DataPublic (7.x-1.0-beta2) - en to ar translation catalogue (1297 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: CCK
ar: عدة بناء المحتوى

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: استرجاع الإعدادات الافتراضية

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Markup
ar: ترميز

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: approve
ar: موافقة

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Private
ar: خاص

en: Groups
ar: مجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الردود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Access control
ar: صلاحيات الوصول

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: On
ar: في

en: For
ar: لـ

en: Last Updated
ar: اخر تحديث

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Resources
ar: مصادر

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: all
ar: الكل

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: File path
ar: مسار الملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: Response
ar: الجواب

en: Block settings
ar: إعدادات الصناديق

en: Comment form
ar: نموذج التعليق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Hierarchy
ar: التدرج

en: Multiple
ar: متعدد

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: التصنيف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: ‹
ar: ▸

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: up
ar: فوق

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en:  ›
ar:  ◂

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: settings
ar: إعدادات

en: Back
ar: رجوع

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: الحقل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: المساعدة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: الرؤى

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: URL
ar: العنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Form ID
ar: رقم الاستمارة

en: Manage
ar: تسيير

en: Refresh
ar: تحديث

en: link
ar: رابط

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: results
ar: النتائج

en: search
ar: ابحث

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: حلة

en: Layout
ar: التنسيق

en: Timestamp
ar: التوقيت الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Component
ar: عنصر

en: ID
ar: المعرف ID

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: Permitted file extensions
ar: امتدادات الملفات المسموح بها

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: رفع

en: Picture
ar: الصورة

en: Paths
ar: مسارات

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: Promoted
ar: مُرَقَّى

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: Optional Title
ar: عنوان اختياري

en: No Title
ar: بدون عنوان

en: Link Title
ar: عنوان الرابط

en: Open link in new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: term
ar: مصطلح

en: The name of the menu.
ar: اسم القائمة.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ar: اختياري. في كل قائمة، تترتب الروابط ابتداء بالأخف وانتهاء بالأثقل.

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Done
ar: تمّ

en: Post
ar: المحتوى

en: Submitted
ar: تم الإرسال

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Display links
ar: اعرض الروابط

en: Page
ar: الصفحة

en: Pager ID
ar: معرّف ناقل الصفحات

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Taxonomy terms
ar: الوسوم

en: Submission information
ar: معلومات الإرسال

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: شعار الموقع

en: Node types
ar: أنواع العقد

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Public registrations
ar: التسجيلات العامة

en: Only site administrators can create new user accounts.
ar: يمكن للإداريين فقط إنشاء حسابات مستخدمين جديدة.

en: Not found
ar: غير موجود

en: Module
ar: الوحدة

en: Off
ar: إيقاف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Never
ar: أبدا

en: Up to date
ar: محَدَّث

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Selected
ar: محدد

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: From
ar: من

en: Aggregator category
ar: فئة التجميع

en: Aggregator feed
ar: التغذية الراجعة

en: Feed description
ar: وصف التلقيم

en: Aggregator item
ar: عنصر المجمع

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Input format
ar: نسق إدخال

en: Signature
ar: التوقيع

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Source string
ar: نص المصدر

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مُثَبَّت أعلى القوائم

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: Poll duration
ar: مدة استطلاع الرأي

en: Poll votes
ar: أصوات الاستبيان

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: المعرف ID للمعجم

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Term name
ar: اسم المفردة

en: User role
ar: دور المستخدم

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو مساو

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: غير مساو لـ

en: Average
ar: متوسط

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Conditions
ar: الشروط

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Mode
ar: النمط

en: Normal
ar: طبيعي

en: Items
ar: أخبار

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: اعلى

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: This field is required.
ar: هذا الحقل ضروري.

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: توسيع النطاق

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: بالشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Prev
ar: السابق

en: System
ar: النظام

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Current
ar: الحالي

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Terms
ar: المصطلحات

en: Desc
ar: تنازلي

en: Code
ar: الكود

en: Owner
ar: المالك

en: OR
ar: أو

en: node
ar: عقدة

en: General
ar: عام

en: Calendar
ar: التقويم

en: Method
ar: الطريقة

en: Recent posts
ar: المحتوى الحديث

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Day
ar: باليوم

en: Table
ar: جدول

en: Events
ar: الفعاليات

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: All views
ar: في كل العروض

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: !time ago
ar: منذ !time

en: Other
ar: آخر

en: Align
ar: المحاذاة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Navigation
ar: الإبحار

en: Basic
ar: الأساسي

en: Link URL
ar: رابط

en: List type
ar: نوع اللائحة

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: الدور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Blog
ar: المدونة

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: Users
ar: المستخدمين

en: Not installed
ar: غير مركب

en: Referrer
ar: أحال إليه

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site حاليا تحت الصيانة. يعود قريبا. شكرا على صبرك.

