The eXtensible Catalog (XC) Drupal Toolkit (6.x-1.3) - en to hu translation catalogue (379 entries)

en: list
hu: lista

en: Title
hu: Cím

en: Next
hu: Következő

en: Login successful
hu: Sikeres bejelentkezés

en: Pages
hu: Oldalak

en: enabled
hu: engedélyezett

en: weight
hu: súly

en: enable
hu: engedélyezés

en: delete
hu: törlés

en: size
hu: méret

en: value
hu: érték

en: Status
hu: Állapot

en: Administer
hu: Adminisztrál

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Item
hu: Tétel

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Actions
hu: Műveletek

en: disabled
hu: tiltott

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Do nothing.
hu: Ne tegyen semmit.

en: Read more
hu: Tovább

en: page
hu: oldal

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Item Description
hu: Elem leírás

en: not verified
hu: nem ellenőrzött

en: On
hu: Be

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Requested
hu: Igényelt

en: error
hu: hiba

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Version
hu: Verzió

en: Go
hu: Mehet

en: view
hu: megtekintés

en: all
hu: mind

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Advanced options
hu: Haladó lehetőségek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Optimize tables
hu: Táblák optimalizálása

en: Hourly
hu: Óránként

en: Daily
hu: Napi

en: Weekly
hu: Heti

en: None
hu: Nincs

en: Scheme
hu: Séma

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Error Message
hu: Hibaüzenet

en: Test
hu: Teszt

en: Password
hu: Jelszó

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Types
hu: Típusok

en: Single
hu: Egyszeres

en: Multiple
hu: Többszörös

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Node ID
hu: Tartalomazonosító

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Relevancy
hu: Relevancia

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Add new
hu: Új hozzáadása

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: remove
hu: eltávolítás

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: Path
hu: Útvonal

en: Reviews
hu: Szemlék

en: Region
hu: Régió

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: results
hu: eredmények

en: never
hu: soha

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Remove item
hu: Elem eltávolítása

en: Updated
hu: Frissítve

en: Text
hu: Szöveg

en: name
hu: név

en: add
hu: hozzáadás

en: path
hu: útvonal

en: theme
hu: smink

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: n/a
hu: n. a.

en: type
hu: típus

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Continue
hu: Folytatás

en: Email
hu: E-mail

en: status
hu: állapot

en: Error
hu: Hiba

en: Expanded
hu: Nyitott

en: All
hu: Mind

en: Not found
hu: Nem található

en: Off
hu: Ki

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Selected
hu: Kiválasztott

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Published
hu: Közzétéve

en: Location
hu: Helyszín

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Field name
hu: Mező neve

en: Fields
hu: Mezők

en: Click here
hu: Ide kell kattintani

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: active
hu: aktív

en: configure
hu: beállít

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: Details
hu: Részletek

en: Number of terms
hu: Kifejezések száma

en: Amount
hu: Összeg

en: Current
hu: Jelenlegi

en: State
hu: Állapot

en: Terms
hu: Kifejezések

en: email
hu: e-mail

en: Send
hu: Küldés

en: total
hu: összesen

en: node
hu: tartalom

en: Method
hu: Mód

en: here
hu: ide

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Other
hu: Egyéb

en: Basic
hu: Alap

en: Location Type
hu: Helyszín típusa

en: Destination
hu: Cél

en: E
hu: K

en: W
hu: NY

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: description
hu: leírás

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Untitled
hu: Cím nélkül

en: before
hu: előtte

en: after
hu: utána

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Basic settings
hu: Alapbeállítások

en: Template
hu: Sablon

en: Do not display
hu: Ne jelenjen meg

en: false
hu: hamis

en: true
hu: igaz

en: Profile
hu: Profil

en: Clear cache
hu: Gyorsítótár törlése

en: Del
hu: Törlés

en: Process
hu: Folyamat

en: purge
hu: tisztít

en: fields
hu: mezők

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Location name
hu: Helyszín neve

en: Street
hu: Utca

en: Collapsed
hu: Összecsukott

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Full name
hu: Teljes név

en: Share
hu: Megosztás

en: create
hu: létrehozás

en: Pending
hu: Függőben

en: Delete location
hu: Helyszín törlése

en: normal
hu: általános

en: install
hu: telepítés

en: message
hu: üzenet

en: ignore
hu: mellőzés

en: block administration
hu: blokk adminisztrációja

en: View user profile.
hu: Felhasználói profil megtekintése.

