Lightbox2 (7.x-2.9) - en to ja translation catalogue (213 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Previous
ja: 前へ

en: Image !current of !total
ja: イメージ  !current / !total

en: Next
ja: 次へ

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Disabled
ja: 無効

en: Overview
ja: 概観

en: Login
ja: ログイン

en: Filename
ja: ファイル名

en: Display
ja: 表示

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Contact
ja: コンタクト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
ja: Lightbox2の設定を行います。

en: Lightbox filter
ja: Lightboxフィルター

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: General
ja: 全般

en: Close
ja: 閉じる

en: Hidden
ja: 非表示

en: Default height
ja: デフォルトの高さ

en: Default width
ja: デフォルトの横幅

en: Allowed HTML tags
ja: 使用できるHTMLタグ

en: Features
ja: フィーチャー

en: Caption
ja: キャプション

en: Font color
ja: フォントのカラー

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: View Image Details
ja: イメージの詳細を表示

en: press !x to close
ja: !x を押すと閉じます

en: <None>
ja: <なし>

en: Usage
ja: 使用方法

en: Width then height
ja: 幅 → 高さ

en: Height then width
ja: 高さ → 幅

en: Resize duration
ja: リサイズの継続時間

en: Overlay color
ja: オーバーレイ用カラー

en: Overlay opacity
ja: オーバーレイの不透明度

en: Close keys
ja: 「閉じる」キー

en: Previous keys
ja: 「前へ」キー

en: Next keys
ja: 「次へ」キー

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Page !current of !total
ja: ページ !current / !total

en: Video !current of !total
ja: ビデオ !current / !total

en: Download Original
ja: オリジナルのダウンロード

en: Use lightbox2 lite
ja: lightbox2 lite を使用

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
ja: このチェックボックスにチェックを入れると、Lightbox2 Liteが有効となり、画像のフォーマットを自動的に変更する機能がすべて無効となります。また、グループ化の機能も無効となります。

en: Use alternative layout
ja: 代替レイアウトを使用

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
ja: このオプションを有効にすると、lightbox要素のレイアウトが変わります。代替レイアウトでは、ナビゲーションリンクが画像にかぶさる形ではなく、画像とキャプションの下に表示されます。Lightbox Liteを使用している場合は影響がありません。

en: Force visibility of navigation links
ja: 強制的にナビゲーションリンクを表示

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
ja: グループ化された画像を表示する際、常にナビゲーションリンクを表示するかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると、通常は画像にマウスカーソルを重ねた際にのみ表示される前後へのリンクを、強制的に表示します。

en: Continuous galleries
ja: 連続したギャラリー

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
ja: グループ化された画像を表示しているとき、最後の画像の次へボタンを押すと最初の画像が表示され、最初の画像の前へボタンを押すと最後の画像が表示されます。

en: Open image page in new window
ja: イメージページを新しいウィンドウで開く

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
ja: イメージページを新しいウィンドウで開くかどうかを指定してください。 チェックを入れない場合、イメージページは現在のページで開かれます。

en: Text for image page link
ja: イメージページへのリンクの文字列

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
ja: lightboxで画像の下に表示されるイメージページへのリンクの文字列です。空欄にすると、リンクが表示されません。

en: Text for image original link
ja: オリジナルの画像へのリンクの文字列

en: Image count text
ja: 画像カウントのテキスト

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
ja: 画像のグループ化が有効である場合に、lightboxの画像の下にあるカウントでこのテキストを使用します。現在の画像の番号を表すプレースホルダーとして !current を使用し、グループにある画像の総数を表すのに !total を使用します。例) 「イメージ !current / !total」。空欄にすると文字列が非表示となります。

en: Page count text
ja: ページカウントのテキスト

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
ja: グループ化している場合に、lightboxのHTMLコンテンツの下にあるページカウントでこのテキストを使用します。現在のページの番号を表すプレースホルダーとして !current を使用し、グループにあるページの総数を表すのに !total を使用します。例) 「ページ !current / !total」。空欄にすると文字列が非表示となります。

en: Video count text
ja: ビデオカウントのテキスト

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
ja: グループ化している場合に、lightboxのビデオの下にあるカウントでこのテキストを使用します。現在のビデオの番号を表すプレースホルダーとして !current を使用し、グループにあるビデオの総数を表すのに !total を使用します。例) 「ビデオ !current / !total」。空欄にすると文字列が非表示となります。

