Domain Access (7.x-2.15) - en to fr translation catalogue (214 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: content
fr: contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Scheme
fr: Schéma

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: edit
fr: modifier

en: settings
fr: paramètres

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Theme
fr: Thème

en: theme
fr: thème

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Active
fr: Actif

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Domain
fr: Domaine

en: Inactive
fr: Inactif

en: Other
fr: Autre

en: Minimum cache lifetime
fr: Durée de vie minimale de la mémoire cache

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Pattern
fr: Motif

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: published
fr: publié

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Node settings
fr: Paramètres des nœuds

en: Theme settings
fr: Paramètres du thème

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Affiliates
fr: Affiliés

en: not published
fr: non publié

en: Comment settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Site configuration
fr: Configuration du site

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fr: La page d'accueil affiche le contenu par rapport à cette URL relative. Si vous ne savez pas quoi mettre, indiquez "node".

en: Subdomain
fr: Sous-domaine

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: No domains have been configured.
fr: Aucun domaine n'a été configuré.

en: Default domain settings
fr: Paramètres du domaine par défaut

en: Primary domain name
fr: Nom du domaine primaire

en: The site name to display for this domain.
fr: Le nom de site à afficher pour ce domaine

en: Domain URL scheme
fr: Système URL du domaine

en: The URL scheme for accessing the primary domain.
fr: Le système URL pour accéder au domaine primaire.

en: Domain module behaviors
fr: Comportements du module Domain

en: New content settings
fr: Paramètres des nouveaux contenus

en: Show on all affiliate sites
fr: Montrer sur tous les sites affiliés

en: Only show on selected sites
fr: Montrer seulement sur les sites sélectionnés

en: Debugging status
fr: Statut de débogage

en: Do not show debugging output
fr: Ne pas afficher les informations de débogage

en: Show debugging output on node view
fr: Afficher les informations de débogage sur la visualisation du nœud

en: If set, users with the <em>set domain access</em> permission will be able to view the node access rules for each node. See the README for more details.
fr: Si défini, les utilisateurs avec le droit d'accès <em>définir le domaine</em> pourront voir les règles d'accès au nœud pour chaque nœud. Voir le README pour plus de détails.

en: Creation order, oldest > newest
fr: Par ordre de création, du plus ancien au plus récent

en: Creation order, newest > oldest
fr: Par ordre de création, du plus récent au plus ancien

en: Sitename, A > Z
fr: Par nom de site, A > Z

en: Sitename, Z > A
fr: Par nom de site, Z > A

en: URL, A > Z
fr: Par URL, A > Z

en: URL, Z > A
fr: Par URL, Z > A

en: Sort domain lists
fr: Trier la liste des domaines

en: Controls the display of domain lists to end users.
fr: Contrôle l'affichage de la liste des domaines aux utilisateurs finaux.

en: Search content for the current domain only
fr: Rechercher le contenu dans le domaine courant seulement

en: Search all domains from any URL
fr: Rechercher dans tous les domaines depuis toutes les URL

en: Search engine optimization
fr: Optimisation pour les moteurs de recherche

en: Do not rewrite URLs
fr: Ne pas réécrire les URL

en: WWW prefix handling
fr: Gestion des préfixes WWW

en: Treat www.*.example.com as an alias of *.example.com
fr: Traiter www.*.example.com comme un alias de *.example.com

en: Do not change domain
fr: Ne pas changer de domaine

en: Default source domain
fr: Domaine source par défaut

en: Treat cron.php as a special page request.
fr: Traiter cron.php comme une requête de page spéciale.

en: The human-readable name of this domain.
fr: Le nom affiché de ce domaine.

en: The URL scheme for accessing this domain.
fr: Le système URL pour accéder à ce domaine.

en: Domain status
fr: Statut du domaine

en: Must be set to "Active" for users to navigate to this domain.
fr: Doit être défini sur "Actif" pour que les utilisateurs puissent naviguer sur ce domaine.

en: Domain record created.
fr: Domaine créé.

en: Edit domain record
fr: Modifier le domaine

en: Save domain record
fr: Enregistrer le domaine

en: Domain record updated.
fr: Domaine mis à jour.

en: Delete domain record
fr: Supprimer le domaine

en: Domain record deleted.
fr: Domaine supprimé.

en: Log messages
fr: Journaliser les messages

en: There are no domains configured for this site.
fr: Il n'y a aucun domaine configuré sur ce site.

en: Update domain settings
fr: Mettre à jour les paramètres du domaine

en: Setting
fr: Paramètre

en: Domain switcher
fr: Sélecteur de domaine

en: <em>* Inactive domain.</em>
fr: <em>* Domaine inactif.</em>

en: Editors
fr: Editeurs

en: Source domain
fr: Domaine source

en: This node is not assigned to a domain.
fr: Ce nœud n'est assigné à aucun domaine.

en: All affiliates
fr: Tous les sites affiliés

en: Domain access options
fr: Options d'accès par domaine

en: <p><b>Publishing options:</b>
fr: <p><b>Options de publication :</b>

en: Send to all affiliates
fr: Transmettre à tous les affiliés

en: Publish to
fr: Publier sur

en: Select which affiliates can access this content.
fr: Sélectionner les affiliés qui peuvent accéder à ce contenu.

