Metatag (7.x-2.1) - en to ja translation catalogue (204 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Development
ja: 開発

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Audience
ja: 読者

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Currency
ja: 通貨

en: License
ja: ライセンス

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Album
ja: アルバム

en: Views
ja: ビュー

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Notes
ja: ノート

en: Keywords
ja: キーワード

en: Unknown
ja: 不明

en: Paths
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Panels
ja: パネル

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Site name
ja: サイト名

en: Locale
ja: ロケール

en: Page URL
ja: ページ URL

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Fields
ja: フィールド

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Date Created
ja: 作成日

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: standard
ja: 標準

en: Price
ja: 価格

en: Company
ja: 会社

en: General
ja: 全般

en: Color
ja: 色

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Override
ja: 上書き

en: Arguments
ja: 引数

en: Pattern
ja: パターン

en: Profile
ja: プロフィール

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Defaults
ja: デフォルト

en: City
ja: 市区町村

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Fax number
ja: FAX番号

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Condition
ja: コンディション

en: Gender
ja: 性別

en: Source
ja: ソース

en: Front page
ja: フロントページ

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Activity
ja: アクティビティ

en: (disabled)
ja: （無効）

en: Revert
ja: 戻す

en: People
ja: ユーザー

en: See also
ja: こちらもご覧ください

en: Day(s)
ja: 日

en: Week(s)
ja: 週

en: Month(s)
ja: 月

en: Year(s)
ja: 年

en: Product
ja: 商品

en: Street address
ja: 番地その他

en: Video width
ja: 動画の幅

en: Video height
ja: 動画の高さ

en: Locality
ja: 地域

en: large
ja: 大

en: Publisher
ja: 出版社

en: Form
ja: フォーム

en: Global
ja: グローバル

en: Abstract
ja: 要約

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Context
ja: コンテキスト

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Keyword
ja: キーワード

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Content language
ja: コンテンツの言語

en: Zoom
ja: ズーム

en: Translate
ja: 翻訳

en: Creator
ja: 作者

en: Importer
ja: インポーター

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Valid
ja: 有効

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Country name
ja: 国名

en: Origin
ja: 原点

en: Websites
ja: ウェブサイト

en: Relation
ja: リレーション

en: Image type
ja: 画像タイプ

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Release date
ja: 発売日

en: Director
ja: 監督

en: Substitutions
ja: 置換

en: Application name
ja: アプリケーション名

en: References
ja: 参照

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Video URL
ja: 動画URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Manifest
ja: マニフェスト

en: Add default meta tags
ja: デフォルトのメタタグを追加

en: Inherits meta tags from: @parents
ja: メタタグの継承: @parents

en: To view a summary of the default meta tags and the inheritance, click on a meta tag type.
ja: デフォルトのメタタグと継承の概要を表示するには、メタタグのタイプをクリックしてください。

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The human-readable name of the view.
ja: ビューの表示用名称。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The machine-readable name of the view.
ja: ビューのシステム内部名称。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: Video type
ja: 動画タイプ

en: Metatag
ja: メタタグ

en: Basic tags
ja: 基本のタグ

en: Summary (default)
ja: 概要 (詳細)

en: The meta tags for this display
ja: この表示用のメタタグ

en: Configure Metatag defaults.
ja: デフォルトのメタタグを設定します。

en: Metatag: Views
ja: Metatag: ビュー

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Multiple values may be used, separated by a comma. Note: Tokens that return multiple values will be handled automatically.
ja: コンマで区切られた複数の値を使うこともできます。注意：複数の値を返すトークンは自動的に処理されます。

en: A human-readable name for the site, e.g., <em>IMDb</em>.
ja: 人が読めるサイトの名前。<em>IMDb</em>など。

en: The type of the content, e.g., <em>movie</em>.
ja: コンテンツのタイプ。<em>映画</em>など。

en: The title of the content, e.g., <em>The Rock</em>.
ja: コンテンツのタイトル。<em>The Rock</em>など。

en: The word that appears before the content's title in a sentence. The default ignores this value, the 'Automatic' value should be sufficient if this is actually needed.
ja: コンテンツのタイトルの前に書かれる単語。デフォルトでは無視されます。もし必要な場合も、Automaticな値を使うように設定すれば十分です。

