XML sitemap (6.x-2.1) - en to fi translation catalogue (205 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Pages
fi: Sivut

en: title
fi: otsikko

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Totals
fi: Yhteensä

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Language
fi: Kieli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Last updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Links
fi: Linkit

en: None
fi: Ei mitään

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Update
fi: Päivitys

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Custom links
fi: Mukautetut linkit

en: Add custom link
fi: Lisää mukautettu linkki

en: Edit custom link
fi: Muokkaa mukautetua linkkiä

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Updated
fi: Päivitetty

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: Location
fi: Sijainti

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Long
fi: Pitkä

en: Short
fi: Lyhyt

en: Included
fi: Sisällytetty

en: Inclusion
fi: Sisällytys

en: Excluded
fi: Ei sisällytetty

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Available
fi: Saatavilla

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: Writable
fi: Kirjoitettavissa

en: Last modification date
fi: Viimeisin muokkauspäivämäärä

en: XML sitemap
fi: XML-sivukartta

en: XML sitemap engines
fi: XML-sivukartat hakukoneille

en: Submit the sitemap to search engines.
fi: Lähetä sivukartta hakukoneille.

en: XML sitemap node
fi: XML sitemap solmu

en: XML sitemap taxonomy
fi: XML sitemap luokittelu

en: Add taxonomy term links to the sitemap.
fi: Lisää luokittelusivujen linkkejä sivukarttaan.

en: Default priority
fi: Oletusprioriteetti

en: XML sitemap user
fi: XML sitemap käyttäjä

en: Indexed
fi: Indeksoitu

en: Minimum sitemap lifetime
fi: Sivukartan minimielinaika

en: No minimum
fi: Ei minimiä

en: Number of links in each sitemap page
fi: Linkkien määrä yhdellä sivukartan sivulla

en: Maximum number of sitemap links to process at once
fi: Kerralla käsiteltävien sivukarttalinkkien enimmäismäärä

en: If you have problems running cron or rebuilding the sitemap, you may want to lower this value.
fi: Mikäli sinulla on ongelmia cron-ajossa tai sivukartan uudelleenmuodostamisessa, voit laskea tätä arvoa.

en: Sitemap cache directory
fi: Sivukartan välimuistikansio

en: Change frequency
fi: Vaihtuvuustiheys

en: The sitemap page link count of @size will create more than 1,000 sitemap pages. Please increase the link count.
fi: @size linkkiä sivukartan sivua kohden luo yli 1 000 sivukartan sivua. Kasvata linkkien määrää.

en: Invalid base URL.
fi: Epäkelpo perusosoite

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
fi: Sivukarttasi on ajan tasalla, eikä sitä tarvitse uudelleenrakentaa.

en: Rebuild sitemap
fi: Uudelleenrakenna sivukartta

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
fi: Tämän URLin tärkeys suhteessa muihin sivustosi URLeihin.

en: Default (@value)
fi: Oletus (@value)

en: Rebuilding Sitemap
fi: Uudelleenrakennetaan sivukarttaa

en: Could not open file @file for writing.
fi: Tiedostoa @file ei voitu avata kirjoittamista varten.

en: Unknown error occurred while writing to file @file.
fi: Tapahtui tuntematon virhe kirjoitettaessa tiedostoon @file.

en: Sitemap file
fi: Sivukarttatiedosto

en: Generated by the <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML sitemap module</a>.
fi: <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML-sivukartta -moduulin</a> generoima.

en: Number of sitemaps in this index
fi: Tässä indeksissä olevien sivukarttojen määrä.

en: Click on the table headers to change sorting.
fi: Vaihda lajitteluperustetta klikkaamalla taulukon otsikkoja.

en: Sitemap URL
fi: Sivukartan osoite

en: Number of URLs in this sitemap
fi: Linkkejä tässä sivukartassa

en: URL location
fi: Verkko-osoitteen sijainti

en: Invalid sitemap link priority %priority.<br />@link
fi: Epäkelpo sivukarttalinkin prioriteetti %priority.<br/>@link

en: Negative changecount value. Please report this to <a href="@516928">@516928</a>.<br />@link
fi: Negatiivinen changecount arvo. Raportoi tämä <a href="@516928">@516928</a>.<br />@link

en: administer xmlsitemap
fi: ylläpidä xmlsitemap

en: Rebuild the site map.
fi: Uudelleenrakenna sivukartta

en: XML sitemap cache directory
fi: XML-sivukartan välimuistikansio

en: Cached files have not been generated yet.
fi: Välimuistitettuja tiedostoja ei ole vielä luotu.

