DataPublic (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (4160 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: context
ja: コンテキスト

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Markup
ja: マークアップ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: approve
ja: 承認

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Private
ja: プライベート

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Last Post
ja: 最新の記事

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: more
ja: 続き

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: For
ja: 対象

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Internal scheduler for users without a cron application.
ja: cron が利用できないユーザーのための内部スケジューラーです。

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Resources
ja: リソース

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: File path
ja: ファイルパス

en: Login
ja: ログイン

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Schemes
ja: スキーマ

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Response
ja: レスポンス

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Number of blocks
ja: ブロック数

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Variable
ja: 変数

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Admin title
ja: 管理タイトル

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Multiple
ja: 複数

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: General settings
ja: 全般の設定

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Summary
ja: 概要

en: Download PDF
ja: PDFをダウンロード

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Top
ja: トップ

en: Link Target
ja: リンク先

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Core
ja: コア

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Add new
ja: 新規追加

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Audio
ja: オーディオ

en: Path
ja: パス

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Form ID
ja: フォームID

en: Manage
ja: 管理

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: key
ja: キー

en: link
ja: リンク

en: Anchor
ja: アンカー

en: Placeholder tokens
ja: プレースホルダートークン

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: style
ja: スタイル

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Component
ja: コンポーネント

en: Statistics
ja: 統計

en: #
ja: No.

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: Permitted file extensions
ja: 許可されるファイルの拡張子

en: Submission guidelines
ja: 投稿のガイドライン

en: n/a
ja: 利用不可

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: No custom breadcrumbs have been defined.
ja: カスタムブレッドクラムはまだ定義されていません。

en: Titles
ja: タイトル

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
ja: パンくずリンクに使用するタイトルのリストを、1行につきひとつ記入します。

en: Paths
ja: パス

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
ja: パンくずリンクに使用するDrupalパスのリストを、1行につきひとつ記入します。

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Organic Groups
ja: グループ【Organic groups】

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Check
ja: 小切手

en: Files
ja: ファイル

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Separator
ja: セパレーター

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Node edit form
ja: ノード編集フォーム

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Node add form
ja: ノード追加フォーム

en: Activated
ja: アクティベート

en: Optional Title
ja: 任意のタイトル

en: Required Title
ja: タイトルは必須

en: No Title
ja: タイトル無し

en: Link Title
ja: リンクタイトル

en: Default (no target attribute)
ja: デフォルト（target 属性を使用しない）

en: Open link in window root
ja: リンクを同じウィンドウで開く

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Allow the user to choose
ja: ユーザーが選択することを許可

en: Additional CSS Class
ja: 追加の CSS クラス

en: Titles are required for all links.
ja: タイトルは全てのリンクに必要です。

en: Open URL in a New Window
ja: URL を新しいウィンドウで開く

en: term
ja: ターム

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: Image Path
ja: 画像URL

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: Menu Block
ja: メニューブロック

en: Update options
ja: 更新オプション

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Active
ja: アクティブ

en: Done
ja: 完了

en: Post
ja: 投稿

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Page
ja: ページ

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Override URL
ja: URLをオーバーライド

en: Bottom
ja: ボトム

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Submission information
ja: 送信情報

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Node types
ja: ノードタイプ

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Public registrations
ja: 新規アカウントの登録方法

en: Only site administrators can create new user accounts.
ja: サイト管理者のみがアカウントを作成できる

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Available updates
ja: 利用可能なアップデート

en: Never
ja: なし

en: Up to date
ja: 最新

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Selected
ja: 選択済み

en: --
ja: -- カテゴリーを選択してください --

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Sender
ja: 送信者

en: From
ja: 送信元

en: Aggregator category
ja: アグリゲーターカテゴリー

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Feed description
ja: フィードの説明

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment
ja: コメント

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Input format
ja: 入力書式

en: Signature
ja: 署名

en: Filter
ja: フィルター

en: Location
ja: 場所

en: Source string
ja: ソース文字列

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Poll duration
ja: 投票の継続期間

en: Poll votes
ja: 投票数

en: Session ID
ja: セッションID

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: User role
ja: 役割

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Conditions
ja: 条件

en: Add a condition
ja: 条件を追加

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Items
ja: アイテム

en: Last update
ja: 前回の更新

en: %time ago
ja: %time 前

en: Nodes
ja: ノード

en: Advanced
ja: 高度

en: Menu Parent
ja: メニューの親

en: Sort order
ja: 並び順

en: Up
ja: 上へ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Data Type
ja: データ タイプ

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Prev
ja: 前へ

en: End Date
ja: 終了日

en: System
ja: システム

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Terms
ja: ターム

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Code
ja: コード

en: Owner
ja: 所有者

en: Company
ja: 会社

en: help page
ja: ヘルプページ

en: node
ja: ノード

en: General
ja: 全般

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Example
ja: 例

en: Method
ja: メソッド

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Recent posts for %1
ja: %1 の最新の投稿

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Events
ja: イベント

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: Now
ja: 今

en: All views
ja: 全て表示

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: All day
ja: 全日

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Update action
ja: アップデート動作

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: !time ago
ja: !time 前

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 配置

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Link URL
ja: リンク URL

en: List type
ja: リスト形式

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Blog
ja: ブログ

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Referrer
ja: リファラ

en: Exists
ja: 存在

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Default front page
ja: デフォルトのフロントページ

en: Square
ja: 正方形

en: Both
ja: 両方

en: Last
ja: 最後

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: <All>
ja: <すべて>

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Clone
ja: 複製

en: Administer views
ja: ビューの管理

en: Existing Views
ja: 既存のビュー

en: Default Views
ja: デフォルトビュー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Normal menu item
ja: ノーマルメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Wildcard
ja: ワイルドカード

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Exposed Filters
ja: 外部設置フィルター

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ja: ビューの名称には半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Node: ID
ja: ノード: ID

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Plain
ja: プレーン

en: Position
ja: ポジション

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Last checked
ja: 最終確認日時

en: Basic setup
ja: 基本セットアップ

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: false
ja: 偽

en: true
ja: 真

en: Editor appearance
ja: エディターの外見

en: Cleanup and output
ja: クリーンアップと出力

en: Preformatted
ja: 整形済みテキスト

en: Apply source formatting
ja: ソース整形を適用

en: Editor CSS
ja: エディターのCSS

en: CSS path
ja: CSSパス

en: CSS classes
ja: CSSクラス

en: Profile
ja: プロフィール

en: Close
ja: 閉じる

en:  (
ja:  （

en: Term description
ja: タームの説明

en: fields
ja: フィールド

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: UID
ja: ユーザーID

en: Operation
ja: 操作

en: reply
ja: 返信

en: Duration
ja: 期間

en: Threshold
ja: しきい値

en: Unsupported database.
ja: サポートされていないデータベースです。

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Last Name
ja: 姓

en: City
ja: 市区町村

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Common settings
ja: 共通設定

en: with comments
ja: コメントあり

en: without comments
ja: コメントなし

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: comments
ja: コメント

en: Full
ja: すべて

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Rules
ja: ルール

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Palau
ja: パラオ

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Virgin Islands
ja: ヴァージン諸島

en: Full name
ja: フルネーム

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Hidden
ja: 非表示

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Approved
ja: 承認済み

en: Root
ja: ルート

en: Undefined
ja: 未定義

en: normal
ja: ノーマル

en: minute
ja: 分

en: Show
ja: 表示

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Link to node
ja: ノードへのリンク

en: WIDTHxHEIGHT
ja: 幅x高さ

en: Maximum file size per upload
ja: アップロード単位の最大ファイルサイズ

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Timer
ja: タイマー

en: Change
ja: 変更

en: English
ja: 英語

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Week of @date
ja: @dateの週

en: Countries
ja: 国

en: Address Field
ja: 住所フィールド

en: Feeds
ja: フィード

en: Last refresh
ja: 最終更新

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Clear
ja: クリアー

en: menu
ja: メニュー

en: Pager position
ja: ページャーの位置

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Node title
ja: ノードタイトル

en: Node body
ja: ノードの本文

en: Titles only
ja: タイトルのみ

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: Date/Time
ja: 日時

en: Add new group
ja: 新しくグループを追加

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ja: 訪問者がアカウントを作成できる（管理者の承認は<b>不要</b>）

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Display name
ja: 表示名

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: フィーチャー

en: Replace
ja: 置換

en: Today
ja: 今日

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: First
ja: 最初

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Query
ja: クエリー

en: Moderate
ja: モデレート

en: Code length
ja: コードの長さ

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Spam control
ja: スパムコントロール

en: Characters to use in the code
ja: コードに使用する文字

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ja: 使用する文字のリストには、空白文字を含むことはできません。

en: Math question
ja: 計算問題

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ja: UTF-8文字列を文字に分割中に、不正なバイトが見つかりました。

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ja: %lang_name（%lang_code）用

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Block name
ja: ブロック名

en: Period
ja: 期間

en: Site's time zone
ja: サイトのタイムゾーン

en: Date's time zone
ja: 日付のタイムゾーン

en: No time zone conversion
ja: タイムゾーン変換無し

en: hour
ja: 時間

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Site default
ja: サイトのデフォルト

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ja: 時間集合単位がない日付にはどのタイムゾーン処理も使用できません。

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Time zone handling
ja: タイムゾーン処理

en: ongoing
ja: 進行中

en: Date field
ja: 日付フィールド

en: Date API
ja: 日付API

en: README file
ja: READMEファイル

en: Map
ja: 地図

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: E-mail subject
ja: メール件名

en: Link label
ja: リンクラベル

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: None.
ja: なし

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Are you sure you want to delete %label?
ja: %label を本当に削除しますか？

en: %label has been deleted.
ja: %label を削除しました。

en: Empty
ja: 空

en: Import failed.
ja: インポートに失敗しました。

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Select a user
ja: ユーザーを選択

en: The settings have not been saved because of the errors.
ja: エラーが発生したため、設定が保存されませんでした。

en: Default template
ja: デフォルトのテンプレート

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Maxlength
ja: 最大文字数

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: Autocomplete taxonomy
ja: タクソノミーの自動補完

en: Basics
ja: 基本

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ja: 本当に、%name ブロックを削除してもよろしいですか？

en: Red
ja: レッド

en: White
ja: 白

en: Slide
ja: スライド

en: Slow
ja: 遅い

en: Fast
ja: 速い

en: terms
ja: ターム

en: warning
ja: 警告

en: Site information
ja: サイト情報

en: Blocked
ja: ブロック

en: or
ja: または

en: Results
ja: 結果

en: open
ja: オープン

en: Visitor
ja: 訪問者

en: Promote
ja: プロモート

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: All blogs
ja: すべてのブログ

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: change
ja: 変更

en: Forums
ja: フォーラム

en: Animation speed
ja: アニメーション速度

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: revert
ja: 戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: Asterisk
ja: アスタリスク

en: Session
ja: セッション

en: Missing
ja: 喪失

en: Permissions
ja: 権限

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: All tags
ja: 全タグ

en: Installed
ja: インストール済み

en: Scope
ja: スコープ

en: Configure menu breadcrumb.
ja: メニューパンくずを設定します。

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Reverse
ja: 逆順

en: Manage features
ja: フィーチャーを管理

en: Conflict
ja: 競合

en: Interval
ja: 間隔

en: Province
ja: 都道府県

en: completed
ja: 完了

en: Length of trimmed posts
ja: ティーザーの文字数

en: 200 characters
ja: 200文字

en: 400 characters
ja: 400文字

en: 600 characters
ja: 600文字

en: 800 characters
ja: 800文字

en: 1000 characters
ja: 1000文字

en: 1200 characters
ja: 1200文字

en: 1400 characters
ja: 1400文字

en: 1600 characters
ja: 1600文字

en: 1800 characters
ja: 1800文字

en: 2000 characters
ja: 2000文字

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ja: ティーザーに使用する最大文字数を指定してください。 Drupalは指定された文字数を基準に、長い投稿を切り取ります。 この切り取られた投稿は一般に、「ティーザー」としてメインページでの表示や、XMLフィードなどに利用されます。 ティーザーの表示を無効にしたい場合は、この文字数を「無制限」に指定してください。 この設定は新規や更新されたコンテンツにのみ影響し、既存のティーザーには影響を与えないことに留意してください。 また、文字数は英語を基準にしているため、日本語では設定値の半分以下になることにも留意してください。

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Not published
ja: 非掲載

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ja: このサーバーのPHPの設定により、アップロード単位の最大ファイルサイズが %size に制限されます。

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Document
ja: ドキュメント

en: Documents
ja: ドキュメント

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New
ja: 新

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Plural
ja: 複数

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: image
ja: 画像

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: <Hidden>
ja: <非表示>

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Jump Menu
ja: ジャンプメニュー

en: Themes
ja: テーマ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Multilingual
ja: 多言語

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Privacy
ja: プライバシー

en: !name field is required.
ja: !nameフィールドは必須です。

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Sticky
ja: 固定

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Ok
ja: OK

en: cancel
ja: キャンセル

en: Tabs
ja: タブ

en: disable
ja: 無効

en: Output format
ja: 出力書式

en: Storage
ja: ストレージ

en: Control how your image/file browser works.
ja: 画像やファイル用のブラウザーの動作をコントロールします。

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ja: テキストエリアへの画像やファイルの挿入を有効化

en: Insert !image or !link.
ja: !imageや!linkを挿入。

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ja: 画像やファイルのアップローダーとブラウザーは、ユーザー別のディレクトリーやサイズ割り当てに対応しています。

en: Page name
ja: ページ名

en: Next page
ja: 次ページ

en: Photo
ja: 写真

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Analysis
ja: 解析

en: Clear Form Submissions
ja: フォームの送信内容をクリアー

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ja: このフォームに送信された内容を本当にすべて削除しますか？

en: Webform %title entries cleared.
ja: ウェブフォーム %title の送信内容をクリアーしました。

en: Are you sure you want to delete this submission?
ja: この送信内容を本当に削除しますか？

en: Submitted values are
ja: 送信された内容

en: responses
ja: レスポンス

en: Webforms
ja: ウェブフォーム

en: View and edit all the available webforms on your site.
ja: サイトで利用可能なウェブフォームの閲覧と編集。

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Global configuration of webform functionality.
ja: ウェブフォームの機能の共通設定。

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Go to form
ja: フォームへ

en: View this form.
ja: このフォームを表示。

en: Mandatory
ja: 必須

en: E-mail to address
ja: メール宛先アドレス

en: E-mail from name
ja: メール差出人名

en: E-mail from address
ja: メール差出人アドレス

en: ever
ja: なし

en: every hour
ja: 毎時

en: every day
ja: 毎日

en: every week
ja: 毎週

en: No Components, add a component below.
ja: コンポーネントがありません。下記からコンポーネントを追加してください。

en: Field Key
ja: フィールドキー

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ja: このフォーム要素を表示する際にラベルとして使用します。

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ja: ユーザーがフォームを使用する際のヘルプとして表示する、このフィールドの簡潔な説明。

en: Check this option if the user must enter a value.
ja: ユーザーに必ず値を入力させるには、このオプションをチェックして下さい。

en: Parent Fieldset
ja: 親フィールドセット

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ja: @type タイプのウェブフォームコンポーネントには編集機能がありません。

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ja: フィールドキー %field_key が不正です。小文字の半角英数字とアンダースコア（ _ ）だけを使用してください。

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ja: フィールドキー %field_key はフィールド %existing_field によって既に使用されています。他のフィールドと重複しない固有のキーを使用してください。

en: Submission #@sid
ja: 送信内容 #@sid

en: Previous submission
ja: 前の送信内容

en: Next submission
ja: 次の送信内容

en: Submitted by !name
ja: !nameが送信

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: The webform component @type is not able to be displayed
ja: ウェブフォームコンポーネント @type は表示できません。

en: Illegal information. Data not submitted.
ja: 不正な情報です。データは送信されませんでした。

en: Go back to the form
ja: フォームへ戻る

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ja: フォームやアンケートを作成できるようになります。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: The default value of the field.
ja: フィールドのデフォルト値。

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Presents month, day, and year fields.
ja: 年月日のフィールドを表示します。

en: Left Blank
ja: 無回答

en: User entered value
ja: ユーザーが入力した値

en: Width of the textfield.
ja: テキストフィールドの幅。

en: User email as default
ja: ユーザーのメールアドレスをデフォルトで使用

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ja: ログインユーザーであれば、そのユーザーのメールアドレスをこのフィールドのデフォルトの値にセットします。

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ja: このフィールドを編集できなくします。変更できないデフォルトの値を設定するのに役立ちます。

en: Average submission length in words (ex blanks)
ja: 送信内容に含まれる平均単語数（空白を除く）

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ja: このフィールドセットが折りたたみ可能であれば、ユーザーはフィールドセットを閉じたり開いたりすることができます。

en: Collapsed by Default
ja: デフォルトで折りたたむ

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ja: デフォルトでは、折りたたみ可能なフィールドセットは「オープン」です。このオプションを有効にすると、 フィールドセットのデフォルトが「クローズド」となります。

en: Web Images
ja: ウェブ画像

en: Desktop Images
ja: デスクトップ画像

en: Additional Extensions
ja: 追加の拡張子

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ja: このアップロードフィールドに追加する拡張子のリストをカンマ区切りで入力してください。<br />入力された拡張子は、上記のアイテムに追加されます。

en: Max Upload Size
ja: 最大アップロードファイルサイズ

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ja: ユーザーがアップロードすることの出来る最大ファイルサイズをKB単位で入力してください。

en: Upload Directory
ja: アップロード先ディレクトリー

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ja: ウェブフォームからアップロードすると、そのファイルはサイトのfilesディレクトリーへ常に保存されます。ファイルを保存するサブフォルダーを任意で指定することができます。

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ja: 拡張子が「%ext」のファイルは許可されていません。以下のいずれかの拡張子を持つファイルをアップロードしてください: %exts

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ja: ファイル「%filename」はサイズが大きすぎます（%filesize KB）。%maxsize KB以下のファイルをアップロードしてください。

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
ja: アップロードファイル %filename を保存できませんでした。保存先のディレクトリーが書き込み可能になっていません。

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ja: アップロードファイルを保存できませんでした。保存先のディレクトリーが存在しません。

en: Uploading a new file will replace the current file.
ja: 新しいファイルをアップロードすると、現在のファイルを差し替えられます。

en: User uploaded file
ja: ユーザーがアップロードしたファイル

en: Average uploaded file size
ja: アップロードファイルのサイズの平均

en: Questions
ja: 質問

en: Randomize Options
ja: オプションをランダム化

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ja: グリッド上部のオプションの順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Randomize Questions
ja: 質問をランダム化

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ja: グリッドサイドの質問の順序をランダムとし、フォームを表示する毎に順序が変わるようにします。

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ja: ラジオボタンで表される格子状の質問を作成することができます。

en: Non-empty
ja: 入力有り

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ja: マークアップによって、フォームの中にHTMLやPHPのロジックを挿入することができます。

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ja: このオプションにチェックを入れると、ユーザーが複数の値を選択できるようになります。

en: Listbox
ja: リストボックス

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ja: チェックボックスやラジオボタンまたはセレクトボックスを作成することができます。

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ja: ラージテキストエリアによって、複数行にわたる文字列を入力することができます。

en: Basic textfield type.
ja: ベーシックなテキストフィールドのタイプです。

en: Time Format
ja: 日付の書式

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ja: 時間を12時間表記とするか24時間表記とするかのオプション。

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ja: 時間と分のフィールドを表示します。場合によって午前/午後のフィールドも表示します。

en: Selection
ja: セレクション

en: low
ja: 低

en: medium
ja: 普通

en: high
ja: 高

en: Slogan
ja: スローガン

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: The name used to indicate anonymous users.
ja: 匿名ユーザーを示す名称を入力してください。

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ja: サイトのトップページとして表示したいコンテンツの相対URLを入力してください。 よくわからない場合は <b>node</b> と入力してください。

en: Image crop
ja: 画像切り抜き

en: Apply
ja: 適用

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Select
ja: 選択

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: Display on separate page
ja: 別のページに表示

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ja: CAPTCHA管理用リンクをフォームへ追加

en: administer CAPTCHA settings
ja: CAPTCHA設定の管理

en: Challenge description
ja: 認証問題の説明

en: Persistence
ja: 存続期間

en: Always add a challenge.
ja: 常に認証問題を加える

en: Log wrong responses
ja: 誤った回答を記録する

en: The CAPTCHA settings were saved.
ja: CAPTCHAの設定が保存されました。

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ja: CAPTCHAを追加するフォームの form_id を入力してください。

en: Challenge type
ja: 認証問題タイプ

en: The CAPTCHA type to use for this form
ja: このフォームで使用する認証問題のタイプを指定してください。

en: Illegal form_id
ja: 不正な form_id です。

en: Saved CAPTCHA point settings.
ja: CAPTCHAポイントの設定が保存されました。

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ja: 本当に、form_id %form_id 用のCAPTCHAを無効にしてもよろしいですか？

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが削除されました。

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ja: フォーム %form_id 用のCAPTCHAが無効にされました。

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ja: このページは、現在の設定で生成された、利用可能なすべての認証問題タイプの概観を表示します。

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ja: %module モジュールによる認証問題「%challenge」

en: 10 more examples of this challenge.
ja: この認証問題のさらに 10 例を表示する。

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ja: 「CAPTCHA（キャプチャ）」は「Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart」の頭字語で、一般的にはユーザーが人間かどうかを判断するためのチャレンジレスポンス型のテストです。 CAPTCHAモジュールは、コメントやユーザー登録、あるいはゲストブックなどのフォームに対して行われる、悪意のあるユーザーによる自動化された投稿（スパム行為）を防ぐためのツールです。 人間には容易に回答でき、自動スクリプトやスパムボットを締め出すのに十分困難な、追加の認証問題で希望するフォームを拡張することができます。

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ja: CAPTCHAモジュールがページキャッシュ（<a href="!performancesettings">パフォーマンスの設定</a>を参照）と相互に影響し合うことに注意してください。 認証問題は生成される各フォームに固有である必要があるため、それが表示されるページのキャッシュは阻止されます。 キャッシュ効率を低下させないために、余計なページに認証問題を表示しないようにしてください。 例えば、匿名の訪問者用に通常は各ページ現れる、ユーザログインブロックにCAPTCHAを設置した場合、事実上キャッシュは無効になります。 もう一つの例として、コメント投稿フォームがあります。 この場合は、より良いキャッシュ効率のために、<a href="!contenttypes">コンテンツタイプ</a>の「コメントの設定」で、「%commentlocation」を「%separatepage」に設定するべきです。

en: Location of comment submission form
ja: コメント投稿フォームの位置

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ja: CAPTCHAはカーネギーメロン (Carnegie Mellon) 大学の商標です。

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ja: CAPTCHA はほぼすべての Drupal フォームに付加することができます。 いくつかのフォームがすでにデフォルトでフォーム一覧に用意されていますが、「%adminlinks」オプションが有効であれば、任意のフォームの追加と管理を容易に行うことができます。

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ja: 「%skipcaptcha」 <a href="@perm">権限</a>を持つユーザーには認証問題が表示されないため、必ず信頼できるユーザー（例：サイト管理者）にのみ、この権限を与えるようにしてください。 保護されたフォームをテストしたい場合、必ず「%skipcaptcha」権限を持たないユーザー（例：匿名ユーザー）として行ってください。

en: skip CAPTCHA
ja: CAPTCHAの省略

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間かどうかをテストし、自動化されたスパム投稿を防ぐためのものです。

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ja: 信頼できないユーザーは、ここへCAPTCHAが表示されます。（!settings）

en: general CAPTCHA settings
ja: 全般的なCAPTCHAの設定

en: Enabled challenge
ja: 有効化された認証問題

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ja: @module モジュールによる「@type」（!change | !disable）

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ja: ここへ信頼できないユーザーに対するCAPTCHAを設置する。

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ja: CAPTCHA用に入力された回答が正しくありません。

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ja: 簡単な計算問題を解き、答えを入力してください。(例: 1+3 の場合 4 と入力)

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ja: CAPTCHAモジュールにより %form_id への投稿がブロックされました： 認証問題「%challenge」（%module モジュール）／ ユーザーの回答「%response」／正解「%solution」

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ja: 使用されるCAPTCHAのタイプや場所を管理します。

en: Examples
ja: 例

en: An overview of the available challenge types with examples.
ja: 利用可能な認証問題タイプを実例で表示します。

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ja: ただちにサイト用の<a href="!captcha_admin">CAPTCHAモジュールの設定</a>を行えます。

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ja: 任意のフォームへ認証問題を付加するためのベースとなるCAPTCHAモジュールです。

en: Code settings
ja: コードの設定

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: コードの長さは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: tiny
ja: 極小

en: small
ja: 小

en: large
ja: 大

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: フォントサイズは画像のサイズに影響を与えます。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Character spacing
ja: 文字間隔

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ja: 文字間の平均間隔を定義してください。 値が大きいほど、画像生成時のCPU負荷が大きいことに注意してください。

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ja: テキスト色に使用する、16進のカラーコード (#000 や #004283 等) を入力してください。

en: Additional variation of text color
ja: テキスト色の付加的な変化

en: moderate
ja: 適度

en: very high
ja: 極高

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ja: テキスト色を基準とした指定範囲内のランダムな色を、それぞれの文字に適用します。

en: Distortion and noise
ja: ゆがみとノイズ

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ja: これらの設定で画像にゆがみやノイズを加えることで、読み取りにくさをコントロールできます。 読み取りにくさを強調しすぎず、画像のコードが適切に判読可能なようにしてください。 例えば、高レベルのゆがみとノイズを組み合わせないようにしてください。

en: Distortion level
ja: ゆがみレベル

en: severe
ja: 極度

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ja: 画像の波状ゆがみの程度を設定してください。

en: Smooth distortion
ja: 滑らかなゆがみ

en: This option adds randomly colored point noise.
ja: ここにチェックを入れると、ランダムな色付きの点状ノイズが付加されます。

en: Add line noise
ja: 線状ノイズの追加

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ja: ここにチェックを入れると、テキストコード上にランダムなラインが描画されます。

en: Noise level
ja: ノイズのレベル

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ja: 背景色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ja: テキスト色が有効な16進のカラーコードではありません。

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ja: 画像CAPTCHAの生成に失敗しました。 画像CAPTCHAの設定、特に使用フォントを確認してください。

en: Image CAPTCHA
ja: 画像CAPTCHA

en: What code is in the image?
ja: 画像内のコードは何ですか？

en: Provides an image based CAPTCHA.
ja: 画像ベースのCAPTCHAを提供します。

en: Show blocks
ja: ブロックを表示

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Go to page @number
ja: @numberページへ

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Bold
ja: ボールド

en: Copy
ja: コピー

en: Base URL
ja: ベースURL

en: Information
ja: 情報

en: Variables
ja: 変数

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Simple
ja: 簡単

en: Double
ja: ダブル

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Hawaii
ja: ハワイ州

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Texas
ja: テキサス州

en: Utah
ja: ユタ州

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Washington
ja: ワシントン州

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Multilingual system
ja: 多言語システム

en: Internationalization
ja: 国際化

en: Reset language for all terms.
ja: 全てのタームについて言語をリセットします。

en: Content selection mode
ja: コンテンツ選択モード

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
ja: 通常－全ての使用可能な言語が許可されます。

en: Extended - All defined languages will be allowed.
ja: 拡張－すべての定義済み言語は許可されます。

en: Multilingual options
ja: 多言語オプション

en: Multilingual settings
ja: 多言語の設定

en: Translated
ja: 翻訳済

en: This is a multilingual variable.
ja: これは多言語変数です。

en: Supports translatable custom menu items.
ja: 翻訳可能なカスタムメニュー項目をサポート

en: Strings
ja: 文字列

en: Synchronize translations
ja: 翻訳を同期

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
ja: このコンテンツタイプのすべての翻訳について同期するフィールドはどれかを選択します。

en: Synchronization
ja: 同期

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: Edit term translations
ja: ターム翻訳を編集

en: Blocks
ja: ブロック

en: The block has been created.
ja: ブロックが作成されました。

en: The content of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックの内容を記入してください。

en: Menus
ja: メニュー

en: A valid date is required for %title.
ja: %title に正しい日付を入力してください。

en: A Date API that can be used by other modules.
ja: 日付APIは他のモジュールによって使用されることができます。

en: The Strtotime default value is invalid.
ja: Strtotimeデフォルト値は無効です。

en: Relative
ja: 関連

en: Above
ja: 上部

en: Within
ja: 内部

en: Position of date part labels
ja: 日付部分ラベルの位置

en: User's time zone
ja: ユーザーのタイムゾーン

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ja: 歴史的または部分的な日付として推奨される、ISO形式の日付としてデータベースに保存します。

