LimeSurvey Sync (6.x-1.6) - en to nl translation catalogue (427 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: enable
nl: inschakelen

en: Author
nl: Auteur

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: none
nl: geen

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Section
nl: Sectie

en: Node type
nl: Node-type

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Options
nl: Opties

en: Activated
nl: Geactiveerd

en: Answer
nl: Antwoord

en: All
nl: Alle

en: Never
nl: Nooit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Comment
nl: Reactie

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: 1 day
nl: 1 dag

en: Desc
nl: Aflopend

en: An error occurred
nl: Er is een fout opgetreden

en: Start date
nl: Begindatum

en: Other
nl: Andere

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: fields
nl: velden

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Gender
nl: Geslacht

en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: create
nl: aanmaken

en: install
nl: installeren

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Extras
nl: Extra's

en: Survey
nl: Enquête

en: Successful
nl: Succesvol

en: Notice
nl: Mededeling

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Completed
nl: Voltooid

en: create
nl: aanmaken

en: width
nl: breedte

en: height
nl: hoogte

en: edit own
nl: eigen wijzigen

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Questions
nl: Vragen

en: Apply
nl: Toepassen

en: 2 hours
nl: 2 uur

en:  content
nl:  inhoud

en: Synchronization
nl: Synchronisatie

en: Form
nl: Formulier

en: @count hours
nl: @count uren

en: Available
nl: Beschikbaar

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: empty
nl: leeg

en: view own
nl: eigen bekijken

en: view any
nl: alle bekijken

en: and
nl: en

en: Synchronize
nl: Synchroniseren

en: Answers
nl: Antwoorden

en: Responses
nl: Ingevulde enquêtes

en: activate it
nl: activeren

en: Now processing %node
nl: Nu aan het verwerken: %node

en: translate
nl: vertalen

en: IP address
nl: IP-adres

en: Text display
nl: Tekstweergave

en: Increase
nl: Vergroten

en: Decrease
nl: Verkleinen

en: File upload
nl: Bestandsupload

en: @type %title has been created.
nl: @type %title is aangemaakt.

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: Processed @current out of @total.
nl: @current bewerkt op een totaal van @total.

en: Yes/No
nl: Ja/Nee

en: Matching
nl: Komen overeen

en: delete own
nl: eigen verwijderen

en: Node revision
nl: Node-revisie

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
nl: Het type database waarin de @drupal-gegevens worden opgeslagen.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. Underscores will be converted into hyphens when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique.
nl: De systeemnaam van dit inhoudstype. Deze tekst zal gebruikt worden om de URL samen te stellen van de <em>inhoud aanmaken</em> pagina voor dit inhoudstype. Deze naam mag uitsluitend kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten. Onderstrepingstekens worden naar koppeltekens omgezet bij het samenstellen van deze URL. Deze naam moet uniek zijn.

en: The machine-readable name %type is already taken.
nl: De systeemnaam %type is al in gebruik.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
nl: Ongeldige systeemnaam. Gebruik een andere naam dan %invalid.

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
nl: Het bestand %file is niet beveiligd tegen wijzigingen en vormt daarom een veiligheidsrisico. Verwijder de schrijfrechten van dit bestand.

en: delete any
nl: iedere verwijderen

en: edit any
nl: iedere wijzigen

en: Expiry date
nl: Vervaldatum

en: Database is encoded in UTF-8
nl: Database is in UTF-8 gecodeerd

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
nl: Drupal kon niet achterhalen of de database-encodering op UTF-8 was ingesteld.

en: PostgreSQL has initialized itself.
nl: PostgreSQL is geïnitialiseerd.

en: Test result
nl: Testresultaat

en: import
nl: importeer

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
nl: In %settings_file is ingesteld dat @drupal %driver moet gebruiken. Helaas ondersteunt de huidige PHP-installatie dit databasetype niet.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
nl: Drupal kan met de huidige database niet geïnstalleerd worden. Bekijk de opgetreden fouten.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
nl: Ongeldige systeemnaam. Voer een andere naam in dan %invalid.

en: Editing
nl: Wordt gewijzigd

en: Survey title
nl: Enquêtetitel

en: Survey ID
nl: Enquête-ID

en: match
nl: komt overeen

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
nl: Uw PHP-installatie ondersteunt slechts één databasetype, dat is daarom automatisch geselecteerd.