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Square
ar: ميدان

en: Both
ar: جميعهم

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Provider
ar: المزود

en: <All>
ar: <الكل>

en: Edit view
ar: تحرير الرؤية

en: Clone
ar: استنساخ

en: Administer views
ar: إدارة الرؤى

en: Default Views
ar: الرؤى الإفراضي

en: Ascending
ar: تصاعديا

en: Descending
ar: تنازليا

en: Normal menu item
ar: عنصر القائمة العادي

en: Down
ar: أسفل

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات المكشوفة

en: Order
ar: الترتيب

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ar: يجب أن يتكون اسم الرؤية من الحروف اللاتينية والأرقام والشرطات السفلى فقط.

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Plain
ar: عادي

en: Position
ar: الوضع

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Last checked
ar: أخر تحقق

en: Preformatted
ar: منسق مسبقا

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: fields
ar: خانات

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Operation
ar: عملية

en: reply
ar: رد

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Protocol
ar: النظام

en: with comments
ar: مع تعليقات

en: without comments
ar: بلا تعليقات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: comments
ar: تعليقات

en: Full
ar: كامل

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Guam
ar: غوام

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Palau
ar: بالاو

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Hidden
ar: مخفي

en: Approved
ar: معتمد

en: Undefined
ar: غير معرف

en: normal
ar: عادية

en: Show
ar: عرض

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: أدخل مسارات دروبال: عنوان صفحة واحد في كل سطر. علامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. على سبيل المثال %blog هو مسار المدونات، %blog-wildcard لمدونة كل مستخدم. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Other queries
ar: استفسارات أخرى

en: WIDTHxHEIGHT
ar: العرض×الارتفاع

en: Maximum file size per upload
ar: أقصى حجم للملف المرفوع

en: Change
ar: تغيير

en: English
ar: إنجليزية

en: in
ar: في

en: Edit term
ar: حرر المفردة

en: Countries
ar: الدول

en: Clear
ar: مسح

en: menu
ar: قائمة

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل المتن

en: Source
ar: المصدر

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Undo
ar: تراجع

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات دون موافقة الإداريين.

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Languages
ar: اللغات

en: Features
ar: الخصائص

en: Today
ar: اليوم

en: Activity
ar: النشاط

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: Query
ar: استفسار

en: Moderate
ar: مراقبة

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Math question
ar: سؤال حسابي للتحقق

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: hour
ar: ساعة

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Map
ar: خريطة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: None.
ar: لا شيء.

en: Fixed
ar: ثابت

en: Revert
ar: استرجع

en: Are you sure you want to delete %label?
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد حذف %label?

en: Empty
ar: فارغ

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: The settings have not been saved because of the errors.
ar: لم يتم حفظ الإعدادات بسبب الأخطاء.

en: Open in new window
ar: افتح في نافذة جديدة

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Autocomplete taxonomy
ar: أكمل التصنيف آليا

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف صندوق %name؟

en: White
ar: أبيض

en: warning
ar: تحذير

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Blocked
ar: ممنوع

en: or
ar: أو

en: Results
ar: النتائج

en: open
ar: مفتوح

en: Visitor
ar: الزائر

en: Promote
ar: رَقِّ

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Video
ar: فيديو

en: Style
ar: نمط

en: Forums
ar: المنتديات

en: Superscript
ar: نص علوي

en: revert
ar: استرجاع

en: Revision
ar: مراجعة

en: Session
ar: الجلسة

en: Missing
ar: مفقود

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Installed
ar: مثبت

en: Last modified
ar: آخر تحديث

en: Reversed
ar: معكوس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Reverse
ar: عكس

en: Length of trimmed posts
ar: طول مقطتفات المواضيع

en: 200 characters
ar: 200 حرف

en: 400 characters
ar: 400 حرف

en: 600 characters
ar: 600 حرف

en: 800 characters
ar: 800 حرف

en: 1000 characters
ar: 1000 حرف

en: 1200 characters
ar: 1200 حرف

en: 1400 characters
ar: 1400 حرف

en: 1600 characters
ar: 1600 حرف

en: 1800 characters
ar: 1800 حرف

en: 2000 characters
ar: 2000 حرف

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ar: أقصى عدد للحروف في مقتطفات المواضيع. يستخدم دروبال هذا الرقم ليحدد الطول الذي سيتم بناء عليه قطع المواضيع. تستخدم المقتطفات كمثير للعقدة يعرض في الصفحة الرئيسية، وفي تلقيمات إكس.إم.إل... لتوقف المثيرات، غير القيمة إلى "غير محدود". لاحظ أن هذه القيمة تؤثر على المحتوى الجديد أو المحدث فقط، ولن تؤثر على المقتطفات الموجودة فعلا.

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Not published
ar: لم ينشر

en: MB
ar: م.بايت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ar: تحدد إعدادات بي.إتش.بي أقصى حجم للملفات المرفوعة ب %size.

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Color scheme
ar: خطة الألوان

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Document
ar: وثيقة

en: RSS Feed
ar: تلقيمة RSS

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Relationship
ar: العلاقة

en: relationships
ar: العلاقات

en: image
ar: صورة

en: Oldest first
ar: الأقدم أولاً

en: Sort criteria
ar: معايير الترتيب

en: <Hidden>
ar: <مخفي>

en: Parent menu item
ar: عنصر القائمة الأصل

en: Themes
ar: الحلل

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Loading...
ar: تحميل...

en: !name field is required.
ar: حقل "!name" ضروري.

