Internationalization (7.x-1.9) - en to fi translation catalogue (403 entries)

en: Home
fi: Etusivu

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Pages
fi: Sivut

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: content
fi: sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: view
fi: näkymä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Category
fi: Kategoria

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: Save
fi: Tallenna

en: Path
fi: Polku

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Submission guidelines
fi: Lähetysohjeet

en: n/a
fi: ei mitään

en: Paths
fi: Polut

en: Configure
fi: Määrittele

en: Created
fi: Luotu

en: Block
fi: Lohko

en: Node types
fi: Sisältötyypit

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: Published
fi: Julkaistu

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Title label
fi: Otsikon etiketti

en: Fields
fi: Kentät

en: Items
fi: Aiheet

en: Terms
fi: Termit

en: String
fi: Merkkijono

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: English
fi: englanti

en: menu
fi: valikko

en: Languages
fi: Kielet

en: Moderate
fi: Moderoi

en: Autocomplete taxonomy
fi: Luokittelun automaattitäydennys

en: terms
fi: termit

en: Promote
fi: Nosta

en: Revision
fi: Versio

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: Translations
fi: Käännökset

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Selection
fi: Valinta

en: Edit translation
fi: Muokkaa käännöstä

en: Not translated
fi: Kääntämättä

en: (source)
fi: (lähde)

en: Translatable
fi: Käännettävissä

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Multilingual system
fi: Monikielinen järjestelmä

en: Internationalization
fi: Monikielisyys

en: Reset language for all terms.
fi: Palauta kaikkien termien kielet oletusarvoihin.

en: Content selection mode
fi: Sisällön valintatapa

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fi: Normaali - kaikki käytössäolevat kielet ovat sallittuja.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fi: Normaali - kaikki määritellyt kielet ovat sallittuja.

en: Multilingual options
fi: Monikielisyyden asetukset

en: Multilingual content
fi: Monikielinen sisältö

en: Multilingual settings
fi: Monikielisyysasetukset

en: Supports translatable custom menu items.
fi: Tukee käännettävissä olevia valikkolinkkejä.

en: Strings
fi: Merkkijonot

en: Synchronize translations
fi: Synkronoi käännökset

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
fi: Valitse, mitkä tämän sisältötyypin kentät synkronoidaan käännösten välillä.

en: Edit term translations
fi: Muokkaa termien käännöksiä

en: Blocks
fi: Lohkot

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fi: Valikkojärjestelmä tallentaa vain järjestelmäpolkujen osoitteet, näkyvä osoite haetaan URL-aliaksesta. %link_path tallennettiin muodossa %normal_path

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: @type: updated %title.
fi: @type: päivitettiin %title.

en: @type: added %title.
fi: @type: lisättiin %title.

en: Context
fi: Konteksti

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Auto-reply
fi: Automaattivastaus

en: Translate
fi: Käännä

en: Save translations
fi: Talleta käännökset

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Node options
fi: Solmujen vaihtoehdot

en: Original text
fi: Alkuperäinen teksti

en: vocabulary
fi: sanasto

en: original
fi: alkuperäinen

en: translate
fi: käännä

en: outdated
fi: vanhentunut

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fi: <strong>@language_name</strong>  (lähde)

en: add translation
fi: lisää käännös

en: Translations of %title
fi: Kirjoituksen %title käännökset

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: @type %title has been created.
fi: @type %title on lisätty.

en: @type %title has been updated.
fi: @type %title on päivitetty.

en: The post could not be saved.
fi: Kirjoitusta ei voitu tallentaa.

en: Node title mismatch. Please check your selection.
fi: Solmujen otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: Found no valid post with that title: %title
fi: Valitulla otsikolla %title ei löytynyt sisältöä

en: Save translation
fi: Tallenna käännös

en: Save string
fi: Tallenna merkkijono

en: Edit string
fi: Muokkaa merkkijonoa

en: Source language
fi: Lähdekieli

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Hide content translation links
fi: Piilota sisällön käännöslinkit

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
fi: Piilota käännöslinkit sisällön rungosta ja teasereista. Jos valitset tämän vaihtoehdon, kielen vaihtaminen tapahtuu ainoastaan kielivalitsinlohkon kautta.

en: Select translations for %title
fi: Valitse käännökset sisällölle %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
fi: Voit vaihtoehtoisesti valita solmuja toistensa käännöksiksi tai poistaa käännöksiä solmun käännössarjasta. Vain solmut jotka ovat oikeaa kieliversiota ja jotka eivät ole osa jotakin käännössarjaa näytetään tässä.

en: Update translations
fi: Päivitä käännökset

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fi[0]: Lisättiin yksi solmu käännössarjaan.
fi[1]: Lisättiin @count solmua käännössarjaan.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fi[0]: Poistettiin yksi solmu käännössarjasta.
fi[1]: Poistettiin @count solmua käännössarjasta.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fi: Moduuli tarjoaa monikielisyystuen Drupal sivustoille:

en: Shows content depending on page language.
fi: Näyttää sisällön sivun kielen mukaan.

