MoneySuite (7.x-10.0) - en to ja translation catalogue (502 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Item
ja: 項目

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Currency
ja: 通貨

en: Action
ja: アクション

en: Quantity
ja: 数量

en: Purchased
ja: 購入

en: Download
ja: ダウンロード

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Test
ja: テスト

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Default
ja: デフォルト

en: Background Color
ja: 背景色

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: History
ja: 履歴

en: Filename
ja: ファイル名

en: Notes
ja: ノート

en: Text
ja: テキスト

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Total
ja: 合計

en: #
ja: No.

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Activated
ja: アクティベート

en: All
ja: すべて

en: days
ja: 日

en: Active
ja: アクティブ

en: Done
ja: 完了

en: Year
ja: 年

en: Page
ja: ページ

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Module
ja: モジュール

en: Never
ja: なし

en: You must enter a valid e-mail address.
ja: 有効なメールアドレスを入力する必要があります。

en: From
ja: 送信元

en: Signature
ja: 署名

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Mode
ja: モード

en: Items
ja: アイテム

en: Node Title
ja: ノードタイトル

en: Date Created
ja: 作成日

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: 1 day
ja: 1日

en: Card Type
ja: カードタイプ

en: Card Number
ja: カード番号

en: Start Date
ja: 開始日

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Qty
ja: 数量

en: Price
ja: 価格

en: End Date
ja: 終了日

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Phone
ja: 電話番号

en: Fax
ja: FAX

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Send
ja: 送信

en: Desc
ja: 降順

en: Invoice
ja: 請求書

en: Code
ja: コード

en: Stock
ja: 在庫

en: Owner
ja: 所有者

en: Payment
ja: 決済

en: Payments
ja: 決済

en: Members
ja: メンバー

en: Method
ja: メソッド

en: Day
ja: 日

en: here
ja: こちら

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Note
ja: 注意

en: Other
ja: その他

en: Backup
ja: バックアップ

en: General Settings
ja: 基本設定

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Deny
ja: 拒否

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Sent
ja: 送信済み

en: months
ja: 月

en: Valid until
ja: 正確になるまで

en: Destination
ja: 行き先

en: Class
ja: クラス

en: Users
ja: ユーザー

en: Referrer
ja: リファラ

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Clone
ja: 複製

en: Optional
ja: 任意

en: Order
ja: オーダー

en: Random
ja: ランダム

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Pattern
ja: パターン

en: Template
ja: テンプレート

en: Level
ja: レベル

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Duration
ja: 期間

en: Weeks
ja: 週

en: 1 Month
ja: 1ヶ月

en: 3 Months
ja: 3ヶ月

en: 6 Months
ja: 6ヶ月

en: 1 Year
ja: 1年

en: Server settings
ja: サーバーの設定

en: Last Name
ja: 姓

en: Street
ja: 番地

en: City
ja: 市区町村

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Rules
ja: ルール

en: Modified
ja: 変更済み

en: Hidden
ja: 非表示

en: Approved
ja: 承認済み

en: Pending
ja: 処理待ち

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: Italian
ja: イタリア語

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Date/Time
ja: 日時

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Accepted
ja: 承認済み

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Display name
ja: 表示名

en: day
ja: 日

en: Default Display
ja: デフォルト表示

en: Entity
ja: エンティティ

en: None.
ja: なし

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Unit
ja: 単位

en: Days
ja: 日

en: Hours
ja: 時

en: Production
ja: 運用中

en: Taxes
ja: 税

en: Match
ja: 一致

en: Criteria
ja: 基準

en: Installed
ja: インストール済み

en: Scope
ja: スコープ

en: Cart
ja: カート

en: Coupons
ja: クーポン

en: Delete coupon
ja: クーポンを削除

en: Discount
ja: 割引

en: Donation
ja: 寄付

en: Day(s)
ja: 日

en: Week(s)
ja: 週

en: Year(s)
ja: 年

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Payment method
ja: 決済方法

en: Balance
ja: 残高

en: Completed
ja: 完了

en: Failed
ja: 失敗

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Products
ja: 商品

en: Shippable
ja: 配送可能

en: Total:
ja: 合計:

en: Orders
ja: 注文

en: Add to Cart
ja: カートへ入れる

en: User name
ja: ユーザー名

en: Credit
ja: 現金

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Live
ja: ライブ

en: Delete File
ja: ファイルの削除

en: Storage
ja: ストレージ

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Approval queue
ja: 承認キュー

en: Yearly
ja: 年毎

en: Publish
ja: 掲載

en: years
ja: 年

en: weeks
ja: 週

en: 1 week
ja: 1週間

en: Order ID
ja: 注文ID

en: !points Balance
ja: !pointsの収支

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ja: 支払い中にエラーが発生しました。ご注文が確定したかを確認するには私たちへご連絡下さい。

en: A payment has been accepted.
ja: お支払いは承認されました。

en: Server
ja: サーバー

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Usage
ja: 使用方法

en: Set
ja: セット

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Addresses
ja: 住所

en: Zip
ja: ZIP圧縮

en: Order #
ja: 注文番号

en: Subscriber
ja: 配信者

en: Offset
ja: オフセット

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: German
ja: ドイツ語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Print
ja: 印刷

en: Account
ja: アカウント

en: Transaction mode
ja: 取引モード

en: Sandbox
ja: サンドボックス

en: Authorization
ja: 承認

en: Modify
ja: 修正

en: Reports
ja: レポート

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Revenue
ja: 売り上げ

en: Submit Order
ja: ご注文の確定

en: I agree
ja: 承諾します

en: Started
ja: 開始済

en: Not checked
ja: 確認できない

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: Shipping Address:
ja: 配送先住所:

en: Order #:
ja: 注文番号:

en: Merchant ID
ja: マーチャントID

en: Signup
ja: サインアップ

en: Enter
ja: 入力

en: No response
ja: 応答がない

en: Order complete
ja: 注文完了

en: Continue Shopping
ja: 買い物を続ける

en: Generate
ja: 生成する

en: Tax
ja: 税

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Email Settings
ja: メールの設定

en: API Login ID and Transaction Key
ja: APIログインIDと取引キー

en: API Login ID
ja: APIログインID

en: Transaction Key
ja: 取引キー

en: AIM settings
ja: AIM設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
ja: これらの設定は取引を提供しないカード用のAuthorize.Net AIMのお支払い方法に関連します。

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
ja: https://test.authorize.net 経由でログインする場合、開発者テストアカウントを指定してください。<br/>実際の取引を処理する準備が整ったとき、ライブ取引に変更してください。

en: Live transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのライブ取引

en: Test transactions in a live account
ja: ライブアカウントでのテスト取引

en: Developer test account transactions
ja: 開発者テストアカウント取引

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
ja: あなたのアカウント設定に基づいた領収証をお客様にメール送信するようにAuthorize.netに伝えます。

en: ARB settings
ja: ARB設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
ja: これらの設定はAuthorize.Net 定期支払い請求サービスに関連します。

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
ja: お客様のアカウントに https://test.authorize.net 経由でログインする場合、開発モードを指定してください。<br />実際の定期支払い処理を開始する準備ができている時、運用中モードに変更してください。

en: Developer test
ja: 開発者テスト

en: MD5 Hash
ja: MD5ハッシュ

en: CIM settings
ja: CIM設定

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
ja: これらの設定はAuthorize.Net Customer Information Managementサービスに関連します。

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
ja: 後で使用するためにセキュリティー格納CC情報にCIMプロフィールを常に生成します。

en: Type: @type<br />ID: @id
ja: タイプ: @type<br />ID: @id

en: Service not supported by issuer
ja: ザービスが発行機関によりサポートされていません

en: Address information is unavailable
ja: 住所情報が利用不可です

en: Not Processed
ja: 処理できません

en: Void
ja: 無効

en: CVV
ja: CVV番号

en: Unit of time
ja: 時間の単位

en: Expiration Month
ja: 期限切れ月

en: Expiration Year
ja: 期限切れ年

en: Are you sure you want to delete this payment?
ja: この決済を本当に削除しますか？

en: Review order
ja: 注文を確認

en: Review payment
ja: お支払い内容の確認

en: Submit order
ja: 注文を送信

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
ja: PayPal - ショップに決済情報を残さず決済ができる、便利で安全なクレジット決済です

