Drupal Commons (7.x-3.0) - en to ro translation catalogue (985 entries)

en: list
ro: listă

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Register
ro: Înscriere

en: Suffix
ro: Sufix

en: approve
ro: aprobă

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Totals
ro: Total

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Real name
ro: Nume real

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: Item
ro: Produs

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Last Post
ro: Ultima postare

en: Closed
ro: Închis

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Article
ro: Articol

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: For
ro: Pentru

en: Tags
ro: Etichete

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Home page
ro: Prima Pagină

en: Categories
ro: Categorii

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Login
ro: Autentificare

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Comment form
ro: Formularul de comentariu

en: User contact form
ro: Formular de contactare a utilizatorului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opţiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Required
ro: Necesar

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinţi

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: One
ro: Unu

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: up
ro: sus

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergi la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Description field
ro: Câmp descriere

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Changes
ro: Schimbări

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschidere

en: Top
ro: Sus

en: Link Target
ro: Țintă Legătură

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Core
ro: Nucleu

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: The configuration options have been reset to their default values.
ro: Opţiunile de configurare au fost stabilite la valorile lor implicite.

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Modules
ro: Module

en: Manage
ro: Administrare

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Region
ro: Regiune

en: Placeholder tokens
ro: Token-uri substituente

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: Add item
ro: Adaugă element

en: Updated
ro: Actualizat

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Theme
ro: Temă

en: add
ro: adaugă

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Component
ro: Componentă

en: ID
ro: Identificator

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a accesa această pagină.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Reported by
ro: Raportat de

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Picture
ro: Imagine

en: Titles
ro: Titluri

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
ro: Următoarele token-uri de substituire pot fi utilizate în ambele căi şi titluri. Atunci când este utilizat într-o cale sau titlu, acestea vor fi înlocuite cu valorile corespunzătoare.

en: Subscriptions
ro: Abonări

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Promoted
ro: Promovat

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: action
ro: acţiune

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Check
ro: Verifică

en: Files
ro: Fişiere

en: status
ro: stare

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Save Settings
ro: Salvați Setările

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Node display
ro: Afișare nod

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Optional Title
ro: Titlu Opţional

en: Required Title
ro: Titlu Necesar

en: No Title
ro: Fără Titlu

en: Link Title
ro: Titlu Legătură

en: URL Display Cutoff
ro: Întrerupere afisare URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ro: Dacă utilizatorul nu include un titlu pentru acest link, URL-ul va fi utilizat ca titlu. Când se termină cu (&hellip;) și va fi tăiat titlul link-ului? Lăsaţi necompletat pentru nici o limită.

en: Default (no target attribute)
ro: Implicit (fără atribut de țintă)

en: Open link in window root
ro: Deschidere legătură în fereastra rădăcină

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: Allow the user to choose
ro: Permite utilizatorului să aleagă

en: Additional CSS Class
ro: Clasă CSS suplimentară

en: Titles are required for all links.
ro: Titlurile sunt necesare pentru toate legăturile.

en: Open URL in a New Window
ro: Deschidere URL într-o fereastră nouă

en: Defines simple link field types.
ro: Defineşte tipuri de legături simple.

en: term
ro: termen

en: Menu item
ro: Articol de meniu

en: Expanded
ro: Expandat

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: Question
ro: Întrebare

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: All
ro: Toate

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Done
ro: Gata

en: Points
ro: Puncte

en: Post
ro: Articol

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Access denied
ro: Acces interzis

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Add content
ro: Adăugare conţinut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: panels
ro: panouri

en: Block
ro: Bloc

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Middle column
ro: Coloana din mijloc

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Two column
ro: Două coloane

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: 1 day | @count days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Node links
ro: Link-uri nod

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Search box
ro: Câmp de căutare

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Average rating
ro: Medie evaluare

en: Voting
ro: Votare

en: Node types
ro: Tipuri de noduri

en: Teaser view
ro: Vizualizare sumar (teaser)

en: Only site administrators can create new user accounts.
ro: Numai administratorii sitului pot crea noi conturi de utilizator.

en: Site
ro: Sit

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Off
ro: Oprit

en: Manual update check
ro: Verificare manuală actualizări

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: Selected
ro: Selectat

en: Menu link
ro: Legătură meniu

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Source URL
ro: URL sursă

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Revision ID
ro: ID revizie

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: URL alias
ro: Alias URL

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Poll votes
ro: Voturi sondaj

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File size
ro: Dimensiune fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Role name
ro: Numele rolului

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Severity
ro: Gravitate

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Global settings
ro: Opţiuni globale

