Ubercart (6.x-2.12) - en to ja translation catalogue (3105 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Images
ja: イメージ

en: Next
ja: 次へ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: enabled
ja: 有効

en: enable
ja: 有効化

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Administer
ja: 管理セクション

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Username
ja: ユーザー名

en: Gross
ja: 総計

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Log
ja: ログ

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Action
ja: アクション

en: Cost
ja: 原価

en: Quantity
ja: 数量

en: On
ja: オン

en: Purchased
ja: 購入

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: Overview
ja: 概観

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Variable
ja: 変数

en: Quote
ja: 料金

en: Image
ja: 画像

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Import
ja: インポート

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Changes
ja: 変更

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Catalog
ja: カタログ

en: view catalog
ja: カタログの表示

en: administer catalog
ja: カタログ管理

en: Time
ja: 時間

en: week
ja: 週

en: Views
ja: ビュー

en: Add
ja: 追加

en: remove
ja: 除去

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Format
ja: フォーマット

en: The configuration options have been reset to their default values.
ja: 設定オプションがデフォルトの値に戻されました。

en: hidden
ja: 非表示

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Modules
ja: モジュール

en: link
ja: リンク

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: never
ja: なし

en: Total
ja: 合計

en: Statistics
ja: 統計

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: n/a
ja: 利用不可

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Check
ja: 小切手

en: Files
ja: ファイル

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: Node
ja: ノード

en: Create
ja: 作成

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Off
ja: オフ

en: Never
ja: なし

en: Submit changes
ja: 変更を送信

en: Header
ja: ヘッダー

en: Recipients
ja: 受信者

en: You must enter a valid e-mail address.
ja: 有効なメールアドレスを入力する必要があります。

en: Sender
ja: 送信者

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Signature
ja: 署名

en: Node revision ID
ja: ノードリビジョンID

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Message type
ja: メッセージタイプ

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Average
ja: 平均

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Add condition
ja: 条件を追加

en: Add action
ja: アクションを追加

en: Conditions
ja: 条件

en: Mode
ja: モード

en: Items
ja: アイテム

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Medium
ja: 中程度

en: Button background color
ja: ボタンの背景色

en: Card Type
ja: カードタイプ

en: Card Number
ja: カード番号

en: Start Date
ja: 開始日

en: Month
ja: 月

en: Add line
ja: ラインの追加

en: Qty
ja: 数量

en: Price
ja: 価格

en: Customers
ja: 顧客

en: System
ja: システム

en: Customer
ja: 顧客

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Invoice
ja: 請求書

en: Code
ja: コード

en: Stock
ja: 在庫

en: Payment
ja: 決済

en: Payment settings
ja: 決済の設定

en: Payments
ja: 決済

en: quote
ja: 料金

en: Store
ja: ストア

en: Company
ja: 会社

en: directory
ja: ディレクトリー

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Method
ja: メソッド

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: Day
ja: 日

en: End
ja: 終了

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Destination
ja: 行き先

en: reset
ja: リセット

en: Class
ja: クラス

en: Button
ja: ボタン

en: Clicks
ja: クリック

en: Create content
ja: コンテンツの作成

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Class name
ja: クラス名

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Process
ja: 処理

en: Close
ja: 閉じる

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Duration
ja: 期間

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Original
ja: オリジナル

en: Threshold
ja: しきい値

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: State/Province
ja: 都道府県

en: Fax number
ja: FAX番号

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Germany
ja: ドイツ

en: Labels
ja: ラベル

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ共和国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: オーストラリア領ハード島とマクドナルド諸島

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: 英領サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: ノルウェー領スヴァールバル諸島・ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: 英領タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ合衆国外諸島

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: Wallis and Futuna
ja: 仏領ウォリス・フツナ諸島

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Formatting guidelines
ja: 入力書式のガイドライン

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Pending
ja: 処理待ち

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Product title
ja: 商品タイトル

en: List price
ja: 希望小売価格

en: English
ja: 英語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Countries
ja: 国

en: update
ja: 更新

en: published
ja: 掲載

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Features
ja: フィーチャー

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: (disabled)
ja: （無効）

en: day
ja: 日

en: year
ja: 年

en: hour
ja: 時間

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: is equal to
ja: 以下と等しい

en: is not equal to
ja: 以下と等しくない

en: None.
ja: なし

en: Execute custom PHP code
ja: 独自のPHPコードを実行

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Select one...
ja: 選択 ...

en: Production
ja: 運用中

en: White
ja: 白

en: Units
ja: 単位

en: Shipping method:
ja: 配送方法:

en: Taxes
ja: 税

en: Tax rate
ja: 税率

en: Product count
ja: 商品数

en: Delete package
ja: パッケージを削除

en: Revision
ja: リビジョン

en: Match
ja: 一致

en: Search options
ja: 検索オプション

en: options
ja: オプション

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Your item(s) have been updated.
ja: 商品を更新しました。

en: Qty.
ja: 数量

en: Cart
ja: カート

en: Transaction key
ja: トランザクションキー

en: Credit card details
ja: クレジットカードの詳細

en: Discount
ja: 割引

en: Shipping
ja: 配送

en: Day(s)
ja: 日

en: Week(s)
ja: 週

en: Year(s)
ja: 年

en: Order history
ja: 注文履歴

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: administer store
ja: 店舗の管理

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Ship to:
ja: 宛先:

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Balance
ja: 残高

en: Received
ja: 受領

en: Completed
ja: 完了

en: Payment details
ja: 決済の詳細

en: Mastercard
ja: マスターカード

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Discover
ja: ディスカバー

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Products
ja: 商品

en: Shippable
ja: 配送可能

en: administer products
ja: 商品の管理

en: Product settings
ja: 商品の設定

en: Street address
ja: 番地その他

en: Testing
ja: テスト

en: Total:
ja: 合計:

en: Transaction ID:
ja: トランザクションID:

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラーム国

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Hong Kong
ja: 香港特別行政区

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Pounds
ja: ポンド

en: Grams
ja: グラム

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Ounces
ja: オンス

en: Inches
ja: インチ

en: Feet
ja: フィート

en: Guernsey
ja: 英領ガーンジー島

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: Orders
ja: 注文

en: Print invoice
ja: 請求書を印刷

en: User name
ja: ユーザー名

en: Authentication
ja: 認証

en: Credit
ja: 現金

en: not published
ja: 非掲載

en: Default weight
ja: デフォルトのウェイト

en: Live
ja: ライブ

en: hour(s)
ja: 時間

en: day(s)
ja: 日

en: week(s)
ja: 週

en: month(s)
ja: 月

en: Contact settings
ja: コンタクトの設定

en: cancel
ja: キャンセル

en: Processing
ja: 処理中

en: disable
ja: 無効

en: Percentage (%)
ja: 割合（％）

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Korea, Republic of
ja: 大韓民国

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Macau
ja: マカオ特別行政区

en: Macedonia
ja: マケドニア旧ユーゴスラビア共和国

en: Micronesia, Federated States of
ja: ミクロネシア連邦

en: Pitcairn
ja: 英領ピトケアン諸島

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: This is a multilingual variable.
ja: これは多言語変数です。

en: collapsed
ja: 折りたたみ（閉）

en:  for
ja:  のために

en: Uploaded file is not a valid image
ja: アップロードされたファイルは正しいイメージではありません

en: Contact phone number
ja: お問い合わせ電話番号

en: Ubercart - extra
ja: Ubercart - 特別機能

en: Canceled
ja: キャンセル

en: years
ja: 年

en: weeks
ja: 週

en: Default gateway
ja: デフォルトのゲートウェイ

en: Ubercart - payment
ja: Ubercart - 支払い

en: Order ID
ja: 注文ID

en: Search returned the following results:
ja: 検索結果:

en: Transparent
ja: 透過

en: Button settings
ja: ボタン設定

en: View user details.
ja: ユーザーの詳細を表示。

en: Rate
ja: 税率

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ja: 支払い中にエラーが発生しました。ご注文が確定したかを確認するには私たちへご連絡下さい。

en: A payment has been accepted.
ja: お支払いは承認されました。

en: Description:
ja: 詳細：

en: Ubercart - core (optional)
ja: Ubercart - コア (オプション)

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Purchase date
ja: 購入日

en: year(s)
ja: 年

en: This !type does not have any attributes.
ja: この!typeには属性がありません。

en: product
ja: 商品

en: product class
ja: 商品クラス

en: Addresses
ja: 住所

en: Saved addresses
ja: 記録済みの住所

en: Packages
ja: パッケージ

en: Package
ja: パッケージ

en: Attribute settings
ja: 属性の設定

en: Add role
ja: 役割の追加

en: Values
ja: 値

en: Country code
ja: 国コード

en: Order #
ja: 注文番号

en: Custom PHP
ja: カスタムPHP

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: 英領フォークランド(マルビナス)諸島

en: begins with
ja: 以下で始まる

en: contains
ja: 含む

en: Print
ja: 印刷

en: The e-mail address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail が有効ではありません。

en: Account
ja: アカウント

en: daily
ja: 日次

en: weekly
ja: 週次

en: Stock settings
ja: 在庫設定

en: deleted
ja: 削除

en: Billing information
ja: 請求情報

en: Company name
ja: 会社名

en: Transaction mode
ja: 取引モード

en: Sandbox
ja: サンドボックス

en: Authorization
ja: 承認

en: Credit card charged: !amount
ja: クレジットカード請求: !amount

en: Search returned no results.
ja: 条件に合う検索結果はありません。

en: Reports
ja: レポート

en: Report settings
ja: レポートの設定

en: Display a message to the user
ja: ユーザーへメッセージを表示

en: Revenue
ja: 売り上げ

en: Payment method title
ja: 支払い方法のタイトル

en: Order review submit button text
ja: 注文内容確認ボタンのテキスト

en: Submit Order
ja: ご注文の確定

en: Checkout review instructions
ja: 注文確認での案内

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
ja: 注文確認ページの最上部に表示する、顧客への案内を入力してください。

en: Order created through website.
ja: ウェブサイトからの注文。

en: Receiving new order notification for order !order_id.
ja: 注文!order_idの新しい注文通知を受け付けました。

en: Product information
ja: 商品情報

en: Sell price
ja: 販売価格

en: Customer purchase price.
ja: 顧客の購入価格

en: Notification
ja: 通知

en: clone
ja: 複製

en: Metric
ja: メートル法

en: Not checked
ja: 確認できない

en: Remove this action
ja: このアクションを除去

en: View cart
ja: カートを表示

en: Invalid e-mail address.
ja: 不正なメールアドレス。

en: Click to view.
ja: クリックして表示。

en: Shipping Address:
ja: 配送先住所:

en: Order #:
ja: 注文番号:

en: Shipping Method:
ja: 配送方法:

en: Ship order !order_id packages.
ja: 注文 !order_id のパッケージを配送。

en: Ship
ja: 配送

en: This order has no comments associated with it.
ja: この注文にはコメントが残されていません。

en: Product reports
ja: 商品レポート

en: Sales per year
ja: 年次売上

en: Products sold
ja: 商品販売数

en: Total revenue
ja: 売り上げ合計

en: Update report
ja: レポートを更新

en: Sold
ja: 販売数

en: No products found
ja: 商品がありません

en: Number of orders
ja: 注文数

en: Average order
ja: 注文平均

en: Total @year
ja: @year 総計

en: Sales year
ja: 売上年

en: Sales summary
ja: 売上サマリー

en: Sales data
ja: 売り上げデータ

en: Today, !date
ja: 今日, !date

en: Yesterday, !date
ja: 昨日, !date

en: Daily average for @month
ja: @monthの日別平均

en: Projected totals for @date
ja: @dateの推計

en: Grand total sales
ja: 総売上

en: New packages
ja: 新しいパッケージ

en: Edit package
ja: パッケージを編集

en: Cancel package shipment
ja: パッケージ配送をキャンセル

en: Shipments
ja: 配送

en: New shipment
ja: 新しい配送

en: Shipment !id
ja: 配送 !id

en: Cancel shipment
ja: 配送をキャンセル

en: Delete shipment
ja: 配送を削除

en: Ship packages
ja: パッケージを配送

en: Package ID
ja: パッケージID

en: Shipping type
ja: 配送方法

en: Package type
ja: パッケージタイプ

en: Shipment ID
ja: 配送ID

en: Tracking number
ja: トラッキングナンバー

en: cancel shipment
ja: 配送のキャンセル

en: This order's products have not been organized into packages.
ja: この注文の商品はパッケージにまとめられていません。

en: Create packages.
ja: パッケージの作成。

en: Order @order_id does not exist.
ja: 注文 @order_id は存在しません。

en: Are you sure you want to delete this package?
ja: このパッケージを本当に削除しますか？

en: The products it contains will be available for repackaging.
ja: 含まれている商品は再度パッケージにすることができます。

en: Ship date
ja: 配送日

en: Estimated delivery
ja: 送料見積

en: No shipments have been made for this order.
ja: この注文には配送がありません。

en: Make a new shipment
ja: 新しい配送を作成

en: Put products into packages to make shipments.
ja: 商品をパッケージして配送を作成。

en: Ship Manually
ja: 手動で配送

en: Shipping method
ja: 配送方法

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
ja: パッケージが含まれていない配送を作成しても意味がありませんね？

en: Are you sure you want to delete this shipment?
ja: この配送を本当に削除しますか？

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
ja: 配送はキャンセルされ、配送に含まれているパッケージは再配送することができます。

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
ja: 配送 %tracking を %carrier でキャンセルすることができません。どうしても削除する場合は、トラッキングナンバーを取り除いてから再度お試しください。

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
ja: このパッケージの配送を本当にキャンセルしますか？

en: It will be available for reshipment.
ja: 再配送可能です。

en: Nevermind
ja: 何でもない

en: Payment received
ja: 決済受領済

en: Merchant ID
ja: マーチャントID

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Shippable product
ja: 配送可能商品

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Enter
ja: 入力

en: No response
ja: 応答がない

en: Order complete
ja: 注文完了

en: Payment methods
ja: 決済方法

en: Visa
ja: VISA

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
ja: ファイルが選択される前にファイルディレクトリーが<a href="!url">商品機能設定</a>で設定される必要があります。

en: File download
ja: ファイルダウンロード

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
ja: 商品が購入された時にダウンロードされるファイル(%dirディレクトリーへの相対パスを入力)。

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
ja: %file はファイルダウンロードディレクトリー中の不正なファイルまたはディレクトリーです。

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Order total:
ja: 注文合計:

en: Current balance:
ja: 現在の残高:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
ja: お客様はお支払い中に異なったメールアドレスを使用しています: !email

en: Vendor account number
ja: ベンダーアカウント番号

en: Unknown status
ja: 不明なステータス

en: None available.
ja: 利用可能なものがありません。

en: Invoice template
ja: 請求書テンプレート

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
ja: 残額が $0.00 以下の場合。

en: Subtotal:
ja: 小計:

en: COD
ja: 代金引換

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Base price
ja: 基本配送料

en: Edit attribute
ja: 属性の編集

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
ja: 属性 %name を本当に削除しますか？

en: Tax
ja: 税

en: Google Checkout settings
ja: Googleチェックアウト設定

en: Set merchant ID and key for Google Checkout.
ja: GoogleチェックアウトのマーチャントIDとキーを設定して下さい。

en: Calculate shipping charges for orders through Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトを介した注文の配送料金の計算です。

en: Calculate taxes for orders through Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトを介した注文の税の計算です。

en: Google Checkout terminal: Order @order_id
ja: Googleチェックアウト端末: 注文 @order_id

en: Conforms to Google Checkout content policies.
ja: Googleチェックアウトのコンテンツポリシーに準拠します。

en: To be a Google Checkout approved merchant, your items must conform to the Google Checkout content policies found <a href="!url">here</a>.
ja: Google Checkoutの販売承認を受けるために、お客様のアイテムは、<a href="!url">ここ</a>にあるGoogle Checkoutのコンテンツポリシーに準拠する必要があります

en: Google Checkout only accepts the following currencies: @list
ja: Googleチェックアウトは以下の通貨のみ受け入れます: @list

en: Google Checkout
ja: Googleチェックアウト

en: Marketing preferences
ja: 販売条件

en: Display the customer's preferences about mass-marketing.
ja: 大量販売についてお客様の条件を表示します。

en: Google Checkout Coupon
ja: Googleチェックアウトクーポン

en: Google Checkout Gift Certificate
ja: Googleチェックアウトのギフト券

en: Cancel order request sent to Google Checkout. The order will be updated momentarily.
ja: キャンセル注文要求はGoogleチェックアウトに送信されました。注文は一時的に更新されます。

en: Order is not canceled in Google Checkout.
ja: 注文はGoogleチェックアウトでキャンセルされませんでした。

en: Express payment with Google Checkout.
ja: GoogleチェックアウトでのExpressの支払い

en: Merchant key
ja: マーチャントキー

en: Used to sign cart information. Keep it secret, keep it safe.
ja: カートの情報を登録に使用します。それを秘密にして、安全に保って下さい。

en: Test Environment settings
ja: テスト環境設定

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Test Merchant ID
ja: テストマーチャントID

en: Only needed for test mode. Click <a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">here</a> for more info.
ja: テストモードにのみ必要です。より詳しい情報は<a href="http://code.google.com/apis/checkout/developer/index.html#integration_overview" target="_blank">ここ</a>をクリックして下さい。

en: Test Merchant Key
ja: テストマーチャントキー

en: Customer messages
ja: お客様のメッセージ

en: Reason for canceling order
ja: 注文キャンセルの理由

en: This message will be sent with the cancelation notice through Google Checkout. Any comment given when the order is canceled will be sent as a separate message. This message uses <a href="!url">global and order tokens</a>.
ja: このメッセージはGoogleチェックアウトのキャンセル通知で送られるものです。注文がキャンセルされた時に与えられる全てのコメントは、別のメッセージとして送信されます。このメッセージには<a href="!url">グローバルと注文のトークン</a>が使用できます。

en: Order canceled. See order comments at [order-url] for more information.
ja: ご注文はキャンセルされました。更なる情報は[order-url]での注文コメントをご確認下さい。

en: Button size
ja: ボタンサイズ

en: Button alignment
ja: ボタンの位置

en: Default price
ja: デフォルトの価格

en: Pickup type
ja: ピックアップタイプ

en: Save taxes
ja: 税の保存

en: Tax shipping?
ja: 配送にかかる税金?

en: Google Checkout is enabled, but no Merchant ID found.
ja: Googleチェックアウトが有効ですが、マーチャントIDが見つかりません。

en: Fast checkout through Google.
ja: Googleで素早くチェックアウトします。

en: What is Google Checkout?
ja: Googleチェックアウトとは?

en: You do not have any items in your shopping cart.
ja: あなたのショッピングカートには何も入っていません。

en: Customer will accept marketing emails.
ja: マーケティングの電子メールの受信を受け入れます。

en: Customer does not want marketing emails.
ja: マーケティングの電子メールは不要です。

en: Google Checkout terminal
ja: Googleチェックアウト端末

en: Click here to go to Google Checkout settings.
ja: Googleチェックアウト設定へ行くにはここをクリックして下さい。

en: Return to order view screen.
ja: 注文表示画面に戻ります。

en: Use this terminal to process credit card payments:
ja: クレジットカード払いにこの端末を使用します。

en: Balance:
ja: 収支残高：

en: Google Checkout total:
ja: Googleチェックアウト合計:

en: Google Checkout balance:
ja: Googleチェックアウト残高:

en: Charge
ja: 請求

en: Reason for refund
ja: 払い戻しの理由

en: Refund Comment
ja: 払い戻しのコメント

en: You must enter a number for the amount.
ja: 値を数字で指定してください。

en: Google does not allow charges greater than the balance.
ja: Googleは残高より大きい請求額を受け付けません。

en: Google does not allow refunds greater than the amount already charged.
ja: Googleは請求済み金額より大きい払い戻しを受け付けません。

en: A reason for refunding the customer is required.
ja: お客様への払い戻しの理由が必要です。

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
ja: 不正な注文番号です。お支払いを処理できません。

en: Order created through Google Checkout (#@gco_order).
ja: 注文はGoogleチェックアウトで生成されました(#@gco_order)。

en: Risk information notification:
ja: リスクについてのお知らせ:

en: - Full AVS match (address and postal code)
ja: - AVSとの完全一致 (住所と郵便番号)

en: - Partial AVS match (postal code only)
ja: - AVSとの部分一致(郵便番号のみ)

en: - Partial AVS match (address only)
ja: - AVSとの部分一致(住所のみ)

en: - No AVS match
ja: - AVS不一致

en: - AVS not supported by issuer
ja: - AVSが発行者によりサポートされていません

en: <b>Error:</b> No AVS response.
ja: <b>エラー:</b> AVSから反応がありません。

en: - CVN match
ja: - CVN一致

en: - No CVN match
ja: - CVN不一致

en: - CVN not available
ja: - CVN利用不可能

en: - CVN error
ja: - CVNエラー

en: <b>Error:</b> No CVN response.
ja: <b>Error:</b> CVNから反応がありません。

en: Partial CC number: %s
ja: 部分的なCC番号: %s

en: Order %order canceled by Google: %reason
ja: 注文%orderはGoogleによりキャンセルされました: %reason

en: Order canceled.
ja: 注文はキャンセルされました。

en: Payment received by Google Checkout
ja: Googleチェックアウトによりお支払いを受け取りました。

en: Payment of %amount received by Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトにより%amountのお支払いを受け取りました。

en: Refund received by Google Checkout
ja: Googleチェックアウトにより払い戻しを受け取りました。

en: Refund of %amount received by Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトにより%amountの払い戻しを受け取りました。

en: Unknown order id or malformed XML.
ja: 未知の注文番号または悪意あるXMLです。

en: In Google Checkout
ja: Google Checkoutでは

en: Chargeable
ja: 請求可能

en: Integrates Google's Checkout, Merchant Calculated Shipping, and Order Processing APIs.
ja: GoogleCheckout、配送料計算済マーチャント、注文処理のAPIを統合します。

en: yearly
ja: 年次

en: monthly
ja: 月次

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
ja: 申し訳ありません、一度に一つしか追加できません。

en: Default cart form
ja: デフォルトのカートフォーム

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
ja: 顧客のショッピングカートの中身を表示。

en: This account has been banned and can't download files anymore.
ja: このアカウントは禁止されているのでファイルをダウンロードすることができません。

en: Uploaded file is not a valid JPEG
ja: アップロードしたファイルは正しいJPEGではありません。

en: Must fill in text
ja: テキストを入力する必要があります

en: Package order !order_id products.
ja: 注文 !order_id の商品をパッケージ。

en: Specify and collect payment for an order.
ja: 注文に対する決済を指定して情報を収集します。

en: Test Gateway
ja: テスト用ゲートウェイ

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
ja: テストゲートウェイを介してクレジットカード払いを処理します。

en: Check or Money Order
ja: 小切手または為替

en: Pay by mailing a check or money order.
ja: 小切手または為替でお支払いください。

en: Customer Supplied Package
ja: お客様が提供するパッケージ

en: Credit card encryption
ja: クレジットカード情報の暗号化

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
ja: データベースのクレジットカードデータは現在暗号化されています。

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
ja: テキストのこのブロックは、指示やメールテンプレートなど、設定可能なメッセージを表します。これらの規定値を処理するのにhook_uc_messageを使うのは、あなたのおばあちゃんでもできるぐらい簡単です。

en: Credit card on a secure server:
ja: セキュアサーバーでのクレジットカード払い

en: Credit card/eCheck
ja: クレジットカード/eチェック

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
ja: クレジットカードかeCheckでの支払いのため2Checkoutへ転送します。

en: Select your payment type:
ja: お支払い方法を選んで下さい。

en: Online check
ja: オンライン購入手続き

en: Your 2Checkout vendor account number.
ja: あなたの2Checkoutベンダーアカウント番号です。

en: Secret word for order verification
ja: 注文認証のための秘密のことば

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
ja: あなたの2Checkoutアカウントのルックアンドフィール設定で入力された、秘密のことば。

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
ja: テストのため、デモモードを有効にして偽の注文処理を許可します。

en: Language preference
ja: 言語設定

en: Adjust language on 2Checkout pages.
ja: 2Checkoutページの言語を調整します。

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
ja: お客様がクレジットカードまたは小切手で支払いできるようにします。

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
ja: 注文確認ページの送信ボタンに2Checkout指定テキストを提供します。

en: 2Checkout.com checkout type
ja: 2Checkout.comチェックアウトタイプ

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
ja: 1ページチェックアウトはクレジットカード決済を使用して無形の商品を販売するストアでのみ動作します。

en: Multi-page checkout
ja: マルチページチェックアウト

en: Single page checkout
ja: シングルページチェックアウト

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
ja: この注文の未確認の2Checkoutの完了を試みました。

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
ja: !typeによるお支払い, 2Checkout.com 注文#!order.

en: credit card
ja: クレジットカード

en: echeck
ja: eチェック

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
ja: あなたのご注文は2Checkout.comでお支払いが済み次第、処理されます。

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
ja: !typeお支払いは2Checkout.comで承認保留中です。

en: Update your payment details
ja: お支払い詳細を更新

en: Update the payment details for a recurring fee.
ja: 定期支払いのためのお支払い情報を更新します。

en: Cancel the recurring fee?
ja: 定期支払いをキャンセルしますか？

en: Cancel a recurring fee.
ja: 定期支払いをキャンセルします。

en: Update ARB subscription
ja: ARB予約を更新

en: Cancel ARB subscription
ja: ARB予約をキャンセル

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
ja: Authorize.netのAIMサービスを使用してクレジットカード払いを処理します。

en: API Login ID and Transaction Key
ja: APIログインIDと取引キー

en: API Login ID
ja: APIログインID

en: Transaction Key
ja: 取引キー

en: AIM settings
ja: AIM設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
ja: これらの設定は取引を提供しないカード用のAuthorize.Net AIMのお支払い方法に関連します。

en: Live transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのライブ取引

en: Test transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのテスト取引

en: Developer test account transactions
ja: 開発者テストアカウント取引

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
ja: あなたのアカウント設定に基づいた領収証をお客様にメール送信するようにAuthorize.netに伝えます。

en: ARB settings
ja: ARB設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
ja: これらの設定はAuthorize.Net 定期支払い請求サービスに関連します。

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
ja: お客様のアカウントに https://test.authorize.net 経由でログインする場合、開発モードを指定してください。<br />実際の定期支払い処理を開始する準備ができている時、運用中モードに変更してください。

en: Developer test
ja: 開発者テスト

en: MD5 Hash
ja: MD5ハッシュ

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
ja: <b>注意:</b> あなたはこれを設定する前にまずクレジットカード暗号化タイプを設定する必要があります。<br />ここにあなたのAuth.Netアカウント設定で入力した値を入力して下さい。

en: Log reported ARB payments in watchdog.
ja: ウォッチドッグに報告されたARB支払いを記録します。

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
ja: @urlへAuthorize.NetのSilent POST URLを設定しているのを確認して下さい。

en: CIM settings
ja: CIM設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
ja: これらの設定はAuthorize.Net Customer Information Managementサービスに関連します。

