Mollom (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (129 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Next
sv: Nästa

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Links
sv: Länkar

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: User registration form
sv: Formulär för användarregistering

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: Settings
sv: Inställningar

en: Save
sv: Spara

en: Add
sv: Lägg till

en: Statistics
sv: Statistik

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Comment
sv: Kommentar

en: Blacklists
sv: Svartlistningar

en: Form
sv: Formulär

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Context
sv: Sammanhang

en: contains
sv: innehåller

en: Matches
sv: Matcher

en: Public key
sv: Offentlig nyckel

en: Mollom is a web service that helps you manage your community.
sv: Mollom är en webbservice som hjälper dig att hantera din nätgemenskap.

en: Report as inappropriate: @link
sv: Rapportera som olämplig: @link

en: Report as inappropriate
sv: Rapportera som olämplig

en: Private key
sv: Privat nyckel

en: Word verification
sv: Verifikation av ord

en: All fields
sv: Alla fält

en: Site-wide contact form
sv: Formulär för webbplatsen kontaktformulär

en: - Any -
sv: - Alla -

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
sv: Att tillåta användare att reagera, delta och bidra, och samtidigt hålla din webbplats innehåll under kontroll kan vara en stor utmaning. Mollom är en webbservice som hjälper dig indentifiera innehållets kvalitét, men ännu viktigare, hjälper dig stoppa spam. När moderationen av innehåll blir enklare har du mer tid och energi att interagera med din nätgemenskap. Mer information om Mollom finns tillgänglig på <a href="@mollom-website">Molloms webbplats</a> eller i <a href="@mollom-faq">Molloms FAQ</a>.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
sv: Mollom kan användas för att blockera all sorts spam som mottagits på dina skyddade formulär. Varje formulär kan anges till en av följande alternativ:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
sv: <strong>Textanalys och backup av CAPTCHA</strong>: Mollom analyserar datan som skickas genom formuläret och presenterar en utmaning i form av CAPTCHA om det behövs. Detta alternativ rekommenderas starkt eftersom det till fullo drar nytta av Molloms service för motverkande av spam för att kategorisera dina inlägg som "ham" (inte spam) och spam.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
sv: <strong>Enbart CAPTCHA</strong>: formulärets data sänds inte till Mollom för analys, och en utmaning i form av CAPTCHA visas alltid via fjärrvärd. Detta alternativ är användbart om du alltid vill visa en CAPTCHA eller vill skicka mindre data till Molloms nätverk. Observera: formulär som visas med en CAPTCHA buffras aldrig, därför kan prestandan reduceras om en CAPTCHA alltid skall visas.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
sv: Spamfiltret som är installerat på den här webbplatsen är för närvarande inte tillgängligt. I enighet med webbplatsens policy kan vi inte acceptera nya inlägg innan problemen är lösta. Var vänlig försök skicka formuläret igen om ett par minuter.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
sv: Ditt inlägg har utlöst spamfiltret och kommer inte att accepteras.

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
sv: Rapporter och användningsstatistik för modulen Mollom.

en: Report to Mollom
sv: Rapportera till Mollom

en: Protection mode
sv: Skyddsläge

en: Unprotect
sv: Ta bort skydd

en: Add form
sv: Lägg till formulär

en: All available forms are protected already.
sv: Alla tillgängliga formulär skyddas redan.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
sv: Är du säker på att du vill ta bort skyddet på detta formulär?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
sv: Mollom kommer inte längre skydda detta formulär mot spam.

en: Profanity
sv: Svordom

en: Unwanted
sv: Oönskat

en: An error occurred upon trying to add the text to the blacklist.
sv: Ett fel uppstod vid försök att lägga till texten till svartlistningen.

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
sv: Ett fel inträffade vid försök att ta bort inlägget från svartlistningen.

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
sv: För att använda Mollom behöver du både en offentlig och privat nyckel. För att erhålla dina nycklar, <a href="@mollom-login-url">registrera och logga in på mollom.com</a>, och <a href="@mollom-manager-add-url">skapa en prenumeration</a> för din webbplats. När du har skapat en prenumeration, kopiera dina privata och offentliga nycklar från <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> till inmatningsformuläret nedan, därefter är du redo att köra.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
sv: Länka till Molloms integritetspolicy på formulär som skyddas av textanalys.

