Ubercart (6.x-2.9) - en to ro translation catalogue (563 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Images
ro: Imagini

en: Next
ro: Următor

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enabled
ro: activat

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Transaction ID
ro: Tranzacţia cu ID-ul

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Gross
ro: Brut

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acțiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Age
ro: Vârstă

en: Description
ro: Descriere

en: Log
ro: Jurnal

en: Enable
ro: Activare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Default currency
ro: Moneda implicită

en: Action
ro: Acțiune

en: Quantity
ro: Cantitate

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afișează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parolă

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: Quote
ro: Citat

en: Image
ro: Imagine

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Required
ro: Necesar

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: General settings
ro: Setări generale

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Changes
ro: Modificări

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adaugă

en: remove
ro: elimină

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: The configuration options have been reset to their default values.
ro: Opţiunile de configurare au fost stabilite la valorile lor implicite.

en: hidden
ro: ascuns

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Modules
ro: Module

en: Display
ro: Afișaj

en: Node type
ro: Tip nod

en: never
ro: nicioadă

en: Statistics
ro: Statistici

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Check
ro: Verifică

en: Files
ro: Fișiere

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: no
ro: nu

en: Node
ro: Nod

en: Create
ro: Crează

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Active
ro: Activ

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Never
ro: Niciodată

en: Submit changes
ro: Salvează modificările

en: Header
ro: Cap

en: Recipients
ro: Destinatari

en: You must enter a valid e-mail address.
ro: Trebuie sa introduci o adresa de e-mail validă.

en: Sender
ro: Expeditor

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Signature
ro: Semnătura

en: Node revision ID
ro: ID-ul reviziei nodului

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Average
ro: Medie

en: Add condition
ro: Adaugă condiție

en: Add action
ro: Adaugă acţiune

en: Conditions
ro: Condiții

en: Mode
ro: Mod

en: N/A
ro: N/D

en: Items
ro: Articole

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Medium
ro: Mediu

en: Card Number
ro: Numărul cardului

en: Month
ro: Lună

en: Add line
ro: Adaugă rând

en: Qty
ro: Cantitate

en: Price
ro: Preţ

en: Customers
ro: Clienţi

en: System
ro: Sistem

en: Customer
ro: Client

en: Amount
ro: Suma

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Add to cart
ro: Adaugă în coş

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Invoice
ro: Factura

en: Code
ro: Cod

en: Stock
ro: Stoc

en: Payment
ro: Plată

en: Payment settings
ro: Opţiuni metode de plată

en: Payments
ro: Plăți

en: print
ro: tipărire

en: Store
ro: Magazin

en: Company
ro: Companie

en: Directory
ro: Director

en: Method
ro: Metodă

en: Egypt
ro: Egipt

en: Israel
ro: Izrael

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Russian Federation
ro: Federația Rusă

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Japan
ro: Japonia

en: Libya
ro: Libia

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Turkey
ro: Turcia

en: Day
ro: Zi

en: End
ro: Sfârşit

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: SKU
ro: Cod

en: Attributes
ro: Atribute

en: Role
ro: Rol

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Destination
ro: Destinație

en: Class
ro: Clasă

en: Button
ro: Buton

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Checkout
ro: Casă

en: Arguments
ro: Argumente

en: Order
ro: Comandă

en: Do not display
ro: Nu se afişează

en: Process
ro: Proces

en: Close
ro: Închideți

en: Expiration
ro: Data expirării

en: Duration
ro: Durată

en: Original
ro: Originală

en: Threshold
ro: Prag

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: State/Province
ro: Judeţ

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Germany
ro: Germania

en: Labels
ro: Etichete

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Central Africană

en: Chad
ro: Ciad

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Equatorial Guinea
ro: Guinea Ecuatorială

