Mica Distribution (7.x-5.0-rc3) - en to kn translation catalogue (616 entries)

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: User interface
kn: ಬಳೆಕೆದಾರರ ಇಂಟರ್ಫೇಸ್

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Image size
kn: ಚಿತ್ರದ ಅಳತೆ

en: Previous
kn: ಹಿಂದಿನ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: user
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: CCK
kn: ಸಿಸಿಕೆ

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: Reset to defaults
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತವಾದದ್ದಕ್ಕೆ  ಮರಳಿಸು

en: enabled
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: enable
kn: ಶಕ್ತ

en: context
kn: ಸನ್ನಿವೇಶ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Register
kn: ರಿಜಿಸ್ಟರ್(ನೋಂದಾಯಿಸು)

en: Create a new user account.
kn: ಹೊಸ ಬಳಕೆದಾರರ ಖಾತೆಯನ್ನು ರಚಿಸಿ.

en: Request new password via e-mail.
kn: ಇಮೈಲ್ ಮೂಲಕ ಹೊಸ ಪಾಸ್ ವರ್ಡ್ ಪಡೆಯಿರಿ

en: Markup
kn: ಗುರುತು

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: E-mail
kn: ಈ ಮೈಲ್

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Configure content moderation.
kn: ವಿಷಯವನ್ನು ಸೌಮ್ಯಗೊಳಿಸುವಿಕೆಯನ್ನು ಸಂರಚಿಸು

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Real name
kn: ನಿಜವಾದ ಹೆಸರು

en: Email address
kn: ಮಿಂಚಂಚೆ ವಿಳಾಸ

en: Item
kn: ಅಂಶ

en: content
kn: ವಿಷಯ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Groups
kn: ಸಮೂಹಗಳು

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Replies
kn: ಮಾರುತ್ತರಗಳು

en: Last Post
kn: ಕೊನೆಯ ಪತ್ರ

en: Closed
kn: ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: yes
kn: ಹೌದು

en: Wrong username or password.
kn: ತಪ್ಪು ಬಳಕೆದಾರನ ಹೆಸರು ಅಥವ ಗುಪ್ತಪದ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Age
kn: ಪ್ರಾಯ

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Article
kn: ಬರಹ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: footer
kn: ಪಾದ ಲೇಖ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Priority
kn: ಆದ್ಯತೆ

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Home page
kn: ನೆಲೆ ಪುಟ

en: Resources
kn: ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳು

en: Project
kn: ಪರಿಯೋಜನೆ

en: Categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: Overview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: Login
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Advanced options
kn: ಮುಂದುವರೆದ ಶೇಖರಣಾ ಆಯ್ಕೆಗಳು.

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Links
kn: ಸಾಲುಗಳು

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Variable
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಬಹುದಾದ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Multiple
kn: ಅನೇಕ

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: root
kn: ಮೂಲ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Go to previous page
kn: ಹಿಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: up
kn: ಮೇಲೆ

en: Go to parent page
kn: ಮೂಲ ಬರಹ

en: Go to next page
kn: ಮುಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: header
kn: ಶಿರೋ ಲೇಖ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: username
kn: ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Font
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background
kn: ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Open
kn: ತೆರೆ

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: Main
kn: ಪ್ರಮುಖ

en: View
kn: ನೋಡು

en: Length
kn: ಉದ್ದ

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: History
kn: ಇತಿಹಾಸ

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Filename
kn: ಕಡತದಹೆಸರು

en: Refresh
kn: ಪುನಶ್ಚೇತನಗೊಳಿಸು

en: link
kn: ಸಂಪರ್ಕಕೊಂಡಿ

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: results
kn: ಫಲಿತಾಂಶ

en: search
kn: ಹುಡುಕು

en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

en: Event
kn: ಸಂದರ್ಭ(ಎವೆಂಟ್)