en: Please enter some keywords.
hu: Meg kell adni kulcsszavakat.

en: unlimited
hu: korlátlan

en: Deleted
hu: Törölt

en: Display name
hu: Megjelenített név

en: Features
hu: Jellemzők

en: Feature
hu: Jellemző

en: Topic
hu: Témakör

en: Limit
hu: Korlát

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Hour
hu: Óra

en: Minute
hu: Perc

en: author
hu: szerző

en: Entity
hu: Entitás

en: Notice
hu: Megjegyzés

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Server name
hu: Kiszolgáló neve

en: Purge
hu: Tisztítás

en: Instructions
hu: Használati utasítás

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: Results
hu: Eredmények

en: Missing
hu: Hiányzik

en: Schema
hu: Séma

en: Metadata
hu: Metaadat

en: Availability
hu: Foglaltság

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: Schedules
hu: Ütemezések

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Date Due
hu: Lejárati dátum

en: Authentication
hu: Azonosítás

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Formats
hu: Formátumok

en: New
hu: Új

en: details
hu: részletek

en: Oldest first
hu: Régebbiek előre

en: Facets
hu: Finomítók

en: Facet
hu: Finomító

en: Indexing
hu: Indexelés

en: Locality
hu: Helység

en: Automatic
hu: Automatikus

en: hits
hu: találatok

en: disable
hu: letiltás

en: Sets
hu: Írások

en: Information
hu: Információ

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Date Sent
hu: Küldés dátuma

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Request
hu: Felkérés

en: test
hu: teszt

en: Abstract
hu: Összefoglalás

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Currency Code
hu: Pénznem kódja

en: Add server
hu: Kiszolgáló hozzáadása

en: Available
hu: Elérhető

en: inactive
hu: tiltott

en: Set
hu: Beállítás

en: ok
hu: rendben

en: ignored
hu: mellőzött

en: Sort
hu: Sorbarendezés

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Factor
hu: Szempont

en: Modify
hu: Módosítás

en: Restore defaults
hu: Alapértelmezésel visszaállítása

en: Contact email
hu: Kapcsolattartó e-mail címe

en: More Like This settings
hu: More Like This beállításai

en: Errors
hu: Hibák

en: Newest first
hu: Legújabb elöl

en: field
hu: mező

en: Namespace
hu: Névtér

en: Element
hu: HTML elem

en: prefix
hu: előtag

en: Save order
hu: Sorrend mentése

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Initials
hu: Előtag

en: Description.
hu: Leírás.

en: Edition
hu: Kiadás

en: permissions
hu: jogosultságok

en: URL Prefix
hu: URL-előtag

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: host
hu: hoszt

en: query
hu: lekérdezés

en: Created by
hu: Létrehozta

en: Citation
hu: Idézet

en: close
hu: bezárás

en: Locations
hu: Helyszínek

en: location
hu: helyszín

en: Expression
hu: Kifejezés

en: Organization Name
hu: Szervezet neve

en: Operations:
hu: Műveletek:

en: Node creation
hu: Tartalom létrehozása

en: PHP DOMDocument class
hu: PHP DOMDocument osztály

en: label
hu: felirat

en: post
hu: bejegyzés

en: administer xc
hu: xc adminisztrálása

en: Day of week
hu: A hét napja

en: Add Schedule
hu: Időzítés hozzáadása

en: Solr servers
hu: Solr kiszolgálók

en: The primary identifier for a Solr server
hu: Egy Solr kiszolgáló elsődleges azonosítója.

en: The name of the Solr server.
hu: A Solr kiszolgáló neve.

