Weather (6.x-5.13) - en to el translation catalogue (201 entries)

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: delete
el: διαγραφή

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Real name
el: Πραγματικό όνομα

en: content
el: ύλη

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Display settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Weather
el: Καιρός

en: My weather
el: Ο καιρός μου

en: Configure your custom weather block.
el: Παραμετροποίηση του προσαρμοσμένου σας μπλοκ καιρού.

en: Weather: custom user
el: Καιρός: προσαρμογή χρήστη

en: Current weather
el: Τρέχων καιρός

en: Temperature: !temperature
el: Θερμοκρασία: !temperature

en: Wind: !wind
el: Άνεμος: !wind

en: Pressure: !pressure
el: Ατμοσφαιρική πίεση: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
el: Σχετ. υγρασία: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
el: Ορατότητα: !visibility

en: Reported on:
el: Αναφέρθηκε στις:

en: Country
el: Χώρα

en: Select a country to narrow down your search.
el: Επιλέξτε μια χώρα για να περιορίσετε την αναζήτησή σας.

en: Place
el: Τόπος

en: Select a place in that country for the weather display.
el: Επιλέξτε ένα τόπο σε αυτή τη χώρα για την εμφάνιση του καιρού.

en: Real name for the selected place
el: Πραγματικό όνομα για τον επιλεγμένο τόπο

en: You may enter another name for the place selected above.
el: Μπορείτε να εισάγετε ένα άλλο όνομα για τον τόπο που επιλέξατε παραπάνω.

en: Display units
el: Μονάδες εμφάνισης

en: Weight
el: Βάρος

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
el: Προαιρετικό. Στο μπλοκ, οι «βαρύτερες» τοποθεσίες θα βουλιάζουν και οι «ελαφρύτερες» θα τοποθετούνται πιο κοντά στην κορυφή. Οι τοποθεσίες με ίδια βάρη θα ταξινομούνται αλφαβητικά.

en: No data
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα

en: Clear sky
el: Καθαρός ουρανός

en: Few clouds
el: Λίγα σύννεφα

en: Scattered clouds
el: Διασκορπισμένα σύννεφα

en: Broken clouds
el: Αρκετά σύννεφα

en: Overcast
el: Νεφοσκεπής

en: No significant clouds
el: Λίγα σύννεφα

en: light rain showers
el: ελαφριά νεροποντή

en: light freezing rain
el: ελαφρύ χιονόνερο

en: light rain
el: ελαφριά βροχή

en: heavy rain showers
el: βαριά νεροποντή

en: heavy freezing rain
el: βαρύ χιονόνερο

en: heavy rain
el: βαριά βροχή

en: rain showers
el: νεροποντή

en: freezing rain
el: χιονόνερο

en: rain
el: βροχή

en: Calm
el: Γαλήνη

en: North
el: Βόρεια

en: Northeast
el: Βορειοανατολικά

en: East
el: Ανατολικά

en: Southeast
el: Νοτιοανατολικά

en: South
el: Νότια

en: Southwest
el: Νοτιοδυτικά

en: West
el: Δυτικά

en: Northwest
el: Βορειοδυτικά

en: Variable from !direction_a to !direction_b
el: Μεταβλητή από !direction_a σε !direction_b

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Download location for METAR data is not accessible.
el: Η τοποθεσία για τη λήψη των δεδομένων METAR δεν είναι προσπελάσιμη.

en: administer custom weather block
el: διαχείριση προσαρμοσμένου μπλοκ καιρού

en: Displays METAR weather data
el: Εμφανίζει τα δεδομένα καιρού METAR

en: edit
el: επεξεργασία

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: METAR data: !metar
el: Δεδομένα METAR: !metar

en: ICAO code
el: Κωδικός ICAO

en: You can specify which units should be used for displaying the data.
el: Μπορείτε να ορίσετε τις μονάδες που θα χρησιμοποιούνται για την εμφάνιση των δεδομένων.

en: Temperature
el: Θερμοκρασία

en: Celsius
el: Κελσίου

en: Fahrenheit
el: Φαρενάιτ

en: Wind speed
el: Ταχύτητα ανέμου

en: km/h
el: χλμ/ώρα

en: mph
el: μίλια/ώρα

en: Knots
el: Κόμβοι

en: meter/s
el: μέτρα/δευτ.

