Get Locations (7.x-1.15) - en to hu translation catalogue (343 entries)

en: list
hu: lista

en: tags
hu: címkék

en: Delete
hu: Törlés

en: Is
hu: Van

en: Language
hu: Nyelv

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: On
hu: Be

en: random
hu: véletlenszerű

en: No
hu: Nem

en: Download
hu: Letölt

en: Go
hu: Mehet

en: File
hu: Fájl

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Country
hu: Ország

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Center
hu: Középen

en: Required
hu: Szükséges

en: Name
hu: Név

en: Export
hu: Exportálás

en: Node ID
hu: Tartalomazonosító

en: header
hu: fejléc

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: Archive
hu: Archiválás

en: Times
hu: Napszak

en: History
hu: Történet

en: tag
hu: címke

en: Path
hu: Útvonal

en: key
hu: kulcs

en: Anchor
hu: Horgony

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Check
hu: Csekk

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Exclude
hu: Kizárás

en: Question
hu: Kérdés

en: All
hu: Mind

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Database
hu: Adatbázis

en: Off
hu: Ki

en: Comment ID
hu: Hozzászólás azonosítója

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Field name
hu: Mező neve

en: Fields
hu: Mezők

en: Is not
hu: Nem

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Heading
hu: Főcím

en: Normal
hu: Általános

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: This field is required.
hu: Szükséges mező.

en: Textfield
hu: Szövegmező

en: Bar
hu: Bár

en: Scale
hu: Aránytartó méretezés

en: home
hu: címlap

en: Phone
hu: Telefon

en: Mobile
hu: Mobil

en: Address
hu: Cím

en: Postcode
hu: Irányítószám

en: Terms
hu: Kifejezések

en: Code
hu: Kód

en: print
hu: nyomtatás

en: Store
hu: Bolt

en: Method
hu: Mód

en: Base
hu: Alap

en: Other
hu: Egyéb

en: Repeat
hu: Ismétlődés

en: Users
hu: Felhasználók

en: Square
hu: Négyzet

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Equals
hu: Egyenlő

en: Uncategorized
hu: Kategória nélküli

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Street
hu: Utca

en: Additional
hu: Továbbiak

en: City
hu: Város

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Folder
hu: Mappa

en: comments
hu: hozzászólások

en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: Share
hu: Megosztás

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Link to content
hu: Hivatkozás a tartalomra

en: Default height
hu: Alapértelmezés szerinti magasság

en: Default width
hu: Alapértelmezett szélesség

en: calendar
hu: naptár

en: Feeds
hu: Hírcsatornák

en: Clear
hu: Törlés

en: Undo
hu: Visszavonás

en: plus
hu: plusz

en: minus
hu: mínusz

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
hu: A Google térkép alapértelmezés szerinti szélessége CSS hosszúságként vagy százalékként. Példa: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
hu: A Google térkép alapértelmezés szerinti magassága CSS hosszúságként vagy százalékként. Példa: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default zoom level of a Google map.
hu: A Google térkép alapértelmezés szerinti nagyítási szintje.

en: Default map type
hu: Alapértelmezett térkép típus

en: Map
hu: Térkép

en: Satellite
hu: Légifelvétel

en: Hybrid
hu: Hibrid

en: Lines
hu: Vonalak

en: Circles
hu: Körök

en: Marker
hu: Pontjelző

en: Map type
hu: Térkép típusa

en: Map width
hu: Térkép szélessége

en: Map height
hu: Térkép magassága

en: Info
hu: Infó

en: Red
hu: Vörös

en: White
hu: Fehér

en: Units
hu: Mértékegységek

en: People
hu: Emberek

en: Results
hu: Eredmények

en: Car
hu: Autó

en: Search options
hu: Keresési szempontok

en: Province
hu: Tartomány

en: Purple
hu: Bíbor

en: flag
hu: jelölő

en: Display style
hu: Megjelenítési stílus

en: comment
hu: hozzászólás

en: Tree
hu: Fa

en: Accuracy
hu: Pontosság

en: Physical
hu: Fizikai

en: Content Type
hu: Tartalomtípus

en: Read only
hu: Csak olvasható

en: stop
hu: leállítás

en: Storage
hu: Tárolás

en: Cloud
hu: Felhő

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Taxonomy Terms
hu: Taxonómia kifejezések

en: Sitemap
hu: Webhelytérkép

en: Distance
hu: Távolság

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

en: Indent
hu: Behúzás

en: Outdent
hu: Kihúzás

en: Reply
hu: Válasz

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Orange
hu: Narancs

en: Unavailable
hu: Nem elérhető

en: Expand
hu: Kiterjeszt

en: Miles
hu: Mérföld

en: Overlay
hu: Átfedés

en: Country code
hu: Országkód

en: Building
hu: Felépítés

en: US Dollar
hu: USA dollár

en: Sort
hu: Sorbarendezés

en: Maximum depth
hu: Maximális mélység

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Google Logo
hu: Google logó

en: Black
hu: Fekete

en: University
hu: Egyetem

en: Data
hu: Adat

en: Birthday Cake
hu: Születésnapi torta

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Icon only
hu: Csak ikon

en: Exchange
hu: Váltás

en: Popup
hu: Felugró

en: forward
hu: előre

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Metric
hu: Metrikus

en: Euro (EUR)
hu: Euró (EUR)

