ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (409 entries)

en: list
hu: lista

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Next
hu: Következő

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Content
hu: Tartalom

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: more
hu: tovább

en: Access control
hu: Hozzáférés szabályozás

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Currency
hu: Pénznem

en: Priority
hu: Fontosság

en: More
hu: Több

en: Default currency
hu: Alapértelmezett pénznem

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Home page
hu: Címlap

en: Projects
hu: Projektek

en: Project
hu: Projekt

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Version
hu: Verzió

en: Go
hu: Mehet

en: view
hu: megtekintés

en: My projects
hu: Saját projektek

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Number
hu: Szám

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Break
hu: Törés

en: Center
hu: Középen

en: Types
hu: Típusok

en: Parent
hu: Szülő

en: none
hu: nincs

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Go to previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

en: up
hu: fel

en: Go to parent page
hu: Ugrás a szülő lapra.

en: Go to next page
hu: Ugrás a következő oldalra

en: Book
hu: Könyv

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: Font
hu: Betűtípus

en: Summary
hu: Összegzés

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Time
hu: Idő

en: Views
hu: Nézetek

en: remove
hu: eltávolítás

en: Main
hu: Fő

en: View
hu: Megtekintés

en: History
hu: Történet

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Updated
hu: Frissítve

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Assigned
hu: Felelős

en: task
hu: feladat

en: ID
hu: Azonosító

en: Advanced search
hu: Részletes keresés

en: Titles
hu: Címek

en: Mail
hu: Levél

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Files
hu: Fájlok

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Node
hu: Tartalom

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Table of contents
hu: Tartalomjegyzék

en: All
hu: Mind

en: hours
hu: órák

en: days
hu: napok

en: Active
hu: Aktív

en: Submitted
hu: Beküldött

en: Year
hu: Év

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Welcome
hu: Üdvözlet

en: To
hu: Hova

en: Contacts
hu: Névjegyek

en: From
hu: Honnan

en: Custom
hu: Egyéni

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Revisions
hu: Változatok

en: Message text
hu: Üzenet szövege

en: Fields
hu: Mezők

en: Count
hu: Mennyiség

en: Normal
hu: Általános

en: Centered
hu: Középrezárt

en: Last update
hu: Legutóbbi frissítés

en: URL:
hu: Webcím:

en: Updated:
hu: Frissítve:

en: Advanced
hu: Haladó

en: Volume
hu: Mennyiség

en: Month
hu: Hónap

en: Details
hu: Részletek

en: Price
hu: Ár

en: Load
hu: Betöltés

en: Customer
hu: Vevő

en: customer
hu: vevő

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Desc
hu: Csökk

en: Invoice
hu: Számla

en: Invoices
hu: Számlák

en: Calendar
hu: Naptár

en: Day
hu: Nap

en: Start
hu: Kezdete

en: Note
hu: Megjegyzés

en: User login
hu: Bejelentkezés

en: Add new comment
hu: Új hozzászólás

en: Case
hu: Ügy

en: Users
hu: Felhasználók

en: Leaderboard
hu: Ranglista

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Clone
hu: Klónozás

en: Task
hu: Feladat

en: Add group
hu: Csoport hozzáadása

en: Operation
hu: Művelet

en: Duration
hu: Időtartam

en: Street
hu: Utca

en: City
hu: Város

en: Street:
hu: Utca:

en: City:
hu: Város:

en: Protocol
hu: Protokoll

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: show
hu: megjelenítés

en: Gender
hu: Nem

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Attachments
hu: Csatolmányok

en: Paid
hu: Fizetve

en: Upload file
hu: Fájl feltöltése

en: Commands
hu: Parancsok

en: Allowed HTML tags
hu: Engedélyezett HTML jelölők

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Source
hu: Forrás

en: Request new password
hu: Új jelszó igénylése

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Features
hu: Jellemzők

en: Activity
hu: Tevékenység

en: Middle
hu: Közép

en: Period
hu: Pont

en: Alignment
hu: Igazítás

en: author
hu: szerző

en: Unit
hu: Egység

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Log out
hu: Kijelentkezés

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Create new account
hu: Új fiók létrehozása