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franţa

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insulele Heard şi McDonald

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Iraq
ro: Irac

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Latvia
ro: Lituania

en: Lebanon
ro: Liban

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mauritania
ro: Mauretania

en: Mexico
ro: Mexic

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Pakistan
ro: Pachistan

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinea

en: Philippines
ro: Filipine

en: Romania
ro: România

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Suriname
ro: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Svalbard şi Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit al Marii Britanii

en: United States
ro: Statele Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Statele Unite Insulele înconjurătoare minore

en: Uruguay
ro: Uruguai

en: Viet Nam
ro: Vietnam

en: Wallis and Futuna
ro: Wallis şi Futuna

en: Formatting guidelines
ro: Reguli de formatare

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Paid
ro: Plătit

en: Pending
ro: În așteptare

en: List price
ro: Preţ de listă

en: English
ro: Engleză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: update
ro: actualizare

en: published
ro: publicat

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Features
ro: Caracteristici

en: Add file
ro: Adaugă fișier

en: day
ro: zi

en: Text field
ro: Câmp text

en: is equal to
ro: este egal cu

en: is not equal to
ro: nu este egal cu

en: None.
ro: Niciunul.

en: Execute custom PHP code
ro: Execută cod PHP propiu

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Production
ro: Producţie

en: Taxes
ro: Taxe

en: Tax rate
ro: Rată de impozitare

en: Revision
ro: Revizie

en: Shopping cart
ro: Coş de cumpărături

en: Qty.
ro: Cantitate

en: Cart
ro: Coş

en: Transaction key
ro: Cheie tranzacţie

en: Discount
ro: Reducere

en: Shipping
ro: Transport

en: Order history
ro: Istoricul comenzilor

en: Product
ro: Produs

en: administer store
ro: administrare magazin

en: Payment method
ro: Metodă de plată

en: Balance
ro: Sold

en: Received
ro: Recepționat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Refund
ro: Rambursare

en: Products
ro: Produse

en: Product settings
ro: Opţiuni produse

en: Street address
ro: Adresă

en: Testing
ro: Testare

en: Brunei Darussalam
ro: Brunei

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts şi Nevis

en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome şi Principe

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent şi the Grenadines

en: Orders
ro: Comenzi

en: User name
ro: Nume utilizator

en: Authentication
ro: Autentificare

en: not published
ro: nepublicat

en: day(s)
ro: zi(le)

en: Contact settings
ro: Setări de contact

en: cancel
ro: revocare

en: Processing
ro: În procesare

en: disable
ro: dezactivare

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: Croatia
ro: Croația

en: Korea, Republic of
ro: Coreea

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: Canceled
ro: Anulate

en: Order ID
ro: ID comandă

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ro: La efectuarea plăţii s-a produs o eroare. Vă rugăm să ne contactaţi pentru a vă asigura că comanda a fost trimisă.

en: Purchase date
ro: Dată achiziţie

en: product
ro: produs

en: Addresses
ro: Adrese

en: Saved addresses
ro: Adrese salvate

en: Package
ro: Pachet

en: Attribute settings
ro: Opţiuni atribute

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: Values
ro: Valori

en: Country code
ro: Cod țară

en: begins with
ro: începe cu

en: contains
ro: conţine

en: Print
ro: Printare

en: The e-mail address %mail is not valid.
ro: Adresa de e-mail %mail nu este validă.

en: Account
ro: Cont

en: Stock settings
ro: Opţiuni gestiune

en: deleted
ro: șters

en: Billing information
ro: Informaţii facturare

en: Company name
ro: Nume companie

en: Transaction mode
ro: Mod tranzacţie

en: Credit card charged: !amount
ro: Suma debitată de pe card: !amount

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Report settings
ro: Opţiuni rapoarte

en: Display a message to the user
ro: Afişează un mesaj utilizatorului

en: Payment method title
ro: Numele modului de plată

en: Order review submit button text
ro: Textul butonului pentru trimiterea comenzii

en: Product information
ro: Informaţii produs

en: Sell price
ro: Preţ de vânzare

en: Notification
ro: Notificare

en: Remove this action
ro: Înlăturaţi această acţiune

en: View cart
ro: Vezi coş

en: Product reports
ro: Rapoarte pentru produs

en: Currency code
ro: Cod monedă

en: Order complete
ro: Comanda completă

en: Payment methods
ro: Metode de plată

en: User account
ro: Cont utilizator

en: File download
ro: Descărcare fişier

en: Credit card
ro: Card de credit

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
ro: Clientul a folosit altă adresă de e-mail la efectuarea plăţii: !email

en: Vendor account number
ro: Contul comerciantului

en: Address book
ro: Agendă de adrese

en: Tax
ro: Taxă

en: You do not have any items in your shopping cart.
ro: Nu există produse în coşul de cumpărături.