en: The XML sitemap data is out of sync and needs to be <a href="@link-rebuild">completely rebuilt<a>.
fi: XML-sivukartan tiedot eivät ole ajantasaiset ja sivukartta tulee <a href="@link-rebuild">rakentaa kokonaan uudelleen<a>.

en: The XML cached files are out of date and need to be regenerated. You can <a href="@link-cron">run cron manually</a> to regenerate the sitemap files.
fi: Välimuistitetut XML-sivukarttatiedostot eivät ole ajantasaiset ja ne pitää luoda uudelleen. Voit <a href="@link-cron">tehdä cron-ajon käsin</a> luodaksesi sivukarttatiedostot uudelleen.

en: Path to link
fi: Linkin polku

en: There is already an existing link in the sitemap with the path %link.
fi: Sivukartassa on jo olemassa linkki polulla %link

en: The custom link %link is either invalid or it cannot be accessed by anonymous users.
fi: Mukautettu linkki %link on joko epäkelpo tai se ei ole anonyymien käyttäjien tavoitettavissa.

en: The custom link for %loc was saved.
fi: Mukautettu linkki %loc tallennettiin.

en: Are you sure you want to delete the custom link for %loc?
fi: Haluatko varmasti poistaa mukautetun linkin %loc?

en: The custom link for %loc has been deleted.
fi: Mukautettu linkki %loc on poistettu.

en: XML sitemap custom
fi: Mukautettu XML-sivukartta

en: Adds user configurable links to the sitemap.
fi: Lisää käyttäjän määrittelemiä linkkejä sivukarttaan.

en: Submit the sitemap to the following engines
fi: Lähetä sivukartta seuraaviin hakukoneisiin

en: Do not submit more often than every
fi: Älä lähetä useammin kuin joka

en: Only submit if the sitemap has been updated since the last submission.
fi: Lähetä vain mikäli sivukartta on päivittynyt edellisen lähetyksen jälkeen.

en: Custom submission URLs
fi: Mukautetut lähetysosoitteet

en: In order to verify site ownership with the search engines listed below, it is highly recommended to download and install the <a href="@site-verify">Site verification module</a>.
fi: Vahvistaaksesi sivuston omistajuus alla listatuille hakukoneille, on erittäin suositeltavaa ladata ja asentaa <a href="@site-verify">Sivuston vahvistaminen -moduuli</a>.

en: Submitted the sitemap to %url and received response @code.
fi: Lähetettiin sivukartta osoitteeseen %url ja saatiin vastaukseksi @code.

en: Search Engines
fi: Hakukoneet

en: XML sitemap menu
fi: XML sitemap valikko

en: Adds menu item links to the sitemap.
fi: Lisää valikkolinkkejä sivukarttaan.

en: Adds content links to the sitemap.
fi: Lisää sisältölinkkejä sivukarttaan.

en: Automatic (recommended)
fi: Automaattinen (suositeltu)

en: (highest)
fi: (korkein)

en: (normal)
fi: (normaali)

en: (lowest)
fi: (alin)

en: Please increase the number of links per page.
fi: Kasvata sivua kohden olevien linkkien määrää.

en: XML sitemap link count
fi: XML-sivukartan linkkien määrä

en: You have exceeded the number of links that your sitemap can contain (@num).
fi: Sivukartan sisältämien linkkien enimmäismäärä (@num) on ylittynyt.

en: XML sitemap page count
fi: XML-sivukartan sivujen määrä

en: Creates an XML sitemap conforming to the <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org protocol</a>.
fi: Luo  <a href="http://sitemaps.org/">sitemaps.org -protokollan</a> mukaisia XML-sivukarttoja.

en: XML sitemap internationalization
fi: Monikielinen XML-sivukartta

en: Include a stylesheet in the sitemaps for humans.
fi: Liitä sivukarttoihin tyylitiedosto ihmisiä varten.

en: A rebuild is not necessary. If you are just wanting to regenerate the XML sitemap files, you can <a href="@link-cron">run cron manually</a>.
fi: Uudelleenrakennus ei ole tarpeellinen. Mikäli haluat vain päivittää XML-sivukartan, voit <a href="@link-cron">tehdä cron-ajon käsin</a>.

en: Save and restore any custom inclusion and priority links.
fi: Tallenna ja palauta kaikki mukautetusti sisällytetyt ja priorisoidut linkit.