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Percent
ro: Procente

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Add action
ro: Adaugă acţiune

en: Voting API
ro: API Votare

en: Search settings
ro: Opţiuni căutare

en: Mode
ro: Mod

en: Centered
ro: Centrat

en: Warning
ro: Avertisment

en: OK
ro: Da

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: Nodes
ro: Noduri

en: Advanced
ro: Avansat

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Width
ro: Lăţime

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: Display options
ro: Opțiuni de afișare

en: Maximum
ro: Maxim

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Month
ro: Luna

en: Load
ro: Încarcă

en: System
ro: Sistem

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Send
ro: Trimitere

en: Code
ro: Cod

en: Owner
ro: Proprietar

en: By
ro: De

en: Company
ro: Companie

en: node
ro: nod

en: Method
ro: Metodă

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Events
ro: Evenimente

en: here
ro: aici

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ro: Model cale implicită (aplicabilă tipurilor de termeni fără model definit)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ro: Model cale pentru toate nodurile care conţin termeni de tip %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
ro: Model cale pentru forumuri şi containere forum

en: Pattern for user account page paths
ro: Model cale pentru pagini profil de utilizatori

en: Pattern for blog page paths
ro: Model cale pentru bloguri

en: Verbose
ro: Explicit

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ro: Afişează modificările de aliasuri (cu excepţia actualizărilor în masă)

en: Replace by separator
ro: Înlocuire cu separator

en: Maximum alias length
ro: Lungime maximă alias

en: Maximum component length
ro: Lungimea maximă a unei componente.

en: Update action
ro: Acțiune de actualizare

en: Strings to Remove
ro: Șiruri ce trebuie eliminate.

en: Configuration
ro: Configurare

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Loop
ro: Buclă

en: Text color
ro: Culoare text

en: Basic
ro: Simplu

en: Appearance
ro: Aspect

en: Repeat
ro: Repetare

en: Link URL
ro: URL Link

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Log in
ro: Autentificare

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: String
ro: Şir text

en: Case
ro: Caz

en: Users
ro: Utilizatori

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Exists
ro: Există

en: Number of votes
ro: Numărul de voturi

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultima

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: Save and edit
ro: Salvează şi editează

en: Select a view
ro: Selectează o vizualizare

en: Edit view
ro: Editează vizualizarea

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Administer views
ro: Administrează vizualizările

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Exposed Filters
ro: Filtre expuse

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Plain
ro: Simplu

en: Position
ro: Poziţie

en: Integer
ro: Număr întreg

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Pattern
ro: Model

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Default state
ro: Stare implicită

en: Basic setup
ro: Setări simple

en: Profile name
ro: Nume profil

en: Profile
ro: Profil

en: Clear cache
ro: Golire cache

en: Close
ro: Închidere

en: filters
ro: filtre

en: Votes
ro: Voturi

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Flag
ro: Semnalizare

en: Datestamp
ro: Marcaj de timp

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Duration
ro: Durată

en: Original
ro: Originală

en: Threshold
ro: Prag

en: Function
ro: Funcţie

en: Tracker
ro: Urmărire

en: Defaults
ro: Implicite

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: comments
ro: comentarii

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Rules
ro: Reguli

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Full name
ro: Numele complet

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Hidden
ro: Ascuns

en: create
ro: creare

en: Pending
ro: În aşteptare

en: Show
ro: Afişare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Key
ro: Cheie

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: Timer
ro: Cronometru

en: Change
ro: Modificare

en: in
ro: în

en: Messages
ro: Mesaje

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Switch
ro: Schimbă

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: ago
ro: în urmă

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Clear
ro: Elimină

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: update
ro: actualizare

en: locked
ro: blocat

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Front page
ro: Prima pagină

en: Request new password
ro: Solicitaţi o parolă nouă

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Deleted
ro: Şters

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Topics
ro: Subiecte

en: Activity
ro: Activitate

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Limit
ro: Limită

en: Query
ro: Interogare

en: equals
ro: egal

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: Block name
ro: Numele blocului

en: Machine readable name
ro: Numele vizibil pentru sistem

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: Date API
ro: API dată

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: None.
ro: Niciunul.

en: Revert
ro: Revenire

en: Empty
ro: Gol

en: Existing system path
ro: Calea de sistem existentă

en: Path alias
ro: Alias cale

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: The mail's subject.
ro: Subiect e-mail.

