Metatag (7.x-1.31) - en to uk translation catalogue (878 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Pages
uk: Сторінки

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Development
uk: Розробка

en: Groups
uk: Групи

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Audience
uk: Аудиторія

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Article
uk: Стаття

en: Currency
uk: Валюта

en: License
uk: Ліцензія

en: Tag
uk: Теґ

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: - None -
uk: - Немає -

en: Country
uk: Країна

en: Place
uk: Місце

en: Weight
uk: Вага

en: Image
uk: Зображення

en: none
uk: немає

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експортувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Album
uk: Альбом

en: Views
uk: Види

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Refresh
uk: Оновити

en: Region
uk: Область

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Notes
uk: Примітки

en: Event
uk: Подія

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Paths
uk: Шляхи

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Node
uk: Матеріал

en: All
uk: Все

en: Panels
uk: Панелі

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Page
uk: Сторінка

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Locale
uk: Мова

en: Page URL
uk: URL сторінки

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Fields
uk: Поля

en: Overridden
uk: Перевизначено

en: Gallery
uk: Галерея

en: Game
uk: Гра

en: Date Created
uk: Дата створення

en: Bar
uk: Смуга

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: standard
uk: стандартний

en: Price
uk: Ціна

en: Company
uk: Компанія

en: General
uk: Загальне

en: Color
uk: Колір

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Blog
uk: Блоґ

en: Image URL
uk: URL зображення

en: Override
uk: Перевизначити

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Profile
uk: Профіль

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Expiration
uk: Закінчення терміну

en: Tracker
uk: Відстежувач

en: Defaults
uk: Умовчання

en: City
uk: Місто

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Fax number
uk: Номер факсу

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Condition
uk: Умова

en: Gender
uk: Стать

en: Department
uk: Відділ

en: Source
uk: Джерело

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Activity
uk: Активність

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: Revert
uk: Відновити

en: People
uk: Люди

en: Coverage
uk: Охоплення

en: Content title
uk: Заголовок матеріалу

en: See also
uk: Дивіться також

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Availability
uk: Доступність

en: Day(s)
uk: День(днів)

en: Week(s)
uk: Тиждень(Тижнів)

en: Month(s)
uk: Місяць(місяців)

en: Year(s)
uk: Рік(років)

en: Product
uk: Товар

en: Street address
uk: Вулиця

en: Video width
uk: Ширина відео

en: Video height
uk: Висота відео

en: Locality
uk: Населений пункт

en: Review
uk: Перевірити

en: Photo
uk: Фото

en: large
uk: великий

en: Publisher
uk: Видавець

en: Publisher URL
uk: URL видавця (Publisher URL)

en: Access rights
uk: Права доступу

en: Form
uk: Форма

en: Global
uk: Глобальне

en: Abstract
uk: Анотація

en: Yandex
uk: Яндекс

en: Series
uk: Серіал

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Brand
uk: Фірма

en: Generator
uk: Генератор

en: Organization
uk: Організація

en: Context
uk: Контекст

en: Pager
uk: Сторінковий навіґатор

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Person
uk: Особа

en: University
uk: Університет

en: About
uk: Про модуль

en: Restricted
uk: Обмежено

en: - none -
uk: - порожньо -

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Content language
uk: Мова матеріалу

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Translate
uk: Перекласти

en: Activities
uk: Діяльності

en: Organizations
uk: Організації

en: Admins
uk: Адміністратори

en: Product Weight
uk: Вага товару

en: Creator
uk: Автор

en: Importer
uk: Втягувач

en: Metatags
uk: Мета-теги

en: Meta tags
uk: Мета-теґи

en: Valid
uk: Дійсний

en: By path
uk: За шляхом

en: Image height
uk: Висота зображення

en: Image width
uk: Ширина зображення

en: Custom pager
uk: Власний сторінковий навіґатор

en: Additional settings
uk: Додаткові налаштування

en: Country name
uk: Назва країни

en: Origin
uk: Джерело

en: Content description
uk: Опис матеріалу

en: Websites
uk: Веб-сайти

en: SEO
uk: Оптимізація для пошукових систем

en: Relation
uk: Відношення

en: Image type
uk: Тип зображення

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: Application ID
uk: ID програми

en: Extent
uk: Розмір

en: Release date
uk: Дата випуску

en: Director
uk: Режисер

en: Substitutions
uk: Підстановки

en: Application name
uk: Назва програми

en: References
uk: Посилання

en: Canonical URL
uk: Канонічний URL

en: Robots
uk: Роботи

en: Site verification
uk: Перевірка сайту

en: Movie
uk: Фільм

en: @argument title
uk: @argument заголовок

en: @argument input
uk: @argument введення

en: Cafe
uk: Кафе

en: Restaurant
uk: Ресторан

en: School
uk: Школа

en: Sport
uk: Спортивні

en: Date Available
uk: Дата доступності

en: Government
uk: Урядова

en: Food
uk: Їжа

en: Default shortcut icon
uk: Базова іконка

en: Video URL
uk: URL відео

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Rights
uk: Права

en: Contributor
uk: Співвиконавець

en: Image alternative text
uk: Альтернативний текст для зображення

en: Businesses
uk: Бізнесові

en: Places
uk: Місця

en: Products and Entertainment
uk: Товари та розваги

en: Actor
uk: Актор

en: Theme Color
uk: Колір теми

en: App
uk: Програма

en: Edit meta tags
uk: Редагування мета-теґів

en: Material
uk: Матеріал

en: Use replacement tokens from the first row
uk: Використати замінники з першого рядка

en: Meta Data
uk: Метадані

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: Shortlink URL
uk: Короткий URL (Shortlink URL)

en: Hotel
uk: Готель

en: Cause
uk: Судова справа

en: Sports league
uk: Спортивна ліга

en: Sports team
uk: Спортивна команда

en: Band
uk: Гурт

en: Non-profit
uk: Неприбуткова

en: Athlete
uk: Спортсмен

en: Musician
uk: Музикант

en: Politician
uk: Політик

en: Public figure
uk: Публічна особа

en: Landmark
uk: Архітектурна пам’ятка

en: State or province
uk: Штат або провінція

en: Drink
uk: Напій

en: Song
uk: Пісня

en: TV show
uk: Телешоу

en: Manifest
uk: Маніфест

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, dashes, and numbers.
uk: Назва має містити лише літери нижнього регістру, підкреслення, дефіси та цифри.

en: Meta tag module form elements.
uk: Елементи форми модуля Мета-теґ.

en: Add and configure
uk: Додати і налаштувати

en: Add default meta tags
uk: Додати мета-теґи за умовчанням

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
uk: Повідомляє пошуковим системам з особливими директивами параметри індексування цієї сторінки.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
uk: Описує назву і версію програмного забезпечення чи інструментарію, за допомогою якого створено сторінку.

en: Using defaults
uk: Використання умовчань

en: Inherits meta tags from: @parents
uk: Успадкування мета-теґів з: @parents

en: No meta tag defaults available yet.
uk: Поки жодних умовчань мета-теґів не доступно.

en: To view a summary of the default meta tags and the inheritance, click on a meta tag type.
uk: Для перегляду зведення базових мета-теґів і успадкування, натисніть тип мета-теґу.

en: Select the type of default meta tags you would like to add.
uk: Оберіть тип базових мета-теґів, які слід додати.

en: The meta tag defaults for @label have been saved.
uk: Умовчання мета-теґів @label були успішно збережені.

en: The meta tag defaults for @label have been enabled.
uk: Умовчання мета-теґів @label були успішно увімкнені.

en: Are you sure you want to delete the meta tag defaults for @label?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити умовчання мета-теґів для @label?.

en: Are you sure you want to revert the meta tag defaults for @label?
uk: Ви дійсно бажаєте відновити умовчання мета-теґів для @label?.

en: The meta tag defaults for @label have been deleted.
uk: Умовчання мета-теґів для @label були успішно видалені.

en: The meta tag defaults for @label have been reverted.
uk: Умовчання мета-теґів для @label були успішно відновлені.

en: Viewport
uk: Область перегляду

en: Tokens related to views.
uk: Замінники, пов'язані з видами.

en: The human-readable name of the view.
uk: Людино-читабельна назва виду.

en: The description of the view.
uk: Опис виду.

en: The machine-readable name of the view.
uk: Машино-читабельна назва виду,

en: The title of current display of the view.
uk: Заголовок поточного відображення виду.

en: The URL of the view.
uk: URL-адреса виду.

en: Adds support and an API to implement meta tags.
uk: Додає підтримку та API для імплементації мета-теґів.

en: List of @type values
uk: Перелік значень типу @type

en: Tokens for lists of @type values.
uk: Замінники для списків значень @type.

en: Original Source
uk: Початкове джерело (Original Source)

en: Video type
uk: Тип відео

en: Requires
uk: Вимагає

en: Modified Date
uk: Дата зміни

en: A context with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
uk: Контекст з цією назвою вже існує. Будь ласка, оберіть іншу назву або видаліть наявний об’єкт перш ніж створювати новий.

en: An image associated with this page, for use as a thumbnail in social networks and other services.
uk: Зображення, пов’язане з цією сторінкою, використовується як мініатюра в соціальних мережах чи інших службах.

en: Control the main settings pages and modify per-object meta tags.
uk: Керування основними налаштуваннями сторінок і зміна мета-теґів для кожного об'єкту окремо.

en: Modify meta tags on individual entity records (nodes, terms, users, etc).
uk: Зміна мета-тегів на окремих сутностях (матеріали, терміни, користувачі тощо).

en: metatag
uk: мета-теґ

en: The system tried to load metatag data before the schema was fully loaded.
uk: Система намагалась завантажити дані мета-теґу до повного завантаження схеми.

en: The deprecated Metatag UI module has been disabled.
uk: Застарілий модуль Інтерфейс мета-теґів був вимкнений.

en: Other conditions have been assigned that must be controlled through the main Context settings page.
uk: Інші призначені умови, що мають керуватися з основної сторінки налаштувань контексту.

en: Metatag
uk: Мета-теґ

en: Basic tags
uk: Прості теґи

en: Show on metatag admin page.
uk: Показувати на адміністративній сторінці модуля Мета-теґ.

en: Control page meta tags using the Metatag module.
uk: Керування мета-теґами сторінки за допомогою модуля Мета-теґ.

en: Add a meta tag by path
uk: Додати мета-теґ за шляхом

en: Configure metatags by path
uk: Налаштувати мета-теґи за шляхом

en: Delete metatags by path
uk: Видалити мета-теґи за шляхом

en: The name given to the resource.
uk: Назва, надана ресурсові.

en: An entity primarily responsible for making the resource. Examples of a Creator include a person, an organization, or a service. Typically, the name of a Creator should be used to indicate the entity.
uk: Особа, що несе первинну відповідальність за створення змісту ресурсу. Приклади Творця включають персону, організацію або службу. Зазвичай, ім'я Творця використовується для індикації об'єкта.

en: The topic of the resource. Typically, the subject will be represented using keywords, key phrases, or classification codes. Recommended best practice is to use a controlled vocabulary. To describe the spatial or temporal topic of the resource, use the Coverage element.
uk: Тема змісту ресурсу. Зазвичай Тема відображається за допомогою ключових слів, ключових фраз класифікаційних кодів, які описують тему ресурсу. Для практичного використання рекомендується вибирати значення з контрольованого словника. Для опису теми з просторовим розташування чи часовим проміжком використовуйте елемент Охоплення.

en: An account of the resource. Description may include but is not limited to: an abstract, a table of contents, a graphical representation, or a free-text account of the resource.
uk: Повідомлення про зміст ресурсу. Опис може бути складатися, але не обмежуватися з наступного: реферат, зміст, графічного представлення чи простий текстовий викладу ресурсу.

en: An entity responsible for making the resource available. Examples of a Publisher include a person, an organization, or a service. Typically, the name of a Publisher should be used to indicate the entity.
uk: Особа, відповідальна за введення ресурсу в обіг. Приклади Видавця включають персону, організацію або службу. Зазвичай, ім'я Видавця використовується для індикації об'єкта.

en: An entity responsible for making contributions to the resource. Examples of a Contributor include a person, an organization, or a service. Typically, the name of a Contributor should be used to indicate the entity.
uk: Особа, яка зробила внесок у створення змісту ресурсу. Приклади Співвиконавця включають персону, організацію або службу. Зазвичай, ім'я Співвиконавця використовується для позначення сутності.

