Wysiwyg (6.x-2.8) - en to uk translation catalogue (242 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Font
uk: Шрифт

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Top
uk: Зверху

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Menu
uk: Меню

en: Select a format
uk: Виберіть формат

en: Unknown
uk: Невідомо

en: table
uk: таблиця

en: Vertical
uk: Вертикально

en: All
uk: Все

en: Bottom
uk: Знизу

en: Custom
uk: Власний

en: Input format
uk: Формат вводу

en: Mode
uk: Режим

en: Media
uk: Медіа

en: Table
uk: Таблиця

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Select all
uk: Виділити все

en: Smiley
uk: Смайлик

en: Create profile
uk: Створити профіль

en: Basic setup
uk: Основні установки

en: Allow users to choose default
uk: Дозволити користувачам обирати стандартно

en: Buttons and plugins
uk: Кнопки та плаґіни

en: Editor appearance
uk: Вигляд редактора

en: Toolbar location
uk: Розташування панелі інструментів

en: Enable resizing button
uk: Додати кнопку зміни розміру

en: Block formats
uk: Блочні елементи

en: Cleanup and output
uk: Очищення й вивід

en: Verify HTML
uk: Перевірка HTML

en: Preformatted
uk: Відформатований текст

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
uk: Конвертувати теги &lt;font&gt; у стилі

en: Remove linebreaks
uk: Видалити розриви рядка

en: Apply source formatting
uk: Застосувати вихідне форматування

en: Editor CSS
uk: CSS редактора

en: CSS path
uk: Шлях до CSS

en: CSS classes
uk: CSS-класи

en: Word count
uk: Кількість слів

en: Undo
uk: Скасувати

en: Deleted
uk: Видалено

en: Insert image
uk: Вставити зображення

en: Replace
uk: Замінити

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: You must select a format.
uk: Ви повинні вибрати формат.

en: Superscript
uk: Надрядковий індекс

en: Templates
uk: Шаблони

en: Formats
uk: Формати

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Show blocks
uk: Показати блоки

en: Bold
uk: Напівжирний

en: Copy
uk: Копіювати

en: Redo
uk: Повторити

en: Italic
uk: Курсив

en: Editor
uk: Редактор

en: Hide
uk: Приховати

en: Source code
uk: Вихідний код

en: Subscript
uk: Підрядковий індекс

en: Indent
uk: Збільшити відступ

en: Outdent
uk: Зменшити відступ

en: Unlink
uk: Прибрати посилання

en: Bullet list
uk: Ненумерований список

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Interface language
uk: Мова інтерфейсу

en: Print
uk: Друк

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Cut
uk: Вирізати

en: Paste
uk: Вставити

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Remove link
uk: Видалити посилання

en: About
uk: Про модуль

en: RegExp
uk: Форм. вираз

en: Acronym
uk: Скорочення

en: Button alignment
uk: Вирівнювання кнопок

en: Example:
uk: Приклад:

en: Citation
uk: Цитування

en: Function reference
uk: Опис функції

en: Numbered list
uk: Нумерований список

en: Not installed.
uk: Не встановлено.

en: Teaser break
uk: Розрив заголовка

en: %editor profile for %format
uk: профіль %editor для %format

en: Enabled by default
uk: Увімкнено за замовчуванням

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
uk: Стандартний редактор за замовчуванням для користувачів, що мають доступ до цього профілю. Користувачі мають можливість змінити цей стан, якщо включена наступна опція.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
uk: Якщо дозволено, користувачі зможуть вибирати свій власний стандартний редактор за замовчуванням у налаштуваннях облікового запису користувача.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
uk: Показати перемикач <em>увімкнути/вимкнути форматований текст</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
uk: Показувати чи ні під текстовою областю перемикач <em>увімкнути/вимкнути форматований текст</em>. Якщо вимкнуто, використовуються налаштування користувача, або глобальні налаштування за промовчанням (див.вище).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
uk: Ця опція дозволяє налаштувати відображення панелі інструментів вище або нижче області редагування.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
uk: Ця опція дозволяє налаштувати вирівнювання іконок у панелі інструментів редактора.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
uk: Якщо увімкнено, з HTML-вмісту буде видалений потенційно небезпечний код, на кшталт теґів <code>&lt;HEAD&gt;</code>.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
uk: Якщо увімкнено, редактор додаватиме символ табуляції при натисненні відповідної клавіші і зберігатиме інші пробільні символи як це робить HTML-тег PRE.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
uk: Якщо увімкнено, теґи HTML, що декларують розмір, родину, колір та колір тла шрифту буде замінено вбудованими стилями CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
uk: Якщо увімкнено, редактор буде видаляти більшість розривів рядка з тексту. Вимкнення цієї опції допоможе уникнути конфліктів з іншими фільтрами введення.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
uk: Якщо увімкнено, редактор буде переформатувати вихідний код HTML. Вимкнення цієї опції допоможе уникнути конфліктів з іншими фільтрами введення.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
uk: Розділяйте комою список HTML блочних форматів. Можливі значення: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
uk: Використовувати CSS теми