en: White
hu: Fehér

en: Contact information
hu: Elérhetőségek

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Books
hu: Könyvek

en: Website
hu: Webhely

en: Track
hu: Követés

en: Image Settings
hu: Kép beállítások

en: Changed
hu: Módosítva

en: My bookmarks
hu: Saját könyvjelzők

en: Templates
hu: Sablonok

en: Document
hu: Dokumentum

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: flag
hu: jelölő

en: Tree
hu: Fa

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: Removed
hu: Eltávolított

en: Keyboard shortcuts
hu: Billentyűparancsok

en: Shortcuts
hu: Gyorshivatkozások

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Company Name
hu: Cégnév

en: Bold
hu: Vastag

en: Lifetime
hu: Élettartam

en: Tasks
hu: Feladatok

en: My tasks
hu: Saját feladatok

en: Menus
hu: Menük

en: Page width
hu: Oldalszélesség

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Inset
hu: Sülyesztett

en: Participants
hu: Résztvevők

en: file system
hu: fájlrendszer

en: Misc
hu: Egyéb

en: <None>
hu: < Nincs >

en: Available
hu: Elérhető

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Addresses
hu: Címek

en: Devel
hu: Fejleszt

en: Execute
hu: Végrehajt

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Attached files
hu: Csatolt fájlok

en: Left above
hu: Bal fent

en: Right above
hu: Jobb fent

en: Left below
hu: Bal lent

en: Right below
hu: Jobb lent

en: Offset
hu: Eltolás

en: Greek
hu: görög

en: Please enter a subject
hu: A tárgyat meg kell adni

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Accessibility
hu: Akadálymentesség

en: ZIP Code
hu: Irányítószám

en: Containing any of the words
hu: Tartalmazza ezen szavak bármelyikét

en: Containing the phrase
hu: Tartalmazza pontosan ezt a kifejezést

en: Containing none of the words
hu: Ne tartalmazza ezeket a szavakat

en: Custom CSS
hu: Egyéni CSS

en: Company name
hu: Cég neve

en: VAT number
hu: Adószám

en: Contact name
hu: Kapcsolattartó neve

en: Contract
hu: Megállapodás

en: Nid
hu: Tartalom azonosító

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Notification
hu: Értesítés

en: Fonts
hu: Betűtípusok

en: Main Content
hu: Tartalom

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Landscape
hu: Fekvő

en: Portrait
hu: Álló

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Activities
hu: Tevékenységek

en: Ticket
hu: Jegy

en: Date from
hu: Kezdődátum

en: VAT
hu: ÁFA

en: Invoice items
hu: Számla tételek

en: Tickets
hu: Hibajegyek

en: User account
hu: Felhasználói fiók

en: start
hu: kezdet

en: Firstname
hu: Keresztnév

en: Lastname
hu: Vezetéknév

en: Invoice details
hu: Számla részletek

en: Invoice number
hu: Számlaszám

en: VAT Number
hu: Adószám

en: Save as default
hu: Mentés alapértelmezettként

en: quantity
hu: mennyiség

en: end
hu: befejezés

en: No grouping
hu: Nincs csoportosítás

en: Relations
hu: Kapcsolatok

en: Message subject
hu: Üzenet témája

en: Warning message
hu: Figyelmeztető üzenet

en: Metatags
hu: Meta jelölők

en: No link
hu: Nincs hivatkozás

en: Edit Link
hu: Hivatkozás szerkesztése

en:  days
hu:  nap

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: Date settings
hu: Dátumbeállítások

en: Light
hu: Világos

en: First sidebar
hu: Első oldalsáv

en: Second sidebar
hu: Második oldalsáv

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Uid
hu: Felhasználóazonosító

en: Start time
hu: Kezdés ideje

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: Default message
hu: Alapértelmezés szerinti üzenet

en: Total price
hu: Végső ár

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Account number
hu: Számlaszám

en: Bank name
hu: Bank neve

en: Phone Numbers
hu: Telefonszámok

en: Upper case
hu: Nagybetűs

en: Lower case
hu: Kisbetűs

en: Displays the fields with an optional template.
hu: Megjeleníti a mezőket egy tetszőleges sablonnal.

en: Post date
hu: Beküldés dátuma

en: Search Terms
hu: Keresési kifejezések

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Vietnamese
hu: vietnámi

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: Chance
hu: Súlyozás

en: Styles
hu: Stílusok

en: Deadline
hu: Határidő

en: Create Date
hu: Létrehozás dátuma

en: Contact Type
hu: Kapcsolat típusa

en: View panes
hu: Nézettáblák

en: Content pane
hu: Tartalomtábla

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Main content
hu: Fő tartalom

