GrandFoo Install Profile (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (1694 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: enable
it: attiva

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Create a new user account.
it: Crea un nuovo profilo utente.

en: Request new password via e-mail.
it: Richiedi una nuova password tramite e-mail.

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Totals
it: Totale

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Item
it: Elemento

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Age
it: Età

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: Create !type
it: Crea !type

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: Priority
it: Priorità

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: On
it: Acceso

en: Tags
it: Etichette

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Version
it: Versione

en: all
it: tutto

en: Login
it: Accedi

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Required
it: Obbligatorio

en: root
it: radice

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Insert
it: Inserisci

en: Update
it: Aggiorna

en: Schedule
it: Pianifica

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Filename
it: Nome file

en: Modules
it: Moduli

en: Visible
it: Visibile

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Permitted file extensions
it: Estensioni del file permesse

en: n/a
it: n/d

en: Upload
it: Carica

en: Picture
it: Ritratto

en: Titles
it: Titoli

en: Paths
it: Percorsi

en: Database type
it: Tipo database

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: action
it: azione

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Default Settings
it: Impostazioni predefinite

en: Files
it: File

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Separator
it: Separatore

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Expanded
it: Espanso

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: All
it: Tutti

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Active
it: Attivo

en: Submitted
it: Inserito

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: Page
it: Pagina

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: Not found
it: Non trovato

en: Off
it: Spento

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Out of date
it: Non aggiornato

en: Header
it: Intestazione

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Menu link
it: Voce del menu

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Comment ID
it: ID commento

en: Published
it: Pubblicato

en: Input format
it: Formato input

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: URL alias
it: Alias URL

en: Poll duration
it: Durata del sondaggio

en: Poll votes
it: Voti del sondaggio

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: File size
it: Dimensione file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term ID
it: ID Termine

en: User role
it: Ruolo utente

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo login

en: Message type
it: Tipo di messaggio

en: Severity
it: Rilevanza

en: Field name
it: Nome del campo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Fields
it: Campi

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Conditions
it: Condizioni

en: Original image
it: Immagine originale

en: Warning
it: Avviso

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Up
it: Su

en: Performance
it: Prestazioni

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Medium
it: Medio

en: Introduction
it: Introduzione

en: System
it: Sistema

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Current
it: Corrente

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Owner
it: Autore

en: Method
it: Metodo

en: here
it: qui

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i vocabolari qui sotto che hanno lo schema vuoto)

en: Pattern for all %vocab-name paths
it: Schema per tutti i percorsi %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
it: Schema per i forum e i contenitori di forum

en: Pattern for user account page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine profilo utente

en: Pattern for blog page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine blog

en: Verbose
it: Prolisso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
it: Visualizza le modifiche degli alias (a eccezione degli aggiornamenti di massa).

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: Maximum alias length
it: Lunghezza massima degli alias

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
it: Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.

en: Configuration
it: Configurazione

en: Security
it: Sicurezza

en: Loop
it: Iterazione

en: Text color
it: Colore del testo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Di base

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: months
it: mesi

en: Destination
it: Destinazione

en: Users
it: Utenti

en: Site off-line message
it: Messaggio per il sito "off-line"

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
it: @site è attualmente in manutenzione. Dovrebbe tornare attivo a breve. Grazie per la vostra pazienza.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
it: Messaggio che verrà mostrato ai visitatori quando il sito è in modalità "off-line".

en: Last
it: Ultimo

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Anonymous
it: Anonimo

en: <All>
it: - Tutti -

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Random
it: Casuale

en: Integer
it: Intero

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Pattern
it: Modello

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Basic setup
it: Impostazioni di base

en: Profile name
it: Nome profilo

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Editor appearance
it: Aspetto dell'editor

en: Cleanup and output
it: Pulizia e output

en: Editor CSS
it: CSS dell'editor

en: Profile
it: Profilo

en: You must give a profile name.
it: Devi dare un nome al profilo.

en: text
it: testo

en: Close
it: Chiudi

en: filters
it: filtri

en: File browser settings
it: Impostazioni del browser di file

en: Property
it: Proprietà

en: Weeks
it: Settimane

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Logout
it: Esci

en: Common settings
it: Impostazioni comuni

en: Full
it: Completo

en: Rules
it: Regole

en: Database name
it: Nome database

en: Port
it: Porta

en: Browse
it: Naviga

en: seconds
it: secondi

en: minutes
it: minuti

en: Show
it: Mostra

en: WIDTHxHEIGHT
it: LARGHEZZAxALTEZZA

en: Maximum file size per upload
it: Dimensione massima del file per caricamento

en: File Browser
it: Navigatore file

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Tokens
it: Token

en: Allowed HTML tags
it: Elementi HTML consentiti

en: Clear
it: Cancella

en: Source
it: Sorgente

en: Editor width
it: Larghezza editor

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Please enter some keywords.
it: Inserisci una o più chiavi di ricerca.

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: unlimited
it: illimitati

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: First
it: Primo

en: equals
it: uguale a

en: Period
it: Punto

en: Granularity
it: Granularità

en: Long
it: Lungo

en: Short
it: Corto

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: unchanged content
it: contenuto invariato

en: unchanged user
it: utente invariato

en: Entity
it: Entità

en: None.
it: Nessuno.

en: Fixed
it: Fisso

en: Negate
it: Negata

en: Import failed.
it: Importazione fallita.

en: created content
it: contenuto creato

en: updated content
it: contenuto aggiornato

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
it: Notare che se la cache delle pagine di drupal è abilitata, questo evento non sarà generato per le pagine servite dalla cache.

en: viewed content
it: contenuto visualizzato

en: deleted content
it: contenuto eliminato

en: Existing system path
it: Percorso di sistema esistente

en: Create or delete a content's URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL per un contenuto

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
it: Lasciare vuoto per eliminare l'alias.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
it: Lasciare vuoto per eliminare tutti gli alias che puntano al percorso di sistema indicato.

en: Send mail to all users of a role
it: Invio di email a tutti gli appartenenti ad un ruolo

en: Page redirect
it: Ridirezione a una pagina

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
it: Avvertenza: se i ruoli selezionati identificano un numero eccessivo di utenti, il server potrebbe non riuscire ad inviare tutti i messaggi.

en: The mail's subject.
it: L'oggetto dell'email.

en: The mail's message body.
it: Il corpo del messaggio email.

en: registered user
it: utente registrato

en: updated user
it: utente aggiornato

en: viewed user
it: utente visualizzato

en: deleted user
it: utente eliminato

en: User has logged in
it: Un utente si autentica

en: logged in user
it: utente autenticato

en: User has logged out
it: L'utente si disconnette

en: logged out user
it: utente disconnesso

en: User has role(s)
it: L'utente appartiene al ruolo

en: Whether the user has the selected role(s).
it: L'utente appartiene al ruolo o ruoli selezionati?

en: any
it: qualsiasi

en: Add user role
it: Assegnazione ruolo aggiuntivo

en: Remove user role
it: Revoca di un ruolo

en: Execute custom PHP code
it: Eseguire codice PHP personalizzato

en: PHP code
it: Codice PHP

en: Changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Caption
it: Didascalia

en: Days
it: Giorni

en: Selector
it: Selettore

en: Log out
it: Esci

en: profile
it: profilo

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Included
it: Incluso

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: Convert
it: Conversione

en: Parent terms
it: Termini padre

en: Style
it: Stile

en: Content title
it: Titolo del contenuto

en: Forums
it: Forum

en: revert
it: ripristina

en: duration
it: durata

en: Asterisk
it: Asterisco

en: Missing
it: Mancante

en: Permissions
it: Permessi

en: Path Filter
it: Filtro percorso

en: Link color
it: Colore collegamenti

en: Reversed
it: Invertito

en: Date created
it: Data di creazione

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
it: Le tue impostazioni PHP limitano la dimensione massima del file per caricamento a %size.

en: Inclusion
it: Inclusione

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: image
it: immagine

en: Content top
it: Parte superiore del contenuto

en: Minutes
it: Minuti

en: comment
it: commento

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Automatic
it: Automatico

en: Excluded
it: Escluso

en: disable
it: disattiva

en: Line break converter
it: Conversione linea a capo

en: Control how your image/file browser works.
it: Controlla il funzionamento del browser di immagini e file.

en: date
it: data

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
it: Attiva l'inserimento di immagini o file incorporati all'interno delle aree di solo testo.

en: Insert !image or !link.
it: Inserire !image o !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
it: Un caricatore e un browser di immagini e file che supporta cartelle personali e quote per gli utenti.

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Apply
it: Applica

en: Examples
it: Esempi

en: Font settings
it: Impostazioni caratteri

en: Variables
it: Variabili

en: Plugins
it: Plugin

en: Translation
it: Traduzione

en: The block has been created.
it: Il blocco è stato creato.

en: Menus
it: Menù

en: Pink
it: Rosa

en: Decimal
it: Decimale

en: years
it: anni

en: API documentation
it: Documentazione API

en: Enable for login links
it: Abilita Colorbox per i link di autenticazione

en: Hide
it: Nascondi

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Examples:
it: Esempi:

en: Menu name
it: Nome del menu

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Profiles
it: Profili

en: Add new profile
it: Aggiungi un nuovo profilo

en: All buttons
it: Tutti i pulsanti

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Orange
it: Arancione

en: Directories
it: Cartelle

en: Extension
it: Estensione

en: Keys
it: Chiavi

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @node_type

en: Delete aliases
it: Elimina alias

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
it: Non fare nulla. Lascia intatti gli alias vecchi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
it: Crea nuovi alias. Gli alias esistenti restano funzionanti.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
it: Crea nuovi alias. Elimina quelli vecchi.

en: Transliterate prior to creating alias
it: Traslitterare prima di creare nuovi alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
it: Filtra i nuovi alias solo per lettere e numeri che si trovano nella serie ASCII-96.

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Elimina tutti gli alias. Numero di alias che saranno eliminati: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Eliminare gli alias per tutte le voci @label. Il numero degli alias che saranno eliminati è: %count.

en: Delete aliases now!
it: Elimina alias ora!

en: All of your path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias sono stati eliminati.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias %type sono stati eliminati.

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Usage
it: Utilizzo

en: Available
it: Disponibile

en: Skin
it: Tema grafico

en: Initial height
it: Altezza iniziale

en: Initial width
it: Larghezza iniziale

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Execute
it: Esegui

en: Restore
it: Ripristina

en: Interface language
it: Lingua interfaccia

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Sort
it: Ordinamento

en: Identifier
it: Identificativo

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Layout settings
it: Impostazioni del layout

en: Offset
it: Scostamento

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: The e-mail address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: Data
it: Dati

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Custom caption
it: Didascalia personalizzata

en: Search help
it: Aiuto per la ricerca

en: Number of views
it: Numero di accessi

en: About
it: Informazioni

en: Content bottom
it: Parte inferiore del contenuto

en: Log messages
it: Messaggi di log

en: Data types
it: Tipi di dati

en: Create new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: After saving a new comment
it: Dopo il salvataggio di un nuovo commento

en: After deleting a comment
it: Dopo l'eliminazione di un commento

en: After deleting a term
it: Dopo l'eliminazione di un termine

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

en: Extra settings
it: Impostazioni extra

en: clone
it: duplica

en: Translate
it: Traduci

en: Opacity
it: Opacità

en: Element
it: Elemento

en: Next »
it: Succ »

en: Please select a file.
it: Selezionare un file.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
it: Si è sicuri di voler eliminare il blocco "%name"?

en: Patterns
it: Pattern

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User roles
it: Ruoli utente

en: User account
it: Profilo utente

en: Rule
it: Regola

en: pixels
it: pixel

en: Parameter
it: Parametro

en: rule
it: regola

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
it: La dimensione massima in pixel consentita per le immagini (es. 640x480). Impostare 0 per disattivare le restrizioni. Se un <a href="!image-toolkit-link">toolkit per le immagini</a> è installato, le immagini che superano tale valore verranno automaticamente ridimensionate per rientrare nei limiti.

en: export
it: esporta

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
it: Effettua il backup o ripristina il database, oppure migra i dati da o per un'altra installazione di Drupal.

en: Backup the database.
it: Backup del database.

en: Restore the database from a previous backup
it: Ripristina il database da un backup precedente

en: Backup every
it: Esegui il backup ogni

en: Number of Backup files to keep
it: Numero file di backup da conservare

en: Exclude the following tables altogether
it: Escludi completamente le seguenti tabelle

en: The selected tables will not be added to the backup file.
it: Le tabelle selezionate non saranno incluse nel file di backup.

en: Exclude the data from the following tables
it: Escludi i dati delle seguenti tabelle

en: Save these settings.
it: Salva queste impostazioni.