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ja: タイムゾーン変換が必要な完全な日付時刻として推奨される、datetimeフィールドとしてデータベースに保存します。

en: !time from now
ja: 今からの!time

en: Date Popup
ja: 日付ポップアップ

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ja: jqueryポップアップカレンダーと日付と時刻を選択する時刻入力ウィジェットを有効にします。

en: Until
ja: まで

en: Date Repeat API
ja: 日付繰り返しAPI

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ja: 日付繰り返しAPIは日付の繰り返しとiCalルールで時刻の計算をします。

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Overrides
ja: 上書き

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Max Height
ja: 最大高さ

en: Full node
ja: 完全なノード

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Used in
ja: 利用場所

en: Fieldgroup
ja: フィールドグループ

en: Node reference
ja: ノード参照

en: Content types that can be referenced
ja: 参照するコンテンツタイプ

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ja: ビューへ渡す引数のリストをコンマ（,）で区切って設定してください。

en: Title (link)
ja: タイトル（リンクあり）

en: Title (no link)
ja: タイトル（リンクなし）

en: Autocomplete text field
ja: 自動補完テキストフィールド

en: Node Reference
ja: ノード参照

en: Defines a field type for referencing one node from another.
ja: 他のノードを参照するためのフィールドタイプを定義します。

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: User reference
ja: ユーザー参照

en: User roles that can be referenced
ja: 参照するロール

en: User status that can be referenced
ja: 参照を可能とするユーザの状態

en: User Reference
ja: ユーザ参照

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
ja: ユーザを参照するためのフィールドタイプを定義します。

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: Exceptions
ja: 例外

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: Override path
ja: パスをオーバーライド

en: Publish
ja: 掲載

en: 1 minute
ja: 1分

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Distance
ja: 距離

en: Edit this term
ja: このタームを編集

en: Redo
ja: やり直し

en: Italic
ja: イタリック

en: Editor
ja: エディタ

en: Hide
ja: 非表示

en: Date range
ja: 日付の範囲

en: Date - newest first
ja: 日付の新しい順

en: Date - oldest first
ja: 日付の古い順

en: 1 comment | @count comments
ja[0]: コメント数 @count
ja[1]: コメント数 @count

en: Submission settings
ja: 送信設定

en: Global
ja: グローバル

en: Transparent
ja: 透過

en: Green
ja: グリーン

en: Blue
ja: ブルー

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Source code
ja: ソースコード

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ja: メニューシステムはシステムパスのみを格納しますが、表示にはURLエイリアスを使用します。 %link_path は %normal_path として格納されました。

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Image gallery
ja: 画像のギャラリー

en: Add new profile
ja: プロファイルを追加

en: Subscript
ja: 添字

en: Indent
ja: インデント

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Unlink
ja: リンクしない

en: Thread
ja: スレッド

en: Hot topic threshold
ja: ホットトピックのしきい値

en: Topics per page
ja: ページ単位のトピック数

en: Posts - most active first
ja: 投稿が活発な順

en: Posts - least active first
ja: 投稿が不活発な順

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: From name
ja: 送信者名

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: Distinct
ja: 重複削除

en: E-mail template
ja: メールテンプレート

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Extension
ja: 拡張子

en: Services
ja: サービス

en: Space
ja: スペース

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: jQuery Update
ja: jQuery アップデート

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: @module help index
ja: @module のヘルプのインデックス

en: Missing help topic.
ja: ヘルプトピックがありません。

en: Example help
ja: ヘルプの例

en: Bullet list
ja: 箇条書きリスト

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Available
ja: 利用可能

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Export format
ja: 出力書式

en: Aggregate
ja: 集約

en: <Any>
ja: <すべて>

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Resize
ja: リサイズ

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: Rearrange
ja: 並べ替え

en: ok
ja: OK

en: empty
ja: 空

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: Organization
ja: 会社

en: Created time
ja: 作成日

en: Node author
ja: ノード作成者

en: Values
ja: 値

en: Miscellaneous
ja: その他

en: District of Columbia
ja: ワシントンD.C.

en: Raw
ja: 未加工

en: Cancel link
ja: リンクをキャンセル

en: Attach to
ja: 添付先

en: Attach files
ja: ファイルを添付

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ja: URL %url は無効です。 http://www.example.com/feed.xml のような、省略されていないURLを入力してください。

en: Unconfigured menu block
ja: 未設定のメニューブロック

en: @menu_name (level @level1)
ja: @menu_name (@level1 階層)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
ja: @menu_name (@level1-@level2 階層)

en: @menu_name (levels @level1+)
ja: @menu_name (@level1+ 階層)

en: 1st level (primary)
ja: 第1階層(プライマリー)

en: 2nd level (secondary)
ja: 第2階層(セカンダリー)

en: 3rd level (tertiary)
ja: 第3階層(tertiary)

en: 4th level
ja: 第4階層

en: 5th level
ja: 第5階層

en: 6th level
ja: 第6階層

en: 7th level
ja: 第7階層

en: 8th level
ja: 第8階層

en: 9th level
ja: 第9階層

en: Expand all children
ja: 全ての子メニューを広げる

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
ja: 旧バージョンのメニューブロックが検出されました。旧バージョンで作成された全てのメニューブロックは新しい差分を含み、もはやどのブロック領域にも配置されません。これらのブロックはすぐに再設定する必要があります。

en: Views panes
ja: ビューズペイン

en: by @user
ja: @userにより

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: New custom content
ja: 新規カスタムコンテンツ

en: Context
ja: コンテキスト

en: General form
ja: 一般フォーム

en: Form goes here.
ja: フォームはこちらに入ります。

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: A list of files attached to the node.
ja: ノードに添付されたファイルのリスト。

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: Node comments
ja: ノードコメント

en: Sort
ja: 並べ替え

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Publishing options.
ja: 掲載オプション

en: Menu options
ja: メニューオプション

en: Menu options.
ja: メニューオプション

en: Book options.
ja: ブックオプション

en: Term description.
ja: タームの説明

en: List of related terms
ja: 関連タームのリスト

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: The picture of a user.
ja: ユーザーの画像です。

en: "@s" user picture
ja: "@s" のユーザー画像

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: The profile of a user.
ja: ユーザーのプロフィールです。

en: "@s" user profile
ja: "@s" のユーザープロフィール

en: Vocabulary terms
ja: ボキャブラリーのターム

en: All the terms in a vocabulary.
ja: ボキャブラリー内のすべてのターム。

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: A node add form.
ja: ノードの追加フォームです。

en: A node edit form.
ja: ノードの編集フォーム

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: argument
ja: 引数

en: Add argument
ja: 引数を追加

en: Add relationship
ja: リレーションシップを追加

en: Add context
ja: コンテキストを追加

en: Required contexts
ja: 必要なコンテキスト

en: Add required context
ja: 必要なコンテキストを追加

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Keyword
ja: キーワード

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Panel
ja: パネル

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Print
ja: 印刷

en: CSS Injector
ja: CSSインジェクター

en: Locked
ja: ロック

en: Registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: Account
ja: アカウント

en: Data
ja: データ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Check for updates
ja: 最新版の確認

en: No update data available
ja: 更新データがありません

en: No name
ja: 名前なし

en: Node count
ja: ノード数

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: Validation
ja: 検証

en: Finish
ja: 終了

en: Enable the search module to search help.
ja: ヘルプを検索するモジュールを有効にします。

en: Module help index
ja: モジュールのヘルプのインデックス

en: Search help
ja: 検索のしかた

en: Advanced help
ja: 高度なヘルプ

en: Allow advanced help and documentation.
ja: 高度なヘルプと文書化を許可します。

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
ja: いくつかの例を表示するためヘルプアイコンをクリックするのは、PHP( wikipedia.org )について役立ちます。検索機能を試すには、必ずインデックスを更新するためにcronを実行して下さい。

en: Advanced help example
ja: 高度なヘルプの例

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
ja: この例は高度なヘルプモジュールを説明するのに役立つモジュールです。

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: Number of views
ja: 参照回数

en: Or
ja: または

en: Underline
ja: 下線

en: Cut
ja: カット

en: Paste
ja: 貼付け

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Default picture
ja: デフォルトのユーザーアバター

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ja: 独自のユーザーアバターを選択していないユーザーに表示される、デフォルトのユーザーアバター画像のパスを入力してください。（ 例： misc/druplicon-small.png ）<br />指定しない場合は空欄にしてください。

en: Log messages
ja: ログメッセージ

en: Domains
ja: ドメイン

en: Update mode
ja: 更新モード

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: regex
ja: 正規表現

en: Available as block
ja: ブロックとして利用可能

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @s で並び替え

en: and
ja: かつ

en: Optional URL
ja: オプションURL

en: Allow user-entered tokens
ja: ユーザーが入力したトークンを許可

en: Rel Attribute
ja: Rel 属性

en: At least one title or URL must be entered.
ja: 少なくとも一つのタイトルやURLを入力する必要があります。

en: You cannot enter a title without a link url.
ja: リンクURLが無いとタイトルを入力することはできません。

en: Title, as link (default)
ja: リンク付きタイトル (デフォルト)

en: URL, as link
ja: リンク付きURL

en: Separate title and URL
ja: タイトルと URL を分離

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Login name
ja: ログイン名

en: Auto-reply
ja: 自動返信

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Not promoted
ja: フロントページにはありません

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: The parent comment.
ja: このコメントの返信先である親コメント。

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Reply-to link
ja: 返信リンク

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Link this field to its user or an author's homepage
ja: このフィールドを投稿者のアカウントページまたはホームページへリンク

en: Newest first
ja: 新しい順

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ja: ウェブフォーム %title を作成しました。下記のフォームからウェブフォームにフィールドを追加してください。

en: Submission deleted.
ja: 送信内容を削除しました。

en: field
ja: フィールド

en: nodes
ja: ノード

en: Zoom
ja: ズーム

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Depends on: !dependencies
ja: 次に依存： !dependencies

en: clone
ja: 複製

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Regions
ja: リージョン

en: Translate
ja: 翻訳

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ja: ファイル %filename が読み込めないため、翻訳文字列のインポートに失敗しました。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： 本来 %line 行目にあるべき "msgstr" が見つかりませんでした。

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： 本来 %line 行目にあるべき "msgid_plural" が見つかりませんでした。

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename の %line 行目に構文エラーがあります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgid" があります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgstr[]" があります。

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ "msgstr" があります。

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename にエラーがあります： %line 行目に予期せぬ文字列があります。

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ja: 翻訳ファイル %filename は %line 行目で不意に終了しました。

en: Save translations
ja: 翻訳文字列の保存

en: Target
ja: ターゲット

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: The taxonomy vocabulary ID
ja: タクソノミーボキャブラリーID

en: Element
ja: 要素

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-enabled">有効</span>)

en: Node options
ja: ノードオプション

en: Effect
ja: 効果

en: Show @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Speed
ja: スピード

en: The language the content is in.
ja: コンテンツの言語。

en: Original text
ja: オリジナルのテキスト

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
ja: 本当に、 "%name" ブロックを削除してよろしいですか?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
ja: @menu_name (@level1-@level2 階層で展開)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
ja: @menu_name (@level1+ 階層で展開)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
ja: 第1階層からスタートするブロックは常に表示されます。第2階層以上の深さのブロックは、ブロックのツリーにアクティブなメニュー項目への経路があるときにのみ表示されます。

en: Adding menu blocks
ja: メニューブロックを追加する

en: Configuring menu blocks
ja: メニューブロックの設定

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
ja: メニューブロックを追加・設定する際、いくつかの追加設定が利用できます。

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
ja: 第1階層から始まるメニュー階層の場合、デフォルトのブロックタイトルがメニュー名になります。第2階層やそれより深い階層の場合は、指定された階層の親メニュー項目がデフォルトのブロックタイトルになります。

en: Styling menu blocks
ja: メニューブロックの表示方法

en: Menu block API
ja: メニューブロック API

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
ja: 開発者は、ブロック領域外で独自のメニュー階層を作成するために API を利用できます。全ての公開 API 関数は menu_block.module ファイルに記載されています。

en: Add menu block
ja: メニューブロックの追加

en: Add a new menu block.
ja: メニューブロックを追加します。

en: Delete menu block
ja: メニューブロックの削除

en: Menu block
ja: メニューブロック

en: Provides configurable blocks of menu items.
ja: 設定可能なメニュー項目のブロックを提供します。

en: Redirect URL
ja: 転送先URL

en: Response code
ja: レスポンスコード

en: Patterns
ja: パターン

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Resizable
ja: リサイズ可

en: vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Acronym
ja: 頭字語

en: original
ja: オリジナル

en: @menu_name (active menu item)
ja: @menu_name (アクティブなメニュー項目)

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Make the starting level follow the active menu item.
ja: 開始階層を、アクティブなメニュー項目に従わせる

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
ja: アクティブなメニュー項目が上で指定された階層よりも深い場合、開始階層はアクティブなメニュー項目に従います。それ以外の場合、開始階層は固定されたままです。

en: Starting level will be
ja: 開始階層は次のようになります

en: Active menu item
ja: アクティブなメニュー項目

en: Children of active menu item
ja: アクティブなメニュー項目の下位

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
ja: アクティブなメニュー項目に従う際、開始レベルはアクティブなメニュー項目であるか、それの下位であるかを指定してください。

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
ja: 開始階層からの、メニューツリーの最大の深さを指定します。

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
ja: アクティブな経路の各項目を並び替える。深いか広いメニュー階層が使用される時、アクティブなメニュー項目の下位はページ再読込み時により簡単に見ることができます。

en: Make the starting level follow the active menu item
ja: 開始階層をアクティブなメニュー項目に従わせる。

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
ja: 開始レベルからの、最大のツリーの深さを指定します。1の最大の深さを持つブロックは、下位を表示しない一つのネストされないリンクのリストです。

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Not defined
ja: 未定義

en: Validator
ja: バリデーター

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Inherit
ja: 継承

en: pixels
ja: ピクセル

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
ja: このオプションを使うと、双一次関数によるゆがみが適用され、より滑らかになりますが、CPUの負荷がさらに大きくなります。

en: Add salt and pepper noise
ja: 粒状ノイズを付加

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
ja: 画像CAPTCHAは、不規則な文字列を読みづらくした画像として表示し、それをユーザーに入力させる一般的な方法です。画像はアクセスされるたびにリアルタイムで作成されるので、サーバーの負荷は相対的に高くなります。画像サイズと計算量に関連する設定に注意してください。

en: Choose a category
ja: カテゴリーを選択

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ja: 許可する最大画像サイズを <b>幅x高さ</b> で入力してください。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。 <a href="!image-toolkit-link">画像ツールキット</a>がインストールされている場合、この値を超えるファイルは指定範囲内に縮小されます。

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Custom format
ja: カスタムフォーマット

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Nodequeues
ja: ノードキュー

en: Category ID
ja: カテゴリーID

en: Button alignment
ja: ボタンの位置

en: Add tracking to specific pages
ja: トラッキングを加える特定ページ

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Display type
ja: 表示形式

en: export
ja: エクスポート

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Default format string
ja: デフォルトの書式文字列

en: Custom pages
ja: カスタムページ

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: of
ja: の

en: translate
ja: 翻訳

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: Sharing
ja: 共有

en: No link
ja: リンクなし

en: outdated
ja: 期限切れ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ja: <strong>@language_name</strong> （元）

en: add translation
ja: 翻訳の追加

en: Translations of %title
ja: %title の翻訳

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Text length
ja: 文字列の長さ

en: Row
ja: 行

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Boolean
ja: 真偽値

en: E-mail to
ja: 宛先

en: File browser
ja: ファイルブラウザー

en: Configuration profiles
ja: プロファイルの設定

en: Absolute URLs
ja: 絶対URL

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
ja: チェックを入れると、IMCEはファイルの絶対URLを返します。

en: Default behaviour for existing files during file uploads
ja: ファイルアップロード時の既存ファイルに関するデフォルトの取り扱い

en: Keep the existing file renaming the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルの名前を変更する

en: Keep the existing file rejecting the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルを拒絶する

en: Replace the existing file with the new one
ja: 新しいファイルで既存のファイルを差し替える

en: Default method for creating thumbnails
ja: デフォルトのサムネイル作成方法

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
ja: サムネイルの寸法に収まるように画像を縮小する。

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
ja: 初めに縮小してからサムネイルの寸法に収まるように画像を切り抜く。

en: Role-profile assignments
ja: 役割へのプロファイル割り当て

en: Settings were imported from the profile %name
ja: プロファイル %name から設定をインポートしました。

en: Give a name to this profile.
ja: このプロファイルに名前をつけてください。

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
ja: 0を設定すると、利用可能な最大の値を使用します。

en: Directory quota
ja: ディレクトリー毎のサイズ割り当て

en: Total user quota
ja: ユーザー毎のサイズ割り当て

en: Set to * to remove the restriction.
ja: * を指定すると無制限となります。

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Maximum number of files per operation
ja: 1回の操作で扱うことのできるファイル数

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
ja: ユーザーが削除やリサイズといった操作で複数のファイルを選択できるようにすることができます。一括したファイル操作全体が一回のシステムロードで処理され、これは長所です。しかしながら、これによってスクリプトの実行時間が増加し、CPUの負荷やメモリーの占有率がサーバーの限界を超えてしまう可能性もあり、これは短所です。扱うことのできるファイル数を無制限にするには、0を指定してください。

en: Profile has been added.
ja: プロファイルを追加しました。

en: Including subdirectories
ja: サブディレクトリーを含む

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: このプロファイルのユーザーがアクセス可能なディレクトリーを設定してください。
    <ul>
    	<li>ディレクトリーパスには半角英数字を使用してください。</li>
    	<li>ファイルシステムのルートを指定するには、<strong>.</strong>(ドット) 文字を入力します。</li>
    	<li>ユーザーIDのプレースホルダーとして、<strong>%uid</strong>を使用します。例: <em>users/user%uid</em> と指定すると、<em>users/user1</em> や <em>users/user42</em> といったディレクトリーが作成されます。</li>
      <li>リストからディレクトリーを削除するには、ディレクトリーパスを空欄にしてください。</li>
      <li>より柔軟にディレクトリーパスを指定する場合は、PHPを実行した結果をディレクトリーパスに指定することができます。<br />
      PHPを実行する場合は、ディレクトリーパスを <strong>php:</strong> から始め、残りに実際のディレクトリーパスを返す適切なPHPコードを入力してください。<br />例: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> と設定すると <strong>users/USER-NAME</strong> がディレクトリーパスとなります。<br />
      複数階層のディレクトリーの例 <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> と設定すると <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> がディレクトリーパスとなり、アカウントの登録日によってユーザーディレクトリーが自動的にカテゴリー分けされます。<br />
      $user 変数を $GLOBALS['user'] の代わりに使用することができますが、二つの変数は常に同じオブジェクトではないことに注意してください。</li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限は、アップロード時のサムネイル作成に影響しないことに注意してください。. 下記のサムネイルについての説明を参照してください。.</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、すべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
ja: プロファイル %name を本当に削除しますか？

en: Profile has been deleted.
ja: プロファイルを削除しました。

en: Import settings from other profiles
ja: 他のプロファイルから設定をインポート

en: Duplicate directory paths are not allowed.
ja: 重複するディレクトリーパスを指定できません。

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
ja: %dirname は正しいディレクトリー名として受け付けられませんでした。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルを作成

en: Selected files
ja: 選択ファイル

en: Width x Height
ja: 幅 x 高さ

en: Create a new image
ja: 画像を作成

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
ja: %num 個より多くのファイルを操作することができません。

en: directory (%dir)
ja: ディレクトリー (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: File deletion successful: %files.
ja: ファイルの削除に成功: %files。

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
ja: 1x1 から @dimensions の範囲内で寸法を指定してください。

en: File resizing successful: %files.
ja: ファイルのリサイズに成功: %files。

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
ja: %filename のサムネイル (%thumbnames) 作成に成功しました。

en: %filename is not an image.
ja: %filename は画像ではありません。

en: Scaling up is not allowed.
ja: 拡大は許可されていません。

en: %filename(%dimensions) already exists.
ja: %filename(%dimensions) は既に存在しています。

en: %filename cannot be resized to %dimensions
ja: %filename を %dimensions にリサイズできません。

en: Unable to get a working directory for the file browser!
ja: ファイルブラウザーの作業用ディレクトリーを取得できませんでした！

en: There is no valid directory specified for the file browser!
ja: ファイルブラウザーに指定されているディレクトリーがありません。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: File browsing is disabled in directory %dir.
ja: ディレクトリー %dir ではファイルブラウジングが無効です。

en: Do you want to refresh the current directory?
ja: カレントディレクトリーを更新しますか？

en: Delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除しますか？

en: Please select a thumbnail.
ja: サムネイルを選択してください。

en: You must select at least %num files.
ja: %num 個以上のファイルを選択してください。

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
ja: ファイルリストの対応する行をクリックして、ファイルを選択してください。

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
ja: Ctrlキーを押しながらクリックすることで、ファイルを選択に加えたり、選択から外すことができます。

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
ja: Shiftキーを押しながらクリックすると範囲選択できます。範囲の始めをクリックして、Shiftキーを押しながら終わりをクリックします。

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
ja: ファイルリストのカラムヘッダーをクリックするとファイルを並べ替えることができます。

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
ja: 縦横のリサイズバーをドラッグして、ワークスペースをリサイズすることができます。

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
ja: ファイルリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、home、end、ctrl+A。

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
ja: 選択しているファイル用のキーボードショートカット: enter/insert、delete、R(esize)、T(humbnails)、U(pload)。

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
ja: ディレクトリーリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、右キー、home、end。

en: Limitations
ja: 制限

en: !num files using !dirsize of !quota
ja: !num 個のファイル、!quota 中の !dirsize 使用中

en: unlimited quota
ja: 無制限のサイズ割り当て

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Delimited text
ja: 区切りテキスト

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
ja: カンマやタブ、その他の文字で区切られたプレーンなテキストファイル。

en: A file readable by Microsoft Excel.
ja: Microsoft Excel で閲覧可能なファイル。

en: Delimited text format
ja: 区切りテキストの書式

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Tab (\t)
ja: タブ (\t)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Colon (:)
ja: コロン(:)

en: Pipe (|)
ja: パイプ(|)

en: Period (.)
ja: ピリオド ( . )

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: Delete selected files
ja: 選択したファイルを削除

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: interval
ja: 間隔

en: %name: this post can't be referenced.
ja: %name: この投稿は参照できません。

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Decimal degrees
ja: 10進数の度

en: Expression
ja: 式

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Site default language
ja: サイトのデフォルト言語

en: Comma
ja: コンマ

en: Show All
ja: すべて表示

en: Comments are responses to node content.
ja: コメントはノードコンテンツへの返事です。

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Theming information
ja: テーマ情報

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Undated
ja: 日付のない

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Do not cache
ja: キャッシュしない

en: Action to take if argument is not present
ja: 引数が与えられていない場合に起こすアクション

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ja: この値が引数として与えられると、引数は無視されます。例: "all value"

en: Wildcard title
ja: ワイルドカードのタイトル

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ja: ワイルドカードの代わりとして使用するタイトル

en: Action to take if argument does not validate
ja: 引数が検証をパスしなかった場合に起こすアクション

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: This will override any other link you have set.
ja: 他に設定したリンクがあれば、それによって上書きされます。

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ja: 未ログインユーザーに表示するための値で上書き

en: Text to display for anonymous users
ja: 匿名ユーザーに向けて表示するテキスト

en: Taxonomy vocabularies
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: Profile fields
ja: プロフィールフィールド

en: Use default RSS settings
ja: RSS に関するデフォルトの設定を使用

en: Title plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Front page feed
ja: フロントページのフィード

en: Default style
ja: デフォルトスタイル

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: opt-in or out of tracking
ja: トラッキングの許可・許否

en: Add tracking for specific roles
ja: トラッキングを加える特定の役割

en: <a href="@module_list">Enable the profile module</a> to be able to use profile fields for more granular tracking.
ja: より詳細なトラッキングのためにプロフィールフィールドを使用できるように、<a href="@module_list">Profileモジュールを有効化</a>してください。

en: Track translation sets as one unit
ja: 翻訳セットを1つの単位としてトラック

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
ja: ノードが翻訳セットの一部である場合、代わりに翻訳元のノードの統計を記録します。 これにより、翻訳セットを単一の単位で扱えるようになります。

en: Track internal search
ja: 内部検索のトラック

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href="@url">How do I set up Site Search for my profile</a>.
ja: チェックを入れると、内部の検索キーワードがトラックされます。内部のクエリーパラメータの<strong>検索</strong>を使用するには、Googleアカウントの設定が必要となります。 詳細については「<a href="@url">サイト内検索を設定する方法</a>」を参照してください。

en: Track AdSense ads
ja: AdSense広告のトラック

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
ja: チェックを入れると、AdSense広告がGoogle Analyticsアカウントでトラックされます。

en: Custom JavaScript code
ja: カスタムJavaScriptコード

en: Code snippet (before)
ja: コードスニペット（前）

en: Code snippet (after)
ja: コードスニペット（後）

en: JavaScript scope
ja: JavaScriptのスコープ

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
ja: Javascriptコードスニペット内に、Googleから提供されたトラッカーコードを加えないでください！ このモジュールは、Google Analyticsのアカウント番号と設定に基づいたトラッカーコードをすでに構築しています。

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
ja: Javascriptコードスニペットに &lt;script&gt; タグを含めないでください。

en: Google Analytics configuration
ja: Google Analyticsの設定

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされますが、あなたはそれを拒否することもできます。

en: Enable user tracking
ja: ユーザーのトラッキングを有効化

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
ja: デフォルトでユーザーはトラックされませんが、あなたはそれを許可することもできます。

en: Google Analytics module
ja: Google Analytics モジュール

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
ja: Google Analyticsモジュールは未設定です。 <a href="@url">Google Analyticsの設定ページ</a>で設定を行ってください。

en: Google Analytics
ja: Google アナリティクス

en: No role
ja: 役割なし

en: View link
ja: 表示リンク

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: The MIME type of the file.
ja: ファイルの MIME タイプ

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Menu links
ja: メニューリンク

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Node title mismatch. Please check your selection.
ja: ノードタイトルが一致しません。選択を確認してください。

en: Found no valid post with that title: %title
ja: 指定のタイトルに一致する投稿が見つかりませんでした: %title

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Page Text
ja: ページ テキスト

en: Translation to %language
ja: %language への翻訳

en: Translate Text
ja: テキストを翻訳

en: Save translation
ja: 翻訳を保存

en: Enable sharing translations with server
ja: サーバと翻訳の共有を有効

en: Address of localization server to use
ja: 使用するローカライゼーションサーバーのアドレス

en: Localization client
ja: ローカライゼーションクライアント

en: Your Localization Server API key
ja: あなたのローカライズ サーバ API キー

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
ja: この固有のキーでリモートサーバーへ翻訳を送信することができます。あなたの API キーを次の URL から取得してください !server-link

en: Save string
ja: 文字列を保存

en: Translate strings
ja: 翻訳の設定

en: Provides on-page localization
ja: ページ上のローカライズを提供

en: Localization
ja: ローカライズ

en: Edit string
ja: 文字列の編集

en: locale
ja: ロケール

en: Cache once for everything (global)
ja: 全体で一度キャッシュ (共通)

en: Per page
ja: ページ単位

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per role per page
ja: 役割単位かつページ単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Per user per page
ja: ユーザー単位かつページ単位

en: Multilingual support
ja: 多言語サポート

en: Enabled, with translation
ja: 有効（翻訳対応）

en: Has Avatar
ja: アバター登録済み

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: Slash
ja: スラッシュ

en: 12-hour (am/pm)
ja: 12時間（午前/午後）

en: 24-hour
ja: 24時間

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ja: このフォームからはまだ送信されていません。<a href="!url">このフォームを表示</a>。

en: Sum
ja: 合計

en: sorted by
ja: 並び順

en: Followers
ja: フォロワー

en: Date year range
ja: 日付の年の範囲

en: Format: @date
ja: 書式: @date

en: date ical
ja: 日付ical

en: The dates are invalid.
ja: 日付は不正です。

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
ja: !date_order !day_of_weekで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
ja: !day_of_week毎!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
ja: !month_namesの!month_daysで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval on !month_names
ja: !month_namesで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval !count times
ja: !repeats_every_interval !count 回

en: !repeats_every_interval until !until_date
ja: !until_dateまで!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval except !except_dates
ja: !except_datesを越える!repeats_every_interval

