Frequently Asked Questions (6.x-1.9) - en to it translation catalogue (105 entries)

en: Title
it: Titolo

en: List
it: Elenco

en: Categories
it: Categorie

en: Search
it: Cerca

en: Configuration has been updated.
it: La configurazione è stata aggiornata.

en: To create a question and answer, the user must create a 'FAQ' node (Create content >> FAQ).  This screen allows the user to edit the question and answer text.  If the 'Taxonomy' module is enabled and there are some terms configured for the FAQ node type, it will also be possible to put the questions into different categories when editing.
it: Per creare una domanda e relativa risposta, l'utente deve creare un nodo di tipo 'FAQ' (Crea un contenuto >> FAQ). Questa videata consente all'utente di modicare i testi delle domande e delle risposte. Se il modulo 'Taxonomy' è abilitato e se si cono termini configurati per il tipo di contenuto FAQ, è anche possibile assegnare le domande a diverse categorie in fase di creazione o di modifica.

en: The 'Frequently Asked Questions' settings configuration screen will allow users with 'administer faq' permissions to specify different layouts of the questions and answers.
it: La pagina di configurazione del modulo 'FAQ' consentirà agli utenti con il permesso 'gestione faq' di specificare diversi 'layout' delle domande e risposte.

en: Allows the user to configure the layout of questions and answers on a FAQ page.
it: Consente agli utenti di configurare il 'layout' di domande e risposte in una pagina FAQ.

en: Add a question and answer to a FAQ list.
it: Aggiungi una domanda e risposta ad una lista FAQ.

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

en: A frequently asked question and its answer.
it: Una 'domanda frequente' e la sua risposta.

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: This is that answer to the question.  It will be filtered according to the input format.
it: Questa è la risposta alla domanda. Sarà filtrata in base al formato di input.

en: Questions inline
it: Semplice elenco in linea di domande e relative risposte

en: Clicking on question takes user to answer further down the page
it: Un click su una domanda porta l'utente alla corrispondente risposta in fondo alla pagina.

en: Clicking on question opens/hides answer under question
it: Un click sulla domanda apre/nasconde la risposta sotto la domanda

en: Clicking on question opens the answer in a new page
it: Un click su una domanda apre la risposta in una nuova pagina

en: Page layout
it: 'Layout' della pagina

en: This controls how the questions and answers are displayed on the page and what happens when someone clicks on the question.
it: Questo serve per controllare come le domande e le risposte sono visualizzate nella pagina e cosa accade quando qualcuno fa click sulla domanda.

en: "Back to Top" link text
it: Testo del link "Torna in cima"

en: This allows the user to change the text displayed for the links which return the user to the top of the page on certain page layouts.  Defaults to "Back to Top".  Leave blank to have no link.
it: Questo consente all'utente di cambiare il testo per  i collegamenti che riportano all'inizio della pagina in certi layout di pagina. Default è "Back to Top". Lasciate bianco per non avere alcun link.

en: Back to Top
it: Torna in cima

en: Use answer teaser
it: Usa anteprima della risposta

en: This enables the display of the answer teaser text instead of the full answer when using the 'Questions inline' or 'Clicking on question takes user to answer further down the page' display options.  This is useful when you have long descriptive text.  The user can see the full answer by clicking on the question.
it: Questo abilita la visualizzazione del testo di anteprima della risposta invece della risposta intera quando si usa il layout 'Semplice elenco in linea di domande e relative risposte' o il layout 'Un click su una domanda porta l'utente alla corrispondente risposta in fondo alla pagina'. Questo è utile quando avete un lungo testo descrittivo. L'utente può vedere la risposta completa facendo click sulla domanda.

en: Your FAQ description.  This will be placed at the top of the page, above the questions and can serve as an introductory text.
it: La tua descrizione della FAQ. Questo verrà visualizzato all'inizio della pagina, sotto le domande, e può servire come testo introduttivo.

en: Categorize questions
it: Assegna categorie alle domande

en: This allows the user to display the questions according to the categories configured on the add/edit FAQ page.  Use of sub-categories is only recommended for large lists of questions.  The Taxonomy module must be enabled.
it: Questo consente all'utente di visualizzare le domande in base alle categorie assegnate nella pagina aggiungi/modifica FAX. L'uso di sottocategorie è raccomandato solo per lunghe liste di domante. Il modulo 'Taxonomy' dev'essere abilitato.

en: Categories inline
it: Elenco di categorie

en: Clicking on category opens/hides questions and answers under category
it: Un click sulla categoria apre/nasconde le domande e le risposte sotto quella categoria

en: Clicking on category opens the questions/answers in a new page
it: Un click sulla categoria apre le domande/risposte in una nuova pagina

en: Categories layout
it: Layout delle categorie

en: Display category name for answers
it: Mostra il nome della categoria per le risposte.