en: The host of the Solr server.
hu: A Solr kiszolgáló hosztneve.

en: The port of the Solr server.
hu: A Solr kiszolgáló portszáma.

en: Not Available
hu: Nem elérhető

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: between
hu: között

en: Shipping Address
hu: Szállítási cím

en: Pagination
hu: Oldalszámozás

en: Reorder
hu: Újrarendezés

en: Work
hu: Munka

en: Maps
hu: Térképek

en: Item ID
hu: Elem azonosítója

en: keyword
hu: kulcsszó

en: Call Number
hu: Lehívási szám

en: Series Title
hu: Sorozatcím

en: Contents
hu: Tartalom

en: Minimum word length
hu: Legkisebb szóhossz

en: Maximum word length
hu: Legnagyobb szóhossz

en: Number of fields
hu: Mezők száma

en: PHP manual
hu: PHP kézikönyv

en: Field suffix
hu: Mező utótag

en: Show less
hu: Kevesebb mutatása

en: Delete content
hu: Tartalom törlése

en: creator
hu: létrehozó

en: Bookmarked
hu: Könyvjelzőzött

en: [none]
hu: [nincs]

en: display
hu: megjelenítés

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hu: Hiba történt %error_operation feldolgozása közben a következő argumentumokkal: @arguments

en: URL rewriting
hu: URL-átírás

en: Enabled for EZProxy URLs
hu: Engedélyezve az EZProxy webcímeknek

en: Enabled for all URLs
hu: Engedélyezve minden webcímnek

en: Use JavaScript
hu: JavaScript használata

en: IP address range
hu: IP-címtartomány

en: IP address ranges
hu: IP-címtartományok

en: Remove IP address range
hu: IP-címtartomány eltávolítása

en: Shipping Information
hu: Kiszállítási tudnivalók

en: The the number of error messages.
hu: Hibaüzenetek száma.

en: The human readable label.
hu: A felhasználók számára megjelenő címke.

en: dates
hu: dátumok

en: facet
hu: finomító

en: Processed @current out of @total
hu: Kész: @current/@total.

en: expression | @count expressions
hu[0]: kifejezés
hu[1]: @count kifejezés

en: entity type
hu: entitástípus

en: Limitation
hu: Korlátozás

en: snippets
hu: részletek

en: formatter
hu: formázó

en: regular expression pattern
hu: reguláris kifejezés minta

en: Boosting
hu: Gyorsítás

en: Boosting factors
hu: Gyorsítási szorzó

en: Alert!
hu: Riasztás!

en: attribute
hu: attribútum

en: @type field type
hu: @type mezőtípus

en: suffix
hu: utótag

en: %type removed
hu: %type törölve lett

en: Solr field types.
hu: Solr mezőtípusok

en: Deauthorize
hu: Engedély visszavonása

en: Creation timestamp
hu: Létrehozás időbélyege

en: How it works
hu: Hogyan működik

en: Hold
hu: Visszatartás

en: configured
hu: beállítva

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: Delete list
hu: Lista törlése

en: Loading availability information
hu: Elérhetőségi adatok betöltése

en: Index is optimized?
hu: Az index optimalizált?

en: Indexing properties
hu: Indexelés tulajdonságai

en: The number of documents it appears in
hu: A dokumentumok száma, amelyben megjelenik

en: The number of distinct values
hu: Az egyedi értékek száma

en: The state of Solr index
hu: A Solr indexének állapota

en: Properties of fields
hu: Mezők tulajdonságai

en: JSON functions
hu: JSON függvények

en: contributor
hu: közreműködő

en: elements
hu: elemek

en: hits - the number of hits
hu: találatok – a találatok száma

en: multiple
hu: többszörös

en: Show more (!count)
hu: Több mutatása (!count)

en: timestamp
hu: időbélyeg

en: process
hu: folyamat

en: All entities
hu: Minden entitás

en: Change order
hu: Sorrend változtatása

en: Activate alerting email again
hu: Figyelmeztető email újraaktiválása

en: trigger
hu: kiváltó
