The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (6.x-1.3-rc2) - en to uk translation catalogue (375 entries)

en: list
uk: список

en: Title
uk: Заголовок

en: Next
uk: Наступний

en: Login successful
uk: Вхід вдалий

en: Pages
uk: Сторінки

en: enabled
uk: увімкнено

en: weight
uk: вага

en: enable
uk: увімкнути

en: delete
uk: видалити

en: size
uk: розмір

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Administer
uk: Адміністрування

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Do nothing.
uk: Не робити нічого.

en: Read more
uk: Читати далі

en: page
uk: сторінка

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Item Description
uk: Опис позиції

en: not verified
uk: не перевірено

en: On
uk: Увімкнено

en: unknown
uk: невідомо

en: Requested
uk: Потрібно

en: error
uk: помилка

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: переглянути

en: all
uk: все

en: Login
uk: Вхід

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: None
uk: Немає

en: Scheme
uk: Схема

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Error Message
uk: Повідомлення про помилку

en: Test
uk: Тест

en: Password
uk: Пароль

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Types
uk: Типи

en: Single
uk: Єдиний

en: Multiple
uk: Декілька значень

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default
uk: Базово

en: Relevancy
uk: Релевантність

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Add new
uk: Додати новий

en: Schedule
uk: Розклад

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Reviews
uk: Рецензування

en: Region
uk: Область

en: Display
uk: Показ

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: results
uk: результати

en: never
uk: ніколи

en: Notes
uk: Примітки

en: Remove item
uk: Вилучити елемент

en: Updated
uk: Оновлено

en: Text
uk: Текст

en: name
uk: ім'я

en: add
uk: додати

en: path
uk: шлях

en: theme
uk: тема

en: Total
uk: Всього

en: Unknown
uk: Невідомо

en: n/a
uk: н/д

en: type
uk: тип

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: status
uk: стан

en: Error
uk: Помилка

en: Expanded
uk: Розгорнуте

en: All
uk: Все

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Off
uk: Вимкнено

en: Host
uk: Хост

en: Selected
uk: Вибране

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Published
uk: Опубліковано

en: Location
uk: Місце розташування

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Click here
uk: Натисніть тут

en: Conditions
uk: Умови

en: Warning
uk: Попередження

en: active
uk: активне

en: configure
uk: налаштувати

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Details
uk: Подробиці

en: Amount
uk: Величина

en: Current
uk: Поточна

en: State
uk: Стан

en: Terms
uk: Терміни

en: email
uk: електронна пошта

en: Send
uk: Надіслати

en: total
uk: загалом

en: Date Received
uk: Дата отримання

en: added
uk: додано

en: node
uk: матеріал

en: Method
uk: Спосіб

en: here
uk: тут

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Start date
uk: Початкова дата

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Other
uk: Інше

en: Basic
uk: Основні

en: Location Type
uk: Тип місця розташування

en: Personal information
uk: Особисті дані

en: Destination
uk: Місце призначення

en: E
uk: Сх

en: W
uk: Зх

en: Online
uk: В мережі

en: Anonymous
uk: Анонім

en: description
uk: опис

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Untitled
uk: Без назви

en: before
uk: перед

en: after
uk: після

en: Position
uk: Позиція

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Template
uk: Шаблон

en: Do not display
uk: Не показувати

en: false
uk: хибність

en: true
uk: істина

en: Profile
uk: Профіль

en: Clear cache
uk: Очистити кеш

en: Process
uk: Обробити

en: purge
uk: почистити

en: fields
uk: поля

en: Property
uk: Властивість

en: Location name
uk: Назва місцезнаходження

en: Street
uk: Вулиця

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Full name
uk: Повна назва

en: Share
uk: Спільні файли

en: Port
uk: Порт

en: create
uk: створення

en: Repository
uk: Сховище

en: Pending
uk: Очікування

en: Delete location
uk: Видалити місце розташування

en: normal
uk: звичайно

en: install
uk: встановити

en: message
uk: повідомлення

en: ignore
uk: ігнорувати

en: block administration
uk: адміністрування блоків

en: Due
uk: Очікуваний

en: View user profile.
uk: Переглянути профіль користувача.

en: Make default
uk: Зробити типовим

en: Please enter some keywords.
uk: Будь-ласка, введіть ключові слова.

en: unlimited
uk: необмежено

en: Deleted
uk: Видалено

en: Display name
uk: Назва

en: Features
uk: Властивості

en: Feature
uk: Властивість

en: Topic
uk: Тема

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Query
uk: Запит

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Notice
uk: Сповіщення

en: Log out
uk: Вихід

en: Server name
uk: Назва сервера

en: Purge
uk: Очистити

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Instructions
uk: Вказівки

en: warning
uk: попередження

en: Results
uk: Результати

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Schema
uk: Схема

en: Metadata
uk: Метадані

en: Availability
uk: Доступність

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Schedules
uk: Розклади

en: Date created
uk: Дата створення

en: Date Due
uk: Дата платежу

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: Documents
uk: Документи

en: Formats
uk: Формати

en: New
uk: Нові

en: details
uk: подробиці

en: Oldest first
uk: Старіші спочатку

en: Facets
uk: Фасети

en: Facet
uk: Фасет

en: Indexing
uk: Індексація

en: Locality
uk: Населений пункт

en: Automatic
uk: Автоматично

en: hits
uk: відвідування

en: disable
uk: вимкнути

en: running
uk: запущено

en: Harvest
uk: Урожай

en: User Id
uk: ID користувача

en: Sets
uk: Установки

en: Information
uk: Відомості

en: Journals
uk: Журнали

en: Publisher
uk: Видавець

en: Date Sent
uk: Дата відсилання

en: Surname
uk: Прізвище

en: Request
uk: Запит

en: test
uk: тест

en: Abstract
uk: Анотація

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Currency Code
uk: Код валюти

