2]: @count de comentarii

en: Blue
ro: Albastru

en: File format
ro: Formatul fişierului

en: file system
ro: fişier sistem

en: Profiles
ro: Profile

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ro[0]: Generarea în masă a termenilor a fost finalizată, un alias a fost generat.
ro[1]: Generarea în masă a termenilor a fost finalizată, @count aliasuri au fost generate.
ro[2]: Generarea în masă a termenilor a fost finalizată, @count de aliasuri au fost generate.

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
ro: Acest articol a fost modificat de alt utilizator, modificările dumneavoastră nu pot fi salvate.

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultima »

en: Resize
ro: Redimensionare

en: Loading
ro: Se încarcă

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: The directory %directory is not writable
ro: Directorul %directory nu poate fi scris.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Execute
ro: Execută

en: Primary links
ro: Link-uri primare

en: Rebuild permissions
ro: Reface permisiunile

en: Restore
ro: Restaurează

en: Action %action has been unassigned.
ro: Acţiunea %action a fost retrasă.

en: Aggregator
ro: Agregator

en: Title of the feed item.
ro: Titlul articolului din flux.

en: Country code
ro: Cod țară

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ro: Pentru a vedea cum să corectaţi această situaţie vizitaţi <a href="@url">documentaţia PHP image</a>.

en: GD library
ro: Bibliotecă GD

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: Sort
ro: Sortare

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: Palestinian Territory
ro: Teritoriul Palestinian

en: contains
ro: conţine

en: Send message
ro: Trimiteţi mesaj

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Allow Upscaling
ro: Se permite mărirea

en: Let scale make images larger than their original size
ro: Se permite scalarea imaginilor în sus.

en: Rotation angle
ro: Unghi rotire

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ro: Un număr de grade reprezentând unghiul de rotație al imaginii. Numerele pozitive reprezintă rotirea în sensul acelor de ceasornic, numerele negative reprezintă rotirea inversă acelor de ceasornic.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ro: Generare aleatorie a unghiului de rotație pentru fiecare imagine. Unghiul specificat mai sus va fi folosit ca maxim.

en: Print
ro: Printare

en: %keys (@type).
ro: %keys (%type).

en: Locked
ro: Blocat

en: The e-mail address %mail is not valid.
ro: Adresa de e-mail %mail nu este validă.

en: Your message
ro: Mesajul dumneavoastră

en: Module help index
ro: Index ajutor module

en: Search help
ro: Ajutor căutare

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Skip to main content
ro: Mergi la conţinutul principal

en: The selected file %file could not be copied.
ro: Fişierul selectat %file nu a putut fi copiat.

en: Color set
ro: Set culori

en: Content ID
ro: ID Conţinut

en: About
ro: Despre

en: Add row
ro: Adaugă linie

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
ro: Dacă nu vă sunt de ajuns câmpurile de mai sus, apăsaţi acest buton pentru a adăuga mai multe opţiuni.

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ro: Dacă nu aveţi acces fişier direct la server, folosiţi acest câmp pentru a încărca sigla.

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
ro: Activarea acestei opţiuni va adăuga un link către versiunea gata de tipărire pe paginile create de Drupal sau modulele active.

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: Choose an action
ro: Alege o acţiune

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ro: URL-ul la care utilizatorul ar trebui să fie redirecţionat. Acesta poate fi un URL intern ca node/1234 sau un URL extern ca http://drupal.org.

en: - Select -
ro: -Selectaţi-

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Additional information
ro: Informaţii suplimentare

en: field
ro: câmp

en: Create @name
ro: Crează @name

en: @type %title has been deleted.
ro: @type %title a fost şters.

en: Crop
ro: Tăiere

en: Not enabled
ro: Nu este activat

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ro: Instrucţiuni care vor fi prezentate utilizatorului sub câmp în formular.<br />Marcaje HTML permise: @tags

en: Effect
ro: Efect

en: No roles
ro: Fară roluri

en: edit order and titles
ro: modifică ordinea şi titlurile

en: Acronym
ro: Acronim

en: Dates
ro: Date

en: Post new comment
ro: Publică un comentariu nou

en: Flag user
ro: Marchează utilizatorul

en: Maximum resolution for Images
ro: Rezoluţia maximă pentru imagini

en: Defines an image field type.
ro: Defineşte un câmp de tip imagine.

en: Save order
ro: Salvare ordine

en: Direction
ro: Direcţie

en: %name: illegal value.
ro: %name: valoare ilegală.