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource. Date may be used to express temporal information at any level of granularity.  Recommended best practice is to use an encoding scheme, such as the W3CDTF profile of ISO 8601 [W3CDTF].
uk: Момент або період часу, пов'язаний з подією у життєвому циклі ресурсу. Дата може бути використана для виведення часової інформації будь-якого рівня точності. На практиці рекомендується використовувати схему кодування значення дати на зразок W3CDTF стандарту ISO 8601.

en: The nature or genre of the resource. Recommended best practice is to use a controlled vocabulary such as the DCMI Type Vocabulary [DCMITYPE]. To describe the file format, physical medium, or dimensions of the resource, use the Format element.
uk: Природа або жанр змісту ресурсу. Для практичного використання рекомендується вибирати значення із контрольованого словника, наприклад, тип словника DCMI [DCMITYPE]. Для опису файлового формату, фізичного середовища або величини ресурсу використовується елемент Формат.

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource. Examples of dimensions include size and duration. Recommended best practice is to use a controlled vocabulary such as the list of Internet Media Types [MIME].
uk: Файловий формату, фізичне середовище або величина ресурсу. Приклади величини включають розмір і тривалість. Для практичного використання рекомендується вибирати значення з контрольованого словника (наприклад, списку Медіа-типів Інтернет MIME)

en: An unambiguous reference to the resource within a given context. Recommended best practice is to identify the resource by means of a string conforming to a formal identification system.
uk: Однозначне посилання на ресурс у межах даного контексту. Для практичного використання рекомендується ідентифікувати ресурс за допомогою рядка або числа, який відповідає формальній ідентифікаційній системі.

en: A related resource from which the described resource is derived. The described resource may be derived from the related resource in whole or in part. Recommended best practice is to identify the related resource by means of a string conforming to a formal identification system.
uk: Пов’язаний ресурс, з якого походить описуваний ресурс. Описуваний ресурс може походити з джерела цілком або частково. Для практичного використання рекомендується ідентифікувати ресурс за допомогою рядка, який відповідає формальній ідентифікаційній системі.

en: A language of the resource. Recommended best practice is to use a controlled vocabulary such as RFC 4646 [RFC4646].
uk: Мова ресурсу. Для практичного застосування рекомендується використовувати контрольований словник на зразок RFC 4646 [RFC4646].

en: A related resource. Recommended best practice is to identify the related resource by means of a string conforming to a formal identification system.
uk: Пов’язаний ресурс. Для практичного використання рекомендується ідентифікувати пов’язаний ресурс за допомогою 	рядка або числа, що відповідає формальній ідентифікаційній системі.

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant. Spatial topic and spatial applicability may be a named place or a location specified by its geographic coordinates. Temporal topic may be a named period, date, or date range. A jurisdiction may be a named administrative entity or a geographic place to which the resource applies. Recommended best practice is to use a controlled vocabulary such as the Thesaurus of Geographic Names [TGN]. Where appropriate, named places or time periods can be used in preference to numeric identifiers such as sets of coordinates or date ranges.
uk: Просторове або часове опис ресурсу,  просторова застосовуваність ресурсу або юрисдикція, до якої належить ресурс. До просторового опису або застосовуваності можна віднести назва місцевості або географічні координати місця розташування. Часовий опис — це назва періоду, дата або проміжок дат. До юрисдикції може відноситись назва адміністративного об'єкту або географічного місця, до якого застосовується ресурс. На практиці рекомендується вибирати значення з контрольованого словника на зразок Тезауруса Географічних назв [TGN]. Якщо це доречно, перевагу слід надавати назвам місцевостей або часових періодів замість цифрових ідентифікаторів на кшталт систем координат або діапазонів дат.

en: Information about rights held in and over the resource. Typically, rights information includes a statement about various property rights associated with the resource, including intellectual property rights.
uk: Інформація про права використання, що міститься усередині та поза ресурсом. Зазвичай, елемент Права містить положення про правові норми, що регулюють 	функціонування ресурсу або посилання на службу, яка надає цю інформацію. 	Правова інформація звичайно включає відомості про Права інтелектуальної власності, Авторського права чи інші Майнові права.

en: Twitter card
uk: Картка Твіттер

en: Twitter card type
uk: Тип картки Твіттер

en: Summary (default)
uk: Огляд (за замовчуванням)

en: Media player
uk: Програвач мультимедіа

en: Site's Twitter account
uk: Обліковий запис Твіттер, що належить сайту

en: The @username for the website, which will be displayed in the Card's footer; must include the @ symbol.
uk: @username для веб-сайту, що буде відображатися в нижній частині Картки; має бути доданий символ @.

en: Creator's Twitter account
uk: Обліковий запис у Твітері, що належить авторові

en: The @username for the content creator / author for this page, including the @ symbol.
uk: @username творця/автора матеріалу цієї сторінки включно з символом @.

en: The permalink / canonical URL of the current page.
uk: Постійний / канонічний URL поточної сторінки.

en: The page's title, which should be concise; it will be truncated at 70 characters by Twitter. This field is required unless this the 'type' field is set to "photo".
uk: Заголовок сторінки, який повинен бути коротким; він буде усічений у Твіттері до 70 символів. Це поле є обов'язковим, крім випадку, коли "тип" поля встановлено у "фото".

en: A description that concisely summarizes the content of the page, as appropriate for presentation within a Tweet. Do not re-use the title text as the description, or use this field to describe the general services provided by the website. The string will be truncated, by Twitter, at the word to 200 characters.
uk: Опис, що лаконічно підсумовує матеріал сторінки, як це має бути для представлення сторінки у Твіттері. Не використовуйте як опис назву тексту,а використовуйте це поле для опису загальних послуг, що надаються на веб-сайті. Рядок буде у Твіттері буде усічено на межі слова до 200 символів.

en: The URL to a unique image representing the content of the page. Do not use a generic image such as your website logo, author photo, or other image that spans multiple pages. Images larger than 120x120px will be resized and cropped square based on longest dimension. Images smaller than 60x60px will not be shown. If the 'type' is set to <em>Photo</em> then the image must be at least 280x150px.
uk: URL до унікального зображення, що  представляє матеріал сторінки. Не використовуйте стандартне зображення на зразок логотипа вебсайту, фото автора або інше зображення, що використовується на багатьох сторінках. Зображення понад 120х120px будуть масштабовані та обрізані до квадрата по більшому розміру. Зображення менше 60x60px не відображатимуться. Якщо встановлено тип <em>Фото</em> тоді розмір зображення має бути принаймні 280x150px.

en: The width of the image being linked to, in pixels.
uk: Ширина пов'язаного зображення, у пікселях.

en: The height of the image being linked to, in pixels.
uk: Висота пов'язаного зображення, у пікселях

en: Media player URL
uk: URL медіа-програвача

en: The full URL for loading a media player. Required when using a <em>Media player</em> card.
uk: Повний URL для завантаження медіа-програвача. Обов’язковий при використанні картки em>Media player</em>

en: Media player width
uk: Ширина медіа-програвача

en: The width of the media player iframe, in pixels. Required when using a <em>Media player</em> card.
uk: Висота iframe медіа-програвача, у пікселях. Обов’язковий при використанні картки em>Media player</em>

en: Media player height
uk: Висота медіа-програвача

en: The height of the media player iframe, in pixels. Required when using a <em>Media player</em> card.
uk: Висота iframe медіа-програвача, у пікселях. Обов’язковий при використанні картки em>Media player</em>.

en: MP4 media stream URL
uk: URL медіа-потоку MP4

en: The full URL for an MP4 video (h.264) or audio (AAC) stream, takes precidence over the other media player field.
uk: Повний URL для MP4-відео (h.264) чи звуковий (AAC) потік, має перевагу на полем іншого медіа-програвача.

en: MP4 media stream MIME type
uk: MIME-тип медіа-потоку MP4

en: The MIME type for the media contained in the stream URL, as defined by <a href="!url">RFC 4337</a>.
uk: MIME-тип для медіа, що міститься в потоковому URL, як визначено у <a href="!url">RFC 4337</a>.

en: Edit variant level meta tags.
uk: Відредагуйте мета-теґи рівня варіантів.

en: Audio type
uk: Тип аудіо

en: Error page
uk: Сторінка помилки

en: Table Of Contents
uk: Зміст

en: Select the entities to revert
uk: Оберіть сутності для відновлення

en: All meta tags will be removed for all content of the selected entities.
uk: Будуть видалені всі мета-теґи з усіх матеріалів обраних сутностей.

en: Bulk updating metatags
uk: Пакетне оновлення мета-теґів

en: Reverted metatags for @bundle with id @id.
uk: Відновлено мета-теґи для @bundle з id @id.

en: No metatags were reverted.
uk: Жодних мета-теґів не відновлено.

en: Google News Keywords
uk: Ключові слова для Новин Google

en: A comma-separated list of keywords about the page. This meta tag is used as an indicator in <a href="@google_news">Google News</a>.
uk: Перелік розділених комами ключових слів цієї сторінки. Цей мета-теґ використовується як індикатор у <a href="@google_news">Новинах Google</a>.

en: This form <strong>will wipe out</strong> all custom meta tags for the selected entities, reverting them to the default configuration assigned at the <a href="@url">Defaults tab</a>. For example, if the meta tags are changed for an article they will be removed if the "Node: Article" checkbox is selected.
uk: Ця форма<strong>вилучить</strong> усі власні мета-теґи для обраних сутностей, повернувши їх до усталеної конфігурації, що призначена на вкладці <a href="@url">Умовчання</a>. Наприклад, якщо мета-теґи змінені для статті, вони будуть видалені за умови встановленої позначки поруч з пунктом "Матеріал:Стаття".

en: Error loading meta tag data, do the <a href="@update">database updates</a> need to be run?
uk: Помилка завантаження даних мета-теґів, можливо потрібно виконати <a href="@update">оновлення бази даних</a>?

en: Unknown (@instance)
uk: Невідомо (@instance)

en: Error loading meta tag data, do the <a href="@update">database updates</a> need to be run? The error occurred when loading record(s) %ids for the %type entity type. The error message was: %error
uk: Помилка завантаження даних для мета-теґів, чи не потрібно виконати <a href="@update">оновлення бази даних</a>? Помилка сталась під час завантаження запису(ів) %ids для типу сутності %type. Повідомлення помилки: %error

en: Bulk revert
uk: Пакетне відновлення

en: Removed @count meta tag record(s) for the @type entity type, it does not support meta tags.
uk: Виконано видалення @count запису(ів) мета-теґів з типу сутності @type, він не підтримує мета-теґи.

en: Removed @count meta tag record(s) for nodes that had been purged.
uk: Виконано видалення @count запису(ів) мета-теґів для матеріалів, котрі були вилучені.

en: Removed @count meta tag record(s) for users that had been purged.
uk: Виконано видалення @count запису(ів) мета-теґів для користувачів, котрі були вилучені.

en: Removed @count meta tag record(s) for taxonomy terms that had been purged.
uk: Виконано видалення @count запису(ів) мета-теґів для термінів таксономії, котрі були вилучені.

en: Purged @count empty meta tag record(s).
uk: Виконано вилучення @count порожнього(ніх) запису(ів) мета-теґів

en: Fixed language values for @count taxonomy terms.
uk: Виправлено значення мови для @count термінів таксономії.

en: Fixed language values for @count user records.
uk: Виправлено значення мови для @count користувацьких записів.

en: Entity Translation is enabled, so node meta tags will not be updated, to avoid accidental dataloss.
uk: Увімкнено Переклад сутностей, тому мета-теґи матеріалів оновлюватись не будуть  щоб зарадити випадковим втратам даних.

en: Entity Translation is enabled, duplicate meta tags will not be removed for custom entities, to avoid accidental dataloss.
uk: Увімкнено Переклад сутностей, тому дублікати мета-теґів видалятися у власних сутностей не будуть  щоб зарадити випадковим втратам даних.

en: There were no other records to fix.
uk: Решту записів виправляти не потрібно.

en: Entity Translation is enabled, meta tags will not be updated for custom entities, to avoid accidental dataloss.
uk: Увімкнено Переклад сутностей, тому дублікати мета-теґів оновлюватись у власних сутностей не будуть  щоб зарадити випадковим втратам даних.

en: Update 7013: No meta tag records need updating.
uk: Оновлення 7013: Відсутні записи мета-теґів, що потребують оновлення.

en: No meta tag records need updating.
uk: Жодні записи мета-теґів не потребують оновлення.

en: Update 7013: !count records to update.
uk: Оновлення 7013: необхідне оновлення !count записів.

en: Update 7013: !count records were updated.
uk: Оновлення 7013: було виконане оновлення !count записів.

en: !count records were updated in total.
uk: Загалом було виконане оновлення !count записів.

en: No duplicate :entity_type records were found (this is a good thing).
uk: Дублікатів записів :entity_type не знайдено (це добре).

en: Purged :count duplicate :entity_type record(s).
uk: Виконано очищення :count дублюючих записів :entity_type.