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
ro: Afişează conţinutul coşului de cumpărături al clientului.

en: Must fill in text
ro: Textul trebuie completat

en: Tube
ro: Tub

en: Pallet
ro: Palet

en: Credit card encryption
ro: Criptare card credit

en: Credit card on a secure server:
ro: Card de credit pe server securizat:

en: Select your payment type:
ro: Alegeţi modul de plată:

en: Secret word for order verification
ro: Cuvânt secret pentru verificarea comenzii

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
ro: Activează versiunea demo care permite efectuarea unor comenzi cu scop de testare.

en: Language preference
ro: Preferinţe de limbă

en: Show credit card icons beside the payment method title.
ro: Afişarea siglei cărţii de credit lângă modul de plată.

en: credit card
ro: card de credit

en: echeck
ro: cec online

en: eCheck
ro: Cec online

en: Void
ro: Fără valoare

en: CVV information
ro: Informaţii CVV

en: Pay by credit card.
ro: Plata cu card de credit.

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ro: Introduceţi numele titularului exact cum apare pe card.

en: You have entered an invalid credit card number.
ro: Aţi introdus un număr de card de credit invalid.

en: You have entered an invalid CVV number.
ro: Numărul CVV introdus este invalid.

en: You must enter the issuing bank for that card.
ro: Trebuie introdusă banca emiţătoare al cardului.

en: Card Owner
ro: Titularul cardului

en: Issuing Bank
ro: Banca emiţătoare

en: Card Type:
ro: Tip card:

en: Card Owner:
ro: Titularul cardului:

en: Card Number:
ro: Numărul cardului:

en: Issuing Bank:
ro: Banca emitentă:

en: Card type
ro: Tip de card

en: Card number
ro: Număr card

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
ro: CVV pentru aceste carduri de credit se găseşte pe spatele cardului. Este format din ultimele 3 cifre din dreapta suprafeţei pentru semnătură.

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Paying by
ro: Plătit prin

en: Modify 'Payment info'
ro: Modifică informaţii plată

en: Payment gateways
ro: Portaluri de plată

en: Receive Check
ro: Primire cec

en: Cash on delivery
ro: Plata la livrare

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
ro: Plata integrală trebuie efectuată înaintea livrări.

en: Expected clear date:
ro: Data estimată a lichidării:

en: Direct checks to a person or department.
ro: Trimite cecurile către o persoană sau un departament.

en: Any notes about the check, like type or check number.
ro: Orice notă în legătură cu CEC-ul, cum ar fi tipul sau numărul CEC-ului.

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
ro: Folosiţi formularul pentru introducerea CEC-ului în sistemul de plăţi şi setaţi data lichidării.

en: The amount must be a number.
ro: Sume trebuie să fie un număr.

en: Submit order
ro: Plasează comanda

en: Units of measurement
ro: Unităţi de măsură

en: Centimeters
ro: Centimetrii

en: Password field is required.
ro: Câmpul parolă este obligatoriu.

en: Add an attribute
ro: Adaugă un atribut

en: Add an option
ro: Adaugă o opţiune

en: Adjustments
ro: Ajustări

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Add attributes
ro: Adaugă atribute

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
ro[0]: Există un produs cu acest atribut.
ro[1]: Există @count produse cu acest atribut.
ro[2]: Există @count de produse cu acest atribut.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
ro[0]: @count atribut a fost şters.
ro[1]: @count atribute au fost şterse.
ro[2]: @count de atribute au fost şterse.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
ro[0]: @count atribut a fost adăugat.
ro[1]: @count atribute au fost adăugate.
ro[2]: @count de atribute au fost adăugate.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
ro: Informaţiile legate de comandă vor fi trimise la adresa de e-mail mai jos menţionată.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
ro: <b>Adresă e-mail:</b> @email (<a href="!url">editează</a>)

en: Confirm password
ro: Confirmare parolă

en: Enter your delivery address and information here.
ro: Introduceţi adresa şi datele de livrare aici.