en: Ivory Coast
ro: Coasta de Fildeş

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre şi Miquelon

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ro: Problemă de securitate: Nu am putut scrie fişierul .htaccess. Vă rugăm să creaţi manual un fişier cu numele .htaccess în directorul %directory, care să conţină următoarele linii: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fişierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fişierul are %filesize depăşind mărimea maximă a unu fişier de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ro: Fişierul are %filesize ceea ce depăşeşte limita de %quota de pe disc.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ro: Această imagine redimensionată pentru a se încadra în limita maximă de %dimensions pixeli.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mare; dimensiunile maxime fiind de %dimensions pixeli.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ro: Imaginea este prea mică; dimensiunile minime fiind de %dimensions pixeli.

en: Flagged
ro: Marcat

en: No link
ro: Niciun link

en: Secondary links
ro: Link-uri secundare

en: Module filter
ro: Filtru module

en: Maximum image resolution
ro: Rezoluţie maximă imagine

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ro: Am detectat o opţiune nepermisă. Vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul !name.

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: View used to select the nodes
ro: View utilizat pentru selectarea nodurilor

en: Origin
ro: Origine

en: Expression
ro: Expresie

en: Default flags
ro: Marcaje implicite

en: Disabled Flags
ro: Marcaje dezactivate

en: Flagged message
ro: Mesaj marcat

en: Edit action
ro: Editează acțiunea

en: Select a flag
ro: Selectează un marcaj

en: falls below
ro: scade sub

en: Flag actions
ro: Acțiunile marcajului

en: Flag:
ro: Steag:

en: The flag type
ro: Tipul marcajului

en: Not flagged
ro: Nemarcat

en: Current user
ro: Utilizatorul curent

en: by current user
ro: de utilizatorul curent

en: by any user
ro: de orice utilizator

en: It is flaggable
ro: e marcabil

en: Delete comment
ro: Şterge comentariu

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: Join summary
ro: Uneşte sumarul

en: Split summary at cursor
ro: Separă sumarul la cursor

en: <Basic validation>
ro: <Validare de bază>

en: Dashboard
ro: Tablou de bord

en: Search index
ro: Index căutare

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: Attached to
ro: Atașat la

en: 1 character | @count characters
ro[0]: 1 caracter
ro[1]: @count caractere
ro[2]: @count de caractere

en: Help topics
ro: Subiecte ajutor

en: Help is available on the following items:
ro: Ajutorul este disponibil următoarelor elemente:

en: The file could not be uploaded.
ro: Fişierul nu a putut fi încărcat.

en: Configure ImageAPI.
ro: Configurează ImageAPI

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ro: Uneltele de prelucrare a imaginilor %toolkit nu poate procesa corect %function.

en: Node module form.
ro: Formular modul Node.

en: !user has sent you a message from !site
ro: !user v-a trimis un mesaj de pe !site

en: Thank you for spreading the word about !site.
ro: Mulțumim pentru mediatizarea sitului !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
ro: Dacă introduceți mai multe adrese, despărțiți cu virgulă sau scrieți în linie nouă.

en: Clear form
ro: Resetează form

en: Someone
ro: Cineva

en: an interesting site
ro: un site interesant

en: %name [%from] sent %page to [%to]
ro: %name [%from] a trimis %page la [%to]

en: us
ro: noi

en: PDF options
ro: Opțiuni PDF

en: Open PDF in
ro: Vizualizează PDF cu

en: Paper size
ro: Dimensiunea paginii

en: Choose the paper size of the generated PDF.
ro: Alege dimensiunile paginii pentru PDF generat.

en: Page orientation
ro: Orientarea paginii

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
ro: Alege orientarea paginii pentru PDF generat.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
ro: (În cazul TCPDF) Setează familia fontului folosit. Exemple: %examples.

en: Font size must be at least 1.
ro: Mărimea fontului trebuie să fie cel puțin 1.

en: PDF version
ro: Versiune PDF

en: Page !n of !total
ro: Pagina !n din !total

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ro: %name: acest câmp nu poate conţine mai mult de @count valori.

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Add roles
ro: Adaugă roluri

en: Remove roles
ro: Elimină roluri

en: - Choose an operation -
ro: Alegeți operațiunea

en: Vertical Tabs
ro: Taburi verticale

en: New book
ro: Carte nouă

en: By @name on @date
ro: De @name la @date

en: By @name
ro: De @name

en: Not in menu
ro: Nu este în meniu

en: No alias
ro: Fără alias

en: No flags
ro: Fară marcaje

en: form
ro: formă

en: New revision
ro: Revizie nouă

en: Change basic information
ro: Schimbaţi informaţiile de bază

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Inserted
ro: Inserat

en: Example table
ro: Exemplu de tabel

en: Example content
ro: Exemplu de conținut

en: Example node
ro: Exemplu de nod

en: Numeric field
ro: Câmp numeric

en: Just a numeric field.
ro: Doar un câmp numeric.