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
ja: 後で使用するためにセキュリティー格納CC情報にCIMプロフィールを常に生成します。

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
ja: 新しいお客様のプロフィールがAuthorize.Netで正常に作成されました。

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: CIMプロフィールの生成に失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
ja: Authorize.Net: CIMプロフィールが生成されました - @id

en: Order @order taking place at @date
ja: 注文@orderは@dateに発生しました。

en: cURL error: @error
ja: cURL エラー: @error

en: Credit card payment declined: @message
ja: クレジットカード払いは断られました: @message

en: Type: @type<br />ID: @id
ja: タイプ: @type<br />ID: @id

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
ja: <strong>@type</strong><br /><strong>@status:</strong> @message<br />金額: @amount<br />AVSレスポンス: @avs

en: ACCEPTED
ja: 承認されました

en: REJECTED
ja: 却下されました

en: CVV match: @cvv
ja: CVV一致: @cvv

en: Invalid ARB payment notification received.
ja: 不正なARB支払い通知を受信しました。

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
ja: 注文@order_idのARB支払いは報告されました: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
ja: 商品@skuはAuthorize.Netの不正な間隔設定があります。- @length @unit

en: Order @order_id
ja: 注文 @order_id

en: Order @order_id - @sku
ja: 注文@order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: @modelの定期支払いに失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
ja: Authorize.Net: @modelの定期支払い設定です。<br />購読ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id が更新に失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id が更新されました。

en: Subscription ID: @subscription_id
ja: 購読 ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
ja: 予約データはAuthorize.Netで更新されました。

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
ja: 予約の更新に失敗しました。詳しくは注文管理者コメントを参照して下さい。

en: Recurring fee order ID: @order_id
ja: 定期支払い注文番号: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
ja: 定期支払いのお支払い詳細は更新されました。

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
ja: 定期支払いのお支払い詳細の更新中にエラーが発生しました。再度お試しいただき、更新ができない場合はご連絡下さい。

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id がキャンセルに失敗しました。<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
ja: Authorize.Net: 購読 @subscription_id はキャンセルされました。

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
ja: この予約を本当にキャンセルしますか?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
ja: 予約はAuthorize.Netでキャンセルされました。

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
ja: 予約のキャンセルに失敗しました。詳しくは注文管理者コメントを参照して下さい。

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
ja: この料金を本当にキャンセルしますか?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
ja: この操作は元に戻すことができず、サブスクリプションサービスを停止して解決する必要があります。

en: The recurring fee has been canceled.
ja: 固定料金はキャンセルされました。

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
ja: エラーが発生しました。再度お試しいただき、問題が続くようであれば私たちにご連絡下さい。

en: Address (Street) matches, ZIP does not
ja: 住所 (通り) 一致、郵便番号がありません

en: Address information not provided for AVS check
ja: 住所情報がAVS checkに提供されませんでした。

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
ja: アメリカではない カード発行機関

en: No Match on Address (Street) or ZIP
ja: 住所(通り)または郵便番号が一致しません

en: AVS not applicable for this transaction
ja: AVSはこのトランザクションに適していません

en: Retry – System unavailable or timed out
ja: 再試行 - システムダウンまたはタイムアウト

en: Service not supported by issuer
ja: ザービスが発行機関によりサポートされていません

en: Address information is unavailable
ja: 住所情報が利用不可です

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 9桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
ja: 住所(通り)と9桁の郵便番号が一致

en: Address (Street) and five digit ZIP match
ja: 住所(通り)と5桁の郵便番号が一致

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
ja: 5桁の郵便番号に一致、住所(通り)が見つかりません

en: No Match
ja: 一致しません

en: Not Processed
ja: 処理できません

en: Should have been present
ja: 存在すべき

en: Issuer unable to process request
ja: 発行機関が要求を処理できません

en: Authorization and capture
ja: 認証と取得

en: Authorization only
ja: 認証のみ

en: Prior authorization capture
ja: 事前認証を取得

en: Capture only
ja: 取得のみ

en: Void
ja: 無効

en: CVV information
ja: CVV情報

en: Credit card terminal: Order @order_id
ja: クレジットカード端末: 注文 @order_id

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
ja: クレジットカード払いを許可する場合には、必ずクレジットカード情報の暗号化を行う必要があります。

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
ja: 個人情報漏洩からお客様を保護するために、ブラウザーがチェックアウト確認ページを更新する時、クレジットカードの詳細は消去されます。もう一度カードの詳細を入力して、再送信して下さい。

en: Authorize and capture immediately
ja: 認証と即時回収

en: Default credit transaction type
ja: デフォルトのクレジットカード取引タイプ

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
ja: 利用可能な取引タイプのみが表示されます。デフォルトは管理者が選択する端末を介さない時に使用されます。

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
ja: 最大限チェックアウトしている間はクレジットカードデータが暗号化されます。

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
ja: あなたはご自分の<a href="!url">クレジットカードのセキュリティー設定</a>を確認し、クレジットカード払いをする前に暗号化を有効にする必要があります。

en: Credit card debug mode
ja: クレジットカードデバッグモード

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
ja: デバッグモードを使用しているので、クレジットカード詳細はPCIセキュリティー基準に違反して格納されることがあります。デバッグモードはダミーのクレジットカードの詳細を使った取引テスト用に推奨されます。

en: Credit card:
ja: クレジットカード：

en: Pay by credit card.
ja: クレジットカードによる支払い。

en: (Last 4)
ja: （最後の4桁）

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ja: カード上の所有者名を入力してください。

en: You have entered an invalid credit card number.
ja: 入力されたカード番号が誤っています。

en: The start date you entered is invalid.
ja: 入力した開始日が不正です。

en: The credit card you entered has expired.
ja: 入力したカードは期限切れです。

en: The issue number you entered is invalid.
ja: 入力した発行番号が不正です。

en: You have entered an invalid CVV number.
ja: 誤ったCVV番号が入力されました。

en: You must enter the issuing bank for that card.
ja: そのカードの発行金融機関を入力する必要があります。

en: Card Owner
ja: カード所有者

en: Issue Number
ja: 発行番号

en: CVV
ja: CVV番号

en: Issuing Bank
ja: 発行金融機関

en: View card details.
ja: カード詳細を表示します。

en: Card Type:
ja: カードタイプ：

en: Card Owner:
ja: カード所有者：

en: Card Number:
ja: カード番号：

en: Start Date:
ja: 開始日:

en: Expiration:
ja: 有効期限：

en: Issue Number:
ja: 発行番号:

en: CVV:
ja: CVV番号：

en: Issuing Bank:
ja: 発行金融機関:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
ja: これらの設定を変更するため<b>クレジットカードの管理</b>にアクセスする必要があります。

en: Credit card data security
ja: クレジットカードデータセキュリティー

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
ja: あなたはクレジットカード番号の保護を含め、あなたのウェブサイト上のセキュリティーについて責任があります。このセクションである設定を選ぶことはサイト上でのクレジットカード情報のセキュリティー低下を招くことがあること、詐欺の場合の損害賠償について責任が増加することがあることを認識してください。

en: Operate in credit card debug mode.
ja: クレジットカードのデバッグモードで動作。

en: Checkout workflow
ja: チェックアウトワークフロー

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
ja: これらの設定はクレジットカード情報が収集されチェックアウト時に使用される方法を変更します。

en: Validate credit card numbers at checkout.
ja: チェックアウト時にクレジットカード番号を検証します

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
ja: 正しくないカード番号はユーザーに正しく入力するようにエラーメッセージを表示します。<br />この機能はデバッグモード以外で推奨します。

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
ja: クレジットカードによる支払い手続きを完了します。

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
ja: 試みが失敗するとチェックアウト完了できず、上部にエラーメッセージを表示します。<br />デバッグモードではない場合、お客様のクレジットカードを処理するためにこのボックスはチェックされなければなりません。

en: Debug mode data clearing
ja: デバッグモードデータを消去

en: Order status
ja: 注文ステータス

en: Unit of time
ja: 時間の単位

en: Credit card fields
ja: クレジットカードフィールド

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
ja: カード番号に加えてお客様からどの情報を収集するかを指定します。

en: Enable CVV text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でCVVテキストフィールドを有効にします。

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
ja: CVVはクレジットカードの追加セキュリティー対策です。VISA、マスターカード、およびDiscoverカードでは3桁の数字であり、アメックスカードでは4桁の数字です。クレジットカード処理または支払いゲートウェイがこの情報を必要とする場合、ここでこの機能を有効する必要があります。

en: Enable card owner text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカード所有者テキストフィールドを有効にします。

en: Enable card start date on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカード開始日を有効にします。

en: Enable card issue number text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカード発行番号テキストフィールドを有効にします。

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上で発行銀行テキストフィールドを有効にします。

en: Enable card type selection on checkout form.
ja: チェックアウトフォーム上でカードタイプの選択を有効にします。

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
ja: 有効にした場合は、選択ボックスを投入されるカードオプションの下のテキストエリアに指定します。

en: Card type select box options
ja: カードタイプ選択ボックスのオプション

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
ja: 1行につき1つのカードタイプを入力します。有効な場合、これらのフィールドはカードタイプ選択ボックスに投入されます。

en: Accepted card types (for validation)
ja: 利用可能なカードの種類(検証用)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
ja: 支払いに使えるカードタイプを指定するチェックボックスを使用します。選択したカードタイプは支払い方法選択リストにアイコンを表示し、カード番号検証に使われます。

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
ja: ここでは使用するクレジットカードのお客様に表示されるメッセージを更新することができます。

en: Credit card payment policy
ja: クレジットカード支払いポリシー

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
ja: クレジットカードフィールド上にあるチェックアウトページのお客様への説明書です

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
ja: お支払い情報は、下で入力したクレジットカードの請求先住所と一致する必要があります。一致しなければお客様のお支払いを処理することができません。

en: Card processing failure message
ja: カード処理手続き失敗メッセージ

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
ja: チェックアウトで支払いが失敗した時にお客様に表示されるエラーメッセージです。

en: You have specified a non-existent directory.
ja: 存在しないディレクトリーが指定されました。

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
ja: ディレクトリーに書き込みできません。ディレクトリーのパーミッションを確認して下さい。

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
ja: ディレクトリーから読み込めません。ディレクトリーのパーミッションを確認して下さい。

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
ja: クレジットカード暗号化キーファイルが生成されました。カードデータは暗号化されます。

en: Card type
ja: カードタイプ

en: Card owner
ja: カード所有者

en: Card number
ja: カード番号

en: Start Month
ja: 開始月

en: Start Year
ja: 開始年

en: Expiration Month
ja: 期限切れ月

en: Expiration Year
ja: 期限切れ年

en: Issuing bank
ja: 発行金融機関

en: Expiration Date:
ja: 有効期限：

en: What's the CVV?
ja: CVVとは？

en: Process card
ja: カード処理

en: What is the CVV?
ja: CVVとは？

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
ja: CVVカード検証値の略です。この番号は、セキュリティー機能として、クレジットカード詐欺からユーザーを保護するために使用されます。 あなたのカードの番号を見つけるのは非常に単純なプロセスです。すぐ下の指示に従ってください。

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
ja: これらのカードのCVVはカードの裏面に記載されます。これは、署名パネルボックスの右上にある最後の3桁の数字です。

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
ja: アメリカンエキスプレスカードのCVVはカードの前面に記載されます。これは、クレジットカード番号の上の右側により小さい字で表示される4桁の数字です。

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じる

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
ja: デフォルトゲートウェイを介してクレジットカード払いを処理するにはこの端末を使用します。

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
ja: トランザクションが発生したとき、クレジットカードのデータは自動的にカードの最後の4桁の数字に変換するように警告されます。このように、部分的な支払い後の後続の請求は、使用されるクレジットカード情報がどこにも保存されません。

en: Order total: @total
ja: 注文合計金額: @total

en: Balance: @balance
ja: 残高: @balance

en: Charge Amount
ja: 請求額

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
ja: 指定されたカード時用方で処理するため、このフィールドセットに利用可能なボタンを使用します。

en: Charge amount
ja: 請求額

en: Authorize amount only
ja: 金額の認証のみ

en: Set a reference only
ja: 参照の設定のみ

en: Credit amount to this card
ja: このカードの利用可能額

en: @auth_id - @date - @amount authorized
ja: @auth_id - @date - @amount 認証されました

en: Prior authorizations
ja: 事前承認

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
ja: 事前承認を選択し実行するためにこのフィールドセットにある使用可能なボタンを使用します。上で指定された請求額は下記にリストされた承認に対して取得されます。1回のみの取得は承認毎に可能で、認可額以上の取得は追加料金がかかる可能性があります。

en: Select authorization
ja: 認証を選択

en: Capture amount to this authorization
ja: この認証への取得金額

en: Void authorization
ja: 認証禁止

en: Customer references
ja: お客様参照

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
ja: お客様参照の選択と実行のためにこのフィールドセットにある使用可能なボタンを使用します。

en: Select references
ja: 参照を選択

en: Charge amount to this reference
ja: この参照への請求金額

en: Remove reference
ja: 参照を削除

en: Credit amount to this reference
ja: この参照への現金の金額

en: You must enter a positive number for the amount.
ja: 金額は正の数字でないといけません。

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
ja: クレジットカードは正しく処理されました。詳しくは管理者コメントを参照して下さい。

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
ja: クレジットカード処理中にエラーが発生しました。詳細は管理者コメントを参照して下さい。

en: Reference transaction
ja: 取引参照

en: administer credit cards
ja: クレジットカードを管理

en: view cc details
ja: クレジットカードの詳細を表示

en: view cc numbers
ja: クレジットカードの番号を表示

en: process credit cards
ja: 処理可能なクレジットカード

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
ja: CyberSourceのSilent Order POSTサービスを利用してクレジットカード払いを処理します。

en: Payment server
ja: お支払いサーバー

en: CyberSource server used when processing payments.
ja: お支払いの処理にCyberSourceサーバーを使用します。

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
ja: あなたのCyberSourceのアカウントを確保するのとWebサーバーが選択したサービスを利用できる必要があります。<br />Silent Order POSTはcURLサポートを必要とし、変更された<a href="!url">HOP.php</a>も必要です。<br />SOAPツールキットAPIはPHPのSOAPおよびDOM拡張を必要とします。

en: Ensure address verification
ja: 住所検証を保証します

en: Process transaction only if address passes verification.
ja: 住所認証がパスした場合のみトランザクションを処理します。

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
ja: 住所認証の結果に関係なくトランザクションを処理します。

en: SOAP Toolkit API settings
ja: SOAP Toolkit API設定

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
ja: 新しいクレジットカード払いの注文を処理するごとにCyberSource基本プロフィールを作成します。

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
ja: CyberSource税サービスを介した税の計算を有効にします。

en: Tax calculation "Ship from" address
ja: "発送元"住所の税の計算

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
ja: この住所はCyberSource税サービスで税を計算する時に使用されます。

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
ja: 州または地域の略語2文字を入力して下さい。

en: ZIP/Postal code
ja: 郵便番号

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
ja: ISO 3166-1コードの2文字を入力して下さい; 自身の国のコードが分からなければWikipediaで調べて下さい。

en: The credit card type did not pass validation.
ja: クレジットカードタイプは検証を通過できませんでした。

en: Could not figure out cc type: @number / @type
ja: ccタイプを把握できませんでした: @number / @type

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
ja: Silent Order POSTはCyberSourceにより提供されるHOP.phpを必要とします。

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
ja: <b>クレジットカード !type:</b> !amount<br /><b>決定: @decision</b><br /><b>理由:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
ja: !id<br />!decision, 理由: !reason

en: <br /><b>AVS:</b> !avs
ja: <br /><strong>AVS:</strong> !avs

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
ja: <br /><strong>CVV:</strong> !cvv

en: No response returned from CyberSource.
ja: CyberSourceからの応答がありません。

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
ja: SOAP経由でCyberSourceに接続できません。

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
ja: 遅れたことをお詫びいたします。しかし、現時点ではお客様のクレジットカードを処理できません。ご注文を完了するために<a href="!url">販売者へ連絡</a>してください。

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
ja: <strong>@type:</strong> @amount<br /><strong>決定: @decision</strong><br /><strong>理由:</strong> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
ja: <strong>@type:</strong><br />@id<br />@decision, 理由: !reason

en: <b>AVS:</b> @avs
ja: <strong>AVS:</strong> @avs

en: <b>CVV:</b> @cvv
ja: <strong>CVV:</strong> @cvv

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
ja: <strong>CyberSourceプロフィールが作成されました。</strong><br /><strong>サブスクリプションID:</strong> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
ja: <strong>CyberSourceプロフィールの作成に失敗しました。</strong><br /><strong>理由:</strong> @code

en: No taxes returned for this order.
ja: この注文に税金はかかりません。

en: @city city tax
ja: @city市税

en: County tax
ja: 国税

en: District tax
ja: 地方税

en: @state state tax
ja: @state州税

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
ja: 注文 @order_idの税金計算に失敗しました - 理由 @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
ja: 注文 @order_idの税金計算に失敗しました。CyberSourceからの応答がありません。

en: Successful transaction.
ja: トランザクションは成功しました。

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
ja: リクエスト内の1つまたは複数のフィールドが無いか、または無効です。<br /><b>可能なアクション:</b>正しい情報の再送信を要求します。

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
ja: <b>エラー:</b> 一般的なシステムエラーです。<br /><b>可能なアクション:</b> 数分間お待ちいただき、要求を再送信して下さい。

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
ja: <b>エラー:</b> 要求は受信されましたが、サーバーのタイムアウトが発生しました。このエラーは、クライアントとサーバーの間のタイムアウトは含まれません。<br /><b>可能なアクション:</b>注文が重複するのを避けるには、Business Centerで注文の状態を確認できるまでは要求を再送信しないことです。

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
ja: <b>エラー:</b> 要求は受信されましたが、時間内に実行完了しませんでした。<br /><b>可能なアクション:</b>注文が重複するのを避けるには、Business Center で注文ステータスを確認できるまでは要求を再送信しないことです。

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
ja: 認証要求は発行金融機関によって承認されましたが、住所認証サービス(AVS)を通過しなかったため、CyberSourceにより断られました。<br /><b>可能なアクション:</b>あなたの承認を取得することができますが、詐欺の可能性の順序の見直しを検討します。

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 期限切れカードです<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: カードの一般的なお断りです。それ以外の情報は発行金融機関が提供しています<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 口座の残高不足です。<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
ja: 盗難や紛失したカードです。<br /><b>可能なアクション:</b>お客様から別のカードを要求する場合、お客様の情報と判断を確認します。

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
ja: 発行金融機関は利用不能です<br /><b>可能なアクション:</b>数分待ってから、要求を再送します。

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 非アクティブなカードまたは現在取引できないカードの認証です<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: カード利用限度額に達しています<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: カード確認番号が無効です<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
ja: プロセッサは、お客様のアカウントでの一般的な問題に基づいた要求が断りました<br /><b>可能なアクション:</b>別のお支払い方法を要求します。

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
ja: お客様は処理の負のファイルエントリーと一致しました<br /><b>可能なアクション:</b>ご注文を確認し、お支払金融機関にお問い合わせください。

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
ja: お客様の銀行口座は凍結されています<br /><b>可能なアクション:</b>ご注文を確認するか、他のお支払い方法を要求します。

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
ja: 認証要求は発行金融機関によって承認されましたが、カード番号確認の認証を通過しなかったため、CyberSourceにより断られました。<br /><b>可能なアクション:</b>あなたの承認を取得することができますが、詐欺の可能性の順序の見直しを検討します。

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
ja: 無効なアカウント番号です<br /><b>可能なアクション:</b>他のお支払い方法を要求します。

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
ja: カードタイプがお支払い処理機関によって承認されませんでした<br /><b>可能なアクション:</b>別のカードまたは他のお支払い方法を要求します。また、CyberSourceのカスタマーサポートをチェックして、アカウントが正しく構成されていることを確認してください。

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
ja: 処理機関が、要求自体の問題により要求を断りました。<br /><b>可能なアクション:</b>他のお支払い方法を要求します。

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
ja: あなたのCyberSourceのマーチャント構成に問題があります<br /><b>可能なアクション:</b>要求を再送信しないでください。構成の問題を修正するためお客様サポートへお問い合わせ下さい。

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
ja: 処理機関の故障です<br /><b>可能なアクション:</b>可能なアクション:少々お待ちいただき、要求を再送して下さい。

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
ja: カードタイプの送信が無効であるか、クレジットカード番号に結びついていません。<br /><b>可能なアクション:</b>あなたのWebストアで示されたカードが正しいタイプであることをお客様に確認するよう尋ねて、要求を再送信して下さい。

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
ja: <b>エラー:</b>リクエストを受信しましたが、支払い処理でタイムアウトが発生しました。<br /><b>可能なアクション:</b>注文が重複するのを避けるには、Business Centerで注文の状態を確認できるまでは要求を再送信しないことです。

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
ja: お客様は支払機関の認証に登録されています<br /><b>可能なアクション:</b>取引を続行する前にカード所有者を認証します。

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
ja: お客様の認証が受けられませんでした<br /><b>可能なアクション:</b>お客様のご注文を確認して下さい。

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
ja: 承認の要求を発行した銀行によって承認されたが、サイバーソース社がスマート承認設定に基づいて減少します<br /> <b>可能なアクション:</b>より詳細な検討なしに承認を取得しないでください。レビューavsCode、cvResult、およびfactorCodeフィールド理由CyberSourceの要求は拒否を決定します。

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
ja: ストリートアドレスと一致しましたが、5桁と9桁の郵便番号と一致しません。

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: ストリートアドレスが一致しますが、郵便番号が検証されません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: 住所と郵便番号が一致しません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: 住所と郵便番号と一致します。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
ja: AVSデータが無効かまたは、AVSはこのカードタイプでは許可されません。

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前が一致しませんが、郵便番号と一致します。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
ja: 米国以外の金融機関はAVSをサポートしていません。

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前と一致しませんが、住所と郵便番号が一致します。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
ja: 住所が確認できません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前と一致しましたが、請求先住所と請求先郵便番号と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
ja: カード会員の名前と請求先郵便番号と一致しますが、請求先住所と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
ja: 住所と郵便番号が一致しません。 -または- カード会員の氏名、住所、郵便番号と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前と請求先住所と一致しますが、請求書の郵便番号と一致しません。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
ja: 郵便番号が一致しますが、ストリートアドレスを確認できません。米国以外で発行されたVISAカードにのみ返されます。

en: System unavailable.
ja: システムが利用できません。

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
ja: 米国の金融機関はAVSをサポートしていません。

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
ja: カード会員の名前が一致しませんが、ストリートアドレスと一致します。アメリカンエキスプレスカードにのみ返されます。

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
ja: アドレス情報を利用できません。米国以外のAVSが利用できない場合、または米国の金融機関のAVSが正しく機能していない時に返されます。

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
ja: ストリートアドレスと一致しませんが、9桁の郵便番号と一致します。

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
ja: 正確に一致します。ストリートアドレスと、9桁の郵便番号と一致します。

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
ja: 正確に一致します。ストリートアドレスと、5桁の郵便番号と一致します。

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
ja: ストリートアドレスと一致しませんが、5桁の郵便番号と一致します。

en: AVS is not supported for this processor or card type.
ja: AVSは、この処理機関やカードではサポートされていません。

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
ja: 処理機関はAVS応答に認識されない値を返しました。

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
ja: 取引は不審であると発行金融機関により決定されました。

en: Card verification number failed processor's data validation check.
ja: カード確認番号が処理機関のデータの検証チェックに失敗しました。

en: Card verification number matched.
ja: カード確認番号が一致しました。

en: Card verification number not matched.
ja: カード確認番号が一致しませんでした。

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
ja: 不特定の理由で処理機関によりカード確認番号が処理されません。

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
ja: カード確認番号は、カード上にありますが、要求に含まれていませんでした。

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
ja: カード認証は発行金融機関によってサポートされていません。

en: Card verification is not supported by the card association.
ja: カード認証はカード協会によってサポートされていません。

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
ja: カード認証は、この処理機関やカードではサポートされていません。

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
ja: カード認証応答の処理機関により返された認識されない結果コードです。

en: No result code returned by processor.
ja: 処理機関から返された結果コードがありません。

en: Continue with checkout to complete payment.
ja: 購入手続きを進めると決済が完了します。

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
ja: 注文合計のプレビューを表示するには JavaScript を有効にしてください。

en: Select a payment method from the following options.
ja: 決済方法を以下から選択してください。

en: Paying by
ja: 決済方法

en: Show the order total preview on the payment pane.
ja: 決済区画で注文合計のプレビューを表示。

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
ja: 有効な決済方法がないので購入手続きを完了することができません。管理者に連絡してください。

en: Method: @payment_method
ja: 決済方法: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
ja: 「決済情報」を修正

en: None available
ja: 利用不可

en: Update order status on full payment
ja: 決済完了時点で注文ステータスを更新

en: A payment gets entered for an order
ja: 注文への決済が入力される

en: Check the order balance
ja: 注文残高の確認

en: Balance is less than !zero.
ja: 残高が !zero より小さい。

en: Balance is less than or equal to !zero.
ja: 残高が !zero 以下。

en: Balance is equal to !zero.
ja: 残高が !zero 。

en: Balance is greater than !zero.
ja: 残高が !zero より大きい。

en: Balance comparison type
ja: 残高の比較方法

en: Credit card charge failed.
ja: クレジットカード請求が失敗しました。

en: Card charged, resolution code: 0022548315
ja: カード請求、結果コード: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
ja: クレジットカード払いは正しく処理されました。

en: Configure the payment settings.
ja: 決済に関する設定を行います。

en: View the payment settings.
ja: 決済に関する設定を表示します。

en: Edit the payment settings.
ja: 決済に関する設定を編集します。

en: Edit the basic payment settings.
ja: 決済に関する基本的な設定を編集します。

en: Edit the payment method settings.
ja: 決済方法に関する設定を編集します。

en: Payment gateways
ja: 決済ゲートウェイ

en: Edit the payment gateway settings.
ja: 決済ゲートウェイに関する設定を編集します。

en: Return order totals
ja: 返品の総数

en: Add the payment details to the checkout pane.
ja: 購入手続きの区画に決済の詳細を追加。

en: Add the payment details to the order pane.
ja: 注文の区画に決済の詳細を追加。

en: Select payment gateway
ja: 決済ゲートウェイを選択

en: Delete payment?
ja: 決済を削除しますか？

en: The payment method of the order.
ja: 注文の決済方法

en: The payment balance of the order
ja: 注文の決済残高

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
ja: 有効な決済モジュールの中から決済方法を選択。

en: Enable payment tracking.
ja: 決済のトラッキングを有効化。

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
ja: 権限を持つユーザーが決済を削除できるようにする。

en: Log payments entered and deleted to order log.
ja: 決済ログの記録と削除を注文ログに行う。

en: Default payment details message
ja: 決済の詳細情報のデフォルトメッセージ

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
ja: 決済方法による詳細情報がない場合に表示するメッセージ。

en: !method settings
ja: !methodの設定

en: @gateway_name settings
ja: @gateway_nameの設定

en: This gateway supports the following payment methods:
ja: このゲートウェイは以下の決済方法をサポートしています:

en: Enable this payment gateway for use.
ja: この決済ゲートウェイを利用可能にする。

en: Order total preview:
ja: 注文合計のプレビュー

en: Payment entered.
ja: 決済が入力されました。

en: An error loading the payment information occurred.
ja: 決済情報の読み込みでエラーが発生しました。

en: Payment information:
ja: 決済情報:

en: @method payment of @amount received on @date.
ja: @methodによる@amountの決済を@dateに受領しました。

en: Are you sure you want to delete this payment?
ja: この決済を本当に削除しますか？

en: Payment deleted.
ja: 決済を削除しました。

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
ja: 決済に使用する決済ゲートウェイを選択してください。

en: Use gateway
ja: 使用ゲートウェイ

en: You are not able to process %type payments.
ja: %typeによる決済を処理することができません。

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
ja: %typeによる決済を処理しようとしましたが、ゲートウェイの関数が見つかりませんでした。

en: @method payment for @amount entered by @user.
ja: @method による @amount の決済を @user が入力しました。

en: view payments
ja: 決済を表示

en: manual payments
ja: 手動決済

en: delete payments
ja: 決済を削除

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
ja: テストのチェックアウトに成功した支払いをシミュレートするクレジットカードのゲートウェイを追加します。