en: Handles multilingual variables.
fi: Hallinnoi monikielisiä muuttujia.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fi: Laajennettu kielivaihtoehto valituille sisältötyypeille. Näille sisältötyypeille on mahdollista luoda käännöksiä kaikilla määritellyillä kielillä eikä vain käytössäolevilla.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fi: Tarjoaa lohkon kielen valitsemiselle ja kaksi teemafunktiota: <em>i18n_flags</em> ja <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
fi: Tämä on perusmoduuli useille muille lisäten erilaisia ominaisuuksia:

en: Multilingual menu items.
fi: Monikieliset valikkolinkit.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
fi: Monikielinen sanasto lisää kielikentän luokittelusanastoille ja termeille.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
fi: Lisätietoa saat Drupal käsikirjan <a href="@i18n">Internationalization moduulin</a> sivulta.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fi: Ottaaksesi käyttöön monikielisyyden määritellyille sisältötyypeille, <a href="@configure_content_types">muokkaa sisältötyyppien asetuksia</a>.

en: Extended language support
fi: Laajennettu kielituki

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
fi: Mikäli määritettynä, käytössä olevien kielten lisäksi kaikki muutkin kielet ovat sallittuja tälle sisältötyypille. On hyödyllistä että sisällölle on saatavilla enemmän kieliä kuin käyttöliittymälle.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
fi: Laajennettu mutta ei näytetty - Kaikki määritellyt kielet ovat sallittuja mutta niitä ei näytetä linkeissä.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fi: Säädä laajennettuja asetuksia monikieliselle sisällölle ja käännöksille.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fi: Laajentaa Drupalin monikielisyyden tukea.

en: This module provides support for multilingual blocks.
fi: Moduuli tarjoaa tuen monikielisille lohkoille.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
fi: Voit määritellä lohkolle kielen tai määritellä sen käännettäväksi:

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
fi: Lohkot joille on määritettynä kieli näytetään ainoastaan sen kielisillä sivuilla.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
fi: Käännettävät lohkot voidaan kääntää käännöskäyttöliittymän kautta.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
fi: Hakeaksesi ja kääntääksesi merkkijonoja käytä <a href="@translate-interface">sisällön käännöstyökalua</a>.

en: Content type names
fi: Sisältötyyppien nimet

en: Content type descriptions were previously localized so they won't be affected.
fi: Sisältötyyppien kuvaukset lokalisoitiin jo aiemmin joten niitä ei muuteta.

en: Menu translation
fi: Valikon käännös

en: Select text groups
fi: Valitse tekstiryhmät

en: Refresh strings
fi: Päivitä merkkijonot

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
fi: Tämä luo puuttuvat merkkijonot valituille kieliryhmille.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
fi: Moduuli lisää tuen käyttöjien määrittelemien merkkijonojen kääntämiselle muissa moduuleissa. Tätä ominaisuutta hyödyntävistä käytössä olevista moduuleistasi riippuen voit nähdä eri käännettäviä tekstiryhmiä.

en: If you are missing strings to translate, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page.
fi: Sinulta puuttu käännettäviä merkkijonoja, käytä <a href="@refresh-strings">päivitä merkkijonot</a> sivua.

en: Read more on the <em>Internationalization handbook</em>: <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.
fi: Lisätietoa saat <a href="http://drupal.org/node/313293">Drupal käsikirjasta</a>.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
fi: Tällä sivulla voit päivittää käyttäjien luomien merkkijonojen käännöksiä.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
fi: Käytä päivitystoimintoa jos et näe haluamaasi merkkijonoa käännettävien merkkijonojen joukossa. Kaikki merkkijonot uudelleenluodaan säilyttäen olemassaolevat käännökset.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
fi: Käytä päivitystoimintoa jos osa merkkijonoista on aiemmin käännetty jollakin muulla lokalisointijärjestelmällä mutta käännökset eivät näy käännettävien merkkijonojen yhteydessä.

en: Already added languages
fi: Jo lisätyt kielet

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
fi: Päivitettiin merkkijono %string tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
fi: Luotiin merkkijono %location tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: String translation
fi: Merkkijonojen kääntäminen

en: Provides support for translation of user defined strings.
fi: Lisää tuen käyttäjien määrittelemien merkkijonojen kääntämiselle.

en: This module synchronizes content taxonomy and fields accross translations:
fi: Moduuli synkronoi sisältösanastot ja kentät käännösten välillä:

en: First you need to select which fields should be synchronized. Then, after a node has been updated, all enabled vocabularies and fields will be synchronized as follows:
fi: Sinun on ensin valittava, mitkä kentät synkronoidaan. Tämän jälkeen kun solmu on päivitetty, kaikki käytössäolevat sanastot ja kentät synkronoidaan seuraavasti:

en: All the node fields selected for synchronization will be set to the same value for all translations.
fi: Kaikille synkronoitaville solmujen kentille asetetaan sama arvo jokaiselle kielikäännökselle.

en: For multilingual vocabularies, the terms for all translations will be replaced by the translations of the original node terms.
fi: Monikielisissä sanastoissa erikieliset termit korvataan alkuperäisten termien käännöksillä.

en: For other vocabularies, the terms will be just copied over to all the translations.
fi: Muissa sanastoissa termit vain kopioidaan käännösversiosta toiseen.