en: Image resize settings
ja: 画像リサイズの設定

en: Disable resizing feature
ja: リサイズ機能を無効化

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
ja: ズーム機能を無効にするかどうかを指定してください。 デフォルトでは、ブラウザーウィンドウより大きなイメージが lightbox で表示される際、ウィンドウに収まるようにリサイズされ、オリジナルイメージが表示できるズームボタンが提供されます。 ここにチェックを入れると、この機能が無効となり、すべてのイメージはリサイズされずに表示されます。

en: Disable zoom in / out feature
ja: ズームイン / アウト機能を無効化

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
ja: lightboxに表示される画像がブラウザーウィンドウに合わせてリサイズされるとき、「ズームイン」ボタンが表示されます。このボタンを押すと、オリジナルイメージがフルサイズで表示されます。その際、リサイズされた小さなバージョンを表示するための「ズームアウト」ボタンが表示されます。このチェックボックスが有効であれば、これらのボタンが表示されなくなります。

en: Modal form settings
ja: モーダルフォームの設定

en: Enable login support
ja: ログインのサポートを有効化

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのログインリンクが変更され、ログインフォームがlightboxで表示されるようになります。

en: Enable contact form support
ja: コンタクトフォームのサポートを有効化

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのコンタクトリンクが変更され、コンタクトフォームがlightboxで表示されるようになります。

en: Video settings
ja: ビデオの設定

en: Enable video support
ja: ビデオのサポートを有効化

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
ja: デフォルトでは、読み込む javascript の量を減らすためにビデオのサポートは無効となっています。チェックボックスにチェックを入れると有効となります。

en: Path to FLV Player
ja: FLVプレイヤーへのパス

en: FLV Player flashvars
ja: FLVプレイヤーへ渡すFlashVars

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
ja: FLVプレイヤーへ渡すFlashVarsを入力してください。例) "autoplay=1&playerMode=normal"

en: Page specific lightbox2 settings
ja: ページ指定の設定

en: Load only on the listed pages.
ja: リストに記載したページでのみ読み込む

en: Load on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページで読み込む

en: Enable lightbox2 on specific pages
ja: 指定のページでlightbox2を有効化

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
ja: 1行に1ページとして、Drupalパスを入力してください。 * はワイルドカードとして使えます。例えば「node/add/page」や「node/add/*」と入力してください。また、フロントページを指定するには &lt;front&gt; と入力してください。

en: No grouping
ja: グループ化なし

en: Group by field name
ja: フィールド名でグループ化

en: Group by node id
ja: ノードIDでグループ化

en: Group by field name and node id
ja: フィールド名とノードIDでグループ化

en: Select Imagefield grouping in Views
ja: Viewsでグループ化するImagefieldを選択

en: By default, imagefields in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
ja: デフォルトでは、ビューに表示されるフィールド名で imagefield はグループ化されています。ここでグループ分けを変更することができます。

en: Location of javscript
ja: javascriptの位置

en: By default, the lightbox javascript files are loaded in the HTML header.  However, for sites using SWFObject to load their Flash content, the footer setting is recommended to prevent "Operation Aborted" errors in IE.  If using the footer setting, please note that not all themes correctly implement the footer region and may require a small change.
ja: HTML 内で javascript が読み込まれる位置を指定してください。 デフォルトでは、lightbox の javascript ファイルは HTML ヘッダーで読み込まれます。 しかし、Flash コンテンツを読み込むためにサイトで SWFObject を使用している場合、IEの「Operation Aborted」エラーを防ぐためにフッターに設定することを推奨します。 フッターに設定する場合、すべてのテーマがフッター領域を正しく実装しているとは限らず、若干の変更が必要になるかもしれないことに注意してください。

en: Click on overlay or lightbox to close it
ja: オーバーレイまたはlightboxをクリックして閉じる

en: Enable user to close lightbox by clicking on the lightbox itself or the overlay background.
ja: lightboxそのものやオーバーレイの背景をクリックしてlightboxを閉じることができるようになります。

en: Configure the keyboard shortcuts for controlling the lightbox.  These options do not apply to the Lightbox2 Lite version, which uses the default "Close keys" (c, x and esc) to close the lightbox.
ja: lightbox を操作するキーボードショートカットを設定します。Lightbox2 Lite はこれらのオプションに影響されず、lightbox を閉じるデフォルトの「閉じるキー」（c、x、esc）だけが使用できます。

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to close the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'c x 27' (c, x, or esc).
ja: lightbox を閉じるキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「c x 27」（c、x、または esc）です。

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the previous item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'p 37' (p or left arrow).
ja: lightbox の前のアイテムへ移動するキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「p 37」（p、または左）です。

