Drupal Commons (7.x-3.17) - en to hu translation catalogue (321 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Status
hu: Állapot

en: Approve
hu: Elfogadás

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Groups
hu: Csoportok

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Closed
hu: Lezárt

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: more
hu: tovább

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: File
hu: Fájl

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Message
hu: Üzenet

en: Settings
hu: Beállítások

en: Feed
hu: Hírcsatorna

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: URL
hu: Webcím

en: Node type
hu: Tartalomtípus

en: Event
hu: Esemény

en: Updated
hu: Frissítve

en: User
hu: Felhasználó

en: Created
hu: Létrehozva

en: Create
hu: Létrehozás

en: Question
hu: Kérdés

en: Answer
hu: Válasz

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Post
hu: Tartalom

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Site
hu: Webhely

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Send private message
hu: Személyes üzenet küldése

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Location
hu: Helyszín

en: Message text
hu: Üzenet szövege

en: Media
hu: Média

en: Address
hu: Cím

en: Send
hu: Küldés

en: Desc
hu: Csökk

en: Group name
hu: Csoportnév

en: Events
hu: Események

en: Upcoming events
hu: Közelgő események

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: End date
hu: Végdátum

en: Ignore
hu: Mellőz

en: Invitations
hu: Meghívások

en: Log in
hu: Bejelentkezés

en: Add new comment
hu: Új hozzászólás

en: Users
hu: Felhasználók

en: Create content
hu: Tartalom beküldése

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Messages
hu: Üzenetek

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: View user profile.
hu: Felhasználói profil megtekintése.

en: Search results
hu: Találatok

en: Your search yielded no results
hu: Nincs találat.

en: Topics
hu: Fórumtémák

en: Topic
hu: Témakör

en: View @user's profile.
hu: @user profiljának megtekintése.

en: Posts
hu: Bejegyzések

en: author
hu: szerző

en: Notice
hu: Megjegyzés

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: No results found.
hu: Nincs találat.

en: People
hu: Emberek

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Document
hu: Dokumentum

en: flag
hu: jelölő

en: Limit to
hu: Szűkítés

en: all content
hu: összes tartalom

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Join group
hu: Csatlakozás a csoporthoz

en: Leave group
hu: Csoport elhagyása

en: Group description
hu: Csoportleírás

en: Ask a question
hu: kérdés létrehozása

en: @user's picture
hu: @user képe

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Mark as read
hu: Megjelölés olvasottként

en: 1 guest | @count guests
hu[0]: 1 vendég
hu[1]: @count vendég

en: Offset
hu: Eltolás

en: Featured
hu: Kiemelt

en: Person
hu: Személy

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Sign up
hu: Jelentkezés

en: Blocked user %name.
hu: %name felhasználói fiók zárolva lett.

en: 1 contributor | @count contributors
hu[0]: 1 fordító
hu[1]: @count fordító

en: Answers
hu: Válaszok

en: Main Content
hu: Tartalom

en: No comments
hu: Nincsenek hozzászólások

en: Send Message
hu: Üzenet küldése

en: Attendees
hu: Résztvevők

en: Notification settings
hu: Értesítési beállítások

en: Flag user
hu: Felhasználó megjelölése

en: Attend
hu: Részt vesz

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: Group Logo
hu: Csoport logó

en: Contributors
hu: Közreműködők

en: Registration settings
hu: Regisztrációs beállítások

en: counter
hu: számláló

en: Sorted by
hu: Sorrend:

en: point | points
hu[0]: pont
hu[1]: pontok

en: @type %title has been created.
hu: %title @type létrejött.

en: Bio
hu: Életrajz

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: sorted by
hu: rendezés szempontja

en: Radioactivity
hu: Radioaktivitás

en: Following
hu: Követés

en: Followers
hu: Követők

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: 1 message | @count messages
hu[0]: 1 üzenet
hu[1]: @count üzenet

en: Post date
hu: Beküldés dátuma

en: Search Terms
hu: Keresési kifejezések

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: @drupal installation complete
hu: A @drupal telepítése sikeres volt

en: Installed %module module.
hu: <em>%module</em> modul telepítve lett.

en: Rebuilding content access permissions
hu: Tartalomjogosultságok frissítése

en: Polls
hu: Szavazások

en: Profile image
hu: Profilkép

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
hu: Helyrehozhatatlan hiba történt. A feltöltött fájl valószínűleg meghaladja a kiszolgáló által támogatott legnagyobb fájlméretet.

en: View panes
hu: Nézettáblák

en: Content pane
hu: Tartalomtábla

en: Add more choices
hu: További lehetőségek hozzáadása

en: Ask
hu: Kérdez

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Sidebar first
hu: Első oldalsáv

en: log in
hu: bejelentkezés

en: All content
hu: Minden tartalom

en: revision user
hu: változatot készítő felhasználó

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: Browse available categories
hu: Elérhető kategóriák böngészése

en: Pick a category to launch a search.
hu: Kategória kiválasztása a keresés indításához.