en: Note that permissions are not checked for each node. So if someone can edit a node and it is set to synchronize, all the translations will be synchronized anyway.
fi: Huomaa että kaikki käyttöoikeudet eivät ole käytössä kaikille solmuille. Eli jos jollakin käyttäjällä on oikeus muokata solmua ja se on asetettu synkronoitavaksi, sen käännökset synkronoidaan joka tapauksessa.

en: To enable synchronization check content type options to select which fields to synchronize for each node type.
fi: Synkronoinnin käyttöön ottamiseksi tarkista sisältötyyppien asetukset ja valitse synkronoitavat kentät kullekin sisältötyypille.

en: The list of available fields for synchronization will include some standard node fields and all CCK fields. You can add more fields to the list in a configuration variable. See README.txt for how to do it.
fi: Lista synkronoitavissa olevista kentistä sisältää standardeja solmukenttiä ja kaikki CCK kentät. Voit lisätä listalle kenttiä asetusmuuttujan avulla. Lue lisäohjeita README.txt tiedostosta.

en: One node translation has been synchronized. | All @count node translations have been synchronized.
fi[0]: Yksi solmun käännös synkronoitu.
fi[1]: @count solmun käännöstä synkronoitu.

en: Synchronizes taxonomy and fields accross translations of the same content.
fi: Synkronoi sanastot ja kentät saman sisällön eri kieliversioiden välillä.

en: Term translations have been updated.
fi: Termin käännös on päivitetty.

en: The term translation has been deleted.
fi: Termin käännös on poistettu.

en: Create new translation
fi: Luo uusi käännös

en: This module adds support for multilingual taxonomy. You can set up multilingual options for each vocabulary:
fi: Moduuli lisää tuen monikielisille sanastoille. Voit asettaa monikielisyysasetukset sanastokohtaisesti:

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fi: Sanaston kieli voidaan asettaa sivuston laajuisesti.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fi: Termit asetetaan kullekin kielelle erikseen ja eri käännökset liitetään toisiinsa käännössuhteilla.

en: Terms can be common to all languages, but may be localized.
fi: Termit voivat olla kaikille kielille yhteisiä, mutta ne voidaan myös lokalisoida.

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
fi: Asettaaksesi sanastojen monikielisyysasetukset käy <a href="@configure_taxonomy">sanastojen asetussivulla</a>.

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fi: %capital_name on lokalisoitu sanasto. Voit kääntää termien nimet ja kuvaukset käyttäen <a href="@translate-interface">sisällön käännöstyökalua</a>.

en: %capital_name is a vocabulary with a fixed language. All the terms in this vocabulary will have %language language.
fi: %capital_name on sanasto jolla on kiinteä kieli. Kaikilla tämän sanaston termeillä on kiinteästi kieli %language.

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
fi: %capital_name on täysin monikielinen sanasto. Voit asettaa kielen kullekin termille ja luoda käännössuhteita.

en: Translation mode
fi: Käännöstapa

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
fi: Termi kuuluu monikieliseen sanastoon. Voit asettaa sille kielen.

en: All terms in this vocabulary have a fixed language: %language
fi: Kaikilla tämän sanaston termeillä on kiinteä kieli: %language

en: Taxonomy translation
fi: Sanaston käännös

en: Enables multilingual taxonomy.
fi: Ottaa käyttöön monikieliset sanastot.

en: Add translation
fi: Lisää käännös

en: Languages not yet added
fi: Kielet, joita ei ole vielä lisätty

en: String not found.
fi: Merkkijonoa ei löydy.

en: Allowed HTML tags: @tags
fi: Sallitut HTML-tagit: @tags

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
fi: Internationalization-moduulin laajennetut asetukset monikielisyydelle.

en: Set current language as default for new content.
fi: Aseta sen hetkinen kieli vakioksi uudelle sisällölle.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
fi: Vaadi kieli (Älä salli neutraalia kieltä).

en: Lock language (Cannot be changed).
fi: Lukitse kieli (Ei voi muuttaa).

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
fi: Jos tekstiryhmää ei näytetä täällä tarkoittaa se että ominaisuutta ei ole toteutettu sitä varten.

en: Cannot refresh strings for %group.
fi: Merkkijonojen päivitys ryhmälle %group epäonnistui.

en: Not restricted
fi: Ei rajoitettu

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fi: Sen luokittelun nimi johon luokittelutermi kuuluu.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fi: Termin ylätermi jos olemassa.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: All pages except those listed
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: Only the listed pages
fi: Vain listatut sivut

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Määrittele sivut käyttäen niiden polkuja. Syötä yksi riviä kohti. Merkki '*' toimii villinä korttina. Esimerkkeinä %blog blogeille tai %blog-villikortti jokaiselle henkilökohtaiselle blogille. %front on etusivu.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fi: Sivut joilla tämä PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code> (vain asiantuntijoille)

en: Pages or PHP code
fi: Sivuja tai PHP koodia

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fi: Jos valittuna on PHP, syötä %php välissä oleva PHP koodi. Huomaa että virheellisen PHP koodin ajaminen saattaa rikkoa Drupal sivustosi.

en: Add new @node_type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi @node_type