en: This allows the user to toggle the visibility of the category name above each answer section for the 'Clicking on question takes user to answer further down the page' question/answer display.
it: Questo consente all'utente di abilitare o meno la visibilità del nome di categorie dopo ogni sezione di domande per l'opzione 'Un click su una domanda porta l'utente alla corrispondente risposta in fondo alla pagina'.

en: Group questions and answers for 'Categories inline'
it: Raggruppa domande e risposte nel layout 'Elenco di categorie'

en: This controls how categories are implemented with the 'Clicking on question takes user to answer further down the page' question/answer display.
it: Questo controlla come sono implementate le categorie nell'opzione 'Un click su una domanda porta l'utente alla corrispondente risposta in fondo alla pagina'.

en: FAQ Categories
it: Categorie delle FAQ

en: Recent FAQs
it: FAQ recenti

en: Number of FAQs to show
it: Numero di FAQ da visualizzare

en: This controls the number of FAQs that appear in the 'Recent FAQs' block
it: Questo controlla il numero delle FAQ che appaiono nel blocco 'FAQ recenti'

en: All FAQs
it: Tutte le FAQ

en: administer faq
it: gestione faq

en: edit own faq
it: modificare le proprie faq

en: edit faq
it: modificare le faq

en: create faq
it: creare le faq

en: Manages configuration of questions for a FAQ page.
it: Gestisce la configurazione delle domande per una pagina FAQ.

en: General
it: Generale

en: Order
it: Ordina

en: Questions
it: Domande

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: This module allows users with the 'administer faq' permission to create question and answer pairs which will be displayed on the 'faq' page.  The 'faq' page is automatically generated from the FAQ nodes configured and the layout of this page can be modified on the settings page.  Users will need the 'view faq page' permission in order to view the 'faq' page.
it: Questo modulo permette agli utenti con il permesso 'gestione faq' di creare coppie di domande e risposte da mostrare nella pagina 'faq'. La pagina 'faq' è generata automaticamente dai nodi FAQ configurati e il layout di questa pagina può essere modificato nella pagina impostazioni. Gli utenti devono avere il permesso di 'vedere le pagine faq' per poter vedere la pagina 'faq'.

en: All users with 'view faq page' permissions will be able to view the generated FAQ page at 'www.example.com/faq'.
it: Tutti gli utenti con il il permesso di 'vedere le pagine faq' potranno vedere le pagine FAQ generate visitando 'www.example.com/faq'.

en: Allows the user to configure the header and descriptive text for the FAQ page.
it: Consente all'utente di configurare l'intestazione e il testo descrittivo della pagina FAQ.

en: Allows the user to configure the layout of questions and answers using categories on a FAQ page.
it: Consente all'utente di configurare il 'layout' di domande e risposte usanto categorie in una pagina FAQ.

en: Allows the user to configure the order of questions and answers on a FAQ page.
it: Consente all'utente di configurare l'ordine di domande e risposte in una pagina FAQ.

en: FAQ Description
it: Descrizione della FAQ

en: Miscellaneous layout settings
it: Configurazioni varie del 'layout'

en: This allows to select how the questions listing is presented.  It only applies to the layouts: 'Clicking on question takes user to answer further down the page' and 'Clicking on question opens the answer in a new page'.  An ordered listing would number the questions, whereas an unordered list will have a bullet to the left of each question.
it: Questo consente di selezionare come viene presentato l'elenco di domante. Si applica solo al layout 'Un click su una domanda porta l'utente alla corrispondente risposta in fondo alla pagina' e 'Un click su una domanda apre la risposta in una nuova pagina'. Una lista ordinata darà un numero alle domande, mentre una lista non ordinata visualizzerà un pallino alla sinistra di ogni domanda.

en: Label questions and answers
it: Etichetta per domande e risposte

en: This option is only valid for the "Questions Inline" layout.  It labels all questions on the faq page with the "question label" setting and all answers with the "answer label" setting.  For example these could be set to "Q:" and "A:".
it: Questa opzione è valida solo per il layout "Semplice elenco in linea di domande e relative risposte".  Assegna a tutte le domande nella pagina FAQ l'etichetta specificata nell'opzione "etichetta della domanda", e a tutte le risposte l'etichetta dell'opzione "etichetta della risposta".  Per esempio potrebbe essere "D:" and "R:".

en: Question Label
it: Etichetta della Domanda

en: The label to pre-pend to the question text in the "Questions Inline" layout if labelling is enabled.
it: L'etichetta da anteporre al testo della domanda nel layout "Semplice elenco in linea di domande e relative risposte" se è abilitata l'opzione 'Etichetta'.

en: Answer Label
it: Etichetta della Risposta

en: The label to pre-pend to the answer text in the "Questions Inline" layout if labelling is enabled.
it: L'etichetta da anteporre al testo della risposta  nel layout "Semplice elenco in linea di domande e relative risposte" se è abilitata l'opzione 'Etichetta'.