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
ja: カートと決済モジュールを組み合わせるAPIを定義します。

en: Receive Check
ja: 銀行振り込みの受け取り

en: Check or money order
ja: 小切手または郵便為替

en: Cash on delivery
ja: 代金引換

en: Pay cash on delivery on pick-up.
ja: 商品到着時に代金引換でお支払いください。

en: A generic payment method type.
ja: 一般的なお支払い方法を入力します。

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
ja: 配達時に全額のお支払い、またはお支払い後の発送となります。

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
ja: 注文の合計金額が!numberより大きい場合、代金引換払いは<strong>対象外</strong>となります。

en: Delivery Date
ja: 配達予定日

en: Desired delivery date:
ja: 指定配達日:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
ja: お客様の最終的なご注文合計金額は代金引換払いのため最大額を超えます。お戻りになり、別のお支払い方法をお選び下さい。

en: Maximum order total eligible for COD
ja: 代金引換で注文を受ける最大金額

en: Set to 0 for no maximum order limit.
ja: 0 に設定すると上限がなくなります。

en: Let customers enter a desired delivery date.
ja: お客様に希望配達日を入力してもらう。

en: Enter a desired delivery date:
ja: 指定配達日を入力します:

en: Checks should be made out to:
ja: 振込先の会社情報：

en: Mail to
ja: メールの送信先

en: Clear Date:
ja: 消し込み日：

en: Check received
ja: 受け取られたことの確認

en: Expected clear date:
ja: 予定決済日：

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
ja: 購入手続きで、この支払い方法を選択されたお客様に表示する郵便住所を設定してください。

en: Direct checks to a person or department.
ja: 担当者名または部署を記入してください。

en: Check payment policy
ja: 小切手支払いの方針

en: Instructions for customers on the checkout page.
ja: 購入手続き画面でのお客様への説明文

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
ja: 個人や法人の確認は注文が発送される前に最大10営業日でお支払いを確実にクリアーさせます。

en: Any notes about the check, like type or check number.
ja: 銀行振り込みのメモを記入します。例：相手の口座番号など

en: Expected clear date
ja: 予定決済日

en: Receive check
ja: 振込みの受け取り

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
ja: 銀行振り込みの確認日と消し込み日を以下のフォームに入力します。

en: Order balance:
ja: 注文の残高：

en: The amount must be a number.
ja: 金額は必須です。

en: Check received, expected clear date of @date.
ja: 銀行振り込みを確認しました。予定決済日は @date です。

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
ja: 銀行振込、代金引換、および'その他'の支払い方法を提供します。

en: Review order
ja: 注文を確認

en: Review payment
ja: お支払い内容の確認

en: Submit order
ja: 注文を送信

en: PayPal payment complete
ja: PayPalでのお支払いを完了

en: PayPal payment cancelled
ja: PayPalでのお支払いをキャンセル

en: PayPal Express Checkout
ja: PayPalクイック購入

en: PayPal Website Payments Pro
ja: PayPalウェブサイト決済プロ

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
ja: Website Payments Proを使用してクレジットカード払いを処理します。

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
ja: PayPal - ショップに決済情報を残さず決済ができる、便利で安全なクレジット決済です

en: PayPal Website Payments Standard
ja: PayPalウェブサイト決済スタンダード

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
ja: PayPalでの支払いをするためユーザーをリダイレクトします。

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
ja: PayPal高速チェックアウトにより注文を完了します。

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
ja: トランザクションはリストされた通貨のうち1つだけで処理できます。

en: API server
ja: APIサーバー

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
ja: テストのためのSandboxのアカウントを登録し、使用します。

en: Express Checkout
ja: クイック購入

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
ja: PayPalで確認した配送先住所を使用する高速チェックアウトユーザーに必要です。

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページの配送業者の選択フォームを有効にします。

en: Enable the company name box on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページの会社名ボックスを有効にします。

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページの連絡先電話番号ボックスを有効にします。

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
ja: お支払い確認ページのコメントテキストボックスを有効にします。

en: API credentials
ja: API認証情報

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
ja: 証明取得に関する情報の !link です。API署名を取得する必要があります。すでにAPI証明を要求している場合、あなたのPayPalのプロファイルのAPIアクセスセクションの下で設定を確認できます。

en: API username
ja: APIユーザー名

en: API password
ja: APIパスワード

en: <b>Address:</b> @avscode
ja: <strong>住所:</strong> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
ja: <strong>CVV2:</strong> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
ja: <strong>@type</strong><br /><strong>成功: </strong>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
ja: PayPal取引ID： @transactionid

en: PayPal e-mail address
ja: PayPalメールアドレス

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
ja: 支払いを受け取る場合のPayPalアカウントで使用するメールアドレスです。

en: PayPal login page language
ja: PayPalログイン ページの言語設定

en: PayPal server
ja: PayPalサーバー

en: Payment action
ja: お支払いのアクション

en: Complete sale
ja: 販売の完了

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
ja: PayPal WPSで注文確認ページ上の[送信]ボタンの特定のテキストを提供します。

en: PayPal cart submission method
ja: PayPalのショッピングカート送信方法

en: Submit the whole order as a single line item.
ja: 1行項目として注文全体を送信します。

en: Submit an itemized order showing each product and description.
ja: 各商品と説明の表示を箇条書きで送信します。

en: Shipping address prompt in PayPal
ja: PayPalの配送先住所プロンプト

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
ja: PayPalの配送先住所プロンプトを表示しません。

en: Prompt customer to include a shipping address.
ja: 配送先住所を含めてお客様に入力を促します。

en: Require customer to provide a shipping address.
ja: お客様に配送先住所の提供を要求します。

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
ja: PayPalの格納アドレスを上書きするためPayPalへアドレス情報を送信します。

en: Works best with the first option above.
ja: 上記の最初のオプションで最適に動作します。

en: Sent address selection
ja: アドレス選択を送信

en: Send billing address to PayPal.
ja: PayPalへ請求先住所をお送りください。

en: Send shipping address to PayPal.
ja: PayPalへ配送先住所をお送りください。

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
ja: 即時支払い通知のためのログのデバッグ情報を表示します。

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
ja: 高速チェックアウトについては、<a href="!cp_link">ショッピングカートペインを有効にし</a>、<a href="!wpp_link">Website Payments Pro 設定を構成する</a>必要があります。

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
ja: 注文@order_idのURLでIPNを受信しています。<pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
ja: 不正な注文番号を試そうとしたIPN。

en: IPN transaction verified.
ja: 検証されたIPNトランザクション。

en: IPN transaction ID has been processed before.
ja: IPNトランザクションIDは以前処理されました。

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
ja: PayPalは反転キャンセルされ、お客様のアカウントに!amount !currencyを払い戻しました。

en: PayPal transaction ID: @txn_id
ja: PayPal取引ID： @txn_id

en: You have denied the customer's payment.
ja: お客様のお支払いを拒否しました。

en: The authorization has failed and cannot be captured.
ja: 認証は失敗し、取得できませんでした。

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
ja: お客様の銀行口座からのお支払いの試みは失敗しました。

en: Payment is pending at PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalで保留中です: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
ja: PayPalはお支払いを返金しました!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalにより返金されました: @reason

en: The authorization has been voided.
ja: 認証は禁止されました。

en: IPN transaction failed verification.
ja: IPNトランザクションは検証に失敗しました。

en: An IPN transaction failed verification for this order.
ja: IPNトランザクションはこの注文の検証に失敗しました。

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
ja: あなたのPayPalでのお支払いにエラーが発生しました。ショッピングカートを再確認し、再度お試し下さい。

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
ja: お客様のご注文はほぼ完了です! 以下の詳細に記入し、購入を完了するため'チェックアウトを続行'をクリックして下さい。

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
ja: お客様のご注文は、下の'注文確定'ボタンがクリックされるまでは完了しません。お客様のPayPalアカウントは1回ご注文することで上に表示された金額を請求されます。1回のお支払いが完了すると確認メッセージが表示されます。

en: Checkout with PayPal.
ja: PayPalで購入手続きを行う。

en: Calculate shipping
ja: 配送料の計算

en: Click to refresh shipping options
ja: 配送オプションのリフレッシュのためクリックして下さい。

en: Leave blank if shipping to a residence.
ja: ご自宅への配送の場合、空白にして下さい。

en: Order comments
ja: 注文コメント

en: Special instructions or notes regarding your order.
ja: 特別な情報もしくはあなたのご注文に関するメモです。

en: Continue checkout
ja: 購入手続きを続ける

en: You must calculate and select a shipping option.
ja: 配送オプションを計算し選択する必要があります。

en: Error calculating shipping
ja: 配送の計算でエラー

en: All the address information matched.
ja: 全ての住所情報が一致しました。

en: None of the address information matched; transaction declined.
ja: 一致した住所情報がありませんでした: トランザクションが切断されました。

en: Part of the address information matched.
ja: 住所情報の一部が一致しました。

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
ja: 販売者はAVS情報を提供していません。処理できません。

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
ja: 住所が確認できないか、または取得者が応答しませんでした。サービスは利用不能です。

en: No AVS response was obtained.
ja: AVS応答が取得できませんでした。

en: Address matched; postal code did not
ja: 一致した住所:郵便番号が不一致

en: Nothing matched; transaction declined
ja: 何も一致しなかった: トランザクションが切断されました

en: Address and postal code matched
ja: 住所と郵便番号が一致しました

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
ja: MOTOトランザクションには許可されていません: トランザクションが切断されました

en: Global unavailable
ja: 世界的に利用不可

en: International unavailable
ja: 国際的に利用不可

en: Postal code matched; address did not
ja: 郵便番号の一致: 住所が不一致

en: Retry for validation
ja: 検証の再試行

en: Service not supported
ja: サービスはサポートしていません

en: An unknown error occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Matched
ja: 一致

en: No match
ja: 不一致

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
ja: 販売者はCVV2コード処理を実装されていません。

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
ja: 販売者はCVV2がカードを提供しないことを示されます。

en: Service not available
ja: サービスは利用不可

en: Unkown error
ja: 未知のエラー

en: Not processed
ja: 処理されない

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
ja: お客様はあなたの住所設定毎に確認された配送先住所を含みませんでした。

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
ja: あなたの認証設定毎の代金の取得をするため待機中です。

en: eCheck has not yet cleared.
ja: eCheckはまだクリアーできていません。

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの国際的な支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの通貨での支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
ja: あなたのメールアドレスは登録されていないか確認されていません。

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
ja: クレジットカード払いを受け取るには法人あるいはプレミアステータスにあなたのアカウントを更新する必要があります。

en: You must verify your account before you can accept this payment.
ja: このお支払いを受け入れる前にあなたのアカウントを確認する必要があります。

en: The customer has initiated a chargeback.
ja: お客様の払い戻しを開始しています。

en: The customer triggered a money-back guarantee.
ja: お客様に返金を保証するトリガです。

en: The customer filed a complaint about the transaction.
ja: お客様がトランザクションに関する苦情を提出しました。

en: You gave the customer a refund.
ja: お客様に払い戻しをしました。

en: PayPal pending
ja: PayPal保留中

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
ja: さまざまなPayPal支払いサービスとIPNのフィードバックを統合します。

en: Flat rate
ja: 定額設定

en: Edit flat rate method
ja: 一律料金指定の編集

en: Delete flat rate method
ja: 定額料金方法の削除

en: Flat shipping rates
ja: 定額配送料

en: Default rate: %price
ja: 1商品ごとに追加される配送料 初期設定 : %price 円

en: Fetch a shipping quote
ja: 配送料金を読み込む

en: Shipping quote via @method
ja: @method 経由での配送料金

en: Base rate
ja: 基本配送料

en: Default product rate
ja: 1商品ごとに追加される配送料 初期設定

en: Add a new flat rate shipping method.
ja: 新しく一律配送料の項目を作成する。

en: Shipping method title
ja: 配送区分の名前

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
ja: 他の一律料金指定と区別する名前

en: Line item label
ja: 商品項目ラベル

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
ja: お客様が購入手続きの際に配送区分を選ぶための名前

en: The starting price for shipping costs.
ja: 配送料の初期価格

en: Default product shipping rate
ja: 1商品ごとに追加される配送料の初期設定

en: The base rate must be a numeric amount.
ja: 基本配送料は数値による金額でなければいけません。

en: The product rate must be a numeric amount.
ja: 商品配送料は数値による金額でなければいけません。

en: Do you want to delete this shipping method?
ja: この配送方法を本当に削除して良いですか?

en: Ubercart - fulfillment
ja: Ubercart - 遂行

en: Shipping quote settings
ja: 配送料の設定

en: Configure the shipping quote settings.
ja: 配送料の設定をします。

en: View general shipping quote settings.
ja: 一般配送設定を表示する。

en: Quote methods
ja: 計算方法

en: Shipping settings
ja: 配送設定

en: Default product pickup address
ja: 初期設定の商品発送元住所

en: Default product shipping type
ja: 初期設定の商品配送方法

en: Getting shipping quote via !method
ja: !methodで配送料金を取得

en: Quote method
ja: 計算方法

en: Order has a product of a particular shipping type
ja: 注文は特定の配送タイプの商品があります

en: Order: Product
ja: 注文: 商品

en: Order has a shipping quote from a particular method
ja: 注文は特定の方法から配送料金になります

en: Order: Shipping Quote
ja: 注文: 配送料金

en: Shipping quote method
ja: 配送料金の方法

en: Shipping quotes
ja: 配送料

en: Calculate shipping cost
ja: 配送料の見積り

en: Extra information necessary to ship.
ja: 配送に必要な特別な情報

en: Shipping quote
ja: 配送料金

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
ja: 引用モジュールから注文の配送料金を取得します。

en: Small package
ja: 小包

en: Quote settings
ja: 配送料の設定

en: Quote errors are submitted to watchdog.
ja: 配送料のエラーはwatchdogへ送信されます。

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
ja: 回収エラーがウォッチドッグに記録されていません。

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
ja: 配送料を計算する際、管理者にデバッグ情報を表示する。

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
ja: 配送料を計算する際、管理者にデバッグ情報を表示しない。

en: @method is enabled.
ja: @method は有効になっています。

en: Log errors during checkout to watchdog
ja: 購入手続き中のエラーをwatchdogに記録する。

en: Display debug information to administrators.
ja: デバッグ情報を管理者に表示する。

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
ja: 配送料が選択されていなければ、お客様に注文を完了させない。

en: Shipping quote pane description
ja: 配送料画面の説明

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
ja: 下のボタンをクリックするか配送先の住所を変更すると、自動的に配送料が計算されます。

en: Shipping quote error message
ja: 配送料のエラーメッセージ

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
ja: 配送料金を得る際に問題が発生しました。配送先住所や商品を確認し、もう一度お試し下さい。
    問題が解決しない場合、注文を完了させるためにお電話下さい。

en: Default pickup address
ja: 集荷場所の初期設定

en: Default order fulfillment type for products
ja: 商品に対する受注処理は初期設定の状態です。

en: At least one shipping quote method must be enabled.
ja: 最低でも一つの配送料計算方法を選択する必要があります。

en: Calculate
ja: 計算

en: Receiving quotes:
ja: 配送料を計算しています：

en: Estimated shipping cost:
ja: 配送コストの見積り：

en: Click to calculate shipping
ja: ここをクリックして計算

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
ja: 配送料金を得る際に問題が発生しました。配送先住所や商品を確認し、もう一度お試し下さい。
    問題が解決しない場合、注文を完了させるために @phone へお電話下さい。

en: You must select a shipping option before continuing.
ja: 続けるには配送オプションを選択する必要があります。

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
ja: 誤ったオプションが選択されています。 続けるには配送料を再計算する必要があります。

en: Get shipping quotes
ja: 配送料金を取得

en: Apply to order
ja: 注文に追加

en: configure quotes
ja: 配送料金の構成

en: Shipping Quotes
ja: 配送料

en: Tracking numbers
ja: トラッキングナンバー

en: Display tracking numbers of shipped packages.
ja: 配送済みパッケージのトラッキングナンバーを表示。

en: Shipping Label
ja: 配送ラベル

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
ja: 商品を組み合わせてパッケージにしてください。複数の配送タイプを持つ場合、パッケージ番号は始めに表示される配送タイプのものが表示されます。全てのパッケージは保存されるときにユニークなIDが付与されます。初期設定のパッケージ”Sep.”を選ぶと、その行で選択された量がそれぞれ入ったパッケージが自動的に作られます。

en: Sep.
ja: 分割

en: Make packages
ja: パッケージを作成（複数）

en: Create one package
ja: パッケージを作成（ひとつ）

en: Packages should have at least one product in them.
ja: パッケージには少なくとも商品をひとつ含ませてください。

en: Package %id:
ja: パッケージ %id:

en: Contents:
ja: コンテンツ:

en: Package type:
ja: パッケージタイプ:

en: Dimensions:
ja: 寸法:

en: Insured value:
ja: 保険価額:

en: Tracking number:
ja: トラッキングナンバー:

en: Label:
ja: ラベル:

en: Pickup Address:
ja: 配送元住所:

en: Delivery Address:
ja: 配送先住所:

en: Schedule:
ja: スケジュール:

en: Ship date:
ja: 配送日:

en: Expected delivery:
ja: 配送の予定:

en: Shipment Details:
ja: 配送詳細:

en: Carrier:
ja: 配送業者:

en: Tracking Number:
ja: トラッキングナンバー:

en: Services:
ja: サービス:

en: Cost:
ja: 原価:

en: Package @id
ja: パッケージ @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
ja: 梱包した商品の物理的な寸法。

en: Units of measurement
ja: 単位

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: Declared value
ja: 公示価格

en: Shipment data
ja: 配送データ

en: Carrier
ja: 配送業者

en: Shipment options
ja: 配送オプション

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
ja: 配送についての短い注意書き。例） アパート、夜間、等

en: Expected delivery
ja: 配送の予定

en: Shipping cost
ja: 配送費用

en: Save shipment
ja: 配送を保存

en: Package @id has been deleted.
ja: パッケージ @id を削除しました。

en: Origin address
ja: 元の住所

en: Saved Addresses
ja: 保存済み住所

en: fulfill orders
ja: 注文の処理

en: Gets products ready for physical shipment.
ja: 商品を配送可能な状態にします。

en: UPS product description
ja: UPSの商品の説明

en: Dimensions are required for custom packaging.
ja: 寸法のカスタムパッケージが必要です。

en: Shipping quote from UPS
ja: UPSの配送料金

en: Small packages
ja: 小型パッケージ

en: UPS Online Tools
ja: UPSオンラインツール

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
ja: UPSオンラインツールに入力されたアクセスするための情報が必要です。

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
ja: 詳細についてはUPSオンラインツールにアクセスするために必要です。<a href="!url">こちら</a>で入力して下さい。

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
ja: UPSオンラインツールXMLアクセスキー

en: UPS Shipper #
ja: UPSの出荷者番号

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
ja: 6文字の文字列は、ご使用のUPSアカウントを荷主として識別します。

en: UPS.com user ID
ja: UPS.comユーザーID

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
ja: テストモード中に要求された料金と配送はピックアップされずあなたのアカウントに請求されません。

en: UPS services
ja: UPSサービス

en: Select the UPS services that are available to customers.
ja: 利用可能なUPSサービスを選択して下さい。

en: Wholesale
ja: 卸売業

en: Occasional
ja: 臨時

en: Retail
ja: 小売り

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
ja: UPS にあるお客様の種類。日次ピックアップ用のデフォルトは卸売; 顧客用カウンターピックアップ用のデフォルトは小売り; 他のピックアップ用のデフォルトは臨時。

en: Negotiated rates
ja: 交渉による料金

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
ja: あなたのUPSアカウントで出荷の交渉料金を受け取りますか?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
ja: UPS配送料金が配信されるように仮定

en: Business locations
ja: 事業所

en: Residential locations (extra fees)
ja: 住宅の場所（追加料金）

en: Markup type
ja: マークアップのタイプ

en: Multiplier (×)
ja: 乗算（×）

en: Addition (!currency)
ja: 追加額(!currency)

en: Shipping rate markup
ja: 配送料金マーク

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
ja: 通貨量の割合、パーセンテージ、乗算により配送料金をご確認ください。

en: Product packages
ja: 商品パッケージ

en: Each in its own package
ja: それぞれが独自のパッケージ

en: All in one
ja: オールインワン

en: System of measurement
ja: 単位系

en: British
ja: ブリティッシュ

en: Choose the standard system of measurement for your country.
ja: あなたの国のために、標準的な単位系を選択します。

en: Password field is required.
ja: パスワードフィールドの入力は必須です。

en: Package !id
ja: パッケージ !id

en: Physical dimensions of the package.
ja: パッケージの外形寸法

en: UPS service
ja: UPSサービス

en: Review shipment
ja: 出荷を確認

en: Total Charges
ja: 合計請求額

en: Negotiated Rates
ja: 交渉料金

en: Request Pickup
ja: ピックアップのリクエスト

en: Ship from:
ja: 発送元:

en: Could not open a file to save the label image.
ja: ラベル画像を保存するファイルを開けませんでした。

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
ja: ファイルシステムパスに"ups_labels"ディレクトリが存在しないか作成できません。

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
ja: 無効な出荷 @ship_number と追跡番号 @track_list

en: USPS product description
ja: USPSの商品説明

en: Shipping quote from USPS
ja: USPSの配送料金

en: Shipping quote from USPS Intl.
ja: USPS国際の配送料金。

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
ja: 米国内の地域(US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
ja: 米国内の地域にない(US, AS, GU, PR, VI)

en: U.S. Postal Service
ja: 米郵政公社

en: USPS user ID
ja: USPSユーザーID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
ja: あなたのユーザーIDを取得したり見つけたりするには、<a href="!url">USPS マニュアル</a>を参照して下さい。

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
ja: お客様が利用可能なUSPSサービスを選択します。郵政公社の同意であなたが利用可能なサービスが含まれることを確認して下さい。

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
ja: ドル換算の料金、パーセンテージ、または乗数により配送料金をマークしてください。

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Non-rectangular
ja: 長方形でない

en: Weight quote
ja: 重量料金

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
ja: 商品に送料として追加される重さ単位当たりの金額。<br />例:1ポンド当たり5ドル追加するにはここに5を入力します。

en: Weight rate per product
ja: 商品ごとの重量率

en: Default cost adjustment per !unit
ja: !unit毎のデフォルトコスト調整

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
ja: 重量に基づいて商品出荷を割り当てます。

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ja: <a href="!url">属性追加フォーム</a>からこの商品に属性を追加します。それからこのページで属性の設定を調整することができ、続けて<em>オプション</em>タブでそれらのオプションを設定することができます。

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
ja: <a href="!url">属性追加フォーム</a>からこの商品クラスに属性を追加します。それからこのページで属性の設定を調整することができ、続けて<em>オプション</em>タブでそれらのオプションを設定することができます。

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
ja: 追加する属性を選択してフォームを送信してください。

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
ja: 特定のオプションの組み合わせを選択してカートに入れた場合に使用する SKU を入力してください。<strong>注意</strong>: この商品に属性を追加したり除去すれば、このページで設定した SKU はすべてリセットされ、デフォルトの商品 SKU となります。

en: Create and edit attributes and options.
ja: 属性とオプションの作成と編集を行います。

en: Add an attribute
ja: 属性の追加

en: Add an option
ja: オプションの追加

en: Edit option
ja: オプションの編集

en: Delete option
ja: オプションの削除

en: Adjustments
ja: アジャストメント

en: Option price format
ja: オプションの価格の書式

en: Display price adjustment
ja: 価格のアジャストメントを表示する

en: Display total price
ja: 総額を表示する

en: Number of options
ja: オプション数

en: Display type
ja: 表示形式

en: No product attributes have been added yet.
ja: 商品属性がまだありません。

en: Edit attribute: %name
ja: 属性を編集: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
ja: 商品の「カートに入れる」フォームにはこの名前で表示されます。

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
ja: <strong>任意</strong>。「カートに入れる」フォームにある属性のそばに表示するヘルプテキストを入力します。

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
ja: この属性を必須として、顧客にオプションを選択させる。

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
ja: この項目を有効にすると、あなたが指定するデフォルトのオプションはすべて無視されます。<br />商品単位で上書きすることができます。

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
ja: この属性のオプションをどのように表示するか指定します。<br />商品単位で上書きすることができます。