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
nl: De PHP-versie die u gebruikt werkt niet optimaal samen met PostgreSQL. Werk PHP bij naar versie 5.2.11, 5.3.1 of hoger.

en: Failure
nl: Storing

en: Filter results
nl: Filterresultaten

en: %type_name: Create new content
nl: %type_name: Nieuwe inhoud aanmaken

en: %type_name: Edit own content
nl: %type_name: Eigen inhoud bewerken

en: %type_name: Edit any content
nl: %type_name: Alle inhoud bewerken

en: %type_name: Delete own content
nl: %type_name: Eigen inhoud verwijderen

en: %type_name: Delete any content
nl: %type_name: Alle inhoud verwijderen

en: @driver_name settings
nl: @driver_name-instellingen

en: Database file
nl: Database bestand

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
nl: De %setting-instelling heeft momenteel de waarde '%current_value', maar moet de waarde '%needed_value' hebben. Verander dit door de volgende query uit te voeren: !query

en: Asc
nl: Oplopend

en: File count
nl: Aantal bestanden

en: Synchronized
nl: Gesynchroniseerd

en: @count hour | @count hours
nl[0]: @count uur
nl[1]: @count uur

en: Date submitted
nl: Datum van indienen

en: LimeSurvey synchronization settings
nl: LimeSurvey synchronisatie-instellingen

en: LimeSurvey database prefix
nl: LimeSurvey-database voorvoegsel

en: LimeSurvey site path
nl: LimeSurvey-websitepad

en: It can be a relative path or an external website
nl: Het kan een relatief pad zijn of een pad naar een externe website.

en: Adjust time between the Drupal server and the LimeSurvey server
nl: Tijdsverschil tussen de Drupal- en de LimeSurvey-server aanpassen

en: in seconds
nl: in seconden

en: Testing interface
nl: Testinterface

en: Delete trailing slash.
nl: Slash aan het einde van het pad verwijderen

en: New settings have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Settings haven't been changed.
nl: De instellingen zijn niet opgeslagen.

en: The LimeSurvey site database tables
nl: De LimeSurvey-website databasetabellen

en: The LimeSurvey site url
nl: De URL van de LimeSurvey-website

en: Synchronized servers
nl: Gesynchroniseerde servers

en: Tested property
nl: Geteste eigenschap

en: or the <em>LimeSurvey database prefix</em> value and save it on the current page.
nl: of de waarde van het <em>LimeSurvey database-voorvoegsel</em> en sla het op.

en: Undocumented error
nl: Niet-gedocumenteerde fout

en: Error 401: unauthorized request
nl: Fout 401: unauthorized request

en: Error 400: invalid request
nl: Fout 400: invalid request

en: Error 404: page not found
nl: Fout 404: pagina niet gevonden

en: Error %num_error: server replied with an error
nl: Fout %num_error: de server antwoordde met een fout

en: The LimeSurvey site page has been successfully reached
nl: De LimeSurvey pagina kon worden bereikt

en: The LimeSurvey site page has not been reached (%error)
nl: De LimeSurvey-pagina kon niet worden bereikt (%error)

en: set limesurvey synchronization
nl: LimeSurvey-synchronisatie instellen

en: Redirection in progress...
nl: De pagina wordt omgeleid...

en: Go to the survey
nl: Naar de enquête

en: Processing answers importation
nl: Importeren van antwoorden

en: Answers importation is starting.
nl: Het importeren van antwoorden is begonnen.

en: Answers importation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden bij het importeren van de antwoorden.

en: Processing answers synchronization
nl: Verwerken van de antwoordensynchronisatie

en: Answers synchronization is starting.
nl: Het synchroniseren van de antwoorden is begonnen.

