Translation Management (6.x-1.26) - en to fr translation catalogue (205 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Image !current of !total
fr: Image !current sur !total

en: Next
fr: Suivant

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Password
fr: Mot de passe

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Back
fr: Précédent

en: Save
fr: Enregistrer

en: Summary
fr: Résumé

en: Core
fr: Cœur

en: View
fr: Voir

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: mail
fr: courriel

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: add
fr: ajouter

en: Continue
fr: Continuer

en: All
fr: Tout

en: Configuration saved.
fr: Configuration enregistrée.

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Published
fr: Publié

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Getting started
fr: Commencer

en: Number of items to display
fr: Nombre d'éléments à afficher

en: Ignore
fr: Ignorer

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Filters
fr: Filtres

en: Close
fr: Fermer

en: Word count
fr: Nombre de mots

en: Queued
fr: En file d'attente

en: Show
fr: Afficher

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: published
fr: publié

en: Languages
fr: Langues

en: Project name
fr: Nom du projet

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
fr: %name-from a envoyé un courriel au sujet de %category.

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Failed
fr: Échec

en: Unpublished
fr: Non publié

en: not published
fr: non publié

en: not sticky
fr: non épinglé

en: sticky
fr: épinglé

en: not promoted
fr: non promu

en: promoted
fr: promu

en: Complete
fr: Terminé

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Translation options
fr: Options de traduction

en: English name
fr: Nom anglais

en: Native name
fr: Nom natif

en: Translated
fr: Traduit

en: Translation in progress
fr: Traduction en cours

en: Blocks
fr: Blocs

en: Next >
fr: Suivant >

en: < Prev
fr: < Préc.

en: or Esc Key
fr: ou touche Échappe

en: Next / Close on last
fr: Suivant / Fermer sur le dernier

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Once an hour
fr: Une fois par heure

en: Once a day
fr: Une fois par jour

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Update now
fr: Mettre à jour immédiatement

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: Any
fr: Tout

en: Select user
fr: Sélectionner l'utilisateur

en: Translate
fr: Traduire

en: Choose
fr: Choisir

en: Settings saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Translator
fr: Traducteur

en: Words
fr: Mots

en: In progress
fr: En cours

en: All languages
fr: Toutes les langues

en: Save translation
fr: Enregistrer la traduction

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Multilingual support
fr: Gestion multilingue

en: In Progress
fr: En cours

en: Account ID
fr: Identifiant (ID) du compte

en: Menu translation
fr: Traduction de menu

en: Update display
fr: Actualiser l'affichage

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Text group
fr: Groupes de texte

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: Access settings
fr: Paramètres d'accès

en: In queue
fr: Dans la file d'attente

en: error: The block is not managed by i18n block module. !block
fr: erreur :  Le Bloc n'est pas géré par le module de Bloc d'i18n. !block

en: error: The block is not set to All languages (with translations). !block
fr: erreurb: Le Bloc n'est pas paramétré pour Toutes les Langues (avec traductions). !block

en: Kind of website
fr: Type de site web

en: You have set the website kind to 'Test site'. Translators will not be assigned to translate this site. Go to <a href='../settings/icl-core'>ICanLocalize Core</a> and change the website kind.
fr: Vous avez attribué la valeur du Type de Site Web à 'Site Test'. Les traducteurs ne seront pas chargés de traduire ce Site. Allez à <a href='../settings/icl-core'>Core d'ICanLocalize</a> et modifiez le Type de Site Web.

en: This section details multilingual support for different content types.
fr: Cette section détaille le support multilingue pour différents Types de Contenus.

en: Content type @type has multilingual support enabled
fr: La prise en charge multilingue est activée pour le type de contenu @type

en: Not all fields will be sent for translation.<br>The following fields wont be sent for translation<br><ul>
fr: Tous les Champs ne seront pas envoyés à la traduction.<br>Les Champs suivants le seront<br><ul>

en: To enable translation of these fields, go to <a href="@link">@type edit</a> and enable it in the Content Translation section
fr: Pour activer la Traduction de ces Champs, allez à <a href="@link">Modifier @type</a> et activez le dans la rubrique 'Traduction de Contenus'

en: Multilingual support is not enabled for content type @type
fr: La prise en charge multilingue n'est pas activée pour le type de contenu @type

en: To enable multilingual support, go to <a href="@link">@type edit</a> and enable it in the Workflow settings
fr: Pour activer le support du multilingue, allez à <a href="@link">Modifier @type</a> et activez le dans les paramètres de Workflow

en: Block Translation
fr: Traduction des blocs

en: This section details status for translation of blocks.
fr: Cette section détaille le statut de traduction des blocs.