en: Pressure
el: Ατμ. πίεση

en: hPa
el: hPA

en: kilometers
el: χιλιόμετρα

en: UK miles
el: μίλια Η.Β.

en: You can customize the display of the block.
el: Μπορείτε να προσαρμόσετε την εμφάνιση του μπλοκ.

en: Show unconverted METAR data
el: Εμφάνιση μη τροποποιημένων δεδομένων METAR

en: Displays the original data of the METAR report.
el: Εμφανίζει τα αρχικά δεδομένα από την αναφορά METAR.

en: Show abbreviated wind directions
el: Εμφάνιση συντμήσεων κατευθύνσεων ανέμου

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
el: Εμφανίζει τις συντμήσεις κατευθύνσεων ανέμου, όπως Β, ΝΑ, ή Δ αντί για Βόρεια, Νοτιοανατολικά ή Δυτικά.

en: Show degrees of wind directions
el: Εμφάνιση των μοιρών κατεύθυνσης του ανέμου

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
el: Εμφανίζει τις μοίρες κατεύθυνσης του ανέμου, πχ. Βόρεια (20°).

en: N
el: Β

en: NE
el: ΒΑ

en: E
el: Α

en: SE
el: ΝΑ

en: S
el: Ν

en: SW
el: ΝΔ

en: W
el: Δ

en: NW
el: ΒΔ

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
el: Μεταβλητή από !direction_a (!degree_a°) σε !direction_b (!degree_b°)

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
el: Εισάγετε τον 4 χαρακτήρων κωδικό ICAO του καιρικού σταθμού. Αν χρειάζεται πρώτα να αναζητήσετε τον κωδικό, μπορείτε να δείτε στο !url_1 ή !url_2. Πρέπει να σημειωθεί ότι δεν παρέχουν δεδομένα καιρού όλοι οι σταθμοί που εμφανίζονται στις παραπάνω διευθύνσεις URL και έτσι να μην υποστηρίζονται από τη μονάδα.

en: Edit location
el: Επεξεργασία τοποθεσίας

en: Delete location
el: Διαγραφή τοποθεσίας

en: Default configuration
el: Προκαθορισμένη παραμετροποίηση

en: Setup the default configuration for new locations.
el: Ορισμός της προκαθορισμένης παραμετροποίησης για νέες τοποθεσίες.

en: Delete a location from your custom weather block.
el: Διαγραφή μιας τοποθεσίας από το προσαρμοσμένο μπλοκ σας καιρού.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather block.
el: Μπορείτε να προσθέσετε, τροποποιήσετε και διαγράψετε τοποθεσίες από το προσαρμοσμένο μπλοκ καιρού.

en: Please note that the block will not be shown until you configure at least one location.
el: Πρέπει να σημειωθεί ότι το μπλοκ δε θα εμφανιστεί μέχρι να καθορίσετε τουλάχιστον μία τοποθεσία.

en: Current weather nearby
el: Τρέχων καιρός πλησίον

en: Location of this weather station:
el: Τοποθεσία του καιρικού σταθμού:

en: There are currently no locations.
el: Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή τοποθεσίες.

en: Create new location
el: Δημιουργία νέας τοποθεσίας

en: Configure the default location
el: Παραμετροποίηση της εξ' ορισμού τοποθεσίας

en: Use cron to clear the cache once per hour
el: Χρησιμοποίηση του cron για τον καθαρισμό της λανθάνουσας μνήμης ανά ώρα

en: The configuration has been saved.
el: Η παραμετροποίηση αποθηκεύθηκε.

en: The ICAO code is not supported by this module.
el: Ο κωδικός ICAO δεν υποστηρίζεται από τη μονάδα.

en: The default configuration has been saved.
el: Η προκαθορισμένη ρύθμιση αποθηκεύθηκε.

en: The location has been saved.
el: Η τοποθεσία αποθηκεύθηκε.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
el: Είστε σίγουρος για τη διαγραφή της τοποθεσίας %name;

en: The location has been deleted.
el: Η τοποθεσία διαγράφηκε.