en: Colon
it: Due punti

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Run updates
it: Esegui aggiornamenti

en: Enable developer modules
it: Attiva i moduli per lo sviluppatore

en: Disable developer modules
it: Disattiva i moduli per lo sviluppatore

en: Current anonymous / authenticated users
it: Utenti attuali anonimi / autenticati

en: translate
it: traduci

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
it: Sono consentiti solo i file con le seguenti estensioni: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
it: Il file è di %filesize e supera la dimensione massima di %maxsize.

en: Scheduling
it: Programmazione

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Filter by event
it: Filtra per evento

en: Active rules
it: Regole attive

en: Inactive rules
it: Regole disattivate

en: created comment
it: commento creato

en: updated comment
it: commento aggiornato

en: deleted comment
it: commento cancellato

en: URL alias exists
it: Un alias URL esiste

en: Cron maintenance tasks are performed
it: Quando vengono eseguiti i processi di manutenzione cron

en: Set breadcrumb
it: Impostazione breadcrumb

en: File browser
it: Browser di file

en: Configuration profiles
it: Profili di configurazione

en: Absolute URLs
it: URL assoluti

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
it: Selezionare per forzare IMCE a restituire URL assoluti per i file.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
it: Comportamento predefinito per i file esistenti durante il caricamento

en: Keep the existing file renaming the new one
it: Mantenere il file esistente e rinominare quello nuovo

en: Keep the existing file rejecting the new one
it: Mantenere il file esistente e rifiutare quello nuovo

en: Replace the existing file with the new one
it: Sostituire il file esistente con quello nuovo

en: Default method for creating thumbnails
it: Metodo predefinito per creare le miniature

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
it: Scalare l'immagine rispettando le dimensioni della miniatura.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
it: Prima scalare l'immagine poi ritagliarla alle dimensioni della miniatura.

en: Role-profile assignments
it: Assegnazioni ruolo-profilo

en: Settings were imported from the profile %name
it: Le impostazioni sono state importate dal profilo %name

en: Give a name to this profile.
it: Dare un nome a questo profilo.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
it: Impostare a 0 per usare il valore massimo consentito.

en: Directory quota
it: Quota della cartella

en: Total user quota
it: Quota totale utente

en: Set to * to remove the restriction.
it: Imposta a * per rimuovere la restrizione.

en: Maximum image resolution
it: Risoluzione massima dell'immagine

en: Maximum number of files per operation
it: Numero massimo di file per operazione

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
it: È possibile consentire agli utenti di selezionare più file su cui appplicare operazioni come elimina, ridimensiona, ecc. Tutta l'operazione in batch viene eseguita in un singolo caricamento di drupal, il che è positivo. Tuttavia ciò comporterà un incremento del tempo di esecuzione dello script, del carico per la cpu e dell'utilizzo della memoria che potrebbero eccedere i limiti del tuo server, il che non è per niente un bene. Per rimuovere i limiti sul numero massimo di file per singola operazione, impostare a 0.

en: Profile has been added.
it: Il profilo è stato aggiunto.

en: Including subdirectories
it: Incluse le sottocartelle

en: Directory path
it: Percorso cartella

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
it: Specifica le cartelle accessibili dagli utenti di questo profilo.
    <ul>
    	<li>Usa caratteri alfanumerici per i percorsi delle cartelle.</li>
    	<li>Per specificare il file system root inserisci solo il carattere <strong>.</strong>(punto).</li>
    	<li>Usa <strong>%uid</strong> come segnaposto per l'ID utente. Es: <em>users/user%uid</em> crea delle cartelle tipo <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, ecc.</li>
      <li>Per rimuovere una cartella dall'elenco lascia vuoto il percorso della cartella.</li>
      <li>Se vuoi una maggiore flessibilità nei percorsi delle cartelle puoi eseguire del php per restituire il percorso della cartella.<br />
      Per eseguire il php il percorso della tua cartella deve iniziare con <strong>php:</strong> e il resto deve essere un codice php valido che restituisce il percorso effettivo della cartella. <br />Es: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> specifica <strong>users/USER-NAME</strong> come il percorso della cartella.<br />
      Un esempio di una cartella multi-livello <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> specifica <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> come il percorso della cartella, risultando in cartelle utente auto-categorizzate basate sulla data di associazione.<br />
      Nota che devi usare la variabile $user anziché $GLOBALS['user'] poiché non sempre sono lo stesso oggetto.</li>
    </ul>
    <p>Nota che il permesso miniature non influisce sulla creazione di miniature durante il caricamento. Vedi la descrizione delle miniature sotto.</p>
    <p>Se hai bisogno di altri campi, compila tutto e salva e ne avrai altri due nella prossima pagina.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
it: Si vuole davvero eliminare il profilo %name?

en: Profile has been deleted.
it: Il profilo è stato eliminato.

en: Import settings from other profiles
it: Importa le impostazioni da altri profili

en: Duplicate directory paths are not allowed.
it: Non sono consentiti percorsi di cartelle duplicati.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
it: %dirname non è accettato come da dare ad una cartella.

en: Create thumbnails
it: Crea miniature

en: Selected files
it: File selezionati

en: Width x Height
it: Larghezza x Altezza

en: Create a new image
it: Crea una nuova immagine

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
it: L'utente non è autorizzato ad operare su più di %num file.

en: directory (%dir)
it: cartella (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
it: È stata rilevata una scelta non valida. Contattare l'amministratore del sito.

en: Upload failed.
it: Il caricamento è fallito.

en: File deletion successful: %files.
it: Eliminati senza errori i file: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
it: Le dimensioni specificate devono rientrare nell'intervallo consentito, che va da 1x1 a @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
it: Ridimensionamento file eseguito: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
it: Creazione miniature (%thumbnames) eseguita per %filename.

en: %filename is not an image.
it: %filename non è un'immagine.

en: Scaling up is not allowed.
it: L'ingrandimento non è consentito.

en: %filename(%dimensions) already exists.
it: %filename(%dimensions) esiste già.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
it: %filename non può essere ridimensionato a %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
it: Impossibile ottenere una directory di lavoro per il browser!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
it: Non è stata specificata alcuna cartella per il browser dei file!

en: Illegal choice %choice in !name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
it: La navigazione dei file è disattivata per la cartella %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
it: Si desidera aggiornare la cartella corrente?

en: Delete selected files?
it: Eliminare i file selezionati?

en: Please select a thumbnail.
it: Selezionare una miniatura.

en: You must select at least %num files.
it: Devi selezionare almeno %num file.

en: Tips
it: Consigli

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
it: Selezionare un file cliccando la riga corrispondente nell'elenco dei file.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
it: Ctrl+click per aggiungere un file alla selezione o per rimuovere un file dalla selezione.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
it: Shift+click per selezionare un intervallo di file. Un primo click identifica il primo file, shift+click estende la selezione fino a comprendere il file puntato.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
it: Per cambiare l'ordinamento dei file cliccare l'intestazione delle colonne nell'elenco dei file.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
it: Per ridimensionare le aree di lavoro, trascinare le barre di ridimensionamento orizzontali o verticali.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
it: Scorciatoie da tastiera per l'elenco dei file: su, giù, sinistra, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
it: Scorciatoie da tastiera per la selezione dei file: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
it: Scorciatoie da tastiera per l'elenco delle cartelle: su, giù, sinistra, destra, home, end.

en: Limitations
it: Limitazioni

en: !num files using !dirsize of !quota
it: !num file che utilizzano !dirsize di !quota

en: unlimited quota
it: quota illimitata

en: Configuration name
it: Il nome della confiigurazione

en: ends with
it: finisce per

en: Root term
it: Termine radice

en: Send mail
it: Invio mail

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: XSS Filter
it: Filtro XSS

en: XSS Filter.
it: Filtro XSS.

en: Switch to plain text editor
it: Passa all'editor testuale

en: Switch to rich text editor
it: Passa all'editor rich text

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Auto-detect language
it: Rilevamento automatico della lingua

en: System path to the private folder is: !system_path.
it: Il percorso di sistema alla cartella privata è: !system_path.

en: Current path: !path
it: Percorso attuale: !path

en: Security filters
it: Filtri di sicurezza

en: Security settings
it: Impostazioni sicurezza

en: Enter mode
it: Modalità inserimento

en: Font formats
it: Formati del carattere

en: Predefined styles
it: Stili predefiniti

en: Predefined styles path
it: Percorso degli stili predefiniti

en: Path to uploaded files
it: Percorso per caricare i file

en: Absolute path to uploaded files
it: Percorso assoluto dei file caricati

en: Link to paths only
it: Solo link ai percorsi

en: Link using internal: links
it: Utilizzo link interni: link

en: Path Filter & Link To Content integration
it: Intergrazione per Filtro Path e Link al contenuto

en: Link To Content
it: Link al contenuto

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
it: Questo nome del profilo è riservato. Scegli un nome diverso.

en: The profile name must be unique. A profile with this name already exists.
it: Il nome del profilo deve essere univoco. Un profilo con questo nome esiste già.

en: Troubleshooting
it: Risoluzione problemi

en: Uploading images and files
it: Sto caricando immagini e file

en: There are three ways for uploading files:
it: Ci sono tre modi per caricare i file:

en: By using the core upload module.
it: Usando il modulo upload di Drupal.

en: Rich text editor settings
it: Impostazioni dell'editor rich text

en: Configure the rich text editor.
it: Configura l'editor avanzato

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Add !name
it: Aggiungere !name

en: Slideshow settings
it: Impostazioni slideshow

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The MIME type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Link this field to its node
it: Collega questo campo al suo nodo

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Add more
it: Aggiungi

en: is greater than
it: è maggiore di

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: PHP Evaluation
it: Eseguire codice PHP

en: viewed comment
it: commento visto

en: After saving new content
it: Dopo il salvataggio di un nuovo contenuto

en: After updating existing content
it: Dopo l'aggiornamento di un contenuto esistente

en: saved content
it: contenuto salvato

en: After deleting content
it: Dopo l'eliminazione di un contenuto

en: Content is published
it: Il contenuto è pubblicato

en: Content is sticky
it: Il contenuto è fisso in cima alla lista

en: Content is promoted to frontpage
it: Il contenuto è promosso in prima pagina

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
it: Il codice PHP delimitato da &lt;?php ?&gt; verrà eseguito e sostituito con il suo risultato. Es.: &lt;? echo 1+1?&gt; verrà sostituito da 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
it: In aggiunta, si possono usare le seguenti variabili:

en: truth value
it: valore verità

en: rules
it: regole

en: Successfully sent email to %recipient
it: Invio di email a %recipient riuscito

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
it: Invio di email al ruolo (o ruoli) %roles riuscito.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
it: Indirizzo email del mittente. Lasciare vuoto per usare l'indirizzo predefinito del sito.

en: After saving a new term
it: Dopo il salvataggio di un nuovo termine

en: created term
it: termine creato

en: updated term
it: termine aggiornato

en: unchanged term
it: termine invariato

en: Block a user
it: Blocco di un utente

en: Rule sets
it: Insiemi di regole

en: Rule set
it: Insieme di regole

en: Scheduled evaluation date
it: Data pianificata per la valutazione

en: Rules Scheduler
it: Pianificatore regole

en: No alias
it: Nessun alias

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Edit link
it: Link modifica

en: Basic options
it: Opzioni base

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: Use theme CSS
it: CSS del tema

en: Define CSS
it: CSS personalizzato

en: Current date
it: Data corrente

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Adjust top margin
it: Regola il margine superiore

en: Keep menu at top of page
it: Mantieni il menu in cima alla pagina

en: Move local tasks into menu
it: Sposta voci locali sul menù

en: Administration menu
it: Menu Amministrazione

en: Adjust administration menu settings.
it: Regola le impostazioni del menu di amministrazione.