en: Answers synchronization has encountered an error.
nl: Er heeft zich een fout voorgedaan bij het synchroniseren van de antwoorden.

en: No answer to synchronize.
nl: Er zijn geen antwoorden om te importeren

en: the @field '%value' has been set
nl: @field '%value' is ingesteld

en: the @field has been changed from '%old' to '%new'
nl: het @field is gewijzigd van '%old' naar '%new'

en: access not allowed
nl: toegang geweigerd

en: Unsynchronized
nl: Niet-gesynchroniseerd

en: Desynchronized (new survey language)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (nieuwe enquêtetaal)

en: Desynchronized (language deleted)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (taal verwijderd)

en: Desynchronized (new survey ID)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (nieuwe enquête-ID)

en: Desynchronized (token not unique)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (token niet uniek)

en: Desynchronized (answer deleted)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (antwoord verwijderd)

en: Desynchronized (survey deleted)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (enquête verwijderd)

en: Answer status
nl: Antwoordstatus

en: Synchronization status
nl: Synchronisatiestatus

en: Last import
nl: Laatste import

en: Survey language
nl: Enquêtetaal

en: Answer ID
nl: Antwoord-ID

en: Invitation token
nl: Uitnodigingstoken

en: 1 answer does not need to be imported | %count answers don't need to be imported
nl[0]: 1 antwoord hoeft niet te worden geïmporteerd
nl[1]: %count antwoorden hoeven niet te worden geïmporteerd

en: 1 answer does not need to be updated | %count answers don't need to be updated
nl[0]: 1 antwoord hoeft niet te worden gewijzigd
nl[1]: %count antwoorden hoeven niet te worden gewijzigd

en: 1 answer is not allowed to be imported | %count answers are not allowed to be imported
nl[0]: 1 antwoord mag niet worden geïmporteerd
nl[1]: %count antwoorden mogen niet worden geïmporteerd

en: 1 answer is not allowed to be updated | %count answers are not allowed to be updated
nl[0]: 1 antwoord mag niet worden gewijzigd
nl[1]: %count antwoorden mogen niet worden gewijzigd

en: 1 answer has been correctly imported | %count answers have been correctly imported
nl[0]: 1 antwoord is geïmporteerd
nl[1]: %count antwoorden zijn geïmporteerd

en: On 1 imported answer, | On %count imported answers,
nl[0]: Op 1 geïmporteerd antwoord,
nl[1]: Op %count geïmporteerde antwoorden,

en: 1 answer has been updated with no change on the @status and the @sync | %count answers have been updated with no change on the @status and the @sync
nl[0]: 1 antwoord is gewijzigd zonder veranderingen aan de @status en de @sync
nl[1]: %count antwoorden zijn gewijzigd zonder veranderingen aan de @status en de @sync

en: On 1 updated answer, | On %count updated answers,
nl[0]: Op 1 gewijzigd antwoord,
nl[1]: Op %count gewijzigde antwoorden,

en: Response has been completed
nl: De respons is voltooid

en: Response is being edited
nl: Respons is gewijzigd

en: Response is desynchronized
nl: De synchronisatie van de respons is ongedaan gemaakt

en: Synchronization datas
nl: Synchronisatiedata

en: values
nl: waarden

en: Force the synchronization
nl: Synchronisatie forceren

en: Use with caution.
nl: Met voorzichtigheid gebruiken

en: Resynchronize
nl: Opnieuw synchroniseren

en: You are not allowed to force the synchronization
nl: U mag de synchronisatie niet forceren

en: Respond to the survey
nl: Enquête invullen

en: Complete the answer
nl: Antwoord aanvullen

en: The title can not be changed
nl: De titel kan niet worden gewijzigd

en: The answer is not available for edition
nl: Dit antwoord kan niet worden gewijzigd

en: The survey is not currently available
nl: De enquête is momenteel niet beschikbaar

en: Edit the survey respond
nl: Ingevulde enquête wijzigen

en: The survey ID is not valid.
nl: De enquête-ID is niet geldig.