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
ja: !day_of_weekの開始日!repeats_every_interval

en: every week | every @count weeks
ja[0]: 毎週
ja[1]: @count週ごと

en: every month | every @count months
ja[0]: 毎月
ja[1]: @countヶ月ごと

en: every year | every @count years
ja[0]: 毎年
ja[1]: @count年ごと

en: every day | every @count days
ja[0]: 毎日
ja[1]: @count日ごと

en: Remove group
ja: グループを削除

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: Overwrite
ja: 上書き

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: Source language
ja: 元言語

en: Numeric
ja: 数値

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: form
ja: フォーム

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Basic options
ja: 基本オプション

en: Date field(s)
ja: 日付フィールド

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
ja: 同じクエリーで複数の日付フィールドを処理する方法です。日付フィールドのどれか(date = field_1 OR field_2)からマッチした項目、または選択された日付フィールドの全て(date = field_1 AND field_2)からマッチした項目だけが返されます。

en: You must select at least one date field for this filter.
ja: このフィルターには最低一つの日付フィールドが必要です。

en: Missing date fields!
ja: 日付フィールドが見つかりません!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
ja: (@field) <strong>公開された</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
ja: この送信結果は以下で閲覧することができます:

en: New component name
ja: 新しいコンポーネント名

en: When adding a new component, the name field is required.
ja: コンポーネントを追加する際には、nameフィールドが必要となります。

en: Your webform has been published.
ja: ウェブフォームを掲載しました。

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ja: コンポーネントの位置と必須の値を更新しました。

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
ja: 任意。このコンポーネントを他のフィールドセットに配置して、フォームを組み立てることができます。

en: Component %name cloned.
ja: コンポーネント %name を複製しました。

en: Component %name updated.
ja: コンポーネント %name を更新しました。

en: New component %name added.
ja: コンポーネント %name を追加しました。

en: Delete the %name fieldset?
ja: %name フィールドセットを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %name フィールドセットと %name の子要素すべてを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Delete the %name component?
ja: %name コンポーネントを削除しますか？

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ja: %webform ウェブフォームから %name コンポーネントを即座に削除します。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Component %name deleted.
ja: コンポーネント %name を削除しました。

en: Submissions for %user
ja: %userからの送信内容

en: Show !count results per page.
ja: 1ページあたり !count 件を表示。

en: Showing all results.
ja: すべての送信内容を表示。

en: @total results total.
ja: 合計 @total 件の結果。

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
ja: ウェブフォームの結果をダウンロードする際に、CSV/TSVファイルの区切り文字として使用されます。タブを使用する方法が、ラテン文字以外を扱う際に最も信頼の置ける方法です。インポートしようとしているプログラムに従い、他の文字に変更することができます。

en: Submission Details
ja: 送信内容の詳細

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ja: このページは、現在このウェブフォームノードに設定されているすべてのコンポーネントを表示します。たとえ同じタイプのものであっても、コンポーネントをいくつも追加することができます。コンポーネントを追加するには、テーブルの下のほうにあるフィールドに名前を入力し、タイプを選択します。フォームを送信してコンポーネントを追加するか、フォームの値を更新してください。

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ja: コンポーネントの設定を変更するには、既存のコンポーネントの名前をクリックしてください。

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
ja: これらの権限は、どの役割がこのウェブフォームを送信できるかに影響します。ウェブフォームページへのアクセスには影響しません。ウェブフォームページへのアクセスを完全に遮断するには、<a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a>や<a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>といった、コンテンツへのアクセス権限を設定するモジュールを使用してください。

en: Roles that can submit this webform
ja: このウェブフォームを送信可能な役割

en: Show complete form in teaser
ja: ティーザーに完全なフォームを表示

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ja: このノードのティーザー表示に完全なフォームを表示します。

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ja: デフォルトでは、このフォームの送信ボタンのラベルは<em>送信</em>です。ここにタイトルを入力すると、デフォルトの値を上書きします。

en: The entered email address %address is not a valid address.
ja: 入力されたメールアドレス %address に誤りがあります。

en: Submissions for this form are closed.
ja: このフォームは閉じられました。

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには、 <a href="!login">ログイン</a>もしくは<a href="!register">ユーザー登録</a>してください。

en: You do not have permission to view this form.
ja: このフォームを表示する権限がありません。

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
ja: 送信回数の上限（@count回）に達しています。

en: You have already submitted this form.
ja: あなたはこのフォームを送信済みです。

en: You may not submit another entry at this time.
ja: あなたは現在、新しく送信することができません。

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
ja: <a href="!url">あなたの送信内容を表示</a>。

en: Available components
ja: 利用可能なコンポーネント

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ja: ウェブフォームをインストールした段階で利用可能なフィールドタイプです。対応するチェックを外すことで、コンポーネントを無効にすることができます。チェックがあるコンポーネントだけが、既存および新規のウェブフォームで利用可能です。

en: Default e-mail values
ja: メールに使用するデフォルトの値

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
ja: ウェブフォームの結果を送信するデフォルトの差出人アドレス。フォームの管理人のアドレスがよく用いられます。

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ja: デフォルトの差出人アドレスと組み合わせて用いられるデフォルトの差出人名。

en: Default subject
ja: デフォルトの件名

en: Form submission from: %title
ja: %titleのフォームからの送信

en: The default subject line of any e-mailed results.
ja: 結果メールのデフォルトの件名。

en: Allow cookies for tracking submissions
ja: 送信のトラッキングにクッキーを許可

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ja: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">クッキー</a>を使用すると、同じユーザーがウェブフォームを繰り返し送信するのを防ぐのに役立ちます。ユーザー毎の送信制限にこの機能は必要ありませんが、正確さをより増す状況もあります。クッキーの他には、IPアドレスやサイトのユーザ名を用いることで、ウェブフォームは送信を繰り返す行為を防ぎます。

en: Default export format
ja: デフォルトのエクスポート形式

en: Default export delimiter
ja: デフォルトのエクスポートデリミター

en: Submission access control
ja: 送信権限制御

en: Select the user roles that may submit each individual webform
ja: ウェブフォームを送信可能な役割を選択

en: Disable Webform submission access control
ja: ウェブフォームの送信権限制御を無効化

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
ja: デフォルトでは、どの役割がフォームを送信することができるか、ウェブフォーム毎の設定で管理者が選択できます。ノードへのアクセス制御モジュールを別途使用して、ウェブフォームノードそのものへのアクセス権限を設定することで、ユーザーがいつもフォームを送信できるようにすることもできます。

en: Form: !form
ja: フォーム: !form

en: Submission updated.
ja: 送信内容を更新しました。

en: Thank you, your submission has been received.
ja: 送信ありがとうございます。あなたの送信内容を受け付けました。

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
ja: 値を動的に置換するトークンをこのフィールドに使用することができます。

en: Token values
ja: トークン値

en: Webform confirmation
ja: ウェブフォームの確認画面

en: Form components
ja: フォームコンポーネント

en: Webform submission
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Website timezone
ja: ウェブサイトのタイムゾーン

en: User timezone
ja: ユーザータイムゾーン

en: Use a textfield for year
ja: 年の入力にテキストフィールドを使用

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
ja: チェックを入れると、年の入力部分がテキストフィールドになった日付フィールドを生成します。その他の場合はセレクトボックスです。

en: Entered !name is not a valid date.
ja: 入力された !name は正しい日時ではありません。

en: Leaving blank will use the default size.
ja: 空欄にするとデフォルトのサイズを使用します。

en: %value is not a valid email address.
ja: %value はメールアドレスとして正しくありません。

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
ja: フィールドセットによって、複数のフィールドをグループにまとめることができます。

en: Width of the file field.
ja: ファイルフィールドの幅

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
ja: 保存先のディレクトリー %directory を作成できませんでした。ウェブフォームのfilesディレクトリーが書き込み可能か確認してください。

en: %field field is required.
ja: %field フィールドには必ず入力してください。

en: Filesize (KB)
ja: ファイルサイズ（KB）

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ja: ユーザーからは見えないが、送信内容には記録されるフィールド。

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
ja: フォームにHTMLとして文章を表示します。フィールドは生成されません。

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ja: 選択肢のオプションはそれぞれ重複しない固有のものを指定してください。以下のキーが複数回指定されています:

en: Make this field resizable by the user.
ja: このフィールドのサイズをユーザーが変更できるようにします。

en: Label placed to the left of the textfield
ja: テキストフィールドの左に配置されるラベル

en: Examples: $, #, -.
ja: 例: $、#、-

en: Label placed to the right of the textfield
ja: テキストフィールドの右に配置されるラベル

en: Examples: lb, kg, %.
ja: 例: lb、kg、%

en: Entered %name is not a valid time.
ja: 入力された %name は正しい時間ではありません。

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Punctuation
ja: 記号

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: Translation updates
ja: 翻訳の更新

en: Use theme CSS
ja: テーマCSSを使用

en: Define CSS
ja: CSSを定義

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
ja: 圧縮ファイルに含まれているファイル取り出し、次の場所の新しいフォルダーにコピーしてください。:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
ja: 実際のライブラリーは次の場所で見つけることができます:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
ja: インストール手順

en: Strike-through
ja: 取り消し線

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align right
ja: 右揃え

en: Justify
ja: 正当化する

en: Horizontal rule
ja: 水平の罫線

en: Paste Text
ja: テキスト貼付け

en: Paste from Word
ja: Microsoft Word からの貼付け

en: Remove format
ja: 書式を削除する

en: Character map
ja: 文字コード表

en: HTML block format
ja: HTMLブロック形式

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Style properties
ja: スタイルのプロパティー

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Inserted
ja: 挿入

en: Parent term(s)
ja: 上位ターム

en: (@language)
ja: （@language）

en: Broken handler @table.@field
ja: 壊れているハンドラー @table.@field

en: Skipping broken view @view
ja: 壊れているビュー @view をスキップ

en: Ajax callback for view loading.
ja: 表示読込用のAjaxコールバック

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ja: Views の管理インターフェース。 このモジュールを利用せずに、 views の作成や編集はできません。

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ja: このアイテムのハンドラーは壊れているか消失しており、使用できません。もしもモジュールが提供しているハンドラーで、そのモジュールが無効になっている場合は、モジュールを再度有効にすることで修復できるかもしれません。そうでなければ、このアイテムを削除するべきです。

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ja: スタイルが必要としている場合に、エンドユーザーに表示するこのフィールドのラベル。

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Rewrite the output of this field
ja: フィールドの出力を変更

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このフィールドの表示に使用する文字列。HTMLを含めることができます。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ja: このオプションを有効にすると、このフィールドはリンクとして表示されます。以下でリンク先を指定してください。

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: Trim this field to a maximum length
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Add an ellipsis
ja: 省略符号を追加

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ja: このオプションを有効にすると、フィールドの内容が切り詰められた場合に「...」を追加します。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのHTMLタグを除去して表示します。

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ja: このオプションを有効にすると、トリミングの後にHTML コレクターが実行され、タグが正しく閉じられているようにします。

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このフィルターを区別できるようにします。必ず入力してください。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: not in
ja: 含まれない

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: Advanced helpモジュールが有効であれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ja: !href からAdvanced helpモジュールをインストールすれば、より多くのより良いヘルプを参照することができます。 <a href="@hide">このメッセージを非表示にする。</a>

en: Broken
ja: 壊れている

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: ビューの描画時間

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: View name
ja: ビューの名前

en: View description
ja: ビューの説明

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ja: Viewsの管理画面で表示される説明で、何のためのビューかを表します。

en: View tag
ja: ビューのタグ

en: The view has been deleted.
ja: ビューを削除しました。

en: There is no lock on view %view to break.
ja: ビュー %view はロックされていません。

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを本当に解除しますか？

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ja: ロックを解除すると、!userが行った変更で保存されていないものがすべて失われます！

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ja: このビューに使用する名称を、ソースに含まれているものとは別に指定する場合は入力してください。空欄にすると、ソースに含まれている名称を使用します。

en: Paste view code here
ja: ビューのコードをここに貼り付けてください

en: Unable to interpret view code.
ja: ビューのコードを解析できません。

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ja: 同じ名前のビューが存在します。他の名前を指定してください。

en: Display plugin @plugin is not available.
ja: ディスプレイプラグイン @plugin は利用できません。

en: Style plugin @plugin is not available.
ja: スタイルプラグイン @plugin は利用できません。

en: Row plugin @plugin is not available.
ja: 行プラグイン @plugin は利用できません。

en: @type handler @table.@field is not available.
ja: @type のハンドラー @table.@field は利用できません。

en: Unable to import view.
ja: ビューをインポートできません。

en: Click on an item to edit that item's details.
ja: 項目をクリックして、詳細を編集してください。

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Invalid
ja: 不正

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: View analysis
ja: ビューの分析

en: Configure @type
ja: @typeの設定

en: Rearrange @type
ja: @type の並べ替え

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Configure summary style for @type %item
ja: @typeの%itemに関するサマリースタイルを設定

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ja: Viewsで生成されたすべてのクエリーは、WHERE句に 'VIEWS' = 'VIEWS' という特別な記述を含むようになります。これにより、データベースサーバーのログからViewsのクエリーを簡単に区別できるようになりますが、問題を解決する場合にだけ使用するべきです。

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: Error: missing @component
ja: エラー: 失われた@component

en: View analysis can find nothing to report.
ja: ビューの分析では、報告すべき点が見つかりませんでした。

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: Displays rows as an HTML list.
ja: HTMLリスト形式で行を表示します。

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: The unique ID of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのユニークID。

en: The title of the aggregator category.
ja: アグリゲーターカテゴリーのタイトル。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The comment ID of the field
ja: フィールドのコメントID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Provide a simple link to view the comment.
ja: コメントを表示するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to edit the comment.
ja: コメントを編集するシンプルなリンクを表示。

en: Provide a simple link to delete the comment.
ja: コメントを削除するシンプルなリンクを表示。

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ja: 親コメントのコメントID。

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ja: コメントが投稿されたかノードが更新された最終の日時。

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ja: ノードでコメントが有効かどうか。

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment with standard comment view.
ja: 通常の方法でコメントを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Link to contact page
ja: コンタクトページへのリンク

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Locale source
ja: ロケールソース

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ja: 翻訳用の原文。英語かもしくはサイトのデフォルト言語。

en: The ID of the source string.
ja: 元の文字列のID。

en: A description of the location or context of the string.
ja: 文字列の場所やコンテクストについての説明。

en: The group the translation is in.
ja: 翻訳が含まれているグループ。

en: The full original string.
ja: 元々の文字列全文。

en: The version of Drupal core that this string is for.
ja: この文字列が対象としている Drupal コアのバージョン。

en: Provide a simple link to edit the translations.
ja: 翻訳を編集するための単純なリンクを出力します。

en: Locale target
ja: 対象言語

en: The full translation string.
ja: 翻訳全文。

en: The language this translation is in.
ja: この翻訳の言語。

en: Singular LID
ja: 単一のLID

en: The ID of the parent translation.
ja: 親翻訳のID。

en: Whether or not the translation is plural.
ja: 複数の翻訳が存在するかどうか。

en: The title of the node.
ja: ノードのタイトル。

en: The date the node was posted.
ja: ノードが投稿された日付。

en: Published or admin
ja: 掲載されている、または管理権限がある

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: The log message entered when the revision was created.
ja: リビジョンが作成された際に入力されたログメッセージ。

en: Revert link
ja: 戻すリンク

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ja: ディスプレイ %display にはアクセス制御の指定がなく、掲載済みのノードだけに絞り込むフィルターもありません。

en: Poll
ja: 投票

en: Whether the poll is open for voting.
ja: 投票がオープンとなっているかどうか。

en: Profile textfield
ja: プロフィールのテキストフィールド

en: Profile textarea
ja: プロフィールのテキストエリア

en: Profile checkbox
ja: プロフィールのチェックボックス

en: Profile URL
ja: プロフィールのURLフィールド

en: Profile selection
ja: プロフィールの選択リスト

en: Profile freeform list %field-name.
ja: プロフィールのフリーフォームリスト %field-name。

en: Profile date %field-name.
ja: プロフィールの日付フィールド %field-name。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Links from
ja: リンク元

en: Other nodes that are linked from the node.
ja: ノードからリンクを張られている他のノード。

en: Links to
ja: リンク先

en: Other nodes that link to the node.
ja: ノードへリンクを張っている他のノード

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: The terms to search for.
ja: 検索に使用する語句。

en: Display the results with standard search view.
ja: 通常の検索ビューで結果を表示。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Stores site access information.
ja: サイトのアクセス情報を保存します。

en: Browser session ID of user that visited page.
ja: ページを閲覧したユーザーのブラウザーセッションID。

en: Title of page visited.
ja: 閲覧したページのタイトル。

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ja: 閲覧ページの内部パス（Drupalルートからの相対パス）

en: Referrer URI.
ja: リファラーURI。

en: Hostname of user that visited the page.
ja: ページを閲覧したユーザーのホスト名。

en: The user who visited the site.
ja: サイトに訪れたユーザー。

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ja: ページの読み込みに要した時間（ミリ秒）。

en: Timestamp of when the page was visited.
ja: ページを閲覧した時間のタイムスタンプ。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: The ID of the file.
ja: ファイルのID。

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: The path of the file.
ja: ファイルのパス。

en: The mime type of the file.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The status of the file.
ja: ファイルのステータス。

en: The date the file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされた日時。

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。「タクソノミー: ターム」フィールドのすべてのボキャブラリーとなるでしょうし、同様に重複が生じる可能性があります。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Taxonomy term name.
ja: タクソノミータームの名称。

en: The term weight field
ja: タームのウェイトフィールド

en: The description associated with a taxonomy term.
ja: タクソノミータームについての説明。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ja: 特定のボキャブラリーで「タクソノミー: ターム」の結果を絞り込みます。

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The parent term of the term.
ja: タームの親ターム。

en: Node translation
ja: ノード翻訳

en: Translation set node ID
ja: 翻訳セットのノードID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
ja: コンテンツが属している翻訳セットのID。

en: Source translation
ja: 翻訳のソース

en: The source that this content was translated from.
ja: このコンテンツの翻訳元となったソース。

en: Versions of content in different languages.
ja: 異なる言語によるコンテンツのバージョン。

en: Child translation
ja: 子翻訳

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: Language of the user
ja: ユーザーの使用言語

en: The user's picture, if allowed.
ja: ユーザーのアバター（使用が許可されている場合）。

en: The date the user was created.
ja: ユーザーの作成日時。

en: The user's last access date.
ja: ユーザーの最終アクセス日時。

en: The user's last login date.
ja: ユーザーの最終ログイン日時。

en: Whether a user is active or blocked.
ja: ユーザーがアクティブかブロックされているか。

en: The user's signature.
ja: ユーザーの署名。

en: Provide a simple link to edit the user.
ja: ユーザーを編集する単純なリンクを出力します。

en: Roles that a user belongs to.
ja: ユーザーの所属する役割。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: Link this field to its aggregator category page
ja: このフィールドをアグリゲーターカテゴリーページへリンク

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: Link this field to its comment
ja: このフィールドをコメントにリンク

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: Type of link
ja: リンクのタイプ

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown group
ja: 不明なグループ

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Current installed version
ja: 現在インストールされているバージョン

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Node IDs separated by , or +
ja: 「,」 (カンマ) や「+」 (プラス記号) で区切られたノードID

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: On empty input
ja: 未入力時

en: Show None
ja: 何も表示しない

en: Display score
ja: 件数を表示

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its taxonomy term page
ja: このフィールドをタクソノミータームページへリンク

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ja[0]: タームが見つかりません: @terms
ja[1]: タームが見つかりません: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ja: 特定のボキャブラリーで検証する場合はそれらにチェックを入れてください。チェックがなければ、すべてのタームがパスします。

en: Term IDs separated by , or +
ja: カンマやプラス記号で区切られたタームID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ja: この引数のフォームを選択してください。ターム名を使用している場合は、引数に「タクソノミー: ターム名」を選択するよりも、タームIDに変更して「タクソノミー: タームID」を選択するほうがより適しているでしょう。

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Translation option
ja: 翻訳オプション

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ja: 翻訳オプションによって、翻訳セットのどの翻訳を組み込むか選択できるようになります。「現在の言語」と「デフォルトの言語」の翻訳に組み込む言語をそれぞれ選択してください。その他、翻訳に組み込む言語を選択してください。「すべて」を選択すると、それぞれの翻訳に新しい行が作成され、重複が生じることになる可能性があります。

en: To the user
ja: ユーザーへ

en: With a mailto:
ja: 「mailto:」付きで

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
ja[0]: ユーザーが見つかりません: @users
ja[1]: ユーザーが見つかりません: @users

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Only allow numeric UIDs
ja: 数値によるユーザーIDの指定のみ許可

en: Only allow string usernames
ja: 文字列によるユーザー名の指定のみ許可

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ja: 数値によるユーザーIDの指定と文字列によるユーザー名の指定の両方を許可

en: Restrict user based on role
ja: 役割でユーザーを制限

en: Restrict to the selected roles
ja: 選択した役割にユーザーを制限

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ja: 役割が選択されていなければ、すべての役割のユーザーが許可されます。

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ja: 選択した権限を持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、権限に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: No role(s) selected
ja: 役割が選択されていません

en: Multiple roles
ja: 複数の役割

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスすることができます。「すべてのビューへのアクセス」権限を持つユーザーは、役割に関係なくすべてのビューを閲覧できることに注意してください。

en: You must select at least one role if type is "by role"
ja: タイプが「 by role 」の場合は少なくとも 1 つの役割を選ばなくてはいけません

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: Query results
ja: クエリー結果

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Mini
ja: ミニ

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Exposed form in block
ja: 外部設置フォームをブロックで提供

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: Get information on how to theme this display
ja: このディスプレイのテーマに関する情報を得ます。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Use AJAX when available to load this view
ja: このビューの読み込みに利用可能であればAJAXを使用する

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ja: このオプションを有効にすると、ページングやテーブルの並び替えや外部設置フィルターに AJAX のメカニズムを使用します。これはページ全体が再読み込みされなくなることを意味します。このビューがページのメインコンテンツである場合は、特定のページにリンクを張るのが難しくなるためこの機能の使用をオススメしませんが、サイドのコンテンツにはとても役立ちます。

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ja: 1ページあたりに表示する件数。0を入力すると無制限。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: How should this view be styled
ja: このビューのスタイル

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ja: 選択したスタイルに設定項目がある場合は、ビューのサマリーで隣に表示される設定ボタンをクリックして確認してください。

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: How should each row in this view be styled
ja: このビューの各行のスタイル

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ja: サマリー、 rss フィード、もっと読むなどの中から、このディスプレイのパスとして使うディスプレイ。

en: Display output
ja: アウトプットを表示

en: Field @field (ID: @id)
ja: フィールド @field ( ID: @id )

en: Change theme
ja: テーマを変更

en: Rescan template files
ja: テンプレートファイルを再スキャン

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ja: <strong>重要！</strong> テンプレートファイルを追加したり削除したり名前を変更した際には、システムにあるファイルをスキャンしなおして Drupal にファイルの変更を知らせる必要があります。このボタンをクリックすると、Drupal のテーマレジストリーを消去し、再スキャンを開始します。上記でハイライト表示されているテンプレートは、システムの新しい状態を反映します。

en: Theming information (display)
ja: テーマに関する情報 (ディスプレイ)

en: Back to !info.
ja: !infoに戻る。

en: theming information
ja: テーマに関する情報

en: This display has no theming information
ja: このディスプレイにはテーマに関する情報がありません。

en: This is the default theme template used for this display.
ja: このディスプレイに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this display.
ja: このディスプレイの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (style)
ja: テーマに関する情報 (スタイル)

en: This display has no style theming information
ja: このディスプレイにはスタイルテーマに関する情報がありませｎ

en: This is the default theme template used for this style.
ja: このスタイルに使用されているデフォルトのテーマテンプレートです。

en: This is an alternative template for this style.
ja: このスタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Theming information (row style)
ja: テーマに関する情報 (行スタイル)

en: This display has no row style theming information
ja: このディスプレイには行スタイルのテーマテンプレートがありません。

en: This is the default theme template used for this row style.
ja: この行スタイルに使用されるデフォルトのテーマテンプレート。

en: This is an alternative template for this row style.
ja: この行スタイルの代わりとなるテンプレート。

en: Put the exposed form in a block
ja: 外部設置フォームをブロックで表示

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: File found in folder @template-path
ja: フォルダー @template-path にあるファイル

en: (File not found, in folder @template-path)
ja: (@template-path にはファイルが見つかりません)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ja: ディスプレイ「@display」はフィールドを使用しますが、設定されていないかまたはすべて除外されています。

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ja: ディスプレイ「@display」はパスを使用しますが設定されていません。

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit exposed filters
ja: 外部設置フィルターを継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに外部設置フィルターの値を継承させますか？

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Block caching type
ja: ブロックのキャッシュタイプ

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: Menu item entry
ja: メニューアイテムエントリー

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムに使用するテキストを入力してください。

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ja: ノーマルまたはタブに設定する場合は、メニューアイテムの説明に使用するテキストを入力してください。

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ja: メニューアイテムをタブとして提供する場合、 Drupal はその他部の親メニューアイテムを知る必要があります。親アイテムはすでに存在する場合もあれば、作成する必要がある場合もあります。親アイテムのパスは最後の部分を除き常に同じになるでしょう。例: このビューのパスが <em>foo/bar/baz</em> であるとき、親のパスは <em>foo/bar</em> となります。

en: Already exists
ja: 既存

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムの説明を入力してください。

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ja: 親メニューアイテムがタブの場合は、タブのウェイトを入力してください。より低い値を指定すると、より左に表示されます。

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ja: "$arg"は現在はサポートされていません。代わりに % を使用してください。

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ja: Viewsは % を含んだパスのノーマルメニューアイテムを作成できません。

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ja: % で終わるパスのディスプレイをタブにすることはできません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: Grouping field
ja: グループ化フィールド

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ja: その値でレコードをグループに分けるフィールドを指定することができます（任意）。空欄にするとグループ分けは行われません。

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ja: 水平方向の位置揃えは、左上から始まって右に向かってアイテムを配置します。垂直方向の位置揃えは、左上から始まって下に向かってアイテムを配置します。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ja: Drupalスタイルの「固定」テーブルヘッダーを有効化 (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ja: フィールドをカラムに配置します。複数のフィールドを同じカラムに組み合わせることができます。そうした場合、カラムのセパレーターがフィールドを分けるのに使用されます。並び替え可能のチェックボックスにチェックを入れると、カラムをクリックで並び替えられるようになり、デフォルトの並び順のラジオボタンにチェックを入れると、デフォルトでどのカラムを基準に並び替えるかが決定されます。フィールドの欄で、カラムの並び順とフィールドのラベルを制御できます。

en: The style selected does not utilize fields.
ja: 選択されたスタイルがフィールドを使用していません

en: None defined
ja: 未定義

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ja: このビューはユーザー !user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようロックがかけられています。このロックは !age 前からのものです。<a href="!break">このロックを解除</a>するにはリンクをクリックしてください。

en: New view
ja: 新しいビュー

en: Changed view
ja: 変更済みビュー

en: Live preview
ja: ライブプレビュー

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: Formatted html link
ja: 整形済み HTML リンク

en: Must users preview posts before submitting?
ja: 投稿前のプレビューを必須とするかどうかを指定してください。 「必須」にした場合、投稿前に「プレビュー」ボタンをクリックし、記入した投稿に目を通すことをユーザーに義務づけます。