en: No corrupt records to fix, this is good news :-)
uk: Пошкоджені записи відсутні, це добра новина :-)

en: Fixed @count corrupt meta tag record(s).
uk: Виправлено записів пошкоджених мета-теґів: @count.

en: Update 7013: !count records were updated in total.
uk: Оновлення 7013: загалом було виконане оновлення !count записів.

en: No path condition.
uk: Умови шляху відсутні.

en: Other (please type a value)
uk: Інші (будь ласка, оберіть значення)

en: The width of the video.
uk: Ширина цього відеоматеріалу.

en: The height of the video.
uk: Висота цього відеоматеріалу.

en: Site's Twitter account ID
uk: ID облікового запису Твіттер, що належить сайту

en: The numerical Twitter account ID for the website, which will be displayed in the Card's footer.
uk: Числовий ідентифікатор облікового запису Twitter для веб-сайту, котрий має відображатися у нижній частині Картки.

en: Creator's Twitter account ID
uk: ID облікового запису у Твітері, що належить авторові

en: The numerical Twitter account ID for the content creator / author for this page.
uk: Числовий ідентифікатор облікового запису Твітер для творця/автора матеріалу цієї сторінки.

en: There were no meta tag records to purge for removed nodes. This is a good thing :)
uk: Записи мета-теґів для видалених матеріалів, котрі необхідно вилучити, відсутні. Це добре :)

en: There were no meta tag records to purge for removed users. This is a good thing :)
uk: Записи мета-теґів для видалених користувачів, котрі необхідно вилучити, відсутні. Це добре :)

en: There were no meta tag records to purge for removed taxonomy terms. This is a good thing :)
uk: Записи мета-теґів для видалених термінів таксономії, котрі необхідно вилучити, відсутні. Це добре :)

en: Update 7011: No nodes need the Metatag language values fixed.
uk: Оновлення 7011: Відсутні матеріали, що потребують виправлення значення мови мета-теґів.

en: No nodes need the Metatag language values fixed.
uk: Відсутні матеріали, що потребують виправлення значення мови мета-теґів.

en: Update 7011: !count records to update.
uk: Оновлення 7011: необхідне оновлення !count записів.

en: Update 7011: !count records were updated.
uk: Оновлення 7011: було виконане оновлення !count записів.

en: Fixed the Metatag language values for @count nodes.
uk: Виправлено значення мови мета-теґів для @count матеріалів.

en: Update 7011: !count records were updated in total.
uk: Оновлення 7011: загалом було виконане оновлення !count записів.

en: The FB_Social module will automatically output this meta tag, go to the <a href="!fb_social">FB_Social settings page</a> to customize it.
uk: Модуль FB_Social буде автоматично виводити цей мета-теґ, перейдіть на сторінку <a href="!fb_social">Налаштування FB_Social </a> аби їх зкоригувати.

en: Provides meta tags for views.
uk: Забезпечує мета-теґів для видів.

en: The meta tags for this display
uk: Мета-теґи для цього відображення

en: The Metatag module provides a options to let each page have customized meta data added to the "meta" tags in the HEAD section of the document.
uk: Модуль Мета-теґ забезпечує параметри, що дозволяють коригувати кожну з сторінок мета-даними, котрі додаються до тегів "meta" в розділі HEAD документу.

en: Configure Metatag defaults.
uk: Налаштувати умовчання мета-теґів.

en: Unwanted :filename file found
uk: Знайдено зайвий файл :filename

en: The :filename file was removed in v7.x-1.0-beta5 but it still exists in the site's Metatag module's directory and will cause problems. This file needs to be removed. The file's path in the Drupal directory structure is:<br /><code>!short_path</code><br />The file's full path is:<br /><code>!full_path</code>
uk: Файл :filename було видалено у v7.x-1.0-beta5, але він все ще залишається у каталозі модуля Мета-теґ і спричиняє помилки. Цей файл необхідно видалити. Шлях файла у структурі каталогів Drupal:<br /><code>!short_path</code><br />Повний шлях файла:<br /><code>!full_path</code>

en: Metatag: Context
uk: Мета-теґ: Контекст

en: Assigned Metatag using Context definitions, allowing them to be assigned by path and other criteria.
uk: Призначає мета-теґи через визначення контекстів., що дає можливість показувати їх залежно від шляху та решти критеріїв.

en: Metatag: Dublin Core
uk: Мета-теґ: Дублінське ядро

en: Enable Metatag configuration.
uk: Увімкнути конфігурацію модуля Мета-теґ.

en: Metatag: Panels
uk: Мета-теґ: Панелі

en: Provides Metatag integration within the Panels interface.
uk: Забезпечує інтеграцію модуля Мета-теґ з інтерфейсом Панелей

en: A set of meta tags specially for controlling the summaries displayed when content is shared on <a href="!url">Twitter</a>.
uk: Набір мета-теґів створених для керування оглядами, що відображуються, коли матеріал поширюється у <a href="!url">Твіттер</a>.

en: Metatag: Twitter Cards
uk: Мета-теґ: Картки Твітер

en: Provides support for Twitter's Card meta tags.
uk: Забезпечує підтримку для мета-теґів Карток Twitter.

en: Metatag: Views
uk: Мета-теґ: Види

en: Provides Metatag integration within the Views interface.
uk: Забезпечує інтеграцію модуля Мета-теґ у Інтерфейс видів.

en: No Referrer
uk: No Referrer (немає посилання)

en: Used to indicate the URL that broke the story, and can link to either an internal URL or an external source. If the full URL is not known it is acceptable to use a partial URL or just the domain name.
uk: Використовується для введення URL, з якого почалося поширення інформації і може посилатися або на внутрішній URL, або на зовнішнє джерело. Якщо повний URL невідомий, можна ввести частковий URL або лише доменне ім’я.

en: Administer meta tags
uk: Адміністрування мета-теґів

en: <em>Extended Permissions</em> has been enabled. Roles have the :admin permission will see all meta tags on edit forms, otherwise the permissions below will control which meta tags are available and are needed in addition to <em>Edit meta tags</em>.
uk: Було увімкнено <em>Розширені повноваження</em>. Ролі, що мають повноваження :admin бачитимуть на формах редагування усі мета-теґи, в іншому випадку, нижче вказані повноваження керуватимуть мета-теґами, які мають бути доступні і потрібні на додачу до <em>Редагування мета-теґів</em>.

en: Extended permission: Edit :tag meta tag
uk: Розширене повноваження: Редагувати мета-теґ :tag

en: Customize the :tag meta tag on individual forms.
uk: Персоналізувати мета-теґ :tag на окремих формах.

en: <a href="@url">Entity_Translation</a> is out of date and requires updating
uk: <a href="@url">Entity_Translation</a> застарів і потребує оновлення

en: The Entity_Translation module is out of date and needs to be updated in order to be compatible with Metatag.
uk: Модуль Entity_Translation застарів і для сумісності з модулем Мета-теґ потребує оновлення.

en: Date Submitted
uk: Дата надсилання

en: Spatial
uk: Просторовий

en: Temporal
uk: Часовий

en: Highlight standout journalism on the web, especially for breaking news; used as an indicator in <a href="@google_news">Google News</a>. Warning: Don't abuse it, to be used a maximum of 7 times per calendar week!
uk: Виокремити видатну журналістику на просторах мережі, зокрема стане в нагоді для останніх новин; використовується як індикатор в <a href="@google_news">Новинах Google </a>. Увага: Радимо не зловживати цим тегом, має використовуватись максимум 7 разів на тиждень!

en: Revisit After
uk: Ще раз відвідати після (Revisit After)

en: Tell search engines when to index the page again. Very few search engines support this tag, it is more useful to use an <a href="@xmlsitemap">XML Sitemap</a> file.
uk: Вказати пошуковим системам, коли знову індексувати сторінку. Цей теґ підтримується дуже обмеженою кількістю пошукових систем, краще використовувати файл <a href="@xmlsitemap">XML-мапи сайту</a>

en: Generated by the Metatag module, may not be used to fill in other meta tags.
uk: Створені модулем Мета-теґ, не використовувати для заповнення інших мета-тегів.

en: Added the {metatag}.revision_id field.
uk: Додане поле {metatag}.revision_id.

en: Force language neutral aliases
uk: Примусове увімкнення мовно-нейтральних синонімів

en: Run your updates, like drush updb.
uk: Виконайте запуск оновлень, наприклад командою drush updb.

en: Fixed the {metatag}.revision_id field.
uk: Виправлено поле {metatag}.revision_id.

en: Didn't need to fix the {metatag}.revision_id field; please disperse, nothing to see here.
uk: Виправляти поле {metatag}.revision_id не потрібно; будь ласка, розійдіться, тут немає на що дивитись.

en: Mature
uk: Для дорослих

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Update 7018: No {metatag} records needed to have the revision_id value fixed.
uk: Оновлення 7018: Записи {metatag}, в яких потрібно виправляти значення revision_id відсутні.

en: No {metatag} records needed to have the revision_id value fixed.
uk: Записи {metatag}, в яких потрібно виправляти значення revision_id відсутні.

en: Update 7018: !count records to update.
uk: Оновлення 7018: необхідне оновлення !count записів.

en: Metatag records for @type objects have not been checked for revisions.
uk: Записи мета-теґів для об'єктів @type не були перевірені на редакції

en: Update 7018: !count records were updated.
uk: Оновлення 7018: було виконане оновлення !count записів.

en: Fixed the revision_id values for !count {metatag} records.
uk: Виправлені значення revision_id для !count записів {metatag} .

en: Cleared the @table cache bin
uk: Очищено сегмент кешу @table

en: The EntityCache module is not installed, nothing to do.
uk: Модуль EntityCache не встановлено, немає що робити.

en: All Metatag caches cleared.
uk: Кеші модуля Мета-теґ очищено.

en: Update 7018: !count records were updated in total.
uk: Оновлення 7018: загалом було виконане оновлення !count записів.

en: Skip some meta tag values
uk: Пропускати деякі значення мета-теґів

en: All meta tags given a value
uk: Всі мета-теґи отримали значення.

en: Every 2nd value
uk: Кожне 2-ге значення

en: Every 3rd value
uk: Кожне 3-тє значення

en: Every 4th value
uk: Кожне 4-те значення

en: Every 5th value
uk: Кожне 5-те значення

en: Control whether all of the meta tags will be given values, or .
uk: Керування тим, чи усі мета-теґи будуть наданого значення, чи .

en: Provides development / debugging functionality for the Metatag module. Integrates with Devel Generate.
uk: Забезпечує функціонал розробки/зневадження для модуля Мета-теґ. Інтегрується з модулем Devel Generate.

en: Summary with large image
uk: Огляд з великим зображенням

en: A URL to the image representing the first photo in your gallery.
uk: URL до зображення, що  представляє перше фото у галереї.

en: A URL to the image representing the second photo in your gallery.
uk: URL до зображення, що  представляє друге фото у галереї.

en: A URL to the image representing the third photo in your gallery.
uk: URL до зображення, що  представляє третє фото у галереї.

en: A URL to the image representing the fourth photo in your gallery.
uk: URL до зображення, що  представляє четверте фото у галереї.

en: iPhone app ID
uk: ID iPhone-програми

en: String value, should be the numeric representation of your iPhone app's ID in the App Store.
uk: Рядкове значення, має бути числовим представленням ідентифікатора iPhone-програми у App Store.

en: iPad app ID
uk: ID iPad-програми

en: String value, should be the numeric representation of your iPad app's ID in the App Store.
uk: Рядкове значення, має бути числовим представленням ідентифікатора iPad-програми у App Store.

en: Google Play app ID
uk: ID програми Google Play

en: iPhone app's custom URL scheme
uk: Власна URL-схема iPhone-програми

en: iPad app's custom URL scheme
uk: Власна URL-схема iPad-програми

en: App Store Country
uk: Країна магазину App Store

en: If your application is not available in the US App Store, you must set this value to the two-letter country code for the App Store that contains your application.
uk: Якщо ваша програма не доступна в американському App Store, необхідно вказати тут дволітерний код країни для App Store, що містить вашу програму.

en: Label 1
uk: Мітка 1

en: This field expects a string, and you can specify values for labels such as price, items in stock, sizes, etc.
uk: Це поле приймає рядок і можна зазначити значення для міток на зразок ціни, товарів на складі, розмірів тощо.

en: Data 1
uk: Дані 1

en: This field expects a string, and allows you to specify the types of data you want to offer (price, country, etc.).
uk: Це поле приймає рядок і дозволяє зазначити тип даних, які можна пропонувати (ціна, країна тощо).

en: Label 2
uk: Мітка 2

en: Data 2
uk: Дані 2

en: The {metatag}.revision_id field has already been added, nothing to do.
uk: Поле {metatag}.revision_id вже було додане, роботи немає.

