Ubercart (6.x-2.6) - en to ar translation catalogue (504 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Images
ar: الصور

en: Next
ar: التالي

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: enabled
ar: مُفَعَّل

en: enable
ar: تفعيل

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Administer
ar: أدر

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: PayPal
ar: باي بال

en: Attribute
ar: الخاصية

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: yes
ar: نعم

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Log
ar: السجل

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Default currency
ar: العملة الافتراضية

en: Action
ar: إجراء

en: Cost
ar: كلفة

en: Quantity
ar: الكمية

en: On
ar: في

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Quote
ar: الاقتباس

en: Image
ar: الصورة

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Required
ar: ضروري

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Import
ar: استيراد

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Back
ar: رجوع

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Add
ar: إضافة

en: remove
ar: إزالة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: The configuration options have been reset to their default values.
ar: تمت إعادة خيارات الضبط إلى قيمها المبدئية.

en: hidden
ar: مخفي

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Filename
ar: اسم الملف

en: link
ar: رابط

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: never
ar: أبدا

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: Unknown
ar: غير معروف

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: User
ar: المستخدم

en: Files
ar: الملفات

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Node
ar: العقدة

en: Create
ar: أنشئ

en: Active
ar: نشط

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Drupal
ar: دروبال

en: Not found
ar: غير موجود

en: Off
ar: إيقاف

en: Never
ar: أبدا

en: Header
ar: الترويسة

en: Recipients
ar: المتسلمون

en: You must enter a valid e-mail address.
ar: يجب أن تدخل عنوان بريد إلكتروني سليم.

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Signature
ar: التوقيع

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Average
ar: متوسط

en: Add condition
ar: إضافة شرط

en: Add action
ar: إضافة إجراء

en: Conditions
ar: الشروط

en: Mode
ar: النمط

en: N/A
ar: غير موجود

en: Items
ar: أخبار

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Medium
ar: متوسط

en: Month
ar: بالشهر

en: Price
ar: السعر

en: System
ar: النظام

en: Amount
ar: المبلغ

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Code
ar: الكود

en: Store
ar: المتجر

en: Directory
ar: الدليل

en: Method
ar: الطريقة

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Russian Federation
ar: الاتحاد الروسي

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Day
ar: باليوم

en: End
ar: النهاية

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Other
ar: آخر

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: الدور

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Destination
ar: الوجهة

en: reset
ar: أعد الضبط

en: Button
ar: زر

en: Clicks
ar: النقرات

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Checkout
ar: الأداء

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Order
ar: الترتيب

en: Do not display
ar: لا تعرضها

en: Process
ar: عملية

en: Close
ar: إغلاق

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: الباهامس

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: كونغو

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Romania
ar: رومانيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان ماين

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تيركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: الولايات المتحدة الجزر الصغيرة النائية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Formatting guidelines
ar: إرشادات التنسيق

en: Leave blank for %anonymous.
ar: دعها فارغة ل%anonymous.

en: Pending
ar: معلّق

en: minutes
ar: دقائق

en: English
ar: إنجليزية

en: Spanish
ar: أسبانية

en: update
ar: حدّث

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Features
ar: الخصائص

en: day
ar: يوم

en: hour
ar: ساعة

en: Text field
ar: خانة نصية

en: None.
ar: لا شيء.

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: White
ar: أبيض

en: Revision
ar: مراجعة

en: Product
ar: المنتج

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Total:
ar: المجموع:

en: Fiji
ar: فيجية

en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سان فنسنت وغريناديس

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Orders
ar: الطلبات

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Live
ar: مباشر

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: disable
ar: تعطيل

en: Apply
ar: تطبيق

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Canceled
ar: تم الإلغاء

en: Ubercart - payment
ar: Ubercart - الدفع

en: Order ID
ar: المعرف ID للطلب

en: Add role
ar: أضف دورا

en: Values
ar: قيم

en: contains
ar: يحتوي على

en: Print
ar: الطباعة

en: The e-mail address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: Account
ar: الحساب

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only in the category(s)
ar: فقط في تصنيف

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Reports
ar: التقارير

en: Display a message to the user
ar: اعرض رسالة للمستخدم

en: Payment method title
ar: عنوان طريقة الدفع

en: clone
ar: استنساخ

en: View cart
ar: مشاهدة السلة

en: Shipping Address:
ar: عنوان الإيصال:

en: Shipping Method:
ar: طريقة الإيصال:

en: Username:
ar: اسم المستخدم:

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: File download
ar: تنزيل الملف

en: Order total:
ar: مجموع الطلب:

en: Cart Contents
ar: محتويات السلة

en: Order status
ar: حالة الطلب

en: Order total: @total
ar: مجموع الطلب: @total

en: Check the order balance
ar: التحقق من رصيد الطلب

en: Clear Date:
ar: تاريخ التحقق:

en: Expected clear date:
ar: التاريخ المتوقع للتحقق:

en: Expected clear date
ar: التاريخ المتوقع للتحقق

en: Order balance:
ar: رصيد الطلب:

en: The amount must be a number.
ar: يجب أن يكون المبلغ عددا.

en: Review order
ar: مراجعة الطلب

en: Line item label
ar: تسمية عنصر السطر

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Default product SKU: @sku
ar: شفرة SKU الافتراضية للمنتج: @sku

en: Confirm e-mail address
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Checkout settings
ar: إعدادات الأداء

en: button
ar: زر

en: Update cart
ar: تحديث السلة

en: Add line item
ar: إضافة عنصر طلب

en: Modify 'line items'
ar: تعديل 'عناصر سطر'

en: Remove line item.
ar: إزالة عنصر السطر.

en: Remove this line item?
ar: إزالة عنصر السطر هذا؟

en: Add a line item
ar: إضافة عنصر طلب

en: Line item removed.
ar: تم حذف عنصر طلب.

en: View order
ar: مشاهدة الطلب

en: Line items
ar: عناصر سطر

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف الطلب @order_id؟

en: Line Item Title
ar: عنوان عنصر السطر

en: Display title of the line item.
ar: عرض عنوان عنصر السطر.

en: Line Item Amount
ar: مبلغ عنصر السطر

en: Amount of the line item without a currency sign.
ar: مبلغ عنصر السطر بدون علامة العملة.

en: Line item added to order.
ar: تمت إضافة عنصر السطر إلى الطلب.

en: An account has been created for you with the following details:
ar: تم إنشاء حساب لك بالتفاصيل التالية:

en: Password:
ar: كلمة المرور

en: Want to manage your order online?
ar: هل تريد تسيير طلبك على الشبكة؟

en: Purchasing Information:
ar: معلومات الشراء:

en: E-mail Address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Billing Address:
ar: عنوان الفوترة:

en: Billing Phone:
ar: هاتف الفوترة

en: Shipping Phone:
ar: هاتف الإيصال:

en: Order Grand Total:
ar: المجموع الإجمالي للطلب:

en: Payment Method:
ar: طريقة الدفع:

en: Product SKU/model.
ar: شفرة SKU/نمودج المنتج

en: Format settings
ar: إعدادت التنسيق

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سان بيير وميكويلون

en: Serbia
ar: صربيا

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: ends with
ar: ينتهي ب

en: Trigger
ar: المُطلِق

en: Available actions
ar: الإجراءات المتاحة

en: Add condition group
ar: إضافة مجموعة شروط

en: is greater than
ar: هو أكبر من

en: Product SKU
ar: الشفرة SKU للمنتج

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Thanks for your order, !order_first_name!
ar: شكرا على طلبك، !order_first_name

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Réunion
ar: ريونيون