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
hu: A fenti üzeneteket át kell nézni az <a href="@url">új webhely</a> meglátogatása előtt.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
hu: <a href="@url">Az új webhely meglátogatása</a>.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
hu: Helyrehozhatatlan hiba történt. A megadott űrlap érvényessége lejárt. A hiba talán orvosolható az oldal frissítésével és az űrlap ismételt elküldésével.

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Menu Bar
hu: Menüsor

en:  comments
hu:  hozzászólások

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Sidebar second
hu: Második oldalsáv

en: You voted '@option'.
hu: Szavazat: '@option'

en: Tertiary
hu: Harmadlagos

en: Voting is closed.
hu: A szavazás le van zárva.

en: Filter results
hu: Találatok szűrése

en: Administer group
hu: Csoport adminisztrációja

en: Group roles and permissions
hu: Csoportok szerepkörei és jogosultságai

en: Group visibility
hu: Csoport láthatósága

en: Group content visibility
hu: Csoport tartalmának láthatósága

en: You are the group manager
hu: Te vagy a csoport kezelője

en: Enter 0 for unlimited
hu: Nullát megadva korlátlan

en: Asc
hu: Növ

en: This is the text of all messages of this type.
hu: Ezen üzenettípusok szövege.

en: Missing flag
hu: Hiányzó jelölő

en: Master
hu: Mester

en: Request message
hu: Üzenet kérése

en: Group membership
hu: Csoporttagság

en: Showing
hu: Megjelenítés

en: Organizers
hu: Szervezők

en: Wikis
hu: Wikik

en: Featured content
hu: Kiemelt tartalom

en: Create a group
hu: Csoport létrehozása

en: Registration type
hu: Regisztráció típusa

en: Q & A
hu: K & V

en: Privacy settings
hu: Adatvédelmi beállítások

en: You are already registered for this event.
hu: E felhasználó már regisztrált erre az eseményre.

en: No comments have been reported...
hu: Nincsenek jelentett hozzászólások...

en: Installing additional functionality
hu: Kiegészítők telepítése

en: Ready-to-use solution for building communities.
hu: Kulcsrakész megoldás közösségépítésre.

en: Target comment
hu: Cél hozzászólás

en: Target nodes
hu: Cél tartalom

en: Commons - Building blocks
hu: Commons – Building blocks

en: Commons - Landing pages
hu: Commons – Landing pages

en: Commons - Content types
hu: Commons – Content types

en: Event logo
hu: Esemény logó

en: Maximum number of attendees
hu: Résztvevők maximális száma

en: Event title
hu: Esemény címe

en: Your registration was saved.
hu: A regisztráció elmentve.

en: See all attendees
hu: Összes résztvevő megtekintése

en: Target users
hu: Cél felhasználó

en: Provides a rich text editor for content creation.
hu: Egy szövegszerkesztőt biztosít a tartalmak létrehozásához.

en: Enter Homepage welcome text
hu: Ide beírható a főoldali üdvözlő üzenet

en: Homepage welcome text
hu: Főoldali üdvözlő üzenet

en: Welcome headline
hu: Üdvözlő főcím

en: A short description of the community that visitors can understand at a glance.
hu: Egy rövid leírása a közösségnek, amit a látogatók megérthetnek egy pillanat alatt.

en: Welcome body text
hu: Üdvözlő üzenet törzse

en: activity I'm not following
hu: Nem követett aktivitás

en: activity I'm following
hu: Követett aktivitás

en: Delete content and block author's account.
hu: Tartalom törlése és felhasználó zárolása.

en: Delete comment and block author's account.
hu: Hozzászólás törlése és felhasználó zárolása.

en: Deleted content will be reported to Mollom.
hu: A törölt tartalom jelentve lesz a Mollom felé.

en: Deleted @type %title.
hu: %title @type törölve.

en: Deleted comment %title.
hu: %title hozzászólás törölve.

en: User Follow
hu: Felhasználó követése

en: "Create a group" call to action
hu: Csoport létrehozása

en: following
hu: követés

en: not following
hu: nincs követve

en: Default Footer
hu: Alapértelmezett lábléc

en: Create the first group
hu: Az első csoport létrehozása

en: Create the first group in your new community.
hu: Az első csoport létrehozása az új közösségben.