en: Define CSS
uk: Визначити CSS

en: Editor default CSS
uk: CSS редактора за промовчанням

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
uk: Вибір стилю CSS, що використовується в області редагування.<br />Використати CSS теми - завантажить стиль сторінки з поточної теми сайту.<br />Вказати CSS - ввести нижче шлях до файла стиля сторінки.<br />CSS редактора за замовчуванням - використовуються вбудовані стилі редактора.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
uk: Якщо вище було вибрано "Вказати CSS", введіть шлях до файла CSS або перелік файлів CSS через кому.

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
uk: Можливе визначення CSS-класів для "стилю тексту" як випадаючий список.<br />Введіть один клас в одному рядку: !format. Приклад: !example<br />Якщо залишити порожнім,CSS класи будуть автоматично імпортовані з всіх завантажених стилів.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
uk: Профіль візуального редактора %format збережено.

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
uk: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Завантажити</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
uk: Розпакуйте архів і скопіюйте його вміст в нову папку в наступному місці:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
uk: Таким чином, актуальні бібліотеки можуть бути знайдені в:<br><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
uk: Інструкції з встановлення

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
uk: Редакторські бібліотеки не встановлені. Наступний список містить перелік наразі підтримуваних редакторів:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити профіль для %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
uk: Профіль Wysiwyg для %name було видалено.

en: Configure client-side editors.
uk: Налаштувати клієнтські редактори.

en: Disable rich-text
uk: Вимкнути форматований текст

en: Enable rich-text
uk: Дозволити форматований текст

en: The version of %editor could not be detected.
uk: Неможливо визначити версію редактора %editor .

en: The installed version %version of %editor is not supported.
uk: Встановлена версія %version  %editor не підтримується.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
uk: Дозволяє користувачам редагувати матеріал за допомогою клієнтських редакторів.

en: Strike-through
uk: Перекреслений

en: Align left
uk: Вирівняти вліво

en: Align center
uk: По центру

en: Align right
uk: Вирівняти вправо

en: Justify
uk: По ширині

en: Forecolor
uk: Головний Колір

en: Backcolor
uk: Колір тла

en: Horizontal rule
uk: Горизонтальна лінія

en: Paste Text
uk: Вставити текст

en: Paste from Word
uk: Вставити з Word

en: Remove format
uk: Прибрати формат

en: Character map
uk: Таблиця символів

en: HTML block format
uk: HTML-формат блоку

en: Font style
uk: Стиль шрифту

en: Create DIV container
uk: Створити контейнер DIV

en: FitWindow
uk: Вписати у вікно

en: Check spelling
uk: Перевірка правопису

en: Autogrow
uk: Автозростання

en: Table drag/resize
uk: Таблиця: перетягнути/змінити розмір

en: Table: Cell properties
uk: Таблиця: Властивості клітинки

en: Table: Insert row after
uk: Таблиця: вставити рядок після

en: Table: Insert column after
uk: Таблиця: вставити колонку після

en: Table: Insert cell after
uk: Таблиця: вставити клітинку після

en: Table: Delete rows
uk: Таблиця: видалити рядки

en: Table: Delete columns
uk: Таблиця: видалити колонки

en: Table: Delete cells
uk: Таблиця: видалити клітинки

en: Table: Merge cells
uk: Таблиця: об'єднати клітинки

en: Table: Horizontal split cell
uk: Таблиця: розділити клітинку по горизонталі

en: Sup
uk: Верхній індекс

en: Sub
uk: Нижній індекс

en: Clean-up
uk: Очистити

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Advanced horizontal rule
uk: Розширена горизонтальна лінійка

en: Advanced image
uk: Розширене зображення

en: Advanced link
uk: Розширене посилання

en: Auto save
uk: Автозбереження

en: Context menu
uk: Контекстне меню

en: Left-to-right
uk: Зліва направо

en: Right-to-left
uk: Справа наліво

en: Emotions
uk: Емоції

en: Inline popups
uk: Спливаючі в рядку вікна

en: Insert date
uk: Вставити дату

en: Insert time
uk: Вставити час

en: Paste text
uk: Вставити текст

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Inserted
uk: Вставлене

en: Safari compatibility
uk: Сумісність із Safari

en: Spell check
uk: Перевірка орфографії

en: Font Color
uk: Колір шрифту

en: Show/hide hidden elements
uk: Показати/сховати приховані елементи

en: Separate the teaser and body of this content
uk: Розділити анонс і основний текст цього вмісту

en: Break lock
uk: Зняти блокування

en: Styles
uk: Стилі

en: HTML attributes
uk: HTML-атрибути

en: Max height
uk: Максимальна висота

en: Wysiwyg profiles
uk: Профілі Wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
uk: Профіль Wysiwyg пов'язаний з форматом введення. Профіль Wysiwyg визначає клієнтський редактор, що завантажується з окремим текстовим форматом, кнопки і теми, увімкнені для цього редактора, спосіб відображення і решту функцій, пов'язаних з редактором.