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
ja: cron は一時間以上実行中で、もう動作していないようです。

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Import code
ja: コードをインポート

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Provides feature management for Drupal.
ja: Drupal 用のフィーチャー管理機能を提供します。

en: Dependency
ja: 依存

en: Hide content translation links
ja: コンテンツ翻訳リンクを隠す

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
ja: コンテンツ本文とティーザーの翻訳リンクを非表示にします。このオプションが選択される場合、言語の切り替えが言語の切り替えブロックからのみ利用できるようになります。

en: Switch interface for translating
ja: 翻訳するインターフェイスを切り替える

en: Select translations for %title
ja: %title 用翻訳を選択

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
ja: また、このノードの翻訳として既存ノードを選択したり，この翻訳セットからノードを削除したりが可能です。右の言語を持ち、他の翻訳セットに属していないノードだけがここでは利用可能になります。

en: Update translations
ja: 翻訳を更新

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
ja[0]: 翻訳セットに1件のノードを追加しました。
ja[1]: 翻訳セットに@count件のノードを追加しました。

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
ja[0]: 翻訳セットから1件のノードを削除しました。
ja[1]: 翻訳セットから@count件のノードを削除しました。

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
ja: このモジュールは、Drupalサイトでの多言語コンテンツサポートを改善します。

en: Shows content depending on page language.
ja: ページの言語に応じてコンテンツ表示

en: Handles multilingual variables.
ja: 多言語変数ハンドル

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
ja: 選択されたコンテンツタイプに応じた拡張言語オプション

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
ja: 言語選択のブロックと２つのテーマ機能を提供：
     <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
ja: これはいくつかの他の機能を追加する基本的なモジュールです。

en: Multilingual menu items.
ja: 多言語メニューアイテム。

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
ja: 多言語タクソノミーは、タクソノミーのボキャブラリーとタームのための言語フィールドを追加します。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
ja: より詳しい情報は、オンラインハンドブックの<a href="@i18n">Internationalization module</a>の項目を参照して下さい。

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
ja: 特定のコンテンツタイプについて多言語サポートを有効にするには<a href="@configure_content_types">コンテンツタイプの設定</a>に行って下さい。

en: Extended language support
ja: 拡張された言語サポート

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
ja: 有効な場合、定義されたすべての言語のみ有効なものに加えて、このコンテンツタイプ用が許可されます。これは、インターフェイスに比べてコンテンツをより多くの言語を持っていると便利です。

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
ja: 拡張、しかし非表示－全ての定義済み言語の入力が許可されます、しかしそれはリンクに表示されません。

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
ja: 多言語コンテンツと翻訳のための拡張オプション設定

en: Extends Drupal support for multilingual features.
ja: 多言語機能のための拡張Drupalサポート。

en: This module provides support for multilingual blocks.
ja: このモジュールは多言語ブロックのサポートを提供します。

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
ja: 翻訳可能としてブロックやブロック定義の言語をセットすることができます。

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
ja: 言語によるブロックは、その言語でページでのみ表示されます。

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
ja: 翻訳可能なブロックは、地域化インターフェースを使用して翻訳できます。

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
ja: 文字列を検索したり翻訳したりするには、<a href="@translate-interface">翻訳インターフェイス</a>ページを使用します。

en: Content type names
ja: コンテンツタイプ名

en: Content type descriptions were previously localized so they won't be affected.
ja: コンテンツタイプの説明は以前ローカライズ済みなので影響を受けることはありません。

en: Menu translation
ja: メニュー翻訳

en: Select text groups
ja: テキストグループを選択

en: Refresh strings
ja: 文字列のリフレッシュ

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
ja: これは選択されたテキストグループについて全ての失われた文字列を作成します。

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
ja: このモジュールは、他のモジュールにユーザー定義文字列への翻訳機能を追加します。この機能を利用するどのモジュールを有効にしたかに応じて、異なった翻訳対象テキストグループが表示されます。

en: If you are missing strings to translate, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page.
ja: 翻訳文字列を見失った場合、<a href="@refresh-strings">文字列のリフレッシュ</a>ページを使用します。

en: Read more on the <em>Internationalization handbook</em>: <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.
ja: より詳しくは<em>国際化ハンドブック</em>を参照して下さい: <a href="http://drupal.org/node/313293">ユーザー定義文字列の翻訳</a>

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
ja: このページでユーザー定義文字列の値をリフレッシュと更新できます。

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
ja: あるテキストグループ用の翻訳する文字列が見つからない時はリフレッシュオプションを使用します。既存の翻訳は維持されたまま，全ての文字列は再作成されることになります。

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
ja: ローカリゼーションシステムで文字列のいくつかが以前翻訳されている時は更新オプションを使用しますが、翻訳は設定可能な文字列に表示されません。

en: Already added languages
ja: 追加済みの言語

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
ja: テキストグループ %textgroup の %location 更新された文字列: %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
ja: テキストグループ %textgroup の文字列 %location を作成: %string

en: String translation
ja: 文字列翻訳

en: Provides support for translation of user defined strings.
ja: ユーザー定義文字列の翻訳のサポートを提供します。

en: This module synchronizes content taxonomy and fields accross translations:
ja: このモジュールはコンテンツタクソノミーとフィールドに翻訳を同期させます:

en: First you need to select which fields should be synchronized. Then, after a node has been updated, all enabled vocabularies and fields will be synchronized as follows:
ja: まず最初に、どのフィールドを同期するか選択する必要があります。その後ノードが更新された後、次のように全てのボキャブラリーやフィールドが同期化されるのを有効にします:

en: All the node fields selected for synchronization will be set to the same value for all translations.
ja: 同期されるように選択したすべてのノードフィールドは全ての翻訳について同じ値に設定されます。

en: For multilingual vocabularies, the terms for all translations will be replaced by the translations of the original node terms.
ja: 多言語化ボキャブラリーについては、全ての翻訳のタームが元のノードのタームの翻訳によって置き換えられます。

en: For other vocabularies, the terms will be just copied over to all the translations.
ja: 他のボキャブラリーについては、タームはすべての翻訳にコピーされます。

en: Note that permissions are not checked for each node. So if someone can edit a node and it is set to synchronize, all the translations will be synchronized anyway.
ja: 各ノードについて権限がチェックされないことに注意して下さい。よって、誰もがノードを編集でき、同期するように設定されている場合、翻訳はいつでも同期されます。

en: To enable synchronization check content type options to select which fields to synchronize for each node type.
ja: 同期を有効にするには、各ノードタイプを同期するフィールドを選択するためのコンテンツタイプオプションをチェックします。

en: The list of available fields for synchronization will include some standard node fields and all CCK fields. You can add more fields to the list in a configuration variable. See README.txt for how to do it.
ja: 同期のための利用可能なフィールドのリストは、いくつかの標準的なノードフィールドと全てのCCKフィールドを含んでいます。構成変数のリストに更にフィールドを追加できます。どうすればできるかについてはREADME.txtを参照して下さい。

en: One node translation has been synchronized. | All @count node translations have been synchronized.
ja[0]: 1件のノード翻訳が同期されました。
ja[1]: 全@count件のノード翻訳が同期されました。

en: Synchronizes taxonomy and fields accross translations of the same content.
ja: 同じコンテンツの翻訳にまたがってタクソノミーとフィールドを同期します。

en: Term translations have been updated.
ja: ターム翻訳は更新されました。

en: The term translation has been deleted.
ja: ターム翻訳は削除されました。

en: Create new translation
ja: 翻訳を作成

en: This module adds support for multilingual taxonomy. You can set up multilingual options for each vocabulary:
ja: このモジュールは多言語化タクソノミーのサポートを追加します。各ボキャブラリーの多言語化オプションを設定できます:

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
ja: 言語はボキャブラリー全体に割り当てることができます。

en: Different terms for each language with translation relationships.
ja: 翻訳の関連を持つ各言語用の異なるターム。

en: Terms can be common to all languages, but may be localized.
ja: タームは全ての言語で共通ですが、ローカライズされることがあります。

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
ja: ボキャブラリーの多言語化オプションを設定するには、<a href="@configure_taxonomy">タクソノミー設定ページ</a>にアクセスして下さい。

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
ja: %capital_nameはローカリゼーションボキャブラリーです。<a href="@translate-interface">翻訳インターフェース</a>ページを使用することでターム名と説明を翻訳できます。

en: %capital_name is a vocabulary with a fixed language. All the terms in this vocabulary will have %language language.
ja: %capital_nameは固定の言語を持つボキャブラリーです。このボキャブラリーの全てのタームは %language 言語を持ちます。

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
ja: %capital_nameはフル多言語ボキャブラリーです。各タームに言語を設定でき、翻訳の関連を作成できます。

en: Translation mode
ja: 翻訳モード

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
ja: このタームは多言語ボキャブラリーに属します。言語を設定できます。

en: All terms in this vocabulary have a fixed language: %language
ja: このボキャブラリーにある全てのタームは固定した言語を持ちます: %language

en: Taxonomy translation
ja: タクソノミー翻訳

en: Enables multilingual taxonomy.
ja: 多言語化タクソノミーを有効にします。

en: Supports translation for views strings: title, header, footer...
ja: 文字列の表示の翻訳をサポートします: タイトル、ヘッダー、フッター...

en: Views translation
ja: ビュー翻訳

en: Array
ja: 配列

en: Add translation
ja: 翻訳を追加

en: Filter criteria
ja: フィルターの条件

en: Link ID
ja: リンクID

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Select language
ja: 言語の選択

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ja: このサイトの代表メール アドレスを入力してください。 これはユーザー登録やパスワードの再発行メール、各種の通知など、自動送信メールの<em>From: (差出人)</em>として使用されます。 受信者にスパム メールと見なされる可能性を減らすために、できる限りウェブサイトと同じドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: !name は、最大 %max 文字までしか使えませんが、現在 %length 文字になっています。

en: Illegal choice %choice in %name element.
ja: %name 要素では %choice を選択できません。

en: Languages not yet added
ja: 未追加の言語

en: String not found.
ja: 文字列が見つかりませんでした。

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ja: 送信された文字列に許可されていないHTMLが含まれています: %string

en: The string has been saved.
ja: 文字列が保存されました。

en: The language selected for import is not supported.
ja: 選択された言語のインポートはサポートされていません。

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ja: 翻訳ファイル %filename は、ヘッダーが欠落しているか破損しています。

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ja: 翻訳文字列は正常にインポートされました： 新規追加( %number ) / 更新( %update ) / 削除( %delete )

en: Error importing interface translations
ja: インターフェース翻訳文字列インポート中のエラー

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ja: 許可されていないHTMLで翻訳文字列の送信が試行されました: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ja: %file が %locale にインポートされました： 新規追加( %number ) / 更新( %update ) / 削除( %delete )

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
ja[0]: 許可されていないHTMLを含むため、翻訳文字列(1)が無視されました。
ja[1]: 許可されていないHTMLを含むため、翻訳文字列(@count)が無視されました。

en: Blog entry
ja: ブログエントリー

en: Ampersand
ja: アンパサンド(&amp;)

en: Default number of forum topics displayed per page.
ja: 各ページに表示するデフォルトのフォーラムトピック数を指定してください。

en: Default display order for topics.
ja: デフォルトのトピックの表示順を指定してください。

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ja: このコンテンツタイプの多言語サポートを、有効にするかどうかを指定してください。 有効にした場合、<a href="!languages">使用可能な言語</a>から1つを選ぶことのできる、言語選択フィールドが編集フォームに追加されます。 無効にした場合、新しい投稿はデフォルト言語で保存されます。 このオプションの変更によって、既存のコンテンツに影響を与えることはありません

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ja: 投稿されるコンテンツのデフォルト状態を指定してください。 ただし、「ノードの管理」権限を持ったユーザーは常に設定を変更することができます。

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Number of posts on main page
ja: メインページの投稿数

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: The name of this website.
ja: サイトの名前を入力してください。

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ja: サイトの標語やキャッチフレーズなどを入力してください。 これはよくサイトのタイトルと並んで表示されます。

en: Default 403 (access denied) page
ja: デフォルトの 403 (アクセス拒否) ページ

en: Default 404 (not found) page
ja: デフォルトの 404 (見つかりません) ページ

en: Number of items in each feed
ja: 各フィードのアイテム数

en: Default number of items to include in each feed.
ja: 各フィードに含める、デフォルトのアイテム数を指定してください。

en: Feed content
ja: フィードの内容

en: Titles plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ja: 各フィードのアイテムにデフォルトで表示する内容を指定してください。 この設定はサイト全般で使用されます。

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ja: このコンテンツタイプの多言語サポートを、有効にするかどうかを指定してください。 有効にした場合、<a href="!languages">使用可能な言語</a>から1つを選ぶことのできる、言語選択フィールドが編集フォームに追加されます。 また、使用可能な言語に対応するコンテンツの翻訳を持たせることのできる、「翻訳対応」にすることもできます。 無効にした場合、新しい投稿はデフォルト言語で保存されます。 このオプションの変更によって、既存のコンテンツに影響を与えることはありません。

en: Content translation
ja: コンテンツ翻訳

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ja: 訪問者が新規アカウントを作成できる（管理者の承認が<b>必要</b>）

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ja: 訪問者がアカウントを作成する際にメールの確認が必要

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ja: ユーザーが入力したメールアドレスの有効性を、確認するかどうかを指定してください。 チェックを入れると、新しいユーザーはシステムが自動生成したパスワードをメールで受け取り、それを使用することでログインできるようになります。 チェックを入れない場合、新しいユーザー自身が任意のパスワードを登録し、その直後からログインできるようになります。

en: User registration guidelines
ja: ユーザー登録のガイドライン

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ja: ユーザー登録の際にユーザーへ提示したいテキストを記入してください。<br />
    このテキストはユーザー登録フォームの一番上に表示され、ユーザー登録を円滑に進めてもらうための説明などを掲示するのに役立ちます。

en: Welcome, new user created by administrator
ja: 管理者の作成したユーザーへのウェルカム

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ja: 管理者が作成した新しいユーザーアカウントへ送信する、ウェルカムメールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Welcome, no approval required
ja: 承認不要のユーザーへのウェルカム

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ja: 管理者による承認が不要の場合に登録と同時に新しいユーザーへ送信する、ウェルカムメールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Welcome, awaiting administrator approval
ja: 管理者の承認待ちユーザーへのウェルカム

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ja: 管理者による承認が必要な場合に登録と同時に新しいユーザーへ送信する、ウェルカムメールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Password recovery email
ja: パスワード再発行メール

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ja: パスワードの再発行を要求したユーザーへ送信する、メールのメッセージをカスタマイズしてください。

en: Account activation email
ja: アカウントの有効化メール

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ja: 管理者による承認が必要なサイトで、すでに登録されたユーザーのアカウントを管理者が有効化した際にユーザーへ送信する、メールのメッセージのカスタマイズと、送信するかどうかを指定してください。

en: Notify user when account is activated.
ja: アカウントが有効化された際にユーザーへ通知

en: Account blocked email
ja: アカウントブロックのメール

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ja: アカウントがブロックされた際にユーザーへ送信する、メールのメッセージのカスタマイズと、送信するかどうかを指定してください。

en: Notify user when account is blocked.
ja: アカウントがブロックされた際にユーザーへ通知

en: Account deleted email
ja: アカウント削除のメール

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ja: アカウントが削除された際にユーザーへ送信する、メールのメッセージのカスタマイズと、送信するかどうかを指定してください。

en: Notify user when account is deleted.
ja: アカウントが削除された際にユーザーへ通知

en: Signature support
ja: 署名のサポート

en: Picture support
ja: ユーザーアバターのサポート

en: Picture maximum dimensions
ja: ユーザーアバターの最大画像サイズ

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ja: ユーザーアバターとして使用できる画像サイズの上限を、ピクセル単位で入力してください。<br />（例えば、<b>100*80</b> までに制限したい場合は <b>100x80</b> と入力してください）

en: Picture maximum file size
ja: ユーザーアバターの最大ファイルサイズ

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ja: ユーザーアバターとして使用できるファイルサイズの上限を、KB（キロバイト）単位で入力してください。<br />（例えば、<b>30KB</b> までに制限したい場合は <b>30</b> と入力してください）

en: Picture guidelines
ja: ユーザーアバターのガイドライン

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ja: アバターに関してユーザーに提示したいテキストを記入してください。<br />
    このテキストはユーザーアバターのアップロードフォームに表示される、デフォルトのガイドラインに追加されます。 ユーザーが作業を円滑に進めるられるように、アップロードに関する説明などを掲示するのに役立ちます。

en: Twitter user name
ja: Twitterユーザー名

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
ja: Twitterアカウント情報を入力されたサイトユーザーのTwitterステータスをインポートし表示します。

en: Delete old statuses
ja: 古い情報を削除

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title, and !user as replacement text.
ja: 入力されたテキストはtwitter.comに投稿されます。!url、!url-alias、!tinyurl、!titleと!userがリプレーステキストとして使用できます。

en: Import statuses from this account
ja: このアカウントからステータスをインポート

en: Add account
ja: アカウントを追加

en: Twitter authentication failed. Please check your account name and try again.
ja: Twitter認証が失敗しました。あなたのアカウント名をチェックして再度試してみて下さい。

en: Twitter message
ja: Twitterメッセージ

en: Twitter status messages.
ja: Twitterステータスメッセージ

en: The login account of the Twitter user.
ja: Twitterユーザーのログインアカウントです。

en: The ID of the Twitter status message.
ja: TwitterステータスメッセージのIDです。

en: The time the Twitter message was posted.
ja: Twitterメッセージが投稿された時間です。

en: The text of the Twitter message.
ja: Twitterメッセージの本文です。

en: The name of the application that posted the Twitter message.
ja: Twitterメッセージが投稿されたアプリケーション名です。

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
ja: このメッセージがリプライをしているTwitterステータスのIDです。

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
ja: このメッセージがリプライをしているTwitterユーザーのログインアカウントです。

en: The full name Twitter account user.
ja: Twitterアカウントユーザーのフルネームです。

en: The description of the Twitter account.
ja: Twitterアカウントの説明です。

en: The location of the Twitter account.
ja: Twitterアカウントの場所です。

en: The number of users following this Twitter account.
ja: このTwitterアカウントをフォローしているユーザー数です。

en: Profile image
ja: プロフィール画像

en: The image used by the Twitter account.
ja: Twitterアカウントで使用される画像です。

en: The URL given by the Twitter account user.
ja: Twitterアカウントユーザーにより与えられたURLです。

en: Protected status
ja: 保護状態

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
ja: このTwitterアカウントからの投稿が全体的に公開されて表示されるべきかどうか。

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
ja: Twitterアカウントステータスが取得された時間です。

en: The UID of the Twitter account.
ja: TwitterアカウントのUIDです。

en: Import status
ja: ステータスをインポート

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
ja: このTwitterアカウントからの投稿が自動的にインポートされるべきかどうか。

en: Link urls to their destinations
ja: リンク先へのURLへリンク

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
ja: Twitter.comのURLへTwitter @usernameをリンク

en: Link Twitter #hashtags to another url
ja: 別のURLへTwitterハッシュタグをリンク

en: Post to twitter.com
ja: twitter.comへ投稿

en: Announce this post on Twitter
ja: Twitter上でこの投稿をアナウンス

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title and !user as replacement text.
ja: 入力されたテキストはtwitter.comに投稿されます。!url、!url-alias、!tinyurl、!titleと!userがリプレーステキストとして使用できます。

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
ja: twitterへ投稿中にエラーが発生しました: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
ja: Twitterへの投稿が成功しました

en: Twitter @username converter
ja: Twitter @usernameコンバーター

en: Twitter #hashtag converter
ja: Twitterハッシュタグコンバーター

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
ja: Twitterスタイル @username をTwitterアカウントページへのリンクに変換します。

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
ja: Twitterスタイルハッシュタグをhashtags.orgへのリンクに変換します。

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
ja: Twitterスタイルハッシュタグは!urlへリンクされます。

en: Twitter accounts
ja: Twitterアカウント

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
ja: Twitterマイクロブログサービスの拡張を追加

en: Post a message to Twitter
ja: Twitterにメッセージを送信

en: Twitter account name
ja: Twitterアカウント名

en: Twitter actions
ja: Twitterアクション

en: Exposes Drupal actions to send Twitter messages.
ja: Twitterメッセージを送信するDrupalアクションを公開します。

en: default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: @type (from module @module)
ja: @type (モジュール @module 提供)

en: Form protection
ja: フォーム保護

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
ja: それぞれのフォーム(<em>form_id</em>と呼ばれるIDで識別されます)に対して設定したい設問形式を選択してください。一覧表の下にある入力フィールドか '%CAPTCHA_admin_links' リンクを使うと、他のフォームに対しても簡単にCAPTCHAを追加できます。

en: Default challenge type
ja: 標準の設問形式

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
ja: CAPTCHAの標準の設問形式を選択してください。必要であれば各項目の設定でこれを上書きすることができます。

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
ja: 管理ページにCAPTCHAとCAPTCHA管理リンクを許可

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、管理ページにCAPTCHAを付加することが可能になります。管理ページは信頼できないユーザが利用することは基本的にないことから、不必要な負荷を軽減するため、CAPTCHAは無効になっています。デモサイトなどでは、管理ページにCAPTCHAを設定するのが有効な場合もあります。

en: Add a description to the CAPTCHA
ja: CAPTCHAに説明を追加

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
ja: CAPTCHAの利用目的をユーザーに説明する独自の文章を追加する。

en: CAPTCHA description
ja: CAPTCHAの説明

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
ja: このCAPTCHAに対する独自の説明。空白にすると、元の説明にリセットされます。

en: Default CAPTCHA validation
ja: 標準のCAPTCHA認証

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
ja: 標準で、応答をどのように処理するかを指定。この設定はモジュールが実際の設問を用意する際に上書きされたり、無視されたりする可能性があることに注意してください。

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
ja: 大文字小文字を区別する認証

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
ja: 大文字小文字を区別しない認証

en: Added CAPTCHA point.
ja: CAPTCHA表示場所を追加しました。

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
ja: 言語 %language 用のCAPTCHA説明をリセット

en: Reset of CAPTCHA description.
ja: CAPTCHAの説明をリセットする。

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
ja: フォーム %form_id へのCAPTCHA設定に失敗しました。値 "@captcha_type" を解析できませんでした。

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
ja: CAPTCHA: 設問 "@type" 有効

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
ja: これは、この設問形式の回答つきサンプルで、実際の効果はありません。

en: CAPTCHA: no challenge enabled
ja: CAPTCHA：設問形式が利用できません。

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
ja[0]: すでに @count 回投稿失敗
ja[1]: すでに @count 回投稿失敗

en: CAPTCHA point administration
ja: CAPTCHA表示フォーム設定

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
ja: 現在の設定で生成された回答つきCAPTCHA例

en: extra large
ja: 極大

en: tight
ja: 狭

en: wide
ja: 広

en: extra wide
ja: 超広

en: URL, as plain text
ja: プレーンテキストURL

en: Styles
ja: スタイル

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ja: 翻訳ファイル %filepath にはエラーが含まれています： %line 行目に予期しない"msgctxt"があります。

en: Aid
ja: 広告ID

en: Days of the week
ja: 曜日

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: Unable to create
ja: 作成不可

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ja: 混沌の魔術師のとても便利な道具達。

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: No info
ja: 情報なし

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: Update and return
ja: 更新して戻る

en: In code
ja: コード内

en: Optional features
ja: オプション機能

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ja: このページを有効にすると、あなたのシステムですぐに利用できます (保存を待つ必要はないです)。

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ja: このページを無効にすると、あなたのシステムですぐに利用できなくなります (保存を待つ必要はないです)。

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Error: missing argument.
ja: エラー: 引数がありません。

en: Import page
ja: ページをインポート

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ja: このページを得るためのURLパスです。パスの様々な部分に名前つきプレースホルダーを作成することができます。必要なエレメントは%nameを使ったり、オプションのエレメントを使ったりしています。例:"node/%node/foo"、 "forum/%forum" 、 "dashboard/!input"。これら名前つきプレースホルダーは引数フォームでコンテキストに精製されます。オリジナルページと同じパスを使うことはできません。

en: Create a new page
ja: 新しいページを作成

en: Substitutions
ja: 置換

en: A context that is just a string.
ja: 単なる文字列のコンテキスト。

en: Raw string
ja: 未加工の文字列

en: Allow settings
ja: 設定を許可

en: Title override
ja: タイトル上書き

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ja: パネルページはランディングページとしても使用可能です。URLパスがあって引数を設定でき、メニューエントリーの設定も可能です。

en: Panel page
ja: パネルページ

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: Form settings
ja: フォーム設定

en: %title is invalid.
ja: %titleは不正です。

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
ja: %filenameをインポート中のHTTPリクエストエラー: @error

en: Failed to open file: %filename
ja: ファイルを開けませんでした: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
ja: 不正なカレンダーファイル: %filename

en: Invalid calendar file.
ja: 不正なカレンダーファイルです。

en: Custom input format
ja: 独自の入力書式

en: Display repeat rule
ja: 日付繰り返しルール

en: Hide repeat rule
ja: 繰り返しルールを非表示

en: There are errors in @field_name value #@delta:
ja: @field_name 値 #@deltaにエラーがあります:

en: There are errors in @field_name:
ja: @field_nameにエラーがあります:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
ja: 日付と日付APIモジュールの完全なドキュメントは、<a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>で利用可能です。

en: Use default jQuery timepicker
ja: デフォルトjQuery timepickerを使用

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
ja: 手動で時刻を入力、jQuery timepickerを使用しない

en: Current exceptions
ja: 現在の例外

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
ja: 日付とカレンダーの作成とインポートのためのツールです。

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
ja: オプションの限定セットのみが設定を簡単にするためにここに表示されます。一度だけ日付が生成されると、日付の設定の他の変更やフィールド管理の画面であなたの新しいコンテンツタイプに他のフィールドの追加をすることができ、ビュー編集ページでカレンダーに変更を加えることができます。

en: Date wizard
ja: 日付ウィザード

en: remove !view
ja: !viewを削除

en: Are you sure you want to remove the view %view?
ja: ビュー%viewを本当に削除してもよろしいですか?

en: Content type name
ja: コンテンツタイプ名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。これが既存のコンテンツタイプでない場合、コンテンツタイプが作成されます。

en: Content type label
ja: コンテンツタイプのラベル

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
ja: このコンテンツタイプの人間が可読な名前。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
ja: ビューカレンダーにリンクされた日付コンテンツタイプ。

en: Content type description
ja: コンテンツタイプの説明

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
ja: コンテンツタイプの説明。新しいコンテンツタイプを作成する時のみに必要です。

en: Date field name
ja: 日付フィールド名

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
ja: システム内部名称。許可される値: (a-z, 0-9, _)。既存のフィールド名でないこと。

en: Date field label
ja: 日付フィールドのラベル

en: The human-readable label for this field.
ja: このフィールドの人間が可読なラベル。

en: Date widget type
ja: 日付ウィジェットタイプ

en: Show repeating date options
ja: 繰り返し日付オプションを表示

en: Date field type
ja: 日付フィールドタイプ

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
ja: 歴史的な日付、年または月集合単位のみの日付を除いて、日付時刻タイプをおすすめします。より古い、または不完全な日付は日付型(ISO形式の日付)を使用する必要があります。

en: Date timezone handling
ja: 日付タイムゾーン処理

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
ja: 時刻要素のない集合単位においては、タイムゾーン処理は'なし'にする必要があります。

en: Create a calendar for this date field
ja: この日付フィールドのカレンダーを作成

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
ja: このコンテンツタイプ名は既に存在するので、既存のコンテンツタイプに新しいフィールドを追加します。

en: This field name already exists.
ja: このフィールド名は既に存在します。

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
ja: 時刻のない集合単位においてはタイムゾーン処理をなしにする必要があります。

en: Date Tools
ja: 日付ツール

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
ja: インポートと日付とカレンダーの自動生成のツール

en: Remove calendar
ja: カレンダーの削除

en: Date browser
ja: 日付ブラウザー

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
ja: 日付の 戻る/次へ のナビゲーションを他の画面に追加します。日付の引数が必要です。

en: Date browser style
ja: 日付のブラウザーのスタイル

en: Creates back/next navigation.
ja: 戻る/次へ のナビゲーションを作成します。

en: Date (!base_table)
ja: 日付 (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
ja: 任意のビュー !base_table 日付フィールドをフィルタリングします。