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fi: Valikon linkin polku. Polku voi olla joko Drupalin sisäinen polku kuten %add-node tai ulkoinen osoite kuten %drupal. Syötä %front linkittääksesi etusivulle.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Linkin ja sen alaelementtien maksimisyvyys. Jotkut valikkolinkit eivät välttämättä ole käytettävissä isäntinä jos niiden valitseminen ylittää tämän raja-arvon.

en: <em>Edit @type</em> @title
fi: <em>Muokataan @type</em> @title

en: There is currently no content classified with this term.
fi: Tällä termillä luokiteltua sisältöä ei ole.

en: Contact forms
fi: Yhteydenottolomakkeet

en: [empty string]
fi: [tyhjä merkkijono]

en: If selecting "Set language to vocabulary" you need to set a language to this vocabulary. Either change the translation mode or select a language.
fi: Jos valitset "aseta sanastolle kieli", sinun on asetettava sanastolle kieli. Voit joko muuttaa käännöstilaa tai asettaa kielen.

en: Not saved due to source string missing.
fi: Tallennus epäonnistui koska lähdemerkkijono puuttuu.

en: Not saved due to missing form values.
fi: Tallennus epäonnistui puuttuvista lomakkeen arvoista johtuen.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fi: Tallennus epäonnistui johtuen puutteellisista käyttöoikeuksista.

en: Configurable blocks titles and content.
fi: Säädettävät lohkojen otsikot ja sisältö.

en: Block languages
fi: Lohkojen kielet

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
fi: Ottaa käyttöön kielivalitsimen lohkoille ja vaihtoehtoisen lohkojen kääntämisen.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
fi: Kenttien säädettävät kuvaukset, oletukset, asetusvaihtoehdot jne.

en: Default translated
fi: Oletus käännetty

en: Field translation
fi: Kentän käännös

en: Translate field properties
fi: Käännä kentän ominaisuudet

en: Translatable menu items: title and description.
fi: Käännettävät valikon kohteet: otsikko ja kuvaus.

en: Provides some extended multilingual options for nodes.
fi: Tarjoaa laajennettua kielitukea solmuille.

en: Content type names, descriptions, help texts.
fi: Sisältötyyppien nimet, kuvaukset, ohjetekstit.

en: Extended node options for multilingual content
fi: Solmujen monikielisyyden lisäasetukset

en: Multilingual select
fi: Monikielinen valinta

en: API module for multilingual content selection
fi: API moduuli monikieliselle sisällön valinnalle

en: Performing cleanup for text group %textgroup, deleting @count left over strings.
fi: Suoritetaan siivousta tekstiryhmälle %textgroup, poistetaan @count ylimääräistä merkkijonoa.

en: This string will be localizable. You can translate it using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fi: Merkkijono lokalisoidaan. Voit kääntää sen käyttäen <a href="@translate-interface">käyttöliittymän kääntäminen</a> sivua.

en: Refresh user defined strings.
fi: Päivitä käyttäjän määrittelemät merkkijonot.

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
fi: Sanastojen otsikot ja termien nimet lokalisoitavissa oleville sanastoille.

en: Forum containers
fi: Foorumisäiliöt

en: Languages for content
fi: Sisällön kielet

en: Enabled languages only.
fi: Vain määritellyt kielet.

en: All defined languages will be allowed.
fi: Kaikki määritetyt kielet ovat sallittuja

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
fi: Määrittele mitkä kielet sallitaan sisällön luonnissa.

en: Mixed options for multilingual sites.
fi: Sekalaiset valinnat monikielisille sivuille.

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
fi: Mikäli kieltä ei ole valittuna, lohko näytetään kielestä riippumatta.

en: Not translatable
fi: Ei käännettävissä

en: Restricted to certain languages
fi: Rajoitettu tiettyihin kieliin

en: Administer content translations
fi: Ylläpidä sisällön käännöksiä

en: Add or remove existing content to translation sets.
fi: Lisää tai poista olemassaolevia sisältökäännössarjoja.

en: The path translation has been saved.
fi: Polun käännös on tallennettu.

en: Path translation.
fi: Polun käännös.

en: Add path translation
fi: Lisää polun käännös

en: Edit path translation
fi: Muokkaa polun käännöstä

en: Path translation
fi: Polun käännös

en: Define translations for generic paths
fi: Määrittele käännöksiä yleisille poluille

en: Content to filter by language
fi: Kielen mukaan suodatettava sisältö

en: Translatable text formats
fi: Käännettäviessäolevat tekstimuodot

en: The string %location for textgroup %textgroup is not allowed for translation because of its text format.
fi: Merkkijono %location kieliryhmälle %textgroup ei ole sallittu käännettäväksi sen tekstimuodosta johtuen.

en: <strong>Important:</strong> To configure which text formats are safe for translation, visit the <a href="@configure-strings">configure strings</a> page before refreshing your strings.
fi: <strong>Tärkeää:</strong> Asettaaksesi mitkä tekstimuodot ovat turvallisia käännettäviksi, käy <a href="@configure-strings">merkkijonojen asetussivulla</a> ennen kuin päivität merkkijonosi.