en: Enter your billing address and information here.
ro: Introduceţi adresa şi datele de facturare aici.

en: My billing information is the same as my delivery information.
ro: Datele de facturare sunt aceleaşi cu cele de livrare.

en: Cart settings
ro: Opţiuni coş

en: Cart block
ro: Bloc de tip coș de cumpărături

en: Checkout settings
ro: Opţiuni casă

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
ro: Verificaţi sau modificaţi conţinutul coşului de cumpărături şi continuaţi cu efectuarea plăţii.

en: Purchase the items in your shopping cart.
ro: Cumpăraţi produsele din coşul dumneavoastră de cumpărături

en: There are no products in your shopping cart.
ro: Nu sunt produse în coş.

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
ro: <a href="[site-url]">Înapoi la prima pagină.</a>

en: Cart contents
ro: Conţinut coş

en: Customer information
ro: Informaţii client

en: Delivery information
ro: Informaţii livrare

en: button
ro: buton

en: Continue shopping
ro: Continuă cumpărăturile

en: Update cart
ro: Actualizează coş

en: Your cart has been updated.
ro: Coşul dumneavoastră a fost actualizat.

en: Catalog settings
ro: Opţiuni catalog

en: Term image
ro: Termen imagine

en: Catalog vocabulary
ro: Clasificare catalog

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ro[0]: Generarea în masă a termenilor s-a finalizat, un alias a fost generat.
ro[1]: Generarea în masă a termenilor s-a finalizat, @count aliasuri au fost generate.
ro[2]: Generarea în masă a termenilor s-a finalizat, @count de aliasuri au fost generate.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
ro[0]: Există un produs neafişat în catalog.
ro[1]: Există @count produse neafişate în catalog.
ro[2]: Există @count de produse neafişate în catalog.

en: Customer number
ro: Număr client

en: Primary e-mail
ro: E-mail principal

en: Search for an existing customer.
ro: Caută un client existent.

en: Create a new customer.
ro: Crează un nou client.

en: Add product
ro: Adăugați un produs

en: Add an order comment
ro: Adaugă alt comentariu

en: Unit of measurement
ro: Unitate de măsură

en: Order settings
ro: Opţiuni pentru comenzi

en: View and process orders.
ro: Vizualizează şi procesează comenzi.

en: View orders
ro: Vizualizează comenzile

en: Create order
ro: Crează comandă

en: Search orders
ro: Caută comenzi

en: Search existing orders.
ro: Caută comenzi existente.

en: Select address
ro: Alege adresa

en: Select customer
ro: Alege clientul

en: View invoice
ro: Vizualizează factura

en: View order
ro: Vizualizează comanda

en: <i>No comments left.</i>
ro: <i>Nu au mai rămas comentarii.</i>

en: <i>No comment found.</i>
ro: <i>Nu sau găsit comentarii.</i>

en: Click here to view your order history.
ro: Click aici pentru a vedea istoricul comenzilor.

en: Empty line
ro: Linie goală

en: Active orders
ro: Comenzi active

en: All orders
ro: Toate comenzile

en: View by status
ro: Filtrează după stare

en: New order customer
ro: Comanda nouă pentru client

en: View products
ro: Vizualizează produse

en: Manage classes
ro: Gestionează clasele de produs

en: Package quantity
ro: Cantitate în pachet

en: Default quantity to add to cart
ro: Cantitatea predefinită pentru coş

en: List position
ro: Poziţie în listă

en: Weight: !weight
ro: Greutate: !weight

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
ro[0]: Există un nod din acest tip.
ro[1]: Există @count noduri din acest tip.
ro[2]: Există @count de noduri din acest tip.

en: Customer reports
ro: Rapoarte clienţi

en: Sales reports
ro: Rapoarte vânzări

en: Stock reports
ro: Rapoarte gestiune

en: View the stock settings.
ro: Vizualizează opţiunile gestiunii.