en: Commons uses groups to collect community members and content related to a particular interest, working goal or geographic area.
hu: A Commons csoportokba szervezi a közösség tagjait és tartalmaikat érdeklődésük, kitűzött céljaik, vagy földrajzi elhelyezkedésük szerint.

en: For example: "Boston food lovers" or "Engineering team."
hu: Például: „Bostoni ételimádók” vagy „Mérnöki csapat”

en: Engineering team
hu: Mérnöki csapat

en: The online home for our Engineering team
hu: A mérnöki csapat online otthona

en: Welcome to our community
hu: Üdvözlet a közösségünkben

en: Share your thoughts, find answers to your questions.
hu: Megoszthatóak a gondolatok, és válaszok is találhatóak a kérdésekre.

en: Commons - Search
hu: Commons – Search

en: topic | topics
hu[0]: téma
hu[1]: témák

en: Related question
hu: Kapcsolódó kérdés

en: Add a new answer
hu: Új válasz hozzáadása

en: Save color palette
hu: Színpaletta mentése

en: Below, enter text that will be shown on your community's homepage to help new visitors understand what your community is about and why they should join. The image below shows an example of how this text will appear. You can always change this text later.
hu: Az alábbiakban megadható egy bemutatkozó szöveg, ami a közösség kezdőoldalán jelenik meg, tájékoztatva az új látogatókat annak céljairól és a csatlakozás előnyeiről. Ez a szöveg később bármikor megváltoztatható.

en: Enter a couple of sentences elaborating about your community.
hu: Itt pár mondat adható meg a közösségről.

en: Install example content
hu: Példatartalom telepítése

en: Install Commons with example content so that you can get a sense of what your site will look like once it becomes more active. Example content includes a group, a few users and content for that group. Example content can be modified or deleted like normal content.
hu: A Commons példa-tartalommal együtt való telepítésével előre látható, hogyan fog festeni a webhely a fellendülést követően. A példa csomag egy csoportot tartalmaz néhány felhasználóval, és némi tartalmat, amely később ugyanúgy módosítható, vagy akár törölhető.

en: "Create an event" call to action
hu: Esemény hozzáadása

en: List an event
hu: Esemény hozzáadása

en: 1 event | @count events
hu[0]: 1 esemény
hu[1]: @count esemény

en: Color palette
hu: Színpaletta

en: A Commons Community, powered by <a href="@acquia">Acquia</a>
hu: Egy Commons közösség, a hátteret az <a href="@acquia">Acquia</a> biztosítja.

en: Post information about planned activities or meetings.
hu: Tájékoztatás a tervezett eseményekről és találkozókról.

en: <span class="commons-event-count">1</span> attendee | <span class="commons-event-count">@count</span> attendees
hu[0]: <span class="commons-event-count">1</span> résztvevő
hu[1]: <span class="commons-event-count">@count</span> résztvevő

en: Password reset and notification emails will be sent to this address.
hu: A jelszó-visszaállítási és értesítő üzenetek erre az email címre lesznek kiküldve.

en: Answer this question
hu: A kérdés megválaszolása

en: Separate keywords with commas
hu: Szóközzel tagolt kulcsszavak

en: Choose site color palette
hu: Webhely színpalettájának kiválasztása

en: Create a post
hu: Tartalom létrehozása

en: Picture: @st image style
hu: Kép: @st képstílus

en: @name's picture
hu: @name képe

en: Comment Author
hu: Hozzászólás beküldője

en: What's on your mind?
hu: Mi jár a fejedben?

en: Group contributors
hu: Csoport hozzájárulói

en: group teaser
hu: csoport bevezető

en: Recent contributors
hu: Legutóbbi hozzájárulók

en: group homepage
hu: Csoport kezdőoldal

en: Proposed
hu: Javasolt

en: Published Groups
hu: Közzétett csoportok

en: OG membership from node
hu: Organic Groups-tagság a tartalomból

en: Recent site activity
hu: Legutóbbi webhely aktivitás

en: Activity (Sidebar)
hu: Aktivitás (Oldalsáv)