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Icons
kn: ಚಿಹ್ನೆಗಳು

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: Keywords
kn: ಮುಖ್ಯಶಬ್ಧಗಳು

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Statistics
kn: ಅಂಕಿಅಂಶಗಳು

en: You are not authorized to access this page.
kn: ನಿಮಗೆ ಈ ಪುಟ ನೋಡಲು ಅನುಮತಿ ಇಲ್ಲ

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: n/a
kn: ಅನ್ವಯಿಸುವುದಿಲ್ಲ

en: Upload
kn: ಅಪ್ ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: Picture
kn: ಚಿತ್ರ

en: Paths
kn: ಮಾರ್ಗಗಳು

en: Mail
kn: ಮೈಲ್

en: Before
kn: ಈ ಮೊದಲು

en: After
kn: ನಂತರ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: no
kn: ಇಲ್ಲ

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: days
kn: ದಿನಗಳು

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Access denied
kn: ನಿಲುಕಣೆಯನ್ನು ತಿರಸ್ಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: 1 hour | @count hours
kn[0]: ೧ ಗಂಟೆ
kn[1]: @count ಗಂಟೆಗಳು

en: 1 day | @count days
kn[0]: ೧ ದಿನ
kn[1]: @count ದಿನಗಳು

en: Logo
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Site name
kn: ಸೖಟಿನ ಹೆಸರು

en: Good
kn: ಉತ್ತಮ

en: Public registrations
kn: ಸಾರ್ವಜನಿಕ ನೋಂದಣಿಗಳು

en: Added
kn: ಸೇರಿಸಲಾಗಿದ್ದು

en: Not found
kn: ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Module
kn: ಘಟಕ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Extensions
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಟೆನ್ಶನ್‍ಗಳು

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: Up to date
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Selected
kn: ಆರಿಸಲಾದ

en: Your name
kn: ನಿಮ್ಮ ಹೆಸರು

en: To
kn: ಗೆ

en: Contacts
kn: ಸಂಪರ್ಕವಿಳಾಸಗಳು

en: From
kn: ಯಿಂದ

en: Delta
kn: ಡೆಲ್ಟಾ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Hostname
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Score
kn: ಅಂಕ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Signature
kn: ಸಹಿ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Poll duration
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆಯ ಅವಧಿ

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: E-mail address
kn: ಇ-ಮೈಲ್ ವಿಳಾಸ

en: Count
kn: ಲೆಕ್ಕ

en: Mode
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Centered
kn: ಮಧ್ಯಸ್ಥಿತ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: %time ago
kn: %time ಗಳ ಮೊದಲು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Processor
kn: ಸಂಸ್ಕಾರಕ

en: Up
kn: ಮೇಲೆ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: Range
kn: ವ್ಯಾಪ್ತಿ

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: Media
kn: ಮಾಧ್ಯಮ

en: Merge
kn: ವಿಲೀನಗೊಳಿಸು...

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Load
kn: ಲೋಡ್

en: End Date
kn: ಮುಕ್ತಾಯ ದಿನಾಂಕ

en: Introduction
kn: ಪರಿಚಯ

en: System
kn: ಗಣಕ

en: Model
kn: ಮಾದರಿ

en: Unlimited
kn: ಮಿತಿ ಇಲ್ಲದ

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Owner
kn: ಮಾಲಿಕ

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Calendar
kn: ದಿನಸೂಚಿ

en: Border
kn: ಅಂಚು

en: Example
kn: ಉದಾಹರಣೆ

en: Recent posts
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಬರಹಗಳು

en: Week
kn: ವಾರ

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Events
kn: ಕಾರ್ಯಕ್ರಮಗಳು

en: Now
kn: ಈಗ

en: Start date
kn: ಆರಂಭದ ದಿನಾಂಕ

en: Base
kn: ಮೂಲ

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Public Key
kn: ಸಾರ್ವಜನಿಕ ಕೀಲಿ

en: Private Key
kn: ಖಾಸಗಿ ಕೀಲಿ

en: Security
kn: ಸುರಕ್ಷತೆ

en: Note
kn: ಸೂಚನೆ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: Background color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Text color
kn: ಪಠ್ಯ ಬಣ್ಣ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Basic
kn: ಮೂಲಭೂತ