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Sticky
ar: مثبت

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Ok
ar: حسنًا

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: disable
ar: تعطيل

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Submissions
ar: الإرسالات

en: Analysis
ar: التحليل

en: Clear Form Submissions
ar: مسح إرسالات الاستمارة

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف كل إرسالات هذه الاستمارة؟

en: Are you sure you want to delete this submission?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الإرسال؟

en: Submitted values are
ar: القيم المرسلة هي

en: webform
ar: استمارة ويب

en: responses
ar: أجوبة

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ar: أنشئ استمارة جديدة استفتاء يكون متاحا للمستخدمين. يتم حفظ الإرسالات والإحصاءات ويتاح الوصول إليها للمستخدمين المميزين.

en: Mandatory
ar: إجباري

en: E-mail to address
ar: عنوان البريد الإلكتروني المرسل إليه

en: Parent Fieldset
ar: مجموعة الحقول الأم

en: Submission #@sid
ar: الإرسال #@sid

en: Previous submission
ar: الإرسال السابق

en: Next submission
ar: الإرسال التالي

en: Submitted by !name
ar: تم الإرسال من طرف !name

en: Next Page >
ar: التالي >

en: < Previous Page
ar: < السابق

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Left Blank
ar: متروك فارغا

en: User entered value
ar: أدخل المستخدم قيمة

en: Average submission length in words (ex blanks)
ar: معدل طول الإرسال بالكلمات (الفراغات سابقا)

en: Questions
ar: الأسئلة

en: low
ar: منخفضة

en: medium
ar: متوسط

en: high
ar: عالية

en: Slogan
ar: الشعار

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ar: تعرض الصفحة الأولى المحتوى الموجود في هذا المسار النسبي. إذا كنت لا تستخدم المسارات النظيفة، أدخل الجزء بعد ?q=". إذا لم تكن متأكدا، أدخل "node".

en: Image crop
ar: قص الصورة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Display on separate page
ar: في صفحة منفصلة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: CAPTCHA
ar: التحقق

en: Examples
ar: أمثلة

en: Code settings
ar: إعدادات التخزين

en: Font settings
ar: إعدادات الخطوط

en: small
ar: صغير

en: large
ar: كبير

en: Character spacing
ar: الفواصل بين الحروف

en: What code is in the image?
ar: ما هو الرمز الموجود في الصورة؟

en: Show blocks
ar: عرض الصناديق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to page @number
ar: الذهاب إلى الصفحة @number

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: أدخل العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Copy
ar: نسخ

en: Information
ar: معلومات

en: Variables
ar: المتغيرات

en: PHP Code
ar: كود PHP

en: Translated
ar: مترجم

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: The block has been created.
ar: تم إنشاء الصندوق.

en: The content of the block as shown to the user.
ar: محتوى الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Menus
ar: القوائم

en: Above
ar: أعلاه

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Text area
ar: مساحة نص

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Content types that can be referenced
ar: أنواع المحتوى التي تمكن الإشارة إليها

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (no link)
ar: العنوان (بدون رابط)

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Form
ar: النموذج

en: Debug
ar: تنقيح

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Publish
ar: انشر

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Redo
ar: إعادة

en: Italic
ar: مائل

en: Editor
ar: محرر

en: Hide
ar: إخفاء

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: Submission settings
ar: إعدادات الإرسال

en: Global
ar: عالمي

en: Blue
ar: أزرق

en: file system
ar: نظام الملفات

en: Source code
ar: شفرة المصدر

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
ar: يخزن نظام القوائم مسارات النظام فقط، لكن سيستخدم المسار البديل للعرض. حُفِظ %link_path على الصورة %normal_path

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Subscript
ar: مخطوطة

en: Indent
ar: أدنى

en: Outdent
ar: أعلى

en: Unlink
ar: فك ارتباط

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: From name
ar: اسم المرسل

en: From address
ar: من العنوان

en: KB
ar: ك.بايت

en: Extension
ar: امتداد

en: Space
ar: فراغ

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Bullet list
ar: قائمة نقط

en: Available
ar: متوفّر

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Rearrange
ar: إعادة الترتيب

en: ok
ar: حسنا

en: empty
ar: فارغ

en: Aggregator
ar: مجمع

en: Values
ar: قيم

en: Raw
ar: سطر

en: Attach to
ar: إرفاق إلى

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ar: المسار %url ليس صحيحا. من فضلك أدخل مسارا كاملا، مثل http://www.example.com/feed.xml.

en: New custom content
ar: محتوى مخصص جديد

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ar: قم بإنشاء جزء مخصص بالكامل من محتوى HTML.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: Remove this item
ar: حذف العنصر

