Ubercart (6.x-2.6) - en to nn translation catalogue (298 entries)

en: Home
nn: Heim

en: Title
nn: Tittel

en: Images
nn: Bilete

en: Next
nn: Neste

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: enabled
nn: aktivert

en: delete
nn: slett

en: Administer
nn: Administrer

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Username
nn: Brukarnamn

en: yes
nn: ja

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Age
nn: Alder

en: Description
nn: Beskriving

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Quantity
nn: Mengd

en: On
nn: På

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: Overview
nn: Oversikt

en: File
nn: Fil

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Image
nn: Bilete

en: Help text
nn: Hjelpetekst

en: Required
nn: Påkrevd

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: Label
nn: Etikett

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Update
nn: Oppdater

en: Catalog
nn: Katalog

en: Time
nn: Tid

en: remove
nn: fjern

en: View
nn: Sjå på

en: never
nn: aldri

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: User
nn: Brukar

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: no
nn: nei

en: Create
nn: Lag

en: hours
nn: timar

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Header
nn: Topptekst

en: Recipients
nn: Mottakarar

en: You must enter a valid e-mail address.
nn: Du må oppgje ei gyldig e-post adresse.

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Signature
nn: Signatur

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Add action
nn: Legg til handling

en: Mode
nn: Modus

en: Items
nn: Element

en: Card Type
nn: Korttype

en: Card Number
nn: Kortnummer

en: Start Date
nn: Startdato

en: Month
nn: Månad

en: Qty
nn: Mengd

en: Price
nn: Pris

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Phone
nn: Telefon

en: Address
nn: Adresse

en: Code
nn: Kode

en: Payment
nn: Betaling

en: Day
nn: Dag

en: End
nn: Sluttar

en: Configuration
nn: Oppsett

en: Other
nn: Andre

en: Role
nn: Rolle

en: reset
nn: sett til standardverdi

en: Class
nn: Klasse

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Arguments
nn: Argument

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Do not display
nn: Ikkje vis

en: Close
nn: Lukk

en: City
nn: By

en: Formatting guidelines
nn: Retningslinjer for formatering

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: minute
nn: minutt

en: minutes
nn: minutt

en: English
nn: Engelsk

en: Spanish
nn: Spansk

en: update
nn: oppdater

en: day
nn: dag

en: year
nn: år

en: hour
nn: time

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: None.
nn: Ingen.

en: Select one...
nn: Vel ein...

en: Production
nn: Produksjon

en: Revision
nn: Utgåve

en: Match
nn: Samsvar

en: Shopping cart
nn: Handlevogn

en: Your item(s) have been updated.
nn: Varen(e) er oppdatert.

en: Qty.
nn: Mengd

en: Credit card details
nn: Opplysningar om kredittkortet

en: Product
nn: Vare

en: Products
nn: Varer

en: Total:
nn: Sum:

en: Credit
nn: Kreditt

en: hour(s)
nn: time/ar

en: day(s)
nn: dag(ar)

en: week(s)
nn: veke(r)

en: Contact settings
nn: Kontaktinnstillingar

en: cancel
nn: avbryt

en: Processing
nn: Handsamar

en: disable
nn: deaktiver

en: Apply
nn: Bruk

en: weeks
nn: veker

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
nn: Ein feil oppstod under handsaming av betalinga. Ta kontakt for å forsikre deg om at bestillinga kom fram.

en: year(s)
nn: år

en: Saved addresses
nn: Lagra adresser

en: Package
nn: Pakke

en: Order #
nn: Tinging nr.

en: contains
nn: inneheld

en: Print
nn: Skriv ut

en: Account
nn: Konto

en: deleted
nn: sletta

en: Containing any of the words
nn: Som inneheld kva som helst av dei følgjande orda

en: Containing the phrase
nn: Som inneheld frasen

en: Containing none of the words
nn: Som inneheld ingen av orda

en: Only in the category(s)
nn: Berre i kategori(ane)

en: Only of the type(s)
nn: Berre av typen/typane

en: Billing information
nn: Rekningsadresse

en: Reports
nn: Rapportar

en: Submit Order
nn: Send bestilling

en: Order created through website.
nn: Bestilling gjort gjennom nettsida.

en: Sell price
nn: Utsalspris

en: Remove this action
nn: Slett handlinga

en: View cart
nn: Vis handlevogna

en: Order complete
nn: Bestillinga er ferdig

en: User account
nn: Brukarkonto

en: File download
nn: Filnedlasting

en: Credit card
nn: Kredittkort

en: Subtotal:
nn: Sum:

en: You do not have any items in your shopping cart.
nn: Handlevogna er tom.

