Internationalization (7.x-1.31) - en to vi translation catalogue (162 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Pages
vi: Trang

en: delete
vi: xoá

en: Status
vi: Trạng thái

en: Delete
vi: Xóa

en: Operations
vi: Thao tác

en: content
vi: nội dung

en: Type
vi: Kiểu

en: Author
vi: Tác giả

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Taxonomy
vi: Luật phân loại

en: view
vi: xem

en: Edit
vi: Sửa

en: This action cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Help text
vi: Văn bản trợ giúp

en: Category
vi: Mục phân loại

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Taxonomy term
vi: Từ liệu phân loại

en: Field
vi: Trường

en: Label
vi: Nhãn

en: Save
vi: Lưu

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Node type
vi: Kiểu node

en: Updated
vi: Đã cập nhật

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Submission guidelines
vi: Hướng dẫn việc đệ trình

en: n/a
vi: không có

en: Paths
vi: Đường dẫn

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Created
vi: Tạo bởi

en: Block
vi: Khối

en: Node types
vi: Kiểu node

en: Not found
vi: Không tìm thấy

en: Menu link
vi: Liên kết trên trình đơn

en: Published
vi: Đã công bố

en: Vocabulary
vi: Từ vựng

en: Title label
vi: Nhãn tiêu đề

en: Fields
vi: Các trường

en: Items
vi: Hàng hóa

en: String
vi: Chuỗi

en: Undefined
vi: Không đặt

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Autocomplete taxonomy
vi: Tự động hoàn tất taxonomy

en: Promote
vi: Nâng cấp

en: Revision
vi: Bản duyệt

en: Not published
vi: Chưa công bố

en: Translations
vi: Các bản dịch

en: Comment settings
vi: Cài đặt bài bình luận

en: Sticky
vi: Dính

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: Selection
vi: Vùng chọn

en: Edit translation
vi: Sửa bản dịch

en: Not translated
vi: Chưa được dịch

en: (source)
vi: (nguồn)

en: Variables
vi: Các biến

en: Multilingual system
vi: Hệ thống đa ngôn ngữ

en: Internationalization
vi: Quốc tế hóa

en: Content selection mode
vi: Chế độ chọn nội dung

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
vi: Bình thường - Tất cả các ngôn ngữ đã bật sẽ được phép.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
vi: Bình thường - Tất cả các ngôn ngữ đã định nghĩa sẽ được phép.

en: Multilingual options
vi: Các tùy chọn đa ngôn ngữ

en: Multilingual content
vi: Nội dung đa ngôn ngữ

en: Multilingual settings
vi: Các thiết lập đa ngôn ngữ

en: Strings
vi: Các chuỗi

en: Synchronize translations
vi: Đồng bộ các bản dịch

en: Blocks
vi: Khối

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
vi: Hệ thống menu chỉ lưu giữ các đường dẫn hệ thống nhưng sẽ sử dụng URL giả để trình bày. %link_path đã được lưu lại thành %normal_path

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: @type: updated %title.
vi: @type: đã cập nhật %title.

en: @type: added %title.
vi: @type: đã thêm %title.

en: Context
vi: Ngữ cảnh

en: Field settings
vi: Cài đặt trường dữ liệu

en: Auto-reply
vi: Tự động trả lời

en: Translate
vi: Dịch

en: Save translations
vi: Lưu các bản dịch

en: Create @name
vi: Tạo @name

en: Original text
vi: Văn bản gốc

en: original
vi: gốc

en: outdated
vi: quá cũ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
vi: <strong>@language_name</strong> (nguồn)

en: add translation
vi: thêm bản dịch

en: Translations of %title
vi: Bản dịch của %title

en: Book outline
vi: Cấu trúc sách

en: @type %title has been created.
vi: @type %title đã được tạo.

en: @type %title has been updated.
vi: @type %title đã được cập nhật.

en: The post could not be saved.
vi: Không thể lưu bài viết.