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Use pager
ar: استخدم ناقل الصفحات

en: Items to display
ar: عناصر للعرض

en: Offset
ar: الإزاحة

en: More link
ar: رابط المزيد

en: More link text
ar: النص الخاص برابط المزيد

en: Top level book
ar: كتاب المستوى الأعلى

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Print
ar: الطباعة

en: Locked
ar: مقفل

en: Account
ar: الحساب

en: Data
ar: المعطيات

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: No name
ar: لا يوجد اسم

en: Node count
ar: عدد العقد

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: Finish
ar: إنهاء

en: Search help
ar: مساعدة في البحث

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Or
ar: أو

en: Underline
ar: خط سفلي

en: Cut
ar: قص

en: Paste
ar: لصق

en: About
ar: حول

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Default picture
ar: الصورة المبدئية

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ar: مسار الصورة الشخصية التي تعرض للمستخدمين الذين لم يختاروا صورة شخصية لأنفسهم. اتركها خالية كي لا تعرض صورة.

en: Update mode
ar: نمط التحديث

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: and
ar: و

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Submission deleted.
ar: تم حذف الإرسال.

en: field
ar: حقل

en: Depends on: !dependencies
ar: يعتمد على: !dependencies

en: clone
ar: استنساخ

en: Week @week
ar: الأسبوع @week

en: Translate
ar: ترجمة

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ar: فشل استيراد الترجمة، لتعذر قراءة الملف %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" كان متوقعا، و لكن لا يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid_plural" كان متوقعا و لكن لم يوجد على السطر %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ صياغي في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgid" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr[]" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgstr" غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: هناك مقطع غير متوقع في السطر %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ar: انتهى ملف الترجمة %filename بشكل غير متوقع في السطر %line.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Element
ar: عنصر

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-enabled">مُفَعَّل</span>)

en: Effect
ar: التأثير

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Original text
ar: النص الأصلى

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Acronym
ar: اختصار

en: original
ar: الأصلية

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: Debugging
ar: تصحيح الأخطاء

en: Inherit
ar: مشتق

en: pixels
ar: بكسلات

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ar: الأبعاد القصوى المسموح بها للصور (مثلا 640x480). ادخل 0 لاطلاق الأبعاد بلا حدود. ان أتيح <a href="!image-toolkit-link">عدة معالجة صور</a> على الخادوم سيتم تقليص أبعاد أي صور تتعدى الحد المسموح به.

en: Display format
ar: صيغة العرض

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Display type
ar: نوع العرض

en: export
ar: تصدير

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: translate
ar: ترجمة

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: outdated
ar: قديمة

en: <strong>@language_name</strong> (source)
ar: <strong>@language_name</strong> (الأصل)

en: add translation
ar: إضافة ترجمة

en: Translations of %title
ar: ترجمات %title

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Variants
ar: المتغيرات

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل !name.

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Comma
ar: فاصلة

en: Show All
ar: إظهار الجميع

en: Theming information
ar: بيانات التحلية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: This will override any other link you have set.
ar: سيلغي هذا أي رابط أخر قمت بحفظه

en: Text to display for anonymous users
ar: النص الذي يظهر للمستخدمين المجهولين

en: Default style
ar: الشكل الافتراضي

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Edit string
ar: تحرير المقطع

en: locale
ar: المحلية

en: Per page
ar: لكل صفحة

en: Per user
ar: لكل مستخدم

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Enabled, with translation
ar: مفعّل، مع الترجمة

en: Draft
ar: مسودة

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ar: لا توجد إرسالات لهذه الاستمارة. <a href="!url">مشاهدة هذه الاستمارة</a>.

en: Sum
ar: المجموع

en: sorted by
ar: تصنيف بحسب

en: Numbered list
ar: قائمة مرقمة

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: form
ar: استمارة

en: Basic options
ar: الخيارات الأساسية

en: New component name
ar: اسم المكون الجديد

en: Delete the %name fieldset?
ar: حذف مجموعة الحقول %name؟

en: Showing all results.
ar: تظهر كل النتائج

en: @total results total.
ar: @total نتائج في المجموع.

en: Submissions for this form are closed.
ar: الإرسالات في هذه الاستمارة مغلقة.

en: You do not have permission to view this form.
ar: ليست لديك صلاحية مشاهدة هذه الاستمارة.

en: You have already submitted this form.
ar: لقد أرسلت هذه الاستمارة سابقا.

en: Form: !form
ar: الاستمارة: !form

en: Form components
ar: مكونات الاستمارة

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Align left
ar: محاذاة يسار

en: Align center
ar: محاذاة بالمنتصف

en: Align right
ar: محاذاة يمين

en: Paste Text
ar: لصق النص

en: Paste from Word
ar: لصق من Word

en: Remove format
ar: حذف التنسيق

en: Font style
ar: نوع الخط

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Skipping broken view @view
ar: يجري تخطي الرؤية العاطلة @view

en: Ajax callback for view loading.
ar: الرد Ajax لتحميل الرؤية.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: File size display
ar: عرض حجم الملف

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يسبق الرقم مثل رموز العملات

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ar: النص الي يتبع الرقم مثل رموز العملات

en: Display as link
ar: عرض كرابط

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ar: اذا وضعت علامة صح ستظهر فقط العناصر المختارة من هنا للمستخدم

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: View description
ar: مشاهدة الوصف