en: Add server
uk: Додати сервер

en: Available
uk: Доступно

en: inactive
uk: неактивне

en: Set
uk: Встановлення

en: UI
uk: Інтерфейс

en: ok
uk: гаразд

en: ignored
uk: ігнорується

en: Given Name
uk: Ім'я

en: Lookup
uk: Пошук

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Print
uk: Друк

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: Factor
uk: Фактор

en: Modify
uk: Змінити

en: Restore defaults
uk: Відновити типові

en: Add Repository
uk: Додати репозиторій

en: Contact email
uk: Контактна електронна адреса

en: Errors
uk: Помилки

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: field
uk: поле

en: M
uk: Мс

en: Namespace
uk: Простір назв

en: Element
uk: Елемент

en: Authentication method
uk: Метод автентифікації

en: prefix
uk: префікс

en: Preparation
uk: Підготовка

en: District
uk: Район

en: Override username theme
uk: Перевизначити тему користувача

en: Repositories
uk: Репозиторії

en: Save order
uk: Зберегти послідовність

en: Display type
uk: Тип відображення

en: Initials
uk: Ініціали

en: Meta
uk: Мета

en: Edition
uk: Видання

en: permissions
uk: повноваження

en: Properties
uk: Властивості

en: host
uk: хост

en: Created by
uk: Створив(ла)

en: Citation
uk: Цитування

en: close
uk: закрити

en: Locations
uk: Місця розташування

en: location
uk: місце розташування

en: Expression
uk: Вираз

en: Organization Name
uk: Ім'я організації

en: Operations:
uk: Дії:

en: Node creation
uk: Створення матеріалу

en: List files
uk: Список файлів

en: Authentication type
uk: Тип автентифікації

en: PHP DOMDocument class
uk: Клас PHP DOMDocument

en: label
uk: мітка

en: post
uk: допис

en: Recurrence
uk: Повторення

en: Day of week
uk: День тижня

en: Add Schedule
uk: Додати розклад

en: Dublin Core
uk: Дублінське ядро

en: Not Available
uk: Не доступний

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: between
uk: між

en: Form elements
uk: Елементи форми

en: Shipping Address
uk: Адреса отримувача

en: Due Date
uk: Очікувана дата

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Reorder
uk: Перевпорядкувати

en: Work
uk: Робота

en: Maps
uk: Карти

en: Item ID
uk: ID елементу

en: Director
uk: Режисер

en: keyword
uk: ключове слово

en: Contents
uk: Вміст

en: Minimum word length
uk: Мінімальна довжина слова

en: Maximum word length
uk: Максимальна довжина слова

en: Field suffix
uk: Суфікс поля

en: Delete content
uk: Видалити матеріал

en: Upload CSV file
uk: Відвантажити файл CSV

en: [none]
uk: [нічого]

en: display
uk: дисплей

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
uk: Помилка під час виконання операції %error_operation з аргументами: @arguments

en: Use JavaScript
uk: Використовувати JavaScript

en: Rewrite on specific pages
uk: Переписувати на певних сторінках

en: Request timeout
uk: Час очікування запиту

en: Date Available
uk: Дата доступності

en: Location Name
uk: Назва місця

en: Shipping Information
uk: Інформація для доставки

en: Revalidate
uk: Повторно перевірити

en: The human readable label.
uk: Людиносприйня́тна мітка.

en: Processed @current out of @total
uk: Оброблено @current з @total

en: Storage types
uk: Типи сховищ

en: entity type
uk: тип сутності

en: attribute
uk: атрибут

en: suffix
uk: суфікс

en: stopped
uk: зупинений

en: Deauthorize
uk: Деавторизувати

en: Hold
uk: Утримувати

en: Editing
uk: Редагування

en: artist
uk: виконавець

en: composer
uk: композитор

en: performer
uk: виконавець

en: translator
uk: перекладач

en: port
uk: порт

en: No separation
uk: Без поділу

en: elements
uk: елементи

en: Yes, clear
uk: Так, очистити

en: Stop process
uk: Зупинити процес

en: multiple
uk: декілька

en: Remove bookmark
uk: Вилучити закладку

en: Print version
uk: Вивести номер версії

en: Select mode
uk: Оберіть режим

en: Manifestation
uk: Прояв

en: Enhancements
uk: Покращення

en: not running
uk: не виконується

en: Fatal error
uk: Критична помилка
