Twitter (6.x-3.0-beta8) - en to ru translation catalogue (159 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Private
ru: Приватный

en: Description
ru: Описание

en: error
ru: ошибка

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Post
ru: Сообщение

en: Node types
ru: Типы материалов

en: Never
ru: Никогда

en: Location
ru: Место

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Callback URL
ru: Обратный URL

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Full name
ru: Полное имя

en: Last refresh
ru: Последнее обновление

en: Source
ru: Источник

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Created time
ru: Время создания

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
ru: Во избежание проблем с элементами HTML предпочтительнее использовать "raw"-маркеры.

en: Account
ru: Учётная запись

en: Login name
ru: Имя для входа

en: Default format string
ru: Формат строки по умолчанию

en: Followers
ru: Подписчики

en: Enabled by default
ru: Включено по умолчанию

en: Status ID
ru: ID статуса

en: Cannot use %author token in this context.
ru: Невозможно использовать лексему %author в этом контексте.

en: Twitter user name
ru: Имя пользователя в Twitter

en: If your Twitter account is protected, or you wish to post to Twitter from Drupal, you must enter the Twitter account's password.
ru: Если ваша учётная запись в Twitter защищена, или вы хотите отправлять в Twitter из Drupal, вам следует ввести пароль учётной записи Twitter.

en: Twitter import
ru: Twitter импорт

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
ru: Импорт и отображение Twitter статусов пользователей сайта, у которых введена информация их учётных записей в Twitter.

en: Import Twitter statuses
ru: Импорт Twitter статусов

en: Delete old statuses
ru: Удалить старые статусы

en: Import statuses from this account
ru: Статус импорта для этого аккаунта

en: Add account
ru: Добавить аккаунт

en: Twitter authentication failed. Please check your account name and try again.
ru: Twitter аутентификация ошибочна. Проверьте ваш аккаунт и попробуйте ещё раз.

en: Twitter message
ru: Twitter сообщение

en: Twitter status messages.
ru: Twitter сообщения статуса.

en: The login account of the Twitter user.
ru: Аккаунт для пользователя Twitter.

en: The ID of the Twitter status message.
ru: ID статуса сообщения Twitter.

en: The time the Twitter message was posted.
ru: Время публикации сообщения в Twitter.

en: The text of the Twitter message.
ru: Текст Twitter сообения.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
ru: Имя приложения, которое отправило Twitter сообщение.

en: Reply ID
ru: ID ответа

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
ru: ID статуса Twitter, на который отвечает это сообщение.

en: Reply name
ru: Имя ответа

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
ru: Логин учётной записи пользователя Twitter, которому отвечает это сообщение.

en: The full name Twitter account user.
ru: Полное имя пользователя Twitter в аккаунте.

en: The description of the Twitter account.
ru: Описание к аккаунту Twitter.

en: The location of the Twitter account.
ru: Местоположение Twitter аккаунта.

en: The number of users following this Twitter account.
ru: Количество пользователей подписавшихся на Twitter аккаунт.

en: Profile image
ru: Изображение профиля

en: The image used by the Twitter account.
ru: Изображение, используемое в Twitter аккаунта.

en: The URL given by the Twitter account user.
ru: URL, определяемый учётной записью пользователя Twitter.

en: Protected status
ru: Защищённый статус

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
ru: Должны ли сообщения этой учётной записи Twitter быть видны широкой аудитории.

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
ru: Время когда статусы учётной записи Twitter были получены.

en: The UID of the Twitter account.
ru: UID Twitter аккаунта.

en: Import status
ru: Статус импорта

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
ru: Будут ли сообщения этой учётной записи Twitter импортироваться автоматически.

en: Link urls to their destinations
ru: URL-ы ссылок на их место назначения

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
ru: Ссылка @usernames Twitter на их адреса Twitter.com

en: Link Twitter #hashtags to another url
ru: Ссылка #hashtags Twitter на другой url

en: Post to twitter.com
ru: Отправить в twitter.com

en: Announce this post on Twitter
ru: Анонс этого сообщения в Twitter

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
ru: Произошла ошибка при отправке сообщений в Twitter: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
ru: Успешно опубликованы на Twitter

en: Twitter @username converter
ru: Конвертер Twitter @username

en: Twitter #hashtag converter
ru: Конвертер Twitter #hashtag

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
ru: Преобразовать Twitter-style @usernames в ссылку на страницу Twitterаккаунта.

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
ru: Преобразовать Twitter-style #hashtags в ссылку на hashtags.org.

en: Twitter-style @usersnames are linked to their Twitter account pages.
ru: Twitter-style @usersnames связанные с их страницами учётных записей Twitter.

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
ru: Twitter-style #hashtags в ссылках для !url.

en: add twitter accounts
ru: добавлять учётные записи twitter

en: use global twitter account
ru: использовать общую учётную запись twitter

en: Twitter setup
ru: Twitter установки

en: Twitter module settings
ru: Twitter установки модуля

en: Twitter accounts
ru: Учётные записи Twitter

en: Stores individual Twitter posts.
ru: Сохранить индивидуальное Twitter сообщение.

en: Unique identifier for each {twitter} post.
ru: Уникальный идентификатор для каждого {twitter} сообщения.

en: Date and time the {twitter} post was created.
ru: Дата и время создания {twitter} сообщения.

en: A duplicate of {twitter}.created_at in UNIX timestamp format.
ru: Дубликат {twitter}.created_at с формате времени UNIX.

en: The text of the {twitter} post.
ru: Текст {twitter} сообщения.

en: The application that created the {twitter} post.
ru: Приложение, создавшее {twitter} сообщение.

en: Unique identifier of a status this {twitter} post was replying to.
ru: Уникальный идентификатор статуса, ответившего на это {twitter} сообщение.

en: Unique identifier for the {twitter_account} this post was replying to.
ru: Уникальный идентификатор для {twitter_account}, ответившего на это сообщение.

en: Screen name of the {twitter} user this post was replying to.
ru: Экранное имя пользователя {twitter}, ответившего на это сообщение.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter} status was cut off to fit in the 140 character limit.
ru: Флаг, показывающий, будет ли статус {twitter} обрезаться до длины 140 символов.

en: Stores information on specific Twitter user accounts.
ru: Хранит информацию о конкретных учётных записях пользователей Twitter.

en: The unique identifier of the {twitter_account}.
ru: Уникальный идентификатор {twitter_account}.

en: The unique login name of the {twitter_account} user.
ru: Уникальный имя логина {twitter_account} пользователя.

en: The full name of the {twitter_account} user.
ru: Полное имя для {twitter_account} пользователя.

en: The description/biography associated with the {twitter_account}.
ru: Описание/биография, ассоциированная с  {twitter_account}.

en: The location of the {twitter_account}'s owner.
ru: Местоположение владельца {twitter_account}.

en: The number of users following this {twitter_account}.
ru: Число пользователей, последовавших за этим {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s profile image.
ru: Адрес изображения в профиле {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s home page.
ru: Адрес {twitter_account} домашней страницы.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_account}'s posts are publicly accessible.
ru: Флаг, показывающий общедоступны ли сообщения этого {twitter_account}.

en: A UNIX timestamp marking the date Twitter statuses were last fetched on.
ru: Метка времени UNIX когда статус Twitter отправлен последний раз.

en: The password for the Twitter account.
ru: Пароль для Twitter аккаунта.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_user}'s posts should be pulled in by the site.
ru: Булевы флаг, указывающий постящий {twitter_user} должности должны на сайте.

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
ru: Интеграция с системой микроблогов Twitter.

en: Post a message to Twitter
ru: Отправить сообщение в Twitter

en: Twitter account name
ru: Twitter имя аккаунта

en: Twitter actions
ru: Twitter действие

en: Exposes Drupal actions to send Twitter messages.
ru: Снабжать Drupal Действия для отправки Twitter сообщений.

en: OAuth Settings
ru: OAuth настройки

en: To enable OAuth based access for twitter, you must <a href="@url">register your application</a> with twitter and add the provided keys here.
ru: Для разрешения основанного на OAuth доступа к twitter, вы должны <a href="@url">зарегистрировать ваше приложение</a> в twitter и добавить ключ здесь.

en: OAuth Consumer key
ru: OAuth пользовательский ключ

en: OAuth Consumer secret
ru: OAuth потребительский секрет

en: remove global
ru: удалить глобально

en: make global
ru: сделать глобально

en: Are you sure you want to remove %screen_name from the global accounts?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %screen_name с глобального аккаунта?