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Repeat
kn: ಮರುಕಳಿಸು

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: User login
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಲಾಗಿನ್

en: Log in
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: Destination
kn: ಗುರಿ

en: String
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್

en: External
kn: ಬಾಹ್ಯ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Both
kn: ಎರಡೂ

en: Last
kn: ಕೊನೆಯ

en: Create content
kn: ಬರಹವನ್ನು ಸೇರಿಸಿ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Ascending
kn: ಏರಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Descending
kn: ಇಳಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Down
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Recent comments
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Random
kn: ಮನಸ್ಸಿಗೆ ಬಂದಂತೆ

en: Uncategorized
kn: ಅವರ್ಗೀಕೃತ

en: Plain
kn: ಸರಳ

en: Position
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Integer
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕ

en: IP Address
kn: IP ವಿಳಾಸ

en: Pattern
kn: ವಿನ್ಯಾಸ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: false
kn: ಅಸತ್ಯ

en: true
kn: ಸತ್ಯ

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: reply
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯಿಸಿ

en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

en: Session closed for %name.
kn: %name ಹೆಸರಿಗೆ ಸೆಶನ್ ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: Street
kn: ಬೀದಿ

en: Protocol
kn: ಪ್ರೊಟೊಕಾಲ್

en: Labels
kn: ಲೇಬಲ್‌ಗಳು

en: comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Full
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Rules
kn: ನಿಯಮಗಳು

en: Full name
kn: ಪೂರ್ಣ ಹೆಸರು

en: Gender
kn: ಲಿಂಗ

en: Add User
kn: ಬಳಕೆದಾರನನ್ನು ಸೇರಿಸಿ

en: SMTP Authentication
kn: SMTP ದೃಢೀಕರಣ

en: Regular expression
kn: ಹುಡುಕು

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Some
kn: ಕೆಲವು

en: Browse
kn: ವೀಕ್ಷಿಸು

en: Root
kn: ಮೂಲ

en: Undefined
kn: ವಿವರಿಸದೆ ಇರುವ

en: normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Show
kn: ತೋರಿಸು(_w):

en: Key
kn: ಕೀಲಿ

en: File Browser
kn: ಕಡತ ವೀಕ್ಷಕ

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: to
kn: ಗೆ

en: English
kn: ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: in
kn: ಒಳಗೆ

en: Switch
kn: ಸ್ವಿಚ್

en: Delimiter
kn: ಡಿಲಿಮಿಟರ್

en: Sources
kn: ಆಕರಗಳು

en: menu
kn: ಮೆನು

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Date/Time
kn: ದಿನಾಂಕ/ಸಮಯ

en: Delay
kn: ವಿಳಂಬ

en: Search results
kn: ಶೋಧನೆಯ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Your search yielded no results
kn: ನಿಮ್ಮ ಹುಡುಕಾಟಕ್ಕೆ ಯಾವುದೇ ಫಲಿತಾಂಶ ಬರಲಿಲ್ಲ

en: Front page
kn: ಮುಖ ಪುಟ

en: Request new password
kn: ಹೊಸ ಗುರುತುಚಿಹ್ನೆ ಕೋರಿಕೆ

en: unlimited
kn: ಅನಿಯಮಿತ

en: Deleted
kn: ಅಳಿಸಲಾದ

en: Languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: Activity
kn: <b>ಚಟುವಟಿಕೆ</b>

en: First
kn: ಮೊದಲ

en: Minimum width
kn: ಕನಿಷ್ಟ ಅಗಲ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: Font size
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಗಾತ್ರ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Entity
kn: ಎಂಟಿಟಿ