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Link ID
it: ID della voce

en: Ampersand
it: E commerciale

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
it: La lingua di default di questo account per le e-mail e la lingua preferita per la presentazione del sito.

en: integer
it: intero

en: Last modification date
it: Data dell'ultima modifica

en: Base name
it: Nome di base

en: Text format
it: Formato del testo

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Style settings
it: Impostazioni dello stile

en: Top center
it: Centro in alto

en: Bottom center
it: Centro in basso

en: 1.0
it: 1,0

en: 0.9
it: 0,9

en: 0.8
it: 0,8

en: 0.7
it: 0,7

en: 0.6
it: 0,6

en: 0.5
it: 0,5

en: 0.4
it: 0,4

en: 0.3
it: 0,3

en: 0.2
it: 0,2

en: 0.1
it: 0,1

en: 0.0
it: 0,0

en: XML sitemap
it: Sitemap XML

en: Default priority
it: Priorità predefinita

en: Indexed
it: Indicizzato

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: @project issue queue
it: coda segnalazioni di @project

en: Flush all caches
it: Svuota tutte le cache

en: manage fields
it: gestisci campi

en: %name must be a number.
it: %name deve essere un numero.

en: Elements
it: Elementi

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Show links
it: Mostra collegamenti

en: Hello <strong>@username</strong>
it: Ciao <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
it: Mostra scorciatoie

en: Administration menu Toolbar style
it: Menu di amministrazione in stile Toolbar

en: A better Toolbar.
it: Una Toolbar migliore.

en: Minimum sitemap lifetime
it: Durata minima sitemap

en: No minimum
it: Nessun minimo

en: Number of links in each sitemap page
it: Numero di link in ogni pagina della sitemap

en: Sitemap cache directory
it: Directory cache della sitemap

en: Change frequency
it: Cambia frequenza

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
it: La sitemap corrente è già aggiornata e non ha bisogno di essere ricostruita.

en: Rebuild sitemap
it: Ricostruire la sitemap

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
it: La priorità di questa URL relativa alle altre URL sul tuo sito.

en: Default (@value)
it: Predefinito (@value)

en: Rebuilding Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Sitemap file
it: File della sitemap

en: Generated by the <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML sitemap module</a>.
it: Generato dal <a href="@link-xmlsitemap">modulo Drupal XML sitemap</a>.

en: Sitemap URL
it: URL della sitemap

en: Rebuild the site map.
it: Ricostruisci la sitemap.

en: XML sitemap cache directory
it: Directory per la cache delle sitemap XML

en: Search Engines
it: Motori di ricerca

en: Automatic (recommended)
it: Automatico (raccomandato)

en: (highest)
it: (più alto)

en: (normal)
it: (normale)

en: (lowest)
it: (più basso)

en: Inclusion: @value
it: Inclusione: @value

en: Priority: @value
it: Priorità: @value

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
it: Avvertenza: alcune azioni potrebbero causare l'inizializzazione del sistema dei temi. Dopo tale inizializzazione, nessun modulo potrà più cambiare il tema in uso.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
it: Per visualizzare le operazioni pianificate, occorre installare il modulo <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Delete a scheduled task
it: Elimina un'operazione pianificata

en: Scheduled date
it: Data pianificata

en: Scheduled date and time stamp
it: Data e orario di pianificazione

en: User provided identifier
it: Identificativo fornito dall'utente

en: ID to recognize this specific scheduled task
it: Un nome che permette di identificare l'operazione pianificata

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Transition speed
it: Velocita della trasizione

en: Scrollbars
it: Barre di scorrimento

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Path to uploaded files relative to the document root.
it: Percorso ai file caricati, relativo alla document root.

en: What You See Is What You Get
it: What You See Is What You Get (quello che vedi è ciò che otterrai)

en: official project page
it: pagina ufficiale del progetto

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: Libraries
it: Librerie

en: Submitted by !username on !datetime.
it: Inviato da !username il !datetime.

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
it: Imposta la durata delle transizioni (dissolvenza o elastica), espresse in millisecondi.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
it: Il livello di opacità dell'overlay. Inserire un numero decimale compreso tra 0 e 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
it: Imposta il tempo di permanenza di ogni pagina dello slideshow.

en: Text for the slideshow start button.
it: Testo per il bottone che fà partire lo slideshow.

en: CKEditor Global Profile
it: Profilo globale di CKEditor

en: Always run security filters for CKEditor.
it: Esegui sempre i filtri di sicurezza per CKEditor.

en: Run security filters only when CKEditor is set to start automatically.
it: Esegui i filtri di sicurezza solo quanto CKEditor è impostato per avviarsi automaticamente.

en: CKEditor default
it: Impostazioni predefinite di CKEditor

en: Select manually
it: Seleziona manualmente

en: Color module: base
it: Modulo colore: base

en: Color module: top
it: Modulo colore: sopra

en: Color module: bottom
it: Modulo colore: sotto

en: The language for the CKEditor interface.
it: La lingua dell'interfaccia di CKEditor.

en: Use theme ckeditor.styles.js
it: Usa ckeditor.styles.js nel tema

en: Define path to ckeditor.styles.js
it: Definisce il percorso per ckeditor.styles.js

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
it: Seleziona il browser per i file che desideri utilizzare per caricare i file.

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
it: Seleziona il browser per i file che desideri utilizzare per caricare le immagini.

en: Path to CKEditor
it: Percorso di CKEditor

en: Local path to CKEditor
it: Percorso locale di CKEditor

en: The path relative to the location of the private directory where CKEditor should store uploaded files.
it: Il percorso relativo all'ubicazione della cartella privata nella quale CKEditor deve archiviare i file caricati.

en: for developers only
it: solo per sviluppatori

en: CKEditor homepage
it: Homepage di CKEditor

en: Take a look at !listlink when installing CKEditor.
it: Dai un'occhiata a !listlink quando installi CKEditor.

en: Choose a CKEditor skin.
it: Scegliere un tema grafico per CKEditor.

en: Insert Teaser Break
it: Inserisci il Teaser Break

en: Insert Page Break
it: Inserisci il Page Break

en: The document already contains a teaser break. Do you want to proceed by removing it first?
it: Il documento contiene già un teaser break. Desideri rimuoverlo prima di continuare?

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
it: Il nome del database. Il database deve essere già esistente e non può essere creato automaticamente.

en: Server Directory
it: Cartella nel server

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
it: Inserisci il percorso della cartella dove intendi salvare i file di backup. Utilizza un percorso relativo per utilizzare una cartella all'interno dell'installazione di Drupal. Il server web deve essere abilitato a scrivere in questa cartella.

en: Scheduled Backups Directory
it: Cartella dei backup pianificati

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il backup e mostra un messaggio per il sito off-line. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di backup.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il ripristino e mostra un messaggio per il sito offline. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di ripristino.

en: schedule
it: pianifica

en: schedules
it: backup pianificati

en: Settings Profile
it: Profilo di configurazione

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
it: Il numero di file di backup da conservare prima di eliminare i file più vecchi. Inserisci 0 per non eliminare mai i file di backup. <strong>Se imposti un limite, gli altri file esistenti nella cartella di destinazione saranno eliminati.</strong>

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
it: Backup and Migrate semplifica il compito di eseguire il backup del database di Drupal e la migrazione dei dati da una installazione di Drupal ad un'altra. Il modulo fornisce funzioni per il backup dell'intero database su file o per il download, e per il ripristino da un backup precedente. È inoltre possibile pianificare le operazioni di backup. La compressione dei file di backup è supportata. I file di backup creati con questo modulo possono essere importati in questa o in qualsiasi altra installazione di Drupal con la !restorelink, oppure è possibile utilizzare un software di amministrazione database come <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> o mysql da linea di comando.

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
it: Usa questo form per effettuare un backup manuale del tuo database. Visita la !helppage per maggiori informazioni su come usare questo modulo

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
it: Da questa interfaccia è possibile eseguire backup manuali del proprio database con opzioni avanzate. Se hai già salvato dei !profilelink puoi caricare qui le loro impostazioni. Puoi salvare le modifiche effettuate alle impostazioni in un nuovo profilo di configurazione.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
it: I file di backup possono essere salvati in una cartella del tuo server web, scaricati sul computer locale o inviati come allegato ad un indirizzo e-mail configurabile. Alla scheda Destinazioni è possibile creare, modificare ed eliminare destinazioni, o elencare i file di backup presenti in ciascuna destinazione.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
it: I profili sono insiemi di impostazioni predefinite. Nei profili sono registrate le impostazioni di esclusione delle tabelle oltre che il nome del file di backup e le impostazioni di compressione e inserimento della timestamp. Puoi usare i profili sia per i !schedulelink che per i !manuallink.

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
it: Si possono creare nuovi profili dalla scheda "aggiungi profili" o alla pagina di backup avanzato selezionando la casella di controllo "salva queste impostazioni".

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
it: Pianifica i backup automatici del tuo database ad intervalli regolari usando <a href="!cronurl">cron</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
it: I backup programmati saranno eseguiti al massimo una sola volta per ciascuna esecuzione di cron. La frequenza massima di esecuzione dei backup non può superare quella definita nella configurazione di cron. Se si specifica un limite al numero di file di backup da conservare, i vecchi backup saranno sostituiti dai nuovi. <strong>Se si specifica un numero limite di backup da conservare tutti i file presenti nella cartella di destinazione saranno eliminati</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
it: Non hai permessi sufficienti per effettuare il backup del sito.

en: -- Select a Settings Profile --
it: -- Seleziona un profilo di configurazione --

en: Load Settings
it: Carica impostazioni

en: Load Profile
it: Carica Profilo

en: Quick Backup
it: Backup veloce

en: Backup now
it: Effettua il backup ora

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
it: Per maggiori opzioni, consulta la pagina di <a href="!advancedurl">backup avanzato</a>.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
it: Backup del !from a !to usando !profile !submit

en: Save the settings as
it: Salva impostazioni come

en: Replace the '%profile' profile
it: Sostituisci il profilo '%profile'

en: Default Schedule
it: Pianificazione predefinita

en: The db source to backup from.
it: Il database sorgente di cui effettuare il backup.

en: Entities
it: Entità

en: Restore now
it: Ripristina adesso

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
it: L'indirizzo IP del computer da cui il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The URL of the comment.
it: L'URL del commento.

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: The URL of the comment's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del commento.

en: The date the comment was posted.
it: La data nella quale il commento è stato pubblicato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
it: Il genitore di questo commento, se il raggruppamento per argomenti dei commenti è attivo.

en: The node the comment was posted to.
it: Il nodo commentato.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: New comment count
it: Nuovo totale dei commenti

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale è scritto il contenuto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del contenuto.

en: The URL of the node's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del nodo.

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.

en: The author of the node.
it: L'autore del nodo.

en: Poll winner
it: Vincitore del sondaggio

en: The winning poll answer.
it: La risposta vincente del sondaggio.

en: Poll winner votes
it: Vincitori del sondaggio

en: The number of votes received by the winning poll answer.
it: Il numero di voti ricevuti dalla risposta vincente del sondaggio

en: Poll winner percent
it: Percentuale di vittoria del sondaggio

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
it: La percentuale di voti ricevuta dalla risposta vincente del sondaggio.

en: The number of visitors who have read the node.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo oggi.

en: Last view
it: Ultima visualizzazione

en: The date on which a visitor last read the node.
it: La data dell'ultima visualizzazione del nodo da parte di un visitatore.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: The URL of the site's login page.
it: L'URL della pagina di accesso del sito.

en: The unique ID of the uploaded file.
it: L'ID univoco del file caricato

en: The name of the file on disk.
it: Il nome del file sul disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
it: Le dimensioni del file, in kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
it: L'URL del file accessibile dal web.

en: The date the file was most recently changed.
it: La data di ultima modifica del file.

en: The user who originally uploaded the file.
it: L'utente che ha caricato il file originale.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
it: Il numero di nodi taggati con il termine di tassonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
it: L'URL del termine di tassonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
it: Il vocabolario cui il termine di tassonomia appartiene.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
it: L'identificativo univoco del vocabolario della tassonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: Term count
it: Conteggio termini

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
it: Il numero dei termini appartenenti al vocabolario di tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: The url of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dell'account utente.

en: The date the user last logged in to the site.
it: La data dell'ultimo accesso al sito da parte dell'utente.

en: The date the user account was created.
it: La data di creazione del profilo utente.

en: All parent terms
it: Tutti i termini padre

en: Purging links.
it: Link in cancellazione.

en: Not found or not writable
it: Non trovato o non scrivibile

en: Promoted to frontpage
it: Promosso in prima pagina

en: Sticky in lists
it: Fisso nelle liste.

en: the list of common problems
it: elenco di problemi comuni

en: Embed Media Dialog
it: Finestra integrata dei media

en: Embed media code
it: Codice integrato dei media

en: Paste embed code here
it: Incolla il codice integrato qui

en: Site maintenance account
it: Profilo di manutenzione del sito

en: All pages except those listed
it: Tutte le pagine eccetto quelle elencate

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Text formats
it: Formati del testo

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Requires: !module-list
it: Richiede: !module-list

en: Required by: !module-list
it: Richiesto da: !module-list

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
it: La cartella %directory non esiste o non ha i permessi di scrittura

en: Image style
it: Stile immagine

en: Sort By
it: Ordina Per

en: is one of
it: È uno tra

en: No links
it: Nessun link

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
it: Uno o più problemi sono stati rilevati con la configurazione di XML sitemap: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
it: Controlla il <a href="@status-report">rapporto di stato</a> per maggiori informazioni.