en: PayPal Website Payments Standard
ja: PayPalウェブサイト決済スタンダード

en: API server
ja: APIサーバー

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
ja: テストのためのSandboxのアカウントを登録し、使用します。

en: API credentials
ja: API認証情報

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
ja: 証明取得に関する情報の !link です。API署名を取得する必要があります。すでにAPI証明を要求している場合、あなたのPayPalのプロファイルのAPIアクセスセクションの下で設定を確認できます。

en: API username
ja: APIユーザー名

en: API password
ja: APIパスワード

en: PayPal transaction ID: @transactionid
ja: PayPal取引ID： @transactionid

en: Payment action
ja: お支払いのアクション

en: You have denied the customer's payment.
ja: お客様のお支払いを拒否しました。

en: The authorization has failed and cannot be captured.
ja: 認証は失敗し、取得できませんでした。

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
ja: お客様の銀行口座からのお支払いの試みは失敗しました。

en: Payment is pending at PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalで保留中です: @reason

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
ja: お支払いはPayPalにより返金されました: @reason

en: The authorization has been voided.
ja: 認証は禁止されました。

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
ja: あなたのPayPalでのお支払いにエラーが発生しました。ショッピングカートを再確認し、再度お試し下さい。

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
ja: お客様のご注文は、下の'注文確定'ボタンがクリックされるまでは完了しません。お客様のPayPalアカウントは1回ご注文することで上に表示された金額を請求されます。1回のお支払いが完了すると確認メッセージが表示されます。

en: All the address information matched.
ja: 全ての住所情報が一致しました。

en: None of the address information matched; transaction declined.
ja: 一致した住所情報がありませんでした: トランザクションが切断されました。

en: Part of the address information matched.
ja: 住所情報の一部が一致しました。

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
ja: 販売者はAVS情報を提供していません。処理できません。

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
ja: 住所が確認できないか、または取得者が応答しませんでした。サービスは利用不能です。

en: No AVS response was obtained.
ja: AVS応答が取得できませんでした。

en: Address matched; postal code did not
ja: 一致した住所:郵便番号が不一致

en: Nothing matched; transaction declined
ja: 何も一致しなかった: トランザクションが切断されました

en: Address and postal code matched
ja: 住所と郵便番号が一致しました

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
ja: MOTOトランザクションには許可されていません: トランザクションが切断されました

en: Global unavailable
ja: 世界的に利用不可

en: International unavailable
ja: 国際的に利用不可

en: Postal code matched; address did not
ja: 郵便番号の一致: 住所が不一致

en: Retry for validation
ja: 検証の再試行

en: Service not supported
ja: サービスはサポートしていません

en: An unknown error occurred.
ja: 未知のエラーが発生しました。

en: Matched
ja: 一致

en: No match
ja: 不一致

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
ja: 販売者はCVV2コード処理を実装されていません。

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
ja: 販売者はCVV2がカードを提供しないことを示されます。

en: Service not available
ja: サービスは利用不可

en: Unkown error
ja: 未知のエラー

en: Not processed
ja: 処理されない

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
ja: お客様はあなたの住所設定毎に確認された配送先住所を含みませんでした。

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
ja: あなたの認証設定毎の代金の取得をするため待機中です。

en: eCheck has not yet cleared.
ja: eCheckはまだクリアーできていません。

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの国際的な支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
ja: あなたのアカウント概要からのこの通貨での支払いを手動で受け入れるかあるいは拒否する必要があります。

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
ja: あなたのメールアドレスは登録されていないか確認されていません。

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
ja: クレジットカード払いを受け取るには法人あるいはプレミアステータスにあなたのアカウントを更新する必要があります。

en: You must verify your account before you can accept this payment.
ja: このお支払いを受け入れる前にあなたのアカウントを確認する必要があります。