en: Multiple values may be used, separated by a comma. Note: Tokens that return multiple values will be handled automatically.
uk: Може бути використано декілька значень, відокремлених комами. Примітка: Замінники, що повертають декілька значень, будуть оброблятися автоматично.

en: The database updates need to be ran.
uk: Потрібно виконати оновлення бази даних.

en: Conflict with Admin Language module.
uk: Конфлікт з модулем Admin Language.

en: Using the "@option" with Metatag can lead to data loss, so it is recommended to <a href="@url">disable that option</a>.
uk: Використання "@option" з модулем Мета-теґ може привести до втрати даних, тому рекомендовано <a href="@url">вимкнути цей параметр</a>.

en: A comma-separated list of Facebook user IDs of people who are considered administrators or moderators of this page.
uk: Список через кому ідентифікаторів користувача Facebook осіб, що вважаються адміністраторами чи модераторами цієї сторінки.

en: A comma-separated list of Facebook Platform Application IDs applicable for this site.
uk: Відокремлений комами список ідентифікаторів програм платформи Facebook, що застосовуються для цього сайту.

en: Metatag: Facebook
uk: Мета-теґ: Facebook

en: Provides support for Facebook's custom meta tags.
uk: Забезпечує підтримку для власних мета-теґів Facebook.

en: Enabled the new Metatag:Facebook submodule. If the Facebook meta tags are not being used then it is safe to disable.
uk: Увімкнено новий субмодуль Мета-теґ:Facebook. Якщо мета-теґи для Facebook не використовуватимуться, його можна вимкнути.

en: Provides support for Open Graph Protocol meta tags.
uk: Забезпечує підтримку мета-теґів протоколу Open Graph.

en: Output meta tags even if only global settings apply
uk: Виводити мета-теґи навіть якщо застосовуються лише глобальні налаштування

en: By default Metatag will load the global default values for all pages that do not have meta tags assigned via the normal entity display or via Metatag Context. This may be disabled so that meta tags will only be output on pages that specifically have meta tags configured for them.
uk: За замовчуванням модуль Мета-теґ завантажує глобальні усталені значення для всіх сторінок, що не мають мета-теґів, котрі визначені через звичайне відображення сутності або через модуль Контекст мета-теґу. Це може бути вимкнено і тоді мета-теґи будуть виводитись лише на сторінках, де вони були спеціально налаштовані.

en: Output meta tags on admin pages
uk: Виводити мета-теґи на адміністативних сторінках

en: By default meta tags will not be output on admin pages, but it may be beneficial for some sites to do so.
uk: За замовчуванням мета-теґи не виводяться на адміністративних сторінках, але на деяких сайтах є потреба це робити.

en: Advanced permissions
uk: Розширенні повноваження

en: Optionally add a permission for each individual meta tag. This provides tremendous flexibility for the editorial process, at the expense of making the permissions configuration more tedious.
uk: Додатково додає повноваження для кожного окремого мета-теґа. Це додає більшої гнучкості до редакційного процесу за рахунок ускладненості процесу налаштовування повноважень.

en: Master controls for all entities
uk: Основні засоби керування для всіх сутностей

en: Details about intellectual property, such as copyright or trademarks; does not automatically protect the site's content or intellectual property.
uk: Інформація про інтелектуальну власність, наприклад, авторські права чи торгові марки; не мається на увазі автоматичний захист матеріалів сайту чи інтелектуальної власності.

en: A brief URL, often created by a URL shortening service.
uk: Короткий URL, найчастіше створюваний службою скорочення посилань.

en: Configure the meta tags below. Tokens, e.g. "[node:summary]", automatically insert the corresponding information from that field or value, which helps to avoid redundant meta data and possible search engine penalization; see the "Browse available tokens" popup for more details.
uk: Налаштуйте нижче необхідні мета-теґи. Замінники, наприклад, "[node:summary]" автоматично додають відповідну інформацію з поля або значення, що допомагає уникнути надмірних мета-даних та можливих санкцій від пошукових систем; докладніше у спливному вікні "Огляд доступних замінників".

en: Configure the meta tags below. Use tokens (see the "Browse available tokens" popup) to avoid redundant meta data and search engine penalization. For example, a 'keyword' value of "example" will be shown on all content using this configuration, whereas using the [node:field_keywords] automatically inserts the "keywords" values from the current entity (node, term, etc).
uk: Налаштуйте нижче необхідні мета-теґи. Замінники, (див.спливне вікно "Огляд доступних замінників") допомагають уникнути надмірних мета-даних та можливих санкцій від пошукових систем. Наприклад, ключове слово "example" буде показане на всіх матеріалах, що використовують цю конфігурацію, в той час як [node:field_keywords] автоматично додає ключові слова з поточної сутності (матеріалу, терміна, тощо).

en: The Transliteration module is recommended.
uk: Рекомендовано встановити модуль Транслітерація.

en: It is recommended to install the <a href="@url">Transliteration module</a> to clean up filenames of uploaded files that may be used with image meta tags.
uk: Для адаптації назв файлів відвантажених файлів, що можуть бути використані в мета-теґах зображень рекомендовано встановити <a href="@url">модуль Транслітерація</a>.

en: The Imagecache Token module is recommended.
uk: Рекомендовано встановити модуль Imagecache Token.

en: Date on which the resource was changed.
uk: Дата, коли ресурс був в останнє змінений.

en: A human-readable name for the site, e.g., <em>IMDb</em>.
uk: Легка для читання назва цього сайту, наприклад, <em>IMDb</em>.

en: The type of the content, e.g., <em>movie</em>.
uk: Тип цього матеріалу, наприклад, <em>фільм</em>.

en: The title of the content, e.g., <em>The Rock</em>.
uk: Заголовок цього матеріалу, наприклад, <em>Скеля</em>.

en: Content title determiner
uk: Визначальник заголовка матеріалу

en: The word that appears before the content's title in a sentence. The default ignores this value, the 'Automatic' value should be sufficient if this is actually needed.
uk: Слово, що знаходиться на початку речення, що є заголовком матеріалу. За замовчування це значення ігнорується, якщо це дійсно потрібно, то достатньо буде обрати значення "Автоматично". Це налаштування стосується англійської мови.

en: - Ignore -
uk: - Ігнорувати -

en: A one to two sentence description of the content.
uk: Один або два речення з описом матеріала.

en: Content modification date & time
uk: Дата і час зміни матеріалу

en: URLs to related content.
uk: URL-адреси, пов’язані з матеріалом.

en: Secure image URL
uk: Безпечний URL зображення

en: The width of the above image(s). Note: if both the unsecured and secured images are provided, they should both be the same size.
uk: Ширина вищезазначеного зображення(нь). Примітка: якщо надане і неубезпечене і убезпечене зображення, то вони повинні бути однакового розміру.

en: The height of the above image(s). Note: if both the unsecured and secured images are provided, they should both be the same size.
uk: Висота вищезазначеного зображення(нь). Примітка: якщо надане і неубезпечене і убезпечене зображення, то вони повинні бути однакового розміру.

en: Postal/ZIP code
uk: Поштовий індекс

en: Alternative locales
uk: Альтернативні мови

en: Audio URL
uk: URL аудіо

en: The URL to an audio file that complements this object.
uk: URL до аудіо-файлу, що доповнює цей об'єкт.

en: Audio secure URL
uk: Безпечний URL аудіо

en: The MIME type of the audio file. Examples include "application/mp3" for an MP3 file.
uk: MIME-тип аудіо-файла. Наприклад, "application/mp3" для MP3-файла.

en: Video secure URL
uk: Безпечний URL відео

en: Article author
uk: Автор статті

en: Links an article to an author's Facebook profile, should be either URLs to the author's profile page or their Facebook profile IDs.
uk: Посилання на профіль автора статті на Facebook, мають бути або URL-адреси сторінки профілю автора або його ідентифікатори профілю Facebook.

en: Article publisher
uk: Видавець статті

en: Links an article to a publisher's Facebook page.
uk: Пов'язує статтю з профілем видавця на Facebook

en: Article section
uk: Розділ статті

en: The primary section of this website the content belongs to.
uk: Основний розділ цього веб-сайту, до якого належить матеріал.

en: Article tag(s)
uk: Теґ(и) статті

en: Appropriate keywords for this content.
uk: Відповідні ключові слова до цього матеріалу.

en: Article publication date & time
uk: Дата і час публікації статті

en: Article modification date & time
uk: Дата і час зміни статті

en: Article expiration date & time
uk: Дата і час завершення терміну дії статті

en: Book's author
uk: Автор книги

en: Links to the book's author's Facebook profile, should be either URLs to the author's profile page or their Facebook profile IDs.
uk: Посилання на профіль автора книги на Facebook, мають бути або URL-адреси сторінки профілю автора або його ідентифікатори профілю Facebook.

en: Book's ISBN
uk: ISBN книжки

en: Book release date
uk: Дата випуску книжки

en: Book tags
uk: Теґі книжки

en: Appropriate keywords for this book.
uk: Відповідні ключові слова для цієї книжки.

en: The first name of the person who's Profile page this is.
uk: Ім'я особи, котрому належить сторінка Профілю.

en: The person's last name.
uk: Прізвище особи.

en: A pseudonym / alias of this person.
uk: Псевдонім/прізвисько цієї особи

en: Any of Facebook's gender values should be allowed, the initial two being 'male' and 'female'.
uk: Будь-яка з дозволених статей Facebook, початкові - "чоловік" та "жінка".

en: Added an index to the main Metatag table that will hopefully improve performance a little.
uk: До основної таблиці модуля Мета-теґ додано індекс в надії на те, що він трохи збільшить швидкодію.

en: Legacy data discovered.
uk: Знайдено застарілі дані.

en: Actor(s)
uk: Актор(и)

en: Links to the Facebook profiles for actor(s) that appear in the video.
uk: Посилання на Facebook-профілі актора(ів), що з’являються у відео.

en: Actors' role
uk: Роль актора

en: The roles of the actor(s).
uk: Ролі актора(ів).

en: Director(s)
uk: Режисер(и)

en: Links to the Facebook profiles for director(s) that worked on the video.
uk: Посилання на Facebook-профілі режисера(ів), що працював над цим відео.

en: Scriptwriter(s)
uk: Сценарист(и)

en: Links to the Facebook profiles for scriptwriter(s) for the video.
uk: Посилання на Facebook-профілі сценариста(ів) цього відео.

en: Video duration (seconds)
uk: Тривалість відео (секунд)

en: The length of the video in seconds
uk: Довжина цього відеоматеріалу в секундах

en: The date the video was released.
uk: Дата виходу відео.

en: Tag words associated with this video.
uk: Теґи, пов'язані з цим відео.

en: The TV show this series belongs to.
uk: Серіал, до якого належить ця серія.

en: TV show episode
uk: Випуск телешоу

en: Miscellaneous video
uk: Інше відео

en: The "Movie" and "TV Show" values for the "Content type" open graph meta tag changed, if this site used those values they will need to be manually updated.
uk: Значення "Фільм" та "Телешоу" для мета-теґу open graph "Тип матеріалу" змінилися. Якщо сайт використовує ці значення, їх необхідно оновити вручну.

en: Don't load entity's default language values if no languages match
uk: Не завантажувати значення у базовій мові сутності, якщо жодної мови не збігається

en: On a site with multiple languages it is possible for an entity to not have meta tag values assigned for the language of the current page. By default the meta tags for an entity's default language value will be used in this scenario, with the canonical URL pointing to the URL. This option may be disabled, i.e. to only load meta tags for languages that specifically have them assigned, otherwise using defaults.
uk: На багатомовному сайті сутність може не мати по декілька значень мета-теґів, що відповідають мові поточної сторінки. За замовчуванням в цьому сценарії будуть використані значення мета-теґів у базовій мові сутності, з канонічним URL, що вказує на URL. Цей параметр можна вимкнути, тобто завантажувати мета-теґи лише для мов, до яких вони призначені, лише в решті випадків використовувати умовчання.

en: A set of meta tags specially for controlling the summaries displayed when content is shared on <a href="!url">Google+</a>.
uk: Набір мета-теґів спеціально для керування оглядів, відображуваних при поширенні матеріалу у <a href="!url">Google+</a>.

en: Page type
uk: Тип сторінки

en: Schema type. <a href="!url">More schema info</a>. If your page type does not exist in options above, please install <a href="!url2">select_or_other</a> module to enter page type manually.
uk: Тип схеми. <a href="!url">Інформація про схему</a>. Якщо ваша сторінка відсутня в наведених вище параметрах, встановіть модуль <a href="!url2">select_or_other</a> і введіть тип сторінки вручну.

