Group (7.x-1.0-alpha6) - en to fr translation catalogue (119 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Send invitation
fr: Envoyer l'invitation

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Requested
fr: Demandé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Update
fr: Mettre à jour

en: remove
fr: retirer

en: User
fr: Utilisateur

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: Active
fr: Actif

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: groups
fr: groupes

en: Members
fr: Membres

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: group
fr: groupe

en: My groups
fr: Mes groupes

en: Subgroup
fr: Sous-groupe

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: Operation
fr: Opération

en: Membership status
fr: Statut de membre

en: Accept
fr: Accepter

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: any
fr: tous

en: Blocked
fr: Bloqué

en: revert
fr: rétablir

en: Permissions
fr: Droits

en: roles
fr: rôles

en: Edit membership
fr: Modifier l'adhésion

en: Join
fr: S'inscrire

en: cancel
fr: annuler

en: Group settings
fr: Paramètres du groupe

en: Join group
fr: Rejoindre le groupe

en: Leave group
fr: Quitter le groupe

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Group roles
fr: Rôles de groupe

en: Request membership
fr: Demande d'adhésion

en: Permission
fr: Droit

en: URL path settings
fr: Paramètres des chemins d'URL

en: Added by
fr: Ajouté par

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Machine name
fr: Nom système

en: Member
fr: Membre

en: clone
fr: cloner

en: Decline
fr: Refuser

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Invalid e-mail address.
fr: Adresse de courriel invalide.

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: edit permissions
fr: modifier les droits

en: Save order
fr: Enregistrer l'ordre

en: export
fr: exporter

en: translate
fr: traduire

en: Edit invitation
fr: Modifier l'invitation

en: Inherited
fr: Hérité

en: Group memberships
fr: Abonnements du groupe

en: Group types
fr: Types de groupes

en: Group member
fr: Membre du groupe

en: Group title
fr: Titre du groupe

en: Leave
fr: Quitter

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: Add member
fr: Ajouter un membre

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: Edit @title
fr: Modifier @title

en: Group type
fr: Type de groupe

en: language neutral
fr: langue neutre

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Added on
fr: Ajouté le

en: Invited
fr: Invité

en: and where %property is %value
fr: et où %property est %value

en: where %property is %value
fr: où %property est %value

en: and where
fr: et où

en: Save profile type
fr: Enregistrer le type de profil

en: Delete profile type
fr: Supprimer le type de profil

en: The human-readable name of this profile type.
fr: Le nom affiché de ce type de profil.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine pour ce type de profil. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des underscores (_).

en: Administer group
fr: Administrer le groupe

en: view permissions
fr: voir les droits

en: Request group membership
fr: Demander à faire partie du groupe

en: Group permission
fr: Permission du groupe

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en: Path module form elements
fr: Les éléments de formulaire du module Path

en: My invites
fr: Mes invitations

en: Invited by
fr: Invité par

en: Member page
fr: Page membre

en: Member name
fr: Nom du membre

en: No members selected.
fr: Aucun membre sélectionné

en: Providing module
fr: Module fournisseur

en: Parent group
fr: Groupe parent

en: View group
fr: Voir le groupe

en: A unique machine-readable name for this group role. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour ce rôle de groupe. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets bas.

en: Delete group type
fr: Supprimer le type de groupe

en: @label entities
fr: Entités @label

en: You have been invited to join this group
fr: Vous avez été invité à rejoindre ce groupe

en: Invited on
fr: Invité(e) le

en: Group invite
fr: Invitation de groupe

en: Invite sent to %mail
fr: Invitation envoyée à %mail

en: Add @node
fr: Ajouter @node

en: Requested on
fr: Demandé(e) le

en: Member profile
fr: Profil membre