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
nn: Orsak, du kan berre leggje til ein om gangen.

en: Default cart form
nn: Standard handlevognsskjema

en: Cart Contents
nn: Innhaldet i handlevogna

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
nn: Vis innhaldet i handlevogna til ein kunde

en: This account has been banned and can't download files anymore.
nn: Kontoen er sperra og kan ikkje lasta ned filer.

en: Uploaded file is not a valid JPEG
nn: Den opplasta fila er ikkje ein gyldig JPEG

en: Empty Line
nn: Tom linje

en: Small Packages
nn: Små pakker

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
nn: Opplysningane i databasen om kredittkortet vert kryptert.

en: Credit card on a secure server:
nn: Kredittkort på sikker tenar

en: Select your payment type:
nn: Vel betaling:

en: Language preference
nn: Føretrekt språk

en: credit card
nn: kredittkort

en: Update your payment details
nn: Oppdater betalingsinformasjonen

en: Update the payment details for a recurring fee.
nn: Oppdater betalingsinformasjonen for ein gjentakande betaling.

en: Cancel the recurring fee?
nn: Avslutt gjentakande betaling?

en: Cancel a recurring fee.
nn: Avbryt gjentakande betaling.

en: Update ARB subscription
nn: Oppdater abonnement på ARB

en: Cancel ARB subscription
nn: Avslutt abonnement på ARB

en: ARB settings
nn: Innstillingar for ARB

en: Developer test
nn: Test for utviklarar

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
nn: <b>Merk:</b> Du må setje opp kryptering av kredittkort før de kan velje dette.<br />Skriv inn verdien du brukte i innstillingane på kontoen din i Auth.Net

en: Credit card payment declined: @message
nn: Betaling med kredittkort avvist: @message

en: ACCEPTED
nn: AKSEPTERT

en: REJECTED
nn: AVVIST

en: Order @order_id
nn: Bestilling @order_id

en: Order @order_id - @sku
nn: Bestilling @order_id-@sku

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
nn: Betalingsopplysningane for den gjentakande betalinga er oppdatert.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
nn: Er du sikker på at du vil avbryte denne betalinga?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
nn: Handlinga kan ikkje gjerast om, og kan føre til avslutting av abonnement.

en: The recurring fee has been canceled.
nn: Avslutta gjentakande betaling.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
nn: Ein feil har oppstått. Prøv igjen, eller kontakt oss om problemet varar.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
nn: Gateadressa stemmer, men postnummeret stemmer ikkje

en: Service not supported by issuer
nn: Tenesta er ikkje støtta av utgjevar

en: Address information is unavailable
nn: Adresseinformasjon er ikkje tilgjengeleg

en: Address (Street) and five digit ZIP match
nn: Samsvar på gateadresse og femsifra postnummer

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
nn: Samsvar på gateadresse, men ikkje på femsifra postnummer

en: No Match
nn: Ikkje samsvar

en: Not Processed
nn: Ikkje handsama

en: Should have been present
nn: Burde ha vore til stade

en: Issuer unable to process request
nn: Utgjevar kunne ikkje handsama ønsket.

en: Void
nn: Ugyldig

en: CVV information
nn: Opplysningar om CVV

en: Credit card terminal: Order @order_id
nn: Betalingsterminal for kredittkort: Bestilling @order_id

en: Credit card:
nn: Kredittkort:

en: Pay by credit card.
nn: Betal med kredittkort.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
nn: Skriv inn namnet til eigaren slik det står på kortet.

en: Card Owner
nn: Korteigar

en: Card Type:
nn: Korttype:

en: Card Owner:
nn: Korteigar:

en: Card Number:
nn: Kortnummer:

en: Unit of time
nn: Tidseining

en: Review order
nn: Sjå over tinginga

en: Submit order
nn: Send tinginga

en: Order comments
nn: Kommentarar til tinginga

en: Calculate shipping cost
nn: Rekn ut fraktkostnaden

en: Click to calculate shipping
nn: Trykk for å rekne ut fraktkostnadar

en: Password field is required.
nn: Passordfeltet er påkrevd.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
nn: Vi sender bestillingsinformasjonen til e-post-adressa knytta til kontoen din.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
nn: <b>E-postadresse:</b> @email (<a href="!url">endre</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
nn: Skriv inn ei gyldig e-post-adresse for denne tinginga eller <a href="!url">trykk her</a> for å logge på utan konto og etterpå kome attende til tinginga.

en: Confirm password
nn: Bekreft passord

en: Enter your delivery address and information here.
nn: Skriv inn leveringsadressa her.

en: Enter your billing address and information here.
nn: Skriv inn rekningsadressa her.

en: My billing information is the same as my delivery information.
nn: Send rekninga til leveringsadressa.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
nn: Om du har særskilde instruksjonar eller spørsmål om tinginga kan du skrive dei her.

en: Address fields
nn: Adressefelt

en: Purchase the items in your shopping cart.
nn: Kjøp varene i handlevogna.

en: Click title to display cart contents.
nn: Klikk for å sjå innhaldet i handlevogna.

en: There are no products in your shopping cart.
nn: Handlevogna er tom.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
nn: Tinginga di er ferdig! Tinginga har nummer [order-id].