en: Local Business
uk: Місцевий бізнес

en: A Google+ title for the page being shared. Keep keywords towards the front.
uk: Назва Google+ для сторінки, що поширюється. Ключові слова ближче до початку.

en: Longer form description, you’ve 200 words here that can specifically reference your presence on Google+
uk: Довший опис форми, тут вам надається 200 слів, що можуть зокрема посилатися на вашу присутність у Google+

en: Metatag: Google+
uk: Мета-теґ: Google+

en: 1st Gallery Image
uk: 1-ше зображення галереї

en: 2nd Gallery Image
uk: 2-ге зображення галереї

en: 3rd Gallery Image
uk: 3-те зображення галереї

en: 4th Gallery Image
uk: 4-те зображення галереї

en: iPhone app name
uk: Назва iPhone-програми

en: The name of the iPhone app.
uk: Назва програми для iPhone.

en: The iPhone app's custom URL scheme (must include "://" after the scheme name).
uk: Власна URL-схема iPhone-програми (після назви схеми має бути "://")

en: iPad app name
uk: Назва iPad-програми

en: The name of the iPad app.
uk: Назва програми для iPad.

en: The iPad app's custom URL scheme (must include "://" after the scheme name).
uk: Власна URL-схема iPad-програми (після назви схеми має бути "://")

en: Google Play app name
uk: Назва програми Google Play

en: The name of the app in the Google Play app store.
uk: Назва програми у магазині програм Google Play

en: Google Play app's custom URL scheme
uk: Власна URL-схема програми Google Play

en: The Google Play app's custom URL scheme (must include "://" after the scheme name).
uk: Власна URL-схема програми Google Play (після назви схеми має бути "://")

en: Referrer policy
uk: Політика джерела посилання

en: Unsafe URL
uk: Unsafe URL (ненадійний URL)

en: Previous page URL
uk: URL попередньої сторінки

en: Used for paginated content. Meet Google recommendations to <a href="@google_pagination">indicate paginated content</a> by providing URL with rel="prev" link.
uk: Використовується для матеріалів, розбитих на сторінки. Відповідає рекомендаціям Google щодо <a href="@google_pagination">позначення розбиття на сторінки</a> шляхом введення URL у тег link з атрибутом rel="prev".

en: Next page URL
uk: URL наступної сторінки

en: Used for paginated content. Meet Google recommendations to <a href="@google_pagination">indicate paginated content</a> by providing URL with rel="next" link.
uk: Використовується для матеріалів, розбитих на сторінки. Відповідає рекомендаціям Google щодо <a href="@google_pagination">позначення розбиття на сторінки</a> шляхом введення URL у тег link з атрибутом rel="next".

en: RDF problems with Drupal core releases before v7.33
uk: Проблеми з RDF для ядра Drupal нижче версії 7.33

en: The core RDF module in Drupal before v7.33 caused validation problems for Open Graph meta tags. The solution is to update to v7.33 or newer.
uk: Модуль ядра RDF у Drupal до версії 7.33 призводить до проблем з перевіркою мета-теґів Open Graph. Для вирішення проблеми оновіть до версії 7.33 або вище.

en: These meta tags are used to confirm site ownership with search engines and other services.
uk: Ці мета-теґ використовуються для підтвердження володіння сайтом за допомоги пошукових систем та інших служб.

en: A string provided by <a href="@pinterest">Pinterest</a>, full details are available from the <a href="@verify_url">Pinterest online help</a>.
uk: Рядок, наданий сайтом <a href="@pinterest">Pinterest</a>, повна інформація доступна у <a href="@verify_url">онлайн-довідці Pinterest</a>.

en: A string provided by <a href="@bing">Bing</a>, full details are available from the <a href="@verify_url">Bing online help</a>.
uk: Рядок, наданий сайтом <a href="@bing">Bing</a>, повна інформація доступна у <a href="@verify_url">онлайн-довідці Bing</a>.

en: A string provided by <a href="@yandex">Yandex</a>, full details are available from the <a href="@verify_url">Yandex online help</a>.
uk: Рядок, наданий сайтом <a href="@yandex">Яндекс</a>, повна інформація доступна у <a href="@verify_url">онлайн-довідці Яндекс</a>.

en: Metatag: Verification
uk: Мета-теґ: Перевірка

en: Various meta tags for verifying ownership of a site.
uk: Різноманітні мета-теґи для перевірки володіння сайтом.

en: Any items marked "Unknown" are configurations in the system for entity types or bundles which have been disabled via the API or the <a href="@url">Settings page</a>; they will not be used.
uk: Будь-які елементи з позначкою "Невідомо" являють собою конфігурації в системі типів сутностей або пакетів, які були вимкнені за допомогою API або на сторінці <a href="@url">Налаштування</a>; вони не будуть використовуватися.

en: By enabling and disabling items here, it is possible to control which entities (e.g. nodes, taxonomy terms) and bundles (e.g. content types, vocabularies) will have the meta tag form available on their respective edit pages. If an entity type is disabled it also disables it for <em>all</em> of that entity type's bundles.<br />Technical note: Entity types must not be configuration entities and must have view modes in order to be compatible.
uk: Вмикаючи та вимикаючи перелічені тут позиції стає можливим керувати наявністю у сутностей (матеріали, терміни таксономії) та пакетів (типи матеріалів, словники) форми для мета-теґів на їх сторінках редагування. Якщо тип сутності вимкнено, вони також будуть вимкнені для <em>усіх</em> пакетів цього типу сутності. <br />Технічне зауваження: Типи сутностей не повинні бути конфігураційними і для їх сумісності повинні мати режими перегляду.

en: Load the module's default configurations
uk: Завантажити базові конфігурації модуля

en: Control whether the module's default configuration is used. This will not affect configurations exported via Features.
uk: Виберіть чи використовувати базову конфігурацію модуля. Це не вплине на конфігурації, експортовані через модуль Features.

en: Cache meta tag output
uk: Кешувати виведення мета-теґів

en: Page region to use
uk: Використовувана область сторінки

en: By default Metatag uses the 'Content' region to trigger output of the meta tags. Some themes do not have this region, so it can be necessary to pick another.
uk: За замовчуванням Мета-теґ використовує для виведення мета-теґів область "Вміст". Якщо деякі теми не мають такої області, необхідно вказати іншу.

en: Content rating
uk: Вікова оцінка вмісту

en: Used to indicate the intended audience for the content.
uk: Використовується для зазначення цільової аудиторії вмісту

en: 14 years or Older
uk: Від 14 років

en: Safe for kids
uk: Безпечне для дітей

en: No Referrer When Downgrade
uk: No Referrer When Downgrade (немає посилання на більш ранню версію)

en: Origin When Cross-Origin
uk: Origin When Cross-Origin (оригінал, при перехресному проходженні)

en: Geo position
uk: Географічне розташуванння

en: Geo place name
uk: Назва географічного розташування

en: A location's formal name.
uk: Формальна назва місця розташування.

en: Geo region
uk: Географічний регіон

en: A location's two-letter international country code, with an optional two-letter region, e.g. "US-NH" for New Hampshire in the USA.
uk: Міжнародний дволітерний код країни місця розташування, з необов’язковим дволітерним кодом регіону, наприклад "US-NH" для штату Нью-Гемпшир в США.

en: It may be worth verifying on the <a href="@url">Settings page</a> which types of content on the site should allow meta tags.
uk: Варто відвідати сторінку <a href="@url">Налаштування</a> і перевірити, які  типи матеріалів сайту мають використовувати мета-теґи.

en: The way that Metatag tracks which entity types are compatible has changed. Please review the <a href="@url">Settings page</a> to ensure that all of the entity types are enabled correctly.
uk: Спосіб відстеження сумісності типів сутності модулем Мета-теґ змінився. Будь ласка, перегляньте сторінку <a href="@url">Налаштування</a> і переконайтесь, що усі типи сутностей належним чином увімкнені.

en: App Links
uk: Посилання програм

en: A custom scheme for the Android app.
uk: Власна схема для Android-програми.

en: A fully-qualified Activity class name for intent generation.
uk: Повністю визначена назва класу Activity для генерування intent.

en: The app ID (a GUID) for app store.
uk: Ідентифікатор застосунка (GUID) для магазина застосунків.

en: The web URL; defaults to the URL for the content that contains this tag.
uk: URL веб-сторінки; за умовчанням це URL матеріалу, що містить цей теґ.

en: Should fallback
uk: Має бути резервом

en: Indicates if the web URL should be used as a fallback; defaults to "true".
uk: Позначте, якщо web URL має бути використаний як резерв; за замовчування "true".

en: Metatag: App Links
uk: Мета-теґ: App Links

en: Provides support for applinks.org meta tags.
uk: Забезпечує підтримку для мета-теґів applinks.org.

en: Dublin Core Basic Tags
uk: Основні теґи Дублінського ядра

en: The Dublin Core Metadata Element Set, aka "Dublin Core meta tags", are a set of internationally standardized metadata tags used to describe content to make identification and classification of content easier; the standards are controlled by the <a href="@url">Dublin Core Metadata Initiative (DCMI)</a>.
uk: Набір елементів метаданих Дублінського ядра, тобто "мета-теґи Дублінського ядра", являють собою набір міжнародно стандартизованих теґів метаданих, використовуваних для опису вмісту з метою полегшення його ідентифікації та класифікації; стандарти контролюються <a href="@url">Ініціативою Дублінського ядра метаданих (Dublin Core Metadata Initiative (DCMI))</a>.

en: Dublin Core Additional Tags
uk: Додаткові теґи Дублінського ядра

en: These tags are not part of the Metadata Element Set but may be useful for certain scenarios.
uk: Ці теґи не є частиною Набору елементів метаданих, але можуть стати в нагоді в деяких сценаріях.

en: A summary of the resource.
uk: Підсумок ресурсу.

en: Information about who can access the resource or an indication of its security status.
uk: Інформація про того, хто має доступ до ресурсу або інформація про його стан безпеки.

en: Accrual Method
uk: Метод нагромадження

en: The method by which items are added to a collection.
uk: Метод, за яким елементи додаються до колекції.

en: Accrual Periodicity
uk: Періодичність нагромадження

en: The frequency with which items are added to a collection.
uk: Частота, з якою елементи додаються до колекції.

en: Accrual Policy
uk: Політика нагромадження

en: The policy governing the addition of items to a collection.
uk: Політика, якою керується додавання елементів до колекції.

en: Alternative Title
uk: Альтернативний заголовок.

en: An alternative name for the resource.
uk: Альтернативна назва для ресурсу.

en: A class of entity for whom the resource is intended or useful.
uk: Клас осіб, для яких призначений або стане в нагоді ресурс.

en: Date (often a range) that the resource became or will become available.
uk: Дата (часто часовий діапазон), коли ресурс стане чи став доступним.

en: Bibliographic Citation
uk: Бібліографічне цитування

en: A bibliographic reference for the resource.
uk: Бібліографічне посилання на ресурс.

en: Conforms To
uk: Відповідає

en: An established standard to which the described resource conforms.
uk: Прийнятий стандарт, якому відповідає ресурс.

en: Date of creation of the resource.
uk: Дата створення ресурсу.

en: Date Accepted
uk: Дата прийняття

en: Date of acceptance of the resource.
uk: Дата прийняття ресурсу.

en: Date Copyrighted
uk: Дата встановлення авторського права

en: Date of copyright.
uk: Дата встановлення авторського права ресурсу.

en: Date of submission of the resource.
uk: Дата надсилання ресурсу.

en: Audience Education Level
uk: Рівень освіти аудиторії

en: A class of entity, defined in terms of progression through an educational or training context, for which the described resource is intended.
uk: Клас особи, для якої призначений ресурс, що описується,  визначений у термінах рівня здобутків освітнього чи виховного процесу.

en: The size or duration of the resource.
uk: Розмір або тривалість ресурсу.

en: Has Format
uk: Має формат

en: A related resource that is substantially the same as the pre-existing described resource, but in another format.
uk: Ресурс що описується, існував до ресурсу, що згадується, який власне кажучи є тим же інтелектуальним змістом, представленим в іншому форматі.

en: Has Part
uk: Є частиною

en: A related resource that is included either physically or logically in the described resource.
uk: Ресурс, що описується, є фізичною чи логічною частиною ресурсу, що згадується.

en: Has Version
uk: Має версію

en: A related resource that is a version, edition, or adaptation of the described resource.
uk: Ресурс, що описується, має версію, або редакцію, адаптацію у вигляді ресурсу, про який згадується.

en: Instructional Method
uk: Метод навчання

en: A process, used to engender knowledge, attitudes and skills, that the described resource is designed to support.
uk: Процес, використовуваний для отримання знань, навичок та умінь, для яких призначений ресурс, що описується.