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: Notice
kn: ಸೂಚನೆ

en: Unit
kn: ಘಟಕ

en: Log out
kn: ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Create new account
kn: ಹೊಸ ಖಾತೆ ತೆರೆಯಿರಿ

en: Seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳು

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Red
kn: ಕೆಂಪು

en: White
kn: ಶ್ವೇತ

en: Clean
kn: ಸ್ವಚ್ಛಗೊಳಿಸು

en: Fast
kn: ಅಂಟಿಸು(_P)

en: Not available
kn: ಲಭ್ಯವಿರುವುದಿಲ್ಲ

en: warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Site information
kn: ಸೖಟಿನ ಬಗ್ಗೆ ಮಾಹಿತಿ

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: open
kn: ತೆರೆ

en: Blogs
kn: ಬ್ಲಾಗ್ ಗಳು

en: Style
kn: ಶೈಲಿ

en: Animation speed
kn: ಅನಿಮೇಶನ್ ವೇಗ

en: Revision
kn: ಪುನರಾವಲೋಕನ:

en: Diff
kn: ಡಿಫ್

en: Session
kn: ಉಪಆವೃತ್ತಿ

en: Access Denied
kn: ನಿಲುಕನ್ನು ನಿರಾಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Missing
kn: ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Image Settings
kn: ಚಿತ್ರದ ಸಂಯೋಜನೆಗಳು

en: Installed
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

en: Scope
kn: ಸ್ಕೋಪ್

en: Last modified
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಲಾದ

en: on
kn: ನಲ್ಲಿನ

en: Plugin
kn: ಪ್ಲಗ್ಗಿನ್

en: Unset
kn: ಹೊಂದಿಸಿಲ್ಲದ್ದು

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Conflict
kn: ಭಿನ್ನಾಭಿಪ್ರಾಯ

en: Standard
kn: ಶಿಷ್ಟ

en: User name
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Authentication
kn: ದೃಢೀಕರಣ

en: MB
kn: ಎಂಬಿ

en: Purple
kn: ನೇರಳೆ

en: Diagonal
kn: ಸಂಜ್ಞೆ

en: Documents
kn: ದಸ್ತಾವೇಜುಗಳು

en: New
kn: ಹೊಸ

en: Login attempt failed for %user.
kn: %user ರವರ ಲಾಗಿನ್ ಪ್ರಯತ್ನ ವಿಫಲವಾಗಿದೆ

en: image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Basic information
kn: ಮೂಲಭೂತ ಮಾಹಿತಿ

en: Themes
kn: ಥೀಮುಗಳು

en: Minutes
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Loading...
kn: ಲೋಡ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ...

en: Privacy
kn: ಗೌಪ್ಯತೆ

en: News
kn: ಸಮಾಚಾರ

en: Review
kn: ಅವಲೋಕಿಸು

en: Default options
kn: ಡಿಫಾಲ್ಟ್ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Read only
kn: ಓದಲು ಮಾತ್ರ

en: Ok
kn: ಸರಿ

en: cancel
kn: ರದ್ದು ಮಾಡು

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಣೆಗೊಳ್ಳುತ್ತಿದೆ

en: Run
kn: ಚಲಾಯಿಸು

en: disable
kn: ಅಶಕ್ತ

en: Storage
kn: ಶೇಖರಣೆ

en: Complete
kn: ಪೂರ್ಣ

en: Timezone
kn: ಕಾಲವಲಯ

en: Selection
kn: ಆಯ್ಕೆ

en: low
kn: ಕೆಳಮಟ್ಟ

en: high
kn: ಮೇಲ್ಮಟ್ಟ

en: Enable debugging
kn: ದೋಷನಿವಾರಣೆಯನ್ನು ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Examples
kn: ಉದಾಹರಣೆಗಳು

en: Bold
kn: ಬೋಲ್ಡ್‍

en: Information
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Variables
kn: ಚರಮೌಲ್ಯ

en: Plugins
kn: ಪ್ಲಗ್‌ಇನ್‌ಗಳು

en: Authors
kn: ಲೇಖಕರು

en: Simple
kn: ಸರಳ

en: Double
kn: ಎರಡುಪಟ್ಟು

en: Translation
kn: ಅನುವಾದ

en: Blocks
kn: ಇಟ್ಟಿಗೆಗಳು

en: Menus
kn: ಮೆನುಗಳು

en: Above
kn: ಮೇಲಿನ

en: Default time zone
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ ಸಮಯ ವಲಯ