en: any
ro: orice

en: Add user role
ro: Adaugă rol utilizator

en: Execute custom PHP code
ro: Execută cod PHP propiu

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: views
ro: vizualizări

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Create new account
ro: Crează un cont nou

en: Seconds
ro: Secunde

en: Red
ro: Roșu

en: People
ro: Oameni

en: Last run !time ago
ro: Ultima rulare în urmă cu !time

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Blocked
ro: Blocat

en: Do it!
ro: Faceți!

en: or
ro: sau

en: Results
ro: Rezultate

en: open
ro: deschis

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Style
ro: Stil

en: Forums
ro: Forumuri

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: !date by !username
ro: !date de !username

en: revert
ro: revenire

en: Revision
ro: Revizie

en: current revision
ro: versiunea curentă

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Link type
ro: Tip de legătură

en: All tags
ro: Toate etichetele

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Reversed
ro: Inversat

en: Product
ro: Produs

en: Flexible
ro: Flexibil

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Data creării

en: Failed
ro: Eşuat

en: Reverse
ro: Inversează

en: missing
ro: lipsește

en: My bookmarks
ro: Marcajele mele

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Enter username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Username not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: flag
ro: marcaj

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Results page
ro: Pagina de rezultate

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Delete action
ro: Şterge acţiune

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: comment
ro: comentariu

en: Loading...
ro: Se încarcă ...

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Sticky
ro: Lipicios

en: You are here
ro: Eşti aici

en: Read only
ro: Numai citire

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: cancel
ro: revocare

en: Processing
ro: În procesare

en: disable
ro: dezactivare

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: date
ro: dată

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Slogan
ro: Sloganul

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Examples
ro: Exemple

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: No style
ro: Fără stil

en: Base URL
ro: URL de bază

en: Information
ro: Informații

en: Variables
ro: Variabile

en: Delete role
ro: Şterge rolul

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Menus
ro: Meniuri

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: Date Popup
ro: Pop-up pentru Dată

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ro: Activați calendare pop-up jQuery și widgeturile de introducere a timpului pentru a selecta date și timpi.

en: Until
ro: Până la

en: Date Repeat API
ro: API Repetare Dată

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ro: Un 'API Repetare Dată' pentru a calcula repetiția datelor și orelor pe baza unor reguli iCal.

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Manage fields
ro: Gestiune câmpuri

en: Add field
ro: Adaugă câmp

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Any user
ro: Orice utilizator

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: 1 comment | @count comments
ro[0]: 1 comentariu
ro[1]: @count comentarii
ro[2]: @count de comentarii

en: Save role
ro: Salvează rolul

en: file system
ro: fişier sistem

en: Examples:
ro: Exemple

en: Profiles
ro: Profile

en: All buttons
ro: Toate butoanele

en: URL path settings
ro: Opţiuni cale URL

en: Space
ro: spațiu

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: Loading
ro: Se încarcă

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Execute
ro: Execută

en: Package
ro: Pachet

en: Error saving user account.
ro: Eroare la salvarea contului utilizator.

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: You must specify a valid role name.
ro: Trebuie să specificaţi un nume valid pentru rol.

en: The role has been added.
ro: Rolul a fost adăugat.

en: - None selected -
ro: - Nici o selecţie -

en: Aggregator
ro: Agregator

en: Shadow
ro: Umbră

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: Mini panels
ro: Mini panouri

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: Sort
ro: Sortare

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: 1 year | @count years
ro[0]: 1 an
ro[1]: @count ani
ro[2]: @count de ani

en: 1 week | @count weeks
ro[0]: 1 săptămână
ro[1]: @count săptămâni
ro[2]: @count de săptămâni

en: 1 min | @count min
ro[0]: 1 min
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 sec | @count sec
ro[0]: 1 sec
ro[1]: @count sec
ro[2]: @count de sec

en: Single column
ro: Coloană singură

en: CSS code
ro: cod CSS

en: Greek
ro: Greacă

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Locked
ro: Blocat

en: authenticated user
ro: utilizator autentificat

en: Node count
ro: Număr noduri

en: Skip to main content
ro: Mergi la conţinutul principal

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: ZIP Code
ro: Cod poștal

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Or
ro: Sau

en: Content ID
ro: ID Conţinut

en: About
ro: Despre

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Add row
ro: Adaugă linie

en: Configuration file
ro: Fişier configuraţie

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Error reporting
ro: Raportarea erorilor

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: After saving a new comment
ro: După salvarea unui comentariu nou

en: After deleting a comment
ro: După ştergerea unui comentariu

en: Blocked user %name.
ro: Utilizator blocat %name.