en: Is Format Of
uk: Є форматом

en: A related resource that is substantially the same as the described resource, but in another format.
uk: Ресурс, що описується, має той же інтелектуальний зміст, але представлений в іншому форматі.

en: Is Part Of
uk: Є частиною

en: A related resource in which the described resource is physically or logically included.
uk: Ресурс, що описується, є фізичною чи логічною частиною ресурсу, що згадується.

en: Is Referenced By
uk: Зазначений

en: A related resource that references, cites, or otherwise points to the described resource.
uk: Ресурс, що описується, згадується, процитовано або в який-небудь інший спосіб зазначено в ресурсі

en: Is Replaced by
uk: Заміщений

en: A related resource that supplants, displaces, or supersedes the described resource.
uk: Ресурс, що описується, витиснуто, заміщено або замінено згадуваним ресурсом.

en: Is Required By
uk: Потребує

en: A related resource that requires the described resource to support its function, delivery, or coherence.
uk: Ресурс, що описується, потрібен згадуваному ресурсу для підтримки його функцій, або доставки, забезпечення зв’язку змісту.

en: Is Version Of
uk: Є версією

en: A related resource of which the described resource is a version, edition, or adaptation.
uk: Ресурс, що описується, є версією, або редакцією, адаптацією ресурсу, про який згадується.

en: Date Issued
uk: Дата випуску

en: Date of formal issuance (e.g., publication) of the resource.
uk: Дата формального виходу у світ (наприклад, публікації) ресурсу.

en: A legal document giving official permission to do something with the resource.
uk: Правовий документ, що дає офіційний дозвіл на виконання дій з ресурсом.

en: Mediator
uk: Засіб передавання

en: An entity that mediates access to the resource and for whom the resource is intended or useful.
uk: Об’єкт, що передає доступ до ресурсу і для якого ресурс призначений чи корисний.

en: The material or physical carrier of the resource.
uk: Матеріал або фізичний носій ресурсу.

en: Provenance
uk: Походження

en: A statement of any changes in ownership and custody of the resource since its creation that are significant for its authenticity, integrity, and interpretation.
uk: Повідомлення про будь-які зміни у володінні ресурсом і опікування ним з часу створення, що є суттєвим для його автентичності, цілісності та тлумачення.

en: A related resource that is referenced, cited, or otherwise pointed to by the described resource.
uk: В ресурсі, що описується, згадується, цитується або в будь-який інший спосіб вказано згадуваний ресурс.

en: Replaces
uk: Заміщує

en: A related resource that is supplanted, displaced, or superseded by the described resource.
uk: Ресурс, що описується, витісняє, заміщає або замінює згадуваний ресурс.

en: A related resource that is required by the described resource to support its function, delivery, or coherence.
uk: Ресурс, що описується, потребує ресурс, що згадується, для підтримки його функцій, або доставки, забезпечення зв’язку змісту.

en: Rights Holder
uk: Володілець прав

en: A person or organization owning or managing rights over the resource.
uk: Особа або установа, що володіє або керує правами на ресурс.

en: Spatial characteristics of the resource.
uk: Просторові характеристики ресурсу.

en: A list of subunits of the resource.
uk: Перелік пунктів змісту ресурсу.

en: Temporal characteristics of the resource.
uk: Часові характеристики ресурсу.

en: Date (often a range) of validity of a resource.
uk: Термін (часто часовий діапазон) дії ресурсу.

en: Favicons & touch icons
uk: Іконки favicon & touch

en: Icon: 16px x 16px
uk: Іконка: 16px x 16px

en: Icon: 32px x 32px
uk: Іконка: 32px x 32px

en: Icon: 96px x 96px
uk: Іконка: 96px x 96px

en: Icon: 192px x 192px
uk: Іконка: 192px x 192px

en: Metatag: favicons
uk: Metatag: іконки favicon

en: Records to import
uk: Записи для імпорту

en: All compatible records will be imported.
uk: Всі сумісні записи будуть імпортовані.

en: Records <strong>will be removed</strong> from the {nodewords} table upon completion, make sure to keep a backup of the table in case needed.
uk: По завершенні усі записи з таблиці {nodewords}<strong>будуть вилучені</strong>, за потреби обов'язково створіть резервну копію таблиці.

en: The import process may take some time, please be patient.
uk: Процес імпортування триватиме деякий час, не хвилюйтесь.

en: Nodewords stored each meta tag as a separate record, so there were many records for each entity or configuration.
uk: Nodewords зберігає кожен мета-теґ в окремому записі, тому для кожної сутності чи конфігурації буде багато записів.

en: Empty values will be removed, no additional logic is added to verify them.
uk: Порожні значення будуть вилучені, жодної додаткової логіки для їх перевірки не додаватиметься.

en: Only node, taxonomy term, user, global, front page and error page records will be converted.
uk: Будуть перетворені лише записи матеріалів, термінів таксономіії, користувача, глобальні, головної сторінки та сторінок помилок.

en: Custom paths, trackers, pagers and vocabularies are not supported yet.
uk: Власні шляхи, відстежувачі, сторінкові навіґатори та словники поки що не підтримуються.

en: Migrate all records
uk: Перенести усі записи.

en: Nothing has been found that needs to be imported.
uk: Те, що потрібно імпортувати не знайдено.

en: Nodewords: @type - @non_empty records with values, @total total.
uk: Nodewords: @type - @non_empty записи(ів) зі значенням, @total усього.

en: Importing Nodewords data..
uk: Імпортування даних Nodewords.

en: Unable to load @entity_type ID @id
uk: Неможливо завантажити тип сутності @entity_type з ID @id

en: Migrate settings and data from the Drupal 6 Nodewords module to the Drupal 7 Metatag module.
uk: Перенесення налаштувань і даних з модуля Nodewords для Drupal 6 до модуля Мета-теґ для Drupal 7

en: Metatag Importer
uk: Втягувач Мета-теґ

en: Import data from other modules into Metatag.
uk: Імпорт даних у модуль Мета-теґ з інших модулів.

en: Using the value "width" tells certain mobile Internet Explorer browsers to display as-is, without being resized. Alternatively a numerical width may be used to indicate the desired page width the page should be rendered in: "240" is the suggested default, "176" for older browsers or "480" for newer devices with high DPI screens.
uk: Використання параметра "width" вказуватиме деяким мобільним версіям браузера Internet Explorer відображати сторінку як є, без зміни розміру. Як альтернативу можна ввести числове значення ширини відображення бажаної сторінки: "240" - пропоноване типове значення, "176" - для старих браузерів або "480" для нових пристроїв з екранами з високим DPI.

en: Some older mobile browsers will expect this meta tag to be set to "true" to indicate that the site has been designed with mobile browsers in mind.
uk: Деякі старі браузери очікують встановлення цього теґу у значення "true", аби позначити, що цей сайт спроектований для показу у мобільних браузерах.

en: Used by most contemporary browsers to control the display for mobile browsers. Please read a guide on responsive web design for details of what values to use.
uk: Використовується здебільшого застарілими браузерами для керування відображенням у мобільних браузерах. Докладніше про використовувані значення читайте у підручниках про адаптивний веб-дизайн.

en: A legacy meta tag for older versions of Internet Explorer on Windows, use the value "on" to enable it; this tag is ignored by all other browsers.
uk: Застарілий мета-теґ для старих версій Internet Explorer для Windows; аби увімкнути використовуйте значення "on"; цей теґ не сприймається усіма іншими браузерами.

en: Provides support for meta tags used to control the mobile browser experience.
uk: Забезпечує підтримку мета-теґів для керування переглядом сторінок у мобільних пристроях

en: The type of image referenced above. Should be either "image/gif" for a GIF image, "image/jpeg" for a JPG/JPEG image, or "image/png" for a PNG image. Note: there should be one value for each image, and having more than there are images may cause problems.
uk: Тип згадуваного вище зображення. Має бути image/gif" для GIF-зображення, "image/jpeg" для JPG/JPEG-зображення чи "image/png" для PNG-зображення.

en: Open Graph - Products
uk: Open Graph - Товари

en: Plural Title
uk: Назва у множині

en: Retailer ID
uk: ID продавця

en: Retailer Name
uk: Назва продавця

en: Retailer SKU/Product Number
uk: Артикул/номер товару у продавця

en: Manufacturer SKU/Part Number
uk: Артикул/номер товару у виробника

en: Product Link
uk: Посилання на товар

en: Shipping Cost Amount
uk: Сума вартості доставки

en: Shipping Cost Currency
uk: Валюта вартості доставки

en: Product Weight Units
uk: Одиниці ваги товару

en: Shipping Weight
uk: Вага доставки

en: Shipping Weight Units
uk: Одиниці ваги доставки

en: Node form meta tags
uk: Мета-теґи форми матеріалу

en: Meta tags on the node form.
uk: Мета-теґи на формі матеріалу.

en: Meta tags options.
uk: Опції мета-теґів.

en: "@s" node form meta tags
uk: "@s" - мета-теги форми матеріалу

en: This will be able to extract the URL from an image field.
uk: За допомогою цього можна буде витягнути URL з поля зображення.

en: Metatag support has been enabled for the @label content type.
uk: Увімкнено підтримку модуля Мета-теґ для типу матеріалу @label.

en: Metatag support has been enabled for the @label vocabulary.
uk: Для словника @label підтримку модуля Мета-теґ успішно увімкнено.

en: No entity IDs or revision IDs were submitted to metatag_metatags_delete_multiple().
uk: До metatag_metatags_delete_multiple() не передано жодних ідентифікаторів сутностей чи редакцій.

en: Metatag: Dublin Core Advanced
uk: Мета-теґ: Дублінське ядро - розширені

en: Meta tags for displaying favicons of various sizes and types. All values should be either absolute or relative URLs. No effects are added to the "precomposed" icons.
uk: Мета-теґи для відображення іконок favicon різних розмірів та типів. Всі значення мають являти собою абсолютні чи відносні URL-адреси. До "precomposed"-іконок не додається жодних ефектів.

en: The traditional favicon, must be either a GIF, ICO, JPG/JPEG or PNG image.
uk: Традиційна іконка favicon, має бути форматі GIF, ICO, JPG/JPEG чи PNG.

en: Icon: SVG
uk: Іконка: SVG

en: A PNG image that is 16px wide by 16px high.
uk: PNG-зображення шириною 16px та висотою 16px.

en: A PNG image that is 32px wide by 32px high.
uk: PNG-зображення шириною 32px та висотою 32px.

en: A PNG image that is 96px wide by 96px high.
uk: PNG-зображення шириною 96px та висотою 96px.

en: A PNG image that is 192px wide by 192px high.
uk: PNG-зображення шириною 192px та висотою 192px.

en: A PNG image that is 60px wide by 60px high. Used with the non-Retina iPhone, iPod Touch, and Android 2.1+ devices.
uk: PNG-зображення шириною 60px та висотою 60px. Використовується у non-Retina iPhone, iPod Touch та пристроях на Android 2.1+.

en: A PNG image that is 72px wide by 72px high. Used with the iPad mini and the first- and second-generation iPad (@1x display) on iOS <= 6.
uk: PNG-зображення шириною 72px та висотою 72px. Використовується у iPad mini та iPad першого та другого покоління (екран @1x ) на iOS <= 6.

en: A PNG image that is 76px wide by 76px high. Used with the iPad mini and the second-generation iPad (@1x display) on iOS >= 7.
uk: PNG-зображення шириною 76px та висотою 76px. Використовується у iPad mini та iPad другого покоління (екран @1x ) на iOS >= 7.

en: A PNG image that is 114px wide by 114px high. Used with iPhone with @2x display running iOS <= 6.
uk: PNG-зображення шириною 114px та висотою 114px. Використовується у iPhone з екраном @2x під керуванням iOS <= 6.

en: A PNG image that is 120px wide by 120px high. Used with iPhone with @2x display running iOS >= 7.
uk: PNG-зображення шириною 120px та висотою 120px. Використовується у iPhone з екраном @2x під керуванням iOS >= 7.

en: A PNG image that is 144px wide by 144px high. Used with iPad with @2x display running iOS <= 6.
uk: PNG-зображення шириною 144px та висотою 144px. Використовується у iPad з екраном @2x під керуванням iOS <= 6.

en: A PNG image that is 152px wide by 152px high. Used with iPad with @2x display running iOS >= 7.
uk: PNG-зображення шириною 152px та висотою 152px. Використовується у iPad з екраном @2x під керуванням iOS >= 7.

en: A PNG image that is 180px wide by 180px high. Used with iPhone 6 Plus with @3x display.
uk: PNG-зображення шириною 180px та висотою 180px. Використовується у iPhone 6 Plus з екраном @3x.