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
ja: 不明な理由: より詳しい情報はPayPalカスタマーサービスへ連絡して下さい。

en: The customer has initiated a chargeback.
ja: お客様の払い戻しを開始しています。

en: The customer triggered a money-back guarantee.
ja: お客様に返金を保証するトリガです。

en: The customer filed a complaint about the transaction.
ja: お客様がトランザクションに関する苦情を提出しました。

en: You gave the customer a refund.
ja: お客様に払い戻しをしました。

en: Apply to order
ja: 注文に追加

en: Delete option
ja: オプションの削除

en: Cart settings
ja: カートの設定

en: Hide block if cart is empty.
ja: カートが空の場合にブロックを非表示。

en: Minimum order subtotal
ja: 最低注文小計

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
ja: 購入手続きへ進むのに最低限必要なカートの小計を指定します（任意）。

en: Anonymous cart duration
ja: 匿名ユーザーのカートの持続時間

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
ja: ログイン<strong>していない</strong>顧客のカートに、商品があり続ける時間の長さを設定してください。

en: Minute(s)
ja: 分

en: Hour(s)
ja: 時間

en: Authenticated cart duration
ja: 登録ユーザーのカートの持続時間

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
ja: ログイン<strong>済み</strong>の顧客のカートに、商品があり続ける時間の長さを設定してください。

en: View your purchased files.
ja: 購入したファイルを表示します。

en: File downloads
ja: ファイルダウンロード

en: File Downloads
ja: ファイルダウンロード

en: expires on @date
ja: @date に有効期限が切れます

en: No downloads found
ja: ダウンロードが見つかりません。

en: The IP address %ip
ja: IPアドレス %IP

en: Notified
ja: 通知

en: Search using date range.
ja: 日付の範囲を指定して検索する

en: Purchasing Information:
ja: 購入情報:

en: E-mail Address:
ja: メールアドレス:

en: Billing Address:
ja: 請求先住所:

en: Billing Phone:
ja: 請求先電話番号:

en: Shipping Phone:
ja: 配送先電話番号:

en: Order Grand Total:
ja: 注文合計金額:

en: Payment Method:
ja: 決済方法:

en: Order Summary:
ja: 注文概要:

en: Street address 1
ja: 番地1

en: Street address 2
ja: 番地2

en: You must enter a positive number.
ja: 正（＋）の数を入力する必要があります。

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Bundle
ja: バンドル

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Authorize.net requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ja: Authorize.netはPHPの<a href='!curl_url'>cURL</a>ライブラリーが必要です。

en: view order
ja: 注文を表示

en: Your PayPal payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
ja: お客様のPayPalでのお支払いはキャンセルされました。お気軽にショッピングを続けていただくか、お手伝いのため私どもまでお問い合わせ下さい。

en: Error message from PayPal:<br />@message
ja: PayPalからのエラーメッセージ:<br />@message

en: PayPal WPP requires the PHP <a href='!curl_url'>cURL</a> library.
ja: PayPal WPPはPHPの<a href='!curl_url'>cURL</a>ライブラリーが必要です。

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
ja: ダウンロードが完了した時、もう一度ダウンロードするには、ページを再読込する必要があります。(権限が必要です)

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
ja: ファイルのダウンロードには、ダウンロード加速機能またはまたは、ダウンロードして自分自身をロックアウトする可能性のある機能を使用しないでください。

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: click here
ja: ここをクリック

en: Product Details
ja: 製品詳細

en: Account ID
ja: アカウント ID

en: Internal ID
ja: 内部ID

en: Discount type
ja: 割引タイプ

en: 7 Days
ja: 7日

en: 15 Days
ja: 15日

en: 30 Days
ja: 30日

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Block Content
ja: ブロックコンテンツ

en: Faeroese
ja: フェロー語

en: Make sticky
ja: リスト上部へ固定する

en: The name of the product.
ja: 商品名

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Coupon Settings
ja: クーポンの設定

en: Discount value
ja: 割引額

en: Enter values without symbols, for 15%, enter "15" and choose Percentage as the discount type.
ja: 15%なら"15"とシンボル抜きの値を入力し、割引タイプとしてパーセンテージを選んで下さい。

en: Minimum order limit
ja: 最小注文額

en: A minimum order total that applies to the coupon, or 0 for no minimum order limit.
ja: クーポンへ適用する最小注文額です。無制限であれば0にして下さい。