en: When translating user defined strings that have a text format associated, translators will be able to edit the text before it is filtered which may be a security risk for some filters. An obvious example is when using the PHP filter but other filters may also be dangerous.
fi: Kääntäessäsi merkkiijonoja joihin on liitetty tekstimuoto, kääntäjät voivat muokata tekstiä ennenkuin se suodatetaan mikä voi joidenkin tekstimuotojen kohdalla olla tietoturvariski. Tyypillinen esimerkki on PHP suodatin mutta myöskin muut suodattimet voivat olla vaarallisia.

en: As a general rule <strong>do not allow any filtered text to be translated unless the translators already have access to that text format</strong>. However if you are doing all your translations through this site's translation UI or the Localization client, and never importing translations for other textgroups than <i>default</i>, filter access will be checked for translators on every translation page.
fi: Yleissääntönä <strong>älä salli suodatettavan tekstin kääntämistä paitsi jos kääntäjillä on jo pääsy kyseiseen tekstimuotoon</strong>. Mikäli kuitenkin teet kaikki sivustosi käännökset sivuston käännöstyökalun ja Localization Client moduulin avulla etkä koskaan tuo käännöksiä muihin tekstiryhmiin kuin <i>oletus</i>, tällöin suodattimen pääsysäännöt tarkistetaan jokaisella käännössivulla erikseen.

en: <strong>Important:</strong> After disallowing some text format, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page so forbidden strings are deleted and not allowed anymore for translators.
fi: <strong>Tärkeää:</strong> Sen jälkeen kun olet estänyt jonkin tekstityypin kääntämisen, käy <a href="@refresh-strings">päivitä merkkijonot</a> sivulla jotta kielletyt merkkijonot poistuvat käännettävien merkkijonojen listalta.

en: After updating your text formats do not forget to review the list of formats allowed for string translations on the <a href="@configure-strings">configure translatable strings</a> page.
fi: Päivitettyäsi syöttömuotosi älä unohda tarkistaa käännettävissä olevien syöttömuojen listaa a href="@configure-strings">käännettävien merkkijonojen asetussivulla</a>.

en: This string uses the %name text format. You are not allowed to translate or edit texts with this format.
fi: Merkkijono käyttää tekstimuotoa %name. Sinulla ei ole oikeuksia kääntää tai muokata tällä tekstimuodolla olevia tekstejä.

en: Text format: @name
fi: Tekstimuoto: @name

en: Options for user defined strings.
fi: Vaihtoehdot käyttäjien määrittelemille merkkijonoille.

en: Set the translated parent for each translation if possible.
fi: Aseta jokaiselle käännökselle isäntä mikäli mahdollista.

en: Create also new revision for translations
fi: Luo myös uudet versiot käännöksille

en: Standard node fields
fi: Standardit solmukentät

en: Configurable fields
fi: Säädettävät kentät

en: Multilingual variables, main variable names.
fi: Monikieliset muuttujat, muuttujien päänimet.

en: Multilingual variables, real variable names.
fi: Monikieliset muuttujat, muuttujien todelliset nimet.

en: Configure multilingual variables.
fi: Säädä monikielisiä muuttujia.

en: Multilingual variables that switch language depending on page language.
fi: Monikieliset muuttujat jotka vaihtavat kieltä sivun kielen mukaan.

en: Language selection
fi: Kielen valinta

en: Optional descriptive name for this set.
fi: Vaihtoehtoinen kuvaava nimi tälle sarjalle.

en: There are no path translations to save.
fi: Tallennettavia polkujen käännöksiä ei löytynyt.

en: Enable for specific pages
fi: Ota käyttöön määritellyillä sivuilla

en: Select nodes by language
fi: Valitse solmut kielen mukaan

en: Select taxonomy terms by language
fi: Valitse luokittelutermit kielen mukaan

en: Enable always for block content though it may be disabled for the page
fi: Ota käyttöön lohkosisällölle vaikka se olisi pois päältä sivulla

en: Updated @count string names from %oldname to %newname.
fi: Päivitettiin @count merkkijonon nimeä vanhoista nimistä %oldname uusiin nimiin %newname.

en: Enable translation for language
fi: Ota käyttöön kääntäminen kielelle

en: Debug string translation
fi: Debuggaa merkkijonon käännöstä

en: Synchronize fields for node type.
fi: Synkronoi sisältötyypin kentät.

en: There are no translations to be saved.
fi: Tallennettavia käännöksiä ei löytynyt.

en: Name (localized)
fi: Nimi (lokalisoitu)

en: Description (localized)
fi: Kuvaus (lokalisoitu)

en: Vocabulary (localized)
fi: Sanasto (lokalisoitu)

en: Parent term (localized)
fi: Isäntätermi (lokalisoitu)

en: Link (localized)
fi: Linkki (lokalisoitu)

en: Plain text (localized)
fi: Puhdas teksti (lokalisoitu)

en: Translation set
fi: Käännössarja

en: Translation sets
fi: Käännössarjat

en: Translation sets overview.
fi: Käännössarjojen yleiskatsaus.

en: Overview of existing translation sets.
fi: Yleiskatsaus tämänhetkisiin käännössarjoihin.