en: Store administration
ro: Administrare magazin

en: View customers
ro: Vizualizază client

en: Search customers
ro: Caută clienţi

en: Search through your customer list.
ro: Căutare în lista de clienţi

en: Country settings
ro: Opţiuni de ţară

en: Store settings
ro: Opţiuni magazin

en: - Show links -
ro: -Arată link-

en: - Hide links -
ro: -Ascude link-

en: Not applicable
ro: Nu se aplică

en: view store reports
ro: afişare rapoarte magazin

en: Subtotal excluding taxes
ro: Subtotal fără taxe

en: Tax rates and settings
ro: Opţiuni taxe

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre şi Miquelon

en: Save and continue
ro: Salvează şi continuă

en: Åland Islands
ro: Insulele Åland

en: No products available.
ro: Nu există produse disponibile.

en: Trigger
ro: Declanşator

en: Add a predicate
ro: Adaugă predicat

en: That predicate does not exist.
ro: Acest predicat nu există

en: Action: @title
ro: Acţiune: @title

en: Available actions
ro: Acţiuni disponibile

en: Action removed.
ro: Acţiune înlăturată.

en: Action added.
ro: Acţiune adăugată.

en: Actions saved.
ro: Acţiuni salvate.

en: Available conditions
ro: Condiţii disponibile

en: Remove group
ro: Înlătură grup

en: Condition: @title
ro: Condiţie: @title

en: Remove this condition
ro: Înlătură această condiţie

en: An error occurred when trying to add the condition.  Please try again.
ro: A apărut o eroare la adăugarea condiţiei. Încercaţi din nou.

en: %title condition added.
ro: Condiţia %title a fost adăugată.

en: An error occurred when trying to remove the condition.  Please try again.
ro: A apărut o eroare la înlăturarea condiţiei. Încercaţi din nou.

en: Condition removed.
ro: Condiţie înlăturată.

en: Conditions saved.
ro: Condiţii salvate.

en: Beginning conversion...
ro: Încep conversia...

en: @percentage% converted
ro: @percentage% convertit

en: Drupal user
ro: Utilizator Drupal

en: Check the current date
ro: Verificaţi data curentă

en: Only
ro: Doar

en: Node is published?
ro: Nodul este publicat?

en: Node is promoted?
ro: Nodul este promovat?

en: is greater than
ro: este mai mare ca

en: is less than
ro: este mai mic ca

en: is greater than or equal to
ro: este mai mare şi egal cu

en: is less than or equal to
ro: este mai mic sau egal cu

en: Text matching
ro: Text identic

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: Conditional actions
ro: Acţiuni condiţionate

en: Show/hide shopping cart contents.
ro: Arată/ascunde conţinutul coşului.

en: View your shopping cart.
ro: Vizualizează coşul.

en: <span class="num-items">@count</span> Item | <span class="num-items">@count</span> Items
ro[0]: <span class="num-items">@count</span> articol
ro[1]: <span class="num-items">@count</span> articole
ro[2]: <span class="num-items">@count</span> de articole

en: Add to cart form
ro: Adaugă la formularul coș

en: Total price
ro: Preț total

en: Default price handler
ro: Gestionar standard de preţ

en: Price:
ro: Preţ:

en: Any product
ro: Orice produs

en: Add a tax rate
ro: Adaugă taxă

en: Calculate taxes
ro: Calculează taxe

en: Apply !name
ro: Aplică !name

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: <br />The %list method is compatible with any shipping type. | <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
ro[0]: <br />O metodă este compatibilă cu orice tip de transport.
ro[1]: <br />%list metode sunt compatibile cu orice tip de transport.
ro[2]: <br />%list de metode sunt compatibile cu orice tip de transport.

en: No orders available.
ro: Nu există comenzi efectuate.

en: Product attributes
ro: Atribute produs

en: Saint Martin (French part)
ro: Saint Martin (partea Franceză)

en: Pane
ro: Panou

en: Authorize only
ro: Autorizați numai

en: Authorize and capture
ro: Autorizați și capturați