en: Activity - Full view
hu: Aktivitás – Teljes nézet

en: Recent activity in this group
hu: Legutóbbi aktivitás ebben a csoportban

en: Private Messages & Invitations
hu: Személyes üzenetek és meghívások

en: Trusted Contacts
hu: Megbízható kapcsolatok

en: Post to
hu: Beküldés

en: Post to specific groups
hu: Beküldés a megadott csoportokba

en: Upgrading users...
hu: Felhasználók frissítése…

en: Upgrade users
hu: Felhasználók frissítése

en: Users upgrade needed
hu: Szükséges a felhasználók frissítése

en: most recent
hu: legutóbbi

en: most active
hu: legaktívabb

en: Enter a Wiki title
hu: Wiki címe

en: Go to full form
hu: Tovább a teljes űrlapra

en: Collapse the form
hu: Űrlap összecsukása

en: Comment on
hu: Hozzászólás ehhez

en: Page: Reported comments
hu: Oldal: Jelentett hozzászólások

en: Reported content
hu: Jelentett tartalom

en: No content has been reported.
hu: Nincs jelentett tartalom.

en: # of Reports
hu: Jelentések száma

en: Last reported
hu: Legutóbb jelentve

en: No documents have been added to this group.
hu: Ehhez a csoporthoz még nem lett dokumentum hozzáadva.

en: Describe the document
hu: Dokumentum leírása

en: No documents have been created.
hu: Még nem lett dokumentum létrehozva.

en: What's going on?
hu: Mi történik éppen?

en:  attendees
hu:  résztvevők

en: [comment_count] comments
hu: [comment_count] hozzászólás

en: Global Block
hu: Globális blokk

en: Group pane
hu: Csoport tábla

en:  attendees,
hu:  résztvevők,

en: Landing Page pane
hu: Érkezőoldal tábla

en: You are not attending any upcoming events.
hu: Egyetlen elkövetkező eseményen sincs részvétel.

en: <strong>[capacity_used]</strong> attendees,
hu: <strong>[capacity_used]</strong> résztvevő,

en: <strong>[comment_count]</strong> comments
hu: <strong>[comment_count]</strong> hozzászólás

en: !start-time - !end-time
hu: !start-time – !end-time

en: !start-date to !end-date, !start-time - !end-time
hu: !start-date – !end-date, !start-time – !end-time

en: Featured on this site
hu: Kiemelt ezen a webhelyen

en: Limited to
hu: A következőre korlátozva:

en: Content you're following
hu: Követett tartalmak

en: Content you're not following
hu: Nem követett tartalmak

en: Send email?
hu: E-mail küldése?

en: Show all followers
hu: Összes követő mutatása

en: This person has no followers.
hu: Ennek a személynek nincsenek követői.

en: This person isn't following anyone.
hu: Ez a személy nem követ senkit.

en: Enter a question, e.g. "What is your favorite color?"
hu: Kérdést, például "Mi a kedvenc színe?"

en: Ask anything. Let the community answer openly.
hu: Kérdezz bármit! A közösség majd megválaszolja.

en: Most active groups
hu: Legaktívabb csoportok

en: Search within group
hu: Keresés a csoporton belül

en: No unread messages
hu: Nincs olvasatlan üzenet

en: 1 invitation | @count invitations
hu[0]: 1 meghívás
hu[1]: @count meghívás

en: !type created @interval ago in the !group group by !user
hu: !group csoport !type típusát !user hozta létre @interval ideje

en: !type created @interval ago by !user
hu: !type típust !user hozta létre @interval ideje

en: The default theme for <a href="http://drupal.org/project/commons">Drupal Commons 3.x</a>.
hu: A <a href="http://drupal.org/project/commons">Drupal Commons 3.x</a> alapértelmezett sminkje.

en: Your PHP execution time is too low, please set it greater than or equal to %time seconds.
hu: A PHP végrehajtási idő túl alacsony, legalább %time másodpercre vagy magasabbra kell állítani.

en: This text will appear on the group's homepage and helps new contributors to become familiar with the purpose of the group. You can always change this text or add another group later.
hu: Ez a szöveg a csoport kezdőoldalán jelenik meg, hogy segítse az új közreműködőket megismerkedni a csoporttal és annak céljaival. Ez a szöveg később bármikor megváltoztatható.

en: Upload and display files or attachments to share with others.
hu: Másokkal megosztandó fájlok, csatolmányok feltöltése és megjelenítése.

en: Registration bundle
hu: Regisztrációs csomag

en: Nobody has posted into this group yet.
hu: Senki sem írt még ebbe a csoportba.

en: Nobody has contributed any site content yet.
hu: Senki sem tett közzé még webhelytartalmat.

en: Nobody has posted yet.
hu: Senki sem írt még.

en: Energy: @energy
hu: Energia: @energy

en: Create an event
hu: Egy esemény létrehozása