en: Simple translation sets API for generic objects
fi: Yksinkertainen käännössarja API sivustonlaajuisille objekteille.

en: Multilingual forum
fi: Monikielinen foorumi

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
fi: Ottaa käyttöön monikielisen foorumin, kääntää nimet ja säiliöt.

en: Enter items that will be considered as translations of each other.
fi: Määrittele sisältö joka tulkitaan toistensa käännöksiksi.

en: The item translation has been saved.
fi: Tallennettavia käännöksiä ei löytynyt.

en: The item translation has been deleted.
fi: Sisällön käännös on poistettu.

en: This item belongs to a multilingual menu. You can set a language for it.
fi: Valikkolinkki kuuluu monikieliseen valikkoon. Voit asettaa sille kielen.

en: Translation redirect
fi: Käännöksen uudelleenohjaus

en: Skip tags
fi: Ohita tagit

en: Skip queries with these tags. Enter a list of tags separated by commas.
fi: Ohita nämä tagit sisältävät kyselyt. Syötä lista tageista pilkuin eroteltuna.

en: No translation sets available.
fi: Käännössarjoja ei ole olemassa.

en: No translations
fi: Ei käännöksiä

en: Extended language options
fi: Laajennetut kielivaihtoehdot

en: Redirect to translated page when available. SEO for multilingual sites.
fi: Uudelleenohjaa käännetylle sivulle aina kun mahdollista. Hakukoneoptimointi (SEO) monikielisille sivustoille.

en: The language switcher will appear only after configuring <a href="!url">language detection</a>. You need to enable at least one method that alters URLs like <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fi: Kielivalitsin näytetään vasta kun olet säätänyt <a href="!url">kielentunnistuksen</a>. Sinun on otattava käyttöön vähintään yksi tapa verkko-osoitteiden muuttamiseen, tapoja ovat esimerkiksi <em>verkko-osoite</em> tai <em>sessio</em>.

en: This menu item belongs to a node, so it will have the same language as the node and cannot be localized.
fi: Valikkolinkki kuuluu solmuun joten sen kieleksi asetetaan sama kuin solmun kieli eikä sitä voida lokalisoida.

en: These will be available only when you enable Multilingual support in Publishing options above.
fi: Nämä vaihtoehdot ovat käytettävissä vasta kun otat monikielisyystuen käyttöön ylläolevassa Julkaisuasetukset kohdassa.

en: Select translations
fi: Valitse käännökset

en: Select existing terms or type new ones that will be created for each language.
fi: Valitse olemassaolevat termit tai syötä uusia joita luodaan kullekin kielelle.

en: For localizable elements, to have all items available for translation visit the <a href="@locale-refresh">translation refresh</a> page.
fi: Jotta lokalisoitavissaoleva sisältö olisi käännettävissä, <a href="@locale-refresh">päivitä käännösmerkkijonot</a>.

en: Predefined language. If set, it will apply to all items.
fi: Esimääritelty kieli. Mikäli asetettu, käytetään kaikkeen sisältöön.

en: Clean up left over strings.
fi: Poista ylimääräiset merkkijonot.

en: Refreshing user defined strings
fi: Päivitetään käyttäjien määrittelemiä merkkijonoja

en: Starting string refresh
fi: Aloitetaan päivitys

en: Error refreshing user defined strings
fi: Käyttäjien määrittelemien merkkijonojen päivitys epäonnistui

en: Successfully refreshed @count strings for %group
fi: Onnistuneesti päivitettiin @count merkkijonoa ryhmälle %group

en: Deleted @count left over strings.
fi: Poistettiin @count ylimääräistä merkkijonoa.

en: Variable translation
fi: Muuttujien kääntäminen

en: Multilingual - Internationalization
fi: Monikielinen - Kansainvälistäminen

en: To translate the block content itself, <a href="@menu_translate_url">translate the menu</a> that is being shown.
fi: Kääntääksesi lohkon sisällön, <a href="@menu_translate_url">käännä näytettävä valikko</a>.

en: To translate the block content itself, <a href="@views_translate_url">translate the view</a> that is being shown.
fi: Kääntääksesi lohkon sisällön, <a href="@menu_translate_url">käännä näytettävä näkymä</a>.

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
fi: Lohkossa on generoitua sisältöä, vain otsikko on käännettävissä tästä.

en: Make this block translatable
fi: Tee lohkosta käännettävä

en: Show this block for these languages
fi: Näytä lohko näille kielille

en: Save and translate
fi: Tallenna ja käännä

en: Configurable contact form categories.
fi: Säädettävät yhteydenottolomakkeiden kategoriat.

en: Contact translation
fi: Yhteystietojen käännös

en: Makes contact categories and replies available for translation.
fi: Tekee yhteydenottokategorioista ja vastauksista käännettäviä.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
fi: Kääntääksesi foorumin <a href="@edit">muokkaa sen asetuksia ja tee siitä käännettävä</a>. Tämän jälkeen <a href="@translate">käännä foorumi</a> ja sen <a href="@list">alifoorumit</a> sanastojen ylläpitosivulla.