en: Domains
fr: Domaines

en: Edit all domain values.
fr: Modifier les valeurs de tous les domaines.

en: Edit all domain site names.
fr: Modifier les noms de tous les domaines.

en: Edit all domain URL schemes.
fr: Modifier les schémas d'URL de tous les domaines.

en: Valid domains
fr: Domaines valides

en: Allows users to access this domain.
fr: Permet aux utilisateurs d'accéder à ce domaine.

en: Domain list
fr: Liste des domaines

en: Batch updating
fr: Mise à jour en masse

en: !site : Domain site settings
fr: !site : Configuration de site pour le domaine

en: Save domain settings
fr: Enregistrer les paramètres du domaine

en: Administrative theme
fr: Thème de l'administration

en: Select the default site time zone.
fr: Choisissez le fuseau horaire par défaut du site.

en: These settings will replace or supplement your default site settings when %name is the active domain.
fr: Ces paramètres remplaceront ou supplanteront vos paramètres par défaut pour le site quand %name est le domaine actif.

en: Site frontpage
fr: Page d'accueil du site

en: Set the site frontpage for all domains.
fr: Définir la page d'accueil du site pour tous les domaines.

en: The name used to indicate anonymous users for this domain.
fr: Le nom utilisé sur ce domaine pour représenter les utilisateurs anonymes.

en: Timezone default
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Set the default timezone for all domains.
fr: Définir le fuseau horaire par défaut pour tous les domaines.

en: Invalid request
fr: Requête invalide

en: Affiliated content
fr: Contenu affilié

en: View content assigned to
fr: Voir le contenu assigné à

en: Jump to...
fr: Aller à...

en: Go to main site
fr: Aller au site principal

en: Go to
fr: Aller à

en: Set domain theme
fr: Définir le thème du domaine

en: All domains
fr: Tous les domaines

en: Domain name
fr: Nom de domaine

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: The node id.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: Assign to
fr: Assigner à

en: Domain record
fr: Domaine

en: %module options
fr: Options de %module

en: new user
fr: nouvel utilisateur

en: Assigned domains
fr: Domaines assignés

en: The domain must not end with a dot (.)
fr: Le nom du domaine ne doit pas se terminer par un point (.)

en: Only alphanumeric characters, dashes, and a colon are allowed.
fr: Seuls les caractères alphanumériques, les traits d'union et un seul point sont autorisés.

en: User defaults
fr: Paramètres utilisateur par défaut

en: Save aliases
fr: Enregistrer les alias

en: You may only have one wildcard character in each alias.
fr: Vous ne pouvez avoir qu'un seul joker par alias.

en: You may only have one colon ":" character in each alias.
fr: Vous ne pouvez avoir qu'un caracère deux points ":" par alias.

en: Edit domain aliases
fr: Modifier les alias du domaine

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Checkboxes
fr: Cases à cocher

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Default domain
fr: Domaine par défaut

en: If set to <em>Show on all affiliate sites</em>, this value will automatically assign new content to all affiliates.<br />If set to <em>Only show on selected sites</em>, you must configure the <a href="!url">Node-type specific settings</a>.
fr: Si défini sur <em>Afficher sur tous les sites affiliés</em>, cette valeur assignera automatiquement le nouveau contenu à tous les affiliés.<br />Si parametré sur <em>Seulement affiché sur les sites selectionnés</em>, vous devez configurer les <a href="!url">paramètres spécifiques au types de contenu</a>.

en: Domain list size
fr: Taille de la liste des domaines

en: Select if this content can be shown to all affiliates. This setting will override the options below, but you must still select a domain that "owns" this content.
fr: Cochez si ce contenu peut être vu sur tous les sites affiliés. Ce paramètre prendra le dessus sur les options ci-dessous, mais vous devez quand même sélectionner un domaine qui "détient" ce contenu.

en: Content count
fr: Nombre de contenus

en: The table below shows all the affiliates sites whose content you may edit. Click on the site name link to see all content assigned to that affiliate.
fr: Le tableau ci-dessous montre tous les sites affiliés dont vous pouvez modifier le contenu. Cliquez sur le nom du site pour voir tous les contenus qui lui sont assignés.

en: Enforce rules on administrators
fr: Renforcer les règles pour les administrateurs

en: Do not enforce
fr: Ne pas renforcer

en: Restrict node views for administrators
fr: Restreindre la visualisation des nœuds aux administrateurs

en: If set, users with the <em>administer nodes</em> permission and user 1 <em>will view the site with Domain Access restrictions enforced</em>. See the README for more details.
fr: Si défini, les utilisateurs avec le droit d'accès <em>administrer les nœuds</em> et l'utilisateur avec l'uid 1 <em>verront le site avec les restrictions de Domain Access renforcées</em>. Voir le README pour plus de détails.