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Default argument type
ro: Tip argument implicit

en: Current date
ro: Data curentă

en: Allow multiple terms per argument.
ro: Permite mai mulți termeni per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 (operator SAU) sau 1,2,3 (operator ȘI).

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 sau 1,2,3.

en: Exclude the argument
ro: Exclude argumentul

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: filter
ro: filtru

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: In the form of CCYYMMDD.
ro: În forma CCYYMMDD.

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: upload
ro: încărcare

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: File found in folder @template-path
ro: Fișierul a fost găsit în directorul @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ro: (Fişierul nu a fost găsit, în directorul @template-path)

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Administration menu
ro: Meniu de administrare

en: More information about formatting options
ro: Mai multe informaţii despre opţiunile de filtrare

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: Drag to re-order
ro: Trage pentru a reordona

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ro: Modificările făcute acestui tabel nu vor fi salvate până când formularul nu este trimis.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ro: Permisunile directorului %directory au fost schimbate pentru a putea fi scris.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ro: !name nu poate fi mai lung de %max caractere dar are %length caractere.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul %name.

en: Re-order book pages and change titles
ro: Reordonează paginile în carte şi modifică titlurile.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ro: Reviziile vă permit urmărirea diferenţelor dintre versiuni multiple ale aceluiaşi articol.

en: Rebuilding content access permissions
ro: Se refac permisiunile de acces asupra conţinutului

en: Content permissions have been rebuilt.
ro: Permisiunile de conţinut au fost reconstruite.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ro: Permisiunile de acces la conţinut nu au fost reconstruite cu succes.

en: Post settings
ro: Opţiuni articol

en: Polls
ro: Sondaje

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ro: Valoarea introdusă în %field nu reprezintă o adresă URL validă.

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Shortcut icon
ro: Iconiţa shortcut

en: Display post information on
ro: Afişează informaţiile de publicare pe

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
ro: Activează sau dezactivează textul <em>Trimis de Utilizator la data</em> atunci când afişează articole de tipul următor.

en: Use the default logo
ro: Foloseşte logo-ul predefinit

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ro: Bifaţi aici dacă doriţi ca tema să utilizeze sigla furnizată cu ea.

en: Use the default shortcut icon.
ro: Foloseşte logo-ul predefinit.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ro: Faceţi click aici dacă doriţi ca tema să utilizeze ideograma implicită.

en: Short date format
ro: Formatul scurt de dată

en: Medium date format
ro: Formatul mediu de dată

en: Long date format
ro: Formatul lung de dată

en: Date and time lookup
ro: Data şi timp

en: Translation settings
ro: Configuraţie traducere

en: Skip navigation
ro: Sări navigare

en: book
ro: carte

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: The file upload failed. %upload
ro: încărcarea fişierului a eşuat. %upload

en: URL to file
ro: URL către fişier

en: Starting upload...
ro: Pornire încărcare ...

en: Uploading... (@current of @total)
ro: Se încarcă ... (@current din @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ro: Activat (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ro: Progres încărcare

en: Styles
ro: Stiluri

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mică de %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
ro: %name: valoarea nu trebuie să fie mai mare de %max.

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: Format string
ro: Format şir

en: Are you sure you want to remove the format %format?
ro: Eşti sigur că doreşti să înlături formatul %format?

en: Removed date format %format.
ro: A fost înlăturat formatul de dată %format.

en: Add format
ro: Adăugare format

en: Allow users to add additional date formats.
ro: Se permite utilizatorilor să adauge formate adiţionale de dată.

en: Delete date format
ro: Ştergere format dată

en: Allow users to delete a configured date format.
ro: Permite utilizatorilor ștergerea unui format de dată configurat.

en: Configure date formats for each locale
ro: Configurare format de dată pentru fiecare limbă

en: Content type name
ro: Numele tipului de conţinut

en: Menu module form.
ro: Formular modul Menu.

en: Poll module settings.
ro: Setările modulului de sondaj.

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: » Add a new content type
ro: » Adăugare tip conţinut

en: @field_name (Locked)
ro: @field_name (Blocat)

en: - Select a field type -
ro: - Selectaţi tip câmp -

en: - Select a widget -
ro: -Selectaţi control -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume câmp (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ro: Tip de date.

en: Form element to edit the data.
ro: Element de formular pentru editarea datelor.

en: - Select an existing field -
ro: - Selectaţi câmp existent -

en: Field to share
ro: Câmp distribuit

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume grup (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a field name.
ro: Adăugare câmp nou: trebuie să furnizați un nume de câmp.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ro: Adăugare câmp nou: numele câmpului %field_name există deja.