en: Show node links
it: Mostra i link del nodo

en: This enables the display of links under the answer text on the faq page.  Examples of these links include "Read more", "Add comment".
it: Questo abilita la visualizzazione di link soto il testo della risposta nella pagina faq. Esempi di questi link sono  "Leggi tutti", "Aggiungi commento".

en: Disable question links to nodes
it: Disabilita link dalla domanda ai nodi

en: This allows the user to prevent the questions being links to the faq node in all layouts except "Clicking on question opens the answer in a new page".
it: Questo consente all'utente di impedire che alle domande venga associato un link al nodo della faq, in tutti i layout eccetto «Un click su una domanda apre la risposta in una nuova pagina».

en: Date Descending
it: Data discendente

en: Date Ascending
it: Data ascendente

en: Categorization of questions will not work without the "taxonomy" module being enabled.
it: La categorizzazione delle domande non funziona se non è abilitato il modulo 'Taxonomy'.

en: This controls how the categories are displayed on the page and what happens when someone clicks on the category.
it: Controlla in che modo le categorie vengono mostrate nella pagina e cosa succede quando qualcuno clicca sulla categoria.

en: Categories listing style
it: Stile elenco delle categorie

en: This allows to select how the categories listing is presented.  It only applies to the 'Clicking on category opens the questions/answers in a new page' layout.  An ordered listing would number the categories, whereas an unordered list will have a bullet to the left of each category.
it: Questo consente di definire come viene presentato l'elenco di categorie. Si applica solo al layout 'Un click sulla categoria apre le domande/risposte in una nuova pagina'. Una lista ordinata darà un numero alle categorie, mentre una lista non ordinata visualizzerà un pallino alla sinistra di ogni categoria.

en: Show FAQ count
it: Mostra il contatore delle FAQ

en: This displays the number of questions in a category after the category name.
it: Questo visualizza dopo ogni categoria il numero di domande presenti nella categoria.

en: Only show sub-categories when parent category is selected
it: Consente sottocategorie solo quando viene selezionata la categoria genitore

en: This allows the user more control over how and when sub-categories are displayed.  It does not affect the 'Categories inline' display.
it: Questo consente all'utente un maggior controllo su come e quando vengono visualizzate le sottocagorie. Non ha effetto sulle visualizzazioni di tipo 'Elenco di categorie".

en: Show sub-categories on FAQ category pages
it: Consente sottocategorie nelle pagine delle categorie delle FAQ

en: Sub-categories with 'faq' nodes will be displayed on the per category FAQ page.  This will also happen if 'Only show sub-categories when parent category is selected' is set.
it: Verranno visualizzate sottocategorie nelle singole pagine FAQ all'interno della pagina delle categorie delle FAQ. Questo si verificherà soltanto se è attivata l'opzione 'Consente sottocategorie solo quando viene selezionata la categoria genitore'.

en: Advanced category settings
it: Opzioni avanzate per le categorie

en: Omit vocabulary
it: Ometti vocabolario

en: Enable FAQ taxonomy links
it: Attiva i link della tassonomia FAQ

en: Node links to taxonomy terms will be re-written to point at the FAQ pages instead.
it: I link dei nodi ai termini della tassonomia saranno sempre riscritti per puntare invece alle pagina FAQ.

en: Choose a category
it: Scegli una categoria

en: Choose a category that you wish to order the questions for.
it: Scegli una categoria in base alla quale vuoi ordinare le domande.

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: Q:
it: D:

en: A:
it: R:

en: Random FAQs
it: Qualche FAQ a caso

en: This controls the number of FAQs that appear in the 'Random FAQs' block
it: Questo controlla il numero di FAQ che appaiono nel blocco 'Qualche FAQ a caso'

en: Edit answer
it: Modifica risposta

en: Go back to the top of the page.
it: Torna all'inizio della pagina

en: FAQ category path settings
it: Impostazioni percorso categoria FAQ

en: Default path pattern (applies to all FAQ categories with blank patterns below)
it: Schema del percorso predefinito (si applica a tutte le categorie FAQ con i percorsi sotto vuoti)

en: view faq page
it: vedere la pagina faq

en: Question length
it: Lunghezza domanda

en: Display longer text
it: Mostra il testo più lungo

en: Display short text
it: Mostra il testo più breve

en: Display both short and long questions
it: Mostra sia le domande brevi che quelle lunghe

en: The length of question text to display on the FAQ page.  The short question will always be displayed in the FAQ blocks.
it: La lunghezza del testo delle domande da mostrare nella pagina FAQ. Nei blocchi FAQ sarà sempre mostrata la domanda breve.

en: Question to be answered.  This will appear in all question listings, such as the FAQ blocks.
it: Domanda alla quale rispondere. Comparirà nell'elenco delle domande, tipo il blocco FAQ.

en: Question details (optional)
it: Informazioni domanda (opzionale)

en: Longer question text.  This will be displayed in all layouts where the answer appears, in addition to the shorter question text.
it: Testo lungo della domanda. Sarà mostrato in tutti i layout dove compare la domanda, in aggiunta al testo breve della domanda.