en: Edit string
vi: Sửa chuỗi

en: locale
vi: bản địa

en: Post date
vi: Ngày gửi bài

en: Update translations
vi: Cập nhật bản dịch

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
vi: Mô đun này cải thiện việc hỗ trợ cho nội dung đa ngôn ngữ trên các site Drupal:

en: Extended language support
vi: Hỗ trợ ngôn ngữ mở rộng

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
vi: Cấu hình các tùy chọn mở rộng cho các nội dung và bản dịch đa ngôn ngữ.

en: This module provides support for multilingual blocks.
vi: Module này cung cấp hỗ trợ cho các khối đa ngôn ngữ.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
vi: Bạn có thể thiết lập ngôn ngữ cho một khối và xác định nó là có thể dịch được:

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
vi: Để tìm kiếm và dịch các chuỗi, xin dùng <a href="@translate-interface">trang dịch</a>.

en: Content type names
vi: Tên các kiểu nội dung

en: Select text groups
vi: Chọn nhóm văn bản

en: Refresh strings
vi: Làm tươi các chuỗi

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
vi: Thao tác này sẽ tạo các chuỗi đang thiếu cho nhóm văn bản được chọn.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
vi: Trên trang này bạn có thể làm tươi và cập nhật các giá trị cho các chuỗi người dùng tự định nghĩa.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
vi: Dùng tùy chọn Làm tươi khi bạn bị mất các chuỗi cần dịch cho một nhóm văn bản đã chọn. Tất cả các chuỗi sẽ được tạo lại nhưng vẫn giữ nguyên các bản dịch đang có.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
vi: Dùng lựa chọn Cập nhật khi một số chuỗi đã được dịch nhưng bản dịch không xuất hiện trong phần chuỗi cấu hình được.

en: Already added languages
vi: Các ngôn ngữ đã được thêm vào

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
vi: Đã cập nhật chuỗi %location cho nhóm văn bản %textgroup: %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
vi: Đã tạo chuỗi %location cho nhóm văn bản %textgroup: %string

en: Create new translation
vi: Tạo bản dịch mới

en: Translation mode
vi: Chế độ dịch thuật

en: Add translation
vi: Thêm bản dịch

en: Languages not yet added
vi: Ngôn ngữ chưa được thêm vào

en: Text group
vi: Nhóm bản văn

en: String not found.
vi: Không tìm thấy chuỗi.

en: Allowed HTML tags: @tags
vi: Các thẻ HTML được chấp nhận: @tags

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
vi: Nếu một hoặc vài nhóm văn bản không xuất hiện trong danh sách này, chứng tỏ tính năng này không phát triển cho nó.

en: Not restricted
vi: Không hạn chế

en: The name of the taxonomy term.
vi: Tên của mục phân loại.

en: The optional description of the taxonomy term.
vi: Thông tin mô tả tùy chọn cho phân loại.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
vi: Từ vựng chứa từ liệu này.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
vi: Từ liệu cha của từ liệu này, nếu có.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
vi: Tên của phân nhóm.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
vi: Mô tả tùy thích cho phân nhóm.

en: No strings available.
vi: Không tìm thấy chuỗi nào.

en: All pages except those listed
vi: Tất cả các trang, trừ các trang dưới đây

en: Only the listed pages
vi: Chỉ các trang dưới đây

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
vi: Nhập đường dẫn của các trang cần kiểm tra. Mỗi đường dẫn nằm trên một dòng. Kí tự '*' cho phép so khớp với nhiều ký tự bất kỳ. Ví dụ, như %blog tương ứng với trang blog, và %blog-wildcard sẽ tương ứng với tất cả các trang blog của người dùng trên hệ thống. Chuỗi %front tương ứng với trang chủ.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
vi: Các trang mà mã PHP này trả về giá trị <code>TRUE</code> (chỉ dành cho chuyên gia)

en: Pages or PHP code
vi: Các trang hoặc mã PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
vi: Nếu chọn lựa chọn PHP, nhập mã PHP giữa %php. Lưu ý là mã PHP này nếu sai có thể gây treo hệ thống Drupal của bạn.