en: A one to two sentence description of the content.
ja: 一文〜二文程度の長さで書かれたコンテンツの説明。

en: Content modification date & time
ja: コンテンツを編集した日時

en: URLs to related content.
ja: コンテンツに関連のあるURLです。

en: The height of the above image(s). Note: if both the unsecured and secured images are provided, they should both be the same size.
ja: 上記の画像の高さです。注意：もし安全な画像とそうでない画像を設定している場合、それらの画像は同じサイズである必要があります。

en: Postal/ZIP code
ja: 郵便番号/ZIPコード

en: Alternative locales
ja: 他の言語

en: Video secure URL
ja: 動画の安全なURL

en: Article author
ja: 記事の作者

en: Links an article to an author's Facebook profile, should be either URLs to the author's profile page or their Facebook profile IDs.
ja: 記事の作者のFacebookプロフィールへのリンクです。プロフィールのURLもしくはFacebookのプロフィールIDである必要があります。

en: Article publisher
ja: 記事の出版者

en: Links an article to a publisher's Facebook page.
ja: 記事の出版者のFacebookページへのリンクです。

en: Article section
ja: 記事のセクション

en: The primary section of this website the content belongs to.
ja: コンテンツがウェブサイト内のどの主要セクションに属するかを表します。

en: Article tag(s)
ja: 記事のタグ

en: Appropriate keywords for this content.
ja: コンテンツを表す適切なキーワードです。

en: Article publication date & time
ja: 記事の公開日時

en: Article modification date & time
ja: 記事の編集日時

en: Article expiration date & time
ja: 記事の有効期限

en: The length of the video in seconds
ja: 動画の長さを表す秒数

en: By enabling and disabling items here, it is possible to control which entities (e.g. nodes, taxonomy terms) and bundles (e.g. content types, vocabularies) will have the meta tag form available on their respective edit pages. If an entity type is disabled it also disables it for <em>all</em> of that entity type's bundles.<br />Technical note: Entity types must not be configuration entities and must have view modes in order to be compatible.
ja: ここでアイテムを有効または無効にすることで、どのエンティティ（ノード、分類用語など）およびバンドル（コンテンツタイプ、ボキャブラリなど）がそれぞれの編集ページで利用できるメタタグフォームを持つか、制御することができます。エンティティタイプが無効になっている場合、そのエンティティタイプのバンドルの<em>全て</em>に対してエンティティタイプも無効になります。 <br />テクニカルノート: エンティティタイプはコンフィグレーションエンティティであってはならず、互換性を持たせるにはビューモードが必要です。

en: The app ID (a GUID) for app store.
ja: アプリストアのアプリID (GUID)。

en: Date (often a range) that the resource became or will become available.
ja: リソースが利用可能になる・なった日付です(たいてい範囲)。

en: Plural Title
ja: 複数形タイトル

en: This will be able to extract the URL from an image field.
ja: このメタタグによって画像フィールドからURLを抽出することが出来るようになります。

en: It is recommended to install the <a href="@url">Imagecache Token module</a> to make it easier to control image meta tags, e.g. og:image. See the Metatag module's README.txt for details.
ja: 画像メタタグを容易にコントロールするために <a href="@url">Imagecache Token モジュール</a>をインストールする事を勧めます。例: og:image。詳細は Metatag モジュールのREADME.txt を見て下さい。

en: A semi-colon -separated string containing "polling-uri=" (required), "polling-uri2=", "polling-uri3=", "polling-uri4=" and "polling-uri5=" to indicate the URLs for notifications. May also contain a "frequency=" value to specify how often (in minutes) the URLs will be polled; limited to 30, 60, 360, 720 or 1440 (default). May also contain the value "cycle=" to control the notifications cycle.
ja: セミコロンで区切られた文字列で、注意のためのURLを示す"polling-uri="(必須)、"polling-uri2=", "polling-uri3=", "polling-uri4=", "polling-uri5=" を含めなければなりません。どれくらい頻繁にURLがポールされるか (分単位で) 指定する、 "frequency=" 値を設定できます; 30, 60, 360, 720, 1440 (デフォルト)に限定されます。通知サイクルをコントロールする"cycle="値を含めることもできます。

en: This will not be displayed if it is set to the "Language neutral" (i.e. "und").
ja: これはもし"ニュートラル言語" (つまり"und") に設定されていれば、表示されません。