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: Click on an item to edit that item's details.
ar: أضغط على العنصر لتعديل بياناته

en: The title of the aggregator item.
ar: عنوان مجمع العنصر

en: The link to the original source URL of the item.
ar: الرابط لمصدرالعنوان الأصلي للعنصر

en: The author of the original imported item.
ar: مؤلف العنصر الاصلي المستورد

en: The actual content of the imported item.
ar: المحتوى الفعلي للعنصر المستورد

en: Feed ID
ar: معرف المرجع

en: The unique ID of the aggregator feed.
ar: المعرف الوحيد لمجمع المرجع

en: The title of the aggregator feed.
ar: عنوان مجمع المرجع

en: The date the feed was last checked for new content.
ar: تاريخ آخر مرة تم فيها التحقق من المرجع  بحثًا عن محتوى جديد

en: The description of the aggregator feed.
ar: وصف مجمع المرجع

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ar: عرض عنصر المجمع باستخدام بيانات المصدر الأصلي.

en: The weight of the book page.
ar: وزن صفحة الكتاب.

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The title of the node.
ar: عنوان العقدة.

en: The date the node was posted.
ar: تاريخ نشر العقدة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Poll
ar: استطلاع رأي

en: Total views
ar: مجموع المشاهدات

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: contact
ar: اتصال

en: Contact %user
ar: جهة الإتصال %user

en: Unknown language
ar: لغة غير معروفة

en: Current user's language
ar: لغة المستخدم الحالي

en: Default site language
ar: لغة الموقع الافتراضية

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Current language
ar: اللغة الحالية

en: To the user
ar: للمستخدم

en: Restrict to the selected roles
ar: مخصص لأدوار معينة

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ar: اذا لم تحدد الأدوار، سيسمح لجميع المستخدمين مهما كانت أدوارهم

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ar: عدد العناصر التي تظهر في الصفحة الواحدة. أدخل 0 اذا اردتها غير
     محدودة

en: Access restrictions
ar: قيود الوصول

en: Access options
ar: خيارات الوصول

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: Display output
ar: عرض المخرجات

en: Change theme
ar: تغيير الحلة

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: Using the site name
ar: استخدام اسم الموقع

en: Use the site name for the title
ar: استخدام اسم الموقع للعنوان

en: Already exists
ar: موجود مسبقًا

en: Title is required for this menu type.
ar: العنوان مطلوب لنوع القائمة هذه.

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: Must users preview posts before submitting?
ar: هل يجب على المستخدمين معاينة الموضوع قبل إرساله؟

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
ar: ظلت الدورية تشتغل لمدة تزيد عن الساعة. في الغالب هي معطلة.

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Textarea
ar: منطقة نص

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: Already added languages
ar: اللغات المضافة

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ar: حقل <em>من</em> في البريد الإلكتروني الآلي المرسل أثناء التسجيل وطلبات كلمات السر الجديدة والإخطارات الأخرى. (استخدم عنوانا ينتهي بنطاق موقعك لتفادي اعتبار هذا البريد سخاما.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ar: لا يمكن أن يتجاوز !name ‏%max حرفاً إلا أن طوله الحالي %legnth حرفاً.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: String not found.
ar: المقطع غير موجود.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: The string has been saved.
ar: تم حفظ المقطع.

en: The language selected for import is not supported.
ar: اللغة التي اختيرت للاستيراد ليست مدعومة.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
ar: يبدو أن ملف الترجمة %filename لا يحتوي على ترويسة سليمة.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
ar: تم استيراد الترجمة بنجاح. يوجد الآن %number مقطعاً مترجماً جديداً، و %update مقطعاً تم تحديثه، و %delete مقطعاً تم حذفه.

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
ar: تم استيراد %file إلى %locale: أضيف %number مقطعا جديدا و %update مقطعا تم تحديثها و %delete مقطعا تم حذفها.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
ar[0]: تُخطّيت ترجمة واحدة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[1]: لم تتخطى أي ترجمة.
ar[2]: تُخطّيت ترجمتين لأنهما تحتويان إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[3]: تُخطّيت @count ترجمات لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[4]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.
ar[5]: تُخطّيت @count ترجمة لأنها تحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به.

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: تفعيل دعم تعدد اللغات لهذا النوع من المحتوى. إذا تم التفعيل سوف يظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة إضافة هذا النوع من المحتوى لكي يسمح لك باختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعلة</a>. إذا لم تُفعّل هذه الخاصية فستُدرج كل الرسائل الجديدة تحت اللغة المبدئية للموقع. المحتوى الموجود مسبقا بالموقع لن يتأثر بأي تغيير يطرأ على هذه الخاصية.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ar: يمكن للمستخدمين أصحاب صلاحية <em>إدارة العقد</em> تخطي هذه الخيارات.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Number of posts on main page
ar: عدد المواضيع في الصفحة الرئيسية

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: The name of this website.
ar: اسم هذا الموقع.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ar: شعار الموقع أو العبارة التي تميزه (عادة ما تعرض بجوار عنوان الموقع).