en: i18n Blocks
fr: Blocs i18n

en: i18nblocks module enabled
fr: Le module i18nblocks est activé

en: Not all blocks have been enabled for multilingual support.<br>The following blocks can't be sent for translation.<br><ul>
fr: Tous les Blocs n'ont pas été activés pour le support du multilingue.<br>Les Blocs suivants ne pourront pas être envoyés à la Traduction.<br><ul>

en: Set the language to "All languages (Translatable)" to allow the block to be translated with the ICanLocalize system.
fr: Définir la langue à "Toutes les Langues" (Traduisible)" pour permettre la traduction des blocs avec le système ICanLocalize.

en: Non multilingual blocks
fr: Blocs non-multilingues

en: Only blocks set to "All languages (Translatable)" are supported.
fr: Seulement les Blocs paramétrés sur "Toutes les Langues (Traduisible)" sont pris en charge.

en: <br>The following blocks can't be sent for translation.<br><ul>
fr: <br>Les Blocs suivants ne peuvent être envoyés à la traduction.<br><ul>

en: Non translatable blocks
fr: Blocs non-traduisibles

en: i18nblocks module is not enabled
fr: Le module i18nblocks n'est pas activé

en: Enable the i18nblocks module if you want to have blocks translated.
fr: Activez le Module i18nblocks si vous voulez que les Blocs soient traduits.

en: Contact Form Translation
fr: Traduction du formulaire de contact

en: This section details status for translation of the standard contact form.
fr: Cette section détaille le statut de la Traduction du Formulaire de Contact standard.

en: i18n Menu
fr: Menu d'i18n

en: i18nmenu module enabled
fr: Module i18nmenu activé

en: The i18nmenu module is required so that the contact form menu can be translated.
fr: Le Module i18nmenu est nécessaire pour que le Formulaire de contact puisse être traduit.

en: Contact Menu
fr: Menu du Formulaire de Contact

en: The standard contact form menu can not be translated.
fr: Le Menu du Formulaire de Contact ne peut être traduit.

en: A new contact from menu needs to be created so that contact form menu can be translated.<br><ul><li>Create a new menu - path should be "contact"</li><li>Disable standard contact form menu</li></ul>
fr: Un nouveau contact à partir de menu doit être créé, afin que le Formulaire de contact puisse être traduit.<br><ul><li>Créez un nouveau menu - le chemin doit être "contact"</li><li>Désactivez le Menu 'Formulaire de Contact' standard</li></ul>

en: A user defined contact form menu is available.
fr: Un formulaire de contact paramétré par un Utilisateur est disponible.

en: i18nmenu module not enabled
fr: Module i18nmenu non activé

en: Enable the i18nmenu module so that the contact form menu can be translated.
fr: Activez le module i18nmenu afin que le menu du formulaire de contact puisse être traduit.

en: i18n status
fr: Statut du Module i18n

en: This section details status for i18n modules.
fr: Cette section détaille le statut des modules i18n.

en: i18n Taxonomy
fr: Taxonomie i18n

en: i18ntaxonomy module enabled
fr: Module i18ntaxonomy activé

en: i18ntaxonomy module is not enabled
fr: Module i18ntaxonomy non activé

en: Enable the i18ntaxonomy module if you want to have taxonomy translated.
fr: Activez le module i18ntaxonomy si vous souhaitez que la taxonomie soit traduite.

en: Enable the i18nblocks module if you want to have taxonomy translated.
fr: Activez le module i18nblocks si vous souhaitez que la taxonomie soit traduite.

en: Show documents in
fr: Afficher les documents dans

en: All documents
fr: Tous les documents

en: Not translated or needs updating
fr: Non traduit ou nécessite une mise à jour

en: Content that is language neutral cannot be sent for translation. Edit the content and set the language if you want to send it for translation
fr: Un Contenu dont la Langue est neutre ne peut être envoyé à la traduction. Modifiez le Contenu et paramétrez la Langue si vous désirez l'envoyer à traduire

en: Translate selected documents
fr: Traduire les documents sélectionnés

en: Translation cost estimate
fr: Estimation du coût de traduction

en: No translation targets were selected.
fr: Aucune cible de traduction n'a été sélectionnée.

en: Missing i18n modules.
fr: Les modules i18n sont manquants.

en: Completed Translations
fr: Traductions terminées

en: The following translations have been received and are waiting for review
fr: Les Traductions suivantes ont été reçues et sont en attente de Révision

en: Content Translation
fr: Traduction du contenu

en: Translation complete
fr: Traduction terminée

en: Translation needs update
fr: La traduction doit être mise à jour

en: Not translated yet
fr: Pas encore traduit

en: The content type %type has been updated.
fr: Le type de contenu %type a été mis à jour.