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
it: Le preimpostazioni di XML sitemap per questo @bundle possono essere cambiate <a href="@link-type">qui</a>.

en: Last modification date format
it: Formato della data per l'ultima modifica

en: XML sitemap maximum file size
it: Dimensioni file massime per la sitemap XML

en: Max height
it: Altezza massima

en: The currently logged in user.
it: L'utente attualmente collegato.

en: The roles of the user.
it: I ruoli dell'utente.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima di alias da generare. Il numero consigliato è 100. La lunghezza massima è @max. Consulta gli <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
it: Cosa dovrebbe fare Pathauto quando viene aggiornato del contenuto che ha già un alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
it: Vuoi che Pathauto tenti di traslitterare caratteri particolari (come quelli con accenti) con l'alfabeto ASCII-96? Traslitterazioni vengono effettuate dal modulo Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
it: Riduci stringhe a lettere e numeri

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
it: Parole da rimuovere dall'alias URL separate da virgole. Non utilizzare per rimuovere punteggiatura.

en: Choose aliases to delete
it: Seleziona gli alias da eliminare

en: All aliases
it: Tutti gli alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
it: <strong>Nota:</strong>non c'è conferma. Assicurati di voler completare questa operazione prima di premere "Cancella tutti gli alias!"<br />È consigliabile eseguire il backup del database e/o della tabella url_alias prima di usare questa funzionalità.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
it: Ignorato l'alias %alias a causa di un conflitto di percorso.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
it: Ignorato l'alias %alias in quanto coincide con un percorso interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source, rimpiazzando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source.

en: Maximum alias and component length
it: Lunghezza massima dell'alias e del componente

en: Administer pathauto
it: Amministra pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
it: Permette ad un utente la configurazione di schemi per alias automatici e rimozione di massa di alias URL.

en: Notify of Path Changes
it: Notifica di cambiamenti di percorso

en: Determines whether or not users are notified.
it: Determina se gli utenti sono avvisati.

en: User blogs
it: Blog utenti

en: CSS file path
it: Percorso del file CSS

en: Get from current locale (default)
it: Prendi dalla localizzazione in uso (predefinito)

en: Left-To-Right
it: Sinistra->Destra

en: Right-To-Left
it: Destra->Sinistra

en: Use custom formatting options
it: Usa opzioni di formattazione personalizzate

en: Custom formatting options
it: Opzioni di formattazione personalizzate

en: CKFinder settings
it: Impostazioni di CKFinder

en: Force pasting as plain text
it: Forza "Incolla come testo semplice"

en: If enabled, HTML content will be automatically changed to plain text when pasting.
it: Se abilitato, il contenuto HTML verrà automaticamente convertito in testo semplice quando viene incollato.

en: The file has been renamed to %filename.
it: Il file è stato rinominato %filename.

en: %filename has been uploaded.
it: %filename è stato caricato.

en: %filename is in use by another application.
it: %filename è usato da un altra applicazione.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
it: %filename misura %filesize, superiore alla tua quota residua per la cartella. In questo momento sono in uso %size su %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
it: %filename misura %filesize, superiore alla tua quota residua complessiva. In questo momento sono in uso %size su %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
it: L'utente corrente non ha accesso ad alcun profilo di configurazione per l'uso del file browser!

en: Directory %dirname is not accessible.
it: La cartella %dirname non è accessibile.

en: Access to %directory was denied.
it: L'accesso alla cartella %directory è stato negato.

en: You can not perform this operation.
it: Impossibile eseguire l'operazione richiesta.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
it: Per aprire un file con un'applicazione esterna, fare un doppio click sulla riga del file.

en: Delete scheduled tasks
it: Elimina operazioni pianificate

en: Footer first column
it: Piè pagina - Prima colonna

en: Footer second column
it: Piè pagina - Seconda colonna

en: Footer third column
it: Piè pagina - Terza colonna

en: Footer fourth column
it: Piè pagina - Quarta colonna

en: Automatically activate Colorbox for links to user/login.
it: Abilita automaticamente Colorbox per tutti i link alla pagina user/login

en: Example 1
it: Esempio 1

en: Example 2
it: Esempio 2

en: Example 3
it: Esempio 3

en: Example 4
it: Esempio 4

en: Example 5
it: Esempio 5

en: Transition type
it: Tipo di transizione

en: Elastic
it: Elastica

en: The transition type.
it: Il tipo di transizione

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
it: Slideshow generato automaticamente che scorre in sequenza le pagine della galleria (o del gruppo di contenuti)

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
it: Formato da usare per il contatore degli elementi della galleria (o del gruppo di contenuti). Le variabili {current} e {total} vengono sostituite con i valori effettivi al momento dell'apertura del Colorbox.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
it: Testo da visualizzare nel bottone 'precedente'.

en: Text for the next button in a shared relation group.
it: Testo da visualizzare nel bottone 'seguente'.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
it: Testo da visualizzare nel bottone 'chiudi'.

en: Choose Colorbox compression level
it: Scegliere il livello di compressione per il codice Colorbox

en: Production (Minified)
it: Produzione (minificato)

en: Development (Uncompressed Code)
it: Sviluppo (codice non compresso)

en: {current} of {total}
it: {current} di {total}

en: « Prev
it: « Prec

en: Adjust Colorbox settings.
it: Modifica la configurazione di Colorbox.

en: Slideshow autostart
it: Avvio automatico dello slideshow

en: If the slideshow should automatically start to play.
it: Attivare se si vuole che lo slideshow parta automaticamente.

en: Slideshow speed
it: Velocità di scorrimento

en: Start slideshow
it: Avvia slideshow

en: Stop slideshow
it: Interrompi slideshow

en: Text for the slideshow stop button.
it: Testo per il bottone che interrompe lo slideshow.

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: You need to download the !colorbox and extract the entire contents of the archive into the %path folder of your server.
it: Occorre scaricare !colorbox ed estrarre l'intero contenuto dell'archivio nella cartella %path del server.

en: Colorbox plugin
it: Plugin Colorbox

en: Insert module settings
it: Inserisci impostazioni del modulo

en: Insert image gallery
it: Inserisci galleria di immagini

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
it: Scegliere se si vuole una galleria comprendente tutte le immagini presenti nella pagina (predefinito), o se si vuole disattivare la galleria.

en: Styles and options
it: Stili e opzioni

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
it: Scegliere lo stile da usare per Colorbox. Gli stili di esempio sono quelli predefiniti del plugin Colorbox. Selezionare "nessuno" se si preferisce gestire gli stili di Colorbox direttamente nel tema.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
it: Usa le opzioni predefinite o personalizzate per Colorbox.

en: Overlay close
it: Chiusura overlay

en: Enable closing ColorBox by clicking on the background overlay.
it: Abilita la chiusura del Colorbox quando si clicca sullo sfondo dell'overlay.

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta un limite per la larghezza del contenuto del Colorbox. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta un limite per l'altezza del contenuto del Colorbox. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Add new XML sitemap
it: Aggiungi una nuova sitemap XML

en: None (sitemap locked)
it: Nessuno (sitemap bloccata)

en: No XML sitemaps available.
it: Nessuna sitemap XML disponibile.

en: No sitemaps selected.
it: Nessuna sitemap selezionata.

en: The sitemap has been saved.
it: Sitemap salvata.

en: The sitemap has been deleted.
it: Sitemap cancellata.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
it: La durata minima di tempo che trascorrerà prima che le sitemap vengano rigenerate. Le sitemap saranno anche rigenerate dal cron se qualunque link viene aggiunto, aggiornato o cancellato.

en: Recommended value: %value.
it: Valore raccomandato: %value.

en: Default base URL
it: URL di base predefinito

en: Regenerating Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Now generating %sitemap-url.
it: Generazione di %sitemap-url in corso.

en: Rebuild links
it: Ricostruisci link

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Sidebar background
it: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar borders
it: Bordi della barra laterale

en: Footer background
it: Sfondo piè di pagina

en: published by !username on !datetime
it: pubblicato da !username il !datetime

en: Login links settings
it: Impostazioni per i link di autenticazione

en: Enable Colorbox load
it: Abilita il caricamento di Colorbox

en: Colorbox trigger
it: Attivatore Colorbox

en: Trigger field
it: Campo attivatore

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
it: Scegli il campo che deve essere trasformato nell'attivatore per il Colorbox. Possono essere usati solo i campi che appaiono prima di questo nella lista dei campi.

en: Automatic generated Colorbox gallery
it: Galleria generata automaticamente da Colorbox

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
it: Abilita una galleria Colorbox con un identificativo generato automaticamente per questa vista.

en: Custom Colorbox gallery
it: Galleria Colorbox personalizzata

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
it: Abilita una galleria Colorbox usando una determinata stringa come valore di gallery. L'identificativo inserito viene usato al posto di quello automatico generato qui sopra.

en: Data comparison
it: Confronto di dati

en: Insert file
it: Inserisci file

en: Comparison operation
it: Operazione di confronto

en: Title and slogan
it: Titolo e slogan

en: Highlight color
it: Evidenzia il colore

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Creates revision
it: Crea una revisione

en: The current date and time.
it: La data ed ora attuali.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
it: L' URL della pagina di conferma cancellazione per l'account dell'utente.

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: The URL of the one-time login page for the user account.
it: L'URL della pagina di login monouso per l'account dell'utente.

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima dei componenti nell'alias (es. [title]). La lunghezza raccomandata è di 100. Consulta <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: The field %name is not a valid number.
it: Il campo %name non è un numero valido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
it: Il campo %name non può essere maggiore di @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
it: Il campo %name non può essere minore di @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
it: Il campo <em>Stringhe da cancellare</em> non può contenere HTML. Assicurati di aver disabilitato l'editor WYSIWYG per questo campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
it: Seleziona i tipi di percorsi senza alias per i quali generare degli URL alias

en: Bulk updating URL aliases
it: Aggiorna tutti gli alias URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
it[0]: Generato 1 URL alias.
it[1]: Generati @count URL alias.

en: language neutral
it: lingua neutra

en: Pattern for all @language @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
it: Aggiornato alias per nodo @nid.

en: Taxonomy term paths
it: Percorsi per termini di tassonomia

en: Updated alias for term @tid.
it: Aggiornato alias per termine @tid.

en: Forum paths
it: Percorsi forum

en: Updated alias for forum @tid.
it: Aggiornati alias per forum @tid

en: User paths
it: Percorsi utenti

en: Updated alias for user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente @uid.

en: Blog paths
it: Percorsi blog

en: Updated alias for blog user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente del blog @uid.

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
it[0]: Aggiornati alias URL per 1 nodo.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count nodi.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 termine.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count termini.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 account utente.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count account utenti.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
it: Hai configurato il @name ad essere il separatore ed a essere rimosso quando si trova in stringhe.  Questo può causare problemi con i tuoi schemi e specialmente con il token term:path. Probabilmente dovresti impostare l'azione per @name ad essere "rimpiazza con separatore"

en: PHP evaluation
it: Eseguire codice PHP

en: Condition set (OR)
it: Insieme di condizioni (OR)

en: Condition set (AND)
it: Insieme di condizioni (AND)

en: Action set
it: Insieme di azioni

en: Administer rule configurations
it: Amministra le configurazioni delle regole

en: Manage reaction rules and rule components.
it: Gestisci regole di azione e componenti di regole.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
it: Intercetta gli eventi ed esegue azioni soggette a condizioni.

en: unlabeled
it: senza nome

en: Current list item
it: Elemento attuale dell'elenco

en: Site-wide settings and other global information.
it: Informazioni sul sito e altre informazioni globali.

en: After updating an existing comment
it: Dopo l'aggiornamento di un commento esistente

en: Before saving a comment
it: Prima del salvataggio di un commento

en: saved comment
it: commento salvato

en: unchanged comment
it: commento invariato

en: A comment is viewed
it: Un commento viene visto

en: Revision identifier
it: Identificativo della revisione

en: Set a data value
it: Impostazione dato ad un valore

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Specifica il dato da modificare usando un selettore tipo "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
it: Il nuovo valore da impostare per il dato specificato.

en: Fetch entity by id
it: Caricamento entità dato l'ID

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
it: Specifica il tipo di entità da caricare.

en: Fetched entity
it: Entità caricata

en: Fetch entity by property
it: Caricamento entità data una proprietà

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
it: Specifica il tipo di entità da caricare.

en: The property by which the entity is to be selected.
it: La proprietà tramite cui selezionare l'entità.

en: The property value of the entity to be fetched.
it: Valore di questa proprietà per l'entità da caricare.

en: Limit result count
it: Limitare il numero di risultati

en: Limit the maximum number of fetched entities.
it: Limita il numero massimo di entità da caricare.

en: Create a new entity
it: Creazione di una nuova entità

en: Specifies the type of the entity that should be created.
it: Specifica il tipo di entità da creare.

en: Created entity
it: Entità creata

en: Save entity
it: Salvataggio entità

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
it: Specifica l'entità da salvare in modo permanente.