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Number of items in each feed
ar: عدد العناصر في كل تلقيمة

en: Default number of items to include in each feed.
ar: العدد الافتراضي للعناصر التي سيتم إدراجها في التلقيمة.

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ar: فعّل دعم تعدد اللغات لنوع المحتوى هذا. عند تفعيله سيظهر حقل لاختيار اللغة في استمارة التحرير، يتيح لك اختيار واحدة من <a href="!languages">اللغات المفعّلة</a>. يمكن أيضا تفعيل ترجمة نوع المحتوى هذا، ما سيتيح لك ترجمة المحتوى إلى أي من اللغات المفعّلة. عند تعطيله ستُحفظ المواضيع الجديدة باللغة المبدئية. لن يتأثر المحتوى الموجود بتغيير هذا الخيار.

en: Content translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ar: يمكن للزائرين إنشاء حسابات بموافقة الإداريين.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ar: اطلب تأكيد البريد الإلكتروني عندما ينشئ زائر حسابا جديدا

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ar: عند التأشير على هذا المربع، سيطلب من المستخدمين الجدد تأكيد عناوين بريدهم الإلكتروني قبل الولوج للموقع، كما ستعين لهم كلمات سر يولدها النظام. إذا ترك المربع غير مؤشر، سيلج المستجدون الجدد الموقع بعد تسجيلهم مباشرة، و سيتاح لهم اختيار كلمات سرهم خلال التسجيل.

en: User registration guidelines
ar: إرشادات تسجيل المستخدمين

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ar: يظهر هذا النص أعلى استمارة تسجيل المستخدمين، و يفيد بإرشاد مستخدميك.

en: Welcome, new user created by administrator
ar: رسالة ترحيب حساب أنشأه إداري

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: طَوِّع متن رسالة الترحيب التي ترسل لحسابات الأعضاء الجدد التي ينشئها إداريون.

en: Welcome, no approval required
ar: رسالة ترحيب في حالة عدم تطلب تأكيد

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة عدم الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ar: رسالة ترحيب بانتظار موافقة الإداريين

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: طَوِّع رسالة الترحيب التي ترسل إلى الأعضاء الجدد في حالة الاحتياج الى موافقة إداريو الموقع.

en: Password recovery email
ar: متن رسالة استرجاع كلمة السر

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ar: طوع نص الرسالة المرسلة عند طلب كلمة سر جديدة.

en: Account activation email
ar: رسالة تفعيل حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند تفعيل الحساب (عندما يفعّل إداري حسابا لمستخدم سجّل قبلا في موقع يتطلب موافقة الإداري).

en: Notify user when account is activated.
ar: أخطِر المستخدم عند تفعيل حسابه.

en: Account blocked email
ar: رسالة منع حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند منع الحسابات.

en: Notify user when account is blocked.
ar: أخطِر المستخدم عند منع حسابه.

en: Account deleted email
ar: رسالة حذف حساب المستخدم

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ar: فعّل وطوّع رسائل البريد المرسلة للمستخدمين عند حذف الحسابات.

en: Notify user when account is deleted.
ar: أخطِر المستخدم عند حذف حسابه.

en: Signature support
ar: دعم التوقيعات

en: Picture support
ar: دعم الصور

en: Picture maximum dimensions
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصورة

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصور بالعنصورة.

en: Picture maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصورة

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ar: الحد الأقصى لحجم ملف الصور بالكيلوبايت.

en: Picture guidelines
ar: إرشادات الصور

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ar: يعرض هذا النص في استمارة رفع الصور، و ذلك بالإضافة إلى التعليمات المبدئية. يفيد النص في توجيه المستخدمين.

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
ar: يحتوي ملف الترجمة %filename على خطأ: "msgctxt" غير متوقع في السطر %line.

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: No info available.
ar: لا تتوفّر معلومات.

en: Update and return
ar: تحديث وعودة

en: Get a summary of the information about this page.
ar: الحصول على ملخص للمعلومات حول هذه الصفحة.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ar: قم بتعطيل هذه الصفحة. اليانات ستبقى ولكن الصفحة لن تستخدم من قبل النظام.

en: Add variant
ar: إضافة البديل

en: Add a new variant to this page.
ar: إضافة متغير جديد لهذه الصفحة.

en: Create variant
ar: إنشاء تنويعة

en: Import variant
ar: استيراد تنويعة

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ar: أضف تنويعة جديدة لهذه الصفحة من الكود المصدّر من صفحة أخرى.

en: Variant operations
ar: عمليات متنوعة

en: Get a summary of the information about this variant.
ar: احصل على بيانات موجزة عن هذه التنويعة.

en: Make an exact copy of this variant.
ar: عمل نسخة طبق الأصل من هذا البديل.

en: Export this variant into code to import into another page.
ar: تصدير هذا المتغير إلى رمز للاستيراد إلى صفحة أخرى.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ar: قم بتعطيل هذه التنويعة. البيانات ستبقى ولكن التنويعة لن تستخدم من النظام.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ar: اسم هذه الصفحة. سيظهر هذا في واجهة مدير النظام ليسهل التعرّف إليه.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ar: الاسم المقروء آليّا لهذه الصفحة. يجب أن يكون فريدا ويجب أن يحتوي على حروف أبجديّة وأرقام فقط. حال إنشائه لا يمكنك تعديل هذه القيمة!