en: Add new @node_type
vi: Thêm @node_type mới

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
vi: Đường dẫn cho liên kết trên trình đơn. Bạn có thể nhập dạng đường dẫn nội tại của Drupal, như %add-node hoặc một địa chỉ URL đầy đủ, như %drupal. Nhập %front để trỏ tới trang chủ.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
vi: Số lượng tối đa đối với 1 liên kết và các liên kết cấp dưới đã được chỉ định là !maxdepth. Một số liên kết sẽ không thể dùng làm liên kết cấp cha nếu nó đã có quá nhiều liên kết cấp con.

en: <em>Edit @type</em> @title
vi: <em>Chỉnh sửa @type</em> @title

en: There is currently no content classified with this term.
vi: Không có nội dung nào được liệt vào phân loại này.

en: Contact forms
vi: Các biểu mẫu liên hệ

en: Configurable blocks titles and content.
vi: Cấu hình tiêu đề và nội dung của các khối.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
vi: Cấu hình các lựa chọn, thiết lập mặc định và mô tả của các trường.

en: Translatable menu items: title and description.
vi: Dịch tiêu đề và mô tả cho các liên kết trong trình đơn.

en: Content type names, descriptions, help texts.
vi: Tên kiểu nội dung, phần mô tả và hướng dẫn nhập liệu.

en: Refresh user defined strings.
vi: Cập nhật lại toàn bộ các chuỗi do người dùng đặt.

en: Add path translation
vi: Thêm đường dẫn bản dịch

en: Content to filter by language
vi: Lọc các nội dung theo ngôn ngữ

en: <strong>Important:</strong> To configure which text formats are safe for translation, visit the <a href="@configure-strings">configure strings</a> page before refreshing your strings.
vi: <strong>Quan trọng:</strong> Để cấu hình các định dạng văn bản cho phép dịch, xin tới trang <a href="@configure-strings">cấu hình các chuỗi</a> trước khi cập nhật danh sách chuỗi văn bản.

en: <strong>Important:</strong> After disallowing some text format, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page so forbidden strings are deleted and not allowed anymore for translators.
vi: <strong>Quan trọng:</strong> Sau khi tắt một hoặc nhiều định dạng văn bản, bạn phải dùng trang <a href="@refresh-strings">cập nhật văn bản</a> để xóa các bản dịch thuộc các dạng văn bản đã tắt.

en: Options for user defined strings.
vi: Tùy chọn cho các chuỗi do người dùng định nghĩa.

en: Configure multilingual variables.
vi: Cấu hình các biến đa ngôn ngữ.

en: Enable for specific pages
vi: Bật cho các trang được chỉ định

en: Description (localized)
vi: Mô tả (đã bản địa hóa)

en: No translation sets available.
vi: Không có loại bản dịch nào.

en: Clean up left over strings.
vi: Xóa các chuỗi thừa.

en: Configurable contact form categories.
vi: Cấu hình các kiểu form liên hệ.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
vi: Để dịch forum, hãy <a href="@edit">sửa và cấu hình nó hỗ trợ đa ngôn ngữ</a>, sau đó <a href="@translate">dịch tên forum</a>, các <a href="@list">containers và sub-forums</a> từ trang quản lý phân loại nội dung.

en: menu items
vi: các liên kết trên trình đơn

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
vi: Không hỗ trợ ngôn ngữ cho @item_name_multiple. Chỉ cho phép dịch @container_name.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
vi: Dịch. Cho phép @item_name_multiple khác nhau trong từng ngôn ngữ, và chúng có thể dịch được.

en: Translate and Localize. @item_name_multiple_capitalized with language will allow translations. @item_name_multiple_capitalized without language will be localized.
vi: Dịch và bản địa hóa. Cho phép dịch @item_name_multiple_capitalized có ngôn ngữ. Bản địa hóa các @item_name_multiple_capitalized không có ngôn ngữ.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
vi: Ngôn ngữ cố định. @item_name_multiple_capitalized sẽ dùng một ngôn ngữ toàn cục và sẽ chỉ xuất hiện trên các trang thuộc ngôn ngữ đó.

en: Contact category
vi: Các dạng liên hệ