en: Force saving immediately
it: Forzare salvataggio immediato

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
it: Normalmente il salvataggio avviene alla fine della valutazione delle azioni, in modo che salvataggi multipli possano essere accorpati. Se si imposta questa opzione, il salvataggio verrà eseguito immediatamente.

en: Delete entity
it: Eliminazione entità

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
it: Specifica l'entità che verrà eliminata in modo permanente.

en: The data list, to which an item is to be added.
it: L'elenco a cui verrà aggiunto l'elemento.

en: Item to add
it: Elemento da aggiungere

en: Insert position
it: Posizione di inserimento

en: The data list for which an item is to be removed.
it: L'elenco da cui verrà rimosso un elemento.

en: Item to remove
it: Elemento da rimuovere

en: Add a variable
it: Aggiunta di una variabile

en: Specifies the type of the variable that should be added.
it: Specifica il tipo della variabile da aggiungere.

en: Added variable
it: Variabile aggiunta

en: Create a data structure
it: Creare una struttura dati

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
it: Specifica il tipo di struttura dati da creare.

en: Created data
it: Dati creati

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
it: <strong>Dati selezionati:</strong> %selector

en: Reload form
it: Ricaricare form

en: Append the item to the end.
it: Appendere elemento alla fine.

en: Prepend the item to the front.
it: Inserire elemento all'inizio.

en: Data to compare
it: Dato da confrontare

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Il dato da confrontare, specificato tramite un selettore tipo "node:author:name"

en: The comparison operator.
it: L'operatore di confronto.

en: Data value
it: Valore

en: The value to compare the data with.
it: Il valore con cui confrontare il dato

en: Entity is new
it: L'entità è nuova

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
it: Specifica l'entità di cui valutare la condizione.

en: Entity has field
it: L'entità ha il campo

en: The name of the field to check for.
it: Il nome del campo da verificare.

en: Compare two data values of the same type with each other.
it: Confronto di due dati dello stesso tipo.

en: is lower than
it: è minore di

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
it: La condizione determina se l'entità specificata è appena stata creata ma non è ancora stata salvata nel database.

en: Before saving content
it: Prima del salvataggio di un contenuto

en: Content is viewed
it: Un contenuto viene visualizzato

en: view mode
it: modalità di visualizzazione

en: Content is of type
it: Il contenuto è di tipo

en: The content type(s) to check for.
it: Il tipo o i tipi di contenuto da verificare.

en: Create or delete any URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
it: Specifica il percorso esistente di cui si vuole creare un alias. Per esempio: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al dato. Per esempio, "about" per una pagina di informazioni sul sito. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
it: Se specificato, la lingua a cui si applica l'alias.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al contenuto. Per esempio, "about" per una pagina di informazioni sul sito. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
it: Lasciare vuoto per eliminare l'alias.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL per un termine della tassonomia

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al termine. Per esempio, "content/drupal" per il termine Drupal. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: Path has URL alias
it: Il percorso ha un alias URL

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
it: Specifica il percorso che si desidera controllare. Per esempio: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
it: Specifica l'alias URL da verificare. Per esempio, "about".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore elaborato, senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Il parametro selezionato è disponibile nella variabile $value. Esempio: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
it: Per cambiare il valore delle variabili assicurarsi di ritornare un array contenente i nuovi valori, es.: !code

en: Add offset
it: Aggiungere scostamento

en: Add an offset to the selected date.
it: Aggiungi uno scostamento alla data selezionata.

en: Note that you can also specify negative numbers.
it: Si può anche specificare un numero negativo.

en: text token
it: token di testo

en: formatted text
it: testo formattato

en: decimal number
it: numero decimale

en: list of text
it: elenco di testo

en: list of integer
it: elenco di interi

en: any entity
it: qualsiasi entità

en: Replacement patterns for %label
it: Sostituzione per %label

en: Drupal is initializing
it: Durante inizializzazione di Drupal

en: System log entry is created
it: Viene aggiunta una registrazione nel log di sistema

en: Log entry
it: Registrazione del log

en: watchdog log entry
it: registrazione del watchdog

en: The category to which this message belongs
it: La categoria a cui il messaggio appartiene

en: Request uri
it: Uri della richiesta

en: An associated, HTML formatted link
it: Un link HTML associato

en: Show a message on the site
it: Visualizzazione messaggio sul sito

en: Repeat message
it: Ripetere messaggio

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
it: Se disattivato, e il messaggio è già stato mostrato, il messaggio non sarà ripetuto.

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
it: Un percorso o alias di Drupal, oppure un URL esterno a cui ridirigere la navigazione. Inserire parametri (opzionali) dopo "?" e/o un'ancora (opzionale) dopo "#",

en: Force redirect
it: Forza ridirezione

en: Append destination parameter
it: Accoda parametro destinazione

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
it: Attivo se il parametro destinazione deve essere accodato all'URL, per esempio per far sì che una successiva ridirezione possa riportare alla pagina di origine.

en: A list of titles for the breadcrumb links.
it: Un elenco di titoli per i link breadcrumb.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
it: Un elenco di destinazioni per i link breadcrumb, il cui ordine deve corrispondere a quello dei titoli.

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
it: Uno o più indirizzi a cui email a cui inviare il messaggio. Il formato in cui si specificano gli indirizzi deve essere valido ai sensi dell'RFC 2822.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
it: Scegliere i ruoli i cui utenti riceveranno l'email.

en: After updating an existing term
it: Dopo l'aggiornamento di un termine esistente

en: Before saving a taxonomy term
it: Prima del salvataggio di un termine della tassonomia

en: saved term
it: termine salvato

en: deleted term
it: termine eliminato

en: After saving a new vocabulary
it: Dopo il salvataggio di un nuovo vocabolario

en: created vocabulary
it: vocabolario creato

en: After updating an existing vocabulary
it: Dopo l'aggiornamento di un vocabolario esistente

en: updated vocabulary
it: vocabolario aggiornato

en: unchanged vocabulary
it: vocabolario invariato

en: Before saving a vocabulary
it: Prima di salvare un vocabolario

en: saved vocabulary
it: vocabolario salvato

en: After deleting a vocabulary
it: Dopo l'eliminazione di un vocabolario

en: deleted vocabulary
it: vocabolario eliminato

en: After saving a new user account
it: Dopo il salvataggio di un nuovo profilo utente

en: After updating an existing user account
it: Dopo l'aggiornamento di un profilo utente esistente

en: Before saving a user account
it: Prima del salvataggio di un nuovo profilo utente

en: saved user
it: utente salvato

en: User account page is viewed
it: Viene visualizzata la pagina di un profilo utente

en: After a user account has been deleted
it: Dopo l'eliminazione di un profilo utente

en: Match roles
it: Confronto ruoli

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
it: Se si confronta rispetto a tutti i ruoli selezionati, l'utente deve appartenere a <em>tutti</em> i ruoli selezionati.

en: User is blocked
it: L'utente è bloccato

en: Variable label
it: Etichetta della variabile

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
it: Il nome della variabile può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore (_), è deve essere univoco nel contesto attuale.

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
it: Si può cambiare il nome e l'etichetta delle variabili, tenendo presente che rinominare una variabile già utilizzata renderà non validi i suoi utilizzi pre-esistenti.

en: Provided variables
it: Variabili disponibili

en: Switch to the direct input mode
it: Passa alla modalità di inserimento diretto

en: Switch to data selection
it: Passa al selettore di dati

en: The variable name %name is already taken.
it: Il nome della variabile %name è già usato.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
it: Il nome ad uso interno di questa configurazione è usato dalle regole internamente per identificare la configurazione. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_), e deve essere univoco.

en: The machine-readable name %name is already taken.
it: Il nome ad uso interno %name è già in uso.

en: Provides variables
it: Fornisce variabili

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
it: Se selezionato, il risultato della condizione verrà invertito in modo che ritorni VERO se vale FALSO, e vice-versa.

en: Data selector
it: Selettore dati

en: A list of values, one on each line.
it: Un elenco di valori, uno per riga.

en: cloned
it: duplicato

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
it: Si vuole davvero attivare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
it: Si vuole davvero disattivare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
it: Si vuole davvero ripristinare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
it: Si vuole davvero eliminare il %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
it: %plugin %label attivato.

en: Disabled %plugin %label.
it: %plugin %label disattivato.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
it: %plugin %label ripristinato allo stato predefinito.

en: Deleted %plugin %label.
it: %plugin %label eliminato.

en: Select the %element to add
it: Selezionare %element da aggiungere

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
it: Si vuole davvero eliminare %element_plugin %element_name?

en: React on event
it: Reagisci a un evento

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
it: Formato data sbagliato. Specificare la data nel formato %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: I nomi ad uso interno possono contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_).

en: A human-readable name shortly describing the rule.
it: Un nome da mostrare all'utente che descriva brevemente la regola.

en: Data selectors
it: Selettori di dati

en: Rules evaluation log
it: Tracciamento valutazione regole.

en: Filter by plugin
it: Filtra per plugin

en: There are no rule components.
it: Nessun componente di regole.

en: Component plugin
it: Plugin componente

en: Add new component
it: Aggiungi nuovo componente

en: Rules UI
it: Regole - Interfaccia utente

en: Administrative interface for managing rules.
it: Interfaccia di amministrazione per le regole.

en: Schedule component evaluation
it: Pianifica la valutazione del componente

en: Rules scheduler
it: Pianificatore regole

en: Task identifier
it: Identificativo dell'operazione

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
it: Deve essere specificato almeno un componente o un identificativo dell'operazione.

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: If enabled, turns on SCAYT (Spell Check As You Type) automatically after loading the editor.
it: Se abilitato, attiva automaticamente SCAYT (Spell Check As You Type, controllo ortografico durante la scrittura) dopo il caricamento dell'editor.

en: Delete data
it: Eliminazione dati

en: At least @a
it: @a o successiva

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: Change view
it: Cambia vista

en: @entity "@property" property.
it: Proprietà "@property" di @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
it: Il nome ad uso interno che identifica questo @entity.

en: Rules configuration
it: Configurazione regole

en: edit component
it: modifica componente

en: Enable Colorbox inline
it: Abilita Colorbox inline

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
it: Abilità la possibiltà di scrivere link che aprano elementi della pagina corrente dentro un colorbox
    Al link deve essere assegnata la classe "colorbox-inline", e l'URL di destinazione deve essere come "?width=500&height=500&inline=true#id-dell-elemento-da-mostrare".
    La funzionalità può essere abilitata da parte di altri moduli che ne abbiano necessità.

en: Stockholm Syndrome
it: Sindrome di Stoccolma

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
it: Specificare l'altezza della finestra popup di Colorbox. Essendo il contenuto dinamico, non è possibile determinare questo valore automaticamente. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
it: Specificare la larghezza della finestra popup di Colorbox. Essendo il contenuto dinamico, non è possibile determinare questo valore automaticamente. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
it: Vale VERO se il contenuto è di uno dei tipi di contenuto selezionati.

en: Access the Backup and Migrate admin section.
it: Accede all'interfaccia di amministrazione di Backup and Migrate.

en: Back up any of the available databases.
it: Effettua il backup dei database disponibili.

en: Access and download the previously created backup files.
it: Accede e scarica i file di backup esistenti.

en: Delete the previously created backup files.
it: Elimina i file di backup esistenti.

en: Restore the site's database from a backup file.
it: Ripristina il database del sito a partire da un backup esistente.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
it: Modifica i profili, i backup pianificati e le destinazioni di Backup and Migrate.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
it: Impossibile spostare la cartella di backup nei file privati, controlla i permessi dei file e sposta la cartella %from in %to.

en: Administer CKEditor access
it: Amministra l'accesso a CKEditor

en: Customize CKEditor appearance
it: Personalizza l'aspetto di CKEditor

en: CKFinder access
it: Accesso a CKFinder

en: Useful links: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.
it: Collegamenti utili: !ckeditorlink | !devguidelink | !userguidelink.

en: Developer's Guide
it: Guida dello sviluppatore

en: User's Guide
it: Guida utente

en: Administration panel
it: Pannello di Amministrazione

en: Center left
it: Centro sinistra

en: Center right
it: Centro destra

en: The user whose roles should be changed.
it: L'utente a cui variare l'appartenenza ai ruoli.

en: Delete tasks by component name
it: Elimina operazioni pianificate in base al nome del componente

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
it: Scegliere il componente per cui si vogliono eliminare tutte le operazioni pianificate.

en: Delete tasks
it: Elimina operazioni pianificate

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
it: Tutte le operazioni pianificate associate con %config sono state eliminate.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
it: Si vuole davvero eliminare l'operazione pianificata %id?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
it: L'operazione con identificativo %id esegue il componente %label il %date. La sua eliminazione è irreversibile.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
it: L'operazione esegue il componente %label e verrà eseguita il %date. La sua eliminazione è irreversibile.

en: Task %tid has been deleted.
it: L'operazione pianificate %tid è stata eliminata.

en: Component %label has been scheduled.
it: L'esecuzione del componente %label è stata pianificata.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
it: Il componente le cui operazioni pianificate si desidera eliminare.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
it: Tutte le operazioni annotate con l'identificativo fornito verranno eliminate.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
it: Questa azione consente di eliminare operazioni pianificate in attesa di futura esecuzione.