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the next item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'n 39' (n or right arrow).
ja: lightbox の次のアイテムへ移動するキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「n 39」（n、または右） です。

en: Zoom keys
ja: 「ズーム」キー

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to zoom in / out of images in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'z'.
ja: lightbox で表示されている画像をズームイン / アウトするキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「z」です。

en: Pause / play keys
ja: 「一時停止 / 再生」キー

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to pause / play the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to '32' (spacebar).
ja: lightbox を一時停止 / 再生するキー（またはキーコード）の一覧。各キーは半角スペースで区切ってください。デフォルトは「32」（スペースバー）です。

en: Skin settings
ja: スキンの設定

en: Border size
ja: 境界線のサイズ

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
ja: 画像の周りに表示する線の太さをピクセル単位で入力してください。

en: Lightbox color
ja: Lightboxのカラー

en: Enter a hexadecimal color value for the border.  For example <code>fff</code> or <code>ffffff</code> for white).
ja: 線の色を16進数で入力してください。例） 白なら <code>fff</code> または <code>ffffff</code>

en: Enter a hexadecimal color value for the font.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
ja: フォントの色を16進数で入力してください。例） 黒なら <code>000</code> または <code>000000</code>

en: Distance from top
ja: トップからの距離

en: Enter the position of the top of the lightbox in pixels.  Leave blank for automatic calculation.
ja: lightboxのトップの位置をピクセルで入力します。自動的に計算する場合は空欄にします。

en: Overlay settings
ja: オーバーレイの設定

en: The overlay opacity setting determines how visible the background page is behind the lightbox.  The opacity value can range from 0.0 to 1.0 where 0.0 is 100% transparent and 1.0 is 100% opaque.
ja: オーバーレイの透明度の設定によって、lightboxの背景ページがどれくらい見えるのか決定されます。透明度は 0.0 から 1.0 までの範囲で、0.0 であれば完全に透明となり、1.0 であれば完全に不透明となります。

en: Enter a hexadecimal color value for the overlay.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
ja: オーバーレイの色を16進数で入力してください。例） 黒なら <code>000</code> または <code>000000</code>

en: Animation settings
ja: アニメーションの設定

en: These options aren't available when using Lightbox2 Lite.
ja: Lightbox2 Lite 使用時は、これらのオプションを利用できません。

en: Simultaneous
ja: 同時

en: Resize sequence
ja: リサイズの順序

en: The sequence to use for the resizing animation.
ja: リサイズアニメーションで使用する順序。

en: The duration (in seconds) of the resizing animation.  Enter a value between 0 and 10.
ja: リサイズアニメーションの時間（秒）。0 から 10 までの値を入力してください。

en: Appearance duration
ja: 出現時間

en: Caption slide down duration
ja: キャプションのスライドダウンの時間

en: The duration (in seconds) of the caption sliding-down animation.  Enter a value between 0 and 10.
ja: キャプションのスライドダウンアニメーションの時間（秒）。0 から 10 までの値を入力してください。

en: FLV player path doesn't exist.
ja: FLVプレイヤーのパスが存在しません。

en: You must enter a properly formed hex value.
ja: 16進数の値を正しい書式で入力してください。

en: You must enter a size greater than 0 pixels.
ja: サイズには0ピクセルより大きな値を入力してください。

en: You must enter a size greater than 0 pixels.  Leave blank for default positioning.
ja: 0 ピクセルより大きな値を入力してください。デフォルトのポジショニングを使用する場合は空欄にします。

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
ja: 0 から 10 秒までの間で時間を入力してください。

en: Interval seconds
ja: 間隔

en: The slideshow interval is the length of time in seconds an image is visible before the slideshow shows the next image.
ja: スライドショーの間隔は、スライドショーが次の画像を表示するまでの秒数です。

en: Automatically start slideshow
ja: スライドショーを自動的に開始

en: When enabled the slideshow will automatically start.
ja: 有効であれば、スライドショーが自動的に開始されます。

en: Automatically exit slideshow
ja: スライドショーを自動的に終了

en: When enabled the lightbox will automatically close after displaying the last image.
ja: 有効であれば、最後の画像を表示した後にlightboxが自動的に閉じます。

en: Show play / pause button
ja: 「再生 / 一時停止」ボタンを表示

en: When enabled, a play / pause button will be shown in the slideshow allowing the user more control over their viewing experience.
ja: 有効であれば、再生 / 停止ボタンがスライドショーに表示され、表示をコントロールできるようになります。