en: North-Northeast
el: Βόρεια-Βορειοανατολικά

en: East-Northeast
el: Ανατολικά-Βορειοανατολικά

en: East-Southeast
el: Ανατολικά-Νοτιοανατολικά

en: South-Southeast
el: Νότια-Νοτιοανατολικά

en: South-Southwest
el: Νότια-Νοτιοδυτικά

en: West-Southwest
el: Δυτικά-Νοτιοδυτικά

en: West-Northwest
el: Δυτικά-Βορειοδυτικά

en: North-Northwest
el: Βόρεια-Βορειοδυτικά

en: NNE
el: ΒΒΑ

en: ENE
el: ΑΒΑ

en: ESE
el: ΑΝΑ

en: SSE
el: ΝΝΑ

en: SSW
el: ΝΝΔ

en: WSW
el: ΔΝΔ

en: WNW
el: ΔΒΔ

en: NNW
el: ΒΒΔ

en: No sunrise today
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες ανατολής ηλίου σήμερα

en: No sunset today
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες δύσης ηλίου σήμερα

en: Sunrise: !sunrise
el: Ανατολή ηλίου: !sunrise

en: Sunset: !sunset
el: Δύση ηλίου: !sunset

en: Show time of sunrise and sunset
el: Εμφάνιση ώρας ανατολής και δύσης ηλίου

en: Beaufort
el: Μποφόρ

en: Show compact block
el: Εμφάνιση συμπαγούς μπλοκ

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
el: Εμφανίζει μόνο το όνομα, την κατάσταση και την θερμοκρασία του καιρικού σταθμού.

en: Beaufort !number
el: !number Μποφόρ

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather blocks. Moreover, you can specify default values for newly created locations.
el: Μπορείτε να προσθέσετε, τροποποιήσετε και διαγράψετε τοποθεσίες από τα καθολικά μπλοκ καιρού. Επίσης, μπορείτε να ορίσετε προκαθορισμένες τιμές για νέες δημιουργηθείσες τοποθεσίες.

en: Weather: system-wide !number
el: Καιρός: καθολικός αριθμός !number

en: System-wide block !number
el: Αριθμός !number καθολικού μπλοκ

en: Create new location in block !number
el: Δημιουργία νέας τοποθεσίας στο μπλοκ με αριθμό !number

en: Create new system-wide block
el: Δημιουργία νέου καθολικού μπλοκ

en: If you use Drupal's cache, the system weather blocks will not be updated for anonymous users unless the cache is cleared. This happens e.g. when new nodes are created. If you want the system weather blocks to be updated when new weather data is available, you can clear the cache once per hour. Please note that this might slow down your site.
el: Αν χρησιμοποιείτε την λανθάνουσα μνήμη του Drupal, τα μπλοκ συστήματος καιρού δε θα ενημερώνονται για τους ανώνυμους χρήστες εκτός αν καθαρίζεται η λανθάνουσα μνήμη. Αυτό συμβαίνει όταν πχ. δημιουργούνται νέοι κόμβοι. Αν επιθυμείτε τα μπλοκ συστήματος καιρού να ενημερώνονται όταν υπάρχουν νέα δεδομένα για τον καιρό, μπορείτε να καθαρίζετε την λανθάνουσα μνήμη ανά μία ώρα. Πρέπει να σημειωθεί ότι αυτό μπορεί να επιβραδύνει την απόκριση του ιστοτόπου σας.

en: Don't display
el: Να μην εμφανίζεται

en: Rel. Humidity
el: Σχετ. υγρασία

en: Displays the time of sunrise and sunset.
el: Εμφανίζει την ώρα της ανατολής και δύσης του ηλίου.

en: Timezone for sunrise and sunset
el: Ώρα ζώνης για την ανατολή και δύση του ηλίου

en: Choose either Greenwich Mean Time (GMT), Drupal's standard timezone as set in the configuration, or a custom timezone.
el: Επιλέξτε το Greenwich Mean Time (GMT), την ώρα ζώνης του Drupal όπως έχει οριστεί στις ρυθμίσεις, ή μια καθορισμένη ώρα ζώνης.

en: Configure system-wide weather blocks and the default configuration for new locations.
el: Παραμετροποίηση των μπλοκ καιρού συστήματος και της προκαθορισμένης παραμετροποίησης για νέες τοποθεσίες.

en: Configure a system-wide weather block.
el: Παραμετροποίηση ενός καθολικού μπλοκ καιρού.

en: Delete a location from a system-wide weather block.
el: Διαγραφή τοποθεσίας από ένα καθολικό μπλοκ καιρού.