en: This action rebuilds your site's XML sitemap and regenerates the cached files, and may be a lengthy process. If you just installed XML sitemap, this can be helpful to import all your site's content into the sitemap. Otherwise, this should only be used in emergencies.
fi: Tämä toiminto uudelleenrakentaa sivustosi XML-sivukartan ja luo tiedostot välimuistiin saattaen olla pitkähkö toimenpide. Mikäli olet juuri asentanut XML-sivukartan, voit tällä toiminnolla helposti tuoda kaiken sivustosi sisällön sivukarttaan. Muutoin toimintoa tulisi käyttää vain hätätilanteissa.

en: Enables multilingual XML sitemaps.
fi: Mahdollistaa monikieliset XML-sivukartat.

en: Inclusion: @value
fi: Sisällytys: @value

en: Priority: @value
fi: Prioriteetti: @value

en: Existing sitemap.xml file found.
fi: Tiedosto sitemap.xml on jo olemassa.

en: The XML sitemap module cannot display its XML output if there is an existing sitemap.xml file in your website root.
fi: XML-sivukartta -moduuli ei voi näyttää XML-tulostettaan, sillä tiedosto sitemap.xml on jo olemassa sivustosi juuressa.

en: Changing these type settings will affect any items of this type that have either inclusion or priority set to default.
fi: Näiden tyyppiasetusten muuttaminen vaikuttaa kaikkiin tämäntyyppisiin kohteisiin joille ei ole sisältyvyyttä tai tarkeyttä määritelty oletukseksi.

en: Purging links.
fi: Puhdistetaan linkkejä.

en: XML sitemap settings have been modified and the files should be regenerated. You can <a href="@run-cron">run cron manually</a> to regenerate the cached files.
fi: XML-sivukartan asetuksia on muokattu ja tiedostot tulisi luoda uudelleen. Voit <a href="@run-cron">tehdä cron-ajon käsin</a> luodaksesi välimuistitetut tiedostot uudelleen.

en: Not found or not writable
fi: Ei löytynyt tai kirjoitettavissa

en: How frequently the page is likely to change. This value provides general information to search engines and may not correlate exactly to how often they crawl the page.
fi: Kuinka usein sivu todennäköisesti päivittyy. Arvo antaa hakukoneille yleistä tietoa eikä välttämättä vaikuta siihen miten usein ne käyvät sivulla.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fi: Kansio %directory puuttuu tai kansioon ei voida kirjoitettaa.

en: Subdirectory where the sitemap data will be stored. This folder <strong>must not be shared</strong> with any other Drupal site or install using XML sitemap.
fi: Alikansio, jonne sivukartan tiedot tallennetaan. Kansio <strong>ei saa olla yhteinen</strong> muiden XML-sivukarttaa käyttävien Drupal-sivustojen tai -asennusten kanssa.

en: Select which link types you would like to rebuild
fi: Valitse mitkä linkkityypit haluat uudelleenrakentaa

en: If no link types are selected, the sitemap files will just be regenerated.
fi: Mikäli linkkityyppejä ei ole valittu, sivukarttatiedostot ainoastaan luodaan uudelleen.

en: Now processing %entity @last_id (@progress of @count).
fi: Käsitellään %entity @last_id (@progress / @count)

en: Administer XML sitemap settings.
fi: Ylläpidä XML-sivukartan asetuksia.

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
fi: Yksi tai useampia ongelmia havaittu XML-sivukartan asetuksissa: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
fi: Katso tarkemmat tiedot <a href="@status-report">tilanneraportista</a>.

en: XML sitemap module element
fi: XML sitemap moduulielementti

en: @bundle XML sitemap settings
fi: @bundle XML-sivukartan asetukset

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
fi: Tämän @bundle oletusasetuksia XML-sivukartoille voi muuttaa <a href=@link-type">täällä</a>.

en: The XML sitemap data is out of sync and needs to be <a href="@link-rebuild">completely rebuilt</a>.
fi: XML-sivukartan tiedot eivät ole ajan tasalla ja ne tulee <a href="@link-rebuild">kokonaan uudelleenrakentaa</a>.

en: XML sitemap module form
fi: XML sitemap moduulilomake

en: Last modification date format
fi: Viimeisen muokkauksen päivämäärän muoto

en: Enable developer mode to expose additional settings.
fi: Kytke kehittäjätila nähdäksesi lisäasetukset.

en: You have exceeded the number of sitemap pages (@number).
fi: Sivukartan sivujen määrä (@number) on ylittynyt.