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
sv: Är du säker på att du vill radera och rapportera innehållet som olämpligt?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
sv: Innehållet rapporterades som olämpligt.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
sv: Genom att skicka in detta formulär accepterar du <a href="@privacy-policy-url">Molloms integritetspolicy</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
sv: Skriv in tecknen som visas i bilden ovan. Om du inte kan läsa dem, skicka formuläret så kommer en ny bild att genereras. Ej skiftlägeskänsligt.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
sv: Var vänlig fyll i ordbekräftelsen nedan för att slutföra detta formulär.

en: @name form
sv: @name formulär

en: User password request form
sv: Formulär för begäran om nytt lösenord

en: Unprotect form
sv: Ej skyddat formulär

en: Configure Mollom keys and global settings.
sv: Konfigurera nycklar till Mollom och övergripande inställningar.

en: Mollom statistics
sv: Statistik för Mollom

en: Network error
sv: Nätverksfel

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
sv: Mollom-servrarna kunde inte kontaktas. Försäkra att din webbserver kan göra utgående HTTP-anrop.

en: Protects forms against spam.
sv: Skyddar formulär mot spam.

en: Mollom blacklist
sv: Molloms svartlistning

en: The entry was added to the blacklist.
sv: Inlägget lades till i svartlistningen.

en: Are you sure you want to delete %text from the blacklist?
sv: Är du säker på att du vill radera %text från svartlistningen?

en: The entry was removed from the blacklist.
sv: Inlägget togs bort från svartlistningen.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
sv: Mollom spärrar automatiskt ovälkommet innehåll och lär sig från alla bidragande webbplatser för att förbättra sin filtrering. Ovanpå automatisk filtrering kan du ange en anpassad svart lista.

en: Mollom's filters are shared and trained globally over all participating sites. Due to this, unwanted content might still be accepted on your site, even after sending feedback to Mollom. By using the site-specific blacklist, the filters can be customized to your specific needs. Each entry specifies a reason for why it has been blacklisted, which further helps in improving Mollom's automated filtering.
sv: Molloms filter delas och tränas globalt över alla deltagande webbplatser. På grund av detta kan oönskat innehåll fortfarande accepteras på din webbplats, även efter att ha sänt feedback till Mollom. Genom att använda webbplatsens specifika svarta lista, kan filtren anpassas till dina specifika behov. Varje inlägg anger en orsak till varför det har svartlistats, vilket ytterligare bidrar till att förbättra Mollom automatiska filtrering.

en: All blacklist entries are applied to a context: the entire submitted post, or only links in the post. When limiting the context to links, both the link URL and the link text is taken into account.
sv: Alla svartlistade inlägg läggs till i ett sammanhang: hela inlägget, eller enbart länkar till inlägget. Vid begränsning av sammanhang till länkar kommer både länkens URL och länktexten att tas med.

en: If a blacklist entry contains multiple words, various combinations will be matched. For example, when adding "<code>replica&nbsp;watches</code>" limited to links, the following links will be blocked:
sv: Om ett svartlistat inlägg innehåller flera ord, kommer olika kombinationer att matchas. Till exempel, när du lägger till "<code>replika&nbsp;klockor</code>" begränsade till länkar kommer följande länkar att spärras:

en: Bypass Mollom protection on forms
sv: Kringgå skydd via Mollom på formulär

en: Do no report
sv: Rapportera inte

en: Spam, unsolicited advertising
sv: Spam, oönskad reklam

en: Obscene, violent, profane
sv: Obscent, våldsamt, svordom

en: Low-quality
sv: Lågkvalitativ

en: Unwanted, taunting, off-topic
sv: Oönskat, hånfullt, ämnesavvikande

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
sv: Genom att skicka feedback till <a href="@mollom-url">Mollom</a> förbättras den automatiska moderationen av nya inlägg.

en: Configure %form-title protection
sv: Konfigurera skydd för %form-title

en: Text analysis
sv: Textanalys

en: Analyze text for
sv: Analysera text för

en: Text fields to analyze
sv: Textfält att analysera

en: At least one text analysis check is required.
sv: Åtminstone en textanalys krävs.

en: At least one field is required for text analysis.
sv: Åtminstone ett fält krävs för textanalys.

en: The form protection has been added.
sv: Formulärsskyddet har lagts till.

en: The form protection has been updated.
sv: Formulärsskyddet har uppdaterats.

en: Access keys
sv: Åtkomstnycklar

en: Used to uniquely identify you.
sv: Används för att unikt identifiera dig.

en: Used to prevent someone else from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
sv: Används för att hindra någon annan från att kapa dina anrop. På samma sätt som med lösenord skall det aldrig delas med någon annan.

en: Block all form submissions
sv: Spärra alla formulärinlägg

en: Accept all form submissions
sv: Godkänn alla formulärinlägg

en: Enable testing mode
sv: Aktivera testläge

en: Submitting "ham", "unsure", or "spam" on a protected form will trigger the corresponding behavior, and similarly, word verifications will only respond to "correct" and "incorrect", instead of the actual characters asked for. This option should be disabled in production environments.
sv: Läggs "ham", "osäkert" eller "spam" in på ett skyddat formulär kommer det att lösa ut det motsvarande beteendet. Och på samma sätt kommer ordbekräftelser enbart att svara till "korrekt" och "ej korrekt" istället för de faktiska efterfrågade tecknen. Det här alternativet bör inaktiveras i produktionsmiljöer.