en: Indian Rupee (INR)
hu: Indiai rúpia (INR)

en: Japanese Yen (JPY)
hu: Japán jen (JPY)

en: Korean Won (KRW)
hu: Dél-koreai won (KRW)

en: th
hu: csü

en: certificate
hu: igazolás

en: Ticket
hu: Jegy

en: Draggable
hu: Húzható

en: pause
hu: szünet

en: adjust
hu: igazítás

en: Display format
hu: Megjelenítési formátum

en: Configuration settings
hu: Beállítási lehetőségek

en: Bottom Left
hu: Lent balra

en: Bottom Right
hu: Lent jobbra

en: Rectangular
hu: Téglatest

en: Is not one of
hu: Nincs ezek között

en: Top Left
hu: Fent balra

en: Top Right
hu: Fent jobbra

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Directions
hu: Útmutatások

en: Input type
hu: Bemeneti típus

en: Click
hu: Kattintás

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Locations are addresses and map coordinates.
hu: A helyszínek címek és térkép-koordináták.

en: The name of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín neve.

en: The street address of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín utcája.

en: The city of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín városa.

en: The province of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín tartománya.

en: The postal code of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín irányítószáma.

en: The country of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín országa.

en: The latitude of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín földrajzi szélessége.

en: The longitude of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín földrajzi hosszúsága.

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
hu: A kiválasztott helyszíntől és jelenlegi felhasználótól vagy meghatározott helyszíntől való távolság.

en: Check this box to delete this location.
hu: A jelölőnégyzet bekapcsolásával törölhető ez a helyszín.

en: Country name
hu: Országnév

en: Location Field
hu: Helyszín mező

en: Kilometers
hu: Kilométer

en: Origin
hu: Kezdőpont

en: Is one of
hu: Egy ezek közül

en: Decimal degrees
hu: Fok tizedesjegyekkel

en: Degrees, minutes, seconds
hu: Fok, perc, másodperc

en: Regenerate
hu: Megújít

en: Displays rows as a map.
hu: Sorok megjelenítése térképként.

en: Show All
hu: Összes megjelenítése

en: Ends with
hu: Így végződik

en: Default text
hu: Alapértelmezés szerinti szöveg

en: Trash
hu: Kuka

en: Music
hu: Zene

en: Envelope
hu: Boríték

en: Meters
hu: Méter

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Invalid input
hu: Érvénytelen bemenet

en: Dropdown
hu: Legördülő

en: Circle
hu: Kör

en: Allow multiple values
hu: Több érték engedélyezése

en: Conversation
hu: Beszélgetés

en: ban
hu: kitiltás

en: book
hu: könyv

en: refresh
hu: frissít

en: Styles
hu: Stílusok

en: Desktop
hu: Asztali számítógép

en: Form settings
hu: Űrlap beállításai

en: Library
hu: Könyvtár

en: play
hu: lejátszás

en: Search...
hu: Keresés...

en: Selection method
hu: Kiválasztási mód

en: Cafe
hu: Kávézó

en: Restaurant
hu: Étterem

en: School
hu: Iskola

en: Terrain
hu: Föld

en: Default country
hu: Alapértelmezés szerinti ország

en: Term reference
hu: Kifejezés hivatkozás

en: Exposed
hu: Felfedett

en: Overview map
hu: Áttekintő térkép

en: Finance
hu: Pénzügy

en: Food
hu: Étel

en: Coffee
hu: Kávé

en: Exact
hu: Pontos

en: unlock
hu: zárolás feloldása

en: Mobile Phone
hu: Mobiltelefon

en: Horizontal bar
hu: Vízszintes sáv

en: Standard street map
hu: Normál utcatérkép

en: Standard satellite map
hu: Normál műholdas térkép

en: Hybrid satellite map
hu: Hibrid műholdas térkép

en: Terrain map
hu: Tereptérkép

en: The standard default street map.
hu: A normál, alapértelmezés szerinti utcatérkép.

en: Enable map types
hu: Térképtípusok engedélyezése

en: Satellite view without street overlay.
hu: Műholdas nézet utcatérképes átfedés nélkül.

en: Satellite view with street overlay.
hu: Műholdas nézet utcatérképes átfedésel.

en: Map with physical data (terrain, vegetation.)
hu: Térkép fizikai adatokkal (terep, növényzet).

en: Imperial
hu: Angolszász

en: Scrollwheel
hu: Görgő

en: Post code
hu: Irányítószám

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
hu: Tizedesjegyekkel megadott szélességi és hosszúsági koordináták, vesszővel elválasztva

en: Type of center point.
hu: Középpont típusa.