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
it: Si possono specificare mediante l'identificativo o mediante il nome del componente; specificando entrambi si circoscrivono ancora più precisamente le operazioni da eliminare.

en: Scheduled Rules components
it: Componenti di regole pianificati

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
it: Componenti di regole pianificati, che vengono eseguiti a tempo dal processo cron

en: The internal ID of the scheduled component
it: L'identificativo interno del componente pianificato

en: Component name
it: Nome del componente

en: The name of the component
it: Il nome del componente

en: No tasks have been scheduled.
it: Nessuna operazione pianificata.

en: Delete this scheduled task
it: Elimina questa operazione pianificata

en: Component filter
it: Filtro sul componente

en: execute
it: esegui

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
it: Questo form consente di attivare manualmente l'esecuzione del @plugin "%label". Se il componente richiede parametri in ingresso, inserire i rispettivi valori qui sotto.

en: Component %label has been executed.
it: Il componente %label è stato eseguito.

en: Component %label evaluated to %result.
it: Il componente %label ha restituito il valore %result.

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
it: Scegliere lo stile dell'immagine da usare quando vengono visualizzate nel Colorbox

en: Colorbox image style
it: Stile immagine Colorbox

en: Colorbox image style: @style
it: Stile immagine Colorbox: @style

en: Colorbox image style: Original image
it: Stile immagine Colorbox: immagine originale

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il contenuto del popup Colorbox. Può includere HTML. È possibile inserire dati di questa vista basandosi sulle "Regole di sostituzione" sottostanti.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: La didascalia Colorbox. Può includere HTML. È possibile inserire dati di questa vista basandosi sulle "Regole di sostituzione" sottostanti.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Notare che, a causa dell'ordine di presentazione, non si può fare riferimento ai campi che vengono dopo di questo; se serve un campo non presente in elenco, modificare l'ordine dei campi.
    Se servono i caratteri %5B e %5D, si prega di usare i relativi codici delle entità HTML '%5B' o '%5D', altrimenti verranno sostituiti da spazi.</p>

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
it: In alcuni browser, questa impostazione può determinare una pagina malformata, un cursore invisibile, elementi di form non selezionabili o altri problemi.

en: Flush caches
it: Svuota le cache

en: Display Drupal links
it: Mostra link di Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
it: Fornisce link verso Drupal.org nel menu di amministrazione.

en: Administration tools.
it: Strumenti di amministrazione.

en: Rebuild system links
it: Ricostruisci i link di sistema

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
it: Sono stati ricostruiti i link di sistema derivati dai percorsi di menu.

en: Administration Development tools
it: Strumenti di amministrazione per sviluppatori

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
it: Funzionalità di debug e amministrazione per sviluppatori e costruttori di siti.

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: The content type of the node.
it: Il tipo di contenuto del nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: The name of the content type.
it: Il nome del tipo di contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: The URL of the content type's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del tipo di contenuto.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The picture of the user.
it: L'immagine dell'utente.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
it: L'argomento specifico della pagina corrente (per esempio 'arg:1' sulla pagina 'node/1' restituisce '1').

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: @category @type field.
it: Campo @type @category.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
it[0]: %element-title deve contenere almeno un token.
it[1]: %element-title deve contenere almeno @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.

en: Content paths
it: Percorsi contenuto

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi predefiniti (viene applicato ai tipi di contenuto sottostanti senza schemi)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi default per @node_type (applicato a tutti i contenuti del tipo @node_type sottostanti senza schema)

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
it: Facilita l'uso di librerie esterne, gestendone la versione e la condivisione tra i vari moduli.

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
it: Rigenerazione delle sitemap fallita.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
it: Configura le sitemap XML del tuo sito per aiutare i motori di ricerca a trovare ed indicizzare le pagine sul tuo sito.

en: Unable to parse the pasted export.
it: Il codice export copiato non può essere interpretato.

en: Export misses plugin information.
it: Nel codice export mancano le informazioni sui plugin.

en: Missing the required module %module.
it: Manca un modulo necessario: %module.

en: Entity is of type
it: L'entità è di un tipo

en: The entity type to check for.
it: Il tipo di entità da verificare.

en: list of @type_label items
it: elenco di elementi @type_label

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
it: Forza la ridirezione anche se c'è un altro parametro di destinazione. Normalmente Drupal effettuerà la ridirezione al percorso indicato nel parametro destinazione, se questo viene specificato. E' possibile impostare il parametro destinazione accodandolo all'URL, es: !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
it: Nessuna regola attiva. <a href="!url">Aggiungere nuova regola</a>.

en: There are no inactive rules.
it: Nessuna regola disattivata.

en: Import rule
it: Importa regola

en: Import component
it: Importa componente

en: Paste an exported Rules configuration here.
it: Incolla qui una configurazione di Regole precedentemente esportata.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
it: Se attivato, un'eventuale configurazione esistente con lo stesso nome identificativo verrà rimpiazzata da quella importata.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
it: L'importazione di @entity %label fallita, esiste già @entity con lo stesso identificativo interno. Attiva l'opzione Sovrascrivi per rimpiazzarla.

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
it: Non si possiedono i permessi necessari per importare una configurazione di Regole.

en: Imported @entity %label.
it: @entity %label importato.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
it: Stabilire un ordine per le regole che rispondono allo stesso evento. Le regole con peso maggiore vengono valutate dopo quelle con peso minore.

en: Completed.
it: Completato.

en: Underscore
it: Trattino basso

en: CKEditor profiles
it: Profili di CKEditor

en: Information related to the current page request.
it: Informazioni correlate alla pagina attualmente richiesta.

en: Add a new !plugin
it: Aggiungi un nuovo !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
it: Sono state create le tabelle relative al modulo Regole 2.x. Le vecchie tabelle relative a Regole 1.x sono ancora disponibili e contengono le regole originarie, non ancora aggiornate alla nuova versione.

en: Export %name
it: Esporta %name

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione della configurazione Regole. Se questo export non dovesse passare i controlli di integrità durante l'importazione, provare in alternativa ad usare il metodo salva nel database e a correggere la configurazione dopo la conversione.

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
it: Questo form consente di convertire regole o insiemi di regole dalla versione Regole 1.x a Regole 2.x.

en: In order to convert a rule or rule set make sure you have all dependend modules installed and upgraded, i.e. modules which provide Rules integration that has been used in your rules or rule sets. In addition those modules may need to implement some Rules specific update hooks for the conversion to properly work.
it: Per convertire una regola o un insieme di regole, assicurarsi di avere tutti i moduli necessari installati e aggiornati, come i moduli che prevedono l'integrazione con il modulo Regole che erano usati nelle regole o insiemi di regole. Per completare l'aggiornamento, inoltre, potrebbe essere necessario che questi moduli forniscano hook di aggiornamento specifici al modulo Regole.

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
it: Dopo la conversione, le vecchie regole e insiemi di regole rimarranno nel database finché non verranno eliminate manualmente. In questo modo è possibile assicurarsi del buon esito della conversione prima di eliminare le vecchie regole.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
it: Quando la conversione della configurazione sarà stata completata, si potrà <a href="!url">eliminare tutte le configurazioni Regole 1.x</a> e ripulire così il database.

en: Convert configuration and export it.
it: Convertire e poi esportare la configurazione.

en: Convert configuration and save it.
it: Convertire e poi salvare la configurazione.

en: Converting %plugin %name...
it: Conversione di %plugin %name...

en: rule set
it: insieme di regole

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
it: Le configurazioni convertite sono state salvate nel database e compariranno nell'interfaccia di amministrazione Regole.

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
it: Si vuole davvero rimuovere le tabelle relative a Regole 1.x dal database?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
it: Si vuole davvero rimuovere le tabelle relative a Regole 1.x dal database? Tutte la configurazioni di Regole 1.x verranno eliminate, indipendentemente dal fatto che siano state o meno convertite alla nuova versione.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
it: Le configurazioni di Regole 1.x sono state eliminate.

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
it: Avvertenza: l'opzione controllo accesso al nodo non è più supportata per l'azione creazione nodo.

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
it: Avvertenza: l'opzione 'immediata' è stata rimossa dall'azione redirezione.

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
it: Avvertenza: l'aggiornamento diretto alla versione 2.x dell'azione caricamento utente per nome non è supportato.

en: Data value is empty
it: Il dato è vuoto

en: Data to check
it: Dato da controllare

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Il dato che verrà controllato per capire se è vuoto, specificato tramite un selettore tipo "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
it: Inserire il codice PHP senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
it: Inserire il codice PHP che ritorna un valore logico, senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;; es: <code>@code</code>.

en: There are left over rule configurations from a previous Rules 1.x installation. Proceed to the <a href="!url">upgrade page</a> to convert them and consult the README.txt for more details.
it: Sono state riscontrate configurazioni relative ad una precedente installazione di Regole 1.x. Procedi alla <a href="!url">pagina di aggiornamento</a> per convertirle, consulta il file README.txt per maggiori dettagli.

en: @entity identifier
it: Identificativo di @entity

en: Colorbox plugin settings
it: Impostazioni del plugin Colorbox

en: The location where Colorbox plugin is installed. Relative paths are from the Drupal root directory.
it: Il percorso in cui sono stati installati i file del plugin Colorbox di jQuery. Se si inserisce un percorso relativo, sarà relativo alla root di Drupal.

en: Show links and open them in a Colorbox
it: Mostra i link e aprili in un Colorbox

en: Display the "Create new account" (if allowed) and "Request new password" links below the login form.
it: Visualizza i link "Crea un nuovo profilo" e "Richiedi una nuova password" sotto il form di autenticazione (se consentiti dalle impostazioni dei profili)

en: Multilingual - Internationalization
it: Multilingue - Internazionalizzazione

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: Disable WYSIWYG module.
it: Disabilita il modulo WYSIWYG.

en: HTML Entities
it: Entità HTML

en: Convert all applicable characters to HTML entities.
it: Converte tutti i caratteri applicabili in entità HTML.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
it: I <a href="!url">setting del modulo Redirect</a> controllano la creazione di un redirect quando viene cancellato un alias.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
it: Considera l'installazione del modulo<a href="!url">Redirect</a> per essere reindirizzati qualora venga modificato il tuo alias.

en: No new URL aliases to generate.
it: Nessun nuovo URL alias da generare.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
it: Il valore predefinito di <strong>massima lunghezza dell'alias</strong> e <strong>massima lunghezza del componente</strong> è 100 ed è limitato a @max da Pathauto. Questa lunghezza è limitata dalla dimensione della colonna "alias" nella tabella url_alias del database. Lo schema del database di default per questo colonna è @max. Se  imposti una lunghezza uguale a quella impostata nella colonna  "alias" si verificheranno problemi nelle situazioni in cui il sistema ha bisogno di aggiungere termini aggiuntivi all'URL trasformato. Dovresti inserire un valore pari alla lunghezza della colonna "alias" meno la lunghezza di ogni stringa che potrebbe essere aggiunta alla fine dell'URL. La lunghezza delle stringhe che potrebbero essere aggiunte alla fine dell'URL dipende da quali moduli sono stati attivati e dalle impostazioni di Pathauto. Il valore predefinito e raccomandato è 100.

en: Path module form elements
it: Elementi del form del modulo Path

en: Double quotation marks
it: Virgolette doppie

en: Single quotation marks (apostrophe)
it: Virgolette singole (apostrofo)

en: Back tick
it: Apostrofo inverso

en: Hyphen
it: Trattino

en: Vertical bar (pipe)
it: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
it: Parentesi graffa sinistra

en: Left square bracket
it: Parentesi quadra sinistra

en: Right curly bracket
it: Parentesi graffa destra

en: Right square bracket
it: Parentesi quadra destra

en: Plus sign
it: Simbolo "Più"

en: Equal sign
it: Simbolo "Uguale"

en: Percent sign
it: Simbolo di "Percentuale"

en: Caret
it: Segno di omissione

en: Dollar sign
it: Simbolo dollaro

en: Number sign (pound sign, hash)
it: Cancelletto

en: At sign
it: Chiocciola

en: Exclamation mark
it: Punto esclamativo

en: Left parenthesis
it: Parentesi sinistra

en: Right parenthesis
it: Parentesi destra

en: Question mark
it: Punto interrogativo

en: Less-than sign
it: Simbolo di "Minore"

en: Greater-than sign
it: SImbolo di "Maggiore"

en: Calculate a value
it: Calcolo di un valore

en: Input value 1
it: Valore in ingresso 1

en: The first input value for the calculation.
it: Il primo valore in ingresso per il calcolo.

en: The calculation operator.
it: L'operatore del calcolo.

en: Input value 2
it: Valore in ingresso 2

en: The second input value.
it: Il secondo valore in ingresso.

en: Calculation result
it: Risultato del calcolo

en: Add an item to a list
it: Aggiunta di un elemento ad un elenco

[ctx: data_types]
en: List
it: Elenco

en: Enforce uniqueness
it: Assicura univocità

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
it: Aggiunge l'elemento all'elenco solo se non vi è ancora contenuto.

en: Remove an item from a list
it: Rimozione di un elemento da un elenco

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
it: Opzionalmente, è possibile specificare il valore iniziale della variabile.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
it: <strong>Elenco selezionato:</strong> %selector

en: List contains item
it: L'elenco contiene un elemento

en: The item to check for.
it: L'elemento da verificare.