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ar: وصف لماهيّة هذه الصفحة، وما تقوم به أو الخدف منها لأغراض إداريّة.

en: View information
ar: عرض المعلومات

en: Allow settings
ar: السماح بالاعدادات

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Form settings
ar: إعدادات الاستمارة

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: manage fields
ar: تسيير الحقول

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: %name must be a positive integer.
ar: يجب أن يكون %name عدداً صحيحاً موجباً.

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Number of pages
ar: عدد الصفحات

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Gallery page
ar: اسم المعرض

en: Default values
ar: القيم الافتراضية

en: Edit style
ar: تحرير النمط

en: Delete style
ar: حذف النمط

en: Content statistics
ar: احصائيات المحتوى

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Submitted by !username on !datetime.
ar: نشره !username يوم @datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
ar: أضافه !username في !datetime

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The name left by the comment author.
ar: الاسم المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: The node the comment was posted to.
ar: العقدة التي تم التعليق عليها.

en: The number of comments posted on a node.
ar: عدد التعليقات المرسلة في عقدة.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المرسلة على مشاركة منذ آخر زيارة للقارئ.

en: The type of the node.
ar: نوع العقدة.

en: The language the node is written in.
ar: اللغة المستخدمة في العقدة

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The author of the node.
ar: مؤلف العقدة.

en: Poll winner
ar: الفائز في الاستبيان

en: The winning poll answer.
ar: الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner votes
ar: أصوات الفائز في الاستبيان

en: The number of votes received by the winning poll answer.
ar: عدد الأصوات التي حصلت عليها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: Poll winner percent
ar: النسبة المئوية من الأصوات التي حصل عليها الفائز

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
ar: النسبة المئوية للأصوات التي تلقتها الإجابة الفائزة في الاستبيان.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The size of the file, in kilobytes.
ar: حجم الملف، بالكيلوبايت.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ar: المصطلح الأب لمصطلح التصنيف، إذا وجد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
ar: @count سلسلة HTML غير مسموح بها في %file

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: All pages except those listed
ar: كل الصفحات باستثناء تلك المدرجة في القائمة

en: Only the listed pages
ar: فقط الصفحات المدرجة في القائمة

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام المسارات الخاصة بها، أدخل مسار واحد في كل سطر. العلامة '*' تحل محل أي سلسلة حرفية. مثلاً %blog لمسار المدونة و %blog-wildcard لأي مدونة شخصية. %front هي الصفحة الرئيسية.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ar: الصفحات التي تعيد <code>TRUE</code> لكود PHP هذا (للخبراء فقط)

en: Pages or PHP code
ar: الصفحات أو كود PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ar: أدخل الكود بين %php إذا اخترت نمط PHP وانتبه إلى أن تنفيذ كود PHP غير صحيح سيؤدي إلى تعطل موقعك.

en: Not customizable
ar: غير قابل للتخصيص

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: Image generation in progress. Try again shortly.
ar: يجري توليد الصورة، حاول مجددا بعد قليل.

en: Error generating image.
ar: خطأ في توليد الصورة.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ar: تعذر توليد الصورة المشتقة الموجودة في %path.

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ar: مسار هذا الرابط من القائمة. قد يكون مسار داخلي لدروبال مثل %add-node أو رابط خارجي مثل %drupal. استخدم %front للربط بالصفحة الرئيسية.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: أقصى عمق للرابط وكل فروعه محدد إلى !maxdepth. لا يمكن استخدام بعض الروابط كرئيسية إذا تم تجاوز الحد الأقصى.

en: No Main links
ar: لا يوجد أي رابط رئيسي

en: Source for the Main links
ar: مصدر الروابط الرئيسية

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ar: تحديد ما ينبغي عرضه كروابط رئيسية (عادة في أعلى الصفحة).

en: No Secondary links
ar: لا يوجد أي رابط ثانوي

en: Source for the Secondary links
ar: مصدر الروابط الثانوية

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: manage display
ar: إدارة العرض

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: Display author and date information.
ar: عرض معلومات المؤلف والتاريخ.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ar: العدد الأقصى للمشاركات التي سيتم عرضها على صفحات النظرة العامة كالصفحة الرئيسية.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Description of your site, included in each feed.
ar: وصف لموقعك، يتم إدراجه في كل تلقيمة.

en: Users may set their own time zone.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ar: تذكير المستخدمين بتعيين المنطقة الزمنية لهم عند تسجيل الدخول، إذا لم يتم تعيينها.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Default time zone.
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية.

en: Empty time zone.
ar: منطقة زمنية فارغة.

en: Users may set their own time zone at registration.
ar: بإمكان المستخدمين تحديد منطقتهم الزمنية أثناء التسجيل.