en: Translations of menu item %title
fi: Valikkolinkin %title käännökset

en: menu items
fi: valikkokohteet

en: This module adds support for multilingual menus. You can setup multilingual options for each menu:
fi: Tämä moduuli lisää tuen monikielisille valikoille. Voit asettaa kunkin valikon monikielisyysasetukset:

en: Menus can be fully multilingual with translatable (or localized) menu items.
fi: Valikot voivat olla täysin monikielisiä käännettävin (tai lokalisoitavin) valikkolinkein.

en: Menus can be configured to have a fixed language. All menu items share this language setting and the menu will be visible in that language only.
fi: Valikoilla voi olla kiinteästi määritetty kieli. Kaikki sen valikon linkit jakavat tämän kieliasetuksen ja valikko näytetään vain senkielisellä sivustoversiolla.

en: Menus can also be configured to have no translations.
fi: Valikot voidaan myös säätää olemaan tukematta käännöksiä.

en: The multilingual options of a menu must be configured before individual menu items can be translated. Go to the <a href="@menu-admin">Menus administration page</a> and follow the "edit menu" link to the menu in question.
fi: Valikkojen monikielisyysasetukset on asetettava ennen kuin valikkolinkit ovat käännettävissä. Mene <a href="@menu-admin">valikkojen ylläpitosivulle</a> ja seuraa "muokkaa valikkoa" linkkiä valitun valikkon muokkaussivulle.

en: %language translation of menu item %title
fi: Kielen %language käännös valikkolinkille %title

en: Delete translation
fi: Poista käännös

en: Delete path translation
fi: Poista polun käännös

en: translated
fi: käännetty

en: not translated
fi: ei käännetty

en: Translations of term %title
fi: Käännökset termille %title

en: %language translation of term %title
fi: Kielen %language käännös termille %title

en: - Select a language -
fi: - Valitse kieli -

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
fi: Kohteella @item_name_multiple ei ole monikielisyysasetuksia. Vain @container_name on käännettävissä.

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
fi: Lokalisoi. @item_name_multiple_capitalized ovat yhteisiä kaikille kielille mutta niiden nimet ja kuvaukset ovat lokalisoitavissa.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
fi: Käännä. Eri @item_name_multiple sallitaan kullekin kielelle ja ne ovat käännettävissä.

en: Translate and Localize. @item_name_multiple_capitalized with language will allow translations. @item_name_multiple_capitalized without language will be localized.
fi: Käännä ja lokalisoi. @item_name_multiple_capitalized joille on asetettu kieli sallitaan käännettäväksi. @item_name_multiple_capitalized joilla ei ole kieltä lokalisoidaan.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
fi: Kiinteä kieli. @item_name_multiple_capitalized on sivustonlaajuinen kieli ja ne näkyvät ainoastaan senkielisillä sivuilla.

en: Items in this translation set
fi: Tähän käännösryhmään kuuluva sisältö

en: Are you sure you want to delete %title translation set?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käännössarjan %title?

en: The translation set has been deleted.
fi: Käännösryhmä on poistettu.

en: Contact category
fi: Yhteydenottokategoria

en: Field instance
fi: Kentän instanssi

en: Option %name
fi: Vaihtoehto %name

en: Instance
fi: Instanssi

en: forum containers
fi: foorumisäiliöt

en: Translation saved locally for user defined string.
fi: Käännökset tallennettu lokaalisti käyttäjien määrittelemille merkkijonoille.

en: [Source not found]
fi: [Lähdettä ei löydy]

en: [String not found]
fi: [Merkkijonoa ei löydy]

en: Cannot delete string, not found %location for text group %textgroup: %string
fi: Merkkijonon poistaminen epäonnistui, merkkijonoa %string kieliryhmälle %textgroup: %string ei löytynyt

en: Updated string %location for text group %textgroup: %string
fi: Päivitettiin merkkijono %location tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: Deleted string %location for text group %textgroup: %string
fi: Poistettiin merkkijono %location tekstiryhmästä %textgroup: %string

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
fi: Valikot ja valikkolinkit voidaan kääntää <a href="@configure_menus">Valikkojen käännössivulla</a>.

en: Multilingual node options
fi: Monikieliset solmujen vaihtoehdot

en: Extended node options for multilingual sites.
fi: Laajennetut solmujen vaihtoehdot monikielisille sivustoille.

en: Default language for content types with Multilingual support disabled.
fi: Oletuskieli sisältötyypeille joissa monikielisyys ei ole käytössä.

en: The site's default language (Default behaviour).
fi: Sivuston oletuskieli (oletustoiminnallisuus).

en: Language neutral (Recommended).
fi: Kielineutraali (suositeltava).

en: Language that will be used as the source language for string translations. The default is the site default language.
fi: Merkkijonojen käännnöksien lähdekielenä käytettävä kieli. Oletus on sivuston oletuskieli.

en: This works differently to Drupal standard localization system: The strings will be translated from the <a href="@configure-strings">source language</a>, which defaults to the site default language (it may not be English), so changing the default language may cause all these translations to be broken.
fi: Tämä toimii eri tavalla Drupalin standardissa lokalisointijärjestelmässä: Merkkijonot käännetään <a href="@configure-strings">lähdekielestä</a> joka oletuksena on sivuston oletuskieli (ei voi olla englanti) joten oletuskielen muuttaminen voi rikkoa kaikki nämä käännökset.