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
it: Sono disponibili le seguenti variabili, che possono essere usate nel codice PHP:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
it: Aggiungi uno scostamento al numero selezionato. Es. uno scostamento di "1" sommerà 1 al numero prima che venga passato come valore del parametro.

[ctx: data_types]
en: list
it: elenco

en: list of text tokens
it: elenco di frammenti di testo

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
it: Le variabili utilizzate dal componente. Non è possibile modificarle per le configurazioni fornite da un modulo tramite codice.

en: Parameter + Provided
it: Parametri + Disponibili

en: Provided
it: Disponibili

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
it: Si possono inserire URL relativi come %url oppure URL assoluti come %absolute-url.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
it: Un elenco di numeri interi, separati da virgole. Es: "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
it: Un elenco di frammenti di testo, separati da virgole. Es. "uno, due, tre".

en: @entity identifiers
it: Identificativi di @entity

en: %name must be an integer value.
it: %name deve essere un valore intero.

en: Each value must be an integer.
it: Ciascun valore deve essere un intero.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: %name può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: Ciascun valore può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: List item
it: Elemento dell'elenco

en: Data type: !type
it: Tipo di dato: !type

en: starts with
it: inizia per

en: This enables custom links that can open forms and paths in a Colorbox. Add the class "colorbox-load" to the link and build the url like this for forms "/colorbox/form/[form_id]?destination=some_path&width=500&height=500" and like this for paths "[path]?width=500&height=500&iframe=true" or "[path]?width=500&height=500" if you don't want an iframe. Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
it: Abilita la possibilità di scrivere link che aprano form o pagine dentro un Colorbox.
    Al link deve essere assegnata la classe "colorbox-load", e l'URL di destinazione deve essere costruito come "/colorbox/form/[form_id]?destination=percorso&width=500&height=500" (per i form) oppure come "[percorso]?width=500&height=500&iframe=true" o "[percorso]?width=500&height=500" per le pagine.
    La funzionalità può essere abilitata da parte di altri moduli che ne abbiano necessità.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: A random number from 0 to @max.
it: Numero casuale compreso tra 0 e @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
it: Hash casuale. I possibili algoritmi di hashing sono: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: Bypass Rules access control
it: Salta i controlli dei permessi di Rules

en: Access the Rules debug log
it: Accede al log di debug di Regole

en: Rules tags autocomplete
it: Autocompletamento tag di Regole

en: Missing required module %name.
it: Manca un modulo necessario: %name.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
it: %plugin: Il nome di variabile %name contiene caratteri non ammessi.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
it: %plugin: Non è possibile specificare variabili di stato per elementi figli.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
it: @plugin %name mancante. Probabilmente manca un modulo necessario, oppure il modulo coinvolto non supporta l'aggiornamento.

en: The selected data property doesn't support writing.
it: La proprietà selezionata non è scrivibile.

en: Invalid type specified.
it: Specificato un tipo non valido.

en: Text comparison
it: Confronto di testi

en: Matching text
it: Testo con cui confrontare

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
it: In caso venga scelta l'operazione di confronto @regex, il pattern verrà intyerpretato come una <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Consigli: <a href="@RegExr">RegExr: Strumento online di verifica delle regular expression</a> è di grande aiuto per imparare, scrivere, e verificare le regular expressions.

en: Unblock a user
it: Sblocca un utente

en: Filter by tag
it: Filtra per tag

en: Default theme region
it: Regione del tema predefinito

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
it: La regione del tema di default %theme in cui il log di debug deve essere visualizzato. Per gli altri temi, il modulo Regole cercherà di visualizzare il log in una regione dallo stesso nome: se non esiste, il log non sarà visibile.

en: Admin theme region
it: Regione del tema di amministrazione

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
it: La regione del tema di amministrazione %theme in cui il log di debug deve essere visualizzato.

en: without identifier
it: senza identificativo

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
it: Violazione di accessi! Non si possiedono i permessi necessari per cambiare questa configurazione.

en: Open all
it: Apri tutto

en: -Close all-
it: -Chiudi tutto-

en: -Open all-
it: -Apri tutto-

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: edit configuration
it: modifica configurazione

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
it: Amministra le configurazioni di regole inclusi eventi, condizioni e azioni per i quali l'utente possiede i permessi necessari.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
it: Controlla tutte le configurazioni, indipendentemente da eventuali restrizioni di accesso a eventi, condizioni o azioni.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
it: Tutte le dipendenze dichiarate dalla configurazione di Regole %config sono nuovamente soddisfatte, quindi è stata riattivata.

en: Rules debug information: !log
it: Informazioni di debug regole: !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
it[0]: 1 configurazione di Regole richiede per il suo funzionamento uno o più moduli appena disabilitati, e quindi non può più essere eseguita.
it[1]: @count configurazioni di Regole richiedono per il loro funzionamento uno o più moduli appena disabilitati, e quindi non possono più essere eseguite.

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
it: Il parametro %name può essere configurato solo tramite un selettore.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
it: Il parametro %name non può essere configurato tramite un selettore.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
it: Il selettore di dati %selector non è valido per il parametro %name.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
it: Il tipo di dato del valore configurato non corrisponde a quello richiesto dal parametro %name.

en: Missing configuration for parameter %name.
it: Configurazione mancante per il parametro %name.

en: The component %config does not exist.
it: Il componente %config non esiste.

en: Logging of Rules evaluation errors
it: Registra nel log gli errori di valutazione di Regole

en: Log all warnings and errors
it: Registra nel log tutti gli errori e le avvertenze

en: Log errors only
it: Registra nel log solo gli errori

en: Evaluations errors are logged to the system log.
it: Gli errori generati dalla valutazione di Regole sono registrati nel log di sistema.

en: Log debug information to the system log
it: Registra le informazioni di debug nel log di sistema

en: Show debug information
it: Mostra informazioni di debug

en: In case of errors
it: In caso di errori

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
it: Le informazioni di debug vengono mostrate solo al momento della valutazione delle regole, se l'utente corrente è in possesso del permesso <a href="!url">%link</a>

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
it: Pianifica l'esecuzione di componenti di Regole mediante azioni.

en: @type field.
it: Campo @type.

en: Also known as %labels.
it: Altrimenti noti come %labels.

en: No tokens available
it: Nessun token disponibile

en: Token registry caches cleared.
it: Cache del registro dei token eliminata.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: Token registry
it: Registro dei token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
it: L'elenco dei token disponibili ed utilizzabili all'interno di messaggi email è fornito qui sotto.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati non sono definiti come array:

en: The following token types do not have any tokens defined:
it: Per i tipi di token sotto elencati non è definito alcun token:

en: The following token types are not defined but have tokens:
it: I tipi di token sotto elencati non sono stati definiti, pur essendo usati da alcuni token:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati sono definiti da più di un modulo:

en: Problems detected
it: Riscontrati problemi

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta la larghezza iniziale, prima del caricamento del contenuto. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta l'altezza iniziale, prima del caricamento del contenuto. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Caption shortening
it: Abbreviazione della didascalica

en: If the caption should be made shorter in the Colorbox to avoid layout problems. The default is to shorten for the example styles, they need it, but not for other styles.
it: Se la didascalia deve essere accorciata nel Colorbox per evitare problemi di layout. L'impostazione predefinita è di accorciarla per gli stili d'esempio, in cui occorre, ma non per gli atltri stili

en: Caption max length
it: Lunghezza massima didascalia

en: Hide (do not display image)
it: Nascosta (non mostrare l'immagine)

en: Image style to use in the Colorbox.
it: Stile dell'immagine da usare nel Colorbox.

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Gallery (image grouping)
it: Galleria (raggruppamento immagini)

en: How Colorbox should group the image galleries.
it: Metodo usato da Colorbox per raggruppare le immagini in gallerie.

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: La galleria verrà composta raggruppando tutte le immagini di una pagina che hanno lo stesso valore di gallery (attributo rel). Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il campo gallery personalizzato può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: Colorbox gallery type: @type
it: Tipo galleria Colorbox: @type

en: Colorbox caption: @type
it: Didascalia Colorbox: @type

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
it: Il controllo di integrità per @plugin %label (%name), che in precedenza falliva, ora riesce correttamente ed è stato riattivato.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
it: Controllo di integrità fallito per @plugin %label (%name), che non può essere eseguito. Errore: !message

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
it: Ogni volta che si verifica l'evento viene attivata la valutazione della regola.

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
it: La documentazione di Rules è online. Usare i link sottostanti per avere maggiori informazioni. L'aiuto di ciascuno per migliorare la documentazione online è molto gradito!

en: Rules introduction
it: Introduzione a Rules

en: Rules terminology
it: Terminologia di Rules

en: Coding for Rules
it: Scrivere codice per Rules

en: Unknown @plugin %name.
it: @plugin %name sconosciuto.

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
it: L'elenco da iterare. L'iterazione scorrerà gli elementi dell'elenco uno ad uno, consentendo ulteriori azioni su ognuno. Vedere <a href="@url">il manuale online</a> per ulteriori informazioni su come usare le iterazioni.

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
it: Inserire codice PHP per elaborare il parametro selezionato.

en: Note that token replacements containing chained objects – such as [node:author:uid] – are not listed here, but are still available. The <em>data selection</em> input mode may help you find more complex replacement patterns. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about complex replacement patterns.
it: Notare che le sostituzioni di token che contengono oggetti concatenati – come [node:author:uid] – non sono elencate qui, ma sono comunque disponibili. La modalità di inserimento <em>selezione dati</em> può aiutare a costruire i pattern di sostituzione più complessi. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per ulteriori informazioni sui pattern di sostituzione complessi.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
it: Le regole di reazione, elencate qui sotto, reagiscono a determinati eventi generati dal sito. Ogni regola di reazione può attivare varie <em>azioni</em>, e può prevedere una o più <em>condizioni</em> che devono essere soddisfatte affinché le azioni vengano eseguite. Si possono anche definire dei <a href="@url1">componenti</a> – parti di configurazioni di regole che possono essere riutilizzate dentro altre regole o altre parti del sito. Vedere <a href="@url2">la documentazione online</a> per un'introduzione all'uso del modulo Regole.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
it: Scegliere il tipo di componente da creare. I vari tipi di componente sono descritti nella <a href="@url">documentazione online</a>.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
it: Stringa usata per identificare l'attività. Eventuali attività preesistenti con lo stesso identificativo, relative a questo componente, verranno rimpiazzate.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
it: Notare che la valutazione dei componenti viene attivata da <em>cron</em> – assicurarsi che cron sia configurato correttamente verificando lo !status del sito. L'accuratezza dell'esecuzione pianificata dipende dalla frequenza di esecuzione di cron. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sull'esecuzione pianificata di componenti.

en: Unknown event "!event_name"
it: Evento "!event_name" sconosciuto

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
it: Tag associati a questa configurazione, usati per filtrare le configurazioni nell'interfaccia di amministrazione. Separare tag multipli usando le virgole.

en: Variables are normally input <em>parameters</em> for the component – data that should be available for the component to act on. Additionaly, action components may <em>provide</em> variables back to the caller. Each variable must have a specified data type, a label and a unique machine readable name containing only lowercase alphanumeric characters and underscores. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about variables.
it: Le variabili sono normalmente <em>parametri</em> in ingresso per il componente – dati che devono essere forniti al componente per l'elaborazione. I componenti di tipo azione, inoltre, possono <em>restituire</em> variabili al chiamante. Ogni variabile deve avere un tipo di dato specifico, un nome mnemonico e un nome univoco ad uso interno per il quale sono consentite solo lettere minuscole e il carattere sottolineatura ("_"). Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sulle variabili.

en: You are about to add a new @plugin to the @config-plugin %label. Use indentation to make conditions a part of this logic group. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information on condition sets.
it: In procinto di aggiungere un nuovo oggetto @plugin a @config-plugin %label. Usare l'indentazione per includere condizioni in questo gruppo logico. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sugli insiemi di condizioni.

en: The data selector helps you drill down into the data available to Rules. <em>To make entity fields appear in the data selector, you may have to use the condition 'entity has field' (or 'content is of type').</em> More useful tips about data selection is available in <a href='@url'>the online documentation</a>.
it: Il selettore dati aiuta a navigare le strutture dati disponibili per Regole. <em>Per far sì che i campi di un'entità appaiano nel selettore dati, può essere necessario aggiungere una condizione "l'entità ha il campo" (oppure "il contenuto è di tipo")</em>. Ulteriori consigli utili riguardo la selezione di dati sono disponibili nella <a href="@url">documentazione online</a>.

en: The date in GMT. You may enter a fixed time (like %format) or any other values in GMT known by the PHP !strtotime function (like "+1 day"). Relative dates like "+1 day" or "now" relate to the evaluation time.
it: La data espressa in GMT. Si può inserire un valore fisso (come %format) o qualsiasi altro valore GMT riconosciuto dalla funzione !strtotime di PHP (come "+1 day"). I valori relativi tipo "+1 day" o "now" sono da considerare relativi al momento dell'esecuzione.

en: Deleting this @removed-plugin would break your configuration as some of its provided variables are utilized by the @plugin <a href="!url">%label</a>.
it: La cancellazione di questo @removed-plugin invaliderebbe invalidare l'attuale configurazione, dato che alcune delle variabili che fornisce sono utilizzate da @plugin <a href="!url">%label</a>.