en: Pause slideshow on "Next Image" click
ja: 「次の画像」クリックでスライドショーを停止

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the following image shown, when the "Next" button is clicked.
ja: スライドショーの自動停止が有効であれば、「次へ」ボタンをクリックすると次の画像が表示されます。

en: Pause slideshow on "Previous Image" click
ja: 「前の画像」クリックでスライドショーを停止

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the previous image shown, when the "Previous" button is clicked.
ja: スライドショーの自動停止が有効であれば、「前へ」ボタンをクリックすると前の画像が表示されます。

en: Continuous loop
ja: 連続ループ

en: When enabled the slideshow will automatically start over after displaying the last slide.  This prevents the slideshow from automatically exiting when enabled.
ja: 最後のスライドショーを表示した後で自動的にスライドショーを再スタートする場合。このオプションが有効であれば、自動的に終了しなくなります。

en: The "interval seconds" value must be numeric.
ja: 「間隔」には数字を入力してください。

en: The default width of the iframe in pixels.
ja: iframe のデフォルトの横幅をピクセル単位で指定してください。

en: The default height of the iframe in pixels.
ja: iframe のデフォルトの高さをピクセル単位で指定してください。

en: Enable border
ja: 境界線を有効化

en: Enable iframe border.  You can modify the border style in your theme's css file using the iframe's id "lightboxFrame".
ja: iframeの境界線を有効にします。テーマのCSSファイルでiframeのID「lightboxFrame」を指定して境界線のスタイルを変更することができます。

en: The "default width" value must be numeric.
ja: 「デフォルトの横幅」には数字を入力してください。

en: The "default height" value must be numeric.
ja: 「デフォルトの高さ」には数字を入力してください。

en: Lightbox grouped
ja: グループ化されたLightbox

en: HTML content
ja: HTMLコンテンツ

en: HTML content grouped
ja: グループ化されたHTMLコンテンツ

en: These options allow automatic URL re-formatting of images.  This removes the need for you to add 'rel="lightbox"' to each image link throughout your site.  You can select which image sizes will trigger the lightbox and configure a list of image CSS classes which should also have their URLs automatically re-formatted.  This feature is not available when using Lightbox2 Lite.
ja: これらのオプションで、画像のURLを自動変換することができます。サイト全体の画像リンクすべてに「rel="lightbox"」と追加する必要がなくなります。どの画像サイズでlightboxが起動するか選択でき、自動変換するURLに含ませるCSSクラスのリストを設定することができます。Lightbox2 Liteを使用している場合は、この機能を利用できません。

en: Automatic handlers
ja: 自動ハンドラー

en: Image node settings
ja: Imageノードの設定

en: Automatic handler for image nodes
ja: Imageノードに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for image nodes will be automatically handled.
ja: ImageノードのURLへ自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Disable lightbox for gallery lists
ja: ギャラリーリストでlightboxを無効化

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "image gallery" module.
ja: ギャラリーリストのイメージでlightboxを無効にするかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると無効となり、ティーザーのイメージをクリックしてギャラリーを開くことが可能になります。 ただし、ギャラリー内のイメージを表示する際にはlightboxが現れます。 これはimage galleryモジュールで作られたイメージギャラリーにのみ適用されます。

en: Flickr images
ja: Flickrイメージ

en: Automatic handler for Flickr images
ja: Flickrイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for Flickr images will be automatically handled.
ja: FlickrイメージのURLへ自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Gallery2 images
ja: Galley2イメージ

en: Automatic handler for Gallery2 block images
ja: Gallery2ブロックのイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for images, contained within Gallery2 image blocks, will be automatically handled.
ja: Gallery2イメージブロックに含まれるイメージのURLへ自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Image Assist images
ja: Image Assistイメージ

en: Automatic handler for Image Assist custom size images
ja: Image Assistのカスタムサイズイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for custom size images, displayed by the Image Assist module, will be automatically handled.
ja: Image Assistモジュールによって表示されるカスタムサイズイメージのURLに自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Custom class images
ja: カスタムクラスのイメージ

en: Automatic handler for custom class images
ja: カスタムクラスのイメージに適用する自動ハンドラー

en: Choose how URLs for custom class images will be automatically handled.
ja: カスタムクラスのイメージに自動で追加するハンドラーを選択してください。

en: Custom image trigger classes
ja: カスタムイメージトリガclass

en: List the image classes which should trigger the lightbox when clicked on.  Put each class on a separate line.
ja: クリックした際にlightboxのトリガとするべき、イメージクラスのリストを行単位で入力してください。

en: Acidfree settings
ja: Acidfreeの設定

en: Disable lightbox for Acidfree gallery lists
ja: Acidfreeギャラリーリストでlightboxを無効化

