E-Publish (6.x-1.11) - en to fa translation catalogue (57 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: enabled
fa: فعال

en: weight
fa: وزن

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Type
fa: نوع

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: شرح

en: more
fa: بیشتر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Number
fa: عدد

en: Weight
fa: وزن

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Section
fa: بخش

en: Display
fa: نمایش

en: <none>
fa: <هیچ>

en: Filter
fa: فیلتر

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: operations
fa: عملیات

en: No posts available.
fa: هیچ ارسالی موجود نیست.

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: Describes what the settings generally do.
fa: شرح دادن این که چه تنظیماتی عموما انجام شود.

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: published
fa: منتشرشده

en: Topic
fa: موضوع

en: No.
fa: شماره

en: options
fa: گزینه‌ها

en: edit
fa: ویرایش

en: not published
fa: منتشر نشده

en: by
fa: توسط

en: advertisement
fa: تبلیغات

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: Abstract
fa: چکیده

en: Section title
fa: عنوان بخش

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed.  For example, type "about" when writing an about page.  Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fa: اختیاری- می‌توانید آدرس URL خود را آسان‌تر و خواناتر کنید. برای مثال اگر یادداشت درباره خود می‌نویسید آدرس URL آن را "about" بگذارید به این ترتیب یک نام مستعار برای مطلب خود درست کرده‌اید.(بعد از نام مستعار به هیچ وجه از "/" استفاده نکنید)

en: View posts that need approval
fa: مشاهده پست‌هایی که نیاز به تایید دارند

en: View posts that are sticky
fa: مشاهده مطالبی که به صورت ماندگار در بالای فهرست‌ها قرار گرفته اند

en: View posts that are unpublished
fa: مشاهده پست‌هایی که منتشر نشده‌اند.