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ja: 「カートに入れる」フォームにある複数の属性はこの値の順、次に名前の順に表示されます。<br />商品単位で上書きすることができます。

en: There is no attribute with that ID.
ja: そのIDの属性はありません。

en: Product attribute deleted.
ja: 商品属性を削除しました。

en: Options for %name
ja: %nameのオプション

en: Default cost
ja: デフォルトの原価

en: No options for this attribute have been added yet.
ja: この属性にはまだオプションがありません。

en: Edit option: %name
ja: オプションを編集: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ja: オプションはこの値の順、次に名前の順に表示されます。<br />商品レベルで上書きできます。

en: Default adjustments
ja: デフォルトのアジャストメント

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
ja: オプションを選択したときに適用されるそれぞれの調整を、正または負の値で入力してください。<br />これらは商品レベルで上書きできます。

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ja: 正しく数字を入力してください。コンマ無しで、小数点は1つだけです。

en: There is no option with that ID.
ja: そのIDにはオプションがありません。

en: Are you sure you want to delete the option %name?
ja: オプション %name を本当に削除しますか？

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
ja: 複数の属性を選択するにはCtrlを押しながらクリックしてください。

en: No attributes left to add.
ja: 追加できる属性がありません。

en: Add attributes
ja: 属性の追加

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
ja: まずはじめに<a href="!url">この!typeへ属性を追加</a>してください。

en: This attribute does not have any options.
ja: この属性にはオプションがありません。

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
ja: 有効なオプションのある属性はすべて、デフォルトのオプションを指定する必要があります。

en: The !type options have been saved.
ja: !typeのオプションを保存しました。

en: Default product SKU: @sku
ja: デフォルトの商品 SKU: @sku

en: This product does not have any attributes.
ja: この商品には属性がありません。

en: Product adjustments have been saved.
ja: 商品の調整を保存しました。

en: Please select
ja: 選択してください

en: Select box
ja: セレクトボックス

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
ja[0]: この属性を持つ商品は @count 個あります。
ja[1]: この属性を持つ商品は @count 個あります。

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
ja[0]: @count 個の属性を除去しました。
ja[1]: @count 個の属性を除去しました。

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
ja[0]: @count 個の属性を追加しました。
ja[1]: @count 個の属性を追加しました。

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
ja: 注文情報を下記のメールアドレスに送信します。

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
ja: <strong>メールアドレス:</strong> @email (<a href="!url">変更</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
ja: ご注文の際に使用するメールアドレスをご記入いただくか、 <a href="!url">ここをクリック</a> してご自分のアカウントでログインしてください。

en: Confirm e-mail address
ja: メールアドレスの確認

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: Passwords must match to proceed.
ja: パスワードが一致する必要があります。

en: New account details
ja: 新しいアカウントの詳細

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
ja: <strong>任意</strong>。新しい顧客は自身のアカウント情報を指定することができます。<br />何も指定が無ければこれらの情報を元に作成します。

en: The e-mail address did not match.
ja: メールアドレスが一致しません。

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
ja: メールアドレスはすでに登録されています。あなたが入力したアカウントの情報は無視されます。

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
ja: ユーザー名 %name はすでに登録されています。別の名前を入力するか、または空欄にしてメールアドレスをユーザー名とするかしてください。

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
ja: パスワードが一致しません。再度入力してください。

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
ja: 匿名の顧客が新しいユーザーアカウントの名前を指定できるようにする。

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
ja: 匿名の顧客が新しいユーザーアカウントのパスワードを指定できるようにする。

en: New account details help message
ja: 新しいアカウントの詳細に表示するヘルプメッセージ

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
ja: 新しいアカウントの詳細のフィールドセットが表示される場合に表示するヘルプメッセージを入力してください。

en: Enter your delivery address and information here.
ja: 商品のお届け先に関する情報を入力してください。

en: My delivery information is the same as my billing information.
ja: 請求先と同じ住所に送付する

en: Enter your billing address and information here.
ja: 請求先に関する情報を入力してください。

en: My billing information is the same as my delivery information.
ja: 請求先の情報は配送先と同じ。

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
ja: 注文に関して指示や質問がございましたら入力してください。

en: Order has a product of a particular class
ja: 特定のクラスの商品が注文に含まれる

en: Customer completes checkout
ja: 顧客が購入手続きを完了する

en: Product class
ja: 商品クラス

en: Cart settings
ja: カートの設定

en: Configure the cart settings.
ja: カートの設定を行います。

en: View the cart settings.
ja: カートの設定を表示

en: Edit the cart settings.
ja: カートの設定を編集

en: Edit the basic cart settings.
ja: 基本的なカートの設定を編集

en: Cart panes
ja: カートの区画

en: Edit the pane settings for the cart view page.
ja: カートの中身ページの区画の設定を編集します。

en: Cart block
ja: カートブロック

en: Edit the settings for the shopping cart block.
ja: ショッピングカートブロックの設定を編集します。

en: Checkout settings
ja: 購入手続きの設定

en: Configure the checkout settings.
ja: 購入手続きの設定を行います。

en: View the checkout settings.
ja: 購入手続きの設定を表示。

en: Edit the basic checkout settings.
ja: 購入手続きに関する基本的な設定を編集します。

en: Checkout panes
ja: 購入手続きの区画

en: Edit the pane settings for the checkout page.
ja: 購入手続きページの区画の設定を編集します。

en: Checkout messages
ja: 購入手続きのメッセージ

en: Edit the messages for the checkout completion page.
ja: 購入手続き完了ページのメッセージを編集。

en: Address fields
ja: 住所欄

en: Edit the address field settings.
ja: 住所欄の設定を編集。

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
ja: ショッピングカードや購入手続きの内容を表示/修正

en: Purchase the items in your shopping cart.
ja: ショッピングカートにある商品を購入。

en: Review an order before final submission.
ja: 送信前の最終段階で注文を確認。

en: Display information upon completion of an order.
ja: 注文完了時に情報を表示。

en: Hide block if cart is empty.
ja: カートが空の場合にブロックを非表示。

en: Display the shopping cart icon in the block title.
ja: ブロックのタイトルにショッピングカートのアイコンを表示。

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
ja: 名前または矢印のクリックでショッピングカートブロックを折りたたみ可能にする。

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
ja: ショッピングカートブロックをデフォルトで展開して表示。

en: Display small help text in the shopping cart block.
ja: ショッピングカートブロックにヘルプテキストを小さく表示。

en: Cart help text
ja: カートのヘルプテキスト

en: Displayed if the above box is checked.
ja: 上記のボックスにチェックがあれば表示。

en: Click title to display cart contents.
ja: タイトルをクリックしてカートの中身を表示。

en: There are no products in your shopping cart.
ja: ショッピングカートは空です。

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
ja: 注文が完了しました！ 注文番号は [order-id] です。

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
ja: <a href="[site-url]">フロントページへ戻る</a>

en: Cart contents
ja: カートの中身

en: Customer information
ja: 顧客情報

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
ja: サイトで顧客を作成するのに必要な情報を入手します。

en: Delivery information
ja: 配送情報

en: Get the information for where the order needs to ship.
ja: 注文いただいた商品を配送するのに必要な情報を入手します。

en: Get basic information needed to collect payment.
ja: 支払いを受けるのに必要な基本情報を入手します。

en: Allow a customer to put comments on an order.
ja: 顧客が注文に対してコメントを残せるようにする。

en: button
ja: ボタン

en: Continue shopping
ja: 買い物を続ける

en: !title is !enabled.
ja: !title は !enabled です。

en: Help text is shown in block:
ja: ヘルプテキストをブロックに表示:

en: Help text is not shown in block.
ja: ヘルプテキストはブロックに表示しない。

en: Cart block is !option when empty.
ja: カートに何も入っていないときはブロックを !option にする。

en: shown
ja: 表示

en: Cart block is !option by default.
ja: カートブロックの初期設定は !option

en: expanded
ja: 展開

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
ja: Drupalはすべてのブロック設定フォームを自動的に扱います。

en: General cart settings
ja: 一般のカート設定

en: Add to cart redirect
ja: 「カートに入れる」のリダイレクト先

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
ja: 顧客が商品をカートに加えた際にリダイレクトする先のDrupalページを入力します。<br />リダイレクトしない場合は &lt;none&gt; を入力します。

en: Minimum order subtotal
ja: 最低注文小計

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
ja: 購入手続きへ進むのに最低限必要なカートの小計を指定します（任意）。

en: Anonymous cart duration
ja: 匿名ユーザーのカートの持続時間

en: Minute(s)
ja: 分

en: Hour(s)
ja: 時間

en: Authenticated cart duration
ja: 登録ユーザーのカートの持続時間

en: Cart breadcrumb
ja: カートのパンくず

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
ja: 最低注文小計には負の値を指定できません。

en: General checkout settings
ja: 購入手続きの共通設定

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
ja: 購入を許可 (PayPal Express Checkoutのようなサードパーティのチェックアウトサービスを利用する場合にのみ無効)

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
ja: 匿名ユーザーの購入を許可 (ログインなしで購入可能)

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
ja: カートの中に配送可能な商品がなければ、配送先情報を非表示。

en: Checkout pane display options
ja: 購入手続きの区画表示オプション

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
ja: 購入手続きで、「次へ」ボタン付きで折りたたみ可能な区画を使用。

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
ja: 「次へ」ボタンがクリックされると、その区画を折りたたむ。

en: Checkout completion settings
ja: 購入手続き完了の設定

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
ja: 新しい顧客へアカウント詳細とは別にメールを送信する。

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
ja: 購入手続きで顧客アカウントを作成した場合、そのユーザーでログインする。

en: New customer accounts will be set to active.
ja: 新しい顧客アカウントをアクティブに設定する。

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
ja: チェックを外すと、新しいアカウントを作成しても、そのユーザーはブロックされます。

en: Alternate checkout completion page
ja: 購入手続き完了ページを変更する

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
ja: 空白の場合はデフォルトの完了ページを使用します。（推奨）

en: !pane settings
ja: !paneの設定

en: Checkout instructions
ja: 購入手続きでの案内

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
ja: 購入手続き画面の最上部に表示する、顧客への案内を入力してください。

en: Checkout completion message header
ja: 購入手続き完了メッセージのヘッダー

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: ユーザーの購入手続き完了後に表示するメッセージのヘッダー。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Checkout completion message body
ja: 購入手続き完了メッセージの本文

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
ja: 以下の3つのボックスで、新しいアカウントのユーザー名を表す !new_username と、そのアカウントのパスワードを表す !new_password という特別なトークンを使用できます

en: Checkout completion for logged-in users
ja: ログインユーザーの購入手続き完了

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: ログイン状態にあるユーザーの購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Checkout completion for existing users
ja: 既存ユーザーの購入手続き完了

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: アカウントを持ってはいるがログインしていないユーザーの購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Checkout completion for new users
ja: 新規ユーザーの購入手続き完了

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: アカウントを新しく作成したユーザーの購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Continue shopping message
ja: 「買い物を続ける」メッセージ

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
ja: サイトの特定の場所へ顧客を誘導するために購入手続きで表示するメッセージ。<a href="!url">orderとglobalのトークンを使用できます</a>。

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Your cart has been updated.
ja: カートを更新しました。

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
ja: 購入手続きに必要な注文小計の最低額は !min です。

en: You must login before you can proceed to checkout.
ja: 購入手続きへ進む前にログインしてください。

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
ja: 顧客がこの注文を購入手続きフォームからキャンセルしました。

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
ja: 申し訳ございません。あなたの注文を処理している最中にエラーが発生したため、注文を完了できません。どうか私達に連絡してください。できるだけ早くこの問題を解決いたします。

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
ja: 空の注文で購入手続きがなされました！ カート注文ID: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
ja: @title は商品ではありません。カートに入れることはできません。

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
ja: 申し訳ございませんが、現在その商品をご購入いただくことができません。

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
ja: <strong>@product-title</strong> を<a href="!url">ショッピングカート</a>に入れました。

en: Ubercart - core
ja: Ubercart - コア

en: Cart links settings
ja: カートリンクの設定

en: Configure and craft special product add to cart links.
ja: 構成や工芸特産品をカートのリンクに追加します。

en: Track clicks through cart links.
ja: cart linksからのクリックを追跡する

en: Creating cart links
ja: カートリンクを作成

en: Learn how to create cart links for your products.
ja: あなたの商品のカートリンクをどのように作成するかを学びます。

en: Cart link product action: @cart_link
ja: カートリンク商品アクション: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
ja: カートリンクの作成方法を知るには、<a href="!url">ヘルプページ（英語）を見てください。</a>

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
ja: カートに商品を追加したとき、カートリンクアクションを表示する

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
ja: トラッキングIDを付けられたカートリンクからのクリックを記録する。

en: Cart links messages
ja: カートリンクメッセージ

en: Allow cart links to empty customer carts.
ja: お客様のカートが空の場合にもカートリンクを表示する。

en: Cart links restrictions
ja: カートリンクの制限

en: Invalid link redirect page
ja: 無効なリンクのリダイレクト先ページ

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
ja: 無効なカートリンクが使われた場合のリダイレクト先URLを入力してください。

en: Last click
ja: 最終クリック日

en: No cart links have been tracked yet.
ja: カート リンクはまだ追跡されていません。

en: Sets the ID of the cart link.
ja: カートリンクIDを設定します。

en: Adds a product to the cart.
ja: カートに商品を追加する。

en: administer cart links
ja: ショッピングカートリンクを管理

en: view cart links report
ja: ショッピングカートリンク報告の表示

en: Cart Links
ja: カートリンク

en: Catalog settings
ja: カタログ設定

en: Configure the catalog settings.
ja: カタログの設定をします。

en: Find orphaned products
ja: カタログ外商品の検索

en: Find products that have not been categorized.
ja: カタログ化されていない商品の検索

en: Term image
ja: ターム画像

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
ja: 画像はリサイズされませんでした。<a href="@url">画像キャッシュ</a>のインストールを検討して下さい。

en: Remove category image: !image
ja: カタログ画像の削除： !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
ja: この分類用語についての説明を記入してください。お客様へのカタログページの最上部に表示されます。

en: Catalog path settings
ja: カタログパスの設定

en: Pattern for catalog pages
ja: カタログページのパターン

en: catalog/[catpath-raw]
ja: カタログ/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
ja: エイリアス化されてないカタログページの一括エイリアス生成

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのカタログページに URL エイリアスを生成します。注意: 大量アップデートは巨大または遅いサイトでは完了しないでしょう。より詳しい情報はREADME.txtを参照してください。

en: Catalog vocabulary
ja: カタログのボキャブラリー

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
ja:  商品は<a href="!cat_url">商品カタログ</a>ボキャブラリーからカテゴリー分けされてリストされます。

en: Find orphaned products here.
ja: 孤立した商品の検索はここです。

en: Add terms for the products to inhabit.
ja: 商品に存在するタームを追加します。

en: Unlisted products
ja: リストされていない商品

en: Catalog block settings
ja: カタログブロックの設定

en: More...
ja: 更に表示

en: No products are available in this category.
ja: このカテゴリーには商品がありません。

en: Catalog top level
ja: カタログページトップ

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
ja: 商品のカタログとして設定されているタクソノミーのボキャブラリー。

en: Display the catalog breadcrumb
ja: カタログのパンくずリストを表示する

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
ja: カタログのパンくずリストに商品数を表示する

en: Display subcategories in the catalog view
ja: カタログ一覧でサブカテゴリーを表示する

en: Number of columns in the grid of categories
ja: カテゴリーグリッド表示画面の1行に表示するカラムの数

en: Always expand categories in the catalog block
ja: カタログブロックは常にカテゴリーを展開しておく。

en: Display node counts in the catalog block
ja: カタログブロックに商品数を表示する

en: Catalog products list
ja: カタログ商品リスト

en: Product nodes per page
ja: 1ページに表示する商品の数

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
ja: カタログの1ページにどれだけの商品を並べるかを決めます。グリッド表示を使っているときはグリッド一列に並ぶ数の倍数になっていなければなりません。そうでなければ、最後の行がキレイに収まらないでしょう。

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
ja: 孤立した商品とは、作成後あなたの商品カタログのカテゴリーに割り当てられていない商品です。それらのすべての商品はカテゴリーに割り当てるには、一覧表示された商品を編集するように促すように下記のリンクとして表示されます。

en: All products are currently listed in the catalog.
ja: 全ての商品は全てカタログに掲載されています。

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ja[0]: タームの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: タームの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
ja[0]: カタログに記載されていない商品が @count 件あります。
ja[1]: カタログに記載されていない商品が @count 件あります。

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
ja: 複数のカテゴリーを選択するにはCtrlキーを押したままクリックします。

en: View file downloads
ja: ファイルダウンロードの表示

en: View all file download features on products.
ja: 商品のすべてのダウンロード機能のファイルを表示します。

en: View your purchased files.
ja: 購入したファイルを表示します。

en: File downloads
ja: ファイルダウンロード

en: Click here to view your file downloads.
ja: ファイルダウンロードを表示するにはここをクリックして下さい。

en: User can now download files in the directory %dir.
ja: ユーザーは現在 %dir ディレクトリーにてファイルダウンロード可能です。

en: User can now download the file %file.
ja: ユーザーは現在 %file ファイルをダウンロード可能です。

en: File Downloads
ja: ファイルダウンロード

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
ja: ファイルのダウンロードディレクトリが有効でないか、または設定されていません。有効なディレクトリーを<a href="!url">商品特徴設定</a>でファイルダウンロード設定フィールドセットの下にある設定をして下さい。

en: The file downloads directory has been set and is working.
ja: ファイルダウンロードディレクトリーが設定され、動作しています。

en: The list of file download links (if any) associated with an order
ja: (もしあれば)注文に関連付けられたファイルダウンロードリンクの一覧

en: A description of the download associated with the product.
ja: 商品に関連付けられたダウンロードの説明です。

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
ja: この商品モデル/SKUファイルダウンロードがまた配送可能商品に関連付けられている場合はチェックします。

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
ja: <strong>配送可能:</strong> はい

en: <strong>Shippable:</strong> No
ja: <strong>配送可能:</strong> いいえ

en: Files path
ja: ファイルパス

en: Download limits
ja: ダウンロード制限

en: IP addresses
ja: IPアドレス

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
ja: 商品購入後どのくらいの後でそのファイルダウンロード期限が切れますか。

en: %dir is not a valid file or directory
ja: %dirは正しいファイルまたはディレクトリーではありません。

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
ja: ファイルダウンロードは商品機能として任意のUbercart商品に添付されます。セキュリティー上の理由により<a href="!download_url">ファイルダウンロードディレクトリー</a>はDrupalの<a href="!file_url">ファイルシステム</a>からは分離されます。ここにはファイルダウンロードに使用されるファイル一覧(とそれらに関連付けられたUbercart商品)があります。

en: Delete file(s)
ja: ファイルを削除

en: File options
ja: ファイルオプション

en: Perform action
ja: アクションの実行

en: Delete selected directories and their sub directories
ja: 選択しているディレクトリーとそのサブディレクトリーを削除ー

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
ja: ファイルの削除は全ての関連付けられたファイルダウンロードと商品機能を削除します。ディレクトリー削除はそれが含む任意のファイルとそれらが関連付けられたファイルダウンロードと商品機能を削除します。

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
ja: ディレクトリーにファイルをアップロードします。デフォルトのディレクトリーは、ファイルダウンロードディレクトリーのルートです。

en: An error occurred while uploading the file
ja: ファイルアップロード中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while copying the file to %dir
ja: %dir へのファイルコピー中にエラーが発生しました。

en: Can not move file to %dir
ja: %dir へ移動できません。

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: expires on @date
ja: @date に有効期限が切れます

en: No downloads found
ja: ダウンロードが見つかりません。

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
ja: エラーでこのメッセージが表示された場合は、サイト管理者にお問い合わせください。

en: The user %username
ja: ユーザー %username

en: The IP address %ip
ja: IPアドレス %IP

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
ja: 不正なファイルURLを何回もダウンロードしようとしています。

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
ja: %username さんは一時的にファイルのダウンロードを禁止されています。

en: The following URL is not a valid download link.
ja: 次のURLは有効なダウンロードリンクではありません。

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
ja: %username さんは多くのIPアドレスからダウンロードしたことによりファイルのダウンロードを拒否されています。

en: You have downloaded this file from too many different locations.
ja: あまりにも多くの場所から同時にこのファイルをダウンロードしています。

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
ja: %username さんは短時間に何度もダウンロードしたことによりファイルのダウンロードを拒否されています。

en: %username has been denied an expired file download.
ja: %username さんは期限切れのファイルダウンロードを拒否されています。

en: This file download has expired.
ja: このファイルはダウンロード期限が切れました。

en: %username has started download of the file %filename.
ja: %username さんはファイル %filename のダウンロードを開始しています。

en: download file
ja: ダウンロードファイル

en: view all downloads
ja: 全てのダウンロードの表示

en: Allows products to be associated with downloadable files.
ja: ダウンロード商品を許可する。

en: No category
ja: カテゴリー無し

en: Send e-mail notification on update.
ja: 更新時に通知メールを送信。

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [order-last-name] [order-first-name] 様
    
    [store-name]でのあなたのご注文が更新されました。
    [order-link]
    
    注文ステータス: [order-status]
    
    注文コメント:
    [order-last-comment]
    
    以下のページでログインして、注文の詳細な情報をご確認ください:
    [site-login]
    
    
    今後ともどうぞよろしくお願い申し上げます。,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page
ja: 店舗のヘルプページ

en: The Drupal page for the store help link.
ja: 店舗のヘルプ用ページへのリンクです。

en: Your Order at [store-name]
ja: [store-name]でのご注文

en: New Order at [store-name]
ja: [store-name]への新しい注文

en: Notification recipients
ja: 通知の宛先

en: Order #[order-id] Update
ja: 注文 #[order-id] の更新

en: Modify 'Ship to' information
ja: 「配送先」情報の修正

en: Modify 'Bill to' information
ja: 「請求先」情報の修正

en: Select from address book.
ja: アドレス帳から選択する。

en: Copy shipping information.
ja: 配送先情報をコピー。

en: Primary e-mail:
ja: 主なメールアドレス:

en: Modify 'Customer info'
ja: 「顧客情報」を修正

en: Customer number
ja: 顧客番号

en: Primary e-mail
ja: 主なメールアドレス

en: Search for an existing customer.
ja: 既存の顧客を検索

en: Create a new customer.
ja: 新しい顧客を作成

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
ja: 商品の情報を読み込んでいます... (<em>何も起こらなければ、JavaScriptが有効になっているか確認してください。</em>)

en: Add product
ja: 商品を追加

en: Add blank line
ja: 空白行を追加

en: Add line item
ja: ラインアイテムを追加

en: Select a type
ja: タイプ選択

en: Modify 'line items'
ja: 'ライン アイテム' の編集

en: Remove line item.
ja: ライン アイテムの削除

en: Remove this line item?
ja: このライン アイテムを削除しますか？

en: Add a line item
ja: ラインアイテムの追加

en: Line item removed.
ja: ライン アイテムは削除されました。

en: Order created.
ja: 注文を作成しました。

en: Add an admin comment
ja: 管理者コメントを追加

en: Admin comments are only seen by store administrators.
ja: 店舗の管理者だけが見ることのできる管理用コメント。

en: No admin comments have been entered for this order.
ja: この注文にはまだ管理者コメントがありません。

en: Add an order comment
ja: 注文コメントを追加

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
ja: 注文コメントは、主に顧客とコミュニケーションをとるために使用します。

en: Order updated.
ja: 注文を更新しました。

en: This order contains no products.
ja: この注文には商品が含まれていません。

en: Notified
ja: 通知

en: This order has no admin comments associated with it.
ja: この注文には管理者コメントが残されていません。

en: Order status gets updated
ja: 注文ステータスが更新される

en: Updated order
ja: 注文を更新

en: Check the order status
ja: 注文ステータスをチェック

en: Check the order total
ja: 注文合計をチェック

en: Check an order's shipping postal code
ja: 配送先の郵便番号をチェック

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
ja: 配送先の郵便番号が指定の地域にあればTRUEを返します。

en: Order: Shipping address
ja: 注文: 配送先住所

en: Check an order's shipping @zone
ja: 注文の配送先@zoneをチェック

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
ja: 配送先の@zoneが指定のリストに含まれていればTRUEを返します。

en: Check an order's shipping country
ja: 配送先の国をチェック

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
ja: 配送先の国が指定の一覧にあればTRUEを返します。

en: Check an order's billing postal code
ja: 請求先の郵便番号をチェック

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
ja: 請求先の郵便番号が指定の地域にあればTRUEを返します。

en: Order: Billing address
ja: 注文: 請求先住所

en: Check an order's billing @zone
ja: 注文の請求先@zoneをチェック

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
ja: 請求先の@zoneが指定のリストに含まれていればTRUEを返します。

en: Check an order's billing country
ja: 請求先の国をチェック

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
ja: 請求先の国が指定の一覧にあればTRUEを返します。

en: Check an order's products
ja: 注文の商品をチェック

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
ja: 注文した商品がリストにあればTRUEを返します。

en: Check an order's number of products
ja: 注文の商品数をチェック

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
ja: 注文に指定の商品数が含まれているか判定します。特定のタイプの商品だけカウントすることができます。

en: Check an order's total weight
ja: 注文の合計重量をチェック

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
ja: 注文に指定の重さがあるか判定します。特定のタイプの商品だけカウントすることができます。

en: Check if an order can be shipped
ja: 注文が配送可能かチェック

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
ja: 配送可能な商品が注文に含まれていればTRUEを返します。

en: Update the order status
ja: 注文ステータスを更新

en: Add a comment to the order
ja: 注文にコメントを追加

en: Order total value
ja: 注文合計

en: Specify a value to compare the order total against.
ja: 注文合計と比較する値を指定します。

en: Total is less than specified value.
ja: 合計が指定の値より小さい。

en: Total is less than or equal to specified value.
ja: 合計が指定の値以下。

en: Total is equal to specified value.
ja: 合計が指定の値と等しい。

en: Total is greater than or equal to specified value.
ja: 合計が指定の値以上。

en: Total is greater than specified value.
ja: 合計が指定の値より大きい。

en: Order total comparison type
ja: 注文合計との比較方法

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
ja: 郵便番号または郵便番号のパターンを指定します。ワイルドカード文字の「*」を使用して、郵便番号の指定に幅をもたせることができます。<br /><strong>例</strong>: アメリカでは、402*と入力することで、40200から40299まで指定することになります。

en: Require selected products
ja: 選択した商品の必要条件

en: Order has any of these products.
ja: 注文にはこれらの商品のいずれかが含まれています。

en: Order has all of these products.
ja: 注文にはこれらの商品のすべてが含まれています。

en: Forbid other products
ja: その他の商品

en: Order may have other products.
ja: 注文にはこのほかの商品が含まれています。

en: Order has only these products.
ja: 注文にはこれらの商品しか含まれていません。

en: Product count value
ja: 商品計

en: Specify a value to compare the product count against.
ja: 商品の合計数と比較する値を指定してください。

en: Product count comparison type
ja: 比較方法

en: Unit of measurement
ja: 単位

en: Product weight value
ja: 商品の重さ

en: Specify a value to compare the product weight against.
ja: 商品の重さと比較する値を指定してください。

en: Select an order comment type
ja: 注文コメントのタイプを選択

en: Enter this as an admin comment.
ja: 管理者コメントとして入力。

en: Enter this as a customer order comment.
ja: 顧客の注文コメントとして入力。

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
ja: 顧客の通知アイコン付き注文コメントとして入力。