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
ja: デフォルト、概要やナビゲーションで使用される値の日付のタイプを選択して下さい。例えば、'月'の集合単位はデフォルト日付として現在の月を設定し、概要ビューには月毎に概要を作り、日付ナビゲーションを使用する際は前月と次月のリンクを作成します。

en: You must select at least one date field for this argument.
ja: この引数には日付フィールドが最低一つ必要です。

en: Navigate to previous year
ja: 前の年にナビゲート

en: Navigate to next year
ja: 次の年にナビゲート

en: Navigate to previous month
ja: 前の月にナビゲート

en: Navigate to next month
ja: 次の月にナビゲート

en: Navigate to previous week
ja: 前の週にナビゲート

en: Navigate to next week
ja: 次の週にナビゲート

en: Navigate to previous day
ja: 前の日にナビゲート

en: Navigate to next day
ja: 次の日にナビゲート

en: View full page month
ja: フルページ月表示

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: References
ja: 参照

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: @field_name (Locked)
ja: @field_name (削除不可)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ja: グループ名 (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
ja: %name は正の整数でなければなりません。

en: <No value>
ja: <値なし>

en: (first item is 0)
ja: （最初のアイテムは 0）

en: (start from last values)
ja: （最後の値から開始）

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Relative date
ja: 相対日時

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
ja: ページマネージャ モジュールはユーザ/%user を有効にすることができませんでした、何か別のモジュールがもうすでに%callbackで上書きされているためです。

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Manage pages
ja: ページの管理

en: Show End Date
ja: 終了日を表示

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
ja: このオプションを使うと、フォーム上のCAPTCHA管理設定が容易になります。有効にすると、 "%admincaptcha"権を持ったユーザに対して管理画面以外のすべてのフォームにCAPTCHA管理画面へのリンクが表示されます。

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
ja: ビルトインフォントはラテンII文字セットのみをサポートします。 "a" から "z" と数字のみを利用してください。

en: Gallery page
ja: ギャラリーのページ

en: Default values
ja: デフォルト値

en: Example: Image gallery
ja: 例: 画像ギャラリー

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
ja: アルファベット小文字、数字、アンダースコアのみ含みます。<strong>既存のDrupalプロジェクトの名前と衝突しないようにしてください。</strong>

en: URL of update XML
ja: 更新用XMLのURL

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
ja: 例: http://mywebsite.com/fserver

en: features
ja: 機能

en: Create feature
ja: フィーチャーの作成

en: Create a new feature.
ja: 新しくフィーチャーを作成

en: Unique
ja: ユニーク

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
ja: CAPTCHA認証エラーが発生しました。CAPTCHAセッションIDが見つかりません。この問題が継続するようならサイト管理者に連絡してください。

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
ja: CAPTCHA認証エラー: CAPTCHAセッションID (%csid) は不明です。

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
ja: このサイトのPHPがJPEG機能つきの<a href="!gdlib">GDライブラリー</a>をサポートしていないため、Image CAPTCHAモジュールが画像を生成できません。

en: Color and image settings
ja: 色彩と画像の設定

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
ja: 画像CAPTCHA背景色・文字色・ファイルフォーマットの設定。

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
ja: 背景色用の16進数表現色コードを入力(例 #FFF や #FFCE90)。背景を透明にしたPNGファイルフォーマットを利用する場合、画像の背景と近い色を指定することを推奨します。

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
ja: 画像のファイルフォーマットを選択。通常JPEGはファイルサイズが小さく、PNGは透過色をサポートしています。

en: PNG with transparent background
ja: 背景が透明色のPNG

en: @level - no distortion
ja: @level - ゆがみなし

en: @level - low
ja: @level - 低

en: @level - medium
ja: @level - 中

en: @level - high
ja: @level - 高

en: Edit style
ja: スタイルの編集

en: Delete style
ja: スタイルの削除

en: Automatically run cron
ja: cron の自動実行

en: When enabled, the site will check whether cron has been run in the configured interval and automatically run it upon the next page request. For more information visit the <a href="@status-report-url">status report page</a>.
ja: 有効にすると、設定された間隔でcronが実行されたか確認し、必要に応じて次回のページ読み込み時にcronが実行されます。 より詳しい情報は <a href="@status-report-url">サイトの状況</a> を参照してください。

en: Behaviour
ja: 動作

en: Content statistics
ja: コンテンツ統計

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
ja: ビューに送信される追加引数で、あたかもURLの一部のようなarg1/arg2/arg3の形をとります。URLから引数を得るため、%0, %1, ..., %Nを使うことができます。あるいはパネルに入れられた引数を使うために@0, @1, @2, ..., @Nを使います。注意: これらの値を使うのは最後のワザとしてください。将来のバージョンのPanelでは廃止されるかもしれません。

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
ja: エイリアスを生成します。以下のフォームでエイリアスを指定して作成する場合は、このオプションからチェックを外してください。

en: styles
ja: スタイル

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ja: _blankや_parentまたはiframe名といったリンクのターゲット。このフィールドが使われるのはまれです。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: The maximum number of characters this field can be.
ja: このフィールドの最大文字数。

en: Count the number 0 as empty
ja: 数値が0のものを空として数える

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Starting value
ja: 開始値

en: Specify the number the counter should start at.
ja: カウンターを開始する数値を指定してください。

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ja: このフィルターは、選択のオプションが選択されたアイテムを重複として表示することがあります。このフィルターにより、重複として表示された場合、このチェックボックスをチェックして重複を減らすことができます。しかし、検索する語句が増えるにつれ、クエリのパフォーマンスが低下します。このためこの設定を使用するときは注意が必要です。単一の値のフィールドには設定しないでください。対応していないフィールドに設定してしまうと、フィールドが表示されなくなります。

en: Jump menu
ja: ジャンプメニュー

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ja: すべての結果が含まれたセレクトボックスを表示し、その各ページにユーザーは移動できるようになります。

en: Hostname of user that posted the comment.
ja: コメントを投稿したユーザーのホスト名。

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメントを投稿したユーザーのメールアドレス。投稿者が登録済みユーザーの場合は空となります。

en: The text of the profile item.
ja: プロフィール項目のテキスト。

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ja: 関連付けるボキャブラリーを選択してください。見つかるタームごとに新しいレコードを作成するので、各ノードに対してひとつのタームがあるボキャブラリーひとつだけに、このリレーションシップを使用することが多いということを覚えておいてください。

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: The role ID of the role.
ja: 役割の役割ID。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Path field
ja: パスのフィールド

en: Libraries
ja: ライブラリ

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された日付を受け付けます。「today」や「+2 months」「Dec 9 2004」といった文字列の形式になります。

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ja: <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>で入力された時刻を受け付けます。「now」や「+2 hours」「10:30pm」といった文字列の形式になります。

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
ja: 国際化モジュールによって拡張された多言語オプションは提供されます。

en: Set current language as default for new content.
ja: 現在の言語を、新たなコンテンツのデフォルトとしてセットする。

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
ja: 言語を要求する（自然言語は許可されません）

en: Lock language (Cannot be changed).
ja: 言語を固定する（言語を変更できません）

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
ja: テキストグループがここに表示されない場合、この機能は実装されないことを意味します。

en: Cannot refresh strings for %group.
ja: %groupの文字列のリフレッシュができませんでした

en: Submitted by !username on !datetime.
ja: 投稿者：!username 日時：@datetime

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Site email address
ja: サイトのメールアドレス

en: This identifier is used by another handler.
ja: この識別子は別のハンドラーによって使用されています。

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ja: クエリが生成され、Drupal  のデータベースAPI を用いて実行されます。

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Exposed form
ja: 外部設置フォーム

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
ja: 続きを表示する件数が無い場合でも、続きへのリンクを表示します。

en: Recreate
ja: 再作成

en: Manage features.
ja: フィーチャーを管理。

en: Recreate an existing feature.
ja: 既存のフィーチャーを再作成

en: Needs review
ja: 要レビュー

en: The order of pages in the book hierarchy.
ja: ブックの階層構造におけるページの並び順。

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧中のユーザーにコメントを投稿する権限があれば、通常のコメント投稿用リンクを表示します。

en: Inherit pager
ja: ページャーを継承

en: Render pager
ja: ページャーを出力

en: Render
ja: 出力

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: The human readable label.
ja: 人間が判別可能なラベル。

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
ja: ブックの一部の場合、このブックページが含まれているブック。

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ja: コメント投稿元のコンピューターのIPアドレス。

en: The name left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力した名前

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The URL of the comment.
ja: コメントのURL

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: The URL of the comment's edit page.
ja: コメント編集ページのURL

en: The date the comment was posted.
ja: コメントが投稿された日時。

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ja: 上位コメント（スレッド形式が有効になっている場合のみ）

en: The node the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたノード。

en: The number of comments posted on a node.
ja: ノードに投稿されたコメントの数。

en: New comment count
ja: 新しいコメントの数

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ja: ユーザーが最後にノードを訪れてから投稿されたコメントの数。

en: The unique ID of the node.
ja: ノードのユニークID。

en: The type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: The language the node is written in.
ja: ノード内記事の言語。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The URL of the node's edit page.
ja: ノードの編集ページのURL。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The date the node was most recently updated.
ja: ノードの最終更新日付。

en: The author of the node.
ja: ノードの作成者。

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
ja: 投票ノードに投票された数。

en: Poll winner
ja: 正解者

en: The winning poll answer.
ja: 正解。

en: Poll winner votes
ja: 正解者数

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解に投票した投票数。

en: Poll winner percent
ja: 正解者％

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ja: 正解の投票％。

en: The length of time the poll node is set to run.
ja: 投票のノードが有効な期間。

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: Login page
ja: ログインページ

en: The URL of the site's login page.
ja: サイトログインページURL

en: The unique ID of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルのユニークID

en: The name of the file on disk.
ja: 保存されたファイルの名前

en: The size of the file, in kilobytes.
ja: ファイルのサイズ（キロバイト）

en: The web-accessible URL for the file.
ja: Web がアクセス可能なファイルのURL

en: The date the file was most recently changed.
ja: ファイルの最終更新日時

en: The user who originally uploaded the file.
ja: 最初にファイルをアップロードしたユーザー

en: The unique ID of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのユニークID

en: The name of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの名前

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ja: タクソノミータームでタグ付けされたノード数

en: The URL of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのURL

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ja: タクソノミータームが属するボキャブラリー

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ja: タクソノミータームの上位のターム（存在する場合）

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーのユニークID

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの名前

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: Term count
ja: タームの数

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームの数

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: The url of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: The date the user last logged in to the site.
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: The date the user account was created.
ja: ユーザーアカウントが作成された日時

en: error log
ja: エラーログ

en: Enter the characters shown in the image.
ja: 画像内に表示されている文字列を入力してください。

en: The unique ID of the node's revision.
ja: ノードのリビジョンのユニークID。

en: Is new
ja: 新しい

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
ja: 新しいノードでありデータベースにまだ保存されていないかどうか。

en: Promoted to frontpage
ja: フロントページへ掲載

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
ja: ノードがフロントページへ掲載されているかどうか。

en: Sticky in lists
ja: リスト上部に固定

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
ja: ノードが表示される際、リスト上部に固定されているかどうか。

en: Comments allowed
ja: コメント許可

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
ja: このノードでコメントが許可されているかどうか: 0 = 不許可、1 = クローズド (閲覧のみ)、2 = オープン (閲覧/書込)。

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ja: %file に認められていないHTML文字列が @count 個含まれています

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: All pages except those listed
ja: 以下を除く全てのページ

en: Only the listed pages
ja: 以下のページのみ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ja: 以下のPHPコードが<code>TRUE</code>を返す場合のみ（上級者向け）

en: Pages or PHP code
ja: ページまたはPHPコード

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ja: オプションでPHPを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: Not customizable
ja: カスタマイズ不可

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ja: 記事が"活発"と評価される返信数。

en: Add new @node_type
ja: @node_type を追加

en: Forum navigation vocabulary
ja: フォーラムナビゲーション用語集

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ja: 画像生成を実行中です。少し待ってから再度やり直してください。

en: Error generating image.
ja: 画像生成エラー。

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ja: %path に派生画像ファイルを生成できません。

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: Date type
ja: 日付型

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ja: このメニューリンクのパス。%add-node のようなDrupal 内部パスか、%drupal のような外部パス。%front と入力するとトップページへのリンクになります。

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: 最大のメニュー階層の深さは、!maxdepth までです。この限界を超えたメニューリンクは親になれない場合があります。

en: No Main links
ja: メインリンクなし

en: Source for the Main links
ja: メインリンクのソース

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ja: メインリンク(一般的にページの上部)に表示する項目を選択。

en: No Secondary links
ja: セカンダリーリンクなし

en: Source for the Secondary links
ja: セカンダリーリンクのソース

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Preview before submitting
ja: 投稿前にプレビュー

en: Display author and date information.
ja: 作成者と日付情報を表示。

en: Author username and publish date will be displayed.
ja: 作成者のユーザー名と公開日付が表示されます。

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Full content
ja: 全文

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ja: 警告: 信頼できる役割のみに与えてください。この権限はセキュリティへの影響があります。

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ja[0]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。
ja[1]: @count 文字以上の長さの単語を少なくとも一つは含めてください。

en: Searched %type for %keys.
ja: %typeから%keysを検索しました。

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ja: トップページのように、記事が一覧として表示されるページの最大記事数。

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ja: このページは、ページへのユーザーアクセスが拒否された際に表示されるページです。空白にすると、標準の"アクセスが拒否されました"ページが表示されます。

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ja: このページは、要求された文書に該当する文書がない場合に表示されます。空白にすると、標準の "ページが見つかりませんでした"ページが表示されます。

en: Description of your site, included in each feed.
ja: すべてのフィードに含まれるサイトの説明。

en: Users may set their own time zone.
ja: ユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ja: タイムゾーンが設定されていない場合、ログイン時にユーザーに注意をうながす

en: Only applied if users may set their own time zone.
ja: ユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる場合のみに適用

en: Time zone for new users
ja: 新規ユーザーのタイムゾーン

en: Default time zone.
ja: デフォルトタイムゾーン。

en: Empty time zone.
ja: タイムゾーンなし。

en: Users may set their own time zone at registration.
ja: 登録時にユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる

en: Put site into maintenance mode
ja: サイトをメンテナンスモードにする

en: Maintenance mode message
ja: メンテナンスモードメッセージ

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ja: サイトがメンテナンスモードの時に表示されるメッセージ。

en: There is currently no content classified with this term.
ja: このタームに分類されたコンテンツはありません。

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在しないか書き込み可能ではありません。

en: Picture directory
ja: 画像のディレクトリー

en: E-mails
ja: メール

en: Account cancellation confirmation
ja: アカウント無効化の確認

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ja: アカウントが削除しようとした際にユーザーへ送信する、メールのメッセージの編集と、送信するかどうかを指定してください。

en: Contact forms
ja: コンタクトフォーム

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Validate URL
ja: URLの検証

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
ja: このエリアのラベルは、管理用としてのみ表示されます。

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Displays Reorder
ja: ディスプレイを並び替え

en: Remove this display
ja: このディスプレイを除去

en: Operator to use on all groups
ja: すべてのグループに使用するオペレーター

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ja: 例えば「グループ 0 AND グループ 1 AND グループ 2」とするか、「グループ 0 OR グループ 1 OR グループ 2」とするか

en: Remove group @group
ja: グループ @group を除去

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Ungroupable filters
ja: グループ化不可フィルター

en: Basic exposed form
ja: 基本の外部設置フォーム

en: Input required
ja: 入力必須

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ja: ユーザーがフォームを入力するとビューを生成するだけの外部設置フォーム。

en: Display all items
ja: すべての件数を表示

en: Display a specified number of items
ja: 表示件数を指定

en: Display a limited number items that this view might find.
ja: このビューで探し出せる限られた数のアイテムを表示。

en: Paged output, full pager
ja: ページ分けして出力、フルページャー

en: Paged output, full Drupal style
ja: ページ分けして出力、Drupal スタイル

en: Paged output, mini pager
ja: ページ分けして出力、ミニページャー

en: Use the mini pager output.
ja: ミニページャーの出力を使用します。

en: The taxonomy vocabulary name
ja: タクソノミーボキャブラリー名

en: Name (raw)
ja: 名前（未加工）

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。このフィルターは、ユーザーの存在をチェックせず、部分一致に対応しています。自動補完はされません。

en: Provide markup text for the area.
ja: エリアにマークアップテキストを提供。

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Change the machine name of this display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称を変更。

en: Change settings for this pager type.
ja: このページャーのタイプを変更

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ja: フィールドのグルーピングと集約 (計算) を許可する。

en: Exposed form style
ja: 外部設置フォームのスタイル

en: Select the kind of exposed filter to use.
ja: 使用する外部設置フィルターの種類を選択してください。

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ja: 外部設置フォーム

en: The machine name of this display
ja: このディスプレイのシステム内部名称

en: This is machine name of the display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称です。

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ja: 有効にすると、利用できなくなるフィールドがあるかもしれません。グループ分けで選択されたすべてのフィールドは、異なる値ごとにひとつの行でまとめられます。その上で、アグリゲーションで選択されたその他のフィールドが機能を実行します。例えば、タイトルでノードをグループ分けしてノードIDを集計することで、重複したタイトルの一覧を得ることができます。

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
ja: <strong>重要！</strong> ディスプレイのシステム内部名称を変更されました。テーマなどこのディスプレイに特別に添付されたものはすべて更新されるまで動作しなくなります。テーマサジェスチョンを見るにはビューを保存する必要があります。

en: Exposed Form
ja: 外部設置フォーム

en: Exposed form options
ja: 外部設置フォームの選択肢

en: Select which pager, if any, to use for this view
ja: このビューで使用するページャーを選択

en: Pager options
ja: ページャーオプション

en: Display id should be unique.
ja: ディスプレイIDは固有で重複しないものを指定してください。

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームの送信ボタンに表示するテキスト。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターにセットされているすべての値をリセットするボタンを外部設置フォームに表示します。

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Exposed sorts label
ja: 並び替えセレクトボックスのラベル

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
ja: 外部設置した並び替えセレクトボックスに表示する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
ja: 並び替えセレクトボックスが昇順の際に使用する文字列。

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
ja: 並び替えセレクトボックスが降順の際に使用する文字列。

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Text on demand
ja: 要求に応じたテキスト

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
ja: スキップする件数。例えば、このフィールドに3を入力すると、最初の3件がスキップされ、表示されなくなります。

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
ja: 総ページ数。すべてのページを表示する場合は空欄にしてください。

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
ja: このオプションを外部に設置すると、ビューの閲覧時にユーザーが外部設置フォームで値を設定することができます。

en: Expose items per page
ja: ページあたり項目数を外部設置

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
ja: チェックを入れると、ビューの各ページに表示される項目数をユーザーが決定できるようになります。

en: Items per page label
ja: ページあたり項目数のラベル

en: Label to use in the exposed items per page form element.
ja: 外部に設置したページあたり項目数のフォームに使用するラベル。

en: Exposed items per page options
ja: ページあたり項目数の選択肢

en: Expose Offset
ja: 開始位置を外部設置

en: Offset label
ja: オフセットのラベル

en: Label to use in the exposed offset form element.
ja: 外部に設置した開始位置のフォームに使用するラベル。

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
ja: オフセットには0以上の整数を指定してください。

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: In database
ja: データベース内

en: Menu Depth
ja: メニューの深さ

en: Mouse delay
ja: マウスのディレイ

en: Text box
ja: テキストボックス

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
ja: キーと値の組み合わせはパイプ ( | ) で区切って入力してください。例: safe_key|Some readable option

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ja: Webformによって、ノードにフォームやアンケートを付け加えることができます。

en: To add one, create a !types piece of content.
ja: !typesのコンテンツを作成してウェブフォームを追加します。

en: Webform is currently not enabled on any content types.
ja: どのコンテンツタイプでもウェブフォームは有効になっていません。

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
ja: ウェブフォームを使用するには、このページでひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
ja: このページでは、サイトにあるすべてのコンテンツのうち、ウェブフォームが設置されているものの一覧を表示しています。

en: Webform-enabled piece of content
ja: ウェブフォームが有効になっているコンテンツ

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
ja: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、ひとつ以上のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
ja: 任意: <a href="!url">ウェブフォームの設定</a>ページにアクセスして、複数のコンテンツタイプを有効にしてください。

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
ja: <p>このモジュールによって、フォームやアンケートを作成してコンテンツを創り上げることが出来ます。これらのフォームから送信された内容はデータベースに蓄えられ、また任意で設定したアドレスにメールが送信されます。</p>
          <p>以下の手順で作成します:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li><a href="!create-content">コンテンツの作成</a>にアクセスして、!typesのコンテンツを追加します。</li>
            <li>新しいコンテンツを保存した後で、メインとなるフォームのフィールドリストへリダイレクトされます。フォームに設置したいフィールドを追加します。</li>
            <li>フィールドを追加し終われば、管理者やフォームを入力したユーザーにメールを送信するかどうか選択することができます。コンテンツの<em>ウェブフォーム</em>タブのすぐ下にある<em>メール</em>サブタブをクリックします。</li>
            <li>最後に、<em>ウェブフォーム</em>タブの下にある<em>フォーム設定</em>サブタブにアクセスして、フォームの残りの項目を設定します。
              <ul>
              <li>送信に成功した後で表示する確認メッセージや、リダイレクト先のURLを追加。</li>
              <li>送信制限を設定。</li>
              <li>フォームを送信できる役割を選択。</li>
              <li>その他、下書きを許可したり、送信内容を編集できることをユーザーに知らせるメッセージを表示する、といった拡張項目。</li>
              </ul>
            </li>
            <li>あなたのフォームを表示する準備が整いました。送信内容を受け取ったら、コンテンツの<em>結果</em>タブで、ユーザーが送信した結果を確認することができます。</li>
          </ul>
          <p>コンポーネントを追加したり編集するためのヘルプは、最初のコンポーネントを追加した後に表示されます。</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
ja: メールアドレスを受け付ける特別なテキストフィールド。

en: Allow users to upload files of configurable types.
ja: 設定したタイプのファイルをユーザーがアップロードできるようになります。

en: Page break
ja: ページ区切り

en: Organize forms into multiple pages.
ja: 複数のページにわたるフォームを構築します。

en: Select options
ja: セレクト

en: Value of !component
ja: !componentの値

en: Value of "!component"
ja: "!component"の値

en: Webform settings
ja: ウェブフォームの設定

en: Edit e-mail settings
ja: メールの設定を編集

en: Delete e-mail settings
ja: メールの設定を削除

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
ja: このフィールドに入力した値が、それぞれ重複しない固有のものかどうか確認して下さい。同じ値を二度使用することはできません。

en: no upload
ja: アップロード無し

en: Other...
ja: その他

en: Allow "Other..." option
ja: "その他"の選択肢を許可

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
ja: このオプションにチェックを入れると、選択肢に希望のものがない場合にユーザーが選択肢を入力できるようになります。

en: Text for "Other..." option
ja: "その他"の選択肢をテキストフィールドに

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
ja: その他の選択肢を許可している場合に、その他の選択肢をテキストで入力する形式にします。

en: Randomize options
ja: 選択肢をランダム化

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
ja: フォームを表示するたびに選択肢をランダムに並び替えます。

en: Width of the textarea.
ja: テキストエリアの幅。

en: Height of the textarea.
ja: テキストエリアの高さ。

en: Maximum length of the textfield value.
ja: テキストフィールドに入力可能な最大文字数。

en: Webform-enabled content types
ja: ウェブフォームが有効なコンテンツタイプ

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
ja: どのコンテンツタイプに対してもウェブフォームコンポーネントを有効にすることができます。ウェブフォームコンポーネントと関連付けるコンテンツタイプを選択してください。

en: E-mail address format
ja: メールアドレスの書式

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
ja: 長: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
ja: 短: name@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
ja: ほとんどのサーバーは、メールの差出人アドレスをより親しみ易くする「長」の書式をサポートしています。しかしながら、Windowsベースのサーバーの多くは長いほうの書式でメールを送信することができません。ウェブフォームでメールを送信するのに不具合が発生するようなら、このオプションを変更してください。

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
ja: あなたのサイトにはウェブフォームがありません。!typesのコンテンツを作成してください。

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
ja: このページをスキップするかどうかを制御するルールを作成します。

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
ja: このフォーム要素を表示するかどうかを制御するルールを作成します。

en: Conditional rules
ja: 条件付きルール

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
ja: このコンポーネントを表示するかどうかを決定する他のコンポーネントを選択してください。このコンポーネントより前にありつつ最も近いページ区切りの前に設置されているコンポーネントだけを選択することができます。

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
ja: 下記のリストで指定しているものを含むかどうかを決定します。

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
ja: 一行あたりひとつ一欄に入力した値が、このアクションのトリガーとなります。空欄にすると、このコンポーネントは常に表示されます。

en: Include all components
ja: すべてのコンポーネントを含む

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
ja: 値 %value は %title フィールドの値としてすでに送信されています。あなたがこのフォームを送信したことがあるか、あるいは別の値を使用してください。

en: Component value
ja: コンポーネントの値

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
ja: 現在はメールを送信しません。下記でメールの受取人を追加してください。

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ja: フォームの送信内容はこのアドレスに送信されます。メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を受取人のメールアドレスとして選択することができます。メールアドレスを複数指定する場合は、カンマで区切ってください。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの件名として選択することができます。

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ja: メールやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人アドレスとして選択することができます。

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ja: テキストフィールドやセレクトまたはhiddenのフォーム要素を、メールの差出人名として選択することができます。

en: No available components
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
ja: メールテンプレートでメールの表示をカスタマイズすることができます。

en: Included e-mail values
ja: メールにインクルードする値

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
ja: 選択しているコンポーネントは %email_values トークンに含まれます。それぞれの値は、テンプレートの中に %email[key] という形で指定することで出力することができます。

en: Save e-mail settings
ja: メール設定を保存

en: E-mail header details
ja: メールヘッダーの詳細

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
ja: カスタムメールを追加すると、メールフィールドが必要となります。

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
ja: 入力されたメールアドレス "@email" は正しく表示されません。

en: Email settings added.
ja: メール設定を追加しました。

en: Email settings updated.
ja: メール設定を更新しました。

en: Delete e-mail settings?
ja: メール設定を削除しますか？

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
ja: @component コンポーネントのメール設定を即座に削除します。

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
ja: @address アドレスに送信するメール設定を即座に削除します。

en: E-mail settings deleted.
ja: メール設定を削除しました。

en: Confirmation message
ja: 確認メッセージ

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ja: 送信が成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする先のURL。