en: Div container
uk: Контейнер Div

en: Maximize
uk: Максимізувати

en: Advanced list
uk: Розширений список

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
uk: Щоб призначити інший редактор до текстового формату, необхідно спочатку видалити існуючий, натиснувши "Видалити".

en: Auto resize
uk: Автоматична зміна розміру

en: Text formats enabled for rich-text editing
uk: Форматовані текстові формати

en: Block format
uk: Блочний елемент

en: Insert link
uk: Вставити посилання

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
uk: НЕ завантажуйте версію "CKEditor for Drupal".

en: Advanced CSS styles
uk: Розширені стилі CSS

en: List normalizer
uk: Нормалізатор списку

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from loaded stylesheet(s).
uk: Додатково визначає CSS-класи для спадному списку "Стиль шрифту".<br />Введіть по одному класу на рядок у форматі !format. Приклад: !example<br />Якщо залишити порожнім, CSS-класи автоматично імпортуються з стилів.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
uk: Зазначені класи CSS синтаксично некоректні.

en: Make sure you install the full package as not all plugins work with the standard package.
uk: Переконайтеся, що ви встановили повний пакет, оскільки не всі плагіни працюють зі стандартним пакетом.

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Use default toolbar button grouping
uk: Використовувати базове групування кнопок панелі інструментів

en: This option gives you the ability to enable/disable the usage of default groupings for toolbar buttons. If enabled, toolbar buttons will be placed into predetermined groups instead of all in a single group.
uk: Ця опція надає вам можливість увімкнути/вимкнути базове групування для кнопок панелі інструментів. Якщо її ввімкнути, кнопки панелі інструментів будуть розміщені в заздалегідь визначених групах, а не в одній групі.

en: Force paste as plain text
uk: Примусово вставити як звичайний текст

en: Select an editor
uk: Виберіть редактор

en: Uses the <a href="@url">@setting</a> setting internally.
uk: Використовує налаштування <a href="@url">@setting</a> внутрішньо.

en: This option gives you the ability to enable/disable the editor resizing feature.
uk: Ця опція дає вам можливість увімкнути/вимкнути функцію зміни розміру редактора.

en: Apply simple source formatting
uk: Застосувати просте форматування вихідного коду

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code using a simple set of predefined rules. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
uk: Якщо ввімкнено, редактор переформатує вихідний HTML-код, використовуючи простий набір попередньо визначених правил. Вимкнення цієї опції може уникнути конфліктів з іншими фільтрами введення.

en: Paste plugin
uk: Плагін вставки

en: Settings for the paste plugin.
uk: Налаштування до плагіна вставки.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code when switching to Source View.
uk: Якщо ввімкнено, редактор переформатує вихідний HTML-код під час перемикання в режим перегляду вихідного коду.

en: If enabled, contents will be automatically processed when you paste using Ctrl+V or similar methods. Cleaning up contents from MS Word or pasting as plain text will <strong>not</strong> work without this.
uk: Якщо ввімкнено, вміст буде автоматично оброблятися під час вставки за допомогою Ctrl+V або подібних методів. Очищення вмісту з MS Word або вставка як звичайного тексту <strong>не</strong> працюватиме без цього.

en: Min height
uk: Мін.висота

en: Spell check as you type
uk: Перевірка орфографії під час введення тексту

en: Align full
uk: Повне вирівнювання

en: Cleanup messy code
uk: Очищення неохайного коду

en: The value needs to be a valid JSON object.
uk: Значення має бути дійсним об'єктом JSON.