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
ja: コメントメッセージを入力します。<a href="!url">orderとglobalのトークン</a>を使用できます。

en: Order settings
ja: 注文の設定

en: Configure the order settings.
ja: 注文の設定を行います。

en: View the order settings.
ja: 注文の設定を表示します。

en: Edit the order settings.
ja: 注文の設定を編集します。

en: Edit the basic order settings.
ja: 注文に関する基本的な設定を編集します。

en: Order workflow
ja: 注文ワークフロー

en: Modify and configure order states and statuses.
ja: 注文ステータスを設定します。

en: Order panes
ja: 注文の区画

en: Edit the pane settings for order pages.
ja: 注文ページの区画設定を編集します。

en: Create an order status
ja: 注文ステータスを作成

en: Create a custom order status for your store.
ja: 独自の注文ステータスを作成します。

en: View and process orders.
ja: 注文を表示して処理します。

en: View orders
ja: 注文を表示

en: View and process the orders received through your website.
ja: サイトで受けた注文を表示して処理します。

en: Create order
ja: 注文を作成

en: Create an empty new order.
ja: 空白の注文を新規に作成します。

en: Search orders
ja: 注文を検索

en: Search existing orders.
ja: 既存の注文を検索します。

en: Select address
ja: 住所を選択

en: Select customer
ja: 顧客を選択

en: View your order history.
ja: 注文履歴を表示

en: View order @order_id.
ja: 注文 @order_id を表示します。

en: View invoice
ja: 請求書を表示

en: View order
ja: 注文を表示

en: Product select
ja: 商品を選択

en: Printable invoice
ja: 印刷用請求書

en: Mail invoice
ja: メール請求書

en: Delete order @order_id.
ja: 注文 @order_id を削除。

en: Standard delivery
ja: 通常配送

en: <i>No comments left.</i>
ja: <i>コメントがありません。</i>

en: <i>No comment found.</i>
ja: <i>コメントがありません。</i>

en: New username associated with an order if applicable.
ja: 注文に結び付く新しいユーザー名。

en: New password associated with an order if applicable.
ja: 注文に結び付く新しいパスワード。

en: The order ID.
ja: 注文ID。

en: The user ID of the order.
ja: 顧客のユーザーID。

en: The URL to the order
ja: 注文情報ページへのURL。

en: A link to the order using the order ID.
ja: 注文IDを利用した、注文情報を表示するページへのリンク。

en: The URL to the admin view page using the order ID.
ja: 管理者用の注文情報ページへのURL

en: A link to the order admin view page using the order ID.
ja: 注文IDを利用した、注文情報を表示する管理ページへのリンク。

en: The primary e-mail address of the order.
ja: 注文の主なメールアドレス。

en: The order shipping address.
ja: 配送先住所。

en: The phone number for the shipping address.
ja: 配送先の電話番号。

en: The order billing address.
ja: 請求先住所。

en: The phone number for the billing address.
ja: 請求先の電話番号。

en: The title of the first shipping line item.
ja: 最初の配送項目のタイトル。

en: The first name associated with the order.
ja: 注文に結び付く名。

en: The last name associated with the order.
ja: 注文に結び付く姓。

en: Comments left by the customer.
ja: 顧客が残したコメント。

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
ja: 最後に管理者が残したコメント（注文管理のコメントは含まない）。

en: The current order status.
ja: 現在の注文ステータス。

en: The date and time when the order was created.
ja: 注文を受けた日時。

en: The date and time when the order was last modified.
ja: 注文を最後に更新した日時。

en: Click here to view your order history.
ja: 注文履歴を見るにはこちらをクリックしてください。

en: Ship to
ja: 配送先

en: Manage the order's shipping address and contact information.
ja: 配送先の住所と連絡先の情報を管理します。

en: Bill to
ja: 請求先

en: Manage the order's billing address and contact information.
ja: 請求先の住所と連絡先の情報を管理します。

en: Customer info
ja: 顧客情報

en: Manage the information for the customer's user account.
ja: 顧客ユーザアカウントの情報を管理します。

en: Manage the products an order contains.
ja: 注文に含まれる商品を管理します。

en: Line items
ja: 品目

en: View and modify an order's line items.
ja: 注文の項目を表示して修正します。

en: View the order comments, used for communicating with customers.
ja: 顧客とのコミュニケーションに使用する注文コメントを表示します。

en: Admin comments
ja: 管理者コメント

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
ja: 管理用のメモや指示に使用する管理者コメントを表示します。

en: Update order
ja: 注文を更新

en: Update an order's status or add comments to an order.
ja: 注文の状態を更新または注文にコメントを追加します。

en: In checkout
ja: 購入手続き中

en: Post checkout
ja: 購入手続き済み

en: Empty line
ja: 空のライン

en: The following order statuses have been defined:
ja: 以下の注文ステータスは定義済みです:

en: Order panes on !screen screen
ja: !screen画面での注文区画

en: Admin settings
ja: 管理者の設定

en: Number of orders on overview screen
ja: 一覧ページに表示する注文数

en: Enable order logging
ja: 注文のログ記録を有効化

en: Capitalize address on order screens
ja: 注文表示画面で住所を大文字にする

en: Customer settings
ja: 顧客の設定

en: On-site invoice template
ja: ブラウザー表示用の請求書テンプレート

en: Order states
ja: 注文ステータス

en: Order statuses
ja: 注文ステータス

en: Create new status
ja: ステータスを作成

en: Order status %status removed.
ja: 注文ステータス %status を削除しました。

en: Order workflow information saved.
ja: 注文ワークフローの情報を保存しました。

en: Default order status
ja: デフォルトの注文ステータス

en: Order status ID
ja: 注文ステータスID

en: Must be a unique ID with no spaces.
ja: スペース無しで一意なIDを指定します。

en: The order status title displayed to users.
ja: ユーザへ表示する注文ステータスのタイトル。

en: Order state
ja: 注文ステータス

en: Set which order state this status is for.
ja: この状態がどの注文ステータスに対応するかを指定します。

en: You have entered an invalid status ID.
ja: 入力された状態IDが正しくありません。

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
ja: このIDはすでに使用されています。一意なIDを指定してください。

en: Custom order status created.
ja: 独自の注文ステータスを作成しました。

en: User: none
ja: ユーザ: なし

en: User: !name
ja: ユーザー: !name

en: Active orders
ja: アクティブな注文

en: All orders
ja: すべての注文

en: View by status
ja: ステータス別に表示

en: Order created by the administration.
ja: 管理者が作成した注文

en: New order customer
ja: 新しい注文顧客

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
ja: これらのフィールドを入力必須にするか、または空欄のまま送信して空注文を作成するためには、上記のボタンを使用します。

en: Billing first name
ja: 請求先の '名'　（下の名前）

en: Billing last name
ja: 請求先の '姓'　（上の名前）

en: Billing company
ja: 請求先の会社名

en: Shipping first name
ja: 配送先の '名'　（下の名前）

en: Shipping last name
ja: 配送先の '姓'　（上の名前）

en: Shipping company
ja: 配送先の会社名

en: Search using date range.
ja: 日付の範囲を指定して検索する

en: Specify dates to the right if checked.
ja: チェックされると、検索が右の日付に限定されます。

en: Click to open a window with a printable invoice.
ja: クリックして印刷用請求書のウィンドウを開きます。

en: Order changes saved.
ja: 注文の変更を保存しました。

en: Remove this product.
ja: この商品を削除

en: Remove product from order?
ja: 注文から商品を削除しますか？

en: No products found.
ja: 商品がありません。

en: Select a product
ja: 商品を選択

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
ja: 名前や型番/SKUで検索します（*はワイルドカードです）

en: Add to order
ja: 注文に追加

en: Recipient e-mail address
ja: 受信者メールアドレス

en: Your Order Invoice
ja: 請求書

en: E-mail failed.
ja: メール送信失敗。

en: Invoice e-mailed to @email.
ja: @email へ請求書のメールを送信済み。

en: It is not possible to delete order @id.
ja: 注文 @id を削除することはできません。

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
ja: 注文 @order_id を本当に削除しますか？

en: Order @order_id completely removed from the database.
ja: 注文 @order_id をデータベースから完全に削除しました。

en: No addresses found for customer.
ja: 顧客の住所が見つかりません。

en: Select an address
ja: 住所を選択

en: Search returned the following:
ja: 検索結果:

en: An account already exists for that e-mail.
ja: そのメールアドレスはすでに登録されています。

en: Use this account now?
ja: このアカウントを今すぐ使用しますか？

en: Search for a customer based on these fields.
ja: これらの項目から顧客を検索します。

en: Use * as a wildcard to match any character.
ja: ワイルドカードの * はすべての文字に一致します。

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
ja: 空欄のフィールドは検索に使用しません。

en: Select a customer
ja: 顧客を選択

en: Enter an e-mail address for the new customer.
ja: 新しい顧客のメールアドレスを入力してください。

en: Line Item Title
ja: ライン アイテムのタイトル

en: Display title of the line item.
ja: 項目のタイトルを表示。

en: Line Item Amount
ja: ライン アイテムの数量

en: Amount of the line item without a currency sign.
ja: 通貨記号無しの金額。

en: Amount must be numeric.
ja: 値を数字で指定してください。

en: Line item added to order.
ja: 注文に項目を追加しました。

en: Order @order_id deleted by user @uid.
ja: ユーザ @uid が注文 @order_id を削除しました。

en: @key changed from %old to %new.
ja: @key を %old から %new へ変更しました。

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Edit order @order_id.
ja: 注文 @order_id を編集

en: view all orders
ja: すべての注文を表示

en: create orders
ja: 注文を作成

en: edit orders
ja: 注文を編集

en: delete orders
ja: 注文を削除

en: administer order workflow
ja: 注文ワークフローの管理

en: Order number:
ja: 注文番号:

en: Customer:
ja: 顧客:

en: Products:
ja: 商品:

en: Order comments:
ja: 注文コメント:

en: An account has been created for you with the following details:
ja: あなたのアカウントを以下の内容で作成いたしました:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Want to manage your order online?
ja: ご注文内容を確認、変更するには？

en: Purchasing Information:
ja: 購入情報:

en: E-mail Address:
ja: メールアドレス:

en: Billing Address:
ja: 請求先住所:

en: Billing Phone:
ja: 請求先電話番号:

en: Shipping Phone:
ja: 配送先電話番号:

en: Order Grand Total:
ja: 注文合計金額:

en: Payment Method:
ja: 決済方法:

en: Order Summary:
ja: 注文概要:

en: Shipping Details:
ja: 配送情報:

en: Products Subtotal:
ja: 商品小計:

en: Total for this Order:
ja: 注文合計:

en: Products on order:
ja: 注文の商品:

en: (!price each)
ja: (各 !price)

en: Where can I get help with reviewing my order?
ja: 注文状況を確認する詳しい方法は？

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
ja: ご注意：このメールは自動配信で配信されております。ご質問についてはこのメールで返信してもご回答できません。

en: Thanks again for shopping with us.
ja: 今後ともどうぞよろしくお願い申し上げます。

en: Administer products, classes, and more.
ja: 商品、クラスその他を管理します。

en: View products
ja: 商品を表示

en: Build and view a list of product nodes.
ja: 商品ノードの一覧を作成して表示します。

en: Manage classes
ja: クラスの管理

en: Create and edit product node types.
ja: 商品のコンテンツタイプの作成と編集を行います。

en: Configure product settings.
ja: 商品の設定を行います。

en: Product fields
ja: 商品のフィールド

en: Product features
ja: 商品フィーチャー

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
ja: このノードは、ウェブサイトで販売する商品を表しています。指定の型番に固有の情報が含まれています。

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
ja: 商品のティーザーやページで使用する説明を入力。

en: Product SKU/model.
ja: 商品SKU/型番

en: The listed MSRP.
ja: 希望小売価格。

en: Your store's cost.
ja: 店舗のコスト。

en: Product and its derivatives are shippable.
ja: 商品は配送可能です。

en: Package quantity
ja: パッケージ数量

en: Default quantity to add to cart
ja: 「カートに入れる」のデフォルトの数量

en: List position
ja: 並び順

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
ja: 商品リストにおけるこの商品の位置を決定する値を指定してください。<br />同じ位置にある商品同士はアルファベット順で並びます。

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ja: 適切な書式で価格を入力してください。コンマ無しで小数点は1つだけです。

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
ja: この商品には、購入の際にお選びいただくオプションがあります。下記のフォームから選択してください。

en: The product's model number.
ja: 商品の型番。

en: The product's list price.
ja: 商品の希望小売価格。

en: The product's cost.
ja: 商品の原価

en: The product's sell price.
ja: 商品の販売価格

en: The unit of measurement for the product's weight.
ja: 商品の重さを量る単位。

en: The numerical value of the product's weight.
ja: 商品の重さの数値。

en: The product's formatted weight.
ja: 書式化された商品の重さ。

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
ja: 商品の長さや幅、高さを測る単位。

en: The numerical value of the product's length.
ja: 商品の長さの数値。

en: The product's formatted length.
ja: 書式化された商品の長さ。

en: The numerical value of the product's width.
ja: 商品の幅の数値。

en: The product's formatted width.
ja: 書式化された商品の幅。

en: The numerical value of the product's height.
ja: 商品の高さの数値。

en: The product's formatted height.
ja: 書式化された商品の高さ。

en: Form to put the product in the customer's cart.
ja: 商品をカートにいれるためのフォーム。

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
ja: 数量や属性を選択せずに商品をカートに追加するボタン。

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
ja: 商品画像のサポート機能は、Ubercartによって自動的に設定されました。

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
ja: <a href="!url">こちらをクリック</a>することで、以下の商品のコア画像サポートを自動的に調整します:

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
ja: (もしも画像が必要でないか、または画像をサポートしていなければ、このアクションは必要でなく行ってはいけません。)

en: Display price
ja: 価格を表示

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
ja: 原価 (「商品の管理」権限にのみ表示)

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームで数量フィールドを表示。

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームをティーザーで表示。

en: <em>Add to cart</em> button text
ja: <em>カートに入れる</em>ボタンのテキスト

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
ja: このテキストボックスで、サイトの各所にある<em>カートへ入れる</em>フォームの送信ボタンに使用するテキストを指定します。

en: Teaser forms
ja: ティーザーフォーム

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
ja: ティーザーやカタログページに表示されるフォーム用。

en: Product view
ja: 商品詳細

en: For the form displayed on the product view page.
ja: 商品ページに表示されるフォーム用。

en: Product field
ja: 商品フィールド

en: Class ID
ja: クラスID

en: No product classes have been defined yet.
ja: 商品クラスが設定されていません。

en: Add a class
ja: クラスの追加

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
ja: このコンテンツタイプの「システム内部名称」を入力してください。 このテキストは、このコンテンツタイプ用の「コンテンツの作成」ページのURLを構築するために使用されます。 名前には小文字・数字・アンダースコア（下線）のみが含まれる必要があります。 アンダースコアは「コンテンツの作成」ページのURLを構築する際、ハイフンに変換されます。 この名前は固有である必要があります。

en: Product class %type deleted.
ja: 商品クラス %type を削除しました。

en: SKU: @sku
ja: 在庫: @sku

en: Weight: !weight
ja: 重さ: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
ja: 寸法: !length × !width × !height

en: No product features found.
ja: 商品フィーチャーがありません。

en: The following product features are enabled
ja: 以下の商品フィーチャーが有効です

en: !feature settings
ja: !featureの設定

en: The product feature has been deleted.
ja: 商品フィーチャーを削除しました。

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
ja: %feature を本当に削除しますか？

en: That product feature doesn't exist.
ja: 商品フィーチャーがありません。

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
ja: エラー: 存在しない商品フィーチャーのタイプを追加しようとする試み。

en: Error: No form data was returned for that operation.
ja: エラー: 操作から何のフォームデータも返ってきませんでした。

en: No features found for this product.
ja: この商品にはフィーチャーがありません。

en: Add a new feature
ja: フィーチャーを追加

en: Save feature
ja: フィーチャーを保存

en: The product feature has been added.
ja: 商品フィーチャーを追加しました。

en: The product feature has been updated.
ja: 商品フィーチャーを更新しました。

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
ja[0]: @count件のこのタイプのノードがあります。
ja[1]: @count件のこのタイプのノードがあります。

en: administer product classes
ja: 商品クラスの管理

en: administer product features
ja: 商品のフィーチャーを管理

en: Product kit
ja: 組み合わせ商品

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
ja: 2つ以上の商品を一つの商品として掲載できます。これによって、お客様にわかりやすく便利な商品のセットを提供できます。

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
ja: ひと固まりとして。顧客は組み合わせ商品のセット数しか変更できません。含まれている商品を表示しません。

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
ja: ひと固まりとして。顧客は組み合わせ商品のセット数しか変更できません。含まれている商品を表示します。

en: Name of the product kit
ja: 組み合わせ商品の名前

en: Explain these whatchamacallits.
ja: この何とかを説明してください。

en: How is this product kit handled by the cart?
ja: 組み合わせ商品をカートでどのように扱いますか？

en: Click to add to cart.
ja: クリックしてカートに入れる。

en: Product Kit
ja: 組み合わせ商品

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
ja: <strong>統計に使用した注文ステータス:</strong> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
ja: 注文と商品と売上の合計および顧客の注文合計の平均額です。ヘッダーのリンクをクリックすると、その列の昇順と降順を切り替えることができます。顧客名をクリックすると、その顧客からの注文のリストを表示します。顧客のユーザー名をクリックすると、そのユーザーのアカウントページを表示します。

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
ja: 以下の表は店舗で取り扱っている商品の、売り上げ数、閲覧数、売り上げ、粗利をそれぞれ表示します。もし閲覧数が表示されない場合には、<a href="!url">モジュールの管理ページ</a>から、統計モジュールを有効にしてください。

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
ja: 最近2日間の売上および月の平均売上、そして月の残りで予測される売上です。さらに下の一覧には、その他の売上統計があります。

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
ja: レポートの期間や表示する注文のステータス、商品の表示オプションをカスタマイズするには、下記のフィールドセットを展開してください。

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
ja: @year 年度の月次売り上げ一覧です。リンクをクリックすると、その月に注文されたリストが表示されます。

en: View the report settings.
ja: レポートの設定を表示。

en: Customer reports
ja: 顧客レポート

en: Product report
ja: 商品レポート

en: Custom product report
ja: カスタム商品レポート

en: View a customized product report
ja: カスタマイズした商品レポートを表示

en: Sales reports
ja: 売上レポート

en: View summary of all store sales
ja: 全売上のサマリーを表示

en: View store sales for a particular year
ja: 特定の年の売上を表示

en: Custom sales summary
ja: カスタム売上サマリー

en: View a customized sales summary
ja: カスタマイズした売上サマリーを表示

en: No customers found
ja: 顧客がいません

en: Export to CSV file.
ja: CSVファイルでエクスポート。

en: Show paged records
ja: ページ分けされたレコードを表示

en: Show all records
ja: 全てのレコードを表示

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
ja: 列を表示できるようにするには、<a href="!url">アクセスログの設定ページ</a>で%setting_nameが%stateに設定されているかを確認してください。

en: Customize sales report parameters
ja: 売上レポートのパラメーターをカスタマイズ

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ja: カスタム商品レポートを作成するには、これらの値を調整してレポートを更新してください。一度送信すると、レポートをブックマークして簡単に参照することができます。

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
ja: 選択したステータスの注文だけがレポートに含まれます。

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
ja: 複数選択する場合はCtrlを押しながらクリックしてください。

en: You must select at least one order status.
ja: 少なくとも1つの注文ステータスを選択してください。

en: Month-to-date, @month
ja: 今月, @month

en: Customers total
ja: 顧客合計

en: New customers today
ja: 本日の新規顧客

en: Online customers
ja: オンラインの顧客

en: Total orders by status
ja: ステータス別注文合計

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ja: カスタム売上サマリーを作成するには、これらの値を調整してレポートを更新してください。一度送信すると、レポートをブックマークして簡単に参照することができます。

en: Results breakdown
ja: 表示の単位

en: Large daily reports may take a long time to display.
ja: 大きな日次レポートは表示に時間が掛かる可能性があります。

en: Show a detailed list of products ordered.
ja: 注文を受けた商品の詳細なリストを表示。

en: Paged table size
ja: 1ページあたりのテーブルサイズ

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
ja: レポートテーブルの1ページに表示する最大行数。

en: Reported statuses
ja: レポートに含むステータス

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
ja: 選択したステータスの注文だけがレポートに含まれます。

en: view reports
ja: レポートを表示

en: Role expiration
ja: ロールの有効期限

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
ja: Ubercartで設定された役割の有効期限を編集および表示

en: Role assignment
ja: 役割の割り当て

en: Delete role expiration
ja: 役割有効期限を削除

en: Delete a specified role expiration
ja: 指定した役割有効期限を削除

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
ja: 下で次の役割の有効期限までの時間を追加または削除できます。

en: There are no pending expirations for roles this user.
ja: このユーザーの役割には保留中の有効期限がありません。

en: The expiration length must be a positive integer
ja: 有効期限の長さは正の整数でなければなりません

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
ja: 新しい有効期限 %date は既に過ぎています。

en: Customer user role %role renewed.
ja: お客様のユーザー役割%roleが再生成されました。

en: Customer granted user role %role.
ja: お客様にユーザー役割%roleが付与されました。

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
ja: 商品購入時に割り当てられる役割が商品にありません。役割の割当設定フィールドセットの<a href="!url">商品特徴の設定</a>で役割を商品に設定してください。

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
ja: 役割 %roles は役割割当商品機能で使用されるように設定されます。

en: The role expiration date in long format
ja: 長い日付書式の役割有効期限

en: The role expiration date in medium format
ja: 中の日付書式の役割有効期限

en: The role expiration date in short format
ja: 短い日付書式の役割有効期限

en: The associated role name
ja: 関連する役割名

en: [store-name]: [role-name] role granted
ja: [store-name]: 役割 [role-name] が付与されました

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    ご注文いただき誠にありがとうございます。[store-name] での [order-link], あなたは新しい役割 [role-name] になりました。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
ja: [store-name]: [role-name] 役割が期限切れになりました

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: 役割 [role-name] とは、利用期限がある店舗で商品を購入する際に得られるものです。すべての特殊なアクセスまたは付属する権限はすぐになくなります。あなたは [store-link] へアクセスすることで再び購入することができます。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
ja: [store-name]: 役割 [role-name] が更新されました

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    ご注文いただき誠にありがとうございます。[store-name] での [order-link] で役割 [role-name] に更新されました。[role-expiration-short] で期限切れになります。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
ja: [store-name]: 役割 [role-name] の有効期限の通知

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: このメッセージは、購入したことで得た役割 [role-name] が [role-expiration-short] で期限切れになることをお知らせするものです。期限が来る前にこの役割を更新するために [store-link] を訪れてください。
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
ja: 期限切れの役割

en: This role will expire on !date
ja: この役割は !date に期限が切れます

en: No expirations set to occur
ja: 有効期限が発生しない設定

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
ja: お客様が商品購入後に受け取る役割です。

en: Multiply by quantity
ja: 量による引き延ばし

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
ja: 役割の有効期間を量により引き延ばす場合はチェックして下さい。

en: The amount of time must be a positive integer.
ja: 時間の量は正の整数でなければなりません。

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
ja: 割り当てる役割が必要です。<a href="!role_url">新しい役割の作成</a>または<a href="!feature_url">デフォルトで割り当てる役割を設定</a>することが必要です。

en: Default expiration
ja: デフォルト有効期限

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
ja: Ubercart により与えられた役割が期限切れになるまでのデフォルトの時間量です。

en: Default role
ja: デフォルトの役割

en: The default role Ubercart grants on specified products.
ja: 指定された商品に Ubercart が与えるデフォルトの役割です。

en: Product roles
ja: 商品の役割

en: Expiration display
ja: 有効期限の表示

en: Show expirations on user page
ja: ユーザーページに有効期限を表示

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
ja: ユーザーが任意の役割有効期限を持つ場合、アカウントページに表示されます。

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
ja: 付随するタイトルを持つメッセージと全ての役割有効期限の上に表示されるヘッダーです。<strong>タイトル</strong> と <strong>メッセージ</strong>フィールドには"!role_name" と "!date"がDrupalの役割名と役割有効期限に対応して変換されます。

en: Time before reminder
ja: 期限前の通知

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
ja: お客様が役割の有効期限について通知を受ける、有効期限までの時間数。

en: view all role expirations
ja: 役割の有効期限をすべて表示

en: Decrement stock upon order submission
ja: 注文送信時に在庫を減らす

en: Decrement stock of products in order
ja: 注文に含まれる商品の在庫を減らす

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
ja: トラッキングがアクティブな注文に含まれる商品の在庫を減らす

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
ja: 特定のSKUの在庫を追跡するには、それがアクティブになっていて在庫数が入力されているか確認してください。在庫レベルがしきい値を下回ると、設定した通知を受け取ることができます。