en: The survey language is not valid.
nl: De enquêtetaal is niet geldig.

en: Only one user at a time can edit an answer
nl: Het antwoord kan maar door één gebruiker tegelijkertijd worden gewijzigd

en: You are not allowed to edit this answer.
nl: U mag dit antwoord niet wijzigen.

en: The answer is being edited
nl: Het antwoord is gewijzigd

en: All answers
nl: Alle antwoorden

en: End of survey
nl: Einde van de enquête

en: create and manage survey responses as nodes
nl: ingevulde enquêtes als nodes aanmaken en beheren

en: The synchronization status, it can be : unsynchronized, synchronized, desynchronized
nl: De synchronisatiestatus: niet-gesynchroniseerd, gesynchroniseerd of synchronisatie ongedaan gemaakt

en: The survey ID on the LimeSurvey site
nl: De enquête-ID op de LimeSurvey-website

en: The survey language on the LimeSurvey site
nl: De enquêtetaal op de LimeSurvey-website

en: The answer ID on the LimeSurvey site
nl: De antwoord-ID op de LimeSurvey-website

en: The invitation and answer token on the LimeSurvey site
nl: De uitnodigings- en antwoordtoken op de LimeSurvey-website

en: LimeSurvey answers
nl: LimeSurvey-antwoorden

en: LimeSurvey answers nodes
nl: LimeSurvey antwoordnodes

en: The LimeSurvey answer node revision
nl: De LimeSurvey antwoordnode-revisie

en: No answer
nl: Geen antwoord

en: not match
nl: komt niet overeen

en: partially match
nl: komt deels overeen

en: Response ID
nl: ID van de in te vullen enquête

en: Answer properties
nl: Antwoordeigenschappen

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: Start language
nl: Starttaal

en: Date started
nl: Startdatum

en: Referrer URL
nl: URL van verwijzer

en: Scale 1
nl: Schaal 1

en: Scale 2
nl: Schaal 2

en: Other comment
nl: Andere reacties

en: Uncertain
nl: Onzeker

en: Same
nl: Hetzelfde

en: Mask questions
nl: Vragen maskeren

en: List (Radio)
nl: Lijst (keuzerondje)

en: Multiple Options
nl: Meerdere opties

en: Numerical Input
nl: Numerieke invoer

en: List with comment
nl: Lijst met reactie

en: Short Free Text
nl: Korte vrije tekst

en: Long Free Text
nl: Lange vrije tekst

en: Huge Free Text
nl: Heel lange vrije tekst

en: Equation
nl: Vergelijking

en: No respond yet
nl: Nog geen reactie

en: LimeSurvey admin interface
nl: LimeSurvey-beheerpagina

en: or storing revisions of edited answers,
nl: of revisies van gewijzigde antwoorden opslaan,

en: Import answers from The LimeSurvey site
nl: Antwoorden importeren van de LimeSurvey-website

en: Import new answers only
nl: Uitsluitend nieuwe antwoorden importeren

en: Synchronize already imported answers
nl: Geïmporteerde antwoorden synchroniseren

en: Choose the synchronization mode
nl: Sychronisatiemodus kiezen

en: Verbose results
nl: Uitgebreide resultaten

en: Print updated or imported answers.
nl: Gewijzigde of geïmporteerde antwoorden tonen.

en: You are not allowed to import answers
nl: U mag geen antwoorden importeren

en: undefined
nl: ongedefinieerd

en: Respond title
nl: Responstitel

en: The Survey ID is not valid.
nl: De enquête-ID is niet geldig.

en: This survey ID does not exist on your LimeSurvey site.
nl: Deze enquête-ID bestaat niet op de LimeSurvey-website.

en: This survey language does not exist on your LimeSurvey site.
nl: Deze enquêtetaal bestaat niet op de LimeSurvey-website.

en: the !node survey
nl: de !node enquête

en: to copy this survey
nl: om deze enquête te kopiëren

en: This survey is not currently active, you can !activate on the LimeSurvey user interface.
nl: Deze enquête is niet actief. U kunt het !activate via de LimeSurvey-beheerpagina.