en: The lowest and highest editor library version the current release of Wysiwyg module was last tested by the module maintainers.<br />Using a verified editor version is not a guaratee that any version of Wysiwyg module or an editor library is without problems. The verified version range only indicates a few manual tests have been performed on the first and last editor versions in the range together with the current Wysiwyg module version. <u>Always try the latest verified version before reporting bugs.</u> Unless otherwise noted; the testing was performed using the <strong>"default" or "full" package</strong> available for download from the editor's official website. Wysiwyg will <em>try</em> to use any recognized version above the verified version range, but proceed with caution. Editor versions lower than the verified range are <u>not supported at all</u>.<br /> More information about supported editor libraries and the verified versions can be found on the <a target="_blank" title="Supported editors" href="@project-url">wiki</a>.
uk: Найнижча та найвища версії бібліотеки редактора, з яких востаннє тестували розробники поточного випуску модуля Wysiwyg.<br />Використання перевіреної версії редактора не гарантує, що будь-яка версія модуля Wysiwyg або бібліотеки редактора не має проблем. Діапазон перевірених версій лише вказує на те, що було проведено кілька ручних тестів першої та останньої версій редактора в діапазоні разом із поточною версією модуля Wysiwyg. <u>Завжди пробуйте останню перевірену версію, перш ніж повідомляти про помилки.</u> Якщо не зазначено інше, тестування проводилося з використанням пакета <strong>"default" або "full"</strong>, доступного для завантаження з офіційного вебсайту редактора. Wysiwyg <em>спробує</em> використовувати будь-яку розпізнану версію вище перевіреного діапазону версій, але будьте обережні. Версії редактора, нижчі за перевірений діапазон, <u>зовсім не підтримуються</u>.<br /> Більше інформації про підтримувані бібліотеки редакторів та перевірені версії можна знайти на <a target="_blank" title="Підтримувані редактори" href="@project-url">вікі</a>.

en: If enabled, prompts the user about the clean up of content being pasted from MS Word.
uk: Якщо ввімкнено, запитує користувача про очищення вмісту, що вставляється з MS Word.

en: Remove font styles
uk: Видалити стилі шрифтів

en: If enabled, removes all font related formatting styles, including font size, font family, font foreground/background color.
uk: Якщо ввімкнено, видаляються всі стилі форматування, пов’язані зі шрифтом, включаючи розмір шрифту, сімейство шрифтів, колір переднього плану/фону шрифту.

en: Remove styles
uk: Видалити стилі

en: If enabled, removes element styles that can not be managed with the editor, other than font specific styles.
uk: Якщо ввімкнено, видаляє стилі елементів, якими не можна керувати за допомогою редактора, окрім стилів, специфічних для шрифтів.

en: This setting will be deprecated in the future. Use ACF to replicate the effect of enabling it.
uk: Цей параметр буде вилучено з підтримки в майбутньому. Використовуйте ACF, щоб відтворити ефект його ввімкнення.

en: Copy Formatting
uk: Копіювання форматування

en: Indent source
uk: Відступ вихідного коду

en: Status bar location
uk: Розташування рядка стану

en: This option enables you to specify where the element statusbar with the path and resize tool should be located.
uk: Ця опція дозволяє вказати, де має розташовуватися рядок стану елемента з інструментом зміни шляху та розміру.

en: Enable horizontal resizing
uk: Увімкнути зміну розміру по горизонталі

en: This option gives you the ability to enable/disable the horizontal resizing. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
uk: Ця опція дає вам можливість увімкнути/вимкнути зміну розміру по горизонталі. Якщо її ввімкнено, панель інструментів розташування контуру має бути встановлена ​​на «Вгорі» або «Внизу», щоб відобразити значок зміни розміру.

en: This option enables you to override and add custom formats. A format is for example the style that get applied when you press the bold button inside the editor. TinyMCE has some built in formats that you can override, see the editor documentation for the complete list. The value to put in should be a JSON object containing format definitions.
uk: Ця опція дозволяє вам змінювати та додавати власні формати. Формат – це, наприклад, стиль, який застосовується, коли ви натискаєте кнопку жирного шрифту в редакторі. TinyMCE має деякі вбудовані формати, які ви можете змінювати, повний список дивіться в документації редактора. Значення, яке потрібно ввести, має бути об’єктом JSON, що містить визначення формату.

en: MS Office
uk: MS Офіс

en: If set to <em>Automatic</em> or <em>Custom</em>, the editor will strip out any content not explicitly allowed <strong>when the editor loads</strong>.
uk: Якщо встановлено значення <em>Автоматично</em> або <em>Налаштування</em>, редактор видалятиме будь-який вміст, який явно не дозволено, <strong>під час завантаження редактора</strong>.

en: Show title input
uk: Показати поле введення заголовка

en: Enable the image title in the image dialog.
uk: Увімкнути заголовок зображення в діалоговому вікні зображення.

en: YUI is no longer maintained and support will be dropped in a release January 2020. See this <a href="!url" target="_blank">announcement</a>
uk: YUI більше не підтримується, і його підтримка буде припинена у випуску січня 2020 року. Дивіться це <a href="!url" target="_blank">оголошення</a>