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
ja: 現在アクティブとなっている商品のSKUのリストです。しきい値を下回っている在庫レベルの行をハイライトで表示しています。どの在庫レベルを表示するか、下記のチェックボックスで切り替えることができます。

en: Stock reports
ja: 在庫レポート

en: View reports for product stock.
ja: 商品在庫のレポートを表示。

en: View the stock settings.
ja: 在庫の設定を表示

en: The current stock level
ja: 現在の在庫レベル

en: The model or SKU of the stock level
ja: 在庫レベルの型番またはSKU

en: The threshold or warning limit of the stock level
ja: 在庫レベルのしきい値または警告リミット

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
ja: [store-name]: 在庫がしきい値に達しました

en: Stock settings saved.
ja: 在庫設定を保存しました。

en: Export to CSV file
ja: CSVファイルでエクスポート

en: Only show SKUs that are below their threshold.
ja: しきい値を下回っているSKUだけを表示。

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
ja: 在庫レベルがしきい値に達したらメールで通知

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
ja: 在庫レベルを現在追跡しているかどうか

en: Store administration
ja: 店舗管理

en: Administer store settings, products, orders, and more.
ja: 店舗の設定や商品、注文などを管理します。

en: View and modify customer information and orders.
ja: 顧客の情報と注文を表示したり修正したりできます。

en: View customers
ja: 顧客を表示

en: Search customers
ja: 顧客を検索

en: Search through your customer list.
ja: 顧客リストを検索します。

en: Browse various store reports.
ja: 店舗に関する様々なレポートを閲覧できます。

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
ja: Ubercartの設定を行います。

en: Links to get help!
ja: ヘルプへのリンク！

en: Using tokens
ja: トークンの使用

en: Understand what tokens are and how to use them.
ja: トークンの種類と、それらをどのように使用するかを説明します。

en: Country settings
ja: 国の設定

en: Configure country specific settings.
ja: その国に固有の設定を行います。

en: View the country settings.
ja: 国の設定を表示。

en: Edit the country settings.
ja: 国の設定を編集。

en: Import countries
ja: 国をインポート

en: Import and manage countries.
ja: 国をインポートして管理します。

en: Country formats
ja: 国の書式

en: Edit the country specific format settings.
ja: その国に固有の書式を編集します。

en: Store settings
ja: 店舗の設定

en: Configure the main store settings.
ja: 店舗の設定を行います。

en: View the store settings.
ja: 店舗の設定を表示します。

en: Edit the store settings.
ja: 店舗の設定を編集します。

en: Edit the contact settings.
ja: コンタクトの設定を編集します。

en: Edit the display settings.
ja: 表示の設定を編集します。

en: Format settings
ja: 書式の設定

en: Edit the format settings.
ja: 書式の設定を編集します。

en: User initials
ja: ユーザーのイニシャル

en: Assign initials to user accounts.
ja: ユーザーアカウントにイニシャルを割り当てます。

en: JS utilities
ja: JSユーティリティー

en: Customer orders
ja: 顧客の注文

en: View a list of orders placed by this customer.
ja: この顧客からの注文リストを表示。

en: Disable a country
ja: 国を無効化

en: Disable a country from use.
ja: 国を使用できなくします。

en: Enable a country
ja: 国を有効にする

en: Enable a disabled country.
ja: 無効化されている国を有効にします。

en: Remove a country
ja: 国を削除

en: Remove an installed country.
ja: インストールされている国を削除します。

en: Update a country
ja: 国を更新

en: Update an installed country.
ja: インストール済みの国を更新します。

en: Our store
ja: 私たちの店舗

en: A link to the site login page.
ja: サイトのログインページへのリンク。

en: The URL for the site logo.
ja: サイトロゴのURL。

en: The Ubercart store name.
ja: Ubercart店舗名。

en: The Ubercart store URL.
ja: Ubercart店舗URL。

en: A link to the Ubercart store using the store name.
ja: 店舗名に張るUbercart店舗へのリンク。

en: The Ubercart store owner.
ja: Ubercart店主。

en: The Ubercart store e-mail address.
ja: Ubercart店舗のメールアドレス。

en: The Ubercart store phone number.
ja: Ubercart店舗の電話番号。

en: The Ubercart store mailing address.
ja: Ubercart店舗の連絡先住所。

en: The URL to the store help page.
ja: 店舗のヘルプページのURL。

en: - Show links -
ja: - リンクを表示 -

en: - Hide links -
ja: - リンクを非表示 -

en: You must enable the order module to track customers.
ja: 顧客を追跡するにはorderモジュールを有効にしなければなりません。

en: View customer's order.
ja: 顧客の注文を表示。

en: Billing name
ja: 請求先名

en: Shipping name
ja: 配送先名

en: No orders found.
ja: 注文がありません。

en: View order !order_id.
ja: 注文 !order_id を表示

en: Edit order !order_id.
ja: 注文 !order_id を編集

en: Create an order for this customer.
ja: この顧客の注文を作成。

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
ja: このアカウントからは !totals_orders 回の注文があり、!totals_items 個の商品をお買い上げいただいて !totals_total お支払いいただいています:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
ja: Ubercartモジュールが生成するさまざまなレポートです。リンクをクリックするとレポートが表示されます。

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
ja: Ubercartモジュールが生成するさまざまなレポートです。リンクをクリックするとレポートが表示されます。コアな部分の統計を表示するには、<a href="!url">モジュール管理ページ</a>で<strong>Reports</strong>モジュールを有効にしてください。

en: Use the following links to find documentation and support:
ja: 以下のリンクから、ドキュメントやサポートを探すことができます。（英語）

en: Ubercart User's Guide
ja: Ubercartユーザーガイド

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: Drupal Handbook
ja: Drupalハンドブック

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
ja: トークンは括弧付きのフレーズで、他の文字列と置き換えるためのプレースホルダーとして特定のテキストフィールドやテキストボックスに使用することができます。店舗の変数や、特定のページへのリンク、その他の情報といったものをトークンで表すことができます。テキストフィールドの下に表示されているトークンを入力して使用します。どのグループのトークンを使用できるかは、テキストフィールドの解説に記されています。

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
ja: 国のデータを新しくインポートするには、リストから選択してインポートボタンをクリックしてください。カスタマイズしたインポートファイルを使用する場合は、Ubercartのフォルダー uc_store/countries にそのファイルを置いてください。

en: -None available-
ja: -利用不可-

en: Country file @file imported.
ja: 国ファイル @file をインポートしました。

en: !country disabled.
ja: !country を無効にしました。

en: !country is already disabled.
ja: !country はすでに無効です。

en: Attempted to disable an invalid country.
ja: 不正な国を無効化しようとする試み。

en: @country enabled.
ja: @countryを有効にしました。

en: @country is already enabled.
ja: @countryはすでに有効です。

en: Attempted to enable an invalid country.
ja: 不正な国を有効化しようとする試み。

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
ja: システムから@countryを本当に除去しますか？

en: Attempted to remove an invalid country.
ja: 不正な国を削除しようとする試み。

en: !country removed.
ja: !countryを削除しました。

en: Attempted to update an invalid country.
ja: 不正な国を更新しようとする試み。

en: You cannot update to a previous version.
ja: バージョンを落とすことはできません。

en: Country update complete.
ja: 国の更新が完了しました。

en: Address variables instructions
ja: 住所の変数についての説明

en: Customer's first name
ja: 顧客の名

en: Customer's last name
ja: 顧客の姓

en: First street address field
ja: 番地1

en: Second street address field
ja: 番地2

en: City name
ja: 市区町村名

en: Full name of the zone
ja: 都道府県名

en: Abbreviation of the zone
ja: 都道府県の略字

en: Name of the country
ja: 国名

en: 2 digit country abbreviation
ja: 国の略号（2桁）

en: 3 digit country abbreviation
ja: 国の略号（3桁）

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
ja: 以下の変数を使用して配送先の国の住所を設定します。

en: Address format
ja: 住所の書式

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
ja: 説明にある変数を使用して、この国の住所の書式を指定します。

en: Country settings saved.
ja: 国の設定を保存しました。

en: Dashboard with collapsed submenu links
ja: 折りたたんだサブメニューリンク付きのダッシュボード

en: Dashboard with expanded submenu links
ja: 展開したサブメニューリンク付きのダッシュボード

en: Dashboard with no submenu links
ja: サブメニューリンク無しのダッシュボード

en: Normal Drupal submenu listing
ja: 通常のDrupalサブメニュー

en: Store name
ja: 店舗名

en: Store owner
ja: 店舗オーナー

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
ja: サーバーの構成によっては利用できない可能性があります。その場合は無効にしてください。

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
ja: 別のテーマにより適したオプションもありますので、遠慮なくすべてお試しください！

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
ja: 顧客リストやサマリーに使用する住所を選択してください。

en: Primary customer address
ja: 顧客の主な住所

en: Randomly select a message from the list below.
ja: 以下のリストからランダムにメッセージを選択。

en: Footer message for store pages
ja: 店舗ページのフッターメッセージ

en: (Do not display a message in the footer.)
ja: (フッターにメッセージを表示しない。)

en: Currency format
ja: 通貨の書式

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
ja: 書式では直接使用されなくても、通貨コードはサイトの主な通貨として他のモジュールで使用されます。<a href="!url">ISO 4217</a>の通貨コードで3文字をここに入力してください。

en: Current format
ja: 現在の書式

en: Currency Sign
ja: 通貨記号

en: Display currency sign after amount.
ja: 金額の後ろに通貨記号を表示。

en: Thousands Marker
ja: 千単位を表す記号

en: Decimal Marker
ja: 小数点を表す記号

en: Number of decimal places
ja: 小数点以下の桁数

en: Weight format
ja: 重さの書式

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
ja: 各単位に書式の文字列を指定してください。!value は値を表しています。

en: Default unit of measurement
ja: デフォルトの単位

en: @unit format string
ja: @unitの書式文字列

en: Length format
ja: 長さの書式

en: Supply a format string using !link syntax.
ja: !linkと同じ書式で指定します。

en: PHP date
ja: PHPのdate関数

en: Default format string
ja: デフォルトの書式文字列

en: Street address 1
ja: 番地1

en: Street address 2
ja: 番地2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
ja: イニシャルを割り当てるユーザー名を入力してください。

en: Initials
ja: イニシャル

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
ja: イニシャルを入力してください。または空白にすると現在のイニシャルが消去されます。

en: Initials for !username deleted.
ja: !username のイニシャルを削除しました。

en: Initials for !username set to !initials.
ja: !username のイニシャルを !initials にしました。

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
ja: 店舗に関する様々な情報を管理者や顧客へ表示するのに、以下のテーブルを使用しています。テーブルの表示設定を行うには、テーブルのIDをクリックしてください。

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
ja: フィールド %field が不正にアクセスされています。

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No countries found.
ja: 国がありません。

en: 01 - January
ja: 1月

en: 02 - February
ja: 2月

en: 03 - March
ja: 3月

en: 04 - April
ja: 4月

en: 05 - May
ja: 5月

en: 06 - June
ja: 6月

en: 07 - July
ja: 7月

en: 08 - August
ja: 8月

en: 09 - September
ja: 9月

en: 10 - October
ja: 10月

en: 11 - November
ja: 11月

en: 12 - December
ja: 12月

en: No encryption key was found.
ja: 暗号化キーが見つかりません。

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
ja: 必要な暗号化キーが見つかりませんでした。店舗管理用の<a href="!url">ダッシュボード</a>を参照して、暗号化キーを指定してください。

en: Encryption failed. !messages
ja: 暗号化失敗。 !messages

en: encryption
ja: 暗号化

en: view customers
ja: 顧客を表示

en: view store reports
ja: 店舗レポートを表示

en: Subtotal excluding taxes
ja: 小計(税抜)

en: Tax rates and settings
ja: 税率の設定

en: Delete tax rule
ja: 税規則の削除

en: Changed %title to %amount.
ja: %titleを%amounに変更しました。

en: Removed %title.
ja: %titleを削除しました。

en: Added %amount for %title.
ja: %title %amount が追加されました。

en: Taxed product types
ja: 税額を加算する商品種別

en: Taxed line items
ja: 課税品目

en: conditions
ja: 条件設定

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
ja: 税率（パーセントあるいは、少数点）。例：6％、　.06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
ja: この税を適用する前に総額にチェックした項目タイプを追加します。

en: configure taxes
ja: 税の構成

en: Isle of Man
ja: 英領マン島

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: 仏領サンピエール島・ミクロン島

en: Serbia
ja: セルビア

en: User email
ja: ユーザーメールアドレス

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Åland Islands
ja: オーランド諸島

en: No products available.
ja: 商品がありません。

en: ends with
ja: 末尾が等しい

en: Credentials
ja: 資格情報

en: The model number.
ja: 型番。

en: The cost of the product to the store.
ja: 商品の原価。

en: The default sort criteria in the catalog.
ja: カタログのデフォルトの並び順。

en: Text link
ja: テキストリンク

en: Jurisdiction
ja: 管轄の官庁

en: My order history
ja: 注文履歴

en: Tracking #:
ja: 追跡番号:

en: Are you sure you want to delete @name?
ja: @nameを本当に削除しても良いですか?

en: You can make use of the replacement patterns in the e-mail from and recipients fields, the subject, and the message body.
ja: メールフォームの受取人フィールドや件名、本文に置換パターンを使用することができます。

en: @name replacement patterns
ja: @name置換パターン

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
ja: 注文 @order_id の請求書を @email へメール送信するのに失敗しました。

en: Trigger
ja: トリガー

en: Add a predicate
ja: 述部を追加

en: That predicate does not exist.
ja: 述部が存在しません。

en: Enter a title used for display on the overview tables.
ja: 概要テーブルに表示されるタイトルを入力してください。

en: Select the trigger for this predicate.<br />Cannot be modified if the predicate has conditions or actions.
ja: この述部のトリガーを選択してください。<br />述部に条件またはアクションがあれば変更できません。

en: Enter a description that summarizes the use and intent of the predicate.
ja: 述部の使用方法や意図を簡潔にまとめた説明を入力してください。

en: Classes let you categorize your predicates based on the type of functionality they provide.
ja: クラスによって、その機能のタイプに応じて述部をカテゴリー分けすることができるようになります。

en: Disabled predicates will not be processed when their trigger is pulled.
ja: 無効な述部は、たとえそのトリガーが引き起こされたとしても実行されません。

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
ja: ウェイトおよび実行順で述部を並び替えます。

en: Save predicate
ja: 述部を保存

en: Predicate meta data saved.
ja: 述部メタデータを保存しました。

en: Are you sure you want to !op this predicate?
ja: この述部を本当に!opしますか？

en: Predicate %title !op.
ja: 述部 %title を!opしました。

en: These actions will be performed in order when this predicate passes the conditions evaluation.
ja: この述部が条件の評価をパスすれば、これらのアクションが順番通りに実行されます。

en: Action: @title
ja: アクション: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular action, so you must specify which options to use in the fields below.
ja: 特定のアクションに関連した引数として複数のオプションを渡すトリガもありますので、下記のフィールドでどのオプションを使用するか指定する必要があります。

en: Available actions
ja: 利用可能なアクション

en: Action removed.
ja: アクションを除去しました。

en: Action added.
ja: アクションを追加しました。

en: Actions saved.
ja: アクションを保存しました。

en: Condition groups
ja: 条件グループ

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
ja: AND。条件グループのすべてがTRUEの場合。

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
ja: OR。条件グループのいずれかがTRUEの場合。

en: Add condition group
ja: 条件グループを追加

en: Conditions group
ja: 条件グループ

en: AND. If all of these conditions are TRUE.
ja: AND。条件のすべてがTRUEの場合。

en: OR. If any of these conditions are TRUE.
ja: OR。条件のいずれかがTRUEの場合。

en: Available conditions
ja: 利用可能な条件

en: Remove group
ja: グループを削除

en: Condition: @title
ja: 条件: @title

en: Some triggers pass in multiple options for arguments related to a particular condition, so you must specify which options to use in the fields below.
ja: 特定の条件に関係した引数として複数のオプションを渡すトリガもありますので、下記のフィールドでどのオプションを使用するのかを指定しなければなりません。

en: Negate this condition.
ja: この条件を否定。

en: Return FALSE if the condition is TRUE and vice versa.
ja: 条件がTRUEの場合にFALSEを返し、その逆もまたしかりです。

en: Remove this condition
ja: この条件を削除

en: Condition group added.
ja: 条件グループを追加しました。

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
ja: 条件を追加する際にエラーが発生しました。再度行ってください。

en: Condition group removed.
ja: 条件グループを削除しました。

en: %title condition added.
ja: 条件 %title を追加しました。

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
ja: 条件を削除する際にエラーが発生しました。再度行ってください。

en: Condition removed.
ja: 条件を削除しました。

en: Conditions saved.
ja: 条件を保存しました。

en: Use this form during the update process from Ubercart 1.0 to 2.0 to convert your Workflow-ng configurations to Conditional Actions predicates.  Once your configurations are converted, you should complete your uninstallation of Workflow-ng.
ja: Ubercart 1.0 から 2.0 へのアップデートプロセスにおいて、このフォームを使用して Workflow-ng の設定を条件付きアクションの述部へ変換します。設定の変換が完了すれば、Workflow-ngを完全にアンインストールしてください。

en: Convert configurations
ja: 変換の設定

en: Converting Workflow-ng configurations
ja: Workflow-ngの設定を変換

en: Beginning conversion...
ja: 変換を開始 ...

en: @percentage% converted
ja: @percentage% 変換しました

en: Now processing %cfg
ja: 処理中 %cfg

en: Drupal user
ja: Drupalユーザー

en: Trigger arguments
ja: トリガーの引数

en: Check the current date
ja: 現在の日付をチェック

en: Used to determine if the action should be performed on the current date.
ja: アクションを現在の日付で行うべきかどうか判断するのに使用します。

en: Compare a node field value
ja: ノードフィールドの値を比較

en: Returns TRUE if the node field selected below compares to the value entered as specified by the operator.
ja: 下記で選択したノードフィールドがオペレーターで指定した値と等しければ、TRUEを返します。

en: Returns whatever your custom PHP code returns.
ja: カスタムPHPコードが返すものを返します。

en: Check the user's roles
ja: ユーザーの役割をチェック

en: Returns TRUE if the user roles match your settings.
ja: ユーザーの役割が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Comparison
ja: 比較

en: Only
ja: 限定

en: Example: "The current date is before the date below."
ja: 例: 「現在日時が以下の日付より前」

en: When the predicate is evaluated, the current date is compared to this date.
ja: 述部を評価する際、現在日時がこの日付と比較されます。

en: Core node fields
ja: コアのノードフィールド

en: Author's user ID
ja: 投稿者のユーザーID

en: Node is published?
ja: ノードは掲載済みか？

en: Node is promoted?
ja: ノードはフロントページへ掲載か？

en: Node is sticky?
ja: ノードはリスト上部へ固定か？

en: Node field
ja: ノードフィールド

en: Simple comparison
ja: 簡易な比較

en: is greater than
ja: より大きい

en: is less than
ja: 以下より小さい

en: is greater than or equal to
ja: 以下と同じか大きい

en: is less than or equal to
ja: 以下と同じか小さい

en: Text matching
ja: テキストマッチング

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Please note that not every operator makes sense for every field.
ja: すべてのオペレーターがすべてのフィールドを使用するわけではないことに注意してください。

en: Comparison value
ja: 比較値

en: You do not need to specify a value if your operator is in the Yes/No category.
ja: オペレーターが「はい / いいえ」のカテゴリーにある場合は、値を指定する必要はありません。

en: If you specify <em>AND</em> and want to check a custom role, remember to specify <em>authenticated user</em> where applicable.
ja: <em>AND</em>を選択して独自の役割をチェックするには、<em>登録ユーザー</em>を指定するのを忘れないようにしてください。

en: OR: If the user has any of these roles.
ja: OR: ユーザーがいずれかの役割を保有している場合。

en: AND: If the user has all of these roles.
ja: AND: ユーザーがすべての役割を保有している場合。

en: Enter the custom PHP to be evaluated when this action is executed.  Should not include &lt;?php ?> delimiters.
ja: このアクションが実行される際に評価するカスタムPHPを入力してください。  &lt;?php ?&gt; デリミターは入力しないでください。

en: No variables available.
ja: 利用可能な変数がありません。

en: Available PHP variables
ja: 利用可能なPHPの変数

en: You may use these variables in your custom PHP.
ja: カスタムPHPの中でこれらの変数を使用することができます。

en: administer conditional actions
ja: 条件付アクションの管理

en: Conditional actions
ja: 条件付アクション

en: Administer the predicates setup to automate your store.
ja: 店舗管理を自動化する為の記述を設定します。

en: By trigger
ja: トリガー別

en: By class
ja: クラス別

en: Allows an administrator to create a new predicate.
ja: 管理者が新しい述部を作成できるようになります。

en: Convert Workflow-ng configurations into Conditional Actions predicates.
ja: Workflow-ngの設定を条件付きアクションの述部へ変換します。

en: Edit predicate
ja: 述部を編集

en: Edit a predicate's meta data, conditions, and actions.
ja: 述部のメタデータや条件およびアクションを編集します。

en: Meta data
ja: メタデータ

en: Edit the meta data for a predicate like title, trigger, etc.
ja: タイトルやトリガと言った、述部のメタデータを編集します。

en: Edit the conditions for a predicate.
ja: 述部の条件を編集します。

en: Edit the actions for a predicate.
ja: 述部のアクションを編集します。

en: Reset a predicate
ja: 述部をリセット

en: Delete a predicate
ja: 述部を削除

en: Conditional Actions
ja: 条件付アクション

en: Are you sure you want to remove this item?
ja: この商品を本当に除去しますか？

en: My price handler
ja: 私の価格処理

en: Handles my price alteration needs.
ja: 私の価格の変化が必要な処理です。

en: Handles my price formatting needs.
ja: 私の価格のフォーマットが必要な処理です。

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ja: Authorize.netはPHPの<a href='!curl_url'>cURL</a>ライブラリーが必要です。

en: Credit card encryption must be set up to process credit cards.
ja: クレジットカード暗号化はカード処理には設定する必要があります。

en: Displays a form to process a credit card payment.
ja: クレジットカード払いの処理するためのフォームを表示します。

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
ja: あなたのCyberSourceアカウントからセキュリティースクリプト(Tools & Settings > Hosted Order Page > Securityで見つかります)をダウンロードする必要があるとともに、Silent Order POSTを使用するためにはubercart/payment/uc_cybersourceディレクトリーにそれを配置する必要があります。それを開いて、L(のインスタンスをcsL(で置換することを忘れないで下さい。

en: Tax calculation produced uneven results. Expected a total of @total, received the following: @dump
ja: 税金計算が不均一な結果を返しました。@total予定の合計額、返された値は次の通り: @dump

en: Order Taxes
ja: 注文の税

en: SOAP and DOM
ja: SOAPとDOM

en: Eligible for protection: <strong>@bool</strong>
ja: 保護の対象: <strong>@bool</strong>

en: Charge request sent to Google Checkout. The charge confirmation should appear on this page momentarily.
ja: 請求の要求はGoogleチェックアウトに送信されました。請求の確認はこのページに一時的に表示されます。

en: Refund request sent to Google Checkout. The refund confirmation should appear on this page momentarily.
ja: 払い戻しの要求はGoogleチェックアウトに送信されました。払い戻しの確認はこのページに一時的に表示されます。

en: Charging @order_id
ja: 請求中 @order_id

en: Charged @order_id
ja: 請求済 @order_id

en: Payment declined @order_id
ja: お支払いが切断されました @order_id

en: Processing @order_id
ja: 処理中 @order_id

en: Delivered @order_id
ja: 配達済 @order_id

en: Will not deliver @order_id
ja: 未配達 @order_id

en: Process a credit card payment or refund through Google Checkout.
ja: Googleチェックアウトを介したクレジットカード払いまたは払い戻しの処理です。

en: Google Checkout requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ja: Google CheckoutはPHPの<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>ライブラリーが必要です。

en: Payment tracking is enabled.
ja: 決済のトラッキングは有効です。

en: Payment tracking is disabled.
ja: 決済のトラッキングは無効です。

en: Payments can be deleted by users with permission.
ja: 権限を持つユーザーは決済を削除することができます。

en: Payments cannot be deleted, even if the user has permission.
ja: たとえ権限があっても、ユーザーは決済を削除できません。

en: Log payments are being entered to and deleted from the order log.
ja: 決済に関するログの記録と削除を注文ログに行います。

en: Log payments are not being entered to and deleted from the order log.
ja: 決済に関するログの記録と削除を注文ログに行いません。

en: Default payment details message is: <br /> %message
ja: デフォルトの決済に関する詳細メッセージ: <br /> %message

en: @payment is enabled for checkout.
ja: @payment は購入手続きで利用可能です。

en: @payment is disabled for checkout.
ja: @payment は購入手続きで利用不可です。

en: @title is @enabled.
ja: @title は @enabled です。

en: Only happens when a payment is entered and the balance is <= $0.00.
ja: 決済が入力され、残高が $0.00 以下の場合にのみ発生。

en: Update the order status to Payment Received.
ja: 注文ステータスを入金済みに更新。

en: If the order is not shippable.
ja: 注文が配送不可の場合。

en: Update the order status to Completed.
ja: 注文ステータスを完了に更新。

en: Check the payment method
ja: 決済方法を確認

en: view order
ja: 注文を表示

en: @method payment for @amount deleted by @user.
ja: @method による @amount の決済を @user が削除しました。

en: Payment failed for order @order_id: @message
ja: 注文 @order_id の決済失敗: @message

en: Check has already cleared.
ja: 小切手はすでに支払われています。

en: Description: @desc
ja: 説明: @desc

en: PayPal IPN reported a payment of @amount @currency.
ja: PayPal IPNが@amount @currencyの支払いを報告しました。

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
ja: お客様のPayPalでのお支払いはキャンセルされました。お気軽にショッピングを続けていただくか、お手伝いのため私どもまでお問い合わせ下さい。

en: IPN failed with HTTP error @error, code @code.
ja: HTTPエラー @error 、コード @code で失敗したIPN。

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br />To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
ja: これらの設定は高速チェックアウトにより提供される代替チェックアウトシステムを具体的にします。<br />サイトで有効にするには、<em>ショッピングカート設定</em>メニューで対応するショッピングカートペインを有効にする必要があります。

en: Transaction ID:<br />@txn_id
ja: トランザクションID:<br />@txn_id

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
ja: "販売の完了"は、承認し支払いが処理されている時に、代金を受領します。<br />"承認"は、後でお客様のPayPalアカウントを介して受領されるためのカード上で代金を確保するだけです。

en: Cancel return URL
ja: キャンセルの戻り先URL

en: Specify the path customers who cancel their PayPal WPS payment will be directed to when they return to your site.
ja: PayPal WPS支払いをキャンセルしたお客様がサイトへ戻る際にリダイレクトされるパスを指定します。

en: Error message from PayPal:<br />@message
ja: PayPalからのエラーメッセージ:<br />@message

en: Order @order_id at !store
ja: !storeでの注文@order_id

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ja: PayPal WPPはPHPの<a href='!curl_url'>cURL</a>ライブラリーが必要です。

en: Flat rate shipping method was updated.
ja: 定額料金の方法が更新されました。

en: Created and enabled new flat rate shipping method.
ja: 定額料金の方法が生成され、有効になりました。

en: This will remove the shipping method, Conditional Action predicate, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
ja: これは配送方法、条件付アクション述部と商品固有の上書き(該当する場合)を削除します。この処理は取り消しできません。

en: Flat rate shipping method deleted.
ja: 定額料金の方法が削除されました。

en: Fetch a flatrate shipping quote.
ja: 定額配送料金を引用します。

en: Customers cannot complete checkout without selecting a shipping quote.
ja: お客様は、配送料を選択するまでは購入手続きを完了できません。

en: Customers can still checkout without selecting a shipping quote.
ja: 配送料金を選択せずチェックアウトできます。

en: Default pickup address is: <br />!address
ja: 初期設定の集荷場所:<br />!address

en: - Store default -
ja: 店舗の初期設定

en: When delivering products to customers, the original location of the product must be known in order to accurately quote the shipping cost and set up a delivery. If this pickup address is left blank, this product will default to the <a href="!url">store pickup address</a>.
ja: 商品をお客様へ届ける際に、正確な配送料の見積と配送の為に商品集荷の基本の住所を決めておかなければなりません。この入力フォームは店舗全体の初期設定の集荷住所となります。商品毎の集荷住所が空欄の場合、<a href="!url">初期設定の集荷住所</a>使用します。

en: Shipping settings form.
ja: 配送設定フォーム

en: Receiving quotes...
ja: 配送料金中...