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Sidebar first
hu: Első oldalsáv

en: Progress
hu: Feldolgozottság

en: Max width
hu: Megengedett szélesség

en: Delivery
hu: Szállítás

en: Delivery date
hu: Kézbesítés dátuma

en: Payment type
hu: Fizetési típus

en: Billed
hu: Számlázva

en: Submitted by !username on !datetime
hu: Beküldte !username – !datetime

en: revision user
hu: változatot készítő felhasználó

en: User menu
hu: Felhasználói menü

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hu: Hiba történt %error_operation feldolgozása közben a következő argumentumokkal: @arguments

en: Project list
hu: Projektlista

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Default country
hu: Alapértelmezés szerinti ország

en: (active tab)
hu: (aktív fül)

en: Status message
hu: Állapotüzenet

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
hu: A <em>Felhasználói</em> menü a felhasználói fiókhoz kapcsolódó hivatkozásokat tartalmazza. Például „Kijelentkezés”.

en: Administer shortcuts
hu: Gyorshivatkozások kezelése

en: Add shortcut
hu: Gyorshivatkozás hozzáadása

en: Edit shortcut
hu: Gyorshivatkozás szerkesztése

en: Delete shortcut
hu: Gyorshivatkozás törlése

en: Private file system path
hu: Rejtett fájlok útvonala

en: Public files
hu: Nyilvános fájlok

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
hu: %directory könyvtár nem létezik és nem hozható létre.

en: Image style
hu: Képstílus

en: Secret
hu: Titok

en: subject
hu: tárgy

en: Menu Bar
hu: Menüsor

en: Certificate
hu: Tanúsítvány

en: Khmer
hu: khmer

en: save
hu: mentés

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Sidebar second
hu: Második oldalsáv

en: Capitalize
hu: Nagy kezdőbetűs

en: Site logo
hu: Webhelylogó

en: Image Alignment
hu: Képigazítás

en: End time
hu: Befejezés ideje

en: Tertiary
hu: Harmadlagos

en: Secondary navigation
hu: Másodlagos navigáció

en: Dark
hu: Sötét

en: Valid from
hu: Érvényesség kezdete

en: Default VAT rate
hu: Alapértelmezett ÁFA mérték

en: Asc
hu: Növ

en: File Usage
hu: Fájl használata

en: files
hu: fájlok

en: One column
hu: Egy oszlop

en: Master
hu: Mester

en: Get the actual content from a content revision.
hu: Aktuális tartalom egy tartalomváltozatból.

en: endpoints
hu: végpontok

en: Headings
hu: Főcímek

en: Relation type
hu: Kapcsolattípus

en: Entity Reference
hu: Entitáshivatkozás

en: Link label to the referenced entity
hu: Link címkéje a hivatkozott entitáshoz

en: Link to the referenced entity
hu: Link a hivatkozott entitásra

en: Address type
hu: Cím típusa

en: Set the page width
hu: Oldalszélesség beállítása

en: <strong>Set the page width</strong>
hu: <strong>Oldalszélesség beállítása</strong>

en: Tablet Layout
hu: Tablet elrendezés

en: Smartphone Layout
hu: Okostelefon elrendezés

en: Default font
hu: Alapértelmezett betűtípus

en: Project title
hu: Projekt név

en: Relation Author
hu: A kapcsolat létrehozója

en: Created By
hu: Létrehozta

en: There are no registrants for %name
hu: %name regisztrációs listája üres

en: No files available
hu: Nincsenek elérhető fájlok

en: viewport
hu: látómező

en: Apple touch icons
hu: Apple érintőikonok

en: %type_name: Administer settings
hu: %type_name: Beállítások adminisztrációja

en: %type_name: Register other accounts
hu: %type_name: Más fiók regisztrálása

en: %type_name: Register other people
hu: %type_name: Más személyek regisztrálása

en: HTML5 support in IE
hu: HTML5 támogatás IE-ben

en: delivery date
hu: kézbesítés dátuma

en: Create invoice
hu: Számla készítése

en: Invoice PDF
hu: Számla PDF

en: %type_name: Administer own settings
hu: %type_name: Saját beállítások adminisztrációja

en: Entity label
hu: Entitáscímke

en: The selected text format will not allow it to display images. The text format will need to be changed for this image to display properly when saved.
hu: A kiválasztott szövegformátum nem engedi képek megjelenítését, ezért jelen kép mentése előtt módosítani kell majd rajta.

en: Bank accounts
hu: Bankszámlák

en: Main phone number
hu: Fő telefonszám

en: ERPAL Menu
hu: ERPAL Menü

en: Activity title
hu: Tevékenység cím

en: Exported
hu: Exportált

en: Content label
hu: Tartalomcímke

en: Weight field
hu: Súly mező

en: Phone number:
hu: Telefonszám:

en: ERPAL Layout
hu: ERPAL elrendezés