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
it: Seleziona l'evento da aggiungere. Fare comunque attenzione che tutti gli eventi aggiunti devono fornire tutte le variabili richieste dalla regola.

en: Added the event, but it does not provide all variables utilized.
it: L'evento è stato aggiunto, ma non fornisce tutte le variabili necessarie.

en: Added event %event.
it: Evento %event aggiunto.

en: Are you sure you want to remove the event?
it: Si vuole davvero rimuovere l'evento?

en: You are about to remove the event %event.
it: In procinto di rimuovere l'evento %event.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
it: L'evento è stato rimosso, ma esso forniva alcune variabili che ora risultano mancanti.

en: Event %event has been removed.
it: L'evento %event è stato rimosso.

en: The variable used for holding each list item in the loop. This variable will be available inside the loop only.
it: La variabile usata per contenere ogni singolo elemento dell'elenco durante l'iterazione. La variabile sarà disponibile solo all'interno dell'iterazione.

en: Uploaded file.
it: File caricato.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
it: I vocabolari contengono termini correlati alla tassonomia e che sono usati per classificare il contenuto.

en: Disable the WYSIWYG module
it: Disabilita il modulo WYSIWYG

en: Add a new CKEditor profile
it: Aggiungi un nuovo profilo CKEditor

en: Edit the CKEditor profile
it: Modifica il profilo di CKEditor

en: Add the CKEditor Global profile
it: Aggiungi il profilo globale di CKEditor

en: Edit the CKEditor Global profile
it: Modifica il profilo globale di CKEditor

en: You are using a feature that requires <code>$cookie_domain</code> to be set, but it is not set in your <code>settings.php</code> file (CKFinder is enabled in the !profile profile).
it: Si sta usando una caratteristica che richiede l'impostazione del <code>$cookie_domain</code>, attualmente non impostato nel file <code>settings.php</code> (CKFinder è abilitato per il profilo !profile).

en: Enables CKEditor (WYSIWYG HTML editor) for use instead of plain text fields.
it: Abilita CKEditor (Editor HTML WYSIWYG), utilizzabile opzionalmente nei campi di testo.

en: Create a new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Enter a name for this profile. This name is only visible within the CKEditor administration page.
it: Inserire un nome per questo profilo. Questo nome è visibile solamente all'interno della pagina di amministrazione di CKEditor.

en: Currently used buttons
it: Pulsanti attualmente utilizzati

en: All available buttons
it: Tutti i pulsanti disponibili

en: Choose the plugins that you want to enable in CKEditor.
it: Scegliere i plugin da abilitare in CKEditor.

en: Editor interface width in pixels or percent. Examples: 400, 100%.
it: Larghezza dell'interfaccia dell'editor in pixel o in percentuale. Esempio: 400, 100%.

en: Automatically detect the user language.
it: Rileva automaticamente il linguaggio dell'utente.

en: Break line before the opening tag.
it: Inserire un 'a capo' prima del tag di apertura.

en: Break line after the opening tag.
it: Inserire un 'a capo' dopo il tag di apertura.

en: Break line before the closing tag.
it: Inserire un 'a capo' prima del tag di chiusura.

en: Break line after the closing tag.
it: Inserire un 'a capo' dopo il tag di chiusura.

en: Custom JavaScript configuration
it: Configurazione personalizzata di JavaScript

en: Auto Grow plugin
it: Plugin Auto Grow

en: CKEditor website
it: Sito web di CKEditor

en: For the Rich Text Editing to work you also need to configure your !filterlink for the users that may access Rich Text Editing. Either grant those users <strong>Full HTML</strong> access or use the following list of tags in the HTML filter:
it: Per il funzionamento dell'editor avanzato, è necessario anche configurare il !filterlink per gli utenti autorizzati ad accedere all'editor. Si può permettere a questi utenti di utilizzare l'<strong>HTML pieno</strong> oppure utilizzare la seguente lista di tag nel filtro HTML:

en: Content can only be inserted into CKEditor in the WYSIWYG mode.
it: Il contenuto può essere inserito in CKEditor solo in modalità WYSIWYG.

en: Generate automatic URL alias
it: Genera un alias automatico per l'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
it: Deseleziona per definire un alias personalizzato.

en: Configure URL alias patterns.
it: Configura gli schemi per alias URL.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
it: Mostra una singola entità in un modo di visualizzazione specifico (es. anteprima).

en: Content image style
it: Stile immagine contenuto

en: Image style to use in the content.
it: Stile dell'immagine da usare nel contenuto.

en: Content image style: @style
it: Stile immagine contenuto: @style

en: Content image style: Hide
it: Stile immagine contenuto: nascosta

en: Content image style: Original image
it: Stile immagine contenuto: immagine originale

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori del termine, a cominciare dalla radice.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori dei link del menu, a cominciare dalla radice.

en: Use Rules component %component
it: Usa il componente %component di Rules

en: Controls access for using the component %component via the provided action or condition. <a href="@component-edit-url">Edit this component.</a>
it: Controlla l'accesso per l'utilizzo del componente %component attraverso l'azione o la condizione fornita. <a ref="@component-edit-url">Modifica il componente</a>

en: The utilized component %config fails the integrity check.
it: Il componente utilizzato %config fallisce il controllo di integrità

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
it: Se specificato, la lingua utilizzata per ricevere il messaggio e oggetto della posta

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Value @delta
it: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Valore @delta

en: Translate a text
it: Traduce un testo

en: The text to translate.
it: Il testo da tradurre

en: The language to translate the text into.
it: La lingua con la quale tradurre il testo

en: The translated text
it: Il testo tradotto

en: Select a translated value
it: Seleziona un valore tradotto

en: Select a translated value, e.g. a translatable field. If the selected data is not translatable, the language neutral value will be selected.
it: Seleziona un valore tradotto, es. un campo che è traducibile. Se i dati selezionati non dovessero essere traducibili, il valore della lingua neutra verrà selezionato.

en: The language to translate the value into.
it: La lingua nella quale tradurre il valore.

en: The translated value
it: Il valore tradotto

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the configured language.
it: Le traduzioni sono disponibili alla scheda %translate. Il valore del parametro verrà tradotto con la lingua configurata.

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the current interface language.
it: Le traduzioni sono disponibili alla scheda %translate. Il valore del parametro verrà tradotto con la lingua dell'interfaccia corrente.

en: Rules translation
it: Traduzione delle regole

en: Allows translating rules.
it: Permette di tradurre le regole.

en: condition
it: condizione

en: Configure access for using this component with a permission.
it: Configura l'accesso per l'utilizzo di questo componente con un permesso.

en: By default, the @plugin-type for using this component may be only used by users that have access to configure the component. If checked, access is determined by a permission instead.
it: Come impostazione predefinita, il @plugin-type per l'utilizzo di questo componente può essere utilizzato solo da utenti con permesso di configurare il componente stesso. Se selezionato, l'accesso sarà invece determinato da un permesso.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the configured language.
it: Se viene inserita un fonte di dati multilingue (es. un campo traducibile), il parametro sarà tradotto con la lingua configurata.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the current interface language.
it: Se viene inserita un fonte di dati multilingue (es. un campo traducibile), il parametro sarà tradotto con la lingua dell'interfaccia corrente.

en: Specify an identifier of a @entity.
it: Specifica un identficatore per un @entity.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
it: Specifica una lista di identificatori separata da virgole per le entità @entity.

en: Original @entity
it: @entity originale

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
it: I dati originali della @entity se la @entity sta venendo aggiornata o salvata.

en: The base name of the file.
it: Il nome base del file.

en: This field supports tokens.
it: Il campo accetta i token.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
it: Il seguente token oppure i seguenti tipi di token mancano dei nomi richiesti e/o delle informazioni sulla descrizione:

en: If false, Colorbox will hide scrollbars for overflowing content. This could be used on conjunction with the resize method for a smoother transition if you are appending content to an already open instance of Colorbox.
it: Se falso, Colorbox nasconderà le barre di scorrimento per contenuti che debordano. Può essere usato in combinazione con altri metodi di ridimensionamento per transizioni più morbide se aggiungi contenuto a una istanza già aperta di Colorbox.

en: Colorbox Start slideshow
it: Avvia slideshow (Colorbox)

en: Colorbox Stop slideshow
it: Interrompi slideshow (Colorbox)

en: Colorbox current text
it: Testo attuale (Colorbox)

en: Text for the content group / gallery count
it: Testo per il contatore della galleria (o gruppo di contenuti)

en: Colorbox Previous
it: Precedente (Colorbox)

en: Colorbox Next
it: Seguente (Colorbox)

en: Colorbox Close
it: Chiudi (Colorbox)

en: Text for the close button.
it: Testo per il bottone Chiudi.

en: Custom (with tokens)
it: Personalizzato (usando i token)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
it: Per il supporto dei token, occorre installare il <a href="@token_url">modulo token</a>.

en: A light-weight, customizable lightbox plugin for jQuery 1.4.3+.
it: Plugin lightbox per jQuery versione 1.4.3 e successive, leggero e personalizzabile.

en: CSS and JavaScript
it: CSS e JavaScript

en: Enabled components
it: Componenti abilitati

en: Joined path
it: Percorso congiunto

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
it: I valori dell'array ripuliti singolarmente da Pathauto e poi riuniti con lo slash in una stringa che assomiglia a un URL.

en: Update node alias
it: Aggiornato alias nodo

en: Update taxonomy term alias
it: Aggiornato alias termine tassonomia

en: Update user alias
it: Aggiornato alias utente

en: Convert data type
it: Converte il tipo di dati

en: The data type to convert a value to.
it: Il tipo di dati a cui convertire un valore.

en: Value to convert
it: Il valore da convertire

en: Rounding behavior
it: Metodo di arrotondamento

en: The rounding behavior the conversion should use.
it: Il metodo di arrotondamento che la conversione deve utilizzare

en: Conversion result
it: Il risultato della conversione

en: Always down (9.5 -> 9)
it: Arrotonda sempre per difetto (9.5 -> 9)

en: Round, half up (9.5 -> 10)
it: Arrotonda valori a metà sempre per eccesso (9.5 -> 10)

en: Always up (9.5 -> 10)
it: Arrotonda sempre per eccesso (9.5 -> 10)

en: Select data of the type %types. | Select data of the types %types.
it[0]: Seleziona i dati del tipo %types.
it[1]: Seleziona i dati dei tipi %types.

en: Integrity check for the imported configuration failed. Error message: %message.
it: Il controllo di integrità per la configurazione importata è fallito. Messaggio di errore: %message.

en: Browse available tokens.
it: Sfoglia i token disponibili.

en: Loading token browser...
it: Caricamento del browser dei token...

en: Show Colorbox on specific pages
it: Mostra Colorbox in pagine specifiche

en: Automatic will use the first none empty value of the title, the alt text and the content title.
it: Se impostato su Automatico, verrà usato il primo valore non vuoto tra, nell'ordine, attributo title, attributo alt e titolo del contenuto Drupal.

en: Search bar
it: Barra di ricerca

en: User counts
it: Contatore utenti