en: All listed forms below are protected by Mollom, unless users are able to <a href="@permissions-url">bypass Mollom's protection</a>.
sv: Alla formulär listade nedan skyddas av Mollom, såvida inte användare kan <a href="@permissions-url">kringå Molloms skydd</a>.

en: You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
sv: Du kan <a href="@add-form-url">lägga till ett formulär</a> att skydda, konfigurera redan skyddade eller ta bort skydd.

en: Data is processed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
sv: Data behandlas och lagras som det förklarats i vår <a href="@mollom-privacy">Privat policy för webbservice</a>. Det är din skyldighet att erbjuda nödvändiga anteckningar och erhålla lämpligt medgivande vad gäller Molloms användande av era data. För mer information, se <a href="@mollom-works">Hur Mollom fungerar</a> och <a href="@mollom-faq">Molloms FAQ</a>.

en: The blacklist is optional. There is no whitelist, i.e., if a blacklist entry is matched in a post, it overrides any other filter result and the post will not be accepted. Blacklisting potentially ambiguous words should be avoided.
sv: Den svarta listan är valfri. Det finns ingen vit lista. Till exempel om ett svartlistat inlägg stämmer överens med ett inlägg åsidosätter det alla andra filtreringsresultat och inlägget kommer inte att godkännas. Svartlistning av potentiellt tvetydiga ord bör undvikas

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to disable it.
sv: Besök sidane <a href="@settings-url">Inställningar för Mollom</a> för att inaktivera det.

en: Mollom testing mode is still enabled. !admin-message
sv: Molloms testläge är fortfarande aktiverat. !admin-message

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
sv: Ordbekräftelsen var felaktigt ifylld. Var vänlig fyll i den nya ordbekräftelsen och försök igen.

en: Mollom CAPTCHA or privacy policy link
sv: Länk för privat policy eller CAPTCHA för Mollom

en: verify using image
sv: verifiera genom att använda bild

en: Type the characters you see in this picture.
sv: Skriv in tecknen som visas i bilden.

en: verify using audio
sv: verifiera genom att använda ljud

en: Configure blacklists.
sv: Konfigurera svartlistningar.

en: Configure spam blacklist entries.
sv: Konfigurera svartlistade spaminlägg.

en: Configure profanity blacklist entries.
sv: Konfigurera svartlistade svordomsinlägg.

en: Configure unwanted blacklist entries.
sv: Konfigurera ovälkomna svartlistade inlägg.

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to configure your keys.
sv: Besäk sidan <a href="@settings">Inställningar för Mollom</a> för att konfigurera dina nycklar.

en: The Mollom API keys are not configured yet. !admin-message
sv: API-nyckeln för Mollom är inte konfigurerad ännu. !admin-message

en: The configured Mollom API keys are invalid. !admin-message
sv: Den konfigurerade API-nyckeln för Mollom är inte giltig. !admin-message

en: discard
sv: förkasta

en: retain
sv: bevara

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
sv: Skyddet undantas för användare som har någon av följande behörigheter: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
sv: När textanalysen identifierar spam

en: Automatically discard the post
sv: Förkasta inlägget automatiskt

en: Retain the post for manual moderation
sv: Behåll inlägget för manuell moderering

en: The form protection has been removed.
sv: Formulärsskyddet har tagits bort.

en: exact
sv: exakt

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
sv: Molloms servrar bekräftade dina nycklar. Tjänsterna fungerar korrekt.

en: When Mollom is down or unreachable
sv: När Molloms servrar är offline eller inte går att nå

en: In case the Mollom services are unreachable, no text analysis can be performed and no CAPTCHAs can be generated. Subscribers to <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> receive access to <a href="@sla-url">Mollom's high-availability backend infrastructure</a>, not available to free users, reducing potential downtime.
sv: Om Molloms tjänster inte är tillgängliga kommer ingen textanalys att kunna genomföras och ingen CAPTCHA kan genereras. Lägg till prenumeration på <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a>få åtkomst till<a href="@sla-url"> Molloms högtillgängliga reservinfrastruktur</a>, som inte är tillgängligt för fria användare.

en: Displays a link to the recommended <a href="@privacy-policy-url">privacy policy on mollom.com</a> on all forms that are protected via <a href="@help-url">textual analysis</a>. When disabling this option, you are required to inform visitors about data privacy through other means, as stated in the <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a>.
sv: Visa en länk till den rekommenderade <a href="@privacy-policy-url">integritetspolicyn på mollom.com</a> på alla formulär som skyddas via <a href="@help-url">textanalys</a>. Vid inaktivering av detta alternativ, måste du på något annat sätt informera besökare om policyn, som det står beskrivet i <a href="@terms-of-service-url">villkor för tjänsten</a>.

en: Invalid form values. Your submission will not be accepted.
sv: Ogiltigt formulärsvärde. Ditt inlägg kommer inte att godkännas.
