Monster Menus (7.x-1.30) - en to hu translation catalogue (329 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Image size
hu: Képméret

en: user
hu: felhasználó

en: Pages
hu: Oldalak

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: delete
hu: törlés

en: Prefix
hu: Előtag

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: content
hu: tartalom

en: Groups
hu: Csoportok

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: yes
hu: igen

en: List
hu: Lista

en: disabled
hu: tiltott

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: RSS feed
hu: RSS hírcsatorna

en: page
hu: oldal

en: Access control
hu: Hozzáférés szabályozás

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: More
hu: Több

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: view
hu: megtekintés

en: all
hu: mind

en: Advanced options
hu: Haladó lehetőségek

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: default
hu: alapértelmezés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Test
hu: Teszt

en: Weight
hu: Súly

en: Help text
hu: Súgó szöveg

en: Parent
hu: Szülő

en: Depth
hu: Mélység

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Export
hu: Exportálás

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: (none)
hu: (semmi)

en: Save
hu: Mentés

en: Move
hu: Mozgatás

en: Insert
hu: Beszúrás

en: midnight
hu: éjfél

en: noon
hu: dél

en: Sunday
hu: vasárnap

en: Monday
hu: hétfő

en: Tuesday
hu: kedd

en: Wednesday
hu: szerda

en: Thursday
hu: csütörtök

en: Friday
hu: péntek

en: Saturday
hu: szombat

en: Archive
hu: Archiválás

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Region
hu: Régió

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Event
hu: Esemény

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: Theme
hu: Smink

en: name
hu: név

en: add
hu: hozzáadás

en: theme
hu: smink

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Upload
hu: Feltöltés

en: User
hu: Felhasználó

en: Error
hu: Hiba

en: Options
hu: Lehetőségek

en: no
hu: nem

en: Created
hu: Létrehozva

en: Done
hu: Kész

en: Year
hu: Év

en: Add content
hu: Tartalom hozzáadása

en: Add block
hu: Blokk hozzáadása

en: Page
hu: Oldal

en: Site name
hu: A webhely neve

en: Node types
hu: Tartalomtípusok

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Revisions
hu: Változatok

en: URL alias
hu: Webcímálnév

en: Page URL
hu: Oldal webcíme

en: Gallery
hu: Galéria

en: Thumbnail size
hu: Bélyegkép mérete

en: Mode
hu: Mód

en: Authored by
hu: Szerző

en: Advanced
hu: Haladó

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: This field is required.
hu: Szükséges mező.

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 3 months
hu: 3 hónap

en: 6 months
hu: 6 hónap

en: 1 year
hu: 1 év

en: help
hu: súgó

en: Month
hu: Hónap

en: Details
hu: Részletek

en: groups
hu: csoportok

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Group name
hu: Csoportnév

en: General
hu: Általános

en: group
hu: csoport

en: Week
hu: Hét

en: Day
hu: Nap

en: here
hu: ide

en: (all)
hu: (összes)

en: All day
hu: Egész nap

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Select all
hu: Mindent kijelöl

en: 1 comment
hu: 1 hozzászólás

en: @count comments
hu: @count hozzászólás

en: Destination
hu: Cél

en: Create content
hu: Tartalom beküldése

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Close
hu: Bezár

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Search Results
hu: Keresési eredmények

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: Title:
hu: Cím:

en: show
hu: megjelenítés

en: comments
hu: hozzászólások

en: Condition
hu: Feltétel

en: Modified
hu: Változtatott

en: Group members
hu: Csoport tagjai

en: Hidden
hu: Rejtett

en: File attachments
hu: Csatolmányok

en: Show
hu: Megjelenítés

en: File Upload
hu: Fájlfeltöltés

en: Tokens
hu: Vezérjelek

en: source
hu: forrás

en: Feeds
hu: Hírcsatornák

en: Feed:
hu: Hírcsatorna:

en: Clear
hu: Törlés

en: Result
hu: Eredmény

en: View user profile.
hu: Felhasználói profil megtekintése.

en: published
hu: közzétett

en: Today
hu: Ma

en: (disabled)
hu: (tiltott)

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Date/time
hu: Dátum/idő

en: Period
hu: Pont

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Select a user
hu: Egy felhasználó kiválasztása

en: The settings have not been saved because of the errors.
hu: Hiba miatt a beállítások mentése sikertelen volt.

en: Workflow access permissions updated.
hu: Munkafolyamat hozzáférési jogosultságok frissítve.