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
ja: <em>ユーザー毎に</em>送信回数を制限します。ログインしている場合はそのユーザーによって、未ログインの場合はIPアドレスでユーザーを区別します。クッキーの使用は、<a href="!url">ウェブフォーム共通の設定</a>で上書きされる可能性があります。

en: Submission access
ja: 送信権限

en: Show the notification about previous submissions.
ja: 過去の送信について通知を表示する。

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
ja: ユーザーがこのフォームに対して過去に送信したことがあれば、過去の送信に関する通知を表示します。

en: The entered URL is not a valid address.
ja: 入力されたURLは正しいアドレスではありません。

en: The form settings have been updated.
ja: フォームの設定を更新しました。

en: Your submissions
ja: あなたの送信内容

en: @sid (draft)
ja: @sid (下書き)

en: Select list options
ja: セレクトの選択肢

en: Select list format
ja: セレクトの形式

en: Separate
ja: セパレート

en: Submission Number
ja: 送信番号

en: Submission ID
ja: 送信ID

en: Included export components
ja: エクスポートに含むコンポーネント

en: The selected components will be included in the export.
ja: 選択したコンポーネントはエクスポートに含まれます。

en: Option A
ja: オプションA

en: Option B
ja: オプションB

en: Option C
ja: オプションC

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
ja: セパレートのオプションは、レポートやグラフ、統計を表計算アプリケーションで作成するのにより適しています。

en: My select list
ja: マイセレクトリスト

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
ja: コンパクトのオプションは、他のシステムでデータをインポートするのに適しています。

en: Submitted on %date
ja: 送信日時: %date

en: Submitted by user: %username
ja: 送信者: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
ja: 未ログインユーザーからの送信: [%ip_address]

en: Sid
ja: SID

en: The submission ID of the submission.
ja: 送信内容の送信ID。

en: Whether or not the submission is a draft.
ja: 送信が下書きかどうか。

en: The date this submission was submitted.
ja: 送信日時。

en: Remote address
ja: リモートアドレス

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
ja: 送信したユーザーのリモートIPアドレス。

en: Provide a simple link to view the submission.
ja: 送信内容を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to edit the submission.
ja: 送信内容を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Provide a simple link to delete the submission.
ja: 送信内容を削除するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform submission count
ja: ウェブフォームの送信数

en: The number of webform submissions on this node.
ja: このノードのウェブフォームから送信された回数。

en: The number of webform submissions for this user.
ja: このユーザーがウェブフォームを送信した回数。

en: Webform form body
ja: ウェブフォームの本文

en: The Webform form body display for this node.
ja: ウェブフォームの本文をこのフォームに表示します。

en: draft
ja: 下書き

en: @name form
ja: @nameフォーム

en: The subject of the comment.
ja: コメントの件名。

en: The currently logged in user.
ja: 現在ログイン中のユーザー。

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
ja: タームのウェイト。タームの表示順を決定する際に使用します。

en: The parent terms of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの親ターム。

en: The roles of the user.
ja: ユーザーの役割。

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成するエイリアスの最大文字数。100がおすすめです。設定可能な最大値は @max です。詳しくは<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: すでにエイリアスがある既存のコンテンツを更新した場合の、自動エイリアス設定の動作。

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
ja: 特定の文字（アクセント記号がついたもの等）がパターンに含まれる場合に、それらをASCII-96のアルファベットに自動エイリアス設定で置換しますか？置換はTransliterationモジュールで行われます。

en: Reduce strings to letters and numbers
ja: 文字列を文字と数字に分解

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ja: URLエイリアスから取り除く文字列を、カンマ区切りで入力してください。句読点を除去するのにこの機能を使用しないでください。

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: Maximum alias and component length
ja: エイリアスとコンポーネントの最大文字数

en: Administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ja: 自動的に生成されるエイリアスのパターンを設定したり、URLエイリアスを一括削除することができるようになります。

en: Notify of Path Changes
ja: パスの変更の通知

en: Determines whether or not users are notified.
ja: ユーザーに通知するかどうかを選択してください。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ja: このフォームを表示するには<a href="!login">ログイン</a>してください。

en: The file description
ja: ファイルの説明

en: [empty string]
ja: [空白文字列]

en: If selecting "Set language to vocabulary" you need to set a language to this vocabulary. Either change the translation mode or select a language.
ja: "ボキャブラリーに言語を設定"を選択する場合、このボキャブラリーに言語を設定する必要があります。翻訳モードを変更または言語の選択のいずれかです。

en: Translation of views strings and content selection for views. Requires Views 3.x
ja: 文字列ビューの翻訳とビューについてのコンテンツ選択。ビュー3.xが必要です。

en: Use the locale system as implemented by the Views translation module.
ja: ビュー翻訳モジュールで実装されるものとしてロケールシステムを使用します。

en: Forum settings
ja: フォーラムの設定

en: Maximize
ja: 最大化する

en: Update preview
ja: プレビューの更新

en: Access all webform results
ja: すべてのウェブフォームの結果へのアクセス

en: Access own webform results
ja: 自分のウェブフォームの結果へのアクセス

en: Edit all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容の編集

en: Delete all webform submissions
ja: すべてのウェブフォームの送信内容の削除

en: Access own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容へのアクセス

en: Edit own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容の編集

en: Delete own webform submissions
ja: 自分のウェブフォームの送信内容の削除

en: Default: %value
ja: デフォルト: %value

en: !module has been installed.
ja: !module をインストールしました。

en: Delete configuration profile
ja: 設定済みプロファイルを削除

en: The file has been renamed to %filename.
ja: ファイルの名前を %filename に変更しました。

en: %filename has been uploaded.
ja: %filename をアップロードしました。

en: %filename is in use by another application.
ja: %filename は他のアプリケーションで使用されています。

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、ディレクトリーへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、あなたへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
ja: ファイルブラウザーを使用するのに必要な、設定済みプロファイルのいずれにもアクセスすることができません。

en: Directory %dirname is not accessible.
ja: ディレクトリー %dirname はアクセス可能ではありません。

en: Access to %directory was denied.
ja: %directoryへのアクセスは拒否されました。

en: You can not perform this operation.
ja: あなたはこの操作を行うことができません。

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
ja: ファイルを外部のアプリケーションへ送信するには、ファイルの行をダブルクリックしてください。

en: Administer IMCE
ja: IMCEの管理

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
ja: <strong>複数の役割</strong>を持っているユーザーの場合、どのプロファイルを割り当てるかは<strong>ウェイト</strong>プロパティーによって決まります。よりウェイトの小さな役割が上位に位置して優先されます。ですから、管理者の役割には -10 といった小さな値を指定して、その他の役割より上位に位置するようにするべきです。

en: Define the upload quota per directory.
ja: アップロードを許可するファイル容量の割り当てをディレクトリー毎に設定します。

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
ja: このサイズ割り当ては、すべてのユーザーによるアップロードでデータベースに記録されているファイルの合計サイズを意味しており、FTPによるものを含みません。両方のクォーテーションを一緒に用いることができますし、0を指定して無効にすることができます。

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ja: アップロードを許可するファイル拡張子を指定してください。拡張子は半角スペースで区切り、拡張子の前にはドット ( . ) を含ませないようにしてください。

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: ユーザーが選択可能なサムネイルオプションのリストを作成することができます。.
    <ul>
      <li>サムネイル名には半角英数字を使用してください。</li>
      <li><strong>幅x高さ</strong>の書式で寸法を指定してください。</li>
      <li>接頭語と接尾語は、元のファイル名や作成したサムネイル名に付加される文字列です。</li>
      <li>サムネイルの例: 名称 = <strong>Small</strong>、寸法 = <strong>80x80</strong>、接頭語 = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限に関わらず、ユーザーはファイルアップロード時にサムネイルを作成することができることに注意してください。</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、現在表示されているすべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
ja: このツリーの<strong>全子供を展開</strong>

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
ja: 通常のアクティブな項目のトレイルを、<strong>並び替え</strong> メニューツリーにできます。

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
ja: もしブロックが<em>"ページに選択されたメニュー"</em>を使うよう構成されていたら、ブロックはページへのリンクを含む、最初の"利用可能な" メニューから生成されます。

en: Select from the @menu_name menu
ja: @menu_name メニューから選択

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
ja: 上のリストは特定のメニューを使うために構成されたメニューブロックに影響<em>しません。</em>

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
ja: もっと詳しくメニューブロックの構成について学ぶには、<a href="!url">メニューブロックの詳細ヘルプ</a>を見てください。

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
ja: 2番目のレベルより深いもので始まるメニューツリーでは、デフォルトのブロックタイトルは特定のレベルの親メニュー項目のタイトルが使われます。もしこのオプションがチェックされていれば、ブロックタイトルはそのメニュー項目へのリンクになります。

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
ja: ブロックの管理ページ上のブロックを識別するため、そのページで使われる固有なタイトルをつけることができます。もし空欄なら、レギュラータイトルが使われます。

en: All children of this menu will be expanded.
ja: このメニューの全子メニューは広げられます。

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
ja: テーマ作成者はクラス、テンプレート、テーマ関数のmyriadに注意すべきです。それぞれについて詳細な情報は<a href="!url">オンラインドキュメント</a>かREADME.txtファイルを見て下さい。

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
ja: 加えて、メニューブロックは HOOK_get_menus() や HOOK_menu_block_tree_alter(). を含められます。文章はmenu_block.api.php を見て下さい。

en: Configure menu block.
ja: メニューブロックの設定

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
ja: 新しいメニューブロックを追加するには、<a href="!block-url">ブロックの管理ページ</a>の "<a href="!add-url">メニューを追加</a>"リンクを使ってください。追加する前にメニューブロックを構成可能にしてください。

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
ja: 例えば、もし管理メニューの最後がアクティブなメニュートレイルだったら、管理 › サイト構築 › メニュー › メインメニュー で、管理メニューの最初のレベルで始まるメニューブロックは、"管理"と表示されます。管理メニューの3番目のレベルで始まるメニューブロックは、"サイト構造"と表示されます。

en: Webform client form.
ja: ウェブフォームのクライアントフォーム。

en: Default value timezone
ja: デフォルトの値のタイムゾーン

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
ja: グリッドの上に横に並ぶ選択肢。これらは「最低」から「最高」あるいは「激しく反対」から「激しく同意」といったレーティングによく用いられます。

en: Customize option keys (Advanced)
ja: 選択肢のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Questions list down the side of the grid.
ja: グリッドのサイドに上から順に並ぶ質問。

en: Customize question keys (Advanced)
ja: 質問のキーをカスタマイズ（拡張）

en: Load a pre-built option list
ja: 作成済みの選択肢リストを読み込み

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
ja: 選択肢を手作業で入力する代わりに、予め設定されている選択肢を使用します。作成済みリストを使用する場合は、選択肢を編集できません。

en: Customize keys (Advanced)
ja: キーをカスタマイズ（拡張）

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
ja: このオプションを有効にすると、セレクトのコンポーネントを、リストボックスではなくラジオボタンやチェックボックスで表示します。

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
ja: 各選択肢には固有のキーが必要です。"safe_key|Some readable option"という形式でそれぞれの選択肢を指定してください。

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
ja: オプションのキーは128文字以下で入力してください。以下のキーがこの上限を超えています:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
ja: 以下のフォームエレメントが同じフォームキーを持っていて、同じ親に属しているため、フォームの並び順を保存できませんでした。コンポーネントを編集してそれぞれ重複しない固有のフォームキーを割り当て、その後でもう一度移動させてください。

en: Edit component: @name
ja: コンポーネントを編集: @name

en: US states
ja: アメリカの州

en: Northern Marianas Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ja: バージョン  @import_version の Views 用に作成されたビューですが、システムにインストールされているバージョンは @api_version です。

en: Broken/missing handler: @table > @field
ja: 壊れているか失われたハンドラー: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
ja: ディスプレイ %display は node/% をパスとしてセットしました。これはお望みの結果を生むでしょう。ノードビューを複数のバージョン使いたい場合は panels を使ってください。

en: Translate link
ja: 翻訳リンク

en: Provide a simple link to translate the node.
ja: ノードを翻訳するための単純なリンクを出力します。

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ja: Drupal のタクソノミータームパスをパンくずリンクの作成に使用

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ja: このディスプレイに追加される CSS のクラス名を変更します。

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ja: ビューに追加する CSS のクラス名。これによって、ビューごとに特定の CSS コードを適用することができます。スペースで区切って複数のクラスを指定することができます。

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ja: CSS のクラスには半角英数字とダッシュだけを使用することができます。

en: Term edit link
ja: ターム編集リンク

en: Provide a simple link to edit the term.
ja: タームを編集するための単純なリンクを出力します。

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ja: ユーザーが選択できるページあたり項目数の種類をカンマ区切りで指定してください。

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
ja: このオプションを有効にすると、開始位置からスキップする項目数をユーザーが選択できるようになります。

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ja: 整数をカンマ区切りで入力してください。例: 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを有効化

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
ja: 日付フィールドの隣にJavaScriptの日付ピッカーを有効にします。

en: Open popup calendar
ja: ポップアップカレンダーを開く

en: Attachment before
ja: 前に添付

en: Attachment after
ja: 後に添付

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
ja: ブロックの管理ページで、Drupalの標準のメニューブロックを隠します。

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
ja: 現時点でエクスポートするメニューブロックはありません。

en: No tokens available.
ja: 利用可能なトークンがありません。

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ja: トークンをクリックして、最後にフォーカスされていたフィールドへトークンを挿入してください。

en: Translation source node
ja: 翻訳ソースノード

en: List of the currently available tokens on this site
ja: このサイトで現在利用可能なトークンの一覧

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ja: Token APIのユーザーインターフェースと、利用できなかったコアのトークンをいくつか提供します。

en: Insert this token into your form
ja: このトークンをフォームに挿入

en: First click a text field to insert your tokens into.
ja: トークンを挿入するには、まず挿入したいテキストフィールドをクリックしてください。

en: Translation update status
ja: 翻訳の更新の状態

en: There are available updates
ja: 利用できる更新があります

en: A module provides this configuration.
ja: この設定を提供しているモジュール。

en: Tokens related to the %name entities.
ja: %nameエンティティーに関連するトークン。

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Feed icons
ja: フィードアイコン

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Disable serving of private files
ja: プライベートなファイルの扱いを無効化

en: Display file browser tab in user profile pages.
ja: ユーザープロファイルページにファイルブラウザータブを表示。

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
ja: チェックするとURLフィールドの検証時に有効なURLであるか確認します。

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
ja: このリンクは出力時にこのクラス属性を持ちます。複数のクラスはスペースで区切ります。

en: Title, as plain text
ja: プレーンテキストタイトル

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ja: ハンドラー @handler が additional_field @identifier を追加しようとしましたが @table を追加できませんでした！

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
ja: CAPTCHA セッションを再利用した攻撃を検知しました。

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 利用可能な変数は以下です： [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Required by: !dependents
ja: 必要: !dependents

en: Custom content panes
ja: カスタムコンテンツパネル

en: Add a new @plugin
ja: 新しい @plugin を追加

en: %title has been created.
ja: %title が作成されました。

en: %title could not be created.
ja: %title は作成できませんでした。

en: %title has been updated.
ja: %title が更新されました。

en: %title could not be updated.
ja: %title は更新できませんでした。

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
ja: 下のフィールドにエクスポートされたオブジェクトコードを貼り付けることで、エクスポートされた定義をインポートすることができます。

en: @plugin %title was enabled.
ja: @plugin %title が有効化されました。

en: @plugin %title was disabled.
ja: @plugin %title が無効化されました。

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
ja: 保存していない変更があります。この変更は<em>保存</em>をクリックしない限り保存されません。

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ja: これは管理インターフェイス中で簡単に識別できるように表示されます。

en: The unique ID for this @export.
ja: この@exportのための固有ID。

en: Allow import to overwrite an existing record.
ja: 既存のレコードを上書きするインポートを許可する。

en: Node edit form from node
ja: ノードからノード編集フォーム

en: Row class
ja: 行のクラス

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
ja: この設定は固定で、変更できません。

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
ja: この設定はモジュールによるものですが、変更されています。

en: A custom configuration by a user.
ja: ユーザー単位の独自設定。

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
ja: 新しいリビジョンを保存する場合、このバージョンの変更に関する説明がログエントリーに記録されます。

en: Creates revision
ja: リビジョンを作成

en: Whether saving this node creates a new revision.
ja: このノードを保存すると新しいリビジョンを作成するかどうか。

en: The current date and time.
ja: 現在日時。

en: Copy source
ja: ソースをコピー

en: Hide on-page translation from you
ja: あなた用のページ翻訳機能を非表示

en: Release Date
ja: 発売日

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ja: ノードに最近加えられた変更の説明。

en: The title of the current page.
ja: カレントページのタイトル。

en: The URL of the current page.
ja: カレントページのURL。

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ja: ページ分けされた一覧を閲覧している場合に、現在表示しているページのページ数。

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ja: %element-titleには以下の不正なトークンが使用されています: @invalid-tokens。

en: The source node for this current node's translation set.
ja: 現在のノードの翻訳セットのソースノード。

en: Account cancellation URL
ja: アカウント登録解除URL

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ja: ユーザーアカウントの削除を承諾するページのURL。

en: One-time login URL
ja: ワンタイムログインURL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ja: ユーザーアカウントのワンタイムログインのURL。

en: Tokens related to menu links.
ja: メニューリンクに関連したトークン。

en: The unique ID of the menu link.
ja: メニューリンクのユニークID。

en: The title of the menu link.
ja: メニューリンクのタイトル。

en: The URL of the menu link.
ja: メニューリンクのURL。

en: The menu link's parent.
ja: メニューリンクの親。

en: Tokens related to the current page request.
ja: カレントページのリクエストに関連したトークン。

en: Page number
ja: ページ数

en: The book page associated with the node.
ja: ノードに関連付けられたブックページ。

en: The menu link for this node.
ja: このノードのメニューリンク。

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスに含まれるコンポーネント毎の最大文字数（例: [title]）。100がおすすめです。指定可能な最大値は@maxです。より詳しい情報は<a href="@pathauto-help">自動エイリアス設定のヘルプ</a>を参照してください。

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ja: URLエイリアスを生成するタイプを選択してください。

en: Bulk updating URL aliases
ja: URLエイリアスを一括更新

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ja[0]: 1個のURLエイリアスを生成しました。
ja[1]: @count個のURLエイリアスを生成しました。

en: language neutral
ja: 言語ニュートラル

en: Pattern for all @language @node_type paths
ja: @language の @node_type のパスすべてに適用するパターン

en: Updated alias for node @nid.
ja: ノード @nid のエイリアスを更新しました。

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Updated alias for term @tid.
ja: ターム @tid のエイリアスを更新しました。

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Updated alias for user @uid.
ja: ユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: Updated alias for blog user @uid.
ja: ブログユーザー @uid のエイリアスを更新しました。

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@url-patterns">URL alias patterns</a>.
ja: 生成されるエイリアスの書式を設定するには、<a href="@url-patterns">URLエイリアスパターン</a>を参照してください。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ja[0]: ターム1語のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ターム@count語のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
ja: @name をセパレーターに設定していますので、文字列に含まれているものは取り除かれます。それにより、問題が起きる可能性のあるパターン（特にターム:パスのトークンが含まれているもの）もあります。「セパレーターに置換」するアクションを @name にセットする必要があるかもしれません。

en: Year range
ja: 年の範囲

en: - Use default -
ja: - デフォルトを使用 -

en: Unknown content type
ja: 不明なコンテンツタイプ

en: view mode
ja: 閲覧モード

en: No projects or languages to update.
ja: アップデートされるプロジェクト、または言語はありません

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
ja: １つまたはそれ以上の言語をダウンロードするか更新するか選択。なにも選択しない場合、すべてが更新されます。

en: Refresh information
ja: 情報を再読込

en: Cannot find any translation updates.
ja: 翻訳のアップデートをみつけることはできませんでした

en: Fetched information about available updates from the server
ja: サーバーから利用可能なアップデートに関する情報を取得

en: Update source
ja: アップデートのソース

en: Never (manually)
ja: なにもしない（手動更新）

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
ja: インストールされているモジュールやテーマの翻訳更新をどのような頻度で確認するか選択します。

en: Update disabled modules
ja: 更新が無効なモジュール

en: Store downloaded files
ja: ダウンロードした翻訳ファイルを取込保存する

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
ja: 翻訳の更新は既存の翻訳では置き換えられ、新たな翻訳は追加されます

en: Edited translations are kept, only default ones (previously imported) are overwritten and new translations are added
ja: 編集された翻訳は保持され、唯一の既定ののものは（以前にインポートした）は上書きされ、新しい翻訳は追加されます

en: Local files and remote server.
ja: ローカルファイルとリモートサーバー

en: Local files only.
ja: ローカルサーバーのみ

en: Remote server only.
ja: リモートサーバーのみ

en: Updating translation.
ja: 翻訳を更新中。

en: Successfully downloaded and imported translation from %url
ja: %url から翻訳をダウンロードしてインポートしました

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
ja: %tmpfile に %download_link をダウンロードしました

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
ja: これらは、翻訳のアップデートシステムのための設定です。今すぐにあなたの翻訳を更新するには、<a href="@update-admin">翻訳の更新管理のページ</a>を確認してください。

en: Automatic update configuration
ja: 自動更新設定

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
ja: 現在インストールされているモジュールやテーマに新しいまたは更新された翻訳があります。更新をチェックするには<a href="@check_manually">翻訳の更新ページ</a>をご覧ください。

en: Error opening socket @socket
ja: ソケット @socket を開く際にエラーが発生しました

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Administrative overlay
ja: 管理用のオーバーレイ

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ja: 有効にすると、「メンテナンスモードのサイトにアクセス」の<a href="@permissions-url">権限</a>を持っているユーザーのみがサイトにアクセスできる状態になります。他のユーザーに対しては以下で設定したメッセージが表示されます。この権限をもつユーザーは<a href="@user-login">ユーザーログイン</a>ページからログインできます。

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ja: ファイルアップロード用ディレクトリー内の、写真保存用サブディレクトリーです。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
ja: 例: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: The menu link's root.
ja: メニューリンクのルート。

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
ja: WYSIWYGエディターを使用していない場合は、<strong>テキストエリアのHTMLコード</strong>として画像やファイルを追加することができます。IMCEへのリンクを有効にする<strong>テキストエリアIDをカンマ区切りで</strong>入力してください。アスタリスク ( * ) はワイルドカードとして使用できます。ヒント: 多くのノードタイプで本文フィールドのIDは edit-body です。

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
ja: IMCEはプライベートなfilesディレクトリーにあるすべてのファイルをアクセス制限なしで取り扱います。このオプションを有効にすると、モジュールがファイルへのアクセスを制限していない場合に限って、未ログインユーザーがファイル(/system/files/filename)へアクセスすることができるようになります。

en: Change view
ja: 表示を変更

en: @entity "@property" property.
ja: @entity "@property"のプロパティー。

en: The machine-readable name identifying this @entity.
ja: この@entityを区別するためのシステム内部名称。

en: Internal, numeric @entity ID
ja: システム内部で使用する数字の@entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
ja: この@entityを内部的に区別するためのID。

en: The unique ID of the @entity.
ja: @entityのユニークID。

en: After saving a new @entity
ja: 新しい@entityを保存後

en: created @entity
ja: 作成された@entity

en: After updating an existing @entity
ja: 既存の@entityを更新後

en: updated @entity
ja: 更新された@entity

en: Before saving a @entity
ja: @entityを保存前

en: saved @entity
ja: 保存された@entity

en: After deleting a @entity
ja: @entityを削除後

en: deleted @entity
ja: 削除された@entity

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ja: Chaos AJAXのパワフルな使い方を見ます

en: There are no wizards available at this time.
ja: 今のところ利用できるウィザードはありません。

en: 404 Page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: 403 Access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: User signature
ja: 署名

en: Use on-page translation
ja: ページ翻訳機能の使用

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
ja: Drupal のインタフェースをページ内で翻訳できるようになります。

en: Submit translations to localization server
ja: ローカライゼーションサーバーへ翻訳を送信

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
ja: ユーザーが翻訳をリモートのローカライゼーションサーバーへ送信することを許可します。

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
ja: すべてのウェブフォームの「結果」タブへのアクセス権限を付与します。一般的に管理者用の権限です。

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
ja: ウェブフォームの作成者に、その作成したウェブフォームの「結果」タブへのアクセス権限を付与します。

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
ja: すべてのユーザーからのすべての送信内容を編集できるようにします。一般的に管理者用の権限です。

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
ja: すべてのユーザーからのすべての送信内容を削除できるようにします。一般的に管理者用の権限です。

en: Webform: !title
ja: ウェブフォーム: !title

en: Form only
ja: フォームのみ

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
ja: ディスプレイモードによって、ブロックにどれだけのウェブフォームを表示するかが決まります。

en: Max upload size must be a number in KB.
ja: 最大アップロードサイズはKB単位で半角数字を入力してください。

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
ja: 新しいメール設定に適用するデフォルトの書式。ウェブフォームのメールオプションは、MIMEメールで設定されているシステム全体のメール設定よりも優先されます。

en: Format override
ja: 書式の上書き

en: Per-webform configuration of e-mail format
ja: ウェブフォーム別のメール形式設定

en: Send all e-mails in the default format
ja: すべてのメールをデフォルトの形式で送信

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
ja: ウェブフォームからのメールをすべて強制的にデフォルトの形式で送信します。

en: No available components.
ja: 利用可能なコンポーネントがありません。

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
ja: テンプレートに加えた変更を取りやめ、デフォルトに戻しますか？

en: Send e-mail as HTML
ja: HTMLメールを送信

en: Include files as attachments
ja: 添付ファイルとしてファイルをインクルード

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
ja: メッセージは送信に成功した場合に表示されます。<em>確認ページ</em>へのリダイレクトの宛先が設定されている場合は、そのページに表示され、その他の場合はメッセージとして表示されます。

en: Redirection location
ja: リダイレクトの宛先

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
ja: 送信に成功した場合に、ユーザーをリダイレクトする宛先を選択してください。

en: Confirmation page
ja: 確認ページ

en: No redirect (reload current page)
ja: リダイレクトなし（現在のページを再読み込み）

en: If enabled this webform will be available as a block.
ja: 有効にすると、このウェブフォームをブロックとして利用可能です。

en: A valid URL is required for custom redirection.
ja: リダイレクトの宛先を独自に設定するには、正しいURLを入力してください。

en: Select keys
ja: キーを選択

en: Full, human-readable options (values)
ja: 完全な、人間が判別可能な選択肢（値）

en: Short, raw options (keys)
ja: 短い、そのままの選択肢（キー）

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
ja: キー|値の組み合わせからなる選択肢のどの部分を表示するか選択してください。

en: Webform edit link
ja: ウェブフォームの編集リンク

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
ja: ウェブフォームのコンポーネントと設定を編集するための簡単なリンクを表示します。

en: Webform results link
ja: ウェブフォームの結果リンク

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
ja: ウェブフォームの結果を閲覧するための簡単なリンクを表示します。

en: edit webform
ja: ウェブフォームの編集

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: The name of the item; e.g. node.
ja: 項目の名前。例: ノード。

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
ja: 項目のタイプ。モジュール、テーマまたはテーマエンジン。

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
ja: この項目が有効化されているかどうかを示す真偽値。

en: Schema version
ja: スキーマバージョン

en: Human-readable name
ja: 人間向けの名前

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを元に戻しますか？

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
ja: 本当に%entityの%labelを削除しますか？

en: Reverted %entity %label to the defaults.
ja: %entityの%labelをデフォルトに戻しました。

en: Deleted %entity %label.
ja: %entityの%labelを削除しました。

en: Add @entity_type
ja: @entity_typeを追加

en: Edit @label
ja: @labelを編集

en: Clone @label
ja: @labelを複製

en: Revert @label
ja: @labelを元に戻す

en: Delete @label
ja: @labelを削除

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
ja: システム内部名称を数字だけで指定することはできません。

en: The author of the comment.
ja: コメントの投稿者。

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
ja: 間違ったレスポンスの情報を <a href="!dblog">ログ</a> にレポートします。

en: Skip CAPTCHA
ja: CAPTCHA をスキップ

en: (No information available)
ja: （利用できる情報がありません）

en: Hash
ja: ハッシュ

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
ja: インポートするには、テキストエリアの内容をコピーして、インポートページにペーストしてください。

en: Paste an exported %entity_type here.
ja: エクスポートした%entity_typeをここにペーストしてください。

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
ja: このオプションを有効にすると、同じシステム内部名称の既存の%entityをインポートしたもので置き換えます。

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
ja: 同じシステム内部名称の%entityがすでに存在しているため、%entityの%labelをインポートするのに失敗しました。上書きのオプションを確認して、差し替えてください。

en: Imported %entity %label.
ja: %entityの%labelをインポートしました。

en: Export @label
ja: @labelをエクスポート

en: Import @entity_type
ja: @entity_typeをインポート

en: Static Title
ja: 静的なタイトル

en: Static title
ja: 静的なタイトル

en: Fixed value
ja: 固定値

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
ja: サーバーからの可能な更新情報の取得に失敗しました

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
ja: 翻訳ファイルが格納されるDrupalのインストールディレクトリへの相対パス、例えばsites/all/translationsです。保存した翻訳ファイルは、他のインストールで再利用することができます。空欄のままの場合は、ダウンロードされた翻訳ファイルは保存されません。

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
ja: 各翻訳の提出も、このサーバーに提出されます。We suggest あなたが <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a>で共有するために入力した to share 大規模なDrupalコミュニティーで. 
    各ユーザーごとにユーザーアカウントセッティングであなたのAPI-keyを設定するのを確かめていただくことが、翻訳に参加するということになります。