en: A PNG image that is 57px wide by 57px high. Used with the non-Retina iPhone, iPod Touch, and Android 2.1+ devices.
uk: PNG-зображення шириною 57px та висотою 57px. Використовується у non-Retina iPhone, iPod Touch та пристроях на Android 2.1+.

en: Mobile & UI Adjustments
uk: Мобільні та коригування інтерфейсу

en: Meta tags used to control the mobile browser experience. Some of these meta tags have been replaced by newer mobile browsers. These meta tags usually only need to be set globally, rather than per-page.
uk: Мета-теґи, використовувані для керування переглядом сторінок у мобільних пристроях.  Деякі з цих мета-теґів були замінені у новіших мобільних браузерах. Ці мета-теґ зазвичай встановлюються глобально, а не окремо для кожної сторінки.

en: A color in hexidecimal format, e.g. "#0000ff" for blue; must include the "#" symbol. Used by some browsers to control the background color of the toolbar, the color used with an icon, etc.
uk: Колір у шістнадцятковому форматі, наприклад, "#0000ff" - блакитний; має починатися з символу "#". Використовується деякими браузерами для керування кольором тла панелі інструментів, кольором іконки тощо.

en: Metatag: Mobile & UI Adjustments
uk: Мета-теґ: Мобільні та коригування інтерфейсу

en: The Open Graph Products meta tags have been moved into the new "Metatag: Open Graph Products" submodule.
uk: Мета-теґи продуктів Open Graph були перенесені у новий субмодуль "Мета-теґ: Open Graph Продукти".

en: Provides additional Open Graph Protocol meta tags for describing products.
uk: Забезпечу додаткові мета-теґи протоколу Open Graph для опису товарів.

en: Failed to convert the following page_title records: :records
uk: Не вдалося виконати перетворення наступних записів page_title: :records

en: Custom pager string
uk: Рядок власного сторінкового навіґатора

en: When the current page includes a pager, e.g. the URL contains "?page=42", the [current-page:pager] token may be added to a meta tag to differentiate between two pages that would otherwise have the same meta tags. The value "PAGER" (must be in uppercase) will be replaced by the actual page count. Note: the pager will only output if the page number is 2 or above and the string "page=NUMBER" is in the URL.<br />For best use, it may be worthwhile to add the [current-page:pager] to the page title to the left of the site name, to the start of description tags, etc.
uk: Якщо поточна сторінка містить навіґатор, тобто URL містить "?page=42", до мета-теґа може бути доданий замінник [current-page:pager] для того щоб додати відмінностей двом сторінкам, що в іншому випадку можуть мати однакові мета-теґи. Значення "PAGER" (мають бути великі літери) буде замінене  актуальним номером сторінки. Примітка: сторінковий навіґатор буде виводитись за умови, що номер сторінки 2 або більше, і в URL присутній рядок "page=NUMBER".<br />Для зручності використання можливо потрібно буде додати замінник [current-page:pager] до заголовку сторінки ліворуч від назви сайту, до теґів опису на початок тощо.

en: Internationalization options
uk: Параметри інтернаціоналізації

en: Translate output
uk: Перекладати виведення

en: Optionally translate the final page output.
uk: Додатково перекладати кінцеве виведення сторінки

en: Enable logging of translations to Watchdog
uk: Увімкнути реєстрацію перекладів до Журналу

en: Optionally log to Watchdog any changes that happen.
uk: Додатково реєструвати до Журналу всі виконані зміни.

en: Configurable meta tags.
uk: Налаштовувані мета-теґи.

en: Metatag configuration
uk: Конфігурація Мета-теґів

en: Metatag final tag output
uk: Кінцеве виведення мета-теґів

en: Advanced tags
uk: Розширені теґи

en: Meta tags for this taxonomy term.
uk: Мета-теґи для цього терміну таксономії.

en: Meta tags for this node.
uk: Мета-теґи для цього матеріалу.

en: Meta tags for this user.
uk: Мета-теґи для цього користувача.

en: A custom pager (from the Metatag module). Currently set to "@pager" which would be output as e.g. "@page".
uk: Власний сторінковий навіґатор (від модуля Мета-теґ). Наразі встановлено у "@pager", що має виводитись як "@page".

en: Configure meta tags on your website.
uk: Налаштуйте мета-теґи на веб-сайті.

en: Update 7040: No robots meta tags need to be fixed.
uk: Оновлення 7040: Жодних мета-теґів роботів виправляти не потрібно.

en: No robots meta tags need to be fixed.
uk: Жодних мета-теґів роботів виправляти не потрібно.

en: Update 7040: !count records to examine.
uk: Оновлення 7040: записів для перевірки - !count.

en: Update 7040: !count records were fixed.
uk: Оновлення 7040: записів було виправлено - !count.

en: Fixed the Metatag robots values for @count nodes.
uk: Виправлено мета-теґів роботів для @count матеріалів.

en: It is recommended to install the <a href="@url">Imagecache Token module</a> to make it easier to control image meta tags, e.g. og:image. See the Metatag module's README.txt for details.
uk: Для полегшення керування мета-теґами зображень на кшталт og:image рекомендовано встановити <a href="@url">модуль Замінник Imagecache</a>. Подробиці дивіться у файлі README.txt модуля Мета-теґ.

en: Metatag:Context configurations
uk: Конфігурації Metatag:Context

en: Metatag: Devel
uk: Мета-теґ: Devel

en: Note that the template's html.tpl.php must be updated in order for the Metatag: Google+ module to work correctly. Please see its README.txt file for details.
uk: Зверніть увагу, що для належної роботи модуля Мета-теґ: Google+ має бути оновлений файл шаблона html.tpl.php. Подробиці у файлі README.txt.

en: Alternative language links (hreflang)
uk: Посилання на альтернативні мови (hreflang)

en: These meta tags are designed to point visitors to versions of the current page in other languages. It is recommended to use the default "[node:url-LANGCODE]" tokens for the hreflang values, they will only be output if a translation exists for that locale. Also, it is suggested to use the "[node:source:url]" token for the default locale.
uk: Ці мета-теґи створено, щоб запропонувати відвідувачам версії поточної сторінки іншими мовами. Рекомендовано використовувати для значень hreflang базові замінники "[node:url-LANGCODE]" вони будуть виводитись лише за нявності перекладу в цій мові. Також для базової мови пропонується використовувати замінник "[node:source:url]".

en: Default locale (x-default)
uk: Базова мова (x-default)

en: This should point to the version of the page that is for the main or primary locale, e.g. the original version of an article that is translated into other languages.
uk: Має вказувати на версію сторінки основної мови, наприклад, оригінальної версії статті, що перекладена на інші мови.

en: If this string matches one of the values below the other value will not be removed.
uk: Якщо цей рядок збігається з одним зі значень нижче, інше значення видалятись не буде.

en: If this string matches one of the values below that other tag will be removed, thus ensuring that there is only one hreflang meta tag for each possible variation of this page.
uk: Якщо цей рядок збігається з одним зі значень нижче, інший теґ буде видалений, і таким чином буде гарантовано, що є тільки один мета-тег hreflang для кожного можливого варіанту цієї сторінки.

en: hreflang value for :language (:native)
uk: Значення hreflang для :language (:native)

en: URL (@lang translation)
uk: URL (переклад на мову @lang)

en: The URL for the %lang translation of the node, if available.
uk: URL перекладу матеріалу на мову %lang, за наявності.

en: Allow hreflang tag that matches the x-default tag
uk: Дозволити теґ hreflang, який відповідає теґові x-default

en: The Metatag:hreflang module should not be used at the same time as the hreflang module.
uk: Модуль Мета-теґ:hreflang не слід використовувати одночасно з модулем hreflang.

en: If both the Metatag:hreflang module and the Alternative Hreflang (hreflang) module are used at the same time it is likely that they will output duplicate meta tags. As a result, it is recommended to only use one at a time.
uk: Якщо модулі Мета-теґ:hreflang та альтернативний модуль hreflang використовуються одночасно, швидше за все будуть виводитись дублі мета-теґів.

en: Metatag: hreflang
uk: Мета-теґ: hreflang

en: Provides support for the hreflang meta tag with some extra logic to simplify it.
uk: Забезпечення підтримки мета-теґа hreflang з деякою додатковою логікою для спрощення його використання.

en: Use the links above to import data from another module.
uk: Використовувати для імпорту даних з інших модулів наведені вище посилання.

en: To migrate data from Page Title it is necessary to use Drush. See "drush metatag-convert-page-title" for details.
uk: Для перенесення даних з модуля Заголовок сторінки необхідно використовувати Drush. Подробиці див. "drush metatag-convert-page-title".

en: Migrate settings and data from various modules to the Metatag module.
uk: Перенесення налаштувань і даних з різноманітних модулів до модуля Мета-теґ.

en: Import from Nodewords
uk: Імпортувати з Nodewords

en: Import from Page Title
uk: Імпортувати з модуля Заголовок сторінки (Page Title)

en: Apple & iOS
uk: Apple та iOS

en: Custom meta tags used by Apple's software, iOS, Safari, etc.
uk: Власні мета-теґи, використовувані програмним забезпеченням Apple, iOS, Safar тощо

en: Custom meta tags used by the Android OS, browser, etc.
uk: Власні мета-теґи, використовувані ОС Android, браузером тощо.

en: Windows & Windows Mobile
uk: Windows та Windows Mobile

en: Custom meta tags used by the Windows and Windows Mobile OSes, IE browser, etc.
uk: Власні мета-теґи, використовувані ОС Windows та Windows Mobile, браузером IE тощо

en: iTunes App details
uk: Подробиці iTunes-програми

en: This informs iOS devices to display a banner to a specific app. If used, it must provide the "app-id" value, the "affiliate-data" and "app-argument" values are optional.
uk: Цим сповіщається iOS-пристрій про відображення банера певної програми. Якщо використовується, він має надавати значення "app-id", а значення "affiliate-data" та "app-argument" є необов'язковими.

en: Web app capable?
uk: Web app capable? (Веб-здатність програми)

en: If set to "yes", the application will run in full-screen mode; the default behavior is to use Safari to display web content.
uk: Якщо "так", програма буде виконуватись у повноекранному режимі; типова поведінка - для відображення веб-вмісту використовувати браузер Safari.

en: Status bar color
uk: Колір панелі стану

en: Requires the "Web app capable" meta tag to be set to "yes". May be set to "default", "black", or "black-translucent".
uk: Потребує, аби мета-теґ "Web app capable" був встановлений як "так". Може мати значення "default", "black", або "black-translucent" (базовий, чорний або чорний-напівпрозорий).

en: Format detection
uk: Визначення формату

en: iOS app link alternative
uk: Альтернативне посилання iOS-програми

en: A custom string for deeplinking to an iOS mobile app. Should be in the format "itunes_id/scheme/host_path", e.g. 123456/example/hello-screen". The "ios-app://" prefix will be included automatically.
uk: Власний рядок для зовнішнього посилання на мобільну iOS-програму. Має бути у форматі "itunes_id/scheme/host_path", наприклад, "123456/example/hello-screen". Префікс "ios-app://" буде доданий автоматично.

en: Android app link alternative
uk: Альтернативне посилання Android-програми

en: A custom string for deeplinking to an Android mobile app. Should be in the format "package_name/host_path", e.g. "com.example.android/example/hello-screen". The "android-app://" prefix will be included automatically.
uk: Власний рядок для зовнішнього посилання на мобільну Android-програму. Має бути у форматі "package_name/host_path", наприклад, "com.example.android/example/hello-screen". Префікс "android-app://" буде доданий автоматично.

en: A URL to a manifest.json file that describes the application. The <a href="https://developer.chrome.com/multidevice/android/installtohomescreen">JSON-based manifest</a> provides developers with a centralized place to put metadata associated with a web application.
uk: URL-адреса файла manifest.json, що описує додаток. <a href="https://developer.chrome.com/multidevice/android/installtohomescreen">Маніфест на основі JSON</a> надає розробникам централізоване місце для розміщення метаданих, пов'язаних з веб-додатком.

en: Indicates to IE which rendering engine should be used for the current page.
uk: Вказівка для IE, який двигун відтворення має використовуватись для поточної сторінки.

en: The default name displayed with the pinned sites tile (or icon). Set the content attribute to the desired name.
uk: Назва за замовчуванням, що відображається з прикріпленою плиткою сайту (або іконкою). Введіть у атрибут content бажану назву.

en: MSApplication - Allow domain API calls
uk: MSApplication - Дозволити доменні виклики API

en: Allows tasks to be defined on child domains of the fully qualified domain name associated with the pinned site. Should be either "true" or "false".
uk: Довзоляє, щоб завдання були визначені на дочірніх доменах повного доменного імені пов'язаного з прикріпленим сайтом. Має бути або "true" або "false".