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Float
kn: ತೇಲಿಸು

en: Index
kn: ಪರಿವಿಡಿ

en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Debug
kn: ದೋಷದ ಹುಡುಕಾಟ

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Inset
kn: ಒಳಜೋಡಿಸಿದ

en: Move down
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Move up
kn: ಮೇಲಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Italic
kn: ಇಟಾಲಿಕ್

en: Hide
kn: ಅಡಗಿಸು(_H)

en: Date - newest first
kn: ದಿನಾಂಕ - ಹೊಸದು ಮೊದಲು

en: Date - oldest first
kn: ದಿನಾಂಕ - ಹಳೆಯದು ಮೊದಲು

en: Global
kn: ಜಾಗತಿಕ

en: file system
kn: ಕಡತ ವ್ಯವಸ್ಥೆ

en: Thumbnails
kn: ತಂಬ್‍ನೈಲ್‍ಗಳು

en: 20
kn: ೨೦

en: Profiles
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌ಗಳು

en: Hot topic threshold
kn: ಹಾಟ್ ಟಾಪಿಕ್ ಮಿತಿ

en: Topics per page
kn: ಪುಟವೊಂದಕ್ಕೆ ವಿಷಯಗಳು

en: Posts - most active first
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು - ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳದ್ದು ಮೊದಲಿಗೆ

en: Posts - least active first
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು - ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳದ್ದು ಮೊದಲಿಗೆ

en: Layouts
kn: ಲೇಔಟ್‍ಗಳು

en: Not configured
kn: ಸಂರಚಿತವಾಗಿರದ

en: Directories
kn: ಕಡತಕೋಶಗಳು

en: Extension
kn: ವಿಸ್ತರಣೆ

en: Server
kn: ಪರಿಚಾರಕ

en: services
kn: ಸೇವೆಗಳು

en: Services
kn: ಸೇವೆಗಳು

en: Keys
kn: ಕೀಲಿಗಳು

en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Use TLS
kn: TLS ಅನ್ನು ಬಳಸು

en: OpenSSL Functions
kn: OpenSSL ಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Expand
kn: ಹಿಗ್ಗಿಸು

en: Loading
kn: ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Execute
kn: ಕಾರ್ಯಗತಗೊಳಿಸು

en: ok
kn: ಸರಿ

en: Package
kn: ಪ್ಯಾಕೇಜ್

en: All types
kn: ಎಲ್ಲಾ ಬಗೆಗಳು

en: Telephone
kn: <b>ದೂರವಾಣಿ</b>

en: Miscellaneous
kn: ಇತರೆ

en: Graph
kn: ನಕ್ಷೆ

en: Shadow
kn: ನೆರಳು

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Book navigation
kn: ಪುಸ್ತಕ ಮಾರ್ಗದರ್ಶನ

en: Sort
kn: ವಿಂಗಡಿಸು

en: Pager
kn: ಪೇಜರ್

en: Identifier
kn: ಗುರುತುಗಾರ

en: Maximum depth
kn: ಗರಿಷ್ಟ ಆಳ

en: Close Window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Close window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: 1 year | @count years
kn[0]: ೧ ವರ್ಷ
kn[1]: @count ವರ್ಷಗಳು