en: Surveys from your LimeSurvey site
nl: Enquêtes van de LimeSurvey-website

en: administration pages of your LimeSurvey site
nl: Beheerpagina's van de LimeSurvey-website

en: synchronization settings of your LimeSurvey site
nl: synchronisatie-instellingen van de LimeSurvey-website

en: The survey does not exist anymore !
nl: Deze enquête bestaat niet meer!

en: The survey or the language does not exist anymore !
nl: Deze enquête of taal bestaat niet meer!

en: On this site
nl: Op deze website

en: On the LimeSurvey admin interface
nl: Via de LimeSurvey-beheerpagina

en: Not associated to an answers content type
nl: Niet gekoppeld aan een antwoord-inhoudstype

en: Additional languages
nl: Extra talen

en: Answers can be created
nl: Antwoorden kunnen worden aangemaakt

en: Answers can be edited
nl: Antwoorden kunnen worden gewijzigd

en: Allow editing answers after completion
nl: Het achteraf wijzigen van antwoorden toestaan

en: The token table is created
nl: De token-tabel is aangemaakt

en: Automatic import is available
nl: Automatische import is beschikbaar

en: Anonymized responses set to No
nl: Geanonimiseerde respons is ingesteld op Nee

en: In a nutshell :
nl: In een notendop:

en: For a basic use : you only need to activate the survey.
nl: Voor standaardgebruik: u hoeft alleen de enquête te activeren.

en: For the most advanced use, you need to :
nl: Voor het meest uitgebreide gebruik dient u:

en: create the invitation token table,
nl: uitnodigingstoken-tabel aanmaken

en: For a custom use : check below.
nl: Voor aangepast gebruik: onderstaande aanvinken

en: Settings on the Limesurvey admin interface
nl: Instellingen op de LimeSurvey-beheerpagina

en: Activate survey
nl: Enquête activeren

en: Use token invitations
nl: Uitnodigingstokens gebruiken

en: Anonymized responses
nl: Geanonimiseerde respons

en: Set to :
nl: Instellen op:

en: Currently active
nl: Op dit moment actief

en: Basic features
nl: Standaardmogelijkheden

en: Create survey
nl: Enquête aanmaken

en: Create answers
nl: Antwoorden aanmaken

en: Advanced features
nl: Uitgebreide mogelijkheden

en: Edit answers
nl: Antwoorden wijzigen

en: Display answer form into an iframe
nl: Formulier in een iframe openen

en: Import all answers manually
nl: Alle antwoorden handmatig importeren

en: Automatic import answers
nl: Antwoorden automatisch importeren

en: Generate numeric answer titles
nl: Numerieke antwoordtitels genereren

en: Open the LimeSurvey admin interface in a new window
nl: Beheerpagina in een nieuw venster openen

en: Default survey ID
nl: Standaard enquête-ID

en: Default survey language
nl: Standaard enquêtetaal

en: Answers content type
nl: Inhoudstype voor antwoorden

en: print a simple hypertext link
nl: Eenvoudige link tonen

en: print a form button
nl: Formulierknop tonen

en: automatic and immediate redirection
nl: Automatische- en directe verwijzing

en: Default options for responses content types
nl: Standaard opties voor respons-inhoudstypen

en: Options for this responses content type
nl: Opties voor dit respons-inhoudstype

en: Options for the respond title
nl: Opties voor de responstitel

en: Prefix for the response title
nl: Voorvoegsel voor de responstitel

en: A random number between :
nl: Een willekeurig nummer tussen:

en: Minimal number
nl: Minimum nummer

en: Maximal number
nl: Maximum nummer

en: For example : %title
nl: Bijvoorbeeld: %title

en: The responses title can not be changed
nl: De responstitel kan niet worden gewijzigd

en: Unlimited (not recommanded)
nl: Ongelimiteerd (niet aanbevolen)

en: this specific page :
nl: deze pagina:

en: Once the form is submitted, redirect the user to
nl: Gebruiker na het versturen van het formulier doorverwijzen naar

en: Usefull for large surveys
nl: Handig voor lange enquêtes

en: LimeSurvey fields to be displayed
nl: Te tonen LimeSurvey-velden

en: Options for the response synchronization
nl: Opties voor responssynchronisatie

en: Automatic import answer after completion
nl: Antwoorden automatisch importeren nadat een enquête is ingevuld

en: You can not disable an empty title.
nl: Een lege titel kan niet worden uitgeschakeld.