en: Created new vocabulary
fr: Nouveau vocabulaire créé

en: project page
fr: page de projet

en: (no title)
fr: (pas de titre)

en: Translate to @lang
fr: Traduire en @lang

en: There are no translators assigned to any of your target languages.
fr: Il n'existe aucun traducteur assigné à une de vos langues cibles.

en: Cannot access the ICanLocalize server with this email address
fr: Impossible d'accéder au serveur d'ICanLocalize à l'aide de cette adresse électronique

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: Queue for translation
fr: File d'attente de traduction

en: dismiss
fr: ignorer

en: <b>Status check</b> - Ensure you have everything setup before sending translations. Perform a <a href="@link">Status check</a>
fr: <b>Vérification du statut</b> - Vérifier que tout est paramétré avant l'envoi des traductions. Procéder à une <a href="@link">Vérification du statut</a>

en: Go to node type
fr: Aller au Type de Nœud

en: Dismiss warning
fr: Avertissement d'annulation

en: <b>Automatic Image Replacement</b>
fr: <b>Remplacement automatique de l'image</b>

en: Add language prefix to name (eg. image_1_es.jpg)
fr: Ajouter un préfixe de langue au nom (ex. image_1_es.jpg)

en: In a sub-directory using language prefix (eg. /es/image_1.jpg)
fr: Dans un sous-répertoire utilisant un préfixe de langue (ex. /es/image_1.jpg)

en: None - I'll set them manually
fr: Aucune - Je les choisirai manuellement

en: The alternative images will only be used if they exist. Otherwise the image in the original content will be used.
fr: Les images alternatives ne seront utilisées que si elles existent. Sinon les images du contenu original seront utilisées.

en: <b>Image Replacement Overrides</b>
fr: <b>Supplantation de remplacement d'image</b>

en: Search nodes and blocks for any images requiring translation:
fr: Rechercher dans les Blocs et les Nœuds s'il y a des images nécessitant une traduction :

en: Scan for new images
fr: Rechercher de nouvelles images

en: No alternative images were used in any translated nodes.
fr: Il n'existe aucune image alternative dans les Nœuds traduits.

en: No alternative images were used in any translated blocks.
fr: Il n'existe aucune image alternative dans les Blocs traduits.

en: * Your changes have not been applied to the translated content yet.
fr: * Vos modifications n'ont pas encore été appliquées au contenu traduit.

en: Apply image replacement to translated content
fr: Appliquer le remplacement d'image au contenu traduit

en: <b>Automatic Internal Link Replacement</b>
fr: <b>Remplacement automatique des Liens internes</b>

en: Replace links so they point to translations if available
fr: Remplacer les liens pour qu'ils pointent vers les traductions quand elles sont disponibles

en: Don't convert
fr: Ne pas convertir

en: <b>Automatic External Link Replacement</b>
fr: <b>Remplacement automatique des Liens externes</b>

en: Select the method to use to select alternative links for translated content
fr: Sélectionner la méthode à utiliser pour choisir des liens alternatifs pour le contenu traduit

en: Make sure external links exist before replacing
fr: Assurez-vous que des liens externes existent avant remplacement

en: Search nodes and blocks for any links requiring translation:
fr: Rechercher dans les Nœuds et le blocs tous les liens nécessitant une Traduction :

en: <a href="@url">Show all documents</a>
fr: <a href="@url">Afficher tous les Documents</a>

en: Translation Complete
fr: Traduction terminée

en: Translated to
fr: Traduit en

en: First available
fr: Premier disponible

en:  - Use translator
fr:  - Faire appel à un traducteur

en: Displaying all @total items. <a href="@url">Show first @count items.</a>
fr: Affichage de l'ensemble des @total éléments. <a href="@url">Afficher les @count premiers éléments.</a>

en: Displaying first @count items. <a href="@url">Show all @total items.</a>
fr: Affichage des @count premiers éléments. <a href="@url">Afficher l'ensemble des @total éléments.</a>

en: Translated - Status verification required
fr: Traduit - Vérification du statut requise

en: Auto update
fr: Mise à jour automatique

en: Do you want to set all current content to
fr: Voulez-vous définir tous les contenus en cours en tant que

en: This translation is OK
fr: Cette traduction est finie

en: Update needed
fr: Mise à Jour nécessaire

en: Don't update automatically *
fr: Ne pas mettre à jour automatiquement *

en: <p>* You can also set the state for individual content</p>
fr: <p>* Vous pouvez aussi définir le Statut de chaque contenu individuellement</p>

en: Set content state
fr: Définir le statut du contenu

en: User not found.
fr: Utilisateur non trouvé.

en: Unknown user.
fr: Utilisateur inconnu.

en: From language
fr: Depuis la langue

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Reporting
fr: Rapport

en: Number of words
fr: Nombre de mots