en: 1 week | @count weeks
kn[0]: ೧ ವಾರ
kn[1]: @count ವಾರಗಳು

en: 1 min | @count min
kn[0]: ೧ ನಿಮಿಷ
kn[1]: @count ನಿಮಿಷಗಳು

en: 1 sec | @count sec
kn[0]: ೧ ಸೆಕೆಂಡ್
kn[1]: @count ಸೆಕೆಂಡ್ ಗಳು

en: No title
kn: ಯಾವುದೆ ಶೀರ್ಷಿಕೆ ಇಲ್ಲ

en: Columns
kn: ಕಾಲಂಗಳು

en: Local
kn: ಸ್ಥಳೀಯ

en: Panel
kn: ಫಲಕ

en: Greek
kn: ಗ್ರೀಕ್

en: Family
kn: ಕುಲ

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: No name
kn: ಹೆಸರಿಲ್ಲದ

en: Finish
kn: ಮುಗಿಸು

en: Accessibility
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Default order
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್ ಕ್ರಮ

en: Underline
kn: ಕೆಳಗೆರೆ ಎಳೆ

en: Ordered list
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಪಟ್ಟಿ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: Font family
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಪರಿವಾರ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: Case sensitive
kn: ಕೇಸ್ ಸಂವೇದಿ

en: Extract
kn: ಆಯ್ದು ತೆಗೆ

en: Default picture
kn: ಡಿಫಾಲ್ಟ್ ಚಿತ್ರ

en: Field Name
kn: ಕ್ಷೇತ್ರದ ಹೆಸರು

en: Important
kn: ಪ್ರಮುಖ

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: Target
kn: ಗುರಿ

en: Dataset
kn: ದತ್ತಾಂಶಗಳು

en: Fonts
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿಗಳು

en: Landscape
kn: ಪ್ರಕೃತಿ ದೃಶ್ಯ

en: Portrait
kn: ಭಾವಚಿತ್ರ

en: Output
kn: ಔಟ್‌ಪುಟ್

en: Please select a file.
kn: ದಯವಿಟ್ಟು ಒಂದು ಕಡತದ ಹೆಸರನ್ನು ನಮೂದಿಸು!

en: Error message
kn: ದೋಷ ಸಂದೇಶ

en: Speed
kn: ವೇಗ

en: Importing
kn: ಆಮದು ಮಾಡಿಕೊಳ್ಳಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Acronym
kn: ಸಂಕ್ಷಿಪ್ತರೂಪ

en: Debugging
kn: ದೋಷನಿವಾರಣೆ

en: Inherit
kn: ಪಾರಂಪರ್ಯವಾದ

en: Custom format
kn: ಕಸ್ಟಮ್ ನಮೂನೆ

en: Widgets
kn: ವಿಜೆಟ್

en: Warning message
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಸಂದೇಶ

en: of
kn: ನ

en: permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Properties
kn: ಗುಣಗಳು

en: Yellow
kn: ಹಳದಿ

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Light
kn: ತಿಳಿಯಾದ

en: Boolean
kn: ಬೂಲಿಯನ್

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
kn: %num ಕ್ಕಿಂತ ಹೆಚ್ಚು ಫೈಲ್ ಗಳನ್ನು ಆರಿಸುವಂತಿಲ್ಲ.

en: %filename is not an image.
kn: %filename ಎನ್ನುವುದು ಚಿತ್ರವಲ್ಲ

en: You must select at least %num files.
kn: ಕನಿಷ್ಟ %num ಫೈಲುಗಳನ್ನು ಆರಿಸಿ

en: Tips
kn: ಸಲಹೆಗಳು

en: Expression
kn: ಎಕ್ಸ್‍ಪ್ರೆಶನ್

en: Masquerading
kn: ಛದ್ಮವೇಷಗೊಳಿಕೆ

en: Credentials
kn: ಪರಿಚಯಪತ್ರಗಳು

en: Toolbar
kn: ಉಪಕರಣ ಪಟ್ಟಿ

en: Troubleshooting
kn: ತೊಂದರೆಪರಿಹಾರ

en: Primary
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ

en: The size of the file.
kn: ಕಡತದ ಗಾತ್ರ.