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Maintenance mode message
ar: رسالة وضع الصيانة

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ar: الرسالة المعروضة للزوار عندما يكون الموقع في وضع الصيانة.

en: There is currently no content classified with this term.
ar: لا يوجد محتويات مصنفة ضمن هذا المصطلح.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
ar: الدليل %directory غير موجود أو غير قابل للكتابة.

en: Picture directory
ar: دليل الصور

en: E-mails
ar: بريد إلكتروني

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عندما يطلبون إلغاء حسابهم.

en: Contact forms
ar: إستمارات التواصل

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
ar: تمكن Webform العقد من أن تكون لها استمارات واستفتاءات مرتبطة بها.

en: Webform settings
ar: إعدادات Webform

en: Edit e-mail settings
ar: تعديل إعدادات البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني

en: Other...
ar: آخر...

en: Save e-mail settings
ar: حفظ إعدادات البريد الإلكتروني

en: E-mail header details
ar: تفاصيل ترويسة البريد الإلكتروني

en: Delete e-mail settings?
ar: حذف إعدادات البريد الإلكتروني فعلا؟

en: Confirmation message
ar: رسالة التأكيد

en: The form settings have been updated.
ar: تم حفظ إعدادات الاستمارة.

en: Submission ID
ar: المعرف ID للإرسال

en: Submitted on %date
ar: تم الإرسال في %date

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ar: يجب عليك <a href="!login">تسجيل الدخول</a> لمشاهدة هذه الاستمارة.

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: Default: %value
ar: الافتراضي: %value

en: A configurable tree provided by Menu block.
ar: شجرة قابلة للإعداد تم توفيرها من قبل صندوق القوائم.

en: %menu menu tree
ar: شجرة قائمة %menu

en: menu tree of %menu
ar: شجرة قائمة %menu

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Fill up single line
ar: ملئ خط واحد

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: القيم المتاحة هي: [site:name]، [site:url]، [user:name]، [user:mail]، [site:login-url]، [site:url-brief]، [user:edit-url]، [user:one-time-login-url]، [user:cancel-url].

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: File not found
ar: لم يتم العثور على الملف

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Unknown content type
ar: نوع محتوى غير معروف

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
ar: اختر لغة أو أكثر للتحميل والتحديث. إذا لم تختر شيئا فسيتم تحديثها كلها.

en: Refresh information
ar: تجديد المعلومات

en: Updating translation.
ar: يجري تحديث الترجمة.

en: Downloading and importing files.
ar: يجري تحميل واستيراد الملفات.

en: Error opening socket @socket
ar: خطأ أثناء فتح المأخذ @socket

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
ar: المجلد الفرعي لمجلد رفع الملفات الذي سيتم حفظ الصور فيه.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: After updating an existing @entity
ar: بعد تحديث @entity موجود

en: Before saving a @entity
ar: قبل حفظ @entity

en: Confirmation page
ar: صفحة التاكيد

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Custom blocks
ar: صناديق مخصصة

en: Field on the referenced entity.
ar: حقل على الكينونة المشار إليها.

en: Access the views administration pages.
ar: الوصول إلى صفحات إدارة الرؤى.

en: Bypass access control when accessing views.
ar: تجاوز مراقبة خلال الوصول إلى الرؤى

en: Add new view
ar: إضافة رؤية جديدة

en: - Basic validation -
ar: - تحقق أساسي للصحة -

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: The unique ID of the aggregator item.
ar: المعرف الوحيد لمجمع العنصر

en: The guid of the original imported item.
ar: دليل العنصر الأصلي المستورد

en: RSS category
ar: فئة RSS

en: 5 minute
ar: 5 دقائق

en: 15 minute
ar: 15 دقيقة

en: Bypass views access control
ar: تجاوز مراقبة الوصول إلى الرؤى

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit this view to add a display.
ar: تحرير هذه الرؤية لإضافة عرض.

en: Add view from template
ar: إضافة رؤية انطلاقا من قالب

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Override breadcrumb
ar: استبدال مسار التنقل

en: Provide breadcrumb
ar: تزويد مسار التنقل

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة.

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to create a label for this field.
ar: فعِّل لإنشاء تسمية لهذا الحقل

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: edit view name/description
ar: تحرير اسم/وصف الرؤية

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: View name and description
ar: اسم ووصف الرؤية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Master
ar: الرئيسي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرض
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: Filter value type
ar: نوع قيمة المرشح

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: Save component
ar: حفظ المكون

en: Field: @widget_label (@field_name)
ar: الحقل: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
ar: خيارات المنسّق لـ: @widget_label (@field_name)

en: @entity (tokens)
ar: @entity (المقاطع النصيّة)

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ar: تاريخ أحدث محتوى جديد في المرجع

en: The entered date must be @start_date or later.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @start_date أو ما بعد.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
ar: يجب أن يكون التاريخ المدخل @end_date أو ما قبل.

en: Default end date
ar: نهاية التاريخ الافتراضية

en: Time increments
ar: تزايدات الوقت

en: 10 minute
ar: 10 دقائق

en: 30 minute
ar: 30 دقيقة

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: And/Or, Rearrange
ar: أو/و، إعادة الترتيب

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The human-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The machine-readable name of the view.
ar: الاسم المقروء آليا للرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-