en: Invalid user specified
nl: Ongeldige gebruiker

en: automatically load URL
nl: de URL automatisch laden

en: Survey body
nl: Enquête-berichttekst

en: The responses content type %name has been updated.
nl: De respons-inhoudstype %name is gewijzigd.

en: Survey properties
nl: Enquête-eigenschappen

en: New response
nl: Nieuwe respons

en: create survey content
nl: Enquête-inhoud aanmaken

en: delete own survey content
nl: eigen enquête-inhoud verwijderen

en: delete any survey content
nl: iedere enquête-inhoud verwijderen

en: edit own survey content
nl: eigen enquête-inhoud wijzigen

en: edit any survey content
nl: iedere enquête-inhoud wijzigen

en: view own survey content
nl: eigen enquête-inhoud bekijken

en: view any survey content
nl: iedere enquête-inhoud bekijken

en: Type machine-name
nl: Type systeemnaam

en: LimeSurvey surveys
nl: LimeSurvey-enquêtes

en: LimeSurvey surveys nodes
nl: LimeSurvey enquête-nodes

en: LimeSurvey survey node revision
nl: LimeSurvey-enquête noderevisie

en: LimeSurvey survey node
nl: LimeSurvey enquête-node

en: Show testing results for synchronization between your Drupal site and your LimeSurvey site.
nl: Testresultaten voor de synchronisatie tussen de Drupal- en de LimeSurvey website.

en: Test settings (don't save)
nl: Testinstellingen (niet opslaan)

en: The '%setting' setting is not valid.
nl: De '%setting'-instelling is ongeldig.

en: The LimeSurvey site hosting server test must succeed in order to run this test.
nl: De LimeSurvey-webservertest moet zijn geslaagd om deze test te kunnen uitvoeren.

en: You need to fix the test of the LimeSurvey site hosting server first.
nl: U dient er voor te zorgen dat de LimeSurvey-webservertest is geslaagd.

en: but the LimeSurvey database prefix is not valid, tip a value other than %invalid.
nl: maar het LimeSurvey-databasevoorvoegsel is niet geldig. Geef een andere waarde op dan %invalid.

en: This page does not contain the word 'LimeSurvey'
nl: Deze pagina bevat het woord 'LimeSurvey' niet.

en: LimeSurvey site reachable
nl: De LimeSurvey-website is bereikbaar

en: LimeSurvey site not reachable
nl: De LimeSurvey-website is niet bereikbaar

en: The answer is being edited and has been imported
nl: Het antwoord is gewijzigd en is geïmporteerd

en: The answer has just been edited
nl: Het antwoord is zojuist gewijzigd

en: The answer has just been imported
nl: Het antwoord is zojuist geïmporteerd

en: This answer ID (%aid) is desynchronized, it does not exist anymore on your LimeSurvey site.
nl: De synchronisatie van deze antwoord-ID (%aid) is ongedaan gemaakt omdat het niet meer bestaat op de LimeSurvey-website.

en: This answer token (%token) is desynchronized, it is not unique into the LimeSurvey database.
nl: De synchronisatie van deze antwoordtoken is ongedaan gemaakt omdat het niet meer uniek is in de LimeSurvey-database.

en: This answer ID (%aid) is desynchronized because it exists in more than one answers content type (current is %type).
nl: De synchronisatie van deze antwoord-ID is ongedaan gemaakt omdat het voorkomt in meer dan één antwoord-inhoudstype (huidige inhoudstype is %type).