en: Distance unit
hu: Távolság mértékegysége

en: Dark green
hu: Sötétzöld

en: Colorbox settings
hu: Colorbox beállítások

en: Kilometers per hour
hu: kilométer óránként

en: Miles per hour
hu: mérföld óránként

en: Star
hu: Csillag

en: Full screen
hu: Teljes képernyő

en: Heart
hu: Szív

en: Top Center
hu: Felső közép

en: Bottom Center
hu: Alsó közép

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hu: Számszerű

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
hu: Ha ki van választva, akkor a felhasználók több értéket is megadhatnak 1+2+3 (VAGY) vagy 1,2,3 (ÉS) formában.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
hu: Ha ki van választva, akkor a szűrőnek megadott számok ki lesznek zárva ahelyett, hogy korlátoznák a nézetet.

en: Which key should be displayed
hu: Melyik kulcsot kell használni

en: Apple
hu: Alma

en: Show Pan control
hu: Pásztázásvezérlő megjelenítése

en: Map Control Type
hu: Térképvezérlő típusa

en: Overview map state
hu: Áttekintő térkép állapota

en: Return to Page
hu: Visszatérés az oldalra

en: Return to User
hu: Visszatérés a felhasználóhoz

en: Get locations
hu: Get Locations

en: Show locations on a Google map.
hu: Helyszínek mutatása Google-térképen.

en: Yards
hu: Yard

en: Google API key
hu: Google API kulcs

en: Access Getlocations
hu: Get Locations elérése

en: View and use the Getlocations module.
hu: A <em>Get Locations</em> modul megtekintése és használata.

en: Access User locations
hu: Felhasználói helyek elérése

en: Return to Term
hu: Visszatérés a kifejezéshez

en: Return to Comment
hu: Megjegyzéshez való visszatérés

en: Nautical miles
hu: Tengeri mérföld

en: Show on a map
hu: Mutatás a térképen

en: Input form settings
hu: Beviteli űrlap beállítása

en: Configure the input form.
hu: A beviteli űrlap beállításai.

en: Latitude and Longitude empty
hu: A földrajzi szélesség és hosszúság üres

en: Show map: Yes
hu: Térkép mutatása: Igen

en: Width: @w | Height: @h
hu: Szélesség: @w | Magasság: @h

en: Show Latitude/Longitude: Yes
hu: Földrajzi szélesség és hosszúság mutatása: Igen

en: Show Latitude/Longitude in Degrees, minutes, seconds
hu: Földrajzi szélesség és hosszúság mutatása fokban, percben és másodpercben

en: Show overview map: Yes
hu: Áttekintő térkép mutatása: Igen

en: Enable scrollwheel zooming: Yes
hu: Görgetőgombos nagyítás engedélyezése: Igen

en: Enable dragging the map: Yes
hu: Térkép húzásának engedélyezése: Igen

en: Points of Interest
hu: Érdekes helyek

en: Show map: No
hu: Térkép mutatása: Nem

en: Show map link: Yes
hu: Térképhivatkozás mutatása: Igen

en: Display full country name: Yes
hu: Teljes országnév mutatása: Igen

en: Enter an address
hu: Cím beírása

en: (Required)
hu: (Szükséges)

en: Post code/Zip code
hu: Irányítószám

en: ---Please select a country---
hu: ---Ország kiválasztása---

en: Map position
hu: Térkép pozíció

en: Display full country name
hu: Teljes országnév megjelenítése

en: You have not entered an address.
hu: Nincs beírva cím.

en: The getlocations ID of the location.
hu: A helyszín Getlocations-azonosítója.

en: The coordinates of the selected location in 'lat,long' format.
hu: A kiválasztott helyszín koordinátái „lat,long” (szélesség, hosszúság) formátumban.

en: The marker of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín jelölője.

en: The field name used in the Content type definition.
hu: A tartalomtípus definíciójában használt mezőnév.

en: The Node Identifier.
hu: A tartalomazonosító.

en: The User Identifier.
hu: A felhasználó azonosítója.

en: The Taxonomy Term Identifier.
hu: A taxonómiakifejezés azonosítója.

en: The Comment Identifier.
hu: A hozzászólás azonosítója.

en: Taxonomy Term ID
hu: Taxonómiakifejezés azonosítója

en: Getlocations search
hu: Get Locations kereső

en: Click here to see more
hu: Ide kattintva továbbiak láthatók

en: lock
hu: zárolás

en: To use the map to find a location, drag the marker or click on the map.
hu: Annak érdekében, hogy a térképet lehessen használni egy helyszín megtalálásához, oda kell húzni a jelölőt, vagy rákattintani a térképre.

en: Clipboard
hu: Vágólap

en: Turkish Lira (TRY)
hu: Török líra (TRL)

en: Show map links
hu: Térképhivatkozások megjelenítése

en: The additional address of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszínhez tartozó további címadatok.

en: Rectangles
hu: Téglalapok

en: Google Places Search
hu: Google Places kereső

en: One map | @count maps
hu[0]: Egy térkép
hu[1]: @count térkép

en: font
hu: betűtípus

en: Fullscreen Control
hu: Teljes képernyő vezérlés