en: After deleting a term
ro: După ştergerea unui termen

en: field
ro: câmp

en: Translate
ro: Traduce

en: Create @name
ro: Crează @name

en: anonymous user
ro: utilizator anonim

en: Save permissions
ro: Salvează permisiunile

en: No roles
ro: Fară roluri

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Search this site
ro: Caută în sit

en: Activities
ro: Activități

en: edit permissions
ro: modificare permisiuni

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Flag user
ro: Marchează utilizatorul

en: Delete item
ro: Șterge item

en: 1 month | @count months
ro[0]: 1 lună
ro[1]: @count luni
ro[2]: @count de luni

en: Generate
ro: Generează

en: List, edit, or add user roles.
ro: Afişează, editează sau adaugă roluri utilizator.

en: edit role
ro: modifică rolul

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: Run cron
ro: Rulează cron

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: Flagged
ro: Marcat

en: No link
ro: Niciun link

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Module filter
ro: Filtru module

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Book outline
ro: Structură carte

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: Expression
ro: Expresie

en: Comma
ro: virgulă

en: Default flags
ro: Marcaje implicite

en: Disabled Flags
ro: Marcaje dezactivate

en: Flagged message
ro: Mesaj marcat

en: Edit action
ro: Editează acțiunea

en: Select a flag
ro: Selectează un marcaj

en: falls below
ro: scade sub

en: Flag actions
ro: Acțiunile marcajului

en: Flag:
ro: Steag:

en: The flag type
ro: Tipul marcajului

en: Not flagged
ro: Nemarcat

en: Current user
ro: Utilizatorul curent

en: by current user
ro: de utilizatorul curent

en: by any user
ro: de orice utilizator

en: It is flaggable
ro: e marcabil

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Toolbar
ro: Bara de unelte

en: All languages
ro: Toate limbile

en: Dashboard
ro: Tablou de bord

en: Search index
ro: Index căutare

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: The MIME type of the file.
ro: Tip MIME al fişierului.

en: 1 character | @count characters
ro[0]: 1 caracter
ro[1]: @count caractere
ro[2]: @count de caractere

en: Filter settings
ro: Setări filtru

en: Create new
ro: Creează unul nou

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Add more
ro: Adaugă mai mult

en: Remove group
ro: Înlătură grup

en: is greater than
ro: este mai mare ca

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Add roles
ro: Adaugă roluri

en: Remove roles
ro: Elimină roluri

en: - Choose an operation -
ro: Alegeți operațiunea

en: No alias
ro: Fără alias

en: No flags
ro: Fară marcaje

en: Current date
ro: Data curentă

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: File found in folder @template-path
ro: Fișierul a fost găsit în directorul @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ro: (Fişierul nu a fost găsit, în directorul @template-path)

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: Array
ro: Vector

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: Resource
ro: Resursă

en: Latin
ro: Latină

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ro: Limba implicită pentru e-mail-uri ale acestui cont și limba preferată pentru prezentarea site-ului.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ro: Valoarea introdusă în %field nu reprezintă o adresă URL validă.

en: Edit field
ro: Modifică câmp

en: Delete field
ro: Şterge câmp

en: Number of items to index per cron run
ro: Numărul de articole de indexat la fiecare activitate cron

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ro: Contactaţi administratorul de sistem sau furnizorul de hosting pentru asistenţă pentru creşterea limitei de memorie PHP.

en: Content translation
ro: Traducere conţinut

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ro: Numele pentru acest rol. De exemplu: "moderator", "editor", "webmaster".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ro: Rolul cu numele %name există deja. Vă rugăm algeţi alt nume de rol.

en: The role has been renamed.
ro: Rolul a fost redenumit.

en: The role has been deleted.
ro: Rolul a fost şters.

en: New external user: %name using module %module.
ro: Utilizator extern nou: %name utilizând modulul %module.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ro: Determină accesul la facilitaţi prin selectarea permisiunilor pentru roluri.

en: Edit role
ro: Editează rol

en: Styles
ro: Stiluri

en: Base name
ro: Nume de bază

en: Text format
ro: Format text

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Aid
ro: Ajutor

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: Add column to left
ro: Adaugă coloană la stânga

en: Add column to right
ro: Adaugă coloană la dreapta

en: Region settings
ro: Setări regiune

en: Region title
ro: Titlul regiunii

en: Update and preview
ro: Actualizează și vizualizează

en: Content type name
ro: Numele tipului de conţinut

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: %name must be an integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg.