en: This answer ID (%aid) is desynchronized because it exists in more than one answers node (current is %nid).
nl: De synchronisatie van deze antwoord-ID (%aid) is ongedaan gemaakt omdat het voorkomt in meer dan één antwoord-node (huidige node-ID is %nid).

en: The '%module' module needs to be installed
nl: De %module-module dient te worden geïnstalleerd.

en: No survey was found : !link_create or check the !link_settings
nl: Geen enquête gevonden: !link_create of controleer de !link_settings

en: create surveys
nl: enquêtes aanmaken

en: %type_name: View own content
nl: %type_name: Eigen inhoud bekijken

en: %type_name: View any content
nl: %type_name: Iedere inhoud bekijken

en: Any test should fail.
nl: Geen van de tests zou moeten slagen.

en: Open the link into a new window
nl: Link in een nieuw venster openen

en: You need to manually test the !url URL, making sure you can reach your LimeSurvey site.
nl: U dient de !url handmatig te testen om er zeker van te zijn dat de LimeSurvey-website kan worden bereikt.

en: Php5 is needed for this test.
nl: Voor deze test is PHP5 nodig.

en: LimeSurvey global setting page
nl: Algemene LimeSurvey-instellingen

en: LimeSurvey site Timezone setting
nl: Tijdzone-instellingen van de LimeSurvey-website

en: LimeSurvey Sync module enabled
nl: LimeSurvey Sync-module is ingeschakeld

en: LimeSurvey Sync module disabled
nl: LimeSurvey Sync-module is uitgeschakeld

en: LimeSurvey site may not be reached
nl: De LimeSurvey-website kan misschien worden bereikt

en: Show only published answers
nl: Uitsluitend gepubliceerde antwoorden weergeven

en: Set the number of answers per page
nl: Aantal antwoorden per pagina opgeven

en: Compare answers
nl: Antwoorden vergelijken

en: The number of answers per page is not valid
nl: Het aantal antwoorden per pagina is onjuist

en: You must check at least 2 answers to compare
nl: U dient tenminste 2 antwoorden op te geven om te kunnen vergelijken

en: You can not compare thoses answers
nl: Deze antwoorden zijn niet te vergelijken

en: The answer does not need to be imported
nl: Dit antwoord hoeft niet te worden geïmporteerd

en: The answer does not need to be updated
nl: Dit antwoord hoeft niet te worden bijgewerkt

en: The answer is not allowed to be imported
nl: Dit antwoord mag niet worden geïmporteerd

en: The answer is not allowed to be updated
nl: Dit antwoord mag niet worden bijgewerkt

en: The answer has been correctly imported
nl: Het antwoord is met succes geïmporteerd

en: Importing the answer,
nl: Antwoord importeren,

en: The answer has been updated with no change on the @status and the @sync
nl: Het antwoord is gewijzigd zonder veranderingen aan de @status en de @sync

en: Updating the answer,
nl: Antwoord bijwerken,

en: The revision from the current node !title :
nl: De revisie van de huidige node !title:

en: This answer ID (%aid) is resynchronized again.
nl: De antwoord-ID (%aid) is opnieuw gesynchroniseerd.

en: This answer is desynchronized because its survey ID is empty
nl: De synchronisatie van deze antwoord-ID is ongedaan gemaakt omdat de enquête-ID leeg is

en: This answer survey ID (%sid) is desynchronized, it does not exist anymore on your LimeSurvey site. Check the <a href="@url">associated survey edit page</a> in order to fix it.
nl: De synchronisatie van deze antwoord enquête-ID is ongedaan gemaakt omdat het niet meer bestaat op de LimeSurvey-website. Controleer <a href="@url">de gekoppelde enquête</a> om dit probleem op te lossen.

en: This answer ID (%aid) is synchronized, it corresponds to a revision from a valid answer.
nl: Deze antwoord-ID (%aid) is gesynchroniseerd, het correspondeert  met een revisie van een geldige server.

en: The synchronization status (%ls_sync) is unknowned.
nl: Onbekende synchronisatie-status (%ls_sync).