en: XML sitemap maximum file size
fi: XML-sivukarttatiedoston maksimi tiedostokoko

en: You have exceeded the maximum sitemap file size of @size. If possible, decrease the number of links per sitemap page.
fi: Sivukarttatiedoston enimmäiskoko (@size) on ylittynyt. Mikäli mahdollista, pienenennä sivukartan sivua kohden olevien linkkien määrää.

en: No custom links available.
fi: Ei mukautettuja linkkejä saatavilla.

en: Enter one URL per line. The token [sitemap] will be replaced with the URL to your sitemap. For example: %example-before would become %example-after.
fi: Yksi osoite riviä kohden. Korvauskuvio [sitemap] korvataan sivukarttasi osoitteella. Esimerkiksi osoitteesta %example-before tulee %example-after.

en: Invalid URL %url.
fi: Epäkelpo osoite %url.

en: Anonymous access to user profiles
fi: Tunnistamaton pääsy käyttäjäprofiileihin

en: In order to list user profile links in the sitemap, the anonymous user must have the <a href="@perm-link"><em>access user profiles</em> permission</a>.
fi: Listataksesi käyttäjäprofiililinkit sivukartassa, tunnistamattomalla käyttäjällä on oltava <a href="@perm-link"><em>pääsy käyttäjäprofiileihin</a> käyttöoikeus.

en: Adds user profile links to the sitemap.
fi: Lisää käyttäjäprofiilien linkkejä sivukarttaan.

en: Add new XML sitemap
fi: Lisää uusi XML-sivukartta

en: None (sitemap locked)
fi: Ei mitään (sivukartta lukittu)

en: No XML sitemaps available.
fi: Ei XML-sivukarttoja saatavilla.

en: No sitemaps selected.
fi: Sivukartaa ei valittu.

en: There are currently no XML sitemap contexts available.
fi: XML-sivukarttojen konteksteja ei ole saatavilla.

en: A sitemap with the same context already exists.
fi: Sivukartta samassa kontekstissa on jo olemassa.

en: The sitemap has been saved.
fi: Sivukartta on tallennettu

en: The sitemap has been deleted.
fi: Sivukartta on poistettu.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
fi: Minimiodotusaika ennen sivukarttojen uudelleenluontia. Sivukartat luodaan myös uudelleen cron-ajon yhteydessä, mikäli linkkejä on lisätty, päivitetty tai poistettu.

en: Recommended value: %value.
fi: Suositeltava arvo: %value

en: When enabled, this will add formatting and tables with sorting to make it easier to view the XML sitemap data instead of viewing raw XML output. Search engines will ignore this.
fi: Mikäli valittu, liitetään sivukarttaan tarkastelua helpottavaa muotoilua ja järjestettävät taulukot paljaan XML-tiedoston sijaan. Hakukoneet ohittavat nämä muotoilut.

en: Prefetch URL aliases during sitemap generation.
fi: Esilataa osoitealiakset sivukarttaa luotaessa.

en: If there are problems with rebuilding the sitemap, you may want to manually set this value. If you have more than @max links, an index with multiple sitemap pages will be generated. There is a maximum of @max sitemap pages.
fi: Mikäli sivukartan uudelleenmuodostamisessa on ongelmia, saatat haluta asettaa tämän arvon käsin. Mikäli linkkejä on enemmän kuin @max, luodaan indeksi useammille sivukartan sivuille. Sivukartan sivuja voi olla enintään @max.

en: Default base URL
fi: Oletus perusosoite

en: This is the default base URL used for sitemaps and sitemap links.
fi: Sivukartoille ja sivukartan linkeille käytettävä perusosoite.

en: @action @count XML sitemap. | @action @count XML sitemaps.
fi[0]: @action @count XML-sivukartta
fi[1]: @action @count XML-sivukarttaa

en: Regenerating Sitemap
fi: Sivukarttaa luodaan uudelleen

en: Now generating %sitemap-url.
fi: Luodaan %sitemap-url

en: Now generating sitemap index %sitemap-url.
fi: Luodaan sivukartan indeksiä %sitemap-url

en: Starting XML sitemap generation. Memory usage: @memory-peak.
fi: Aloitetaan XML-sivukartan luonti. Muistinkäyttö @memory-peak.

en: Update cached files
fi: Päivitä välimuistitetut tiedostot

en: In order to perform bulk operations on the sitemaps listed below, it is highly recommended to download and install the <a href="@elements">Elements module</a>.
fi: Suorittaaksesi massaoperaatioita alla listatuille sivukartoille on suositeltavaa että asennat <a href="@elements">Elements moduulin</a>.

en: Rebuild links
fi: Uudelleenrakenna linkit

en: Submit to search engines
fi: Lähetä hakukoneille

en: Are you sure you want to delete the XML sitemap?
fi: Haluatko varmasti poistaa XML-sivukartan?

en: Are you sure you want to rebuild the XML sitemap?
fi: Haluatko varmasti uudelleenrakentaa XML-sivukartan?