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
ja: モジュールを有効にして、エンティティータイプと組み合わせて動作させたり、エンティティーを提供したりしてください。

en: Entity tokens
ja: エンティティートークン

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
ja: トークンが無いすべてのプロパティーに、トークンによる置換を提供し、それらはエンティティーAPIと呼ばれます。

en: The original-language version of this node, if one exists.
ja: このノードのオリジナル言語のバージョン（あれば）。

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
ja: プロファイルを役割に割り当て、ファイルシステムを利用可能にします。デフォルトのファイルシステムは %name です。

en: The entity type.
ja: エンティエィタイプ。

en: The file.
ja: ファイル。

en: Whether the file is being displayed.
ja: ファイルが表示されるかどうか。

en: The image file.
ja: 画像ファイル。

en: The <em>Alt</em> attribute text
ja: <em>Alt</em>属性のテキスト

en: The <em>Title</em> attribute text
ja: <em>Title</em>属性のテキスト

en: The main body text
ja: メインの本文のテキスト

en: Asc
ja: 昇順

en: Custom blocks
ja: カスタムブロック

en: Access the views administration pages.
ja: ビューの管理ページへのアクセス。

en: Bypass access control when accessing views.
ja: ビューへアクセスする際に、アクセス制限を迂回します。

en: Add new view
ja: ビューを追加

en: - Basic validation -
ja: - 基本の検証 -

en: HTML element
ja: HTML要素

en: Label HTML element
ja: HTML要素のラベル

en: Place a colon after the label
ja: ラベルの後ろにコロンを置く

en: Wrapper HTML element
ja: ラッパーHTML要素

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: Add default classes
ja: デフォルトのクラスを追加

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ja: フィールドやフィールドのラベル、フィールドのコンテンツを識別するために Views のデフォルトのクラスを使用。

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: Rel Text
ja: Rel テキスト

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ja: lightbox2 やその他の javascript ユーティリティに使用する Rel 属性を含める。

en: Preserve certain tags
ja: 特定のタグを保持する

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ja: ストリップ処理の中で維持すべきタグを列挙してください。例: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; 。この場合すべての p 要素と br 要素が維持されます。

en: Format plural
ja: 複数形

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ja: チェックを入れると、複数形に対して特別な扱いを行います。

en: Singular form
ja: 単数形

en: Text to use for the singular form.
ja: 単数形に使用するテキスト。

en: Plural form
ja: 複数形

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ja: 複数形に使用するテキスト。@count は値に置き換えられます。

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
ja: "!example1" や "!example2" のような現在時からのオフセット

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: このビュー固有のシステム内部名称。小文字の半角英数字と下線（_）のみを使用することができます。

en: Weight for @display
ja: @displayのウェイト

en: Translation method
ja: 翻訳方法

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
ja: ヘッダーやフッター、空のテキストといった Views のデータに使用する翻訳方法を選択してください。

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ja: このタイトルは、デフォルトのものに代わってビューの編集ページに表示されます。同じ項目を何回も使用する場合に役立ちます。

en: Do not pass admin strings for translation.
ja: 管理画面の文字列を翻訳しない。

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
ja: Drupal コアの t() 関数を使用する。既存の文字列の更新はサポートされていないのでオススメしません。

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
ja: Views のラベルを他の言語に翻訳する必要がある場合は、<a href="!path">Internationalization</a> パッケージに含まれている Views translation モジュールのインストールを検討してください。

en: Feed Item ID
ja: フィードアイテムID

en: The unique ID of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムに固有の重複しないID。

en: The guid of the original imported item.
ja: 元のグローバル一意識別子は項目を意味します。

en: Date and time of when the comment was created.
ja: コメントが登録された日時。

en: Date and time of when the comment was last updated.
ja: コメントが最後に更新された日時。

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ja: コメントが承認されている（または承認待ちリストにまだある）かどうか。

en: Approved comment
ja: 承認済みコメント

en: Last comment CID
ja: 最新コメントのCID

en: Display the last comment of a node
ja: ノードの最新コメントを表示

en: Last Comment
ja: 最新コメント

en: The last comment of a node.
ja: ノードの最新コメント。

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: File Usage
ja: ファイルの用途

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ja: このノードに関連するファイル。通常、ノードのフィールドにあるため。

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ja: このファイルに関連するユーザー。通常、このファイルはユーザーのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ja: このユーザーに関連するファイル。通常、ユーザーのフィールドにあるため。

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ja: このファイルに関連するコメント。通常、このファイルはコメントのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ja: このコメントに関連するファイル。通常、コメントのフィールドにあるため。

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ja: このファイルに関連するタクソノミーターム。通常、このファイルはタクソノミータームのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ja: このタクソノミータームに関連するファイル。通常、タクソノミータームのフィールドにあるため。

en: Taxonomy Vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このファイルに関連付けられているタクソノミーボキャブラリー。通常、このファイルはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
ja: このタクソノミーボキャブラリーに関連付けられているファイル。通常、それはタクソノミーボキャブラリーのフィールドにあるためです。

en: The module managing this file relationship.
ja: このファイルとの関連付けを管理しているモジュール。

en: The type of entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられたエンティティーのタイプ。

en: The number of times the file is used by this entity.
ja: このエンティティーを通じてファイルが使用された回数。

en: Math expression
ja: 数式

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
ja: 数式を評価し表示します。

en: Use destination
ja: 行き先を使用

en: Add destination to the link
ja: リンクに行き先を追加

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ja: スタイルで使用: フィールドをクリックでソートするための実際の列を決定するテーブル。通常はデフォルト値が適切です。

en: Group column
ja: グループカラム

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ja: 上記で選択したグループ化機能を適用する、このフィールドのカラムを選択してください。

en: Group columns (additional)
ja: グループカラム（追加）

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ja: クエリーに含めてグループにまとめる、このフィールドの追加のカラムを選択してください。

en: Display download path instead of file storage URI
ja: ファイル保存場所の URI の代わりにダウンロードパスを表示

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
ja: 内部のファイルパスではなく、ダウンロード用の URL を出力します。

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリーのシステム内部名称。

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: No comment
ja: コメントなし

en: Comment or document this display.
ja: このディスプレイのコメントもしくはドキュメント。

en: Query settings
ja: クエリーの設定

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ja: クエリープラグインの高度な設定を行えるようにします。

en: The name and the description of this display
ja: このディスプレイの名前と説明

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この名前は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
ja: この説明は、ビューの管理画面でのみ表示されます。

en: This display's comments
ja: このディスプレイのコメント

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
ja: この値は、ビューUI内でのみ使用・表示され、このディスプレイのドキュメントして利用できます。このサイトの他のもしくは未来のメンテナーのために、どのように、もしくは、なぜこのディスプレイを設定したのか等のメモとして利用できます。

en: Query options
ja: クエリーオプション

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
ja: 表示名には半角英数字またはアンダースコア ( _ ) だけが使用可能です。

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにページャーを継承させますか？

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ja: このディスプレイでページャーの値を出力しますか？この設定はページャーを継承している場合にだけ意味があります。

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ja: 管理 >> サイト構築 >> ブロックレイアウト で表示されるこのブロックの名前。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: Include all items option
ja: 「すべての項目」オプションを含める

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
ja: このオプションを有効にすると、ページあたり項目数にすべての項目を表示する選択肢が加わります。

en: All items label
ja: 「すべての項目」のラベル

en: Which label will be used to display all items
ja: 「すべての項目」の表示に使用するラベル

en: Disable SQL rewriting
ja: SQL書き換えを無効化

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
ja: 警告: SQLの書き換えを無効にするということは、ノードへのアクセス権限によるセキュリティーが無効になることを意味します。設定を誤ると、本来閲覧できてはいけないデータをユーザーが閲覧できるようになる可能性があります。このセキュリティーリスクを理解して了承した場合にだけ、このオプションを有効にしてください。

en: Use Slave Server
ja: スレーブサーバーを使用

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
ja: スレーブサーバーが利用可能であれば、それに接続するクエリーを発行します。スレーブサーバーが定義されていなかったり利用可能でなければ、デフォルトのサーバーを使用します。

en: Field Language
ja: フィールドの言語

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
ja: 翻訳に対応しているフィールドは、すべてその選択されている言語で表示されます。

en: The class to provide on each row.
ja: 各行に与えられるクラス。

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ja: "このフィールドの出力を書き換え" 欄で使用されている "置換パターン" に従って、すべてのフィールドに対してフィールドトークンを使用可能です。

en: Table summary
ja: テーブルサマリー

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
ja: テーブルのsummary属性としてこの値が使用されます。サイトのアクセシビリティー向上のため、この値を設定してください。

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ja: リストを包むラッパーに付与するクラス。

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ja: このサマリービューのリンクのベースパスを定義します。これは例えば http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong> というものになります。
    先頭と末尾のスラッシュは含めないでください。この値が空の場合、ビューズは最初に見つかったパスをページディスプレイにおけるベースパスとして使用します。パスが見つからなければ / を使用します。

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
ja: 言語選択機能をブロックに追加し、ブロックを翻訳できるようにします。

en: Field translation
ja: フィールドの翻訳

en: Translate field properties
ja: フィールド属性を翻訳

en: Extended node options for multilingual content
ja: ノードの多言語コンテンツオプションを拡張

en: API module for multilingual content selection
ja: 多言語コンタクトセレクションのAPIモジュール

en: Tokens related to the current date and time.
ja: 現在の日時に関連したトークン。

en: The URL of the @entity.
ja: @entityのURL。

en: The content type of the node.
ja: ノードのコンテンツタイプ。

en: Tokens related to content types.
ja: コンテンツタイプに関連したトークン。

en: The name of the content type.
ja: コンテンツタイプの名前。

en: The unique machine-readable name of the content type.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称。

en: The optional description of the content type.
ja: コンテンツタイプの説明。

en: The number of nodes belonging to the content type.
ja: コンテンツタイプに属しているノード数。

en: The URL of the content type's edit page.
ja: コンテンツタイプ編集ページのURL。

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ja: タクソノミーターム編集ページのURL。

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称。

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ja: ボキャブラリー編集ページのURL。

en: The picture of the user.
ja: ユーザーのアバター。

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ja: カレントページの特定の引数 (例: ページ「node/1」で 「arg:1」を指定すると返ってくる値は「1」)。

en: Tokens related to URLs.
ja: URLに関連したトークン。

en: Relative URL
ja: 相対URL

en: The relative URL.
ja: 相対的なURL。

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: The absolute URL.
ja: 絶対的なURL。

en: Tokens related to menus.
ja: メニューに関連したトークン。

en: The unique machine-readable name of the menu.
ja: メニューのシステム内部名称。

en: The optional description of the menu.
ja: メニューの説明。

en: Menu link count
ja: メニューリンク数

en: The number of menu links belonging to the menu.
ja: メニューに含まれているメニューリンクの数。

en: The URL of the menu's edit page.
ja: メニュー編集ページのURL。

en: The menu of the menu link.
ja: メニューリンクのメニュー。

en: The URL of the menu link's edit page.
ja: メニューリンク編集ページのURL。

en: @category @type field.
ja: @categoryの@typeフィールド。

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンが含まれていなければなりません。
ja[1]: %element-titleには@count個以上のトークンが含まれていなければなりません。

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ja[0]: %element-titleにはトークンをひとつしか含ませることができません。
ja[1]: %element-titleにはトークンを@count個までしか含ませることができません。

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
ja: このフォーム要素のシステム内部名称を入力してください。半角英数字とアンダースコア（ _ ）のみ使用可能です。このキーはフォーム要素のname属性に使用されます。この値はデータの保存に影響しませんが、フォームの処理をカスタマイズするのに役立ちます。

en: Status of this form
ja: このフォームの状態

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
ja: フォームを閉じると、どのユーザーもそれ以降の送信を行えなくなります。

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
ja: 他のどんな役割を持っているかに関わらず、サイトにログインしたすべてのユーザーに %authenticated の役割が与えられます。

en: Content paths
ja: コンテンツパス

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ja: デフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ja: @node_typeのデフォルトのパスパターン（下記でパターンが空欄になっているすべての@node_typeコンテンツに適用）

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

[ctx: datetime]
en: Year
ja: 年

[ctx: datetime]
en: Month
ja: 月

[ctx: datetime]
en: Week
ja: 週

[ctx: datetime]
en: Day
ja: 日

en: Show repeat rule
ja: 繰り返しルールを表示

[ctx: datetime]
en: Hour
ja: 時

[ctx: datetime]
en: Minute
ja: 分

[ctx: datetime]
en: Second
ja: 秒

en: The year is invalid.
ja: 年は無効です。

[ctx: ampm]
en: am
ja: 午前

[ctx: ampm]
en: pm
ja: 午後

en: Configure the Date Popup settings.
ja: 日付のポップアップ表示方法を設定します。

[ctx: day_name]
en: Sunday
ja: 日曜日

[ctx: day_name]
en: Monday
ja: 月曜日

[ctx: day_name]
en: Tuesday
ja: 火曜日

[ctx: day_name]
en: Wednesday
ja: 水曜日

[ctx: day_name]
en: Thursday
ja: 木曜日

[ctx: day_name]
en: Friday
ja: 金曜日

[ctx: day_name]
en: Saturday
ja: 土曜日

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
ja: 日付及びカレンダーの取込と自動作成のツールです

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
ja: %typeのコンテンツタイプから%groupのグループを削除しました。

en: Fieldgroups
ja: フィールドグループ

en: Variable settings for mixed modules.
ja: 混在したモジュールの変数設定。

en: Tracking scope
ja: トラッキングスコープ

en: Every page except the listed pages
ja: 以下を除く全てのページ

en: The listed pages only
ja: 以下のページのみ

en: User role names
ja: ユーザー役割名

en: User role ids
ja: ユーザー役割 id

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
ja: ウェブサイトのトラフィックについてのインサイトとマーケティング効率を得るためにトラッキングの挙動について設定を行います。

en: RSS category
ja: RSS カテゴリー

en: RSS enclosure
ja: RSS エンクロージャー

en: 5 minute
ja: 5分

en: 15 minute
ja: 15分

en: Fixed parent item
ja: 親項目を固定

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
ja: Alter the “開始レベル” や “最大深さ” オプションを、固定した親項目への相対へ変更します。リンクツリーは子供のみは入れて、高校生以上は取らないようにしました。

en: Select the menu to use for the tree of links.
ja: リンクのツリーに使うメニューを選択してください。

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
ja: もし特定のメニュー項目を選択すれば、固定親項目への相対という"開始レベル"や"最大深さ"オプションを変更できます。リンクのツリーは選択した親項目の全ての子供を含むのみです。

en: What are you tracking?
ja: 何をトラッキングしますか？

en: A single domain (default)
ja: 一つのドメイン（デフォルト）

en: Domain: @domain
ja: ドメイン: @domain

en: Examples: @domains
ja: 例: @domains

en: Multiple top-level domains
ja: 復数のトップレベルドメイン

en: List of top-level domains
ja: トップレベルドメインのリスト

en: Content revisions
ja: コンテンツリビジョン

en: Enabled languages only.
ja: 有効な言語のみ

en: All defined languages will be allowed.
ja: 定義されているすべての言語が許可されます。

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
ja: コンテンツ作成の際にどの言語を使用するかを決定します。

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
ja: 言語が選択されていない場合は、ブロックは言語に関係なく表示されます。

en: Define translations for generic paths
ja: 汎用的なパスの翻訳を定義します

en: Content to filter by language
ja: 言語によってフィルタリングするコンテンツ

en: Translatable text formats
ja: 翻訳可能なテキストフォーマット

en: Options for user defined strings.
ja: ユーザー定義文字列のオプション

en: Set the translated parent for each translation if possible.
ja: もし可能ならば、それぞれの翻訳のための、翻訳された親を選択します。

en: Create also new revision for translations
ja: 翻訳にも新しいリビジョンを作成します

en: Standard node fields
ja: 標準ノードフィールド

en: Configurable fields
ja: 設定可能なフィールド

en: Select variables to be translated
ja: 翻訳される変数を選択

en: Configure multilingual variables.
ja: 多言語変数を設定します。

en: Multilingual variables that switch language depending on page language.
ja: ページの言語に依存して、言語を切り替える、多言語変数です。

en: %time hence
ja: %time 後

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: Language selection
ja: 言語選択

en: Enable for specific pages
ja: 特定のページに対して有効にする

en: Translation sets
ja: 翻訳セット

en: Translation sets overview.
ja: 翻訳セットの概要

en: Resend e-mails
ja: メールを再送信する。

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
ja: <strong>キーと値のペアは「キー|可読できるオプション」として指定する必要があります</strong>。キーは英数字とアンダースコアのみの使用が推奨されています。1行につき1つのオプションです。オプションのグループは&lt;グループ名&gt;で指定することもできます。&lt;&gt;はグループを指定した後にメニューのルートに項目を挿入するために使用することができます。

en: Show "Save draft" button
ja: "下書きを保存"ボタンを表示

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
ja: サーバーエラーによりメールを一通も送信することができませんでした。

en: This webform is currently not setup to send emails.
ja: このウェブフォームは現在メールを送信するように設定されていません。

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
ja: フォーラムの名前とコンテナを翻訳できるようにします。

en: All Day
ja: 全日

en: Bypass views access control
ja: ビューのアクセスコントロールを無視する

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Edit @section
ja: @section を編集

en: Edit this view to add a display.
ja: このビューを編集してディスプレイを追加する。

en: Add view from template
ja: テンプレートからビューを追加

en: View to insert
ja: 追加するビュー

en: The view to insert into this area.
ja: このエリアに追加するビュー。

en: Inherit contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルターを継承する

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ja: チェックが入っている場合、このビューには親と同じコンテクスチュアルフィルターが与えられます。

en: Recursion detected in view @view display @display.
ja: ビュー @view の ディスプレイ @display に再帰が検出されました。

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれていない</em>場合

en: Exception value
ja: 例外の場合の値

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ja: もしこの値を受け取った場合、フィルターは無視され、"すべての値"が適用されます

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ja: ビューや他の引数のタイトルをオーバーライドします。"%1" を最初の引数に、"%2" を二つ目の引数に、というように使用します。

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれている</em>、あるいはデフォルトの値が与えられている場合

en: Provide title
ja: タイトルを設定

en: Override breadcrumb
ja: パンくずのオーバーライド

en: Provide breadcrumb
ja: パンくずを設定

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
ja: 使用したいパンくず名を入力して下さい。パーセント記号を使った置換については、"タイトル"を参照してください。

en: Specify validation criteria
ja: 検証の条件を指定

en: Action to take if filter value does not validate
ja: 入力された値が検証に失敗した際に実行するアクション

en: Display all results for the specified field
ja: 指定されたフィールドの結果を全て表示する

en: Provide default value
ja: デフォルト値を指定

en: Show "Page not found"
ja: "ページが見つかりません" を表示

en: Display a summary
ja: 要約を表示

en: Display contents of "No results found"
ja: "結果がありません" の内容を表示

en: Skip default argument for view URL
ja: ビューの URL のデフォルトの引数を無視する

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ja: このビューの URL を構築する際に、このデフォルトの引数を含むかどうかを選択できます。デフォルトの引数を無視するのは、フィードなどの場合に役立ちます。

en: Number of records
ja: レコード数

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ja: コンテキスト内のデフォルトの並べ替え：並べ替え順

[ctx: Sort order]
en: Date
ja: コンテキスト内の日付：並べかえ順

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ja: 数値

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: 選択すると、このフィルターの複数のインスタンスは、まるで複数の値を同じフィルターに与えたように、一緒に動作することができます。この設定は "重複を減らす" 設定と互換性がありません。

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ja: 選択すると、フィルターに入力した数字がビューを制限することなく、むしろ除外されます。

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: グロッサリーモードはフィルターの値で使われる文字数に制限を設けます。これにより、サマリービューがグロッサリーとして動作することができます。

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ja: フィルターの値を何文字にするか。 1 に設定すると最初の文字がフィルターの値で始まるすべてのフィールドがマッチします。

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ja: タイトルやサマリーを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ja: URL パスを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。Postgres で大文字と小文字を区別する場合を除いては、使用しないでください。

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Create a label
ja: ラベルの作成

en: Enable to create a label for this field.
ja: このフィールドのラベル作成を有効にします。

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ja: このフィールドを非表示でロード可能にします。グループフィールドや他のフィールドでトークンとして使用するのによく用いられます。

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ja: このフィールドに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Create a CSS class
ja: CSS クラスの作成

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ja: このラベルに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Rewrite results
ja: 結果の書き換え

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
ja: このフィールドの出力のカスタムテキストや置換トークンでのオーバーライドを有効化します。

en: Replace spaces with dashes
ja: スペースをダッシュに置き換える。

en: External server URL
ja: 外部サーバーURL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ja: 完全な URL を用いた外部サーバーへのリンク。例: 'http://www.example.com' あるいは 'www.example.com'

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
ja: フィールドの最大の文字数へのトリムを有効化します。

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ja: 改行を HTML &lt;br&gt; タグに変換

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
ja: チェックを入れると改行文字（例: \n ）がすべて HTML の &lt;br&gt; タグに変換されます。

en: No results text
ja: 結果なしのテキスト

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ja: フィールドが数字の 0 を含む場合は「結果テキストなし」と表示できるようにする

en: Time hence
ja: 経過時間

en: Time hence (with "hence" appended)
ja: 経過時間 ("経過"を追加)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（未来の日時には前に "-" を付加）

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（過去の日時には前に "-" を付加）

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ja: 一連のデータがどのように表示されるか。カスタムアレイ／オブジェクトキーや print_r などが選択できます。

en: Full data (unserialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ無)

en: Full data (serialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ済)

en: A certain key
ja: 特定のキー

en: Which key should be displayed
ja: 表示するキー

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ja: データのキーを表示したければ、キーを入力する必要があります。

en: How many different units to display in the string.
ja: 文字列内の違いの数を表示

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: このフィルターは外部設置されていません。外部設置すると、ユーザーが変更できるようになります。

en: Expose filter
ja: フィルターを外部設置

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このフィルターは外部設置されています。もしも非表示にすると、ユーザーが変更できなくなります。

en: Hide filter
ja: フィルターを非表示

en: Expose operator
ja: オペレーターを外部設置

en: Allow the user to choose the operator.
ja: ユーザーがオペレーターを選択できるようにします。

en: Allow multiple selections
ja: 複数選択可能にする

en: Enable to allow users to select multiple items.
ja: ユーザーが複数項目の選択を可能にする

en: Remember the last selection
ja: 最後の選択を記憶する

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ja: ユーザーの最後の選択を記憶できるようにする

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ja: このフィルターが任意の外部設置フィルターでなければ、値を選択しなければなりません。

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ja: このリレーションシップを含まないアイテムの非表示を有効化

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: ソートは公開されていません。ユーザーが変更できるようにソートを公開します。

en: Expose sort
ja: ソートを公開する

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このソートは公開されています。非公開にするとユーザーが変更できなくなります。

en: Hide sort
ja: ソートを非公開にする

en: Provide description
ja: 説明を提供

en: Save & exit
ja: 保存・終了

en: Continue & edit
ja: 継続・編集

en: Update "@title" choice
ja: "@title" の選択を更新

en: Update "@title" choice (@number)
ja: "@title" の選択を更新（@number）

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
ja: ビューが保存されました。ビューは以下のリストから編集することができます。

en: Database overriding code
ja: データベースオーバーライドコード

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
ja: * 全ての変更は一時的に保存されています。保存ボタンをクリックすると、変更が恒久的に保存されます。キャンセルボタンをクリックすると、ビューが破棄されます。

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
ja: * 変更点はすべて一時的に保存されています。変更を永続化するには保存をクリックしてください。変更を破棄するにはキャンセルをクリックしてください。

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
ja: ビューのディスプレイを変更もしくは新しくディスプレイを追加する。

en: edit view name/description
ja: ビューの名前・説明を編集

en: analyze view
ja: ビューを分析

en: clone view
ja: ビューを複製

en: export view
ja: ビューをエクスポート

en: revert view
ja: ビューを戻す

en: delete view
ja: ビューを削除

en: Add !display
ja: !display を追加

en: @display_title details
ja: @display_title の詳細

en: Auto preview
ja: 自動プレビュー

en: Preview with contextual filters:
ja: コンテクスチュアルフィルターでプレビュー:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を「 / 」で分割してください。例: %example 。

en: Apply and continue
ja: 適用して続ける

en: @current of @total
ja: @total 中の @current

en: All displays (except overridden)
ja: すべてのディスプレイ （上書きを除く）

en: All displays
ja: すべてのディスプレイ

en: This @display_type (override)
ja: この@display_type （上書き）

en: View name and description
ja: ビューの名前と説明

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
ja: このビューの人間が読みやすい説明のための名前。空白を使うことができます

en: Create new filter group
ja: 新しくフィルターグループを作成

en: No filters have been added.
ja: フィルタが追加されていません。

en: Drag to add filters.
ja: ドラッグしてフィルターに追加してください。

en: Add and configure @types
ja: @typesを追加して設定

en: Configure @type: @item
ja: 設定 @type: @item

en: Show filters on the list of views
ja: ビューのリストのフィルターを表示する

en: Show advanced help warning
ja: Advanced Help の警告を表示する

en: Always show the master display
ja: マスターディスプレイを常に表示する

en: Always show advanced display settings
ja: 高度な表示設定を常に表示

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ja: 任意かつ単一選択の外部設置フィルターの「すべて」の値のラベル

en: Live preview settings
ja: ライブプレビューの設定

en: Automatically update preview on changes
ja: 自動的に変更のプレビューを更新

en: Show information and statistics about the view during live preview
ja: ライブプレビューでビューの情報と統計を表示

en: Above the preview
ja: プレビューの上

en: Below the preview
ja: プレビューの下

en: Show the SQL query
ja: SQLクエリーを表示

en: Show performance statistics
ja: パフォーマンス統計を表示

en: Disable JavaScript with Views
ja: Views の JavaScript を無効化する

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
ja: JavaScript に問題がある場合はこちらで無効化することができます。 Views UI の使い勝手は悪くなりますが、 JavaScript がなくても利用することができます。

en: Master
ja: マスター

en: There are no templates available.
ja: 利用可能なテンプレートがありません。

en: Display | Displays
ja[0]: ディスプレイ
ja[1]: ディスプレイ

en: Unformatted list
ja: フォーマットなしの一覧

en: HTML list
ja: HTMLリスト

en: Contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: Contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: filter criteria
ja: フィルター条件

en: Filter criterion
ja: フィルター条件

en: filter criterion
ja: フィルター条件

en: no results behavior
ja: 結果がないときの挙動

en: The node ID.
ja: ノードID。

en: The content title.
ja: コンテンツのタイトル。

en: The date the content was posted.
ja: コンテンツが投稿された日付。

en: The date the content was last updated.
ja: コンテンツが最後に更新された日時。

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ja: コンテンツタイプ（例；ブログの記事、フォーラム、ストリーなど）

en: Whether or not the content is published.
ja: コンテンツが掲載されているかどうか。

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ja: 現在のユーザーに閲覧権限が無ければ、非掲載のコンテンツを除外します。

en: Whether or not the content is sticky.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。固定されているコンテンツを一覧の始めにもってくるなら、降順を選択してください。

en: Provide a simple link to the content.
ja: コンテンツへの単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to edit the content.
ja: コンテンツの編集画面への単純なリンクを提供します。

en: Provide a simple link to delete the content.
ja: コンテンツを削除する単純なリンクを提供します。

en: The aliased path to this content.
ja: このコンテンツのエイリアス化されたパス。

en: Relate content to the user who created it.
ja: コンテンツを投稿したユーザーにコンテンツを関連付けます。

en: User has a revision
ja: ユーザーがリビジョンを所有

en: All nodes where a certain user has a revision
ja: 特定のユーザーがリビジョンを所有しているすべてのコンテンツ

en: Content revision
ja: コンテンツリビジョン

en: Content revision is a history of changes to content.
ja: コンテンツリビジョンは、コンテンツの変更の歴史です。

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
ja: コンテンツリビジョンと、リビジョンを作成したユーザーを結びつけます。

en: The revision ID of the content revision.
ja: コンテンツリビジョンのリビジョンのID

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ja: コンテンツリビジョンを削除する単純なリンクを提供します。