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
fi: <strong>Varoitus</strong>: Oletuskielen muuttaminen saattaa aiheuttaa ei-toivottuja vaikutuksia merkkijonojen käännöksiin. Lue lisää käännöksien pohjana käytettävästä <a href="@configure-strings">lähde kielestä</a> ja <a href="@i18n_string-help">merkkijonojen kääntämisestä</a>

en: This term already belongs to a <a href="@term-translation">translation set</a>. Changing language to <i>Language neutral</i> will remove it from the set.
fi: Termi kuuluu jo <a href="@term-translation">käännössarjaan</a>. Kieliasetuksen muuttaminen <i>Kielineutraaliin</i> poistaa sen käännössarjasta.

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Säätäksesi lohkojen monikielisyysasetuksia mene <a href="@configure_blocks">lohkojen ylläpitosivulle</a>.

en: There are no translations to save.
fi: Tallennettavia käännöksiä ei löytynyt.

en: Refreshed one string for enabled modules. | Refreshed @count strings for the enabled modules.
fi[0]: Päivitettiin 1 merkkijono käytössäoleville moduuleille.
fi[1]: Päivitettiin @count merkkijonoa käytössäoleville moduuleille.

en: Determines which language will be set for newly created content of types that don't have Multilingual support enabled.
fi: Määrittelee oletuskielen uudelle sisällölle jolla monikielisyys ei ole käytössä.

en: Additionally, if <em>String translation</em> enabled, this module will localize all content type configuration texts.
fi: Lisäksi jos <em>merkkijonojen käännökset</em> ovat käytössä, tämä moduuli lokalisoi kaikki sisältötyypin asetustekstit.

en: You can find some more per content type options on the <a href="@configure_content">Content types administration page</a>.
fi: Löydät lisää sisältötyyppikohtaisia asetuksia <a href="@configure_content">sisältötyyppien ylläpitosivulta</a>.

en: The translation system only translates strings with the selected text formats. All other strings will be ignored and removed from the list of translatable strings.
fi: Käännösjärjestelmä kääntää ainoastaan määritellyillä tekstimuodoilla syötettyjä merkkijonoja. Kaikki muut merkkijonot jätetään pois käännettävien merkkijonojen listalta.

en: To have <em>Translation redirect</em> working with your content you should <a href="@admin_modules">enable the <em>Multilingual content</em> module</a>.
fi: Jotta <em>Käännösten uudelleenohjaus</em> toimisi sisältösi kanssa, sinun tulee <a href="@admin_modules">ottaa käyttöön <em>Multilingual content</em> moduuli</a>.

en: Multiple language
fi: Useita kieliä

en: Not saved due to: !reason
fi: Ei tallennettu koska: !reason

en: Not saved due to unknown reason.
fi: Ei tallennettu tuntemattomasta syystä johtuen.

en: Source string not found.
fi: Lähdemerkkijonoa ei löytynyt.

en: Standard XSS filter.
fi: Standardi XSS suodatin.

en: Administration XSS filter.
fi: Ylläpidon XSS suodatin.

en: It will allow most HTML tags but not scripts nor styles.
fi: Tämä sallii suurimman osan HTML tageista mutta ei skriptejä tai tyylejä.

en: Unknown filter: @name
fi: Tuntematon suodatin: @name

en: A translation was saved successfully. | @count translations were saved successfully.
fi[0]: Käännös tallennettu onnistuneesti.
fi[1]: @count käännöstä tallennettu onnistuneesti.

en: A translation could not be saved. | @count translations could not be saved.
fi[0]: Käännöksen tallennus epäonnistui.
fi[1]: @count käännöksen tallennus epäonnistui.

en: Translate user-defined strings
fi: Käännä käyttäjien määrittelemiä merkkijonoja

en: Translate user-defined strings that are created as part of content or configuration.
fi: Käännä käyttäjän määrittelemiä merkkijonoja jotka on luotu osana sisältöä tai asetuksia.

en: Translate admin strings
fi: Käännä ylläpitomerkkijonoja

en: Translate administrative strings with a very permissive XSS/HTML filter that allows all HTML tags.
fi: Käännä ylläpidolliset merkkijonot käyttäen hyvin sallivaa XSS/HTML suodatinta joka sallii kaikki HTML tagit.

en: This is a user-defined string. You are not allowed to translate these strings.
fi: Tämä on käyttäjän määrittelemä merkkijono. Et voi kääntää näitä merkkijonoja.

en: This string uses the %name text format. Strings with this format are not allowed for translation.
fi: Merkkijono käyttää tekstimuotoa %name. Merkkijonoja joilla on tämä muoto ei voida kääntää.

en: The source string is an administrative string. You are not allowed to translate these strings.
fi: Lähdemerkkijono on ylläpidollinen merkkijono. Et voi kääntää näitä merkkijonoja.

en: Translate to !language
fi: Käännä kieleen !language

en: Translate !name
fi: Käännä !name

en: multilingual
fi: monikielinen

en: Translate emails sent from the User module.
fi: User moduulin sähköpostien kääntäminen.