en: Not exist
nl: Bestaat niet

en: Synchronized (old revision)
nl: Gesynchroniseerd (oude revisie)

en: Desynchronized (empty survey ID)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (lege enquête-ID)

en: one revision from the current node !title : | @count revisions from the current node !title :
nl[0]: 1 revisie van de huidige node !title:
nl[1]: @count revisies van de huidige node !title:

en: Response is resynchronized
nl: De respons is opnieuw gesynchroniseerd

en: LimeSurvey Sync Responses module enabled
nl: LimeSurvey Sync Responses-module is ingeschakeld

en: The responses content type !name has been associated again to the survey !survey.
nl: De respons-inhoudstype !name is opnieuw aan de enquête !survey gekoppeld.

en: LimeSurvey Sync Responses module disabled
nl: LimeSurvey Sync Responses-module is uitgeschakeld

en: The answer status is not valid
nl: De antwoordstatus is niet geldig

en: The answer synchronization status is not valid
nl: De antwoordsynchronisatiestatus is niet geldig

en: The answer token is not valid
nl: De antwoordtoken is niet geldig

en: LimeSurvey Sync Responses
nl: LimeSurvey Sync-reacties

en: or comparing 2 or more answers,
nl: of 2 of meer antwoorden vergelijken,

en: Choose a survey and a language
nl: Enquête en een taal kiezen

en: LimeSurvey Sync Survey module enabled
nl: LimeSurvey Sync Survey-module is ingeschakeld

en: LimeSurvey Sync Survey module disabled
nl: LimeSurvey Sync Survey-module is uitgeschakeld

en: force answers synchronization
nl: synchronisatie van antwoorden forceren

en: compare answers
nl: antwoorden vergelijken

en: LimeSurvey Sync Survey
nl: LimeSurvey Sync-enquête

en: Answers nodes
nl: Antwoord-nodes

en: Associated answers content type
nl: Gekoppeld antwoord-inhoudstype

en: Survey revisions
nl: Enquêterevisies

en: Survey node
nl: Enquête-node

en: set LimeSurvey synchronization
nl: LimeSurvey-synchronisatie instellen

en: To configure the synchronization between your LimeSurvey site and this Drupal site
nl: Om de synchronisatie tussen de LimeSurvey- en Drupal-website te configureren

en: Import a survey from your LimeSurvey site into this site.
nl: Een enquête van de LimeSurvey-website importeren.

en: Force answers synchronization
nl: Synchronisatie van antwoorden forceren

en: The database connection has succeeded.
nl: De verbinding met de database is gelukt.

en: The database connection has failed.
nl: De verbinding met de database is mislukt.

en: Tested url is :<br />!url.
nl: De geteste URL is: <br />!url.

en: 0 hour
nl: 0 uur

en: Desynchronized (server connection fails)
nl: Synchronisatie ongedaan gemaakt (verbinding met de server mislukt)

en: The answer is empty. | All @count answers are empty.
nl[0]: Het antwoord is leeg.
nl[1]: Alle @count antwoorden zijn leeg.

en: No date
nl: Geen datum

en: open into an iframe
nl: in een iframe openen

en: automatically fit to the user window
nl: Automatisch aanpassen aan het venster van de gebruiker

en: Use thoses dimensions :
nl: Deze afmetingen gebruiken:

en: px or %
nl: px of %

en: The survey language : @lang (recommanded)
nl: De enquêtetaal: @lang aanbevolen

en: The LimeSurvey survey language
nl: De LimeSurvey-enquêtetaal

en: !download translations,
nl: !download vertalingen,

en: and existing answers
nl: en bestaande antwoorden

en: open into a lightbox from the '<a href="http://drupal.org/project/colorbox">colorbox</a>' module (dimensions can be set using percents or pixels)
nl: in een lightbox openen van de <a href="http://drupal.org/project/colorbox">colorbox</a>-module (afmetingen kunnen worden opgegeven in procenten of in pixels)

en: Restrict by @bundle
nl: Tot @bundle beperken