en: Order @id
ja: 注文 @id

en: @property must be a positive number. No commas and only one decimal point.
ja: @property には正の値を入力してください。カンマは入力せず、小数点はひとつだけです。

en: - Reset fields -
ja: - フィールドをリセット -

en: Set the conditions that will return a UPS quote.
ja: UPSの料金を返す条件を設定します。

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package. Orders with one kind of product will still use the package quantity to determine the number of packages needed, however.
ja: 各商品が別々またはオールインワンパッケージの配送として料金請求されるかどうかを示します。しかしながら、商品の一つの種類を持つ注文は必要なパッケージ数を決めるためにまだパッケージの数量を使用します。

en: Package insurance
ja: パッケージ保険

en: UPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ja: UPSはPHPの<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>ライブラリーが必須です。

en: USPS Domestic
ja: USPS国内便

en: Set the conditions that will return a USPS quote.
ja: USPS配送料金を返す条件を設定します。

en: USPS envelope services
ja: USPS郵便サービス

en: USPS parcel services
ja: USPS小包サービス

en: Set the conditions that will return a USPS International quote.
ja: USPS国際配送料金を返す条件を設定します。

en: USPS international envelope services
ja: USPS国際郵便サービス

en: USPS international parcel services
ja: USPS国際小包サービス

en: Envelope
ja: 郵便

en: U.S. Postal Service (Envelope)
ja: USPS(郵便)

en: U.S. Postal Service (Parcel)
ja: USPS(小包)

en: U.S. Postal Service (Intl., Envelope)
ja: USPS(国際郵便)

en: U.S. Postal Service (Intl., Parcel)
ja: USPS(国際小包)

en: USPS requires the PHP <a href="!simplexml_url">SimpleXML</a> library.
ja: USPSはPHPの<a href="!simplexml_url">SimpleXML</a>ライブラリーが必要です。

en: The name of the attribute used in administrative forms
ja: 管理画面で使用する属性名

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
ja: 属性名の代わりに顧客へ表示するラベルを入力してください。タイトルを表示したくなければ &lt;none&gt; と入力してください。

en: Created new option %option.
ja: 新しいオプション %option を作成しました。

en: Updated option %option.
ja: オプション %option を更新しました。

en: This product class does not have any attributes.
ja: この商品クラスには属性がありません。

en: Order has a product with a particular attribute option
ja: 注文に特定の属性オプションを持つ商品が含まれている

en: Search the products of an order for a particular option.
ja: 特定のオプションで注文の商品を検索します。

en: Attribute option
ja: 属性オプション

en: administer attributes
ja: 属性の管理

en: administer product attributes
ja: 商品属性の管理

en: administer product options
ja: 商品オプションの管理

en: Add to cart is redirecting to <br /><a href="!url">!url</a>
ja: 「カートに入れる」のリダイレクト先<br /><a href="!url">!url</a>

en: The minimum subtotal is @subtotal
ja: 最低限の小計は @subtotal です。

en: Continue shopping element
ja: 「買い物を続ける」要素

en: Ubercart will add a continue shopping to the cart page based on the settings below.
ja: 下記の設定に従って、カートページに「買い物を続ける」を追加します。

en: Continue shopping !type is: <br />!link
ja: 買い物を続ける!type: <br />!link

en: Continue shopping element display
ja: 「買い物を続ける」要素の表示

en: Make the continue shopping link send customers back to product pages after adding items to the cart.
ja: カートに商品を追加した後に「買い物を続ける」リンクをクリックすると、顧客を商品ページへ戻す。

en: If this is disabled, the URL specified below will always be used.
ja: このオプションが無効であれば、下記で指定するURLを常に使用します。

en: Default continue shopping link URL
ja: デフォルトの「買い物を続ける」リンクのURL

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.
ja: カートページで「買い物を続ける」をクリックすると移動するページを入力してください。

en: Custom continue shopping link text
ja: 「買い物を続ける」リンクのカスタムテキスト

en: Enter custom text for the continue shopping link.
ja: 「買い物を続ける」リンクのカスタムテキストを入力してください。

en: Drupal automatically adds a Home breadcrumb to the cart page.  You can use these settings to specify a custom breadcrumb to use on the cart page instead.  If a custom text is not supplied, the default Home breadcrumb will be displayed.
ja: Drupalはカートページに「ホーム」のバンくずを自動的に表示します。これらのオプションを設定することで、カートページに表示する独自のパンくずを指定することができます。カスタムテキストに入力がなければ、デフォルトのパンくず「ホーム」が表示されます。

en: Custom cart breadcrumb is: <br />!breadcrumb
ja: カートのパンくず: <br />!breadcrumb

en: Not using a custom cart breadcrumb.
ja: カートのパンくずはカスタマイズしていません。

en: Custom cart breadcrumb text
ja: カートのパンくずのカスタムテキスト

en: Enter the text for the custom breadcrumb on the cart page.
ja: カートページのパンくずをカスタマイズするテキストを入力してください。

en: Custom cart breadcrumb URL
ja: カートのパンくずのカスタムURL

en: Enter the Drupal page linked to in the custom breadcrumb on the cart view page.
ja: カートページのカスタマイズしたパンくずからリンクするDrupalページを入力してください。

en: Ubercart checkout is enabled.
ja: 購入手続きは有効です。

en: Ubercart checkout is disabled.
ja: 購入手続きは無効です。

en: Anonymous checkout is enabled.
ja: 匿名ユーザーによる購入は有効です。

en: Anonymous checkout is disabled.
ja: 匿名ユーザーによる購入は無効です。

en: Shipping fields are hidden when applicable.
ja: 配送先のフィールドを状況に応じて非表示。

en: Shipping fields are always shown.
ja: 配送先のフィールドを常に表示。

en: Checkout panes are collapsed with next buttons.
ja: 購入手続きの区画は「次へ」ボタンがあって折りたたまれています。

en: Checkout panes are expanded by default.
ja: 購入手続きの区画はデフォルトで展開されています。

en: Collapsible panes will collapse when their next buttons are clicked.
ja: 折りたたみ可能な区画は、そこの「次へ」ボタンがクリックされると折りたたまれます。

en: Collapsible panes will not collapse when their next buttons are clicked.
ja: 折りたたみ可能な区画は、そこの「次へ」ボタンがクリックされても折りたたまれません。

en: New customers receive an e-mail with their account details.
ja: 新しい顧客は、アカウントの詳細が記されたメールを受け取ります。

en: New customers will only see their details in their initial order e-mail.
ja: 新しい顧客のアカウント詳細は、最初の注文メールにのみ記されます。

en: New customer account status will be active.
ja: 新しい顧客アカウントはアクティブとなります。

en: New customer account status will be blocked.
ja: 新しい顧客アカウントはブロックされます。

en: Checkout completion page has been set to <a href="!url">!url</a>.
ja: 購入手続き完了ページは <a href="!url">!url</a> に設定されています。

en: Checkout completion page will be the default page.
ja: 購入手続き完了ページはデフォルトのページです。

en: Checkout instructions are set.
ja: 購入手続きの案内は設定されています。

en: Checkout instructions are not set.
ja: 購入手続きの案内は設定されていません。

en: Review instructions are set.
ja: 確認の案内は設定されています。

en: Review instructions are not set.
ja: 確認の案内は設定されていません。

en: Completion message is set.
ja: 完了メッセージは設定されています。

en: Completion message is not set.
ja: 完了メッセージは設定されていません。

en: Completion text for logged in users is set.
ja: ログインユーザー用の完了テキストは設定されています。

en: Completion text for logged in users is not set.
ja: ログインユーザー用の完了テキストは設定されていません。

en: Completion text for users who aren't logged in is set.
ja: 未ログインユーザー用の完了テキストは設定されています。

en: Completion text for users who aren't logged in is not set.
ja: 未ログインユーザー用の完了テキストは設定されていません。

en: Completion text for new users is set.
ja: 新しいユーザー用の完了テキストは設定されています。

en: Completion text for new users is not set.
ja: 新しいユーザー用の完了テキストは設定されていません。

en: Continue shopping text is set.
ja: 「買い物を続ける」ボタンの文字列は設定されています。

en: Continue shopping text is not set.
ja: 「買い物を続ける」ボタンの文字列は設定されていません。

en: Customer user account
ja: 顧客のユーザーアカウント

en: E-mail customer checkout notification
ja: 受注のお知らせを顧客へメール送信

en: E-mail the customer an invoice from their recent order.
ja: 最新の注文の請求書を顧客へメールで送信します。

en: Send an e-mail to the customer
ja: 顧客へメール送信

en: E-mail admin checkout notification
ja: 受注のお知らせを管理者へメール送信

en: E-mail a short order summary to an administrator when a customer checks out.
ja: 顧客が購入手続きを終えると、注文のサマリーを管理者へメールで送信します。

en: Send an e-mail to the administrator(s)
ja: 管理者へメール送信

en: Require e-mail confirmation in checkout for anonymous customers.
ja: 匿名の顧客であれば購入手続きでメールによる確認を必須とする。

en: Show/hide shopping cart contents.
ja: ショッピングカートの中身を表示/非表示。

en: View your shopping cart.
ja: カートの中を見る

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
ja: カートの<a href="!url">中を見る</a>。

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
ja: あと少しでご注文が完了します。ご入力内容を確認して、すべて正しければ「注文を送信」をクリックしてください。間違いがあれば、「戻る」ボタンを押して修正することができます。

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
ja: [store-name]にてお買い上げいただき誠にありがとうございます。ログイン中は、引き続きお買い物をお楽しみいただいたり、ご注文履歴や<a href="[order-url]">現在の注文ステータスを表示</a>していただくことができます。

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
ja[0]: <span class="num-items">@count</span> 点
ja[1]: <span class="num-items">@count</span> 点

en: The taxonomy vocabulary <a href="!edit-url">%name</a> is set as the product catalog.
ja: タクソノミーのボキャブラリー "<a href="!edit-url">%name</a>"は商品のカタログとして設定されています。

en: Catalog breadcrumb is being displayed.
ja: カタログのパンくずリストは表示されています。

en: Catalog breadcrumb is hidden.
ja: カタログのパンくずリストは表示されていません。

en: Node count is being displayed in the catalog breadcrumb.
ja: カタログのパンくずリストに商品数が表示されています。

en: Node count is not being displayed in the catalog breadcrumb.
ja: カタログのパンくずリストに商品数は表示されていません。

en: The catalog view is displaying subcategories.
ja: カタログ一覧にサブカテゴリーが表示されています。

en: The catalog view is not displaying subcategories.
ja: カタログ一覧にサブカテゴリーは表示されていません。

en: Subcategories are being displayed in @columns columns.
ja: サブカテゴリーは @columns カラムで表示されています。

en: There are @nodes product nodes displayed per page.
ja: 1ページに @nodes 商品が表示されます。

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
ja: ブロックのタイトルをカタログページトップへのリンクにする。

en: Block title is pointing to the top-level catalog page.
ja: ブロックのタイトルはカタログトップページのリンクになっています。

en: Block title is not pointing to the top-level catalog page.
ja: ブロックのタイトルはカタログトップページのリンクになっていません。

en: Expanding categories in the catalog block.
ja: カタログブロック内でのカテゴリーを展開します。

en: Not expanding categories in the catalog block.
ja: カタログブロックのカテゴリーは展開されていません。

en: The number of nodes in a category are being shown in the catalog block.
ja: カテゴリーブロックに商品数は表示されています。

en: The number of nodes in a category are not being shown in the catalog block.
ja: カテゴリーブロックに商品数は表示されていません。

en: Display products in the catalog in a grid.
ja: 商品のカタログをグリッド表示する。

en: Products are displayed in a grid.
ja: 商品はグリッド表示されています。

en: Products are displayed in a table list.
ja: 商品はテーブルリストで表示されています。

en: If unchecked, the default table display will be used and the settings on this form will be ignored.
ja: チェックされていなければ、初期設定のテーブル表示が使われ、このフォームの設定は無視されます。

en: Number of columns in the product grid
ja: グリッド1行に並ぶカラム数

en: The grid will be displayed in @columns columns.
ja: グリッドは @columns カラムで表示されています。

en: Displayed fields
ja: 表示されるフィールド

en: The checked fields will be included in the product grid for each product in your catalog.
ja: チェックされたフィールドが商品ごとのグリッドに表示されます。

en: Product SKU
ja: 商品SKU

en: Default product image
ja: 初期設定の商品画像

en: The image will always be included in the product grid.
ja: 画像は常に商品グリッドに表示される。

en: Add to cart form
ja: "カートへ入れる" フォーム

en: Attribute selection elements
ja: 商品属性の選択要素

en: Adds any available attribute selection form elements to the add to cart form if displayed in the grid.
ja: グリッドに表示される場合、カートに入れるフォームでの任意の商品属性選択フォーム要素を追加します。

en: Vocabulary !name has been identified as the Ubercart catalog.
ja: " !name " というボキャブラリーはUbercartのカタログに指定されています。

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or add one on the <a href="!admin_vocab">taxonomy admin page</a> first, if needed.
ja: ボキャブラリーがUbercartカタログとして認識されていません。必要に応じて、<a href="!admin_catalog">このページ</a>で選択するか、または初めに<a href="!admin_vocab">タクソノミー管理ページ</a>で追加するかして下さい。

en: Block settings:
ja: ブロックの設定

en: Product grid settings
ja: 商品グリッドの設定

en: Check all
ja: すべてをチェック

en: Uncheck all
ja: すべて選択解除

en: You must select at least one file to delete.
ja: 削除するには、少なくとも1つのファイルを選択する必要があります。

en: Delete affected files
ja: 削除で影響を受けるファイル

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. (S)FTP, SCP) if your file exceeds this size.<br />The module will automatically detect files you upload using an alternate method.
ja: アップロード可能な最大ファイルサイズは %size バイトです。あなたのファイルがこのサイズを超える場合、ディレクトリーにファイルをアップロードする異なる方法(例えば(S)FTOやSCP)を使用する必要があります。<br />モジュールは別の方法を使用してアップロードするファイルを自動的に検出します。

en: The selected file(s) have been deleted.
ja: 選択したファイルが削除されました。

en: One or more files could not be deleted.
ja: 1つまたは複数のファイルを削除できませんでした。

en: The file %file has been uploaded to %dir
ja: %file は %dir にアップロードされました。

en: Ubercart file expiration(s)
ja: Ubercartファイルの有効期限

en: Renew purchased files
ja: 購入したファイルを更新

en: Renew purchased files if the order status matches.
ja: 注文ステータスに一致する場合、購入したファイルを更新します。

en: Update all file expirations for this order.
ja: この注文のファイルの有効期限を更新します。

en: Notify customer when a file is granted
ja: ファイルが付与される時、お客様に通知します。

en: Notify the customer when they have had a file granted on their user.
ja: それらのユーザーに与えられたファイルを持つ時にお客様に通知します。

en: File Downloads for Order# [order-id]
ja: 注文番号[order-id]のファイルダウンロード

en: Your order (order# [order-link]) at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
ja: [store-name] でのファイルダウンロードを含むあなたのご注文です。(注文番号# [order-link])以下のリンクでアクセスできます:
    
    [file-downloads]
    
    これらのファイルをダウンロード後、これらのリンクには有効期限が発生します。再度ダウンロードしたい場合、[site-login] にログインし、"マイアカウント"を訪問して下さい。.
    
    ご利用ありがとうございます。
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Renew the files on an order.
ja: 注文のファイルを更新します。

en: renewal
ja: 更新

en: Send an order email regarding files.
ja: ファイルについての注文メールを送信します。

en: File expiration
ja: ファイルの有効期限

en: E-mail for granted files
ja: 与えられたファイルのメール

en: The "From" address.
ja: 「送信者」アドレス。

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
ja: お知らせを受け取るメールアドレスを入力してください。複数の場合は改行で区切ります。注文トークンを使用して動的にメールアドレスを指定することができます。

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients field, the subject, and the message body.
ja: 受信者、件名、メッセージ本文フィールドで置換パターンを使用できるようにします。

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
ja: 注文 @order_id に関連する @email へメール送信するのに失敗しました。

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
ja: ダウンロードが完了した時、もう一度ダウンロードするには、ページを再読込する必要があります。(権限が必要です)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
ja: クリックする時に数が増加しますが、ダウンロードはファイル転送が完了するまではカウントされません。

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
ja: ファイルのダウンロードには、ダウンロード加速機能またはまたは、ダウンロードして自分自身をロックアウトする可能性のある機能を使用しないでください。

en: The file you requested does not exist.
ja: 要求されたファイルは存在しません。

en: You have reached the download limit for this file.
ja: このファイルはダウンロード制限に達しています。

en: A hook denied your access to this file.
ja: フックはこのファイルへのアクセスを拒否されました。

en: Add file downloads through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which file download access will be triggered.
ja: このページを介してファイルダウンロードを追加し、それらが適用されるのはどの注文かを制限するために<a href="!url">条件付きアクションインターフェイス</a>を使用します。最も重要なのはファイルダウンロードのアクセスが引き起こされる注文ステータスです。

en: You must add files at the !url in order to attach them to a user.
ja: ユーザーに添付するには!urlでファイルを追加する必要があります。

en: Ubercart file download administration page
ja: Ubercart ファイルダウンロード管理ページ

en: Select a file to add as a download. Newly added files will inherit the settings at the !url.
ja: ダウンロードとして追加するファイルを選択します。新しい追加ファイルは!urlでの設定を継承します。

en: Ubercart file product feature settings page
ja: Ubercartファイル商品機能設定ページ

en: A negative download limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
ja: 負のダウンロード制限は意味がありません。正の整数、または無制限にするには空のままにしてください。

en: A negative address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
ja: 負のアドレス制限は意味がありません。正の整数、または無制限にするには空のままにしてください。

en: The date %date has already occurred.
ja: 日付%dateは過ぎています。

en: A negative expiration quantity does not make sense. Use the polarity control to determine if the time should be added or subtracted.
ja: 負の有効な量は意味がありません。時間を追加されるか、減算された場合、決定するために極性制御に使用します。

en: No files can be downloaded by this user.
ja: このユーザーにはどのファイルもダウンロードされていません。

en: You must add files at the !url in order to attach them to a model.
ja: モデルにそれらを添付するために !url でファイルを追加する必要があります。

en: This is the SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
ja: これはファイルダウンロードを入手するために購入する必要があるSKUです。

en: Use these options to override any global download limits set at the !url.
ja: !urlでの任意の全体的なダウンロード制限セットを上書きするにはこれらのオプションを使用します。

en: Ubercart product settings page
ja: Ubercart商品設定ページ

en: File limitations
ja: ファイルの制限

en: Override download limit
ja: ダウンロード制限を上書き

en: Override the amount of times a customer can download this file after the product has been purchased.
ja: お客様が商品購入後このファイルをダウンロードできる回数を上書きします。

en: The number of times this file can be downloaded.
ja: このファイルをダウンロードできる回数。

en: Override location limit
ja: 場所制限を上書き

en: Override the amount of locations (IP addresses) a customer can download this file from after the product has been purchased.
ja: お客様が商品購入後このファイルをダウンロードできる場所(IPアドレス)の数を上書きします。

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from.
ja: このファイルをダウンロードできるユニークIPの数。

en: Override time limit
ja: 時間制限の上書き

en: Override the amount of time a customer can download this file after the product has been purchased.
ja: お客様が商品購入後このファイルをダウンロードできる時間を上書きします。

en: How long after this product has been purchased until this file download expires.
ja: この商品が購入されてからこのファイルがダウンロード期限切れになるまでどの位か。

en: A negative IP address limit does not make sense. Please enter a positive integer, or leave empty for no limit.
ja: 負のIPアドレス制限は意味をなしません。正の整数を入力するか、無制限にするには空白にして下さい。

en: You set the granularity (%gran), but you did not set how many. Please enter a positive non-zero integer.
ja: 粒度を設定しました(%gran)が、どの位かを設定していません。正のゼロでない整数を入力して下さい。

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is recommended to choose a path outside the web root.
ja: ファイルダウンロードに使用されるファイルが配置される絶対(またはDrupalルートからの相対)パス。セキュリティー上の理由により、ウェブルート外のパスを選択することを推奨されます。

en: Warn about purchasing duplicate files
ja: 重複ファイルの購入について警告をする

en: If a customer attempts to purchase a product containing a file download, warn them and notify them that the download limits will be added onto their current limits.
ja: お客様がファイルダウンロードを含む商品を購入使用する場合、彼らに警告し現在の制限にダウンロード制限が追加されることを通知します。

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
ja: この回数ファイルダウンロードができます。無制限なら空のままにしてください。

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
ja: ファイルダウンロードすることができるユニークなIPアドレス数です。無制限なら空のままにしてください。

en: The directory %dir was deleted.
ja: ディレクトリー%dirが削除されました。

en: The directory %dir could not be deleted.
ja: ディレクトリー%dirが削除されませんでした。

en: The directory %dir could not be deleted because it is not empty.
ja: 空でないためディレクトリー %dir が削除されませんでした。

en: The file %dir was deleted.
ja: ファイル %dir が削除されました。

en: The file %dir could not be deleted.
ja: ファイル %dir が削除されませんでした。

en: %user has had all of his/her downloadable files removed.
ja: %user がダウンロード可能な全てのファイルを削除しました。

en: %user has had %file removed from his/her downloadable file list.
ja: %user がダウンロード可能なファイルのリストから %file を削除しました。

en: %user has had download privileges of %file renewed.
ja: %user は %file 更新のダウンロード権限を持っています。

en: %user has been allowed to download %file.
ja: %user は %file をダウンロードできます。

en: Displaying @orders orders at a time on the admin overview
ja: 管理画面の一覧ページで1度に @orders 件の注文を表示

en: Order logging is enabled.
ja: 注文のログ記録は有効です。

en: Order logging is disabled.
ja: 注文のログ記録は無効です。

en: Addresses on order view pages are capitalized.
ja: 注文表示画面の住所を大文字にします。

en: Addresses on order view pages are not capitalized.
ja: 注文表示画面の住所を大文字にしません。

en: Allow customers to view order invoices from their order history.
ja: 顧客が注文履歴で請求書を表示できるようにする。

en: Enabling this feature allows pop-up invoices to be opened when a particular order is being viewed.
ja: この機能を有効にすると、特定の注文を表示する際に請求書がポップアップで開きます。

en: Customers are allowed to view order invoices from their accounts.
ja: 顧客は自分のアカウントから注文の請求書を表示することができます。

en: Customers are not allowed to view order invoices from their accounts.
ja: 顧客は自分のアカウントから注文の請求書を表示することができません。

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers which is configured through <a href="!url">Conditional actions</a>.
ja: サイト上で表示する請求書のテンプレートを選択してください。<br />これは、<a href="!url">条件付きアクション</a>で設定するメールの請求書で使用するテンプレートとは別個のものです。

en: You are using the %template order invoice template.
ja: 注文の請求書のテンプレートに %template を使用しています。

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
ja: アカウントの詳細を、ご入力いただいたメールアドレスに送信いたしました。<br /><br /><strong>ユーザー名:</strong> @username<br /><strong>パスワード:</strong> @password

en: User @uid - @mail
ja: ユーザー @uid - @mail

en: This order has been modified by another user, changes cannot be saved.
ja: この注文は他のユーザーによって修正が加えられており、変更は保存されませんでした。

en: Ubercart order object
ja: Ubercartのorderオブジェクト

en: Order line item
ja: 注文項目

en: Original order
ja: 元の注文

en: E-mail requested for order status update
ja: 注文ステータスの更新で送信するメール

en: E-mail an order update notification
ja: 注文更新の情報をメール送信

en: Notify the customer when the order status is changed.
ja: 注文ステータスが変更された場合に顧客へ通知します。

en: If the order status is not still In Checkout.
ja: 注文ステータスがもはや購入手続きでない場合。

en: Returns TRUE if the current order status matches the status specified below.
ja: 現在の注文ステータスが以下で指定した状態と一致すればTRUEを返します。

en: Returns TRUE if the current order total is within the parameters below.
ja: 現在の注文合計が以下のパラメータの範囲内にあればTRUEを返します。

en: Check the user name.
ja: ユーザー名をチェック

en: Order: User
ja: 注文: ユーザー

en: Returns TRUE if the user name matches the condition.
ja: ユーザー名が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user email address.
ja: ユーザーのメールアドレスをチェック

en: Returns TRUE if the user email addresses matches the condition.
ja: ユーザーのメールアドレスが条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user creation date.
ja: ユーザーの登録日時をチェック

en: Returns TRUE if the user creation date matches the condition.
ja: ユーザーの登録日時が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時をチェック

en: Returns TRUE if the user last login date matches the condition.
ja: ユーザーの最終ログイン日時が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the user language setting.
ja: ユーザーの言語設定をチェック

en: Returns TRUE if the user language setting matches the condition.
ja: ユーザーの言語設定が条件に一致する場合にTRUEを返します。

en: Check the role of the user.
ja: ユーザーの役割をチェック

en: Send an order email
ja: 注文メールを送信

en: Email an order invoice
ja: 注文の請求書をメール送信

en: - All products -
ja: - 全商品 -

en: Selecting "- All products -" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
ja: 「- 全商品 -」を選択すると、その他の選択を上書きし、注文に含まれる商品数の合計を返します。

en: User was created before the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時より以前に登録されている。

en: User was created on or before the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時またはそれ以前に登録されている。

en: User was created on the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時に登録されている。

en: User was not created on the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時には登録されていない。

en: User was created on or after the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時またはそれ以降に登録されている。

en: User was created after the specified date.
ja: ユーザーが指定の日時より後に登録されている。

en: User creation date
ja: ユーザーの登録日時

en: User last logged in before the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時より以前。

en: User last logged in on, or before the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時またはそれ以前。

en: User last logged in on the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時。

en: User did not log in last on the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時ではない。

en: User last logged in on or after the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時またはそれ以降。

en: User last logged after the specified date.
ja: ユーザーが最後にログインしたのは指定の日時より以降。

en: User last login date
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: User language setting
ja: ユーザーの言語設定

en: If you use an <em>AND</em> case and want to check a custom role, make sure <em>authenticated user</em> is checked too or the condition will return FALSE.
ja: もしも、<em>AND</em>を選択しつつ独自の役割もチェックしたい場合は、<em>登録ユーザー</em>にもチェックを入れてください。そうしなければ条件はFALSEを返してしまいます。

en: You can make use of the replacement patterns in the recipients, the subject, and the template file.
ja: 受信者や件名、テンプレートファイルに置換パターンを使用することができます。

en: Select the invoice template to use for this email.
ja: このメールに使用する請求書のテンプレートを選択してください。

en: Included information
ja: 記載する情報

en: Show the business header and shipping method.
ja: ビジネスヘッダーと配送方法を表示。

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
ja: 上記のすべてに加え、ヘルプテキストおよびメールテキスト、店舗フッターを表示。