en: The URL of an video which should represent the content. For best results use a source that is at least 1200 x 630 pixels in size, but at least 600 x 316 pixels is a recommended minimum. Object types supported include video.episode, video.movie, video.other, and video.tv_show.
ja: コンテンツに表示される動画のURL。最良の結果を得るには少なくとも1200 x 630ピクセルの動画を使用してください。推奨される最小サイズは600 x 316ピクセルです。video.episode, video.movie, video.other, and video.tv_showなどのオブジェクトがサポートされています。

en: The type of video referenced above. Should be either  video.episode, video.movie, video.other, and video.tv_show. Note: there should be one value for each video, and having more than there are videos may cause problems.
ja: 「動画URL」や「動画の安全なURL」で参照されている動画のタイプです。video.episode、video.movie、 video.other、video.tv_showのどれかである必要があります。注意：一つの動画に対して一つの動画タイプを設定する必要があります。動画の数より動画タイプの数が多いと問題を引き起こす可能性があります。

en: A brief and concise summary of the page's content, preferably 150 characters or less. Where as the description meta tag may be used by search engines to display a snippet about the page in search results, the abstract tag may be used to archive a summary about the page. This meta tag is <em>no longer</em> supported by major search engines.
ja: ページのコンテンツの概要です。文字数は150字以内が望ましいです。説明タグ（ディスクリプションタグ）が検索エンジンの検索結果に使われるのに対して、概要タグ（アブストラクトタグ）はページの概要をアーカイブするのに使われます。このメタタグは多くの検索エンジンで<em>現在は使われていません。</em>

en: The URL of an image which should represent the content. The image must be at least 200 x 200 pixels in size; 600 x 316 pixels is a recommended minimum size, and for best results use an image least 1200 x 630 pixels in size. Supports PNG, JPEG and GIF formats. Should not be used if og:image:url is used. Note: if multiple images are added many services (e.g. Facebook) will default to the largest image, not specifically the first one.
ja: コンテンツを表す画像のURL。画像は少なくとも200 x 200ピクセルのサイズでなければなりません。 600 x 316ピクセルが推奨される最小サイズで、最良の結果を得るには1200 x 630ピクセル以上のサイズの画像を使用してください。 PNG、JPEG、およびGIF形式をサポートします。 og:image:url が使われている場合は使用しないでください。注: 複数の画像が追加された場合、多くのサービス (Facebookなど) は、最初の画像ではなく、最大の画像がデフォルトに設定されます。

en: Many meta tags may be shortened to a certain length. To reset to the default, leave the field blank. To keep the entire meta tag, regardless of length, set the value to zero (0). Note: the meta tag will be shortened <em>after</em> the tokens have been replaced, not before.
ja: 多くのメタタグは特定の長さに短縮することができます。デフォルトにリセットするには、フィールドを空白のままにします。長さに関係なくメタタグ全体を保持するには、値をゼロ (0) に設定します。注: メタタグはトークンが置換された<em>後で</em>短縮されます、前ではありません。

en: The date this content will expire, with an optional time value. Needs to be in <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a> format.
ja: コンテンツの有効期限です。オプションで時間を指定することができます。<a href='http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a> のフォーマットである必要があります。

en: The date this content was last modified, with an optional time value. Needs to be in <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a> format.
ja: コンテンツが最後に編集された日付です。オプションで時間を指定することができます。<a href='http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a> フォーマットである必要があります。

en: The date this content was published on, with an optional time value. Needs to be in <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a> format.
ja: このコンテンツが公開された日付です。オプションで時間を指定することができます。<a href='http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a>のフォーマットである必要があります。

en: The date this content was last modified, with an optional time value. Needs to be in <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a> format. Can be the same as the 'Article modification date' tag.
ja: コンテンツが最後に編集された日付です。オプションで時間を指定することができます。<a href='http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601'>ISO 8601</a> フォーマットである必要があります。「記事の編集日（Article modification date）」タグと同じです。

en: A brief and concise summary of the page's content that is a maximum of 160 characters in length. The description meta tag may be used by search engines to display a snippet about the page in search results.
ja: 最大160文字長のページのコンテンツの短い簡潔な要約。 descriptionメタタグは検索エンジンが検索結果にページに関するスニペットを表示するために使用されます。