en: The primary domain for your site.  Typically <em>example.com</em> or <em>www.example.com</em>.  Do not use http or slashes.
          <br />This domain will be used as the default URL for your site.
          <br />If an invalid domain is requested, users will be sent next available domain or to the primary domain.
fr: Le domaine principal de votre site. Typiquement <em>example.com</em> ou <em>www.example.com</em>. Ne pas utiliser http ou des slashs. <br />Ce domaine sera utilisé comme adresse par défaut de votre site. <br />Si un domaine invalide est demandé, les utilisateurs seront envoyés vers le prochain domaine disponible ou le domaine primaire.

en: Domain selection format
fr: Format de sélection du domaine

en: Apply to all domains
fr: Appliquer à tous les domaines

en: domain
fr: domaine

en: %name contains invalid characters.
fr: %name contient des caractères invalides.

en: Use active domain
fr: Utiliser le domaine actuel

en: Current domain
fr: Domaine actuel

en: Domain id
fr: ID du domaine

en: Source for the Main links
fr: Source pour le menu principal

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fr: Sélectionner ce qui doit être affiché comme menu principal  (typiquement en haut de page).

en: Source for the Secondary links
fr: Source des Liens secondaires

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
fr: Sélectionner la source des Liens secondaires. Une option avancée vous permet d'utiliser la même source pour les Liens principaux (actuellement %main) et les Liens secondaires. Si votre menu source contient une hiérarchie de liens à deux niveaux, les liens du premier niveau seront affichés dans les Liens principaux et les liens enfants du lien actif dans les Liens secondaires.

en: The menus available to place links in for this content type.
fr: Menus acceptant les liens de ce type de contenu.

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fr: Choisir l'élément de menu qui deviendra le parent par défaut pour les nouveaux liens dans le formulaire de création de contenu.

en: The minimum amount of time that will elapse before the caches are recreated.
fr: Le minimum de temps qui s'écoulera avant que les caches soient recréée.

en: Put site into maintenance mode
fr: Mettre le site en mode maintenance

en: When enabled, only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fr: Une fois activé, seuls les utilisateurs disposant des <a href="@permissions-url">droits</a> "Accéder au site en mode maintenance" sont capables d'accéder au site pour procéder à la maintenance ; tous les autres visiteurs voient le message du mode maintenance qui est configuré ci-dessous. Les utilisateurs autorisés peuvent se connecter directement à partir de la page <a href="@user-login">connexion utilisateur</a>.

en: Maintenance mode
fr: Mode maintenance

en: Save settings for
fr: Enregistrer les paramètres de

en: Access inactive domains
fr: Accéder aux domaines inactifs

en: Assign editors to domains
fr: Assigner les éditeurs à des domaines

en: Edit any content on assigned domains
fr: Modifier n'importe quel contenu sur les domaines assignés

en: Delete any content on assigned domains
fr: Supprimer n'importe quel contenu pour les noms de domaines assignés

en: Publish content to any assigned domain
fr: Publier du contenu sur n'importe quel domaine assigné

en: Publish content only from assigned domain
fr: Publier du contenu seulement depuis que le domaine assigné

en: Publish content only from the default domain
fr: Publier du contenu uniquement depuis le domaine par défaut

en: Tokens related to domains.
fr: Jetons liés aux domaines.

en: Domain URL
fr: URL du domaine

en: Configure Domain Access settings.
fr: Configurer les paramètres de Domain Access.

en: Create domain
fr: Créer un domaine

en: Create new domain record.
fr: Créer un nouvel enregistrement de domaine.

en: Batch update domain settings.
fr: Mettre à jour en masse les paramètres de domaines.

en: Edit domain record.
fr: Modifier le domaine.

en: Delete domain record.
fr: Supprimer le domaine.

en: Select the domain to which these settings apply. If you select <em>All domains</em>, domain-specific settings will be removed.
fr: Sélectionnez le domaine pour lequel ces paramètres s'appliquent. Si vous sélectionnez <em>Tous les domaines</em>, les paramètres propres à chaque domaine seront supprimés.

en: Edit domain aliases for !domain
fr: Modifier les alias du domaine !domain

en: Treat xmlrpc.php as a special page request.
fr: Traiter xmlrpc.php comme une requête de page spéciale.

en: Only lower-case characters are allowed.
fr: Seuls les caractères en lettres minuscules sont autorisés.

en: Do not change
fr: Ne pas modifier

en: Cache pages for anonymous users
fr: Mettre en cache les pages pour les utilisateurs anonymes

en: Content for @domain
fr: Contenu de @domain

en: @sitename content
fr: Contenu de @sitename

en: Manage and configure domains.
fr: Gérer et configurer les domaines.

en: all domains
fr: tous les domaines

en: The following domains have been created for your site.  
        The currently active domain <strong>is shown in boldface</strong>.  You
        may click on a domain to change the currently active domain.  Your default
        domain has an ID of %id.
fr: Les domaines suivants ont été créés pour votre site. Le domaine actuellement actif <strong>est affiché en gras</strong>. Vous pouvez cliquer sur un domaine pour changer le domaine actif. Votre domaine par défaut a l'identifiant %id.

en: Set domain access status for all content
fr: Définir le statut de l'accès au domaine pour l'ensemble du contenu

en: The configuration options have been saved for %domains. !extra
fr: Les options de configuration de %domains ont été enregistrées. !extra