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
nn: <a href="[site-url]">Attende til framsida.</a>

en: Cart contents
nn: Innhald i handlevogna

en: Customer information
nn: Kundeopplysningar

en: Delivery information
nn: Leveringsaddresse

en: Continue shopping
nn: Handle meir

en: Update cart
nn: Oppdater handlevogna

en: Your cart has been updated.
nn: Handlevogna di er oppdatert.

en: Catalog settings
nn: Innstillingar for katalog

en: Configure the catalog settings.
nn: Sett opp katalog-innstillingar

en: Pattern for catalog pages
nn: Mønster for sidene i katalogen

en: catalog/[catpath-raw]
nn: katalog/[catpath-raw]

en: catalog pages
nn: katalog-sider

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
nn: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Tinginga di [order-link] ved [store-name] har blitt oppdatert. 
    
    Stode på tinginga: [order-status] 
    
    Kommentarar til tinginga:
    [order-last-comment]
    
    Gå til denne sida for å logge inn og sjå detaljane på tingina:
    [site-login]
    
    
    Takk igjen,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Your Order at [store-name]
nn: Tinginga di på [store-name]

en: Purchasing Information:
nn: Opplysningar om kjøpet:

en: E-mail Address:
nn: E-post-adresse:

en: Thanks again for shopping with us.
nn: Takk igjen for at du handlar hos oss.

en: Configure product settings.
nn: Konfigurer produktinnstillingar

en: The product's sell price.
nn: Utsalsprisen til vara.

en: Weight: !weight
nn: Vekt: !weight

en: Country settings
nn: Land innstillingar

en: 02 - February
nn: 02 - Februar

en: 03 - March
nn: 03 - Mars

en: 05 - May
nn: 05 - Mai

en: 06 - June
nn: 06 - Juni

en: 07 - July
nn: 07 - Juli

en: 10 - October
nn: 10 - Oktober

en: encryption
nn: kryptering

en: Tax rates and settings
nn: Avgifter og innstillingar

en: configure taxes
nn: Set opp toll og avgifter

en: Save and continue
nn: Lagre og hald fram

en: Trigger
nn: Utløysar

en: Add a predicate
nn: Legg til eit predikat

en: That predicate does not exist.
nn: Predikatet finst ikkje.

en: Predicates will be sorted by weight and processed sequentially.
nn: Predikata vert lagra etter vekt og handsama etter kvarandre

en: Save predicate
nn: Lagre predikat

en: Action: @title
nn: Handling: @title

en: Available actions
nn: Tilgjengelege handlingar

en: Action removed.
nn: Fjerna handling.

en: Action added.
nn: La til handling.

en: Actions saved.
nn: Lagra handlingar.

en: Condition groups
nn: Grupper av vilkår

en: AND. If all of these condition groups are TRUE.
nn: OG. Dersom alle gruppene av vilkår er SANNE.

en: OR. If any of these condition groups are TRUE.
nn: ELLER. Dersom ein eller fleire av gruppene av vilkår er SANNE.

en: Add condition group
nn: Legg til gruppe av vilkår

en: Show/hide shopping cart contents.
nn: Vis/skjul innhaldet i handlevogna.

en: View your shopping cart.
nn: Vis handlevogna di.

en: <a href="!url">View</a> your shopping cart.
nn: <a href="!url">Vis</a> handlevogna di.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
nn: Tinginga di er nesten ferdig. Sjå over detaljane og trykk «Send tinginga» dersom alle opplysningane er riktige. Du kan bruke knappen «Attende» for å gjere endringar.

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">view your current order status</a> and order history.
nn: Takk for at du handlar på [store-name]. Mens du er logga inn, kan du handle meir, eller <a href="[order-url]">sjå stoda på denne tinginga</a> eller andre tingingar.

en: Buy it now button
nn: Knapp for direktekjøp

en: Price:
nn: Pris:

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
nn: Takk for at du handlar hos [store-name]. Tinginga di har blitt knytta til kontoen vi fant som passa med e-post-adressa di.
    
    <a href="!user_url">Logg på</a> for å sjå stoda på denne tinginga og tidlegare tingingar. Husk å logge på neste gong du handlar for å få raskare utsjekking!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
    
    <a href="!user_url">Login</a> to your new account using the following information:
    
    <strong>Username:</strong> !new_username
    <strong>Password:</strong> !new_password
nn: Takk for at du handlar hos [store-name]. Vi har oppretta ein ny konto her for deg som du kan bruke til å sjå stoda på tinginga di.
    
    <a href="!user_url">Logg på</a> den nye kontoen med følgjande informasjon:
    
    <strong>Brukarnamn:</strong> !new_username
    <strong>Passord:</strong> !new_password

en: Thanks for your order, !order_first_name!
nn: Takk for tinginga di, !order_first_name!

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at !store_link and click on "My account" in the menu or login with the following link:
nn: Du kan sjå stoda på tinginga di ved å gå til nettsida vår på !store_link og trykke på «Kontoen min» i menyen eller logge inn med denne lenka:
