Ubercart (6.x-2.10) - en to hi translation catalogue (411 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Images
hi: चित्र

en: Next
hi: अगला

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enabled
hi: सक्रिय

en: enable
hi: सक्षम

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: PayPal
hi: पेपैल

en: Transaction ID
hi: लेनदेन आईडी

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Gross
hi: सकल

en: Type
hi: प्रकार

en: yes
hi: हां

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Age
hi: उम्र

en: Description
hi: उल्लेख

en: Log
hi: गतिविधि संदेश

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Default currency
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Cost
hi: लागत

en: Quantity
hi: मात्रा

en: On
hi: चालू

en: Purchased
hi: खरीदा

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Image
hi: चित्र

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Import
hi: आयात करें

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: Format
hi: प्रारूप

en: The configuration options have been reset to their default values.
hi: विन्यास विकल्प उनके डिफ़ॉल्ट मान पर रीसेट कर दिया गया है।

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: link
hi: लिंक

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: never
hi: कभी नहीं

en: Component
hi: अंग

en: Total
hi: कुल

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Node
hi: नोड

en: Create
hi: बनाएँ

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Off
hi: बंद

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: You must enter a valid e-mail address.
hi: वैध ईमेल पता लिखना जरूरी है

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Node revision ID
hi: नोड संशोधन आईडी

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Average
hi: औसत

en: Add action
hi: क्रिया जोड़ें

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Mode
hi: प्रकार

en: N/A
hi: एन / ए

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Medium
hi: माध्यम

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: Code
hi: कोड

en: Store
hi: स्टोर

en: Company
hi: कम्पनी

en: directory
hi: डायरेक्टरी

en: Egypt
hi: मिस्र

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Israel
hi: इस्राइल

en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Chile
hi: चिली

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Libya
hi: लीबिया

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Day
hi: दिन

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Other
hi: अन्य

en: Role
hi: भूमिका

en: reset
hi: रीसेट करें

en: Button
hi: बटन

en: Create content
hi: साहित्य बनाएँ

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Order
hi: क्रम

en: Do not display
hi: प्रदर्श न करें

en: Close
hi: बंद करे

en: Duration
hi: अवधि

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Rules
hi: नियम

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिक

en: Argentina
hi: स्र्पहला

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: आज़रबाइजान

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बिलिज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bouvet Island
hi: बुवेत आइलैंड

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्कीना फासो

en: Burundi
hi: बुरुंडी

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

en: Cayman Islands
hi: केमैन टापू

en: Central African Republic
hi: मध्य अफ्रीकी गणराज्य

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: जिबटी

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिक गणराज्य

en: Ecuador
hi: इक्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi: एरिट्रिया

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Ethiopia
hi: इथोपिया

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: Gabon
hi: गाबोन

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Honduras
hi: होन्दुरास

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनीशिया

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Italy
hi: इटली

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kenya
hi: कीनिया

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Kuwait
hi: कुवैट

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिस्तान

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montserrat
hi: मोंटसेराट

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

en: Nauru
hi: नौरु

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: नियू

en: Norfolk Island
hi: नोरफोक द्वीप

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Qatar
hi: कतर

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मैरीनो

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
hi: सोमाली

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
hi: तुवालु

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Viet Nam
hi: वियतनाम

en: Yemen
hi: यमन

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: Formatting guidelines
hi: स्वरूपण दिशानिर्देश

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: minute
hi: मिनट

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Spanish
hi: स्पेनिश

en: published
hi: प्रकाशित

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: day
hi: दिन

en: year
hi: वर्ष

en: hour
hi: घंटा

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Revision
hi: संशोधन

en: Fiji
hi: फिजी

en: Saint Kitts and Nevis
hi: संत किट्ट्स और नेविस

en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

en: Jersey
hi: जर्सी

en: not published
hi: अप्रकाशित

en: Contact settings
hi: संपर्क सेटिंग

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Apply
hi: लागू करें

en: Croatia
hi: क्रोशिया

en: Macedonia
hi: मैसेडोनिया

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Print
hi: छापा

en: The e-mail address %mail is not valid.
hi: आपने लिखा हुआ ईमेल पता %mail ठीक नहीं है।

en: Account
hi: खाता

en: Reports
hi: रपट

en: Display a message to the user
hi: उपयोगकर्ता को संदेश प्रदर्शित करें।

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Password field is required.
hi: पासवर्ड जरुरी है

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Confirm password
hi: पासवर्ड सुनिश्चित करें

en: Message subject
hi: संदेश का विषय

en: Not applicable
hi: लागू नहीं

en: 01 - January
hi: ०१ - जनवरी

en: 02 - February
hi: ०२ - फरवरी

en: 03 - March
hi: ०३ - मार्च

en: 04 - April
hi: ०४ - अप्रैल

en: 06 - June
hi: ०६ - जून

en: 07 - July
hi: ०७ - जुलाई

en: 08 - August
hi: ०८ - अगस्त

en: 09 - September
hi: ०९ - सितम्बर

en: 10 - October
hi: १० - अक्टूबर

en: 11 - November
hi: ११ - नवम्बर

en: 12 - December
hi: १२ - दिसम्बर

en: Isle of Man
hi: मैन द्वीप

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: cURL
hi: कर्ल

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Timor-Leste
hi: तिमोर - लेस्ते

en: Åland Islands
hi: एलैंड द्वीप समूह

en: Trigger
hi: प्रवर्तक

en: Available actions
hi: उपलब्ध क्रियाएं

en: Yes/No
hi: हाँ/ना

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: - Any -
hi: -कोईभी-

[ctx: cheque]
en: Check
hi: जांचे

[ctx: cheque]
en: Check payment policy
hi: भुगतान निति देखे.

en: Curaçao
hi: करकाउ

en: Réunion
hi: बैठक

en: Sint Maarten
hi: सिंट मार्टेन
