ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (326 entries)

en: list
ja: リスト

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: Currency
ja: 通貨

en: Priority
ja: 優先度

en: More
ja: 続き

en: Default currency
ja: デフォルトの通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Version
ja: バージョン

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: My projects
ja: 自分のプロジェクト

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Types
ja: タイプ

en: Parent
ja: 親

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Book
ja: ブック

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Font
ja: フォント

en: Summary
ja: 概要

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: remove
ja: 除去

en: Main
ja: メイン

en: View
ja: ビュー

en: History
ja: 履歴

en: Filename
ja: ファイル名

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Total
ja: 合計

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: #
ja: No.

en: Titles
ja: タイトル

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Year
ja: 年

en: Host
ja: ホスト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Welcome
ja: 歓迎

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Filter
ja: フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Message text
ja: メッセージテキスト

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: カウント

en: Normal
ja: ノーマル

en: Centered
ja: 中央

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Updated:
ja: 更新:

en: Advanced
ja: 高度

en: Volume
ja: ボリューム

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Price
ja: 価格

en: Load
ja: ロード

en: Customer
ja: 顧客

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Invoice
ja: 請求書

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Day
ja: 日

en: Start
ja: 開始

en: Note
ja: 注意

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Users
ja: ユーザー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Clone
ja: 複製

en: Task
ja: タスク

en: Add group
ja: グループの追加

en: Operation
ja: 操作

en: Duration
ja: 期間

en: Street
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Logout
ja: ログアウト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Gender
ja: 性別

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Port
ja: ポート

en: Attachments
ja: 添付

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Stop
ja: 停止

en: Commands
ja: コマンド

en: Allowed HTML tags
ja: 使用できるHTMLタグ

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: フィーチャー

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Middle
ja: 中

en: Period
ja: 期間

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: author
ja: 投稿者

en: Unit
ja: 単位

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Log out
ja: ログアウト

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: White
ja: 白

en: Not available
ja: 利用不可

en: Books
ja: ブック

en: Track
ja: 履歴

en: Changed
ja: 変更済

en: Templates
ja: テンプレート

en: Document
ja: ドキュメント

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: You are here
ja: 現在地

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Bold
ja: ボールド

en: Lifetime
ja: 有効期間

en: Tasks
ja: タスク

en: Menus
ja: メニュー

en: Page width
ja: ページ幅

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Participants
ja: 参加者

en: file system
ja: ファイルシステム

en: <None>
ja: <なし>

en: Available
ja: 利用可能

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Addresses
ja: 住所

en: Execute
ja: 実行

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: Offset
ja: オフセット

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Print
ja: 印刷

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Company name
ja: 会社名

en: Nid
ja: ノードID

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Notification
ja: 通知

en: Currencies
ja: 通貨

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: As PDF
ja: PDFとして

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: start
ja: 開始

en: end
ja: 終了

en: No grouping
ja: グループ化なし

en: Relations
ja: 関連

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: Now processing %node
ja: 現在%nodeを処理中

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Metatags
ja: メタタグ

en: No link
ja: リンクなし

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Date settings
ja: 日付の設定

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: Start import
ja: インポート開始

en: Email:
ja: Ｅメール:

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Start time
ja: 開始日時

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Total price
ja: 合計価格

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Latin
ja: ラテン語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Styles
ja: スタイル

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Design
ja: デザイン

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ja: <strong>ユーザーメニュー</strong>に、ユーザーアカウント関係のリンクとログアウトリンクが含まれています。

en: Administer shortcuts
ja: ショートカットの管理

en: Add shortcut
ja: ショートカットを追加

en: Edit shortcut
ja: ショートカットを編集

en: Delete shortcut
ja: ショートカットを削除

en: Private file system path
ja: プライベートファイルシステムパス

en: Public files
ja: パブリックファイル

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Pricing
ja: 価格

en: Budget
ja: 予算

en: Khmer
ja: クメール語

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: End time
ja: 終了日時

en: Asc
ja: 昇順

en: File Usage
ja: ファイルの用途

en: files
ja: ファイル

en: One column
ja: 1カラム

en: Master
ja: マスター

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Choose sidebar layout
ja: サイドバーのレイアウトを選択

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
ja: <strong>サイドバーの位置を選択</strong>

en: Set sidebar widths
ja: サイドバーの幅の設定

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
ja: <strong>各サイドバーの幅</strong>

en: Set the page width
ja: ページの幅

en: <strong>Set the page width</strong>
ja: <strong>ページの幅の設定</strong>

en: Standard Screen Media Queries
ja: 標準のスクリーンメディア クエリー

en: Media query for this layout
ja: このレイアウトのためのメディア クエリー

en: Tablet Landscape Media Queries
ja: ワイドタブレット メディアクエリー

en: Tablet Portrait Media Queries
ja: ナロー タブレット メディアクエリー

en: Enter a comma seperated list of fonts, with no trailing comma. Names with spaces should be wrapped in single quotes, for example <code>'Times New Roman'</code>.
ja: カンマで区切られたフォントのリストを入力します。末尾にカンマは入りません。スペースを含む名前は、一重引用符で囲む必要があります (例: <code>'Times New Roman'</code>)。

en: One Column Stacked
ja: 一コラム 固定

en: One Column Vertical Sidebars
ja: 一コラム 垂直サイドバー

en: Two Sidebars Left
ja: サイドバー2つ左

en: Two Sidebars Left Stacked
ja: サイドバー2つ左 固定

en: Two Sidebars Right
ja: サイドバー2つ右

en: Paste the Google font name, e.g. <code>Open Sans Condensed</code>. Only add one font.
ja: Googleフォント名を貼り付けてください (例: <code>Open Sans Condensed</code>。フォントを1つだけ追加します。

en: Enter a comma seperated list of valid CSS selectors, with no trailing comma, such as <code>.node-content, .block-content</code>. Note that due to security reason you cannot use the greater than symbol (>) as a child combinator selector.
ja: 有効なCSSセレクタのカンマ区切りリストを入力します。末尾にカンマ ( <code>.node-content, .block-content</code>など) はありません。セキュリティ上の理由により、子コンビネータセレクタとして大なり記号 (>) を使用することはできません。

en: Do not include @media, it's included automatically.
ja: @media を含めないでください。これは自動的に含められます。

en: Entity label
ja: エンティティラベル

en: Budgets
ja: バジェット

en: Content label
ja: コンテンツのラベル