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "acidfree" module.
ja: ギャラリーリストのイメージでlightboxを無効にするかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると無効となり、ティーザーのイメージをクリックしてギャラリーを開くことが可能になります。 ただし、ギャラリー内のイメージを表示する際にはlightboxが現れます。 これはacidfreeモジュールで作られたイメージギャラリーにのみ適用されます。

en: Enable lightbox for Acidfree videos
ja: Acidfreeビデオでlightboxを有効化

en: Checking this box will enable the display of acidfree videos in a lightbox.  This only applies to videos created by the "video" module and which appear in an acidfree gallery.
ja: このチェックボックスにチェックを入れると、acidfreeビデオをlightboxに表示できるようになります。この機能は「video」モジュールによって作成されたビデオにのみ適用され、acidfreeギャラリーに表示されます。

en: Enables Lightbox2 for Drupal
ja: Drupal用Lightbox2を使用可能にします

en: Image links with 'rel="lightbox"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグに 'rel="lightbox"' があるイメージリンクをクリックしたとき、Lightboxで表示されます

en: Image links with 'rel="lightshow"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightshow"」という記述のあるイメージリンクをクリックすると、Lightboxスライドショーで表示されます。

en: Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightframe"」という記述のあるHTMLコンテンツへのリンクをクリックすると、Lightboxの中にそのコンテンツが表示されます。

en: Basic example:
ja: 基本的な例:

en: Grouped example:
ja: グループ化の例:

en: Controlling iframe property example:
ja: iframeのプロパティ―を制御する例:

en: Controlling iframe property when grouped example:
ja: グループ化時にiframeのプロパティ―を制御する例:

en: Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightvideo"」という記述のあるビデオコンテンツへのリンクをクリックすると、Lightboxの中にそのビデオが表示されます。

en: Controlling lightbox size example:
ja: lightboxのサイズを制御する例:

en: Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the &lt;a&gt; tag will appear in a Lightbox when clicked on.
ja: &lt;a&gt; タグの中に「rel="lightmodal"」という記述のあるインラインまたはモーダルコンテンツへのリンクをクリックすると、Lightboxの中にそのコンテンツが表示されます。

en: Controlling modal property example:
ja: モーダルのプロパティ―を制御する例:

en: Controlling modal property when grouped example:
ja: グループ化時にモーダルのプロパティ―を制御する例:

en: Lightbox slideshow filter
ja: Lightbox スライドショーフィルター

en: Lightbox iframe filter
ja: Lightbox iframe フィルター

en: Lightbox video filter
ja: Lightbox ビデオフィルター

en: Lightbox modal filter
ja: Lightbox モーダルフィルター

en: Disable Lightbox iframe filter
ja: Lightbox iframe フィルターを無効化

en: Turns g2_filter links into Lightbox2 appropriate links
ja: g2_filterのリンクをLightbox2に適した形式のリンクへ変換

en: It's possible to show webpage content in the lightbox, using iframes.  In this case the "rel" attribute should be set to "lightframe".  However, users can do this without any filters to be enabled.  To prevent users from adding iframes to the site in this manner, then please enable this option.
ja: iframeを使用して、ウェブページのコンテンツをlightboxに表示することができます。その場合、「rel」属性は「lightframe」に設定しなくてはなりません。しかしながら、ユーザーはフィルターが有効でなくても行うことができます。ユーザーがこの方法でサイトにiframeを追加できないようにするには、このオプションを有効にしてください。

en: Displays all kinds of files in a popup lightbox in an iframe.
ja: すべての種類のファイルを、ポップアップのlightboxにあるiframeで表示します。

en: Lightbox2 image
ja: Lightbox2 画像

en: Displays image files in a popup lightbox.
ja: 画像ファイルをlightboxのポップアップで表示します。

en: Allows the user to configure the lightbox2 slideshow functionality
ja: lightbox2のスライドショー機能を設定できるようになります。

en: HTML Content
ja: HTMLコンテンツ

en: Allows the user to configure the lightbox2 HTML content functionality.
ja: lightbox2のHTMLコンテンツ機能を設定できるようになります。

en: Automatic image handling
ja: 自動イメージ処理

en: Allows the user to configure the lightbox2 automatic image handling settings
ja: lightbox2の自動イメージ処理の設定を行います

en: File title
ja: ファイルタイトル

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: Image style
ja: 画像のスタイル