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: Elements
ro: Elemente

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: No rules
ro: Fără reguli

en: No additional restrictions
ro: Fară restricții in plus

en: Flag to affect
ro: Marcajele afectate

en: update code
ro: cod actualizare

en: Flag access
ro: Marchează accesul

en: Flag import code
ro: Marchează codul de import

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: longer than
ro: mai lung decât

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: View changes
ro: Vizualizare schimbări

en: Private files
ro: Fişiere private

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ro: Adresa IP a calculatorului de pe care s-a postat comentariul.

en: The name left by the comment author.
ro: Numele lăsat de către autorul comentariului.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The URL of the comment.
ro: Adresa URL a comentariului.

en: Edit URL
ro: Editare URL

en: The date the comment was posted.
ro: Data când a fost postat comentariul.

en: The number of comments posted on a node.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod.

en: New comment count
ro: Număr comentarii noi

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod de când cititorul l-a vizitat ultima dată.

en: The type of the node.
ro: Tipul nodului.

en: The language the node is written in.
ro: Limba în care este scris nodul.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: Date changed
ro: Data modificării

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: The URL of the site's front page.
ro: URL-ul primei pagini a sitului.

en: Login page
ro: Pagina de autentificare

en: The URL of the site's login page.
ro: URL-ul paginii de autentificare a sitului.

en: The unique ID of the uploaded file.
ro: ID unic al fişierului încărcat.

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Status message
ro: Mesaj status

en: The block cannot be placed in this region.
ro: Blocul nu poate fi plasat în această regiune.

en: Text formats
ro: Formate de text

en: Image styles
ro: Stiluri imagine

en: manage display
ro: administrare afişare

en: Revision log message
ro: Mesaj de jurnal pentru revizie

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ro: Oferă o explicație pentru modificările pe care le aduceți. Aceasta va ajuta alți autori să înțeleagă motivele dumneavoastră.

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Requires: !module-list
ro: Necesită: !module-list

en: Public files
ro: Fișiere publice

en: Exposed
ro: Expus

en: Group @group
ro: Grupul @group

en: Exposed Form
ro: Formă expusă

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.

en: Flag title
ro: Titlul marcajului

en: Flag count
ro: Număr marcaje

en: Basic styles
ro: Stiluri de bază

en: Builders
ro: Constructori

en: Columns: 1
ro: Coloane: 1

en: Columns: 3
ro: Coloane: 3

en: Taxonomy term paths
ro: Căi termen taxonomie

en: User paths
ro: Căi utilizator

en: Comment display
ro: Afișare comentarii

en: Reload form
ro: Reîncarcă forma

en: Nothing
ro: Nimic

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Schema version
ro: Versiunea schemei

en: Edit flag
ro: Editează marcaj

en: Delete flag
ro: Șterge marcaj

en: User's Guide
ro: Ghidul utilizatorului

en: Asc
ro: Ascendent

en: HTML element
ro: Element HTML

en: Plural form
ro: Formă de plural

en: Approved comment
ro: Comentariu aprobat

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: Math expression
ro: Expresie matematică

en: Use destination
ro: Folosește destinația

en: No comment
ro: Fără comentarii

en: Approve link
ro: Legătură aprobare

en: -- Select --
ro: -- Selectează --

en: A certain key
ro: O anumită cheie

en: Hide filter
ro: Ascunde filtrul

en: Hide sort
ro: Ascunde sortarea

en: Save & exit
ro: Salvează si ieși

en: Continue & edit
ro: Continuă și editează

en: The content title.
ro: Titlu conținut

en: View area
ro: Vizualizarea zonei

en: of fields
ro: ale câmpurilor

en: Plus sign
ro: Semnul plus

en: Equal sign
ro: Semnul egal

en: Reply to
ro: Răspunde la

en: Today (page)
ro: Astăzi (pagină)

en: Existing
ro: Existent

en: Creator field
ro: Câmpul creatorului

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Link to the referenced entity
ro: Legătură la entitatea de referință

en: Default font
ro: Font implicit

en: The user permissions.
ro: Permisiunile utilizatorului

en: Existing page
ro: Pagină existentă

en: existing page
ro: pagină existentă

en: Existing task
ro: Sarcină existentă

en: existing pages
ro: pagini existente

en: Created By
ro: Creat de

en: No lock
ro: Fără blocaje

en: Lock type
ro: Tip blocaj

en: Hide or Remove
ro: Ascunde sau scoate

en: Title styles
ro: Stilurile titlului

en: Add flag
ro: Adaugă marcaj

en: Save flag
ro: Salvează marcajul

en: No classes
ro: Fără clase

en: No access key
ro: Fără cheie acces

en: Remove links
ro: Scoateți toate legăturile

en: Hide comment titles
ro: Ascunde titlurile comentariilor

en: grouped
ro: grupate

en: Hide contextual links
ro: Ascunde legăturile contextuale