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ja: 閲覧権限でコンテンツをフィルタリングします。<strong>ベーステーブルに node を使用している場合は、必要ではありません。</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ja: コンテンツが新着または更新されていればマーカーを表示。

en: Show only content that is new or updated.
ja: 新着または更新されたコンテンツだけを表示。

en: Display the content with standard node view.
ja: 通常のノードビューでコンテンツを表示します。

en: Content ID from URL
ja: URL から取得したコンテンツ ID

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ja: このファイルに関連するコンテンツ。通常、このファイルはコンテンツのフィールドにあるため。

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ja: タクソノミーの「深さ」を許容する: 追加のコンテクスチュアルフィルターの値を通して修正されたターム ID （深さ付き）

en: Content authored
ja: 著者つきコンテンツ

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ja: 作成したユーザーにコンテンツを関連付けます。このリレーションシップは、ユーザーが作成したコンテンツアイテムごとにひとつのレコードを作成します。

en: Provide a simple link to cancel the user.
ja: ユーザーをキャンセルするシンプルなリンクを提供します。

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を無視できるようにします。このコンテクスチュアルフィルターの値によっては、クエリーに変更を加えません。コンテクスチュアルフィルターの値が URL によって指定されていて、URL の一部を無視する必要がある場合に、使用することができます。

en: View area
ja: ビューエリア

en: Insert a view inside an area.
ja: エリアの内側にビューを挿入。

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Use field template
ja: フィールドテンプレートを使用

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ja: このオプションにチェックを入れると Display Type と Separator グループの値が無視されることがあります。

en: Multiple field settings
ja: 複数フィールドの設定

en: Display all values in the same row
ja: すべての値を一行で表示

en: Display @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: Raw @column
ja: 未加工の@column

en: Link this field to the original piece of content
ja: このフィールドを元のコンテンツへリンクさせる

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
ja: このオプションを有効にすると、絶対リンクを出力します。行き先の指定があるリンクとしてパスを出力する場合に必要となります。

en: Link this field to its content revision
ja: このフィールドをコンテンツリビジョンにリンクする

en: Display field as the content type machine name.
ja: コンテンツタイプのシステム内部名称としてフィールドを表示。

en: Validate user has access to the content
ja: ユーザーがコンテンツへのアクセス権限を持っているか検証

en: Access operation to check
ja: アクセス動作をチェック

en: Filter value format
ja: フィルター値のフォーマット

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ja: 選択すると、1+2+3 の形式で複数の値を入力できます。必要となる JOIN の数のために、AND はこのフィルターを持つ OR として扱われます。

en: Load default filter from term page
ja: タームページからデフォルトのフィルターを読み込み

en: Filter value type
ja: フィルターの値のタイプ

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ja: ターム名フィルター値の URL に含まれるダッシュを空白に変換

en: Include untranslated content
ja: 未翻訳のコンテンツを含める

en: Enable to display different text for anonymous users.
ja: 匿名ユーザーを異なる文字列で表示することを有効化。

en: Type of user filter value to allow
ja: 許可するユーザーフィルター値のタイプ

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ja: 注意: あなたはこれを変更する権限をもっていません。もしもデフォルトのフィルタータイプを変更すると、この設定は失われ、もとに戻すことはできません。

en: PHP contextual filter code
ja: PHP コンテクスチュアルフィルターのコード

en: Change the way content is formatted.
ja: コンテンツの表示方法を変更する。

en: Change settings for this format
ja: このフォーマットの設定を変更

en: Change the way each row in the view is styled.
ja: ビューの各行の体裁を整える方法を変更します。

en: Hide attachments in summary
ja: サマリーの添付を隠す

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に、添付を表示するかどうかを変更します。

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に添付を非表示

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
ja: 現在選択中のアクセス制限の!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
ja: 現在選択中のキャッシュメカニズムの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
ja: 現在選択しているスタイルの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
ja: 現在選択している行スタイルの!settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
ja: 現在選択しているページャーの!settingsを調整することもできます。

en: Attachment position
ja: 添付位置

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにコンテクスチュアル・フィルターの値を継承させますか？

en: Block caching
ja: ブロック・キャッシング

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ja: このビューはサイトのこのパスにアクセスすると表示されます。パスは「 path/%/%/feed 」や「 path/%/%/rss.xml 」のようなものにするのがおすすめです。ビューで定義した各コンテクスチュアルフィルターに対して % をひとつずつ入れましょう。

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display はメニューを使用する設定となっていますが、メニューリンクのテキストが入力されていません。

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display は親メニューを使用する設定となっていますが、親メニューのリンクテキストが入力されていません。

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ja[0]: @count 件のアイテム、@skip 件をスキップ
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム、@skip 件をスキップ

en: @count item | Paged, @count items
ja[0]: @count 件のアイテム
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
ja: SQL リライトを無効にすると、 node_access チェックやその他 hook_query_alter() を実装しているモジュールの処理を無効化することになります。

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
ja: デフォルトでは、ビューが空の場合はテーブルが非表示となります。このオプションによって、中にテキストを差し込んだ空のテーブルの表示が可能となります。

en: All status
ja: すべての状態

en: No tags
ja: タグなし

en: No views match the search criteria.
ja: 検索条件にマッチするビューはありません。

en: Create a page
ja: ページを作成する

en: Create a menu link
ja: メニューリンクを作成

en: Include an RSS feed
ja: RSSフィードを含む

en: Feed path
ja: フィードパス

en: Feed row style
ja: フィード行スタイル

en: Create a block
ja: ブロックを作成

en: of fields
ja: フィールドのもの

en: of type
ja: タイプ指定

en: tagged with
ja: タグ付

en: without links
ja: リンクなし

en: teasers
ja: ティーザー

en: full posts
ja: 記事全体

en: titles
ja: タイトル

en: titles (linked)
ja: タイトル（リンク付き）

en: Number of hits
ja: ヒット数

en: Hide view
ja: ビューを非表示にする

en: @group (historical data)
ja: @group （履歴データ）

en: Tokens related to date field values.
ja: 日付フィールドの値に関連したトークン。

en: The date value.
ja: 日付の値

en: Relative default value
ja: デフォルトの相対日時

en: Multilingual - Internationalization
ja: 多言語 - 国際化

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
ja: 参照することができるノードのリストは、""参照""ディスプレイタイプを利用してビュー（ビューモジュール）により提供されることが可能です。

en: Views - Nodes that can be referenced
ja: ビュー - 参照することができるノード

en: No eligible view was found.
ja: 対象のビューが見つかりませんでした。

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
ja: 翻訳の自動ダウンロードと更新を提供

en: The name of the site (i.e. %site_name)
ja: このサイトの名称 [%site_name]

en: All included components in a hierarchical structure.
ja: 全ての項目は階層構造になっています。

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
ja: キーによって特定されるフィールドのデフォルト値。複数選択のための複数のデフォルト値はコンマで区切ります。

en: Label display
ja: ラベルの表示位置

en: Determines the placement of the component's label.
ja: コンポーネントのラベルの配置を定めます。

en: Save component
ja: 保存

en: The user roles associated with the user account.
ja: ユーザーアカウントに関連付けられたユーザー役割。

en: Brief URL
ja: 簡単なURL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ja: プロトコルとバックスラッシュのないURL。

en: Tokens related to arrays of strings.
ja: 文字列の配列に関連したトークン。

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
ja: このブロックには生成済みのコンテンツがあります。タイトルのみ翻訳することが可能です。

en: Make this block translatable
ja: このブロックは翻訳が可能

en: Show this block for these languages
ja: これらの言語に、このブロックを表示する

en: Save and translate
ja: 保存と翻訳

en: Makes contact categories and replies available for translation.
ja: コンタクトフォームのカテゴリと返信の翻訳を可能にします。

en: Delete translation
ja: 翻訳の削除

en: translated
ja: 翻訳済

en: not translated
ja: 未翻訳

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
ja: @item_name_multipleのための多言語オプションはありません。@container_nameのみ翻訳されます。

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
ja: ローカライズします。@item_name_multiple_capitalizedは、すべての言語に共通ですが、その名前と説明をローカライズすることができます。

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
ja: 翻訳する。異なる@item_name_multipleは、言語ごとに許可され、それらは翻訳することができます。

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
ja: 修正済み言語。@item_name_multiple_capitalizedは、グローバルな言語を持ち、
    その言語のページのためだけに表示されます。

en: Unsorted
ja: 未ソート

en: There are no @titles to display.
ja: 表示する @titles はありません。

en: Aggregation type
ja: アグリゲーションタイプ

en: Switch interface language to fit node language when creating or editing a translation. If not checked the interface language will be independent from node language. This may have some unintended effects like references not matching the node language.
ja: コンテンツの翻訳作成・編集時にその言語に合ったインターフェイスへ切り替えます。
    チェックされなかった場合は、インターフェイスの言語はノードの言語とは独立に設定されます。
    また参照がノードの言語とマッチしないなど、意図しない副作用が発生する可能性があります。

en: Path module form elements
ja: Path モジュールのフォーム要素

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: Customize field HTML
ja: フィールドの HTML のカスタマイズ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ja: 書き換え欄のトークン置換をこのクラスに使用可能です。

en: Customize label HTML
ja: ラベルの HTML のカスタマイズ

en: Customize field and label wrapper HTML
ja: フィールドとラベルのラッパー HTML をカスタマイズ

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ja: このフィールドとラベルを包む HTML エレメント（H1、H2 等）を選択してください。テーブルのように、フィールドとラベルが一緒にレンダリングされない場合は使用されない可能性があります。

en: Remove whitespace
ja: 空白を削除

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
ja: チェックすると出力の最初と最後の空白がすべて削除されます。

en: Hide rewriting if empty
ja: 空の場合はリライトを非表示

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ja: このフィールドが空の場合は、書き換えられたコンテンツを表示しません。

en: Thousands marker
ja: 3桁区切りの記号

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ja: このフィルターを訪問者へ表示し、変更できるようにする

en: Representative sort order
ja: 代表的な並び順

en: Subquery namespace
ja: サブクエリの名前空間

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ja: 高度。このリレーションシップが使用するサブクエリのネームスペースを入力してください。

en: Representative view
ja: 代表的なビュー

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ja: 高度。リレーションシップのサブクエリーを生成するのに、他のビューを使用します。これにより、フィルタリングやひとつ以上の並び替えが可能となります。ここでビューを選択すると、上記の並び替えのオプションは無効となります。ビューには、ベーステーブルの ID を唯一のフィールドとして持たせる必要があり、何種類化の並び順を持たせなくてはなりません。

en: Generate subquery each time view is run.
ja: ビューが実行されたときに毎回サブクエリを生成します。

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ja: これらのオプションを保存した時だけではなく、ビューを実行する度に、このリレーションシップのサブクエリーを再生成します。ビューに様々な変更を加える際のテストにだけ使用してください。警告: パフォーマンスを著しく低下させます。

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ja: この並び順を訪問者に表示し、値を変更できるようにする

en: This display is disabled.
ja: この表示は無効です

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
ja: このビューは欠損した関連を修正するための自動的に更新されました。このビューが動作し続けるためには、自動更新が正しく行われたことを確認してこのビューを保存する必要があります。

en: reorder displays
ja: ディスプレイを並べ替え

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ja: エラー: ディスプレイ @display は '@plugin' という名前のプラグインを参照していますが、そのプラグインは利用できません。

en: enable @display_title
ja: @display_title を有効化

en: view @display
ja: @display を表示

en: clone @display_title
ja: @display_title を複製

en: delete @display_title
ja: @display_title を削除

en: disable @display_title
ja: @display_title を無効化

en: undo delete of @display_title
ja: @display_title の削除を元に戻す

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
ja: そのビューはこの Views のバージョンに対応していません。
    views1 からのビューをお持ちの場合は drupal6 の環境をインストールしてそちらでインポートする必要があります。

en: Aggregation settings
ja: アグリゲーションの設定

en: Display extenders
ja: ディスプレイエクステンダー

en: Select extensions of the views interface.
ja: Views のインターフェースの拡張機能を選択してください。

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ja: あなたはパスエイリアスのあるディスプレイ %display の設定を行いました。これは望まない影響を生む可能性があるため内部パスを使ってください。

en: Configure aggregation settings for @type %item
ja: @type %item のアグリゲーションを設定

en: Select the aggregation function to use on this field.
ja: このフィールドで使用するアグリゲーション機能を選択してください。

en: Empty display extender
ja: 表示の拡張を空にする

en: Raw value from URL
ja: URL から取得して未処理の値

en: Apply (all displays)
ja: 適用 (すべてのディスプレイ)

en: Apply (this display)
ja: 適用 (このディスプレイ)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ja: フィード内で最新のコンテンツの日付。

en: The node ID to which the comment is a reply to.
ja: コメントの返信対象となるノードのノード ID 。

en: Comments of the node
ja: ノードのコメント

en:  new
ja:  新規

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: This is an alias of @group: @field.
ja: @group: @field のエイリアス。

en: @group (historical data): @field
ja: @group （履歴データ）: @field

en: Also known as: !also.
ja: 別名: !also.

en: @label (!name:delta)
ja: @label（!name:デルタ）

en: @label:delta
ja: @label:デルタ

en: Delta - Appears in: @bundles.
ja: デルタ - @bundles にあります。

en: No backlinks found.
ja: バックリンクは見つかりませんでした。

en: Popular (page)
ja: 人気（ページ）

en: Today (page)
ja: 今日（ページ）

en: Popular (block)
ja: 人気（ブロック）

en: Today (block)
ja: 今日（ブロック）

en: Today's popular content
ja: 今日の人気のコンテンツ

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: The taxonomy vocabulary description
ja: タクソノミーボキャブラリーの説明

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ja: 自動補完もしくはセレクトウィジェットで選択されたタクソノミーターム。

en: Representative node
ja: 代表的なノード

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択されたソート基準にそって、各タームに対する代表的なノードをひとつ取得します。

en: Content with term
ja: ターム付きのコンテンツ

en: Relate all content tagged with a term.
ja: タームでタグ付けされたすべてのコンテンツに関連します。

en: Has taxonomy term ID
ja: タクソノミータームIDを含む

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ja: 選択したタクソノミータームを含んでいればコンテンツを表示します。

en: Has taxonomy term
ja: タクソノミータームを含む

en: Taxonomy terms on node
ja: ノードのタクソノミーターム

en: All taxonomy terms
ja: すべてのタクソノミーターム

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ja: 選択したタクソノミータームやその子が含まれている場合に、コンテンツを表示します。より複雑なため、階層のないバージョンよりオプションは少ないです。

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ja: タクソノミータームIDを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy terms (with depth)
ja: タクソノミータームを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ja: 階層指定付きのタクソノミータームIDを持つ

en: @entity using @field
ja: @fieldを使用している@entity

en: Taxonomy term ID from URL
ja: URL から取得するタクソノミーターム ID

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択した並び替えの基準に従って、各ユーザーの代表的なノードをそれぞれひとつ取得します。

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
ja: チェックを入れると、このフィールドの複数の値を同じ行に表示します。チェックがなければ、このフィールドの各値はそれぞれ別々の行に表示されます。グループ分けを使用する場合、この設定を活かすためには "エンティティID" によるグループ分けを行うようにしてください。

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ja: MIMEテキスト（例: "image/jpeg"）の代わりに、ファイルタイプを表すアイコンを表示

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ja: デフォルトのフィルターをノードページから読み込みます。関連するタクソノミーブロックに便利です。

en: Path component
ja: パスコンポーネント

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ja: 番号は 1 から始まります。すなわち、ページ admin/structure/types であれば、3 番目のパスコンポーネントは "types" となります。

en: Use aggregation
ja: アグリゲーションを使用

en: Display title may not be empty.
ja: ディスプレイのタイトルを空にはできません。

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ja: フィルター値が<em>利用可能でない</em>時

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ja: フィルター値が<em>利用可能</em>あるいはデフォルトが与えられている時

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ja: このディスプレイはコンテクスチュアルフィルターへのソースを持ちません。よって、「デフォルトを提供」を選択しないかぎりコンテクシュアルフィルターの値は利用できません。

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
ja: 表示する項目の数。制限を加えない場合は 0 を入力してください。

en: The contextual filter values is provided by the URL.
ja: コンテクスチュアル・フィルターの値がURLに与えられていません。

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ja: セットされた場合このコメントはクエリに埋め込まれ SQL サーバーに渡されます。これはログやデバッグに役立ちます。

en: Count DISTINCT
ja: DISTINCT を数える

en: Provide default field wrapper elements
ja: デフォルトのフィールドラッパー要素を提供

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ja: インラインのフィールドは、ひとつひとつ区切るのではなく、隣合わせで表示されます。ブロックエレメント、特に本文フィールドやその他フォーマット適用のHTMLのように、この設定が効かないフィールドもあることに注意してください。

en: Show the empty text in the table
ja: 空メッセージをテーブル内に表示

en: Datetime
ja: 日時

en: Image Style
ja: イメージスタイル

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
ja: メニューとメニュー項目は<a href="@configure_menus">メニュー管理ページ</a>で翻訳することができます。

en: Default language for content types with Multilingual support disabled.
ja: 多言語サポートを無効にした時に使用されるコンテンツタイプのデフォルト言語

en: The site's default language (Default behaviour).
ja: サイトのデフォルト言語（規定の仕様）

en: Language neutral (Recommended).
ja: ニュートラル言語（推奨）

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
ja: <strong>Warning</strong>: デフォルトの言語を変更は、予期せぬ文字列の翻訳に影響を与えるかもしれません。翻訳のために <a href="@configure-strings">source language</a>を確認し、また<a href="@i18n_string-help">String translation</a>についてさらに確認してください。

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
ja: ブロックの多言語オプションを設定するには、<a href="@configure_blocks">ブロックの管理ページに移動</ a>を参照してください。

en: The root term of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのルートターム。

en: The size of the file, in bytes.
ja: バイト表記のファイルサイズ。

en: Menu Breadcrumb
ja: メニューパンくず

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Language types
ja: 言語タイプ

en: Pop-up calendar
ja: ポップアップカレンダー

en: Start date only
ja: 開始日時のみ

en: End date only
ja: 終了日時のみ

en: Display dates using the @format format
ja: 日付の表示形式は @format が使用されています。

en: Default date
ja: デフォルトの日付

en: No default value
ja: デフォルトの値はなし

en: Default end date
ja: デフォルトの終了日

en: Time increments
ja: 時間の間隔

en: 10 minute
ja: 10分

en: 30 minute
ja: 30分

en: Select the date attributes to collect and store.
ja: 収集して保存する日時の属性を選択します。

en: Date attributes to collect
ja: 収集するための日時の属性

en: Collect an end date
ja: 終了日時を収集する

en: The End date must be greater than the Start date.
ja: 終了日は開始日よりも後でなければなりません。

en: !start-date to !end-date
ja: !start-date から !end-date

en: The value input for field %field is invalid:
ja: フィールド  %field  に入力された値は無効です:

en: The value input for field %field is invalid.
ja: %fieldフィールドに入力された値は無効です。

en: The value @date does not match the expected format.
ja: 値 @date は、期待された形式と一致していません。

en: The timezone has been set to !value_link.
ja: タイムゾーンは!value_linkに設定されています。

en: The first day of the week has been set to !value_link.
ja: 週の最初の日は!value_linkに設定されています。

en: site first day of week settings
ja: サイトの週初めの曜日の設定

[ctx: datetime]
en: Date
ja: 日付

[ctx: datetime]
en: Time
ja: 時間

en: E.g., @date
ja: 例： @date

en: The path component of the URL.
ja: URL のパスコンポーネント。

en: Unaliased URL
ja: エイリアスなし URL

en: The specific value of the array.
ja: 配列の特定の値。

en: Token registry
ja: トークンレジストリ

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ja: メールに利用可能なトークンのリストは次のとおりです。

en: Private fields are shown only to users with results access.
ja: 結果へアクセスできるユーザーにのみプライベートのフィールドが表示されます。

en: Download range options
ja: ダウンロード範囲のオプション

en: All submissions
ja: すべての送信

en: Only new submissions since your last download
ja: 最後に行ったダウンロード以降の新しい送信のみ

en: Only the latest
ja: 最新のみ

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
ja: ユーザーが title 属性を入力することを許可

en: Default link 'title' Attribute
ja: デフォルトのリンク 'title' 属性

en: Link "title" attribute
ja: リンク "title" 属性

en: file from !field_name
ja: !field_name のファイル。

en: Hide empty column
ja: 空の列を隠す

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ja: フィルターのオペレーターが不正です: @filter。

en: No valid values found on filter: @filter.
ja: 不正な値が見つかりました: @filter。

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ja: 値@valueはフィルター: @filterに対する@operatorの配列ではありません。

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: チェックがついていない箇所では、HTML要素を個別でカスタマイズしていないフィールドにはwrapperやラベル、あるいはその両方が適用されません。この項目を使用して、デフォルトでの表示になっているビューを減らし、CSSがより適用されるようにできます。

en: Determines which language will be set for newly created content of types that don't have Multilingual support enabled.
ja: 新規に作成し、多言語サポートを無効にしているコンテンツタイプにおいてどの言語を設定するかを決定します。

en: You can find some more per content type options on the <a href="@configure_content">Content types administration page</a>.
ja: <a href="@configure_content">コンテンツタイプ管理ページ</a>でコンテンツタイプごとのオプションを設定できます。

en: Select source view mode or form
ja: ビューモードまたはフォームからソースを選択

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
ja: 選択したビューからフィールドグループを現在のディスプレイに複製します。

en: Max length of title field
ja: タイトルフィールドの最大幅

en: The max length of the link title must be numeric.
ja: リンクタイトルの最大幅は数値である必要があります。

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
ja: リンクタイトルの最大幅は255文字より大きくできません。

en: The title of the link.
ja: リンクのタイトル

en: The URL of the link.
ja: リンクのURL

en: Uploaded file.
ja: アップロードされたファイル。

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
ja: タクソノミータームはコンテンツの分類に使用されます。

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
ja: ボキャブラリーは関連するタクソノミータームを含みます。これらはコンテンツの分類に使用されます。

en: Whether the comment is published or unpublished.
ja: コメントが掲載か非掲載か。

en: Whether the user is active or blocked.
ja: ユーザーがアクティブかブロックされているか。

en: Link the user picture to the user's profile
ja: ユーザーの写真をユーザーのプロフィールにリンクさせます。

en: Specify which display or custom url this display will link to.
ja: このディスプレイのリンク先となるディスプレイあるいはカスタムURLをしていしてください。

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
ja: <p>このリンクでは下記のトークンを利用可能です。</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ja: 続きへのリンクが指している Drupal 内部パスあるいは外部 URL。この設定は、上記のリンク表示設定を上書きすることに注意してください。

en: The date the user last accessed the site.
ja: ユーザーが最後にサイトにアクセスした日時。

en: Link to entity
ja: エンティティへリンク

en: Same as Default date
ja: デフォルトの日付と同じ

en: Repeating date
ja: 日付を繰り返し

en: View: @view - Display: @display
ja: ビュー： @view - ディスプレイ： @display

en: Overview of fields used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているフィールド一覧。

en: Transform the case
ja: 大文字・小文字を変換

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
ja: URL パスを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
ja: 「カスタム」の場合の日付フォーマットについては <a href="http://us.php.net/manual/ja/function.date.php" target="_blank">PHP ドキュメント</a>をご覧ください。その他の場合は表示する時間単位の数を入力してください。デフォルトは 2 です。

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
ja: この関連をフィルターで参照するときに表示される管理用ラベルの編集などを行います。

en: Representative sort criteria
ja: 代表的な並び替えの基準

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ja: 並び替え基準は、各行で代表的なアイテムをどのように得るか決定するため、リレーションシップによって持ち込まれるデータに適用されます。例えば、ユーザーごとに最新のノードを表示するには、「コンテンツ: 更新日時」を選択します。

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ja: 上記で選択した並び替えの基準を使用する順番。

en: And/Or, Rearrange
ja: And/Or 、並べ替え

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: Custom admin theme for the Views UI
ja: Views UI のカスタム管理用テーマ

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
ja: 場合によっては Views UI の異なる管理用テーマを使いたくなることがあるかもしれまえん。

en: No fields have been used in views yet.
ja: ビューで使用されているフィールドがまだありません。

en: Provide a simple link to approve the comment.
ja: コメントを承認する単純なリンクを提供します。

en: Author uid
ja: 投稿者 uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ja: @fieldセットのある@entityをファイルに関連付けます。

en: image from !field_name
ja: !field_name の画像

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ja: 各 @entity を画像にセットされた @field に関連付ける。

en: The tid of a taxonomy term.
ja: タクソノミータームのID。

en: The user permissions.
ja: ユーザー権限。

en: First and last only
ja: 最初と最後のみ

en: Multiple-value handling
ja: 複数の値の取り扱い

en: Filter to items that share all terms
ja: すべてのタームを共有するアイテムに絞り込む

en: Filter to items that share any term
ja: いずれかのアイテムを共有するアイテムに絞り込む

en: Use formatted username
ja: フォーマット済みのユーザー名を使用

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
ja: チェックを入れると、システムによってユーザー名にフォーマットが適用されます。チェックが無ければ、未処理のまま表示されます。

en: Link to user's profile
ja: ユーザーのプロフィールにリンク

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
ja: <em>デフォルト</em>を使うとサイト全体の画像スタイルが<a href="!account-settings">アカウント設定</a>のユーザー画像セットに使用されます。

en: You don't have translatable entity types.
ja: 翻訳可能なエンティティタイプがありません。

en: Use a pager
ja: ページャーを使用する

en: This form has received the maximum number of entries.
ja: このフォームは最大エントリー数を受け付けました。

en: Total submissions limit
ja: 全送信回数の制限

en: Limit the total number of allowed submissions.
ja: 送信可能な数を制限します。

en: Per user submission limit
ja: ユーザーごとの送信回数の制限

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
ja: ユーザーごとの送信回数を !count に制限 !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
ja: 全送信回数を !count に制限 !timespan

en: @count total
ja: 全 @count 件

en: @count new since @date
ja: @date 以降に新規 @count 件

en: Only the latest !number submissions
ja: 最新 !number 件分の送信のみ

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
ja: !start からはじまり、必要に応じて !endで 終わる全ての送信

en: The webform node this submission was generated from.
ja: この送信が行われたウェブフォームノード。

en: Webform Node
ja: ウェブフォームノード

en: The user who sent the webform submission.
ja: ウェブフォーム送信を行ったユーザー。

en: Webform Submission User
ja: ウェブフォーム送信ユーザー

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The human-readable name of the view.
ja: ビューの表示用名称。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The machine-readable name of the view.
ja: ビューのシステム内部名称。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ja: リンクにカーソルを重ねた際に多くのブラウザーがツールチップとして表示する "title" のテキストに配置するテキスト。

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ja: ここが空の時、フィールドを隠すことができます。フィールドラベルや、書き直された内容は表示されますので注意が必要です。ラベルを隠すにはスタイルや行スタイルの設定を空のフィールドにしてください。書きなおされたコンテンツを隠すには、「空の場合はリライトを非表示」にチェックを入れます。

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Devel message(dpm)
ja: Devel メッセージ（ dpm ）

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
ja: Devel ロギング（ tmp:/drupal_debug.txt ）

en: Page region to output performance statistics/debug messages
ja: パフォーマンス統計やデバッグメッセージを出力するためのページリージョン

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ja: ユーザーID以外のフィールドが必要なら、コメント: 投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Last comment uid
ja: 最新コメントuid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
ja: ノードの最後のコメントの作成者のユーザー ID 。

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ja: コンテンツを投稿したユーザー。ユーザーID以外のフィールドが必要であれば、コンテンツ:投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Link field to the node if there is no comment.
ja: コメントがなければフィールドをノードにリンクさせます。

en: Convert spaces in term names to hyphens
ja: ターム名に含まれるスペースをハイフンに変換

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
ja: これによってリンクが Views タクソノミータームの引数といっしょに動作します。

en: Use rendered output to group rows
ja: レンダリング結果をグループの行に使用

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ja: 有効化されるとグルーピングフィールドのレンダーアウトプットが行のグルーピングに使用されます。

en: Export menu blocks.
ja: メニューブロックをエクスポートします。