en: This means other users will no longer be allowed to post using this account.
ru: Это означает, что другие пользователи больше не смогут отправлять посты через этот аккаунт

en: Are you sure you want to allow other users to access the %screen_name account?
ru: Вы уверены, что хотите разрешить другим пользователям доступ к %screen_name аккаунту?

en: This will allow other users to post using this account.
ru: Это позволяет другим пользователям отправлять сообщения, используя этот аккаунт.

en: Invalid Twitter OAuth request
ru: Ошибочный запрос Twitter OAuth

en: Invalid OAuth token.
ru: Ошибочный токен OAuth.

en: make twitter accounts global
ru: сделать аккаунт twitter глобальным

en: Screen Name of the {twitter_account} user.
ru: Экранное Имя {twitter_account} пользователяr.

en: The {users}.uid of the owner of this account
ru: {users}.uid владельца этого аккаунта

en: The token_key for oauth-based access.
ru: token_key для oauth-based доступа.

en: The token_secret for oauth-based access.
ru: token_secret для oauth-based доспута.

en: The number of users this {twitter_account} is following.
ru: Количество читателей пользователя {twitter_account}.

en: The total number of status updates performed by a user, excluding direct messages sent.
ru: Количество обновлений, выполненных пользователем, исключая прямые посланный сообщения.

en: The  number of statuses a user has marked as favorite.
ru: Число статусов, которые пользователь положил в закладки

en: hex RGB value for a user's background color
ru: RGB значение цвета фона для пользователя

en: hex RGB value for a user's text color
ru: RGB значение цвета для пользователя

en: hex RGB value for a user's link color
ru: RGB значение для цвета ссылки пользователя

en: hex RGB value for a user's sidebar color
ru: 16-ричное значение цвета боковой панели пользователя в RGB

en: hex RGB value for a user's border color
ru: RGB значение бордюра для пользователдя

en: Indicates if a user is verified.
ru: Указывает, если пользователь проверен.

en: Date and time the {twitter_account} was created.
ru: Дата и время создания {twitter_account}.

en: A duplicate of {twitter_account}.created_at in UNIX timestamp format.
ru: Дубликат {twitter_account}.created_at в временной метке UNIX формате.

en: Boolean flag indicating if this account is available for global use
ru: Булевый флаг использования аккаунта глобально

en: Twitter Post
ru: Публикация Twitter

en: Enables posting to twitter
ru: Позволять публиковать сообщения в Twitter

en: Select sign-in button
ru: Выбор кнопки входа

en: Automatically register new users
ru: Автоматическая регистрация новых пользователей

en: Warning, if you enable this, new user accounts will be created without email addresses.
ru: Предупреждение, если вы включите это, новые аккаунты пользователя будет создана без адреса электронной почты.

en: Sign in with Twitter
ru: Войти с Twitter

en: The nickname %name is already in use on this site, please register below with a new nick name, or @login to continue.
ru: Ник %name уже используется на сайте, пожалуйста зарегистрируйтесь ниже новый ник или @login для продолжения.

en: Please complete the following registration form to create your new account on %site
ru: Пожалуйста, заполните следующую регистрационную форму для создания нового аккаунта на %site

en: Twitter Redirect
ru: Twitter переадресация

en: Sign-in
ru: Вход

en: Twitter Signin
ru: Twitter вход

en: Adds support for "Sign in with Twitter"
ru: Добавлена поддержка "Вход с Twitter"

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body, %tinyurl. Not all variables will be available in all contexts.
ru: Ваше сообщение, которое должно быть отправлено.  Вы можете включить в него следующие переменные: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body, %tinyurl. Не все переменные можно указыват в определеном контексте.

en: Oath has not yet been setup.
ru: Авторизация Oauth еще не установлена.

en: Retweets
ru: Ретвиты

en: import own tweets
ru: импортировать свои твиты

en: Disabled by default
ru: Отключены по умолчанию

en: Form to send new content to twitter
ru: Форма для отправки нового материала в твиттер

en: The Twitter account settings were updated.
ru: Настройки учётной записи Твиттера обновлены.

en: The Twitter account was deleted.
ru: Учётная запись Твиттера удалена.