en: MSApplication - Allow domain meta tags
uk: MSApplication - Дозволити доменні мета-теґи

en: MSApplication - Badge
uk: MSApplication - Значок

en: MSApplication - Config
uk: MSApplication - Конфігурація

en: Should contain the full URL to a <a href="https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn320426(v=vs.85).aspx">Browser configuration schema</a> file that further controls tile customizations.
uk: Має містити повний URL до файла <a href="https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn320426(v=vs.85).aspx">Схеми конфігурації браузера</a>, що керує коригуваннями плиток.

en: MSApplication - Nav button color
uk: MSApplication - Колір навіґаційних кнопок

en: Controls the color of the Back and Forward buttons in the pinned site browser window.
uk: Керує кольором кнопок "Назад" та "Вперед" у вікні браузера прикріпленого сайту.

en: MSApplication - Notification
uk: MSApplication - Сповіщення

en: A semi-colon -separated string containing "polling-uri=" (required), "polling-uri2=", "polling-uri3=", "polling-uri4=" and "polling-uri5=" to indicate the URLs for notifications. May also contain a "frequency=" value to specify how often (in minutes) the URLs will be polled; limited to 30, 60, 360, 720 or 1440 (default). May also contain the value "cycle=" to control the notifications cycle.
uk: Відокремлений крапками з комами рядок, що містить значення "polling-uri=" (обов'язково), "polling-uri2=", "polling-uri3=", "polling-uri4=" та "polling-uri5=", де вказані URL-адреси сповіщень. Також може містити значення "frequency=", що може дорівнювати 30, 60, 360, 720 чи 1440 (за замовчуванням) і означає період опитування URL (в хвилинах). Також ще може містити значення "cycle=" для керування циклами сповіщень.

en: MSApplication - Square logo, 150px x 150px
uk: MSApplication - Квадратний логотип, 150px x 150px

en: The URL to a logo file that is 150px by 150px.
uk: URL-адреса файлу логотипа розміром 150px на 150px.

en: MSApplication - Square logo, 310px x 310px
uk: MSApplication - Квадратний логотип, 310px x 310px

en: The URL to a logo file that is 310px by 310px.
uk: URL-адреса файлу логотипа розміром 310px на 310px.

en: MSApplication - Square logo, 70px x 70px
uk: MSApplication - Квадратний логотип, 70px x 70px

en: The URL to a logo file that is 70px by 70px.
uk: URL-адреса файлу логотипа розміром 70px на 70px.

en: MSApplication - Wide logo, 310px x 150px
uk: MSApplication - Широкий логотип, 310px x 150px

en: The URL to a logo file that is 310px by 150px.
uk: URL-адреса файлу логотипа розміром 310px на 150px.

en: MSApplication - Start URL
uk: MSApplication - Стартова URL-адреса

en: The URL to the root page of the site.
uk: URL-адреса кореневої сторінки сайту.

en: MSApplication - Task
uk: MSApplication - Завдання

en: A semi-colon -separated string defining the "jump" list task. Should contain the "name=" value to specify the task's name, the "action-uri=" value to set the URL to load when the jump list is clicked, the "icon-uri=" value to set the URL to an icon file to be displayed, and "window-type=" set to either "tab" (default), "self" or "window" to control how the link opens in the browser.
uk: Відокремлений крапками з комами рядок, що визначає завдання списку перехода. Має містити значення "name=", для зазначення назви завдання, значення "action-uri=" для встановлення URL, що завантажується при переході за пунктом списку, значення "icon-uri=" для встановлення URL відображуваного файла іконки та "window-type=" встановлюване у значення "tab" (за замовчуванням), "self" або "window" для керування способом, у який посилання буде відкриватися у браузері

en: MSApplication - Task separator
uk: MSApplication - Відокремлювач завдань

en: MSApplication - Tile color
uk: MSApplication - Колір плитки

en: The HTML color to use as the background color for the live tile.
uk: Колір у форматі HTML, що використовуватиметься тлом живої плитки.

en: MSApplication - Tile image
uk: MSApplication - Зображення плитки

en: The URL to an image to use as the background for the live tile.
uk: URL зображення, що використовуватиметься як тло живої плитки.

en: MSApplication - Tooltip
uk: MSApplication - Підказка

en: Controls the text shown in the tooltip for the pinned site's shortcut.
uk: Керує текстом, показуваним у підказці швидкої кнопки прикріпленого сайту.

en: MSApplication - Window
uk: MSApplication - Вікно

en: A semi-colon -separated value that controls the dimensions of the initial window. Should contain the values "width=" and "height=" to control the width and height respectively.
uk: Відокремлений крапками з комами рядок, що керує розмірами початкового вікна. Має містити значення "width=" та "height=" для керування шириною і висотою відповідно.

en: Article (inc blog)
uk: Стаття (включно з блоґом)

en: Metatag: OpenGraph
uk: Мета-теґ: OpenGraph

en: Metatag:Panels configurations
uk: Конфігурації Мета-теґ:Panels

en: Metatag:Views configurations
uk: Конфігурації Metatag:Views

en: Metatag form
uk: Форма мета-теґів

en: Shows the meta tag fields on this node form if the user has the appropriate permissions.
uk: Показ полів для мета-теґів на формі цього матеріалу, якщо користувач має відповідні повноваження.

en: Additional options are available when using the <a href="@url">Internationalization module</a>.
uk: Додаткові параметри доступні при встановленому модулі <a href="@url">Інтернаціоналізація</a>.

en: Disable i18n integration
uk: Вимкнути інтеграцію з i18n

en: If the i18n_string module is enabled but the site does not need to translate Metatag strings, the integration may be disabled to avoid a large volume of records being added to the translation system.
uk: Якщо модуль i18n_string увімкнено, але сайт не потребує перекладу рядків мета-теґів, інтеграцію можна вимкнути для уникнення появи великої кількості записів у системі перекладів.

en: Leave core's meta tags as-is
uk: Залишити системні мета-теґи як є

en: Drupal core outputs a number of meta tags itself: canonical, shortlink, and generator. Metatag can be used to replace these with custom values. Should Metatag not have values for these meta tags, core's tags will normally be removed. Enabling this option will leave those meta tags on the page, even if Metatag is not replacing them.
uk: Ядро Drupal виводить кілька мета-теґів власноруч: canonical, shortlink та generator. Модуль Мета-теґ може бути використаний для заміни цих теґів власними значенням. Чи має Мета-теґ не керувати значеннями цих мета-теґів, системні мета-теґи зазвичай будуть вилучені. Увімкнення цього параметру залишить ці мета-теґи на сторінці, навіть якщо модуль Мета-теґ не замінює їх значення.

en: Pragma
uk: Прагма (Pragma)

en: Used to control whether a browser caches a specific page locally. Little used today. Should be used in conjunction with the Cache-Control meta tag.
uk: Використовується щоб керувати кешуванням певної сторінки локально на боці браузера. Зараз використовується зрідка. Має використовуватись у поєднанні з мета-теґом Cache-Control.

en: Cache-Control
uk: Керування кешем (Cache-Control)

en: Used to control whether a browser caches a specific page locally. Little used today. Should be used in conjunction with the Pragma meta tag.
uk: Використовується щоб керувати кешуванням певної сторінки локально на боці браузера. Зараз використовується зрідка. Має використовуватись у поєднанні з мета-теґом Pragma.

en: Fixed the Metatag output strings.
uk: Виправлено рядки виведення модуля Мета-теґ

en: No translations to fix as the locale system is not enabled.
uk: Немає перекладів, що необхідно виправити, оскільки систему locale не увімкнено.

en: If set to "telephone=no" the page will not be checked for phone numbers, which would be presented.
uk: Якщо встановлено "telephone=no" сторінка не буде перевірятись на присутність телефонних номерів.

en: Fixed the Metatag global config string translations.
uk: Виправлено переклади глобальних рядків конфігурації для модуля Мета-теґ.

en: Token module is out of date.
uk: Модуль Замінник (Token) застарів.

en: It is highly recommended to install <a href="https://www.drupal.org/project/token">Token module</a> v7.x-1.6 or newer, otherwise there may be problems using certain meta tags.
uk: Настійливо рекомендовано встановити <a href="https://www.drupal.org/project/token">модуль Замінник (Token)</a> v7.x-1.6 або вище, інакше можливі складнощі з використанням певних мета-теґів.

en: The new Metatag: Open Graph module has been enabled.
uk: Новий Metatag: Модуль Open Graph увімкнений.

en: Meta tag: !label
uk: Мета-теґ: !label

en: !title interval
uk: Інтервал !title

en: !title interval type
uk: Тип інтервалу !title

en: Did not add the index, it already existed.
uk: Індекс не доданий, він вже існує.

en: Sanitize content during token replacement
uk: Провести обробку вмісту під час заміни

en: If checked, will ensure that metatag value output is encoded and text filters are processed.
uk: Якщо позначено, буде гарантовано, що значення метатеґу, яке виводитимиться, буде закодоване і застосовані текстові фільтри.

en: Adds the item's meta tags to the indexed data.
uk: Додавання мета-теґів елементу до індексованих даних.

en: Meta tag: @label
uk: Мета-теґ: @label

en: @label meta tag attached to an item.
uk: Мета-теґ @label приєднаний до елементу.

en: Metatag: No translations to fix as the locale system is not enabled.
uk: Мета-теґ: Немає перекладів для виправлення, так як система локалі не увімкнена.

en: Metatag: Output translation is disabled, so no need to update anything.
uk: Мета-теґ: Виведення перекладів вимкнене, тому оновлювати не потрібно.

en: Update 7104: No nodes need the translation entity string fixed.
uk: Оновлення 7104: Жоден матеріал не потребує виправлення рядка з сутності Переклад.

en: Update 7104: !count records to update.
uk: Оновлення 7104: оновлюваних записів - !count

en: Metatag: Not deleting output translations because that option is enabled.
uk: Мета-теґ: Виведені переклади не видаляються оскільки опція не увімкнена.

en: A higher weight will make this context be executed later, overriding other context meta tags.
uk: Чи вище вага, тим пізніше цей контекст починається, і тим самим перевизначає інші контекстні мета-теґи.

en: Facebook Instant Articles claim URL token.
uk: URL токен вимоги Миттєвих статей Facebook.

en: Apple Mobile Web App Title
uk: Заголовок мобільного веб-застосунку Apple

en: Overrides the long site title when using the Apple Add to Home Screen.
uk: Переписує довгу назву сайту при використанні Apple Add to Home Screen.

en: A alternative version of og:image and has exactly the same requirements; only one needs to be used. Note: some services do not accept this tag and will only accept the "image" tag above.
uk: Альтернативна версія og:image і має ті самі вимоги;  може використовуватись лише один. Примітка: деякі системи не сприймають цей теґ і а лиш теґ "image" вище.

en: A string provided by <a href="@baidu">Baidu</a>.
uk: Рядок, наданий сайтом <a href="@baidu">Baidu</a>.

en: A string provided by <a href="@norton">Norton Safe Web</a>, full details are available from the <a href="@verify_url">Norton Safe Web online help</a>.
uk: Рядок, наданий сайтом <a href="@norton">Norton Safe Web</a>, повна інформація доступна у <a href="@verify_url">онлайн-довідці Norton Safe Web</a>.

en: A string provided by <a href="@google">Google</a>, full details are available from the <a href="@verify_url">Google online help</a>.
uk: Рядок, наданий сайтом <a href="@google">Google</a>, повна інформація доступна у <a href="@verify_url">онлайн-довідці Google</a>.

en: Convert data from Page Title into Metatag.
uk: Перетворити дані з Page Title у Metatag.

en: Ready to convert all data from Nodewords?
uk: Готові до перетворення усіх даних з Nodewords?

en: Data converesion finished.
uk: Перетворення даних виконано.

en: Could not find the page_title table!
uk: Неможливо знайти таблицю page_title!

en: There are no page_title records to convert!
uk: Відсутні записи в таблиці page_title, що потребують перетворення!

en: Converted !count record(s) from the Page Title module.
uk: Перетворено !count запис(и/ів) модуля Заголовок сторінки.

en: @label tokens.
uk: Замінники @label.

en: @type type with delta @delta
uk: Тип @type з дельтою @delta

en: The following tokens are available. If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or '%5D' or they will get replaced with empty space.
uk: Доступні такі замінники. Якщо ви бажаєте використовувати символи "[" та "]" використовуйте html-коди "%5B" або "%5D" інакше вони будуть зникнуть.

en: Configure global meta tag default values below. Meta tags may be left as the default.
uk: Налаштувати глобальні значення метатегів нижче. Можуть залишатися метатеги за замовчуванням.