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
ja: 上記のすべてに加え、「ありがとう」メッセージを表示

en: Attempted to e-mail an invoice with no recipient.
ja: 受信者なしで請求書をメール送信しようとしました。

en: Customer number: !user_link
ja: 顧客番号: !user_link

en: Use this button to create a custom order status: !create_form
ja: 独自の注文ステータスを作成: !create_form

en: Order panes on %screen screen:
ja: %screen 画面の注文区画:

en: view own orders
ja: 自分の注文を表示

en: unconditionally delete orders
ja: 無条件で注文を削除

en: View orders with a particular order status.
ja: 特定の状態を持つ注文を表示。

en: View order.
ja: 注文を表示。

en: View order invoice.
ja: 注文の請求書を表示。

en: Delete an order
ja: 注文を削除

en: The physical weight.
ja: 物理的な重さ。

en: Fixed %count predicates with the action "uc_order_email_invoice".
ja: %count 個の述部をアクション「uc_order_email_invoice」で修正しました。

en: Removed new users' passwords from order data.
ja: 新しいユーザーのパスワードを注文データから削除しました。

en: Product image widget
ja: 商品画像表示方式

en: The selected widget will be used to display a zoomed version of product images when they are clicked.
ja: 選択された方式が、クリック時に拡大された画像表示の際に使用されます。

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is enabled.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームで数量フィールドが有効です。

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is disabled.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームで数量フィールドが無効です。

en: The <em>Add to Cart</em> form is enabled in product teasers.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームがティーザーで有効です。

en: The <em>Add to Cart</em> form is disabled in product teasers.
ja: <em>カートに入れる</em>フォームがティーザーで無効です。

en: Teaser and catalog pages: %text
ja: ティーザーとカタログページ: %text

en: Product view pages: %text
ja: 商品詳細ページ:%text

en: Displayed product fields:
ja: 表示する商品フィールド:

en: The following features are enabled:
ja: 下記のフィーチャーが有効:

en: Default image support configured for Ubercart products using CCK and ImageCache.
ja: CCKとImageCacheを使用して、Ubercartの商品で使用するデフォルトの画像サポートを設定しました。

en: This product class already exists.
ja: この商品クラスはすでに存在します。

en: This is a node type provided by another module. Only custom node types may become product classes.
ja: これは他のモジュールによるノードタイプです。商品クラスにすることができるのは、独自のノードタイプだけです。

en: Ubercart product settings
ja: Ubercartの商品設定

en: Product image field
ja: 商品画像フィールド

en: The selected field will be used on Ubercart pages to represent the products of this content type.
ja: このコンテンツタイプの商品を表すのに、選択したフィールドをUbercartのページで使用します。

en: Product module form.
ja: 商品モジュールのフォーム。

en: Node description. (View tab)
ja: ノードの説明。（表示タブ）

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules.
ja: コアの画像サポートを自動的に設定するには、<a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>、および<a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>、<a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a>モジュールを<a href="!url">有効</a>にしてください。

en: The Image file field has not been created for products.
ja: 商品の画像ファイルフィールドが作成されていません。

en: Some or all of the expected Imagecache presets ("!presets") have not been created. Ubercart will not display images in certain places.
ja: 期待されるImagecacheプリセット ("!presets") のいくつか、またはすべてが作成されていません。Ubercartは画像を特定の位置に表示できません。

en: Some Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
ja: Imagecacheのプリセットのなかで、画像を変更するアクションのないものがあります。画像はオリジナルのままで表示されます。

en: field_image_cache set as the Ubercart image for products and product classes.
ja: Ubercartの商品や商品クラスの画像として field_image_cache を設定しました。

en: The manufacturer's suggested price.
ja: 製造者が示した価格。

en: The price for which the product is sold.
ja: 商品購入時の価格。

en: Is a product
ja: 商品である

en: Check for the fields provided by the Ubercart product module.
ja: Ubercartのproductモジュールによって提供されたフィールドをチェック。

en: Buy it now button
ja: 「今すぐ買う」ボタン

en: Product kit cart display
ja: カートでの組み合わせ商品の表示方法

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
ja: 個別の商品として。顧客は組み合わせ商品に含まれている商品を自由に追加したり削除することができます。下記で入力された割引は組み合わせ商品の価格には適用されません。

en: Product kit discounts are not applied because the customer can remove components from their cart.
ja: 組み合わせ商品に含まれている商品を顧客が取り除くことができるので、組み合わせ商品の割引は適用されません。

en: Enter a positive or negative value to raise or lower the item price by that amount. This change is applied to each %product in the kit.
ja: 正または負の値を入力して、アイテムの価格を上下することができます。この変更は組み合わせ商品に含まれているそれぞれの%productに適用されます。

en: Total price
ja: 合計価格

en: If this field is set, the discounts of the individual products will be recalculated to equal this value. Currently, the total sell price is %price.
ja: このフィールドが設定されると、その値に等しくなるように個々の商品の割引額が再計算されます。現在、販売価格の総額は %price です。

en: Product kits do not have an image field. You may add a %field_name at the <a href="!add_url">Add field page</a> and make sure it is set as the Ubercart image in the <a href="!edit_url">content type settings</a> under the Ubercart product settings fieldset.
ja: 組み合わせ商品には画像フィールドがありません。<a href="!add_url">フィールドの追加ページ</a>で %field_name を追加することができますので、<a href="!edit_url">コンテンツタイプの設定</a>にある商品設定のフィールドセットでUbercartの画像として設定されているか確認してください。

en: administer product kits
ja: 組み合わせ商品の管理

en: Product kits
ja: 組み合わせ商品

en: Configure the product kit settings.
ja: 組み合わせ商品の設定を行います。

en: field_image_cache set as the Ubercart image for product kits.
ja: field_image_cache を組み合わせ商品の画像として設定しました。

en: All sales reports are <b>GMT !offset</b> (Default site timezone)
ja: 全ての売り上げレポートは<b>GMT !offset</b> （世界標準時からの時差　初期設定のタイムゾーン)で表示されます。

en: Delete expiration of %role_name role for the user %user_name?
ja: ユーザー%user_nameの役割%role_nameの有効期限を削除しますか?

en: Deleting the expiration will give %user_name privileges set by the %role_name role indefinitely unless manually removed.
ja: 有効期限を削除すると、役割 %role_name の権限セットを別途削除しない限り無期限で %user_name に与えることになります。

en: Invalid user id or role id.
ja: 正しくないユーザーIDと役割IDです

en: Ubercart role expiration
ja: Ubercartの役割の有効期限

en: Update all role expirations for this order.
ja: この注文の全ての役割が時間切れになる更新

en: Notify customer when a role is granted
ja: 役割が付与される時にお客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role granted on their user.
ja: 役割がユーザーに与えられた時お客様に通知します

en: Notify customer when a role is revoked
ja: 役割が取り消された時お客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role revoked from their user.
ja: 役割がユーザーから取り消された時お客様に通知します

en: Notify customer when a role is renewed
ja: 役割が更新された時お客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role renewed on their user.
ja: ユーザーの役割に更新があった時お客様へ通知します

en: Notify customer when a role is about to expire
ja: 役割が期限切れになる時お客様へ通知

en: Notify the customer when they have had a role that is about to expire.
ja: 役割が期限切れになる時、お客様へ通知します

en: Renew the roles on an order.
ja: 注文の役割を更新

en: Send an order email regarding roles.
ja: 注文の役割の説明をメールで送信します。

en: E-mail for granted roles
ja: メールの役割を付与

en: E-mail for revoked roles
ja: 取り消された役割のメール

en: E-mail for renewed roles
ja: 更新された役割のメール

en: E-mail for role expiration reminders
ja: 役割期限切れ通知のメール

en: Add roles through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to limit which orders they are applied to. Most important is the order status on which role granting will be triggered.
ja: このページを介する役割を追加し、<a href="!url">どの注文に適用されるかを限定するため条件付きアクションインターフェイス</a>を使用します。最も重要なのはどの役割付与がトリガーされる注文状態です。

en: Ubercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
ja: 役割割当機能を持つ商品を購入した時に、Ubercartは特定の役割をお客様に付与します。これらは永続的か、または一時的な役割です。ここでは、一時的な役割が期限切れに設定された時表示/編集ができます。

en: Ubercart roles
ja: Ubercartの役割

en: Pending Expirations
ja: 保留中の有効期限

en: Add/remove time
ja: 追加/削除の時刻

en: You need to <a href="!url">create new roles</a> before any can be added as product features.
ja: 商品特徴として追加される前に<a href="!url">役割を追加</a>する必要があります。

en: This is the SKU of the product that will grant the role.
ja: これは役割を与えられる商品のSKUです。

en: Check if this product SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
ja: 役割の割当を使用するこの商品のSKUが配送可能な商品に関連する場合、チェックして下さい。

en: Expiration period
ja: 有効期限

en: Override the default ending expiration
ja: デフォルトの期限終了を上書きします

en: Relative from activation time
ja: アクティベーションからの相対時間

en: Absolute role ending
ja: 役割の絶対的終了時間

en: From the time the expiration period started.
ja: 有効期限開始の時から。

en: When this expiration period will end.
ja: 有効期限の終了日時。

en: The specified date !date has already occurred. Please choose another.
ja: 指定した日付!dateは既に過ぎています。別の日を選んで下さい。

en: The combination of SKU and role already exists for this product.
ja: SKUと役割の組み合わせはこの商品に既に存在します。

en: <strong>Expiration:</strong> !date<br />
ja: <strong>有効期限:</strong> !date<br />

en: Global expiration
ja: 全体的な有効期限

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
ja: <strong>量による引き延ばし:</strong> はい

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
ja: <strong>量による引き延ばし:</strong> いいえ

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
ja: Ubercartが指定された商品を購入したお客様に付与することができる役割です。すべての役割がチェックされない場合、すべて商品を追加できる対象となります。

en: The expiration of %role_name role for the user %user_name has been deleted.
ja: ユーザー%user_nameの役割%role_nameの有効期限は削除されました。

en: %user has had the %role role revoked.
ja: %userが持っていた役割%roleは失効しました。

en: %user has been granted the %role role.
ja: %userに%roleが付与されました。

en:  It will expire on %date
ja:  %dateに有効期限となります。

en: No SKU found.
ja: SKUがありません。

en: administer product stock
ja: 商品在庫の管理

en: !country version !version is enabled.
ja: !country バージョン!version は有効です。

en: !country version !version is disabled.
ja: !country バージョン!version は無効です。

en: Country file @file could not import or had no install function.
ja: 国ファイル @file をインポートできないか、またはインストール関数がありません。

en: Store address:<br />!address
ja: 店舗所在地:<br />!address

en: Not set yet.
ja: 未設定。

en: Store e-mail address is %email.
ja: 店舗のメールアドレスは %email です。

en: Store e-mail address is not set.
ja: 店舗のメールアドレスは設定されていません。

en: Help page is <a href="!url">!url</a>.
ja: ヘルプページは <a href="!url">!url</a> です。

en: Help page is not set.
ja: ヘルプページは設定されていません。

en: Store admin page is displaying: <br />@display
ja: 店舗の管理ページは以下の形式で表示されています: <br />@display

en: Customer's %billing is being used in lists.
ja: 顧客の%billingは一覧に使用されています。

en: Footer using !footer
ja: フッターは !footer を使用しています。

en: Currency format: @format
ja: 通貨の書式: @format

en: Weight format: @weight
ja: 重さの書式: @weight

en: Date format: @date
ja: 日付の書式: @date

en: Warning: @count orders were found with addresses in this country. Removing this country now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling this country instead.
ja: 警告: この国の住所を使用している注文が@count件あります。いまこの国を除去すると、これらの注文ページを表示する際にエラーが発生します。除去せずこの国を無効にしてはいかがでしょうか。

en: Prices will be altered by enabled price alterers in their order in the table above.
ja: 上記テーブルでの順番に従って有効な価格変換による価格の変換がおこなわれます。

en: Price formatter
ja: 価格のフォーマット設定

en: Cancel changes
ja: 変更をキャンセル

en: Price alterers
ja: 価格変換

en: Price handler configuration saved.
ja: 価格ハンドラの設定を保存しました。

en: @field is enabled.
ja: @field は有効です。

en: @field is disabled.
ja: @field は無効です。

en: @title is %default.
ja: @title は %default です。

en: @title is not set.
ja: @title は設定されていません。

en: uc_add_js() has been deprecated. Use drupal_add_js() in your code.
ja: uc_add_js() は非推奨です。 drupal_add_js() を使用してください。

en: Price handler settings
ja: 価格ハンドラの設定

en: Select which price handlers to use for your store.
ja: サイトでどの価格ハンドラを使用するか選択してください。

en: The Recurring Fees module was removed from core between Ubercart 2.0-rc1 and 2.0-rc2. If you were using it, it has been disabled and should be removed from your ubercart/payment directory if the old verion remains. You may continue using the module by downloading and installing the latest <a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a> release from drupal.org.  New features for the module will be developed in the contributed version of the module starting with the 6.x-2.x branch.
ja: Ubercart 2.0-rc1 から 2.0-rc2 となるまでに、Recurring Feesモジュールがコアから除かれました。もしも使用していたなら無効となりますので、ファイルをubercart/paymentディレクトリーから削除してください。drupal.orgから最新の<a href="http://drupal.org/project/uc_recurring">UC Recurring 6.x-1.x</a>リリースをダウンロードしてインストールすることにより、モジュールの使用を続けることができます。モジュールの新しい機能は 6.x-2.x 以降のバージョンで開発されています。

en: 'uc_notify_store_help_page' renamed to 'uc_store_help_page' in variable table
ja: 変数テーブルの 'uc_notify_store_help_page' は 'uc_store_help_page' に名前が変わりました。

en: Default price handler
ja: デフォルトの価格ハンドラ

en: The default handler alterer is simply responsible for prefixing various product prices for display.
ja: デフォルトのハンドラ変換は、単に様々な商品の価格を表示する役割を果たします。

en: The default handler formatter passes prices through a single currency formatter based on the store currency display settings.
ja: デフォルトのハンドラフォーマッターは、店舗の通貨表示設定に従って、価格を単一の通貨フォーマッターに通します。

en: List Price:
ja: 希望小売価格:

en: Cost:
ja: 原価:

en: Price:
ja: 価格:

en: Tax Name
ja: 税金名

en: Total taxable amount
ja: 総課税価額

en: Total tax collected
ja: 総徴収税額

en: * No information on jurisdiction, tax rate, or taxable amount is available for this line.
ja: * 管轄区域、税率や課税額に関する情報はこの行で入手できません。

en: Customize tax report parameters
ja: 「消費税申告用レポート」項目をカスタマイズする

en: Adjust these values and update the report to build your sales tax report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ja: ご自分の「消費税申告用レポート」を作成します。以下の項目を選択し、「レポートのアップデート」をクリックしてください。一度登録されるとレポートはブックマークされて次回から簡単に呼び出すことが出来ます。

en: Sales tax report
ja: 消費税申告用レポート

en: Taxed products
ja: 税額を加算する商品

en: Shippable products
ja: 配送可能な商品

en: Any product
ja: 全ての商品

en: No rates available.
ja: 有効な税率はありません。

en: Add a tax rate
ja: 税率を追加する

en: Apply tax to any product regardless of its shipability.
ja: 配送の有無にかかわらず、税額を加算する

en: Apply tax to shippable products only.
ja: 配送が必要な商品だけに税額を加算する

en: "Blank line" product
ja: "空白行"商品

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
ja: 特定の商品種別に限って税額を加算する

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
ja: 税金の重さによってソートされ、順に適用されます。この値は、その他の税金を商品項目に含めるのに必要な時に重要です。

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
ja: 税率は正の数でなければいけません。カンマは不要で小数点のみです。

en: Tax rate %name saved.
ja: 税率%nameが保存されました。

en: Copy of !name
ja: !nameのコピー

en: Tax rate %name cloned.
ja: 税率%nameが複製されました。

en: That tax rate does not exist.
ja: その税率は存在しません。

en: This action cannot be undone. Any orders that have been charged this tax may lose tax if you proceed.<br />If you just want this tax to no longer be applied to orders, consider disabling its predicate instead.
ja: この処理は取り消しできません。処理を先に進めるとこの税が含まれる任意の注文は税額を失うことになります。<br />注文にこの税をもはや適用させる必要がない場合、代わりに述部を無効にするようにして下さい。

en: Tax rate %name deleted.
ja: 税率%nameが削除されました。

en: Tax rule
ja: 税金のルール

en: Calculate taxes
ja: 税金の計算

en: Apply !name
ja: !nameの適用

en: Add tax rates through this page and then use the <a href="!url">conditional actions interface</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate conditions configuration page.
ja: このページで税率を追加し、それらが適用されるのはどの注文かを制限する税金に条件を追加するために<a href="!url">条件付きアクションインターフェイス</a>を使用します。特に重要なものは配送可能な住所の地理的領域の条件です。特定の税率条件設定ページにジャンプする条件リンクを使用します。

en: Configure the tax rates and settings.
ja: 税率等の設定をします。

en: Edit a tax rate
ja: 税規則の編集

en: Not configured.
ja: 設定されていません。

en: Numeric
ja: 数値

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: User @uid entered a @method payment of @amount for order @order_id.
ja: ユーザー@uidは注文@order_idの@amountの@method支払いを入力しました。

en: Log full API response messages from Authorize.net for debugging.
ja: デバッグのためAuthorize.netからの全てのAPI応答メッセージを記録します。

en: Debug response: !data
ja: デバッグレスポンス: !data

en: Policy message
ja: 規定についてのメッセージ

en: Help message shown at checkout.
ja: 購入手続きで表示されるヘルプメッセージ

en: <b>@type failed.</b>
ja: <b>@type 失敗しました。</b>

en: Unexpected acknowledgement status: @status
ja: 予期しない応答ステータス: @status

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Larger values take precedence.
ja: 異なる配送タイプの商品が注文されている時、お会計では配送方法は引用されて決定します。値が大きいほど優先されます。

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
ja[0]: <br />%list方法はどの配送方法とも互換性があります。
ja[1]: <br />%list方法はどの配送方法とも互換性があります。

en: Ubercart shipment object
ja: Ubercart配送オブジェクト

en: A shipment is saved
ja: 配送を保存しました

en: Fulfillment
ja: 処理

en: Shipment
ja: 配送

en: The name shown to distinguish it from other weightquote methods.
ja: 他の重量料金の方法からそれを区別するために名前が表示されます。

en: The starting price for weight-based shipping costs.
ja: 重量ベースの配送料金の開始価格

en: !sign per !unit
ja: !unit毎の!sign

en: Weight quote shipping method was updated.
ja: 重量料金の配送方法が更新されました。

en: Created and enabled new weight quote shipping method.
ja: 重量料金の配送方法が追加され、有効になりました。

en: Weight quote shipping method deleted.
ja: 重量料金の配送方法を削除しました。

en: Shipping rates by weight
ja: 重量による配送料金

en: Fetch a weightquote shipping quote.
ja: 重量による配送料金を検索します。

en: Edit weight quote method
ja: 重量料金方法の編集

en: Delete weight quote method
ja: 重量料金方法の削除

en: If you do not have an account yet, you should <a href="!url">register now</a>.
ja: もしもアカウントをお持ちでないなら、<a href="!url">いますぐ登録</a>してください。

en: No file downloads available.
ja: ダウンロード可能なファイルがありません。

en: No changes have been logged for this order.
ja: この注文に記録されている変更はありません。

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).  Use with caution: this is unescaped raw input.
ja: 管理者による最新の注文コメント（注文時の管理者コメントを除く）。注意: ユーザーが入力した RAW データ

en: No image widgets installed.
ja: 画像ウィジェットがインストールされていません。

en: Product class saved.
ja: 商品クラスを保存しました。

en: Are you sure you want to delete the %type product class?
ja: 商品クラス %type を本当に削除しますか？

en: The node type associated with this product class will revert to a standard node type.
ja: この商品クラスと結びつけられたノードタイプは、標準的なノードタイプに戻ります。

en: Grant or renew purchased roles
ja: 購入用の役割を付与または再生成します。

en: Grant or renew purchased roles if the order status matches.
ja: 注文状態に一致した場合、購入用の役割を付与または再生成します。

en: Display messages to alert users of any new or updated roles.
ja: 新規または更新されたすべての役割のユーザーへ、注意を喚起するメッセージを表示します。

en: Make permanent
ja: 恒久的にする

en: The expiration of your %role_name role has been deleted.
ja: 役割%role_nameの有効期限は削除されました。

en: Your %role role has been revoked.
ja: あなたの役割 %role は失効しました。

en: You have been granted the %role role.
ja: あなたに役割 %role が付与されました。

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
ja: SKU @sku の在庫レベルを警告するメールの送信に失敗しました。

en: Stock Level
ja: 在庫レベル

en: Is Below Threshold
ja: しきい値を下回っている

en: Filter the node based on whether its stock level is below the threshold for the SKU.
ja: 在庫レベルがSKUのしきい値を下回っているかどうかでノードを絞り込みます。

en: Search for customers based on any of the following fields. Use * as a wildcard to match any character.
ja: 以下のどのフィールドからでもお客様を検索できます。 *   (半角アスタリスク）をどの文字にもマッチするワイルドカードとして使えます。

en: For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.
ja: 例えば、「田*」で姓を検索すると、「田」で始まる姓をもつすべての顧客が結果に表れます。

en: (<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
ja: (<em>フィールドを空にした場合は検索時に無視されます</em>）

en: Display type for the main store administration page
ja: 主な店舗管理ページの表示タイプ

en: This table lists out all users on your site who have placed orders.
ja: これまでに発注があった顧客のリスト。

en: Use this page to search through users on your site who have placed orders.
ja: 注文のある顧客を検索するのに、このページを使用します。

en: Populated the product count column for {uc_orders}.
ja: {uc_orders}テーブルに商品数のカラムを実装しました。

en: Add a new weight quote shipping method.
ja: 重量料金の方法を追加します。

en: Customize product report parameters
ja: 商品レポートのパラメーターをカスタマイズ

en: You may add more attributes <a href="!url">here</a>.
ja: <a href="!url">こちら</a>で属性を追加することができます。

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
ja: 「カートに入れる」フォームを通して商品がカートに追加されると更新メッセージを表示。

en: Anonymous cart duration is 1 @unit. | Anonymous cart duration is @count @units.
ja[0]: 匿名ユーザーのカート有効期間は 1 @unitです。
ja[1]: 匿名ユーザーのカート有効期間は @count @unitsです。

en: Authenticated cart duration is 1 @unit. | Authenticated cart duration is @count @units.
ja[0]: 登録ユーザーのカート有効期間は 1 @unitです。
ja[1]: 登録ユーザーのカート有効期間は @count @unitsです。

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
ja: [store-name]にてお買い上げいただき誠にありがとうございます。今回のご注文を、お客様のメールアドレスと一致するアカウントに関連付けました。
    
    現在の注文ステータスやご注文履歴をご覧になるには<a href="!user_url">ログイン</a>してください。次回ご注文いただく際には、あらかじめログインしていただくと、より簡単にご注文いただくことができます。

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
ja: [store-name]にてお買い上げいただき誠にありがとうございます。現在の注文ステータスをご確認いただくために、新しいアカウントを作成いたしました。
    
    新しいアカウントに<a href="!user_url">ログイン</a>するには、以下の情報をお使いください:
    
    <strong>ユーザー名:</strong> !new_username
    <strong>パスワード:</strong> !new_password

en: No orders available.
ja: 注文がありません。

en: Product models
ja: 商品型番

en: Fixed %count predicates with the condition "uc_order_condition_has_products".
ja: %count 個の述部を条件「uc_order_condition_has_products」で修正しました。

en: This setting can still be overridden on the node form.
ja: この設定をノードフォームで上書きすることができます。

en: Your %role role has been renewed. It will expire on %date.
ja: あなたの %role 役割は更新されました。%date まで有効です。

en: %user's %role role has been renewed. It will expire on %date.
ja: %user の %role 役割は更新されました。%date まで有効です。

en: Use the terminal available through the<br />%button button on the View tab to<br />process credit card payments.
ja: クレジットカードの支払いを処理するために[ビュー]タブの %button ボタンから端末をご利用下さい。

en: <b>@type succeeded with a warning.</b>!paypal_message
ja: <b>@type が警告付きで成功しました。</b>!paypal_message

en: Ubercart price
ja: Ubercartの価格

en: Ubercart weight
ja: Ubercartのウェイト

en: There is 1 product kit that consists of only this product. It will be deleted as well. | There are @count product kits that consist of only this products. They will be deleted as well.
ja[0]: この商品だけしか含まれていない組み合わせ商品がひとつあります。その商品も同じく削除されます。
ja[1]: この商品だけしか含まれていない組み合わせ商品が @count 点あります。その商品も同じく削除されます。

en: Product attributes
ja: 商品属性

en: Saint Barthélemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Saint Martin (French part)
ja: サン・マルタン島 (フランス側)

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Syrian Arab Republic
ja: シリア・アラブ共和国

en: Virgin Islands, British
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Pane
ja: ペイン

en: Forever
ja: 無期限

en: Holy See (Vatican City State)
ja: 聖座（バチカン市国）

en: Iran, Islamic Republic of
ja: イラン・イスラム共和国

en: Bolivia, Plurinational State of
ja: ボリビア多民族国

en: Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール共和国

en: Curaçao
ja: キュラソー島

en: Réunion
ja: レユニオン

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ja: セントヘレナ・アセンションおよびトリスタンダクーニャ

en: Sint Maarten
ja: セント・マーチン島

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ja: ベネズエラ・ボリバル共和国

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Tanzania, United Republic of
ja: タンザニア連合共和国