en: Coupon name
ja: クーポン名

en: Active coupons
ja: アクティブなクーポン

en: View active coupons.
ja: アクティブなクーポンを表示します。

en: Inactive coupons
ja: 非アクティブなクーポン

en: View inactive coupons.
ja: 非アクティブなクーポンを表示します。

en: Add new coupon
ja: クーポンを追加

en: Add a new coupon.
ja: クーポンを追加します。

en: Edit coupon
ja: クーポンの編集

en: Edit an existing coupon.
ja: 既存のクーポンを編集します。

en: Delete a coupon.
ja: クーポンを削除します。

en: Coupon codes cannot be changed once they have been used in an order.
ja: コーポンコードは一度注文に使用すると変更できません。

en: Expiry date
ja: 有効期限

en: Check to enable the coupon, uncheck to disable the coupon.
ja: クーポンを有効にするにはチェックし、無効にするにはオフにして下さい。

en: Maximum number of redemptions (per code)
ja: (コード毎の)買い戻し最大額

en: Enter the maximum number of times each code for this coupon can be used, or 0 for unlimited.
ja: このクーポンが使用できるコード毎に最大回数を入力して下さい。0は無制限です。

en: Maximum number of redemptions (per user)
ja: (ユーザー毎の)最大利用回数

en: Enter the maximum number of times this coupon can be used by a single user, or 0 for unlimited.
ja: 一人ユーザーにより使用できるこのクーポンの最大回数を入力して下さい。0は無制限です。

en: User restrictions
ja: ユーザーの限定

en: Enter one or more user names and/or "anonymous users" below to make this coupon valid only for those users.
ja: これらのユーザーにこのクーポンを限定するため、1つまたは複数のユーザー名かつ/または"anonymous users"を下で入力します。

en: Role restrictions
ja: 役割の限定

en: Enter one or more role names below to make this coupon valid only for users with those roles.
ja: これらの役割にこのクーポンを限定するため、1つまたは複数の役割名を下で入力します。

en: Coupon code already used by %name.
ja: クーポンコードは %name さんが既に使いました。

en: Coupon %name has been created.
ja: クーポン %name が生成されました。

en: Coupon %name has been updated.
ja: クーポン %name が更新されました。

en: Are you sure you want to delete coupon %name with code %code?
ja: コード %code のクーポン %name を本当に削除しますか?

en: This action cannot be undone. Deleting this coupon will remove all records of past uses as well.
ja: この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。このクーポンの削除は、過去のユーザーの全ての記録も同様に削除します。

en: Coupon %name has been deleted.
ja: クーポン %name が削除されました。

en: This coupon code is invalid or has expired.
ja: このクーポンコードは無効か、有効期限が切れています。

en: This coupon has reached the maximum redemption limit.
ja: このクーポンは最大利用回数に達しました。

en: You have not reached the minimum order total for this coupon.
ja: このクーポンが利用できる最低注文額に達していません。

en: Your user ID is not allowed to use this coupon.
ja: あなたのユーザーIDではこのクーポンは利用できません。

en: You do not have the correct permission to use this coupon.
ja: このクーポンを利用できる正しい権限がありません。

en: Coupon: @code
ja: クーポン: @code

en: There are currently no !type coupons in the system.
ja: システムに !type クーポンは現在ありません。

en: Unexpected acknowledgement status: @status
ja: 予期しない応答ステータス: @status

en: Structure
ja: サイト構築

en: Display an update message when an item is added to the cart through an add to cart form.
ja: 「カートに入れる」フォームを通して商品がカートに追加されると更新メッセージを表示。

en: View Cart
ja: カートを見る

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Order type
ja: 注文タイプ

en: The unique ID for this @export.
ja: この@exportのための固有ID。

en: Add new template
ja: テンプレートを追加

en: Unique key
ja: ユニークキー

en: Nothing
ja: なし

en: Data export
ja: データエクスポート

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Edit an Order
ja: 注文の編集

en: Redirect Settings
ja: リダイレクトの設定

en: Fields Settings
ja: フィールドの設定

en: Order information
ja: 注文情報