en: Autocomplete taxonomy
hu: Taxonómia kifejezések automatikus kiegészítése

en: Are you sure you want to delete the block %name?
hu: „%name” blokk biztosan törölhető?

en: warning
hu: figyelmeztetés

en: Updating
hu: Frissítés

en: or
hu: vagy

en: archive
hu: archiválás

en: Style
hu: Stílus

en: Group Name
hu: Csoport neve

en: change
hu: változtat

en: Allowed content types
hu: Engedélyezett tartalomtípusok

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: permission
hu: jogosultság

en: Changed
hu: Módosítva

en: Add a new @s.
hu: Új @s hozzáadása.

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: not published
hu: rejtett

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: !name field is required.
hu: „!name” mezőt ki kell tölteni.

en: not sticky
hu: nem kiemelt

en: sticky
hu: kiemelt

en: Default options
hu: Alapértelmezés szerinti lehetőségek

en: users
hu: felhasználók

en: date
hu: dátum

en: Page name
hu: Oldal neve

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
hu: Egy űrlap lehet kérdőív, kapcsolatfelvételi lehetőség vagy igénylőlap is. Segítségével a látogatók felvehetik a webhely üzemeltetőivel a kapcsolatot, regisztrálhatnak egy rendezvényre vagy akár egy komplex felmérés kérdéseire is válaszolhatnak.

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Anonymous user
hu: Névtelen felhasználó

en: Select
hu: Kiválasztás

en: is
hu: &nbsp;

en: Copy
hu: Másolás

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: 10 minutes
hu: 10 perc

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: 20 minutes
hu: 20 perc

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: 45 minutes
hu: 45 perc

en: 2 hours
hu: 2 óra

en: 6 hours
hu: 6 óra

en: Full node
hu: Teljes tartalom

en: Everyone
hu: Mindenki

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: 1 week
hu: 1 hét

en: Permission
hu: Jogosultság

en: Move down
hu: Mozgatás le

en: Move up
hu: Mozgatás fel

en: Grid
hu: Rács

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Page not found
hu: Az oldal nem található

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Edit content
hu: Tartalom szerkesztése

en: 12 hours
hu: 12 óra

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: All users
hu: Minden felhasználó

en: 2 minutes
hu: 2 perc

en: 3 minutes
hu: 3 perc

en: 4 minutes
hu: 4 perc

en: read
hu: olvasott

en: Close window
hu: Ablak bezárása

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Page settings
hu: Oldalbeállítások

en: Edit comment
hu: Hozzászólás szerkesztése

en: begins with
hu: ezzel kezdődik

en: contains
hu: tartalmazza

en: does not contain
hu: nem tartalmazza

en: Others
hu: Továbbiak

en: daily
hu: napi

en: weekly
hu: heti

en: Sign up
hu: Jelentkezés

en: and
hu: és

en: where
hu: ahol

en: Destination URL
hu: Cél webcím

en: custom
hu: egyéni

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: Creation time
hu: Létrehozás dátuma

en: 1 individual | @count individuals
hu[0]: 1 egyén
hu[1]: @count egyén

en: original
hu: eredeti

en: hide
hu: elrejtés

en: Hover
hu: Egér az elem felett

en: Compare revisions
hu: Változatok összehasonlítása

en: Workflow state
hu: Munkafolyamat állapot

en: yearly
hu: éves

en: monthly
hu: havi

en: Action:
hu: Művelet:

en: Flags
hu: Jelölők

en: permissions
hu: jogosultságok

en: (inactive)
hu: (nem aktív)

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: 2 weeks
hu: 2 hét

en: ends with
hu: erre végződik

en: Delete comment
hu: Hozzászólás törlése

en: Reply to comment
hu: Válasz a hozzászólásra

en: is not
hu: nem egyezik

en: 1 group | @count groups
hu[0]: 1 csoport
hu[1]: @count csoport

en: Start time
hu: Kezdés ideje

en: No comments yet
hu: Nincs még hozzászólás

en: Creates a popup for calendar dates.
hu: Hozzárendel egy felugró ablakot a naptár napjaihoz.