en: light blowing snow
el: ελαφρύ χιόνι με μειωμένη ορατότητα

en: light low drifting snow
el: ελαφρύ χιόνι που το σηκώνει ο αέρας

en: light snow
el: ελαφρύ χιόνι

en: heavy blowing snow
el: βαρύ χιόνι με μειωμένη ορατότητα

en: heavy low drifting snow
el: βαρύ χιόνι που το σηκώνει ο αέρας χαμηλά

en: heavy snow
el: βαρύ χιόνι

en: blowing snow
el: χιόνι που το σηκώνει ο άερας

en: low drifting snow
el: χιόνι που το σηκώνει ο αέρας χαμηλά

en: snow
el: χιόνι

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
el: Θερμοκρασία: !temperature1, μοιάζει με !temperature2

en: Weather: location of nodes (requires Location or Node Map module)
el: Καιρός: τοποθεσία κόμβων (απαιτεί τη μονάδα Location ή τη Node Map)

en: Celsius / Fahrenheit
el: Κελσίου / Φαρενάιτ

en: Fahrenheit / Celsius
el: Φαρενάιτ / Κελσίου

en: Show windchill temperature
el: Εμφάνιση θερμοκρασίας ψυχρού αέρα

en: Calculates the temperature resulting from windchill. This is how the temperature <q>feels like</q>.
el: Υπολογίζει την θερμοκρασία που προκύπτει από τον ψυχρό αέρα. Αυτή είναι η θερμοκρασία που <q>μοιάζει</q>.

en: The string to search for must be between 3 and 64 characters.
el: Η φράση για αναζήτηση πρέπει να είναι μεταξύ 3 και 64 χαρακτήρων.

en: Your search did not return any results.
el: Η αναζήτηση δεν επέστρεψε αποτελέσματα.

en: Search results for <q>@search</q>
el: Αποτελέσματα αναζήτησης για το <q>@search</q>

en: Search for a location
el: Αναζήτηση τοποθεσίας

en: Type in an ICAO code, a name, or a country to search for weather conditions at that location.
el: Εισάγετε ένα κωδικό ICAO, ένα όνομα ή μια χώρα για την αναζήτηση καιρικών συνθηκών σε αυτή την τοποθεσία.

en: mist
el: καταχνιά

en: shallow fog
el: ρηχύς ομίχλη

en: partial fog
el: μερική ομίχλη

en: patches of fog
el: τμήματα ομίχλης

en: fog
el: ομίχλη

en: smoke
el: αιθαλομίχλη

en: light freezing drizzle
el: ελαφρύ παγωμένο λεπτόβροχο

en: light drizzle
el: ελαφρύ λεπτόβροχο

en: heavy freezing drizzle
el: βαρύ παγωμένο λεπτόβροχο

en: heavy drizzle
el: βαρύ λεπτόβροχο

en: freezing drizzle
el: παγωμένο λεπτόβροχο

en: drizzle
el: λεπτόβροχο

en: !speed&thinsp;mph
el: !speed&thinsp;μίλια/ώρα

en: !speed&thinsp;knots
el: !speed&thinsp;κόμβοι

en: !speed&thinsp;meter/s
el: !speed&thinsp;μ/δευτ.

en: !speed&thinsp;km/h
el: !speed&thinsp;χλμ/ώρα

en: gusts up to !speed
el: ξαφνικοί άνεμοι με ταχύτητα μέχρι !speed

en: !visibility&thinsp;mi
el: !visibility&thinsp;μίλ.

en: !visibility&thinsp;km
el: !visibility&thinsp;χλμ

en: !distance&thinsp;mi !direction (!degree°)
el: !distance&thinsp;μίλ. !direction (!degree°)

en: !distance&thinsp;mi !direction
el: !distance&thinsp;μίλ !direction

en: !distance&thinsp;km !direction (!degree°)
el: !distance&thinsp;χλμ !direction (!degree°)

en: !distance&thinsp;km !direction
el: !distance&thinsp;χλμ !direction

en: access weather pages
el: προσπέλαση σελίδων καιρού

en: Search for locations and display their current weather.
el: Αναζήτηση για τοποθεσίες και εμφάνιση των καιρικών συνθηκών τους.

en: light snow showers
el: ελαφριά χιονόπτωση

en: heavy snow showers
el: βαριά χιονόπτωση

en: snow showers
el: χιονόπτωση