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
fi: Sivukarttoja uudelleenluonti ei onnistunut.

en: The sitemap links were rebuilt.
fi: Sivukartan linkit uudelleenrakennettiin.

en: The sitemap links were not successfully rebuilt.
fi: Sivukartan linkkien uudelleenrakennus ei onnistunut.

en: Finished XML sitemap generation in @elapsed. Memory usage: @memory-peak.
fi: Sivukartan luonti valmistunut ajassa @elapsed. Muistinkäyttä: @memory-peak.

en: The front page path can be changed in the <a href="@url-frontpage">site information configuration</a>.
fi: Etusivun osoitteen voi vaihtaa <a href="@url-frontpage">sivuston tietojen ylläpidosta</a>.

en: XML sitemap settings for the @bundle-label %bundle have been saved.
fi: XML sitemap asetukset nipulle @bundle-label %bundle tallennettu.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
fi: Muokkaa XML-sivukartan asetuksia. Se auttaa hakukoneita löytämään ja indeksoimaan  sivuja sivustollasi.

en: Edit XML sitemap
fi: Muokkaa XML-sivukarttaa

en: Delete XML sitemap
fi: Poista XML-sivukartta

en: The directory %directory was not found or is not writable by the server. See <a href="@docpage">@docpage</a> for more information.
fi: Hakemistoa %directory ei löytynyt tai siihen ei voitu kirjoittaa. Katso <a href="@docpage">@docpage</a> saadaksesi lisätietoja.

en: The following directories were not found or are not writable by the server. See <a href="@docpage">@docpage</a> for more information. !directories
fi: Seuraavia hakemistoja ei löytynyt tai niihin ei voitu kirjoittaa. Katso <a href="@docpage">@docpage</a> saadaksesi lisätietoja. !directories

en: Delete custom link
fi: Poista mukautettua linkkiä

en: The following search engines have deprecated their XML sitemap ping services and have been disabled: !list.
fi: Seuraavat hakukoneet ovat poistaneet palvelustaan XML-sivukarttojen seurannan ja on poistettu käytöstä: !list.

en: XML sitemap modal UI
fi: XML sitemap modal käyttöliittymä

en: Provides an AJAX modal UI for common XML sitemap tasks.
fi: Tarjoaa AJAX modal käyttöliittymän yleisimmille XML sitemap tehtäville.

en: In order to list user profile links in the sitemap, the anonymous user must have the <a href="@perm-link"><em>View user profiles</em> permission</a>.
fi: Jotta käyttäjäprofiilien linkkejä voidaan esittää sivukartassa, tulee anonyymeillä käyttäjillä olla <a href="@perm-link"><em>Tarkastele käyttäjäprofiileja</em> -oikeus</a>.

en: Add XML sitemap
fi: Lisää XML-sivukartta

en: When enabled, this will fetch all URL aliases at once instead of one at a time during sitemap generation. For medium or large sites, it is recommended to disable this feature as it uses a lot of memory.
fi: Mikäli valittu, haetaan sivukartan luomiseksi kaikki osoitealiakset kerralla yksittäisten hakujen sijaan. Suurilla ja keskisuurilla sivustoilla on suositeltavaa poistaa tämä käytöstä, sillä se kuluttaa paljon muistia.

en: XML sitemap PHP extensions
fi: XML sitemapin PHP laajennukset

en: The XML sitemap module requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@xmlsitemap_requirements">module's system requirements page</a> for more information):
fi: XML sitemap vaatii toimiakseen että otat käyttöön seuraavat PHP laajennukset (lue lisää tietoa <a href="@xmlsitemap_requirements">moduulin järjestelmävaatimuksista</a>):

en: Last attempted generation on !date (!interval ago).
fi: Luomista yritetty viimeksi !date (!interval sitten).

en: It is not recommended to delete the only XML sitemap.
fi: Ei ole suositeltavaa poistaa ainutta XML-sivukarttaa.