en: Feed display options
hu: Csatorna megjelenítési lehetőségei

en: User autocomplete
hu: Felhasználói adatok automatikus kiegészítése

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
hu: Az űrlap összes beállított összetevőjének a listája. Bármennyi összetevő hozzáadható az űrlaphoz, akár azonos típusból több is. Új összetevő felviteléhez alul a táblázatban ki kell tölteni a „Név” mezőt és ki kell választani a típust. A beküldés során az új összetevő hozzáadódik az űrlaphoz vagy a megváltozott mezők mentése megtörténik.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
hu: Az összetevő szerkesztéséhez a nevére kell kattintani.

en: Node revision
hu: Tartalom változatai

en: Submitted by !username on @datetime
hu: !username, @datetime

en: You can:
hu: Lehetséges:

en: Upcoming
hu: Közelgő

en: Tomorrow
hu: Holnap

en: Revert to earlier revision
hu: Visszatérés korábbi változatra

en: Delete earlier revision
hu: Korábbi változat törlése

en: User list
hu: Felhasználói lista

en: Reorder
hu: Újrarendezés

en: Publish on
hu: Közzététel bekapcsolása

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
hu: Forma: %time. Üresen kell hagyni az időzített közzététel kikapcsolásához.

en: Unpublish on
hu: Elrejtés bekapcsolása

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
hu: Formátum: %time. Az időzített tiltás mellőzéséhez üresen kell hagyni.

en: Title (optional)
hu: Cím (nem kötelező)

en: Description (optional)
hu: Leírás (nem kötelező)

en: Export as CSV
hu: Exportálás CSV formátumba

en: Add event
hu: Esemény hozzáadása

en: Get Calendar Node
hu: Naptár tartalom lekérdezése

en: View full page month
hu: Hónap egészoldalas megtekintése

en: Contents
hu: Tartalom

en: New username
hu: Új felhasználónév

en: Progress
hu: Feldolgozottság

en: Last Modified
hu: Utoljára módosított

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
hu: Üresen kell hagyni az időzített közzététel kikapcsolásához.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
hu: Üresen kell hagyni a tartalmak időzített tiltásának kikapcsolásához.

en: (unknown)
hu: (ismeretlen)

en: revisions
hu: változat

en: Sound
hu: Hanganyag

en: Reorder menu
hu: Menü sorrendjének módosítása

en: There is currently no content classified with this term.
hu: A kifejezés nincs kapcsolva egyetlen tartalomhoz sem.

en: Read-only
hu: Csak olvasható

en: End time
hu: Befejezés ideje

en: pages
hu: oldalak

en: Delete this row
hu: Sor törlése

en: Thumbnails per page
hu: Bélyegképek oldalanként

[ctx: datetime]
en: All day
hu: Egész nap

[ctx: datetime]
en: Week
hu: Hét

[ctx: date_nav]
en: Prev
hu: Előző

[ctx: date_nav]
en: Next
hu: Következő

en: of type
hu: típus

en: View user
hu: Felhasználó megtekintése

en: User Names
hu: Felhasználónevek

en: contents
hu: tartalom

en: Choose...
hu: Választás...

en: Unknown user #!uid
hu: Ismeretlen felhasználó #!uid

en: <p>Unknown user</p>
hu: <p>Ismeretlen felhasználó</p>

en: Choose the user
hu: Felhasználó kiválasztása

en: Edit a calendar
hu: Naptár szerkesztése

en: Create a calendar
hu: Naptár létrehozása

en: Return to Calendar
hu: Vissza a naptárhoz

en: My Calendar
hu: Naptáram

en: the author
hu: a szerző

en: <p>This is the help text.</p>
hu: <p>Ez a súgószöveg.</p>

en: setup
hu: beállítás

en: %url does not seem to be a valid URL.
hu: %url nem tűnik valós webcímnek.

en: (mark all read)
hu: (mindegyik megjelölése olvasottként)

en: (mark all unread)
hu: (mindegyik megjelölése olvasatlanként)

en: (sort by date)
hu: (rendezés dátum szerint)

en: !name (all)
hu: !name (mind)

en: Delete user from a group
hu: Felhasználó törlése egy csoportból

en: Preview of %title
hu: %title előnézete

en: First month of the year
hu: Az év első hónapja

en: Summaries
hu: Összegzések

en: Add members to this group
hu: Tagok hozzáadása ehhez a csoporthoz

en: Add members to group
hu: Tagok hozzáadása a csoporthoz

en: Upload group members
hu: Csoporttagok feltöltése

en: 1 page | @count pages
hu[0]: 1 oldal
hu[1]: @count oldal

en: Region for @title
hu: @title régiója

en: Group information
hu: Csoportinformáció