en: Lines:
kn: ಸಾಲುಗಳು:

en: Slash
kn: ಅಡ್ಡಗೆರೆ(ಸ್ಲ್ಯಾಶ್)

en: No description
kn: ಯಾವುದೆ ವಿವರಣೆ ಇಲ್ಲ

en: above
kn: ಮೇಲೆ

en: below
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ

en: Overwrite
kn: ತಿದ್ದಿಬರೆ

en: Password quality:
kn: ಗುಪ್ತಪದದ ಗುಣಮಟ್ಟ:

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
kn: ನಿಮ್ಮ ಪಾಸ್ ವರ್ಡನ್ನು ಬದಲಿಸಲು ಹೊಸ ಪಾಸ್ ವರ್ಡನ್ನು  ಎರಡೂ ಚೌಕಗಳಲ್ಲಿ ತುಂಬಿ.

en: Broken
kn: ತುಂಡಾದ

en: Invalid
kn: ಅಮಾನ್ಯ

en: Poll
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆ

en: The mime type of the file.
kn: ಕಡತದ mime ಬಗೆ.

en: Checking...
kn: ಪರಿಶೀಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ...

en: Array
kn: ವ್ಯೂಹ(Array)

en: Delete selected items
kn: ಆಯ್ದ ಅಂಶಗಳನ್ನು ಅಳಿಸು

en: Script
kn: ಸ್ಕ್ರಿಪ್ಟ್

en: Resource
kn: ಸಂಪನ್ಮೂಲಗಳು

en: XML file
kn: XML ಕಡತ

en: Latin
kn: ಲ್ಯಾಟಿನ್

en: Vietnamese
kn: ವಿಯಟ್ನಾಮೀಸ್

en: Notes:
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು:

en: Date and time
kn: ಸಮಯ ಮತ್ತು ದಿನಾಂಕ

en: Picture support
kn: ಚಿತ್ರ ಸವಲತ್ತು

en: Picture guidelines
kn: ಚಿತ್ರಗಳ ಬಗ್ಗೆ ಮರ್ಗದರ್ಶನ

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
kn: ನಿಮ್ಮ ಈ ಮೈಲ್ ವಿಳಾಸಕ್ಕೆ ಸೂಚನೆಗಳನ್ನು ಕಳಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Item ID
kn: ಅಂಶ ಐಡಿ

en: access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: , and
kn: , ಹಾಗು

en: Number of pages
kn: ಪುಟಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Page bottom
kn: ಪುಟದ ಕೆಳಗೆ

en: Move right
kn: ಬಲಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Move left
kn: ಎಡಕ್ಕೆ ನಡೆಸು

en: Connection Type
kn: ಸಂಪರ್ಕದ ಬಗೆ

en: Network
kn: ಜಾಲಬಂಧ

en: Progress
kn: ಪ್ರಗತಿ

en: features
kn: ಲಕ್ಷಣಗಳು

en: Upgrade
kn: ಅಪ್‍ಗ್ರೇಡ್ ಮಾಡು

en: [none]
kn: [ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ]

en: Invalid address
kn: ಸರಿಯಲ್ಲದ ವಿಳಾಸ

en: Match case
kn: ಅಕ್ಷರಡ ಕೇಸನ್ನು ಹೊಂದಿಸು

en: Fair
kn: ಸುಮಾರಾಗಿದೆ

en: Basic page
kn: ಮೂಲ ಪುಟ

en: Fixed width
kn: ಅಗಲವು ಸ್ಥಿರವಾಗಿದೆ

en: Terms added: %terms
kn: ಶರ್ತಗಳನ್ನು ಸೇರಿಸಿದೆ:%terms

en: Collapse
kn: ಕುಸಿಯು/ಕುಗ್ಗಿಸು

en: Current password
kn: ಈಗಿನ ಗುಪ್ತಪದ(ಪಾಸ್ವರ್ಡ್)