en: Add new field: you need to select a field type.
ro: Adăugare câmp nou: trebuie să selectaţi un tip de câmp.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ro: Adăugare câmp existent: trebuie să furnizați o etichetă.

en: Add existing field: you need to select a field.
ro: Adăugare câmp existent: trebuie să selectați un câmp.

en: Edit basic information
ro: Editare informaţii de bază

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
ro: Numele câmpului lizibil de computer. Acest nume nu poate fi schimbat.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
ro: Numele lizibil de oameni care să fie folosit ca o etichetă a acestui câmp la tipul de conţinut %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
ro: Tipul de date în care doriţi să salvaţi acest câmp. Această opţiune nu poate fi schimbată.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
ro: Tipul de element de formular pe care doriţi să-l prezentaţi utilizatorului atunci când se creează un tip de conţinut %type.

en: Updated basic settings for field %label.
ro: Au fost actualizate configuraţiile de bază pentru câmpul %label.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ro: Câmpul %field este blocat şi nu poate fi editat.

en: %type basic information
ro: Informaţii de bază %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ro: Numărul maxim de valori pe care un utilizator poate să le introducă pentru acest câmp.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ro: 'Nelimitat' va oferi un buton de 'Adaugare' astfel încât utilizatorii pot adăuga oricâte valori doresc.

en: %name must be an integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg.

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
ro: <p>Alegeţi vederea "modulul Views" care selectează nodurile care pot fi referite.<br />Notă:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
ro: <ul><li>Doar view-urile care au câmpuri pot fi folosite.</li><li>Aceasta va anula configurările "Tipuri de conţinut" de mai sus. Utilizaţi secţiunea "filtre" din Views.</li><li>Utilizaţi secţiunea "câmpuri" pentru a afişa informaţii adiţionale despre nodurile candidate în formularul de crearea/modificare a nodurilor.</li><li>Utilizaţi secţiunea "criteriul de sortare" pentru a determina ordinea în care nodurile candidate vor fi afişate.</li></ul>

en: Only numbers are allowed in %field.
ro: În câmpul %field sunt permise numai numere.

en: New field
ro: Câmp nou

en: Existing field
ro: Câmp existent

en: New group
ro: Grup nou

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
ro: Adăugare câmpurilor şi grupurilor la un tip de conţinut şi aranjarea lor la afişarea conţinutului sau în formularul de introducere date.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
ro: Puteţi adăuga un câmp la un grup prin tragerea lui în jos şi la dreapta grupului.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
ro: Notă: Instalarea modulului <a href="!adv_help">Advanced help</a> vă va oferi un ajutor mai mare şi mai bun.

en: width @width
ro: lăţime @width

en: height @height
ro: înălţime @height

en: upscaling allowed
ro: se permite mărirea

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ro: aleator între -@degrees&deg şi @degrees&deg

en: Structure
ro: Structură

en: Fetcher
ro: Script aducere

en: No additional restrictions
ro: Fară restricții in plus

en: Flag to affect
ro: Marcajele afectate

en: update code
ro: cod actualizare

en: Flag access
ro: Marchează accesul

en: Flag import code
ro: Marchează codul de import

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: View changes
ro: Vizualizare schimbări

en: Administrator role
ro: Rol administrator

en: No revision
ro: Nicio revizie

en: @number comments per page
ro: @number comentarii pe pagină

en: Requires a title
ro: Titlul este obligatoriu

en: No body
ro: Fără corp

en: Not restricted
ro: Nerestricţionat

en: Other blocks
ro: Alte blocuri

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
ro: ID-ul unic al nodului la care a fost postat comentariul.

en: The name left by the comment author.
ro: Numele lăsat de către autorul comentariului.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The formatted content of the comment itself.
ro: Conținutul formatat al comentariului în sine.

en: The number of comments posted on a node.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod de când cititorul l-a vizitat ultima dată.

en: The type of the node.
ro: Tipul nodului.

en: The language the node is written in.
ro: Limba în care este scris nodul.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The optional 'mission' of the site.
ro: 'Misiunea' opţională a sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: The URL of the site's front page.
ro: URL-ul primei pagini a sitului.

en: User contact forms
ro: Formulare de contact utilizatori

en: The unique ID of the content item, or "node".
ro: ID-ul unic al elementului de conținut sau "nod".

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.

en: Taxonomy term paths
ro: Căi termen taxonomie

en: User paths
ro: Căi utilizator

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume citibil-mașină unic. Poate conține doar litere minuscule, numere și liniuțe de subliniere.

en: Edit flag
ro: Editează marcaj

en: Delete flag
ro: Șterge marcaj

en: Plural form
ro: Formă de plural

en: Math expression
ro: Expresie matematică

en: Use destination
ro: Folosește destinația
